לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:

פורום חרדים בעל כורחם

ברוכים הבאים לבית האמתי שלכם 

פורום לחרדים שחרדים בעל כורחם ומכורח המציאות.  פורום לחרדים שלא יוצאים בשאלה בגלל הסביבה, העבודה, המשפחה, האישה, הילדים, המעמד החברתי, בעצם בגלל הכל.

כאן תוכלו לשתף, לספר, לקטר, לבכות, לצעוק, להתלונן, להאשים, להגזים, להתחרט, לבקר, לצאת, לחזור, להישאר, לאהוב, לשנוא, לעניין, לדון, ליפול, לקום, כל מה שתרצו, העיקר תהיו אתם.

הצעות, הארות, הערות ובקשות, יתקבלו בברכה במסר האישי. מחיקת הודעות או חסימת חברים יימנעו, כל עוד אתם שומרים על הכללים. אז נא להתנהג בהתאם.

לפני כתיבת הודעה חובה לקרוא את תקנון הפורום. מה זה "חרדים בעל כורחם"?   - התשובה כאן.  תחקירנים/ מפיקים/ סטודנטים לקולנוע- לפני פרסום הודעה בפורום אנא קיראו כאן.
הודעה חדשה

הלכה גמישה
26/01/15 13:26
המאמר של רוחמה, http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4618419,00...
מזכיר לי, שיחה שעשיתי עם בעלי לגבי הלכה.
הסברתי לו שאין לי שום בעיה עם ההלכה, כל עוד היא לא עומדת בדרכי, כי אם היא מפריעה אני מזיזה אותה הצידה, ואם זה נוגע גם אליו, שימצא את המוצא ההלכתי, כי ההלכה נועדה לגמישות.
מה דעתכם?
שבוע טוב חברים וחברות
24/01/15 20:22
יש מספר תקלות בעקבות המעבר לשרתים החדשים, מה שמשפיע מאד על חווית הגלישה באתר. אתם יכולים להתעדכן בפורום משוב על הסטטוס של פתרון התקלות. אני לוקחת פסק זמן עד שהתקלות יפתרו, כי לי אישית אין סבלנות לבאגים.
º
א גיטע וואך
25/01/15 17:58
חקירה פלילית נגד הרב מרדכי בלוי - יעילה?
23/01/15 12:48
הפרקליטות בוחנת: חקירה פלילית נגד הרב מרדכי בלוי?

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, פנתה ליו"ר ועדת הבחירות בטענה כי מופעלים לחצים על נשים חרדיות וציינה כי הפרקליטות בוחנת לפתוח בחקירה פלילית (חרדים, בארץ)

החקירה הזאת ודומיה אם תצאנה לפועל, עם כל הרצון לחוק ולסדר אינם יעילים כלל,
המטומטם הזה יהפוך לנושא דגל הקדושה ולסמל הנרדף הקדוש על ידי הרשעים החילונים
ובסופו של דבר יפגע במאבק על השוויון.

מה הפתרון?
כנראה שאין פתרונות קסם,
אבל רשויות החוק כן צריכים ללמוד להתנהל פוליטית,
לדוגמא חקירת כמה אנשים במקביל בכמה חשדות שונות ולא קשורות לדת,
בנוסף לחקירת אישים חילונים על אותו רקע.

דרך מסוכנת מאוד יש להודות, כי לערב שיקולים פוליטים בהחלטות משטרה הוא דבר מסוכן מאוד.
מצד שני (ולמעשה ראשון) זו הדרך היחידה להתמודד עם ההשלכות של השלטת החוק היבש והצודק.

הוא אשר דיברנו -
אין פתרונות קסם.
שיהפוך לסמל קדושה
26/01/15 13:19
ויקבל את עונשו. מי שחטא שיענש.
אף אישה לא צריכה
20/01/15 21:14
26צפיות
לעבור את מה שעברתי- אומרת החרדית שקיבלה גט, מההודעה הקודמת.
תסתכלו בסרטון, אישה חרדית שיגרתית, שמדברת על אלימות, על שאסר עליה לצאת מהמטבח. ומי עוזר לה כשמנסה לחמוק מפסיקת בית משפט לגבי רכוש מנימלי לאישה? עסקנים? בית הדין? לא, הם שלחו אותה כאמור לכלא. רק מקידום מעמד האישה, פעלו זריז לשיחרורה ועד לקבלת הגט וביצוע פסיקת בית המשפט. מזל שהם עוזרים לכולם.
וזה הקישור
20/01/15 21:16
15צפיות
פסק הלכה: בעל שדוחף עגלת תינוק – מנהג הגויים
20/01/15 22:39
19צפיות
ב'דבר יום ביומו' של חסידות סאטמר צוטט בשם האדמו"ר כי בעל שהולך עם משפחתו - אסור לו לדחוף את עגלת התינוק

נראה לי
20/01/15 23:08
17צפיות
שזה מהמנהגים הסבירים שלהם
ייזכר לטוב
21/01/15 21:38
הרבי הקיצוני מסטמר (הראשון - ר' יואל)
שהתנגד עקרונית לתרבות תורתו אומנותו, ובזכותו רבבות יהודי ארה"ב חיים ומתפרנסים זה מזה, ומידי הגויים המלאים והטובים.
בזכות ולא בחסד.

אבל כן, היה קיצוני (וגם קצת כפויי טובה למי שמכיר)
מה??????
21/01/15 14:02
חחחחח...איזה הזויים!
בשבילך
21/01/15 21:59
האשה לא תצביע - כדי לשמור על שלום בית

22/01/15 19:55
איזה עולם קטלני...
מרוב שזה נראה לי מופרך ומגוחך ,זה אפילו לא מעצבן או מקומם.
דחיפת העגלה - פריצות נוראה
22/01/15 19:29
הבהרה מבית סטמר:

בנוגע למנהג שרואים לאחרונה אברכים כשהולכים עם נשותיהם ברחוב הם אלו שדוחפים את עגלת הילדים הדבר הזה אסור וחמור מפני שזה מנהג הגויים שהבעל ידחוף את העגלה ולא האשה, הרב מייזלס שהביא את הדברים בשם רבי יואל מסאטמאר הסביר שיש בזה פריצות נוראה ושחלילה אף בעל לא יעז לדחוף את העגלה, ישאיר זאת לאשה - הרבי רבי יואל ציוה כשמלמדים חתנים לפני החתונה איך להתנהג שידגישו זאת

בקטגוריה הזאת
22/01/15 19:58
אפשר להכניס מלא דברים..
מעניין שנתפסו לעגלה דוקא.
זה אמיתי בכלל?
נשמע כמו בדיחה...
היא חרדית
21/01/15 11:17
קשה לי לחוש סמפטיה, היא מאמינה באלהים ובשליחיו עלי אדמות,
היא לא איזה חילונית שהרבנות כופה עליה להשתמש בשירותי דת שאיננה נמנית על מאמיניה.
נראה לך תקין
21/01/15 15:29
להתעלל בחרדית?
צלף מול צלף (צדיק מול צדיק)
21/01/15 08:53
5צפיות
מי היורש של האדמו"ר מבאבוב? השאלה הזו היא שיחת היום ברחוב החרדי זה כבר קרוב לעשור. שתי חצרות מתגוששות סביב השם והנכסים, ששוויים עומד על 200 מיליון דולרים. לאחרונה פסק ביה"ד כי אחיו של האדמו"ר המנוח הוא היורש החוקי, אבל הסולחה עוד רחוקה.
איזו אהבה ללקק את האצבעות.
אצל חסידים
21/01/15 15:35
זה בולט יותר, אבל גם אצל לטאים זה קיים, בכל שכונה או בית כנסת, מלחמות על כבוד וכסף.
תופעה אנושית לחלוטין
21/01/15 21:29
הבעיה מתחילה כשיש אנשים שמגדירים את המלחמות הללו כמלחמות מצווה ומעניקים לגיטימציה לתופעות שבדרך כלל נחשבות לפסולות.
º
אתה מצפה מאדמו״רים להתנהגות קצת פחות ברברית
21/01/15 22:19
הדתיים לא מפסיקים להתפצל
24/01/15 14:46
ולהתפלג לאין ספור חצרות. חחחח

והם מכניסים את אלוהים למלחמות הקטנוניות שלהם
כאילו הוא עובד אצלם.
שגרתי בבני ברק היו שלוש חסידות ביאלה.באתו רחוב קטן
25/01/15 18:04
לכולם זה היה נראה נורמלי.כל בן קיבל חצר משלו.כסף כבוד וקצת חסידים ובא לציון גואל.
כשמדברים בשם
26/01/15 13:21
אלוהים, הכל מותר. לערוף ראשים או סתם להכניס למישהו מכות רצח על שעבר את מצוות האל..
האם מותר לאנשים מאמינים להשתמש באמצעי מניעה ?
21/01/15 08:51
8צפיות
שלום רב, נתקלתי לא מזמן בשאלה שהופנתה לרב באחד האתרים, ע"י אישה נשואה ששאלה אם מותר לה ולבעלה להשתמש באמצעי מניעה משום שהם לא רוצים כרגע ילדים נוספים.

הדבר נראה לי דיי תמוה שהרי ישנו איסור חמור על הוצאת זרע לבטלה, איך זה מסתדר ? האם השימוש באמצעים אלו מותר על פי ההלכה ?
אכן איסור חמור
21/01/15 15:26
ולכן יש לחרדים מלא ילדים
הילכתית - מותר
21/01/15 21:27
אלא שצריכה רשות מהבעל לפי ההלכה..

והנה כרגיל דיון בעצכ"ח

המקל של משה הפך לתנין או לנחש ?
19/01/15 12:59
18צפיות
היי, תחילה רשום:

"וַיַּשְׁלֵךְ אַהֲרֹן אֶת-מַטֵּהוּ לִפְנֵי פַרְעֹה וְלִפְנֵי עֲבָדָיו וַיְהִי לְתַנִּין"

ומספר פסוקים לאחר מכן כתוב:

"וְהַמַּטֶּה אֲשֶׁר-נֶהְפַּךְ לְנָחָשׁ תִּקַּח בְּיָדֶךָ"

איך המאמינים מסבירים את הסתירה הזו ? המקל נהפך לתנין או לנחש ? אלו הרי שני בעלי חיים שונים לגמרי, אם זו טעות - איך המחבר לא שם לב לכך ?

תודה!
|*| מעבר שרתים והשבתה של האתר |*|
19/01/15 12:05
8צפיות
היום בלילה אתר תפוז יעבור לשרתים חדשים. השרתים החדשים שרתים חזקים ומודרניים יותר שאמורים לתמוך בצורה טובה יותר באתר, למנוע נפילות משמעותיות ולאפשר גלישה מהירה ומהנה יותר.

החל מחצות ועד 7 בבוקר האתר יושבת לשם העברת השרתים.

ייתכן שחלק מכם יחווה בעיות או שגיאות בעת המעבר ואחריו. נשמח לקבל מכם דיווחים בצורה מסודרת על כך בפורום משוב או בפנייה אישית forums@tapuz.co.il.

שיהיה לנו בהצלחה |@|

זכרונות מהעבר
16/01/15 12:38
78צפיות
אסתי רידר, דעות ,ynet, הזכירה לי נשכחות מהעבר. תמונה א: אני עומדת בתחנה עם עגלת תאומים, מכוסה בנילון של עגלות, ממתינה לאוטובוס, גשם זלעפות וקור של ירושלים.
תמונה ב: אני הולכת למתחם ביה״ס של הבנות להצביע ג׳, ושואלת את עצמי בדרך, למה בעצם אני מצביעה? ועדין משלשלת ג׳ לקלפי. (בחירות לפני 5-6 שנים)
וזה קטע מהמאמר שלה:
מדינת ישראל היא מדינה של פערים עצומים ואין כמו החורף כדי להמחיש אותם. מצד אחד הטייקונים שמשווים את היסטריית השלג בלבנט לסקי באתר המפנק שהרגע חזרו ממנו ושאוטוטו יסעו אליו שוב. מצד אחר הנשים החרדיות (והערביות) שמחכות לאוטובוס שלא בא ומבוססות בשלוליות ברגל בדרך לעבודה שהן לא יכולות להרשות לעצמן להפסיד. הן הנמלים הפועלות של כולם, של הגברים החרדים, של אנשי העסקים, של החברה כולה. הן הסינים של החברה הישראלית. הן כורות הפחם המודרניות. נמלים? הנמלים על פי המשל המפורסם עמלות בקיץ בשביל ליהנות בחורף מהרווחים. אני פשוט לא יודעת מי נמצא מתחת לנמלים בתחתית שרשרת המזון.

הבעיה של הנשים והילדים הללו שמתעצמת בחורף היא לא יוקר המחיה אלא השכר הנמוך הנמוך מדי שהן מקבלות על עבודה קשה ומפרכת. הבעיה של הנשים הללו שהן אצבע אוטומטית בקלפי, שבויות בידי עסקנים שדואגים להם לתחבורה נאותה רק כשקשה להן להגיע לקלפי ביום הבחירות.
זה שהן
18/01/15 20:57
24צפיות
רק אצבע אוטומטית בקלפי הוא רק תוצאה של ריבונות גברית מוחלטת בציבור החרדי בפרט,
ביום שהן יצביעו על פי צו מצפונם (אם יש דבר כזה) או למי שייצג אותן, יהיה כנראה גם היום שהן פחות תעבודנה עבור האידיאל הנשגב של תורתו, קצבאותו ושכר מעשה ידיה - אומנותו.
הריבונות
19/01/15 11:30
7צפיות
הגברית זו הבעיה הקטנה, האוטומט של הנשים זו הבעיה האמיתית. בכל סוגי התרבויות יש שתלטנות גברית, ובחלק מהתרבויות יש מודעות לכח הנשי. אם הנשים החרדיות היו מבינות כמה כח יש להן בידים, כמפרנסות לדוג׳, הכל היה נראה אחרת.
בלהיות אצבע אוטומטית בקלפי
19/01/15 18:50
14צפיות
אין הבדל גדול בין גברים לנשים
אולי.
20/01/15 11:11
11צפיות
כשגבר חרדי מצביע למפלגה חרדית, הוא בדר״כ מקבל תמורה: קצבת דתות, ילדים, הבטחת הכנסה וכד׳. לאנטרסים של האישה החרדית, ג׳ אף פעם לא ידאגו, כי הם מנוגדים לאנטרסים שלהם, כמו תנאי עבודה ושכר הולמים, שיוצאו משפחות ממעגל העוני.
אמור לי מי אלוהיך
16/01/15 15:28
72צפיות
ואומר לך מי אתה, מאמר יפיפה של רוחמה וייס, על אמונה ואלוהים.
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4615689,00...
מעניין
18/01/15 20:50
22צפיות
שהיא לא מזכירה את העובדה שהסתירה בין ארבע מאות שנים לארבעה דורות מופיעה כבר בהבטחת האלהים לאברהם בחזיון ברית בין הבתרים.
(והתשובה אולי משום שאין לשאול על חזיונות לילה)
האם התפילות הן רשות או חובה
16/01/15 16:13
58צפיות
הרבה פעמים כשאני שואל אנשים מאמינים מדוע אל כל יכול צריך שיסגדו לו ויתפללו אליו כל היום, הם עונים לי שהוא ממש לא צריך את זה, וזו פשוט דרכם להודות לו על כל מה שהוא עושה בשבילם.

אז רציתי לשאול האם מבחינת הדת התפילות הן רק בגדר רשות ? (הודיה לאלוהים) או שזו מצווה שהם חייבים לבצע בכל מקרה ?

אשמח לתשובות.
ואם יורשה לי להוסיף ולשאול,
18/01/15 13:20
28צפיות
הרי כל מה שיהוה עושה הוא עושה לטוב, ואם אנחנו מבקשים בקשות - הרי אנחנו מתערבים בחשבונות של האל, וזה מראה על חוסר אמונה.
וחוץ מזה האם האל לא יודע מה אנחנו צריכים?
קשיא
מי שענה לך כך
18/01/15 19:45
16צפיות
הטעה אותך.
תפילה זו ׳מצווה׳ לכל דבר שצריך לקיימה, בזמנים מסוימים, ובתנאים מסוימים- לדוג׳ מנין.
צריך להגדיר קודם
18/01/15 20:41
17צפיות
מה נחשב לחובה ואיזה חשיבות מייחסים לחוב הזה ולמחוללה, ואכמ"ל.

הנה קישור לאשכול מעניין בעניין בפורום עצכ"ח

רב חסיד חבד אב לששה הפך לאשה
18/01/15 08:17
75צפיות
אתמול בחדשות הראו את הכתבה עליו .מה להגיד? רחמנות.
היית צריך לרחם עליו קודם
18/01/15 13:37
39צפיות
עכשו מצבו/ה הרבה יותר טוב. לא ראיתי את הכתבה כולה רק ממש את הסוף. התרשמתי שהיא מרוצה מהתוצאה.
לפני שנים באחת מתוכניות הלילה, סיפר בחור דתי צעיר למאזינים על מסכת הייסורים שהוא עובר בגלל רצונו הנסתר להפוך לאישה. הוא אמר שהוא אישה הכלוא בגוף של גבר והמצב הזה משתק אותו לחלוטין. אם אחיו והוריו ידעו זאת, הם "יהרגו " אותו. הוא מדיכאון עמוק ואינו עובד ואינו יכול לממן את הניתוח הנכסף. גם אם הדיכאון שלו אינו נובע רק מרצונו להפוך לאישה. הסיפור של הצעיר היה נוגע ללב ביותר. הזהות המינית שלנו היא כל כך חלק ממהותנו שאני לא יכולים לחשוב, שיש אומללים שהיו רוצים לשנות את מינם, כי זה לא נתפס. איני יודעת מה היה בסוף עם הצעיר ההוא מהרדיו, אבל דבריו נגעו לליבי עד מאוד. אין ספק שזו אחת הבעיות הקשות שיש לאדם כל שהוא בחיים ומזל שאנו חיים בתקופה שיש לכך פתרון.  
אני מסכימה
18/01/15 19:29
28צפיות
איתך שזה נראה מוזר ושונה, מצד שני אי אפשר לשפוט אדם עד שמגיעים למקום שלו. אני מאמינה שהוא/ היא הבין את ההשלכות של מעשיו, ועדין בחר לעשות את השינוי.
|*|פורומים עסקיים חדשים בתפוז!|*|
18/01/15 14:38
1צפיות
בעלי עסקים קטנים ובינוניים? שוחים לבד בין הכרישים הגדולים? הצטרפו לפורומים העסקיים של תפוז!

|סביון|פורום נשים בעסקים
אם את מנהלת עסק וחיי משפחה במקביל, הצטרפי עכשיו לקהילת הוונדר-וומנז הישראליות:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

|סביון|פורום מימון עסקים
אם העסק שלכם נתקע בבעיית תזרים ומשקיעים סוררים, בואו למצוא פתרונות קסם:

|סביון|פורום יעוץ עסקי
גם אם אתם כבר לא חדשים בעסק ומכירים איזו שיטה או שתיים, אולי תחסכו פה כמה שקלים:

שרשור כתבות/מובאות
13/01/15 19:38
105צפיות
נתקלתם בכתבה מעניינת?
חדשה מעניינת?
מאמר מקורי?

אנא, שרשרו.
לאן נעלמה אנגלה מרקל
13/01/15 19:40
59צפיות
תשובות בעיתון המבשר (וכנראה לא רק.)

שיינה רייברג
13/01/15 19:45
55צפיות
ציטוט מהכתבה:

למה לא יצאת לעבוד?

"בעלי לא הסכים.
הוא לא הרשה לי לעבוד,
לא לצאת לבד לקניות ולא לשתות קפה עם חברה בחוץ.
שום בילוי.
הוא לא רצה שאלך לאולפן והכי גרוע – הוא לא הסכים שאשיר.
לא בבית כשהחלון פתוח כדי שהשכנים לא ישמעו
ובטח שלא בחוץ".

ראש עיר
13/01/15 19:53
44צפיות
למוסלמים: עופו מכאן אם רע לכם. ולראש העיר הזה קוראים אחמד..
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4614679,00...
כפיה דתית
13/01/15 20:11
47צפיות
משהו משעשע מפורום בח"ח
13/01/15 20:13
72צפיות
מישהו הביא סיפור על ר' יצחק זילברשטיין ור' חיים קנייבסקי

מדוע הכריע הגר"ח שיש לשלם 100 אלף דולר לאפרו-אמריקאי
בהישמע צופר הרכבת, זינק הכושי אל התעלה וברגע האחרון משך משם את היהודי. הסיפור המדהים שהגיע למעון קדשו של מרן הגר"ח
Posted by: ישראל שקולניק כתב קוקר in הרב חיים קניבסקי12 בינואר 2015תגובה אחת226 Views
המקרה התרחש לאחרונה: איש העסקים החרדי התהלך מצד לצד, כשהוא שקוע במחשבות. בעודו ממתין לרכבת ה"סאבווי" הידועה, שתוביל אותו מאזור ברוקלין, ניו יורק, לכיוון מרכזי הסחר העולמיים במנהטן. לא ידוע אם היה שקוע בסוגיה מהדף היומי של אתמול, או שחשב על העסקה המזומנת לו היום בבורסת היהלומים בניו יורק, בחלקו המערבי של רחוב ה 47 במנהטן. כך או אחרת, ערמת שלג שקפאה, והפכה למשטח חלק של קרח. עמדה לה בצמוד לפס אזהרה הצהוב המסומן על שולי תעלת פסי הרכבת. ובעוד הלה פוסע הלוך ושוב, שקוע בהרהוריו, החליק ומעד, הישר על פסי הרכבת. צעקה חדה מלאה את האזור, המוני אנשים שהצטופפו במתחם הרכבת. שמעו את הצעקה. והביטו אל מעבר לתעלה.
המחזה שהם ראו לא היה נעים במיוחד. אדם שניראה מכובד, שכב לו על מסילת הברזל, ללא יכולת לנוע, וצועק לעזרה. אף אחד לא העז לקפוץ פנימה ולנסות להציל את האיש, מה גם שצפירת הרכבת ההולכת ובאה החרידה עוד יותר את הקהל המבועת. וכך מתוך המהומה לפתע כמו מלאך שחור משמים, קופץ לו כושי גברתן אל תוך פסי הרכבת, מרים את האיש אל שפת המדרכה, ובדילוג מרשים קופץ בעצמו ללמעלה, ובכך מציל את שניהם, שניה לפני בוא הרכבת. קהל הצופים מחה כפיים, ונעלם לו אל תוך שאון הרכבות.
גם "הכושי" המציל נבלע לו בתוך אחת הרכבות, אבל איש העסקים, שהספיק בינתיים להתאושש. ועוד כמה קהל סקרן, מיהרו לרוץ לעברו. תוך קריאות "מיסטר" "מיסטר" וויט א מינט (אדוני, חכה רגע). אולם הכושי הספיק לו בינתיים להתיישב על ספסל פנוי ובקול מנומנם אמר, "תעזבו אותי אני ממהר לעבודה. "מה ממהר? מי ממהר? רק עכשיו הצלת אדם ממות בטוח ויש לך זמן לנוח" ? הכושי לא ניראה מתלהב לדבר, אבל, לאחר כמה דקות של שיחות דיבוב, הואיל בטובו הכושי להבהיר את מעשיו.
"אני בדרכי לעבודה" סיפר, "אני עובד כשוטף כלים באולם אירועים, אתמול בלילה עקב אירוע ארוך במיוחד, לא הספקתי לסיים את העבודה, ולכן קמתי בבוקר מוקדם, כדי לסיים את העבודה ולהרוויח כמה גרושים. וכשהמתנתי לרכבת ראיתי אנשים מתגודדים מסביב לפסי הרכבת, ואדם ששוכב לו על פסי הרכב, הבנתי לעצמי, כך מספר אותו כושי, שאם אני לא מציל אותו, יהיה פה בלגן, ואני יאחר לעבודה, אז קפצתי, הצלתי, והנה אני בדרכי לעבודה ללא שום איחור, עכשיו תעזבו אותי כי אני עייף". אמר ועצם את עיניו.
"ממש אילצתי אותו להחליף פרטים" סיפר איש העסקים, והלכתי לדרכי תוך מלמול מילות הודיה לגוי.
כעבור כמה חודשים הזדמן אותו יהודי – איש העסקים לביתו של הרב יצחק זילברשטיין, רב שכונת רמת אלחנן בבני ברק, וסיפר את הסיפור לרב, והוסיף: "כשהייתי שרוע על פסי הרכבת ללא יכולת לזוז, נדרתי נדר שהאיש שיקפוץ להציל אותי יקבל ממני סך של מאה אלף דולר. הבעיה היא שאותו כושי כלל לא התכוון להציל אותי לשם הצלתי, כל כוונתו הייתה לעצמו, כדי להגיע בזמן לעבודה".
הרהר הרב בנושא ופסק, צודק אתה, אינך חייב לשלם לכושי את מה שהבטחת, מאחר שכל כוונתו הייתה לשם עצמו. כל שעליך לשלם הוא כמקובל בעולם במקרה הצלה כאלה, קרי – סכום מועט יחסית, ובודאי לא את המאה אלף דולרים שהבטחת.
אולם כשהגיע הרב זילברשטיין לביתו של שר התורה, הגר"ח קנייבסקי, והציג בפניו את השאלה. אמר הרב שלדעתו אותו יהודי חייב לשלם את נדרו לכושי, סך מאה אלף דולר. וכראיה לדבריו הביא הגר"ח את דברי הגמרא (גיטין רז:) מבני בניו של המן למדו תורה בבני ברק, ישנם שתי גרסאות מי היו בניו של המן, שמואל בן-שילת או ר' עקיבא. ומה היה כל כך חשוב לגמרא לדעת מי בדיוק היו בני בניו של המן הרשע? על כך המשיל הרב את משלו של המגיד מדובנא (הגר"ח נוהג לחזור פעמים רבות על משל זה). משל לבן מלך שעצם נתקעה לו בגרונו. ומרוב בהלה הסתובב הלה ברחובות העיר וחיפש מרפא למכתו. בדרכו, פגש בו שודד דרכים, חמד השודד את כפתורי הזהב אשר על בגדו, ונתן לו מכה בצווארו כדי להורגו, מעוצמת המכה יצאה לה העצם מגרונו של בן המלך. ותוך כדי כך השתלטו שומריו של בן המלך על אותו שודד, ונשאוהו אל בית המעצר. וכשהובא השודד לפני השופט. טען השודד שהוא אכן התכוון לשדוד את בן המלך, אבל בד בבד גם הציל אותו מסכנת חנק, ולכן על השופט להכיר לו טובה על כך. השופט הסכים לדבריו של השודד, ופסק שמאחר שכונתו לא היתה לשם הצלה, הרי שדינו של השודד למיתה, אבל בניו ובני בניו של השודד יזכו לכבוד ולהערכה עד סוף ימיהם, כאות הוקרה לאביהם שהציל את בן המלך.
כך גם המן הרשע, שבזכותו עם ישראל זכה לחזור בתשובה ולקבל עליו את התורה מאהבה. הוא ימות ויתלה, אבל בני בניו יזכו להורות הלכה בישראל.
המשיך הגר"ח ואמר "האם שוויו של ר' עקיבא הוא פחות ממאה אלף דולר? ודאי שלא. הרי שדין המן שזכה שמצאצאיו יצא ר' עקיבא, כדין אותו כושי. שניהם לא התכוונו לשם שמים, אבל לבסוף יצא מהם טוב, ובטח הכושי שעכ"פ לא התכוון להרוג את היהודי, ולכן, פסק הרב לבסוף, על היהודי לשלם את נדרו סך מאה אלף דולר לאותו גוי מושיעו.

ואז מגיעה התגובה הזאת - שימו לב
13/01/15 20:18
77צפיות
שקר גמור כמו כל שאר השקרים בימינו בשם ר' חיים - הסיפור הזה לא היה ולא נברא.

הוא מבוסס על מקרה אמיתי שקרה בשלהי 2010. האיש הסביר כי קפץ להציל את הנופל בגלל שהיה זה יום ראשון - יום מנוחה רשמי, בו הוא מקבל תוספת של 50% לשכרו, כארבע דולר נוספים לשעה. ואם הברנש השמן היה נדרס, היה לוקח שעה ויותר לנקות את הפסים, ופרנסתו היתה מתקפחת. הוא היה גיבור לאומי ליום אחד, עד שהתראיין והסביר את מניעיו...
איך אני יודע שמדובר באותו סיפור?
כי הצלת נפשות עם מניע אנוכי ואוילי כל כך, ומציל רפה שכל דיו בכדי לספר זאת לתקשורת במקום לנוח על זרי דפנה - יכול להתרחש רק אחת לחמש מאות שנה.
בנוסף, ראיתי את ה-Wall Street Journal כמעט כל יום בחודש האחרון. אם דבר כזה היה קורה שוב, זה ללא ספק היה תופס כותרת ראשית.
הבה נדון בפרטי ה'באבע מייעשה' החדש מרחוב רשב"ם, שאינם מדוייקים לא הגיונית ולא עובדתית.

1. המקרה לא התרחש לפני שבועיים אלא לפני ארבע שנים בדיוק, והתפרסם ביתד נאמן. (אולי הרב זילברשטיין שמע אותו רק לפני שבועיים, כי מן הסתם אין לו זמן לקרוא יתד).

2. המציל לא היה כושי, אלא דרום אמריקני (יחי ההבדל) בשם קרלוס פלורס.

3. הוא לא היה מדיח כלים, אלא פועל בחנות ירקות.

4. הניצול לא היה איש עסקים יהודי. כי אם גוי שמן וחולה.

5. הוא לא קרא לעזרה ולא חשב כלום, כי הוא התמוטט ואיבד את הכרתו.

6. לא נשמעה כל צפירת רכבת. האיש קפץ לפסים רק בגלל שהוא ראה בצג שנותרו שלוש דקות עד בוא הרכבת.

7. אם כבר נתונים גיאוגרפיים, הדבר קרה בתחנה של 103rd סטריט, רחוק מאד מ- 47th, מחוז היהלומנים (ובכלל, הסחר סגור ביום ראשון). מרכז הסחר העולמי היה מצוי בלואר מנהטן - מרחק גדול משם - והפך לעיי חרבות, כידוע, במתקפת הטרור של 9/11.

8. ברכבת התחתית לעולם אין קרח. הוא סגור וחם. חוץ מזה, המעשה ארע בתאריך 28 בנובמבר 2010, בדקתי את ההיסטוריה המטאורולוגית ל-14 יום שלפני תאריך זה, ומצאתי שלא ירד בהם גשם או שלג (אפס משקעים), ואפילו היו כמה ימים נעימים (15 מעלות).

9. בדיעבד התברר שנהג הרכבת עודכן במועד והצליח לעצור בזמן, כך שבעצם הוא לא הציל את חייו, ולא חייב לו מאומה.

10. הניצול לא "אילץ" את מצילו להחליף פרטים, ראשית בגלל שהוא מן הסתם פונה לבית החולים, ושנית, בגלל שהעיתונות הסתערה על המציל והעניקה לו פרסום גדול. הוא נתן את פרטיו ותמונתו ברצון רב...

11. נדר משונה נדר האיש בליבו. בשעת צרה אנשים נודרים לצדקה, לא לאיזה מציל אלמוני. ולפחות שיכריז על כך בקול... כך אולי מישהו ישמע ויואיל לסכן את חייו.

12. הבטחה כזאת לא נקראת נדר כלל וכלל, רק לדבר מצוה. אולי זו שבועה, אבל הוא הרי לא הוציא בשפתיו. מדין התחייבות לחברו, זה תופס רק בדבר מועט, כי יש סמיכות דעת, אבל בסכום גדול הוא יכול לומר "משטה הייתי". מלבד זאת, המציל לא שמע את התחייבותו, ואינו תובע מאומה.

23. "לשלם כפי שמקובל במקרים כאלה". מה מקובל? לא ידוע על שום חוקים או מוסכמות חברתיות בנושא... אולי לחיצת יד והבעת תודה מעומק הלב...

מתי יבינו שומעי שיעורו כי הסיפורים של הרב זילברשטיין הם ברובם רק משלים נאים לצורך אילוסטרציה של נידון הלכתי, שלפעמים לקוחים מהמציאות ולפעמים מסיפור של חיים ולדר... או מפרי דמיונו.

די לשקרים ולבדותות בשם גדולי ישראל! כל יום יוצאים מופתים וסיפורי מעשיות חדשים... וכי מה הם סבורים שאנחנו? עדר של אספסוף שלא יודע בין ימינו לשמאלו? ככל הנראה התשובה חיובית.
התגובה הזו פשוט גאונית
13/01/15 21:04
47צפיות
אני חושב שהסיפור הזה הוא ההוכחה לכל המחזירים בתשובה - איך אפשר להמציא סיפור ולגרום להמון הנבער להאמין לו.
רק שהיום, בעידן האינטרנט זה הרבה יותר קשה.

לא נבחרות לא בוחרות
14/01/15 23:01
47צפיות
שאלות ותשובות
או
דע מה שתשיב לאפיקורס

זרע קודש - הסרט
15/01/15 00:53
50צפיות
הבמאי החרדי אור ישר יוצא למסע אישי ומטלטל בעקבות אחד האיסורים הקשים והמורכבים ביותר ביהדות – הוצאת זרע לבטלה, שנחשב לעוון החמור ביותר בתורה. הסרט חושף בפעם הראשונה את הדרך בה מתמודדים רבנים, מחנכים והורים בקהילה החרדית עם מניעת ילדיהם מאוננות.

הסרט צולל לתוך אחד הנושאים המודחקים והמוצנעים ביותר בעולם החרדי ועוקב אחר המאבק הרגשי והאמונתי של הבמאי, המנסה למצוא את הדרך הנכונה להסביר לבנו את מה שנראה כנוגד את יצר הטבע האנושי. 

º
שווה לדעתי אשכול בפני עצמו
15/01/15 00:54
29צפיות
אתה בטוח
15/01/15 20:15
38צפיות
שזה העוון החמור בתורה?
ובכלל למה אסור לאונן, אבל לשכב עם האישה כשהיא בהריון וממילא הזרע לבטלה, זה מותר?
לגבי האשה בהריון כתוב היכן שהוא שהזרע מיטיב את העובר
18/01/15 13:18
26צפיות
אני לא זוכר היכן. אני אשמח אם מישהו יכוון אותי למקור.
ויש בזה מן האמת מכיוון שיש דעה מדעית שסוברת שחשיפה מוגברת לזרע של בן הזוג מונע רעלת הריון.
הסיבה לא ידועה אבל הסברה היא שרעלת הריון (אולי) נגרמת מכיוון שהגוף תוקף את העובר מכיוון שהוא מרגיש בו כגוף זר, ואילו החשיפה גורמת לגוף להסתגל לדנ״א הזר.

והנה ציטוט מויקיפדיה:

Long periods of sexual cohabitation with the same partner fathering a woman's child significantly decreased her chances of suffering pre-eclampsia.[50][53] As one early study described, "although pre-eclampsia is a disease of first pregnancies, the protective effect of multiparity is lost with change of partner".[54] The study also concluded that although women with changing partners are strongly advised to use condoms to prevent sexually transmitted diseases, "a certain period of sperm exposure within a stable relation, when pregnancy is aimed for, is associated with protection against pre-eclampsia".[54]
ולשכב עם האשה
18/01/15 19:38
18צפיות
כאשר היא לוקחת אמצעי מניעה, נניח מטעמים רפואיים?
ולשכב עם האשה לאחר הלידה כאשר היא מניקה?
18/01/15 23:50
9צפיות
אני לא באתי להצדיק חס ושלום את היהדות, רק רציתי לעודד אנשים לקיים יחסי מין כאשר האשה בהריון.
עוד אנקדוטה, עיסוי השדיים עשוי למנוע סרטן.
ובכלל
תקיימו יחסי מין כמה שיותר, זה בריא.
|v|
19/01/15 11:23
4צפיות
המלצה טובה
זה היה אמור להיות
19/01/15 11:24
7צפיות
זרע לבטלה
18/01/15 21:06
26צפיות
שירשור
18/01/15 22:28
15צפיות
ארוך ומתיש, כך ההלכה היהודית בנויה, פלוסופיות על פלוסופיות, ובדרך ההגיון הפשוט נשכח.
טלית ותפילין הפכו להלבשה תחתונה
15/01/15 20:02
44צפיות
עוד ממעלליו של בית הדין הרבני
14/01/15 14:56
75צפיות
שימו לב
14/01/15 15:00
51צפיות
לא משלם מזונות, ילד נכה, לא מעביר בעלות על אחת מ6 הדירות שברשותו. 6 דירות!  
מה?
14/01/15 15:33
38צפיות
יש לבית דין אפשרות לעצור אישה בגלל כזה דבר??
אני בהלם.
כן
14/01/15 16:15
30צפיות
היא פנתה לערכאות של הגויים, את יש עילה לעצור אותה.. כדי שנפנים טוב טוב, ישראל היא מדינת הלכה, ובית הדין עושה ככל העולה על רוחו.

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום

Flix
מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה