בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.

החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.

יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.

האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!

נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.

במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.

להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,
ארנון

Marcin
02/09/14 21:44
13צפיות
האם השמות הפרטיים Marcin ו-Marceli עשויים להיות אותו השם? במקרה זה המדובר בשני שמות בלבוב, גליציה המזרחית. 

למסייעים.
חמי הגיע ארצה בשנת 1945 מגטו וילנה אנחנו לא יודעים על כך דבר
01/09/14 23:36
75צפיות
כנראה בין החודשים יולי אוגוסט אולי ספטמבר
אפשר לדעת באיזו אוניה הוא הגיע?
לדעתי, לא ניתן, אלא לחפש ברשימות כל האוניות שהגיעו
02/09/14 07:19
38צפיות
בחודשים יולי עד ספטמבר 45, הן בארכיון הציוני והן בארכיון המדינה.
כך אני עשיתי לגבי אימי שעלתה, עם הוריה, באותם חודשים ובאותה שנה, לדבריה.
מצאתי אותם על האוניה מטרואה שהגיעה באוגוסט 45.

לשנים מסוימות, אינני זוכרת אילו, יש רשימות א"ב של עולים.
אם הצוות יסייע לך לפענח שורת הקודים המספריים שלאחר השם, אולי יתקצר תהליך החיפוש.

בהצלחה.
º
תודה הלני איך אני מגיע לשני המקומות שהצעת לי
02/09/14 09:26
14צפיות
כדאי להגיע לשניהם פיזית (בירושלים)
02/09/14 09:54
30צפיות
כל הפרטים - באתרי הארכיון הציוני המרכזי (יש תפריט "חקר המשפחה") וארכיון המדינה (תחת "מאוצרות הארכיון", תמצאי את "חקר המשפחה").
מציאת שם אניה
02/09/14 14:25
26צפיות
מקור נוסף שעזר לי הוא מוזיאון השואה בוושינגטון. אמנם לא ניסיתי לחפש את סבתי (שעלתה מוקדם יותר) ובכלל החיפוש התמקד בבני משפחתה.. אבל העלה בחכה את האישום על כניסה בלתי חוקית לארץ עם... שם האניה.

אין מה להפסיד והקישור לחיפוש הוא כאן  http://www.ushmm.org/online/hsv/person_advance_sea...

יונת
תחרות 8 שעות של שקט ב|תפוז|
02/09/14 10:13
6צפיות
|שמאל| שלב ההצבעות מתחיל ובחירת הזוכה בידיים שלכם! בואו להצביע לשמונה השעות שהכי קסמו לכם!, ותזכו את חביב הקהל בטיפול פנים בלוקסיטן.
היכנסו כבר עכשיו לפורום הורים לפעוטות והגיבו עם האייקון |כן| להודעה שאתם רוצים שתזכה.

לפרטים נוספים והשתתפות:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...

|מטוס| לפני חודשיים יצאנו בתחרות מאגמה צ'לנג' - מסע נשי לארמניה. אנו גאים להציג לכם את הבלוג של הזוכה בתחרות!
אצם מוזמנים להיכנס ולקרוא חוויות מהמסע המופלא!

http://www.tapuz.co.il/blog/net/ViewEntry.aspx?Ent...
בני ברק תציין הערב את תקומת יהדות רומניה:
01/09/14 14:18
62צפיות

זוכרים את השואה:
מעמד ייחודי יתקיים הערב (ב') בבני ברק לציון תקומת יהדות רומניה בישראל לאחר השואה:
האירוע יתקיים באודיטוריום בשכונת רמת אלחנן ברחוב רבינוב 4 הערב החל מהשעה 20:00 ועד חצות.
המעמד מתקיים לקראת יום ההצלה ה־50 של הרב טוביאס זצ"ל שהיה מרבניה הבולטים של יהדות רומניה ורבה של פיאטרא ניאמץ. במהלך הטקס ייערך פאנל רב שיח על אדמו"רי חכמי וגאוני רומניה, פועלם ומורשתם לדורם ולדורות.
ברב שיח ישתתפו הרב יואל טוביאס רבם של יוצאי רומניה בישראל ורב שכון ו', הרב יצחק ישעיה ווייס רב נוה אחיעזר ומגדולי חוקרי ההיסטוריה, הרב מאיר וונדר מירושלים גדול חוקרי הדורות, הרב שמואל הלפרט מי שכיהן כנציג העליה הרומנית בארץ הקודש, והרב סיני פרנקל רבה של יבנאל ובנו של האדמו"ר מבוטושאן.
הרב ישראל מאיר לאו, הרב הראשי לתל אביב, שאביו זצ"ל כיהן כרבה של שאץ ברומניה היא עיר הולדתו של מהר"ם שפירא מלובלין, יהיה הנואם המרכזי.
בחלק האמנותי תושמע לראשונה מקהלת יוצאי רומניה בשירי לכת שהיו מושרים בפי רועי הצאן הצוענים ברומניה, המוכרים כניגוני וואלכים ודויינעס. להבדיל מ'הוואלסים' הפולניים וה'מארשים' הרוסיים אשר צדיקי הדורות הרבו לתאר את מעלתם בעבודת השם.

מפאת אופי הארוע והמשתתפים מתבקשים האורחים להגיע בלבוש ההולם את הארוע.

קשר עם צאצאי קהילת סארני והסביבה
01/09/14 09:27
65צפיות
שלום,
אבי ז"ל היה מפעיליה המרכזיים של קהילת יוצאי סארני והסביבה בארץ. חשבתי שהארגון הזה התפוגג עם מות הדור הראשון, אבל נתקלתי באינטרנט באיזכורים שונים הקשורים לסארני, למשל ההודעה של בן למשפחת שפילשר.
האם יש עדיין איזושהי פעילות הקשורה לאותו ארגון? ידוע לי שצאצאי יוצאי קהילות שונות מקיימים מסגרת כלשהי.
גליה רגב galyair@gmail.com
בית ווהלין
01/09/14 13:08
51צפיות
שלום גליה,
אני מציע לך להגיע לערב אזכרה והתייחדות עם זכרם של בני הקהילות של סרני, רוקטינה, ברזנה, דומברוביצה ועיירות הסביבה (אולבסק) שיתקיים ב-8.9.2014 בחמש וחצי בבית ווהלין, כורזין 10 גבעתיים. המינגלינג בתחילת האירוע יספק לך מידע וחוויות רלוונטיות לקהילת סרני ועוד. בהצלחה. צח  
שנת מזמר"ת לפ"ק
29/08/14 13:57
128צפיות
הנ"ל נכתב על גבי מצבה.
מישהו יודע על איזו שנה מדובר?
º
1927
29/08/14 14:43
52צפיות
תרפ"ז
29/08/14 16:47
76צפיות
מכיוון שלא ידוע החודש, זה יכול להיות החל מסוף 1926 (בסביבות ספטמבר/אוקטובר, כשחל ראש השנה העברי) או לתוך שנת 1927.
º
תודה רבה
29/08/14 17:28
45צפיות
תעלומה אחת נפתרה, וכעת לשנייה...
הודעה זו מכילה תמונות
29/08/14 17:57
154צפיות
מישהו מצליח לפענח את שנת הפטירה על המצבה המצ"ב ?
תשא 1941
30/08/14 22:48
73צפיות
השנה היא "קראת לשבת עונג".
אני מניח שהחישוב מתייחס למילה הראשונה.
קראת = תשא

º
התאריך המדויק ?
31/08/14 11:21
40צפיות
נראה כמו: יום ראשון, י' באב תש"א, 3 באוגוסט 1941
31/08/14 13:23
48צפיות
כל זאת בהנחות שאכן השנה המדוברת היא תש"א, והחודש הוא חודש אב.
משהו לא מסתדר...
31/08/14 16:30
57צפיות
זה מה שאני מבין עד כה (בסוגריים פירוש הקיצורים):

פריחה
אשת המ' (מנוח) יוסף עמאר
ז"ל בתו של המ' (מנוח) כמהר"ר (כבוד מורנו הרבה רבי)
דוד הלחמי ז"ל נלב"ע (נפטרה לבית עולמה)
ביא (ביראת אלוהים) בש"ק (בשבת קודש) י' ימים לח' (לחודש/לחג?)
אב.. (?) ש (שנת) קראת (תש"א?)
לשבת עונג (מה פירוש המושג?)
תנצב"ה

1. אם כתוב "בשבת קודש" הרי שלא יכול להיות יום א'.
2. אחרי "אב" יש עוד 2 אותיות בצמידות ולכן לא נראה שזה חודש אב. נראה כמו "אברם" אבל מה הקשר ?
3. השבת היחידה בתש"א שהיא גם היום העשירי לחודש העברי יוצאת ב-י' בתשרי (יום כיפור) - 12/10/1940.
תיקונים והסברים
31/08/14 17:46
81צפיות
כמהר"ר - כבוד מורנו הרב רבי
ב' י' א' בש"ק - ביום אלף בשבת קודש. שבת היא כינוי נוסף לשבוע. ולדוגמה, לפני אמירת המזמור המיוחד בתפילת שחרית לכל יום בשבוע, יש הקדמה בנוסח "היום יום ראשון / שני / וכד' בשבת, שבו היו הלוויים אומרים בבית המקדש". במקרה שלנו, יום א' בשבת הוא יום ראשון.
לח' - לחודש
ש' - שנת
את השנה מקובל לציין בערך מספרי של אותיות עבריות (התשע"ד =5774 לדוגמה) במבנה עשרוני, אך גם באופן חסר מבנה - תוך שימוש בפסוק / ידוע. אם נמצא ביטוי כזה שסכום הערכים המספריים של אותיותיו הוא המספר המבוקש - מה טוב. במקרה ולא נמצא כזה, משתמשים בביטוי בעל ערך מספרי גבוה יותר, ומסמנים את האותיות הרלוונטיות לצורך הספירה באמצעות נקודות מעל אותיות אלה בלבד. במקרה הזה איכות הצילום ושחיקת המצבה אינן מאפשרות זיהוי אותיות אלה, אך אני מקבל את השערת אקשט לגבי שנת תש"א.
לגבי זיהוי חודש אב: אכן יש שתי אותיות נוספות שאיני יודע את מובנן (אולי בגלל שאיני בקיא בנוסחים ספרדיים) אך אני מעריך שהכוונה היא לחודש זה לפי 2 האותיות הראשונות ולפי העובדה שיום י' באב שנת תש"א אכן היה ביום ראשון.
אשמח לקבל הערות ותיקונים
יוסי יגור

הוצאת לי את כל המילים מהפה
31/08/14 18:10
51צפיות
כל מה שכתבת - בדיוק מה שחשבתי.
כולל הספק לגבי חודש אב (גם חודש אדר מתחיל באות א',
וגם י' באדר תש"א יצא ביום ראשון).
יתרה מזאת, בפטירה בצום תשעה באב (ט' באב יצא בשבת,
וי' באב היה הצום), הייתי מצפה לאזכור על המצבה.
º
31/08/14 18:58
6צפיות
.האם יש דרך לאתר את ה"שורשים".תודה
31/08/14 10:18
196צפיות
סבי אהרון קמחי עבר מביטולה לסלוניקי (כנראה בתחילת המאה ה20)לצערי ,אבי חיים קמחי לא סיפר לי הרבה על תולדות המשפחה .האם יש דרך לאתר את ה"שורשים".תודה
כותב אורח 12391 נהנה לשאול שאלות רבות
31/08/14 11:02
108צפיות
חלקן הגדול ביחס לנושאים ושמות, שהועלו כאן בעבר, וניתן להגיע אליהן בקלות דרך ארכיון-הפורום. 

כותב אורח 12391 אינו מתעניין בתשובות לשאלות, ולכן לעולם אינו חוזר להגיב לשרשורי-התגובות. הגיע הזמן להסיק מסקנות...

(אגב, במקרים לא מועטים כך גם "אורחים" אחרים, ואפשר "להריח" ע"פ סגנון-השאלות ותכיפותן.)
כן , יש דרכים לחקור את משפחת קמחי מביטולה (מונסטיר)
31/08/14 12:55
80צפיות
מי שעוסק בחקר שורשים צריך לדעת לחפור.
יש בידי ספר (אלקטרוני) על יהדות ביטולה ולמיטב ידיעתי משפחת קמחי מוזכרת שם פעמים רבות.
יש גם תמונות של יהודי ביטולה בארכיון השואה בארה"ב.
אם תהיה מעוניין אשלח לך חומרים ולינקים.

אילן
הזמנת רשומה ממיקרופילם מ- family search
30/08/14 13:49
110צפיות
בהמשך לפוסט של ערן לב - http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=325&MessageId=165384057
ניסיתי לשלוח להם מייל ונראה שיש איזושהי בעיה עם הכתובת או השרת .. [התקבלה הודעה - Delivery to the following recipient has been delayed]
האם מישהו הצליח לשלוח להם מייל? 
ההזמנה מתבצעת באמצעות טופס מקוון
30/08/14 16:14
80צפיות
בדף הזה תמצאי את כל ההסברים וההנחיות, וגם תופני לטופס ההזמנה המקוון (כפתור ירוק). יש להירשם לאתר (בחינם).

ארנון
º
תודה רבה. שלחתי.
30/08/14 17:03
33צפיות
פתיחה חגיגית של תערוכה נודדת של הבריחה בחיפה
30/08/14 14:14
65צפיות
יודעים שהתערוכה מגיעה לחודש ימים לחיפה?
לבית אבא חושי. פתיחה חגיגית ביום א' הקרוב
º
התוכל לפרט על נושא התערוכה?
30/08/14 14:47
35צפיות
כן - הנה כאן למטה
30/08/14 16:07
69צפיות
ובנוסף: הורי עברו מפולין לצ'כיה, לאוסטריה, לגרמניה ולצרפת ומשם באניה לארץ - בנתיב הבריחה
בדרך השתהו זמן ארוך מדי במחנה עקורים בגרמניה ושם נולדתי.
חיילי צבא אנדרס בהיותם בבריטניה
30/08/14 13:53
72צפיות
במסגרת התעניינותי בצבא אנדרס ופיתוח מקורות מחקר לגביו, אני עוסק עתה בפרק עלום -
תקופת שהות הצבא על אדמת בריטניה. בצבא לא נותרו אז הרבה יהודים שכן רבים נטשו אותו 
בעת השהות בפלשתינה. אלה שנשארו עשו כך בשל הנחיית רשויות הישוב. בתקופה זו הגיעה 
האנטשימיות בצבא זה לשיאה. עד כדי התנכלות פיסית לחיילים היהודיים. זו היתה התקופה לפני הקרב ההירואי
במונטה- קאסינו איטליה. שם נפלו רבים מהחיילים היהודים. אהיה באתר ההנצחה שם במחצית החודש הבא... 
אבקש שמי שיש לו מידע על תקופה זו מכל סוג שהוא, שיפנה אלי.
תודה,
אלי בראונר
תודה רבה!
30/08/14 11:11
83צפיות
תודה רבה לכולם על המילים החמות שלכם לי ותינוק שלי.  מרגש מאוד מאוד.הרבה בריאות אושר לכולם!!!!!
º
שתהיה לך הורות בכיף. מה שמו בישראל?
30/08/14 14:24
31צפיות
º
תום
30/08/14 14:54
30צפיות
º
המון המון מזל טוב לובה! רק נחת
30/08/14 18:51
24צפיות
רשימת העולים באנית "מקס נורדאו"
27/08/14 13:03
108צפיות
עליתי ב-1946 מרומניה , בהיותי בן שנה וחצי , איני יודע באיזו אניה
לאורח 12130
29/08/14 15:30
73צפיות
רשימות עולים באוניות לפי קום המדינה ובראשית שנות המדינה, ניתן למצוא בארכיון הציוני ובגנזך המדינה.

אריה
כדאי להצטייד ב-
30/08/14 13:03
40צפיות
תאריך ההפלגה / הגעת האניה לארץ ושם האניה
(כתבת שעלית במקס נורדאו וגם כתבת שאינך יודע שם האניה. מה נכון?)
זה אמנם מטרד / טרחה, אבל די בשנת העליה
30/08/14 14:28
42צפיות
אז עוברים על כל רשימות אותה שנה....
אני ממליצה על עבודה על / בעזרת מחשבי ארכיון המדינה. מחשבי הארכיון הציוני [אם טרם שופרו] איטיים מדי עד כדי יאוש..

העניין הוא שאין חפיפה מלאה בין גנזך המדינה והארכיון הציוני
30/08/14 23:02
27צפיות
ולכן לעתים צריך לבדוק בשניהם.

אריה
כתבת וידאו מרתקת ליום שישי
29/08/14 14:50
103צפיות
ניצן דרור בYNET פרסם כתבת וידאו קצרה משפחתית ומרגשת,
מהם וממתי שורשיה של משפחת תג'ר
25/08/14 19:07
106צפיות
מהם שורשיה של משפחת תג'ר ,לפני כמה זמן?
לא ממש הבנתי את השאלה שלך אבל...
27/08/14 22:28
87צפיות
לדעתי מקורה של משפחת תג'ר מגירוש ספרד שהתגלגלו למצרים, תורכיה ובולגריה ...
אינני חושבת ש- תג'ר הוא שם נדיר ונדרש מחקר גנאלוגי
30/08/14 14:33
42צפיות
כדי לענות על שאלות אלה.
אם הג' מבוטאת בצליל צירה, אזי יפה שעה אחת קודם, כל עת המומחית לשם משפחה זה ולגנאלוגיה ספרדית בכלל נמצאת עדיין בקרבנו.
המקורבים אליה יוכלו להעביר לך במסר אם עדיין היא יכולה לסייע לך [אני יודעת שרבים כאן יודעים למי אני מתכוונת. לצערי, אין לי קשר ישיר איתה].
בהצלחה.
בטח כוונתך למטילדה תג'ר
30/08/14 17:02
38צפיות
אשה יקרה.
הנה האי מייל שלה
אכן, אליה התכוונתי. אכן, אשה יקרה
30/08/14 20:22
31צפיות
אלא שעדיף היה שמישהו שיש לו קשר איתה יעדכן אותנו באם עדיין עונה לדוא"לים או רק לטלפון.
º
אני מכיר משפחת תג'ר ירושלמית שמקורה בסוריה
30/08/14 17:18
25צפיות
משפחת קרופניק מלכה וסלמון
27/08/14 18:30
112צפיות
אם יש פרטים על המשפחה
יש פרטים
27/08/14 22:17
99צפיות
לאיזו מטרה? ומה הקשר שלך?