לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
בס"ד

ברוכים הבאים   

תהליך החזרה בתשובה אינו תהליך קל. לא לאדם עצמו ולא לסובב אותו מאחר והוא מצריך שינוי משמעותי בחיים. כמעט תמיד השינויים האלה משפיעים רבות על הסובבים אותנו ו/או הסובבים אותנו משפיעים רבות על תהליך החזרה בתשובה. דבר זה עלול לגרום לבעיות ולחיכוכים רבים עם הסובב אותנו ובעיקר עם בני משפחתנו והחברה שאנו נמצאים בה. לא תמיד אנחנו יודעים איך להתמודד עם הבעיות וזקוקים לעזרה מרב או רבנית בעלי ניסיון עם חוזרים בתשובה, ולאוזן קשבת מאדם שעבר חוויות דומות ויכול לייעץ לנו כיצד לפעול בתבונה. מצד שני, גם הסובבים אותנו לא תמיד יודעים כיצד ללכת איתנו בין הטיפות על מנת לשמר את החיים בצוותא, בשלווה ובהרמוניה.

פורום זה מיועד לכם, החוזרים בתשובה שביצעתם את ההחלטה שברצונכם לחזור בתשובה על מנת שתוכלו לחלוק את חוויותיכם, ההתלבטויות והבעיות הכרוכות בשינוי מהותי בחיים ושמו החזרה בתשובה. פורום זה מיועד גם לכם, בני משפחותיהם של החוזרים בתשובה. כאן תוכלו לחלוק במה אחת עם חוזרים בתשובה, ובני משפחה של חוזרים בתשובה, על מנת שתוכלו להתמודד עם החוזר בתשובה הפרטי שלכם ו/או לעזור לאנשים אחרים הנמצאים במצבכם.

מן הראוי לציין שפורום זה מיועד לשומרי תורה ומצוות ושאינם שומרי תורה ומצוות כאחד.

מטרת הפורום היא לא לעורר דיונים בנושאי הלכה או אמונה בשביל דיונים כאלה קיימים פורומים אחרים בתפוז. הפורום מיועד לאנשים שכבר החליטו לבצע את הצעד. מהסיבה הזאת הפורום לא מיועד כדי לשכנע את החוזרים בתשובה בטעות דרכם.

כללי הפורום:

1) אנחנו בפורום חוזרים בתשובה ולכן, בבקשה, אל תשכנעו אותנו לחזור בשאלה. בשביל לשכנע אנשים לחזור בשאלה ישנם פורומים אחרים בתפוז.

2) פורום "חוזרים בתשובה" לא נועד לויכוחים על רקע דתי-אידיאולוגי. בשביל אלה קיימים פורומים אחרים בתפוז.

3) פורום "חוזרים בתשובה" לא הוקם כדי להוות בימה להידברות בין הדתיים ללא דתיים. על כן, אין מקום בפורום לויכוחים בין הדתיים ללא דתיים גם לא ויכוחים פוליטיים בין הדתיים ללא דתיים.

4) בפורום שלנו מדברים בשפה יפה ובכבוד לאורח השפה הנהוג בעולם הדתי-חרדי. הן בלי קללות אפילו לא קללות של סלנג, הן בלי ביטויים מיניים, עוד כיוצא באלה. מי שלא יכול לכבד את רגשות חברי הפורום - מוזמן שלא לדבר בפורום שלנו בכלל.

5) בפורום שלנו מעצם טבענו כחוזרים בתשובה מכבדים את היהדות ואת מורי דרכה הרבנים. על כן בפורום שלנו מתייחסים בכבוד הן לתורה והן לרבנים ולא מקללים. זה לא אומר שלא ניתן להביע דיעה, אלא שצריך לעשות זאת מתוך הכבוד הראוי.

6) הפורום אינו מיועד לשאלות הלכתיות. לצורך כך קיים פורום ייעודי בתפוז קהילות: 'לשאול את הרב'. כמובן ששאלות הלכתיות מפי חברי הפורום הקבועים, יתקבלו בברכה.

7) דף הפורומים בתפוז קהילות, מחזיק חמש עשרה הודעות ראשיות בלבד. על כן, חברי הפורום מתבקשים שלא לקפוץ ולפתוח הודעה ראשית נוספת, כל זמן שנמצאת בדף הראשי הודעה קודמת של אותו גולש, או במשך זמן סביר מפתיחתה, כדי להשאיר מקום בדף הראשון גם לחברים אחרים בפורום.

8) הערות והארות להנהלת הפורום, יתבצעו במערכת המסרים בלבד!

º
ערב שבת קודש, פרשת לֶךְ-לְךָ.
30/10/14 22:31
9צפיות
הבסיס היהודי לזוגיות:
30/10/14 22:34
18צפיות
בעזהי"ת

לימדה אותך התורה, שתהא ותרן בתוך ביתך.
  (במדבר רבא ט).

הבסיס לזוגיות יהודית מוצלחת, הוא ללמוד להעביר על המידות. לא לכעוס אפילו כשיש משהו שבצדק מכעיס, לא לנטור טינה אפילו כשיש משהו שבצדק קשה לשכוח, וכן הלאה. לא להתעקש על מה שלדעתך מגיע לך מעיקר הדין, וכן להתעקש על לוותר ועל לתת.
מה דעת החרדים על יום העצמאות
30/10/14 23:04
43צפיות
לכבוד הרב 

1. מה דעת החרדים על יום העצמאות ? 

2. למה לא חוגגים ? 

3. למה לא אומרים הלל ? 

תשובה 
ומה דעתך עליהם ? הם לא מחללים שבת, לא מקללים, לא מטנפים את פיהם, לא 
הולכים לבלות, מוותרים על הבלי העולם ולןמדים ומתפללים על כל ישראל. 
ועדיין יש נגדם טענות... 
לגבי מדינת ישראל
31/10/14 10:29
19צפיות
התחושות מעורבות. ההנחה שלך שאנחנו אמורים לצעוד אחרי השילטונות באופן אוטמטי היא טעות כמובן. ודאי שאנחנו מודים לבורא עולם על טובותיו הרבים. לא בא בחשבון שננהג ונזדהה עם מדינה שהיא בקושי יהודית תורנית.  שאלת מה דעת הרב על החרדים, אינני רב,  החרדים הם היהודים האוטנתיים זה אלפי שנים,  מיליון יהודים חזרו בתשובה בשנים האחרונות ב"ה, והתיקשורת בלחץ ומתקיפים את החרדים בצורה ניבזית.  ודאי שאין מצב שכולנו  נשרת בצבא ונשליך את התורה לים. לא ירחק היום והצבא כולו תהיה על טהרת הקודש, וכולנו נשרת בשמחה,  וכאשר יענו אותנו כן נרבה  וכן נפרוץ בעזרת ה'
נראה לי שפספסת את כוונתו
31/10/14 11:15
21צפיות
מפרסם ההודעה לא התכוון לשאול שאלה בנוגע לחרידים, אלא הוא העתיק שאלה שנשאלה באתר אחר ביחד עם התשובה של הרב אליה.

לאחר חיפוש בגוגל, הנה הדף המקורי של הדברים:
http://www.doresh-tzion.co.il/QAShowAnswer.aspx?qa...
תשובה ראויה בהחלט
31/10/14 11:26
21צפיות
גם מי שחולק על עמדת החרידים בנוגע ליחסם למדינה, צריך להפנים ששאלת קיום המצוות קודמת בחשיבותה לשאלת היחס למדינה.
º
צריך לשאול את השואל: למה החילוניים לא אומרים הלל?
31/10/14 11:33
20צפיות
יפה
31/10/14 11:48
24צפיות
וזה מראה את האבסורד שבדבר: כיצד מי שבעצמו אינו מייחס משמעות דתית למדינה, יוכל לבוא בדרישות כלפי החרידים ולטעון שעליהם לייחס משמעות דתית למדינה?
כמו שאמר החכם: "אני עושה כבן גוריון שהקים את המדינה..."
31/10/14 12:59
25צפיות
הוא לא היה אומר הלל ביום העצמאות, גם אני לא..
יש לך קשיים? המאמר הזה נכתב במיוחד בשבילך (עודכן לאחרונה)
27/10/14 10:01
46צפיות
בס"ד

קשיים מחזקים (חלק א) / מאת: ברוך עינב

ככל שהאדם מתקרב יותר ויותר אל אור האמת כך צצים להם באופן טבעי עוד ועוד קשיים ומכשולים, שרמתם מותאמת לדרגתו האישית הנוכחית שלו, ותפקידם להסיח את דעתו ולבחון את רמת האמונה והביטחון בדרך בה בחר, כדי לגרום לו לסטות בפנייה הבאה ולוותר בקלות במידה והאמונה שלו רופפת ולא איתנה, אך אם יצליח להתמודד איתם בגבורה, הוא ימצא את עצמו במקום גבוה יותר, מזה שהיה בו טרם הופעת אותן משוכות בלתי צפויות, ויקבל על הדרך כציון לשבח מענק מיוחד של עצמה פנימית, שמורכב מכלים רוחניים, שיאפשרו לו להתמודד עם האתגרים שהוא עתיד לפגוש בהמשך.

יש קשיים שמכשילים ויש מכשולים שמחזקים ועוזרים לאדם להכיר ולהתחבר לעצמו טוב יותר כדי לממש באופן המיטבי את אוצר היכולות האדיר הגלום בו.

יוצא שבמידה ומבינים את מטרת הקושי בחיים ומקבלים את המכשול כחלק בלתי נפרד מהדרך עצמה עם אמונה וביטחון ומבלי להיכנס ללחץ והיסטריה, שיוצרים עצירות ביניים מיותרות, שיכולות לעכב את האדם מלהגשים את המטרה שלשמה הוא הגיע לעולם, ניתן לתעל את אותם קשיים ומכשולים לצמיחה אישית והתרוממות רוחנית בדרך לתחנה הבאה. במילים אחרות, דווקא בעזרת אותם אבנים, קוצים ודרדרים בהם נתקל האדם במסע החיים הוא יכול להפיק דלק, שיספק לו עצמה רוחנית אדירה.

ניתן להיעזר בסרטי פעולה ומשחקי וידאו כדי לדמות את התהליך של המרת הקוטביות השלילית לחיובית, להכרעת המפלצת המפחידה, שלא נותנת לאף אחד מידע אודות זהותה, המיקום והתזמון בו היא צפויה להגיח, הכלים בהם היא משתמשת, רמת העצמה שלה והחשוב מכל - השיטה הקצרה והיעילה ביותר בה היא היא ניתנת להכנעה, שהרי לא נולדה המפלצת שלא ניתנת להכרעה וכשזה קורה הגיבור שלנו צובר כוחות אדירים מאותה מפלצת ממש, שמפלתה מתורגמת לתועלת אישית מיידית בלתי רגילה, שתלווה אותו מאותה נקודת ציון ואילך.

לא במקרה השחקן הראשי נקרא גיבור, מאחר והוא הצליח היכן שהרבה אחרים היו נכשלים, והסרט, בין אם מבוסס על סיפור אמיתי או על תסריט דמיוני, הוא תולדה של החלטה אמיצה אחת או מסירות נפש לא שגרתית, שבלעדיה לא היה כל עניין להפיק את הסרט, שמספר על עוד כישלון אישי. בשביל זה אנשים לא צריכים ללכת לקולנוע, שהרי כל אמצעי התקשורת דואגים לדווח ולהתמקד דוקא בסיפורים כאלה השכם וערב. השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא - האם האופן בו נתמודד עם האתגר הבא שלנו, שקרוב לודאי יתפוס אותנו לא מוכנים, יוכל לספק תסריט מוצלח לסרט עם סוף טוב, שיגרום לצופה לחכות בכיליון עיניים לסרט ההמשך, שגם בו התפקיד הראשי יהיה מבוסס על סיפור החיים שלנו. "גיבור" הוא תואר כבוד שניתן לאדם שלא נותן לחייו לחלוף על פניו, אלא מבין שהם מהווים שליחות אלוקית עליונה. רק אדם שלא בורח מהקשיים שמשמים מזמנים לו, אלא מתמודד איתם ומתגבר עליהם בהצלחה נקרא גיבור.

