לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
בס"ד

   ברוכים הבאים   

   תהליך החזרה בתשובה אינו תהליך קל. לא לאדם עצמו ולא לסובב אותו מאחר והוא מצריך שינוי משמעותי בחיים. כמעט תמיד השינויים האלה משפיעים רבות על הסובבים אותנו ו/או הסובבים אותנו משפיעים רבות על תהליך החזרה בתשובה. דבר זה עלול לגרום לבעיות ולחיכוכים רבים עם הסובב אותנו ובעיקר עם בני משפחתנו והחברה שאנו נמצאים בה. לא תמיד אנחנו יודעים איך להתמודד עם הבעיות וזקוקים לעזרה מרב או רבנית בעלי ניסיון עם חוזרים בתשובה, ולאוזן קשבת מאדם שעבר חוויות דומות ויכול לייעץ לנו כיצד לפעול בתבונה. מצד שני, גם הסובבים אותנו לא תמיד יודעים כיצד ללכת איתנו בין הטיפות על מנת לשמר את החיים בצוותא, בשלווה ובהרמוניה.

   פורום זה מיועד לכם, החוזרים בתשובה שביצעתם את ההחלטה שברצונכם לחזור בתשובה על מנת שתוכלו לחלוק את חוויותיכם, ההתלבטויות והבעיות הכרוכות בשינוי מהותי בחיים ושמו החזרה בתשובה. פורום זה מיועד גם לכם, בני משפחותיהם של החוזרים בתשובה. כאן תוכלו לחלוק במה אחת עם חוזרים בתשובה, ובני משפחה של חוזרים בתשובה, על מנת שתוכלו להתמודד עם החוזר בתשובה הפרטי שלכם ו/או לעזור לאנשים אחרים הנמצאים במצבכם.

   מן הראוי לציין שפורום זה מיועד לשומרי תורה ומצוות ושאינם שומרי תורה ומצוות כאחד.

   מטרת הפורום היא לא לעורר דיונים בנושאי הלכה או אמונה בשביל דיונים כאלה קיימים פורומים אחרים בתפוז. הפורום מיועד לאנשים שכבר החליטו לבצע את הצעד. מהסיבה הזאת הפורום לא מיועד כדי לשכנע את החוזרים בתשובה בטעות דרכם.

 

   כללי הפורום:

   1) אנחנו בפורום חוזרים בתשובה ולכן, בבקשה, אל תשכנעו אותנו לחזור בשאלה. בשביל לשכנע אנשים לחזור בשאלה ישנם פורומים אחרים בתפוז.

   2) פורום "חוזרים בתשובה" לא נועד לויכוחים על רקע דתי-אידיאולוגי. בשביל אלה קיימים פורומים אחרים בתפוז.

    3) פורום "חוזרים בתשובה" לא הוקם כדי להוות בימה להידברות בין הדתיים ללא דתיים. על כן, אין מקום בפורום לויכוחים בין הדתיים ללא דתיים גם לא ויכוחים פוליטיים בין הדתיים ללא דתיים.

   4) בפורום שלנו מדברים בשפה יפה ובכבוד לאורח השפה הנהוג בעולם הדתי-חרדי. הן בלי קללות אפילו לא קללות של סלנג, הן בלי ביטויים מיניים, עוד כיוצא באלה. מי שלא יכול לכבד את רגשות חברי הפורום - מוזמן שלא לדבר בפורום שלנו בכלל.

    5) בפורום שלנו מעצם טבענו כחוזרים בתשובה מכבדים את היהדות ואת מורי דרכה הרבנים. על כן בפורום שלנו מתייחסים בכבוד הן לתורה והן לרבנים ולא מקללים. זה לא אומר שלא ניתן להביע דיעה, אלא שצריך לעשות זאת מתוך הכבוד הראוי.

   6) הפורום אינו מיועד לשאלות הלכתיות. לצורך כך קיים פורום ייעודי בתפוז קהילות: 'לשאול את הרב'. כמובן ששאלות הלכתיות מפי חברי הפורום הקבועים, יתקבלו בברכה.

   7) דף הפורומים בתפוז קהילות, מחזיק חמש עשרה הודעות ראשיות בלבד. על כן, חברי הפורום מתבקשים שלא לקפוץ ולפתוח הודעה ראשית נוספת, כל זמן שנמצאת בדף הראשי הודעה קודמת של אותו גולש, או במשך זמן סביר מפתיחתה, כדי להשאיר מקום בדף הראשון גם לחברים אחרים בפורום.

     8) הערות והארות להנהלת הפורום, יתבצעו במערכת המסרים בלבד!

 

 

שימו !!! מחר נתחיל עם הפינה המהממת שלנו והיא....
20/10/14 16:33
44צפיות
שמירת הלשון!
 
כל יום בע"ה(בלי נדר) אביא לכאן שתי הלכות בשמירת הלשון מתוך הספר "נצור לשונך" האדום.
 
וביחד ננצח את הלשון הרע,הרכילות וכל שאר מרעין בישין. אמן!
º
20/10/14 16:57
1צפיות
º
יישר כח על הרצון לזכות את הרבים! בהצלחה!
21/10/14 01:13
10צפיות
º
לייק
21/10/14 06:43
6צפיות
אני אשמח :)
21/10/14 12:53
15צפיות
מזמן רציתי להתחזק בזה וממילא אני נכנסת לכאן כל יום, אז תודה :) 
2 הלכות ראשונות - גם דברי אמת הם לשון הרע
21/10/14 21:51
26צפיות
[sarale לא יכולה לגשת לאינטרנט ולכן התבקשתי על ידה להעלות את ההלכות באופן חד פעמי]:
 
א. דברי גנאי אמיתיים וכוזבים
אסור לדבר בגנותו של הזולת, בין אם הדברים הנאמרים עליו נכונים ובין אם הם כוזבים.
אם הדברים נכונים, הם נקראים לשון הרע, ואם הם דברי שקר וכזב, הרי המספר אותם נקרא מוציא שם רע וחטאו חמור הרבה יותר.
חשוב במיוחד להדגיש כי דברים בגנות הזולת, על אף היותם נכונים, הם הם הנקראים לשון הרע. מקובל לחשוב כי לשון הרע מוגדרת כעלילת דברי שקר בגנותו של אדם וכאשר הדברים אמיתיים הרי הם מותרים. והתשובה השכיחה ביותר בפי המדבר לשון הרע כאשר גוערים בו, היא: "אבל זה אמת!". לאמיתו של דבר, זוהי טעות גדולה. דווקא דיבורים אלו, אף שהם אמת, נקראים בפי חכמינו ז"ל: לשון הרע.
 
אחד העיקרים בשמירת הלשון מדבר הרע, הוא הלימוד והשינון התמידי של דיני לשון הרע.
שוחט נדרש לפי ההלכה, לחזור תדיר אל הלכות שחיטה עד שיהא בקי בהן על פה ויהיו חקוקים על לבו.
בדומה לכך, נדרש כל אחד ללמוד תמיד את דיני לשון הרע עד שידע אותם על בוריים. זאת משום שאדם מרבה להשתמש בלשונו יותר מאשר הוא משתמש בשאר איבריו, ועל כן חייב והא בכל עת לדעת מה מותר לו לדבר ומה אסור. (חפץ חיים, חובת השמירה ג')
 
ב. שלושים ואחת מצוות
המדבר לשון הרע עובר בדיבורו על איסורי תורה רבים.
סך הכל ישנן 31 מצוות - 17 מצוות לא תעשה ו14 מצוות עשה - אשר כולן קשורות, אם באופן ישיר ואם בעקיפין ללשון הרע.
23/10/14 14:32
9צפיות
הדברים קרובים מאד גם לדברי הרמח"ל במסילת ישרים, שלשון הרע הוא אחד מן החטאים שבהם היצר מפתה את האדם ומראה לו "היתרים" וכו'. וכדי לנצח את היצר ולהגיע לנקיות המעשים והמידות, דרושה התמדת הקריאה בדקדוקים שבספרי ההלכה ובספרי המידות כדי שיידע להיזהר בכולם. כי מי שלא יודע עד היכן מגיעים ענפי המצוות, לא יוכל לעשותן כראוי. שנאמר בפרקי אבות (פרק ב', משנה ה'): אֵין בּוֹר יְרֵא חֵטְא, וְלֹא עַם הָאָרֶץ חָסִיד.
כל השאלות והתשובות להלכות השקמת הבוקר! מחכים ביותר, גם למתקד
23/10/14 02:31
11צפיות
מהר"ל
20/10/14 21:17
24צפיות
שמעתי רבות ואני רוצה להיחשף לכתביו. האם כתביו בסגנון מוסר ? האם אני צריך לרכוש ספרים עם ביאור לדבריו ואם כן תוכלו בבקשה להמליץ לי מהיכן להתחיל ואיזה ספרים מבוארים יש שמתאימים גם לאנשים ללא רקע ישיבתי, כאלה שמתאימים לכל יהודי גם אם אין לו רקע של חינוך דתי ?
 
המהר"ל
21/10/14 01:53
10צפיות
כתביו עמוקים ונוגעים ביסודות האמונה ותפיסת העולם היהודית.

מבחינת סגנון הכתיבה, הוא לא קשה במיוחד, אבל גם לא תמיד זורם בקלות.

לימוד המהר"ל דורש מחשבה רבה בזמן הלימוד, בעיקר להבנת המסר, ולפעמיםנגם להבנת הטקסט.

לדעתי עדיף ללמוד עם חברותא.

אני מכיר רק ספר אחד של פירוש על המהר"ל, על תפארת ישראל, אאבל אני לא זוכר כרגע את השם שלו, אשתדל לברר מחר ולעדכן.
יש סדרת ספרים
22/10/14 20:58
6צפיות
של המהר"ל. אתה מוזמן להציץ בהם.
יש את הספרים בהרבה בתי כנסת, ובוודאי גם בספריות.
הודעה יפה (לא שלי!) שחיזקה כבר כמה
20/10/14 18:45
24צפיות
שבוע טוב לכל ישראל אני כמו בכל שבת בסעודה שלישית קורא את הספר"אהבת חיים"(ספר מומלץ מאוד לכולםםםםם)ושקראתי שם על הפרשה קראתי משפט ששינה את הסתכלותי על העולם לכל החיים וגם הוכיח לי שה' אוהב אותי.למי שיש הרבה צרות ויסורים בחיים(כמוני למשל)המשפט הזה ישנה לו גם את הסתכלותו על העולם:

"וכן אמרו חכמינו זכרונם לברכה מי שיש לו צרות הרבה אם קבלם באהבה ומאמין שהקדוש ברוך הוא אוהב אותו,כי את אשר יאהב ה' יוכיח ולכן מביא לו יסורין,יהא בטוח כי אור גדול מוכן לזרוח לו אחריו"

שהייתי בסעודה שלישית קראתי את המשפט הזה שוב ושוב ושוב לפחות חמישים פעם והבנתי ששפטתי את ה' בצורה לא נכונה וסתם הייתי עצוב כל החיים(אתם לא רוצים לדעת מה עובר עליי כל יום...)אבל בזכות המשפט הזה הבנתי דבר אחד ויחיד:ה' אוהב אותי!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! כי אם לא היה לי יסורין כאלה הוא לא היה אוהב אותי זה שיש לי מלא יסורין זה סימן שהוא אוהב אותי בכל ליבו(הרוחני)ומעכשיו אני מסתכל אחרת על העולם הפכתי מהאדם הכי עצוב בעולם לאדם הכי מאושר בעולם אני כמעט בוכה מהתרגשות שאני כותב את זה בבית כנסת שהבנתי את המשפט הזה לכל עומקו כמעט התחלתי לרקוד שם משמחה והחלטתי לפרסם אותו לכל ישראל הקדושים שלא יחיו בעצבות וידעו שיש לכל צער הכי קטן שיש שמחה גדולה מאחוריו וכמו שכתוב בפסוק "יהא בטוח כי אור גדול מוכן לזרוח לו אחריו"זה מלמד שאל תפקפקו בחייםםםםםםםםם בה' ואל תתייאשו בחייםםםםםםם ואל תחשבו אפילו לרגע שה' עזב אתכם אלא תהיו בטוחיםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםם שהישועה כבר כאן היא כבר "מוכנה"אליכם אתם רק עוד לא מודעים לה כי אתם בעצבות ובייאוש ברגע שתבטחו בה' שייתן לכם את הישועה אזי הישועה תבוא וזאת עוד הוחכה ממשית שה' אוהב אתכם כי בשביל שהוא יאהב אתכם הוא צריך לנסות אתכם לראות אם אתם נאמנים לו ולא עושים לו הצגות...עכשיו שאני פה מספר לכם אני מרשה לעצמי לשמוח עד השמיים שקראתי את זה בבית כנסת היה לי חשק אדיררררררררררר לצרוח ה' אוהב אותיייייייייייייייייייייייייייייייי יייייייייייייי כי חשבתי כל השנים האלה שהוא שכח ממני כי כבר שנים שלא ראיתי ישועה מתקרבת אבל מהיום אני אדם שמח כי אני מרגיש כאילו כבר באה הישועה אליי ואני אדם חופשייייייייייייייי שבוע טוב לכל ישראל הקדושים אשריכם מקווה שתיישמו את המשפט הזה אני ממשיך לקרוא אותו חחחחח הוא לא יוצא לי מהראש
 
 
 
נטילת מים
19/10/14 02:08
50צפיות
א. היכן ניתן לקנות כלים קטנים היות והמינימום זה 86 מיליליטר אפילו
   כפול 2, זה מידת כוס קטנה, הכלים הקיימים פי כמה בגודל ומאוד
   מגושמים.
ב. ברכת "אשר יצא", האם אפשר?:
   1. להגיד בלב ולא בקול?
   2. להגיד בשעת הליכה או מעשה אחר?
   3. מיד לאחר מכן להגיד ברכת "שהכול" ולשתות?
בברכה,
זאב miraclelife1960@gmail.com
   
תשובה:
19/10/14 08:36
31צפיות
בעזהי"ת
 
 
  א. כל כוס, וכמעט כל בית קיבול שלם באשר הוא, יכולים לשמש לנטילת ידיים. הווי אומר, אם כן, שהאפשרויות בפניך מגוונות הרבה יותר מאשר ה'נטלה' הביתית לנטילת ידיים.
 
  ב. אודות הברכה:
  1. ברכת אשר יצר, דווקא באמירת שפתיים, ומוטב שלא בלחישה. אמירה בלב - אינה ברכה.
  2. בשעת הליכה בסדר, בשעת מעשה אחר - יש להימנע. צריך להתכוון בברכה ולא כלאחר יד!
  3. במידה ואתה רוצה לשתות מים, אז 'שהכל' ולשתות. אינך חייב לשתות כחלק מברכת 'אשר יצר'.
 
אם ברצונך לשתות
19/10/14 17:36
24צפיות
יש לברך תחילה אשר יצר, ואחר כך שהכל. היות וקשה לנו לצמצם את המחשבה ולכוון, אז אפשר לפחות לכוון בכללי שאני מודה על נפלאות הבורא בגוף האדם
תגובה
19/10/14 17:40
52צפיות
נטילת ידיים לאחר השירותים לא חייבת להיות בכלי - אפשר גם בזרם של הברז. אבל מטרתה נקיון הידיים, שהרי בידיים שאינם נקיות צריך אסור לברך, ואסור לעשות כל דבר שבקדושה.
ולכן מעט מידי מים לא תמיד יספיקו לנקיון.
גם לגבי נטילת ידיים לאכילה - אמנם מספיק במעט מים, כמו שאצרת, אבל צריך לדאוג שכל היד תתכסה היטב במים. ובאמת שאני לא יודע איך אפשר לעשות את זה עם ככ מעט מים.
ודבר אחרון, הגמרא מביאה דברי אחד התנאים שאמר אני מילאתי ידי במים ומילאו את ידיי מלא חופניים שפע משמים (זה בתרגום חופשי כמובן) ולכן פסק השוע שכדאי למלא מים בשפע.

ישר כח.
19/10/14 19:20
79צפיות
לגבי הסיפא, חשבתי לנכון להביא את הסיפור על רבי ישראל מסלנט שראהו מארחו והנה הוא מקמץ מאוד במי נטילת הידיים. שאלו המארח: "והרי הלכה פסוקה היא שראוי להדר וליטול את הידיים בשפע, ואם כן מדוע  כבוד הרב משתמש במעט מים לנטילה? והלא הכנתי למען כבודו מים בשפע". ענה רבי ישראל:  "ראיתי והנה המשרתת צריכה להביא את המים ממרחק והיא קורסת תחת המשא וחשבתי שלא מן הדין להדר על חשבונם וכתפם של אחרים".  

ראוי ללמוד מכאן הנהגה בכלליות (בעת שמתארחים, מקום ציבורי) להזהר מהידורים באבק גזל, שנזכה. (לומדים זאת בראש מאברהם אבינו בעת שקיים מצוות הכנסת אורחים. מן הפסוקים למדים כי אברהם הידר בכל, פרט לבקשתו "יוקח נא מעט מים", רש"י כותב "יוקח נא"  - "ע"י שליח" ואברהם לא רצה להדר  על חשבונו, כוונה רצויה ומעשה רצוי הלכו לפניו.)
º
איזה יופי..
19/10/14 20:41
12צפיות
º
מידת הנקיות!
20/10/14 01:07
14צפיות
תגובה
19/10/14 20:56
19צפיות
לנטילת ידיים די ברביעית לשתי הידיים, בכוס חד פעמית נאמר יש כרביעית וחצי, בכוס רגילה בוודאי שתי רביעיות.
גם למאמר חז"ל אודות השפע יש גבול ופירשו הפוסקים ששפע הכוונה רביעית לכל יד , או אצבעות+יד וכו'. מה שאני בא לומר שיש מקום לצמצמם מכמות של נטלה מלאה של ימינו. יש שם איזה 10 רביעיות, ואם לא די בזה הרבה אנשים נוטלים 3 פעמים על יד אחת! (לסעודה) ומבזבזים על כך נטלה שלמה. שיבושם להם אבל בהחלט יש מקום ליטול את שתי הידיים מחצי נטלה רגילה ועדיין להדר במצוה מבלי למנוע שום שפע.
להעמיד הדברים על דיוקם
19/10/14 22:36
20צפיות
אמנם כתב השוע ששיעור מים לנטילת ידיים הוא רביעית,  וכתב המשנה ברורה שזה רביעית לשני ידיו,  אבל כתב שם המשנה ברורה בשם האחרונים שלא יפחות משיעור רביעית לכל יד.
וכתב שם הטור:
"ואע"פ ששיעורם ברביעית יוסיף ליטול בשפע דאמר רב חסדא אנא משאי מלא חפנאי מיא ויהבו לי מלא חפנאי טיבותא"
ומוכח שצריך לכתחילה יותר משיעור רביעית וכמו שכתבתי.
וראה כל זה בסימן קנח סעיף י'
ולעניין נטילת שלוש פעמים בכל יד,  יסודו בדעת הראשונים,  מובאת במרדכי,  וכך פסקו כמה אחרונים,  ביניהם אדמור הזקן, ואולי גם הגר"א.
ולכן נראה לי שכל המרבה במים לנטילת ידיים הרי זה משובח.
תגובה
20/10/14 15:08
10צפיות
ואיפה אי הדיוק בדבריי?
ציינתי את ההלכה כמובן על פי השולחן ערוך וחכמי ספרד, אם המשנ"ב כתב אחרת לא לקחתי בחשבון (כשם שבהלכות שבת החמורות המנהגים שונים ולא מתחשבים בכל הדעות, כך גם כאן). בכל אופן גם לדבריו ולדברי הטור שהם דברי הגמרא שהזכרתי, יש בנטלה של ימינו הרבה יותר מרביעית לכל יד , זו הייתה ההערה בסך הכל, ששפע אין זה אומר נטלה שלמה או אפילו חצי על כל יד ויש להסתפק בהרבה פחות מזה ועדיין לקיים את ההידור והשפע.
º
"אנא משאי מלא חפני מיא ויהבי לי מלא חפני טיבותא"
20/10/14 08:43
14צפיות
נס כפול בחוה"מ סוכות (סיפור אמיתי)
17/10/14 11:20
38צפיות
בס"ד
 
הסיפור הבא גרם לאברך, שסיפר לי אותו ואף נתן לי את הרשות לשתף את כל הקוראים, להתרגשות עצומה ולרצון עז להתבטל עוד יותר כלפי הבורא ולהידבק בו יתברך מעבר לדרגות הביטול והדבקות שכבר פעמו בקרבו, מאחר והוא ראה בחוש איך הקב"ה ממש משנה עבורו את חוקי הטבע בצורה שלא משאירה כל מקום לספק.
האברך ואשתו היו בדרכם מעיר הקודש ירושלים אל אחת מערי הצפון כדי לבקר את ההורים של אחד מבני הזוג במהלך חוה"מ סוכות ה'תשעה, ופספסו את האוטובוס שיוצא בשעה 21:00 בשניות בודדות ונאלצו לחכות לאוטובוס הבא שיצא כעבור שעה ומגיע לאחת הערים השכנות, כשמשם יוצא אוטובוס ההמשך שמגיע להורים, מרחק של כחצי שעת נסיעה. בינתיים התקשרו למודיעין התחבורה הארצי ושם, לצערם, נאמר להם שהאוטובוס צפוי להגיע לשם לא לפני 23:40 ואילו אוטובוס ההמשך האחרון יוצא בשעה 23:30.
הם שמו לב שהנהג נוסע במהירות ממוצעת אך במהלך הנסיעה לפתע התחיל להאיץ באופן בלתי צפוי ללא חריגה מכללי התחבורה. במהלך הנסיעה סיכמו שאם יקרה נס ויגיעו בסמוך לשעה 23:30 האברך ירוץ לעבר האוטובוס השני ויבקש מהנהג שיחכה לבני הזוג עם התינוק שלהם שכמה שעות לפני כן חגג יום הולדת שנה.
במהלך הנסיעה התקווה שיהיה נס והם יגיעו בזמן הלכה והתחזקה, ובכל זאת ארבע דקות לפני שעת השין אמר האברך לאשתו שתיקח בחשבון שהם לא יספיקו להגיע בזמן כדי שהיא לא תתאכזב, כשהמשמעות היא שהם יאלצו לקחת מונית יקרה שעולה כמאתיים ש"ח, וזאת מאחר ולא נראו באופק אורות כלשהם שמעידים על עיר קרובה במרחק סביר, אך לפתע הנהג פנה ימינה וכאילו משום מקום הופיעו אורות של פנסי רחוב עם רחובות אמיתיים ביניהם, שגרמו לבני הזוג להאמין שעדיין יש סיכוי להספיק לאוטובוס ההמשך. כאילו עיר שלמה צצה לה באחת.
בדיוק כפי שתכננו מראש, האברך היה צמוד לדלת וברגע שהאוטובוס עצר והדלת נפתחה, הוא פתח בריצה מהירה לעבר האוטובוס היחיד ברציף שהיה מואר, וכשהגיע אליו ראה שהנהג מתחיל לנסוע. אחרי כמה הקשות על הדלת הנהג עצר ופתח לו את הדלת ואז האברך ביקש ממנו שיעשה לו טובה וימתין לו, לאשתו ולבנו, כדי שיוכל ללכת ולהביא את העגלה מהאוטובוס הקודם שחנה כמה עשרות מטרים משם. הנהג חשב שהאוטובוס נמצא רחוק והאברך הסביר לו שהוא ממש קרוב וחש מנימת הנהג שהסיכוי שנולד עם רגע הופעת האורות בכניסה אל העיר, עדיין חי וקיים.
מתוך רצון שלא לגרום לגזל זמן, צער ועגמת נפש לנוסעים בתוך האוטובוס, בהנחה שהנהג יחליט לפנים משורת הדין ובחסדי ד' יתברך להמתין לו ולמשפחתו מחד, ומאידך מחוסר ידיעה מה בסופו של דבר יחליט הנהג, האם לעכב אוטובוס שלם עם נוסעים שמחכים לרגע בו יוכלו לחזור הביתה אם לאו, רץ האברך חזרה לאוטובוס הראשון וגילה שהנהג שבינתיים עשה הפסקה עם נוסעיו עזר להם והספיק להוריד את בסיס העגלה, כשאת הלולב, הטיולון ושאר הדברים הוא הוריד בעצמו תוך שהוא פועל בשיא המהירות ומתוך הידיעה שכל שניה יכולה להיות הרת גורל.
אחרי שהידק את הטיולון אל בסיס העגלה, אחז בידו הימנית בלולב ובשמאלית בשקית שהביאו עימם, החל דוהר לעבר הכיוון השני תוך כדי שהוא מרגיש שמשהו בולם את העגלה בחלק התחתון שלה ובכל זאת דחף אותה בכל כוחו, תוך שהוא מקפיד שהלולב לא ייפגע וששום דבר לא יפול בדרך. כל המתח התפוגג למראה אחד המראות המרגשים ביותר שנגלו לעיניו כשהוא רואה שהאוטובוס עדיין נמצא בתחנה. הוא הבין שהנהג החליט לחכות להם. האברך לא התבלבל ומיד איך שעלה לאוטובוס ביקש מחילה מכל הנוסעים על העיכוב הלא נעים שנגרם להם בגללו.
הנהג הצליח לעמוד בניסיון העצום. האברך הודה לו והעניק לו ברכה מכל הלב, ותוך כדי השיחה שהתפתחה ביניהם אמר לו הנהג שהוא מאוד התרגש לראות איך שהוא רץ בכזאת מהירות ולא מתנהל בכבדות ואח"כ עולה ומבקש סליחה מכל הנוסעים, מאחר וזה מבטא מבחינתו תפיסת עולם של אדם שמרגיש "לא מגיע לי כלום ואף אחד לא חייב לי דבר".
הנהג אמר לו שבתחילה שקל לעזוב אותם ולנסוע, אבל מיד אח"כ גמלה בליבו ההחלטה לעשות חסד מאחר וזה האוטובוס האחרון מתוך כך שהוא הבין את המשמעות הלא פשוטה של האפשרות השניה ולא היה מסוגל להשאיר אותם שם לבד בשעה כזאת.
כשהתיישב ליד אשתו ושמח לראות את החיוך על פניה היא אמרה לו שהבחינה שהשעה בה עלה לאוטובוס היתה 23:31, וגרמה לו להבין שהנהג חיכה ועיכב את כל הנוסעים במשך יותר מדקה, נצח במושגים של תחבורה ציבורית.
כששאלתי את האברך אם הוא עשה משהו מיוחד לפני הנס הכפול שאירע לו הוא סיפר שהכל התחיל בכך שהוא קיבל על עצמו שכל המצוות שיקיים במהלך חג הסוכות השנה יהיו לשמה, למען שמו באהבה, היינו ללא כל רצון לקבל שכר, כי אם כדי לעשות נחת רוח ולשמח את ד' יתברך, בידיעה שזאת רק טיפה קטנה בהשוואה לים החסד האלוקי האינסופי.
בנוסף, בחג הסוכות הזה הוא זכה לישון בסוכה בפעם הראשונה בחייו, הרבה בזכות אשתו שהסכימה לכך, אמנם על מיטה צרה אך זו הרחיבה את אהבתו וקרבתו אל הקב"ה, פעולה שמבטאת אמונה ודבקות ברמה גבוהה מאוד בבורא יתברך שמו וישתבח.
עוד מסתבר שבמהלך אותו היום ביזו אותו ברבים והוא מצדו שתק וקיים בצורה מהודרת את דברי הכתוב: הנעלבים ואינם עולבים שומעים חרפתם ואינם משיבים, עליהם הכתוב אומר: ואוהביו כצאת השמש בגבורתו, ובמקום לענות הודה לבורא עולם וניצל את שעת הרצון שזימן לו ד' וביקש ממנו יתברך את אשר על ליבו.
למרות שהאפשרות ההגיונית יותר היתה לחזור הביתה ואז לצאת שוב בבוקר, הוא לא רצה שוב לטרטר את אשתו בעוד אוטובוסים ולהוסיף לצער שהיה לה.
זה מסוג המצבים שצריך לבחור את האפשרות הפחות בעייתית, אך בידיעה שר"ת של "בעיה" הם בורא עולם יפתור הכל, הוא הרגיש שהוא נמצא בניסיון ובשעת מבחן לאמונה ולבטחון שלו ב-ד' ואמר לעצמו ולאשתו "קודם נגיע לשם ו-ד' יעזור".
במהלך הנסיעה התפלל להקב"ה שיושיע אותם, שמעז ייצא מתוק, שיגיעו בבטחה ליעדם, שלא יצטרכו להוציא כסף רב על הנסיעה וכמובן קראו את תפילת הדרך במהלך הנסיעה.
הוא לקח אחריות מלאה על המקרה, התנצל בפני אשתו יותר מפעם אחת, וניסה לעודד ולשמח אותה.
עוד הוסיף, שהוא נוהג לברך מידי פעם את קרוביו ב"בשורות טובות, ישועות ונחמות", וידוע שכל המברך את חברו מתברך תחילה.
המשך...
20/10/14 13:43
17צפיות
נתאר לעצמנו שהמחווה המרגשת הזאת לא היתה מסתדרת ח"ו עם תוכניותיו של אחד הנוסעים, שהיה מגיע לנהג ודורש בכל תוקף שיתחיל לנסוע מבלי לחכות לאף אחד. לא היה עובר הרבה זמן עד שהוא היה עושה חשבון נפש עם עצמו ומתחרט על חוסר ההתחשבות והסבלנות אשר הפגין. יוצא שכל אחד מהנוסעים היה מוכן להקריב כדקה וחצי מזמנו לטובת שלושה אנשים זרים, כדי שאלה לא יהיו בצרה או בסכנה ושלא ישלמו הרבה כסף על מונית אם היו מוצאים אחת בשעה כזאת. האפשרות של טרמפ אמנם עלתה אך ירדה מהפרק בטיעון שחיי אדם יקרים יותר ממאתיים ש"ח. יש אינספור דוגמאות בהם הכלל מוכן להקריב מעצמו ללטובת הפרט, כמו עם כל החטופים שישראל החזירה בתמורה לשחרור מחבלים, כשאוספים כסף לצדקה או עושים מגבית לטובת אדם עני או משפחה נזקקת וכשנוסע אחד מקורר מבקש מנהג האוטובוס שיסגור את המזגן או מהנוסעים שלידו שיסגרו את החלונות. גם פה הרוב קובע - לעשות את המעשה הנכון ולא את מה שיותר קל ונוח.
תחושות מהחגים ו...עול מצוות
15/10/14 16:52
50צפיות
הרוחניות והאוירה הטהורה מחודש אלול כל כך נחוצה ומטעינה. הריח באוויר, הציפיה, הזכרונות מהשנה הקודמת והכמיהה.
אבל בימים האחרונים אני מרגיש שאין לי כבר מספיק כלים, אני כאילו כבר נטענתי עד למקסימום, כבר מרגיש שלא בא לי ללמוד ולהתפלל - שלא תבינו לא נכון, משתדל להתחזק באמונה אך מרגיש כמו תלמיד שזקוק לקצת חופש מהלימוד ומהתפילה, מבית הכנסת...עכשיו אני בדילמה עם עצמי אם ללכת או לא לבית הכנסת, אני מרגיש שכבר נטענתי וזקוק לשקט שלי, לבנחת שלי, לעבוד את ה' גם אם אני יכול רק לחשוב ולאמר לו שאני אוהב אותו.. להישאר בבית בכיף ובלי מחוייבות. יכול להיות שאני זקוק לקהילה יותר תומכת ברגעים כאלה, פחות שופטת. אבל מצד שני זה יכול להיות "דביק" לי מדי, לפעמים בא לי להישאר בבית.. כשאני חושב על החברה הדתית לעתיד אני מקווה שלא ישפטו אם לפעמים יש יהודי שרוצה לקחת פסק זמן..אני לא רוצה להתחבא כל הזמן מאחורי זה שבא מרקע חילוני וכאילו מגיע לי הקלות, אני חושב שדווקא לדתי מבית יכול להיות לא פחות קשה ממני לעבוד את ה' עם כל עול המצוות. לא פשוט להיות יהודי אבל אולי יש איזשהוא משהו שאני צריך לעבוד עליו בעבודת ה'.
 
חג שמח
 
זה רק אנושי לעצור ולתדלק מדיי פעם...
17/10/14 02:16
26צפיות
ב"ה
אני עושה את זה כל הזמן...
ואני עוד חרדי, חוזר בתשובה אבל חרדי, כבר 10 שנים בערך... 
ואני גר בשכונה סופר חרדית (לא אציין איפה כי זה לא טוב לתת פרטים) אבל בוא נגיד שזה משהו כמו מאה שערים אם לא יותר חרדי...
וכתבתי פה לא מזמן הודעה שגם יש לי חרדה חברתית אז ככה שאני הרבה פעמים עושה את מה שאתה מתאר...
ולאף אחד לא מזיז אם לא היית בבית כנסת, וכשאין כוח מתפללים ביחיד, ויושבים ולומדים כמה שאפצ'ר בבית, או ע"י הרצאות במחשב, או כל מיני.
אין בזה שום רע, להיפך אולי זה חובה, כי האמונה אמורה לבוא באהבה! ולאט לאט! כמו שציינתי פה כבר כמה פעמים ר' נתן מברסלב אמר שעל כל כף של התקדמות בעבודת ה' צריך סיר של חיזוקים מסביב ומעצמו... אז יש לך את המשוואה המדוייקת...
רק מה שלא הבנתי זה מה הכוונה "חופש מתפילה"? ו"לעבוד את ה' גם אם אני יכול רק לחשוב"? מה הבעיה להתפלל בבית ביחיד? זה כבר סתם עצלנות אם גם את זה אתה לא עושה... אם אתה עייף מנטלית, אז לפחות תתפלל בבית, ברוך שאמר, אשרי, ישתבח, קריאת שמע וברכותיה, ותפילת שמונה עשרה, ואם גם לזה אין לך כוח אז לפחות קריאת שמע ושמונה עשרה, זה לוקח כמה דקות, (עדיף את כל התפילה אבל בדיעבד אם אין לך כוח אלה ה- 2 דברים הכי חשובים), אני לא מבין למה את זה אינך יכול, זה קל מאד.
אז כמו שאמרתי גם אני לא מעט פעמים לא הולך לבית הכנסת ולחברותא שלי ולשיעורים וכו', אבל תשתדל בבית להתפלל את 3 התפילות וללמוד מה שאפשר, כבר מהכותרת שלך "תחושות מהחגים ו... עול מצוות" כבר קלטתי שמשהו פה לא בסדר, אם אתה מרגיש שזה עול, אתה בכיוון ההפוך, (נכון שכתוב שזה עול אבל ידוע המשל לאדם שאומרים לו לסחוב מזוודה כבדה מלאה יהלומים ואין לו כוח אבל ברגע שאומרים לו שאתה סוחב בשבילך לקחת לך פתאום הוא מקבל כוחות ונהנה מהסחיבה) ככה המצוות ניתנו בשבילך! ולכן אף שזה עול זה לא אמור להרגיש כמשהו כבד וקשה וללא הנאה, זה סימן שאתה הולך או מהר מדאי או משהו לא נכון בהשקפה או שניהם, מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד! ולי נראה שאתה צריך לא רק הפסקה קלה ומנוחה אלא שינוי הקו מחשבה לגמרי, משהו לא נכון אצלך, שנה טובה ובהצלחה.
זה באמת לא פשוט
22/10/14 20:55
5צפיות
לשבת כל כך הרבה זמן ולעסוק בתפילה וכו'
אחרי שהתרגלת זה הופך לדבר טבעי ומלא משמעות.
ציינת שיש דברים שמפריעים לך.. תנסה לגוון בבתי הכנסת, הן בתפילות, והן בשיעורים, יש ים של סגנונות.
בהצלחה !
חנות ירקות ופירות בחולון שנת שמיטה תשע"ה
15/10/14 11:24
40צפיות
בס"ד
מיועד לזיכוי הרבים
אנחנו לא סומכים על היתר מכירה, אלא רק על יבול נכרי מחו"ל
רציתי לבשר שיש חנות בחולון (אחרי מאמצים וחיפושים רבים)
רח' בית לחם 9, חולון
אין להם שם לפי מה שהמוכר אמר לי.... 
יפה לך
15/10/14 15:17
21צפיות
יפה שאתה לא סומך על היתר מכירה, שהרב עובדיה זצוק"ל אמר עליו בתקיפות שהוא לאמיתה של תורה, וסמךעליו בשני ידיו גם כשכיהן כרב הראשי לישראל - כמו כל הרבנים הראשיים שלפניו ושלאחריו.
ובפרט שברוב האחרונים מופיע שהיתר מכירה עדיף מיבול נוכרים.

מי שמך לאיש לא לסמוך על היתר מכירה?
...
15/10/14 17:11
17צפיות
1. אני בחורה. 
2. אני בת מדרשה, ויש לי רב שאני הולכת לפיו והוא זה שאמר לנו בנות המדרשה לא לסמוך על היתר מכירה כיוון שיש עם זה המון בעיות. 
3. הרב עובדיה יוסף זצ"ל תלמיד ענק חכם, מי מזלזל בו? חס ושלום. יש ענקי תורה שיש להם דיעות שונות בנושאים הלכתיים. זה שיש דעות שונות לא אומר שהם הולכים מכות זה אומר שהרב עובדיה מצא היכן להקל על מנת להקל על הדור. וכל המחמיר תבוא עליו ברכה. 
4. חבל שאתה לא דן אנשים שרוצים להיטהר לכף זכות, חבל... אל תעכב את ביאת המשיח זה בידיים שלך. 
אגב... אותה חנות ירקות, היא בהכשר בד"צ בית יוסף.
15/10/14 17:15
21צפיות
הרב עובדיה בעצמו לא נתן כשרויות להיתר מכירה. לא תמצא בארץ חנות אחת עם כשרות בד"צ להיתר מכירה. 
הלכה - אמנויות מהמזרח
13/10/14 17:12
51צפיות
אשמח מאוד אם ידועה לכם התשובה ההלכתית או שתוכלו להפנות למישהוא שמבין בזה (מבחינתי עדיף שו"ת אינטרנטי).
מניסיוני הקט, רב הרבנים לא מבינים בזה, יש כאלה שמבינים שיש כאן משהו עמוק ולא שטחי ולכן ככלל ממליצים לא לתרגל אמנויות מהמזרח כיוון שאי אפשר לדעת מה אוניברסלי ומה מקורו בעבודה זרה.
 
לגבי תרגול אמנויות מהמזרח כגון אייקידו, טאי צ'י
למשל באייקידו - המייסד היה אדם רוחני עובד עבודות זרות ובכל הכתבים רשום שינק את שיטת התנועה והפילוסופיה שלה מדתות מן המזרח.
האם יכולה להיות בעיה הלכתית בתרגול אמנות תנועה שכזאת ?  אינני יודע אם מישהוא פרט למייסד היפני של השיטה יודע מה שורש התנועות ובוודאי שלא רב שחקר ויודע.
כנ"ל לגבי טאי צ'י - נראה לי ששורש התנועות ספוג בפילוסופיה זרה (טאואיזם וכו'), ומי באמת יודע מה מותר ומה אסור ? קשה להאמין שיש מישהוא שירד לשורש אמנות בת אלפי שנים..
אשמח לדעת מה ההלכה ואפילו מה מנהג חסידות כאן. האם תמליצו לנסות ולמצוא אמנות תנועה אחרת ? אגב, בנושא אמנויות הלחימה די קשה למצוא משהו זמין ליד הבית שאיננו מן המזרח ועדיין מתאים למבוגרים.
 
מועדים לשמחה!
13/10/14 23:24
41צפיות
אם אינני טועה, אלישיר-המנהל,יוכל לעזור לך בעניין.
 
בהצלחה!
º
תודה.
14/10/14 08:53
13צפיות
בגדול
14/10/14 00:47
27צפיות
יש בהלכה הבחנה בין שלושה סוגים של השפעה דתית:
יש השפעה שהיא ע"ז ממש, למשל שינון שמות ע"ז בתור מנטרה, או הזכרת שמות האלילים במצבים שונים. בכלל זה גם מעשים שהם קשורים לדרך העבודה שבו עובדים את האליל.
אם אין משהו מכל זה, אז בעיקרון אפשר לקבלאת הטכניקות ולא את האמונה ותפיסת העולם שמאחריהם.
למשל אם אומרים לך תעשה ככה וככה ות
רגיש שלווה - זה בסדר, אבל כשמתחילים להסביר לך למה שלווה חשובה לחיים של אדם בריא, זו כבר תפיסת עולם וצריך להמנע מזה.
היום יש כמה וכמה בוגרים ומאסטרים של תורות שונות שחזרו בתשובה, וממשיכים ללמד את הדברים באופן כשר ובהנחיה הלכתית.
אני מכיר בתחום את מכללת 'אלימה' אבל כמדומה שיש עוד כמה. אצליהם תוכל לקבל גם הדרכה הלכתית בנושא.

מקווה שעזרתי.
חיים
תגובה קצרה.
14/10/14 08:47
38צפיות
בעזהי"ת
 
 
 
  א. זו לא רק שאלה הלכתית, אלא גם שאלה של הדרכה אישית כלפיך. שונים מאוד הדברים באם אתה מתרגל באופן קבוע אמנות לחימה, ועכשיו צריך להמשיך את העיסוק כחוזר בתשובה, לעומת אם אתה מחפש לעצמך עיסוק של פעילות גופנית. במקרה הראשון, למשל, בהחלט צריך למצוא פתרון שיאפשר לך להמשיך לעשות את מה שאתה אוהב ומשמח אותך. במקרה השני, אפשר אולי אפילו להציע לך לגשת לכיוון פעילות אחר לחלוטין.
 
  ב. באופן עקרוני אין בעיה עם קבוצה נפרדת של אייקידו (כי אם לא כן, לפני שמדברים על עבודה זרה, אייקידו היא אמנות לחימה המתנהלת בעיקרה דרך עבודת זוגות במגע מאוד צמוד, מה שבלתי אפשרי להתיר הלכתית לעשות אם הקבוצה אינה נפרדת), כמו גם עם קבוצה של טאי צ'י, או כל אמנות לחימה אחרת, וכן תרגול התעמלות הצ'י גונג או היוגה וכן הלאה.
 
  נכון שהיות ואמנויות התנועה הללו הגיעו מתרבות של עבודה זרה, אז במקורן יכולת למצוא לא מעט פרטים בעייתיים (למשל: מחיאת הכפיים בטקס תחילת שיעור האייקידו), אבל הפרטים הללו כשיהיו אינם חלק מהשיטה עצמה, אלא מפולקלור תרבותי סביבה - וממנו אפשר להימנע, ובלאו הכי מעיקר הדין הם אינם עבודה זרה כשלעצמם, אלא יותר אשר נקרא 'דרכי האמורי', בדיוק כל אמונה טפלה אחרת בתרבות המערבי.
 
  ג. הוזכרה כאן מכללת אלימה - הם בהחלט כתובת טובה לחיפוש אחרי קבוצות שבוגרים שלהם פתחו, אם ב'היישם' ואם ב'יוגה משלנו'. גוגל לרשותך.
 
  (הייתי רוצה להאריך, אבל הזמן אינו בצידי).
 
 
אלישיר
14/10/14 09:43
28צפיות
כתבת דברים כל כך נכונים ונראה שאתה ממש מבין בתחום.
לצערי הרבנים ששאלתי הודו שהם לא ממש מבינים בתחום..
מאוד אשמח אם תוכל לפרט בהזדמנות.
אני כרגע לא קשור לאף אמנות לחימה ותנועה כך שאפשר לבחור דרך חדשה וטהורה.
המוטיבציה שלי ללמוד אמנות לחימה היא גם לשפר את הביטחון העצמי, לדעת להגן על עצמי בחברה "משוגעת" בה כשאתה צופר למישהוא בכביש הוא יכול לצאת מהאוטו ולתקוף, לשפר את יכולת השליטה העצמית. זמינות מאוד חשובה ולאלימה, אינני בטוח שיש הרבה קבוצות במרכז.
להבנתי הקטנה, גם נושא הטאי צ'י והקונגפו יכול להיות מותר על ידי רב אחד ואסור על ידי רב אחר, גגלתי על כך ומצאתי תשובות סותרות בקשר לזה.
יש לי בעיה עם אמנויות שעוסקות בחישולים (בעיה רפואית שמצריכה משהו רך ותנועתי ואם אפשרות מועטה יחסית לפציעות),  קראתי שקאטות יכולות להיות בעייתיות מבחינה הלכתית כיוון שהן מחקות סמלים..בקיצור מרגיש שחוץ מקרב מגע שהוא ישראלי (אף כנראה עם חישולים) ושיטת אביר שלא זמינה במרכז לא יודע אם יש משהו אפשרי.
לגבי קבוצה מעורבת ועבודה בזוגות אנסה למצוא קבוצה כזאת. אם זאת תהיה אמנות נפוצה או מורה דתי בטוח שאמצא.
תודה מראש
חג שמח
 
º
אלישיר אכן מבין בתחום וכדאי להתייעץ איתו.
14/10/14 21:24
11צפיות
תוספת:
18/10/14 22:50
10צפיות
בעזהי"ת
 
 
 
  א. אם הגנה עצמית היא מבוקשך, אייקידו וטאי צ'י, וכל אמנות דומה להן, אינן הכתובת - רוב האסכולות בארץ הן יותר לתרגול פנימי ואיכות חיים, כשההיבטים הקרביים מוזנחים עד לא קיימים.
 
  ב. אינני יודע מה המגבלה הרפואית שלך, אבל מורה ותיק לאמנויות לחימה אמור להכיל אותך בתוך התרגול הקבוצתי, ולכוון אותך בנוגע למה כן ומה לא. לנוכח כל זאת, אני חושב שההמלצה הנכונה תהיה לחפש אחרי מורה דתי/חרדי לאמנויות לחימה באזור שלך, ופשוט להתחיל.
 
  
תודה רבה רבה
19/10/14 20:15
7צפיות
נראנ שאתה מבין בתחום (:
אגב, אם בתשובה גופנית עסקינן. חבל שאמנויות יהודיות (מהסוג של אביר ואולי אפילו קרב מגע) לא מספיק נפוצות בקרב ציבור דתי/חרדי אף שהמצב היום יותר טוב מבעבר לדעתי.
 
...
19/10/14 21:08
3צפיות
בעזהי"ת
 
 
  זיכוך החומריות דרך תנועה, הינו חלק מעבודת השמחה והבריאות - וכמובן להיות יהודי שמח ובריא זה הבסיס לחיי תורה ומצוות. וכשאתה מדבר על תשובה גופנית, אתה נכנס לרובד הרבה יותר עמוק ממה שאולי חשבת אי פעם. רמה שאת ארבעת המינים או כוס הקידוש, ובוודאי הטלית והתפילין, אתה מרגיש בדיוק כמו שמרגישים את נקודות הלאו-גונג או הדאן-טיאן, רמה שמתחילה קודם כל בחיים של טהרת הלב, על כל הפירוט היהודי של הטהרה הזו.
כתבה מעניינת של ד"ר גיא בכור
15/10/14 16:30
28צפיות
אשמח לשמוע / להעלות לדיון את דעתכם בנושא
 
 
º
הכתבה של גיא בכור בנושא האנוסים, גירוש ספרד
15/10/14 16:32
14צפיות
כתבה מקסימה.נהניתי לקרוא!
20/10/14 09:09
7צפיות
בדיוק אתמול חשבתי על זה,כמה כייף שנולדתי יהודיה. 
 
קראתי. נושא האנוסים תמיד עיניין אותי...
18/10/14 22:06
17צפיות
אכן זה משהו שהממשלה צריכה להרים את הכפפה ולהקים "כוח משימה" מיוחד לטיפול בעניין כמו שנכתב בכתבה,
אך יש נושאים רבים שבהם צריך להקים אירגון מסודר מטעם הממשלה שישתלט על המצב. כמו לדוגמא שמעתי את יו"ר הקונגרס היהודי העולמי מדבר על כך שבעולם אין בכלל הסברה ישראלית כשמדינות אחרות משקיעות בכך מיליונים ואנחנו, שהכי צריכים את זה, לא עושים...
צריך להיות לחץ מטעם רבנים / רבנים ראשיים לישראל
18/10/14 22:20
11צפיות
במידה והם רואים את חשיבות הנושא. קטונתי בכלל מלגבש דיעה....זה במגרש של הגדולים.
או באמצעות כח פוליטי שיוכל להזיז עניינים..
במידה וחשוב לא להזניח הנושא.
 
 
 
º
מהמקום הקטן שלנו נוכל רק להתפלל על זה
19/10/14 13:17
5צפיות
ביבי נתניהו הרבה לכתוב על זאת ב"מקום תחת השמש".
18/10/14 22:52
16צפיות
בעזהי"ת
 
 
  (חלק נרחב מהספר, נכתב כמעט עשרים שנה לאחור, עסק בחשיבות ההסברה, נושא לכאורה טבעי לנואם כריזמטי כמו יוצא הסיירת הלז. כמובן וכמתבקש, בפועל הוא לא עשה ולו מאומה בנושא).
השאלה האם הנושא נדון בקרב גדולי ישראל
19/10/14 20:20
8צפיות
אינני מבין בנושא ואני עפר לעומת רבנים שבקיאים בנושאים כה סבוכים. 
מעניין אותי פשוט לדעת אם הנושא על סדר היום. אני קורה מדי יום בתקשורת וזאת הפעם הראשונה שראיתי שכותבים על הנושא, וזה מד"ר גיא בכור, חילוני מהאקדמיה (ממחיש כמה הסטראוטיפים והסטיגמות לא במקום), לא ממש שמעתי או ראיתי בתקשורת הדתית שהנושא הזה על סדר היום. האם הנושא בכלל במודעות של רבנים ? אולי אפשר להפעיל קצת פוליטיקה במידה ויש מה לעשות.
 
להחיות את המתים או להחיות את החיים?
19/10/14 21:13
7צפיות
בעזהי"ת
 
 
  אמר הרבי הקדוש, רבי מנחם מנדל מקוצק, שיכל הוא ללכת לבית הקברות ולהחיות מתים, ואולם תחת זאת הוא בחר במשימה ההרבה יותר חשובה: להחיות את החיים, את אלה שעוד לא נפטרו מן העולם, אבל למרבה הצער חיים את חייהם בתרדמה, שנים רודפות שנים עד אשר באמת ימלאו ימיהם.
 
  וכן הוא בעיני בהקשר הזה. עד שאנחנו מדברים על כאלה שהינם ספק יהודים, ובוודאי רחוקים מאוד מכשרות, שבת או טהרת משפחה, יש עלינו קודם כל להקדיש את מירב המאמצים לטובת אלה שהינם וודאי יהודים, וקרובים הם לשמירת כשרות, שבת וטהרת המשפחה. עד שמדברים על לבדוק אפשרות חיים אצל אלה שכבר מזמן הפסיקו לנשום, עלינו לנסות להציל את אלה שעוד איכשהו נושמים.
º
לוח מודעות
10/10/14 14:27
18צפיות
רוצה להתחיל להתגלח במכונה במקום סכין? רוצה להתחיל להשתמש בפל
10/10/14 14:04
36צפיות
בפלטה בשבת אפילו לשים עליה שעון שבת ברוך השם? רוצה להתחזק בשמירת השבת?
 
אם יש פה מישהו שרוצה להתחיל להתגלח במכונה במקום סכין (כי הרי אסור ביהדות להתגלח בתער) או רוצה להתחיל להשתמש בפלטה ושעון שבת, שיפנה אלי בפרטי. יקפוץ לחולון ויקבל בחינם או תמורת תרומה כספית לגמח שיש לי (אם ירצה).  תפנו אלי בפרטי.  תמיד פה בשבילכם. שבת שלום.
º
כל הכבוד על היוזמה.
10/10/14 14:55
13צפיות
מחקר בפסיכולוגיה על הבדלים בין דתיים לחילוניים
12/10/14 19:34
23צפיות
שלום,
כחלק מעבודה סמינריונית בתואר בפסיכולוגיה, אני מבצעת מחקר הבוחן הבדלים בין דתיים לחילוניים בניהול רגשות.
אשמח אם תוכלו להשתתף במחקר ולהקדיש 2 דקות על מנת להשיב על השאלון בקישר המצורף:
http://goo.gl/forms/KTFgtb5R2E
תודה על עזרתכם!
המלצה לכן ולכל החוקרים באופן כללי.....
19/10/14 13:20
17צפיות
בעל תשובה (או "חוזר בתשובה" במונח העממי) הוא שונה ויש לתת מקום לאפשרות הזאת ב"נטייה דתית",
כיוון שאם אתם עושים מחקר אמיתי ומנסים מן הסתם להבין מה הרקע של הבן אדם ואיך זה משפיע על X,Y,Z אז צריך להבין שאם סימנתי "דתי" כי זה איך שאני מגדירה את עצמי כעת, לא שווה ערך לאדם שגדל בבית דתי אלא אולי דווקא בבית הספר החילוני שלמדתי בו קיבלתי כלים שעזרו לי להתמודדות עם הX הזה.
סתם נקודה למחשבה,
הרבה הצלחה
º
20/10/14 08:49
2צפיות
היום כולם קוראים עוד שעה (12:00) תיקון הכללי. יום פטירת הצדי
12/10/14 11:06
22צפיות
היום (יום ראשון) י"ח תשרי - יום ההילולה של רבנו, ר' נחמן בן שמחה ובן פייגא -
יום מסוגל לישועות!!!
כולם מוזמנים לקריאה משותפת של התיקון הכללי - בשעה 12:00

מועדים לשמחה וכל הישועות!!!

תדליקו גם נר נשמה לכבוד רבי נחמן בן פיגא. תשירו ליד הנר בשמחה להמתקת הדינים מעל כל עם ישראל את השירים שפה: https://www.youtube.com/watch?v=5cFbRkFpVRM
סרט דקומנטרי!
13/10/14 21:48
18צפיות
שלום לכם,
שמי אלמוג שלמך ואני תלמידת כיתה י"ב בבית הספר הריאלי בית בירם בחיפה במגמת קולנוע.
השנה, משימתינו היא סרט דקומנטרי באורך כ-15 דק על תהליך של בן אדם שהוא עובר כיום...
במידה ואת/ה מוכנים להחשף בפניי ובפני הצוות שלי ואתה חושב שיש לך סיפור שאתה עובר אותו גם כיום והוא יעזור לנו ביצירת הסרט אשמח שתצרו איתי קשר באימייל- almogsh97@walla.com 
גם אם אתם מכירים מישהו שמוכן בבקשה תצרו קשר ותעזרו לי, תודה מראש וחג שמח לכולם!
 
קו הלכה לפי הרב עובדיה 8 בבוקר עד 1 בלילה במחיר שיחה רגילה
21/10/14 16:10
12צפיות
כמה פשוט לכאורה להרים את הטלפון ולקבל תשובה מרב מוסמך, אבל לא פשוט לארגן 40 רבנים חשובים, מורי הוראה, רבני שכונות וראשי כוללים, ולחלק ביניהם את השעות מ-8:00 בבוקר ועד 1:00 בלילה(!), ללא תמורה.
לקו ההלכה הספרדי הארצי, התקשרו: 0737860860 במחיר שיחה רגילה!
אבל אליהו שושן, 31, נשוי ומתגורר בבני ברק עם ילדיו, רגיל לעבוד סביב השעון בזיכוי הרבים, בין היתר בניהול הכולל של סביו, רב בית כנסת בבת ים, שם נולדה לאליהו היוזמה. "אני מסתובב בבת ים ורואה שלאנשים אין הרבה את מי לשאול", הוא מספר. "הרבנים רוצים לענות, אבל מוגבלים לפי שעות, וטרודים מאוד. החלטנו להרים את הכפפה".
כיצד הצלחת להביא את כל הרבנים לפרויקט?
"ביקשתי עזרה מחבר מועצת גדולי התורה הרב דוד יוסף שליט"א שיעזור להביא רבנים. הוא אמר לי לפנות לרב משה פנירי, ואכן הרב פנירי הביא לי את רוב הרבנים. רובם היו מורי הוראה אצלו. יש גם רבני יישובים, ראשי כוללים, רבני שכונות ורבני קהילות בארץ".
קו ההלכה יצאה לדרך בראש חודש ניסן. "היום יש בקו כמעט 40 רבנים שעונים מ-8:00 בבוקר ועד 1:00 בלילה רצוף, מספר שושן. "בכל שעה יש בין שניים לשלושה רבנים שעונים לשאלות. אפשר לשאול בכל עניין, גם בטהרת המשפחה. היום בפועל יש בקו בין 300 ל-400 שיחות ליום, ועוד היד נטויה".
הרבנים החשובים, ביניהם הרב משה פנירי, הרב שמואל פנחסי ועוד רבנים ידועים, מקבלים את השיחות לניידים שלהם, ועושים זאת בהתנדבות מלאה. "המרכזייה מעבירה כל שעה שיחות למי שפנוי, ועלות השיחה היא של שיחה רגילה לבזק", אומר שושן ומדגיש "אני אדם פרטי, והקו לא קשור לשום גוף פוליטי". הרבנים כולם פוסקים על פי שיטת הספרדים, לפי מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל.
הרב שושן יודע לספר על לא מעט אנשים שנעזרו מאוד בקו ההלכה. "היה מישהו שאמר לי שכל מה שהם עושים בבית זה ´פחות או יותר´, הוא מספר וצוחק. "מאז שנפתח קו ההלכה הכל אצלם הולך על פי ההלכה. אין יותר ´פחות או יותר´". כמו כן, הרב שושן נזכר באברך שלא ידע מה מותר ומה אסור בהלכות אבלות, כיוון שיש אברכים שלא לומדים אבלות בחיי הוריהם. "הוא התקשר ולא ידע מה לעשות, וקו ההלכה עזר לו מאוד".
לקו ההלכה הספרדי הארצי, התקשרו: 0737860860
איך מתמודדים עם המציאות היום? הכל הפוך על הפוך
הודעה זו מכילה תמונות
10/10/14 01:14
57צפיות
ב''ה
והכל חשוך...
מאמר יפה שקראתי באתר "מענה" של הרב טיומקין והרב גיסין הברסלבר, אתר מאד מומלץ- לפני שאעתיק את המאמר מ"מענה" לפני כן אביא מה ששמעתי מרבותיי, משהו שאומר רבי שלום ארוש בספרו החדש עץ הדעת הוא שאדם צריך לדעת את מקומו ולא לקפוץ גבוה מדאי כי אז ייפול ויתייאש... ועוד הוא אומר שצריך להתרכז בדבר אחד או שניים ולהילחם (רציתי להוסיף שזה כדוגמת חייל שנמצא במלחמה ענקית, אם יתחיל להילחץ אוי איזה מלחמה כמה נפגעים וכו' רק יחמיר, אלא ירגיע עצמו ויהיה שליו ומרוכז במטרה וכו'), והדבר הראשון זה המלחמה ביצר התאוות הניאוף, מומלץ לקנות 'פניני בריתי שלום' שהוא חוברת קטנה של הרב שלום ארוש עם תפילות שגרמו לי לדמעות שליש באומן (תפילות שאין בספר המלא!), זכור לי שצדיק אחד לא ברסלבר אמר ש"הרבה היום מתמידים בלימוד.. עושים חסדים.. וכו', והכל הולך ונופל דרך החור הזה של התאווה ההיא, שדרך שם הם מאבדים הכל..." (אם איני טועה זה בעל ה"שומר אמונים" או צדיק אחר אמר...) בכל אופן זה מה שקיבלתי מרבותיי, ולדבר עם ה' כל יום שעה ולעשות חשבון נפש, ומתוך זה, חצי שעה על התאווה ההיא כך יזכה\תזכה לשלווה פנימית וגם יכול\ה להכיל אחרים כי ללא זה אי אפשר להכיל אחרים לא את אישתו או ילדיו אף אחד (ולכן אומר הרב שלום ב"גן השלום" להתפלל ש"יחשבו" שהוא מכיל ואוהב אותם כי בתאכלס בלי התיקון ההוא, הוא לא...), ועוד דבר אחרון לפני שאני מעתיק, במאמר הרב מביא כמה אפשרויות, כמובן שיש עוד המון, והכל זה תפילות, ועכשיו למאמר מתוך אתר "מענה"- 
 
שאלה – איך מתמודדים עם התחושה שהכל מתפרק, איבוד שליטה מוחלט בכל הענינים
כז אדר א' תשעד - 27/02/2014 פורסם במדור: כללי, כתבות נבחרות, מחשבה, שאלות ותשובות
שאלה – אולי זה לא הפורום המתאים, אבל נראה לי שהכל מתפרק, הכל מקצין, ונהיה הזוי, בכל המישורים, במיוחד בתחום הכלכלי, החברתי, המשפחתי, הכל, פשוט הכל. נראה לי שאני לא היחיד שמרגיש ככה, ובמיוחד בקרב חברי בעלי התשובה. יש לכם איזה הסבר איך מתמודדים עם הגל הזה?
 
זו באמת שאלה קשה, ומעולם לא התיימרנו להיות פרשנים לעניני חשבונות שמים. גם אני מרגיש שחבלי הלידה קשים, תכופים וכואבים, ואין ספק שקורים בעולם מהלכים גדולים, שמדברים אלינו, להתחזק ולהתקרב לקב"ה, כמו שמובא בכל הספרים הקדושים.
 יש נקודה אחת שאולי לא מספיק מרבים לדבר עליה, שגם עליה צריך לתת את הדעת ולהתייחס אליה בכל הרצינות, ואולי ננצל את שאלתך להתמקד בנושא זה.
 מסופר על כמה וכמה מגדולי ישראל, שכאשר באו אליהם הורים שלא זכו להיפקד בצאצאים, וביקשו ברכה, או סגולות לישועה, הרבנים הורו להם קודם כל ללכת להיבדק אצל רופא, ולבדוק אם יש שורש רפואי לבעיה. וכך בכל תחום, לפני שמחפשים את הסגולות או את מהלכי ה' בעולם, צריך קודם כל לראות שגם אנחנו עושים את שלנו.
 החיפוש אחרי השורש הרוחני לתאונות הדרכים אינו יכול לפטור את הצורך האמיתי והחשוב להגביר את המודעות לנושא הזהירות בדרכים. וכן בכל תחום ותחום, עודף המהירות לחפש את השורש הרוחני, לא תמיד נובע מעודף בטחון ואמונה חושית, אלא לפעמים בה לכסות על עצלות או חוסר תשומת לב ראויה להשתדלות הטבעית באותו התחום.
 כאשר אדם הולך במהלך לא מתאים, הקב"ה, דרך המציאות, מחדד את זה, ועושה שהמצב יהיה מוקצן ומוגזם, כדי שנראה בעינים שזה לא מתאים!
 לדוגמא, בתחום הפרנסה. הרבה אנשים היו מוכנים לחיות כל חייהם בבינוניות ובדחק, ולסבול את כל תופעות הלוואי הכרוכות, שהשפעתם לאורך השנים היא נוראית! ולכן, מן השמים, לטובתם, מזמנים להם פיטורין, משבר, או צרה שמחייבת אותם לגייס כסף רב בזמן קצר, ולמרות שבטווח הקצר זה מתסכל מאד, בטווח היותר ארוך – אפשר לראות איך זה היה לטובה, כי המצב החדש הקצין את מצבם ואילץ אותם למצוא מהלך שיבטא את כשרונותיהם, יוציא אותם מהבועה של הנוחות והפינוק.
 זה סוד גדול, שלפעמים אדם מוכן להתפשר ולסבול סבל מר, להימנע משינוי כי לסבל שלו הוא כבר רגיל, ולכן לתרץ לעצמו בלב כל מיני תירוצי הבל, ולחיות חיים שאינם חיים, ורק בגלל הפחד מן הלא מודע שבשינוי. חסד גדול עושה איתנו הבורא, שבכאלה מקרים הוא גורם להקצנה הזויה, שממחישה לנו עד כמה מצבנו בלתי נסבל, ולמרות שבמבט ראשוני ההקצנה גורמת לחוסר נוחות ולתחושת חוסר אונים, מבט יותר מעמיק שזה בעצם המפתח לישועה, כיון שדוקא ההקצנה הזו גורמת לנו לעשות מעשה ולפעול לשינוי המצב, וכמו שבני ישראל במצרים עבדו עבודת פרך, והתורה מעידה שעד שהם לא הוזקקו בעצמם ללקט את התבן – הם לא התפללו בכל כוחם לשינוי המצב.
 הרבה פעמים אדם חי במקום שאינו מתאים לו, והוא עצמו לא מודע עד כמה. וגם אם לו, אישית, יש נקודות בריחה מסוימות, בני משפחתו סובלים סבל מר, ולכן הקב"ה מזמן לו מצבים קיצוניים שממחישים לו עד כמה יש שוני בינו לבין המקום או החברה שבה הוא חי, וזה מה שיניע אותו לא להתפרש, לחפש הלאה מקום מוצלח יותר.
 דוקא הנסיון והקושי, מאלץ אותנו לגלות בעצמנו כוחות נסתרים שכלל לא ידענו שיש בנו. כך בנוי הגוף, שבמצבי חירום משתחררים בו הורמונים מיוחדים שמאפשרים לפעול בצורה עוצמתית ועל טבעית. כך בנויה גם הנפש, שבמצבי חירום וחוסר ברירה מתגלה יצירתיות מופלאה שרדומה לגמרי בחיי שיגרה.
 כך בנויים גם העולמות הרוחניים, וכמו שמבואר בתורה, שכאשר בני ישראל הגיעו ממצרים לארץ כנען, הם גרו בבתי הכנענים שגרו בארץ לפניהם. באותה תקופה, כידוע, אם מישהו נכשל בלשון הרע, הוא קיבל את העונש הלא נעים שנקרא: "צרעת הבית": הקיר קיבל נגעים מסתוריים, שגרמו לחוסר נעימוּת לא פשוט. צריך להוציא את כל תוכן הבית לרחוב, ובסופו של התהליך, זה יכול להגיע למצבים שצריך לנתוץ ולהרוס את הבית. אין ספק שזה עונש לא נעים. אבל דוקא מתוך הנפילה ומתוך העונש הזה, מובאת נחמה מוזרה: בתוך הקיר, הרבה פעמים התגלו אוצרות קדומים שאותם הכנענים החביאו בקירות הבית (כפי שמובא ברש"י, ויקרא י"ד ל"ד בשם המדרש, שהיו אמוריים שהחביאו את אוצרותיהם בקירות הבתים במשך ארבעים השנה שבני ישראל היו במדבר, ובזכות הנגע, בעל הבית ניתץ את קירות הבית ומצא את אותם אוצרות. יש בזה לקח חשוב. גם אם נפלת, גם אם אתה בשפל, דוקא אז יש לך אפשרות להתבונן ולגלות מהלכים חדשים, שאולי עד עכשיו בגלל ההצלחה והקבעון הם היו חסומים לנו.
 לא צריך להגיע למצבים כאלה כדי לגלות את האוצרות שבנו. עדיף לפעול ממצב של ישוב הדעת, ללמוד מנסיונם של אחרים. אני מאמין שבכל מצב ובכל גיל אפשר לתקן, אבל ברור שהרבה יותר קל כשבונים מהלך אופטימלי עם הזדמנויות רבות ואפשרויות רבות.
כמובן שאי אפשר להשלות את עצמנו שבזה זה מסתכם. ההסטוריה העולמית, הישראלית, הדתית והחרדית, עוברת שינויים ותמורות עצומים, וברור שלא הכל תלוי רק בהשתדלות הקטנה שלנו, וברור שצריך לחפש את השיפור הרוחני שנדרש מאיתנו. אבל אסור גם להזניח את השלב הראשון, הבסיס שעליו הכל עומד, שהוא הרצון האנושי הטבעי והישר, גם בתוך המציאות ההפוכה הזאת, לעשות מקסימום השתדלות ראויה לייצר אי של רוגע ונורמליות בתוך ביתנו.
שמירת הקדושה
19/10/14 18:07
7צפיות
יש לה חשיבות רבה להרגיש קדושה והתעלות, לחזות בנועם ה'.
ולזה התכוונו הרבנים שהבאת.
יש לזכור שלא תמיד מהחכמה להתחיל בדברים כבדים.
העיצה היעוצה איך להנצל מחבלי משיח, אמרו חז"ל ; יעסוק בתורה ובגמילות חסדים. סוף ציטוט.
ממליצים לדור הזה להשקיע הרבה ב"עשה טוב" ובאהבת ה', ומעט מהאור דוחה הרבה מהחושך.
מסכים חלקית,
20/10/14 02:27
5צפיות
ב"ה
קודם כל מסכים וגם הרב כותב בספרו (מומלץ לקרוא את ספרו עץ הדעת לעלות על דרך המלך, ספר מדהים!) והרב כותב ש-כל חיזוק בנושא קדושת הברית צריך לבוא באהבה ולאט לאט ובצורה של תפילה והבנה עצמית של מאיפה באתי וכו' ולא בצורת הלקאה עצמית... כדאי מאד לקרוא, ונכון שרוב היום האדם עובד ולומד וכו' ויקבע עיתים ויעשה חסדים וכו' (גם באלה צריך לדעת ללכת לאט לאט ולא לעזוב עבודה מי שהתרגל לזה ולקפוץ ליום שלם של לימודים בישיבה וכו' לדוגמא), אבל כן צריך לתת את הדעת על הנושא הנ"ל של תיקון הברית וכן צריך לעשות השתדלות בצורת תפילות ובקשות ולהתחרט כמה שאפשר, וכו'... זה חלק מהתורה! וכמו שאמרתי לך בהודעה אחרת לא זוכים בשום מידה מתוך הזנחה! בודאי ובודאי שלא במידה  חשובה זו! שנקראת קדושת היסוד... על כל דבר צריך להיפתח לה' ועם עצמו (ועם רב צדיק גם, להתפלל על זה), וכן לגעת גם בנושא כאוב ולא קל זה! אחרת שום תיקון לא יקרא מעצמו! בהצלחה...
'ויקיפדיה' אנציקלופדיה 'אובייקטיבית'? התשובה היא- פחחחחח
06/10/14 13:50
60צפיות
ב"ה
קודם כל לפני שאני מעתיק מתוך אתר הידברות, זה גם מנסיון אישי שלי שלא ארחיב בנושא, בקצרה רציתי להעלות תמונה 'נחמדה בקושי' של רב ליטאי (כשהייתי ליטאי) והם נלחמו בשיניים להעלות תמונה מכוערת מאד שאינה מייצגת והרב אינו נראה כך 99.999% מהזמן!... ממש הייתי צריך להילחם מלחמת עולם שלישית בשביל דבר פעוט כזה! תמונה מייצגת ונחמדה, בכל אופן הנה מאמרו של הרב דניאל בלס שאני מכירו אישית והוא באמת מומחה בנושא, מדובר כמובן ב'ויקיפדיה' הישראלית ולא בכל העולם, מתוך אתר הידברות (הקישור למטה) -
 
"ויקיפדיה' היא ללא ספק חזון הקידמה... כל בית בעולם יכול להיחשף למאות אלפי תכנים מדעיים והיסטוריים בכל שפה, ולרכוש ידע בסיסי בכל נושא, ובכך גם, להימנע מטעויות מביכות, לחשוף שרלטנות, לקרוא על המחקרים האחרונים בכל תחום מדעי, ולא פחות חשוב, להרחיב את ידיעותיו ואת השכלתו הכללית. זהו לכאורה חלום שהתגשם, אבל... וזהו אבל גדול. האם יתכן שאנו לוקחים את 'ויקיפדיה' יותר מידי ברצינות?...
לא נוהגים לדבר על כך בגלוי, אך נכון להיום, כמעט כל איש אקדמיה, ויהיה זה אפילו רופא כללי או פסיכיאטר בכיר, ניגשים בראש ובראשונה לוויקיפדיה בכדי להשיג מידע רפואי, ספרותי, היסטורי ואפילו חוקתי, ואף יצטט מתוך המקורות המופיעות בה, בבואו לכתוב מאמרים. רק לאחרונה ביקרה התקשורת שופטים בישראל אשר פסקו דינים תוך שימוש בציטוט ערכים מ'וויקיפדיה'...
השימוש באנציקלופדיה מובן בהחלט. הרי אף אדם אינו יכול לזכור מידע רב כל כך בכל נושא, אפילו לא בתחום עיסוקו. ואיזו עוד אנציקלופדיה אחרת מסוגלת להתחרות בכמות המידע והעדכון השוטף והחי של ויקיפדיה העולמית? אפילו אנציקלופדית בריטניקה הידועה כבר אינה עדכנית, שלא נדבר על האנציקלופדיה העברית שמעלה אבק. אף ספריה מודפסת לא תוכל להכיל את כמות המידע המתחדש בדורנו מידי חודש בחודשו, המחקרים, החדשות ואינספור תתי-הערכים. ויקיפדיה מציגה לנו את הדור הבא של תיעוד היסטורי-מדעי. בכך אין לה כל מתחרים בשוק המידע.
אך בטרם נברך על היוזמה הנהדרת, עלינו לבחון תחילה את השאלה החשובה מכל: האם ויקיפדיה היא אכן אנציקלופדיה 'אובייקטיבית'?...
יהיו מי שיטענו תיכף שכן... הרי 'כל גולש יכול לערוך את האנציקלופדיה החופשית', 'לבקר ערכים בדף השיחה, להוסיף, לתקן או לשנות, עד להכרעה דמוקרטית של כל הכותבים'... כך האנציקלופדיה אמנם 'מוצגת' לקהל הרחב, אך האם זהו המצב גם מאחורי הקלעים?... מה היה יחסכם ל'וויקיפדיה' לו הייתם מגלים שקומץ אנשים מנהלים אותה? ואותו קומץ... בעל דעות והשקפות ידועות מאוד... קובע מראש את ה'מדיניות' של הערכים... ובכך גם, את סוג התכנים שיפורסמו ולא יפורסמו באנציקלופדיה המפורסמת ביותר בישראל?...
אני בטוח שאף אחד מאתנו לא היה מעוניין לתמוך ביוזמה אנציקלופדית אשר היתה מייצגת נאמנה רק את מפלגת ה'ימין' או ה'שמאל', משמיטה מידע חשוב, או מציינת תמיד את העובדות השליליות בערכים שאינם תואמים להשקפתה... ומה לגבי אנציקלופדיה שהיא נגד היהדות?...
ויקיפדיה: חוויה גרועה לגולש הדתי.
גם בצורת הכתיבה האובייקטיבית ביותר, ניתן בקלות רבה להטות את דעת הקוראים לכל דעה שרק ירצה הכותב. כך לדוגמה, אילו רצינו לכתוב ערך מדעי בעד הדת העוסק ב'דינוזאורים', היינו עשויים להציגו כך: 'הדינוזאורים היו בעלי חיים שנכחדו לפני ההיסטוריה האנושית המתועדת. שיטות תיארוך אתאיסטיות, היוצאות מנקודת הנחה השוללת התערבותו של מתכנן ביצירת העולם והחיים, מציעות בעקבות זאת את ההשערה, כי הדינוזאורים חיו לפני '65 מיליון שנים'. אך ארגוני יהדות מצביעים על העובדה, שספר בראשית מתאר את בריאתם של "תנינים גדולים" וחיות ענק, זמן רב לפני שנתגלו בידי חוקרי מאובנים בשלהי המאה ה-18. המלבי"ם, פרשן מקרא אשר חי לפני 150 שנה, מתאר את הכחדתם במבול, טיעון אשר עשוי להסביר את הכחדתם הפתאומית של הדינוזאורים; מאובנים ימיים שנמצאו בכל רחבי העולם, במדברות הסהרה, ואף בראשי הרי ההימליה, מעידים על מבול גלובלי שפקד את העולם כולו בראשית ההיסטוריה, והביא להכחדה מסיבית של המינים. טענות אלו, למרות שנטענות בידי אנשי יהדות שהם גם אנשי מדע, טרם זכו להתייחסות הולמת של אתאיסטים בקהילה המדעית".
כל הנתונים שהוצגו לעיל הם נכונים ואמיתיים לגמרי, אך הם לא מתאימים לערך אנציקלופדי. כתיבה כזו מציגה את הנתונים העובדתיים בדרך של "עיקר וטפל", "חיובי ושלילי", המטה את דעת הקורא. אין כל בעיה להציג ערך כזה באנציקלופדיה דתית המציגה את עצמה באופן זה, אך יהיה זה בלתי ישר להציגו באנציקלופדיה הטוענת לאובייקטיביות.
לצערנו 'ויקיפדיה' נוהגת כיום בדיוק באותה השיטה, ובכך מקדמת השקפת עולם אתאיסטית המזלזלת ביהדות, 'ויקיפדיה' עשויה לתאר לנו את השערת התיארוך כ'עובדה', ולכתוב משפט כגון: 'הדינוזאורים היו בעלי-חיים אשר נכחדו לפני '65 מיליון שנים'... הערך עשוי לציין בהמשך וב'דרך אגב' כי 'ארגוני יהדות עודם 'מאמינים' שהדינוזאורים חיו לפני אלפי שנים, ונכחדו במבול. שתי טענות אשר 'אינן מקובלות' על הקהילה המדעית'... כתיבה כזו יכולה 'להישמע' אובייקטיבית במבט שטחי, אך מסתירה חוסר אובייקטיביות מובהק! היא מציגה את עמדת האתאיזם כ'עובדה' ש'אין עליה עוררין', ואת היהדות כגורם צדדי המתנגד ל'מדע' (או יותר מדוייק- פסאודו מדע) האתאיסטי ה'מוכח'...
בשונה מ'וויקיפדיה' האנגלית והאמריקאית, הנערכות בידי עורכים רבים ממגזרים שונים, 'ויקיפדיה' הישראלית מנוהלת בידי קומץ אנשים! שדעותיהם נגד היהדות נחרצות!
כל 'ויקיפד' חדש שנחשף לערכים העוסקים בבריאה ויהדות מגלה זאת מהר מאוד... כל טענה התומכת בקיום בורא או אמיתות היסטוריית התורה נמחקת מיד! ואפילו תהיה זו טענה אובייקטיבית לחלוטין! המציגה סימוכין ומקורות מדעיים ללא השמעת דעה אישית! מנגד זאת, כל טענה 'אתאיסטית', ואפילו תהיה רק טענה פרשנית! או דעה אישית בלא מקורות-מדעיים! תזכה להנצחה שתוצג בפני אלפי קוראים בתור 'עובדה' מהימנה 'ללא שום מחלוקת'... מי שינסה לבקר את 'המדיניות האתאיסטית' יימחק מיד! ללא שאלות וללא הסברים...
ומה קורה בערכי יהדות, העוסקים ישירות באלוקים ובתורה? גם לכך מצאו ב'וויקיפדיה' פיתרון 'הולם'... לאחר כל טענה התומכת בקיום בורא או אמיתות התורה, תופיע תגובה אתאיסטית 'מוחצת'... המנסה 'להפריכה' (אפילו כאשר אותה 'הפרכה' תהיה בלתי-מהימנה! בכל קנה מידה אנציקלופדי!) הצד האתאיסטי חייב לומר את ה'מילה האחרונה' בכל נושא יהדות וה', ואסור ליהדות להשמיע כל תגובה נגד ה'אתאיזם'. כל מידע נבחר באופן סלקטיבי, ואפילו הסדר בו מוצג המידע... והמטרה? ליצור את הרושם שאין ליהדות כל מענה לטענות האתאיזם... וכן ליצור את הרושם שכל טענה שמשמיעה היהדות, כבר זכתה להפרכה 'מדעית' מוחצת ממנה לא קמה יותר.
המגמתיות קיימת אפילו בקישורים אותם ניתן להוסיף בתחתית המאמרים ב'וויקיפדיה', בערכי יהדות רבים נוספו קישורים לאתרים אנטי-דתיים המסיתים נגד היהדות!! במילים אחרות, 'ויקיפדיה' רוצה להשמיע צד אחד! נגד היהדות, ולא לחשוף את הקוראים בישראל למידע אובייקטיבי ביהדות.
את הדברים הבאים אני כותב מניסיוני האישי בוויקיפדיה. אמנם את המנהלים של ויקיפדיה בישראל הכרתי רק דרך כתבות... קריאה בדפי השיחה, וניסיונות עריכה מצדי שקיבלו את תגובתם... אך את ה'מדיניות' האתאיסטית למדתי תוך כדי הכתיבה בה.. מצאתי שמרבית הערכים העוסקים באלוקים, תכנון תבוני, מקרא ויהדות, נכתבו בידי 'אתאיסטים' הפעילים בפורומים המסיתים נגד היהדות! אמנם קיימים גם כותבים דתיים ב'וויקיפדיה', אך אלו כותבים על פי רוב ערכים ממוקדים בנושאים שאינם מעוררים מחלוקת...
חשוב להבין שהבעיה אינה עם הכותבים, אלא עם המנהלים של 'ויקיפדיה', הנותנים לאתאיסטים חופש ביטוי מלא, וסתימת פיות לכל אחד אחר. החבורה שמנהלת את 'ויקיפדיה' מורכבת מקומץ אנשים מבוגרים, הרחוקים מן היהדות! אשר נותנים לאתאיזם תמיכה 'עיתונאית' מלאה, הנה מספר דוגמאות:
(המשך בתגובה הבאה...)
המשך...
06/10/14 13:54
30צפיות
ב"ה
ויקיפדיה נגד היהדות...
לפני מספר שנים כתב 'אתאיסט' נגד היהדות, היה ניתן לצפות שהערך יעסוק בטענות אלו בשמם של פילוסופים או אתאיסטים ידועים, אך לא הוא, הערך עסק בטענות אישיות במילותיו שלו, וסיסמאות נכתבו בו לעייפה. הופתעתי לגלות שהערך אפילו לא הוצג עם מסגרת אדומה המבקשת לערוך או לשכלל אותו.
ואם לא די בכך שהציג טיעונים משלו נגד הדת, גם החליט שטענותיו מצדיקות את הכפירה, וכך הנציח זאת בוויקיפדיה לעיני אלפי קוראים.
לא יכולתי להביט בנעשה מן הצד, ולכן ניסיתי לערוך את המאמר במטרה להוסיף בו נדבך אובייקטיבי. לאחר כל קטע שכתב האתאיסט, הוספתי משפט כמו "אנשי דת רבים כדוגמת הרב פלוני, הסבירו עניין זה כ..." והצעתי מענה אובייקטיבי לטענותיו (אין באמת בנמצא טענות "נגד" הדת, ועדיין לא קם המדען או הפילוסוף שטען כי בכוחו להפריך את קיומו של אלוקים).
מיותר לציין שתוך זמן קצר מחקו המנהלים את כל ההוספות שהוספתי, והותירו את דעותיו האישיות של האתיאיסט ללא שמץ ביקורת. מעולם לא התירו לי להציע ביקורת נגד הערך הלא-אובייקטיבי הזה, או אפילו להציע קישור בתחתיתו לתגובה אובייקטיבית מצד היהדות. יש לזכור שהערכים העוסקים בדת זכו להתייחסות האתאיסטית, וזאת בגוף המאמרים העוסקים בטענות בעד הדת! אך אבוי למי שינסה להציע ביקורת אובייקטיבית לערכים העוסקים באתאיזם ואבולוציה.
ויקיפדיה לא רוצה שתדעו: אבולוציונים יכולים לטעות
יצרתי בעבר את הערך "תוספתן" בוויקיפדיה, שלא היה קיים, והורחב מאז ביקרתי בו לראשונה. בתוכו ציינתי את הגילויים האחרונים: שבדומה לשקדים, מדענים גילו שהתוספתן תורם לגוף האדם. עובדה זו כידוע נגדה את כל החיזויים של אבולוציונים אשר האמינו כי התוספתן הינו ראיה ל"שרידי איברים" ולכן תומך בתיאורית האבולוציה. הערך נותר, אך מידע חשוב זה נמחק ממנו שוב ושוב, בכדי שחלילה לא יתקל קורא אקראי במאמר ויעז לפקפק ב"קדושתה" של האבולוציה ומדעניה.
תגובה דומה ניסיתי להוסיף בערך על ה"שקדים": תומכי האבולוציה טענו בעבר הלא-רחוק שגם השקדים הם "שרידי איברים" חסרי שימוש, ואף תמכו בהסרתם בארצות אירופה, זאת עד שנתגלה בעשור האחרון שהם נוגדי מחלות ומהווים חלק חשוב במערכת החיסון של ילדים. עניין זה מראה שגם מה שמוצג כ"ראיה" לאבולוציה, או כאיבר חסר שימוש, יכול להתגלות בעתיד כתוצר הנוסף של תכנון אינטליגנטי.
(בעבר גם חשבו מדענים כי 90 אחוז מן ה-DNA הוא בלתי שימושי, ואפילו כינוהו בשם המזלזל "די-אנ-אי זבל". רק בשנת 2004 התברר שרצפי ה"פסולת" בגנום חיוניים למעבר של הגנים למצב פעיל - מתוך "עשר התגליות המדעיות החשובות של 2004 ע"פ כתב העת "Science").
אך מה שכתבתי בוויקיפדיה על השקדים והתוספתן נמחק מיד, למרות שהמידע הוצג באופן אובייקטיבי ללא השמעת דעה אישית. כך הכרתי פעם נוספת את ההנהלה של ויקיפדיה, ואלו עובדות מותר ואסור להשמיע בה.
מאוחר יותר התפרסם בוויקיפדיה הערך הגדול על "אבולוציה", שנועד רובו ככולו, לשכנע את הקוראים בנכונותה של תיאורית האבולוציה. בערך זה הופיעו טיעונים רבים בעד האבולוציה ללא כל צל של ביקורת. גם כאן ניסיתי להוסיף ביקורת אובייקטיבית לאחר כל טענה אבולוציונית, תוך ציון ממצאים הסותרים את האבולוציה, וציטוטים של אנשי מדע רציניים שהטילו בה ספק. למותר לציין שגם הוספות אלו, למרות שנכתבו בצורה ביקורתית, נמחקו תכף ומיד. אז גם נחסמתי מן הכתיבה בוויקיפדיה. אם רצונכם לקרוא תגובה הולמת לטיעונים בעד האבולוציה בוויקיפדיה, חפשו בגוגל את הביטוי "אבולוציה לעם ישראל", ותמצאו את תגובתו של הרב יהושע ענבל באתר הידברות.
ויקיפדיה לא רוצה שתדעו: איינשטיין האמין באלוקים
איינשטיין לא היה אדם דתי, ואף רחוק מכך. אך המסקנה על קיומו של בורא לעולם הינה מסקנה מדעית לגמרי שלא נוגעת לדת, למרות שהיא בהחלט מובילה אליה (מי שמבין שיש בורא לעולם, טבעי שיחפש אחר משמעות החיים האלוקית שניתנה לאדם).
איינשטיין הסיק על קיומו של בורא לעולם מבחינה מדעית, אך התנגד לכל הדתות באופן אישי. כאשר אנו מדברים על העובדה שהיקום מתוכנן, והמסקנה האלוקית המתבקשת ממדע הפיזיקה, יהיה זה רק הגיוני לצטט פיזיקאי שהסיק על אותה מסקנה מדעית בדיוק. דעותיו האישיות של איינשטיין על דת ופילוסופיה אינן נוגעות לדיון המדעי בעד קיומו של בורא לעולם. ואולי אף להיפך: עצם העובדה שאיינשטיין לא היה אדם דתי, רק מחזקת את המסקנה שמציאות האלוקים הוא בראש ובראשונה התוצאה של עמדה וחשיבה מדעית.
אולם "אנציקלופדיה אתאיסטית" שאינה מכבדת את עצמה, לא תרצה להציג מדען נחשב כאיינשטיין כמי שהסיק והכיר בקיומו של אלוקים. מצד אחד פרופ' איינשטיין לא היה אדם דתי, ואף רחוק מכך, אך מנגד זאת הוא הסיק כמדען על קיומו של אלוקים, ואפילו פסל תיאוריה מדעית התומכת באקראיות, באומרו: "איני מאמין שאלוקים משחק בקוביות". בעיני איינשטיין, היקום תוכנן בידי בורא, ואינו התוצאה של צירוף מקרים עיוור.
בערך הראשון שנכתב בוויקיפדיה על איינשטיין, ניסה הכותב לתאר את המדען הדגול כאתאיסט או חסר כל הגדרה דתית, וזאת באמצעות פרשנות של מכתב מפורסם בו כתב כי הוא מאמין בא-ל של שפינוזה שאינו מתערב במעשי האדם... באמצעות משפט זה, שהוצא מהקשרו המקורי, ניסתה ויקיפדיה לצייר את אמונתו של איינשטיין כאמונה אתאיסטית-פנתאיסטית, שבה הא-ל אינו אלא היקום הסובב אותנו, או איזושהי הרגשה "דתית מדעית". בכך התעלמה ויקיפדיה מציטוטים מפורשים של איינשטיין, בהם הסביר בבירור את כוונתו, והגדיר את אמונתו באלוקים כבורא ומתכנן שיצר את העולם בכוונת תחילה.
איינשטיין אמר במפורש בראיון עבור המגזין טיים (Time Magazine) שהוא לא פנתאיסט וגם לא אתאיסט. בתרגום מהיר מתוך הראיון (איינשטיין): "אני לא אתאיסט. אני לא חושב שאני יכול לקרוא לעצמי פנתאיסט... אנחנו כמו ילד קטן שנכנס לספרייה ענקית המלאה בספרים בכל מיני שפות, הילד יודע שמישהו היה צריך לכתוב את הספרים האלה, אבל הוא לא יודע איך. הילד לא מכיר את השפה שבה הספרים כתובים. הילד מבחין בסדר (תכנון) מסתורי של הספרים, אך עדיין לא מכיר את הכותב".
ציטוט זה, למרות שהינו אובייקטיבי לגמרי, ושופך אור על מסקנתו של איינשטיין שיש בורא, לא מוצג בוויקיפדיה, העורכת ערכים בהתאם להשקפה עולמה הפנימי.
אך ויקיפדיה לא הצליחה להסתיר את האמת לאורך זמן, ולאחר דיונים רבים היא שינתה את הערך על איינשטיין. הפעם ציינה שהוא האמין באלוקים, אך עשתה זאת בעורמה: תחילה הציגה ציטוט של איינשטיין נגד הדת, אחר כך ציינה ציטוט שלו על אהבת המדע כדת קוסמית, וסיימה בציטוט דומה שלו נגד היהדות. המטרה? להציג את איינשטיין כמדען אשר השתמש במילה "אלוקים" רק כדי לתאר איזו תחושה מדעית כלפי היקום, ולהרחיק אותו ככל האפשר מתמיכה ישירה או עקיפה ביסוד הדת. ציטוטים מפורשים של איינשטיין המבארים את מסקנתו הלוגית על קיומו של בורא, לא הוצגו בה.
(המשך...)
המשך...
06/10/14 13:57
19צפיות
ב"ה
ויקיפדיה לא רוצה שתדעו: סילבסטר לא היה טוב ליהודים
כיצד ניתן לטהר "חג" ישראלי שנקרא על שמו של "קדוש" נוצרי? אם תחפשו את הערך "סילבסטר" בוויקיפדיה, תגלו בו את המשפט הבא: "לא ידוע על שום יחס מיוחד של סילבסטר כלפי היהודים, לטובה או לרעה, ואין ראיות לרדיפת יהודים בידי הכנסייה בתקופתו".
ברם, אם תפתחו כל אנציקלופדיה אחרת תחת הערך "סילבסטר", תגלו מהר מאוד שסילבסטר היה המנהיג הנוצרי הראשון אשר קיבל לידיו את הסמכות הרומאית להשליט את הנצרות בכח הזרוע. זוהי האמת המרה, כי מימי סילבסטר הנוצרי התחילה תקופת חושך לעם היהודי בגלות, תקופה אשר הגיעה לשיאה ברדיפות אכזריות ועלילות דם שנמשכו לאורך יותר מאלף שנה. כל זאת התחיל מאז קיבל סילבסטר הראשון את השליטה בחיי אדם, ואת התפקיד הנוצרי של מחיית "הכופרים בנצרות" עובדות אלו נכתבו בוויקיפדיה האנגלית, אך לא בוויקיפדיה העברית... בוויקיפדיה שלנו רק נאמר שאין תיעוד מפורש לרצח יהודים בשמו, העיקר שנחגוג בלב שקט. סילבסטר עצמו ודאי "אהב" יהודים מאוד מאוד, וכל הנרצחים מימיו ואחריו? הבה לא ניתן לעובדות להציק לנו.
(המצדדים בסילבסטר ינסו לטעון בתמורה, שרודנות הסילבסטרים רדפה את כל מתנגדי הנצרות, ולא רק את היהודים... כאילו יאמרו שהשואה היתה פחות גרועה בגלל שהנאצים הרגו גם צוענים ורוסים). ומה לגבי השם "סילבסטר", שמשום מה התקבע כשמו של חג לאומי בישראל? ובכן, תאריך ה-31 בדמצמבר נקבע על ידי הכנסייה הקתולית כיום זיכרון "קדוש" לכבודו של סילבסטר הנוצרי, המנהיג הראשון לתקופת הצוררים הנוצרים באלפיים השנים האחרונות. בוויקיפדיה לא ציינו שהשם "סילבסטר" הועבר במסורת לכל מנהיגי הנצרות הבאים אחריו (כמו שושלת הפרעונים, שבה כל מלך נקרא בשם "פרעה"). ויקיפדיה גם לא הזכירה ש"הסילבסטרים" עמדו תמיד בראש הכנסייה הקתולית במלחמה תמידית כנגד כל היהודים באירופה. מרבית הסילבסטרים היו רודנים וצוררים שהצרו והתעללו בעם היהודי, רדפו וביזו אותו בשל אמונתם הנוצרית שהעם היהודי צריך להיות מושפל ונרדף.
לא פחות מעניין לציין כי החג הלאומי נקרא בשם הנוצרי סילבסטר רק בישראל ובשתי המדינות ה"יהודיות" ביותר בעולם: גרמניה ופולין. עובדות אלו אינן מתאימות לרוח האתאיסטית הנושבת בוויקיפדיה, ולכן הן לא מוצגות בה. כדי להשיג מידע אמיתי על סילבסטר ושושלת הסילבסטרים, תאלצו לחפש אנציקלופדיה אובייקטיבית יותר, עדיף באנגלית.
* * *
לסיכום העובדות: ויקיפדיה מנוהלת בידי אתאיסטים, ולכן הערכים העוסקים באבולוציה, זאולוגיה, בריאה, אלוקים, ארכיאולוגיה מקראית, אתאיזם, דת ואמונה - אינם אובייקטיבים.
רק מי שהתנסה בוויקיפדיה יוכל לגלות לכם את כללי העריכה ה"סודיים" של ויקיפדיה בישראל. והרי הם לפניכם:
1) קודם כל יש להסיר את הכיפה.
2) אין להציג לעולם בוויקיפדיה טענה בעד קיומו של אלוקים, או התומכת באמיתות הדת, אלא רק בליווי ביקורת אתאיסטית גורפת, רחבה ומפורטת, כאשר הטיעון התומך בדת יהיה קצר וחסר מקורות מדעיים ככל האפשר.
2) נאסר בתכלית האיסור להציג את תגובת הדת לביקורות האתאיסטיות הנכתבות נגדה. זוהי אפוא חובה ממדרגה ראשונה לסיים כל ערך תחת הרושם שהאתאיזם השיב עליו והשתיק את טענות הדת.
3) בערכים מדעיים או שנויים במחלוקת, יוצג האתאיזם תמיד כעובדה שלטת ועיקרית. בערכים מסוג זה נאסר בתכלית האיסור להציג את ביקורת הדת ויחס הדת לאתאיזם, אלא רק במידה שהדת ותומכיה יוצגו ככת טפלה ותמהונית.
4) כשחסרים מקורות אתאיסטיים (כגון ציטוטים של אישים ומדענים התומכים באתאיזם), יוכל הוויקיפד להמציא מדעתו ביקורת אתאיסטית נגד הדת, או בעד האתאיזם, ויציג אותה כדעה מקובלת ואובייקטיבית. מנגד זאת, נאסר לציין בערכים אלו דעות או ציטוטים התומכים בעד הדת, אפילו אם יושמעו מפי אנשי מדע ידועים.
מהו הפתרון?
לאחר קריאת המאמר, רבים ישאלו את השאלה המתבקשת: ומהו הפתרון? כיצד היתה ויקיפדיה צריכה להתנהל?
ובכן, אנציקלופדיה אינטרנטית שרוצה להיות אובייקטיבית, היתה צריכה לעשות אחת משלוש האפשרויות הבאות:
1) אפשרות ראשונה, היא לאפשר לכל הכותבים להציג את דעותיהם לפי סעיפים בערך מרוכז. במילים אחרות, מערכת דמוקרטית שבה כולם מבקרים את כולם, עד שנוצר הערך האובייקטיבי ביותר המציג את דעות כל המשתתפים בצורה שווה, אולי לפי סעיפים או נושאים, אך ללא מתן יחס מועדף לאחד מן הצדדים. כל צד יציג את העובדות לפי השקפתו תחת הכותרת המזהה אותו כדתי או כאתאיסט.
2) אפשרות שנייה: שהאנציקלופדיה לא תאפשר לאף גולש להציג את דעתו האישית בכתיבת ערכים. במילים אחרות, הכתיבה תהיה מדעית לגמרי, באופן כזה, שאף כותב לא יהיה רשאי להציג דעות או תיאוריות בתור עובדות חד משמעיות, ולא יוכל להטות את הכף לטובת השקפתו. חובה ממדרגה ראשונה תהיה, להציג אך ורק עובדות מדעיות שאוששו בתצפית או ניסוי, וכל השאר, להציג רק כהצעת פרשנות או תיאוריה תחת הכותרת המתאימה.
3) ישנה גם אפשרות שלישית: שהאנציקלופדיה תודה בריש-גלי שהיא אנציקלופדיה דתית או אתאיסטית, תכנה את עצמה בשם המתאים לה, ובכך תמנע מהקוראים הנכנסים אליה לטעות בפרשנותם אליה.
אני הייתי מעדיף את האפשרות השנייה, לפיה אף כותב לא יהיה רשאי להציג את דעותיו האישיות (יהיה ניתן להציג את דעתם של חוקרים בכל תחום, אולם רק כדעה ולא כעובדה, ואך ורק יחד עם דעות הפוכות שהתפרסמו נגדם, ובכך להעניק לכל צד מידה שווה של התבטאות בנושאים שנויים במחלוקת).
ערך שבו נכתב: "דינוזאורים היו על-סדרה של זוחלים.... ונכחדו לפני כ-65 מיליון שנים" - לא יהיה לגיטימי באנציקלופדיה אובייקטיבית באמת (כיום משפטים אלה מופיעים בוויקיפדיה העברית). במקום זאת ייכתב "דינוזאורים הוא השם שניתן לקבוצת מאובנים של יצורים דמויי-זוחלים שנמצאו משלהי המאה ה-18".
תחת הכותרת העוסקת בגילם, יהיה אפשר לציין כי "על פי השערה המשתמשת בשיטות תיארוך, הדינוזאורים נכחדו לפני 65 מיליון שנים".
בכל אופן, המגמה תהיה להציג אך ורק עובדות מדעיות והיסטוריות ללא פרשנות, ואת הפרשנות והתיאוריות  כפי שהן באמת, תחת כותרת ברורה ובלתי מטעה. רק בדרך זו תזכה אנציקלופדיה אמיתית לכבד את כל קוראיה...
טוב יעשה כבוד הרב
07/10/14 19:40
30צפיות
שיקים אתר שיקרא "ויקיפדיה ללא סילופים אתאיסטים שקריים".
תודה ובהצלחה !
חחחח
08/10/14 07:52
24צפיות
ב"ה
אם אתה מתכוון לרב דניאל בלס אז לא נראה לי שיש לו את הזמן ואת האמצעים... אבל ר' נתן מברסלב פעם אמר לר' נחמן משהו כזה- בסוף ה' ינצח בסוף ה' יעשה את שלו, ור' נחמן גער בו- בסוף?? ומה, היום הוא לא מנצח, הרי הכל הולך כפי רצונו, גם הרשעים תורמים למטרתו, הוא יודע להוביל הכל שיהיה כרצונו כבר עכשיו, ולא בסוף, ולכן אני חושב שגם אם אין לי או לרב בלס את הכח להקים אתר בסדר גודל כזה, כל נקודה קטנה מובילה לניצחון, זה שהערתי על זה פה, אז אולי רק כמה עשרות יקראו, או מאות, לא יודע, ואולי אחד מהם כן יהיה לו את הכח להילחם, או שבפשטות כל אחד שמודע לדבר ייזהר לא לקבל מהם בלי פילטר מה שנקרא, וכל מי שקרא יעביר הלאה, וככה לאט לאט ה' יעשה (עכשיו) את שלו כדברי ר' נחמן, ועוד משהו, שכחתי להוסיף את הקישור לכתבה בהידברות, אז הנה- http://www.hidabroot.org/he/article/3818
פריצות פומבית
06/10/14 18:02
84צפיות
בס"ד
 
כל אדם עם יראת שמים חש בצער בכל פעם שהוא רואה אישה שאינה לבושה בצניעות ואף חמור מכך כשהוא נתקל בבני זוג שבוחרים להביע את אהבתם זה לזו דווקא במה שנראה כמו מופע רחוב שטוף זימה שלא הוזמן ע"י אף אחד ובפרט אותם ילדים תמימים שנחשפים לתמונות אשר נפשם העדינה עדיין לא בנויה להתמודד איתם, והשאלה הנשאלת היא איפה עובר הגבול? מיהו זה שקובע אותו ולפי אילו אמות מידה ומוסר? על איזו תורה הוא נשען? האם גם ילדה בת 9 יכולה ללכת עם מיני ומחשוף והדבר יתקבל בהבנה בחברה? האם ניתן לאפשר לנשים להגיע בלבוש לא צנוע למקומות עבודה בהם משלמים לעובדים כסף על כל דקה, כשתפוקת העבודה והריכוז של העובדים יכולים להיות מושפעים מכך באופן משמעותי? האם אישה שתלך עם בגד ים ברחובות העיר אף היא תעבור את מבחן הקהל? ומה ההבדל בינה לבין זאת שמתלבשת בצורה היותר "רשמית" שלא משאירה הרבה מקום לדמיון? מה יקרה אם יקום ח"ו ארגון שיגדיר את כל ענף הביגוד כמפלה מאחר והוא יוצר מעמדות בקרב החברה ויעודד את כל תושבי העולם להתהלך ללא בגדים?
ברור הדבר שצריך להיות מקור מוסרי אחיד ועליון שעל כולנו להישען עליו, מאחר ואם ח"ו כל אחד יעשה דין לעצמו ויפעל לפי נטיות ליבו בכל עניין בכלל וגם בנושא הזה בפרט, הדבר יכול להוביל לכאוס ואנדרלמוסיה ח"ו.
אפילו כשהקב"ה ברא את העולם המופלא שלנו הוא לא סטה ולו במעט מהתורה הקדושה אשר כמה שנים לאחר מכן זכינו לקבלה.
מזעזע לחשוב מה גוי חושב לעצמו כשהוא רואה אחד מאיתנו מתלבש בצורה לא צנועה או מתנהג בצורה לא ראויה ח"ו - "ככה מתנהג אדם ששייך לעם הנבחר של הקב"ה? ככה מתלבשת אישה ששייכת לעם הקדוש לו ניתנה התורה? במה הוא/יא שונה ממני? הוא/יא חושב/ת שהוא/יא מתנהג/ת ומתלבש/ת יותר טוב ממני?" במילים אחרות הוא יכול ח"ו לערער ולזלזל בבחירה של הקב"ה בעם ישראל והמשמעות היא חילול ד'.
צניעות היא אחד ממאפייני האהבה הבולטים וההכרחיים מאחר וכשאוהבים באמת אז לא רוצים לחלוק עם הציבור את הרגעים הכי פרטיים, להציג בפני כולם את הביטויים הכי אישיים של האהבה ולקבל חיזוק ואישור לאהבתם מגורמים חיצוניים. הדבר אינו מכבד אף אחד מהצדדים בלשון המעטה.
האם יתכן שאדם שמוכן לרדת לשפל המדרגה ולבטא את אהבתו באמצע הרחוב יסכים אף להניח את כל הכסף הרב והאבנים היקרות שלו בחלון ראווה לעיני כל העוברים ושבים? כמובן שלא, והנה לנו סתירה פנימית, שהרי קרוב לוודאי שהוא אמר לה בצורה כזאת או אחרת שהיא יקרה לו יותר מכל ההון שבעולם כולו, אך בפועל הוא מוכיח שהוא מייחס חשיבות גבוהה יותר לעולם החומרי יותר מאשר לעולם הרוחני, וכך את היהלום היקר שלו הוא סוגר בכספת לעומת אהבתו אליה אותה הוא מפרסם בריש גלי כדבר חסר ערך וחשיבות, או שמא מדובר בתאווה חולפת ולכן גם היחס המזלזל בהתאם.
ניקח לדוגמא מקרה של פלוני שמברר פרטים על בחורה שהוצעה לו כשידוך וכשהוא מגיע לשכנים ולחברים הוא עלול לקבל מהם דיווח לא מחמיא של קורות החיים הזוגיים שלה. ואולי זה אותו אחד לו היא חיכתה במשך כל חייה וזה הדבר האחרון שהיא היתה רוצה שהוא ישמע.
התירוץ האפשרי שהדבר מהווה כביכול סוג של הוכחה לאהבתם וקביעת עובדות בשטח מתאימה יותר לדרגות יותר נמוכות בבריאה כמו אצל בעלי החיים, שנשלטים ע"י הדחפים החייתיים שלהם כדי להתקיים.
אהבה אפשר להוכיח באינספור דרכים נפלאות וטהורות, שלא גובלות בפריצות וזימה שמצערות ופוגעות בפועל בכל מי שנחשף אליהן בסוג של כפיה בהמית בגילומם של בני אדם, שהרי אנו מצווים לשמור על העיניים ובמידה והאדם נתקל במחזה לא צנוע וממשיך להסתכל מבלי לשלוט ביצרו הוא עובר עבירה ומזיק לנפשו גם אם הוא אינו מרגיש בכך ואף אם הדבר נראה מלבב בעיניו. בנוסף על כך, עלולים הרווקים שביננו להתמלא בתחושת בדידות וצער על כך שהם עדיין לא מצאו את הזיווג שלהם.
זאת תופעה מגונה והגיע הזמן להבין שאין לדברים כאלה מקום בחברה מתוקנת בכלל ובקרב עם הנצח בפרט.
יפה כתבת
07/10/14 13:58
31צפיות
יש להתחשב בזולת עד כמה שאפשר.
מצד שני, אנחנו מצידנו מנסים להתעלות, ולא לשים לב לחתולים שבצידי הדרכים :)
מעניין שנתיב סינן לי חלק מהמילים במאמרך
09/10/14 19:35
38צפיות
ב"ה
כנראה מילים לא הולמות לדעתם, בכל אופן אגיד שמאמרך יצא מהלב שזה דבר חשוב, אבל, ואבל גדול, ר' נחמן פעם אמר לתלמידיו שמי שיושן יותר מדאי או פחות מדאי זה גורם שיהיה לו פחות מהיצר ההוא של תאוות הניאוף אבל הוסיף ואמר שזה לא טוב למוח, לא לישון יותר מדאי ולא פחות מדאי, ור' נתן מברסלב כותב בספרו- לדעתי רבינו הוסיף את המידע שזה לא בריא למוח כדיי לרמוז לנו רמז עבה (כשיירה של פילים) שעם התאווה ההיא אין חוכמעס... לא לישון יותר מדאי ולא פחות מדאי, צריך להילחם בזה בתמימות ובפשיטות ע"י תפילות וזעקות ושמירת עיניים ומחשבה וכו'... כך אגיד פה, נכון שזה מפריע כל החוסר צניעות וההחזקת ידיים שנתקלים לפעמים בזה, והעיצה היא רק להתחזק בתפילות ושמירת עיניים, למחות כנגדם וכו' לא יפתור את הבעיה מה לעשות קוראים לזה ירידת הדורות, זו מציאות שאין לנו שליטה עליה, אבל מצד שני לא להיות קשה על עצמך, להתקדם לאט לאט ובצורה בריאה ושפוייה, ע"י כנ"ל תפילות ושמירת עיניים וכו'... אני ממליץ על הספר החדש של הרב שלום ארוש, עץ הדעת- לעלות על דרך המלך (בתחילת הספר הרב מסביר שהשם של הספר נובע מטעותו של אדם הראשון שעירבב את הטוב והרע בעולם ועל זה הספר איך לא להתבלבל בין הטוב, לרע, שלפעמים מתחפש לטוב), ספר מחזק ברמות שאין דברים כאלה במיוחד לדורנו החלש והמיואש ספר מחזק ידיים נואשות ומעלה את האדם ע"י תקווה ואור, חובה בכל בית לדעתי, בהצלחה.
אמר הקב"ה
13/10/14 00:36
17צפיות
בראתי יצר הרע, בראתי לו תורה - תבלין.
וזו העיצה הכי טובה.
וכמובן, להתחתן בהקדם האפשרי.
אכן כך... אבל! ואבל גדול...
13/10/14 02:43
17צפיות
ב"ה
זה חז"ל מאד נעים כזה חביב ונחמד לצטט ככה ולהרגיש שהכל בסדר... יש שיבינו ממך שלימוד תורה  זה יותר מתשובה!... (שהרי אמרת זה הכי טוב), ויש יבינו מדבריך ש-כל לימוד הוא תבלין אפילו אם לא אלמד בנושא הנ"ל ספציפית (כתבת בכללי- לימוד תורה...) ובקיצר הרבה שורטקאט (קצרים חשמליים) ייווצרו מלימוד שטחי של החז"ל הזה ללא החז"ל המשלים... "לא המדרש עיקר אלא המעשה"... והרי כדבריך, וכביכול לפי חז"ל, בראתי לו "תבלין", משמע מדבריך- העיקר תלמד... זה הכי חשוב... ולא היא! כי הרי החז"ל השני נשאר בסתירה באויר החלל?? אלא גם קיום התורה נקרא בשם תורה!!! ומה שאמרו בראתי לו "תבלין" בודאי ובודאי שחלק מהתבלין שנקרא "תורה" הוא קיום התורה!! ולכן חשוב לעשות לו סדר לימוד דווקא בתחום הנ"ל!! לא כמו שמשתמע מדבריך- שום דבר לא נקנה מהזנחה... אם אני לא אלמד על תיקון הברית ואתפלל ואעשה תשובה לא יעזור כל הגמרות שבעולם שאלמד!! אשאר פוגם בברית!! אז אולי זה 'לא יפריע' לי כמו למי ש-כן עובד על זה, אז לזה השאיפה??? שלא 'יזיז' לי?? אלא כמו שציטטתי למעלה... וכן כל הצדיקים כך עשו!! וכל אחד צריך לעשות תשובה!! וזה רק ע"י לימוד הנושא הספציפי!! ואחר כך קיומו ע"פ מה שלמדתי!! וכן בנושא השעה ביום שיחה עם ה'... תראה איך ה"חפץ חיים" זצ"ל מדבר על זה בצורה קשה ביותר!!! "כל הצרות הבאות עלינו שאיננו ניצלים מהן! המה מפני שאין אנו צועקים ומרבים בתפילה עליהם.. ולא יסתפק האדם במה שמתפלל השמונה עשרה שלש פעמים בכל יום! אלא כמה פעמים ביום צריך לשפוך תפילות ובקשות בינו לבין עצמו כשהוא בביתו מעומק הלב!" (ה"חפץ חיים", "ליקוטי אמרים"- י', מ"ז). וכן בעל ה"מסילת ישרים" שהיה גם ליטאי תקרא מה אומר בסיפרו פרק ט"ו- "יקר מן הכל הוא ההתבודדות! כי כמו שמסיר מעיניו עניני העולם כן מעביר חמדתם מלבו, וכבר הזכיר דוד המלך עליו השלום בשבח ההתבודדות ואמר (תהלים נה): "מי יתן לי אבר כיונה וגו' הנה ארחיק נדוד אלין במדבר סלה". והנביאים, אליהו ואלישע, מצאנו היותם מיחדים מקומם אל ההרים מפני התבודדותם. והחכמים החסידים הראשונים ז"ל הלכו בעקבותיהם, כי מצאו להם זה האמצעי היותר מוכן לקנות שלימות הפרישות, למען אשר לא יביאום הבלי חביריהם לההביל גם הם כמותם."  ואני אעיז להוסיף על ה"חפץ חיים" ועל ה"מסילת ישרים" בעצמי: מה עשו כל הסבא וסבתות של כולנו לפני שניתקן הסידור (שזה אנשי הכנסת הגדולה לפני בערך 2000 שנה) הרי עם ישראל כבר קיים בערך 4000 שנה! מה עשו כל עם ישראל 2000 שנה לפני הסידור??? התבבודדו!!!!! אז מה רצו אנשי הכנסת הגדולה להפסיק את זה חס ושלום??? אלא כדברי הצדיקים הנ"ל רק לחזק את זה!!! וכן הרב זמיר כהן ב"הידברות" מביא עוד ציטוטים שלא הבאתי באתרו עיין כאן-  http://www.hidabroot.org/he/video/56632   וכן הרב שלום ארוש שיש לו תכנית קבועה ב"הידברות" וגם הסכמות לספריו מגדולי הדור- הרב עובדיה זצ"ל, הגאב"ד הר' מרדכי גרוס, המו"צ הראשי של העדה החרדית, הרב שמואל שטרן (מגדולי הפוסקים), ואיזה הסכמות... "הגה"צ הנ"ל הוא ראשון וראשית לכל דבר שבקדושה", "הגה"צ הוא פאר המידות והמעלות" וכו'... איך הגיע לכל זה ללא שיחה בינו לבין קונו??? ואיזה הסכמות!! ראית פעם הסכמות כאלה??? שלא לדבר על ההסכמות לליקוטי מוהר"ן לר' נחמן זצ"ל שזה בכלל לא נתפס!! גדולי דורו אומרים עליו שהוא לא נתפס בעיניהם, הדרגה שלו!! (ה"חוזה" מלובלין, ה"מגיד" מקוז'ניץ, ה"מטה אפריים", ועוד), וכל זה בקושי קצה הקרחון כי יש עוד ציטוטים מספרי ר' לוי יצחק מברדיטשוב "סניגורן של ישראל", מר' חיים מבריסק, מה"חזון איש" שתלמידו נוסע לאומן קבוע, מה"כף החיים" מהן איש חי, ועוד ועוד... ולא שהם צריכים הסכמות... כי כנ"ל עיין בגדולי הליטאיים והספרדים הנ"ל ותראה שם מן הסתם עוד מקורות בחז"ל...
ולכן להטעות בנאדם ע"י שאומרים לו העיקר תלמד... זה טועה ומטעה חס ושלום ועלול לגרום לנזקים לאנשים אחרים... ולכן טוב שהוספת בהערה מתחת לזו שצריך לשאול רב! בכל נושא בעבודת ה' צריך רב צדיק שאתה יכול לדבר איתו ולקבל הדרכה נכונה ולא לעבוד את ה' מתוך ציטוטים חלקיים ומסולפים ולהיזהר מלהטעות יהודים אחרים חס ושלום. בהצלחה. ושנה טובה.
ולמחות נגד זה
13/10/14 00:38
14צפיות
זה איסור חמור של חילול השם, אולי אפשר למחות בשקט ובלי לבייש, ויש לשאול רב
תענוג לקרוא את התגובות שלכם קליטו וחמי
18/10/14 21:33
7צפיות
וגם לראות שהנושא הזה מצער גם אתכם.
חזק וברוך.
שבוע טוב לכם ולכל ישראל
º
תודה :) ה' יברך 'תך
20/10/14 02:48
6צפיות
היכן אפשר לקנות סוכה במחיר סביר?
05/10/14 16:47
38צפיות
פשוט הסוכות של נחלים יקרות לנו מידי.
 
תודה.
אולי להכין לבד?
05/10/14 19:50
34צפיות
בעזהי"ת
 
 
  שלד של קורות עץ + ברזנט, יכול להסתכם לסוכה די גדולה ב-350 ש"ח.
תעברי פה על הגדלים והמחירים. קופונים לסכות בהרבה אתרים!!!
05/10/14 20:54
33צפיות
º
למה אני לא מצליחה למצוא רב שירצה להיות רב שלי
01/10/14 17:38
65צפיות
º
מה, מי, איפה?
01/10/14 17:57
30צפיות
תשאלי את הרב חיים יפה אם הוא מוכן להיות הרב שלך
01/10/14 18:16
51צפיות
רב עדין ונעים הליכות  0527629427
º
ניתן לפנות לארגון הידברות שיצמידו לך רב/רבנית. בהצלחה!
01/10/14 20:14
20צפיות
מה בדיוק את מחפשת?
01/10/14 23:24
37צפיות
פוסק הלכות או מורה דרך?
או אולי כותל מערבי?

או אולי מישהו שיעזור לך לפשט את העקמומיות שבחייך?

אם התשובה לשאלה הזאת לא ככ ברורה לך, אני חושב שבירור שלה מאוד יעזור לך למצוא רב..

ועוד משהו קטן:
את מחפשת מישהו גדול כמו רב עיר או ראש ישיבה, איזה מין סמכות מוחלטת כזאת, או מישהו לדבר איתו בגובה העיניים?

בכל אופן - בהצלחה
תרשי לי להיות יומרני ו'לתקן' את שאלתך..
03/10/14 04:01
50צפיות
ב"ה
אני לא חוצ'ב שבעיה 'למצוא' רב ש'רוצה' להיות הרב שלך...
יש לא מעט 'רבנים' ש'בכיף' יסכימו להיות 'רבנים' שלך...
את רוצה רב ש*את* מעוניינת שיהיה רב שלך וגם הוא מוכן...
יש לדוגמא את הרב שלום ארוש... שהוא צדיק אמיתי לדעתי עם לב בגודל היקום כולו... הייתי אצלו רק 5-6 פעמים בבית (מתוך 5-6 מיליון ניסיונות) וזה היה שווה כל רגע, קשה לי להאמין שבגן עדן טוב יותר!...
הבעיה שעם הזמן יותר ויותר 'עולים' על זה וקשה יותר ויותר להשיגו...
ולכן צריך תפילות, בכיות, ותפילות, וצעקות, וכולא האי ואולי נזכה...
יש כמובן עוד צדיקים אמיתיים בדור כמו שכתוב בגמרא- ראה הקב״ה שצדיקים מועטים, עמד ושתלן בכל דור ודור, ופירש רש״י ״פיזרן בכל הדורות", בכל דור יש צדיקים, וכתוב שיש גם 36 צדיקים נסתרים אז זה לא שאין, צריך להתפלל ולהתפלל ושוב להתחנן, ולצעוק, וקרוב ה' לכל קוראיו לכל אשר יקראוהו *באמת*... 
אני יכול להגיד לך שיש אנשים שמקורבים פיזית לדוגמא לצדיק הנ"ל והם לא מתפללים על זה ולכן לא מודעים בכלל למי הם מקורבים ולכן יש כאלה (כמוני, לדעתי) שבוכים ומתחננים על זה ומקבלים ככה מעט מן המעט מי הוא ואז כל מילה שלו מחייה אותי פשוטו כמשמעו, כמובן שזה ה' שמחייה, אבל הצדיקים הם שליחיו, ואני לדעתי מקבל ממנו הרבה הרבה יותר מכאלה שאולי פיזית מקורבים אליו אבל לא מתפללים וצועקים על זה ולכן בכלל אין להם מושג והם לא מקבלים ממנו כמוני... לא שאני חושב שאני מתפלל מספיק אבל אני כן צועק לה' ומתפלל הרבה וקולט כאלה מסביבו שבכלל לא שותים בצמא כל מילה שלו כמוני... והכל חסדי ה'...
שוב, כמו הגמרא הנ"ל בכל דור יש צדיקים אמיתיים ויכול להיות שזה לא הצדיק שלך... 
מה שלא יהיה... זה דבר כל כך גבוה וכל כך מתנה עצומה, שזה לא בא בקלות,
שיהיה בהצלחה לכולנו,
וחתימה טובה לכולם.
באירגון ערכים
07/10/14 19:42
23צפיות
יציעו לך רב/רבנית/מדריכה.
הרבה מהרבנים עסוקים מאוד מאוד.
חג שמח
החשיבה שלך מוטעית: רב אינו איש מקצוע אלא חיבו
14/10/14 13:50
7צפיות
תמצאי רבנים רבים שיענו לך שאלות בהלכה בהשקפה ובמחשבה יהודית
אולם כדי שיהיה לך "רב שלך" עלייךץ לבדוק אל מי מאלו יכול להיות לך חיבור רוחני נפשי עמוק - כשתמצאי את האיש הזה תדעי שהוא הרב שלך!  
עליך להתענין ולהיפגש עמם ולבדוק את עצמך כל פעם עם מי יכול להיות לך החיבור הזה
ועוד משהו:
רב אינו סופרמרקט. גם הוא לומד להכיר אותך לאט לאט. לכן כמות וסגנון השאלות שתוכלי לשאול אותו הוא קטן בהתחלה - ויגדל בהתאם ככל שיתחזק הקשר הרוחני ביניכם.


רב
החשיבה שלך מוטעית: רב אינו איש מקצוע אלא חיבו
14/10/14 13:51
3צפיות
תמצאי רבנים רבים שיענו לך שאלות בהלכה בהשקפה ובמחשבה יהודית
אולם כדי שיהיה לך "רב שלך" עלייךץ לבדוק אל מי מאלו יכול להיות לך חיבור רוחני נפשי עמוק - כשתמצאי את האיש הזה תדעי שהוא הרב שלך!  
עליך להתענין ולהיפגש עמם ולבדוק את עצמך כל פעם עם מי יכול להיות לך החיבור הזה
ועוד משהו:
רב אינו סופרמרקט. גם הוא לומד להכיר אותך לאט לאט. לכן כמות וסגנון השאלות שתוכלי לשאול אותו הוא קטן בהתחלה - ויגדל בהתאם ככל שיתחזק הקשר הרוחני ביניכם.


רב
דורית משעלי - פסיכותרפיה, טיפול זוגי, טיפול מיני

דורית משעולי

טיפול זוגי ואישי ביחסים רגשיים ובמיניות. חייגו כעת: 052-2501871


עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום


מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה