לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:

פורום חרדים בעל כורחם

ברוכים הבאים לבית האמתי שלכם 

פורום לחרדים שחרדים בעל כורחם ומכורח המציאות.  פורום לחרדים שלא יוצאים בשאלה בגלל הסביבה, העבודה, המשפחה, האישה, הילדים, המעמד החברתי, בעצם בגלל הכל.

כאן תוכלו לשתף, לספר, לקטר, לבכות, לצעוק, להתלונן, להאשים, להגזים, להתחרט, לבקר, לצאת, לחזור, להישאר, לאהוב, לשנוא, לעניין, לדון, ליפול, לקום, כל מה שתרצו, העיקר תהיו אתם.

הצעות, הארות, הערות ובקשות, יתקבלו בברכה במסר האישי. מחיקת הודעות או חסימת חברים יימנעו, כל עוד אתם שומרים על הכללים. אז נא להתנהג בהתאם.

לפני כתיבת הודעה חובה לקרוא את תקנון הפורום. מה זה "חרדים בעל כורחם"?   - התשובה כאן.  תחקירנים/ מפיקים/ סטודנטים לקולנוע- לפני פרסום הודעה בפורום אנא קיראו כאן.
הודעה חדשה

שבת שלום לכולם
24/10/14 18:48
אחרי כל החגים. נכנסים לרוטינה השבועית...
השנור במיטבו
23/10/14 10:27
41צפיות
זקוק לישועה? שלם 1,848 ש"ח
"למה בקבר רחל הציעו לי את זה ב-60 שקלים לחודש?" "ואם אני רוצה לעבור באמצע לצדיק אחר?" "זה מגיע עם ספק?" ליובל בינדר מ"שרוטונים" נמאס מהשנור הטלפוני, והוא החליט "לחשוף את המסחור שנעשה כאן מהדת, ולהגחיך את שיטת השיווק האגרסיבית שלהם"

נכון שחלק מהשרלטנים האלה חרדים
23/10/14 23:04
20צפיות
אבל המסחרה הזאת מתנהלת על ידי משפחות פשע מכל שכבות החברה....
|*| נפתח פורום קצת אחרת |*|
22/10/14 11:22
2צפיות
מי מאיתנו לא מרגיש שונה לפעמים? או מוזר? שקשה לנו להשתלב בחברה.
פורום קצת אחרת נועד לאנשים שמרגישים קצת שונים וחריגים בחברה ורוצים להכיר אנשים שמרגישים כמוהם.

אתם מוזמנים להיכנס כבר עכשיו ולייעץ ולהתייעץ, לחבק ולנחם, לשתף בחוויות טובות ובחוויות לא טובות, לחלוק רגשות ופשוט לדבר.
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
|*|נפתח פורום תוכנית לידה|*|
19/10/14 11:57
3צפיות
|@|לקראת לידה? כנראה שחששות ומחשבות לא מפסיקות ללוות אותך. בואי להתייעץ עם מיילדת מקצועית בעלת ניסיון רב בתחום שתשמח לענות לך על כל שאלה.
הפורום ילווה אותך ברגעי השיא ? לקראת הלידה, במהלכה ובימים הלא פשוטים שאחריה.
זה הזמן והמקום לחלוק עם אחרות את השאלות הקשות שעולות בך ? האם הבעל צריך להיות נוכח בחדר הלידה? מה עושים אם לא מתחברים למיילדת? איך מתמודדים ביום שאחרי? ועוד...

מחכים לך עכשיו עם כל התשובות, בפורום תוכנית לידה:
חג שבת חג שבת לא יודע איזה יום
17/10/14 15:13
156צפיות
אין לי אוויר כואב בחזה אף אחד לא יבין אותי מטומטם שכמוני בעל אב דתי (חרדי) שבתוך  תוכו עוד לא יודע מה רוצה מעצמו ומה יהיה שיהיה גדול האבסורד שי לי 2ילדים בתיכון ואני לא יודע עדיין מי אני

º
אדם קרוב אצל עצמו.אם אתה לא יודע מי ידע?
17/10/14 17:10
56צפיות
האמת שגם מי שבחוץ כבר מאבדים אחיזה
18/10/14 01:39
84צפיות
של איזה יום מה... אתה בחברה טובה
נעלמת
18/10/14 03:01
98צפיות
רצית לדבר...
º
לא מטומטם בכלל...
19/10/14 05:28
50צפיות
הודעה משמחת
17/10/14 16:35
140צפיות

הודעה משמחת
לא יודעת איך כנראה שמישהו סיפר ליאיר, הבן שלי, מה שכתבתי. 
הוא התקשר אלי היום והתחנן בבכי שאסלח לו על כל הרע ועל כל השטויות שהוא אמר לי. הוא גם הוסיף כמה מילות אהבה ואמר לי שהיום מסתייג טוטאלית מכל מה שחשב בעבר. היום הוא למעשה בעד המדינה בעד הצבא ובעד העבודה. הוא ביקש שאכבד אותו על החלטתו לשמור שבת ומצוות. עניתי לו שאני מכבדת את החלטתו אני לא רואה בזה כל רע בשמירת מצוות כל עוד זה לא פוגע בנשמה של אדם ולא פוגע בנשמה של בן משפחה. איש לפי אמונתו כל עוד לא פוגע במישהו אחר. הוא גם ביקש סליחה על כך שלא מעדיף לגור לידי. מעדיף לחיות בצפון שם יותר זול. 
יחד עם זה..עדיין קשה לסלוח לו, עברתי יותר מידי. אולי אני זקוקה לפסיכיאטר. טוב. שבת שלום!

איחלתי לך שיהיה לך טוב בקרוב ממש ונבואתי התקיימה
17/10/14 17:09
75צפיות
כנראה שאני הולך להיות מקובל או רב שיודע הכל וכל ברכה שלי מתקימת .לאור היחוס שלי
אין לי בעיה להיות כזה.אם תשמעו על חסידות חדשה שקמה מעפר תדעו שזה אני.
תבואו תקבלו ברכה חינם אין כסף. הפתיחה בקרוב.
º
תודה כבוד הרב
17/10/14 19:01
35צפיות
איזה יופי!!
18/10/14 02:58
66צפיות
אני כל כך שמח בשבילך!!! תבשרי רק בשורות טובות!!
º
19/10/14 23:51
6צפיות
היי חברים.
17/10/14 20:54
106צפיות
וואו מלא זמן לא נכנסתי לכאן. פתאום לראות את כל הדסקוסים...מעניינים אתם.
א קיצר, משעמם לי תופת אחרי התקופה המזוויעה הזאת של החגים.. יש לי רכב ובא לי לצאת לאנשהו. יש למישהו רעיון?? לא מסיבות ובארים..
(תפילה לרווק ולרווקה
הודעה זו מכילה תמונות
17/10/14 00:54
121צפיות
מתוך "בעולמם של חרדים". לרווק "גלמוד כמו מקק " ולרווקה "בבדידות מחכה"
בתקווה שהרווקות הגלמודות ידבירו עד מהרה את בדידותם המקקית של הרווקים, אמן

תפילות לרווקים
º
זאל זיין אזוי
17/10/14 17:11
44צפיות
º
18/10/14 01:36
6צפיות
מדוע אין בחירה חופשית ולמה זה חשוב.
15/10/14 12:20
148צפיות

אין בחירה וזה מאוד חשוב. אני יוצאת מאקסיומה אחת והיא שאלוהים יודע הכל. הרמב"ם מתעקש להניח אקסיומה זו יחד עם האקסיומה של אמיתות דברי התנ"ך (ובחרת בחיים או נביאים שמטיפים). כמובן שמתעוררת סתירה והרמב"ם מנסה ליישב אותה אך תיכף אראה שאין הוא מצליח. התכתבתי עם רב שבאמת הסכים שהרמב"ם לא מצליח ליישב סתירה זו, הרב ניסה ליישב סתירה זו בעצמו, באותה צורה של הרמב"ם, אך בעצם אמר, יש סתירה, אבל אלוהים גדול שהוא יישב אותה. שזה כמו להגיד אני ארצח, זה סותר את המוסר, אבל אלוהים גדול, שהוא יישב את זה. זה לא עובד ככה.
הרבמ"ם: "שמא תאמר: והלא הקדוש ברוך הוא יודע כל מה שיהיה וקודם שיהיה ... אם ידע שיהיה צדיק, אי אפשר שלא יהיה צדיק, ואם תאמר שידע שיהיה צדיק ואפשר שיהיה רשע, הרי לא ידע הדבר על בריו. דע שתשובת שאלה זו ארוכה מארץ מידה ורחבה מני ים וכמה עיקרים גדולים והררים רמים תלויים בה אבל צריך אתה לידע ולהבין בדבר זה שאני אומר. כבר בארנו בפרק שני מהלכות יסודי התורה שאין לאלוהים דיעה שהיא חוץ ממנו כבני אדם שהם, ודעתם, שניים. אלא הוא יתעלה שמו ודעתו, אחד. ואין דעתו של אדם יכולה להשיג דבר זה על בריו. וכשם שאין כח באדם להשיג ולמצא אמיתת הבורא, שנאמר "כי לא יראני האדם וחי", כך אין כוח באדם להשיג ולמצוא דעתו של הבורא. הוא שהנביא ישעיה אמר: "כי לא מחשבותי מחשבותיכם ולא דרכיכם דרכי. וכיון שכן הוא, אין בנו כוח לידע היאך ידע הקדוש ברוך הוא כל הברואים והמעשים, אבל נדע בלא ספק שמעשה האדם ביד האדם".
בקיצור, הרמב"ם אומר שאלוהים גדול, אי אפשר להבין אותו, את 'ידיעותיו', 'מחשבותיו', 'דרכיו', ולכן זה מאפשר לי בחירה חופשית. אז תחשבו על הדבר הבא. תדמיינו שאלוהים פתאום מחליט לברוא לנו*, בני האדם, שA שווה ולא שווה B, בו זמנית(!) מה יקרה לנו? המוח שלנו יימס כי באמת אדם לא יראה את אלוהים ויחיה. יש בלוגיקה משהו שחייב להישאר. רק כאילו* שאלוהים "לא יכול" לברוא, לנו* שA יהיה שווה ולא שווה B בו זמנית. כל מה שאני אומרת שאנחנו בנויים על לוגיקה בסיסית שחייבת להישאר. אותו דבר עם השאלה של: האם אלוהים "יכול" לברוא לנו*, בני האדם הקטנים, ש-7+7=50. ואני מתכוונת באופן לוגי, מהותי, שתמונה של 7 כבשים ועוד תמונה של 7 כבשים תהיה שווה לתמונה של 50 כבשים. שוב, הוא כאילו* "לא יכול" (או לא "רוצה") משום שאנחנו קטנים. הלוגיקה שלנו תמיד תישמר, גם כשיהיו ניסים בגאולה. לכן, כמו ש-2+2 תמיד יהיה =4 עבור האדם, עבור האדם, כיוון שאלוהים יודע הכל, אין לנו בחירה חופשית. זה גם קצת מצחיק, כי אני לא צריכה להגיד לפני כל מה שאני אומרת שזו הולכת להיות "ידיעה מסוג בן אדם". וזה שהידיעה של אלוהים שונה משל אדם רק הופכת את העניין לקל וחומר שאלוהים תמיד ידע הכל ושאין בחירה חופשית.
"ואמרת בלבבך, כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה"-דברים. "היתפאר הגרזן (האדם) על החוצב בו?"-ישעיה. "אני יהוה, אין זולתי ... עושה שלום ובורא רע"-ישעיה. "(אלוהים) מגיד לאדם מה שיחו" -עמוס. "לא תעיר ולא תעורר את האהבה עד שתחפץ" -שיר השירים. אצל אלוהים, ידיעה מוחלטת=עשייה כי הוא "לא יכול לטעות", אבל הדבר ששובר את הכלים זו חידה שמצאתי בספר איוב, לופ-הול בפירוש המקובל שבדיוק קשור. איוב טוען לאורך כווול הספר שאין שכר ועונש/בחירה חופשית ואלוהים בסוף אומר שאיוב דיבר נכונה: "ישליו אוהלים לשודדים, ובטוחות למרגיזי אל...ואולם שאל נא בהמות...ועוף השמים ויגד לך...ויספרו לך דגי ים, מי לא לידע בכל אלה כי יד יהוה עשתה זאת?" - איוב. בנוסף: "לו (לאלוהים) שוגג ומשגה, מוליך יועצים שולל, ושפטים יהולל, מוסר מלכים פיתח ויאסור אזור במתניהם, מוליך כהנים שולל ואיתנים יסלף, מסיר שפה לנאמנים, וטעם זקנים יקח, שופך בוז על נדיבים... מסיר לב לראשי עם הארץ ויתעם בתהו לא דרך..."
אני פירשתי את איוב לגמרי שונה ואני רוצה לשתף כי זה יפה וכל הפירוש מצטמצם למשהו אחד וזו החידה הבאה: בפרק האחרון מב', פסוק ד', איוב אומר לאלוהים: "שמע-נא, אנכי אדבר, אשאלך והודיעני". אבל כביכול אין בכלל שאלה ואין תשובה (!!) אם יהודי יפנה אלייך ויגיד לך: תקשיב, אני אדבר, אשאל אותך ותודיע לי, אתה תבין שהוא עומד לשאול אותך משהו ושהוא מצפה לתשובה. ההסבר המקובל זה שאיוב פשוט חוזר על דברי אלוהים אליו מקודם: "אזר נא חלצייך כגבר, אשאלך והודיעני", או שאיוב בפסוק זה שהוא 'מבין שהוא טעה'. מה זה השטויות האלה?? אבל אין חזרה סתם, וזו בכלל לא חזרה! איוב אומר תקשיב*, אני* אדבר הפעם. אשאל אותך אלוהים ותודיע לי. זה גם לא כמו: וואו אתה באמת צודק אלוהים. אשמח לדעת מה לדעתכם השאלה ומה התשובה. אני מחכה לתשובה מכמה רבנים
כל זה חשוב משום שאמונה בבחירה חופשית מביאה לאמונה באחריות אישית שמביאה לכעס על הזולת שגורם לאלימות ורוע.
נ.ב. אלוהים לא "רוצה" שנשמור מצוות כי הוא גדול ורק בן אדם קטן רוצה*. כיוון שאלוהים גדול, כל מה שקשור לבן אדם לא קשור לאלוהים. הוא לא כועס, לא עצוב, לא שמח, לא מלא נחת, לא מנסה, לא מרחם, לא שופט, לא דן ולא מצווה. תדמיינו מה היה קורה אם דאעש היו מסכימים איתי. תודה.

