בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.

החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.

יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.

האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!

נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.

במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.

להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,
ארנון

ניסיון עם חיפוש המדור לחיפוש קרובים בשנים 1945-46
21/08/14 11:49
18צפיות
שלום לכולם,
אני יודעת שאימי חיפשה מידע על משפחתה שבליטא בתום המלחמה דרך המדור לחיפוש קרובים. לא מדובר במדור ששודר ברדיו אלא בזה שהתפרסם בצורה אחרת (עיתונים). אני מנסה להתחקות אחר משפחתה של אימי דרך אותו מידע.

האם למשהו יש ניסיון או ידע כיצד למצוא חומר? האם קיים מאגר מידע שמכיל את הפניות למדור?

תודה 
משפחת "רעבע" מפולין
18/08/14 18:48
70צפיות
שלום :)

אני אשמח לעזרה או לכל כיוון.
הצלחתי להרכיב עץ שורשים די נרחב באמצעות דפי עד שסבא וסבתא שלי מילאו.
לאחרונה חשבתי לנסות לקבל אזרחות פולנית ועל כן אני נדרשת למצוא מסמכים.
חיפשתי בהתחלה ב-JRI, שגיליתי דרך הפורום, אבל הבנתי שהרשומות שם ישנות מדי (למרות שאני חושבת שגיליתי את תעודת הנישואין של סבא-רבא וסבתא-רבא שלי).
אין לי בעיה גם לפנות לאדם שמוצא מסמכים כאלה תמורת תשלום (אם יש הפניות, אשמח).
בכל מקרה חשבתי לנסות בינתיים איזשהם כיוונים לבד.
חוץ מעניין המסמכים גם אשמח לכל פרט אחר, מכיוון שמה שגיליתי היה מאוד מצומצם (שניהם היו ניצולי שואה שלא דיברו כמעט בכלל על המלחמה).
אז אחרי כל החפירה, זה מה שידוע לי:
סבתא שלי:
נחמה רעבע - היא אייתה את זה כ- Rebbe למרות שהרישומים שאני חושבת שמצאתי אויתו כ - Rebe
כנראה נולדה בדובז'ין (?) Dobrzyn, Poland
לאמה קראו גולדה ולאביה דוד.
הייתה נשואה לפני המלחמה ל Shimon Rozenblum (כך היא אייתה את שמו בדפי העד)
לאמו קראו איטה ולאביו סוסקה (?).
כנראה התגוררו ב- Plock (זה נראה גם הגיוני מבחינת המרחק) ולא היו להם ילדים.

לגבי סבא שלי:
זאב שץ - אוית כ - Zeev Wolf Szac
בן ל- פרידה ונחום
נולד ב Rowne, Poland
היה נשוי לפני המלחמה לרבקה, Rywka (כך הוא רשם, אני לא בטוחה שזה נכון), שנולדה בשנת 1913.
היו להם שתי בנות בשם קיילה ובת-שבע.

אני אסירת תודה על כל פיסת מידע שתוכלו לתת לי!

תודה מראש :)
לגבי נחמה רעבע - יש לך שנת לידה?
21/08/14 11:16
10צפיות
את מוזמנת לכתוב לי בפרטי לדואר בפורום הזה או לאמייל שלי metayelim@gmail.com
אני חושב שאוכל לעזור לך.
חוקרת בפולין עוזרת בחיפש מיסמכים
19/08/14 19:39
78צפיות
מאת  יואל
חוקרת  עובדת  בארכיון  עוזרת  בחיפוש  שורשים
  FACEBOOK
   KWAPISZ  ELZBIETA

גם הוא עוזר:
20/08/14 17:56
52צפיות
נמצא בפולין
º
כיצד לאתר מספר ת.ז של אדם שנפטר בשנת '97
17/08/14 19:15
113צפיות
במשרד הפנים
19/08/14 09:11
69צפיות
אתה תצטרך להוכיח קרבה משפחתית לאותו אדם כי לא נראה לי שימסרו פרטים לכל אחד.
תצטרך למסור פרטים נוספים שיעזרו בזיהוי מדויק, למשל כתובת מגורים אחרונה, שמות ההורים וכו'.
אפשר לנסות דרך גוגל
20/08/14 11:33
51צפיות
אם תציין פרטים לגביו. 
מ - genopro ל - pdf
19/08/14 20:15
52צפיות
צריך עזרה  בהעברת קבצים  מה - גנו פרו   ל - pdf     מה עושים  ? בתודה 
יודין קובנה ליטא
19/08/14 11:46
46צפיות
שלום.  אני מחפש מידע על אימי לאה וינוגרד  ז"ל מבית יודין שנולדה בקובנה, ליטא  בשנת 1919.
שם אביה ליפא יודין ושם אימה שרה לבית זנדל(ליס).
לפי הידוע לי למדה בגימנסיה העברית בקובנה.
אם מי שהוא מכיר או שמע כל מידע יתקבל בברכה.

תודה צבי
היו כמה צבאות פולנים
18/08/14 10:45
80צפיות
שאלתי על כך בעבר, ומאז הספקתי ללמוד מעט...

הידוע ביותר זה צבא אנדרס.
סבי לחם בחטיבת שריון מס' 2 באוגדת השריון הפולנית מס' 1 ע"ש גיבורי ווסטרפלאטטה,
שמאוחר יותר הפכה לחלק מצבא ברלינג. יש ברשותי את תעודת הקצין שלו, והיא נדפסה במוסקבה וחלקה ברוסית, מה שמלמד לגבי מימון וחימוש הכח.

יש ברשותי מכתב שהוא כתב בנסיון להתגייס לצבא הרוסי (הוא ברח לרוסיה עם תחילת המלחמה). מצאתי את המכתב בארכיון הקומסומול (ארגון של המפלגה הקומוניסטית).
כדאי לך לחפש כאן: http://rgaspi.org/
וגם בספריית הקונגרס בארה"ב:

לא ידוע לי על רשימות מסודרות, וגם אני אשמח למצוא כאלה .

אמיר
º
זאת כמובן תשובה לדני ענבר. אשמח אם ניתן לשרשר אותה. סליחה!
18/08/14 10:46
29צפיות
האם ידוע למישהו על רשימה של יהודים ששרתו בצבא הפולני
18/08/14 09:48
61צפיות
שניסתה להלחם בפולשים הנאצים ?
מודה מראש לכל המשיבים.
דני
סיוע באיתור
15/08/14 14:07
217צפיות
שלום,

אבקש את סיועכם בנסיון איתור פרטים על אדם בשם פליקס גולדשטיין Felix GOLDSZTAJN/GOLDSTEIN, ילדיו ומשפחתו. ככל הידוע לי נולד ב-1909 בקוטנו, פולין לאברהם יצחק גולדשטיין ולאיטה זריקר (Abraham Icchak/Abraham Icek GOLDSZTAJN, Itte ZERYKER). שרד את השואה ולכל הפחות בשנות ה-50' היה בישראל והתגורר בלוד (נכון ל-1957). אשמח למצוא כל פרט מידע עליו ועל משפחתו.

תודה רבה,
פליקס מסר דפי עד אודות בני משפחתו
17/08/14 21:58
75צפיות
עם זאת, אלו שדגמתי הם משנת 1957, ולכן לא יכולים לסייע רבות באיתור מידע עדכני אודותיו. עם זאת, כדאי לבדוק עוד במאגר המרכזי של שמות קורבנות השואה. כדאי לנסות ולהתקשר לחברה קדישא בלוד - אם נקבר שם, אולי יש להם מידע נוסף אודותיו.
תודה
18/08/14 16:08
40צפיות
את הדפים אכן מצאתי - או יותר נכון, מצאתי אותו בעזרת הדפים. תודה רבה!
פליקס גולדשטיין
20/08/14 00:07
39צפיות
עדיין מחפש פרטים עליו? לשם מה? מה הקשר שלך אליו?
עזרה בתרגום גלויות
17/08/14 15:51
59צפיות
שלום,
אודה למי שיוכל לעזור לי לפענח את הכתוב בגלויות ומכתבים קצרים בשפות הבאות: גרמנית, פולנית, יידיש.
תודה רבה
ViewMate
17/08/14 16:26
56צפיות
חלק מאתר Jewishgen.
אפשר להעלות צמונות ולבקש תרגום/פיענוח.

|*|נפתח פורום סדרות ישראליות|*|
17/08/14 14:47
8צפיות
|טי-וי|אוהבים את הסדרה נויורק? חולים על משפחת זגורי? רוצים להיזכר בעופרה מלגעת באושר?
פתחנו במיוחד בשבילכם את פורום סדרות ישראליות בו תוכלו לדבר על כל היצירות הישראליות מכל השנים!

מוזמנים להיכנס כבר עכשיו ולדבר על סדרות ישראליות מהעבר, מההווה ושיהיו בעתיד:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...
מי היה סברדלוב הראשון
16/08/14 17:35
78צפיות
מהו מקור המשפחה סברדלוב מי היה המראשון ששם משפחתו סברדלוב
סברדלוב נשאי יהודי ב ברה''מ
16/08/14 22:12
66צפיות
מאת  יואל
סברדלוב   נשאי  ברוסיה  אחרי  מהפחת  אוקטובר אחזר
ו  רוצח    
מיידן קויבישב , פולין
16/08/14 09:07
134צפיות
שלום רב,
האם ידוע לכם מה שמה הלועזי כיום של  העיירה מיידן קויבישב בפולין (סמוכה לאושוויץ) ?

תודה,

עלמור
מיידן קויבישב פולין
16/08/14 13:50
59צפיות
   מאת  יואל  דרורי
 אני  יודעה  פולנית  ו יכול  לעזור  לך  
 אפנה  לידידה  בפולין  עובדת  בארכיון   אני  לא  מצאתי  את  השם
של  העיר  נא  ליפנות  למייל  שלי          YOEL437@WALLA.COM

רישומי אוכלוסין או רישומים אחרים בפראג?
15/08/14 11:39
89צפיות
גיליתי לאחרונה שדוד של אבא שלי חי בפראג בין השנים 1934-1938.
איזה מסמכים אני יכולה למצוא שיעידו על התקופה הזאת? 
הוא התחתן לפני שהגיע לשם, לא נולדו לו שם ילדים. האם יש רישומים של מפקד אוכלוסין, רישום תשלום מיסים או מסמכים אחרים שיכולים לתת לי מידע עליו?
האם יש מסמכי הגירה לצ'כוסלובקיה בתקופה הזאת?

תודה,
מרים
מתוך הניסיון המועט שלי
15/08/14 18:30
65צפיות
בשעתו חיפשתי מידע אודות 2 ענפים שעברו לחיות בפראג לפני המלחמה. באחד מהמקרים מצאתי פרטים מדהימים מתוך מפקד, במקרה השני לא מצאתי, למרות שבוודאות חיו בפראג עד שנשלחו בטרנספורטים שונים. יתכן שכאשר בדקתי לא הכל הועלה עדיין, או שיש לחפש באופן שונה.

מהתפריט ניתן לראות, שהארכיון של פראג העלה אל הרשת מפקדים מהשנים 1830-1949. בדף שבקישור מצוי התפריט. בצד ימין שלו, השלישי הוא הקישור אל המפקדים. למרבה הצער הדף הראשי קיים באנגלית, אך כשנכנסים לערוך חיפוש במפקדים זה בצ'כית. את החיפוש ערכתי די מזמן, אך צברתי קצת ניסיון, ואם תפרטי את השם/השמות הידועים לך (רצוי בלועזית), אני מוכנה לנסות לסייע. הנה הקישור: http://www.ahmp.cz/eng/index.html?wstyle=2?lang=en

מכל מקום, הדרך שבה מצאתי בשעתו את הפרטים: כשנכנסים אל הקישור אל המפקדים, מתקבל דף עם 3 לשוניות בחלקו העליון. אם נכנסים אל הלשונית האמצעית, מתקבל דף ובו חלונית קטנה, בה ניתן לרשום את שם-המשפחה ולחפש. 

עדיין לא נברתי בכל האתר הזה, בהחלט מומלץ לבדוק מה קיים ברשת, כי יתכן שנוספים חומרים עם הזמן, ואולי יהיה משהו רלוונטי עבורך גם בחומרים נוספים שעברו דיגיטציה. 

בינתיים אני רואה שגם בדף הפנימי הלשוניות כעת באנגלית
15/08/14 18:35
35צפיות
זה אמור לסייע. 
תודה רבה
15/08/14 20:19
33צפיות
לצערי החיפוש לא הניב תוצאות מצופות. האם מצאת את פרטי המפקד בלינק הזה ששלחת לי?
וגם האם את יודעת למה Google Translate לא יודע לתרגם את הטקסט לאנגלית על אף שהגדרתי תרגום מצ'כית?
האם הטקסט אכן בצ'כית או שפה אחרת? אולי לשפה הצ'כית יש שם אחר שאפשר לשים ב - google translate?
תודה!
לא ברור לי למה הכוונה בשאלה אם מצאתי את פרטי-המפקד
15/08/14 20:40
39צפיות
גם אני בדקתי שמות נוספים ולא מצאתי, כך שלא בטוח שהכל כאן. מאידך, יתכן שיש אפשרות לחפש באופן שונה, לשם כך צריך להתמודד עם השפה. אנסה לבדוק בהמשך. 

למיטב זכרוני פה ושם תרגמתי בשעתו מילה כזו או אחרת, וזה תורגם היטב. ניסיתי כעת לתרגם שוב משפט אחד לדוגמא. גוגל זיהה את זה כצ'כית, ותרגם היטב לאנגלית. אין לי מושג מדוע זה לא מתרגם את זה אצלך. 
בינתיים התרגום הסתדר אבל
15/08/14 20:51
40צפיות
אני הולכת לאיבוד מרוב דפי אינטרנט שיכולים להיות רלוונטיים.
הינה מספר דפים לדוגמא:

Czech Archival Collections Database: http://www.ahmp.cz/eng/index.html?mid=17&wstyl...

State Regional Archive:  http://www.soapraha.cz/

האם הדפים האלה מוכרים לך?

איני מתמצאת עד כדי כך, כי איני חוקרת בצ'כיה
15/08/14 21:05
40צפיות
זה היה מקרה ספציפי של ענף שחי שם תקופה מסוימת, אבל אינו קשור ישירות למשפחתי. ניסיתי כעת לבדוק גם את הרישומים במשטרת-פראג. בערים שונות כדוגמת ווינה ופראג אנשים היו צריכים להירשם במשטרה. המצאי ברשת הוא מהשנים 1850-1914, כך שזה לא רלוונטי עבורך.

בדפים שהצגת יש, בין השאר, הפניה לאתר Badatelna. האתר מכיל רישומי-חיים, אך איני יודעת מאילו שנים. בכל מקרה, רובו ככולו עוסק ברישומים ממקומות אחרים בצ'כיה ולאו דווקא מפראג. לאחרונה גילה מישהו, שיש כמות קטנה של רישומים מפראג, אך כאמור, איני יודעת מאילו שנים, ומעולם לא נברתי באתרים הללו. 

אולי יבוא בהמשך מי מחברי-הפורום שחוקר בפראג, ויוכל לסייע. בכל מקרה אני מציעה לך להעלות את הסוגיה בסיג האוסטרו-צ'כי. יש שם רבים וטובים, שמתמצאים עד מאד במצאי האינטרנטי, ויוכלו אולי לסייע לך. למען האמת, החשיפה שלי לאתרים שציינתי היא בזכות אותם ידענים בסיג האוסטרו-צ'כי, אותו אני מקבלת בקביעות (בגלל העניין שלי באוסטריה).
º
תודה שוב.
15/08/14 21:13
17צפיות
לכל חוקרי משפחה בארה"ב: NARA תחילה!!!
15/08/14 11:36
176צפיות
כל מי שרוצה תעודות עם מידע על בני משפחה בארה"ב, חייב להתחיל ב - NARA: national archives and records administration.
קבלת מידע גניאולוגי בארה"ב הוא הדבר הכי קל בעולם, בוודאי בהשוואה לאירופה המזרחית, או אירופה המערבית, בעצם בהשוואה לכל מקום (לא מכירה את החוקים באנגליה).

דרך אתר זה אפשר לקבל מסמכי פטירה, לידה, נישואין, מרשמי אוכלוסין, מסמכי הגירה שכוללים בין השאר את שם האוניה, העיר ממנה בא המהגר, הנמל ממנה יצאה האוניה, וכמובן תאריך לידה של המהגר.
יש גם תעודות התאזרחות שנותנות מידע יקר כמו כתובת אחרונה.

האתר הזה די ממכר, ואפשר לבלות בו שעות וימים.

בהצלחה ותהנו.
º
אתר שימושי ביותר
15/08/14 13:14
55צפיות
מידע נוסף לגבי תעודות פטירה, לידה, נישואין בארה"ב
15/08/14 17:41
90צפיות
לאחר שעברתם על האתר של NARA, התחנה הבאה היא האתר של JewishGen.org

הינה הלינק למידע על ארכיונים בארה"ב בהם ניתן למצוא את המסמכים הנ"ל:

ספציפית לניו יורק:
פרסום בתפוז - תפוז עסקים