לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.

החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.

יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.

האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!

נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.

במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.

להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,
ארנון

רבנים במרכז אירופה (אוסטריה, הממלכה ההונגרית וכו')
30/09/14 22:23
12צפיות
שלום,

אני מנסה לגלות מידע על כמה משפחות רבנים שחיו במרכז אירופה בסוף המאה ה-18 ובמהלך המאה ה-19. במיוחד אני מחפש מידע על משפחת הרבנים פרידמן מפריישטאט.
האם מישהו מבין חברי הפורום היקרים יודע לעזור?

תודה
הייתי מתחיל עם בני בלי דגש היקר,
30/09/14 23:39
3צפיות
הזכיר בבלוגו את מבוקשך.
DNA / בדיקות גנטיקה: שאלות חדשות
30/09/14 13:35
37צפיות
שלום לכולם,

1.  האם ידוע על שיפורים / חידושים בתחום בדיקות DNA גניאולוגית, ב - FTDNA או חברות אחרות?
עשיתי חיפוש ארוך ונרחב בפורום על גנטיקה גניאולוגית, אבל ההודעה המשמעותית האחרונה בנושא היתה במאי 2013.
וכבר נאמר פה כמה פעמים שהתחום בחיתוליו ושרמת הדיוק של ניתוח תוצאות הבדיקה אינה אידיאלית.

אני רוצה לבקש מאבא שלי לעבור את הבדיקה (הוא בן 82) מאחר והוא לא יודע דבר כמעט על אביו - שנספה כשהיה בן 8.

2.  נאמר פה כמה פעמים שלא עושים בדיקה גנטית כדי למצוא קרובי משפחה חדשה אלא החיפוש צריך להיות ממוקד - הפרכה או אישוש קשר.
מכיוון שאבי לא יודע כמעט דבר על אביו, נראה לי שהדבר הנכון ביותר יהיה להשוות ל"פרברים" אחרים במאגר של FTDNA. מבדיקה שעשיתי זה עתה, התברר שיש מספר גבוה של אנשים (24) שרשומים באתר.
השוואת תוצאות לאנשים אלו נראה לי הצעד הנכון. 
האם זה צעד נכון? האם יש טעם לעשות את הבדיקה לאור הנתונים האלה?

תודה,
מרים
Y-DNA
30/09/14 14:08
30צפיות
היא הבדיקה האמינה ביותר. היא מתאימה קרובים להם אב משותף בקו זכרי רציף.
אגב Ferber אינו צבע בדים?
אם כך, ייתכנו ביותר אנשים בעל אותו שם משפחה שאין להם כל קשר.
לדעתי זה דומה לקניית מינוי לכרטיס פייס - לפעמים יש מזל
30/09/14 19:16
23צפיות
והמינוי ישמר לזמן ארוך. אם עלות הבדיקה אינה גורם מגביל אני ממליצה לעשות את הבדיקה הכי מפורטת שמוצעת כיום, התוצאות יישמרו לאורך זמן. אני ממליצה גם לשמור על ציפיות נמוכות.
עשיתי ואני יכול לספר מנסיון
30/09/14 19:37
21צפיות
לדעתי כדאי לעשות את הבדיקה. הבדיקה הנכונה למה שתיארת היא FamilyFinder ולא Y-DNA (כי Y-DNA ייתן מידע על האבא של האבאת אבל לא על הצד של האמא של האבא).
הספקים המובילים:
23andme
FTDNA

בהנחה שכסף (בקנה המידה של הבדיקות) אינו מחסום, אני ממליץ לעשות את הבדיקה ב 23andme (העלות מישראל כ 200 דולר), ולהעביר אותה ל FTDNA (עלות של כ 70 דולר). בנוסף כדאי להעביר אותה ל GEDMATCH (בחינם).
האסטרטגיה שתארתי תיתן כיסוי (כמעט) מקסימלי. מבין הספקים הגדולים חסר רק ANCESTRY DNA שיותר "חלשים" באוכלוסיה יהודית.

למה לצפות? אני לא כל כך יודע לענות. אני מעט יותר משנה לאחר הבדיקה. לא הצלחתי לאתר קרובי משפחה שהקו אליהם ידוע. כן הצלחתי לאשר מידע שהיה בידי קודם לכן אבל לא הייתי בטוח לגביו. זה בעיקר פונקצייה של "כמה משפחה" שרדה את השואה וגרה בחו"ל (שכן באופן יחסי מעט ישראלים עושים את הבדיקה ביחס לעולם - אין לי נתונים, אבל זאת תחושת הבטן שלי).
שנה אחרי עדיין יש לי כמה Lead ים חדשים שבבדיקה כרגע.

אני ממליץ על הבדיקה (בהנחה שהעלות סבירה עבורכם), אבל מזהיר שלא לצפות שכל התעלומה תיפתר.
אמיר
מצטרף להמלצתו של אמיר בנוגע לסוג הבדיקה
30/09/14 21:51
13צפיות
אין לי נסיון ב"משחקים" של העברת המידע בין החברות - אני בדוּק רק ב - FTDNA בבדיקה מלאה (ואאל"ט, העליתי המידע גם ל - GEDMatch). לאחרונה, צירפתי גם את הוריי (רק ל - FamilyFinder) - לכשיגיעו תוצאותיהם, אוכל להשוות את ההתאמות שלהם להתאמות שלי ולדעת איזו התאמה הגיעה מאיזה צד. טרם מצאתי קרובי משפחה, ובינתיים אין לי השערות לחזק/להפריך.
שרה ג'סיקה פרקר
30/09/14 10:01
45צפיות
שלום לכולם,

לפני מספר שנים הוקרן פרק בתכנית האמריקאית "מי אתה חושב שאתה?" אודות השחקנית שרה ג'סיקה פרקר (Sara Jessica Parker). באותו פרק נחקר הצד של אמא של פרקר, אולם הצד של האב לא הוזכר (למעט משהו כמו "שורשים יהודיים במזרח אירופה").

באתרים השונים ברשת מוזכר אביה בשמו, אך אין כל מידע אודות שורשיו. מה היה השם המשפחה המקורי? מהיכן הם הגיעו?

האם למישהו יש מידע אודות שורשיה של פרקר מצד אביה?

אשמח לשמוע!

תודה וחתימה טובה,

רוני

מספר אתרים טוענים שהאב הוא נצר למשפחת Bar-Kahn
30/09/14 19:26
22צפיות
אני עדיין מחפש מידע מלא יותר על משפחת האב
30/09/14 21:44
10צפיות
תודה רבה, Smadar Gilboa!
לא מצאתי מהיכן הם הגיעו (מדינה, עיר)...לא די לי ב"מזרח אירופה" 
מי מכיר? מי יודע?

רוני
º
אני סקרנית, מה מטרת החיפוש?
30/09/14 23:17
3צפיות
עזרה בתרגום
הודעה זו מכילה תמונות
30/09/14 20:02
13צפיות
אשמח לעזרה בתרגום!
תודה
מסמך בגרמנית
הודעה זו מכילה תמונות
30/09/14 19:15
17צפיות
אשמח לעזרה - מישהו יכול לתרגם לי על מה מדובר כאן?
תודה!
ליאופלוד קוזלובסקי הכליזמר האחרון
29/09/14 19:15
48צפיות
במהלך אחד ממחקרי התוודעתי לאיש והאישיות ליאופלד קוזלובסקי, שחי בקרקוב בפולין, והוא אחרון או בין אחרוני הכלייזמרים מהתקופה שלפני המלחמה, הוא אמור להיות כיום בן 95
רציתי לברר אולי תוכלו לעזור לי ביצירת קשר עם האיש, עדיף במייל, כך שאם תוכלו לאתר לי את המייל שלו אשמח על כך,

תוכלו להשאיר לי את זה כאן או במסר אישי כרצונכם

ושוב תודה על כל העזרה שאני מקבל כאן

ושנה טובה וגמר חתימה טובה

תנסה.. אולי את זה.
30/09/14 08:34
29צפיות

Klezmer-Hois Agencja Artystyczna
ul. Szeroka 6
Kazimierz, 31-053 Kraków
tel./fax: (+48-12) 411-12-45,
(+48-12) 411-16-22
e-mail: klezmer@klezmer.pl

תודה רבה לובה
30/09/14 17:35
17צפיות
אנסה את הכתובת הזו
רוצים לזכות בכרטיסים לאביתר בנאי|?|
30/09/14 10:49
2צפיות
|תו|יש לכם הזדמנות לזכות בכרטיס להופעה של אביתר בנאי! היכנסו כבר עכשיו לפורום מצעדים וביקורת מוזיקה
כתבו לנו סיפור קצר שמשתמש מתוך שמות השירים מאלבומו החדש " יפה כלבנה" ותוכלו לזכות בכרטיס זוגי|!|

לפרטים נוספים והשתתפות:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...

|תו|בנוסף, אנחנו מחלקים חמישה כרטיסים זוגיים להופעה של אהוד בנאי באמפי שוני! כל מה שאתם צריכים לעשות זה להיכנס לפורום ציפורי לילה,
וכתבו לנו כתגובה להודעה איזה שיר של אהוד בנאי אתם הכי אוהבים ולמה? ואולי תזכו בכרטיס זוגי!

לפרטים נוספים והשתתפות:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...
איך ואיפה לחפש
28/09/14 11:56
95צפיות
אני מעוניין לאתר את ההורים של אשתי שגרו בתל אביב האמא אסתר שטרנברג ז"ל ניפטרה בין השנים 1962 ל1964 שגרו ברחוב דריפוס 8 בקרית שלום האבא דוד שטרנברג ז"ל שגר ברחוב אמסטרדם פינת ארבע ארצות בערך שנת 1990 אין לי דבר מזהה
הנה (ככל הנראה) מקום הקבר של אסתר שטרנברג...
28/09/14 13:43
70צפיות
ודוד שטרנברג
29/09/14 00:21
38צפיות
צירוף מקרים...גם במשפחתי היו אסתר ודוד שטרנברג אך מחיפה
30/09/14 10:39
24צפיות
וגם הם מפולין /גליציה
אולי עניין של מסורת?
27/09/14 15:42
129צפיות
חברים שנה טובה, 
שאלתי מתייחסת ליהודים שחיו בלודז' ערב מלחמת העולם השנייה. 
האם היה מנהג בערב פסח לבדוק את אילן היוחסין? אם כן, אין נקרא מנהג זה? הייתכן שמנהג זה נקרא mappa gemores?   
תודה מראש ושנה נעימה ומעניינת וגם מתוקה!
מהיכן העתקת את הכיתוב הלטיני? Matsa Semores
30/09/14 08:19
30צפיות
האם יש אפשרות שפיענוח כתב היד אינו נכון, וכתוב שם "מצה שמורה", או Matsa Semores ?
זהו מנהג פסח ידוע
שנה טובה,
אורית

מפגש בנושא: מיהו ספרדי?
29/09/14 14:34
63צפיות
אתם מוזמנים למפגש הבא של עמותת IGS - העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה - בבית אריאלה בת"א, שיוקדש לחיפוש שורשים בספרד, הוכחת הזיקה של משפחות יוצאי הבלקן, צפון אפריקה ואף אשכנז למגורשי ספרד – איפה מתחילים לחפש, אילו חומרים ארכיונים קיימים, תמונת מצב לגבי החוק החדש ועוד. מוזמנים. צח אוריין-אוראץ'

העמותה הישראלית לחקר שורשי משפחה - סניף ת"א דן 
הספרייה העירונית שער ציון - בית אריאלה

מפגש אוקטובר:
מפגש מיוחד ומרתק שיוקדש לנושא המסקרן רבים - חיפוש שורשים בספרד והוכחת הזיקה של משפחות יוצאי הבלקן, צפון אפריקה ואף אשכנז למגורשי ספרד – איפה מתחילים לחפש, אילו חומרים ארכיונים קיימים, על שמות משפחה של יהודי מרוקו, תמונת מצב לגבי החוק החדש (הדרכון הספרדי) והאספקטים הגנאלוגים שלו. 

בהשתתפות:
סידני קורקוס נולד בשנת 1949 באגדיר שבמרוקו ועלה לישראל ב-1959 עם משפחתו, שהתיישבה בירושלים. קורקוס הוא נצר למשפחה נודעת, ששורשיה משתרגים עד המאה ה- 13 ולאחר גירוש ספרד התיישבה בערים מרקש ומוגאדור במרוקו. אביו, דוד, היה היסטוריון חלוצי ומומחה ליהדות צפון אפריקה בכלל ומרוקו בפרט, שפרסם שלל מחקרים ומאמרים בנושא. אמו היא בת למשפחת אפריאט הידועה מאופראן ("נשרפי אופראן") ומוגאדור וצאצאית למשפחת מונטפיורי.
קורקוס, העוסק בגנאלוגיה מעל שלושים שנה, פרסם מאמרים מקצועיים המתבססים בין היתר על הארכיון המשפחתי העשיר, השתתף כמרצה בכנסים גנאלוגיים בין לאומיים בירושלים ובפריז וכיום הוא מנהל את המוזיאון לטבע בירושלים. בשנת 2010 הוא השתתף כמרצה בכנס הגדול החשוב שנערך במרוקו בנושא זהות והגירה במגרב. 

עו"ד אהרון בן יוסף (אנרי פיטר בנארדוט) נולד בלונדון כבן למשפחה סלוניקאית ועלה לישראל בשנת 1964. שנים רבות הוא עוסק בחקר העבר המשפחתי שלו, ושלל מסמכים נוטריוניים מרתקים שהובאו לתשומת לבו על ידי קרובת משפחה, הובילו אותו לצאת למסע איברי מרתק בציר זראגוסה, טודלה ובעיקר טראסונה, שם הוא אף התקבל כ"בן הסורר" שחזר הביתה – לספרד. 
מסע זה חשף את בן-יוסף למחשבות הספרדים באשר לעברם הלאומי היהודי ובמסגרת הרצאתו הוא ישתף את המשתתפים בידע הרב שהצטבר לאורך המסע - איך מחפשים ומאתרים שורשים יהודים בספרד. בנוסף לתחום המחקרי, ההרצאה גם תתייחס לסוגיית זכות השיבה של צאצאי ה-MOORS לספרד.

עו"ד מאיה וייס-טמיר מחיפה, בעלת ניסיון רב בתחומי המשפט האזרחי, תתייחס להיבטים החוקתיים/משפטיים בכל הקשור להענקת אזרחות ספרדית לצאצאי מגורשי ספרד, על התהליכים הצפויים בעניין הוכחת זיקה משפחתית ליהדות ספרד ומה צפוי להחליט הממשל הספרדי בעניין. 
בתום ההרצאות יערך פאנל המשך להרצאות. מנחה: צח אוריין-אוראץ'. במפגש, הפתוח לקהל הרחב, יוקדש זמן לשאלות ותשובות. 

------------------------
יום רביעי, ז תשרי התשעה, 1.10.2014
התכנסות: 18:30
הרצאה: 19:00
אודיטוריום ספריית שער ציון – בית אריאלה, שדרות שאול המלך 25, תל אביב יפו,
דמי השתתפות: חינם לחברי העמותה. 25 ש"ח לאורחים.
נא לאשר השתתפות בדף האירוע. https://www.facebook.com/events/1482527678673265/

יש טרנד חדש ואקזוטי של "אתה ספרדי גם באם אתה אשכנזי"
29/09/14 15:05
53צפיות
אלא אם כן הוכח אחרת, ובעצם אתה לא יכול להוכיח.
כך הרבה מקרים בהם אשכנזים מגלים את מוצאם הספרדי
29/09/14 16:33
50צפיות
לא הותירה אלא את הנהירה ההמונית הזו והשאיפה לגלות אם אמת נכון הדבר
אב ספרדי קדום אחד או ספורים
30/09/14 07:44
33צפיות
, כאשר באותו דור יש לאדם אולי מאות אבות או אמהות שמוצאם אחר, אינו הופך אותך לספרדי.
והאמת, שבאם כל העדות לאותו אב אינה אלא דרך בדיקות DNA, גם אין לך איזו משפחה להתחקות אחריה.
ואם מגלים באמצעות בדיקות DNA שאב קדמון הוא אולי קוזק שהתעלל באם קדומה שלנו, האם אמורים לאמץ את המוצא האוקראיני?
º
אני זקוק לעזרה בתרגום מסמך מלטינית עתיקה.. מישהו בקיא?
29/09/14 14:01
36צפיות
הנה המסמך שאני צריך את תרגומו
הודעה זו מכילה תמונות
29/09/14 21:02
35צפיות
אודה מכל לב לכל מי שיסייעני בהבנה באיזו שפה המכתב הזה, ומה כתוב בו.
תודה! :)
מסמך בלטינית
נראה כמו גרמנית עתיקה
29/09/14 22:10
32צפיות
בהצצה רגעית נראה שבשורה הראשונה מופיע שמו של האדון פיליפ גנץ(?). שמתי סימן שאלה, כי זה נראה יותר כמו Gamz מאשר Ganz. 
בתחתית-המסמך נראה שכתוב שטרסבורג. שטרסבורג שבאיזור אלזס היתה חלק מגרמניה לפני מלחמת העולם ה-I, מה שאולי מרמז על התקופה בה נכתב המסמך. 
אנסה לבחון את המסמך מחר באור-יום ובפחות עייפות, אולי אצליח לפענח עוד משהו.

º
תודה שרי!!
29/09/14 22:17
12צפיות
שלום. האם המכתב מבוייל?
30/09/14 00:35
25צפיות
אם כן, תן סריקה ונתארך את השנה. 
אם זאת המעטפה, תן סריקה של צד שני.
אופציה נוספת לעיר שטרסבורג
30/09/14 00:47
26צפיות
באותן שנים שבהן כתבו בגרמנית עתיקה,
הייתה עיר נוספת בשם שטרסבורג Strasburg במערב פרוסיה (בצד זה של פרוסיה השפה הייתה גרמנית).
כיום העיר אינה נקראת עוד שטרסבורג, כיום העיר נקראת Brodnica, והיא שייכת לפולין ולא לגרמניה.
אחד מאבות-אבותי נולד בעיר זו בשנת 1818, כך שניתן לנחש שהייתה גם קהילה יהודית בעיר.

º
הנה הצד השני
הודעה זו מכילה תמונות
30/09/14 10:52
18צפיות
º
זה עזר?
30/09/14 13:35
7צפיות
ובינר בנושא של פענוח מצבות בעברית שבאתר של Billion Graves
29/09/14 11:57
65צפיות
יש כבר ענין רב בכל רחבי העולם לפרוייקט התיעוד של המצבות בבתי בקברות שלנו. אנו נמשיך עם הפרויקט הזה כוין שיש עדיין בתי קברות לא מתועדים. אנו קוראים שוב לאלה היכולים להצטרף אלינו בבית העלמין בחולון ב-16 בנובמבר כדי לעזור לנו לתעד את כל בית הקברות ביום אחד
עכשיו, שיש בידינו כמות גדולה של תמונות של מצבות שהועלו לאתר ביליון גרייבס אנחנו רוצים להתחיל ברצינות עם שלב ב’ של פרויקט זה – תימלול. ביליון גרייבס תומך במימלול בעברית ואנו מעוניינים לתת לכם כמה טיפים בנושא ולבקש את עזרתכם בתימלול. התימלול נעשה באמצעות המחשב האישי שלך, ואינו דורש טלפון חכם או כל תוכנה מיוחדת נוספת
הצטרפו אלינו ביום ראשון, ה-5 באוקטובר 2014 מ-20:00-21:00 זמן ישראל
º
למה באנגלית?
29/09/14 16:34
28צפיות
אם יש לך שאלות
29/09/14 20:55
36צפיות
ניתן לפנות ל- president@genealogy.org.il
מבקשת חוות דעתכם
28/09/14 09:49
116צפיות
שלום רב,
קבלתי את האימייל הבא מברזיל:

Hello, I'm from Brazil and would like to know something about Rabbi Yvan Reznik born May 7, 1924 and died on April 16, 2011 in Belarus, because some evil people are misusing his name here in Brazil, I wonder if he had a yeshiva and resided in the UK London thank you.
ערכתי חיפוש בגוגל לפי:  Rabbi Yvan Reznik  וקיבלתי כמה תוצאות, וביניהן שתי התוצאות הבאות:
1. תוצאה שהתקבלה באתר find a grave: 
כנראה שהכותב מברזיל הגיע אלי כי באתר find a grave  יש קישור אל העיירה לונה, שליד גרודנה. אלה מכם שמכירים אותי, יודעים שעבורי לונה וגרודנה הן "מרכז העולם"...
2.  Rabbi Yvan Reznik's Yeshiva:
  http://rabbireznik.blog.ca/2011/02/24/rabbi-reznik...;
זאת ועוד, נאמר לי שהשם Yvan  הוא שם פרטי רוסי, ובדרך כלל אינו בשימוש אצל יהודים.
שאלותיי: האם האתר find a grave הוא אמין? מה דעתכם על האימייל שקבלתי מברזיל ועל שתי התוצאות?
אני מודה מראש לכל מי שהקדיש מזמנו לקריאת ההודעה שלי ועל כל תגובה שאקבל.
שנה טובה,

תיקון: לינק אל שני האתרים
28/09/14 09:56
60צפיות
כמה הערות על אמינות אתר FindAGrave
28/09/14 10:22
84צפיות
קודם כל, חשוב להבין שהאתר מבוסס על תכנים שמעלים המשתמשים. אנשים רבים מעלים לאתר, בהתנדבות, תמונות מצבות מבתי עלמין ברחבי העולם (ולפעמים גם רישומי קבורה אחרים). יחידות המידע הבסיסיות באתר הן צילומי המצבות, המידע המופיע עליהן ומידע נוסף אודות הנפטר.

לכן, אני לא לגמרי מבין למה כוונתך כאשת שואלת על אמינות האתר. האם, למשל, להאמין שתמונת המצבה לא עברה עיבוד בפוטושופ? האם להאמין לכך שפרטי המצבה תועתקו כפי שהם מן המצבה? האם להאמין למידע הנוסף? לגבי כל פריט מידע באתר מופיע בגלוי שם המשתמש שהעלה אותו (במקרה הזה: Lunna Jewish Community - Belarus, משתמש מס' 48103047). במקרה הזה, המשתמש חסם אפשרות לשלוח לו מסרים דרך האתר, אבל ייתכן ואפשר יהיה לשלוח לו מסרים אם מצרפים אותו כ"חבר" באתר.

עד כה, לא נתקלתי בבעיות כלשהן עם אמינות מידע שהופיע באתר, אבל כאמור זה לא אומר כלום, כיוון שכל פריט מידע צריך להיבחן באופן פרטני. אני לא יודע לקרוא רוסית, כך שאיני מבין מה מופיע בתמונה שנמצאת שם...

לגבי הקישור השני - אם אני מבין נכון, מדובר על רבי חי ונושם בשם איוון רזניק שמפעיל קבוצת לימוד (ובלוג), ולכן אני לא לגמרי מבין מה הקשר שלו לסיפור... (אם כי הפוסט האחרון שם הוא משנת 2011, כך שיכול להיות שזהו אותו אדם אליו מתייחס הברזילאי.)

ולגבי המייל מברזיל - אני לא לגמרי מבין מה רוצה הכותב...

ארנון
לארנון, תודה עבור תגובתך.
29/09/14 15:56
45צפיות

באתר  findagrave מופיעה תמונה של טבלת זיכרון לזכר 1,549 תושבי לונה שהיו בגטו ונרצחו במלחמה בין 1941 לבין 1945  (1,549 הוא המספר הרשמי של יהודי העיירה לונה שנספו בשואה). הטבלה הוצבה בעיירה לפני כמה שנים ביוזמתם של תושבי העיירה. לפי אותו אתר, הרב Yvan Reznik  נולד במינסק ביום 7.5.1924 ונפטר (בלונה?) ביום 16.4.2011 (אין תמונה של קברו). לפי האתר השני (לינק בהודעה הקודמת), הרב Yvan Reznik היה בחיים ביום  24.2.2011. אין סתירה בין התאריכים. ייתכן שהיה בחיים בפברואר 2011 ונפטר באפריל 2011. מה שמעורר בי תמיהה, הוא המידע  שמופיע באתר findagrave,  אשר לפיו הרב Yvan Reznik נפטר בלונה והנאום האחרון שלו היה בעיירה לונה, וזאת מאחר שאחרי המלחמה לא היו בכלל יהודים בלונה. לפיכך, שאלתי על אמינות המידע באותו אתר. אני אנסה לברר ולמצוא מידע נוסף על הרב Yvan Reznik .

תודה על ההבהרות
29/09/14 16:09
34צפיות
הייתי מתחיל בנסיון ליצירת קשר עם המשתמש באתר "מצא קבר" שהעלה הפריט. כאמור, אולי אם תירשמי לאתר תוכלי לשלוח לו הודעה (ללא הרשמה לא הצלחתי).

אגב, אין סתירה בין היעדר היהודים בלונה לבין נאומו שם - ייתכן ונאם בפני לא-יהודים
º
חיפוש ב MH בקטלוג של IGRA - טוב לדעת
29/09/14 14:34
64צפיות
הלדגרד עוזר מברלין [לבית הירשפלד]
29/09/14 12:07
49צפיות
שלום רב, אני  מנסה להתחקות אחרי נישואיה ופרטי בן זוגה של הלדגרד עוזר לבית הירשפלד
Johanna Hildegard Ozer nee. Hirschfeld
הלדגרד הייתה ניצולת שואה, ילידת 1916, וככל הנראה נישאה בשנית עם עלייתה ארצה מברלין בשנת 1949 כשהיא בשנות השלושים לחייה. שמות ההורים שלה היו איזידור וסופי.
תודה, עופר
פורום ייעוץ רוחני

חדש בתפוז

פורום ייעוץ רוחני בואו לקבל תשובות לשאלות >>

רונית כהן זמורה - מנהלת פורום טיפול זוגי ומשפחתי

פורום טיפול זוגי ומשפחתי

מענה על כך שאלה בדיסקרטיות היכנסו עכשיו >>

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום