בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
בס"ד

ברוכים הבאים   

תהליך החזרה בתשובה אינו תהליך קל. לא לאדם עצמו ולא לסובב אותו מאחר והוא מצריך שינוי משמעותי בחיים. כמעט תמיד השינויים האלה משפיעים רבות על הסובבים אותנו ו/או הסובבים אותנו משפיעים רבות על תהליך החזרה בתשובה. דבר זה עלול לגרום לבעיות ולחיכוכים רבים עם הסובב אותנו ובעיקר עם בני משפחתנו והחברה שאנו נמצאים בה. לא תמיד אנחנו יודעים איך להתמודד עם הבעיות וזקוקים לעזרה מרב או רבנית בעלי ניסיון עם חוזרים בתשובה, ולאוזן קשבת מאדם שעבר חוויות דומות ויכול לייעץ לנו כיצד לפעול בתבונה. מצד שני, גם הסובבים אותנו לא תמיד יודעים כיצד ללכת איתנו בין הטיפות על מנת לשמר את החיים בצוותא, בשלווה ובהרמוניה.

פורום זה מיועד לכם, החוזרים בתשובה שביצעתם את ההחלטה שברצונכם לחזור בתשובה על מנת שתוכלו לחלוק את חוויותיכם, ההתלבטויות והבעיות הכרוכות בשינוי מהותי בחיים ושמו החזרה בתשובה. פורום זה מיועד גם לכם, בני משפחותיהם של החוזרים בתשובה. כאן תוכלו לחלוק במה אחת עם חוזרים בתשובה, ובני משפחה של חוזרים בתשובה, על מנת שתוכלו להתמודד עם החוזר בתשובה הפרטי שלכם ו/או לעזור לאנשים אחרים הנמצאים במצבכם.

מן הראוי לציין שפורום זה מיועד לשומרי תורה ומצוות ושאינם שומרי תורה ומצוות כאחד.

מטרת הפורום היא לא לעורר דיונים בנושאי הלכה או אמונה בשביל דיונים כאלה קיימים פורומים אחרים בתפוז. הפורום מיועד לאנשים שכבר החליטו לבצע את הצעד. מהסיבה הזאת הפורום לא מיועד כדי לשכנע את החוזרים בתשובה בטעות דרכם.

כללי הפורום:

1) אנחנו בפורום חוזרים בתשובה ולכן, בבקשה, אל תשכנעו אותנו לחזור בשאלה. בשביל לשכנע אנשים לחזור בשאלה ישנם פורומים אחרים בתפוז.

2) פורום "חוזרים בתשובה" לא נועד לויכוחים על רקע דתי-אידיאולוגי. בשביל אלה קיימים פורומים אחרים בתפוז.

3) פורום "חוזרים בתשובה" לא הוקם כדי להוות בימה להידברות בין הדתיים ללא דתיים. על כן, אין מקום בפורום לויכוחים בין הדתיים ללא דתיים גם לא ויכוחים פוליטיים בין הדתיים ללא דתיים.

4) בפורום שלנו מדברים בשפה יפה ובכבוד לאורח השפה הנהוג בעולם הדתי-חרדי. הן בלי קללות אפילו לא קללות של סלנג, הן בלי ביטויים מיניים, עוד כיוצא באלה. מי שלא יכול לכבד את רגשות חברי הפורום - מוזמן שלא לדבר בפורום שלנו בכלל.

5) בפורום שלנו מעצם טבענו כחוזרים בתשובה מכבדים את היהדות ואת מורי דרכה הרבנים. על כן בפורום שלנו מתייחסים בכבוד הן לתורה והן לרבנים ולא מקללים. זה לא אומר שלא ניתן להביע דיעה, אלא שצריך לעשות זאת מתוך הכבוד הראוי.

6) הפורום אינו מיועד לשאלות הלכתיות. לצורך כך קיים פורום ייעודי בתפוז קהילות: 'לשאול את הרב'. כמובן ששאלות הלכתיות מפי חברי הפורום הקבועים, יתקבלו בברכה.

7) דף הפורומים בתפוז קהילות, מחזיק חמש עשרה הודעות ראשיות בלבד. על כן, חברי הפורום מתבקשים שלא לקפוץ ולפתוח הודעה ראשית נוספת, כל זמן שנמצאת בדף הראשי הודעה קודמת של אותו גולש, או במשך זמן סביר מפתיחתה, כדי להשאיר מקום בדף הראשון גם לחברים אחרים בפורום.

8) הערות והארות להנהלת הפורום, יתבצעו במערכת המסרים בלבד!

ישר מהתנור מאמר נפלא מחזק ביותר בדור גשר צר בבלוג שלי אשרינו
31/08/14 22:15
23צפיות
http://blog.tapuz.co.il/mohran אנא הפיצו בכמות אני את שלי עשיתי כתבתי אבל צריך להפיץ את המאמר זה מאמר מאוד מאוד מחזק כל תורת רבי נחמן בשישה משפטים אשרינו שזכינו להיתקרב לרבנו ד י ק א ב ז ה  ה ד ו ר  ש ל  ח ו ש ך  ש ל  ע כ ש י ו  מ א י ר  ב ע ו לם  א ו ר  ח  י ד ו ש   ש ב  ח י ד ו ש י ם  שע ו ד  ל א  ה י ה  ב ע ו לם  כ ל ל     נ  נח  נחמ  נחמן  מאומן בעזרת השם דעו לכם על כל תגובה ים ניכנסים לבלוג והכל למען השם יתברך ויתעלה לגרום לו נחת נזכרתי במשהו בהקשר למאמר אומר הרמח"ל הקדוש בספרו מסילת ישרים כי כמעט ואי אפשר להגיע לשום קדושה בלעדי ההיתבודדות ראה שם ואני יש לי ידע בזה הספר ואין לחלוק על זה שהיתבודדות מעלתה מעל הכל כי זהו הקשר הישיר עם הבורא ית' ונאמר עוד בספר הישתפכות הנפש כי התפילות האחרות נועדו להמון העם אבל ההיתבודדות בזה עסקו האבות ושאר הנביאים כאשר אמר דוד מלכא משיחא מי יתן לי אבר כיונה וכולי ונזכה אמן אנא תגיבו למאמר בבקשה בבקשה בבקשה וניזכה באמת לגאולה השלימה וכל טוב אמן
חזק!!!!!!!!!!!!
02/09/14 20:43
8צפיות
ב"ה
במיוחד אהבתי ת'אותיות בגודל קידוש לבנה!!!!!!!!!!!!!!!
חזק!!!!!!!!!
צריך לפרסם את המילים היפות האלה בכל מקום!!!!
רק 2 הארות (באלף)
1. מי אמר שלא צריך להתבודד בשבתות וחגים?
2. גם לי לפעמים בא להגיד 'הסיכום של ר' נחמן מברסלב זה כך וכך' אבל זה טעות ובכלל בכלל בכלל לא נכון, נכון שיש צדיקים שלדעתם אמרו שהכי חשוב בתורת ר' נחמן זה (לדוגמא) ההתבודדות והשמחה... אחרים אמרו אחרת... אבל הדרך הנכונה להגיד את זה היא- לפי מה שאני למדתי בספריו ומתלמידיו של ר' נחמן *בשבילי* אני לוקח לעצמי את הדבר כך וכך בתור העיקר (שוב) בשבילי... כי לסכם את ר' נחמן זה מותר רק לצדיקים וקדושים וחסידים קדושי עליון... וגם אצלם לא כל אחד אמר שזה *בשבילו* העיקרים של ר' נחמן ולא סגר וחרץ שככה זה וזהו... לדוגמא, הר' בנדר זצוק"ל זי"ע אומרים תלמידיו שלשיטתו העיקרים של הר' נחמן מברסלב זה ההתבודדות והקימה בחצות דייקא... אבל כידוע יש צדיקים אחרים שסוברים אחרת, ואילו ואילו דברי אלוקים חיים!!! אבל גם הם נזהרים מאד מאד!! כמו שאני שומע את הרב ארוש שליט"א המון פעמים אומר "ככה נראה לי בעזרת ה' שההנהגות לדורינו מר' נחמן זי"ע הן כך וכך' (להגיד כל הזמן תודה, שמחה, התבודדות, לפי (שוב) מה שאני הקטנצ'יק הבנתי ממנו), אבל שוב הוא תמיד נזהר וירא מא מאד ואומר- ככה בעזרת ה' נראה לי שאלה ההנהדות לדורינו וכו'... כל שכן קטנים שכמונו שצריכים להגיד שזה *בשבילי* מה שאני לוקח מר' נחמן ולא להגיד זה הסיכום וכו'... 
כל טוב ובהצלחה...
ואחלה דבר תורה!!! קדוש מאיר משמח מדהים ממש!!!!!
º
יום ראשון, ה' אלול.
31/08/14 00:29
9צפיות
איך אפשר לשלב את תאורת החשמל עם הדלקת נרות שבת:
31/08/14 00:38
13צפיות
בעזהי"ת

לכתחילה עדיף לכבות את תאורת החשמל לפני הדלקת הנרות, ולהדליקה מחדש לשם שבת בעת שמדליקים את הנרות, שעל ידי כך המצווה מתקיימת בהידור רב על ידי הנרות והתאורה החשמלית. ועוד, שאם התאורה החשמלית דולקת, אין ניכר שהאשה מקיימת מצווה בהדלקת הנרות, שהרי ממילא כבר יש שם אור. לכן טוב לכבות את תאורת החשמל מספר דקות לפני הדלקת הנרות, וכשתבא האשה להדליק את הנרות, תדליק תחילה את תאורת החשמל ומיד אח"כ את נרות השבת, ובברכה שתברך על הנרות תכוון גם על תאורת החשמל. וכל זה לכתחילה, אולם מן הדין, גם בשעה שתאורת החשמל דולקת אפשר להדליק נרות בברכה, ואין בזה חשש ברכה לבטלה, מפני שיש בהדלקת הנרות שמדליקים לשם מצווה תוספת אור לכבוד שבת.

(פניני הלכה).

אמרה יהודית.
31/08/14 00:49
17צפיות
  אמר רבי יהושע בן לוי: לעולם אל יוציא אדם, דבר מגונה מפיו. שהרי עיקם הכתוב שמונה אותיות - ולא הוציא דבר מגונה מפיו! שנאמר: מִן הַבְּהֵמָה הַטְּהוֹרָה וּמִן הַבְּהֵמָה אֲשֶׁר אֵינֶנָּה טְהֹרָה.
  (פסחים ג).

אפשר לראות זאת באופן כל כך נפוץ בתרבויות אחרות. ההרגל לקלל ולנבל את הפה בכל משפט שני. ולכאורה מה בכך? הרי אלה רק דיבורים! יש להבין שהבסיס של התרבות הזולה שם בחוץ, של הרדיפה אחרי התאוות הרעות, נמצא בדיבורים הגסים! ולהיפך: הבסיס של אנשים עדינים וטובים, נמצא בנקיון השפה - וכפי שמסבירים חכמים על פי הפסוק הנ"ל בספר בראשית, שהוסיף 'סתם' עוד שמונה אותיות, ובמקום לכתוב: "הבהמה הטמאה", כתב "הַבְּהֵמָה אֲשֶׁר אֵינֶנָּה טְהֹרָה"!  לכן כל חוזר בתשובה צריך לעבוד על עצמו מאוד, לזכך את השפה שלו – וככל שהוא יצליח לעשות זאת, כן הוא זוכה להתקרב לה' יתברך.
º
יום שני, ו' אלול.
01/09/14 07:11
5צפיות
באיזו סעודה להשקיע יותר: ליל שבת, או יום שבת?
01/09/14 07:23
9צפיות
בעזהי"ת

הסעודה שמקיימים ביום השבת חשובה יותר מסעודת הלילה, ולכן את המאכלים הטובים ביותר יש לשמור לסעודה השנייה. ואמנם לעניין הקידוש, קידוש הלילה חשוב יותר, כי יש להקדים ולברך על קדושת היום סמוך לכניסת השבת. אולם לעניין כבוד השבת, כבוד היום קודם לכבוד הלילה.

(פניני הלכה).

אמרה יהודית.
01/09/14 07:24
18צפיות
בעזהי"ת

דרש בר קפרא: איזוהי פרשה קטנה, שכל גופי תורה תלוים בה? בְּכָל דְּרָכֶיךָ דָעֵהוּ וְהוּא יְיַשֵּׁר אֹרְחֹתֶיךָ! אמר רבא: אפילו לדבר עבירה!
  (ברכות סג).

היה תמיד, בכל דרכיך ובכל מעשיך עם ה' יתברך. כשאתה אוכל, תזכור מי הוא הנותן לך אוכל ונותן לך בריאות. כשאתה הולך לישון, תזכור שהמיטה הנוחה והחדר השליו, הם חסד מאיתו יתברך, ונכון לומר לו לרגע במילים הפשוטות שלנו: תודה רבה.

ובמדרגה קצת יותר גבוהה, נמצאת כאן עבודה יהודית חשובה מאוד: כי אם אתה חושב בהיותך נהנה הנאה כשרה מסוימת מהנאות החיים, למשל אוכל טוב שבעזרתו תהיה שמח, שאתה עושה את המעשה הזה כדי שיהיו לך כוחות להיות יהודי טוב, המעשה הזה עצמו הופך להיות למצווה, ואתה מקבל עליו שכר!

ואפילו אפילו אם חלילה נפלת במלכודת היצר הרע ונכשלת בעבירה, עדיין את העובדה הבסיסית של להיות תמיד עם ה' יתברך ולזכור אותו בכל מה שיקרה או לא יקרה – אל תשכח. שלא תחשוב שעכשיו אתה מלוכלך מידי ועדיף שלא תחשוב על הא-להים. להיפך! וכמו שאומר הפסוק בתהילים: אָנָה, אֵלֵךְ מֵרוּחֶךָ, וְאָנָה, מִפָּנֶיךָ אֶבְרָח. אִם אֶסַּק שָׁמַיִם, שָׁם אָתָּה, וְאַצִּיעָה שְּׁאוֹל הִנֶּךָּ!
º
יום שלישי, ז' אלול.
02/09/14 06:00
5צפיות
למה בוצעים בשבת על שתי חלות?
02/09/14 06:01
7צפיות
בעזהי"ת

מצווה לבצוע בשבת על שני ככרות, זכר למן הכפול שהיה יורד לאבותינו במדבר ביום שישי לקראת שבת, שעליו נאמר: 'לחם משנה'. ואכן כל עניינה של השבת כפול, מצוותיה: 'זכור' ו'שמור'. עונשה כפול ושכרה כפול. ואף הלחם שעליו בוצעים כפול, לבטא את גדולת היום שמעלתו כפולה. והמצווה היא שהבוצע יאחז בעת ברכת 'המוציא' את שתי החלות בידיו, אבל מספיק שיבצע אחת, כי בזה שאחז את שתי החלות בעת הברכה, קיים את המצווה לבצוע על לחם משנה.

(על פי פניני הלכה).

אמרה יהודית.
02/09/14 06:16
14צפיות
בעזהי"ת

אמר רבי חנינא אין אדם נוקף אצבעו מלמטה אלא אם כן מכריזין עליו מלמעלה.
  (חולין ז).  

כשאתה הולך בבית יחף, ונתקע עם האצבעות בזווית הקיר, קופץ לרגע מכאב, אל תחשוב שזה סתם! נכון שלא תמיד אנחנו יודעים למה, כי לא כל אחד מפוכח כל כך להבחין מהיכן ולהיכן חייו הולכים, אבל חשוב לדעת שאין אדם מקבל אפילו מכה קטנה, ובטח מכות גדולות יותר, אלא אם כן הכריזו על זה קודם בשמיים – שהוא צריך לקבל אותה, בגלל סיבה זו וסיבה זו.

º
יום רביעי, ח' אלול.
03/09/14 06:55
2צפיות
כשיש רק פרוסות, אפשר עוד לעשות "לחם משנה", או שכבר לא משנה?
03/09/14 06:56
בעזהי"ת

לכתחילה יש להקפיד שהחלות יהיו שלימות לגמרי, ולכן אין להסיר את התווית הדבוקה לחלה לפני הבציעה, שלא לפגום בשלימות החלה. כשאין לחמים שלימים לגמרי, יש לבחור את הפחות פגומים. בשעת הצורך אפשר להחשיב כלחם משנה גם לחם קפוא (שש"כ נה, יב). מי שאין לו ככרות לחם שלימות אלא פרוסות, יברך על שתי פרוסות (שש"כ נה, יז).

(על פי פניני הלכה).
אמרה יהודית.
03/09/14 07:01
בעזהי"ת

אמר רבי יהושע הכהן ברבי נחמיה: אפילו הרשעים שהם עושין מצוה … אין הקב"ה מקפח שכרן. אתה מוצא בעשו, אף על פי שהיה רשע - לא קפח הקב"ה שכרו. שכיבד את אביו. ומה פרע לו הקב"ה? נתן לו שלוה בעולם הזה … כשהיה משמש לאביו היה משמשו בכבוד, ולא שימש אדם את אבותיו וכבדן כשם שכיבד עשו לאביו, שכשהיה נכנס לשמש את יצחק אביו היה לובש בגדים נאים ונכנס לשמשו בהם, לכך זכה למלכות.
  (דברים רבה כג).

חלק ממה שאנחנו רואים לנגד עינינו, רשעים חיים בכל טוב, הוא שאין להם שום חלק לעולם הבא – לאחר המוות הנשמה שלהם תחדל להתקיים לחלוטין, ולכן הם מקבלים כאן ועכשיו שכר על מצוות כלשהן שעשו (וישנן עוד סיבות, כמו שמפרט רבינו בחיי, שלפעמים עושר נמצא לבעליו לרעתו, ולפעמים אנחנו רק חושבים שטוב לבן אדם – ובאמת הוא מלא ביסורים, וכן הלאה).
הרב רפאל זר מבקש - תעזרו לישיבה מהמעשרות!!!
02/09/14 02:10
12צפיות
טיפים ועצות לבנים בלבד לשמירת הברית
01/09/14 22:25
20צפיות
מה העניין של אומן בראש השנה ?
28/08/14 23:04
39צפיות
זה בא לי בקושי אז אני אומר שאהיה בירושלים, וכתוב איפשהו ; כל הכתוב לחיים בירושלים.
למה אנשים נוסעים לאומן כל שנה?
מי יודע איזה בלאגן יש שמה.

תודה
יש אותך, יש אותם.
29/08/14 00:19
33צפיות
בעזהי"ת

אם אינך נוסע לאומן, טוב ויפה. אבל אין סיבה שתנסה לראות באור ביקורתי את אלה שכן רואים בנסיעה הזו משהו מהותי מדרכם היהודית - ובמיוחד לא כדי למנוע מעצמך נקיפות מצפון ותהיות מדוע לא לנסוע. מאוד חשוב לנו כחוזרים בתשובה לקבל שיש לא מעט דרכים להיות חוזר בתשובה, ויהי רצון שכולם יצליחו וכולם יתעלו ויתקרבו לה' יתברך בדרך שבה הם סללו לעצמם, במעלה הר הא-להים.

הממ שאלה טובה...
29/08/14 00:47
34צפיות
ב"ה
הרבה צדיקים הבטיחו הרבה דברים, 
כמו שלהשתטח אצל יונתן בן עוזיאל זה סגולה לזיווג הגון,
הרמב"ם גם הבטיח דברים,
האריז"ל גם הבטיח שמי שיטבול במקווה שלו לא יסיים את חייו ללא תשובה וכו',
כך ר' נחמן מברסלב (כתוב למטה),
וגם עצם ההשתטחות על קברי צדיקים, ר' נחמן מברסלב אמר 'קיבלתי את זה מתנה מה' (את העניין להיות בראש השנה אצלו)
ראש השנה זה היום שאחריו נקבעת כל השנה...
גם כמו כל הגמרות...
וגם כידוע בכל עניין בחיים- הכל הולך אחרי ה... ראש... (ההתחלה...)
מתחילים ברגל ימין יש הרבה הרבה הרבה יותר סיכוי להמשיך ברגל ימין...
אני לא יודע איזה 'בלאגן' ראית, כי כל הסרטונים מראים את המיעוט דמיעוט של לא דתיים שבאים לשם...
אני כבר 4-5 שנים נוסע ותדע שלפחות 80% הם חרדים יראי שמיים ליטאיים\חסידים.ספרדים וכו' חלקם תלמידי חכמים חלקם צדיקים וחלקם גדולי הצדיקים של הדור-
לדוגמאות- המו"צ הראשי של ה'עדה החרדית'!! הגה"צ הר' שכנזי, וכן מגדולי תלמידי ה'חזון איש' זצוק"ל!!!-  הגה"צ הר' אשר ישעיה רוטר, וכן מגדולי המקובלים הצדיק הר' יצחק מאיר מורגנשטרן!! וכן מגדולי הברסלברס שיש להם הסכמות מגדולי הדור! (כדוגמת הר' ארוש שיש לו הסכמות מהר' עובדיה זצ"ל, מהר' מרדכי גרוס (מגדולי הפוסקים כיום), מהמו"צ הנ"ל הראשי של העדה החרדית, מעוד מו"צ הר' מתתיהו דייטש (גם מו"צ בעדה החרדית), מהרב שטרן (גם מגדולי התלמידי חכמים כיום), וכן הלאה הרשימה לא מפסיקה, וההסכמות בשמיים! "הגה"צ הר' ארוש הוא ראשון וראשית לכל דבר שבקדושה!!!" "הגה"צ הנ"ל הוא פאר המידות והמעלות!!" וכו'... וכן לר' מורגנשטרן הסכמות נלהבות לא פחות מהר' משה הלברשטאם זצ"ל!! ומהגאב"ד הר' וייס!! ועוד מגדולי וצדיקי הדור... אז יש לך פה רשימה של גדולי הצדיקים, (וזה רק בדורנו, לא דיברתי על מה אמרו על ר' נחמן ותלמידיו הקדושים לפני דורנו- ר' חיים מבריסק!! ר' לוי יצחק מברדיטשוב 'סניגורן של ישראל'!! ה'חוזה' מלובלין! ה'מגיד' מקוז'ניץ, בעל 'כף החיים'! בעל הבו איש חי! ועוד המוני מגדולי הדור מאז ועד היום, והכל מקורות לא מספרי ברסלברס!! (עיין ב"שבחו של צדיק" ותראה שם את כל המקורות לא מספרי ברסלברס!) יש לך כמו שאמרתי מעל 80% יראי שמיים חרדים ליטאיים\חסידים\ספרדים וכו'...
מה פה בלאגן בדיוק?.. יש בית כנסת מסודר וע-נ-ק-י שישיבת מיר נראית כפירור לעומת גודלו ועוצמת השאגה התפילתית שבו... הכל מסודר... קונים מראש כרטיס,לינה,אוכל (הכל בזיל הזול) וזהו...

כמובן שכל זה משום מה שאמרתי למעלה, כמו שלהשתטח אצל יונתן בן עוזיאל זה סגולה לזיווג הגון, הרמב"ם גם הבטיח דברים, האריז"ל גם הבטיח שמי שיטבול במקווה שלו לא יסיים את חייו ללא תשובה וכו', כך ר' נחמן מברסלב קרא אליו 2 עדים נאנמנים תלמידי חכמים והתחייב בפניהם שמי שיגיע לקברו ויקרא ת'10 קפיטל תהילים ויתן פרוטה לצדקה, הוא יעשה הכל להוציאו מהגיהנום פה ובעולם הבא, כמובן שהאדם צריך השתדלות! אבל הוא קיבל מה' במתנה את ראש השנה להיות שליחו של ה' בתיקון הנשמות (שהוא התחיל בערך בגיל 18!!!!!!!!)

*רק להבהיר שיש פה 2 דברים שעירבבתי ואני רוצה להבהיר- עניין אחד זה להגיע בראש השנה. עניין שני זה מה שהבטיח שמי שיבוא לקברו יקרא ת'10 קפיטל תהילים ויתן פרוטה לצדקה הוא מבטיח שיעשה הכל להוציאו מהגיהנום (פה ובעולם הבא), שוב בתנאי שהאדם משתדל גם בעצמו. אלה 2 עניינים, את העניין השני אפשר כל השנה, גם לא בראש השנה, אבל למי שאין כסף כמוני, עושה את שניהם בראש השנה, (את הפרוטה לפני או אחרי ראש השנה כי בראש השנה זה מוקצה :)

זהו... שיהיה בהצלחה...
וצריך להמתין בתור
02/09/14 17:58
8צפיות
לכל מקום, לטיסה, למזוודה, לנסיעה, לגשת לציון, לקחת כרטיס, לקבל דירה, לקבל אוכל, לטבול וכו' וכו' ?...
תודה רבה רבה
תגיד אתה רציני???
02/09/14 20:25
6צפיות
ב"ה
הרבה אנשים (אתה לא ביניהם?) נסעו גם בתוך הארץ וחיכו להסעה ולאוכל וכו'...
אם זה נקרא אצלך ייסורים כל כך איומים אל תבוא יהיה רק פחות קוטר אחד... 99.99999% רק נהנים, שומעים מוסיקה, קוראים מצ'הו, מדברים עם אנשים אחרים, מכירים אנשים, או מדברים עם חבריהם משפחתם וכו'...
ותור לטיסה? אתה יכול להגיע ברגע האחרון ולא לחכות!... ולקחת סיכון להחמיץ ת'טיסה...
ולגבי הנסיעה זה כמו כל הסעה... אותו זמן (כנ"ל) שמחכים לאוטובוס בארץ לטיול וכו'... גם לזה אתה לא נוסע אף פעם? אז אולי באמת עדיף שתישאר בבית...
ואם אף פעם לא טסת לקברי צדיקים בחו"ל או טיולים כמו של 'ערכים' למחנות ההשמדה בפולין וכו' לדוגמא, או לעניין פרנסה, תלמוד תורה, ושידוכים, וכו', שהמון נוסעים לדברים הנ"ל... ולא מתלוננים על ה'תור לטיסה', 'התור למזוודה', ו'התור להסעה', וכו', אם הדברים האלה שהמון אנשים נוסעים עוברים בכיף, אם לך זה כזה ייסורי תופת אולי באמת עדיף שלא תבוא... בשביל מה שתבוא, שתתלונן? 'אוף כמה חיכיתי למזוודה', 'כמה חיכיתי לטיסה', 'כמה חיכיתי להסעה', עדיף באמת שאחד כזה לא יבוא... זה רק הורס ל99% האחרים! שנהנים! מכל רגע, ומנצלים לקרוא משהו, לשמוע מוסיקה, לדבר עם ה', לדבר עם אנשים, (כנ"ל) לדבר אחד עם השני, וכו', אחד כזה רק הורס לאחרים ת'מצב רוח...
ולחכות לקבל דירה? שטויות, הכל קונים מפה בארץ! ולא שם ברגע האחרון... וכן לאוכל! קונים פה, יש צדיק שהקים חדרי אוכל נקיים, איכותיים, בחינם כל ימי החול, ובתשלום סמלי לימי החג ולשבת, והכל אפשר לקנות פה בארץ! ולא צריך 'לחכות' לכלום... (אעע סליחה יש תור לפעמים של 2 דקות לחדר האוכל... ממש איום ונורא... כל כך איום ונורא שכל שנה באים רק יותר ויותר עשרות אלפים... כנראה הם אוהבים לקטר אחד לשני... לא... כמו שאמרתי, 99% (אני למעיישה עוד לא פגשתי אחד קוטר כזה!! שמקטר כמוך... כולם בשמחה!! והתרגשות!! מהמאורע...)
אע... וגם אל תלך לחתונות כי גם שם צריך לחכות לפעמים לאוכל!! או שתגיע מאוחר ואולי לא יהיה לך מקום נורמלי ליד חברים, אבל אולי עדיף לך לשבת במדרגות רק לא לחכות, ה' ישמור!!... 
וכן כל מיני פארקי מים וספארי וכו' (לא שאני משווה את זה... כמובן שבאומן יש נופך רוחני עצום עצום!!!! שאין בהנ"ל) אבל גם באלה מחכים... אע ובמכולת! בסופר מארקט!... בקיצר תשב בבית כל היום ככה לא תצטרך לחכות כלום... במיוחד פעם בשנה! תור לטיסה... חחח מגוחך!!!...
וכן לגבי הטבילה... רוב הזמן אין שום תור! רק ברגע האחרון לפני ראש השנה!... אז למה שלא תטבול מיד בבוקר? אז התור שואף לאפס...
בקיצר לדעתי באמת עדיף שלא תבוא גבר, תעשה טובה לכולנו... לא אוהבים קוטרים...
וכן לגבי ההשתטחות...
02/09/14 21:11
4צפיות
ב"ה
גם בזה, אם הגעת יום יומיים לפני תשתטח מיד כי אז כמעט ואין אנשים,
נכון שאמר שיש עניין מיוחד בערב ראש השנה אבל גם אמר שאותו דבר לעשות את ההשתטחות ותפילות ממקום אפילו רחוק כל עוד רואים משם את הציון... זה אותו דבר כמו להיות על הציון עצמו...
נכון שזה לא בסדר שיש כאלה שדוחפים ונשארים שעות ולא נותנים לאחרים והרב שלום ארוש מאד הוכיח על זה! ואמר שהם מאבדים את כל העיקר, כל העיקר זה להיות בנאדם! ולתת לכל אחד להגיע לקבר, אבל מה לעשות, אבל לפעמים אין כמעט אנשים ואפשר ממש להשתטח על הקבר עצמו, ולפעמים מכל מקום שרואים משם את הקבר זה אותו דבר כך אמרו ר' נחמן ותלמידיו...
שיהיה בהצלחה...
חתונת מחמוד ומורל - יהודים גזענים !!!
26/08/14 15:09
69צפיות

חתונת מחמוד ומורל - יהודים גזענים !!!
http://www.youtube.com/watch?v=yZF-qS78SPA

(הכותרת מטעה כנראה בכוונה ) מסכים, העולם מלא בסטיגמות
28/08/14 20:12
31צפיות
ב"ה
חזקקק
אהבתי במיוחד את- "אנחנו מכבדים אותן, והם כובדים אותן ('חובטים' אותן, עם מבטא תימני כבד חחח)" XD
בהחלט, היהדות לא רק שהיא ההיפך מגזענית אלא אפילו הכי מה שנקרא 'הומנית'... למעיישה הרבה יותר מהומנית שהרי זה בסלנג להיות אנושי, ה', *ישתבח שמו*, הרבה יותר רחמן ואוהב מכל האנשים ה'אנושיים' בעולם (לכן רצונו שניסע ל*אומן* כי אנחנו יותר מהומניים אנחנו אומניים חחח  (איזה חיוך מטופש XD).
לשפוך את הלב
21/08/14 17:40
108צפיות
היי 
אני חוזרת בתשובה כבר שנה. ההורים שלי חילונים והבעיה שאבא שלי אתאיסט הוא לא מאמין וצוחק על שקוראים תהילים ומתפללים וזה שמנסה לשמור שבת ולא מסכים לי פלטה. כמה שאומרים לו שאסור לדבר רע על אחרים ואסור לחלל שבת, הוא כל הזמן צוחק על זה. ניסיתי להתפלל עליו שיחזור בתשובה, אבל הבעיה שממש קשה לי לחזור בתשובה בבית כי הוא מקשה עליי הרבה. מה עוד אפשר לעשות? כואב לי המצב שהוא גם לא מאמין, כמה שמקרבים אותו לדת, שום דבר לא עוזר הוא לא מוכן להקשיב, מתסכל אותי שהוא ככה.
ניסיתי לעלות למדרשייה בירושלים אבל לא הסתדרתי שם, אני קצת סגורה מבחינה חברתית וקשה לי להתחבר עם הבנות במדרשייה, ובסוף חזרתי הביתה. לא יודעת אם כדאי לנסות מדרשייה אחרת? קשה לי להיות במסגרת כזאת. 
אני לא יודעת כי אי אפשר מחשב במדרשייה, וקשה לי 4 בנות להיות בחדר, וזה יותר מדי בנות בדירה. אבל גם קשה לי פה בבית עם ההורים בעיקר בגלל העניין שחזרתי בתשובה והקטע של התחזקות רוחנית. במדרשה עושים שבת כמו שצריך, פה לא מרשים לי פלטה ואני לבד.
אבל אני מממש פוחדת שאני לא יסתדר מהסיבות שכתבתי, גם השיעורים שהייתי לא ממש אהבתי וגם ממש קשה לי עם שיעורים במדרשייה כי זה מ17 עד 22 כל יום, וקשה לי כל כך הרבה שעות של שיעורי תורה בלי הפסקות, ואין פחות מזה, אצל כולם זה ככה. גם לא אהבתי את השיעורים במקום שהייתי.
אני לא יודעת מה לעשות, אם להישאר בבית ולהתמודד וללכת לשיעורים אקסטרני פה ושם או לנסות מדרשייה נוספת? 
אני לא יודעת אם מתאים לי בכלל מסגרת של מדרשייה עם לינה.
אני מרגישה מתוסכלת ושום דבר לא הולך....לא יודעת מה לעשות...

דבר ראשון להתפלל
22/08/14 12:01
64צפיות
דבר שני נראה מדבריך שהחזרה בתשובה שלך תלויה בחזרה בתשובה של אביך. וזה לא נכון.
וגם נראה מדברייך שמשה רבנו ירד מהר סיני והביא לעם ישראל פלטה. וזה גם לא נכון.
נכון שיש לך בעיה עם הורים שלא מקבלים. את הצעד שלך למרות שהוא הכי נכון בעולם. וזה לא נורא .
אפשר לעשות שבת עם מאכלים כשרים וקרים שבושלו בחוץ במקום כשר ולהעביר. שבתות ככה או להיות מוזמנת לסירוגיןלמקומות שונים  אחרי הסעודה  לישון.
כי גם שינה בשבת תענוג )ראשי תיבות ש ב ת

הלכת רחוק מידיי...מזל שלא הגעת למאדים.
22/08/14 16:00
54צפיות
מדובר על חברות שגרות יחד באותו חדר בפנימייה\מדרשה\וואט אבר
אין פה בייקון.
ואין פה יחסים
ואין פה כלום.
זוהי סיטואציה שתיארתי כאן.
הלכת חזק מידיי עם התזה שלך.

חבל להוציא דברים מהקשרם.

º
22/08/14 17:05
6צפיות
דש מהמאדים
23/08/14 23:39
33צפיות
תתפללי......
זה תמיד רעיון טוב......
ואני שמח שהמציאות יותר טובה מהחששות שלי...
אני חושב שמדרשה אקסטרנית תתאים יותר.
22/08/14 17:53
39צפיות
בעזהי"ת

א. לא כל אחד מתאימה לתנאי הפנימיה של מדרשות. להגיע ממצב של חדר פרטי בבית של ההורים, ותנאים נוחים יחסית, למצב של כמה בנות בחדר - זה צעד לא קל, אפילו אם כולן מסתדרות ומתחשבות אחת בשניה, ובטח כשלא כל בת שפוגשים במדרשה נמצאת במקום חיובי ומתחשב בזולת.

ב. אסור לך לנסות להחזיר את אבא שלך בתשובה (כמה שנים לקח לך לחזור, מאז ימי הילדות? אז מה, פתאום שהוא יעשה את כל הדרך הזאת בחצי שנה?), את צריכה להאיר פנים אליו, לכבד אותו ככל האפשר בתור בת יהודיה, ולשאוף להגיע איתו יום אחד לנקודה שהוא יעריך אותך יותר בתור חוזרת בתשובה - כי את מתנהגת בצורה אצילית יותר.

ג. אני חושב שבאופן של מדרשה אקסטרנית, ונסיון להרחיב את המעגלים החברתיים שלך - דרך השיעורים האלה וכיוצא בהם, עד כדי התארחויות תכופות לשבתות אצל חברות/שבתות מדרשה/סמינרים, תוכלי הן להתמודד עם הקושי שבלהיות לבד והן להנמיך את מפלס החיכוכים.

מדרשה אקסטרנית
24/08/14 11:02
31צפיות
לא לכל אחת מתאים מדרשה עם פנימיה,

ממליצה לנסות מדרשה  אקסטרנית עם לימודים פעם -פעמיים בשבוע,
חשוב מאוד שתבדקי את מערכת השיעורים במדרשה.
ותבחרי את ההרצאות והמרצים שידברו אל ליבך

מצרפת רשימת מדרשות אקסטרניות

מצטרפת למה שכתב אלישיר.
24/08/14 12:53
39צפיות
לא לכל אחת מתאים מדרשה עם פנימייה וזה לא אומר דבר ולא חצי דבר על מי שאת ועל האיכויות שלך.
עולם התשובה כיום הוא רחב מאד ויש אלפי גווני צבעים. תלכי עם הלב שלך ובמקום בו את מרגישה שאת הכי מתחברת ושלמה.
באיזה איזור בארץ את גרה? נוכל לעזור לך לחפש שיעורים קבועים באיזורך וזה יכול להיות פתרון מצויין.

בעניין אבא שלך - השתגעת???????
איך הגעת בכלל ללדבר איתו על דברים שקשורים לתשובה? למה את מנסה לקרב אותו לדת?
מניסיוני המר - תפסיקי מיד לעשות כל פעולה שכזאת.
א' - את לא המחנכת של אבא שלך בשום תחום.
ב' - זה ש"גילית את האור" לא אומר שאת צריכה להפיץ אותו עכשיו לכולם.
לצערי זה תהליך שכל בעל תשובה עובר עם הסובבים אותו. אבל הנה, עברת, ראית שזה לא עובד - עכשיו תפסיקי. כדי שזה לא יגרום לקרע ביחסים שלך עם אבא.
אני בקשר מצויין ++ עם ההורים שלי (אני בת 23) ומי שזוכר אותי בתחילת דרכי בתשובה (ופה בפורום) ראה שהגענו לתחתית ביחסים שלנו ("את מפרקת את המשפחה...את גורמת לנו לסרטן... מה את עושה לנו... אם את ממשיכה ככה אין לך מה לחפש אצלי בבית" ועוד פנינים רבות). ברגע שעשיתי סוויץ' בראש ובגישה והתרכזתי בהתקדמות הרוחנית שלי וטיפחתי את היחסים שלי עם ההורים בכך שהמשכנו לעשות דברים שאנחנו אוהבים יחד בלי להגיד אף מילה על הדת - הם קיבלו אותי באהבה למרות שתהליך התשובה שלי היה הסיוט של חייהם.
אז תהיי כמה שיותר בת טובה, בלי לנסות להחזיר בתשובה אף אחד. בטח שלא את ההורים. כי אם יצא לך משהו מזה זה רק שתרחיקי אותם יותר מהיהדות.

וברוכה הבאה אל ביתנו החם.
מקווים שנראה אותך פה יותר 
מדרשה בראש אחר
25/08/14 14:22
23צפיות
שלום וברכה,
מהיכן את בארץ ?
אצלנו במדרשה יש אפשרות להגיע רק לשיעורים בלי להכנס לדירה,
אם את מעוניינת צרי קשר בהודעה פרטית
שלום לך
26/08/14 18:48
17צפיות
יש בך איכות כובשת. ודאי שתנסי שוב מדרשה. תשאלי באירגון צוהר של חסידי בעלז בירושלים, יש להם מישהיא שמכירה את כל המדרשות, את יכולה גם לשאול ולהיות בקשר עם אירגון ערכים. מידרשה זה חשוב כדי להיות באוירה שמיחה ורוחנית. ומספיק שיהיה לך חבירה אחת או שניים.  כדי לחיות בנעימים אם אבא שלך, אז חשוב שתחזקי את הביטחון העצמי שלך, אז הוא יציק לך פחות, כי אנשים מציקים למי שנפגע מזה,  ב) תנסי להבין אותו וללמד עליו זכות, הבנה והכלה תקרב אותו, ובאמת, אפשר להבין שיש לו ראיית עולם מסוימת שלא אמורה להשתנות כל כך מהר, בני אדם משתנים אם יסבירו להם הכל באר היטב ובנחת, וזה קורה בסדנאות בסמינר. כל העבודות הנ"ל זה לוקח זמן. ואת אמורה בכל מקרה לקבל הדרכה מה לעשות, באירגונים הנ"ל יצמידו לך מדריכה אישית.
בהצלחה!
תחשבי שאת בעבודה ומישהו צורח כל היום אהההההההההההההההההההההה
29/08/14 00:14
23צפיות
ב"ה
וזה צורם! באזניים
וזה מחריש לפעמים
והכי גרוע, שזה לא נגמר,
ככה זה בערך נשמע אצלי בבית, החוסר אמונה של ההורים (היה, היום הם מתקרבים, ישתבח שמו!!!)
אממ ככה זה היה נשמע במיוחד מהאבא שהיה מאד קר לכל מה שיש לו ריח יהדות...
אני מזדהה איתך... להגיד פתרונות? 
יש.. במיוחד לר' נחמן ותלמידיו יש פיתרון לכל דבר ופיתרון אמיתי ויסודי וכנה ולא איזה ציטוט כמו תוכי של איזה מאמר חז"ל וכו'
השאלה מה מתאים לך ועל זה נאמר 'עשה לך רב וצא מנהספק',
פתרונות כללייים,
פיתרון ראשון...
כן ישמע לך... לא ישמע לך...
תעשי...
תגידי לה' תודה!.. כן, ככה בפשטות,
תודה על זה שאיני מסתדרת במדרשייה\ות
תודה על התיקונים בבית (את גם חלק מהתיקון, אל תשלי את עצמך)
לפני שאת מבקשת בכלל 
תרקדי תשמחי,
הרי ה' יודע מי את ומה את, מה האופי שלך ומה הנסיון שלך,
רק הוא לבדו באמת באמת יודע מה הנסיון שלך..
אז הוא *מודע* למה שקורה, הוא יודע בדיוק כמה לא קל לך במדרשייה\ות
הוא למעיישה הבמאי של הכל,
הוא האחראי להכל, וכל מה שהוא עושה לטובתך!
אז גם אם את לא מתכוונת למה שאת אומרת,
זה חידוש של הר' ארוש, תגידי תודה גם בלי להתכוון לזה...
זה לאט לאט יחלחל וזה יפנים אצלך שהכל לטובה,
ואז השמחה תבוא, ואז הצעקות יהיו מתוך אמונה, ויפעלו ישועות,
אחרי שתלכי תקופה (לפעמים זה רק כמה ימים) בתודה והודעה,
את תראי ניסים ונפלאות!!! פשוטו כמשמעו!!
שיהיה בהצלחה
בנוסף למדרשות
29/08/14 17:35
22צפיות
יש גם בכלמני מקומות בארץ מרכזים למודעות יהודית המיועדים לבעלי תשובה. ממליץ לך לברר איפה יש מרכז כזה קרב לאיזור מגוריך

בנוגע ליחסים שלך עם הוריך, צודקים כמה מהחברים כאן שכתבו שאינך יכולה להחזירם בתשובה. אפשר גם לצרף לזה את העקרון של חז"ל שאין להוכיח חוטאים במקום ובזמן שאין הדברים נשמעים, ומה הטעם של עיקרון זה? שדברים שאינם נשמעים קרוב לוודאי שיובילו לתוצאה הפוכה, ויגרמו לחוטא רק להתגבר יותר בחטאו. דומני שזה גם המצב בינך לבין הוריך. אינך יכולה לחזק אותם על ידי זה שתאמרי דברים שאין הם מוכנים לשמוע, שכן בדרך זו תרחיקי אותם יותר מהיהדות. מה את כן יכולה לעשות? את יכולה ע"י קידוש השם לפתוח להם את הפתח להתקרבות לעולם היהדות. כלומר, על ידי זה שתראי להם שהתורה מקנה לך מידות טובות ומעשים טובים, ושאת מכבדת אותם ומדברת איתם בנועם ובענווה ולא מתוך גאווה, יהיה בעשייתך משום קידוש השם וייתכן שאז תפתחי להם פתח אל עולם התורה. אז התורה תהיה מכובדת יותר בעיניהם, ויש סיכוי שהם יכירו ויבינו יותר את ערכם של התורה והמצוות ואולי יתקרבו לאט לאט. אבל מכאן הדבר כבר תלוי בידיים שלהם, את תצטרכי לקבל ולזכור שאת עשית את שלך ואינך יכולה לעשות מעבר לזה.

ברוכה הבאה לפורום שלנו ומאחל לך המון הצלחה בהמשך דרכך. מקווה שמכאן תזכי רק לצמוח ולפרוח בתוך העולם החדש שבחרת להיכנס אליו
שבירת המידות או ו"חי בהם"?
21/08/14 00:49
65צפיות
שלום וברכה,

יש לי שאלה מעניינת שאני מתחבטת בה(אני עדיין ישנה טוב בלילה,אל תדאגו). היא לא מעסיקה אותי ברמות של ללכת לרב ולשאול אבל ודאי שיש לה מקום ב"שאלת חכם".
אם הייתם צריכים להיות בחדר עם בנאדם שלא עושה לכם אנרגיות טובות(אם זה מסיבות רוחניות או סתם בכלל...)האם הייתם בוחרים באפשרות של להיות איתו ואולי גם לעבור את התיקון שצריך לעבור אותו ביחד איתו ולעבוד על המידות או שפשוט מחפשים דרך מילוט להפטר מהנוכחות שלו?
מצד אחד,התורה חפצה בטובתו של כל אחד וכתוב ו"חי בהם" ולא ו"מת בהם",ואדם לא אמור להתהלך כמזוכיסט בעולם הזה ואם יש אנשים שהוא יכול להימנע מלהיות איתם אז אדרבה שיילך על זה. ומצד אחר,כפי שכתבתי לעיל,עבודת המידות...

אז מה אתם אומרים? 

ככה אני קיבלתי מרבותיי
21/08/14 01:09
31צפיות
ב"ה
ככה לימדו אותי
אם זה גורם לך כעסים או שנאה או לדבר עליו או אפילו בלי לדבר עליו זה עושה לך רע בצורה שזה גורם לך איזשהו חטא
אם זה (כנ"ל) כעס או שנאה או אפילו כעס על עצמך או לדבר עליו
אז נראה לי שזה לא בשבילך
היהדות חוץ מ'וחי בהם' צריכה להיעשות בצורה בריאה
אם את מרגישה כמו שכתבת שזה מזוכיזם
אז נראה לי שאת צריכה להתרחק מאותו אדם
יש מספיק 'תיקונים' בחיים
ע"פ ר' נחמן תמיד עדיף להתחיל מפנימה החוצה
קודם הבית, החברים הקרובים, לתקן שם ת'מערכות יחסים
כמובן עם ה' לפני הכל
ורק אז לחשוב החוצה יותר
אבל שוב זה לפי מיטב הבנתי
ועל זה נאמר- עשה לך רב וצא מ... וכו'...
כי עם רב\רבנית את יכולה לפרט יותר
פה זה כמו מן בדיחה (תסלחי לי)
את אומרת מצב כל כך בכלליות
שכל כך משתנה כל פעם זה שונה
ולכן עם רב או רבנית זה יהיה מה שנקרא עם רגליים על הקרקע
עם פירוט וכו'
ומה שאני אמרתי זה גם, נורא כללי
ומשתנה מאחד לשני
שיהיה בהצלחה
תודה רבה.
21/08/14 01:44
25צפיות
אהבתי את מה שאמרת בשם רבי נחמן על העניין של להתחיל קודם 'פנימה' ואז 'החוצה'.חכם ביותר.
בבקצ'ה
21/08/14 02:25
30צפיות
ב"ה
גם אני אהבתי
בכלל אני אוהב את ר' נחמן
כמו שכינה אותו ר' אריה קפלן זצ"ל הוא 'האור שבחושך'...
עבודת המידות אינה חדר כושר.
21/08/14 02:34
86צפיות
בעוד לחדר כושר האדם הולך מרצונו האישי, מיוזמתו ואף משלם במיטב כספו על מנת להרים משקולות ובכך לאמן את שריריו ולחזק כוחו משום שהוא יודע שאם הוא לא יבצע פעולה אקטיבית על מנת לשפר את כושרו הגופני, הכושר לא יעשה מאליו, סיבולת לב ראותיו ומאסת שריריו תשאר כרגיל ואולי להיפך, תדרדר עקב חוסר פעילות,  זה מצד אחד.
אמנם, כאשר מדובר בעבודת המידות, אין הדבר כך - האדם לא נדרש לחפש את המשקולת. העולם נוצר כבר במציאות כזאת שה-"כושר" מגיע מאליו, ניסיון כמשקולת נופל על האדם והוא נותר כעת עם הבחירה האם להרים אותה בדרך הנכונה, לזרוק אותה או לא לגעת בה והמשל, אדם מקבל ניסיון של כעס - יש לו אפשרות לנקוט ב-"מענה רך ישיב חימה" , יש לו אפשרות להשיב בכעס וללבות את האש ויש לו אפשרות לא לומר כלום.

לכל בחירה תהיה אפקט רוחני אחר, אפקט חיובי, אפקט שלילי ואולי אפקט אפס וזוהי לא בהכרח האפשרות האחרונה. האפקט הרוחני הוא תוצר של ההשפעה של הפעולה על החסרון של אותה נפש. בדיוק בשל העובדה הזאת שהניסיונות מגיעים מאליהם, באופן פאסיבי, האדם נתבע לא לתור אחר ניסיונות באופן כללי אלא נתבע לעמוד בניסיונות שהבורא דרך המציאות מעמיד לפנינו ואף לשמוח בהם ואין סתירה בין הדברים. אלמלא כן, יתכן והיה ציווי לחפש ניסיונות כדי לממש את העקרון של שכר תמורת עבודה בדרך האמת שהוטבעה במוסר האנושי שבנו. במאמר מוסגר, אם זה אכן היה כך, כל היהדות כפי שאנו מכירים בה כיום הכוללת, הלכות צניעות, הלכות מוקצה וכיוצא באלו לא היו קיימות בה. 

הקשת עליי.
21/08/14 11:47
39צפיות
השאלה נותרה בעינה.
המצב שנקלעתי אליו,האם הוא מכורח המציאות ועליי להתמודד איתו,וזהו ניסיון שהגיע אליי מן השמיים או שמא עליי ל'ברוח' ממנו???
אתן לך דוגמא : קיבלתי קנס-אני יכולה ללכת ולשלם ויש לי גם אפשרות ל'עקוף' אותו באמצעות ערעור לעירייה וכו'.
הערעור לעירייה- זוהי השתדלות מבחינתי.אם זה לא יתקבל, אני יודעת שזה מן השמיים ונגזר עליי לשלם סכום X.

אין ספק שהבהרת לי בקו כללי את הכיוון והלך הרוח של הדברים ועל זה אני מודה לך מאוד.

תגובה
21/08/14 17:12
63צפיות
 אם אדם מחנה באדום לבן ביודעין כי מדובר במקום חניה אסור ומקבל קנס זה בגדר של "איוולת אדם תסלף דרכו" וכמאמר הגמרא "הכל בידי שמים חוץ מצינים פחים". קנסות או תשלומים שבאו על האדם שלא בצורה ישירה ממעשיו, יתכן ומדובר בגלגול עליון אך כל מקרה לגופו ואיני יודע חשבונות.
בשני המקרים, הן בקנסות שהאדם מביא על עצמו ואלו שמסובבים מלמעלה אין זה סותר את הרעיון שאדם צריך לעשות השתדלות בדרך חוקי התורה ודינא דמלכותא להסיר מעליו גזרות כלכליות בדרך של ערעור על הסכום המבוקש, ערעור על עילת הקנס וכיוצא באלו. במדרש על הפסוק "וראית סוס ורכב עם רב ממך" נאמר מה הם יוצאים עליך בסוס ורכב אף אתה צא עליהם בסוס ורכב - דהיינו, הליכה בדרך הגיונית על פי השכל האנושי אמנם בהמשך הפסוק "לא תירא מהם, כי אני ה' אלוקיך". המוסר, מצד אחד תלך בדרך הגיונית טבעית ומצד שני תדע כי הברכה בדרך הזאת היא ממקור אחד מן האחד. 

כמובן שהמאמצים צריכים להיות מדודים בבחינת עלות מול תועלת. אם אדם מבזבז ימים כלילות, מזניח את עולמו אך ורק כדי לבטל קנס בסכום לא מהותי עבורו, יתכן והעדיפות היא לוותר ולא משום קבלת הכנעה כי זו גזירה עליונה שעליי לדום מולה אלא מתוך שיקול רציונלי של מה אני מרוויח למול מה אני מפסיד. אדם צריך לדעת שקבלת ההחלטות שלו לא נעשית מטעמים של אגו, כבוד וגאווה אלא מטעמים של שכל ישר ובריא, של נפש מתוקנת.
על אהרון הכהן נאמר "וידום" לאחר שהוא ראה בעיניו מציאות שלא ניתנת לשינוי. אילו הייתה ניתנת לשינוי, ודאי שהיה מתאמץ בכל כוחו כדי לשנותה והכל במסגרת הכללים. 

אין בנושא זה מסקנה ברורה וחותכת.
21/08/14 23:42
25צפיות
זה מזכיר לי את מה שבעל ה"פלא יועץ" אומר ושונה בספרו: "והכל במידה,במשקל ובמשורה".

שנזכה לדעת להורות לעצמנו כיצד לנהוג ולהנהיג את עבודת השם שלנו גם בשטחים האפרוריים...
ללא נושא
21/08/14 22:21
24צפיות
אין שום בעיה שתעשי השתדלות להחזיר את הכסף,
בקשר לאדם הזה שמטריד אותך, אם זה במקום 
העבודה אולי תנסי לקחת חופש לאחר שמצא משהו 
אחר ולנסות שבוע, מאוד חשוב שתהיי במקום שמעריכים
אותך ומוקירים אותך, אנשים כמו בדוגמא שנתת כאלו יכולים לעשות נזק
אדיר, אמנם יש מעלה בבזיונות, אבל יש גבול לכל דבר כמו
בדוגמא של החדר כושר, כמו שהגוף לא מסוגל לסבול משא 
כבד יש גבול גם לכמות הבזיונות וההרגשה הרעה כתוצאה
מבזיונות אלו שאדם יכול לקבל, חשוב בשביל ההתקדמות
שלך ברוחניות ובגשמיות שתמיד תעריכי את עצמך, ותדעי 
שכל הנתונים שהביאו לך זה מה', משה רבנו הכיר את 
כל המעלות שבו וכמה הוא שווה, ההבדל הוא שהוא 
תמיד זכר שזה בא מלמעלה.
תמיד אפשר להתפלל
22/08/14 12:07
13צפיות
ולהבטיח בלי נדר שאם הערעור יצליח הסכום הזה או חלקו (  תלוי במצב הכספי של המתפלל  ) ילך לצדקה. ואז תחשב לו לצדקה
אני הייתי אמן דרכי מילוט.
22/08/14 18:03
37צפיות
בעזהי"ת

נחשב לדמות רגועה מאוד, לא מתעצבן על כלום ולעולם לא יוצא משלוות הנפש. בהמשך הדברים התברר לי שחלק לא מבוטל מהאופי הזה לא היה מתוך שליטה אישית גדולה על הצדדים העכורים שבי, לא מתוך זיכוך גדול שלהם עד אשר כמעט לא יהיו קיימים אצלי, אלא מתוך שהייתי אמן דרכי מילוט ממצבים שיאתגרו את הגבולות שלי! כל אימת שהיה שם מישהו לעצבן אותי, לפגוע בי, לעשוק אותי, ידעתי במומחיות מאוד גדולה לנתק מגע ולשמור על העולם הפנימי השליו שלי...

תוך כדי שאין ספק שזו שיטת פעולה, אי אפשר להסתמך רק עליה. כי מה אתה עושה אם למשל הגורם השלילי והמעצבן הוא הילד שלך? איך אז תוכל 'לפזר מסך עשן' - כמו שעושים בחיל השריון, ולהתחמק הלאה? אין אפשרות כזו! ועל כן, תוך כדי שאין ספק שנכון להנמיך ככל האפשר גירויים שליליים, בבחינת "ואל תביאנו לידי נסיון", יש גם להתמודד עם הצדדים העכורים שבנו, ולא רק להחביא אותם עמוק עמוק במחסן.

º
24/08/14 15:56
4צפיות
העלית שאלה חשובה מאד
22/08/14 18:53
48צפיות
גם אני נתקלתי לא מעט פעמים בדילמות מן הסוג הזה. מצד אחד עבודת המידות, חשוב שאתקן את עצמי ואשתדל לטהר את נפשי מן המידות המקולקלות שאני נגוע בהן. אחרי שאטהר את עצמי גם עבודת ה' שלי תהיה יותר שלמה וטהורה. מצד שני, גם נוכחות בסביבה שלא מתאימה לך ולנפש שלך בשלב הנוכחי שבו אתה נמצא, ומעוררת אצלך את הצדדים הלא הכל כך טובים שלך עלולה להרחיק אותך מן הקב"ה.

אני איכשהו מנסה לשלב בין שתי הדרכים. מצד אחד אני אכן משתדל להתרחק ולצמצם יחסים עם אנשים שאני מרגיש שפוגעים ומפריעים להתפתחות הרוחנית התקינה שלי, אך מצד שני אני גם מזכיר לעצמי שלא הם אשמים במה שעובר על הנפש שלי בזמן שאני נמצא בסביבתם אלא האחריות היא קודם כל שלי, ואז אני מנסה לנתח לעומק את מה שעובר עלי ולהבין מה השורש של הדברים וכך משתדל גם לעבוד על המידות שלי.

ייש כח על שהעלית את הנושא החשוב לכאן!
שתהיה שבת שלום ומבורכת
º
אשריך!!!.
27/08/14 00:24
6צפיות
מאזוכיזם בא משורש הכפירה בטובתו של הקב"ה...
25/08/14 17:45
37צפיות
בעולם הבא מותר לאדם לומר: עוד ייסורים, עוד ייסורים.
בעולם הזה אסור לו. זו כפירה מסוימת, שהרי הקב"ה טוב ומיטיב וכולו מהות הטוב, אז איך יתכן שאני עושה את רצונו כשאני מבקש ייסורים?
מה שהוא גוזר עלי כתוצאה של המהלך האלוקי בבריאה - זה טובה גדולה, כי כל מה שהקב"ה עושה זה לטובה. אז אני לא מזוכיסט כשאני עובר ייסורים שנגזרו עלי.
אבל כשאני נהיה "עצמאי" בהזמנת ייסורים - מתחילה בעייה כללית של "עצמאות" מסוג של "אני יודע מה טוב עבורי"... זה אולי מתאים בעניינים גשמיים, אבל לא בעניינים רוחניים... שם הידיעה שייכת לקב"ה, ולא לנפש שלי!

היום כשאין נבואה, האינטואיציות הפנימיות שלנו הן חלק מסוים מהכלים שאנו צריכים להשתמש בהם. לא ככלי בלעדי להישען עליו, כמובן הכלי האולטימטיבי הוא דעת תורה ושום דבר בלתה. אבל אפשר לקבל כיוון מהאינטואיציה הפנימית. וזו שלך אומרת לך שלא טוב לך במחיצת הבן אדם הזה. אז כיוון ש"לא טוב היות האדם מזוכיסט", הוא צריך לברוח מניסיון כשאפשר (ומה אפשר - זה בהתאם לנסיבות, עפ"י הוראת חכם. כמובן שלא בורחים מילד "לא נוח" או ממצבים שמחויבים לקחת עליהם אחריות). 

בעצמך כתבת במו ידייך: 
להיות איתו ואולי גם לעבור את התיקון שצריך לעבור אותו
או שפשוט מחפשים דרך מילוט להפטר מהנוכחות שלו.
התשובה היא פשוט, ולא ספק... התיקונים שאנו צריכים לעבור לא צריכים לבוא אלינו ב"אולי", אלא בוודאות...
הרצון האלוקי ממני ברגע זה לא אמור להיות מעורפל ואקראי כזה... "אולי הקב"ה רוצה שאתן צדקה יותר מכפי יכולתי, אולי הוא רוצה שאקדיש חיי לטיפול בנכים, ואולי... ואולי..." יש כללים איך לעשות את רצון הקב"ה, ולפיהם הולכים, בלי "אוליים". 
אין על אופירA
28/08/14 19:32
15צפיות
ב"ה
אין אין וחבל לכולכם על הזמן,
אני עוד זוכר מלפני כמה שנים שהייתי ועזבתי, ותמיד התשובות שלך ארוכות כמו מגילת אסתר- ובכל זאת כיף לקרוא אותן!! לדעתי את משורש נשמתה של ברוריה אין לי שום ספק בכך, או מבנותיו של רש"י שהניחו תפילין וכו' וכו'... או דבורה הנביאה וכו'.. אחת מאלה... (רק שתזכי לצאת מהרשת, אני מאחל גם לעצמי.. ר' נחמן לימד אותי שצריך להאמין בעצמנו שאפשר להגיע לכל הפסגות החיוביות שביקום!.. אז אני מאמין בעצמי שאני יצא מזה.. וגם את וכל אחד צריך להאמין בעצמו (וגם אם יהיו כאלה שיגידו שאולי רצון ה' שיעבדו או יקחו חלק ברשת וכו' מסיבות חיוביות, גם להם הכי טוב לנסות לצאת מזה ולהתנקות לתקופה מסויימת, נגיד שנה או יותר, או פחות, הכל לפי דעת תורה עם רב צמוד שיש לך דיבור אמיתי וכנה איתו! והוא תלמיד חכם וצדיק, ואחרי התקופה הזאת גם אם יהיה רצון ה' שהמישהו\י יחזור לרשת והרב יגיד ככה, זה יהיה אחרת לגמרי.. זה יהיה עם אמונה, זה יהיה עם יותר כלים ויותר כוחות, ואז אולי אחרי שנה שתיים שוב לעזוב לתקופה... וחוזר חלילה.. ככה לי קרה (רובם שלא מבחירה חחח) כמה פעמים וזה (כנ"ל) גרם לי כנ"ל לחזור עם כלים וכוחות הרבה הרבה יותר חזקים).
אז שיהיה לך בהצלחה
ואת אור פה בפורום ובכלל בפורומים פה בתפוז
ושוב שיהיה לך רק הצלחה לטובה בכל אשר תלכי. תמיד משמח לקרוא את הההודעות שלך ורואים שהתקדמת וההודעות נהיות יותר ויותר איכותיות  :)
יו, איזה כיף. מחמאות מברסלבר לליטאי זה ה-הוכחה לאמיתותן!
28/08/14 20:53
18צפיות
תודה רבה רבה. באמת מחיה נפשות.
הרשת שלי בדעת תורה עם רב חכם וצדיק ודיבור אמיתי וכנה. ב"ה.
בטלפון למשל אני עם מכשיר כשר, כי שם אין סיבה להתיר לי.
אבל כמו תמיד הדברים שנאמרים כל הזמן ע"י גדולי התורה נגד הרשת כל כך נכונים וכל כך נוגעים בנקודה האמיתית של הבעיה, שהחלטתי שלא מספיק שאני לא נכנסת לשום מקום שאני לא צריכה, ואפילו כמעט שלא לאתר חדשות - אלא אני צריכה/רוצה יותר להתמקד נקודתית רק בדברים המסוימים שאני צריכה לעשות ברשת, וגם בהם לבזבז כמה שפחות זמן. 
אז נכון להיום החלטתי לכבות את המחשב כמעט כל ערב, כדי לא לגלוש בלילות (עד היום המחשב היה דלוק כל השבוע מלבד שבת). 
זו הדרך שמתאימה לי.
גם הדרך שלך נכונה. כל אחד והדרך שמתאימה לו. 
וגם הודעתך לכותבת בשרשור זה דיברה אלי מאוד מאוד.

אבל שורשים של נשמות? אני חושבת שהענפים היום כל כך רחוקים מהשורש, שקשה מאוד אפילו לחשוב עליו...
אולי אני דווקא משורש נשמת אסתר - בגלל המגילות?

חחחחחחחחחחחחחח חזק
29/08/14 01:21
15צפיות
ב"ה
גם משורש אסתר זה זכות חחחחחחח למרות שאמרת את זה בציניות... XD
אבל גם היום יש אנשים שיש בהם ניצוץ נשמת צדיקים\ות
כמו שר' נחמן ועוד המון אומרים שבכל הצדיקים יש ניצוץ נשמת משה רבינו
וכן יש תוס' בגמרא עם הסיפור על ר' עקיבא ורחל (אקצר) והתוס' מקשים שם ומתרצים שמי שבדרך ל-להיות צדיק\ה הוא כבר נחשב לכזה/ת... עייני שם... (או תשאלי רב (לא מבין בהלכות האלה מה מותר ומה אסור לנשים ללמוד, מן הסתם רק קטע בגמ' מותר.
בכל אופן את קצת קשה על עצמך (ואני לא אומר כדיי להחמיא) זה משהו כזה שהיה לי פעם... כאילו כל התכונות הטובות זה מובן מאליו... על החסרונות צריך להתמקד... וזה ההיפך הגמור מהאמת.. מקווה שתגלי.. איך מגלים? אומרים לה' תודה על מה שגם לא נראה טוב, וגם על מה שגם נראה טוב, זה יפתח לך ת'עיניים להעריך כל נקודה טובה!!!!!!!! לא להגיד אז אני עושה חסד ביג דיל... אני רחוקה מהרבנית קנייבסקי... היא בעצמה אם היתה מדברת ככה לא היתה הרבנית קנייבסקי :)
זהו זה נקודה שאני כן מרשה לעצמי להאיר לך (באלף)...
הדרכים שלך לא להתמכר לרשת זה בערך הדרכים שלי (ויש לי נתיב גם) וגם כמו שאמרתי למעלה אני גם לפעמים מתנתק לגמרי לתקופות,
שוב אני לא חס ושלום בא להטיף, כמו שאמרת בחכמה, כל אחד/ת והמסלול שלו/ה, יכול להיות שאת יותר עובדת קשה ממני, ולפעמים אדם בכמה ימים יכול לעבור אנשים מסביבו שלקח להם שנים ככה זה בעבודת ה', זה לא קצב קבוע,
בגלל זה אני אומר (וחוזר) שאולי את בדרכך יותר עובדת קשה ממני ולכן (אם זה לא קרה כבר) ייתכן שבאיזה חודש חודשיים את יכולה לעבור אותי והמון שומרי תורה ומצוות אחרים... אי אפשר לדעת, ולכן את צודקת, לכל אחד מסלול אחר..
כמו שר' נחמן אמר 'זה מעשה שלו וזה מעשה שלי' (כדאי לקרוא את הסיפור 'החכם והתם'),
או במקום אחר הוא אומר 'אחד היה אברהם' שכל אחד\ת צריך לראות עצמו כאילו הוא אברהם, לבד בעולם, לא להתייחס ל'דרגות' של אחרים כי אולי להם זה בא בקלות, ואולי יום אחד יעבור את כולם\ן ואצלו זה יהיה פי מיליון יקר בעיני ה' כי לו זה לא בא בקלות וכו'...
בהצלחה רבה!...
º
תודה אופירה. חיכיתי לתשובה שלך...
31/08/14 12:16
8צפיות
לא חסר עבודת המידות
28/08/14 23:00
13צפיות
אלא אם כן אין ברירה אז הייתי נשאר. אין מצווה לסבול. תלוי גם עד כמה קשה איתו.
מישהו קבע לי חברותא עם אדם שלא הייתי בוחר להיות בקרבתו, ודי מהר התרגלתי לעניין, וטוב לי איתו,   אנחנו יותר גמישים ממה שאנחנו מדמיינים.
בהצלחה!
הרב גודלבסקי, א'ביסלה ר' נחמן, כל פירור = אוצר!!
הודעה זו מכילה סרטונים
21/08/14 01:23
31צפיות
ב"ה
סרטון קצר ו*חובה*
על חשיבות של כל דבר הכי קטן, 
כמו אפילו פסוק בתהילים
ערב פתיחת תוכנית אלול בחיפה
20/08/14 21:07
18צפיות
שלום,
ביום רביעי הבא יתקיים ערב פתיחה של מדרשת מבשר שלום (המדרשה מנוהלת על ידי גילה חזני שפעילה בפורום).
מסגרת המדרשה היא שיעורים שלוש פעמים בשבוע בערבים.
המדרשה לא מחייבת לחזור בתשובה כדי לבוא ולשמוע :)

המדרשה והשיעורים מתאימים גם למי שלא ברור לה מה הכיוון שלה, וגם למי שמחפשת מסגרת וקהילה לבצע שינוי בחייה. הקהילה משתדלת לעזור בכל מובני התהליך (אירוח בשבתות, היכרויות וכו).

פרטים טכנים:
רחוב חורב 64, קומה עליונה, חיפה.
יום רביעי 27.8 (א אלול) בשעה 19:00.
שיעורים סדירים מתקיימים כל יום ראשון, שלישי ורביעי - החל מהשעה 19:00.

נשמח אם תעזרו להעביר לרלוונטים נוספים.
שאלה קשה.
17/08/14 20:10
158צפיות
"יש מקום שאתה יותר חזק מאמא, אתה יותר חזק מאבא, אתה אפילו יותר חזק מאלוקים. איפה זה? על עצמך".

שאלת הבחירה החופשית -  אם אלוקים יודע הכל, צופה ומביט לכל הדורות, המעשים שינבעו מהתחבטויותיי כיום אלו הם ידיעה מוחלטת עבורו. 
הוא לא חלק מהמרחב שנקרא "זמן" - זמן הוא גורם מגביל ואיך יתכן שיגביל את הבלתי מוגבל. אנו כפופים לזמן ובהכרח אנו מוגבלים. נכונות הדבר מסייעת לנו כאשר אנו מתמודדים עם כבדות השאלות שעוסקות במציאות האנושות ואירועים שמתרחשים ואין לנו כל אפשרות להבין כיצד ומדוע הם קרו אולם מאידך נכונות אמיתה זו מעצימה את שאלת הבחירה, לכאורה. 

היינו עלולים לטעות ולחשוב כי אין לנו כל בחירה חופשית אלא אנחנו כבובות ביד היוצר אך האמת היא שאין הדבר נכון.  הרמב"ם, הנשר הגדול, ענק הפילוסופים והגות המחשבה היהודית התחבט רבות בשאלה הזו. כידוע, המושג של בצלם אלוקים, אינו מכוון לדמות הגוף שכן ליוצר אין גוף שאלמלא היה לו גוף היה זה מפריך אותו מלהיות אלוקים כי גוף הוא מוגבל ואלוקים בהגדרתו אינו מוגבל שאלמלא כן לא היה אלוקים.כאמור לעיל.המושג בצלם אלוקים קשור למונח של ריבונות, כשם שהוא ריבון של העולם כך אנחנו בעלי ריבונות על עצמנו - "הן האדם היה כאחד". נקודה. "כאחד" אך לדעת טוב ורע. 

אנחנו מתקרבים לחודש אלול ולא לחינם השאלות האלו התעוררו להן בשיחות והלכות המדברות על תשובה.  בסרטון זה שערכתי, הסבר מתומצת וקצר למדוע אנחנו יצורים בעלי בחירה אבסולוטית, בחירה ממש, לפעול לטוב או לא לטוב אך מה הוא טוב? מהו טוב? רבים מתבטאים באמרות כמו "זהו הטוב עבורי" - מדוע עליי לשנות את דרכיי? מי קבע שהטוב התורני הוא טוב ואין בלתו? ראו, אני הולך בטוב התורני ולעיתים רע לי. באמת שרע לי. אתה צודק, רע לך. בהגדרותיך. 

אחד מגדולי הפילוסופים היוונים כבר אמר "אך אם לשוורים או לסוסים או לאריות היו ידיים והיו יכולים לצייר את האלים, הסוסים היו מציירים סוסים, השוורים כשוורים וכו’…” -  למה הכוונה? בכל אדם יש הגדרה בסיסית למה הוא טוב , כפי שמחשבתו תופסת את הטוב. הפעולה היא לגיטימית כל עוד כאשר אנו מציירים את הטוב האלוקי איננו מתאמים אותו עם הטוב אשר שוכן במחשבתנו. זוהי טעות לעשות כן ומדוע? קבלת ההחלטות שלנו היא מוגבלת. 

כיצד אדם מקבל החלטה? אנו מסתכלים על העבר, מעריכים את הסיכונים שיהיו בעתיד ומקבלים החלטה בהווה על מנת שיהיה לנו טוב בעתיד. כל החלטה של בשר ודם באשר היא יש בה מימד של מקריות. חוסר וודאות.  הישות היחידה שיכולה לבוא ולומר לנו, ברמה של מאה אחוז אם ההחלטה שלך תצמיח טוב היא רק ישות שנמצאת בטווח שאינו מוגבל בזמן. 
בעולם המסחר, ככל שהדבר הוא יותר וודאי, פחות מקרי כך הדבר יותר יקר - כך בעולם הביטוח למשל, תמנע מעצמך חוסר וודאות - הרכב יגנב,  החפץ יסדק אך תשלם. לעומת זאת, התורה ניתנה לנו כביטוח ללא עלות, אוסף של כללים שהליכה על פיהם בהכרח מצמיחה טוב. טוב בהגדרה ולא טוב אינדיוידואלי, הוא הטוב האנושי. 

לפני מספר חודשים כתבתי שבלי נדר לא אוכל לכתוב כאן יותר בעקבות קושי אישי אך הדברים האלו צצו בעקבות שיחת מכרים אקראית. הרגשתי צורך להעלות זאת על הכתב ולפרסם. לעניות דעתי, זהו יסוד שכל אדם חייב לשאת עמו , על ידי כך אדם מגביה את עצמו ומבין את הכוחות האלוקיים שפועלים בו ולהשיג רבות בחייו.

תצליחו. הבחירה בידכם. 

דברים כדורבנות ! שמחנו שעברת עלי אורח ידידנו ..
18/08/14 17:52
45צפיות
בס"ד

ונשמח גם שתישאר ..

ישר כח על הבאת הדברים .
º
ברוך השב. תבוא יותר
24/08/14 18:07
20צפיות
שלום
15/08/14 00:48
95צפיות
מה קורה חברים ?,תגידו   בשר  בקר חייהים לחלוט ?
בכל מקרה אני אמשח לזכות אתכם בסיפורי צדיקים ובדברי תורה מדי שבוע בלי נדר   תשמחו אם אעשה זאת ?
שלום גם לך
15/08/14 12:25
77צפיות
הכל טוב, ברוך ה'. מה שלומך?

בעניין חליטת בשר, ראה ביאור שמצאתי באתר כיפה ( http://www.kipa.co.il/ask/show/12239 ). השאלה היא האם אתה נוהג כדעת המחמירים או כדעת המקילים בעניין זה. כבעל תשובה אתה רשאי לבחור את מנהגך, כיוון שאין לך מנהג אבות. אך אוסיף שלעניות דעתי, אם אינך חושב שתצליח לעמוד בדרכם של המחמירים, כיוון ששיש גם מקילים בעניין לא מומלץ ללכת לפי המחמירים במקרה כזה.

לגבי שאלתך השניה, עצתי אליך היא שאם עולה במחשבתך לקיים מצווה כלשהי (כל שכן אם מדובר במצווה חשובה שמזכה את הרבים), עליך לרוץ ולשמוח לעשותה, ופחות לשאול אחרים אם הם ישמחו מעשיית המצווה שלך. כל דבר תורה שאתה מוצא לנכון לפרסם ולזכות בו את הרבים, מצווה גדולה להזדרז ולעשות זאת.

ומעבר לזה, אני ובטוחני שעוד רבים מחברי הפורום, ודאי נשמח אם תזכה אותנו
יותר פשוט
17/08/14 21:30
28צפיות
לא חולטים בימינו חוץ מהתימנים כי אין לנו מסורת של חליטה לא בדיוק ברור איך עושים את זה.
כמו שלא אוכלים חגבים למשל.

המקור לענין החליטה הוא באיסור הפרשת דם  מחתיכת הבשר בעת הבישול.
לכן נוהגים להמליח את החתיכה כדי להוציא ממנה את מי רב הדם. מי שצולה את הבשר פטור מהמלחה כי בצליה הדם לא נשאר בתבשיל אלא נשרף ונוטף לאש.

רעיון החליטה הוא הצמתת הדם בתוך החתיכה כדי שלא יוכל לצאת החוצה ואז אין לנו דם שפרש בתבשיל. מה שיטריף את התבשיל.

הבעיה כאמור שיש מחלוקת לגבי אופן החליטה ו מכיוון שאשכנזים וספרדים אין להם מסורת של חליטה לא נוהגים היום לחלוט בשר לפני בישול....

ומסתפקים הצליחה או בצליה.

בעניין החליטה
30/08/14 23:59
6צפיות
כמו שכבר הסבירו, כיוון שאסור מ התורה לאכול דם שפרש מן הבשר, אנו מולחים את הבשר כדי שיצא כל דמו ממנו, כך שכאשר נבשל את הבשר לא יצא ממנו כל דמו.
לדעת הרמב"ם  - והוא לגמרי לבד בשיטה הזאת - המליחה מוציאה רק את הדם שנמצא בשולי הבשר ולא את הדם שבעומק הבשר, ולכן לשיטתו לא מועילה מליחה לבד אלא רק בתוספת חלטה.
וכמו שכבר ציינתי -אף אחד לא פוסק כך, ולא נוהג כך, למעט חלק מתימנים שעושים הכל כדעת הרמבם
דרושה מלווה לבחורה בתהליכי חזרה בתשובה דוברת רוסית או אנגלית
15/08/14 17:14
49צפיות
לבחורה בת 19,ידידותית, שחיה כעת באוקראינה ומנסה למצוא את עתידה בישראל כבעלת תשובה, דרושה מלווה שתדריך ותיצור איתה שיחה יהודית-ישראלית בכדי לחזק ולהשריש בה את הזהות היהודית דתית-ישראלית.
השיחות יעשו ע"י תוכנת סקייפ. תודה לכל העוזרים ומסייעים בעניין. לפרטים -צרו קשר בפרטי. 
º
תפנה לארגון הידברות. אני מאמין שיעזרו לה באופן מסודר.בהצלחה!
15/08/14 18:19
23צפיות
או אירגון ערכים
17/08/14 11:36
16צפיות
שנים רבות שהם עוסקים בקירוב והדרכה
תפנה פה בהודעה אשית לאופירA או לגילה חזני
17/08/14 18:47
21צפיות
אני בטוח שהן ישמחו לעזור.

אם יש דברים שתצטרכו עזרה תשאלו במייל.

מאחל המון בהצלחה
º
מחפשת שידוך לפרק ב', דרך אתר ברמה, מכירים?
15/08/14 18:57
33צפיות
אני מחפש בשליש גן עדן
16/08/14 22:00
30צפיות
הרמה וכל זה זה עניין שלך ו חשבונות שמיים כמובן
º
ממליץ בחום על אתר 'שבע ברכות' -אתר השידוכים של ארגון הידברות
16/08/14 22:50
14צפיות
º
16/08/14 23:01
3צפיות
מישהי שצריכה עזרה
14/08/14 16:32
78צפיות
פאדיחה כפול ארבע!
12/08/14 11:17
103צפיות
בס"ד
שיתוף קטן-
אתמול היה לנו מפגש משפחתי.מסיבת גיוס לבן דוד שלי,ארבע פעמים ניגשו אליי דודים ובני דודים ובאו באינסטינקט לחבק אותי ואז נשארתי במקום ואמרתי "לא אני לא יכולה".הרגשתי ממש לא נעים ואולי גם נראתי קצת הזויה. אבל ידעתי שאין מצב שזה יקרה.
הייתי בטוחה שהם זכרו עוד מפעמים קודמות.אבל זה לא קרה.

היה פאדיחה.הייתם צריכים לראות את הפרצופים שלהם,הם חשבו שהחלקתי על בננה או משהו.
אבל עדיף פאדיחה פה מאשר למעלה.

שנזכה לעבוד את השם בשמחה וביראה!

בשורות טובות אנשים יקרים.
º
בנית מזבח, והקרבת את עצמך. לה' יתברך!
12/08/14 14:21
18צפיות
º
ביג לייק! (לא הייתי קורה לזה פאדיחה)
12/08/14 14:33
19צפיות
º
12/08/14 15:47
6צפיות
עדיף פה ולא שם. אבל הכי עדיף בלי פאדיחה בכלל.
12/08/14 20:18
48צפיות
תסבירי את עצמך מיד, רצוי בהומור. רצוי בהרבה הומור.
רצוי בדרמטיות, אם זה אותנטי לאישיות שלך. או בכל דרך שאותנטית לאישיות שלך, ותרגיש לך הכי טבעי בעולם. 
אם תעשי את זה מוצלח, מובטחני שהם יזכרו את זה לעולמי עד ולא ינסו לחבק אותך. 
צודקת בהחלט.
13/08/14 09:14
29צפיות
חייכתי חיוך נבוך ואמרתי "אני אוהבת אותך בלב".זה הכי ספונטני שלי.נו שוין...
זה מאוד מזכיר לי את האירוע הזה:
12/08/14 20:32
42צפיות
"כיצד אלך, הלא כל יושבי בית הספר ילעגו לי, אדם מבוגר בן ארבעים שנה, שאינו יודע אפילו קרוא וכתוב"?
כתשובה ביקשה רחל שיביא לה חמור נכה שחוליותיו הפצועות יצרו שקעים וגומות בגבו. את הגומות מילאה בעפר ובתוכו הניחה זרעונים. לא חלף זמן רב ובגבו של החמור צמחה גינה קטנה. הוציאו רבי עקיבא ואשתו את החמור לשוק, וגרמו לצחוק גדול אצל הקונים: חמור וגינה על גבו. אטרקציה בכיכר השוק. גם ביום השני, צחקו העוברים והשבים על הבריה המשונה, אך ביום השלישי איש כבר לא צחק. האנשים התבוננו בחמור ואמרו כנראה זהו מנהגו של חמור הזה.
צא ולמד, אמרה רחל לרבי עקיבא, ביום הראשון יצחקו עליך ואפילו יפגעו בך, ביום השני גם כן, ביום השלישי התגובה תהיה כבר שונה, או במילים של המדרש "יאמרו זה מנהגו כך". [מדרש הגדול לפרשת שמות].

חזקי ואמצי!
13/08/14 00:47
77צפיות
אשריך שזכית להגיע למקום הזה, ושזכית שתתקיים בך יראת שמים כה גדולה כל הכבוד ויישר כח על השיתוף!

אני בעניין של שמירת נגיעה עדיין עוד צריך להתחזק (עם קרובי משפחה האמת שאין לי קונפליקט כי ממילא אף פעם לא אהבתי בלי קשר, אלא באופן כללי לגבי הזדמנות למגע עם מישהי וכו'). למרות שבתקופה האחרונה דווקא התחלתי להתחזק ונמנעתי מחיבוק גם כשהיו לי כמה הזדמנויות כי חשתי בקונפליקט עם ההלכה. אלא שהקושי שלי הוא להחליט באופן ברור וסופי שזהו אני לא נוגע יותר אפילו אם תהיה הזדמנות וכו'.
תודה רבה!
13/08/14 09:19
44צפיות
ככל שהזהות של בעל תשובה מתגבשת ,יהיה לו קל יותר להחליט החלטות ברורות שיהיו יציבות לאורך זמן.

אני מאחלת לך שבקרוב מאוד תגיע להחלטה כזו חשובה.אין סיפוק גדול מזה.
ידוע שהשם יתברך לא יכול לסבול כל מה שקרוב לזימה ותולדותיה.בדיוק כפי שראינו לפני כמה שבועות,בפרשת פנחס.

תודה על התגובה
13/08/14 23:04
54צפיות
בשנים האחרונות אני מרגיש באמת שהתחזקתי מאד, והצלחתי לקבל על עצמי החלטות ברורות לגבי נושאים רבים הקשורים לאורח החיים הדתי. אלא שבנושא זה ובעוד כמה עניינים טרם הגעתי לשלמות, אבל בע"ה אני בדרך לשם.

תודה על החיזוק
º
בכייף.
14/08/14 16:02
8צפיות
מצווה 4X
13/08/14 14:36
25צפיות
איפה פה הפאדיחה?
הסמ' תמיד דואג שאחרי מצווה נרגיש רע לכן מתפללים הסר שטן לפנינו ומאחורינו
לפנינו - לפני הפעולה
אחרינו - אחרי הפעולה
אז עשית טוב והוא עשה לך הרגשה רעה ביג דיל...
כל הכבוד

º
אין עלייך, גאה בך!
14/08/14 20:05
12צפיות
º
14/08/14 22:50
8צפיות
אני חושב שזה אולי בכלל סיבה אחרת...
02/09/14 21:38
3צפיות
ב"ה
אני חושב שייתכן שזה מסיבה אחרת לגמרי ממה שאמרו פה כולם כולל אותך...
אני לפעמים במצב רוח כזה מרומם כזה, שליו כזה, בטוח בעקרונות שאפילו אם אני נפגש עם עשרות עשרות קרובי משפחה וביניהם קרובות משפחה וחברות של המשפחה וכו' ואף *אחת* לא אפילו חושבת לחבק ומכבדות כולן ומדברות איתי ונותנות אהבה מרחוק ומקבלות אהבה בחזרה יותר מכל האחרים שמחבקים אותן!
ולפעמים אני ייפגש עם כמה קרובי משפחה ספורים בלבד! (וביניהם קרובות) ואני ירגיש חלש ו(לא אוהב להגיד 'חסר ביטחון עצמי', כי לדעתי ביטחון עצמי זה ההיפך מיהדות, צריך *להאמין* בעצמו, שיכול להגיע לכל הפסגות הטוב שבעולם, אבל לא 'לבטוח' בעצמו) ולכן אני אגיד משהו דומה לחסר ביטחון עצמי- מרגיש חלש, חסר שלווה, מוחין דקטנות מה שנקרא וכו', ואז כנ"ל יכול לקרות מה שקרה לך ולפעמים יותר גרוע, הן יחבקו בלי לשאול,
אני חושב שהרבה פעמים זה לא קשור לעניין של 'והתגאה במצוות' ו'לא יתבייש מפני בני אדם המלעיגים עליו בעבודת ה' וכו'... לפעמים זה עניין אחר לגמרי... לפעמים (כנ"ל) האדם במצב רוח ירוד... מרגיש חלש, והסביבה מפרשת שאולי 'בכל זאת' נחבק אולי הוא\היא כן צריך את זה וכו',
אני לדוגמא כשאני קם משינה זה הזמנים הכי חזקים שלי לפגישות עם משפחה חברים מהעבר וכו'! לכן אני משתדל לישון אפילו קצת לפני, כי אחרי השינה אני הכי רגוע, שליו, משדר במבט קצר בעיניים 'הופ להתרחק קצת' וכו' ומצד שני אהבה וחיבה וכו', ולפעמים עבר עליי יום לא טוב... וזה גם יכול להיות סיבה לחלישות הדעת ולחוסר עמידה על העקרונות, בצורה ברורה, וללא חוסר הבנות וכו'... אז יש כל מיני דברים שמשפיעים על השלווה והעמידה על העקרונות לטובה או לא לטובה כנ"ל...
אני חושב שזה קשור הרבה פעמים... תנסי לישון טוב לפני מפגשים כאלה, ולשבת עם כוס תה\קפה, וכו'... כל מיני דברים שעוזרים להיות שליו רגוע\ה וכו' לפעמים זה הסיבות לדעתי...
פרסום בתפוז - תפוז עסקים

בעל עסק קטן?

זה הזמן שלך להופיע בפורומים! למידע השאר את פרטיך כאן >>>

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום

מקרא סימנים
ללא תוכן תגובה להודעה
הודעה חדשה אורח בפורום
הודעה מקורית הודעה נעוצה