זאת רק דוגמא אחת מדוע אין באמת דבר כזה שנקרא "רע" בכל הבריאה כולה, מאחר וה"רע", כמו במקרה הזה, הוא הכרחי ליצירת מנוע פנימי לבניית עצמיות האדם ואלמלא היה קיים, האדם לעולם לא היה יכול להגיע לאותם מקומות מופלאים, שהוא מסוגל להגיע אליהם בזכות העובדה, שהעולם נברא בדיוק כפי שהוא נברא ולא בשום צורה אחרת, כשגם ה"רע" הוא חלק ממנו כמו כל שאר החלקים ההכרחיים, שיוצרים את הנוסחה השמיימית, שבאמצעותה הכל מתחבר לאותה מציאות מפוארת שהאדם מכיר או ליתר דיוק, חושב שהוא מכיר.

ככל שהאדם יקבל כל דבר שמוגדר כ"רע" עם פחות כעס וייאוש ויותר הבנה ואמונה, שבראייה לטווח הרחוק ה"רע" הזה חייב להתקיים כדי שיהיה לו טוב, פחות ופחות דברים יטרידו את נפשו וכל תפיסת העולם שלו תהיה בריאה יותר.

מה שמבדיל בין שתי המילים הכנעה והכרעה, שהוזכרו קודם לכן אלו שתי האותיות, שיוצרות ביחד את המילה "נר", ללמדנו שכשאור האמת הפנימי של האדם, שבין היתר מורכב מאמונה ורוחניות מאיר חזק, הוא מהווה כלי יעיל ועצמתי במיוחד להתמודדות עם כל סוגי הסבכים והמהמורות, שהוא עתיד להיתקל בהם במהלך חייו, אך בנוסף לאלו שלו גם של כל האנשים שסביבו. בדיוק כמו שהשמש מספקת לאינספור כוכבים מאורה העצום, אף הוא יכול לעשות את אותה פעולה על פני כדור הארץ ואפילו יותר מכך, בכך שיוכל להעניק השראה לאנשים רבים ולהיות עבורם מקור אור לאמת, אמונה, רוחניות, מילה טובה, אושר, תקווה ותשובה. וכמו שמתמוגגים ממראה הירח ויכולים לשכוח לרגע קט מהיכן מגיע אורו, כך גם אותם אנשים, שיקבלו מאורו של אותו אדם יהפכו בעצמם לאנשים מוארים, שיכולים להעביר את האור לאנשים נוספים וכך הלאה.

כשהנר דולק, יש מצבים מיוחדים בהם הלהבה מגיעה לגודל מזערי, ולמרות זאת אם רוצים ומבינים את העצמה האדירה שגלומה בה, בכוחה להדליק מדורה גדולה ומפוארת ואף לספק אש לכל בתי האב בעולם כולו, מאש לאש. כך הוא האדם, כל עוד הנשמה פועמת בקרבו, גם אם הוא הרשע הגדול בדורו, עדיין ספון בתוכו אור קטן שהוא מספיק עצמתי כדי להדליק לא רק את עצמו אלא את כל נשמות ישראל עם השפעה ישירה ומשמעותית על תיקון העולם כולו, אם רק ישכיל הוא לחפש אחריו וכשימצא אותו יאפשר לו לפעול ולגדול הן במישור הפרטי והן במישור הכללי.

דווקא באותו רגע שהאדם מרגיש את הקושי הכי גדול, שמאיים להפיל אותו לקרשים והוא מרגיש חסר אונים וללא רוח במפרשים, בדיוק ברגע הזה ממש הוא נמצא בעלייה, ולא סתם עלייה כי אם עלייה ברוחניות, באמונה ובדבקות בבורא עולם, כשזה סימן ההיכר הכי בולט שמצביע על כך.

כשמאמן הכושר מבחין שהכושר הגופני של המתעמל השתפר ומעלה לו בהתאם את רמת הקושי של האימון, הוא עושה זאת מתוך כוונה טובה, שהרי מטרת האימון היא לא לדרוך במקום כי אם להיות במגמת עלייה ושיפור תמידיים, ולמרות שהמתעמל נפגש עם דרגת קושי חדשה שטרם הכיר, בתחילה הוא מתאמץ יותר אך עם הזמן הגוף שלו מסתגל לכך, כשהמפגש עם המדרגה הבאה הוא רק עניין של זמן ומוכנות. זהו רק המשל כשהנמשל הוא עבודת ד', שלא רוצה לראות אותנו תקועים באותו מצב אלא עולים ומתעלים למרות הקשיים והמכשולים, שבאים בין היתר לגרום לנו להבין עד כמה אנו רוצים ונחושים לדבוק באמת שלנו ולהשיג את היעדים שהצבנו לעצמנו. אם אנו נותנים את בטחוננו במאמן הכושר שלנו קל וחומר שעלינו לבטוח ב-ד', שאין מי שמחובר אלינו ואוהב אותנו יותר ממנו יתברך, ולסמוך על תכנית האימונים האלוקית בה הוא מוליך אותנו.

כששמעתי את הרב צביאלי בן צור אומר בהרצאתו "אם קשה לך, אתה בעלייה" נפל לי האסימון. כשהרב אליהו מאלי אמר לי "אם קל לך, אתה בירידה" אותו אסימון בדיוק המשיך להתקדם. ואז בא הרב זמיר כהן וסיכם את הנושא באחת מהרצאותיו, כשדימה את התהליך לרכיבה על אופניים והוסיף "אם אתה עוצר, אתה עלול ליפול". האסימון פנה לכיוון בלתי צפוי, כשנזכרתי שמאמן הכושר שלי במכון הסביר לי, שיש דבר כזה שנקרא "כשל חיובי" ובשיטות אימון מסוימות הוא הכרחי לצורך השגת ההתקדמות הרצויה, ע"י כך שצריך להגיע למצב של אפיסת כוחות, כזאת שלא מאפשרת את השלמת כל החזרות המתוכננות באותו סט, וזה בדיוק מה שגורם לשריר להיבנות בצורה המיטבית. ואז כשקראתי באחד מספריו של הרב קוק זצ"ל, שהרס של בניין קיים משמש כבסיס לבניין חדש ומפואר יותר, האסימון המשיך להתקדם בדרך להבנת התמונה הכוללת.

כשאנו רואים את כל האנשים שצועדים ברחוב אנו למעשה רואים עדות לכל הנפילות והכשלונות הראשונים שהיו להם כשניסו ללכת בפעמים הראשונות. כל פעולה צבאית מוצלחת של צה"ל היא תולדה של אימונים מפרכים שנמשכו חודשים ושנים, כשמטרתם להשאיר את הכשלונות בשטחי האימון בלבד, כדי שבזמן האמת הכל יהיה בהתאם לתוכניות ואף יותר. גם כשמקשיבים למוסיקה האהובה עלינו אי אפשר להתעלם מכך שהכל התחיל מ"דו-רה-מי", כשברקע היו לא מעט זיופים, מאמצים ומעידות, שבסופו של דבר הובילו את האמן/ההרכב הכשרוני להגשים חלום.

למרות שבתהליך הלידה האישה מתאמצת מאוד להוציא את עוברה מחוץ לגופה, לא ימצא אדם אחד שיאמר שאותה יולדת מנסה להרחיק ממנה את הרך הנולד ולדחות אותו בכך, מאחר שפשוט הוא לכולם שההיפך הוא הנכון. דוקא ההתרחקות של העובר מהגוף של אמו גורמת להתקרבות גדולה יותר ולהעמקת הקשר והחיבור ביניהם, שלא היתה יכולה להתאפשר אילולא היה העובר יוצא לאויר העולם. כך גם בעבודת השם, יש לעתים אשליה כאילו ד' יתברך רוצה ח"ו להתרחק מאיתנו, כשלמעשה כל תכלית רצונו היא למעשה להעמיק את הקשר והחיבור בינינו ולאפשר לנו להתקרב אליו עוד ועוד.
חלק ב
27/10/14 10:03
23צפיות
בס"ד

קשיים מחזקים (חלק ב) / מאת: ברוך עינב

כשהיינו ילדים קטנים נהננו מאוד להתגלש בכל סוגי המגלשות שהיו בגן המשחקים, וכאילו שלחנו רמז עמוק ונסתר לגרסה הבוגרת יותר של עצמנו, שגם לירידות שאנו חווים בחיים יש ערך משמעותי וביכולתן לקחת אותנו למקום נעלה יותר במידה ונדע כיצד לתעל אותן בצורה שתהפוך את החסרון ליתרון ואת הלימון ללימונדה. בתקופת הילדות זה נחשב להנאה בעלת תפקיד חשוב בהתפתחות הילד, ובתקופת הבגרות מדובר כבר בדברים הרבה יותר משוכללים. מי ששכח את תקופת ילדותו, גם כבוגר זוכה הוא להיפגש עם הנאות, שמשלבות ירידה ממקום גבוה למקום נמוך יותר כגון: סקי, מגלשת מים, צניחה חופשית, קפיצת ראש, רכבת הרים, אומגה, באנג'י, רכבל וכו'. כשיורים חץ לעבר המטרה, לפני שמכוונים היטב כדי שהחץ יפגע במטרה בצורה המדויקת ביותר, מושכים אותו לאחור והפעולה הזאת מעניקה לו את העצמה שמאפשרת לו להגיע ליעד. את העיקרון הזה פוגשים גם שחקני הבאולינג, ואף רוכבי הג'יפים יודעים היטב שאחד מכללי היסוד הוא שאם הג'יפ מתחפר בחול, תחילה עליהם לנסוע לאחור ובכך לצאת מהבור ורק אז להמשיך לשעוט קדימה. יוצא מכאן שהירידות הן חלק חיוני, מתבקש ובלתי נפרד מהחיים, וכשאחת כזאת מגיעה אל לנו להירתע אלא לחשוב כיצד ניתן להשתמש בה כמנוף שיכול לקדם אותנו למקום גבוה יותר מזה שהיינו בו טרם הופעתה.

לפעמים האדם חושש שמא הקושי החדש שהוא נתקל בו הולך ללוות אותו מעתה ואילך ולהיות חלק בלתי נפרד מהמציאות היומיומית שלו, כשבפועל טבעם של קשיים כאלה הוא להופיע לתקופת זמן מוגדרת במטרה לבחון את רמת האמונה והחיבור של האדם לבוראו יתברך ואז להתפוגג, ולכן אסור לשכוח שגם לאותו קושי יש תאריך תפוגה וגם הוא עתיד לחלוף.

ישנן כמה דרכים שיכולות לעזור בהתמודדות עם קשיים ולקצר את משך הופעתם:

1. הכל צריך להתחיל מאמונה שמקור הקושי כמו כל שאר הדברים בבריאה הוא מ-ד' יתברך, שהכל לטובה גם אם קשה למצוא את הצד החיובי שבדבר, ושזה אחד המהלכים שדרכם מתכנן הקב"ה לשגר אלינו את משיח צדקנו, בניין בית המקדש השלישי שיהיה ב"ה בניין עדי עד, הגאולה השלמה ותיקון עולם במלכות שדי.

2. צריך הוא האדם לדעת שלא סתם כך שלח לו הקב"ה את אותו קושי, מאחר ואין מקריות בעולם כפי שהמן הרשע האמין ואף רצה להוכיח זאת לכולם, וכידוע גם הוא וגם אמונתו המשובשת נחלו מפלה מוחצת. למעשה, כל קושי נתפר בדיוק לפי מידותיו האישיות של כל אדם ואדם לפי הדרגה הרוחנית בה הו נמצא כדי לחזק את החיבור ביניהם. עד לאותה נקודה צריך הוא לחזק את ליבו, לזכור את דברי חז"ל במסכת סוכה נב א: "כל הגדול מחברו יצרו גדול ממנו" ולהקיש מכך שהוא הגיע לדרגה רוחנית גבוהה ולכן שלח לו הקב"ה את הניסיון הזה, להתמלא באמונה ובביטחון, להתפלל לבורא עולם בדמעות לחות, לבקש ממנו את כל העזרה והישועה להן הוא זקוק, ולדעת שלאור ד' יתברך קל יותר לחדור דווקא דרך אותם חריצים שנוצרים בלב שבור.

3. הקב"ה מתאווה לתפילתם של צדיקים והרי אנו אומרים בקבלת שבת: "כָּל יִשְׂרָאֵל יֵשׁ לָהֶם חֵלֶק לְעוֹלָם הַבָּא, שֶׁנֶּאֱמַר (ישעיהו ס כא): וְעַמֵּךְ כֻּלָּם צַדִּיקִים לְעוֹלָם יִרְשׁוּ אֶרֶץ נֵצֶר מַטָּעַי מַעֲשֵׂה יָדַי לְהִתְפָּאֵר", ומכאן שכל אחד הוא צדיק בשורשו ובמהותו, עם נשמה גבוהה שחצובה מתחת כסא הכבוד, חלק אלוקה ממעל, כמו יהלום יקר, שכמו שהתמלא בלכלוך כתוצאה מכל החטאים והעוונות שיוצרים ריחוק גדול יותר ככל שהם מרובים יותר, כך גם ניתן להסירו באמצעות תשובה, לימוד תורה, תפילה מעומק הלב ומעשים טובים.

4. אחת הסיבות האפשריות להופעת כל הקשיים היא רצונו של ד' לעורר בנו את הרצון האישי להתחבר אליו יתברך, לדבר איתו, להתפלל אליו ולהשמיע לו את קולנו הפנימי שבוקע מתוך המקומות העמוקים יותר בתוכנו, ומכאן שאם נעשה את הדבר הנכון אשר הקב"ה מצפה מאתנו, כבר לא יהיה לו כל צורך בכל אותם קשיים.

5. צריך כל אדם לדעת שכל צער, קושי או בעיה שהוא חווה מהווים ביטוי לחיסרון שיש לשכינה הקדושה, ועליו להבין שנפלה בידיו זכות גדולה לגלות את הסוד העליון הזה ולדעת שבשמים סומכים עליו ולכן בחרו דוקא בו להביא את העניין הזה לידי תיקונו. יכול הוא לחשוב על הצער הבלתי נתפס שיש ל-ד' יתברך בין היתר על כך שאין לו בית, מאחר והוא נאלץ להחריב את בית המקדש כפועל ישיר של החטאים והעוונות של עם ישראל, ובכך הוא יכול להיות שותף לצער של הקב"ה והשכינה הקדושה שגדול לאין ערוך מצערו האישי, עד שהניסיון יגמר ואיתו גם התקופה הקשה ב"ה.

6. ישנם יחידי סגולה שזוכים לכך שהקב"ה מגלגל אליהם זכות מיוחדת שמאפשרת להם לכפר על הדור כולו דרך אותו קושי שהם מתמודדים איתו, ובמידה והם עומדים במשימה השמיימית בהצלחה אין שיעור לנחת הרוח שזה גורם להקב"ה ולשכינה הקדושה ולשכר שממתין להם בעיקר בעולם הבא, עולם הנצח, אך גם בעולם הזמני הזה.

7. בשעת משבר צריך האדם לגייס את העצמה הרוחנית שספג בכל התפילות, השיעורים וההרצאות, לחזק את עצמו ולא לתת לעצבות, לייאוש ולפחד להשתלט עליו כדי לא לפרנס את היצר הרע. במידה ויש לו ספק אם יש לו מספיק כוחות כדי לצלוח את התקופה הקשה, אל לו לשכוח, ד' יתברך לא שולח ניסיון לאדם אם אין הוא יכול לעמוד בו, ולזכור שברגעים האלה ממש נשלחת אליו עזרה שמיימית מידי הגדול מכולם, מי שאמר והיה העולם, שדווקא אז נמצא הכי קרוב, ודרך אותו משבר רוצה לרומם אותו למקום רם ונשגב הרבה יותר בדרך למימוש התפקיד האמיתי שלשמו הגיע לעולם.

דרך צלחה.
חזק!!! אהבתי!!!
29/10/14 15:48
14צפיות
אשרייך!!!
ישתבח הבורא הסרט "למה אני חי?" בעריכה מדהימה + עדות של ילדה
27/10/14 19:55
32צפיות

השם דיבר עם ילדה קטנה והיא קמה בלילה בוכה וסיפרה לאימה:

לפני שנה בדיוק, ג' מרחשון, הצטרפתי לפורום
26/10/14 21:07
61צפיות
מאז שזכיתי להכיר את הפורום הנפלא הזה הרגשתי שזה מקום די משמעותי שנוסף בחיי. אמנם מבחינה דתית-חברתית ברוך ה' לא חסר לי, ויש לי קהילה דתית נפלאה שהתחברתי אליה. ומבחינת כתיבה וכו' היו לי מקומות נוספים באינטרנט שבהם יכולתי לכתוב ולבטא את עצמי. אבל כאן קיבלתי דבר משמעותי שהיה חסר לי קודם (מבלי שהייתי מודע לכך): כאן זכיתי לקבל הזדמנות לתת מעצמי, ולשוחח על נושאים מרתקים בענייני התשובה שהם מן הדברים הקרובים ביותר ללבי.
זמן קצר לאחר הצטרפותי לפורום הצטערתי קצת שלא זכיתי לדעת לפני כן על קיומו של הפורום. אבל בהמשך הבנתי שמדובר בתהליך שהייתי מוכרח לעבור עם עצמי בסדר מסוים, ושבמקרה האישי שלי טוב שקודם הצלחתי בשלב ראשון "לבנות" את עצמי, ולאחר מכן זכיתי למצוא את הפורום כשהנפש שלי שלמה יותר ומסוגלת להכיל את הנושאים החשובים של הפורום.
וכיום אני חושב שהפורום תרם משהו חשוב עבור ההתפתחות האישית שלי.

וזהו, נראה לי. רציתי לשתף.
המשך חודש נפלא לחברי הפורום

º
לפני שנה בדיוק, בג' מרחשוון, חשך עולם בעדנו באבדנו את מרן
26/10/14 21:29
35צפיות
מאשר למחוק הודעתי
26/10/14 22:34
67צפיות
(כותב בכנות, ולא מתוך חרדה ל"כבודי" וכד')

הייתי מוסיף ומתייחס עכשיו למה שכתבת על הרב עובדיה יוסף ז"ל אבל זה לא יתאים כרגע (בטח לא בשרשור זה שאני כאמור מוכן לוותר ולמוחקו)
ממש לא! מה קשור למחוק??
27/10/14 07:28
95צפיות
קרו דברים באותו יום ואחד מהם זה שנכנסת לפורום. לא רואה שום סיבה למחוק.

ונשמח להתייחסות.
אוקיי, אכתוב כמה מילים על הרב עובדיה יוסף ז"ל
27/10/14 14:37
48צפיות
בדיעבד זה גם מתקשר לנושא שעליו פתחתי את השרשור, כי רק במשך השנה שקדמה להצטרפותי התחלתי להבין מהי גדולתו של הרב עובדיה יוסף ז"ל (אף שאינני רואה עצמי כתלמידו). לפני כן מה שידעתי עליו היה מאיך שהוא מוצג בתקשורת ולא הייתי מודע כלל לגדולתו הרוחנית. מסיבה זו, תקופה ארוכה שלא הייתי מסוגל להבין מדוע מגלים הערכה גדולה ועצומה כלפיו (וקל וחומר שלא הייתי מבין גם את הערכתם של חברי הפורום, אם הייתי נמצא כאן).

כיום אני יכול לומר על הרב עובדיה יוסף ז"ל שהיה גאון בהלכה, ובעל חשיבה גדולה מאד בנוגע לבעיות אקטואליות של ימינו והיה לו האומץ לפסוק בעניינים מאד מורכבים ומסובכים. ואני יכול להוסיף גם שהיתה לו נפש גדולה ומסירות עצומה עבור כל אחד ואחד מעם ישראל.
אובדן של אישיות גדולה כזו הוא בהחלט חיסרון עצום עבור עם ישראל. יהי זכרו ברוך!

ועל עצמי אני יכול לומר שאני שמח שהצלחתי עם השנים להשתחרר מן הדימויים התקשורתיים על גדולי ישראל ולהכיר באמת מהי גדולתם. כל עוד שאני לא מסוגל לראות את גדלות רוחם של גדולי ישראל, אינני יכול להיות שלם בעבודת השם. כנראה שזה חלק בלתי נפרד מן התהליך שהייתי חייב לעבור לפני שמצאתי את המקום הזה.

ואגב כעת אני גם חושב לעצמי כמה נפלאות דרכי הקב"ה. אם הייתי מודע מהתחלה לתאריך ולמשמעותו, כנראה לא הייתי מפרסם את ההודעה שבה פתחתי את השרשור, ולא היית כותבת מה שכתבת לי ואז גם לא הייתי זוכה לומר את דבריי אלה. אך הקב"ה כנראה רצה שאזכה לומר  את דבריי אלה ובהשגחתו כיוון את הדברים שיקרו כך.
אשרייך ומה טוב חלקך
27/10/14 10:58
44צפיות
לא יודעת מאיפה זה בא לך,זכות אבות או זכות אחרת אבל בהחלט זכית שהגעת עד לפה. 
אני כבר ארבע שנים(בערך) נמצאת פה ואני יכולה להגיד לך שהנוכחות הוירטואלית שלי פה, תרמה  רבות לעבודת השם שלי.
עכשיו אני רוצה לזכות אחרים בע"ה.

תודה על דבריך
27/10/14 18:25
27צפיות
אני שמח בשבילך שזכית גם ושהמקום תרם לך רבות בעבודת השם.
ויהיה זה שכרך שעכשיו יש לך כוחות בשביל לזכות אחרים

אגב לגבי "זכות אבות", אני מעדיף את המילים "ברית אבות".
מ"זכות אבות" ניתן להבין שכביכול משהו מוענק לי כמתנת חינם ללא תלות במעשינו. לעומת זאת, "ברית אבות" מורה על כך שהזכות באה לנו בתנאי שאנו שומרים את הברית. בעניין זה יש דיון בגמרא "אימתי תמה זכות אבות" ובסוף המסקנה היא שאמנם זכות אבות תמה, אך ברית אבות לא תמה.
פלאי הבריאה!!!......
הודעה זו מכילה תמונות
26/10/14 16:48
38צפיות
ב"ה
2 צפרדעים חוצות את הכביש, פתאום אחת צועקת לחברתה- תיזהרי אוטובוס בעעע...
נלקח מתןך אתר הידברות- http://www.hidabroot.org/he/article/82689
º
מה רבו מעשיך ה'
26/10/14 17:01
13צפיות
פרויקט שומרים את השבת ביחד - הגיע השבת המדוברת (השבת הזו)
24/10/14 12:16
26צפיות
הספירה לאחור החלה. כל המחוגים בעולם מתכוננים לרגע הקדוש הזה,  שהאומה היהודית חיכתה לו זמן רב, אולי רב מדי.  שבת אחת של כולם ביחד. דתיים, מסורתיים וחילונים, גדולים וקטנים, עשירים ועניים.  אמנם נותרו עוד כמה שעות – אך ההתרגשות גאה ועולה על גדותיה.
לכבוד השבת המיוחדת שבכל העולם היהודים שומרים ביחד, רמי לוי מוכר חלות שבת ב 1 שקל. אז לכו לסניפיו!!
התגובות הנלהבות על הפרויקט הראשון מסוגו והכל כך חשוב הזה – שבראשו עומד ר' וורן גולדשטיין - רבה הראשי של דרום אפריקה, לא מפסיקות להגיע. קיבצנו רק את מקצתן כדי להראות כיצד יהודים מכל קצוות הקשת - פתחו את ליבם ושיתפו את העולם כולו במה שהם באמת חושבים ומרגישים על האיחוד המרגש הזה, לצורך שמירת השבת העולמית:
איציק ביטון: "בטירוף שבו אנו חיים, השבת היא האי של השקט שאותו אני מקבל פעם בשבוע. השאלה הנפוצה ששואלים אותי היא 'מה אתה עושה כל השבת'. והתשובה הפשוטה היא: ממלא מצברים. כל השבוע אנחנו במרדף אחרי התקע שיטעין לנו את הבטריה של המכשיר שלא נותן לנו מנוחה, אבל מה עם הנפש/רוח/נשמה, שצריכה את הטעינה שלה גם כן? את הזרם שימלא אותה? נשמה יתירה. זה מה שמובטח לנו במידה ונכבד את היום הזה. אקסטרה נשמה שנכנסת בכניסת השבת ויוצאת בצאתה אך משאירה אותנו במצב של 100% סוללה טעונה במלואה. לישון, לשחק, לקרוא, לספר, לצחוק, לטייל ברגל, להתפלל, לשיר, לבקר, לארח – פעולות שלא יוצא לי לעשות יותר מדי ביום חול – אך בשבת אני עושה אותן וכך טוען את המצברים.
"אחי היקר – שבת זה איכות חיים. בשביל איכות חיים לא צריך להיות דתי – מספיק שאתה יהודי וקיבלת אותה במתנה. השבתות הראשונות דורשות תכנון – להכניס בהן קצת עניין, לבקש מהילדים להכין משהו, לתת משהו מעצמך כדי ליצור אצלם ציפייה ליום השבת, שבו אבא מתייחס אלינו יותר מיום רגיל. אני גדלתי עם אבא שהיה איש עסקים מטורף, שלא היה כל השבוע בבית. הסיבה שלא הרגשתי בחסרונות היא בזכות השבת".
ליאת בן לולו: "אחרי שהתחלתי לשמור שבת גיליתי שהיא בעצם שומרת עליי".
טל אשכנזי: "רעיון יפה.  לשבת עם המשפחה ולשחק מונופול של ארץ ישראל נראה לי מגניב".
ריקי מנדל אלמקיאס:" ממליצה שמשפחות דתיות יארחו משפחות חילוניות. כך הן יחוו שבת כהלכתה ויראו כמה כיף לשמור שבת".
רונית וורצל לרנר : "הורדתי את האפליקציה ושיתפתי את רוב חבריי לפייסבוק. ממשיכה במלאכה... לזיכוי הרבים".
גדי שגיב :"למרות שאני לא שומר מצוות – וואלה, יכול להיות נחמד".
מיכל נידם: "אני אוהבת את הרעיון וכמובן שאני משתתפת עם כל משפחתי בעזרת ה'".
סיגל דותן: "כל הכבוד לכם. אתם ממש שליחים. מי יודע כמה יהודים יתחילו לשמור שבת בזכות היוזמה הזאת".
שרה כהן : "מהממים. כל הכבוד! האחדות של העם עושה לי צמרמורת. כל הכבוד על היוזמה".
שי אלון: "תנו יד להתחלה חדשה. לקרב אלינו את כל היהודים בעולם באשר הם, ולא משנה באיזו שפה הם מדברים. אני מברך את הדבר הזה, ושיהיה לנו בהצלחה".
נרי'ה קובני : "יוזמה גאונית! דוגמא מעולה לימין מקרבת".
נורית גולדנברג: "כשאתה נצמד לכנפי הבורא, אתה מקבל ניצוצות של אור והגנה למשך כל השבוע. הטענה אנרגטית ושמחה למילוי הנשמה. קדושת השבת מטעינה אותנו, ולא במקרה ניתנה לנו מאת הבורא יתברך".
רחל ברוש:  "מומלץ לנסות בשמחה, ולא מתוך לחץ/חובה. בטוחה שתהנו מזה. באה שבת – באה מנוחה לגוף ולנשמה".
בנימין קרויטורו : "אני רוצה להתארח אצל משפחה דתית-חרדית". טלפון: 039582759
****רווק/גבר יחיד שמעוניין לחוות מהי שבת כהלכה מוזמן להתארח בחולון במשפחה חרדית בשבת הזו (או שבת אחרת) שיתקשר ל 077-4002093 או ישאיר הודעה פרטית פה עם הטלפון שלו.
יפה רבה: "אני מאד נרגשת להיות חלק מהחוויה הרוחנית מחממת הלב הזו. סוף שבוע אחד בשנה, שבו יש הזדמנות לחוות אחדות של יהודי העולם מכל רחבי העולם – זוהי אחדות עוצמתית. עם ישראל חי".
איך שומרים שבת?? כתבתי במיוחד
24/10/14 12:18
22צפיות
גם מי שלא הקפיד בשמירת השבת בשלמותה את השבת הזו הוא חייב לשמור כהלכה.
בית כנסת יום שישי בערב (17:30), קידוש וסעודה ראשונה על לחם.
בית כנסת בשבת בבוקר (7:00) זה כולל פתיחת ההיכל, קריאה בתורה בקיצור מדהים! בבית כנסת מבררים מתי שאר התפילות (מנחה וערבית והאם יש סעודה שלישית בבית כנסת), קידוש איך שחוזרים הביתה מתפילה וסעודה שניה עם לחם (בסידור זה מופיע תחת קידושא רבה או סדר קידוש היום), נחים - לומדים תורה או קוראים תהילים מדברים אחד עם השני בלי פלאפונים טלויזיה ואינטרנט, בית כנסת לתפילת מנחה, סעודה שלשית עם לחם (בלי קידוש) , תפילת ערבית בבית כנסת ואז הבדלה בבית כנסת או מישיודע אז בבית מתוך הסידור.
התפילות בבית כנסת רק גבר מגיל 13 חייב (נשים יכולות בבית). סעודות כולם המשפחה חייבים זה זמן מקרב ומרתק שכולם אוכלים ביחד. אוירה של שבת! פלטה של שבת ! מאכלים של שבת!
**רווק/גבר יחיד שמעוניין לחוות מהי שבת כהלכה מוזמן להתארח בחולון במשפחה חרדית בשבת הזו (או שבת אחרת) שיתקשר ל 077-4002093 היום בהקדם או ישאיר הודעה פרטית פה עם הטלפון שלו.
º
הנה שעות כניסת השבת בארצנו השבת הזו פרשת נח ושלטי חוצות בעול
הודעה זו מכילה תמונות
24/10/14 13:33
15צפיות
º
פרוייקט מדהים!
24/10/14 15:45
13צפיות
אפשר לראות באתר שלהם תמונות שאנשים מהעולם העלו לאינסטגרם
24/10/14 15:52
27צפיות
בהקשר לפרוייקט השבת העולמי. מאד מאד מאד מרגש.

קישור לאתר -  http://he.theshabbosproject.org/
עוד שבת כזו והגאולה יכולה להגיע!
26/10/14 08:07
22צפיות

חיפוש שיעור תורה בתל אביב
23/10/14 10:51
35צפיות
שלום,
אני מחפשת שיעור תורה באיזור תל אביב, משהו מאד בסיסי, אני ובן זוגי מתענינים בכיוון הזה.
אשמח אם למישהו יש מקום להמליץ עליו.

תודה!
שלום!
24/10/14 08:28
25צפיות
ממליץ לפנות לארגון הידברות או לארגון ערכים
אני מאמין שיעזרו לכם בנושא הזה בצורה הטובה ביותר
ניתן למצוא אותם בחיפוש פשוט בגוגול

בהצלחה!
יש המון כאלה בתל אביב (:
24/10/14 12:40
27צפיות
גם אני שאלתי את השאלה הזאת בעבר !!! (((: חיפשתי ביררתי ולכן אוכל לענות.
אולי זה נשמע מוזר לרבים מכם אבל יש בתל אביב המון המון שיעורי תורה לאנשים עם ידע בסיסי (כמוני למשל) ושמנגישים את התורה לכל יהודי.
מעבר להמלצות שמעלי יש את ראש יהודי בתל אביב (יותר מתאים לאנשים שמזדהים עם תפיסת עולם ציונית אך בכל מקרה הם מקבלים באהבה את כולם).
יש תכניה באתר של ראש יהודי ויש להם גם אתר פייסבוק, אפשר אולי לשלוח מסר ולראות איזה שיעורים הכי יעניינו אתכם (יש בכל יום שיעורים). אני למדתי שם ממש בהתחלה, ואני ממליץ עליהם בחום רב.

ואמנם אני לא מכיר אבל תמיד יש את חב"ד לכל שאלה יהודית (:

יש גם את נהורא ברמת גן בצד שקרוב לתל אביב

מעבר לזה שמעתי (ולא הייתי מעולם) שיש את מרכז התהוות של יובל דיין ואת מרכז "מודעות" בנוה צדק (הרב אשלג אם אינני טועה).

מהקצת שטעמתי בעולם היהודי אני יכול לאמר לך שיש כאן כל המון משקל לטעם אישי, לתפיסת עולם ולפעמים באותו מקום יש כמה שיעורים בסגנונות שונים לכן חשוב שתמצאו משהו שבאמת כיף לכם ומשמח אתכם והחברה מסביב מתאימה ונוחה לכם. אגב אצלי, אפילו תפיסת העולם והגוון שאהבתי בהצחלה השתנה לאחר תקופה ואפשר שישתנה עוד פעם.. ב"ה יש בת"א כמות אדירה של מרכזים.
גם אם יש מקום שאתר האינטרנט שלו לא מושקע או שאין לו אתר אינטרנט - זה לא אומר כלום על האוצרות שאת יכולה להפיק מבית מדרש כזה.

יש גם את מרכז שמיים

אפשר גם לדגום טעמים שונים  ולגוון (:
º
יישר כח על מידע המפורט !
26/10/14 19:58
11צפיות
מהר"ל
20/10/14 21:17
36צפיות
שמעתי רבות ואני רוצה להיחשף לכתביו. האם כתביו בסגנון מוסר ? האם אני צריך לרכוש ספרים עם ביאור לדבריו ואם כן תוכלו בבקשה להמליץ לי מהיכן להתחיל ואיזה ספרים מבוארים יש שמתאימים גם לאנשים ללא רקע ישיבתי, כאלה שמתאימים לכל יהודי גם אם אין לו רקע של חינוך דתי ?

המהר"ל
21/10/14 01:53
15צפיות
כתביו עמוקים ונוגעים ביסודות האמונה ותפיסת העולם היהודית.

מבחינת סגנון הכתיבה, הוא לא קשה במיוחד, אבל גם לא תמיד זורם בקלות.

לימוד המהר"ל דורש מחשבה רבה בזמן הלימוד, בעיקר להבנת המסר, ולפעמיםנגם להבנת הטקסט.

לדעתי עדיף ללמוד עם חברותא.

אני מכיר רק ספר אחד של פירוש על המהר"ל, על תפארת ישראל, אאבל אני לא זוכר כרגע את השם שלו, אשתדל לברר מחר ולעדכן.
יש סדרת ספרים
22/10/14 20:58
11צפיות
של המהר"ל. אתה מוזמן להציץ בהם.
יש את הספרים בהרבה בתי כנסת, ובוודאי גם בספריות.
נטילת מים
19/10/14 02:08
59צפיות
א. היכן ניתן לקנות כלים קטנים היות והמינימום זה 86 מיליליטר אפילו
   כפול 2, זה מידת כוס קטנה, הכלים הקיימים פי כמה בגודל ומאוד
   מגושמים.
ב. ברכת "אשר יצא", האם אפשר?:
   1. להגיד בלב ולא בקול?
   2. להגיד בשעת הליכה או מעשה אחר?
   3. מיד לאחר מכן להגיד ברכת "שהכול" ולשתות?
בברכה,
זאב miraclelife1960@gmail.com

תשובה:
19/10/14 08:36
36צפיות
בעזהי"ת

א. כל כוס, וכמעט כל בית קיבול שלם באשר הוא, יכולים לשמש לנטילת ידיים. הווי אומר, אם כן, שהאפשרויות בפניך מגוונות הרבה יותר מאשר ה'נטלה' הביתית לנטילת ידיים.

ב. אודות הברכה:
  1. ברכת אשר יצר, דווקא באמירת שפתיים, ומוטב שלא בלחישה. אמירה בלב - אינה ברכה.
  2. בשעת הליכה בסדר, בשעת מעשה אחר - יש להימנע. צריך להתכוון בברכה ולא כלאחר יד!
  3. במידה ואתה רוצה לשתות מים, אז 'שהכל' ולשתות. אינך חייב לשתות כחלק מברכת 'אשר יצר'.

אם ברצונך לשתות
19/10/14 17:36
27צפיות
יש לברך תחילה אשר יצר, ואחר כך שהכל. היות וקשה לנו לצמצם את המחשבה ולכוון, אז אפשר לפחות לכוון בכללי שאני מודה על נפלאות הבורא בגוף האדם
תגובה
19/10/14 17:40
57צפיות
נטילת ידיים לאחר השירותים לא חייבת להיות בכלי - אפשר גם בזרם של הברז. אבל מטרתה נקיון הידיים, שהרי בידיים שאינם נקיות צריך אסור לברך, ואסור לעשות כל דבר שבקדושה.
ולכן מעט מידי מים לא תמיד יספיקו לנקיון.
גם לגבי נטילת ידיים לאכילה - אמנם מספיק במעט מים, כמו שאצרת, אבל צריך לדאוג שכל היד תתכסה היטב במים. ובאמת שאני לא יודע איך אפשר לעשות את זה עם ככ מעט מים.
ודבר אחרון, הגמרא מביאה דברי אחד התנאים שאמר אני מילאתי ידי במים ומילאו את ידיי מלא חופניים שפע משמים (זה בתרגום חופשי כמובן) ולכן פסק השוע שכדאי למלא מים בשפע.

ישר כח.
19/10/14 19:20
90צפיות
לגבי הסיפא, חשבתי לנכון להביא את הסיפור על רבי ישראל מסלנט שראהו מארחו והנה הוא מקמץ מאוד במי נטילת הידיים. שאלו המארח: "והרי הלכה פסוקה היא שראוי להדר וליטול את הידיים בשפע, ואם כן מדוע  כבוד הרב משתמש במעט מים לנטילה? והלא הכנתי למען כבודו מים בשפע". ענה רבי ישראל:  "ראיתי והנה המשרתת צריכה להביא את המים ממרחק והיא קורסת תחת המשא וחשבתי שלא מן הדין להדר על חשבונם וכתפם של אחרים".  

ראוי ללמוד מכאן הנהגה בכלליות (בעת שמתארחים, מקום ציבורי) להזהר מהידורים באבק גזל, שנזכה. (לומדים זאת בראש מאברהם אבינו בעת שקיים מצוות הכנסת אורחים. מן הפסוקים למדים כי אברהם הידר בכל, פרט לבקשתו "יוקח נא מעט מים", רש"י כותב "יוקח נא"  - "ע"י שליח" ואברהם לא רצה להדר  על חשבונו, כוונה רצויה ומעשה רצוי הלכו לפניו.)
º
איזה יופי..
19/10/14 20:41
13צפיות
º
מידת הנקיות!
20/10/14 01:07
19צפיות
תגובה
19/10/14 20:56
23צפיות
לנטילת ידיים די ברביעית לשתי הידיים, בכוס חד פעמית נאמר יש כרביעית וחצי, בכוס רגילה בוודאי שתי רביעיות.
גם למאמר חז"ל אודות השפע יש גבול ופירשו הפוסקים ששפע הכוונה רביעית לכל יד , או אצבעות+יד וכו'. מה שאני בא לומר שיש מקום לצמצמם מכמות של נטלה מלאה של ימינו. יש שם איזה 10 רביעיות, ואם לא די בזה הרבה אנשים נוטלים 3 פעמים על יד אחת! (לסעודה) ומבזבזים על כך נטלה שלמה. שיבושם להם אבל בהחלט יש מקום ליטול את שתי הידיים מחצי נטלה רגילה ועדיין להדר במצוה מבלי למנוע שום שפע.
להעמיד הדברים על דיוקם
19/10/14 22:36
22צפיות
אמנם כתב השוע ששיעור מים לנטילת ידיים הוא רביעית,  וכתב המשנה ברורה שזה רביעית לשני ידיו,  אבל כתב שם המשנה ברורה בשם האחרונים שלא יפחות משיעור רביעית לכל יד.
וכתב שם הטור:
"ואע"פ ששיעורם ברביעית יוסיף ליטול בשפע דאמר רב חסדא אנא משאי מלא חפנאי מיא ויהבו לי מלא חפנאי טיבותא"
ומוכח שצריך לכתחילה יותר משיעור רביעית וכמו שכתבתי.
וראה כל זה בסימן קנח סעיף י'
ולעניין נטילת שלוש פעמים בכל יד,  יסודו בדעת הראשונים,  מובאת במרדכי,  וכך פסקו כמה אחרונים,  ביניהם אדמור הזקן, ואולי גם הגר"א.
ולכן נראה לי שכל המרבה במים לנטילת ידיים הרי זה משובח.
תגובה
20/10/14 15:08
15צפיות
ואיפה אי הדיוק בדבריי?
ציינתי את ההלכה כמובן על פי השולחן ערוך וחכמי ספרד, אם המשנ"ב כתב אחרת לא לקחתי בחשבון (כשם שבהלכות שבת החמורות המנהגים שונים ולא מתחשבים בכל הדעות, כך גם כאן). בכל אופן גם לדבריו ולדברי הטור שהם דברי הגמרא שהזכרתי, יש בנטלה של ימינו הרבה יותר מרביעית לכל יד , זו הייתה ההערה בסך הכל, ששפע אין זה אומר נטלה שלמה או אפילו חצי על כל יד ויש להסתפק בהרבה פחות מזה ועדיין לקיים את ההידור והשפע.
גם בילקוט יוסף כתב בפשטות
26/10/14 23:37
13צפיות
כדברי כל הפוסקים - שיש להרבות במים, ולא כתב כל שיעור והגבלה לריבוי זה.

כמו כן כתבת עוד, שמספיק רביעית לשני הידיים, ולא מצאתי דבר זה מפורש בילקוט יוסף - למרות שנראה שזה אכן פשט הדברים.

ובנוסף כתבת "אם לא די בזה הרבה אנשים נוטלים 3 פעמים על יד אחת! (לסעודה) ומבזבזים על כך נטלה שלמה. שיבושם להם"
וכך פסק הילקוט יוסף, שיש ליטול שלוש פעמים על כל יד.

אמור מעתה - כל אדם כדאי שיטול שלוש פעמים על כל יד, ולפחות בפעם הראשונה על כל יד חובה שיהיה רביעית (משתי סיבות - אף על פי שאפשר להסתפק בנטילה ברביעית אחת לשתי הידיים, זה דווקא אם נוטל על שתיהם כאחת, אבל כשנוטל על כל יד בנפרד, יש ליטול על כל אחת רביעית, וטעם נוסף, משום שכאשר נשפך רביעית על היד יוצאים מכל מיני ספקות שמעכבים את הנטילה, ולא כאן המקום להאריך) ומכאן כבר הגענו בקלות לששה נטילות.
וכל המוסיף הרי זה משובח - ולא מצאנו לשום פוסק שהקציב תוספת זו.

מה שכן, אני מסכים שגם בחצי נטלה יש מספיק מים לנטילה מהודרת כדין.
º
"אנא משאי מלא חפני מיא ויהבי לי מלא חפני טיבותא"
20/10/14 08:43
16צפיות
נס כפול בחוה"מ סוכות (סיפור אמיתי)
17/10/14 11:20
42צפיות
בס"ד

הסיפור הבא גרם לאברך, שסיפר לי אותו ואף נתן לי את הרשות לשתף את כל הקוראים, להתרגשות עצומה ולרצון עז להתבטל עוד יותר כלפי הבורא ולהידבק בו יתברך מעבר לדרגות הביטול והדבקות שכבר פעמו בקרבו, מאחר והוא ראה בחוש איך הקב"ה ממש משנה עבורו את חוקי הטבע בצורה שלא משאירה כל מקום לספק.
האברך ואשתו היו בדרכם מעיר הקודש ירושלים אל אחת מערי הצפון כדי לבקר את ההורים של אחד מבני הזוג במהלך חוה"מ סוכות ה'תשעה, ופספסו את האוטובוס שיוצא בשעה 21:00 בשניות בודדות ונאלצו לחכות לאוטובוס הבא שיצא כעבור שעה ומגיע לאחת הערים השכנות, כשמשם יוצא אוטובוס ההמשך שמגיע להורים, מרחק של כחצי שעת נסיעה. בינתיים התקשרו למודיעין התחבורה הארצי ושם, לצערם, נאמר להם שהאוטובוס צפוי להגיע לשם לא לפני 23:40 ואילו אוטובוס ההמשך האחרון יוצא בשעה 23:30.
הם שמו לב שהנהג נוסע במהירות ממוצעת אך במהלך הנסיעה לפתע התחיל להאיץ באופן בלתי צפוי ללא חריגה מכללי התחבורה. במהלך הנסיעה סיכמו שאם יקרה נס ויגיעו בסמוך לשעה 23:30 האברך ירוץ לעבר האוטובוס השני ויבקש מהנהג שיחכה לבני הזוג עם התינוק שלהם שכמה שעות לפני כן חגג יום הולדת שנה.
במהלך הנסיעה התקווה שיהיה נס והם יגיעו בזמן הלכה והתחזקה, ובכל זאת ארבע דקות לפני שעת השין אמר האברך לאשתו שתיקח בחשבון שהם לא יספיקו להגיע בזמן כדי שהיא לא תתאכזב, כשהמשמעות היא שהם יאלצו לקחת מונית יקרה שעולה כמאתיים ש"ח, וזאת מאחר ולא נראו באופק אורות כלשהם שמעידים על עיר קרובה במרחק סביר, אך לפתע הנהג פנה ימינה וכאילו משום מקום הופיעו אורות של פנסי רחוב עם רחובות אמיתיים ביניהם, שגרמו לבני הזוג להאמין שעדיין יש סיכוי להספיק לאוטובוס ההמשך. כאילו עיר שלמה צצה לה באחת.
בדיוק כפי שתכננו מראש, האברך היה צמוד לדלת וברגע שהאוטובוס עצר והדלת נפתחה, הוא פתח בריצה מהירה לעבר האוטובוס היחיד ברציף שהיה מואר, וכשהגיע אליו ראה שהנהג מתחיל לנסוע. אחרי כמה הקשות על הדלת הנהג עצר ופתח לו את הדלת ואז האברך ביקש ממנו שיעשה לו טובה וימתין לו, לאשתו ולבנו, כדי שיוכל ללכת ולהביא את העגלה מהאוטובוס הקודם שחנה כמה עשרות מטרים משם. הנהג חשב שהאוטובוס נמצא רחוק והאברך הסביר לו שהוא ממש קרוב וחש מנימת הנהג שהסיכוי שנולד עם רגע הופעת האורות בכניסה אל העיר, עדיין חי וקיים.
מתוך רצון שלא לגרום לגזל זמן, צער ועגמת נפש לנוסעים בתוך האוטובוס, בהנחה שהנהג יחליט לפנים משורת הדין ובחסדי ד' יתברך להמתין לו ולמשפחתו מחד, ומאידך מחוסר ידיעה מה בסופו של דבר יחליט הנהג, האם לעכב אוטובוס שלם עם נוסעים שמחכים לרגע בו יוכלו לחזור הביתה אם לאו, רץ האברך חזרה לאוטובוס הראשון וגילה שהנהג שבינתיים עשה הפסקה עם נוסעיו עזר להם והספיק להוריד את בסיס העגלה, כשאת הלולב, הטיולון ושאר הדברים הוא הוריד בעצמו תוך שהוא פועל בשיא המהירות ומתוך הידיעה שכל שניה יכולה להיות הרת גורל.
אחרי שהידק את הטיולון אל בסיס העגלה, אחז בידו הימנית בלולב ובשמאלית בשקית שהביאו עימם, החל דוהר לעבר הכיוון השני תוך כדי שהוא מרגיש שמשהו בולם את העגלה בחלק התחתון שלה ובכל זאת דחף אותה בכל כוחו, תוך שהוא מקפיד שהלולב לא ייפגע וששום דבר לא יפול בדרך. כל המתח התפוגג למראה אחד המראות המרגשים ביותר שנגלו לעיניו כשהוא רואה שהאוטובוס עדיין נמצא בתחנה. הוא הבין שהנהג החליט לחכות להם. האברך לא התבלבל ומיד איך שעלה לאוטובוס ביקש מחילה מכל הנוסעים על העיכוב הלא נעים שנגרם להם בגללו.
הנהג הצליח לעמוד בניסיון העצום. האברך הודה לו והעניק לו ברכה מכל הלב, ותוך כדי השיחה שהתפתחה ביניהם אמר לו הנהג שהוא מאוד התרגש לראות איך שהוא רץ בכזאת מהירות ולא מתנהל בכבדות ואח"כ עולה ומבקש סליחה מכל הנוסעים, מאחר וזה מבטא מבחינתו תפיסת עולם של אדם שמרגיש "לא מגיע לי כלום ואף אחד לא חייב לי דבר".
הנהג אמר לו שבתחילה שקל לעזוב אותם ולנסוע, אבל מיד אח"כ גמלה בליבו ההחלטה לעשות חסד מאחר וזה האוטובוס האחרון מתוך כך שהוא הבין את המשמעות הלא פשוטה של האפשרות השניה ולא היה מסוגל להשאיר אותם שם לבד בשעה כזאת.
כשהתיישב ליד אשתו ושמח לראות את החיוך על פניה היא אמרה לו שהבחינה שהשעה בה עלה לאוטובוס היתה 23:31, וגרמה לו להבין שהנהג חיכה ועיכב את כל הנוסעים במשך יותר מדקה, נצח במושגים של תחבורה ציבורית.
כששאלתי את האברך אם הוא עשה משהו מיוחד לפני הנס הכפול שאירע לו הוא סיפר שהכל התחיל בכך שהוא קיבל על עצמו שכל המצוות שיקיים במהלך חג הסוכות השנה יהיו לשמה, למען שמו באהבה, היינו ללא כל רצון לקבל שכר, כי אם כדי לעשות נחת רוח ולשמח את ד' יתברך, בידיעה שזאת רק טיפה קטנה בהשוואה לים החסד האלוקי האינסופי.
בנוסף, בחג הסוכות הזה הוא זכה לישון בסוכה בפעם הראשונה בחייו, הרבה בזכות אשתו שהסכימה לכך, אמנם על מיטה צרה אך זו הרחיבה את אהבתו וקרבתו אל הקב"ה, פעולה שמבטאת אמונה ודבקות ברמה גבוהה מאוד בבורא יתברך שמו וישתבח.
עוד מסתבר שבמהלך אותו היום ביזו אותו ברבים והוא מצדו שתק וקיים בצורה מהודרת את דברי הכתוב: הנעלבים ואינם עולבים שומעים חרפתם ואינם משיבים, עליהם הכתוב אומר: ואוהביו כצאת השמש בגבורתו, ובמקום לענות הודה לבורא עולם וניצל את שעת הרצון שזימן לו ד' וביקש ממנו יתברך את אשר על ליבו.
למרות שהאפשרות ההגיונית יותר היתה לחזור הביתה ואז לצאת שוב בבוקר, הוא לא רצה שוב לטרטר את אשתו בעוד אוטובוסים ולהוסיף לצער שהיה לה.
זה מסוג המצבים שצריך לבחור את האפשרות הפחות בעייתית, אך בידיעה שר"ת של "בעיה" הם בורא עולם יפתור הכל, הוא הרגיש שהוא נמצא בניסיון ובשעת מבחן לאמונה ולבטחון שלו ב-ד' ואמר לעצמו ולאשתו "קודם נגיע לשם ו-ד' יעזור".
במהלך הנסיעה התפלל להקב"ה שיושיע אותם, שמעז ייצא מתוק, שיגיעו בבטחה ליעדם, שלא יצטרכו להוציא כסף רב על הנסיעה וכמובן קראו את תפילת הדרך במהלך הנסיעה.
הוא לקח אחריות מלאה על המקרה, התנצל בפני אשתו יותר מפעם אחת, וניסה לעודד ולשמח אותה.
עוד הוסיף, שהוא נוהג לברך מידי פעם את קרוביו ב"בשורות טובות, ישועות ונחמות", וידוע שכל המברך את חברו מתברך תחילה.
המשך...
20/10/14 13:43
20צפיות
נתאר לעצמנו שהמחווה המרגשת הזאת לא היתה מסתדרת ח"ו עם תוכניותיו של אחד הנוסעים, שהיה מגיע לנהג ודורש בכל תוקף שיתחיל לנסוע מבלי לחכות לאף אחד. לא היה עובר הרבה זמן עד שהוא היה עושה חשבון נפש עם עצמו ומתחרט על חוסר ההתחשבות והסבלנות אשר הפגין. יוצא שכל אחד מהנוסעים היה מוכן להקריב כדקה וחצי מזמנו לטובת שלושה אנשים זרים, כדי שאלה לא יהיו בצרה או בסכנה ושלא ישלמו הרבה כסף על מונית אם היו מוצאים אחת בשעה כזאת. האפשרות של טרמפ אמנם עלתה אך ירדה מהפרק בטיעון שחיי אדם יקרים יותר ממאתיים ש"ח. יש אינספור דוגמאות בהם הכלל מוכן להקריב מעצמו ללטובת הפרט, כמו עם כל החטופים שישראל החזירה בתמורה לשחרור מחבלים, כשאוספים כסף לצדקה או עושים מגבית לטובת אדם עני או משפחה נזקקת וכשנוסע אחד מקורר מבקש מנהג האוטובוס שיסגור את המזגן או מהנוסעים שלידו שיסגרו את החלונות. גם פה הרוב קובע - לעשות את המעשה הנכון ולא את מה שיותר קל ונוח.
תחושות מהחגים ו...עול מצוות
15/10/14 16:52
60צפיות
הרוחניות והאוירה הטהורה מחודש אלול כל כך נחוצה ומטעינה. הריח באוויר, הציפיה, הזכרונות מהשנה הקודמת והכמיהה.
אבל בימים האחרונים אני מרגיש שאין לי כבר מספיק כלים, אני כאילו כבר נטענתי עד למקסימום, כבר מרגיש שלא בא לי ללמוד ולהתפלל - שלא תבינו לא נכון, משתדל להתחזק באמונה אך מרגיש כמו תלמיד שזקוק לקצת חופש מהלימוד ומהתפילה, מבית הכנסת...עכשיו אני בדילמה עם עצמי אם ללכת או לא לבית הכנסת, אני מרגיש שכבר נטענתי וזקוק לשקט שלי, לבנחת שלי, לעבוד את ה' גם אם אני יכול רק לחשוב ולאמר לו שאני אוהב אותו.. להישאר בבית בכיף ובלי מחוייבות. יכול להיות שאני זקוק לקהילה יותר תומכת ברגעים כאלה, פחות שופטת. אבל מצד שני זה יכול להיות "דביק" לי מדי, לפעמים בא לי להישאר בבית.. כשאני חושב על החברה הדתית לעתיד אני מקווה שלא ישפטו אם לפעמים יש יהודי שרוצה לקחת פסק זמן..אני לא רוצה להתחבא כל הזמן מאחורי זה שבא מרקע חילוני וכאילו מגיע לי הקלות, אני חושב שדווקא לדתי מבית יכול להיות לא פחות קשה ממני לעבוד את ה' עם כל עול המצוות. לא פשוט להיות יהודי אבל אולי יש איזשהוא משהו שאני צריך לעבוד עליו בעבודת ה'.

חג שמח

זה רק אנושי לעצור ולתדלק מדיי פעם...
17/10/14 02:16
30צפיות
ב"ה
אני עושה את זה כל הזמן...
ואני עוד חרדי, חוזר בתשובה אבל חרדי, כבר 10 שנים בערך... 
ואני גר בשכונה סופר חרדית (לא אציין איפה כי זה לא טוב לתת פרטים) אבל בוא נגיד שזה משהו כמו מאה שערים אם לא יותר חרדי...
וכתבתי פה לא מזמן הודעה שגם יש לי חרדה חברתית אז ככה שאני הרבה פעמים עושה את מה שאתה מתאר...
ולאף אחד לא מזיז אם לא היית בבית כנסת, וכשאין כוח מתפללים ביחיד, ויושבים ולומדים כמה שאפצ'ר בבית, או ע"י הרצאות במחשב, או כל מיני.
אין בזה שום רע, להיפך אולי זה חובה, כי האמונה אמורה לבוא באהבה! ולאט לאט! כמו שציינתי פה כבר כמה פעמים ר' נתן מברסלב אמר שעל כל כף של התקדמות בעבודת ה' צריך סיר של חיזוקים מסביב ומעצמו... אז יש לך את המשוואה המדוייקת...
רק מה שלא הבנתי זה מה הכוונה "חופש מתפילה"? ו"לעבוד את ה' גם אם אני יכול רק לחשוב"? מה הבעיה להתפלל בבית ביחיד? זה כבר סתם עצלנות אם גם את זה אתה לא עושה... אם אתה עייף מנטלית, אז לפחות תתפלל בבית, ברוך שאמר, אשרי, ישתבח, קריאת שמע וברכותיה, ותפילת שמונה עשרה, ואם גם לזה אין לך כוח אז לפחות קריאת שמע ושמונה עשרה, זה לוקח כמה דקות, (עדיף את כל התפילה אבל בדיעבד אם אין לך כוח אלה ה- 2 דברים הכי חשובים), אני לא מבין למה את זה אינך יכול, זה קל מאד.
אז כמו שאמרתי גם אני לא מעט פעמים לא הולך לבית הכנסת ולחברותא שלי ולשיעורים וכו', אבל תשתדל בבית להתפלל את 3 התפילות וללמוד מה שאפשר, כבר מהכותרת שלך "תחושות מהחגים ו... עול מצוות" כבר קלטתי שמשהו פה לא בסדר, אם אתה מרגיש שזה עול, אתה בכיוון ההפוך, (נכון שכתוב שזה עול אבל ידוע המשל לאדם שאומרים לו לסחוב מזוודה כבדה מלאה יהלומים ואין לו כוח אבל ברגע שאומרים לו שאתה סוחב בשבילך לקחת לך פתאום הוא מקבל כוחות ונהנה מהסחיבה) ככה המצוות ניתנו בשבילך! ולכן אף שזה עול זה לא אמור להרגיש כמשהו כבד וקשה וללא הנאה, זה סימן שאתה הולך או מהר מדאי או משהו לא נכון בהשקפה או שניהם, מצווה גדולה להיות בשמחה תמיד! ולי נראה שאתה צריך לא רק הפסקה קלה ומנוחה אלא שינוי הקו מחשבה לגמרי, משהו לא נכון אצלך, שנה טובה ובהצלחה.
זה באמת לא פשוט
22/10/14 20:55
10צפיות
לשבת כל כך הרבה זמן ולעסוק בתפילה וכו'
אחרי שהתרגלת זה הופך לדבר טבעי ומלא משמעות.
ציינת שיש דברים שמפריעים לך.. תנסה לגוון בבתי הכנסת, הן בתפילות, והן בשיעורים, יש ים של סגנונות.
בהצלחה !
תגובה
27/10/14 11:34
3צפיות
צריך לדעת איך להתחזק ולהתעלות אבל בהדרגה ולא להתבייש לקחת לפעמים צעד אחד אחורה, לפעמים כשמעמיסים עוד ועוד אחרי זה נופלים.
לא יקרה כלום אם תשאר בבית יום-יומיים 'בכיף', אבל 'בלי מחויבות' זה לא טוב, גם כשאתה בבית תשתדל להתפלל וללמוד כמה הלכות בבוקר ובערב כדי שלא "לבזבז" את היום לגמרי מבחינה דתית.
חנות ירקות ופירות בחולון שנת שמיטה תשע"ה
15/10/14 11:24
54צפיות
בס"ד
מיועד לזיכוי הרבים
אנחנו לא סומכים על היתר מכירה, אלא רק על יבול נכרי מחו"ל
רציתי לבשר שיש חנות בחולון (אחרי מאמצים וחיפושים רבים)
רח' בית לחם 9, חולון
אין להם שם לפי מה שהמוכר אמר לי.... 
יפה לך
15/10/14 15:17
30צפיות
יפה שאתה לא סומך על היתר מכירה, שהרב עובדיה זצוק"ל אמר עליו בתקיפות שהוא לאמיתה של תורה, וסמךעליו בשני ידיו גם כשכיהן כרב הראשי לישראל - כמו כל הרבנים הראשיים שלפניו ושלאחריו.
ובפרט שברוב האחרונים מופיע שהיתר מכירה עדיף מיבול נוכרים.

מי שמך לאיש לא לסמוך על היתר מכירה?
...
15/10/14 17:11
21צפיות
1. אני בחורה. 
2. אני בת מדרשה, ויש לי רב שאני הולכת לפיו והוא זה שאמר לנו בנות המדרשה לא לסמוך על היתר מכירה כיוון שיש עם זה המון בעיות. 
3. הרב עובדיה יוסף זצ"ל תלמיד ענק חכם, מי מזלזל בו? חס ושלום. יש ענקי תורה שיש להם דיעות שונות בנושאים הלכתיים. זה שיש דעות שונות לא אומר שהם הולכים מכות זה אומר שהרב עובדיה מצא היכן להקל על מנת להקל על הדור. וכל המחמיר תבוא עליו ברכה. 
4. חבל שאתה לא דן אנשים שרוצים להיטהר לכף זכות, חבל... אל תעכב את ביאת המשיח זה בידיים שלך. 
אגב... אותה חנות ירקות, היא בהכשר בד"צ בית יוסף.
15/10/14 17:15
27צפיות
הרב עובדיה בעצמו לא נתן כשרויות להיתר מכירה. לא תמצא בארץ חנות אחת עם כשרות בד"צ להיתר מכירה. 
גדולי התורה שבדור הזה אמרו לנו לא לסמוך על היתר מכירה
31/10/14 11:33
3צפיות
הפוסק הגדול, הרב צבי כהן שליט"א, אמר במפורש לבנות במדרשיה: זה לא היתר ולא מכירה.
לכל מי שנוהג בכשרות מהדרין ברור כשמש לא לסמוך בשום אופן על היתר מכירה, בדיוק כמו שהוא לא קונה בשר או כל מאכל בכשרות רבנות.
הלכה - אמנויות מהמזרח
13/10/14 17:12
59צפיות
אשמח מאוד אם ידועה לכם התשובה ההלכתית או שתוכלו להפנות למישהוא שמבין בזה (מבחינתי עדיף שו"ת אינטרנטי).
מניסיוני הקט, רב הרבנים לא מבינים בזה, יש כאלה שמבינים שיש כאן משהו עמוק ולא שטחי ולכן ככלל ממליצים לא לתרגל אמנויות מהמזרח כיוון שאי אפשר לדעת מה אוניברסלי ומה מקורו בעבודה זרה.

לגבי תרגול אמנויות מהמזרח כגון אייקידו, טאי צ'י
למשל באייקידו - המייסד היה אדם רוחני עובד עבודות זרות ובכל הכתבים רשום שינק את שיטת התנועה והפילוסופיה שלה מדתות מן המזרח.
האם יכולה להיות בעיה הלכתית בתרגול אמנות תנועה שכזאת ?  אינני יודע אם מישהוא פרט למייסד היפני של השיטה יודע מה שורש התנועות ובוודאי שלא רב שחקר ויודע.
כנ"ל לגבי טאי צ'י - נראה לי ששורש התנועות ספוג בפילוסופיה זרה (טאואיזם וכו'), ומי באמת יודע מה מותר ומה אסור ? קשה להאמין שיש מישהוא שירד לשורש אמנות בת אלפי שנים..
אשמח לדעת מה ההלכה ואפילו מה מנהג חסידות כאן. האם תמליצו לנסות ולמצוא אמנות תנועה אחרת ? אגב, בנושא אמנויות הלחימה די קשה למצוא משהו זמין ליד הבית שאיננו מן המזרח ועדיין מתאים למבוגרים.

מועדים לשמחה!
13/10/14 23:24
47צפיות
אם אינני טועה, אלישיר-המנהל,יוכל לעזור לך בעניין.

בהצלחה!
º
תודה.
14/10/14 08:53
15צפיות
בגדול
14/10/14 00:47
29צפיות
יש בהלכה הבחנה בין שלושה סוגים של השפעה דתית:
יש השפעה שהיא ע"ז ממש, למשל שינון שמות ע"ז בתור מנטרה, או הזכרת שמות האלילים במצבים שונים. בכלל זה גם מעשים שהם קשורים לדרך העבודה שבו עובדים את האליל.
אם אין משהו מכל זה, אז בעיקרון אפשר לקבלאת הטכניקות ולא את האמונה ותפיסת העולם שמאחריהם.
למשל אם אומרים לך תעשה ככה וככה ות
רגיש שלווה - זה בסדר, אבל כשמתחילים להסביר לך למה שלווה חשובה לחיים של אדם בריא, זו כבר תפיסת עולם וצריך להמנע מזה.
היום יש כמה וכמה בוגרים ומאסטרים של תורות שונות שחזרו בתשובה, וממשיכים ללמד את הדברים באופן כשר ובהנחיה הלכתית.
אני מכיר בתחום את מכללת 'אלימה' אבל כמדומה שיש עוד כמה. אצליהם תוכל לקבל גם הדרכה הלכתית בנושא.

מקווה שעזרתי.
חיים
תגובה קצרה.
14/10/14 08:47
43צפיות
בעזהי"ת

א. זו לא רק שאלה הלכתית, אלא גם שאלה של הדרכה אישית כלפיך. שונים מאוד הדברים באם אתה מתרגל באופן קבוע אמנות לחימה, ועכשיו צריך להמשיך את העיסוק כחוזר בתשובה, לעומת אם אתה מחפש לעצמך עיסוק של פעילות גופנית. במקרה הראשון, למשל, בהחלט צריך למצוא פתרון שיאפשר לך להמשיך לעשות את מה שאתה אוהב ומשמח אותך. במקרה השני, אפשר אולי אפילו להציע לך לגשת לכיוון פעילות אחר לחלוטין.

ב. באופן עקרוני אין בעיה עם קבוצה נפרדת של אייקידו (כי אם לא כן, לפני שמדברים על עבודה זרה, אייקידו היא אמנות לחימה המתנהלת בעיקרה דרך עבודת זוגות במגע מאוד צמוד, מה שבלתי אפשרי להתיר הלכתית לעשות אם הקבוצה אינה נפרדת), כמו גם עם קבוצה של טאי צ'י, או כל אמנות לחימה אחרת, וכן תרגול התעמלות הצ'י גונג או היוגה וכן הלאה.

נכון שהיות ואמנויות התנועה הללו הגיעו מתרבות של עבודה זרה, אז במקורן יכולת למצוא לא מעט פרטים בעייתיים (למשל: מחיאת הכפיים בטקס תחילת שיעור האייקידו), אבל הפרטים הללו כשיהיו אינם חלק מהשיטה עצמה, אלא מפולקלור תרבותי סביבה - וממנו אפשר להימנע, ובלאו הכי מעיקר הדין הם אינם עבודה זרה כשלעצמם, אלא יותר אשר נקרא 'דרכי האמורי', בדיוק כל אמונה טפלה אחרת בתרבות המערבי.

ג. הוזכרה כאן מכללת אלימה - הם בהחלט כתובת טובה לחיפוש אחרי קבוצות שבוגרים שלהם פתחו, אם ב'היישם' ואם ב'יוגה משלנו'. גוגל לרשותך.

(הייתי רוצה להאריך, אבל הזמן אינו בצידי).

אלישיר
14/10/14 09:43
31צפיות
כתבת דברים כל כך נכונים ונראה שאתה ממש מבין בתחום.
לצערי הרבנים ששאלתי הודו שהם לא ממש מבינים בתחום..
מאוד אשמח אם תוכל לפרט בהזדמנות.
אני כרגע לא קשור לאף אמנות לחימה ותנועה כך שאפשר לבחור דרך חדשה וטהורה.
המוטיבציה שלי ללמוד אמנות לחימה היא גם לשפר את הביטחון העצמי, לדעת להגן על עצמי בחברה "משוגעת" בה כשאתה צופר למישהוא בכביש הוא יכול לצאת מהאוטו ולתקוף, לשפר את יכולת השליטה העצמית. זמינות מאוד חשובה ולאלימה, אינני בטוח שיש הרבה קבוצות במרכז.
להבנתי הקטנה, גם נושא הטאי צ'י והקונגפו יכול להיות מותר על ידי רב אחד ואסור על ידי רב אחר, גגלתי על כך ומצאתי תשובות סותרות בקשר לזה.
יש לי בעיה עם אמנויות שעוסקות בחישולים (בעיה רפואית שמצריכה משהו רך ותנועתי ואם אפשרות מועטה יחסית לפציעות),  קראתי שקאטות יכולות להיות בעייתיות מבחינה הלכתית כיוון שהן מחקות סמלים..בקיצור מרגיש שחוץ מקרב מגע שהוא ישראלי (אף כנראה עם חישולים) ושיטת אביר שלא זמינה במרכז לא יודע אם יש משהו אפשרי.
לגבי קבוצה מעורבת ועבודה בזוגות אנסה למצוא קבוצה כזאת. אם זאת תהיה אמנות נפוצה או מורה דתי בטוח שאמצא.
תודה מראש
חג שמח

º
אלישיר אכן מבין בתחום וכדאי להתייעץ איתו.
14/10/14 21:24
13צפיות
תוספת:
18/10/14 22:50
13צפיות
בעזהי"ת

א. אם הגנה עצמית היא מבוקשך, אייקידו וטאי צ'י, וכל אמנות דומה להן, אינן הכתובת - רוב האסכולות בארץ הן יותר לתרגול פנימי ואיכות חיים, כשההיבטים הקרביים מוזנחים עד לא קיימים.

ב. אינני יודע מה המגבלה הרפואית שלך, אבל מורה ותיק לאמנויות לחימה אמור להכיל אותך בתוך התרגול הקבוצתי, ולכוון אותך בנוגע למה כן ומה לא. לנוכח כל זאת, אני חושב שההמלצה הנכונה תהיה לחפש אחרי מורה דתי/חרדי לאמנויות לחימה באזור שלך, ופשוט להתחיל.

תודה רבה רבה
19/10/14 20:15
10צפיות
נראנ שאתה מבין בתחום (:
אגב, אם בתשובה גופנית עסקינן. חבל שאמנויות יהודיות (מהסוג של אביר ואולי אפילו קרב מגע) לא מספיק נפוצות בקרב ציבור דתי/חרדי אף שהמצב היום יותר טוב מבעבר לדעתי.

...
19/10/14 21:08
6צפיות
בעזהי"ת

זיכוך החומריות דרך תנועה, הינו חלק מעבודת השמחה והבריאות - וכמובן להיות יהודי שמח ובריא זה הבסיס לחיי תורה ומצוות. וכשאתה מדבר על תשובה גופנית, אתה נכנס לרובד הרבה יותר עמוק ממה שאולי חשבת אי פעם. רמה שאת ארבעת המינים או כוס הקידוש, ובוודאי הטלית והתפילין, אתה מרגיש בדיוק כמו שמרגישים את נקודות הלאו-גונג או הדאן-טיאן, רמה שמתחילה קודם כל בחיים של טהרת הלב, על כל הפירוט היהודי של הטהרה הזו.
כתבה מעניינת של ד"ר גיא בכור
15/10/14 16:30
32צפיות
אשמח לשמוע / להעלות לדיון את דעתכם בנושא

º
הכתבה של גיא בכור בנושא האנוסים, גירוש ספרד
15/10/14 16:32
15צפיות
כתבה מקסימה.נהניתי לקרוא!
20/10/14 09:09
9צפיות
בדיוק אתמול חשבתי על זה,כמה כייף שנולדתי יהודיה. 

קראתי. נושא האנוסים תמיד עיניין אותי...
18/10/14 22:06
22צפיות
אכן זה משהו שהממשלה צריכה להרים את הכפפה ולהקים "כוח משימה" מיוחד לטיפול בעניין כמו שנכתב בכתבה,
אך יש נושאים רבים שבהם צריך להקים אירגון מסודר מטעם הממשלה שישתלט על המצב. כמו לדוגמא שמעתי את יו"ר הקונגרס היהודי העולמי מדבר על כך שבעולם אין בכלל הסברה ישראלית כשמדינות אחרות משקיעות בכך מיליונים ואנחנו, שהכי צריכים את זה, לא עושים...
צריך להיות לחץ מטעם רבנים / רבנים ראשיים לישראל
18/10/14 22:20
13צפיות
במידה והם רואים את חשיבות הנושא. קטונתי בכלל מלגבש דיעה....זה במגרש של הגדולים.
או באמצעות כח פוליטי שיוכל להזיז עניינים..
במידה וחשוב לא להזניח הנושא.

º
מהמקום הקטן שלנו נוכל רק להתפלל על זה
19/10/14 13:17
6צפיות
ביבי נתניהו הרבה לכתוב על זאת ב"מקום תחת השמש".
18/10/14 22:52
21צפיות
בעזהי"ת

(חלק נרחב מהספר, נכתב כמעט עשרים שנה לאחור, עסק בחשיבות ההסברה, נושא לכאורה טבעי לנואם כריזמטי כמו יוצא הסיירת הלז. כמובן וכמתבקש, בפועל הוא לא עשה ולו מאומה בנושא).
השאלה האם הנושא נדון בקרב גדולי ישראל
19/10/14 20:20
12צפיות
אינני מבין בנושא ואני עפר לעומת רבנים שבקיאים בנושאים כה סבוכים. 
מעניין אותי פשוט לדעת אם הנושא על סדר היום. אני קורה מדי יום בתקשורת וזאת הפעם הראשונה שראיתי שכותבים על הנושא, וזה מד"ר גיא בכור, חילוני מהאקדמיה (ממחיש כמה הסטראוטיפים והסטיגמות לא במקום), לא ממש שמעתי או ראיתי בתקשורת הדתית שהנושא הזה על סדר היום. האם הנושא בכלל במודעות של רבנים ? אולי אפשר להפעיל קצת פוליטיקה במידה ויש מה לעשות.

להחיות את המתים או להחיות את החיים?
19/10/14 21:13
9צפיות
בעזהי"ת

אמר הרבי הקדוש, רבי מנחם מנדל מקוצק, שיכל הוא ללכת לבית הקברות ולהחיות מתים, ואולם תחת זאת הוא בחר במשימה ההרבה יותר חשובה: להחיות את החיים, את אלה שעוד לא נפטרו מן העולם, אבל למרבה הצער חיים את חייהם בתרדמה, שנים רודפות שנים עד אשר באמת ימלאו ימיהם.

וכן הוא בעיני בהקשר הזה. עד שאנחנו מדברים על כאלה שהינם ספק יהודים, ובוודאי רחוקים מאוד מכשרות, שבת או טהרת משפחה, יש עלינו קודם כל להקדיש את מירב המאמצים לטובת אלה שהינם וודאי יהודים, וקרובים הם לשמירת כשרות, שבת וטהרת המשפחה. עד שמדברים על לבדוק אפשרות חיים אצל אלה שכבר מזמן הפסיקו לנשום, עלינו לנסות להציל את אלה שעוד איכשהו נושמים.
º
לוח מודעות
10/10/14 14:27
22צפיות
רוצה להתחיל להתגלח במכונה במקום סכין? רוצה להתחיל להשתמש בפל
10/10/14 14:04
39צפיות
בפלטה בשבת אפילו לשים עליה שעון שבת ברוך השם? רוצה להתחזק בשמירת השבת?

אם יש פה מישהו שרוצה להתחיל להתגלח במכונה במקום סכין (כי הרי אסור ביהדות להתגלח בתער) או רוצה להתחיל להשתמש בפלטה ושעון שבת, שיפנה אלי בפרטי. יקפוץ לחולון ויקבל בחינם או תמורת תרומה כספית לגמח שיש לי (אם ירצה).  תפנו אלי בפרטי.  תמיד פה בשבילכם. שבת שלום.
º
כל הכבוד על היוזמה.
10/10/14 14:55
14צפיות
מחקר בפסיכולוגיה על הבדלים בין דתיים לחילוניים
12/10/14 19:34
29צפיות
שלום,
כחלק מעבודה סמינריונית בתואר בפסיכולוגיה, אני מבצעת מחקר הבוחן הבדלים בין דתיים לחילוניים בניהול רגשות.
אשמח אם תוכלו להשתתף במחקר ולהקדיש 2 דקות על מנת להשיב על השאלון בקישר המצורף:
http://goo.gl/forms/KTFgtb5R2E
תודה על עזרתכם!
המלצה לכן ולכל החוקרים באופן כללי.....
19/10/14 13:20
22צפיות
בעל תשובה (או "חוזר בתשובה" במונח העממי) הוא שונה ויש לתת מקום לאפשרות הזאת ב"נטייה דתית",
כיוון שאם אתם עושים מחקר אמיתי ומנסים מן הסתם להבין מה הרקע של הבן אדם ואיך זה משפיע על X,Y,Z אז צריך להבין שאם סימנתי "דתי" כי זה איך שאני מגדירה את עצמי כעת, לא שווה ערך לאדם שגדל בבית דתי אלא אולי דווקא בבית הספר החילוני שלמדתי בו קיבלתי כלים שעזרו לי להתמודדות עם הX הזה.
סתם נקודה למחשבה,
הרבה הצלחה
º
20/10/14 08:49
3צפיות
היום כולם קוראים עוד שעה (12:00) תיקון הכללי. יום פטירת הצדי
12/10/14 11:06
24צפיות
היום (יום ראשון) י"ח תשרי - יום ההילולה של רבנו, ר' נחמן בן שמחה ובן פייגא -
יום מסוגל לישועות!!!
כולם מוזמנים לקריאה משותפת של התיקון הכללי - בשעה 12:00

מועדים לשמחה וכל הישועות!!!

תדליקו גם נר נשמה לכבוד רבי נחמן בן פיגא. תשירו ליד הנר בשמחה להמתקת הדינים מעל כל עם ישראל את השירים שפה: https://www.youtube.com/watch?v=5cFbRkFpVRM
סרט דקומנטרי!
13/10/14 21:48
18צפיות
שלום לכם,
שמי אלמוג שלמך ואני תלמידת כיתה י"ב בבית הספר הריאלי בית בירם בחיפה במגמת קולנוע.
השנה, משימתינו היא סרט דקומנטרי באורך כ-15 דק על תהליך של בן אדם שהוא עובר כיום...
במידה ואת/ה מוכנים להחשף בפניי ובפני הצוות שלי ואתה חושב שיש לך סיפור שאתה עובר אותו גם כיום והוא יעזור לנו ביצירת הסרט אשמח שתצרו איתי קשר באימייל- almogsh97@walla.com 
גם אם אתם מכירים מישהו שמוכן בבקשה תצרו קשר ותעזרו לי, תודה מראש וחג שמח לכולם!

קו הלכה לפי הרב עובדיה 8 בבוקר עד 1 בלילה במחיר שיחה רגילה
21/10/14 16:10
12צפיות
כמה פשוט לכאורה להרים את הטלפון ולקבל תשובה מרב מוסמך, אבל לא פשוט לארגן 40 רבנים חשובים, מורי הוראה, רבני שכונות וראשי כוללים, ולחלק ביניהם את השעות מ-8:00 בבוקר ועד 1:00 בלילה(!), ללא תמורה.
לקו ההלכה הספרדי הארצי, התקשרו: 0737860860 במחיר שיחה רגילה!
אבל אליהו שושן, 31, נשוי ומתגורר בבני ברק עם ילדיו, רגיל לעבוד סביב השעון בזיכוי הרבים, בין היתר בניהול הכולל של סביו, רב בית כנסת בבת ים, שם נולדה לאליהו היוזמה. "אני מסתובב בבת ים ורואה שלאנשים אין הרבה את מי לשאול", הוא מספר. "הרבנים רוצים לענות, אבל מוגבלים לפי שעות, וטרודים מאוד. החלטנו להרים את הכפפה".
כיצד הצלחת להביא את כל הרבנים לפרויקט?
"ביקשתי עזרה מחבר מועצת גדולי התורה הרב דוד יוסף שליט"א שיעזור להביא רבנים. הוא אמר לי לפנות לרב משה פנירי, ואכן הרב פנירי הביא לי את רוב הרבנים. רובם היו מורי הוראה אצלו. יש גם רבני יישובים, ראשי כוללים, רבני שכונות ורבני קהילות בארץ".
קו ההלכה יצאה לדרך בראש חודש ניסן. "היום יש בקו כמעט 40 רבנים שעונים מ-8:00 בבוקר ועד 1:00 בלילה רצוף, מספר שושן. "בכל שעה יש בין שניים לשלושה רבנים שעונים לשאלות. אפשר לשאול בכל עניין, גם בטהרת המשפחה. היום בפועל יש בקו בין 300 ל-400 שיחות ליום, ועוד היד נטויה".
הרבנים החשובים, ביניהם הרב משה פנירי, הרב שמואל פנחסי ועוד רבנים ידועים, מקבלים את השיחות לניידים שלהם, ועושים זאת בהתנדבות מלאה. "המרכזייה מעבירה כל שעה שיחות למי שפנוי, ועלות השיחה היא של שיחה רגילה לבזק", אומר שושן ומדגיש "אני אדם פרטי, והקו לא קשור לשום גוף פוליטי". הרבנים כולם פוסקים על פי שיטת הספרדים, לפי מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל.
הרב שושן יודע לספר על לא מעט אנשים שנעזרו מאוד בקו ההלכה. "היה מישהו שאמר לי שכל מה שהם עושים בבית זה ´פחות או יותר´, הוא מספר וצוחק. "מאז שנפתח קו ההלכה הכל אצלם הולך על פי ההלכה. אין יותר ´פחות או יותר´". כמו כן, הרב שושן נזכר באברך שלא ידע מה מותר ומה אסור בהלכות אבלות, כיוון שיש אברכים שלא לומדים אבלות בחיי הוריהם. "הוא התקשר ולא ידע מה לעשות, וקו ההלכה עזר לו מאוד".
לקו ההלכה הספרדי הארצי, התקשרו: 0737860860
קולי קולך - מנחת סדנאות ומלווה בהתפחות אישית וזוגית

תארו לעצמכם שתהיו זוג

בדיוק כמו שחלמתם... לפרטים נוספים לחצו כאן >>

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום

מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום