לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
ברוכים הבאים לפורום ציפורים בטבע וצפרות. מאז הקמתו, הפורום מהווה את מקום המפגש המרכזי של צפרים וחובבי ציפורים בישראל, ורוב המידע על תצפיות בציפורים זורם דרך הפורום.

כאן בפורום תוכלו לשתף בתצפיות ובצילומי הציפורים שלכם, בשאלות זיהוי, בשאלות לגבי אתרי תצפית ובכל נושא הקשור לצפרות ולציפורים בטבע.

בפורום חברים צפרים מקצוענים לצד צפרים חובבים ומתחילים, ויש בפורום מקום לכולם.

אבקש מכל הגולשים לנהוג בכבוד ובנימוס כלפי כל הגולשים האחרים, ולנהוג תמיד לפי תקנון תפוז, ובמיוחד סעיף 20 - ממליץ מאד לקרוא אותו לפני גלישתכם בפורום.

לשאלות אישיות ניתן תמיד להשתמש במערכת המסרים האישיים.

שאלות להנהלת הפורום - כנ"ל, אלי במסר אישי.

גלישה מהנה.

מצאתם גוזל או אפרוח נטוש או פצוע? וגם שירשור תצפיות יומי ושירשור צילומים ועזרה בזיהוי יומי
המשך...
הודעה חדשה

º
שירשור צילומים ועזרה בזיהוי 03/07/15
03/07/15 11:26
12צפיות
שרקרקים,אוח עיטי..
הודעה זו מכילה תמונות
03/07/15 11:39
109צפיות
עשרות שרקרקים במעלה הדרך מברכות בית השיטה לרמת יששכר,
אוח עיטי במצוק המשקיף דרומה ולכלא שאטה לא רחוק משם.
שרקרקים
אוח עיטי
כחל,כוס,אנפה ארגמנית..
הודעה זו מכילה תמונות
04/07/15 11:24
26צפיות
בריכות כפר רופין,
הרבה שרקרקים,שרקרק גמדי אחד על גדר ..
כחל
כוס חורבות
אנפה ארגמנית
מי ממשיך להטריד את דויד בעינין הנחליאלי לבן-גבה?
03/07/15 09:43
130צפיות
אבקש להפסיק לפנות אליו בנושא. הבחור סובל מהטרדות טלפוניות ופניות בלתי פוסקות דרך הודעות. ככה הוא לא מוכן לתת את הצילומים שהוא טוען שצולמו בארץ לבדיקה. אבקש לגלות איפוק. יש לי ערוץ תקשורת אליו שיכול אולי לאפשר תשובה לשאלה האם נראה מין חדש בארץ לפני שנתיים כמעט. זה ממש לא בוער אז להרגע בבקשה
אני אפילו לא מתחיל להעלות על דעתי מישהו כזה
03/07/15 18:23
111צפיות
שני היחידים בארץ שבמקרים כאלה עושים עבודת חקר רצינית זה אתה ואמיר בן-דב, ובמקרה זה, שניכם יצאתם להגנתו של דויד. כיוון שזה לא אתם, אני לא מסוגל לחשוב על שום אפשרות אחרת. מהיכרותי העמוקה עם הקהילה ואנשיה, עם כל אחד ואחד, על איכותיותיו ומגרעותיו, וכיוצ"ב, אין כאן איש שיטריד את אותו צלם הטרדות בלתי פוסקות.

מה שכן, הרושם העולה בעיני (סירוב להעביר תמונות תוך כדי קישור הסירוב להטרדות בלתי פוסקות) שככל הנראה יש לצלם מה להסתיר. אם לדבר בשפה יותר מפורשת, (שפה שאיני משתמש בה יתר על המידה לצערי) אני מנחש שהתמונות לא צולמו בארץ. אבל זה רק ניחוש.

בעבר הלא רחוק, למצוא מין חדש לארץ היתה משאת נפשו של הצפר/צלם או הצפר-צלם (או הצלם צלם שהתוודא אל הצפרות). האם היוצרות התהפכו להן לאחרונה מבלי ששמתי לב, כך שהמין החדש לארץ רודף אחרי מי שצילם אותו ומפציר בו שיפרסם אותו, והצלם כולו, כמזדמן נדיר, עושה טובה ונותן למין החדש לארץ להציץ בזגוגית עדשתו החמקמקה לרגע קל?

הצעה מפורשת. מישהו טוען שצילם מין חדש לארץ לפני שנתיים. אהלן וסהלן. יבוא נא אל אוהלינו ויציג. אין רצון להתארח? לא נורא. אין זה נורא אם "נפסיד" נחליאלי שאולי היה בארץ לפני שנתיים.

תחזיר נא הקהילה את כבודה לעצמה ויפש שעה אחת קודם

º
לייק (למחרים הפייס...)
03/07/15 19:06
52צפיות
אז או שאני תמים, או שאתה פסיכולוג או שניהם...
04/07/15 00:01
61צפיות
ברור שהאפשרות שהתמונות לא צולמו בארץ היא הסבירה ביותר... ויש לי גם כמה חיזוקים לתאוריה שלך שזה לא המקום לפרט אותם... אבל יש תאריך תוקף לתרוץ מסוג זה, ואני מוכן לחכות שהוא יגיע ובנתיים נותן לו קרדיט.
סבבה, רק אני בעד שנפסיק להתבזות כפושטי יד
04/07/15 00:14
55צפיות
ניתן קרדיט ונפסיק עם ההודעות על "ההטרדות".
התבזות היא עינין פסיכולוגי. הקהילה שלנו חזקה ותעמוד בפרץ
04/07/15 07:04
52צפיות
חוץ מזה ממתי כבוד הקהילה קדם למין חדש בארץ?
בד"כ שני הדברים (הכבוד והמין) לא מנוגדים זה לזה
04/07/15 10:14
33צפיות
אלא שבמקרה הנוכחי, עם משחק החתול והעכבר המשונה הזה, הייתי שוקל להתנזר מעט
º
אילת אתמול - שחף צרמק
הודעה זו מכילה תמונות
03/07/15 19:12
88צפיות
º
היום יסעור כהה, חשב שהוא חתולה ובא לאכול מהיד
הודעה זו מכילה תמונות
03/07/15 19:15
97צפיות
º
שחפיות ים גמדית שוניות
הודעה זו מכילה תמונות
03/07/15 19:17
85צפיות
º
כספית ושחף לבן עין
הודעה זו מכילה תמונות
03/07/15 19:18
75צפיות
º
שרשור תצפיות 03.07.15
03/07/15 11:54
7צפיות
הלהטוטן ליהטט בנו הבוקר
03/07/15 11:56
100צפיות
הבוקר בגלאון -

הלהטוטן לא נראה
10 חיוואים
1 זרון סוף
1עקב עיטי
1 עקב מזרחי
20 בזים מצוים
עיט גדול מרחוק נראה חורש
קינון של בזים מצוים עם שלושה גוזלים
נחל בית עריף ונחל רבה הבוקר
הודעה זו מכילה תמונות
03/07/15 12:22
118צפיות
סיבוב קצרצר בנחל רבה-
חיוואי על עץ 
שרקרק מצוי 20++
חנקן אדום ראש 15 כשבתוכם 8 פרחונים לפחות ובטח יש עוד בשטח.
חנקן גדול 6 !!! הכי הרבה שראיתי כאן ,כנראה חלקם צעירים ו2 פרחונים לפחות.
חוגלה- 20++
פפיון הרים 3-4
ועוד רגילים 
מעניין שצוקית בודדת וסלעיות קיץ לא נראות כבר כאן אבל אולי צריך להכנס לעומק השטח ,מה שלצערי אין לי אומץ עם כל האווירה כאן.
נחל בית עריף עם נתנאל-
צוקית בודדת 2
פפיון הרים 6-7
כוס חרבות  7+
סלעית קיץ משפחה אחת לפחות-זכר נקבה ולפחות 2 צעירים 
חנקן אדום ראש 2 בוגרים ו3-4 פרחונים ,משמעותית פחות מנחל רבה.
חיוואי 2-3 כולל אחד עם נחש 
שרקרקים בשמיעה ועוד 2-3 על עצים ובצייד.
בז מצוי 3
בז אדום זכר
תפר 2
חוגלה 5++
סבכי שחור ראש 2-3
תורים מצויים ,צווארון ועפרוני מצוייץ -כמה ...
ועוד כמה בולבולים וירגזים
נכון לרגע זה אין קטיפנית וגם הלהטוטן נמג מזמן ,נכון ?
03/07/15 06:04
84צפיות
אין שום סקנדל או פסטיבל ויאללה חיים בכפר  ?
º
הלהטוטן נראה גם אתמול. הקטיפנית התכווצה לכדי טבלן גמדי
03/07/15 09:43
58צפיות
2 זוגות שרקרקים ירוקים מאכילים פרחונים במאגר תרצה
30/06/15 18:17
191צפיות
היום בבוקר, שעה שחברת חשמל מיגנה שם קו מתח במיגונים מיוחדים ואת רוב הקו תטמין ע"מ למנוע המשך התחשמלות והתנגשות חסידות לבנות.
º
לפי מה שאני מבין לא קינן בשנים האחרונות בישראל
30/06/15 18:22
79צפיות
דוגר קבוע, במספרים קטנים
30/06/15 18:26
158צפיות
בבקעת הירדן ובכיכר סדום
º
תודה על התיקון
30/06/15 18:28
41צפיות
בעניין השרקרקים
30/06/15 20:49
186צפיות
זה פעם ראשונה שרואים האכלה לדעתי - הטבעת מתהדקת עליהם
אני זוכר תצפיות גם ברצועת עזה בשרקרקים ירוקים מלפני עשרים שנה - שכנראה קיננו גם שם
בעייה
30/06/15 20:55
168צפיות
רואים האכלות גם מאוחר יותר, כשכבר יש מקבצים גדולים לאורך הגבול לאורך כל עמק הירדן. ההתקבצויות צריכות להתחיל כבר מעכשיו. השאלה הרגילה הנשאלת כל שנה: מאיפה הם מגיעים (באביב, לא רואים זכר לכמויות של סוף יוני - ספטמבר בעמק בית שאן ועמק הירדן, ובקושי, אם בכלל מוצאים קינון, עם דגש על "אם בכלל")
נראה לי התשובה לשאלה מאין הם מגיעים
30/06/15 21:13
126צפיות
בסוף יוני ואילך, היא: מאזורי הקינון. ועכשיו יותר ברצינות, אם מדובר על 3000 זוגות (יותר או פחות) דוגרים באירופה, למה שלא יתחילו לנדוד ברגע שהפרחונים מפתחים כושר תעופה מספק, יעשו חניית ביניים בארץ (בין יום ל 3 שבועות ויותר לדוגמה ) וימשיכו לאפריקה. שנה שעברה נצפו בשיא העונה 250-300 שרקרוקים בעמק בית שאן למשך חודש ואולי יותר (אני לא זוכר את המספרים המדוייקים, אז אל תהיו קטנוניים על זה). ההנחה צריכה להיות שלא מדובר על אותם פרטים.

אז אולי ההנחה שיש עשרות עד מאות פרטים שדוגרים קרוב יחסית לבקעה היא זאת שמטעה.

עכשיו אשמח ללמוד למה באמת לא רואים אותם באביב.
סתם שאלה - מדוע "ההנחה צריכה להיות שלא מדובר על אותם פרטים"?
30/06/15 21:43
107צפיות
.

כי אלפים עושים מעבר מאירופה לאפריקה
30/06/15 23:03
78צפיות
ומכיוון שרואים אותם בעונת מעבר אז מדובר במעבר מבחינתי ועד שלא יוכח אחרת יש תחלופה של הפרטים, בהנחה שמתייחסים אל העיקר ולא אל הטפל. ככה זה עובד לפחות אצל רוב הציפורים שחולפות כאן בעונת המעבר.
אולי יש קינונים של מאות פרטים באיזור, אולי מדובר על אותם 200+ פרטים שכולם נשארים כאן למשך חודשיים ללא תחלופה, אבל זה היוצא מהכלל. לא רואה שום סיבה שהם יקננו במרחק של קילומטרים בודדים עד עשרות קילומטרים ואז יעברו וישארו בסביבה לעוד תקופה לא קצרה (אחרת למה לא להשאר באתרי הקינון פשוט?). ונניח שמקננים מאות פרטים בסביבה הקרובה, איך זה שעד היום לא מצאו אותם? לא מדובר על דורסים ליליים קטנים, ומדובר על ציפור יחסית בולטת בשטח לעונה של מאי יוני.

ושוב, אני לא פוסל שום אפשרות, רק שעדיף לבוא עם ראש פתוח ולהסתמך על תצפיות מבוססות והתנהגות מוכרת.
אם זכרוני איננו מטעני
30/06/15 23:27
113צפיות
היה קינון או קרוב לוודאי ליד מעבר הגבול מזרחית למעוז חיים בעשור האחרון?
לגביי השרקרים שרואים בטירת צבי בחודש יולי ואוגוסט, גיורה קרוב לוודאי שהם כאלו שקיננו בסביבה
יותר מאשר כאלה שהגיעו מאירופה, מדובר בפירחונים צעירים למדי כאלו שממש פרחו מהקן אפשר לראות את זה
לפי הניצוי שלהם ולפי הקרבה שלהם לבוגרים ותחיפות המזון שהם מקבלים.
בכל אופן מעודד לשמוע שהם עוד מקננים כאן.
אז למה לא רואים אותם לפני יולי?
30/06/15 23:53
69צפיות
מ
רק כמה נתונים, עובדות אם אפשר ברשותנו:
01/07/15 00:23
128צפיות
1. זה לא רק יולי אוגוסט אלא כבר מיוני (אולי רק מסוף יוני כשיש פרחונים, אולי אף קודם) ועד כמעט סוף ספטמבר. בכל שנה.
2. זה לא רק טירת צבי - זה לכל אורך הירדן, מנהריים דרומה.
3. לא מצאו קינון ליד מעוז חיים
4. לגיורא - מין זה אינו דוגר באירופה. הוא דוגר בדרום מזרח טורקיה, סוריה, ומזרחה משם, עד קזחסטן והודו.
5. אין כמעט נדידה של שרקרקים ירוקים בסתיו בארץ. תתרחק 2 ק"מ מגדר המערכת בעמק בית שאן, ותתפרס עד יגור בסקר הסתיו, ואם יהיה לך מזל גדול, אז אולי תראה אותם יום אחד בבריכות הדגים של נוה איתן...עד כדי כך הם מקומיים. ובפועל: התצפיות בארץ מחוץ לגדר המערכת בסתיו - מעטות מאוד.
6. בעמק בית שאן: השרקרקים לנים באתרי לינה ידועים לאורך הירדן וביום צדים במקומות ידועים גם. לא נודדים לשום מקום לאורך התקופה המדוברת. מעולם במהלך 15 השנים שהייתי בסקר העמקים, לא נראתה פעם אחת להקת שרקרקים ירוקים בנדידה, בניגוד כמובן לשרקרקים מצויים.

כל זה כדי ללמד אותנו שהשרקרקים הנראים לאורך הירדן, בין סוף יוני לסוף ספטמבר, וכוללים בוגרים ופרחונים ובוגרים שמאכילים פרחונים הנם אותם השרקרקים לאורך התקופה. הם לא זזים לשום מקום, ולא נודדים לשום מקום ולא מתחלפים עם שרקרקים אחרים, עד המועד בו הם עוזבים את ישראל אי שם בין אמצע ספטמבר לסופו.

עכשיו, כיוון שהם נמצאים כל שנה לאורך הירדן, אני חוזר לשאלה המקורית: איפה לעזאזל הם דוגרים?

ראית להקת שרקרקים ירוקים בנדידה שעוזבת את המקום?
01/07/15 07:09
81צפיות
ראית להקת שרקרקים ירוקים בנדידה שמגיעה למקום? (אולי בכלל נודדים בלילה?)
הנתונים שהבאת לא מעידים על קינון. אין לי ויכוח על כך שיש קינון בודדים וספורדיים בקרבת מקום וייתכן שהתוצאה של זה זה פרחונים צעירים מאוד שמגיעים לאזור מוקדם. אני מניח שמבחינתם ההבדל בין להגיע ממרחק של קינון בקרבת מקום או ממרחק של קינון בסוריה וטורקיה מתבטא בלא יותר מ 3-4 ימים. ואם הם מגיעים ממזרח/ צפון מזרח אלינו, למה שתראה אותם מערבית לבקעה?

בכל מקרה חלק מהתשובה לשאלה ששאלת בסוף, היא :"לא בישראל".  ושוב, אם אתה מניח שדוגרים בקרבת מקום, אז חוזרים לשאלה למה לא רואים אותם לפני כן?
אבתי את טרית צבי רק כדוגמה
01/07/15 10:18
67צפיות
עם כל יתר הנתונים שברק מציג כאן אני מסקים וקשה להתווכח גיורה עם הניסיון הרב שלו.

יש דווקא עניין שלטעמי מחזק מאוד את ההנחה שאין תחלופה של
01/07/15 14:34
56צפיות
נודדים. ממה שהתרשמתי בשנים האחרונות, המספרים בנקודות המוכרות (חמדיה, נוה אור, טירת צבי) לאחר שהגיעו לשיא, קבועים פחות או יותר. אם הייתה תחלופה הייתי מצפה לראות שינויים גדולים  (באחוזים) בגודל האוכלוסיה. בכל מקרה גם אם אין תחלופה, עדיין אני לא מוצא שזה מעיד על קינון קרוב.

למרות זאת אזרום איתכם: מתוך ההנחה שיש קינון קרוב עולות מספר שאלות:

1. מה זה קרוב? מה המרחק המקסימלי בקילומטרים מנקודת ההתלהקות (נניח טירת צבי) לאיזור הקינון?
2. למה הם עוזבים את אתרי הקינון כשהפרחונים לדבריכם ממש קטנים ותלותיים( ועוברים מרחק לא ידוע אבל קצר ), במקום להשאר באתרים עוד שבוע- שבועיים?
3. למה לא רואים אותם לפני כן?

שאלות נוספות (שיחזקו או יחלישו את הנחת הקינון הקרוב בהתאם לתשובה):
4. מה ידוע על ההתנהגות באתרי הקינון הידועים (אם בכלל), כמובן בהקשר שלנו ובייחוד תאריך של ראשוני העוזבים?
5. האם זה באמת בלתי אפשרי שהאוכלוסיה שמגיעה לטירת צבי והאיזור, כולל הפרחונים הכי קטנים, היא לא האוכלוסיה שמקננת בסוריה וטורקיה?

º
תברר עם הירדנים
01/07/15 07:22
38צפיות
עוד אינדיקציה שהם לפני נדידה
01/07/15 11:06
104צפיות
זו העובדה שהם מחליפים בתקופה הזו את הנוצות שלהם, מה שציפורים נוהגות לעשות לפני תחילת נדידת הסתיו.
לגבי השרקרקים
03/07/15 05:28
56צפיות
להערכתי ולפי תצפיות שערכתי קינון קיים לאורך הירדן.
בשנתיים האחרונות אני רואה אתם בקביעות צדים בשדות מרכז הבקעה ודרומה משך כל חודשי הקייץ, כולל מאי-יוני.
הם צדים לרוב בשטחים המעובדים ואז יורדים מטה, אל עבר גאון הירדן.
להערכתי הירוקים מקננים בעיקר בצד הירדני, אך לא רק, גם אצלנו. הייתי גם פעמיים על הגאון בצד שלנו בשנתיים אלה, לא מצאתי קינון ספציפי, אך גם לא הייתי בשטח יותר מידי, רק לעבודה. בכל אופן הם היו בשטח. בטח לאמיר בן-דוב יש מידע רב יותר.
אז לפי הערכה שלי ותצפיות לאורך העמק ןהבקעה, אין הם מקננים יותר בעמק ב"ש בצד שלנו, אולי זוגות ספורים אצל הירדנים, אך עם זאת ישנם להערכתי ולפי התצפיות זוגות פזורים באזור המובלעות-שדוות המוקשים והגאון מאזור תרצה-פצאל ודרומה עד לשפך. בנוסף כמו שציינו כבר למעלה, גם באזור כיכר סדום ואולי גם צפון הערבה.

סופשבוע נעים.

מי שיש לו השגות לגבי עיט השמש מגלאון: ידבר נא
29/06/15 21:17
228צפיות
זה הזמן והמקום. אם יסתבר לי שטעיתי בזיהוי - אוריד את הכובע. אבל כדי שזה יקרה, ישמעו הטעונים בבקשה ועליהם להיות משכנעים. 
º
רקע בבקשה - מדוע ולמה השאלה עלתה פתאום לאוויר?
29/06/15 21:48
107צפיות
º
המשך לערעור שעלה בקבוצת הווטס-אפ
29/06/15 22:13
112צפיות
º
יש תמונות שעלו כאן של איתן ושל שחר שלדעתי לא מותירות ספק
29/06/15 22:28
97צפיות
לא ראיתי (או שאולי כן) אבל.
29/06/15 21:51
142צפיות
ביום שאני וליאור ראינו את הלהטוטן יום או יומים לפני שאתה ברק ראית אותו.
צפיתי בעיט גדול היה יחד עם עיט חורש והלהטוטן, העלה בי חשד לשמש צעיר אבל זה היה מרחוק מידי ולא בזוית טובה מספיק.
אני חושב שבאותו יום משה חובב טען שראה שם עיט ערבות צעיר.

אולי מי שצילם אז בזמנו יעלה שוב את התמונות של העיט בחשוד ונתקדם משם.
מצרף 3 תמונות של עיט השמש הצעיר אחת של מאיר ושתיים שלי
הודעה זו מכילה תמונות
29/06/15 22:41
342צפיות
לשיפוטכם 
עיט שמש צעיר מאיר לוי
עיט שמש שנה ב' קלנדרית
עיט שמש בשנה שניה
º
נראה לי תקין למהדרין, האם מישהו חושב אחרת?
29/06/15 22:52
95צפיות
אני חושב אחרת
הודעה זו מכילה תמונות
02/07/15 09:57
234צפיות
ראשית התנצלות ברק ואחרים, היו לי בעיות עם תפוז ורק היום הצלחתי להיכנס ולהגיב. 
בחודש האחרון צפיתי בעיט הזה מספר רב של פעמים, כולל תצפיות ממושכות בטלסקופ, גם לפני שלושה ימים. עלו תהיות שמא היו שני עיטים שונים לאורך התקופה, אין ספק שמדובר באותה הציפור, שימו לב לP7 השבורה בכנף ימין.
אתייחס בשני מימדים, ראשית הניצוי, אז נכון שהוא בהיר וזהוב כמו רבים מעיטי השמש הצעירים שחורפים באן, אבל לא בדיוק. הצבעים הם רכים יותר, חומים יותר והחלקים העליונים שונים משמעותית מהתחתונים. הגב הוא אחיד למדי ולא נקוד, כיאה לעיטים אחרים, לא לעיט שמש בן שנה או שנתיים. מלמטה אנו מקבלים ערבוביה של סימנים שיכולים ללכת לשני כיוונים. החלונות וה"טריזים" בולטים למדי ומזכירים עיט שמש אבל למעשה מדובר בניצוי נפוץ למדי של עיט חורש בהיר בשנתו השניה באביב המאוחר. עיט שמש בשנתו השניה לעולם לא יראה שילוב של פסיקים בכנף, בולטים למדי וכנף מפוספסת (barring) זה פשוט לא מסתדר עם הגיל. יש עוד נקודה או שתיים בניצוי אבל זה לא ממש חשוב כרגע. מה שכן חשוב זה לזכור את העונה, אנחנו כבר ביולי, בעונה הזו שני המינים מתחילים להחליף נוצות באיזורי הקינון, הציפור הזו בלויה בצורה בלתי רגילה מה שמקנה לה מראה בהיר יותר ממה שאנחנו רואים אי פעם אצל עיטי חורש החולפים בישראל. 
הדבר החשוב יותר במקרה הזה והנועל את הזיהוי מבחינתי הוא המימד "ההוליסטי" הסתכלות אובייקטיבית על המבנה, הצורה והגודל של העיט. העיט הזה קטן, למעשה הוא קטן אפילו מלפחות 2 עיטי חורש שונים (תת בוגר וצעיר)  עימם הסתובב בימים האחרונים. העיט הזה קטן ועדין בהרבה מכל עיט שמש והקביעה זכר רזה ואין אוכל באפריקה היא לא רצינית. שתי נקודות חשובות מאד למבנה, תסתכלו על התמונה המצורפת, הראש והמקור של הציפור הזו כל כך עדינים שהם מזכירים עקב או אפילו דיה, זה לא מקור ולא ראש של עיט שמש. נקודה חשובה נוספת היא נוסחת הכנף, כולכם משום מה מתעלמים מהעובדה שלעיט הזה רק 6 אצבעות חופשיות. זה מתאים רק לעיט אחד - וזה לא עיט שמש.
בשורה התחתונה לדעתי מדובר בעיט חורש בשנתו הקלנדרית השניה (2nd cy). זהו פרט בהיר למדי מאותם פרטים בהירים "מקבילי fulvescens" של עיט חורש שאנחנו רואים גם בסתיו. זו דעתי והיא נקבעה לאחר שהשקעתי מספר גבוה של שעות בלמידת הנושא, גם בשדה מול העיט וגם בבית מול תמונות שלי ושל אחרים. 
אני מקבל את העובדה שרבים זורמים עם העובדה שמדובר בעיט שמש למעשה זו הסיבה שרציתי לערער על הקונצנזוס,  אילו בדיוק הציפורים שמלמדות אותנו להיות צפרים טובים יותר... אני גם אשמח לאכול כובעים אם אני טועה
שיהיה יום טוב. 
יהונתן
רק תיקון קל להודעתך לפני שאנחנו ממשיכים:
02/07/15 10:17
147צפיות
ציטוט מדבריך: "כולכם משום מה מתעלמים מהעובדה שלעיט הזה רק 6 אצבעות חופשיות. זה מתאים רק לעיט אחד - וזה לא עיט שמש"

נראה לי דווקא שאתה התעלמת או שמא פספסת את העובדה שלעיט הזה יש רק 9 אברות יד (בשתי הכנפיים) במקום 10. כלומר, יש לו אברת יד חסרה. מה שאתה מחשיב לאברה מספר 4 (מהפנים החוצה או אם אתה רוצה אברה מספר 7 מהחוצה פנימה - בכל מקרה האברה שאצל עיט חורש היא קצרה ביחס לעיטים אחרים) היא למעשה אברת יד מספר 3.

איפה זה שם אותנו עכשיו?

אגב, תיקון טעות נפוצה שאני רואה שמופיעה גם אצלך: לעיט חורש אין רק 6 אצבעות חופשיות בניגוד ל 7 אצל האחרים. זה פשוט לא נכון ואתה מוזמן להסתכל על תמונות של עיט חורש כדי להיווכח בזאת גם בעצמך. אני גם לא יודע איך הטעות הזאת השתרשה שכן גם בספרות לא כתוב כך בשום מקום. לכל ה aquila הישנים (לפני הפיכת עיט ניצי ל aquila) יש 7 אצבעות חופשיות. כל הסיפור שאצל עיט חורש ה שביעית (או הרביעית תלוי בכוון הספירה) היא קצרה יותר ביחד לאותה אברה אצל עיט צפרדעים ובוודאי אצל עיט ערבות.

סבבה, לפני שממשיכים,
02/07/15 11:08
150צפיות
תודה על הסקירה על סדרת העיטים ועל תיקון הטעות ;) ברור שלא מדובר ב"טעות" שמופיעה גם אצלי ובטח שלא שהשתרשה בספרות, אתה כמו רבים אחרים מבין את הכוונה ומכיר את העובדה שלעיט חורש "אצבע" שביעית קצרה בשונה מרוב ה"עיטים" האחרים להם השביעית בולטת, לא רק צפרדעים וערבות אלא במקרה זה, גם עיט שמש.
ספציפית לגבי העיט הזה,אני לא מתעלם ולא מפספס אלא רואה את כל אברות היד, 10 ולא 9 (או שלא הבנתי אותך?) מעבר לכך נראה שמשהו עבר על כנף ימין שכן גם האברה הראשונה וגם ה4 (או השלישית לדבריך) פגועות אסימטרית.
מעל הכל זו פשוט נוסחת כנף ומבנה של כנף עיט חורש, לא עיט שמש אלא אם כן תאיר את עיני בצורה משכנעת יותר. ומה עם המבנה והניצוי המורכב? מה עם ה Barring בתת כנף במקביל להעדר שפת הזרימה, אם זה עיט שמש אז בן כמה הוא?
שוב תודה על התיקונים, מה עם התכלס? אתה איתן בדעתך מר גרניט? מה עם חברים נוספים, מישהו מעוניין לתרום משהו לדיון?
אחלה יום.

º
התכלס, הוא שכולנו טועים והצדק איתך: עיט חורש
02/07/15 11:20
108צפיות
º
מעניין יהייה לקבל חוות דעת מדיק פורסמן על עיט הזה
02/07/15 13:07
68צפיות
שלחתי לו תמונות כבר לפני שבועיים
02/07/15 13:13
137צפיות
הוא מדריך בספרד אמור לשוב היום מחר..
דיק דווקא הגיב, הבוקר, וזאת תגובתו המלאה
02/07/15 13:53
183צפיות
Hi Barak,
All well here, thanks.

I have been very busy travelling since early May and just came back yesterday from my last tour to Spain and Portugal. This morning I fired off my reply to Jonathan, who has been in touch with me several times about this bird, but I did not have the time to reply until now. Here is my reply to him:
"Hi Jonathan,
and sorry for the late reply, but I have been traveling constantly since early May, first  3,5 weeks around N Finland and Norway, then Spitsbergen and now I got back home today from Spain and Portugal.

Your bird is a Lesser Spotted Eagle, a rather typical 2nd cy bird. Note the 6 "fingers" only, compared to 7 in all other Aquilas, the typical barring of the inner primaries, the pale streaking of breast and the overall light brown colour."

best wishes,
Dick
º
אכן הגיב, שמח שהייתי בטוח גם לפני התגובה של הגורו
02/07/15 13:56
86צפיות
º
אין על פורסמן. מזל שחיכית לתשובה שלו
02/07/15 17:20
53צפיות
תרגום:
02/07/15 22:34
59צפיות
היי ברק,
הכל טוב כאן, תודה.

אני נוסע ומאוד עסוק מאז תחילת מאי וחזרתי רק אתמול מהמסע ההופעות האחרונות שלי בספרד ופורטוגל. הבוקר יריתי את התשובה שלי ליונתן, מי שהייתה במגע איתי כמה פעמים על אותה ציפור, אבל לא היה לי הזמן לענות עד עכשיו. הנה התשובה שלי אליו:
"היי יונתן,
ומצטער על התשובה המאוחרת, אבל אני כבר נוסע כל הזמן מאז תחילת חודש מאי, 3.5 שבועות הראשונים סביב N פינלנד ונורבגיה, אז שפיצברגן ועכשיו חזרתי הביתה היום מספרד ופורטוגל.

ציפור שלך היא נשר לסר Spotted, ציפור CY 2 ולא אופיינית. הערה 6 "האצבעות" בלבד, בהשוואה ל -7 בכל Aquilas האחר, אופייני חסימה של הפריימריס הפנימיים, הפסים החיוורים של שד וצבע החום הבהיר הכולל. "

איחולים לבביים,
דיק
º
עשית לכולנו בית ספר. איך עלית על זה?
02/07/15 12:56
77צפיות
לא צריך להגזים. האמת ששיתפתי כמה חבר'ה בלבטים שלי לאורך הדרך
02/07/15 13:10
156צפיות
ככל שיותר אנשים ראו את הציפור ותייגו אותה כעיט שמש התנדנד לו מעט הביטחון אבל כשראיתי אותו שוב לפני כמה ימים זה היה ברור כשמש (כחורף כלומר)
º
אתה עוד עם השמות של פעם אני מבין...
02/07/15 13:15
69צפיות
º
שאפו. דיק פורסמן לא היה כותב את זה טוב יותר
02/07/15 13:34
60צפיות
כרגע הועלה צילום לקבוצה בפייס
02/07/15 15:00
111צפיות
של עיט משפלת יהודה, נראה לי שזה אותו העיט, חבל שהצילום הזה לא צץ לפני כמה ימים מה שהיה ללא ספק מקצר את הדיון.
יהונתן
כשעלו כאן התמונות של הלהטוטן עם העיט הנ"ל...
02/07/15 13:23
103צפיות
ראו באופן בולט שהלהטוטן גדול יותר מעיט השמש לכאורה ואז גם לי עלתה המחשבה שאולי זה חורש...
לגמריי עיט שמש
29/06/15 23:56
158צפיות
בתמונה העמצאית (ראשונה של דודו) מקבלים רושם של עיט מעט רזה עם מבנה גוף צר פחות מסיבי כמצופה מעיט שמש.
יתכן שזו הזווית או אולי ואני לגמריי מנחש זה פרט רזה (כולם מגעים רזים הקיץ, אולי אין אוכל שם באפריקה...)
כמו כן הטריזים אולי מעט בולטים מהרגיל.
חוץ מזה הכל קיים, כנף רחבה ורוכה, פיספוס בחזה ובטן, צוור ומקור בולט החוצה ועוד סימנים אחרים טובים לשמש.
מדובר בזכר לפי הגודל (הקטן יחסית)
30/06/15 00:19
138צפיות
מוטת הכנף של החיוויאי שראיתי אותו לידו (לא להטוטן, רגיל) היתה מעט ארוכה משלו. נקבה היתה גדולה כמו או אף יותר מהחיוויאי.
אמת חשדתי שזה זכר
30/06/15 00:34
90צפיות
ואבל חשבתי שזה יהייה יומרני מצידי לכתוב דבר כזה אז מחקתי, מסתבר שצדקתי
אולי...אבל לצערי לא. בדקתי אופציה לעיט סוואנות למרות המיקום
29/06/15 22:56
128צפיות
הצבעים הכהים של האצבעות ופנים הכנף מעוררים חשד, אבל המקור העדין (יחסית) לא משאיר שום ברירה למעט עיט שמש.
זה נראה דומה למדי ונרשם כעיט סוואנות
29/06/15 23:03
146צפיות

תמונה שמאלית עליונה כשיורדים קצת בעמוד
תשאר במסגרות המוכרות (שמש, חורש, ערבות)
29/06/15 23:06
133צפיות
אל תקפוץ רחוק מדי ומהר מדי
קופץ לדומה...
29/06/15 23:29
161צפיות
לא הבנתי אם התגובה לתמונה בקישור שהעליתי או לתגובה הראשונה שהעליתי שם כתבתי בבירור שבדקתי אופציה למרות המיקום. הוא נראה לי דומה יותר לעיט סוואנות המופיע במגדיר ובתמונות באינטרנט מאשר לעיט ערבות או לעיט חורש (בכלל לא דומה).
º
רק שלא יהיו אי הבנות - אין קשר
30/06/15 08:22
114צפיות
אני רוצה לסיים את השרשור במחמאות ליונתן
02/07/15 20:15
99צפיות
זיהה בהצלחה היכן שכולנו טעינו ועל כך מוריד את הכובע. כפיים
º
02/07/15 22:24
12צפיות
2 העיטים המדוברים
הודעה זו מכילה תמונות
02/07/15 21:44
107צפיות
בזכות תחושתו של יהונתן שהזיהוי של העיט כעיט שמש היא טעות התברר שהוא באמת חורש ולא שמש,
 דוגמה נהדרת של אי הליכה עם הזרם אלא בדיקה מעמיקה ומקצועית 
אני מעלה כאן 2 תמונות ( לא פוטוגניות אבל מספיק טובות לזיהוי) של 2 עיטים שונים מאד אחד מהשני וצולמו בהפרש של 25 דקות זה מזה מאותה נקודה בדיוק, לעיונכם  
?
?
º
שירשור צילומים סרטים ושאלות זיהוי לתקופה הקרובה
03/07/15 00:24
20צפיות
קיוית לבנת זנב מעין המפרץ 30.6
הודעה זו מכילה סרטונים
03/07/15 00:27
83צפיות
ינשופים
01/07/15 14:47
129צפיות
שלום לכולם , אני אמנית ומחפשת לצלם ינשוף לקטע מאוד קצר של כמה דקות לתערוכה. ורציתי לדעת אם מישהו יודע איפה אפשר עדיין לראות ינשופים.
המון תודה
הילה 
ינשופים - בשטח, כנראה מאוחר מדיי
02/07/15 23:48
54צפיות
ינושפי עצים סיימו דגירתם וחלקם נודדים/מתפזרים. עוד מעט יחזרו לחרוף.
תנסי בספארי, אולי בפינות חי, תשאלי בחי-בר כרמל ויטבתה 

המישאל החודשי
01/07/15 13:10
223צפיות
המישאל החודשי מס' 9, והפעם:

מהם לדעתך המינים הבאים (עד שלושה) שיתגלו כמקננים לראשונה בארץ?
המינים להלן:
01/07/15 18:02
140צפיות
1. זרון סוף- יתכן וכבר מקנן ואני אישית עוד לא התודעתי
2. דיה שחורה
דרך אגב-אחלא שאלה!
º
זרון סוף קינן בעבר
02/07/15 09:46
34צפיות
º
סבכי שחור כיפה, פלמינגו גדול
01/07/15 18:14
117צפיות
אמרו לי שהיה חשד רציני שפלמינגו דגר השנה האם נכון?
02/07/15 08:36
76צפיות
מישהו יודע אם הופרך או אושר? או שנשאר בספק?
סבכי שחור כיפה כבר מקנן/קינן בגליל העליון והמערבי
02/07/15 09:35
70צפיות
לפי מה שכתוב בספר של הדורם (ממצאים של ראובן ענבר כולל נתוני קינון מפורטים משלושה קינים שנחקרו).
º
תצפיות ב"חשד" לקינון בשמורת החולה 1971-1973
02/07/15 23:45
21צפיות
שחף אגמים אנפית מנגרובים יונת ענק
01/07/15 19:12
104צפיות
לא כללתי מינים שקיננו בעבר כמו אנפה אפורה וטבלנים מסוימים, דיות וזרוני סוף
º
אנפית מנגרובים ויונת ענק כבר דוגרות
02/07/15 00:35
66צפיות
º
ממתי?
02/07/15 08:23
37צפיות
º
יונת ענק קיננה שנה שעברה בגליל העליון אם אני לא טועה
02/07/15 12:38
34צפיות
º
שרקרק ירוק,
01/07/15 19:13
72צפיות
º
ואללה מהפה של כולכם לאלוהים
01/07/15 19:25
56צפיות
רק שהן שרקרק ירוק והן דיה שחורה דוגרים
01/07/15 19:39
117צפיות
או דגרו בארץ: השרקרק נמצא דוגר בנאות הכיכר. הדיה דגרה עד שנות ה 70 כולל, ברמת  הגולן ובצפון עמק החולה. בקיצור - תחשבו על שניים אחרים
º
אדום חזה
01/07/15 19:16
69צפיות
חושב כמוך.
01/07/15 20:49
83צפיות
שלשום באמצע הלילה  שמעתי ציקצוק של אדום חזה בחצר.
º
חיוורנית
01/07/15 19:40
80צפיות
º
דאה שחורת כתף, חמריה שחורה, שעיר מסורטט
01/07/15 20:31
88צפיות
שעיר משורטט קינן לפני כ 100 שנים, לא נחשב
01/07/15 21:06
103צפיות
לגבי השניים האחרים, לא אתפלא אם ימצאו קינונים בקרוב לאור ריבוי התצפיות בשנים האחרונות.

º
שקנאים?
01/07/15 21:44
42צפיות
º
ביצנית מטובעת 129,עדינה..
הודעה זו מכילה תמונות
01/07/15 21:49
124צפיות
ביצנית לבנת כנף 129
ביצנית עדינה
מעניין. יש את האתר הזה למי שמכיר, לא יודע כמה הוא מעודכן
01/07/15 23:12
82צפיות
ובכל מקרה צריך קצת ידע ונסיון בתיאור הפרטים הנכונים של הטבעת. ממה שאני מצליח להבין אז מדובר באיטלקית (אם זה צהוב) או נורווגית (אם זה כתום). תעדכן אותנו שיוסף יתן לך תשובה ובכל מקרה תמיד כדאי גם לשלוח למייל של מרכז הצפרות הישראלי ולא רק להעלות כאן בתפוז או בפייסבוק.

אתר לזיהוי טבעות צבעוניות:
º
שכחת עלווית חורף
02/07/15 08:29
31צפיות
שיחקת אותה יוסף
02/07/15 09:38
67צפיות
אבל שכחת לציין את דרור הבית
צחראש לבן, ורדית אירופית
02/07/15 00:32
73צפיות

צחראש קינן בעבר
02/07/15 09:46
57צפיות
בימת החולה ז"ל
º
איך זה שאף אחד לא הזכיר פצחן?
02/07/15 01:44
40צפיות
º
אגמית מצוייצת, רמית, בז חופים
02/07/15 07:40
32צפיות
שלושת ההצעות שלי
02/07/15 09:45
95צפיות
1. אדום חזה
2. טבלן בינוני
3. עיט גמדי
קינון של טבלן בינוני בכינרת, 1996
02/07/15 11:47
90צפיות
הי,

ב20 במאי 1996 ראיתי זוג טבלנים בינוניים (בלבוש קיץ מלא) שוחים כאשר בינהם שוחה אפרוח (יחיד). האפרוח היה קטן יותר בגודל, ועם הפסים הלבנים על צידי הפנים והמקור. האפרוח כבר ידע "לטבול" במים ועלות חזרה כמו הוריו. הטבלנים שחו קרוב לחוף, אך מעבר לצמחיה, מדרום לחוף צאלון בכנרת. אומנם 1996 זה כבר סוג של הסטוריה, אבל גם כן משהו.

דני

איזה יופי
02/07/15 14:19
59צפיות
תודה דני - זה מידע חשוב מאוד.

ואיזה כיף שכבר צדקתי באחד מהשלושה (אבל בעצם טעיתי כי בספר של הדורם כתוב שהמין כבר קינן בחולה במאה ה-19...)

º
גם במגדיר מפה מצויין על קינון טבלן בינוני ומצויץ
02/07/15 14:25
26צפיות
קוקטייל, זרזיר מצוי, מגלן קדוש
02/07/15 11:09
56צפיות
אנפית מונגרובים אכן קיננה בארץ לפני שנתיים

º
שחפית שוניות, שלדגון גמדי, רמית
02/07/15 12:07
33צפיות
º
קיווית לבנת זנב
02/07/15 21:50
22צפיות
קצת היסטוריה על המינים שנרשמו
02/07/15 23:43
53צפיות
זרון סוף, קינן בשנים 1960-1966/1970 (וככל הנראה גם לפני) בביצות החולה.
אנפית מנגרובים, במרץ-יולי 1971-1974, תצפיות במושבת קינון בשורת אל-מנקטע (חוף סיני, מדרום לאילת, מה שהיה פעם שמורת נאבק)
שרקרק ירוק, בשנים 1970-1980 נרשמו קינונים בצפון נחל הערבה (חצבה-נאות הכיכר) ובאזור יריחו
טבלן מצויץ, בשנים 1960-1972 קינן בחולה, בכנרת ובמאגרי בית נטופה. ניסיונות דגירה לא מוצלחים וקייץ גם במאגר הקישון ואי-שם בהיסטוריה בביצות כאברה.  
צחראש, קינן אי-שם בעבר בביצות החולה ובכנרת.
שעיר משורטט, לא מצאתי רקרוד לקינון היסטורי.

עזרה בזיהוי גוזלים
הודעה זו מכילה תמונות
02/07/15 07:15
90צפיות
נמצאו השבוע בחלון מרפסת בראשון לציון
מישהו
02/07/15 23:41
17צפיות
יכול לזהות?
º
יונת בית
03/07/15 01:03
9צפיות
בעניין הדיון על עיט השמש
02/07/15 23:16
59צפיות
טוב, לא ממש דיון, אלא יותר שאלה. זכור לי שקראתי את התצפית של ברק על הלהטוטן, בה הוא ציין שעיט השמש צד וצולל באופן לא אופייני לעיט זה. האם הציד באופי ההוא מתאים יותר לחורש?
זכרון טוב!
02/07/15 23:23
56צפיות
כיוון שזה עיט חורש, והציד לא מתאים לעיט שמש, אז אין ברירה אלא להסיק ששיטת הציד אופיינית לחורש. אבל - בארץ אין הרבה עיטי חורש שנשארים אחרי הנדידה בסתיו ובאביב. המעט שנשארים ושיצא לי לצפות בהם צדו כפי שהם צדים בד"כ: תוך כדי הליכה, קפיצות וכו'. טרם יצא לי לראות בצורה הזאת
עין סלוודורה (בז מדברי?)
הודעה זו מכילה תמונות
02/07/15 17:30
144צפיות
מגניב מ5:30 עד 11:00
ורדיות סיני חצוצרנים וגבתוני מדבר
עפרוני מדבר
סלעיות שחורות בטן ולבנות כנף
נשר 3
בז מדברי?  (היה צוקים עד הבית)
קפה ופלים ותמרים (רקובים)
אבי רון

שלום, בקשה לזיהוי
הודעה זו מכילה תמונות
02/07/15 17:50
129צפיות
עין עבדת היום
נשרים רחמים ועוד ועוד
גן עדן לציפורים ואנשים
כמובן שמדברי
02/07/15 18:55
65צפיות
הגוון החולי בחלקים התחתונים אופיניים מאוד, מה גם שידוע על זוג שמקנן לא רחוק משם.
º
02/07/15 19:02
8צפיות
º
תמונה פיוטית של החצוצוורד ! בז בצבע סורבה מלון -רק מדברי
03/07/15 05:36
16צפיות
כנס חירום לשמירת יער תעש השרון הערב 2.7 שעה 20.00 בהרצליה
הודעה זו מכילה תמונות
02/07/15 11:01
64צפיות
כדי שיהיו לציפורים מרחבי מחיה בעתיד ולדורות הבאים יש לשמור על השטחים הפתוחים - וחשובים מאד השטחים הפתוחים שבקרבת העיר. שטח תעש השרון ששטחו מתקרב ל 8000 דונם עומד להתפנות בשנים הקרובות ויש תכניות בניה של הממשלה של קרוב ל 50 אלף דירות - ולא ברות השגה. כל ראשי הערים באזור מתנגדים ורוצים להשאיר את השטח כפארק מטרופוליני. רוצים לקרוא עוד הכנסו לפייסבוק green taas
ובואו הערב 2.7  לכנס חירום והסברה שיתקיים באשכול פיס בהרצליה ברחוב יהודה הנשיא 90 בשעה 20.00
 ראו תמונה מצורפת של ההזמנה ובה מפורטים הדוברים הרבים והמענינים שיהיו בערב (יוסי לשם, אביטל גזית, גרשון הכהן, גדעון שריג ארנון סופר ועוד)
 מקווה לראותכם!
שלומית
איתמר ג. הציע אפשרות שהקטיפנית היא טבלן גמדי
01/07/15 19:45
143צפיות
לצערי או לשמחתי (טרם החלטתי, נראה לי יותר לכוון שמחתי) אני נאלץ או נחפז ברצון להסכים איתו. 

איתמר - כפיים על שלא נדרסת תחת טלפי העדר
º
תוכל להסביר במה מדובר?
02/07/15 08:26
42צפיות
ארכיון הודעות
Flix

עסקים נבחרים

עוד...
רוצה שהעסק שלך יופיע בתפוז עסקים?

האזור שלי בפורום
עוד בנושא הפורום