מודה שלא קראתי את כל מה שכתבת אבל מעבר לדיון
15/10/14 19:53
87צפיות
הדתי "האם יש בחירה חופשית או לא" יש את הדיון "האם יש בכלל דבר כזה חופש?" כולנו תוצרים של החינוך והנסיבות שבהן גדלנו ואנו חיים כך שדרך החשיבה שלנו והבחירות שלנו מושפעות מזה, משמע שמלכתחילה אין "חופש". האם בכלל יכול להיות אחרת כי אנחנו לא חיים בחלל ריק? גם אם אתה מתעלם מנסיבות חיצוניות שמגבילות את האופציות שלנו (מה שלא ממש ניתן לעשות) איזה חופש יש לנו לבחור? בסופו של דבר יש לנו רק את החופש לבחור בין האופציות שיש לנו במצב מסויים או האופציות שטנחנו מודעים להן באותו זמן. 
בנוסף לכל מה שאמרתי, יש לנו את המגבלות שאנו שמים לעצמנו או שיש לנו בגלל מבנה האישיות שלנו, האינטלגנציה שלנו, החוסן הנפשי וכו' - כל אלה יכתיבו לנו את האופציות שאנחנו תופסים שיש לנו ואת הבחירות שלנו.

לפי האמונה היהודית
15/10/14 23:21
83צפיות
העידותי בכם היום את השמיים ואת הארץ החיים והמוות נתתי לפניך הברכה והקללה ובחרת בחיים למען תחיה אתה וזרעך.
תרצה תאמין לא אל תאמין.
זה לחלוטין לא עונה על הדברים שהעליתי
15/10/14 23:35
58צפיות
אפילו לא במעט.
מדוע אין בחירה חופשית ולמה זה חשוב.
15/10/14 12:16
81צפיות

אין בחירה וזה מאוד חשוב. אני יוצאת מאקסיומה אחת והיא שאלוהים יודע הכל. הרמב"ם מתעקש להניח אקסיומה זו יחד עם האקסיומה של אמיתות דברי התנ"ך (ובחרת בחיים או נביאים שמטיפים). כמובן שמתעוררת סתירה והרמב"ם מנסה ליישב אותה אך תיכף אראה שאין הוא מצליח. התכתבתי עם רב שבאמת הסכים שהרמב"ם לא מצליח ליישב סתירה זו, הרב ניסה ליישב סתירה זו בעצמו, באותה צורה של הרמב"ם, אך בעצם אמר, יש סתירה, אבל אלוהים גדול שהוא יישב אותה. שזה כמו להגיד אני ארצח, זה סותר את המוסר, אבל אלוהים גדול, שהוא יישב את זה. זה לא עובד ככה.
הרבמ"ם: "שמא תאמר: והלא הקדוש ברוך הוא יודע כל מה שיהיה וקודם שיהיה ... אם ידע שיהיה צדיק, אי אפשר שלא יהיה צדיק, ואם תאמר שידע שיהיה צדיק ואפשר שיהיה רשע, הרי לא ידע הדבר על בריו. דע שתשובת שאלה זו ארוכה מארץ מידה ורחבה מני ים וכמה עיקרים גדולים והררים רמים תלויים בה אבל צריך אתה לידע ולהבין בדבר זה שאני אומר. כבר בארנו בפרק שני מהלכות יסודי התורה שאין לאלוהים דיעה שהיא חוץ ממנו כבני אדם שהם, ודעתם, שניים. אלא הוא יתעלה שמו ודעתו, אחד. ואין דעתו של אדם יכולה להשיג דבר זה על בריו. וכשם שאין כח באדם להשיג ולמצא אמיתת הבורא, שנאמר "כי לא יראני האדם וחי", כך אין כוח באדם להשיג ולמצוא דעתו של הבורא. הוא שהנביא ישעיה אמר: "כי לא מחשבותי מחשבותיכם ולא דרכיכם דרכי. וכיון שכן הוא, אין בנו כוח לידע היאך ידע הקדוש ברוך הוא כל הברואים והמעשים, אבל נדע בלא ספק שמעשה האדם ביד האדם".
בקיצור, הרמב"ם אומר שאלוהים גדול, אי אפשר להבין אותו, את 'ידיעותיו', 'מחשבותיו', 'דרכיו', ולכן זה מאפשר לי בחירה חופשית. אז תחשבו על הדבר הבא. תדמיינו שאלוהים פתאום מחליט לברוא לנו*, בני האדם, שA שווה ולא שווה B, בו זמנית(!) מה יקרה לנו? המוח שלנו יימס כי באמת אדם לא יראה את אלוהים ויחיה. יש בלוגיקה משהו שחייב להישאר. רק כאילו* שאלוהים "לא יכול" לברוא, לנו* שA יהיה שווה ולא שווה B בו זמנית. כל מה שאני אומרת שאנחנו בנויים על לוגיקה בסיסית שחייבת להישאר. אותו דבר עם השאלה של: האם אלוהים "יכול" לברוא לנו*, בני האדם הקטנים, ש-7+7=50. ואני מתכוונת באופן לוגי, מהותי, שתמונה של 7 כבשים ועוד תמונה של 7 כבשים תהיה שווה לתמונה של 50 כבשים. שוב, הוא כאילו* "לא יכול" (או לא "רוצה") משום שאנחנו קטנים. הלוגיקה שלנו תמיד תישמר, גם כשיהיו ניסים בגאולה. לכן, כמו ש-2+2 תמיד יהיה =4 עבור האדם, עבור האדם, כיוון שאלוהים יודע הכל, אין לנו בחירה חופשית. זה גם קצת מצחיק, כי אני לא צריכה להגיד לפני כל מה שאני אומרת שזו הולכת להיות "ידיעה מסוג בן אדם". וזה שהידיעה של אלוהים שונה משל אדם רק הופכת את העניין לקל וחומר שאלוהים תמיד ידע הכל ושאין בחירה חופשית.
"ואמרת בלבבך, כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה"-דברים. "היתפאר הגרזן (האדם) על החוצב בו?"-ישעיה. "אני יהוה, אין זולתי ... עושה שלום ובורא רע"-ישעיה. "(אלוהים) מגיד לאדם מה שיחו" -עמוס. "לא תעיר ולא תעורר את האהבה עד שתחפץ" -שיר השירים. אצל אלוהים, ידיעה מוחלטת=עשייה כי הוא "לא יכול לטעות", אבל הדבר ששובר את הכלים זו חידה שמצאתי בספר איוב, לופ-הול בפירוש המקובל שבדיוק קשור. איוב טוען לאורך כווול הספר שאין שכר ועונש/בחירה חופשית ואלוהים בסוף אומר שאיוב דיבר נכונה: "ישליו אוהלים לשודדים, ובטוחות למרגיזי אל...ואולם שאל נא בהמות...ועוף השמים ויגד לך...ויספרו לך דגי ים, מי לא לידע בכל אלה כי יד יהוה עשתה זאת?" - איוב. בנוסף: "לו (לאלוהים) שוגג ומשגה, מוליך יועצים שולל, ושפטים יהולל, מוסר מלכים פיתח ויאסור אזור במתניהם, מוליך כהנים שולל ואיתנים יסלף, מסיר שפה לנאמנים, וטעם זקנים יקח, שופך בוז על נדיבים... מסיר לב לראשי עם הארץ ויתעם בתהו לא דרך..."
אני פירשתי את איוב לגמרי שונה ואני רוצה לשתף כי זה יפה וכל הפירוש מצטמצם למשהו אחד וזו החידה הבאה: בפרק האחרון מב', פסוק ד', איוב אומר לאלוהים: "שמע-נא, אנכי אדבר, אשאלך והודיעני". אבל כביכול אין בכלל שאלה ואין תשובה (!!) אם יהודי יפנה אלייך ויגיד לך: תקשיב, אני אדבר, אשאל אותך ותודיע לי, אתה תבין שהוא עומד לשאול אותך משהו ושהוא מצפה לתשובה. ההסבר המקובל זה שאיוב פשוט חוזר על דברי אלוהים אליו מקודם: "אזר נא חלצייך כגבר, אשאלך והודיעני", או שאיוב בפסוק זה שהוא 'מבין שהוא טעה'. מה זה השטויות האלה?? אבל אין חזרה סתם, וזו בכלל לא חזרה! איוב אומר תקשיב*, אני* אדבר הפעם. אשאל אותך אלוהים ותודיע לי. זה גם לא כמו: וואו אתה באמת צודק אלוהים. אשמח לדעת מה לדעתכם השאלה ומה התשובה. אני מחכה לתשובה מכמה רבנים
כל זה חשוב משום שאמונה בבחירה חופשית מביאה לאמונה באחריות אישית שמביאה לכעס על הזולת שגורם לאלימות ורוע.
נ.ב. אלוהים לא "רוצה" שנשמור מצוות כי הוא גדול ורק בן אדם קטן רוצה*. כיוון שאלוהים גדול, כל מה שקשור לבן אדם לא קשור לאלוהים. הוא לא כועס, לא עצוב, לא שמח, לא מלא נחת, לא מנסה, לא מרחם, לא שופט, לא דן ולא מצווה. תדמיינו מה היה קורה אם דאעש היו מסכימים איתי. תודה.

שלום לכם
14/10/14 17:01
161צפיות
היום פגשתי חבר ילדות של הבן שלי יאיר, זה שחזר בתשובה. כשהיו בני 18 לשנהם היו קשיים ושנהם נשרו מהבית ספר וכנראה גם היו לו בעיות בגיוס. . היום אני פגשתי  אותו עובד, סיפר שלומד במכללה , והפך לחבר קיבוץ. "ומה עם יאיר"? לא יכולתי לענות לו מרוב בושה, אמרתי לו שאין לי קשר אתו. 
אני יושבת פה והמשפט הזה לא יוצא לי מהראש. "למה יאיר לא השתקם כמוהו? למה מגיע לי את העונש הזה"?
º
מאחל לך שתראי ימים טובים מבנך ממש בקרוב
14/10/14 17:33
48צפיות
º
14/10/14 19:53
11צפיות
קלרה יקרה
15/10/14 02:25
89צפיות
ממה שהספקתי להכיר אותך ולשמוע עלייך, בטוח שלא מגיע לך שום עונש.
אבל בדיוק בגלל כאלה דברים עזבתי את הדת. אם אלוהים הוא סאדיסט אז אני ממש לא בקטע. סאדו מאזו ממש לא עושה לי את זה...
מקווה שאוכל לחזקך כשם שאת מחזקת אותי...
למה להאשים את עצמך?
15/10/14 02:57
86צפיות
הוא בן אדם בוגר ולכן עשה את הבחירות שלו בעצמו.לא נראה לי שזה מסמל עונש מגורם כלשהוא בשבילך
º
תודה נחמתם אותי
15/10/14 19:02
28צפיות
הסיפור שלי
12/10/14 13:27
719צפיות

שלום, זו פעם ראשונה שאני כותבת בפורום כלשהו. שאני מעיזה בכלל להוציא את המחשבות שלי לעולם כלשהו.
אני נשואה +4 לחוזר בתשובה, שמחמיר מאד בענייני צניעות ומשמעת. חזרתי בתשובה לפני כעשר שנים בערך, הכרנו והתחתנו. בהתחלה היה איש מקסים סבלני חייכן. עם השנים הפך להיות נוקשה, קפדן, ולא מוותר לי על שום דבר שבעיניו הוא חטא. עלי לסור למרותו כל עוד חפץ בכך. עלי ללבוש בגדים צנועים, שהוא בוחר אותם בעצמו, ולפעמים נדמה שהוא בוחר את הבגדים המכוערים ביותר, כך שאהיה מכוערת בעיני אחרים. אולי זה בגלל שאני מאד יפה ובעברי בעולם החילוני הייתי מאד נחשקת ומחוזרת. כך הוא הכיר אותי, פרובוקטיבית, סקסית.  תמיד היתה לו חולשה לצוואר הארוך שלי, הוא היה קורא לו צוואר ברבור, והיה בעבר נוגס ומנשק אותו. כיום הוא דורש ממני לכסות את צווארי במטפחת מאחר והוא טוען שזהו איבר אינטימי ומיני. ואוי לי אם לא אמלא אחר הוראותיו. יום יום הוא מצליף בי בחגורה ( יש בארון חגורה מיוחדת רק עבורי, עבה ורחבה, כולי רעד כשהולך להביא אותה) כי תמיד מוצא משהו שלא לרוחו. פעם הבית לא מספיק נקי. פעם לא סיימתי את המטלות שלי, פעם איחרתי לחזור הביתה, אבל בעיקר כי אני לא צנועה מספיק לטעמו. אוי לי אם מבצבץ מעט שיער מהמטפחת, שכן דורש כיסוי ראש מלא, כולל האזניים. אוסר עלי להתאפר. לענוד תכשיטים. עלי להיות יפה אך ורק כשאני איתו.
הוא אומר שההורים שלי לא חינכו אותי (בז לחינוך החילוני) ואומר שזה התפקיד שלו לחנך אותי "לאישך תשוקתך והוא ימשול בך" ושככה מחנכים. עם החגורה. אני מקבלת את זה למרות שרוב הזמן אני לא מסוגלת לשבת מכאבים.
זה אולי משונה אבל האמת היא שהתרגלתי לזה. גם החברות שלי מקבלות מכות בחגורה מהבעלים. ככה זה אצלינו, זה מקובל כאן.  אף אחת לא מתלוננת נגד זה וגם אני לא מתמרדת כי אני מבינה שהוא מחמיר משום שבא מעולם שבו צריך להוכיח כל הזמן כמה אתה דתי ולהתעלות על עצמך, נפשית פיזית ורוחנית.
הבעיה היא שאני כבר לא מרגישה נוח בעולם הזה. אני אוהבת אותו ויודעת שהוא אוהב אותי למרות המכות.  אני פשוט לא יודעת אם המקום הזה מתאים לי יותר, מרגיש לי שאיבדתי את עצמי. לא רואה שום יופי פנימי (בטח לא חיצוני), לא רואה שום משמעות חבויה. פעם קראו לי בשם אחר, הייתי צריכה לשנות אותו. מרגישה שאין לי זהות. לא יודעת מי נמצא בפורום הזה... רק יודעת שקשה לי ומוזר לי עם עצמי. לא אעזוב לעולם את הילדים שלי והוא לא יתן לי לעזוב אותו.
אשמח לקרוא סיפורים דומים של נשים שעוברות את אותו הדבר.

סוף מעשה במחשבה תחילה
12/10/14 14:15
194צפיות
עד היום אני לא מבין איך אנשים מתהפכים ממצב שבו אדם חושב למצב של
תלות ואי חשיבה ומאמינים לגילגולי עיניים כאילו הדבש נמצא רק אצלם.
ואז מתחילים החיים האמיתיים והדבש הופך לחרא.
זה ידוע שחוזרים בתשובה מתחרפנים מהר הם יודעים הכל ורק הם צודקים.
האמת אני מרחם עליך הלכו לך החיים ובשביל מה? בשביל איזה שוונץ
עלוב .כל אחד יש לו או אין לו כוחות לצאת מהמצב המטורף הזה.אני מאחל
לך שיהיו לך הכוחות לחזור לשפיות.
הדבר היחיד שיש לי לומר לך,
12/10/14 15:23
201צפיות
זה שאת לא חייבת לחיות כך.

את צריכה להתייעץ עם עו"ד, (יש גם אנשים שיעזרו לך אם אין לך כסף), ולהגיש תלונה במשטרה.
ירחיקו אותו ממך ע"י צו הרחקה, ואת תזכי בחירותך ובילדים ותוכלי לחיות את חייך.
הוא גם יחוייב לשלם לך כסף. והרבה.

יש לך דרך לצאת מזה!

מה שלא הבנתי - את לא מאמינה עוד? או שאין קשר?.
אני גם מצטרף
12/10/14 16:13
151צפיות
לא יתכן שתחיי כך! את מאמללת את ילדייך! ולכי תדעי אם בשם הדת הוא יפגע בך או בילדים באופן בלתי הפיך???
דחוף לפנות לעזרה במשטרה!!!!
הרמת ידיים נכנעת לפני שהקרב התחיל
12/10/14 17:06
134צפיות
מעניין אותי איך הגעת למצב כזה מאשה חופשיה לכלא פתוח עם מספר הגבלות.
איך בחורה משכילה נכנעת לסיפורים ומעשיות ושוקעת לתהום הנשיה.
את מודעת מה קורה בעולם בארץ .או שאת חיה בסרט חרדי ככה עד הסוף?
סיפורים לא חסרים .אם את לא יוצאת מזה מהר הלכו לך החיים פייפן.
הוא הפך אותך למוטציה חרדית בשם הטירוף של הדת .הללויה .
ברכות הצטרפת לכת כמו כל כת אחרת
12/10/14 17:34
118צפיות
את אוהבת אותו? את מזוכיסטית או את מדמיינת דברים?כמו הכת של גואל רצון
וכמה כתות נוספות נשים אנטלגנטיות ומשכילות נדפק להם הראש והם בטוחות
שהם חיות בגן עדן. הוא מרביץ לך מחנך אותך חחחחחחחחח ואת אוהבת אותו
כל פעם אני בטוח שהטירוף הגיע לשיא וזהו ואז מגיע עוד סיפור מטורף
וטורף את כל הקלפים.ריבקי תני גז תברחי לפני שאת הופכת לכלום ושום דבר.
ההמלצה הכי טובה פה
12/10/14 18:23
144צפיות
היא לקחת עו״ד.

לעשות את זה בדיסקרטיות, בלי שהוא ידע, להתייעץ עם העורך/ת דין לפני כל צעד, לא לעשות צעדים פזיזים בשום פנים ואופן.
הגוף שלך הוא שלך. נשואה או לא, את היחידה שיש לה בעלות עלייך. וכמובן שזה פלילי (ונגד חוקי הדת, במידה והוא מוכן לשמוע, אני יכול להמליץ על יותר מרב מוכר אחד שישמח להסביר לו את זה.)

מצד שני הדבר הכי גרוע שאני נוטים לעשות בשביל חברים - הוא להגיד להם מה לעשות.

אז במקום זה אני מעדיף לשאול איפה את רוצה להיות. יש כל-כך הרבה מקומות שהם לא חרדים עד-כדי-כך.
גם אם את עדיין רוצה להיות דתיה ולגדל ילדים בסביבה החרדית, זה אפשרי, בסביבה שפויה יותר. שאישה היא לא מילה גסה.
יש כמובן גם את הדתי-לאומי. ויש את החופשי לחלוטין.

את קודם צריכה לדעת מה בערך את רוצה. אחרי זה תוכלי להתחיל ללכת בכיוון.

קומי ולכי
12/10/14 19:04
108צפיות
תפני למעון לנשים מוכות חרדיות ועזבי את האיש הזה. שום דבר טוב לא יצא ממנו. את לא צריכה רשות לעזוב אותו, ארזי תיקים עם הדברים שלך והסתלקי. במעון לנשים מוכות חרדיות יעזרו לך גם בסידור הגט והפרידה הרשמית ממנו. הגורל שלך  בידים שלך וככל שתקדימי חייך וחיי ילדיך יעלו על דרך המלך.

ואין לזה שום קשר להתחרדות שלו או שלך, זוהי לא ממש התנהלות חרדית טיפוסית, אלה לזה שהוא איש אלים ושתלטן וצפויות לך ממנו הרבה צרות. הגיע הזמן שתשימי סוף לצרות שלך ותעלי על דרך המלך. עליך לקבל עזרה נפשית ופיסית כדי לשקם את עצמך ואת המשפחה שלך.

לא מאמינה לך בגרוש לגבי החברות שלך, אלה אם חברה בכת סדיסטית או סתם טרול.
את מחפשת סיפורים דומים?
12/10/14 19:45
134צפיות
ומה זה יתן לך? לדעת שאת לא לבד בקרקס הזה? ותגידי לעצמך אני לא לבד יש עוד כמה שאוכלות קש
ותמשיכי לקבל מכות כמו ילדה מוכה באיזה שכונה קשה אי שם.איזה כיף לך .כל הסיפור הזה נשמע לי דמיוני .לא שזה לא קורה שם גם שם יש מספיק פסיכים שמפוצצים את הנשים שלהם בשם המוסר האלוהי.
אם הסיפור נכון נראה לי על פניו שהפכו אותך לדחליל חי ונושם את רק רוצה נחמה פורתא בדמות נשים דומות.
כשאת כותבת כאן
12/10/14 20:17
99צפיות
זה כבר התחלה של שינוי, נקווה בשבילך שההמשך יגיע.
הסיפור הזה לא יאמן ממש!! מזעזע
12/10/14 20:31
125צפיות
איך את מוכנה שהילדים שלך יראו אותך מוכה ? את לא רוצה לעזוב אותם, וזה ברור, אבל גם את גורמת להם נזק וגם הם יחקו בבוא היום את אביהם. והבנות שלך יבחרו להם בעל כמו בעלך! איך אפשר לאהוב את הסוהר הסדיסט שלך? לא ברור לי.  איך את יכולה לשכב איתו כשהוא פוגע בגופך ובנשמך ככה? זה לא סוג של אונס? את הייתי מוכנה שילדתך כשהיא תינשא תעבור מסכת ייסורים כזו? לא היית מוכרת את נפשך לשטן כדי להציל אותה? איפה אימא שלך? האמת שאני קצת מתקשה להאמין למה שכתוב, מקווה שהסיפור אינו נכון. אני אישית חילונית ואין לי עצה טובה יותר ממה שנתנו לך. אם מה שכתבת הוא נכון עליך לתכנן את איסטרטגיית הפעולה היטב. החוק עומד לצידך אבל עליך ללכת עד הסוף . אם תתחילי את פעולת היציאה לחופשי ותתחרטי , הוא ירצע אותך ברצועות של עור ביתר שאת.  ויש סיכוי שנקמה הוא יפגע בילדים.
נראה לי שהיא נהנית מהמצב הזה
13/10/14 13:59
82צפיות
הבעל מפוצץ אותה עשה ממנה סמרטוט רצפה .והיא מוצאת תירוצים למה זה בא עליה
הבעל עלם חמודות רק "מחמיר קצת" היא אוהבת אותו אהבת נפש .הוא שולט בה ללא עוררין
וסה"כ היא מרוצה מחייה זה נשמע לך נורמלי? היא חרדית טוב לה בדת שנותנים לאשה מכות
ומשפילים אותה עד עפר הפורום הזה קיים לאנשים הפוכים ממנה בתכלית .לא לאחת כמוה
שהדת היא נפלאה והיא רוצה להשאר שם. היא לא מבקשת עצה או עזרה היא רק רוצה
לדעת שיש עוד נשים במצבה .זה הזוי.ואכן היא מכירה חברות שלה גם מקבלות פיצוצים
מהבעל .אז מה היא בדיוק רוצה? מישהו מבין?

וואו תודה לכולכם על הדאגה
13/10/14 11:38
161צפיות
קודם כל אני מודה לכולכם שהגבתם לי ותודה על הדאגה. מתנצלת שרק עכשיו אני מגיבה, לא תמיד יש לי את החופש לעשות זאת, אני כמעט ולא נמצאת לבד (ואני כותבת דרך הטלפון הנייד שלי לכל הספקנים).
אני לא מצטערת שחזרתי בתשובה. ולמרות שהוא מכה אותי אני לא מתלוננת, הכאב הפיזי פחות מייסר אותי. אני פשוט מנסה למצוא את עצמי בחזרה וחשבתי שבפורום הזה אוכל למצוא אנשים שעוברים את מה שאני עוברת שיכולים להבין אותי מבלי לשפוט או לרצות לשנות אותי. אני מאמינה שברגע שאבין מה אני רוצה אני אוכל לשנות, אבל אני עדיין לא יודעת. לא הספקתי לבחון את הדברים ביני לבין עצמי. בינתיים אני שורדת, מתנהלת בחיי היום יום. איך שהוא.
שוב תודה לכולכם וחג שמח.
זאל זיין אזוי די וואס לעבן ווי דעם וועט זיין
13/10/14 12:15
101צפיות
איינער געץ געשלאגן און הנאה און און אנדערע צי ניט ווילן. דער וולעט א גנצע משיגע.
אולי בדברי חז"ל נמצאת האמת אולי................
13/10/14 12:46
94צפיות
אם רואה אדם שיסורין באין עליו  יפשפש במעשיו,
פשפש ולא מצא  יתלה בבטול תורה, ;
ואם תלה ולא מצא  בידוע שיסורין של אהבה הם,
רק ההבדל הקטן שפה זה מלמעלה ופה זה מלמטה. חצי נחמה.......
למה את חושבת שכולם דואגים לך?
13/10/14 17:50
102צפיות
רוב האנשים שכתבו פה פשוט בהלם .חוזרת בתשובה שהכאב מהמכות לא מפריע לה
זה סתם ככה בקטנה מכות לאשה שיהיה.מה את מנסה למצוא בעצמך? כמה זמן החיפוש
נמשך .אף אחד לא רוצה לשנות אותך תשארי שם הכל דבש .אנשים שפוים לא עוברים חוויות כאלה
חוץ מהחברות שלך את צריכה לחפש טוב טוב למצוא אנשים במצבך.
לטעמי למצוא את עצמך זה לעשות פרסה ולחזור להיות אשה לא מוכה חושבת עצמאית
נראה לי שזה לא יקרה אין לך כוחות לזה ויותר מזה את נהנית מזה.להיות שפוטה.

אחרי עיון וקריאה בכל התגובות בשירשור
14/10/14 13:40
93צפיות
הסיפור הזה נשמע לי דמיוני ממוחה הקודח של בחורה /אשה שהמציאה סיפור פנטסטי
על מצב לא מציאותי צריך הרבה דמיון או שגעון לדבר כזה.
הרבה מהממצאים פה תלושים מהמציאות דברים לא מסתדרים לי בראש.
לפי סיפורה מדובר בקיצוני מטורף שיצא מדעתו הוא חי בפלנטה אחרת .הצניעות
סובבת את כל הויתו ואין בלתה אם נביט מלמעלה נראה אשה לבושה
בגדים מיד שלישית 4 ילדים זבי חוטם נשרכים אחריה .כנראה שאת כל זמנה
היא עושה בביתה שכל צעד צריך אישור של משמרת הצניעות.
בעלה בטירופו לחנך אותה לצניעות יושב גם הוא בבית לראות שהכל נעשה כרצונו.
גם עניין האיפון צורם לי .היתכן במצב כזה יהיה לה איפון? מאיפה
יש לה בעלה היה הורג אותה אם היה יודע על דבר כזה.
זה הדבר העיקרי שמראה שהכל בלוף עורבא פרח לא היה ולא נברא.
ואולי הניק רבקה אלישבע יואיל בטובו לצאת ולענות על מספר שאלות מטרידות.
ריבקי תני להם בראש
14/10/14 15:27
95צפיות
תגידי להם אני מזוכיסטית .טוב לי לקבל פיצוצים עם שוט זה כיף זה מחרמן
המכות זה אוכל בשבילי זה מעלה לי את הריגוש לשיא שימשיך ככה
אני חיה בעולם פסיכדלי מלא בטריפים מה רע? תגידו לי מה רע?
מה אני צריכה את העולם החילוני המנוון שם לא מרביצים לאשה
פה אני בריגוש תמידי אז חבר'ה תרדו ממני טוב לי אל תבאסו לי את הסוטול
חג שמח עם המון צבעים .
רבקה BSDM
14/10/14 16:04
91צפיות
כל אחד והסטיות שלו
º
צודק רבקה מצד אחד וגאן מצד שני
14/10/14 18:11
33צפיות
רבקה, תקשיבי לי טוב
15/10/14 01:15
65צפיות
את מדברת כמו כל אישה או ילד שהתעללו בו אי פעם! "אם רק אני אבין, אם רק אני אתנהג יותר טוב, אם רק אני אצליח לנחש מה הוא רוצה - זה יפסק".
זה יפסק רק כשהוא או יפגע בך קשות או יהרוג אותך או כשהוא לא יהיה מסוגל לפגוע בך.

אין דבר כזה. בעלך הוא חלאה אלימה שרואה בך רכוש פרטי שאיתו הוא יכול לעשות מה שבא לו ואת הפנמת את זה. את חושבת שאת נחותה. את חושבת שמגיע לך מה שהוא עושה לך ושלו יש זכות לעשות את זה. אין לו!!!! את בן אדם בוגר ושווה זכויות - תכניסי לך את זה לראש!

איך אשה בוגרת שגדלה בחופש אני מתארת לעצמי, מגיעה למצב כמו שלך??? את יודעת שזה לא מצב נורמאלי או שלא היית כותבת פה.

שוב, אם לא אכפת לך מעצמך לפחות תחלצי את הילדים שלך ממנו. את בוגרת ואת בחרת את זה וביידייך היכולת לבחור לצאת מזה. הילדים שלך לא בחרו את זה ואת היחידה שיכולה להוציא אותם מזה!

תוציאי לך מהראש שגברים כאלה משתנים. הם לעולם לא משתנים לא משנה כמה פעמים הם מביעים חרטה ומה הם מבטיחים.

יש לך אופציות אבל את צריכה לבחור לפעול.
רבקה אלישבע קראנו סיפור מעורר פלצות
13/10/14 15:40
117צפיות
מה מבוקשך מה רצונך ולמה את מקווה ומייחלת לאחר כתיבת הסיפור הזה.
כאחת ששקעה במ"ט שערי טומאה ויצאה משם בחסדי שמים ורחמים רבים וראתה פני שכינה
אחרי קריאה מדוקדקת של הסיפור נשארתי חסר אונים .לא הבנתי למה יכוונו דבריך.
על פניו הכל נראה ורוד את מקבלת מכות מהבעל עם חגורה רחבה ומיוחדת שמיועדת
רק לך (40 מלקות כמדומני)כל גופך כואב ודואב את סובלת אבל מבליגה כיאה לאשה
חסודה ונאמנה לבעלה עד הסוף המר.למרות שבעלך הצדיק בודאי יודע אחרי לימוד איטנסיבי
שחייב אדם לאהוב את אשתו כגופו ולכבדה יותר מגופו, ואין הברכה מצויה בביתו של האדם אלא בעבור אשתו אבל למה להתעסק בקטנות .הכל זורם האילוף ממשיך וגם המכות.כמו שכתוב
יסורים ממרקים עוונותיו של האדם.איזו חשיבה מעמיקה איזו חריפות מחשבה .כמה דאגה לאשה.
תראי איזה עולם מאחת שעישנה צינגל'ך הגעת לעמק הבכא להשלמת התהליך אני ממליץ
לך ולבעלך ללכת על צומות .וגילגולי שלג .ובא לציון גואל .
לסיום תגאלי אותנו מהספק מה רצונך מה היית כוונתך בכתיבת הסיפור המפלצתי
כי אין שמחה כהתרת ספקות.

וואו איזה סיפור אבל מציק לי העניין
14/10/14 11:11
83צפיות
איך היא מחזיקה אייפון? ועוד דבר מה הכוונה כל היום הוא צמוד אליה.
כלומר שניהם לא עובדים .הם במעצר בית כזה היא ממילא גמורה ולא
נותן לה לנשום אבל מה הוא בדיוק עושה בבית?
חתיכת סיפור.
יאללה תסגרו את הסיפור הזה
14/10/14 15:40
58צפיות
תראו בזה אפיזודה חולפת אגדה מהעידן החדש סתם ולא פירש .או זה תיקו בלשון הגמרא.
כיבינימט זה כואב לשמוע
14/10/14 20:59
52צפיות
אבל קשה לי להאמין גם אני בן הדתים ולעצמי יש שאלות אבל מכות לאישה קשה לי עם זה אולי החוזרים הברסלבר האלה שיכורים (לא כולם אני מתכוון לאלה שלא עובדים ומסתובבים או רוקדים כל היום ובלילה מגיעים כאילו האדמור הגיע הבית ) אבל בכללית אולי אני נאיבי אבל בחיים לא שמעתי ולמדתי בחיידר שנשים מחנכים עם חגורה זו מחלת נפש מחלת שליטה ולא קשור לדת גם אם היה חילוני היה מכה מסיבה אחרת אחותי לכי לנשים מוכות אולי הם יעזרו  ויוציאו אותך מאפילה לאורה ומשעבד לגאולה השתה בעגלה ובזמן קריב ואימרו אמן ...
אין נשים כאלה אני מקווה
14/10/14 21:16
81צפיות
תעזבי אותו, תתגרשי!
ואם לא סימן שאת נהנת מזה
היא לא רוצה עזרה או שינוי
14/10/14 21:40
54צפיות
טוב לה לקבל מכות עם חגורה.היא לא יודעת מה היא רוצה .שזה די מפחיד
היא חיה בסרט לא מעניין אותה איך היא נראית .העיקר שהצוואר הגדול שלה
יהיה מכוסה .העניין פה חולני .ראיתם אשה שמקבלת מכות רצח ולא יכולה לשבת
על כסא מהמכות וזה לא מפריע לה? אולי היא צריכה דחוף פסיכיאטר.
או משהו אחר מסתתר ולא יודעים מה.
גברת, צאי משם!!!
15/10/14 01:01
64צפיות
אם לא בשביל עצמך, בשביל הילדים שלך!!!! אין דבר כזה "אין מוצא"!

קודם כל, איפה המשפחה שלך ומה הקשר שלך איתם?

שנית, את חייבת להתייעץ עם עורך דין.

שלישית, תתעדי את ההתעללות שלו. תמצאי דרך לצלם את זה בהיחבא.

רביעית, אם את מחליט להתגרש ממנו, תתבעי ראשונה בבית דין אזרחי.

תוציאי את עצמך מהגהינום ואת הילדים שלך. מגיע לכם יותר טוב מזה!
היא לא רוצה לצאת משם טוב לה לקבל מכות
16/10/14 18:13
35צפיות
לא חסר נשים כמוה זה מענג אותה אין לה שום בעיה עם מכות .אז מי אנחנו
שנשכנע אשה לא שפויה לעשות מעשה?לך תדע מה עוד קורה שם שהיא לא סיפרה.

ארבעת ההמנים
14/10/14 17:00
109צפיות
"והנראה לי ב'ארבעת מינין שבלולב', שהם - שמחה בצאתם מן ה'מדבר', אשר היה "לא מקום זרע ותאנה וגפן ורימון ומים אין לשתות", אל מקום האילנות נותני הפרי והנהרות. ולקח לזכרון זה הנאה שבפרות, והטוב שבריחו, והיפה שבעלים, והטוב שבעשבים גם כן - רצוני לומר, 'ערבי נחל'. ואלו ה'ארבעת מינין' הם אשר קבצו שלשת הדברים האלה, האחד מהם - רוב מציאותם ב'ארץ ישראל' בעת ההיא, והיה כל אדם יכול למצאם; והענין השני - טוב מראם ורעננותם - ויש מהם טובים בריחם, 'אתרוג והדס', אבל 'לולב וערבה' אין להם ריח, לא טוב ולא רע; והענין השלישי - עמדם על לחותם ורעננותם בשבעה ימים. - מה שאי אפשר זה באפרסקים וברימונים ובאספרגל ובאגס וכיוצא בהם:" (הרמב"ם במורה)

פיספסתי משהו? האם ההדס וערבה שומרים על טריותם שבעת ימים ביחס לשאר צמחים?
º
לא הבנתי לא למדתי רמב"ם מימי כי.........
14/10/14 17:36
38צפיות
דלג לסוף
14/10/14 18:27
52צפיות
בסיבה השלישית טען הרמב"ם שארבעת המינים שומרים על טריותם (בעומדם על לחותם) שבעת ימים. דבר שברור אינו תקף על הערבות
שלומית הפכה לשלמה בונה סוכה
14/10/14 17:59
66צפיות
כי לשלומית אסור לבנות סוכה לפי ההלכה...
|*|נפתח פורום האבא החדש|*|
13/10/14 12:29
16צפיות
|*|העולם השתנה, ההורות השתנתה וכיום לאבא תפקיד חשוב ומרכזי בגידול ילדיו.
לכן פתחנו פורום במיוחד בשבילכם האבות (וגם אימהות) את פורום האבא החדש.

מוזמנים להיכנס כבר עכשיו ולדבר, לשאול, להתייעץ וגם סתם לפרוק.

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום

Flix
מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה