לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.

החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.

יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.

האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!

נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.

במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.

להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,
ארנון

עזרה בפענוח גרמנית
הודעה זו מכילה תמונות
30/03/15 19:24
40צפיות
להלן הערות שנוספו לרישום נישואין משנת 1907 בעיירה Zablocie בפולין. אשמח לעזרה בתרגום ההערה השניה הנוגעת לעיר Kremsier בצכיה.
הרב ישראל מאיר לאו ויישא דברים בערב הפתיחה ( יום שני ה-6 ביו
30/03/15 16:18
47צפיות
הרב ישראל מאיר לאו, לשעבר הרב הראשי וכיום יו"ר מועצת המנהלים של יד ושם, יהיה אורח הכנס ה-35 לגנאלוגיה יהודית ויישא דברים בערב הפתיחה ( יום שני ה-6 ביולי 2015).
נושא הרצאתו של הרב לאו יהיה :" חבור למורשת היהודית באמצעות גנאלוגיה יהודית".
ישראל מאיר לאו, שוחרר ממחנה הריכוז בוכנוולד ב- 1945 בהיותו בן שמונה . לאורך כל ימי חייו לחם לשמירת זיכרון ששת מלוני קורבנות השואה בדברים שכתב כמו גם במצעדי החיים בפולין כאשר מלווים אותו אלפים מכל העולם. הדגש בנאומיו הוא תמיד על דמותו של הקורבן היחיד מתוך המליונים. הרב לאו נולד בעיירה פיוטרוקב טריבולנסקי והוא דור 38 בשרשת מתמשכת של משפחת רבנים . ביום העצמאות 2005 קבל הרב לאו את פרס ישראל עבור תרומה ייחודית לחברה ולמדינה. ב-2011 קבל את אות מסדר לגיון הזרים הצרפתי מידי נשיא צרפת ניקולא סרקוזי.
הרב לאו מביא לקהילה הגנאלוגית מסר חד וברור – ללמוד וללמד את עבר משפחותינו שנכחדו ולעשות כל מאמץ לאיחוי הקרעים.
º
אני מחפש מידע על ר' נחום ויספיש משפייה
30/03/15 14:14
39צפיות
º
מציע לך להריץ את השם בגוגל יש המון מידע
30/03/15 15:16
19צפיות
º
מזל טוב לובה והרבה בריאות
30/03/15 10:02
39צפיות
º
תודה רבה!
30/03/15 11:50
13צפיות
מציאת מספר שקועקע על היד של אסירה באושוויץ
29/03/15 19:45
168צפיות
חבר ביקש שאנסה למצוא כיצד ניתן לברר מספר אסירה שקועקע על ידה של... אימו. היא נפטרה בשנת 1978 בקליפורניה. מעולם לא דיברה ולו פעם אחת על עברה בשואה ובאושוויץ בפרט. שמה היה פפה (פנינה) גלאס והיא כניראה ילידת 1922, לבוב שבפולין.
 
האם מישהו יכול לתת כיוון. לא פניתי עדיין לבאד ארוסלן, למוזיאון השואה או לכל גוף או מסד נתונים.
 
תודה רבה
יונת
אולי באתר של אושביץ
30/03/15 07:48
144צפיות
מן החדשות - סיפורו של משה כדורי - סגירת מעגל
29/03/15 12:31
80צפיות
לפני כשנה הופיע בפורום הפוסט הבא בנוגע למקרה של אליעזר קליינמן שבהמשך התברר כמשה כדורי
אז מסתבר שהמעגל נסגר:
"אחרי 65 שנה: קדיש על קבר הסב שלא הכירו"
אולי CantaDor יכול להשלים ולספר את הסיפור המלא?
בכל מקרה יישר כח לחוקרים
 
רישומי לידה בוינה 1880
26/03/15 19:21
91צפיות
היכן ניתן למצוא רישומי לידה מוינה בשנות השמונים?
 
בתודה מראש לעונים.
רישומי-לידה בווינה
26/03/15 22:09
99צפיות
המורמונים העלו פירור קטן מתוך מה שאמור לעלות לרשת, כך שאם יהיה לך מזל, יתכן שהתעודה ניתנת לאיתור ברשת. לא ניתן לחפש שמית. אתה צריך לעבור על הרישומים עצמם. הקישור: 
 
 
העניין הוא שלכל רישום יש איזה "קוד" משלו, שהוא בעצם מספר-הרישום. יש לאתר תחילה בספרי-האינדקס את מספר-הרישום (בספרי-האינדקס שמות-המשפחה מופיעים אלפאביתית, אם כי בתוך אות נתונה הסידור הפנימי לא תמיד מדויק.). מה שעשוי לסייע במקרה הזה ולחסוך לפחות את החיפוש הזה הוא חיפוש באתר הג'ן-טים. כאן ניתן לחפש שמית. יש לבצע תחילה רישום חינמי אל האתר, ורק אחרי שתקבל מהם דוא"ל ניתן "לשפעל" את האתר ולהתחיל לערוך חיפוש. הקישור אל האתר:
 
 
אם לא ניתן לאתר את הרישום ברשת, ניתן לפנות אל המשרד שמחזיק ברישומי-חיים בבית-הקהילה היהודית בווינה בווינה: 
 
 
בכל מקרה, כדאי לנסות ולבדוק תחילה אם הרישום שאתה מחפש מצוי בין הרישומים שהועלו ע"י המורמונים. אם תעלה לכאן את הפרטים הידועים לך, אוכל לנסות לסייע.
 
 
 
 
 
שיינדל נולדה כנראה בשנת 1883
29/03/15 08:11
43צפיות
אבל בכל מקרה סביב 1880.
אביה נקרא נתן יחזקאל.
שם אמה לא ידוע.
שם המשפחה היה ויסבלום, או צלניקר.
 
תודה רבה על הנכונות לסייע.
בהיעדר תאריך-לידה (לפחות שנת-לידה)
30/03/15 18:09
18צפיות
האפשרות הכמעט יחידה נראית זו של חיפוש ראשוני בבסיס-הנתונים של ה-GenTeam. למרבה הצער, החיפוש לא העלה שום תוצאה רלוונטית. חיפשתי ע"פ שני שמות-המשפחה ובצורות-איות שונות, וגם לא הגבלתי את עצמי לחיפוש השם שיינדל בלבד מתוך המחשבה, שאולי לא נרשמה תחת השם שיינדל או שהשם לא פוענח נכון. עברתי על כל השמות, אך שום דבר לא נראה מתאים. אין גם שום רישום רלוונטי ביחס לאביה של שיינדל.
 
החיפוש בספרי-האינדקס ללא שנה מדויקת הוא סיזיפי עד מאד. מאידך, המידע אודות רישומי-לידה משנות ה-80 של המאה ה-19 אמור להימצא ב-GenTeam. האם אתה בטוח שנולדה בווינה עצמה? האם יתכן שנולדה באיזור אחר של הקיסרות? אישית, נתקלתי לאחרונה בעץ-משפחה, שם נרשם ביחס ללא מעט אנשים, שנולדו בווינה. משלא מצאתי את הרישומים, פניתי לחפש בבסיסי-נתונים אחרים, גיליתי שנולדו בגליציה המזרחית, ואף איתרתי את הרישומים המקוריים.  
 
אכן אין ודאות שנולדה בוינה
30/03/15 21:42
9צפיות
עד היום אמרו שנולדה בליז'נסק [בכל אופן ויסבלום..], הבעיה, שאין משם רישומי לידה בשנים האמורות.
אבל פתאום צצה גירסא מדודה אחת, שאמרה שנולדה בוינה.
מחפש מידע - חדש בפורום
26/03/15 22:10
131צפיות
שלום רב. אני אוסף מידע על המשפחה זה זמן רב, בעיקר דרך myheritage ו geni.
אספתי גם חומרים רבים ב JRI וביד ושם. שניהם נתנו לי מידע רב ערך.
הגעתי למבוי סתום במספר ענפים. בנוסף המידע שאני אוסף שם הוא מידע טכני. שמות ותאריכים בלבד. חסר לי הסיפור. חשבתי אולי הפורום הזה יעזור לי להתקדם ובנוסף לקבל הדרכה. ואולי יהיה לי מזל גדול ואפגוש כאן מישהו שחוקר את הענפים האלו גם כן.
אני מחפש כרגע מידע על משפחת רקוטש - רקוץ' בפולנית Rakocz. המשפחה באה מראדום, פולין וככל הנראה לפני כן מפשיטיק - פולין - Przytyk. הייתי רוצה להבין את מקור השם (שנשמע הונגרי) ומהיכן באה המשפחה.
משפחת שוורדשרף Szwerdszarf מחלם ולובלין (יש לי רישום של שישה דורות אחורה). ידוע לי שאבי סבה של אמי היה דיין בבית הדין של לובלין אבל איני מוצא שום מידע על כך.
משפחת מונשיין  Mondssajn מחלם ולפני כן מקרילוב. (קיים רישום של חמישה דורות)
 
אשמח מאד באם למישהו יש מידע או יוכל לכוון אותי למקורות מידע. בעוד מספר חודשים אמי ודודתי יסעו ללובלין לחפש מידע במקום ואני מאד אשמח לצייד אותם במידע נוסף מעבר לזה שכבר אספתי.
תודה רבה, דני.
אני מציע שתקרא את המדריך "כיצד לשאול שאלה בפורום" שבראש דף
28/03/15 15:01
42צפיות
הפורום ואז תחתזור אלינו אם הפרטים הידועים לך, כגון שמות משפחה, שמות פרטיים, ערי לידה ומגורים ותאריכי/שנות לידה. פתח לכל משפח הודעה נפרדת וכמובן שאל פרוט מה מעניין אותך בשלב הראשון. כך יוכלו חברי הפורום לנסות לעזור ועל-פי התשובות תוכל אולי להתקדם.
 
אריה
משפחת שוודשרף תועדה
29/03/15 07:21
63צפיות
בספרות הרבנית יש כמה וכמה מקורות מידע על משפחת שוורדשרף, ועל היחוס המסתעף שלה.
עקבתי אחרי הלינק לתולדות הרבנים ומשפחותיהם
29/03/15 23:02
34צפיות
היחיד שמוזכר שם הוא משה יעקב שווערדשערף (שאיני מצליח עדיין לחברו לעץ שלי) והוא חוקר שושלות של רבנים אחרים. זה צירוף מקרים מעניין מפני שיש כזה גם במשפחת רקוץ' עליה שאלתי ושמו "יועץ קדיש ראקאטש" שהגיע מפשיטיק, אותה עיירה בה אני יודע שמשפחתי חייתה בה לפני ארבעה דורות. גם הוא חקר שושלות רבנים.
האם בנוסף ללינק הזה שבחתימתך, יש עוד ספרות רבנית בה אני יכול לחפש?
 
תודה רבה!
דני.
 
 
יש כמה וכמה איזכורים על המשפחה
30/03/15 21:52
11צפיות
במרחבי הספרות התורנית.
בני המשפחה התחתנו עם משפחות רבנים מסועפות, ומטבע הדברים, הם תועדו.
VASILKOVבארכיון הציוני המרכזי בירושלים.
28/03/15 23:16
65צפיות
ביקרתי פעמיים בארכיון הציוני בירושלים -שלפו לי הרבה מגירות על VASILKOV  ליד קייב .היה שם הרבה חומר
אך לא קיבלתי תשובה מה בדיוק נמצא שם.
האם רישומי חיים אפשר לגלות שם?
מי יכול להסביר לי מה בדיוק המגירות מכילות...בתודה  נטע.
º
מפגש סניף ראשון לציון של העמותה הישראלית לחקר שורשי המשפחה
הודעה זו מכילה תמונות
27/03/15 09:45
101צפיות
מתעניינת בהרצאה של דר' אלי בראונר אך לא יכולה להגיע
28/03/15 05:22
49צפיות
שלום רב,
הואיל ולא אוכל להגיע להרצאה של דר' אלי בראונר אך אני מאוד מעוניינת לשמוע אותו, האם ניתן לרכוש הקלטה או תקציר של (דרך סניף ראשל"צ או ישירות למרצה) של ההרצאה?
 
תודה
יונת
 
 
חקר משפחת אברבנאל - מתחיל מאפס
27/03/15 13:12
107צפיות
שלום רב,
התחלתי לאחרונה לעוק בחקר שורשי המשפחה במטרה להגיע רחוק בהיסטוריה עד כמה שרק ניתן.
חיפשתי מידע ב-geni וב- jewishgen אך לא מצאתי משהו רלוונטי למשפחת אברבנאל שמוצאה מסופיה, בולגריה.
ידוע לי כי רוב חברי המשפחה מתו בשואה ובמחנות ההשמדה למעט... ובכן, סבי ועוד קומץ חברי משפחה.
אשמח לעצות ועזרה, גם כללית ביותר, כיצד עלי להתקדם, היכן לחפש ולמי לפנות. האם יש לגייס חוקר שעוסק בתחום ובקיא בו או שיש מקורות (למעט יד ושם) שהזנחתי ולא עלו בדעתי.

כל עזרה תהיה מבורכת.
תודה ושבת שלום!
 
כמה הבהרות שיעזרו לנו לעזור לך
27/03/15 15:33
260צפיות
מה למדת מחיפוש בדפי העד? האם גילית שם מידע חדש שעשוי לסייע לך להמשיך הלאה? האם גילית שם מעידים (לא נספים) שאינם מכיר?
 
היכן חיפשת ב - JewishGen? למשל, במאגר JGFF, המחבר חוקרים על פי שמות משפחה ועיירות נחקרים - יש חוקר של משפחת אברבנאל מסופיה, בולגריה.
 
האם בדקת אם יש מצאי רלוונטי בארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי?
 
זו התחלה...
ארנון
איתור שורשים משפחתיים בצ'כיה
27/03/15 11:50
86צפיות
צהרים טובים לכולם. אני מנסה ליצור לי עץ משפחה ונתקעת בשלב דפי העד מיד ושם. כל שאני יודעת הוא עד שמות הורי הסבים והסבתות שלי. מצד אבי, כולם הגיעו מצ'כיה, ידוע לי גם שמות הערים, ובעצם כל שמות הנספים קרבה ראשונה רשומים בדפי העד. מאתרי מיי הריטג' לא מצאתי כלום, ניסיתי לפשפש באתר של אליס איילנד לראות אם מישהו היגר לארה"ב לפני המלחמה, אבל בדפי ההגירה לא כתוב שמות ההורים, אז אין לי מושג אם אותו "פלוני אלמוני" קשור בקירבה משפחתית לסבי וסבתי (וידוע לי שהיו כמה קרובים שהיגרו לארה"ב).
האם בבית התפוצות אצליח להשיג קצת מידע על השושלת המשפחתית שלי ?
אציין שסבי וסבתי נולדו בשנות ה- 20 של המאה הקודמת, נפטרו לפני עשור, וכל אחיהם שכן שרדו- נפטרו גם הם בשנים האחרונות.
הערים המדוברות הן:
barca
Koszice
Kashoy
Hukliva
Verecka
אשמח לכל טיפ שיעזור לי להתקדם
תודה רבה!
אני מציע להתחיל בקריאת המדריך
27/03/15 15:28
56צפיות
הבא, העוסק בשאלה "איך לשאול שאלה בפורום?". לאחר מכן, חזרי אלינו עם כל הפרטים, וננסה לסייע בצורה ממוקדת.
 
ארנון
הערה לגבי קושיצה - קאשוי
30/03/15 17:36
13צפיות
זו אותה עיר, והיא נמצאת בסלובקיה, לא בצ'כיה. קושיצה (Kosice) הוא השם הסלובקי (וכך גם נקראת היום, כי היא היום בשטח סלובקיה), קאשוי ביידיש. בהונגרית, לשם הייתה שייכת העיר בתקופת מלה"ע השניה - קאשה (Kassa).
האם לא הצלחת להרחיב את העץ בעזרת דפי העד, על ידי חיפוש דפים נוספים לאותם אנשים שמילאו אנשים אחרים, זיהוי הקירבה של מי שמילא את הדף לקורבן, שמות הורים שמופיעים בדף?
האם ידועים לך פרטים נוספים לגבי קורות האנשים בתקופת השואה, חברות באירגונים, תנועות נוער וכו'? זה יכול להצביע על ארכיונים רלוונטים.
אולי מישהו מהשורדים נתן עדות ביד-ושם? הקרובים לא תמיד יודעים על כך.
גניאולוגיה רבנית
26/03/15 11:58
115צפיות
שלום,
אשמח לקצת כיוון ועזרה בנוגע לאיתור מידע על רבנים, בדגש על אזור ממלכת הונגריה הגדולה. חשוב לי לציין כי הדמויות שאני מתעניין בהן אינן מרכזיות או חשובות או מפורסמות במיוחד. עם זאת, נודע לי ששירתו ברבנות בעיירות מסוימות באיזור סלובקיה של היום, וגם על איזשהו קשר של תרומה לכולל שומרי החומות במאה שערים.
לכן, רציתי לשאול האם מישהו מכיר דרך ליצור קשר עם אנשי הכולל (שאולי יש להם מידע מסוים?) או בכלל עם חוקרים הקשורים ל"בתי אונגרין" שאולי מכירים את המשפחות המדוברות. או בקיצור - איך להמשיך?
 
אשמח לעזרתכם
גנאלוגיה רבנית היא אוקיינוס, לכן כדאי להתמקד
26/03/15 13:32
87צפיות
אני מציע שתרחיב מעט אודות המשפחות בהן אתה מתעניין ושתמקד את השאלות שלך. למשל, התחלת את ההודעה הזו בשאלה על ממלכת הונגריה הגדולה, המשכת לאזור סלובקיה וסיימת בירושלים - אם כך, באילו מן האזורים האלו אתה מתעניין?
אם כך אנסה לדייק
26/03/15 22:56
73צפיות
אני מתעניין במשפחות בשם ליכטנשטיין ופרידמן. הליכטנשטיינים קשורים ככל הנראה לעיירה Nagy-Kosztolan, או Velke Kostolany בסלובקיה של היום, והפרידמנים לפריישטאט/Galgocz/Hlohovec שגם היא כיום בסלובקיה. לכן, כל מי ששמע משהו על המשפחות האלה או מכיר את העיירות הנ"ל יכול כמובן להיות לי לעזר.
*עם זאת*, מידע חדש שקיבלתי קושר את הליכטנשטיינים לתרומה לכולל שומרי החומות במאה שערים, ולכן חשבתי לנסות לפנות לאדם שמכיר את "בתי אונגרין" ויכול אולי לעזור לי למצוא מידע אם לא באוקיינוס, אז לפחות בים של פעילות "בתי אונגרין". כך שאיש קשר שמכיר את הכולל או לפחות מקורות על פעילות יהדות הונגריה בירושלים בוודאי יוכל לכוון אותי גם להמשך המחקר. זה הצעד היותר קונקרטי שעבורו ביקשתי לפנות לחברי הפורום.
כמו כן, כמובן שכל עזרה, כיוון, עצה או מילות עידוד יתקבלו בברכה!
 
תודה רבה
מנסה שוב - האם מישהו בפורום היה בקשר עם מישהו מ"בתי אונגרין"
29/03/15 18:24
17צפיות
מהי הדרך הטובה ביותר לנסות לדלות מידע על "בתי אונגרין"? האם אני יכול פשוט ללכת לבקר גם?
|*|פורומים חדשים בתפוז|*|
26/03/15 11:37
10צפיות
|*|האם אתם בעלי עסק קטן או בינוני וצריכים הכוונה בכל הנוגע להתנהלות הפיננסית מול הבנק? האם אתם מכירים את קרנות הסיוע שעומדות לרשות העסק שלכם?
פורום מימון עסקים בהנהלה חדשה ואתם מוזמנים להיכנס לפורום ולהתייעץ:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...

|*|יש לכם שאלות לגבי החזרי מיסים? אתם מעוניינים לקבל יותר מידע בנוגע למס רכישה?
היכנסו עכשיו לפורום דיני מיסים וקבלו את כל התשובות לשאלותיכם:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...

|*|את סובלת מצניחת רחם? יש לך שאלות לגבי חיזוק שרירי רצפת האגן?
היכנסי עכשיו לפורום רצפת האגן והעלי את שאלותיך בנושא:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
נפתח קורס לפענוח כתבי יד בגרמנית
26/03/15 08:06
63צפיות
שלום, מעדכנת על קורס לפענוח כתבי יד בגרמנית, שייפתח בספרייה הלאומית בירושלים לאחר חג הפסח.
הקורס מכוון גם למי שזקוקים לידע לצורך פענוח מכתבים ומסמכים משפחתיים בגרמנית
הנה הפרטים:
Flix

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום


מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה