בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:

פורום חרדים בעל כורחם

ברוכים הבאים לבית האמתי שלכם 

פורום לחרדים שחרדים בעל כורחם ומכורח המציאות.  פורום לחרדים שלא יוצאים בשאלה בגלל הסביבה, העבודה, המשפחה, האישה, הילדים, המעמד החברתי, בעצם בגלל הכל.

כאן תוכלו לשתף, לספר, לקטר, לבכות, לצעוק, להתלונן, להאשים, להגזים, להתחרט, לבקר, לצאת, לחזור, להישאר, לאהוב, לשנוא, לעניין, לדון, ליפול, לקום, כל מה שתרצו, העיקר תהיו אתם.

הצעות, הארות, הערות ובקשות, יתקבלו בברכה במסר האישי. מחיקת הודעות או חסימת חברים יימנעו, כל עוד אתם שומרים על הכללים. אז נא להתנהג בהתאם.

לפני כתיבת הודעה חובה לקרוא את תקנון הפורום. מה זה "חרדים בעל כורחם"?   - התשובה כאן.  תחקירנים/ מפיקים/ סטודנטים לקולנוע- לפני פרסום הודעה בפורום אנא קיראו כאן.
הודעה חדשה

עזרה במילוי שאלון עבודה סמינריניות
20/04/14 11:49
13צפיות
שלום רב,

אודה לכם אם תוכלו להקדיש כמה דקות למילוי שאלון העבודה הסמינריונית שלי. השאלון קצר ואנונימי לחלוטין.

מצ"ב הקישור לשאלון:
https://docs.google.com/forms/d/1de1wIWfP1z0hXyRJS...

צריך לסמן תשובות נכונות עבורכם וללחוץ על הכפתור "שלח" בסוף השאלון.

חג שמח!

אין כפסח בכדי להדגים את עיוותים והמוזרויות
19/04/14 18:57
68צפיות
אין כמו פסח בכדי להדגים את המנהיגים המוזרים
של דת קפואה ומאובנת שמזה דורות דורשת רפורמה יסודית והתחדשות.
אפשר להתווכח על אמונה באל, להאמין או לא וכל אחד לפי דרכו. אבל ללכת וליישם את המסורות המשונות,
ההידורים ושיגועים אחרים כתורת חיים זה כבר קצת מוגזם.
סיכום מנהגים מוזרים בפסח. צפו ותתחרפנו
19/04/14 21:58
51צפיות
סיכום מנהגים מוזרים בפסח.  צפו ותתחרפנו
באתר של ואללה בכתובת המצורפת.  
מנהג אחד ( ממה שרשום) ,  אני מכירה מבית סבא- בשירת "דיינו" מרביצים זה לזה בעלי בצל ירוק עסיסי וגדול.

ולמה צרפתי את התמונה של החתול שלי שותה מן הברז? מי שיקרא את הכתבה, ידע... ומי שרוצה לראות אותו ( שותה מן הברז) , בסרטון  מוזמן לפתוח ולעשות לייק.
כתובות אינטרנט מצורפות:
עדי שניר מכירים?
17/04/14 14:57
107צפיות
כתבה גדולה היום בידיעות אחרונות על יוצאת בשאלה שאכלה מרורים ממשפחתה.
ישבו עליה שבעה אביה עשה קריעה.היא סבלה גרה במקומות שכוחי אל וברחוב
ובסוף באה אל המנוחה והנחלה התחתנה יש לה 3 ילדים והכל הסתדר לה בסוף.
כעת היא מעלה הצגה על מה שהיא חוותה .
קטניות
14/04/14 09:16
185צפיות
אני חושב שזה תמצית הטימטום. לא מספיק שאסור בפסח לאכול כמעט הכל, הוסיפו את האיסור הזה.
אבל מה זה קטניות? תירס, אורז, כל דבר שהוא לא תפוח אדמה.
ולגבי מקור המנהג?
אני חושב שלפני כמה מאות שנים אחד העסקנים קנה הרבה תפוחי אדמה, ולדאבונו הוא ראה את העסקן המתחרה, שקנה הרבה אורז.
העסקן חשש מהתחרות - ולכן הוא הלך לרב הקהילה, ושיחד אותו שיוציא איסור על הקטניות.

האיסור תפס, ומאז ועד היום אנחנו סובלים בגלל תאבת בצע של העסקן והרב.

קטניות זו סדרה של 3 משפחות צמחים בלבד
15/04/14 23:30
106צפיות
הקטניות כוללות את הצמחים הנאכלים הבאים: חרובים ( משפחה שונה מזו של השעועית והאפונה למשל) , בוטנים , שעועית , אפונה, פולים, וחומוס בעברית החומוס נקרא חימצה ולכן הוא חמץ... חחח

תירס ואורז הם בהחלט דגניים! הם קורבים לחיטה אבל הקמח שלהם אינו תופח ולא ניתן ליצור מהם לחם אוורירי. אגב ישנן עדות שכן  אוכלים קטניות. בבית סבא שלי בירושלים ( שם שמרו כשרות), אכלנו בליל הסדר אורז ופולים וכמובן גם תפוחי אדמה. בקיצור ככל הרבנים מחמירים יותר, כך הקהילה שלהם מכבדת אותם וממושמעת יותר.  

מי שיקרא על פולמוס השבת בעיר קובה ביפן בשנות הארבעים, יראה שבגלל שלא ידעו לפסוק מתי מגיעה לשם השבת, אז לא יכלו לדעת מתי חל יום כיפור. החסידים צמו יומיים!!!  אז מה זה לא לאכול כמי מני צמחים ?. פתחו גוגל ותתרשמו.
חומרת קטניות רק על עדות אשכנז
19/04/14 15:42
25צפיות
לכן עוד בבגרותי החלטתי שאני ס"ט ובא לציון גואל
הרבה מהחומרות בפסח חסרות הגיון אבל
16/04/14 13:34
97צפיות
דוקא אני נהנית מכל זה, שבוע שלם שבו יחסית לא אוכלים זבל, שיחסית הכל נקי יותר וכו..
שיש חומרות משוגעות לחלוטין )לא לאכול עגבניות הרבה יותר מטורף מקטניות..( זה ברור...אבל מצד שני יש בהן פאן יפה ומרתק.
אני לא אוכלת חמץ בפסח ואף פעם לא אכלתי
20/04/14 15:54
7צפיות
אבל צר לי להודיע לך שהאוכל של פסח (כמה שהוא טעים) הוא לא בריא בכלל!!! ביצים, בשר ושומנים. המצות גם לא מטיבות עם הרבה אנשים.
אישית אני לא כל כך סובלת אבל זה די מכה.
º
הספרדים אוכלים קטניות בפסח
16/04/14 21:33
52צפיות
º
באמת? גילוי מדהים
17/04/14 13:33
35צפיות
מקור המנהג הוא הגיוני
17/04/14 14:37
78צפיות
קטניות היו נמכרות בשקי חיטה (או משהו כזה - אולי בתערובת?)

שימור המנהג להיום הוא מגוחך לחלוטין ללא ספק. כשהיום וודאי שקטניות לא מכילות חמץ והן אפילו כשרות לפסח (לאוכלי קטניות בלבד).

לא צריך להפוך כל מנהג מטופש לקונספירציה של רבנים מושחתים.
קטניות או לא להיות
18/04/14 09:21
53צפיות
ישנה אגדה חסידית על רב ששמר את כלי הפסח של המשפחה ארוזים בתוך שק גדול שקשר על קורת עץ גבוהה בחדר ששימש לאיחסון.
בכל שנה לפני פסח לקח סולם גבוה וטיפס להוריד את השק כשהוא נושא איתו סכין לחתוך את החבל. הסכין הזאת היתה כשרה לפסח ונשמרה ארוזה בקפידה באיזו מגירה שחס וחלילה לא ייגע בה ספק חמץ.

החסידים שסיפרו את האגדה הזאת בהערצה ראו בהקפדה היתרה של החסיד הזקן מקום להערצה וזה גם בדיוק הצורה בה ניראת היהדות שלהם והסיבה שהיא נשמרת כך מדור לדור. קליפות הבצל הנוספות של איסורים חדשים לבקרים והידורים למצוות ולמנהגים חדשים מגדילים את מספר המצוות ה"מקוריות" או "הראשוניות" פי כמה וכמה. כל המרבה - הרי זה משובח.

אין אף "רב" או "מרן" שיעיז לומר בקול כי המלך הוא עירום וכי אין יותר חשש מקטניות כי כבר לא מוכרים אותם לציבור בשקים כמו פעם כאשר האיסור הונהג ומי שמעז על דעתו לעשות כן הופך ל"רפורמי" או "עמלק".
אם אני עמלק.. אז מצווה עלי למחות את זכרי?
19/04/14 15:48
24צפיות
טפו טפו
ההסבר שלך להחמרת והאיסור הגיוני
19/04/14 15:44
28צפיות
כל ההלכה מסנהדרין הזוגות והתנאים מטרתה היא שליטה על ההמונים באמצעות האמונה והדת.
אני אוכלת קטניות למרות שאני אשכנזיה
20/04/14 15:49
9צפיות
החלטתי שאם זה טוב למזרחים זה מספיק טוב בשבילי גם כן.
פסח שמח לכולם
16/04/14 13:31
68צפיות
אחד הדברים החביבים עלי בברכה הנ"ל היה משפט שנאמר לנו בסמינר ; בפורים ראוי לומר פורים כשר... כי שמח הוא יהיה אבל כשר לא בהכרח,  בקונטרסט לפסח נברך פסח שמח, כי כשר הוא בוודאי יהיה...
המלצה לסרט
15/04/14 22:01
98צפיות
סרט חמוד שמן הסתם יעניין חלק מחברי/צופי הפורום, מין סאטירה דתית חביבה שכזו.

לא סרט ענק שישנה את חייכם אבל בהחלט חביב ושנון. מומלץ!

המצאת השקר
בדיקת חמץ בשיניים כבר עשיתם?
12/04/14 14:07
164צפיות
החומרה החדשה הגיעה סוף סוף .עכשיו אין להם ברירה רק לצחצח שיניים
ולא לשכוח חוט דנטלי.
וגם מי שאופה מצות שמורות ויש לו סלולרי לא כשר המצה פסולה.דברי הבד"ץ
שיהיה א גיטע שאבעס.
שאלה לגבי עדי קידושין שיש להם סמרטפון:
13/04/14 18:37
110צפיות
אם מישהי מתחתנת, עדי הקידושין יש להם סמרטפון (ולכן הם פסולים לעדות) אחר כך אם הזוג נפרד, היא לא צריכה גט?
לפי דעתי עוד לא הגיעו לקושיא הזאת
13/04/14 19:21
86צפיות
זה רק עניין של זמן שזה יהיה אקטואלי והסמרטפון יככב בסמטאות
בני ברק ומאה שערים.
הסמארטפון כבר מזמן מככב
13/04/14 19:34
84צפיות
בסמטאות מאה שערים. לא להאמין, היום כבר כמעט כל שלישי במאה שערים יש לו סמארטפון בכיס. אפשר אפילו לראות אותם מככבים בבתי כנסת.    
קונדומים כשרים לפסח?
18/04/14 09:23
35צפיות
מישהו יודע איפה אפשר להשיג את הקונדומים עם הצבעים והטעמים השונים עם כשרות של הבד"ץ?
º
אני השגתי רק את מחפוד
19/04/14 15:49
7צפיות
º
מה עם חשש קטניות?
19/04/14 16:00
9צפיות
º
מחפוד טוב לס"ט, והדי בפחות ממאכל כלב ואין חשש
19/04/14 16:06
9צפיות
שבת שלום חמודים
11/04/14 19:59
122צפיות
אתם מוזמנים לאכול חמץ אצלי. אני מנס ציונה
לא מגיב ולא נוסע בשבת. זו תגובה שנכתבה ביד
19/04/14 16:09
34צפיות
הפוכה. אם אבוא בנסיעה זה יהיה ברוורס.
עזרתכם במילוי שאלון-מחקר בנושא תפילה
11/04/14 17:13
89צפיות
שלום רב, במסגרת תואר בפסיכולוגיה של התפילה אנו עורכים מחקר חשוב. אודה מאוד לכל מי שייקח חלק במילוי השאלון.

https://docs.google.com/forms/d/1JQaCCNo5X3EupkHkZ...

תודה רבה על עזרתכם.
פתחו קישור לסרטון ואולי אולי-
10/04/14 21:17
147צפיות
אולי ימצאו חן בעיניכם הגורים הבאים ותשנו את דעתכם עליהם... אם תחליטו לפתוח, אז לראות עד הסוף!!
כתובות אינטרנט מצורפות:
º
לא נפתח לי
13/04/14 18:38
18צפיות
º
אצלי זה נפתח!! לא ברור מה הבעיה
13/04/14 20:02
12צפיות
º
"קליק" כפול על הלינק.
14/04/14 02:32
16צפיות
אין צורך בקליק כפול
17/04/14 11:16
19צפיות
גם אצלי זה נראה לינק שבור בהקלקה רגילה, אבל דרך קליק ימני זה נפתח.
אולי זה תלוי דפדפן וכאלה..
שלום לכולם : משהו שחשבתי ששווה שיתוף:
10/04/14 13:48
167צפיות
http://blog.tapuz.co.il/hempoil
אני עובד על הרעיון מספר שנים
ובעיקרון הוכחתי שהמילים העבריות נוצרו כמנטרות ...
אשמח אם תשתפו אחרים ...השיתוף הוא למטרות ידע
אין לי עניין כלכלי בסיפור .

חג שמח!
ראיתי בטלויזיה מישהו בשם הרב זיכרמן
08/04/14 10:35
311צפיות
והוא אמר בין יתר הדברים ההזויים שלו שעבודה זה קללה.והציטטה שלו היא
בזעת אפיך תאכל לחם.
אני למדתי שעבודה היא חלק בלתי נפרד מהתורה וההלכה שאדם מחויב לו.
ויש הרבה מקומות בגמרא ובספרים האחרים שאדם חייב לעבוד.אז מה בדיוק העניין?
איך הם מצאו היתר הילכתי לא לעבוד?
למיטב זכרוני
08/04/14 11:25
197צפיות
אני די בטוח שיש 2 קללות במקום:
1. בזיעת אפיך תאכל לחם
2. בעצב תלדי בנים
(או משהו כזה - אל תתפסו אותי במילה, הנקודה זהה)

מה הקללה בזה?
08/04/14 11:46
158צפיות
אדם עובד עמל מזיע ומביא את לחמו בכבוד איפה פה הקללה?
ואם כבר אביא לך ציטטות הפוכות .בגמרא כתוב חייב אדם ללמד את בנו אומנות(מלאכה)
שאם לא מלמדו כאילו למדו ליסטים.
כתוב יגיע כפיך כי תאכל אשריך וטוב לך.
אהוב את המלאכה ושנא את הרבנות.-אפילו יש לך במה להתפרנס חייב לעסוק במלאכה
הרמב"ם אומר שליש ללימוד תורה שליש לעבודה ושליש לשינה.
פספסת את הנקודה
08/04/14 18:46
139צפיות
אם זו קללה ולכן אסור - ללדת בנים זו גם קללה וגם אסור.
על זה לא חשבתי צודקת
08/04/14 19:44
107צפיות
זיכרמן יצא אהבל.
למען ההגינות...
08/04/14 20:32
107צפיות
יש הבדל - אם אפשר להרוויח כסף בלי לעבוד - עקפנו את הקללה.

וכנ"ל על לידה.

אבל זה לא אומר ש"אסור". ולזה כנראה התכוון האידיוט ההוא.
דווקא את פספסת
09/04/14 15:50
87צפיות
זעת האפיים (כלומר הצורך להתאמץ) היא הקללה, לא אכילת הלחם ולא העבודה.
העצב הוא הקללה, לא לידת הבנים.

המטרה היא להימנע מהקללה אך להשיג את הרצון.
º
בדיוק.
09/04/14 16:43
26צפיות
הפריה מלאכותית
09/04/14 20:25
68צפיות
או איך שרק לא יקראו לזה.
הקללה היא ארורה האדמה, השאר זה רק תוצאה
09/04/14 23:13
64צפיות
האדמה ממנה נוצר האדם אוררה, אך לא האדם שחווה שינוי מצב.
כיוון שקיבל דעת, אין לו המשך לחיי גן עדן של  של מהמוכן.
באכילה מהפרי יצר האדם מצב חדש שהוא האדם בר דעת ולכן מצבו משתנה לאחריות על מזונותיו.
בזיעת אפך זו תוצאה.
אלהים מקלל ומעניש את החלשים
10/04/14 13:45
72צפיות
אלהים קילל את אדם וחווה, את האדמה , את הנחש. לא רק קילל אלא גם העניש. הוא גם הצטער כמה פעמים על מעשיו ( מעניין שאז, ידעו מה אלהים חושב ומה הוא בדיוק עושה) . האם הקללות הללו והעונשים עזרו אז ועוזרים היום?

השאלה הגדולה , מדוע אלהים לא חזה מראש שמעשי ידיו ילכו בדרכים שאינן לרוחו. אבל גם- מדוע נגזר על חיות תמימות שלא חטאו, להיטרף באכזריות על ידי אחרות, כולל האדם וגם להיות מועלות קורבן לאותו אל בדיוק? אלהים לא יכול היה ליצור עולם שיש בו פחות סבל?
אז
19/04/14 13:09
5צפיות
להביא לעולם ילדים בלי סוף (כמעט) בלי אפשרות לפרנס אותם מלבד חסדיהם של אחרים כשאת עצמם הם לא מחזיקים למרות שזאת קללה בעצב תלדי בנים זה מותר ואפילו מצווה

אבל מה שנאמר בתחילתו של הפסוק וזאת עובדה ולא קשור בכלל לעבודה בזעת אפך תאכל לחם לא משנה אם אתה עובד אלא שיהיה לך קשה להביא לחם הביתה כבר פרשו את זה כאילו קללה לעבוד

איך הטמטום והעיוות חוגגים מתי שבא
"איך הם מצאו היתר הילכתי לא לעבוד?"
08/04/14 22:21
97צפיות
הם חיים במדינת הפראיירים שבמשך 70 שנה אפשרו להם להשתמט מכל חובה אזרחית, סוציאלית ומוסרית.

זה איך.
זיכרמן הוא אדם קיצוני מאז ומתמיד ומתפרנס
09/04/14 23:20
95צפיות
מהקיצוניות.
במקורו זיכרמן היה תלמיד הסדר ושירת בחיל השריון.
כבר אז התבלט בקנאותו . בתקופה של התמשכות השירות לאחר מלחמת יוה"כ  נהג בשאר החיילים כמשגיח.
היום הפך פרובוקטור אנטי ציוני מובהק,  כולו מלא שקרים וסילוף.
הוא באמת נראה כזה מדבר ככה
10/04/14 10:12
64צפיות
כאילו כולם פח ורק הוא יודע הכל .אז למה שלא יוציא דברים מהקשרם. מה איכפת לו.
º
רמבם שבט לוי
17/04/14 04:56
10צפיות
איך אתם מרגישים ביחס לתנך?
02/04/14 23:45
275צפיות
אולי אני צריכה להפריד בין התורה לשאר (או שחלק יעדיפו להפריד) אבל איך אתם מרגישים ביחס לספר?

התנך היה אהבה גדולה בשבילי מהרגע הראשון. אני עדיין זוכרת איך נראתה המקראה של בראשית כשנתנו לנו אותה בטקס מרשים בכותל, לפני כיתה ב'. וכשהתחלנו לקרוא אותה, אני זוכרת את ההרגשה מלאת הקסם והמסתורין שהרגשתי. אני לא מדברת על תחושות דתיות אלא פשוט הרגשה. אז גם התאהבתי בעברית ובמיוחד בעברית התנ"כית. בעיני הספר הוא יצירת מופת ענקית גם מבחינת שפה, גם כספר פילוסופיה וגם כספר היסטוריה.

אז מה איתכם? מקבלים חררה ממנו בגלל הרקע שלכם?
עם רקע או בלי
03/04/14 09:31
172צפיות
לא מתחבר לתנ"ך ולא מתלהב, בתלמודי התורה לומדים רק את פרשת השבוע, ובישיבות גם את זה לא, ואם כן אז רק איזה שיעור קצרצר עם פרשנות "מתאימה" להשקפת הדתית של החוג המלמד.

לגבי נ"ך, בתלמוד תורה שאני למדתי בו היה שיעור פעם בשבוע לאיזה חצי שעה אבל ברוב הפעמים גם הוא היה מבוטל, אני אהבתי אותו בגלל שהוא היה מעין אתנחתא משאר הלימודים (לימודי דת כמובן) ללא מבחנים.
ועוד משהו
03/04/14 12:26
104צפיות
מה ההבדל בין נביאים לכתובים, אם אני זוכר נכון הנביאים הם בדרגת הנבואה וכתובים בדרגה של רוח הקודש, אז מה ההבדל בין השניים? פרשנות שלי ההבדל הוא באיכות החומר....
סורי, אבל מבחינתי זה טימטום למטומטמים.
03/04/14 10:57
167צפיות
אגדות עם שכתובות גרוע.
חצי מהתורה זה בכלל טומאה וטהרה וקורבנות.

תפיסה מאוד שיטחית, ידידי
03/04/14 21:58
135צפיות
אפשר גם לא להאמין וגם לא להסכים עם מה שכתוב שם (או חלקים ממנו) אבל להכחיש שמבחינה ספרותית הוא פשוט מדהים, שהוא יצירה גם פילוסופית וגם ערכית מדהימה (שאתה יכול להסכים עם הערכים המובעים שם או לא), שזו כרוניקה הסטורית מדהימה (מנביאים והלאה), פשוט נראה לי מגוחך שאתה פוטר את כל זה ב"סיפורי סבתא".

אחד הדברים שתמיד מדהימים אותי היא שאני נתקלת בהמון חרדים שגם לא יודעים תנ"ך וגם לא יודעים עברית טוב. לפי מה שאתם אומרים פה, זה נכון.

נראה לי שלא רוצים ללמד תנך כדי לא לעורר ספקות כי התנך די גלוי כשהוא מתאר היבטים שליליים של עם ישראל ומנהיגיו.
מבחינה ספרותית מדהים?
08/04/14 14:00
79צפיות
קראת את התנ״ך?
מה מדהים בו?
אני אישית מעדיף את עלובי החיים.

פילוסופית?
״אשרי מנפץ עולליך על הסלע״
ועד כהנה וכהנה...
לא קראתי, אני סתם אומרת
08/04/14 22:15
67צפיות
נו מה? בטח שקראתי.

מה אני בכלל יכולה להגיד לאנשים שאומרים שזו סתם "מעשייה", זהה בערכו לכיפה אדומה ומיין קמפף?  כשלאנשים אין לא קנה מידה ריאליסטי ולא הגינות בשיפוט, שום דבר שאני אגיד לא ישנה הרבה. אם אתה לא מסוגל לקרוא ולשפוט את הספר מבלי לערב טינות, היסטוריה אישית ורגשות שליליים למינהם ושופט אותו דרך הפילטרים האלה, לא נותר לי אלא להצטער בשבילך.

זאת יצירה אדירה מהרבה בחינות והעובדה שיש לי ביקורת על הרבה דברים שם, העובדה שאני לא מקבלת באופן אישי הרבה מן הדברים (חוקים, כללים, ערכים) שהספר מקדם, לא מפחיתה מערכה.
אחד הספרים המדהימים שנכתבו אי פעם
03/04/14 14:26
149צפיות
ללא שום הקשר דתי.

להיות חילוני אין פירושו לוותר על הלאום היהודי. והתנ"ך הוא אבן היסוד לא רק לדת היהודית אלה בעיקר ללאום היהודי.
מסכימה מאד!
04/04/14 19:39
84צפיות
אני אוהבת תנ״ך, ולא רק תנ״ך, בכלל ספרי הדת היהודית, זו המורשת של העם היהודי. למרות שאני בכלל לא מאמינה שזו תורה שניתנה מאלוהים. אם בכלל יש דבר כזה אלוהים.
אני יהודיה, מרגישה חלק מהעם הזה ומהמורשת שלו.
יש בתנ״ך וגם בחז״ל דברים חכמים מאד, וגם דברים מטופשים מאד, אני חושבת שיחסית לתקופה שבה הם נכתבו, יתכן שגם מה שנראה לנו כיום טפשי, היה אז נחשב לחכם.
בעקבות החזרה בשאלה התאהבתי בתנ"ך
03/04/14 19:06
151צפיות
כספר אלוהי זה ספר פדחני, אבל כשמבינים שזו יצירה אנושית של תרבות עתיקה זו יצירה מדהימה.
יש ויש
04/04/14 13:47
92צפיות
לא מתייחס לתנ״ך כמקשה אחת. יש חלקים נהדרים (השירים למשל. כה נאצלים) יש חלקים מטומטמים להפליא, יש חלקים מרתקים, יש חלקים משעממים למוות וגם לאחר מכן.

בגדול, מדובר ביצירה מדהימה שהשפיעה על עיקר
05/04/14 09:00
95צפיות
התרבות האנושית. יש קטעים שבמבט של היום נראים רע אבל לתקופת הכתיבה זו יצירה גאונית שאין שנייה לה.
אני אהבתי את התנ"ך כילד )עוד בגיל בי"ס יסודי)  וקראתי אותו מתחילתו עד סופו כמה וכמה פעמים והייתי מרותק כל פעם מחדש. כן על הקרבנות והוראות המשכן בעיקר דילגתי.
תמיד בשבת בבית כנסת עיינתי היטב בהפטרה בזמן שכולם עסקו בפטפוטים.
למזלי בתחילת היסודי עזבתי באילוץ - של מעבר דירה לעיר אחרת את החינוך העצמאי ולא שבתי אליו יותר.
כך שגם בלימודים נתקלתי ניותר בלימודי תורה נ"כ ומפרשים שונים.
וכן,
לא צריך להיות מאמין ודתי כדי לאהוב את היצירה הזו והיצירה ההלכתית כיצירה.
לא רואה בו ספר מיוחד,
05/04/14 13:21
116צפיות
ספר ככל הספרים, לא שונה מכל ספרות שהיא.
מבחינתי התנ"ך וכיפה אדומה מייצגים אותו דבר. הצצה לתרבות של עם. בשביל זה קוראים להם סיפורי עם...

אישית אין לי קשר מיוחד לתנך, לא רואה בו איזה יצירת על, ספרים של פיינמן ואינשטיין או גקסון על חשמל יכולים להוציא ממני הרבה יותר.
אבל כל אחד והנישה שלו...
גישת הדווקא
06/04/14 19:06
86צפיות
התנ״ך, הברית החדשה, הקוראן ועוד ספרים בני מאות רבות של שנים שינו את התרבות והשפיעו על מיליונים. זה לא כיפה אדומה :) אלא אם כיפה אדומה שינתה את חייך :))
º
גם מיין קאמפף השפיע על מליונים
06/04/14 20:09
44צפיות
אתה משווה בין מיין קמפף לתנ"ך?
06/04/14 20:45
96צפיות
אתה שפוי?

חומצזה, מיין קמפף לא השפיע על אף אחד כמעט כי כמעט אף אחד לא קרא אותו. היטלר והכנופייה שלו השפיעו ישירות על הגרמנים עם תעמולה, נאומים, שטיפת מוח במדיה ומערכת החינוך וכו'. הם לא היו צריכים את מיין קמפף.
º
בדיוק.
07/04/14 12:04
23צפיות
גם זה לא כיפה אדומה
06/04/14 23:43
85צפיות
רק ניסיתי לומר שבין אם התנ״ך הוא ספר קדוש ובין אם הוא אוסף של אגדות עם שסופרו מסביב למדורה הוא עדיין ספר שהשפיע על עולמינו לטוב או לרע. זה לא כיפה אדומה וגם לא מיין קאמפף.
אני לא מתיימרת להיות מומחית בלשון,
07/04/14 23:30
79צפיות
אבל מה שציינתי ונראה היה נורא ברור, שהשוותי בין מה שמייצג כל אחד מהאלמנטים, שניהם מספרים על תרבות ורקע של עם, עבר מאפיינים וכד'...
גם סיפור האחרים גרים, כיפה אדומה וכו' לימדו המון על השבטים הגארמניים, אני לא מומחית בנושא. אבל כך נאמר לי

וזה שהתנך שינה את תפיסת עולמם של מליונים, לא הופך אותו לספר מעניין יותר או פחות, אני עדיין אשפוט אותו כספר סיפורים גרידא, כל דבר מעבר הוא סתם האנשה של הקורא, לא שונה מאנשים שחיים את STAR-WARS , מדברים קלינגונית ועוד שטות בסגנון.
יצירות יכולות להשפיע על חייהם של מליונים, ועדיין לא להשפיע על אינדוודואל יחיד.. זה לא סימן לכלום, וזה לא סותר כלום :)
אם נסכם
08/04/14 04:52
58צפיות
תנ"ך-לא מדבר אלי !
לא מצליח להבין, כמה מייצג המסכם שלך? זכותך לא
10/04/14 04:50
31צפיות
להתחבר לכתבים שבתנ"ך וסיבותיך עמך. מנגד, מוכר המושג של 'חכמת ההמון' הבאה לביטוי ברכישת הספר שהוא עדיין הנמכר ביותר בעולם. האחים גארים לא ברשימת ה10.
עד כמה שנראה לי הסיכום שלך הוא סיכום של מיעוט ו/או בודדים.
מסכים עם 'מאך המויציא' התנ"ך השפיע על מילרדים
10/04/14 04:40
37צפיות
רוב האנושות נגעה בתנ"ך עם זו בדרך ישירה ועם באמצעות כתבים מושפעים כמו הברית החדשה והקוראן.
בין 10 הספרים הנמכרים ביותר בעולם התנ"ך מופיע במקום ראשון ואחריו ציטוטים של 'מאו דזה טונג'.
הכתב האווילי של הצורר לא נמצא שם ולא מתקרב לתפוצה משמעותית (מופץ בעיקר אצל המוסלמים כמו כמו כתב הפלסתר השקרי 'הפרוטוקולים של זקני ציון'). לא חייבים להשיב לכל פרובוקציה טיפשית ומרשעית מעוררת בחילה גם אם היא נכתבת ע"י כותבת מסוימת באדום. - כן! האזכור המגעיל הזה וחסר הטעם עורר בי באמת וממש פיזית תחושת קבס.
º
עם=אם. הפזיות שבתחשות משפיעה על המקלדת
10/04/14 04:53
10צפיות
בקשה לעזרה בפענוח מצבה ישנה
02/04/14 10:23
236צפיות
שלום לכם,

ברשותי תצלום של מצבה בת מאה וחמישים שנה מאירופה.

אני לא מצליח לפענח את שתי המילים האחרונות.

כנראה חסר לי ידע בדת. קשה מאד לראות, מה כתוב שם.

האם מישהו מכם, החרדים, יוכל להביט ולנחש,  מה כתוב שם?
תודה מראש על כל  עזרה.

דני
כתובות אינטרנט מצורפות:
אני לא חושב
04/04/14 18:46
142צפיות
שזה קשור לחוסר ידע בדת,

קח בחשבון שיתכן מאוד שמדובר בטעות סופר,

לעניינינו שתי הערות.

1. לפי דעתי בשורה הרביעית נכתב - בדמעה ולא בדמעות,
שים לב היטיב לראשי האותיות.

2. שים לב שהשורה השלישית המתחרזת עם השורה החמישית (נעים - נבראים)
מתחלפים האותיות ע' וש',
לפי זה ולפי ההערה הראשונה סביר להניח שהמילה האחרונה היא באה,

3. המילה הלפני האחרונה (בסבירות נמוכה) - יש מצב שהאות הראשונה היא ל' צפופה
ולפי זה מה כתוב שם זה - רעיתו מר תתיפח ולבה לבה באה,

מה אתה אומר?

איך לגרום למישהי לצאת בשאלה ?
49תגובות
01/04/14 23:33
1258צפיות
היי,

בתור כאלו שכבר עשו את הצער החשוב לעבר חשיבה הגיונית ומציאותית, במבט לאחור, מה אפשר או ניתן היה לומר לכם (כעוד הייתם מאמינים הדוקים) שיקרב אתכם להבנה שאלוהים הוא המצאה של בני אדם ? (תשובה עבור כל תופעה בלתי מובנת, הרי געש, רעידות אדמה...)

אני מכיר בחורה שהיא מאמינה מאד הדוקה, על סף...

(המשך...)
היי,

בתור כאלו שכבר עשו את הצער החשוב לעבר חשיבה הגיונית ומציאותית, במבט לאחור, מה אפשר או ניתן היה לומר לכם (כעוד הייתם מאמינים הדוקים) שיקרב אתכם להבנה שאלוהים הוא המצאה של בני אדם ? (תשובה עבור כל תופעה בלתי מובנת, הרי געש, רעידות אדמה...)

אני מכיר בחורה שהיא מאמינה מאד הדוקה, על סף הקיצוניות אפשר להגיד, אך למרות זאת היא מוכנה לדבר על הנושאים האלה ולשמוע גם את הצד השני. מאד הייתי רוצה לגרום לה להתפכח, ולצאת בשאלה - מה ניתן להגיד לה שיגרום לה להבין סוף סוף שהיא מבזבזת את כל חייה החד פעמיים על תפילות לאוויר ?

לדבר איתה על האבולוציה שמראה כי התפתחנו ולא נוצרנו כפי שאנחנו ? להראות לה את הסתירות בתורה ? את חוסר ההגיון ?

האם בתקופה בה הייתם עדיין בטוחים שיש אלוהים ושהוא מכוון את חיינו, היה אדם כלשהו שדיבר איתכם ואמר לכם משהו שגרם לכם לשנות את כיוון המחשבה בנושא ?

אשמח מאד לשמוע, תודה מראש

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום

Flix
מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה