לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.

בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.

כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.

הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.

ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.

גלישה מהנה ודיונים פוריים

בינתיים החברים של... ממשיכים להפגיז
25/10/14 15:15
42צפיות
בתי מגורים בדונייצק. היום נהרג אדם אחד ונפצעו 9.
º
יש לך מדע אמין לגבי מי מפגיז ואילו מטרות מותקפות ?
26/10/14 11:26
8צפיות
אנשי דונייצק מפגיזים את עצמם?
26/10/14 21:02
14צפיות
מופגזות מטרות אזרחיות: רבעי מגורים, תשתיות.
סתם ככה מפגיזים מטרות אזרחיות ?
27/10/14 11:38
15צפיות
אני זוכר מספר מקרים שהותקפו מבנים בלוגנסק ע"י מטוס אוקראיני ולא הייתה ברורה הסיבה.
מאוד מזכיר את מלחמת האזרחים ביוגוסלאביה
27/10/14 12:27
9צפיות
רק הפעם התוצאות כנראה יהיו שונות
יש פרשנויות שונות, מדוע הם עושים את זה.
27/10/14 12:51
17צפיות
הפרשנויות וההשערות - מהצד של דונבס ושל רוסיה בלבד, היות והתקשורת המערבית בכלל לא מבליטה את ההפגזות האוקראיניות על דונבס. היא מקסימום מדווחת על "הפרות הדדיות" של שביתת הנשק, או על הפגזות מיסתוריות על דונייצק מבלי לציין את השם המפורש של המפגיזים.

בין ההסברים הרווחים:
א) הכוחות האוקראם משתמשים בארטילריה כבדה, בטילים רבי עוצמה שאינם מונחים, שכאשר הם נורים ממרחק של עשרות קילומטרים אין לצפות שהם יהיו מדויקים ויפגעו בול בעמדות של הלוחמים ולא ברובעי המגורים.
ב) להרוס בכוונה תשתיות אזרחיות, לפגוע בכוונה באספקת המים, החשמל וכו'.
ג) לדלל את האוכלוסיה ה"מוֹסקָלית". לא כבר התבטאה חברת פרלמנט ממפלגת 'סבובודה', שציטטה את היטלר, שצריך כמובן לטהר את אוקראינה מה'מוסקָלים', אבל גם להשמיד את רוסיה כולה "המהווה חור שחור באירופה" (אני מניח שגולשים מסוימים בפורום זה, בעיקר אלה שפוחדים מתגובותיי, מסכימים עם ההגדרות שלה).

אגב, דווקא בימים האחרונים התמעטו ההפגזות. בהתאם להסכם לוקלי, לוחמי דונבס אפשרו לכוחות האוקראיניים לפנות את הרוגיהם מנמל התעופה.
מעניין...
27/10/14 13:05
13צפיות
יש רושם שכל שלושת הסיבות רלוונטיות, כל כח מבין הלוחמים שם(צבא, גדודי ניאו-נאצים, גדודי מתנדבים שונים) פועל ממניעיו.
מתברר שאחוז עולי שנות ה-90 הוא מדד לאיכות הישוב
23/10/14 10:07
71צפיות
באתר מדלן מציינים את אחוז העולים בכל ישוב, למשל בבת-ים הוא 24%.
בעבר כתבתי על כך רבות
23/10/14 13:23
47צפיות
ככול שהיישוב חלש יותר, כך % העולים מחבר העמים בו גבוה יותר. ככול ש% זה גבוה יותר, כך ישוב/שכונה מופלים לרעה ע"י הרשויות. הדברים מחכים לתחקיר בדה-מרקר.
רשויות המדינה?
23/10/14 15:15
36צפיות
למשל, אור יהודה נחשבת ליישוב חלש מבחינה סוציו-אקונומית, האם רשויות כלשהן מפלות אותה? כנ"ל בת ים.
בשתי הערים יש הרבה עולים משנות ה-90.

בטח שכן
23/10/14 15:30
27צפיות
אם כבר שאלת על אור יהודה - אתן דוגמה אחת קטנה מיני רבים. כאשר אנחנו ממראים מנתב"ג כולנו רואים מול מול נתיב ההמראות את הבתים של אור יהודה. כמובן שהרעש שם הרבה מעל התקנים שנקבע ע"י הרשויות עצמן. גם בג"צ אמר בזמנו את דברו בנדון. ואיך בדיוק מפוצים התושבים? (רואה לשם השוואה פיצוי שניתן לתושבי המושבים האמידים בסביבה)

לגבי בת ים. מה התמ"א קבעה לגבי אזורי התעסוקה שם? ממליץ ללמוד את החומר.
גם בנווה מונוסון יש רעש מטוסים דומה
23/10/14 15:39
42צפיות
ונווה מונוסון זה ישוב עשיר (אומנם סופח לפני כמה שנים ליהוד, אבל שמר על אוטונומיה מסויימת).
בתור תושב בקעת אונו, אני רואה הזנחה מסויימת מצד רשויות המדינה של כל האיזור, שמתבטאת בהיעדר קווי רכבת.
אבל באזור בקעת אונו יש גם ישובים חזקים בעלי דירוג סוציו-אקונומי 8 ומעלה, כך שאי אפשר לייחס את ההזנחה הזאת לכך שהאיזור עני או שיש בו הרבה עולים מבריה"מ.

אני לא חושב שיש הזנחה של איזור בקעת אונו
23/10/14 20:50
25צפיות
כמובן שנווה מונסון רעש מטוסים לא דומה אם בכלל ישנו. כך אן כך, התנתקנו מנושא השרשור. אין זה מפתיע שכחסרי האמצעים העולים מגיעים למקומות זולים יותר. ומה המשמעות להיות ב"מקום זול יותר" הרי פורט בכתבה מדהמרקר:

אז כמובן ישנה הביעה של המקומות הללו בכלל, ללא קשר למוצא. אך במקומות ה"רוסיים" המובהקים כאמור הבעיה חמורה פי כמה וכמה.
במה הם מופלים לרעה?
23/10/14 15:20
30צפיות
הוריי מתוגררים באופקים. כל פעם שאני קופץ לביקור, אני רואה בנייה מואצת, פארקים חדשים, מודעות על שלל החוגים במנת"ס, החרבת השירותים הניתנים בעירייה וכו'.
עם כל הכבוד אופקים איננה יישוב "רוסי" מובהק
23/10/14 15:35
37צפיות
תנסה לברר אילו פרקים חדשים ומבני ציבור מוקמים באיזורים "רוסיים" מובהקים: נחל בקע בב"ש, בני עיש, גני אביב וכדומה. מה עם תחבורה ציבורית שם, מה עם איכות הסביבה, פינוי הזבל, וכם הלאה.
º
חיפה ואשדוד נחשבות 'רוסיות' ?
26/10/14 11:28
11צפיות
איך התקשורת בישראל ובעולם מעוותת את דמותה של רוסיה
68תגובות
22/10/14 22:34
190צפיות
משהו מוזר משך את תשומת ליבי בגלובסTV: "תחרות יופי "מכובדת" ברוסיה: מיס היטלר 2014":

תהיתי...

(המשך...)
משהו מוזר משך את תשומת ליבי בגלובסTV: "תחרות יופי "מכובדת" ברוסיה: מיס היטלר 2014":

תהיתי איך יתכן, הרי המארגנים של דבר כזה ברוסיה מסתכנים למצוא את עצמם מאחורי סורג ובריח תוך שעות ספורות. אך ברגע שברקע הסרטון חלפו כיתובים באוקראינית הכל נהיה ברור. זו אכן היוזמה האוקראינית:

יחד עם זאת הגוגל מתפוצץ מלינקים לכתבות בכל השפות על המקרה, וכולם כמובן מחפישים את רוסיה.

איך השתרשו בעברית המודרנית ביטויים מהברית החדשה?
22/10/14 12:21
63צפיות
למשל, "מלח הארץ" ו-"אשרי המאמין" אלה ביטויים מהאוונגליון לפי מתי.

אכן כך
22/10/14 13:27
38צפיות
קראתי פעם איך חרדים כועסים על השימוש במונח "מלח הארץ".
ניחוש
22/10/14 16:54
32צפיות
בתיווכה של ספרות ועיתונות בשלל השפות הזרות
לא זכור לי מהספרות הרוסית הביטוי "מלח הארץ"
23/10/14 10:11
26צפיות
בעברית הביטוי הזה הרבה יותר שכיח מאשר ברוסית, למרות שדוברי רוסית ברובם נוצרים.
תתפלא כמה דברים מהעולם הנוצרי השתרשו אצלנו
22/10/14 18:05
44צפיות
דמי חנוכה, חלוקת התנך לפרקים, ביטויים בעברית ( אדם קר מזג/ חם מזג).
º
קר/חם מזג זה ביטוי נוצרי?
23/10/14 10:12
160צפיות
שמעתי פעם הסבר על זה
23/10/14 20:28
32צפיות
בתוכנית של ירון לונדון על השפה העברית המודרנית. חיפשתי ולא מצאתי, אבל מה שמצאתי זה הסבר יפה על הרבה ביטויים בעברית שנכנסו משפות אחרות-

צעצועים של דמויות מסרטים מצויירים סוביייטים
21/10/14 20:20
25צפיות

לא יודע מה אתכם, לי זה עושה חשק...
הצעצועים באמת טובים,
21/10/14 22:16
14צפיות
הנסיכה יותר טובה מברבי.
על מה לדבר איתה?
21/10/14 16:05
65צפיות
אני והוא יוצאים כבר 4 שנים.
הוא עלה לישראל כשהיה בתיכון, יחד עם ההורים והאחים שלו.
הוא והאחים השתלבו יפה בארץ, יודעים עברית מעולה... הכל טוב ויפה.
ההורים שלו, השתלבו פחות טוב מבחינת שפה. אבא שלו היה באולפן, והוא בכללי אדם שמעודד השכלה. אמא שלו לא הייתה באולפן והיא גם לא אוהבת ללמוד.
הם בארץ כבר עשור.
היום, הבנתי מאח שלו, שאמא שלו מאוד נפגעת ממני שאני אף פעם לא מדברת איתה. שאני מדברת רק עם האבא והאחים. שאני מדברת איתה רק כשאני צריכה משהו. (אני מדברת איתה על דברים מאוד בסיסיים, כי היא לא יודעת עברית כמו שצריך).
כמובן שבאתי בהצהרה שזה לא באשמתי, שאין לי בעיה לדבר איתה.. אבל יש את הקצר בשפה..  נגיד גם אנגלית היא לא יודעת, כדי שנגשר על הפערים...
אני יודעת כמה מילים ברוסית (די טוב למען האמת), ומנסה להמשיך ללמוד, אבל לא מספיק כדי ליצור שיחה.
מה עושים? איך אפשר לפתור את זה?
לא נעים לי שהיא מסתובבת בתחושה הזו... שהיא לא באמת מכירה אותי...
שאנחנו לא מסוגלות לתקשר אחת עם השניה...
אמא שלו היא הדמות הכי חשובה בבית, וחשוב לי שיהיו איתה קשרים טובים...
במיוחד לאור העובדה שהקשר שלי ושל חבר שלי מאוד רציני...
אני מנסה, בחיי שאני מנסה... אני רוצה ללמוד רוסית...
הרבה פעמים אני יושבת בסלון, ומנסה לדבר איתה, ושחבר שלי יתרגם...
אבל זה לא כל כך עובד חלק... זה מאוד מסורבל...
מה אני יכולה לעשות כדי לגשר על הפערים?  יקח זמן עד שאדע את השפה ברמה של שיחה...
איך אפשר לגרום לה להפסיק להרגיש ככה???

ובאותה נשימה, איך אני יכולה ללמוד רוסית?
אשמח אם תמליצו על תוכנות או קורסים באינטרנט, אפליקציות...
רוב הדברים שמצאתי עוברים על הדברים הבסיסיים.
את הדברים הבסיסיים אני כבר יודעת. יש לי אוצר מילים גדול. אבל הייתי רוצה ללמוד את זה במסודר, כולל דקדוק, כדי שאדע להרכיב משפטים...
הצעה
21/10/14 16:21
36צפיות
את יכולה להכיר את האמא בכך שתבקשי ממנה ללמד אותך בישולים רוסיים. גם תכירו אחת השניה וגם יהיה לכן משהו במשותף. ובשביל באמת ללמוד שפה, תצטרכי ללמוד ולהתחיל לקרוא.

בקשר לבישולים,
21/10/14 16:46
31צפיות
כן... בישול זה תחום שמאוד מעניין אותי...
היא לימדה אותי הרבה דברים...
אבל כל פעם שאני שואלת אותה איך היא הכינה זה וזה, היא נמנעת משיחה, ואומרת שהיא עושה הכל לפי העין, ושאני צריכה לראות בעצמי מה היא עושה.
[ובבוא הזמן, זה פשוט לא יוצא].

בכל מקרה.. מאיפה מתחילים ללמוד?
היא באמת כמעט לגמרי לא מבינה,
21/10/14 16:22
35צפיות
 או שפשוט מדברת בשפה קלוקלת אבל ניתנת להבנה ולא מכירה משלב בינוני ומעלה?
אני לא יודעת כמה היא מבינה,
21/10/14 16:47
31צפיות
יכול להיות שהיא מבינה אותי, אבל היא בקושי מדברת, כנראה שהיא לא מרגישה מספיק בנוח לדבר בעברית.
פשוט לפי התיאור שלך את מאוד מתאמצת
21/10/14 22:00
27צפיות
ליצור תקשורת אתה, והיא מצידה מתנהגת ביהירות ולא נוקטת שום מאמץ כדי להתקרב אלייך, אלא רק מקשה. ברור שלא נוח לה עם עברית, אבל היא יודעת אותה לפחות באיזושהי רמה, כאשר את לא שולטת ברוסית בכלל,אז שתתאמץ קצת. את אמנם צעירה ממנה בהרבה, אבל את גם מתאמצת מעל ומעבר, את מוכנה ללמוד שפה שלמה בשבילה, שזו השקעה של המון זמן ומאמץ לכמה שנים טובות לפחות. אז שאת תלמדי רוסית והיא מצידה תשפר את העברית שלה. בת כמה האישה? יש לי חשד שהמחסום הפסיכולוגי שלה לעברית מצביע על בעיה עמוקה יותר של דחיית כל הקשור לישראליות. יכול להיות שהיא פשוט לא מרוצה שבנה הביא הביתה מישהי לא מהמוצא שלו, אבל ברור שהיא לא יכולה להגיד את זה ישר אז היא מנדנדת לבנה על מחסום השפה ובכוונה לא משקיעה מאמצים מצידה כדי להתקרב אלייך בתקווה להכשיל את זוגיותכם בדרך כזו. את יודעת, אבניים שחקו מים... אני לא טוען שבהכרח ניחשתי נכון, ויכול מאוד להיות שהיא באמת חותנת נפלאה וכל הבעיות נעוצות רק במחסום השפה, אבל לדעתי צריך לקחת בחשבון גם את האפשרות שהעליתי.
לא אמרתי שהיא לא מנסה,
21/10/14 22:16
19צפיות
היא כן מנסה... כשהיא מדברת איתי עברית כ"כ מתסכלת אותה שאחרי משפט או שניים היא עוברת לרוסית ומבקשת מחבר שלי לתרגם לי והפוך.
היא מתייחסת אליי כמו בת. כמה פעמים היא אמרה לי את זה.
היא מרעיפה עליי מתנות... ביוזמתה רואה שחולצה או מכנס גדולים עליי, אז היא מציעה לתקן אותם...

אני מודה, בהתחלה כן הרגשתי איזשהו חוסר בטחון של ההורים לגבי זה שאני לא רוסיה... אבל מאז עברו 4 שנים... היא למדה לקבל אותי ואפילו לאהוב אותי (לפי הדברים שהיא מביעה כלפי חוץ)...

זה נראה שיש לה סתם מחסום פסיכולוגי...

והאמת? גם לי יש מחסום פסיכולוגי לנסות לתקשר איתה ברוסית. יש לי אוצר מילים די גדול כמו שאמרתי... ואני מעיזה לגמגם ברוסית הפגומה שלי רק עם חבר שלי והאחים שלו... מבקשת לדעת עוד או שיתקנו אותי...
האמת שהם בכלל לא יודעים מה אני יודעת... אני מבינה פחות או יותר מה אומרים לי... פחות יודעת לדבר... אבל הם לא יודעים את זה...
אולי גם זו נקודה לשיפור... בשבילי...
אם כך אז הניחוש שלי התברר כלא נכון,
21/10/14 22:47
17צפיות
והבעיה היא טכנית גרידא. סביר להניח שאין לה שום סיכוני איכשהו להתקדם בעברית, כך שאת תצטרכי לשפר את הרוסית שלך, אם הקשר אתה באמת חשוב לך ולזוגיות שלכם. ובינתיים יש כל מיני פתרונות ביניים, כמו באמת לדבר דרך מתורגמן, או שיכול להיות שקשה לה דווקא לדבר אבל מבינה היא יותר טוב (דיבור תמיד קשה יותר מהבנה), ואת כבר מבינה רוסית, כך שכל אחת מכן יכולה לדבוק בשפה שלה ולהיעזר ביכולת דיבור בשפה זרה במקרים של קצר בתקשורת, אפשר אפילו להיעזר בגוגל טרנסלייט, כל האמצעים כשרים עם הם עוזרים איכשהו להתגבר על הבעיה. לדעתי השיטה היחדה פה זה רק המון זמן וסבלנות ומציאת דרך תקשורת אופטימלית המתאימה לשתיהן בדרך של ניסוי וטעיה, בערך כמו שאנשים עם מוגבלויות ממציאים עם הזמן כל מיני פטנטים שעוזרים להם לעקוף את המגבלות שלהם. אבל הדבר העיקרי, אהבה והבנה הדדית ומוכנות לקבל אחת את השנייה יש לכן כבר, וכל השאר זה רק בעיה טכנית.

בלי שום קשר לשפה-יש אנשים שמתחברים ויש אנשים שלא מתחברים.
21/10/14 22:09
29צפיות
אין פה אשמים, כי פשוט ככה זה בחיים.
נכון
21/10/14 22:17
22צפיות
אבל בגלל שהיא האמא שלו, חשוב לי כן להתחבר אליה...
או לפחות להראות לה איזושהי נכונות...
לא מאמין שזה יעבוד.חיבור עובד רק עם אנשים שטוב לך איתם מבחינ
22/10/14 21:39
12צפיות
מבחינה אמוציאונלית.
ילידת הארץ בזוגיות עם עולה כבר ארבע שנים?
22/10/14 11:16
39צפיות
הידעת, יקירתי, שאת מקלקלת פה תיאוריה לכמה אנשים, שלדעתם אין מצב שילידת הארץ תסתכל עליהם, וזה רק משום שהם יוצאי ברה"מ לשעבר?

לשאלתך, גם אני חושב שהבדלי השפה והתרבות הם רק תירוץ, ושיש לך כאן עניין עם אמא שחושבת שלבן שלה מגיע משהו יותר טוב. אגב, את לא הבחורה הראשונה שמתמודדת עם בעיה זו. קראתי שהאמא אומרת עלייך שאת "כמו בת שלה", ועל כך אני אומר, נכון, באמת לא כל אמא מרוצה מהבנות שלה, וכבר שמענו סיפורים קשים.

אני חושב שללמוד רוסית זה רעיון טוב (אני נמצא בפורום הזה כי אני לומד רוסית), אבל לא משום שזה יעזור לך עם האמא, אלא משום שזה יעזור לך עם בן זוגך ועם האחים שלו, מה שיעזור לאמא שלו להשלים עם המצב. וגם סתם ככה בשביל להרחיב אופקים

מי אמר שאין מצב?
22/10/14 11:22
33צפיות
הסיכוי פשוט הרבה יותר נמוך, אבל לכל כלל יש יוצא מן הכלל.
המלצות (בתור מי שעלה מברה"מ ונשוי לצברית)
22/10/14 17:06
29צפיות

הדרך היותר קלה ללמוד רוסית מדוברת עוברת דרך שיחון. את יכולה להוריד את השיחון הזה וללמוד אותו בע"פ:

את יכולה להיידד עם אותה אימא ע"י כך שתבקשי ממנה ללמד אותך רוסית, למשל, ללמד אותך לקרוא ספרים בתרגום מקביל:

גם הוריי מדברים עברית בקושי רב (אוצר המילים של אבא מסתכם ב"מה שלומך" וכיו"ב), אך בזכות כך שאני מדבר עם בתי רוסית כל הזמן, אשתי למדה את השפה
אני יכול להמליץ על איך ללמוד רוסית.
22/10/14 19:58
27צפיות
אני לומד רוסית כבר שנה ושמונה חודשים, וכבר מכיר דקדוק, מבנה של פעלים וכו'

לקרוא ברוסית את יודעת? כי אם לא, אז אני חושב שזה הדבר הראשון שאת צריכה לעשות.

יש את האתר הזה שמלמד הטיות של שמות עצם (יש שש סוגים של הטיות):

זה סרטונים קצרים ב-youtube שמסבירים על פעלים ברוסית:

ובכלל אני מאוד ממליץ על הערוץ של שני הסרטונים, יש שם המון הסברים טובים על דקדוק.

אני ממליץ גם על שני האתרים הבאים שמאפשרים לך למצוא פרטנרים ללימוד שפה, כלומר - את מוצאת בחור/ה שרוצה ללמוד עברית, ואז אתם עושים שיחת סקייפ, הוא/היא עוזר/ת לך עם רוסית ואת עוזר/ת עם עברית:

אשמח אם תפרטי לגבי האם את כבר יודעת לקרוא ברוסית, מה בדיוק בדקדוק את מרגישה שחסר לך, אני יכול להמליץ על אפליקציות לאייפאד אם יש לך.
º
אולי קצת מוזיקה?
22/10/14 20:14
12צפיות
לדעתי האישית, ממוסיקה לומדים פחות.
22/10/14 20:31
20צפיות
אפשר בנוסף, אבל ממוסיקה לבד אני ממש לא חושב שאפשר ללמוד שפה.
למה הציונות מתה?
66תגובות
21/10/14 12:12
146צפיות
למה הציונות מתה?

הרי ידוע לכל שהציונות מתה מזמן, אי שם בשנות ה-80, ואולי עוד לפני כן. זה לא אומר שבחברה אין ציונים נלהבים, גם עכשיו יש. אבל הם מזמן לא הקטר המוביל את החברה קדימה וקובע את הלך הרוח המרכזי בה. הציונים עכשיו הם מיעוט לא מלוכד ובמידת מה גם נבוך מהאידאולוגיה שלו,...

(המשך...)
למה הציונות מתה?

הרי ידוע לכל שהציונות מתה מזמן, אי שם בשנות ה-80, ואולי עוד לפני כן. זה לא אומר שבחברה אין ציונים נלהבים, גם עכשיו יש. אבל הם מזמן לא הקטר המוביל את החברה קדימה וקובע את הלך הרוח המרכזי בה. הציונים עכשיו הם מיעוט לא מלוכד ובמידת מה גם נבוך מהאידאולוגיה שלו, והחברה בכללותה (כווקטור הממוצע של כל אחת ואחד) מתייחסת להשקפת עולמם ומושא כמיהתם כאל השיגיון האישי של כל אחד ואחד מהם, כל אחד והשיגעון שלו. מה שקובע עכשיו את הלך הרוח הציבורי זה לא הציונות ואפילו לא הביטחון, למרות שעקב חשיבותו ושכיחותו של השיח הביטחוניסטי לפעמים נוצר רושם שהביטחון הוא חזות הכל בארץ, אבל לא כך הדבר. מה שבאמת קובע היום את הלך הרוח המרכזי בחברה זה הכלכלה. כמובן שאני מדבר עכשיו על החברה החילונית הנורמטיבית ולא על הציונות הדתית, זה סיפור אחר לגמרי.
הרהרתי רבות בדבר מות הציונות, למה האידאולוגיה הזאת לא החזיקה מעמד יותר מדור אחד או שניים, וקיבלתי איזו מין הארה, למרות שסביר להניח שזה סוד הידוע לכל.
ארעיות קיומה הייתה טבועה בציונות מראש ומראשיתה כאידאולוגיה המושתת על שני יסודות מנוגדים הנמצאים במצב של מאבק מתמיד. היסודות האלה הם הדת היהודית ושלילת הדת. בלי הדת אין ציונות, אין לה כל טעם. כל הסיפור הציוני מושתת על היסודות הדתיים, כמו הקשר לארץ ישראל, הרצון להקים מדינה יהודית בדומה לשתי הקודמות שכל הידע אודותיהן הוא מספרות יהודית דתית, הרצון הזה לקשר ביו התנ"ך לפלמ"ח ושאר ירקות. הרי אם התנ"ך הוא סתם גבב אגדות עתיקות בדומה לאלף לילה ולילה ואין לו שום קשר למציאות, אז באמת למה דווקא ארץ ישראל ולא ברלין? השואה נפלה על תקופת שיא המאבק על הקמת המדינה, אז ברלין לא הייתה אפשרית אז, אבל בעולם יש גם הרבה מקומות טובים אחרים. באותה תקופה מצב היהודים בעולם היה גרוע מאוד והייתה תחושה חזקה שליהודי אין לאן ללכת, אין מקום בעולם שבו הביטחון מובטח לו (מותרות כמו חיי רווחה אפילו לא היו בעולם המושגים של הדור ההוא), שאי אפשר כל הזמן לברוח מהבעיה ואין ברירה אחרת אלא לפגוש אותה פנים אל מול פנים ולהתאמת אתה. הרדיפות והאנטישמיות ליכדו את יהודי העולם סביב פרוייקט מדינת ישראל הצעיר, שנראה אז כמפלט ומשב רוח רענן בחיים יהודיים אפרוריים. אבל בשבעים השנים האחרונות "העולם הגדול" נעשה הרבה יותר ליברלי ומכיל, האנטישמיות פחתה ברמות עצומות מחד, ומאידך היהודי החילוני הנורמטיבי של היום התרחק מאוד מאותה דמות היהודי הסטריאוטיפית שהייתה מושא שנאתה של האנטישמיות הנוצרית הקלאסית, וצבר ישראלי חילוני צעיר של היום קרוב הרבה יותר מבחינה מנטאלית לבני דורו ומעמדו הגויים ממרכזי העצבים של המערב מאשר לדוסים עוטי שחורים או דתיים מזרחיים מניחי תפילין ומפרשי ספר זוהר. מקימי המדינה הצליחו במידה רבה ליצור יהודי מסוג חדש שלא יהיה דומה ליהודי הסטריאוטיפי והמוכר לגויים, אבל דבר דומה לזה שהושג בארץ בדרך של יצירת הישראליות קרה במקומות אחרים בעולם בבדרך של התבוללות. גם העולם, לפחות המערב, השתנה בתכלית, וגם היהודים השתנו, ועל פניו נראה שכבר אין שום צורך בציונות, וגם לא במדינת ישראל. ובעצם, גם לא ביהדות... מעולם לא היה חזון הרצל קרוב כל-כך למימוש, למעשה הוא קורם עור וגידים כבר עכשיו לנגד עינינו, ומי שראה את הסרט "המאמין" יבין אותי... הכוונה פה לחזונו הראשון, כמובן... ורק גחלת האמונה הדתית במעמקי נפשו של הציוני זה הדבר היחיד שעוד מחבר אותו איכשהו מבחינה רגשית לארץ הפיצית והנחמדת הזו.

אז אם אין דת אין ציונות. אבל כדי שהציונות תתקיים היה נדרש גם לקרוע את חבל הטבור היהודי המחבר אותו להוויה הדתית המושתת על מנהגים וחיי קהילה, היהודי היה צריך לנער מעצמו את הדת כדי שיתאפשר לו ליצור ולחיות יהודיות חילונית נורמטיבית ולהיות כמו כל העמים. אבל אם כבר להתנער מהדת, אז איפה לעצור? למה מנהגים וחיי יהדות מסורתיים זה פסול, אבל אמונה בתנ"ך זה דווקא מבורך? הרי בהתנערותו החלקית מהדת הדור הראשון קבע תשתית להמשך התהליך בדורות הבאים, שלא יהיו להם כבר אותם התסביכים היקרים, ההתניות התרבותיות ועולם המושגים כמו לדור הקודם, וכל מה שהדור הקודם נאבק למענו בחירוף נפש יהיה לו כבר מובן מאליו וטריוויאלי. והרי כל דור רואה בקודמו טרחנים זקנים שתקועים בעברם ומנהלים מלחמות שנגמרו או איבדו כל טעם, ולא מבינים שום דבר מהחיים כיום... כך שגם בלא התנערות מהדת אין ציונות. ואם אין דת אז אין גם את ההתנערות ממנה... לפעמים החיים הם פרדוקסאליים משהו... ומאידך גם מי שחוזר לדת האבות הוא שולל את אחד היסודות ההכרחיים להוויה הרוחנית הציונית ופשוט חוזר לחוויה הדתית הטרום-ציונית... ואם כך, אז מהי הוויה רוחנית ציונית? אולי לא יותר מסתם תסביך אחד גדול, שלא בא בטוב לאנשים קשוחים ופרקטיים?

המסקנה היא שהציונות היא מיסודה תופעה זמנית שיכולה להתקיים רק בצירוף של אמונות ומאווים מסוימים בראש מורעל אחד. כאשר הצירוף הזה מתפרק, בשביל הרוב זה או מילקי או ספר זוהר... ולחלק יש גם אופציה לאנה קארנינה...

כתבה בין חשובות ביותר שהתפרסמו כאן בשנים האחרונות
20/10/14 13:49
45צפיות
º
הכתבה לא מחדשת דבר
20/10/14 14:03
14צפיות
הכתבה מרכזת את כל הדברים כמו סעיפים בכתב אישום.
20/10/14 21:46
21צפיות
לדעתי חובה לקרוא. אך אתה גם צודק - למי עוקב אחרי העיתונות הכלכית הרבה דברים ידועים. אני חייב לציין שלאחרונה דהמרקר השתפר מאוד.
º
לייק. אהבתי. הכל אמיתי. עצוב.
20/10/14 23:13
10צפיות
פופוליזם טהור
23/10/14 15:18
9צפיות
"בואו נרחיב את מערך הדיור הציבורי בשם השיוויון הקדוש, נטיל מסים על העשירים, וגם נשמע את המלצותיה-צעקותיה השבועיות של סתיו שפיר". זוהי תמצית הכתבה שהמחבר שלה לא טרח לבדוק מי בד"כ מתגורר בדיור הציבורי במדינות המתוקנות. פרט לסינגפור ולהונג קונג, הדיור הציבורי משמש אנשים שלא אתה, לא אני ולא העיתונאי של "דה מרקר" לא היה רוצה לראות בתור השכנים שלו.

הדירות של "עמידר" ו"עמיגור" הן מודל טוב להיווכח כי אותם ה"שיוויון" ו"צמצום הפערים" הנם ססמאות סרק. יש לי ידיד שאף הוא עלה מברה"מ. הוריו במשך כעשור התגוררו בצפת, בתוך בניין שהיה שייך ל"עמידר". כל עוד הבניין אוכלס ע"י משפחות בעלות מאפיינים זהים (מוצא רוסי, השכלה גבוהה), הכול היה טוב ונחמד. כאשר בשם השוויון אל הדיירים הצטפה משפחה של יוצאי אתיופיה, וגם משפחה מזרחית ממעמד סוציו-אוקונומי-איטלקטואלי-התנהגותי לא משהו, כמו שאומרים, propal kalabukhovskiy dom. תוך כמה שנים הרוסים השקטים והאינטליגנטים התפזרו לכל עבר.

ניתן אמנם לבנות שיכונים, לפי השתייכות מקצועית, כמו בעבר (שיכוני הרופאים, שיכוני נהגי דן), אך בישראל 2014 השיוויון הקדוש בסיוע הבג"ץ יבלום כל ניסיון של הצבת גדר או כינון של ועדת קבלה בשיכונים הללו.

בכתבה יש גם דבר שהצחיק אותי במיוחד. המחבר תוהה מדוע הפסיקו לבנות דירות קטנות. רמז דק: כי רמת החיים עלתה, בשנות ה-50 משפחה עם חמישה ילדים הייתה מתגוררת בדירת חדר, ואילו היום כל ילד יש לו חלל משלו.
מתחילים להתפתל. או זה לא מה שאמרו בהתחלה
19/10/14 17:18
52צפיות
º
מה החידוש פה?
19/10/14 18:48
15צפיות
החידוש שהמערכת האוקראינית היא זאת שירתאה
19/10/14 19:11
24צפיות
ולא המערכת שהובאה מרוסיה והוחזרה בבהילות לשם כפי שנטען קודם לכן.
גם אם זה היה כך
19/10/14 19:19
25צפיות
זה משנה? משנה מי ירה, מי סיפק נשק באופן כללי ומי אישר לירות.  אין זה מבטל את הגורם הראשי העומד מאחורי ה" בדלנים" או את העובדה שמערכת הבוק נצפתה נוסעת לרוסיה אחרי הירי.
משנה איך התעמולה מתפתלת
19/10/14 20:34
18צפיות
בוא נסכים ששנינו לא היינו שם ולא ראינו מה הוכנס ומה הוצא. ולא יודעים מי אישר לירות ומי לא אישר. יודעים מה פורסם במקורות רציניים פחות, או רציניים יותר. אז כרגע ניתן להסיק שהמקורות שטענו שהמערכת הוכנסה מרוסיה (ואנחנו יודעים מי הם) הם כנראה פחות רציניים.
זה תלוי איזה צד אתה לוקח
19/10/14 21:59
22צפיות
פי זה גם מחליטים איזה מקור רציני ואיזה לא.
אמרת דיברי טעם, ובכל זאת
20/10/14 08:30
17צפיות
לתעמולה הסובייטית הישנה/הרוסית החדשה אני רגיל להתייחס עוד מגיל הילדות כמשהו שקרי ובזוי בעליל. לעומת זאת חונכתי להעריך את המידע שנמסר במערב. אבל במקרה של המטוס כזכור עוד ביום בו זה קרה חשתי שמשהו לא כשורה.

התנהלה מלחמה אסטרגית הכי חשובה בעולם לאותו הרגע. כל הזרקורים הופנו לשם. ועם רמת הטכנולוגיה שיש כיום הרי רואים את הכול עד רמה של ציפור ויעודים לפגוע מהמטוס שיוצא ממרחק של אלפי מיילים בול במחבל שהוחלט לחסלו. לכן הייתי מצפה שכעבור שעות ספורות תיצא ההודעה נוסח "הבדלן איבאן פופקין בשעה XX.XX במקום YY.YY כיוון את המערכת ZZZ לכיוון המטוס ובשעה KK.KK הטיל יצא לקראת המטרה". ושלא נשלה את עצמנו, המידע הרלוונטי קיים וגם קיים. מי עשה, מי כיוון, באיזו שעה, באיזה אזימוט. אך משום מה הוא לא פורסם. אך מאידך גם הצד הרוסי לא פירסם משהו חזק. וזאת אכן סיבה לתהיות.

ולגבי האשמה. עצם המידע שהמערכת לא הובאה מרסויה למעשה מנקה אותה מאשמה. כי הרי אפילו עם הבדלנים יראו ממערכת האוקראינית שהשתלטו עליה, זה כבר הופך לעניין אוקראיני פנימי. יתרה מכך: קייב הוא זה שפתח במחלחמה האווירית. קייב הוא זה שלא מנע מעבר מטוסים אזרחיים באיזור בו הוא מנהל מלחמה אווירית. בקיצור מדובר במקבץ עובדות לא פשוטות. ויתכן גם שזה אכן קרוב לאמת שלא נוחה לאף צד. לכן אף אחד לא ממהר לפרסם דברים.
למה רק רוסיה דורשת באו"ם
21/10/14 16:42
14צפיות
את המשך החקירה, זירוזה ושקיפותה?
אל תצפה שהכל יפורסם
21/10/14 19:46
16צפיות
הרבה דברים לא מתפרסמים שנים בגלל שיקולים כאלה ואחרים- צנזורה, אינטרסים, לא לחשוף אמצעים ומקורות. אני מאמין שגם בסיפור הזה המערב בשלב כלשהו הנמיך את הטונים כדי לא לשבור את הכלים לחלוטין עם הרוסים, יכול להיות אגב שנרקמה עסקה מאחורי הקלעים למסמס את הסיפור. גם החשיפה הגרמנית עכשיו יכולה להתאים לתיאוריה- הרי האשמה המוטלת היא "על כולם", אולי כך הגרמנים מאותתים שאין אשם אחד במחדל ולכן לא תהיה פעולה נחרצת נגד רוסיה (ואירופה כבר הוכיחה שחוץ מהצהרות וסנקציות שניתן לעקוף לא יהיה שום דבר נגד התוקפנות הביריונית של פוטין).

לגבי האשמה- לא יודע אם המסקנה הגרמנית היא הנכונה. לפי הסיפור ה"בדלנים" טענו שתפסו מערכת בוק אוק' אך שהיא איננה פעילה. יש יותר מדי עובדות שמצטברות לכך שאו שרוסיה סיפקה את המערכת או שתפעלה אותו או לכל הפחות נתנה את ההנחייה. מצב הצבא האוק' ומידת תחזוקת הנשק שם לא היה מזהיר מאז ההתפרקות, לאור כך קשה להאמין שמערכות מתקדמות כ"כ תוחזקו באופן ראוי ושה"בדלנים" פשוט קיבלו אותה "מהניילונים", וגם אם באמת תפסו מערכת (לא תקינה לטענתם), מי תחזק אותה? מי תיקן אותה? ואיך תפסו את המערכת? היא בטח לא עמדה ככה סתם בשדה, ז"א שמישהו סיפק ל"בלדנים" מספיק נשק ברמה טובה כדי שיוכלו להשתלט על בסיסים שלמים.

לא קשור לסיפור המטוס אבל קוריוז מעניין. לאחרונה כתב/אמר שר החוץ הפולני לשעבר שפוטין ב-2008 הציע לו לחלק את אוק'. אח"כ הוא אמר שדבריו הוצאו מהקשרם ושפוטין הצהיר במקום אחר שאוק' היא "מדינה מלאכותית" אבל עולות כמה שאלות האם כבר ב-2008 הייתה תוכנית לחלוקת השלל במקרה של התפתחויות לא רצויות מבחינתו של פוטין. ואני מאמין שאכן הייתה תוכנית כזאת שיצאה לפועל בקרים ובמזרח המדינה.
בטח שלא יפורסם. הרי ברור לכולם
21/10/14 20:10
15צפיות
שהבנדראים אחראים להפלת המטוס. ברור שהמערב לא יפרסם את זה.
המטרה הושגה: להשמיץ את רוסיה. עכשיו לאוסטרלים ולהלנדים כבר לא מעניין מי אחראי למות אזרחיהן. ממילא הם חוזרים כמו תוכיים שרוסיה אשמה. ורק רוסיה דורשת את השלמת החקירה: את הבטחת הגישה לשברי המטוס, את איסוף וניתוח השברים, את פרסום הקלטות שיחות הצוות עם הפקחים.

גם על 2008 הומצאו לא מעט סיפורי מעשיות - לשימושם של תומכי בנדרה ברחבי העולם (כולל יהודים).
מעניין וגם מעניין. ואל תקרא להם תוכים כי הם לא
21/10/14 22:57
15צפיות
החקירה ישנה, והמסקנות יהיו לקראת הקיץ הבא. וזה לגמרי סביר שחקירת התאונה האווירית לוקחת שנה. ולבסוף אותו איבאן פופקין (לא משנה מאיזה צד) שירה יקרא בשמו, כאשר רוב הסיכויים ששמו ידוע כבר מזמן. ועוד משהו. הרי הבדלנים אינם מקשה אחת. הם יורים לא רק לכיוון הבנדראים אלה גם ביניהם. אין להם פיקוד מסודר. זה אוסף מפקדי השדה. האים רוסיה אחראית עליהם? האים היא נותנת להם פקודות? חסות כללית אולי כן, אבל פקודות ממש לא. (בהיותם קלף במשחק גיאו-פוליטי, הם גם לא הכי מעניינים אותה). כנ"ל גם פלוגות המתנדבים בצד האוקראיני. קייב לא מפקד עליהם ולא שולט עליהם. לכן גם השאלה מי ממפקדי השדה תכלס עשה את הפשע פחות חושבה לחוקרי התאונות האוויריות. הסוגיה שעלולה לעניין אותם יותר היא איזו מדינה אחראית לאסון.
לא ולא!
22/10/14 12:14
12צפיות
"החקירה" לא שקופה. אין תשובות לשאלות פומביות רבות. אפילו הוכרז שממצאי הקופסאות השחורות לא יפורסמו במלואם.
איזו "חקירה" יכולה להיות בלי איסוף שברי המטוס. למה המערב לא דרש משלטונות קייב הבטחת גישה חופשית של צוותי חקירה לאזור הנפילה?
למה רק רוסיה דורשת במועה"ב את השלמת ושקיפות החקירה? ומדוע אלה שממשיכים להאשים דווקא אותה אינם תוכיים?

אגב, למי שיש ניסיון בהפלת מטוסי נוסעים הטסים בגובה 10 ק"מ, אם אינני טועה זו בדיוק אוקראינה. לא? גם אז, ב-2001, אף אחד לא גינה אותה במיוחד.

בנוגע לשאלה איזו מדינה אחראית, אז ברור שזו בכל מקרה אוקראינה. אבל לא רק! גם מדינות המערב המגבות אותה אפילו בשאלה זו, תוך זלזול מוחלט בזכר האזרחים שנהרגו.
שוב, אם נבחן את הגירסה הגרמנית
21/10/14 22:37
11צפיות
1) הבדלנים תופסים את המערכת שיודעת להפיל מטוסים בגובה 20,000 רגל. האים יתכן שהשלטונות בקייב לא יודעים זאת?
2) מאחר והם יודעים זאת - מדוע הם לא סוגרים את המרחב האווירי למעבר מטוסים אזרחיים?
וכך עוד מבלי שהשכלנו לדעת מי אכן הפיל את המטוס הגרסה הגרמנית מפילה את מרבית האשמה על הצד האוקראיני. וזה כנראה אכן קרוב לאמת הלא נוחה.

ואני מפקפק ברצונו של המשטר הרוסי לשחזר את הסכם מולוטוב-ריבנטרוף באוקראינה. לפחות אין כל סימנים לכך שאכן פעל למימוש מטרה זו. על פניו לא נראה שהמשטר זקוק לעוד מחוז עני וכושל, כאילו שחסר לו כאלה. ע"פ מה שאני מבין הוא בסה"כ רצה למנוע את פירוקו של המרחב הפוסט-סובייטי. המשטר היה לגמרי שלם עם כך שאוקראינה איננה רוסיה (לכן גם הזכרתי לך שרוסיה הגדולה סיימה את דרכה ב-1918). אך הוא לא מסכים לכך שאוקראינה תהיה חלק מנאט"ו (על איחוד האירופי כמובן אין מה לדבר ברצינות). והנה אם לא הצליח לו בטוב, הוא עושה זאת ברע. כי הרי מדינה עם סיכסוך טריטוריאלי איננה יכולה להצטרף לאירגון זה. אבל הטעות האסטרגית הייתה עצם המעשה שנעשה. אם לפני האירועים התודעה העצמית באוקראנה הייתה אמורפית למדי, כעת היא הופכת למגובשת ומאוד אויינת כלפי רוסיה. תהליך דומה בזמנו עברה גם כרואטיה, וזה כידוע בלתי-הפיך. אז יש כאן ניצחון טקטי קטן והפסד אסטרגי גדול.

ולבסוף - אני מעריך שבעוד שנתיים-שלוש יהיה מה שקרה לגרוזיה: המשטר האוקראיני יזדחל למוסקווה על ארבע ויתחנן לשקם את יחסי המסחר תוך הכאה על חטא והכנסתם לכלא של גיבורי המיידן. אבל התודעה העצמית של העם לא תחזור אחורה כ"כ מהר.
אתה מתעלם מהרבה דברים
21/10/14 23:39
21צפיות
1. גורמים אוק' רשמיים לא רוצים להודות שאיבדו שליטה במזרח המדינה ויכול להיות שחלק מזה בגלל התנהלות רשלנית/ הזנחת הצבא. לגיטימי שלא ירצו לפרסם משהו כזה.

2. נניח שה"בדלנים" אכן תופסים מערכת כזאת והיא איננה פעילה (בכך הם הודו בעצמם), מי מתקן אותה? זה לא בדיוק עבודה לטכנאי מזגנים, צריך ידע צבאי. מאיפה ל"אזרחים תמימים" יש ידע כזה? או ש.. הם לא אזרחים "תמימים" אלא חיילים מקצועיים של רוסיה, כפי שעולה מהביוגרפיות שלהם.

3. ה"בדלנים" טוענים בשלב מסויים שאין להם בכלל נשק מתקדם ושהם נלחמים עם רובי מוסקט מהמאה ה-17 וטי 34 שהורידו מאנדרטה בלוגנסק. אז מי מפעיל מערכות גראד,בוק, טנקים שאין בנמצא אצל הצבא האוק'?

4. הגרסה הגרמנית מפילה את האשמה על כולם. לפיה כל צד טייח את החלקים שהיו לו נוחים. לא ראיתי בכתבה שעיקר האשמה על הצד האוק' (הם לא אלה שירו ולא נתנו פקודות).

5. מבחינה "היסטורית" ה"בדלנים" הפילו כבר כמה וכמה מטוסי תובלה לפני המקרה ולכן הגיוני שאת המטוס המלזי הפילו כחלק מאותה שיטה. הם הרי בעצמם פרסמו הודעות בפייסבוק שהפילו עוד מטוס (ומייד הורידו את זה כשגילו שמדובר במטוס אזרחי).

6. אתה חוזר על אותה המנטרה ש"רוסיה לא צריכה את המחוזות הנחשלים ולא הייתה שום תוכנית". ושוב אני חוזר ומסביר- אם לא הייתה צריכה את המחוזות אז למה פוטין התחיל את כל זה?! אם לא צריך אז לא צריך. "סיפוח" קרים היה יותר מדי מתוכנן ואגב, לפי סצנריו שחלקו ראינו בעבר בגיאורגיה- ההתחלה היא עם חלוקת דרכונים והסוף הוא הכנסת כוחות "להגנה על אוכ' אזרחית".

7. ועכשיו לתוכנית עצמה, שאותה גם כן הסברתי יותר מפעם אחת. לאוק' יש חשיבות אסטרטגית לרוסיה. מאוק' אתה מחזק את שליטתך בים השחור, מאוק' אתה מגיע לפולין ומרכז אירופה ומצד שני מגן על מוסקבה ולבה של רוסיה. החל מ-2008 פוטין מבין שבמוקדם או במאוחר הכוחות האנטי רוסים במערב ומרכז אוק' יפילו את המריונטות שהוא מנסה לשים בקייב (אסייג את עצמי- מריונטות או שליטים בדרגות שונות של שת"פ). פוטין רואה את המהפכה הכתומה אבל יושצ'נקו עושה כמה טעויות ולא מצליח להצעיד את אוק' למערב. אבל יש הבנה שהסיבוב הבא יגיע והוא יהיה יותר אלים ויציב שלטון עוד יותר עוין לרוסיה. לכן הפס"ב (כגורם הנאמן ביותר לשלטון) מפתח תוכנית להשתלט על מזרח ודרום אוקראינה (ע"י הסתמכות על "התקוממות עממית") ובעצם להפוך את המדינה לאזור חיץ אגררי וחסר משאבים. לכן גם יש היגיון בדבריו של סיקורסקי (גם אם פוטין לא אמר את הדברים במפורש)- להזכירך- ב-2008 דיברו על הצבת או אי הצבת טילים בפולין וצ'כיה. הצעה/רמיזה לויתור על הטילים תמורת "החזרת" לבוב בהחלט יכלה התרחש.

בסוף 2013 יאניק עושה כמה טעויות, לא מבין עד כמה משטרו לא יציב ונופל. פוטין שמבין שהתרחיש ממנו חשש הגיע מפעיל את תוכנית קרים בשלב הראשון. רואה שהמערב האימפוטנט לא עושה כלום ועובר לשלב השני- מזרח המדינה, שם אגב לא משיג את כל היעדים ובינתיים מסתפק באותם דוניצק ולוגנסק. אם לא הייתה תוכנית, כדבריך, קשה היה להסביר את המקצועיות בה בוצעה הפלישה לקרים (וזאת לא הייתה יוזמה מקומית של איזה גנרל כדוגמת לבד בשנות ה-90).

8. אתה שם יותר מדי בצד האינטרסים הכלכליים. משטרו של פוטין נשען במידה רבה כיום על גורמים לאומניים שעבורם החזרת ה"אימפריה" היא המטרה המרכזית. השיטה בה נוקט פוטין- העלאת היוקרה עם "נצחונות" על אויבים מדומים ופמפום הלאומנות הרוסית היא לא חדשה וכבר שימשה לא מעט דיקטטורים. השאלה היא מה יהיה כשמהצב הכלכלי ידרדר עוד יותר.

9. לעניין כמה רוסיה מעורבת עם ה"בדלנים"- כבר הביאו בפורום זה ובכלל מספיק עדויות לתיאום והנחייה של גורמי פס"ב וצבא את ה"בדלנים". עד כמה שהצבא האוק' לא הכי יעיל שבעולם עדיין עם כנופיות הוא יכול היה להתמודד. אבל פה לא מדובר רק על כנופיות וגם בכנופיות מדובר באנשים מקצועיים ולא "אזרחים תמימים שבמקרה היה להם טנק טי 72 בחצר" (שוב- את הביוגרפיות של ה"בדלנים" כבר חשפו מזמן). תזכור גם שצריך מידה מסויימת של מקצועיות בהפעלת נשק ונראה שלא חסר את זה ל"בדלנים".

ופוטין גם ארגן את המיידן
22/10/14 11:59
15צפיות
ואת ההפיכה נגד הנשיא הנבחר. ויקטוריה נולנד זה סתם.
בוא ואתן לך דוגמה למחאה שאורגנה ע"י צד שלישי
22/10/14 23:04
11צפיות
ושולמה על ידו. קוראים לה "המחאה החברתית" של 2013. כשיש איזה גוף שממנן מחאות, כשבפועל אין יותר מדי סיבות למסיבות ולמחאות הללו (נו באמת, קוטג' ב-5 ש"ח זה כזה נושא בוער), מצליחים להביא איקס אנשים לכיכרות פעם, פעמיים, אולי שלום פעמים, ואז... נאדה, כולם מתפזרים בחוסר מעש.

למיידן היו אלף סיבות, החל מהסיבה שקוראים לה "ויקטור ינוקוביץ'. אנשי המיידן עמדו ימים ולילות בקור מקפיא עצמות, תחת אלותיהם של חיילי "ברקוט", ספגו גז מדמיע וכו' וכו'. אין אף כסף בעולם שתמורתו מאן דהו יסכים לכל זאת, בהיעדר רגש פנימי וסיבה מוצדקת.
כן בטח, "רגש פנימי"
23/10/14 01:57
13צפיות
שאל את השוטרים האמריקאיים או הבריטיים איך הם היו מגיבים אם מישהו היה מארגן להם להם מיידנים
שאל את ממשלות ארה"ב ובריטניה איך הן היו מגיבות אם בכירים מחו"ל היו מצטרפים ל"מפגינים השקטים" ומחלקים להם סנדויצ'ים.

לא שמעת אף פעם על מילים כמו דמוקרטיה, בחירות, קלפי?
הצחקתני עד דמעות
23/10/14 08:54
16צפיות
דמוקרטיה, בחירות, קלפי? איפה? באוקראינה של ינוקוביץ' שבה בכל מקום הושמו אנשי סודו ומקורביו, ואילו אנשי האופזיציה כמו לוצ'נקו וטימושנקו נשלחו מאחורי סורג ובריח? שאני אזכיר לך את הזיופים מתקופת המיידן הראשון, שנת 2004?

כמו כן, לפני שאתה עורך השוואות בין ארה"ב, בריטניה ואוקראינה של ינוקוביץ', אל תסתפק בלמדוד את הפתיל הקצר של השוטרים, אלא תבדוק האם בארה"ב נשיא נבחר משתלט על מערכת השיפוט והחקיקה, גובה דמי חסות מאנשי עסקים, הופך את בנו ואת מקורביו למולטי-מיליונרים, מעצים את השחיתות, משתיק אמצעי תקשורת שחושפים אותה, ןגם מרוויח מיליונים בגין ספר שכתב (ליתר דיוק, כתבו לו)
http://censor.net.ua/photo_news/266146/kniga_za_ko...

אגב, מוטב לחלק סנדוויצ'ים למפגינים מאשר לשלוח כוחות צבא למזרח המדינה ולחפש אותם לבדלנים מקומיים. אבל פוטיניסט מושבע שכמוך לעולם לא יבין את מה שכתבתי.
הזכרתי לי אדם ששמע שני סינים מדברים ביניהם ו...
23/10/14 11:17
17צפיות
צחק עד דמעות

אותי הקשקושים שלך אפילו לא הצחיקו.
º
איך לתרגם לעברית את הפתגם/משפט הזה:
19/10/14 12:12
33צפיות
????? ?? ?????? ?????
19/10/14 12:15
32צפיות
החולה מוביל לא חולה?
יש עוד רעיונות?
לצערי לא רואים כאן אותיות קיריליות
19/10/14 15:40
34צפיות
אז לא ברור מה הפתגם המקורי
Bityj nebitogo vezet?

אם כן, זה לא פתגם אלא משפט מתוך אגדה
Skazka o kolobke
כן נכון זה מה שכתבת
19/10/14 16:50
23צפיות
איזה קטע.. כשהקלדתי ושלחתי ראיתי את האותיות הרוסיות
ועכשיו יש רק סימני שאלה..

יש לך הצעות נוספות לתרגום המשפט?

מה הטעם לתרגם רק את המשפט הזה?
19/10/14 20:23
24צפיות
אין לו שום משמעות מחוץ להקשר של הסיפור כולו. זה לא פתגם.
תראו איזו חשיפה בכלי תיקשורת מובילים בעולם:
19/10/14 09:39
48צפיות

כמובן אפשר להניח שמדובר בבחור שהוא גאון תקשורתי, אבל רוב הסיכויים שיש דברים מאחורי הקלעים.

בכל דור ודור
19/10/14 12:20
35צפיות
תמצא יהודים שירוצו אל אומות העולם לספר להם כמה שהיהודים איחסה.
בדורנו יכולים אותם יהודים להוסיף: וגם מדינת היהודים איחסה-פיחסה.

אתה קורא גרמנית?
19/10/14 14:15
31צפיות
דברים מאחורי הקלעים? למה הכונה?
אם תפרסם טוקבק אנונימי בפייסבוק שלא מחדש כלום - כולם יצטטו?
19/10/14 17:26
18צפיות
הרי נושא יוקר המחייה והשוואת מחירים בין כאן לשם נדון בתקשורת מזה שנים רבות והדברים ידועים. אז מדוע פתאום כולם התלהבו מדף הפייסבוק האנונימי? האים התנהלות התקשורתית: לייצור תעלומה ולהחשף לא הייתה מקצועית? האים לא ניתן להרגיש כאן איזו יד יחצ"נית מאוד מנוסה שמכוונת?
מה שהכי עצוב בכל הסיפור שאף אחד מחובבי המילקי לא מציג מספרים
19/10/14 18:04
27צפיות
והמספרים היבשים והאמיתיים הם כדלהלן:

ברלין זולה בסה"כ ב-10 אחוז בהשוואה לת"א

אתה צריך 14 אלף ש"ח בברלין לעומת 17 אלף ש"ח בת"א כדי לנהל אותה רמת חיים
http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_citie...

כלומר, ההבדל הוא מזערי 
זה אחרי הפיחות האחרון בשקל
19/10/14 20:18
30צפיות
בכל אופן, כנראה ברלין היא לא מציאה גדולה כי היא הרבה יותר זולה ממינכן ופרנקפורט. סביר להניח שיש שם אבטלה גדולה או הכנסה ממוצעת נמוכה.
10%???
21/10/14 00:16
13צפיות
זה מה שהבנת מהלינק שלך??

Indices Difference Info
Consumer Prices in Berlin are 11.46% lower than in Tel Aviv-yafo
Consumer Prices Including Rent in Berlin are 15.48% lower than in Tel Aviv-yafo
Rent Prices in Berlin are 24.69% lower than in Tel Aviv-yafo
Restaurant Prices in Berlin are 31.81% lower than in Tel Aviv-yafo
Groceries Prices in Berlin are 8.78% lower than in Tel Aviv-yafo
Local Purchasing Power in Berlin is 34.77% higher than in Tel Aviv-yafo

כל המדדים יותר גבוהים בתל אביב בין 9% ל35%.
הבדל של 3K שח זה ממש לא 10% במשכורת המדוברות.

וכל זה, בעוד שההכנסה הפנוי בברלין גדולה מבתל אביב ביותר מ10%...

באמת שאני לא מבין איפה פה ההבדל המזערי, הכל עולה משמועתית פחות, הכנסה פנויה גבוה יותר. בהחלט הבדל מזערי.

את הקישור הראשון פתחת?
21/10/14 07:13
21צפיות
בדיחה עצובה
21/10/14 17:52
10צפיות
דבר ראשון, זה יוצא 10% בגלל התחבורה שמעוותת את התמונה כי אין פה שקלול של כמות כסף, מבחנת האתר שהבאת, חופשי חודשי שעולה 110 שח בחודש יותר בברלין (הבדל של 45% לטובת תל אביב), הרבה יותר משמעותי מאותו רכב שעולה 24K שקל פחות בברלין.
אותו דבר לגבי שכר דירה, הבדל גדול מאוד בסכום, אבל באחוזים זה יוצא פחות מאשר בתחבורה, למרות שההבדל רק בדיור הוא כ2100 שח לחודש.

זה רק לגבי העלות, לפי הלוגיקה שלך, אם כך, בהודו לדוגמא, הרבה יותר טוב לחיות מבתל אביב, הכל יותר זול, אבל מה עם הכנסה? נגיד וההבדל הוא באמת רק 10% (למרות שאם נוציא את תחבורה כי ההבדל מזערי ומטעה זה כבר קופץ ל16%), מה עם ההבדל בהכנסה פנויה של בערך 15%? זה הופך ה-10 או 16% ל25-30%.

בקיצור, גם 10% זה לא הבדל מזערי, בוודאי ש25-30% זה ממש לא מזערי!
ראה את הסקרינשוט המצורף
הודעה זו מכילה תמונות
21/10/14 07:23
24צפיות
מתוך דיון מקביל 
לא, מדוע?
20/10/14 09:21
20צפיות
סיפוריהם של יהודים שונאי יהודים מצויים בשפע גם בעברית.

זה לא מה שישנה את המצב, בסופו של דבר
20/10/14 22:46
11צפיות
אבל כמו עם מנהיגי המחאה שמולי ושפיר, שרכבו על הגל בדרך לכנסת ונעלמו, אולי גם לבחור הזה יש שאיפות דומות. ובכל מקרה, הסגנון הישראלי של לבכות על המילקי לא מוסיף כבוד לעם ישראל. לא טוב לך המילקי? אל תקנה, היצרן כבר יבין את הרמז דרך הכיס!
למה הוא לא קרא לרשומה שלו "אני שונא רוסים?"
18/10/14 14:36
99צפיות
מדי פעם אני קורא רושמות מבלוגים שונים והינה ממש בטעות נפלתי על בלוג בו מצאתי את הרשומה הבאה:
http://www.tapuz.co.il/blog/net/ViewEntry.aspx?Ent...

פשוט מזעזע שהעורכים בחרו בערך הזה. לרשומה הגיבו 260 איש,  שחלקם אולי אפילו רובם הסכימו מיד עם הבלוגר אני חושב שזה בין המקרים הבודדים בהם אני נתקל בתגובות כה רבות לרשומה בודדת, באמת מעניין למה. באמת שזה רק מוכיח שאנחנו מלאים בגזענות, אוהבים לשפוט אחרים ולדחוף את האף.

'חכם' אחד אפילו רצה לחשוף תובנה:
"רוסי הוא למעשה סוג של חתול.
לכן יש לו רק את היכולת ליילל יללות, דבר אשר לך נשמע כמו השפה הרוסית. 
האם ראית חתול אשר מדבר עברית? לא! ובכן, הנה התשובה! 
חתולים לא יכולים ללמוד עברית! הם בע"ח, ובעלי חיים לא מסוגלים ללמוד לדבר!"

בושה לנו כעם.

הנושא נדון בהרחבה בעבר
18/10/14 15:50
42צפיות
כתמצית: ככול שפרופיל סוציאו-אקונומי של מקום גבוה יותר, כך שילוב יוצאי ברה"מ בחברה טוב יותר. כך למשל במקום בו אני גר כרגע הרוסית כמעט ולא נשמעת למראות שדוברי השפה ישנם פה ושם. מרביתם בנשואי תערובת. ואילו במקום בו גרתי קודם (מין הסתם לא היה מדובר בשכונת יוקרה) השפה הרוסית נשמרת בקנאות והאינטרקציה עם הותיקים מינימאלית למדי.
למה לא לשמר שפה? היום אנשים לומדים שפות הזויות
19/10/14 14:20
34צפיות
אפילו את שפת האורדו סתם בשביל התחביב אז למה לא לשמר שפה שימושית כמו רוסית שקיבלת מהדורות הקודמים?
לא מבין איך זה שאם אני בעשירון העליון אני צריך מיד להדחיק את השפה הזו ממני.

º
24/10/14 23:27
2צפיות
הייתי מגדיר את זה אחרת:
24/10/14 23:34
15צפיות
ככל שהפרופיל הסוציו-אקונומי של המקום גבוה יותר, כן השפה הרוסית פחות מעצבנת אידיוטים למיניהם.

ההתכחשות לשפת האם נובעת מדחף משונה להתרפס בפני הילידים, תוך "הכרה" אידיוטית ב"עליונותם".
לפיכך, כאשר מישהו אינו מתכחש לשפת אימו, אזי היליד הפרימיטיבי קולט, שהמישהו הזה אינו מתכוון להתרפס בפניו, וזה חורה לו.
מאמר נחמד. נעבור רגע על העובדות:
18/10/14 15:56
59צפיות
מרבית גדולי התורה של עם ישראל היו ילידי האימפריה הרוסית.
מרבית אנשי העליות הראשונות היו ילידי האימפריה הרוסית.
מרבית מקימי המדינה היו ילידי האימפריה הרוסית.

בזכות הצבעתו של הגוש הסובייטי באו"ם הוקמה מדינת ישראל.
בזכות עליית ברה"מ נמנעה קריסתה של מדינת ישראל.

הרשימה עוד ארוכה, אך המסר חד וברור: בזכות יהדות רוסיה הוקמה ועדיין קיימת מדינת ישראל.
לצערינו, הדורות האחרונים שכבר נולדו בארץ, עשו נזק מטורף ובלתי הפיך.
אך יהדות רוסיה מוצתה, לכן "אין אני לי - מי לי" מקבל משנה תוקף.

אנו משתתפים בתסכולו של כותב המאמר, ומציעים לפנות לשירות פסיכולוגי. אולי עוד לא מאוחר.
º
18/10/14 16:26
16צפיות
º
המשפט האחרון חזק !!!
19/10/14 16:53
13צפיות
רייטינג רייטינג
18/10/14 16:16
41צפיות
פעם תפוז גם קידמו בלוג שתמך באיוון דמיוניוק (כדי לעורר דיון עלאק).. הכל משיקולי רייטינג (כי קונפליקט מביא יותר רייטינג מאשר לדבר על דברים "נחמדים").

לגופו של הבלוג- הוא לא מחדש שום דבר, לא הוא ולא דומיו. את הטענות שלו הוא בכיף יכול להפנות לכל עולה בארץ, מה לעשות שאם יש מיליון עולים ממקום איקס נוכחותם מורגשת יותר מ20 אלף עולים מוואי. את הבשר הלא כשר, אם זה כ"כ מפריע לו, הוא יכול למצוא אצל הרומנים.
מעניין אם היו מקדמים פוסט של דובר/ת רוסית שהיו כותבים
19/10/14 14:21
28צפיות
על הגענות והקשיים שלהם פה.
חושב שלא.
אני לא חושב שבהכרח
19/10/14 17:05
22צפיות
התשובה שלילית. לא פעם קידמו שרשורים מהפורום הזה.
הוספתי לו כמה תגובות,
25/10/14 23:41
13צפיות
מוזמנים להצטרף. מותר להוריד את הכפפות.
לו סמואיל מרשק היה יודע עברית, הוא היה מתהפך בקברו
16/10/14 23:06
86צפיות
במקרה נח מבטי על קובץ סיפורי קיפלינג בתרגומה של תלמה אליגון־רוז. בעוד שהחלק הפרוזאי מתורגם לא רע, את תרגומי השירה ניתן לכנות במילה אחת: זוועה. מצ"ב דוגמה מני רבות: אל מול המקור השקול והמחורז של קיפלינג והתרגום הווירטואוזי של מרשק ילדי ישראל מקבלים בליל של משפטים מקוטעים ומרושלים.
הכל נגזרת של אוצר המילים. הרוסית עשירה עשרות מונים מהעברית.
17/10/14 18:35
27צפיות
בכל מקרה, תמיד כייף לקרוא שוב ושוב את מארשאק. הנה עוד קצת אודות האיש הכל-כך מוכשר הזה: http://vladimirpozner.ru/?p=2089
הנה השתעשעתי בשעה האחרונה:
17/10/14 23:27
71צפיות
יש לי שישה אנשי שירות, בלי חת, חסרי לאות
וכל אשר ראשי אוצר לימדוני במסירות

אז איך קוראים להם אשאל, ענו לי, ידידיי!
שמותיהם למה, מי ואיך, מה, איפה ומתי

שולחם אני למלאכתם ביבשה וים,
אך לבסוף אוסף אותם למחוז מנוחתם.

להם אני חופשה אתן כשבעצמי עסוק,
גם ארוחות הן זמן חשוב, איש לא ירגיש עשוק!

אבל לאנשים שונים יש השקפות שונות,
אני מכיר ילדה אחת - צמיתיה רבבות!

אותם שולחת היא הרחק, ללא חופשה ופנאי -
אלפיים "איך", שש אלף "מה", ומיליון "מתי"!
º
אהבתי מאוד. יש כבוד.
18/10/14 11:03
14צפיות
º
תודה רבה
18/10/14 13:19
7צפיות
º
18/10/14 16:17
5צפיות
גרסה נוספת
18/10/14 19:21
31צפיות
אהבתי מאוד. אבל הרי תסכים איתי בכך
18/10/14 23:49
17צפיות
שמי שיודע אנגלית ורוסית, ויודע לייצור ביניהן הקבלה, יצליח בתרגום לשפה נוספת (עברית) הרבה יותר ממי שיודע רק שתי שפות - המקורית והמתורגמת.
יכולת הפיענוח והדימיון שלך הרבה יותר עמוקים משל הצברים הממוצעים - גם בגלל שאתה יודע לחשוב בשפה שלישית, שבמקרה גם מאוד עשירה. 
מרשק ידע שפות נוספות חוץ מרוסית ואנגלית?
19/10/14 08:48
23צפיות
כשיש לך מול העיניים גם המקור וגם התרגום לשפה אחרת שאתה יודע, אז יש לך שני מקורות להשראה ורעיונות במקום אחד, זה כן יכול לתרום לתוצאה, אבל הרי כשאתה מתרגם אתה מוגבל לאוצר המילים והחוקים של שפת היעד, אז איך העושר של השפות הנוספות שאתה יודע יכול לעזור לך בכך?
הוא למד בגימנסיה
19/10/14 17:09
22צפיות
סביר להניח שבה לימדו צרפתית, אולי יוונית וגם לטינית. כמו כן, ייתכן שידע יידיש במידה כזאת או אחרת.
הוא ידע, בין השאר, יידיש ועברית,
24/10/14 16:14
21צפיות
ואף תרגם משירי ביאליק ליידיש: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%9E%D7%95%D7...
או קיי, מסכים, מצאתי הוכחה נוספת
25/10/14 19:41
6צפיות
"בתקופת השהות בוויטבסק אצל סבא וסבתא למד את יסודות העברית עם המלמד"
º
24/10/14 16:02
4צפיות
º
24/10/14 15:58
6צפיות
º
זה מוזר, כי מדובר בפזמונאית לא רעה בכלל
19/10/14 16:47
15צפיות
הרבה יותר קל לכתוב פזמונים מאשר לתרגם שירה
19/10/14 17:30
23צפיות
הצלחתו של שיר פופי ממוצע היא פועל יוצא של לחן קליט המחליק את כל חספוסים של המלל. קח לדוגמה את הפזמונאי הסובייטי-יהודי איליה רזניק (גילוי נאות: לא, הוא לא קרוב המשפחה שלי ) שכתב עשרות פזמונים מוצלחים, אך השירה פרי עטו היא תת-רמה.
º
לטעמי האישי היא פזמונאית הרבה יותר טובה מרזינק
19/10/14 20:33
11צפיות
מהרש"ק ידע עברית
24/10/14 18:43
12צפיות
מקור השם מהרש"ק:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%94%D7%A8%D7...(%D7%A4%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A9%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D)

לא בטוח שהוא ידע עברית
25/10/14 19:39
7צפיות
הוא מעולם לא למד ב"חיידר", אלא בגימנסיות רוסיות. מרשק אמנם כתב כמה שירים בשבח הציונות, אך אני בספק אם ידע יידיש, שלא לדבר על "לשון הקודש".
הלמ"ס מרגיע: רוב היורדים מישראל אינם ילידי הארץ
54תגובות
16/10/14 20:53
139צפיות
עוד הוכחה לכך שאנחנו אזרחים סוג ב': אם נעזוב את ישראל, זה בכלל לא מדאיג את הלמ"ס, רק ירידת הצברים היא המדאיגה.

(המשך...)
עוד הוכחה לכך שאנחנו אזרחים סוג ב': אם נעזוב את ישראל, זה בכלל לא מדאיג את הלמ"ס, רק ירידת הצברים היא המדאיגה.
רקע כללי של מוסקבה
הודעה זו מכילה תמונות
15/10/14 01:30
60צפיות
אני וחבר שלי ביקרנו במוסקבה: לי יש שורשים רוסים,חבר שלי רוסי.
מה אני יגיד לכם? מוסקבה עברה שינוי אדיר,רק חבל שבונים גורדי שחקים כמו באמריקה,דעתי האישית זה פוגע ביחודיות של העיר!
מצרף תמונות

צילם מיכאל איצקוביץ
כל עוד לא מסתובבים שם בלילות, הכול בסדר
15/10/14 08:08
53צפיות
לא יכול שלא להפליץ איזו שטות בניסיון לעקוץ?
15/10/14 08:20
43צפיות
השינא שלכם לרוסיה - תופעה
מישהו מכריח אותך לקרוא את מה שאני כותב?
15/10/14 08:27
42צפיות
תירגע
אני לא יודע איך בניו יורק,
24/10/14 18:54
10צפיות
אבל בתל אביב באמת יותר בטוח להסתובב בלילה מאשר במוסקבה.
אני מסכים אתך שגורדי השחקים מקלקלים,
24/10/14 18:49
8צפיות
אבל אנחנו במיעוט.
למה אתה "יגיד" בגוף שלישי?
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום