בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
ברוכים הבאים לבית החם של העתודאים "האנשים הקטנים שעושים את ההבדל הגדול" עתודאים... מה אנחנו בעצם? חיילים? סטודנטים? כנראה שלא זה ולא זה. באקדמיה אנחנו חבורה של צעירים גאונים... לטוב ולרע. בצבא אנחנו כבר קצינים... אז? מה יש לנו כאן? דבר ראשון מקום להפגש בו עם עוד חבר'ה שנמצאים באותה סירה, מקום שנוכל להתעדכן בו בכל בחדשות הרלוונטיות אלינו, לאשר ולאשש את כל השמועות הנופלות עלינו. ננסה לתת מענה לכל בעיה שיש לעתודאי או להפנות למקום המתאים ביותר לפתרונה. כמו כן, ננסה לעזור לתלמידי תיכון שניצבים בפני צומת דרכים ומתלבטים האם להכנס למסלול העתודה.

אם אתם חדשים בפורום עתודה, הקפידו לקרוא את ההודעה לחדשים על מנת לחסוך לכם ולנו זמן ולספק מענה מהיר ומדוייק לשאלות (הקישור בראש עמוד הפורום) או בכתובת: http://users.tapuz.co.il/atuda/new.asp בקהילה תוכלו למצוא גם קישורים שונים: מוסדות להשכלה גבוהה, מוסדות צבאיים, טכנולוגיות רלוונטיות, חומר עיוני לגבי קורסים וכו`. הקהילה מעמידה לרשותכם מגוון עצום של מאמרים, שנכתבו בעמל רב ולאחר ניסיון של כותביהם. נצלו זאת וקראו את פנינות החוכמה הללו. תמצאו מידע רב גם ב"שאלות הנפוצות" ובאתר הפורום "הבוידעם" (קישור בראש עמוד הפורום).

חברי הפורום מבקשים להודות לשמש27, מנהלו של הפורום במשך שנתיים וחצי, החל מה-9.9.2002 - על ההשקעה האדירה, המסירות והאכפתיות, העזרה הבלתי-נגמרת לכולם, אך בעיקר על הפיכתו של הפורום לבית החם של העתודאים. אנו גם מבקשים להודות למנהלי הפורום שכיהנו בו בעבר ולקחו חלק בייסודו ב-10 השנים האחרונות.  ֿ

אנו תקווה שנוכל לעזור לכם בעזרת כל הידע והנסיון שצברנו במהלך שנותינו בין גלגלי המערכת הצבאית והאקדמית. אנו סבורים שנוכל ללמוד ממכם לא פחות, ואנו מברכים אתכם על הצטרפותכם לקהילת העתודאים הותיקה, היציבה, הגדולה והאמינה באינטרנט מאז ומעולם. נשמח מאוד לראות השתתפות פעילה מצדכם ולקבל מכם תגובות, הערות ,הארות, בקשות ,בעיות, הצעות או סתם מילה טובה.

שלכם תמיד, GVBlack

חוויה אישית של טירונות עתודאים

מאת: look4regev
09/07/08 10:37
לכל העתודאים שנמצאים בין שנה א' ל- ב', קיבלתם זימון לטירונות, אבל לא יודעים למה לצפות? זה בשבילכם..

טירונות 02, 10.9.07 - 11.10.07 – עתודה אקדמית
החוויה שלי....

הכול התחיל מהבקו"ם: כדאי להתייצב בדיוק בשעה שרשום בצו (עדיף להקדים) ובטח לא לאחר כי סתם תשרפו שם הרבה זמן.

מקום ההתייצבות: מדור עתודה (אין טעם להביא הורים משום שצריך להיכנס אל תוך הבקו"ם ולהורים אין כניסה), נכנסים בשער הראשי והולכים ישר עד הסוף עד שרואים מצד ימין את מדור העתודה (למי שעבר שם ראיון מעקב אקדמי כבר יידע, זה באותו מקום). יחליפו לכם את הדח"ש בכרטיס חוגר רגיל כמו של כל חייל ואז תלכו לקלוט ציוד (מדים, נעליים ושאר דברים). לאחר מכן יגיע האוטובוס שייקח אתכם לבסיס בו תעברו טירונות.

אותי לקחו לבט"ר (בסיס טירונים) ניצנים, שנמצא ליד אשקלון, ובו התחילה החוויה האמיתית...
הייתי בכיתה יחד עם עוד 15 עתודאים וישנו באוהל אחד. בנוסף היו עוד 2 כיתות של עתודאים ו – 2 כיתות של שאר חיילים מכל מיני מסלולים (נהגים, עתודאים שיצאו מהמסלול וקרביים שנשרו).

דברים עיקריים שעברתי:
-    מד"ס: מפקדי הכיתות אוספים את כל המחלקה, עולים על אזרחי, ויוצאים לריצה סביב המחנה (אך לא תמיד נכללת במד"ס) שכוללת ספרינטים, משחקי ספורט משעשעים, פק"לים (=שכיבות שמיכה) וכפיפות בטן.
-    "ברור": מבחן כושר שנעשה בסוף הטירונות. כולל שכיבות סמיכה, כפיפות בטן וריצת 2000 מטר. למבחן זה אין כל כך הרבה חשיבות (מי שלא יעבור אותו, לא קרה כלום), עדיין שווה להתאמן קצת בבית כדי להשיג בו תוצאה מכובדת.
-    שיעורים עם המפקדים והמ"מ (מפקדת המחלקה). תעשו לעצמכם טובה ואל תתנהגו כמו עתודאים, אין צורך לכתוב בשיעורים! אמנם בסוף הטירונות בוחנים אתכם בכתב על כל השיעורים אבל כמובן זה ממש סתמי! כולם מעתיקים מכולם ואני לא יודע אם אפילו בודקים את זה!
-    מטווחים: יום שלם בו יורדים לשטח ויורים בנשק. לארוחת בוקר, צהריים וערב, אוכלים מנת קרב (4 חיילים חולקים מנת קרב אחת לארוחת בוקר צהריים וערב). תלמדו לירות בשלושת מצבי הירי (שכיבה, כריעה ועמידה), ורוב היום יעבור בהמתנה מתחת לצילייה עד שיקראו לכם לירות (יש סבבים של 12 יורים בכל פעם). כדאי להביא קצת כסף למקרה שיגיע השק"ם (קרון הנגרר על ידי מכונית ובו שתייה קרה, בורקסים ושאר מאכלים), ואוכל (לדוגמה: חטיף אנרגיה).

-    שדאות: יוצאים לחצי יום בשטח עם שאר הפלוגה שבו תעברו שיעורי הסוואה, הסתערות, טקטיקות התקפה ובסוף היום יש גם מסע פלוגתי (של בערך 3 ק"מ עם ציוד מלא= אפוד ונשק). גם ביום הזה תאכלו כל היום מנות קרב.

-    צחצוח נעליים: פעמים רבות במהלך היום תדרשו לעשות גלח"צ (גילוח וצחצוח) לנעליים. האמצעי היעיל ביותר הוא מגבונים לחים – מהיר, יעיל ומספק בהחלט.

בצבא "זמנים זה קודש" לכן קבלו עצה: אל תאחרו אפילו לא ב-30 שניות, ויותר מזה, צריך להקדים לפחות בדקה או שתיים. חברים שלי למחלקה קיבלו שעה ביציאה כי הגיעו לשמירה בדקה איחור!

שתדעו בימים הראשונים אין זמן לעשות כלום! ההפסקות מאוד קצרות וכל היום עמוס בתכנים, שיעורים ובמשמעת. בהדרגתיות תקבלו צ'ופרים כמו הפסקה של שעתיים אחריי ארוחת הצהריים. תכינו את ההורים והחברים שלא תוכלו לדבר איתם הרבה.

לאלו שמכם שלא רגילים לחלוק מקלחת עם אנשים אחרים: אל תדאגו, פשוט לכו להתרחץ ואני מבטיח שאחריי הפעם הראשונה זה כבר ממש לא בעיה.

לסיכום: אל תחשבו לרגע שזאת טירונות פשוטה וקלה! אמנם זאת טירונות 02, שהיא כאין וכאפס למה שקרביים עוברים, עדיין זאת חוויה שלפעמים הרבה יותר קשה ומאוסה ממה שתצפו. תהיו חברים טובים ותתחברו עם חברכם למחלקה ולכיתה, הם יכולים לעזור לכם לעבור רגעים קשים וגם אפשר להעביר איתם המון צחוקים וכיף. לי אישית זאת הייתה ממש חוויה טובה. למדתי המון והכרתי הרבה חברים. יצאתי עם טעם טוב מהטירונות או פשוט: "היה טוב וטוב שהיה".

למי שמתעניין: רשימת הציוד שמקבלים מצה"ל בבקו"ם (=קיטבג א'):
http://www.aka.idf.il/giyus/general/?CatID=23066&DocID=24877

להבהרה: את הנשק אתם לא לוקחים איתכם הביתה. ביציאה מהבסיס אתם תאכסנו אותו, ובחזרה לבסיס תקלטו אותו מחדש. באופן דומה, גם הקיטבג ב' שלכם יאוכסן בבסיס לפניי שאתם יוצאים הביתה, ותקבלו אותו בחזרה, כשתחזרו לבסיס (זכרו את מספר הקיטבג שלכם כדי שתדעו למצוא אותו לאחר מכן).

לגבי צבע הגופייה שצריך ללבוש מתחת למדים: כל גופיה לבנה או בצבע זית מותר ללבוש עם שני סוגי המדים אך שימו לב! בעת יציאה למטווחים או לשטח מחוץ לבסיס (לשדאות או מסעות) מותר אך ורק גופיה בצבע זית מתחת למדים (או כל גופיה אחרת, העיקר שלא תציץ מתחת לחולצה של המדים), לכן כדאי להביא 2 גופיות בצבע זית מחברים או פשוט לקנות.

רשימת ציוד שכדאי להביא:
-    מגבונים לחים (פשוט חובה לצחצוח הנעליים ולהיגיינה אישית)
-    תחתונים, גופיות וגרביים (עבור כל יום)
-    כפכפים (למקלחות= חשוב ביותר!)
-    אולר (הכולל סכין= שימושי מאוווד!) ומצית (משתמשים לרוב לשפצורים שונים)
-    פנס (לצבא יש מחסור אמיתי בנורות..)
-    נעלי ספורט, מכנסי ספורט ושתי חולצות נוחות (ו"צנועות") עבור מד"ס.
-    אסלוניות (קונים בכל חנות של ציוד למטיילים, עולה גרושים ומאוד עוזר לשמירה על היגיינה אישית) + שני גלילים של נייר טואלט
-    אל יתוש
-    ציוד עזרה ראשונה ותרופות שימושיות כגון: פלסטרים, אקמול, שפתון ליובש, כדורים למציצה נגד כאב גרון וכו'.
-    חטיפים ואוכל (מומלץ חטיפי אנרגיה ושאר נשנושים)
-    שמפו, סבון, דאודורנט ובושם.
-    כסף, דסקית, כרטיס דח"ש, הצו של הטירונות, מפתחות של הבית, פלאפון.
-    קרם הגנה מהשמש (בקיץ, כמות השעות שנחשפים לשמש עצומה)
-    בקבוק מים של 1.5 ליטר.
-    שקיות לאשפה, לכביסה ולשאר צרכים.
-    מנעול (עדיף עם קוד) עבור התיק האישי שלך.
-    סדין למזרון, כרית וציפית לכרית, שמיכה (כולם מביאים, אין מה להתבייש).
-    שעון יד שכולל סטופר (חובה למדידת זמנים).
-    שרוכי גומי לנעליים (מקל על נעילת הנעליים ועולה גרושים).
-    חבלים פשוטים (לשפצור הנשק= קשירתו באופן נוח לרצועת הנשק שמקבלים, לתליית בגדים ומגבות לייבוש באוהל, לקשירת המימייה לחגורה ושאר צרכים מפתיעים).
-    פיג'מה לשינה: מכנס ארוך וחולצה קצרה (עבור טירונות בקיץ).
-    בגדים חמים ללילה: גופיה ארוכה ופוטר (אפילו שאת הטירונות שלי עשיתי בקיץ, עדיין בשעות הבוקר המוקדמות היה פשוט קור כלבים!)

בקשר למטען לפלאפון, לדעתי אין צורך להביא משום שעדיף שפשוט יישאר כבוי ורק כשתרצו לדבר תדליקו אותו. כך גם תמנעו מזה שהוא יצלצל ברגעים לא טובים (אפשר לקבל על זה שעה ביציאה וחבל) וחוץ מזה קשה מאוד למצוא זמן לשבת ליד הפלאפון שייטען.

עצה אחרונה: אל תתרגשו יותר מדי מכל המשמעת והצעקות של המפקדים ואל תחששו מהטירונות הזאת, בסופו של דבר היא עוברת מאוד מהר, וכנראה שכבר אחריי השבוע הראשון בו תשתחררו הבייתה תדעו בדיוק איך להסתדר...

בהצלחה!

חוויה אישית של טירונות עתודאים
<< ההודעה הנוכחית
09/07/08 10:37
5510צפיות
ואו- איזה זכרונות רחוקים!!!
09/07/08 20:57
212צפיות
באמת מוזר
10/07/08 01:13
155צפיות
לנו המ"מ אמרה בשיחת סיכום