לא מנוהל - רוצה לנהל את הפורום? לחץ כאן.
אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
שלום לכולם !

זהו פורום הקהילה הטולקינאית של תפוז.

פורום זה (http://forums.tapuz.co.il/tolkien/) עוסק בספריו של הסופר הבריטי הנודע ג'. ר. ר. טולקין (1892-1973), ומעל כולם בספרו 'שר הטבעות' ובעלילות העולם הדמיוני שהמציא (כלל האגדות הללו נקראות 'לגנדאריום').

בקהילה פורום נוסף, מס' 964 (http://forums.tapuz.co.il/lotr/)
שמוקדש לשלושת הסרטים שנעשו בשלוש השנים האחרונות לפי 'שר הטבעות'. אנא שימו לב להציב שאלות בנוגע להם בפורום הנ"ל.

פורום זה נועד לכם, שראיתם את הסרט והסתקרנתם לדעת עוד; לכם שקראתם את ספריו של טולקין וחשתם בדבר-מה שקשה להסבירו, בהרגשה שלא הכרתם משום ספר אחר, ובכלל - לכל מי שאוהב/ת את עולמו של טולקין.

הפורום הזה הוא בשבילכם - לשאול שאלות, להנות מהתשובות, להחליף חוויות ולדעת יותר על הסופר הנערץ

הפורום פתוח לדיון על הכל ובלבד שיהיה קשור בטולקין. אנא, דונו בנושאים או באנשים בצורה מכובדת.

מדיניות הפורום הנוכחית אינה מתירה להפנות מהפורום לינקים לתשובות או דיונים, שנערכו בפורומי הקהילה הטולקינאית שבמערכת 'אורט'.

!Elen si`la lumenn omentilmo
זרח כוכב על פגישתנו!

שלכם,

יובל ווליס, לירון (aniviel)
מנהלי הפורום.

תזכורת: ההצבעה לפרס גפן עומדת להסגר.
31/07/08 20:41
תזכורת: ההצבעה לפרס גפן עומדת להסגר, מהרו והצביעו!
חברי האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה: עד ה-5 באוגוסט (יום שלישי הקרוב) עדיין אפשר להצביע, ולהשפיע על בחירת המועמדים הסופיים לפרס גפן 2007-8. גם אם קראתם רק ספר אחד או שניים ולדעתכם הם ראויים לפרס, גם אם אין לכם 5 מועמדים מועדפים בכל הקטגוריות – בואו והצביעו עבור המועמדים שלכם.
להזכירכם - בסיום ההצבעה תיערך הגרלה בין המצביעים, ושלושה מהם יוכלו לזכות בספר על-פי בחירתם, מבין הספרים שיעלו לגמר.
ממשו את זכותכם להצביע ולקבוע מי יעלה לגמר, זכרו - מי שמצביע משפיע!
לפרטים ולהצבעה.
סליחה, טעות בקישור
01/08/08 12:55
הקישור הוא בטעות לטופס ההצבעה של שנה שעברה.
הקישור הנכון - http://www.sf-f.org.il/story_558
שלוש שאלות
30/07/08 07:23
7צפיות
שלום לכולם.
אני חדש בפורום, ולא ממש שוחה בחומר, כמוכם אנשים.לכן תאלצו להסתפק הפעם בשאלות של צעירים.אנסה להישתפר בפעמים הבאות.בינתיים תוכלו לגחך, אבל עדיף מאחורי גבי.
ולהלן השאלות:
1.שמתי לב לכך שלא כל כך מדברים, לא פה ולא במקומות אחרים על "ההיסטוריה של הארץ התיכונה". אני פחות או יותר יודע מה מחכה לי שם. אבל רציתי לדעת, האם באמת הספרים שווים את המאמץ, האם בכלל ניתן להשיג אותם בארץ,חוץ מאשר דרך האינטרנט ולשלם הרבה ובפאונדים.תרגום מן הסתם אין.ומה ערכם, הטולקינאי והספרותי?
2.משהו אמר לי פעם, שיש הבדל עלילתי בין המהדורות השונות של שהט"ת.למשל במיקום ותיאור הקרבות בין הרוהירים לסארומן בשני המגדלים. האם זה נכון?
3.קניתי לא מכבר את הטרילוגיה ב 90 ש"ח (כולה). האם באמת מדובר בעיסקה מצויינת כמו שכולם אומרים לי?
(אני יודע, שאלה טיפשית. אבל הסקרנות הורגת אותי).
תודה רבה ויהי רצון שהרוח מתחת לכנפיכם תשא אתכם למקום ששטה החמה ומהלכת הלבנה.
תיקון לשאלה האחרונה
30/07/08 08:04
2צפיות
התכוונתי, כמובן למהדורה בתרגום ליבנית. אמרו לי שבחניות יד שניה הם עולים מאות שקלים
תשובות
30/07/08 14:48
2צפיות
1. ערך טולקינאי? גבוה, השאלה היא עם היסטוריה ספרותית מעניינת אותך, כי זה פחות ההיסטוריה של הארץ התיכונה ויותר ההיסטוריה של ההתפחות של הלגנדאריום, שלא תבין לא נכון, חלק נכבד מהספרים נתפס ע"י כתבים ישנים של טולקין בנוגע לסילמריליון (שאותו אגב עדיף לקרוא קודם, אם לא קראת עדיין) ושרה"ט אבל מצד שני חלק נכבד לא פחות ממולא ע"י ניתוח ההתפתחות של הסיפור והעלילה והופעות והיעלמות של אלמנטים שונים, אם דברים מהסוג הזה מעניינים אותך לך על זה, אבל אני ממליץ לקרוא קודם את ה"הסיפורים שלא נשלמו", די דומה רק במתכונת הרבה יותר ידידותית למשתמש, פחות ניתוח של התפתחות הכתיבה ויותר ניתוח של מה שכתוב.
2. בין המהדורות? בטוח לא, בין התרגומים השונים? אולי אבל לא סביר, ואם בכלל זה רק בגלל הבדלים בתרגום, תרגום לבנית הישן יותר כתוב בשפה מליצית יותר אך גם קיימות טעויות תרגומיות רבות יותר, תרגום לוטם שהוא החדש מתורגם בשפה מודרנית יחסית אך נוטה יותר לדיוק תרגומי, האם הדבר יוצר הבדלים עלילתיים? ייתכן, אבל לא סביר, מה שיותר סביר הוא ששמות מקומות ואנשים אינם זהים בכל המקומות.
3. בשביל שאלה זו אני מפנה אותך ליובל, אני חושב שהוא ידע יותר טוב.
אין הבדלים עלילתיים. יש כמה שורות שחסרות בישן
30/07/08 16:43
2צפיות
ובמקרה אחד ב'שני המגדלים' הן משמעותיות לקטע מינורי מאוד.

כמובן שעבור טולקינאים *כל* הספרים האלה שווים, מהטרילוגיה ועד אחרון כרכי ה'היסטוריה' - בכל אחד יש משהו מעניין על תקופה בלגנדאריום; ואפילו במקום הכי לא צפוי, ניתן למצוא הערה קצרה שתשנה את כל התמונה (ר' השירשור למטה על הסיל').

באיחולי קריאה נעימה!
º
תודה חבר'ה
31/07/08 20:31
2צפיות
על הסילמאריליון - לרגל חגיגות סיום
26/07/08 01:47
3צפיות
הקריאה הראשונה של wolfyy בספר.

כולכם מוזמנים להוסיף את רשמיכם האישיים על הספר.
wolfyy על חוויותיה עם השלמת הקריאה בספר
26/07/08 01:50
1צפיות
למה הנבואה הוצאה מהספר?

מאד אהבתי את הסיל'.
טולקין לקח דף חלק, הקים לתחייה ועיצב על גביו עולם, ואח"כ הוא העניק לו נפח ועומק.
התיאורים יפהפיים ומיתיים.
הסידור הכרונולוגי קצת כאוטי לטעמי, אבל בסופו של דבר הסתדרתי
עם הכאוס ומיקמתי את הדברים.
אבל זה באמת לא כ"כ משנה, עם התיאורים שזורמים כמו מים
ועולים לשיאים כמו גלים בשיא העונה - פשוט שוטפים אותך
בתמונות ודמיונות מרהיבים.

לאורך הספר עלתה בי השאלה - למה הואלאר לא עוזרים
ומתערבים יותר, ועניתי לעצמי שכך צריך להיות. אם אי אילו אלוהים
היו כל הזמן מתקנים את העוולות של בני האדם, לא היה טעם לרצון
החופשי ולבחירה החופשית.

אבל באיזשהו שלב זה התחיל להרגיז אותי...
כי בעיני אי התערבות אלוהית, נקרא לזה, היא במקום כשמדובר
בעוולות אנושיות, של בני אדם בינם לבין עצמם.
עכשיו זה כמובן קרה, אבל זה קרה בהתערבותם של כוחות
זרים וחזקים הן מבני האדם והן מבני הלילית.
מורגות' היה ואלא, ולפיכך עוצמתי ביותר. היכולות שלו עולות על אלו
של בני האדם והלילית בואלינור/הארץ התיכונה, וכך גם אלו
של סאורון.

הואלאר, לטעמי, פשוט לקחו כמובן מאליו את זה שילדי אילווטר
יתנו בהם את בטחונם ואמונם, כאשר מבני האדם הם נסתרים
יותר והללו (רובם) מעולם לא דרכו בואלינור וזכו לראות ולחוש את הואלאר
ממש.

הם לא התקרבו לילדי אילווטר על מנת להסביר להם ולעזור להם
לראות את מעשיו של מורגות' שלא דרך מסך העיוות שלו,
הם לא עזרו לפזר את הערפל...
הם פשוט ציפו (על סמך מה?) שיבינו וירגישו את רשעותו של מורגות'
וסאורון בתורו, וידעו להבחין. אך מדובר ביצורים חזקים ומניפולטיביים
יותר, למה הואלאר לא הגישו להם יותר עזרה של ידע והבנה?

ודבר נוסף שהפריע לי בסילמריליון - אין גאולה.
(דבר שכן קורה בנבואתו השניה של מאנדוס..)
למשל בניו של פיאנור - לקראת הסוף, כשנשארים רק שני האחים
האחד ליבו כולו נתון ללקיחת הסילמרילים, והשני - רוצה לשבור
את השבועה כי הוא יודע שזה הדבר הנכון לעשות, אך עדיין כפות לה
ואינו מסוגל להשתחרר בסופו של דבר.
אנשים שנולדו למקום הלא נכון, לשושלת הלא נכונה, הם אוטומטית
נחותים יותר, בעלי יכולות פחותות - ואינם יכולים ממש להתקדם משם.
מוצאך - גורלך. (מה הפלא שאנשים עושים מעשים רעים?)
ואינך יכול להשתנות...

אין גאולה, ולמרות שיש גיבורים נפלאים בסילמריליון, אף אחד מהם
לא דיבר אלי במיוחד,(רק פינגולפין בצאתו פנים מול פנים אל מורגות') כי אף אחד לא גאל את עצמו דרך גבורתו,
הם רק היו מלכתחילה שייכים לשושלת הנכונה וגורלם נועד להיות
מה שהם אכן הפכו להיות. מאד משעמם בעיני... מאד טפל.
יש פה גורלות כתובים מראש, וכוחות עליונים שרואים הכל. זה הוריד
מערכו של הסיל' בעיני, אבל כמובן זה גם חלק מהקסם שלו... אני מאד רוצה להרחיב את הקריאה בנושא.
על הנבואה
26/07/08 02:22
3צפיות
שאלת מקום הנבואה מאוד עקרונית, כי כמו שניתן לראות היא מספקת סיום וסגירת מעגל לסיפור, ונותנת טעם לסבל ומשמעות לכלי הגורל (כמו החרב השחורה של טורין).
היא סג של נחמה בעולם הקשה, וזו איכות שטולקין שיבח ותיאר כדבר הטוב שיש בפנטסיה (המגע האלוהי שיש בה, למעשה), במאמרו הארוך 'על סיפורי אגדות'.

הבעיה היא שאין לנו התייחסות ישירה של טולקין למקומה של הנבואה בסיפור (מלבד סימון X ליד אחת הגירסאות שלה), כי כמו שתיארתי במאמר בסקציית המאמרים על המבנה של ה'היסטוריה', הסיפור עבר שינויים מקיפים ומעמיקים וכל התפיסה שמאחוריו שונתה באופן שחייב כתיבת כל הסיפור מחדש.

כריסט' טען בכמה מקומות ב'היסטוריה' שלנבואה לא היה מקום במבנה החדש הזה (והראה שהיא לא צורפה לכתבי היד המאוחרים של ה'קוונטה'), גם מאחר והחומרים הוצגו עכשיו מפי בני-אדם (הסיל' הוא כתבים שהובאו מנומינור לארץ התיכונה ונשמרו בספריית מינאס טירית, ו/או דברים שבילבו שמע וכתב בבית אלרונד, ועל זה הוסיפו אח"כ ההוביטים מתוך ספרו של ההיסטוריון איש גונדור פינדגיל) - לא ניתן לשלב בן נבואה שבאה ממקור כה גבוה, כי לא סביר שהיא לא היתה יכולה להגיע אליהם.

אבל קיים קטע קצר מאוחר משנות השישים, אחרי השינוי המקיף שהזכרתי, שבו טולקין חזר אליה (כרך 12, עמ' 374-5), במסגרת החיבור 'השיבולת של פיאנור':

unless the prophecy of Andreth the Wise-woman should prove true, that Turin in the Last Battle should return from the Dead, and before he left the Circles of the World for ever should challenge the Great Dragon of Morgoth, Ancalagon the Black, and deal him the death-stroke.

הנבואה עכשיו היא חלק מנבואותיה של אנדרת' החכמה מבית ביאור (שסיפור שיחתה עם המלך פינרוד פלאגונד על גורלם של בני אדם ובני לילית, הובא בכרך 10 במסגרת המאמר הפילוסופי 'את'ראבת'), אבל הפעם טורין ולא איארנדיל הוא שמתמודד עם אנקאלאגון השחור, ולא נאמר מה גורלו של מורגות'.    

זה בהכרח מרמז שהוא המשיך לחשוב על הדברים, והיה ער לצורך בסיום *מנחם* לסיפור. ההחלטה של כריסט' להשמיט את הקטע (וקטעים רבים אחרים) היא שלו, ואנחנו חייבים לראות בה *דוגמא* להבנתו את הסיל', ולא איזושהי אמת אותנטית.
תודה
06/08/08 22:29
1צפיות
אני מבינה למה הנבואה לא שולבה בסילמריליון כחלק מהסיפור,
לפי מה שאתה אומר, אבל לדעתי היא בכל זאת חלק אלמנטרי מהספר
ואפשר היה (עם קצת יצירתיות) למצוא דרך להוסיף אותה כנספח, עם ההסברים.

אני יודעת שאם הייתי מגיעה לסוף, וכמה דפים אח"כ הייתה
נמצאת הנבואה עם מעט רשמים, זה היה מראה את כל הסיל'
באור אחר, נותן לו משמעות נוספת שבאמת חסרה.
לא כל אחד שקורא את הספר הולך לחפש עוד מידע - או מוצא
את המידע על הנבואה, וזה חבל שלא כולם יכולים לקבל השלמה
של החלק הזה בסיפור.

על הואלאר המרוחקים
26/07/08 04:26
זה נושא שמאוד העסיק את טולקין בשלב המאוחר של כתיבת הסיל', אחרי השינוי המחשבתי ('השלב הרוויזיוניסטי'). איך ניתן להסביר את זה ומה הצידוק המוסרי שלהם לכך.

יש הסברים שמפוזרים פה ושם, ובנקודה אחת (די מדהימה) הבורא עצמו מאשים (בשיחה בינהם) את ראש הואלאר מאנווה, בחוסר אמונה בתיקווה (התקווה הקיימת תמיד - חלק מהאמונה בטוב שבאל ובטוב שבכוונותיו), ובכשל שאיפשר למלקור לפעול כפי שפעל.
קשה להסביר את הקטע הזה (שהופיע ביצירה פילוסופית בשם 'אוסאנווה קנטה', שתרגמתי בזמנו לפורום אחר), ונראה שלטולקין היו כמה דברים לומר לואלאר, ובעיה שצריך ליישב.

הצידוק העליון לכך (לפחות המוכר לי ביותר) היה משפט שהופיע באיינולינדאלה (או בתחילת הקוונטה) - שהרגעים הקשים *הם* שיוצרים את הדראמות ואת הגיבורים, ואת השירה שתיזכר לעד. כך שלכל דבר יש מטרה ותכלית בעולם, ורק העליונים ידעו מהי.

מבחינה אומנותית (אם נצא לרגע מתחום ההסבר העלילתי)  נוכל לומר שכביכול רק על רקע שחור משחור, יתבלטו דמויות לבנות. רק על רקע של קשיים וטרגדיה, יש מקום לדראמה אנושית אמיתית. כי הטרגדיה נחשבה בעבר לצורה האומנותית הגבוהה מכולן.

טום שיפי העיר (בקטע מספרו טורין שתרגמתי), שטעמו האומנותי הנזכר של טולקין היה מיושן ולא מודרני כלל, ולא קל להבנה, כי הוא יצא כנגד המוסכמות המודרניות של הרומאן, ושאף להחיות מחדש מודלים ימי-ביניימים, כמו של הסאגות הנורדיות שחלקן עוסקות בדברים דומים -  גורלות חרוצים, כמו בסאגה על ניאל השרוף, ותבניות קבועות שמדריכות את חיי הגיבורים בלי שום יכולת שינוי.

אני מניח שהשאלה למי שבא משרה"ט (כמוך), היא האם זה באמת הכרחי - איך זה שבשרה"ט יש הרבה יותר גמישות ומודעות עצמית (פרודו וסאם שמדברים על הספר שיכתב עליהם) מודרנית, שעושה אותו למובן וקריא יותר?

התשובה היא כנראה (ואני די נסמך כאן על שיפי, מחוסר ידע מקיף דיו בחומרים הביניימים שלטענתו השפיעו על טעמו של טולקין) שטולקין העדיף לחזור למבנים ישנים יותר, כדי לתאר דברים מהעבר הרחוק שברקע שרה"ט.

הקושי שלנו עם החומר נעוץ במידה רבה בכך שהטעם שלנו שונה מהמוסכמות האלה. אבל האם זה כ"כ הכרחי? לדעת טולקין כנראה שכן.
יצירת הפרוזה המלאה והרחבה (בסגנון דמוי שרה"ט) האחרונה שהוא כתב על תקופת הסיל', היתה  'נדודי הורין' (הובאה בכרך 11), שתיארה את חזרתו של הורין משביו אצל מורגות' ובואו ליער ברתיל, והחורבן שהוא המיט על הישוב שם (היא נקטעה בנקודה הזו ולא המשיכה להגעתו לנארגותרונד, והבאת זהב הדרקון לתינגול בדוריאת) היא מהקודרות שהוא כתב מימיו (יחד אולי עם 'טאל אלמאר', על בני אדם בארץ התיכונה שפגשו ראשונים בנומינוריאנים) - שחורה משחור ודיכאונית מאין כמוה.
נדמה גם שבחייו היה מין סוג של יאוש, עיסוק אובססיבי בגורל הצפוי והסוף הקרב ('השנים הפכו יקרות-ערך') ושאלות מנקרות על התכלית של הכל. נראה שהוא סבל מתקופות דיכאון (קצת כמו אלה של פרודו בפרק האחרון של שרה"ט, כאשר לדעתי 'היא' עבורו היתה אמו המנוחה, שאותה איבד בגיל 12), ושהמציאות השתנתה גם בכתביו.

אבל לא כך היה בתחילת הדרך. הרוח הזו לא התקיימה בצורה כזו (ובטח לא בנחרצות הזו) בימי ה'אבודים' והפואמות הארוכות של שנות העשרים, ואפילו בימי הסילמאריליון המלא (ככל שהושלם) הראשון של 1936-7, ממש לפני ששרה"ט הותחל, כאשר טולקין היה עוד בן 40 ומשהו, נמרץ ואופטימי מאוד (כמו שניתן לראות במכתביו מהתקופה) ובטוח ביכולתו להשלים אותו בזמן סביר.      

לכן חשוב לדעתי לקרוא את הגירסאות ההן, כדי לראות את הפן האחר של הסיל', שהיה לא פחות 'סופי' ואמיתי מזה המאוחר. נכון שהפרספקטיבה הזו מקשה, אבל דעתי היא שקריאה בלגנדאריום אינה כמו קריאה בספר רגיל, אלא קריאה בתקופות היסטוריות, שבהן כל תקופה מייצגת את האמת של זמנה היא, ואין אחת שנעלה על קודמתה, אלא כולן מתקיימות באותה רמה - כמו הסצינה מפרק הסיום של 'מסע בין כוכבים הדור הבא', כאשר האנטרפרייז פוגשת במאות ואלפי אנטרפרייז מתקופות שונות וסוגי עתידים שונים, שכל אחד מהם קיים ואמיתי מאוד לצוות הספינה שחי בו.

התמונה שתיתקבל מקריאה כזו תהיה יותר מאוזנת ומורכבת ועשירה מאשר הסתמכות על הסיל' המודפס של כריסט' טולקין (מ-77') בלבד.
תיקון בעניין שיחת ארו ומאנווה - היא לקוחה
26/07/08 04:40
5צפיות
מקטע אחר שהובא רק בתימצות בכרך 12. ר' המאמר שלי כאן |http://157.tapuz.co.il/tapuzforum/main/articles/article.asp?forum=441&a=25150&c=3003&sc=0&ssc=0הלינק||סלינק|
ללא נושא
07/08/08 01:07
מצד אחד זה נכון, טרגדיה בונה גיבורים. מסבל ולעיתים אובדן נולדים כוח ואומץ ורצון להלחם בגורם הרע. זה לא ייחודי לטולקין וזה ניכר בכל סוגי היצירות, אם זו מוזיקה עצובה, ציור או סרט קודרים; הרבה פעמים משהו מדהים נעשה ממקום כואב. גם בחיים הפרטיים של כל אחד מאתנו. אני מקבלת את זה כחלק מספר, מיצירה ספרותית. אבל מצד שני זה לא בדיוק ככה בסיל`, בגלל גורלות שקבועים מראש ובגלל שמעורבים באפלה ובמלחמה כוחות אדירים וזרים. אני חושבת שאפשר לראות את ארו כמי שאומר שהכל כתוב והרשות נתונה,אלא שבסיל החלק השני של המשפט לא מתבטא - גורלם של ילדיו כל הזמן חתום מראש - ואיך תקווה יכולה להתקיים כך? ומה גם שהם (ילדי אילווטר) הגיעו לארץ כשמורגות` כבר החל להשחית אותה, ישר לתוך עולם שהיה בו המון חושך ושלא נדבר על בני האדם שהגיעו אחרי שבני הלילית כבר התבססו יותר וידעו מי הם הואלאר וחזו בהם. אני לא מוצאת שיש הסבר טוב ללמה הואלאר לא נחשפו יותר גם לבני האדם ולמה לא דיברו איתם ישירות על מיהו מורגות`(וגם סאורון) ואיך אפשר להתמודד איתו. אני חושבת שהם לא רק חסרו תקווה אלא היו גאוותנים מאד ואולי לא הבינו חלק גדול מילדי אילווטר ולא היו מסוגלים להתקרב
ארררג!
07/08/08 01:36
כתבתי המשך וזה לא נשלח. אני אמשיך מחר אין לי חשק לכתוב את זה עכשיו שוב...
אוח יצא ממש מבולגן,
07/08/08 18:59
זה מה קורה שכותבים מהסלולרי.

אני מבינה את הצורך בלהתאים את האווירה והתנאים לתקופה
מיושנת, עתיקה יותר.
אבל עדיין חסר לי הסבר מספק להתנהלות של הואלאר
עם ילדי אילווטר.
אני מבינה את חוסר ההתערבות הישיר של ארו, עד מצבים שכלו
כל הקיצים (כמו עם נומנור).
לדעתי הואלאר היו צריכים להיות קו התקשורת עם ילדי אילווטר,
סמל התקווה ומורי דרך.
והם נכשלו בתפקידים הללו.
הואלאר הצטיירו כמי שאוהבים את ילדי אילווטר ואת הארץ,
כך שאני לא מצליחה להבין למה הם לא סיפקו הנחיה וכלים אמיתיים
עבור בני האדם ובני הלילית להתמודד עם מורגות' וסאורון.
נדמה שהם ציפו שאינטואיציה ושכל ישר ינחו אותם, שני דברים שלעיתים לא פועלים כמו שצריך.

היכן ניתן למצוא את הגרסאות האחרות?
הגירסאות האחרות הן בכרכי ה'היסטוריה'
08/08/08 22:23
עוד בעניין הואלאר והימנעותם מלהתערב - אני חושב שנאמר שארו אסר עליהם להשפיע על בניו השניים, בני האדם, שלא כמו בניו הבכורים, אם כי לא זכור לי היכן זה נאמר ובאיזה שלב. משהו שאברר בהמשך.

מכל מקום בסיפור עצמו, ההימנעות שגזרו על עצמם הואלאר מלשוב לארץ התיכונה אחרי בריחת מלקור, חרצה את גורלם של בני האדם יחד עם גורלם של הנולדור הגולים והסינדאר שבבלריאנד.
אולמו היה היחיד מבינהם ש'מרד' ותיקשר עם בני האדם (והביא לקשר שבין טואור לאידריל, שיצר את איארנדיל מבשר התיקווה, וכן את זיווגו עם אלווינג שירשה מלותיין סבתה את המגע השמיימי של המאיאר), אבל חשוב לשים לב שבשיחתו עם טואור הוא ציין שזה 'תפקידו בסיפור', או במלים אחרות, לא מרד אמיתי אלא גם דבר שכוון מראש. אבל אם כך, הרי שזה בהכרח ברצון הבורא.

אני חושב שניתן לומר שהסיל' המאוחר הולך ונעשה יותר ויותר פטאליסטי. הגורל נעשה מוחלט יותר והבחירה האישית היא אשליה - כל דבר יוביל למילוי הגורל.

אני גם ממליץ לבדוק את הגירסה שלי ב'מאמרים' ל'סיפורה של אדאנל', שנכתב מנקודת מבטם של בני אדם המוקדמים על נפילתם הראשונה.

בנספח ל'אוסאנווה' שהזכרתי לעיל, הופיע קטע יוצא מן הכלל, שלפיו בני אדם בנומינור שבו וחיו את חייהם המלאים (דהיינו לפחות 400 שנה) כמו שהיו להם *במקור*, בזמן שהתעוררו ולפני שהושחתו. כלומר הם חזרו למצבם המיועד והטבעי, כפי שהיה צריך להיות מלכתחילה, ואכן עשו את רצון האל ותיקשרו עם שליחי-שליחיו, בני לילית (שנאמר שהיו דומים יותר לואלאר ולכן הקשר החזק בינהם). זו היתה אולי חזרה לגן עדן, וכפרה על הנפילה הראשונה (משהו שלא זכינו לו כאן בעולם הזה - עדיין), שאחריה כמובן באה הנפילה הבאה, שהיא המקור למצבינו כיום.

תודה,
11/08/08 15:21
1צפיות
במידה מסוימת זה כן נראה לי הגיוני שהואלאר לא ישפיעו באופן ישיר על ילדי אילווטר ה'צעירים',
אלא בני הלילית שקרובים יותר לואלאר גם בתכלס (חזו בהם, וחלקם חיו בואלינור) וגם ברוחם ובכשרונותיהם,
הם אלו שצריכים להיות קו התקשורת של בני האדם עם הואלאר, וללמד אותם חכמה.
אבל עם כל ההשחתה של מורגות' את הארץ ורשעותו שהתפרשה למרחקים רבים, ההרמוניה הזו
לא שררה ולא כולם רצו ללמוד וללמד.
במקרה הזה היה כן מקום לואלאר למצוא דרך להושיט יד לכל ילדי אילווטר מבלי להפר את האיסור של האחרון (אני אשמח אם
תחזור אלי עם זה אחרי שתבדוק את המקורות... )

אבל קשה להתווכח כשמדובר במשהו כ"כ סבוך ועדין כמו גורל, ואם כל הדרכים ממילא מובילות לאותה
תוצאה - שאנחנו לא מבינים את משמעותה בתכנית הגדולה - הרי שזה עוד יותר קשה לבחון ולשאול את הפעולות
של המעורבים.

זה מתקשר לי קצת ל'ילדי הורין', לגבי קללות וגורל - הרי קללות לא תמיד מתגשמות. זה תלוי, אני מניחה בכוחו של המקלל, ובהתערבויות גורל אחרות למינהן.
בילדי הורין דווקא נראה שכן יש פרצת גורל... אני לא בבית כרגע והספר לא לידי לצטט בדיוק, אבל יש קטע בספר
שבו מורגות' עצמו אומר שהוא חושש שטורין יצליח להסיר מעליו את האפלה שהוא (מורגות') הטיל על כל בית הורין,
ולצאת מהשפעתה.
זה אפילו הופך את הסיפור ליותר טרגי, היו כ"כ הרבה אפשרויות לטורין לשנות את גורלו (כמות הפעמים שעבר לי
בראש "רק אם...!" במהלך הקריאה היא אינסופית) והוא פעם אחר פעם בחר במה שקירב אותו לחושך.
אבל זה גם חלק ממה שהופך את הסיפור לעצוב ויפה כ"כ.
(כשה"מה אמים" הם לא מתוך תסכול של למה טולקין לא כתב את זה אחרת, אלא ממש מתוך תסכול של למה
טורין (או מורוון וכו') לא עשה את זה/או את זה.... מעורר הזדהות כ"כ, ולפעמים גם כעס על הדמויות על הבחירות
הטיפשיות שלהן).

תודה על ההפניה למאמר, תרגום נפלא..
השפה מפי סאורון נשמעת תנ"כית מעט.
(והאם אי פעם נזכה?)
אוי, סליחה על המשפטים הקטועים
11/08/08 15:23
זה כל הזמן קורה במערכת הפורומים חדשה.
מחשבה נוספת -
11/08/08 15:30
2צפיות
להורין כן הייתה הדרכה כלשהי מהמערב.. אולמו שהזהיר (אמנם לא את
טורין אישית) לגבי נארגות'רונד, ומליאן המיא שנתנה לו דברי עצה
וגם את המתנה הנדירה של הלמבס.

הספר הזה מעורר המון מחשבה על גורל ובחירות, כשההקשבה
(או יותר נכון חוסר ההקשבה) מובילים הרבה פעמים לתוצאות הרות
אסון. (ואולי אם מלכתחילה בואלינור היה פיאנור מקשיב לדברי
הואלאר הכל היה נראה אחרת? האם בכלל ברן ולות'יין היו מתממשים אם כך היה....)

º
לטורין*
11/08/08 19:09
1צפיות
וזה חוזר להסבר הראשון - שהטראגיות יוצרת את
12/08/08 05:00
1צפיות
היופי, ובלעדיה לא היו גיבורים.

אגב למה התכוונת ב'נזכה'? יש עוד תוכניות לתרגם, אם זו הכוונה, אבל זה תלוי בזמן.

בעניין טורין וקרוביו - אני חושב שהם טראגיים מעבר לכל מידה זה משהו שאולי בסיפור המקורי שב'אבודים' (שהזכירה אלנה למטה) היה מתאים ומאוזן יותר, אבל בסיל' המאוחר הוא הוקצן מדי, מעבר לכל פרופורציה.

אגב קטע חשוב לא הוכנס לספר - ההתמודדות של טורין עם הדרקון. ב'בלתי גמורים' יש יותר חומרי טיוטה שמהם ניתן להרכיב את הסיפור כמו בפאזל (נבואתם של גלמיר וארמינאס; קרב הטומאלדן; חזרתו של טורין למשיסת נארגותרונד והעימות עם הדרקון). פעם תרגמתי עריכה שהכנתי להם, אבל לא בטוח שהנוסח עוד עובר.
התכוונתי למשהו אחר,
17/08/08 22:40
אבל לא חשוב, אני גם מקווה לזכות לקרוא עוד
תרגומים שלך כי הם מקסימים.

º
יש קטע נוסף למעלה
18/08/08 19:32
1צפיות
סרטי ההוביט - עדכונים
23/07/08 19:22
4צפיות
לאחר ההכרזה הדרמטית על ההתחלה בקדם-ההפקה של סרטי ההוביט, הייתה תקופה של יובש בחדשות, בעיקר בשל העובדה שהבמאי, גיירמו דל-טורו, היה עסוק במסע יחס"צ לסרטו החדש "הלבוי 2" ופיטר ג'קסון עסוק בפוסט-פרודקשן של סרטו החדש "the lovely bones". יחד עם זאת מסתבר שאין שום ריאיון שנעשה עם דל-טורו על הלבוי 2 (ובתקופה האחרונה יש מלא...) שלא מתחיל או מסתיים בהתייחסות לסרטי ההוביט (דל טורו עשה פראפראזה על האמירה המפורסמת של צ'רצ'יל ואמר כי "מעולם לא שאלו רבים כל-כך, שאלות רבות-כל-כך על סרט שהמידע עליו הוא מעט כל-כך"...) כך שיש מספר עדכונים מעניינים:

א. קאסט - דל טורו מתעקש שמלבד איאן מקקלן (גנדלף) ואנדי סירקיס (גולום) וכנראה איאן הולם (סוג של בילבו...) אין החלטות סופיות. מקלן וסירקיס התראיינו לאחרונה והודו כי סוכמו עמם דברים, אך טרם נחתמו חוזים (והדבר הגיוני כי התסריט לסרט השני עוד לא כתוב - ר' להלן - ולא יודעים מה יהיה היקף התפקיד שלהם בו...). דל-טורו התראיין ואמר גם שקיימת הסכמה בינו לבין ג'קסון ופראן וולש (האישה והשותפה) לגבי short list של שחקנים לתפקיד בילבו (אם הולם לא יהיה רלוונטי, והוא לא - כי הוא התראיין לפני כמה שנים ואמר שלא יהיה מעוניין לשוב לתפקיד...). באשר לשחקנים האחרים (מורטנסן (אראגורן), בלנשט (גלדריאל), ווד (פרודו), בלום (לגולאס), אוסטין (סאם) ו-ויבינג (אלרונד), דל טורו הודה, כי רק כאשר יוחלט מה יהיה בסרט השני, ייקבע הצורך בשיתופם (ג'ון רייס-דייויס כבר הצהיר כי אינו מעוניין לשוב לתפקיד גימלי או כל גמד אחר...). מי שבמופגן לא מופיע ברשימות הללו הוא כריסטופר לי (סארומן). בריאיון שהוא נתן לפני 4 ימים הוא התוודה, כי הוא אינו מעוניין לשוב לתפקיד סארומן, שכן הוא יתקשה לטוס ולשהות זמן ממושך בניו-זילנד (בכל זאת, הבחור בן 85), עם זאת הוא הביע עניין רב והתלהבות גדולה מלשמש בתפקיד 'הקול של סמוג'... (מעניין, אני מעדיף אותו גם בתור סארומן...היחסים המתדרדרים בינו לבין גנדלף יכולים להוות סיפור מעניין, שלא לדבר על חלקו במועצה הלבנה...). מי שעוד יקבלו תפקידים בסרט יהיו ככל הנראה רון פרלמן (הלבוי ושנים לפני כן "החיה" בסדרת הטלוויזיה, היפה והחיה), ושחקן נוסף (ששמו פרח מזכרוני), שמקבלים תפקידים קבועים בסרטיו של דל טורו.

ב. תסריט - דל טורו הודה כי שום דבר אינו כתוב ויש רק קצה-קצה של סקיצות, אבל בשורה ארוכה של ראיונות הוא חשף 4 פרטי מידע מעניינים:
1. כבר לא בטוח שיהיה סרט שני. דל טורו אמר שהוא לא יעשה שום דבר בשל הכרח. אם במהלך הכתיבה יתגלה שיש על מה לדבר בעניין סרט שני - הוא יצולם. אם לא - לא.
בריאיונות מאוחרים יותר הוא חזר בו מעט ומסר את הפרטים הבאים על הסרט השני:
2. הסרט הראשון אמור להיות הספר ההוביט כולו. והסרט השני יתעמק בתקופה שבין ההוביט לאחוות הטבעת. הוא ממש כועס שמכנים את הסרט הזה "סרט-גשר" (באתרי האינטרנט הסרט מכונה בלעג sperquel - שילוב של סרט-קודם ושרץ) והוא טוען שהוא יעמוד על רגליים משל עצמו.מה שכן נרמז שהגיבור הראשי של הסרט השני יהיה כנראה...גנדלף!!
3. יותר ויותר הוא נשאל על האפשרות שייעשו 2 סרטים המבוססים על ההוביט-מורחב. בריאיון מאוחר יותר הוא הלך צעד אחד קדימה ואמר שקשה לו לראות כיצד ניתן לחצות את ההוביט ל-2 חלקים ולכן לא נראה לו שיהיו 2 סרטי הוביט, אבל הוא לא שולל זאת מראש והדברים יתבהרו במהלך כתיבת התסריט). הוא רואה ב-2 הסרטים הללו אוברטורה לסימפוניה, אמנם קשורים לסימפוניה, אך עם אישיות ומאפיינים משלהם.צריך להביא בחשבון כי לאולפנים יש זכויות להפיק סרט מההוביט, מהטרילוגיה ומהנספחים. כל מה שבסילמריליון ובאבודים הוא מחוץ לתחום (ומצוי בידיו של כריסטופר טולקין אשר יחד עם עיזבון טלוקין והארפר-קולינס תובעים מאולפני ניו-ליין מאות מיליונים בגין רווחי הטרילוגיה. כזכור, טולקין הנכד התנגד גם להפקת הטרילוגיה, כך שאין שום סיכוי שבעולם שהוא יתיר שימוש בזכויות שבידיו...)
4. דל טורו השיב, כי הסרט הראשון (ההוביט) ייכתב בעיקר על-ידו כשג'קסון-וולש-בוינס מעירים הערות ואילו הסרט השני ייכתב בעיקר ע"י השלישייה והוא יעיר הערותיו. מעניין.

ג. מאפיינים - דל טורו מדגיש בריאיונות מהימים האחרונים שהסרטים יהיו סרטים 'שלו'. הוא לא מתעלם ממה שג'קסון עשה והוא שמח כי  הוא ממשיך ליצור בתוך עולם, שגבולותיו הוגדרו על-ידי ג'קסון (מבחינתו גנדלף וגולום הם פרדיגמות והעובדה כי אולפני האפקטים "ווטה" יבצעו את האפקטים גם לסרטי ההוביט אינה מפריעה לו), אך בתוך הגבולות הללו הוא מתכוון ליצור משהו משלו שיהיה קורב אך לא זהה לטרילוגיה. עם זאת הוא הודה כי ככל שהציר הזמן בסרט יתקרב למועד תחילתה של 'אחוות הטבעת' חופש היצירה שלו יהפוך פחות ופחות נרחב. וגם עם זה אין לו בעיה.

ד. דל טורו הבטיח 'יצורים' חדשים ושונים ממה שראינו בטרילוגיה. בעיקר סמוג והעכבישים. הוא מעדיף שהיצורים ייעשו בדרך של 'אנימטרוניקס' (כלומר בובה עם תוספת ממוחשבת - כמו שהוא עשה ב-מבוך של פאן) ולא רק יצירי מחשב. בכל מקרה הוא כל הזמן אומר שיש לו רעיונות 'מגניבים' ושמחכות הפתעות רבות.

ה. הפרט הכי חשוב שנמסר - בשבועות הקרובים לא תהיינה חדשות של ממש. חדשות רציניות תגענה סביב אוקטובר (עם שוך פסטיבל 'הלבוי 2') ולגבי קאסט רק בעוד שנה.

בכל מקרה אם יהיהו דברים מעניינים (או שמועות מעניינות...) אעדכן.
אין פלא בנוגע להודעה של ריס דיוויס, הוא היה כ
24/07/08 00:35
1צפיות
כל כך אלרגי לפנים של גימלי (שהיו עשויים מאיזה חומר פלסטי).
תודה על הצרור כתמיד!
24/07/08 18:30
1צפיות
דברים טובים וגם פחות טובים -

* גימלי -מצער כי רייס דייוויס היה הרוח של הטרילוגיה ההיא, עם הומור וקול מיוחדים, ופרצוף אדיר. בלעדיו זה יהיה פחות טוב. חבל שהוא לא יוכל להיות תורין.

* גם כריסטופר לי מהותי מאוד - הוא ימלא תפקיד מכריע בסרט השני, כך שהעדרותו משם מכאיבה. כקולו של סמוג הוא יהיה מצויין, אבל עדיין הוא יחסר. נקוה שאפשר יהיה למצוא לו משהו.

* פרודו לא יכול להופיע כי הוא לא נולד אז לפי הכרוניקה, כך שהויתור על אליהו עץ יהיה קל. נקוה שלא ינסו לשכפל אותו כמישהו אחר.  

* יש לקוות שמורטנסן, בלאנשט ובלום יחזרו. לבלום צפוי תפקיד משמעותי כבנו של מלך האלף של יעראופל. סביר שהוא יהיה אחד מגיבורי הקרב לצד תורין - שאם לא יהיה דיוויס, כדאי מאוד למצוא מישהו טוב אחר, כי הוא משמעותי מאוד. אני די בטוח שפרלמן שהזכרת יהיה המועמד - או לתפקיד ביאורן (עדיף, במחשבה שניה).
מק'קלן יהיה הבסיס המשותף לכל הסרטים, ובלי ספק יתרום הרבה.

* בעניין סרט שני - אין ספק שההתעקשות על תסריט הגיוני מוצלחת. יש לקוות שדל-טורו ידע לעצור בעד היצירתיות של ג'קסון ושות' שהופגנה בסרט השלישי, ולא עזרה במיוחד. אבל זה תלוי בחוזה.

בסוף, כמו עם 'הסנדק', הכל יחובר למיני סידרה של 15 שעות...

מכל מקום חבל שהשנה כבר אין משהו, ושהדחיה היא לעוד שנה ועוד שנה, והזמן לא עובד לטובת השחקנים (בעיקר כריסט' לי). אפשר היה להתחיל בהכנות להפקה כבר השנה, אילו היו קצת יותר נחושים.

באשר לכריסט' טולקין - שיתבע כמה שיתחשק לו (ממש חסר לו כסף!). אין גבול לקטנוניות ולתאוות הבצע שהוא והאסטייט מוכיחים בשנים האחרונות. לא בטוח שהנכד תומך בו - יגיד כנראה הכל כדי להישאר בירושה.
אילו טולקין היה יודע מה נהיה מכל הסיפור, הוא היה בלי ספק מעדיף לנשל אותם בעצמו ולשחרר את הכל לידי הקהל (כמו שמכר את כתבי היד של שרה"ט וההוביט לאוניברסיטה אמריקאית, מבלי לחשוב בכלל על תמורה כספית עתידית).
º
תודה רבה :)
26/07/08 15:31
2צפיות
שמות משפחה, הוביטים וטולקין
16/07/08 16:36
11צפיות
אני מודעת לכך שהידע שלי בנוגע לעולמו של טולקין הוא לא מבין הגבוהים, ולצערי בספרים היה נורא קשה לי לעקוב אחרי כל הנאומים הארוכים (הלכתי לאיבוד נורא בקלות, וזה עוד היה באנגלית). עדיין לא סיימתי אפילו את שרה"ט (קוראת אותו כבר שנה וחצי חחח).

אך, דבר אחד שמתי לב אליו לאחרונה שלא ראיתי במקומות אחרים ייחוס ספציפי מסויים אליו. אני מדברת על שמות המשפחה. שמתי לב שלהוביטים יש שמות משפחה (באגינס, טוק וכו'...) אך לכל השאר אין, יש רק את הייחוס של שושלת המשפחה או תואר מסויים (Aragorn son of Arathorn, Gandalf the grey לדוגמא).

אז בתור אחת שהידע שלה לא רב כמו של רבים מהטולקינאים בעולם, האם יש מישהו שיכול, איך אומרים: Shed some light on this manner?

תודה למתייחסים, ואם אין לכם הסבר פשוט משלכם, אשמח להפניה (האם יש בנספחים אולי ייחוס לנושא?).
יש בנספחים חלק על עצי שושלות משפחות ההוביטים
17/07/08 02:26
5צפיות
הראשיות שמוזכרות בספר (באגינס, גאמג'י, טוק ובראנדיבוק + עוד אחד על בולג'ר שהושמט).

שמות המשפחה אמורים לדעתי לסמל לדעתי איזור ישוב 'בורגני', יותר 'מודרני' מהסביבה הימי-ביניימית (אם כי אנשי בריי נקראים על שם עיסוקיהם או מקומות מושבם). אבל שם המשפחה הוא עדיין שם השושלת, ולא משהו מודרני באמת.

יש שנושאים תארים שנשמעים כמו שמות משפחה, כמו תורין אוקנשילד (מגן האלון) או גילדור אינגלוריון ('בן אינגלור'), אבל הם לא בורגניים כמו ההוביטים. בני האדם השונים מהממלכות נקראים בסיגנון ימי ביניימי - שם פרטי ושם האב, ולעיתים שם השושלת (בית).

אם ניקח הסבר יותר 'טכני' יותר, אז הסיבה היא ששמות המשפחה הופיעו ב'הוביט' במקור, שלא היה חלק אמיתי מהלגנדאריום (גם שמו של תורין החל שם), ומשם עברו לשרה"ט.
תודה על התשובה
18/07/08 10:48
3צפיות
עשיתי גם בעצמי כמה סקירות באינטרנט, ומסתבר שזה נובע בחלקו מהרעיון שההוביטים מייוחסים בעצם לעמים באנגליה בכפרים, בערך מה שהבנתי. אולי לא לגמרי מדוייק.

תודה
ההשראה להם שאובה משמות שטולקין חיבב
18/07/08 13:18
2צפיות
הוא פעם כתב הקדמה ללקסיקון שמות מקומות באנגליה.

לא מעט שמות בשרה"ט לקוחים משמות מקומות אמיתיים - לעיתים רחוב ליד המקום שהוא גר בו (במקרה של ה'ווזים'), ולעיתים השם מגלם בתוכו רעיון שטולקין ניסה לבטא - פרשנות אישית על השם, לעיתים מבוססת על רקע אמיתי ולעיתים על דמיון.
מספיק לגגל Bag End England
19/07/08 03:12
1צפיות
בשביל לגלות חלק קטן מההשראה הזו.. לגלות מה עומד מאחורי השמות שטולקין בחר למקומות ודמויות, שלקוחים גם מכל מיני שפות, זה לגלות עוד פן שלם ביצירות שלו. זה מוסיף המון יופי ורבדים כשמגלים אותן
ספרי שר הטבעות והשואה
15/07/08 22:07
8צפיות
שמעתי פעם טענה שיש הרבה דברים מקבילים בין שר הטבעות לשואה ושהמקור של הספר הוא התקופה ... האם טענה זו נכונה ואם כן האם תוכלו לכוון אותי לדוגמאות שמציגות את המקבילויות?
מכיוון שטולקין החל לכתוב את שר הטבעות ב1937
15/07/08 22:53
7צפיות
אז כבר אפשר להבין שזה לא ה"מקור".
אבל הרבה מהספר נכתב בתקופת מלחמת העולם ה-2, שמאד השפיעה על טולקין, ואני מניחה שגם על כתיבתו.

בנוגע לקישורים למאמרים על ההשפעה הזו, אני אתן את הבמה
למי שבקיא ממני
טולקין בעצמו דחה על הסף,
15/07/08 23:57
3צפיות
קשר אלגורי בין "שר הטבעות" למאורעות המלחמה.
אני אישית נוטה להאמין לו, אם כי אפשר להבין מאיפה ולמה צצו טענות שכאלו.
אני מניח (ונדמה לי שגם הוא בעצמו התיחס לזה) שכל יצירה מושפעת במידה כזו או אחרת מאירועים בחייו של היוצר,
הן אירועים "גדולים", פוליטיים, מדיניים, והן אירועים פרטיים.
בכולופן כנראה שלא היתה פה שום כוונה מכוונת או מודעת להגיב על אירועי התקופה.
אין מקבילות. לא שמעתי שנטען ולא מצאתי כאלה
16/07/08 01:16
המקור של הספר לא בהכרח בתקופה הזו, אלא גם במלחמת העולם הראשונה.

טולקין דחה השוואות למציאות, למרות שהיו כמה מעניינות (לאחת מהן ר' מאמרו של שיפי במאמרים -> ביקורות על שרה"ט), ובפועל ההשפעות מוגבלות מאוד.
תודה על התגובות
16/07/08 10:26
2צפיות
הנחתם את דעתי
משהו מעניין שראיתי היום
11/07/08 14:39
5צפיות
 משהו מעניין שראיתי היום
על גבה של מישהי די קרוב לבית שלי - ציור מושקע מאוד. אם חשבתם שמילה אחת ראויה לקעקוע - הנה שיר שלם...
º
והיא גם גילתה בקיאות יפה בתחום
11/07/08 14:40
6צפיות
והיא גם גילתה בקיאות יפה בתחום
המקור הוא אגב איור מקורי של טולקין
12/07/08 02:24
7צפיות
המקור הוא אגב איור מקורי של טולקין
שהופיע על מהדורת 1966 האנגלית, וכן על התרגום הראשון העברי (1979). בקעקוע אגב כנראה שהטבעת האחת  צומצמה לעיגול שסביב העין.

מכל מקום האיור הזה כלל המקור גם את 2 טבעות בני לילית האחרות (נניה ו-ויליה) שהיו משמאל וימין למטה.

טיוטה מוקדמת של האיור הובאה לראשונה על עטיפת כרך א' שיצאה ב-2001 (גירסה מתוקנת לפי הטקסט של 95') ומצורפת כאן. כריסט' עדיין לא פירסם את התמונה המלאה של האיור המאוחר.
זה רק שתי השורות הרלוונטיות לטבעת האחת שם, לא
11/07/08 16:39
5צפיות
לא?
שווה חתונה
11/07/08 21:48
2צפיות
את האמת, אם יש קעקוע שאי פעם אעשה, זה יהיה כיתוב באותיות האלו (קוואניה?). אני רק מפחד שבטעות ירשמו לי משהו לא נכון
לא בטוחה מה יותר שווה חתונה
11/07/08 22:23
4צפיות
הקעקוע או הגב היפה..

קוואניה זו השפה,טנגוואר זה הכתב.

אתה יכול למצוא בנספחים של שר הטבעות לגבי כתיבה נכונה,
וגם לשלוח מסר.

אני לא חושב שאני אעשה קעקוע
11/07/08 22:33
2צפיות
אבל אם כבר, אז על האמה, ואיזה כיתוב טנגוואר יפה =]
מה
11/07/08 22:56
2צפיות
היית רוצה לכתוב, אם אפשר לשאול?
אולי "כבוד"
11/07/08 22:59
1צפיות
או את השם שלי המלא.
או שיש לך שם
11/07/08 23:08
1צפיות
ממש קצר או אמה ממש ארוכה... יש אתר שעושה תעתיק של טנגוואר אבל לא מספיק לדעתי להסתמך רק עליו כשזה מגיע לשמות. אם תרצה באמת לעשות אני אשמח לנסות ולעזור.
הי - מה עם דעה או 2 על הסילמאריליון?
12/07/08 02:10
3צפיות
בטח הצטברו כמה שאלות או רעיונות.
הי
12/07/08 19:14
2צפיות
לפני כמה ימים התחלתי לקרוא אותו מהתחלה, רציתי פתאם לחזור להתחלה רק לתיאור של הדברים הראשונים שהיו. בקריאה ראשונה כבר חשבתי שזה תיאור יפהפה של היווצרות העולם, אבל בקריאה שניה הבנתי יותר וגיליתי יותר. כשהגעתי לפרק על ברן ולות`יין, הציפיות שלי לסיפור הזה התממשו.. איזו התגלמות של אהבה! וגם כל ההתרחשויות האפלות, וה`כוח העתיק` שלות`יין מגייסת כנגד סאורון (שמעניין לגלות אותו בתחילתו).. כל כך אהבתי את הסיפור שהקראתי והקלטתי חלקים נבחרים ממנו לחברה שלי בצרפת שאף פעם לא קראה את הסיל`. אני גם מאד אוהבת את המעטפת שתמיד מכסה את הואלאר.. שרב הנסתר בהם על הגלוי אבל אתה עדיין מרגיש שאתה `יודע` עליהם. זה מעניין מאד לראות איך נוצרו כל ההתפלגויות שנמשכו עידנים, את עול המלחמה והמחירים שהיא גובה, טולקין יצר לה השלכות ממשיות שנמשכות אלפים של שנים. חוץ מזה, השפה והתיאורים מדהימים, למשל הדו קרב בין פינגולפין למורגות` עצמו. וזה על קצה המזלג רק.. אתמול בלילה אגב, התעוררתי בפתאומיות ב4 וחצי, דף הפורום נשאר פתוח וראיתי את ההודעה שלך; הייתה לי שאלה שרציתי מאד לדעת אבל שכחתי מה היא! איזה מרגיז...
אני מקוה שתיזכרי
14/07/08 17:29
שמחתי לקרוא את התיאורים. תמיד מעניין לראות את הדברים מחדש דרך עיני אחרים - בעיקר אם זו הפעם הראשונה שלהם (מה שנקרא באתר מוכר אחד A Tolkien virgin).

אגב דו הקרב בין פינגולפין למורגות' תואר בהרחבה בשירת לייתיאן, בקטע שהבאתי כאן פעם בתרגומי - http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp...

אני חושב שכדאי לך אחרי הסיל' להגיע לפואמה הזו בכרך 3. הרבה מהקסם של הספר החל שם, והרבה גם לא עבר.

נשמח לשמוע עוד! אפילו רשמים יומיים.
אני מקווה גם
14/07/08 23:04
1צפיות
תודה.
A Tolkien virgin, אהבתי.

התרגום מקסים. ארץ עיוועווים...
ההמצאה הזו נשמעת אצלי כ"Eiwäewim", אהבתי את המילה.
האמת שחשבתי על מה לקרוא אחרי הסילמריליון, וLays Of Beleriand משך אותי במיוחד, גם האבודים.
במיוחד אשמח לקרוא אותו אם יש שם עוד מהקסם של הסיל'...

רשמים יומיים?..מן 'יומן יקר' על הסילמריליון...
האמת שיש לי שאלה היום,
בפרק על טורין, נכתב
"Who knows now the counsles of Morgoth...?
Who can measure the reach of his thought, who had been Melkor, mighty
among the Ainur of the Great Song, and sat now, a dark lord upon a dark
throne in the North, weighing in his malice all the tidings that came to him,
and perceiving more of the deeds and purposes of his enemies than
even the wisest of them feared, save only Melian the Queen?
To her often the thought of Morgoth reached out, and there was foiled"
למיטב הבנתי, מליאן מסוגלת להבין ולראות חלק מהמחשבות והכוונות של מורגות', ובניגוד
להרבה מאלו שרואים 'דרכו', הראייה שלה לא מתעוותת לפי הרוע והעיוות שלו.
אז למה דווקא היא, למה דווקא מליאן?
(אולי יש לי השערה, אבל מעניין אותי מה אתה אומר..)

ד"א, הפרק על טורין ריגש אותי מאד...
כה עצוב.
אני בטוחה שמי שישב מולי ברכבת היום תהה למה אני אני אומרת "הו!" בקול רם ומניחה
יד על השפתיים, דבר שקרה כמה פעמים כשקראתי את הפרק..

תודה!
15/07/08 05:15
האמת ש'עיוועווים' היתה שיבוש שלי ל'עיועים' - 'בילבול; טירוף דעת'. הצורה שלה גם הזכירה לי משהו רוטט כמו מצילצול גונג בסרטים מצויירים - כ"כ רוטט שכל אות נראית כפולה...

בהחלט יש בהם מהקסם, אם לא יותר. נכון יהיה אולי לומר שבסיל' יש משהו מהקסם שבהם. ב'אבודים' במיוחד יש קסם היולי, שהשתנה עם הזמן ו'התבגר', אבל משהו ממנו עוד נותר לדעתי בתיאורי הפלך בשרה"ט, ובתיאור בית אלרונד שבריוונדל.

בקטע שציטטת, מדובר לדעתי על הידע הבראשיתי שברשות הישויות הנעלות - מורגות' רואה ומחשב את מהלכי אויביו (דומה למה שנאמר על סאורון: 'שוקל עד דק במאזני רישעתו') ומנסה להקדים אותם, כי הוא בתור ואלא חש דברים ברמות מעמיקות הרבה יותר משהם יוכלו (רמות 'תת אטומיות' אם תרצי).

במקום אחד בסיפור על טורין, הוא קורא לעצמו 'אדוני גורלות הארדה', ושיפי (במאמר שתרגמתי במאמרים) תוהה אם הוא אכן היה כזה, וידע לנחש מה יהיו גורלות אויביו, כאילו ידע בעצמו חלק מסיפור-הגורל - משהו שרק מאנדוס מבין הואלאר ידע, אבל גם הואלאר האחרים ידעו פה ושם (אולמו למשל רמז לטואור בשיחתם על התפקיד שלו בתוך הגורל, ש*במסגרתו* הוא פועל).

מליאן נסתרה ממנו בזכות מחגורתה (מזכיר את דברי גאלאדריאל על גאנדאלף: 'ערפל אפור מכסה אותו מעיני, מחשבותיו וצעדיו נסתרו ממני') ובזכות היותה אחת מהמאיאר של ואלינור.
יש להניח שהיא ידעה חלק מהגורל הצפוי - חלק מאוד מסויים שהתאים למילוי חלקה בתוך הסיפור הכתוב-מראש. מן הסתם מורגות' לא ידע מהו חלקה, והיה סקרן מאוד לדעת מה היא יודעת, ועד היכן תיכננה.
בבקשה
21/07/08 00:44
1צפיות
תודה על התשובה
º
וברכות על הסיום הצפוי!
22/07/08 17:14
תודה
24/07/08 18:04
1צפיות
סיימתי אתמול בלילה...!
מזל טוב!!! תגובות, תגובות !
24/07/08 18:40

אגב קטע סיום בשם 'נבואת מאנדוס השניה' סולק מהסוף של הפרק על איארנדיל, ומובא כאן http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp...   

עוד השמטות מה'אקאלאבת' יש לי במקום אחר.

'על טבעות העוצמה' הוא בכלל במקור חלק מהפרק 'המועצה של אלרונד', ושייך לסיפורו של אלרונד על ימי העידן השני. הוא ראוי הרבה יותר להיכנס כנספח לשרה"ט, ויש בו קטעים זהים לנספח א' שם (על פגישת קירדאן וגאנדאלף), אבל טולקין הזכיר שהוא שייך לסיל' באחד השלבים ועל כן שולב.

וזה רק מעט מהדברים שקיימים בנוסף לסיל'. כדאי להמשיך ולהתעניין...
תודה
26/07/08 00:52
1צפיות
וגם על הקישור.
למה הנבואה הוצאה מהספר?

מאד אהבתי את הסיל'.
טולקין לקח דף חלק, הקים לתחייה ועיצב על גביו עולם, ואח"כ הוא העניק לו נפח ועומק.
התיאורים יפהפיים ומיתיים.
הסידור הכרונולוגי קצת כאוטי לטעמי, אבל בסופו של דבר הסתדרתי
עם הכאוס ומיקמתי את הדברים.
אבל זה באמת לא כ"כ משנה, עם התיאורים שזורמים כמו מים
ועולים לשיאים כמו גלים בשיא העונה - פשוט שוטפים אותך
בתמונות ודמיונות מרהיבים.

לאורך הספר עלתה בי השאלה - למה הואלאר לא עוזרים
ומתערבים יותר, ועניתי לעצמי שכך צריך להיות. אם אי אילו אלוהים
היו כל הזמן מתקנים את העוולות של בני האדם, לא היה טעם לרצון
החופשי ולבחירה החופשית.
אבל באיזשהו שלב זה התחיל להרגיז אותי...
כי בעיני אי התערבות אלוהית, נקרא לזה, היא במקום כשמדובר
בעוולות אנושיות, של בני אדם בינם לבין עצמם.
עכשיו זה כמובן קרה, אבל זה קרה בהתערבותם של כוחות
זרים וחזקים הן מבני האדם והן מבני הלילית.
מורגות' היה ואלא, ולפיכך עוצמתי ביותר. היכולות שלו עולות על אלו
של בני האדם והלילית בואלינור/הארץ התיכונה, וכך גם אלו
של סאורון.
הואלאר, לטעמי, פשוט לקחו כמובן מאליו את זה שילדי אילווטר
יתנו בהם את בטחונם ואמונם, כאשר מבני האדם הם נסתרים
יותר והללו (רובם) מעולם לא דרכו בואלינור וזכו לראות ולחוש את הואלאר
ממש.
הם לא התקרבו לילדי אילווטר על מנת להסביר להם ולעזור להם
לראות את מעשיו של מורגות' שלא דרך מסך העיוות שלו,
הם לא עזרו לפזר את הערפל...
הם פשוט ציפו (על סמך מה?) שיבינו וירגישו את רשעותו של מורגות'
וסאורון בתורו, וידעו להבחין. אך מדובר ביצורים חזקים ומניפולטיביים
יותר, למה הואלאר לא הגישו להם יותר עזרה של ידע והבנה?

ודבר נוסף שהפריע לי בסילמריליון - אין גאולה.
(דבר שכן קורה בנבואתו השניה של מאנדוס..)
למשל בניו של פיאנור - לקראת הסוף, כשנשארים רק שני האחים
האחד ליבו כולו נתון ללקיחת הסילמרילים, והשני - רוצה לשבור
את השבועה כי הוא יודע שזה הדבר הנכון לעשות, אך עדיין כפות לה
ואינו מסוגל להשתחרר בסופו של דבר.
אנשים שנולדו למקום הלא נכון, לשושלת הלא נכונה, הם אוטומטית
נחותים יותר, בעלי יכולות פחותות - ואינם יכולים ממש להתקדם משם.
מוצאך - גורלך. (מה הפלא שאנשים עושים מעשים רעים?)
ואינך יכול להשתנות...
אין גאולה, ולמרות שיש גיבורים נפלאים בסילמריליון, אף אחד מהם
לא דיבר אלי במיוחד,(רק פינגולפין בצאתו פנים מול פנים אל מורגות') כי אף אחד לא גאל את עצמו דרך גבורתו,
הם רק היו מלכתחילה שייכים לשושלת הנכונה וגורלם נועד להיות
מה שהם אכן הפכו להיות. מאד משעמם בעיני... מאד טפל.
יש פה גורלות כתובים מראש, וכוחות עליונים שרואים הכל. זה הוריד
מערכו של הסיל' בעיני, אבל כמובן זה גם חלק מהקסם שלו... אני מאד רוצה להרחיב את הקריאה בנושא.

º
ברשותך אעתיק את ההודעה למעלה לשירשור החדש
26/07/08 01:48
הסילמריליון הוא התנ"ך של הארץ התיכונה
17/08/08 21:14
1צפיות
או למעשה ספר דברי הימים שלה, מבריאתה ועד חורבנה.
ניסיתי להתייחס לספר בתור סוג של אנציקלופדיה, שתעזור לי להבין איפה כל הקטעים הלא קשורים משרה"ט משתלבים בתולדות הארץ התיכונה והעולם הטולקינאי על עידניו השונים, ובמידה מסויימת הצלחתי - אם כי הסתבכתי קשות.
אגב, מישהו פה מסוגל לאמר לי איפה כל הספרים הקטנים יחסית של טולקין משתלבים בתולדות עולמו של אל המחשבה? קראתי את ההוביט, שרה"ט וחלק מהסילמריליון - ואני מנסה לחפש ולקרוא את שאר הספרים בצורה מסודרת יחסית, אם אפשר - בסדר שנכתבו. מישהו פה יכול לעזור לי?
º
תבלה
17/08/08 22:24
2צפיות
כתובות אינטרנט מצורפות:
º
ו-
17/08/08 22:26
1צפיות
כתובות אינטרנט מצורפות:
וגם כאן במאמרים (לא לשכוח)
18/08/08 19:36
2צפיות
חלקם חסרים, אבל הם מובאים במערכת החדשה -

http://www.tapuz.co.il/Forums2008/Articles/Article...
תליון אוונסטאר של ארוון
09/07/08 17:59
1צפיות
מחפש תליון כמו של ארוון אבל אחד כמו זה:
http://www.noblecollection.com/catalog/product.cfm...
ולא את הזול החלול שנראה כמו פריט לתחפושת.
מישהו מכיר או ראה בארץ?
אני יודע שמכרו כאלו דברים בחנות היער בקניון ר
09/07/08 20:06
2צפיות
רננים בעבר, אני לא יודע מה הסיפור היום.
שאלה
04/07/08 08:06
4צפיות
רציתי לדעת אם טולקין המציא עוד שפות חוץ מסנדרין וקווניה? ואם כן, איזה? תודה מראש
ברמת העיקרון כן
04/07/08 12:21
2צפיות
שפת הגמדים והשפה השחורה, שתיהן מופיעות אבל ממש מעט. גימלי צועק שתי משפטים בנקרת הלם וגנדלף מדקלם את שתי השורות מפואמת הטבעת בריבנדל בשפה השחורה. אני מתאר לעצמי שטולקין כטולקין לא היה יכול להשאיר את זה במצב הזה ולכן הרחיב על מה שכתב בספריו אלא שבמידה וזה המקרה שום דבר לא פורסם לציבור.
ושכחתי לציין גם לרוהירים יש שפה משלהם
05/07/08 01:26
שדומה מאוד לאנגלו-סקסונית, כמו כן יש את הואלינוריאנית, והאדוניאית - שפת בני האדם הנומינוריאנים.
לאדונאית יש אגב 'גראמר' (ספר דיקדוק) די מקיף
07/07/08 05:57
ששרד מבלי הרבה שינויים, וכך אפשר למצוא בו הרבה מלים ובסיסים ליצירת מלים נוספות. זה המאגר הגדול ביותר ששרד לצד לקסיקוני הקווניה והסינדארין לדורותיהם וניביהם (החלו כ'קניה' ו'גולדוגרין' בימי ה'אבודים').

מהואלארין למשל, שם טבעת הגורל בואלינור ('מאהאנאקסאר') הוא אחד השמות הבודדים ששרדו. מהשפה השחורה יש בערך כמו שיש מהק'וזדול, ויש שהוסיפו פיתוחים משלהם על הקיים (חלק שולבו בסרטי שרה"ט - משל אחד הבלשנים המומחים בתחום, דיוויד סאלו).

שפת הרוהירים היא בעצם ניב מוקדם של שפת ה'ווסטרון' ('לשון המערב' בספר בנוסח הישן) שחלק ממנה מובא בנספח האחרון לשרה"ט (מבחר גדול יותר הובא בכרך 12 של ה'היסטוריה'), שתורגמה ליחס דומה בין האנגלית לאנגלית העתיקה (אם כי האמת היא שהיחס המודרני קדם ליחס ה'אמיתי').
קול קורא לאירועי חובבים וקהילה באייקון
03/07/08 15:49
2צפיות
קול קורא – מהפכה!
פסטיבל אייקון 2008 מזמין אתכם להגיש אירועים – דיונים, פנלים, הרצאות ואירועים מיוחדים נוספים
תאריכי הפסטיבל לשנת 2008: ימים שלישי-שבת, 14-18.10.2008

הפסטיבל הארצי השנתי למדע בדיוני, פנטסיה ומשחקי תפקידים יתקיים השנה, זו השנה ה-12, לאורך חג הסוכות בסינמטק ת"א ובמתחמים נוספים סמוכים. לאורך חמשת ימיו ייערכו אירועים בכל המתחמים, במשך קרוב ל-24 שעות ברציפות.
השנה מזמינים אתכם האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה, העמותה לקידום משחקי תפקידים בישראל ופסטיבל אייקון להגיש הצעות לאירועים מסוגים שונים בכל תחומי החובבות המיוצגים באייקון – ספרות, קומיקס, אנימציה, משחקי תפקידים, משחקי מחשב, לוח ומיניאטורה, פאנדום טלוויזיוני וקולנועי, אנימה ועוד...
ההזמנה פתוחה לארגונים ולחובבים, המעוניינים ליזום ולערוך אירועים שייצגו את תחומי העניין שלהם.
מטרתנו השנה היא לשנות, לרענן ולחדש את הפורמט הכללי של אירועי החובבים ואת המבחר שלהם, על מנת להעמיד תוכן חדשני ואיכותי עבור קהל הפסטיבל.

תכנים מבוקשים:

 דיונים, הרצאות ואירועים מיוחדים בנושאי ספרות מדע בדיוני ופנטסיה, סדרות וסרטי מדע בדיוני ופנטסיה, אנימציה ואנימה, משחקי תפקידים וקומיקס
 דיון ואירועים הנוגעים לתרבות החובבים הכללית בארץ ובעולם (פילקסינג, וידינג, פאן-פיקשן, סדנאות לימודיות, חידונים, אירועי השתתפות-קהל בפורמטים שונים ועוד...)

תינתן עדיפות לתכנים הבאים:

 תכנים העוסקים ביוצרים או יצירות המקיימות בסיס חובבות חזק בארץ או בעולם
 תכנים עדכניים ועכשווים (כגון מגמות והתפתחויות אחרונות בארץ ובעולם בתחומי החובבות, מחווה ליוצרים שנפטרו, השפעה של אירועים תרבותיים או פוליטיים חיצוניים על תחומי החובבות השונים ועוד...)
 תכנים המשלבים מעורבות קהל (דיונים מונחים ופאנלים, סדנאות לימודיות, אירועים חוויתיים ועוד...)
 תכנים המקשרים מספר תחומי חובבות או נושאים (לעומת תכנים ממוקדים או צרים יותר)
 תכנים הקשורים לאירועים מרכזיים בפסטיבל: אורח הכבוד בתחום הספרות: סטיבן בראסט, מחוות לארתור צ' קלארק וגארי גייגאקס, ציון 60 שנה למדינת ישראל
 תכנים הקשורים לנושא אייקון 2008 – מהפכות, דוגמאות:
o מהפיכות בז'אנרים ובתחומי החובבות השונים
o התייחסות למהפיכות ביצירות השונות בז'אנר – בספרות, בטלוויזיה, בקומיקס, בקולנוע
o הקשר של יצירות הז'אנר עם מהפכות ומהפכנות בעולם התרבותי והפוליטי בו נוצרו
o ועוד...

הפסטיבל יקדם בברכה עיסוק בנושאים המוזכרים לעיל, ופתוח להצעות בתחומים מגוונים נוספים.

פורמט האירועים להגשה:

דיונים מונחים – פורמט חדש של אירועים, המתאימים לפיתוח ודיון בנושאי פאנדום. דיון מונחה נמצא באופיו בנקודה שבין מועדון קריאה, פאנל, סדנה בהשתתפות קהל והרצאה פרונטאלית. המטרה – העלאת תזה או נושא באמצעות פתיח פרונטאלי, המשך ברב-שיח בין מספר משתתפים ו/או דיון המשתף את הקהל.

חובבים המבקשים להנחות אירוע מתבקשים להגיש את הטופס המצ"ב ולציין בו את שמות המשתתפים הנוספים המעוניינים לקחת בו חלק (במידה ויש), ותקציר רציונל האירוע בן 150-200 מילים. חובבים שיבקשו זאת, יזכו להנחיה והדרכה לקראת האירוע.

משך האירוע: 70-100 דקות, החלק הפרונטאלי המקדים מיועד ל-20-40 דקות וממנו מספר אופציות: הנחיית רב-שיח במסגרת 2-4 משתתפים קבועים מראש, פיתוח והנחיית דיון עם הקהל, או שילובים שונים של השניים.

פנלים – חובבים המבקשים להציע הנחיית פנל שלם מתבקשים להגיש את הטופס המצ"ב ולציין בו את שמות המשתתפים הנוספים המעוניינים לקחת בו חלק, דברי הסבר קצרים על רציונל הפנל וכמובן, תקציר ההרצאות המוצעות. משך זמן כל משתתף: 15-20 דקות. דיון פתוח / זמן שאלות: 15-30 דקות (סה"כ משך הפנל כ-90-100 דקות)

הרצאות פאנדום – הרצאה מעבירה תזה או סוקרת תחום מסוים. חובבים המבקשים להרצות מתבקשים להגיש טופס אירוע המכיל תקציר רציונל להרצאה בן 150-200 מילים. משך ההרצאה: 40-80 דקות ודיון פתוח / זמן שאלות: 10-15 דקות.

אירועים מיוחדים – לצד אירועים אלו, אייקון מזמין אתכם להציע כל אירוע מיוחד העולה על דעתכם, נא לצרף תיאור קצר של אופי האירוע המוצע ושמות האנשים שייקחו בו חלק.

הנחיות ופרטי הגשה

הצעות יש להגיש לא יאוחר מתאריך: 15.7.2008 לכתובת idan.dekel@icon.org.il

הצעות יידונו בוועדות התוכן של הפסטיבל.
אישור הוועדה על קבלת החומר יישלח בדוא"ל חוזר.
החלטות הועדה תמסרה לא יאוחר מתאריך: 15.8.2008

מנהל תוכן החובבים והקהילה ויו"ר וועדות התוכן בתחום: עידן דקל

חברי וועדות התוכן:

בתחום הקומיקס: אלון רוס, אורן חנקין, אלון רוזנבלום, עופר ברנשטיין, יעקב סראלי, מולי יחבס
בתחום פאנדום הספרות: דידי חנוך, רני גרף, אהוד מימון, קרן לנדסמן, אודי מירון
בתחום פאנדום הקולנוע והטלוויזיה: ברק דיקמן, איתי רמות, עומרי בר-לב, תומר שלו, דורון פישלר, שמוליק לוטטי
בתחום האנימה: לירון אפריאט, רז גרינברג, דנה סתיו, עומר בן-יוסף, עומר מרמלשטיין.
פורומים חדשים בתפוז אנשים
03/07/08 13:58

עונה חדשה לתכנית המצליחה של ערוץ ניקלודיאון - בואו להתמכר מחדש בפורום ניק - נט
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

תוהים אם כל העולם הזה הוא בעצם אשליה אחת גדולה? ואם כן, האם זה בכלל משנה? פורום פילוסופיה לנוער מזמין אתכם לשאול שאלות ולנסות לקבל תשובות בנושאים קיומיים

אוהבים נגינה מהירה וטכנית, סאונד מחוספס ומקצבים לא מלודיים? מצאתם את המקום הנכון: פורום ת'ראש מטאל
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ForumPage.aspx?F...

גרים בצורן או קדימה? מעניין אתכם מה לישובים האלו יש להציע? היכנסו עכשיו אל פורום צורן קדימה
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumPage.aspx?f...

אתם מוזמנים לדבר על הזמרת המבטיחה, שהסינגל הראשון שלה "מוניות" כבר נטחן ברדיו בפורום דנה לפידות
24/07/08 15:51

המונח "דולמייקרים" אינו זר לכם? רוצות להראות את הדולי החדשה שלכן ולקבל עליה חוות דעת? פורום דוליז פותח מחדש את שעריו

על בחורה שהיופי לא פותח לה דלתות - אבל זה לא אומר שהיא לא נתקלת בהן. בואו להצטרף להיסטריה העולמית בפורום הסדרה בטי המכוערת

לא רק אחות של... אתם מוזמנים לפורום לדבר על האלבום החדש של ג'נט ג'קסון
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumPage.aspx?f...

הידעתם? כל ילד צריך להיות פעיל לפחות 60 דקות ביממה! פורום רפואת ספורט ופעילות גופנית בילדים יספק עבורכם מענה בכל עניין הנוגע לנושא.
ד"ר גל דובנוב-רז, רופא ספורט, מומחה ברפואת ילדים במרכז לאיכות חיים "הדסה אופטימל" לשירותכם

מלכת היופי לשעבר ושחקנית ודוגמנית לוהטת בהווה זוכה לפורום משלה. מעריצים ומתעדכנים בכל מה שקשור לגל גדות

גם אם אתם יודעים מה זה "אוטוריטה" והיכן ממוקמת לבנון על המפה - אתם מוזמנים לפורום הריאליטי החדש - היפה והחנון
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
אירוחים ב- אנשים
24/07/08 11:52

כדור ברשת! מגזין הספורט האינטרנטי הראשון בלייב! היום ב 18:00 בבלוגTV -אל תחמיצו!  
http://he.blogtv.com/Shows/37561

בשעה 20:00, תתארח ד"ר קורינה הרטמן, רופאה בכירה במכון לגסטרואנטרולוגיה ותזונה במרכז רפואי שניידר בפורום צליאק ותשיב על שאלות הגולשים בנושא מחלת הצליאק.
אתם מוזמנים לשאול שאלות בשרשור:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?For...
הצביעו בשלב א' של פרס גפן וזכו בפרסים!
22/07/08 22:51
האם כבר הצבעתם לפרס גפן?

ביום ג', 5/8/2008, תיסגר ההצבעה לשלב א' של פרס גפן וייקבעו היצירות העולות לגמר.  
אם אתם חברים באגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה, וטרם הצבעתם, זה הזמן להצביע לספרים ולסיפורים שאהבתם השנה, ולקדם את סיכוייהם לזכות בפרס גפן.
והשנה, בשונה מבעבר, תוכלו גם לזכות בפרסים – בסיום ההצבעה לשלב א' תערך הגרלה, ושלושה מהמצביעים יוכלו לזכות בספר על-פי בחירתם מבין הספרים שיעלו לגמר.

להזכירכם, פרס גפן יחולק השנה בשש קטגוריות שונות: ספרי מדע בדיוני מתורגמים, ספרי פנטסיה מתורגמים, ספרי ילדים מתורגמים, ספרי מקור, סיפורי מקור ותרגומים. ההצבעה לפרס גפן חשובה ביותר, והיא ההזדמנות שלכם לתמוך בספרים ובסיפורים שאהבתם ולהעניק להם את האפשרות לזכייה.

כל הצבעה נחשבת. אינכם חייבים להצביע בכל הקטגוריות או לבחור יותר מיצירה אחת בכל קטגוריה. די אם תקדמו את היצירות שבאמת אהבתם השנה.

הצביעו והשפיעו!

קישור לטופס ההצבעה.

Summar Massacre - Costume Party
22/07/08 12:22

מבית היוצר של Lord Or  וDR OnLine מגיע ליין מסיבות חדש ומגניב, עם
האירוע המטורף של הקיץ

מסיבת תחפושות משוגעת - וכולם מוזמנים ללא הבדל דת, גזע מין וגיל
הפתעות למשקיעים בתחפושות יצירתיות ויוצאות דופן

ברחבה האפלה: EBM , Industrial , Cyber metal , Goth and Noise

DJ Lord Or (The underGround)
DJ DR. Online

ברחבה האלטרנטיבית: Alternative, Punk rock , Hardcore, Screamo, Nu-metal, Emocore and Grindcore

DJ Dror Taicher (hamosad)
DJ ORI_xXx_Core
DJ Vagina Grind

יום שבת ה9.8 בחצות, סטודיו 49 (קיבוץ גלויות 49, ת"א)

נתראה שם

17/07/08 12:47

מתעניינים בפוליטיקה? מתפקדים לליכוד? בואו להפגין נוכחות ולדבר על כל נושאי המפלגה בפורום הליכוד

עולים לכיתה ז' ובא לכם לשתף בפחדים? לומדים בחטיבה ורוצים לדבר על הלימודים, החברים ומה שמסביב? פורום חטיבת הביניים הוא המקום עבורכם

על שתי משפחות - ישראלית ופלסטינית, המתעמתות עם המציאות הקשה של הקונפליקט דרך סיפור של ידידות אמיצה - פורום לסדרה הישראלית המרגשת  כוונות טובות

לאף אחד אין זכות לפגוע בך! הקשבה, ייעוץ ותמיכה בפורום אלימות במשפחה

נמאס לכם מהמשקפיים? ה"תכשיט" הזה על האף מטריד אתכם? חושבים על לנתח ורוצים מידע נוסף?
בפורום הסרת משקפים בלייזר תוכלו לקבל עיצות מד"ר דוד לנדאו, מנתח עיניים בכיר בהדסה ירושלים ובהדסה אופטימל - מכון הלייזר של הדסה להסרת משקפיים
אתר איקון עלה- ואתם מוזמנים להגיש אירועים
18/07/08 01:36
פסטיבל אייקון 2008 מזמין אתכם להגיש אירועים – דיונים, פנלים, הרצאות ואירועים מיוחדים נוספים
תאריכי הפסטיבל לשנת 2008: ימים שלישי-שבת, 14-18.10.2008

הפסטיבל הארצי השנתי למדע בדיוני, פנטסיה ומשחקי תפקידים יתקיים השנה, זו השנה ה-12, לאורך חג הסוכות בסינמטק ת"א ובמתחמים נוספים סמוכים. לאורך חמשת ימיו ייערכו אירועים בכל המתחמים, במשך קרוב ל-24 שעות ברציפות.
השנה מזמינים אתכם האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה, העמותה לקידום משחקי תפקידים בישראל ופסטיבל אייקון להגיש הצעות לאירועים מסוגים שונים בכל תחומי החובבות המיוצגים באייקון – ספרות, קומיקס, אנימציה, משחקי תפקידים, משחקי מחשב, לוח ומיניאטורה, פאנדום טלוויזיוני וקולנועי, אנימה ועוד...
ההזמנה פתוחה לארגונים ולחובבים, המעוניינים ליזום ולערוך אירועים שייצגו את תחומי העניין שלהם.
מטרתנו השנה היא לשנות, לרענן ולחדש את הפורמט הכללי של אירועי החובבים ואת המבחר שלהם, על מנת להעמיד תוכן חדשני ואיכותי עבור קהל הפסטיבל.

תכנים מבוקשים:

- דיונים, הרצאות ואירועים מיוחדים בנושאי ספרות מדע בדיוני ופנטסיה, סדרות וסרטי מדע בדיוני ופנטסיה, אנימציה ואנימה, משחקי תפקידים וקומיקס
- דיון ואירועים הנוגעים לתרבות החובבים הכללית בארץ ובעולם (פילקסינג, וידינג, פאן-פיקשן, סדנאות לימודיות, חידונים, אירועי השתתפות-קהל בפורמטים שונים ועוד...)

לפרטים נוספים,
: http://www.icon.org.il/2008/he/submit_fandom
אירוע פתיחת הקיץ של האגודה
02/07/08 16:36
אוהבים מדע בדיוני ופנטזיה? כבר חם לכם?

אם כן, כנראה הקיץ הגיע, סיבה טובה למסיבה!

אנו מזמינים אתכם לאירוע פתיחת הקיץ של האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה, אשר ייערך בערב יום חמישי, 10 ביולי בחוף פרישמן בתל אביב. האירוע יתחיל בשעה 18:00 וימשך עד שעות הלילה המאוחרות.

בתוכנית:
הרצאה היתולית בנושא ''קיץ, חוף ים וגלידה במדע בדיוני", מפיה של דפנה קירש.
מועדון קריאה על הספר ''דירה להשכיר'' מאת לאה גולדברג, בהנחייתה של רותם ברוכין.
בשעות הערב המאוחרות יותר - משחק ''הברון מינכהאוזן'', שבו נדרשים המשתתפים לשקר ולהמציא סיפור יצירתי תוך כדי מענה לשאלות המסובכות של היושבים במעגל.

מומלץ להביא בגדים חמים לערב, בגדי ים, ומגבות. הפעילות על החול ולכן מומלץ להביא שמיכות או מחצלות לישיבה. במקום ישנם שירותים ומלתחות.
ציוד נופש ופנאי כגון כדורי ים, מטקות, עפיפונים וצלחות מעופפות יתקבל בברכה.
הרחצה בחופי תל אביב מותרת עד לשעה 19:00. אין לרחוץ בים ללא השגחת מציל. אין האגודה אחראית לרוחצים בים.

עלות האירוע: 15 שקלים למשתתף, למימון הכיבוד והשתיה.

פרטים נוספים ודרכי הגעה.
תודה+תמונה
26/06/08 12:17
3צפיות
הקעקוע שלי
רק רציתי להודות מכל לכם הלב על שבזמנו עזרתם לי למצוא מילון אינטרנטי לשפת בני המילית וגם שעזרתם לי לתפעל אותו!
אמרתי שזה בשביל קעקוע ואכן כך היה

הנה התוצאה מצורפת בתמונה

(כתוב שם איזון)
שמחים לשמוע!
26/06/08 18:44
2צפיות
שמחים לשמוע!
אגב הרגל הזו הזכירה לי מאוד רגל אחרת ->

מתוך הפתיח המצוייר של מונטי פייטון (הסידרה והסרטים).
º
26/06/08 18:58
1צפיות
º
LOLOOLOL
11/07/08 21:49
26/06/08 17:01
1צפיות

אכפת לכם מהסביבה? רוצים לשמור על כדור הארץ ירוק ונקי? בואו להתייעץ ולדבר על זה בפורום- איכות הסביבה
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...

מתעניינים בג'אגלינג? רוכבים על חד אופן? מצאנו בשבילכם בית חם! בפורום ג'אגלינג וחד אופן מחכים לכם!

הסדרה המקורית-ישראלית המצליחה העוסקת בעולמם של תלמידי חטיבת ביניים חזרה אלינו בעונה חדשה ואיתה חזר גם פורום ראש גדול

מדברים על זמרת הדאנס העולה, שאצלה, השמיים הם ממש לא הגבול, בפורום - קים
שאלה בקשר לאבודים
14/06/08 22:20
1צפיות
בספר השני בסוף הפרק הראשון כשמסבירים על איפה ארטנור ממוקמת מסבירים של גם על אזור שנמצא בעבר ורשום שם שיש "shrines more old the Morgoth or the ancient lords the golden God's of the guarded West"
מישהו יכול להסביר לי את המשפט הזה? מה הכוונה שיש משהו עתיק יותר מהאיינור חוץ מארו עצמו? זה לא כ"כ הגיוני לי... (אגב לא קראתי את האבודים הראשון עדיין לא מצאתי אותו....)
זה ציטוט מתוך הפואמה על ילדי הורין
19/06/08 12:22
1צפיות
שנכתבה אחרי הסיפור -

in Nan Dungorthin where nameless gods
have shrouded shrines in shadows secret,
more old than Morgoth or the ancient lords
the golden Gods of the guarded West.

כריסט' מציין מיד לאחר מכן שאין עוד מידע על אותם 'אלים נטולי שם' בשום מקום אחר.

אין בלגנאריום משהו רע שהינו עתיק ממלקור. אבל יש רמזים פה ושם לדברים לא ידועים (כמו על היצורים בתהומות מוריה ש'עתיקים מסאורון'), והקטע הנ"ל מזכיר לי איכשהו את צלמיות אנשי-הפוקיל בדונהארו שבשרה"ט, והסיפורים על פולחן בני אדם של העידן החשוך (= תקופתם תחת צל מורגות' בעידן הראשון, ואח"כ תחת סאורון בשני) שהפכו כנראה למתים של ההרים הלבנים.
אבל
09/07/08 05:45
מה הסיכויים שגם טום בומבדיל נכנס שם?
סיכוי נמוך כי הוא לא התקיים אז
09/07/08 17:12
מבחינת זמן פיתוח הלגנדאריום - הוא הופיע בשנות השלושים, ואילו האבודים נכתבו עשור וחצי לפני כן. אבל לדעתי הוא חייב ממהותו לסוג יצורים שהוזכר בפרק 3 של האבודים, 'רוחות הטבע', שאינן מהעולם כי הן נוצרו לפניו.

הדרג הזה של ישויות לא הוזכר אחרי ה'אבודים', אבל לדעתי הוא הוחזר בצורה לא רשמית דרך מה שכינתי 'המיסדר השלישי' של ישויות על טבעיות, שממוקם מתחת למאיאר, ושכולל את הדרקונים, האנטים, הנשרים ועוד טיפוסים שלא הוגדרו כמו 'גות'מוג מפקד המורגול'.
שלום, אני צריכה עזרה
28/05/08 14:26
2צפיות
אני מאי ואני חדשה פה.
אמרו לי שספריו של טולקין וביחוד סדרת שר הטבעות טובים.
לקחתי מהספריה היישובית ארבעה ספרים ואני לא יודעת את מספרם.
הספרים שלקחתי הם:
ההוביט, שובו של המלך, אחוות הטבעת וחבורת הטבעות.
אם מישהו יכול למספר לי אותם זה יהיה נחמד.

מראש,
מאי
אחוות הטבעת וחבורת הטבעת
28/05/08 16:50
5צפיות
זה אותו ספר רק בתרגום שונה, את צריכה את שני הצריחים (או המגדלים, תלוי בתרגום). לגבי סדר קריאה, כרונולוגית זה סדר הספרים:
ההוביט
אחוות\חבורת הטבעת
שני הצריחים\המגדלים
שובו של המלך\שיבת המלך

השלושה האחרונים מרכיבים את שר הטבעות, ההוביט הוא ספר נפרד, אז מבחינת השלושה האחרונים את חייבת לקרוא אותם בסדר הרשום, לגבי ההוביט את יכולה לקרוא אותו לפני או אחרי שר הטבעות זה לא משנה, אבל אם את קוראת את שר הטבעות קודם אני ממליץ לך לקרוא את הפרולוג שלו כי הוא יסביר לך דברים מסויימים שיעזרו לך להבין אירועים מאוחרים יותר וייתן לך קצת רקע.

ואגב, הסיבה שיש כל כך הרבה קווים נטויים בשמות הטרילוגיה היא כי יש שני תרגומים שונים, אחד מודרני יותר בשפה שלו, מדוייק יותר תרגומית (לפחות באופן יחסי לתרגו השני) והוא של עמנואל לוטם ובתרגום הזה השמות של הספרים הם אחוות הטבעת, שני הצריחים ושיבת המלך והתרגום השני, שנעשה בידי רות לבנית (והוא התרגום המקורי אגב), כתוב בשפה תנ"כית יותר אבל הוא לא כולל את הנספחים לשר הטבעות שיש בהם עוד 100+ עמודים של היסטוריה שקשורה לשר הטבעות והספרים נקראים בתרגום זה חבורת הטבעת, שני המגדלים ושובו של המלך.

אני אישית מעדיף את התרגום של לוטם, אבל לבחירתך, אני מציע שתקראי קצת מאחוות הטבעת וקצת מחבורת הטבעת כדי לראות את ההבדלים בסגנון ותחליטי אז מה את מעדיפה.
תודה
28/05/08 17:27
1צפיות
  אני חושבת שאקרא את ההוביט ואז את הסדרה...
אין לי את שני המגדלים או הצריחים, אני אנסה לשאול מחברה.
º
הכי טוב
28/05/08 20:47
1צפיות

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום

Flix
מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה