לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:

פורום "ישראל ברוסית" מהווה במה ליוצאי ברית המועצות לשעבר והמדינות שקמו בעקבות פירוקה.

בפורום דנים בכל נושא הקשור לעלייה ארצה, השתלבות בארץ, קשר עם ארצות המוצא, עולים טריים וותיקים כאחד.

כמו-כן, ניתן לדבר על התרבות הרוסית והשפה הרוסית ולשאול שאלות ללומדי השפה הרוסית.

הפורום מיועד ופתוח לכל גולש, עולה וצבר כאחד, בני כל הגילאים/מינים/עדות/לאומים/דתות/השקפות עולם.

ובמיוחד לגולשים הסמויים שאני יודע שקוראים כאן בסתר, אז קדימה  הירשמו לתפוז והתחילו להשתתף בצורה פעילה.

אנא הקפידו לשמור על חוקי הפורום והאתר.

גלישה מהנה ודיונים פוריים

ל-טלמון סילבר: בוא נתחיל לדייק
70תגובות
04/09/14 22:33
124צפיות
1) המערב לא הדיח את הנשיא ינוקוביץ'. מי שהדיח אותו אלו ככול הראה היו האוליגרכים שבזמנו המליכו אותו אך בהמשך הסתסכו אימו. אבל בכוחו של המערב היה לעצור או לרכך במידה רבה את האירועים, וזה ככול הנראה היה חכם ביותר מצידו.

2) הנשיא הנוכחי של אוקראינה נבחר בצורה חוקית וכולם...

(המשך...)
1) המערב לא הדיח את הנשיא ינוקוביץ'. מי שהדיח אותו אלו ככול הראה היו האוליגרכים שבזמנו המליכו אותו אך בהמשך הסתסכו אימו. אבל בכוחו של המערב היה לעצור או לרכך במידה רבה את האירועים, וזה ככול הנראה היה חכם ביותר מצידו.

2) הנשיא הנוכחי של אוקראינה נבחר בצורה חוקית וכולם כולל רוסיה עצמה מכירים בזאת. כך שאין גם מקום למילה "חונטה"

3) לעומת זאת, סיפוח קרים נעשה במחטף באופן בלתי-חוקי. אבל בהיסטוריה העכשוית כידוע לא מדובר בתקדים יוצא דופן.

4) "הפטריוטיות הינה המקלט האחרון לנבלים". אין דבר נכון יותר לגבי המשטרים הנוכחיים, הן ברוסיה והן באוקראינה.
מה דעתכם על דבריו של הד"ר אבי שמחון?
03/09/14 19:12
38צפיות
הנ"ל מוזכר בעמ' 127 של "המיליון ששינה את המזרח התיכון":

º
אין מה לעשות -אלו הדיעות הרווחות בקרב האליטות והמיאון העליון
03/09/14 20:40
13צפיות
º
אולי נלמד אותם לקח?
04/09/14 15:00
5צפיות
º
אח"כ הוא התנצל ואמר שדבריו הוצאו מהקשרם
04/09/14 09:52
12צפיות
º
היתה לו ברירה?
04/09/14 11:49
5צפיות
|*|נפתח פורום סדרות וסרטי אנימציה
03/09/14 12:10
12צפיות
|אקשן| אנימציה היא גם אבל ממש לא רק לילדים. פתחנו בשבילכם פורום בו לדבר על סדרות אנימציה מנילס הולגרסון ועד ספיידרמן לדורותיו.
אז אם אתם אוהבים את סרטי דיסני, משפחת סימפסון או סתם אוהבים להיזכר בסדרות וסרטי אנימציה נוסטלגיים, הפורום הזה הוא בשבילכם.

|טי-וי|היכנסו כבר עכשיו לפורום סדרות וסרטי אנימציה
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
דוברי רוסית, בעיקר מבוגרים,
05/09/14 16:18
36צפיות
אמורים להכיר את סרטי האנימציה הסובייטיים האיכותיים, הן מבחינה אמנותית, והן מבחינת התכנים.
אבל לא נראה לי שמשתתפי פורום זה מכירים במיוחד את התרבות הסובייטית. את השחקן הליטאי הדגול דונטס בניוניס למשל.
סרטי האנימציה הסובייטיים
05/09/14 16:24
20צפיות
לעיתים אומנם איכותיים, וכולנו אוהבים אותם, אך לרוב הם אינם מקוריים. יש בהם שני זרמים של העתקות - מהאסכולה האמריקאית של דיסני, ומהאסכולה הגרמנית (אלו האחרונים לטעמי דווקא איכותיים יותר).
טוב שיש ממי להעתיק
05/09/14 16:32
20צפיות
בוא סתם נשווה:
סָמִיי סָמִיי (על האריה "הכי חזק, הכי חכם, הכי יפה")
גור האריה והצב (יה נה סולנשקה לז'ו)
38 תוכיים
החתול מטרוסקין ושאר החבורה
הקיפוד בערפל
(קל למצוא קישורים)
מסכים איתך
05/09/14 19:19
13צפיות
לי יש נגיעה משפחתית לנושא האנימציה ואכן הדברים היו כאלה- הרבה רעיונות הועתקו מהמערב. הנה אחד לדוגמא-

נו פוגודי למשל שאב את עצמו מטום וג'רי. כמובן שאין זה אומר שתעשיית האנימציה הסובייטית לא הייתה איכותית. לדעתי היא הרבה יותר טובה מהאנימציה שמסתובבת היום- האנימציה היפנית עם הקווים הגסים והפשטניים. אבל הסוביטיים בסופו של דבר הכירו בעובדה שהמערב יכול ליצר דברים איכותיים מאוד. למשל- ובדה שלא ידועה להרבה אנשים אבל סרטים שהופקו בגרמניה הנאצית שודרו בברה"מ אחרי המלחמה. כמובן שלא דובר בסרטי "תעמולה" אלא בסרטים עם נושאי "פרווה". וזה למה? כי תעשיית הקולנוע הסובייטית סבלה ממחסור, גם בגלל המלחמה וגם בגלל הטיהורים. אותו דבר גם באנימציה.
האים זה לא דומה לאנימציה סובייטית של שנות ה-60 ?
05/09/14 16:28
23צפיות
נחמד
05/09/14 16:40
15צפיות
אבל נראה לי יותר דומה למיוזקל אמריקני. לא זכורים לי סרטונים סובייטיים משנות ה-60 בלי מילים.
אולי החמור הצועד בהתחלה הזכיר לך את המוזיקאים מברהמן, עד כדי "העתקה"?
כאן באיכות הרבה יותר טובה
05/09/14 16:42
14צפיות
ויש עוד כמה:
05/09/14 16:52
18צפיות

ואני אוהב את זה:

גם אנימציית הבובות שהפכה לסימן היכר של האסכולה הרוסית הומצאה בגרמניה

יותר ישן
05/09/14 18:06
10צפיות
בויקיפדיה בעברית (ובשפות אחרות).
אני מומחה לעניין, אבל אם האנימציות הסובייטיות "הועתקו" מהגרמניות, אז לא נראה לי ש"ההעתקים" נופלים מ"המקור".
צודק
05/09/14 19:25
9צפיות
גם ביררתי - אנימציית הבובות בכל זאת הומצאה ברוסיה. כך שמדובר בז'אנר אוטנתי.ולגבי הדוגמה שהבאת - הסרט משנת 1972. והסגנון די דומה לסרטים גרמניים מוקדמים בהרבה. וממשלא דומים לתוצרת דיסני.
אם הייתי רוצה להגיב בנושא האנימציות בכלל
05/09/14 18:09
13צפיות
הייתי עושה את זה בפורום המיועד להן, שפורסם כאן.
הגבתי כאן, כי רציתי להתייחס לאנימציות ("מולטיפליקציות") הסובייטיות הקלאסיות.
Exo MOCKBbI על אבידות צבא רוסיה באוקראינה
03/09/14 08:56
51צפיות
בקרב אחד צבא רוסיה איבד יותר חיילים מכל האבידות של ישראל במבצע צוק איתן:
ראשית כל זה מעיד על חופש תקשורת למופת ברוסיה
03/09/14 10:01
30צפיות
יחד עם זאת זה לא קורה בזכות המשטר, אלה למרותו. זה קורה בזכות האנשים האמיצים שלא דואגים לשלומם (בעל העיתון והפליטיקאי הפרובינציוני שפירסם את העניין הוכה ונחבל). ויש כמובן להוריד את הכובע לפניו.

ולמראות שתמלול שיחה כלשהי, לא ממש ברור בין מי למי יכולה להיות מזוייפת בקלות, והיא איננה מווה הוכחה, אני אישית נוטה להאמין שזוי האמת. והאמת הזו גם תתחיל לצאת לאור ובסופו של יום הציבור הרחב ברוסיה יהיה מודע לה. וכך המשטר יתחיל לזלול את הדייסה הרקובה שבישל במו ידיו (בעצם זה לא יכל להיות אחרת).
היכן בדיוק כוחות רוסיים נלחמים ?
03/09/14 10:52
27צפיות
אני קיבלתי בינתיים מידע על המורדים שנלחמים סביב דונצק וכבשו את שדה"ת של העיר.
כמו-כן, מורדים שנלחמים והודפים/משמידים כוחות אוקראינים באיזור לוגנסק.

מהו הסד"כ הרוסי שפועל באוקראינה ומה מיקומם ?
הדיווחים סותרים
04/09/14 12:51
20צפיות
תלוי איזה אתרים מדווחים מה. אתרים אוק' דיווחו אתמול שכל דרום מחוז דוניצק בידי ה"בדלנים" ולפי המפות שלהן אפשר לחשוב שה"בדלנים" לא השיגו ככ הרבה. בין השורות אפשר להבין שהמצב חמור יותר ושמריופול כנראה מכותרת.

לפי אתרים רוסים ה"אזרחים התמימים" כבר כבשו את פריז ומתקדמים לעבר הירח. מניח שהמציאות היא בין לבין - יש השגים ל"בדלנים" והצבא האוק' נסוג אבל לא הובס ומצליח לעצור בחלק מהמקומות את ההתקדמות. יש בחור ברוטר בפורום סקופים שמפרבם דיווחים יחסית אמינים עם סרטונים ומפות.

לגבי מספר החיילים הרוסים שנלחמים בפנים המספרים נעים בין כמה אלפים ל10-15 אלף. יש לזכור שחלק גדול מה"בדלנים" הם שכירי חרב ו"מתנדבים" מקווקז ורוסיה ולא חיילים רוסים סדירים.
º
כלומר חטיבות שלמות שלוחמות בכוחות אוקראיניים
05/09/14 01:03
4צפיות
אוכלוסיה: רוסיה - 140 מיליון, ישראל - 6 מיליון.
03/09/14 10:53
26צפיות
יחי ההבדל הקטן. כמובן שחבל, אך זו ארצם.
º
בישראל יש 8 מיליון תושבים
03/09/14 11:01
10צפיות
רבע מהם פטורים משירות צבאי. לפיכך - 6 מיליון
03/09/14 19:13
17צפיות
אזרחים אפקטיביים.
º
נו באמת - וברוסיה כל ה-140 מיליון חייבים בשירות צבאי?
04/09/14 09:23
6צפיות
º
04/09/14 12:42
6צפיות
º
הידד לצבא הגיבורים של בנדרה
04/09/14 11:44
4צפיות
דיווחים מהשטח
62תגובות
01/09/14 18:58
109צפיות
אירנה דובגל, אשר הואשמה ב"ריגול לטובת אוקראינה" בדונצק ונקשרה לעמוד מספרת על ההתעללות שעברה. כמה נקודות חשובות- ע"פ דבריה רבים מה"בדלנים" הם שכירי חרב קווקזים ולא מקומיים (לא שזה מפתיע), עיקר העיסוק של ה"בדלנים" הוא לא בשחרור/הגנה על תושבים אלא פעילות קרימינלית...

(המשך...)
אירנה דובגל, אשר הואשמה ב"ריגול לטובת אוקראינה" בדונצק ונקשרה לעמוד מספרת על ההתעללות שעברה. כמה נקודות חשובות- ע"פ דבריה רבים מה"בדלנים" הם שכירי חרב קווקזים ולא מקומיים (לא שזה מפתיע), עיקר העיסוק של ה"בדלנים" הוא לא בשחרור/הגנה על תושבים אלא פעילות קרימינלית (בין השאר חטיפת אנשים לצורך כופר). לחלק גדול מתושבי האזור אין שום קשר או תמיכה ב"בדלנים".

בידי ה"בדלנים" יותר מ-400 חטופים (חלקם אזרחים שלא קשורים ללחימה). בנוסף ע"פ טענת הממשל האוק', אין מידע מלא על מספר החטופים מאחר וחלקם הועברו לרוסיה.

אוק' פרסמה הקלטת שיחה בין ה"בדלנים" למפעיליהם ברוסיה. ע"פ ההקלטה, לכאורה, ההנחייה ל"בדלנים" היא להוציא בכוח הודעות מחיילים שבויים, להעבירם בסתר לרוסיה ושם לעצור אותם באשמת "מעבר גבול לא חוקי".

קצין אוק' מת לאחר התעללות פומבית שערכו בו ה"בדלנים". 

וכל זה רק קצה הקרחון בהתנהלות ה"הומנית" וההגנה על אזרחים של פוטין והחונטה שלו.
ה"גיאוגרפיה" של אתר וואלה
01/09/14 10:37
63צפיות
וואלה: הספינה האוקראינית שהותקפה בקרים: 2 חובלים נעדריםמאת: רויטרס
יום שני, 1 בספטמבר 2014, 9:28
תגיות: אוקראינה
שני חובלים בחיל הים האוקראיני נעדרים לאחר שהספינה עליה שטו הותקפה אתמול (ראשון) על ידי תותחים מכיוון החוף בזמן ששטה בים אזוב ממזרח לחצי האי קרים. שמונה אנשי צוות נוספים שהיו על הספינה הוצלו. בדלנים פרו-רוסים לקחו אחריות לירי.
התותחים שירו מכיוון החוף על סירת הקרב האוקראינית היו מזרחית למָרִיאוּפּוֹל, שזה לא בדיוק "בקרים"
בסדר, שטיפת מוח זה לא דבר חדש, אבל לפתוח מפה גיאוגרפית יכול כל אחד! לא כך?
אולי חשבת שאי הדיוק בפרטים הקטנים, כמו בגיאוגרפיה, בעניין זה
01/09/14 11:32
41צפיות
(מה שקורה באוקראינה) נובע מזילזול? אולי כי את הרוב המוחלט של הישראלים (לא יוצאי ברה"מ לשעבר) זה לא כל כך מעניין?
הכל נובע ממידת הזיקה של המסוקר למסקר. בגלל זה הישראלים יודעים (או יותר נכון ידעו) על מיט רומני וההבדלים בינו לבין יריביו ובגלל זה לא איכפת להם ממה שקורה בלגיה (נניח).

אזכור מלאכותי של קרים בהקשר הנ"ל אינו "פרט קטן"
01/09/14 11:39
33צפיות
זלזול זה גם נכון, אבל במקרה הנדון זו גם מגמתיות.
זלזול ומגמתיות ביחד. טוב?
ניתן להגדיל/להקטין (זה מימין למטה) ולהזיז.
איפה מריאופול, ואיפה קרים?
התקשורת הישראלית ידועה ביכולותיה המופלאים לסלף דברים
01/09/14 23:34
20צפיות
לא פעם ראיתי כתבה באתרים הישראלים, המתייחסת ל-CNN או NYT, ותרגום הדברים לא היה מדוייק.
אבל האתרים הרוסיים (גם בארץ) בהחלט "מגדילים ראש" בהקשר לכך עוד יותר מעמיתיהם הצברים.
כלומר, בין הכתבה המקורית למדווח נוצר פער לא קטן, שמשנה כמובן את הבנת הנאמר.

בכל מקרה, זו דרכה של תקשורת. ומכאן הלקח - להשתדל לקרוא את שפת המקור.
זה בסדר, כולם עושים פאשלות
02/09/14 07:25
27צפיות
בד"כ כשאתר X מסקר אירועים במדינה Y, פה ושם יוצאים לו פקשושים. ראיתי לא מעט מפות ישראל מוזרות באתרים רוסיים ("כפר סבא היא שכונה בתוך תל אביב" וכיו"ב)
זה יותר דומה לסילוף מכוון
02/09/14 07:36
23צפיות
כי המטרה היא "לקשר" את קרים לסיפור.
זו לא הכתבה הראשונה בוואלה על אותו הארוע. בפעם הראשונה כתבו "לייד קרים" או משהו כזה, ועכשיו כתבו "בקרים". זה נראה שיטתי. איזה אחוז מהקוראים יפתח מפה גיאוגרפית ויבדוק (מה גם שהכתבה אינה מפרטת שהסירות הופגזו מזרחית למריאופול)? רוב הקוראים שיתקלו בכותרת הכתבה יזכרו את קרים, ואת המשתמע מכך.

בנוגע לכפר סבא... ולגודל של רוסיה... בכל אופן אין מה להשוות בין המרחק מכפר סבא לתל אביב לבין המרחק ממריאופול לקרים
אם אתה רוצה סילוף מכוון
02/09/14 07:57
30צפיות
ראה ערך את קביעת העיתונות הרוסית שבמלחהע השנייה נהרגו רק 42 אלף חיילי הצבא האדום ממוצא יהודי. או את פרסומי "המצב בדוניצק" עם צילומי צ'צ'ניה/סוריה.
אני רוצה שאף אחד לא יסלף
02/09/14 10:50
22צפיות
אני חושב שיעזור לך  אם תנסה להתרכז בנושא אחד כלשהו, שלא יהיה גדול עליך
לא ראיתי את התייחסותך לעניין סילופי
02/09/14 11:09
31צפיות
התשקורת הרוסית.

הערות לגבי רמתך האישית אתה מוזמן למצוא בכללי הפורום שאתה מנהל.
º
02/09/14 11:36
4צפיות
זאת רמת התייחסותך?
02/09/14 11:42
20צפיות
עלוב ולא מכבד את רמת הדיונים הנהוגה כאן.
ניחשתָ, זו התייחסותי
02/09/14 12:20
26צפיות
ואכן אינני מכבד את "רמת הדיונים" שלך.
הדדי
02/09/14 12:27
22צפיות
º
תכל'ס, אתה טוען שמריאופול נמצאת בקרים?
02/09/14 10:52
14צפיות
º
02/09/14 12:48
4צפיות
מה לעשות - תכלס היא אכן שכונה של ת"א הגדולה
02/09/14 07:59
37צפיות
מבחוץ קשה להבין איך כל יחידה בגודל שכונה ולעיתים פחות מכך מהווה על הנייר עיר נפרדת. אלה מה...  המנגנונים הביורוקרטיים המנופחים, המשרות הפוליטיות וכן הלאה - הם ממש לא על הנייר.
02/09/14 10:46
29צפיות
ידידה שלי מסנקט פטרבורג אמרה לי שיש לה חברה בארץ, "בשכונה דתית בתל אביב".
ניסיתי לברר, איזו מן שכונה זו, והתברר שקוראים לה בני ברק
אמרתי לידידתי, שזו עיר נפרדת, אל תעליבי, ואפילו שלחתי לה מפה של גוש דן, בה כל עיר צבועה בצבע אחר, אבל היא התייחסה ל"פרטים" אלה בשוויון נפש.
לא יחודי רק לישראל
03/09/14 22:48
15צפיות
גם בארה"ב לדוגמא, הרבה פעמים פרברים מחולקים לערים קטנות יחסית.

באיזור שלי לדוגמא יש כ14 ערים שונות שעובר דרך כולן רחוב עירוני אחד (ואלי עוד איזה 5 שהרחוב הספציפי הזה לא עובר דרכן אבל הן כולן קרובות), בנסיעה עירונית של 15 דקות אפשר לחצות 3-4 ערים.
יש ערים של 14K תושבים יש של 100K, ו2 ערים גדולות של כמליון איש כל אחת. מאוד מזכיר את גוש דן בסך הכל.

באירופה זה כנראה פחות מקובל, אבל בארה"ב בכלל לא נדיר.
חידה על השפה הרוסית
29/08/14 00:34
43צפיות
כידוע ה"דיונים" (המשפטיים, הפרלמנטריים, וכולה) ברוסית זה "PRENIYA" (הרקבונות). מהו לדעתכם המקור של המילה?
º
באוקראינית prity זה "להזיע"
31/08/14 18:52
11צפיות
נכון מאוד
01/09/14 11:53
21צפיות
"להזיע" ו"להתווכח" באים משני שורשים סלאביים שונים לחלוטין שרק נשמעים זהה. אך ברגע היסטורי מסויים משמעותם הצטלבה. זה קרה במאות 15-17 כאשר במוסקווה היה קיים המוסד המכונה boyarskaya duma, סוג של פרלמנט פיאודלי. הנציגים של משפחות האצולה, boyare

והם לבשו פרוות צובל מהודרות עם השרוולים עד הרצפה וגם כובעי צובל יקרות, וכך בלבוש החם הזה הם דנו  בנושאים שונים שעות על גבי שעות הן בחורף והן בקיץ. וזה היה מכונה: boyare preli. וכבר לא היה ברור אם הכוונה לכך שהם מתווכחים?‎ או מזיעים (נרקבים).
יש עוד מילה בעלת שורש זהה
01/09/14 12:12
21צפיות
Raspri
º
נכון מאוד!
01/09/14 12:44
2צפיות
º
גם ברוסית. Pret'
01/09/14 12:10
6צפיות
מבטאים prity אחרת מ האנגלית pretty ?
01/09/14 20:41
12צפיות
כי אם  לא , אז דובר אנגלית שינסה להחמיא לא יצליח טוב.
º
מבטאים את זה "פּרִיטִי" (pree-ty), בהטעמה מלעילית
02/09/14 07:23
7צפיות
º
תודה , אולי תייר שמדבר לאט באנגלית כשפה שניה.
02/09/14 13:07
3צפיות
אביגדור ליברמן | דיוקן
28/08/14 20:41
61צפיות
כל הכוח של ליברמן זה 15 מנדטים מתוך 120
30/08/14 16:35
42צפיות
- באופן יחסי לא רע בכלל, באופן אבסולוטי - כלום. מפלגה שלו זה בית הכלפים- מחר תהיה לו שבץ (שיהיה בריא!) וזהו, לא תהיה שום "ישראל ביתינו".
נטייה להצביע העד ימניים ב"זמן קשה" - זה לא סוד, ולא מאפיין רק רוסים.
הלוואי ויתנדף אל תהום הנשייה, ויפה שעה אחת קודם
31/08/14 18:58
40צפיות
ליברמן הוא פוליטיקאי כושל, אסטרטג בגרוש ובעיקר פופוליסט שמכוון את לשונו הלא כל כך רהוטה כלפי ערסים ופנסיורים רוסיים. סוג של פלאטו שרון על סטרואידים, דמות מגוכחת וגרוטסקית. כל היוזמות שלו, החל מ"אין אזרחות בלי נאמנות" וכלה באימוץ היוזמה הסעודית הן עדות למנת משכלו הנמוכה של איש זה, פרובינציאל ניצחי ודיקטטור דמיקולו.
º
פופוליסט לא קטן ולא גדול יותר מאחרים.
31/08/14 23:18
13צפיות
ביכולתו הפופוליסטית ניתן להניח שליברמן
01/09/14 22:43
21צפיות
הוא תלמידו של מורו - נתניהו. לפחות הוא לא מנסה להתייפייף. הדמוקרטיה חשובה, אולם ליציאות פומביות וחריפות נגד המדינה שבפרלמנט שלה אתה יושב צריך להיות מחיר.
הערבים מכבדים הרבה יותר את זה שמפגין כח ואומר את האמת שלו.
וכך מפלגתו ייצגה היום את קהל בוחריה
04/09/14 12:16
21צפיות
04/09/14 14:42
16צפיות
פונים אליך בתואר גוספודין\גאספאז'ה
28/08/14 09:55
62צפיות
האם עליך:
א. להיעלב
ב. לחוש מוחמא
ג. לצחוק על הדובר, שלא מבין שלא מתאים לפנות אליך כך?
תלוי בנסיבות
28/08/14 10:48
46צפיות
נניח אתה חבר במפלגה קומוניסטית או תנועה פטריוטית רוסית זו או אחרת - היעלב

נניח (לא אתה חלילה וחס) חסר בית שתוי שזרוק על המדרכה ובא האמבולנס לפנותך - אז לצחוק

ובמרבית הנסיבות האחרות או לחוש מוחמא או לא לחוש כלום כי זו הפנייה הנובמטיטבת
º
31/08/14 12:07
5צפיות
בשעשועון האינטלקטואלי
02/09/14 12:32
30צפיות
"שטו? גדיֶה? קגדה?" המנחה פונה אל כולם 'גספדין', 'גספז'ה'.

בשנת 1990 טסתי במטוס הונגרי. מישהו "שלהם" עישן לידינו. פניתי לדיילת ברוסית: "למה הגספדין הזה מעשן בחצי הזה של המטוס שמיועד ללא מעשנים?" ושנינו הבנו מצוין, שמילה "חדשה" זו, 'גספדין', נשאה נופך אירוני קל
זהו סגנון פניה ארכאי מימי האימפריה הרוסית ותקופת הצאר.
28/08/14 19:58
38צפיות
במציאות הלשונאית כיום, זוהי התחכמות ותו לא. בעצם, אולי גם אי ידיעת השפה המודרנית. הרבה פונים אליך כיום ב"אדוני"?
בכל מקרה, אכן התרגום המילולי של "GOSPODIN" (המבוטא GASPADIN) הוא "אדון" - אם כי המשמעות שונה בתכלית.

תכ'לס, עכשיו אני ממש מתעצבן - איך יכול להיות שאינני יכול לכתוב ב"תפוז" ברוסית, ואני חמישית מסך אזרחי המדינה ובעל המפלגה השניה בגודלה בכנסת?
ממש לא נכון
28/08/14 20:15
30צפיות
ברוסיה של היום זו פנייה נורמטיבית בכל תחום שקשור לקפיוליזם. אם למשל בדו"ח מבנק יהיה כתוב: "Uvazhaemyj gospodin". וכך גם הפקיד בבנק יפנה ללקוח. וגם עו"ד. יחד עם זאת בתחומים מסויימים נשאר ה-"Tovarish" הסובייטי. ראשית כל כמובן בצבא, שם זו הפנייה רשמית. עם בבית המשפט עסקינן אז התובע הוא "Tovarish prokuror". ואם למשל עו"ד עולה בטונים עם התובע (מה שמקובל שם פחות מכאן) אז הוא יוכל להגיד "Gospodin prokuror" ובמשפט הבא "אני הולך להגיש נגדך תלונה". ובדומה בשיח עם פקיד ממשלתי/עירוני. הסמנטיקה הזו של Gospodin/Tovarish ברוסיה של היום היא נורא מעניינת ויכולה להסביר הרבה על החברה שם. ואילו הפנייה ארכאית מימי ימימה היא "Sudar" - וזה אכן בא עם ניחוח של לעג.

אתה צודק. איזה ביזיון, ממש שמתי ת'עצמי ללעג!
28/08/14 20:28
25צפיות
טוב שאתה פה ואינני לבד במערכה.
אגב, הלעג
28/08/14 21:49
23צפיות
בסין הפנייה הקומוניסטית Tongzhi  -  Tovarish  הפכה לשם קוד של המיעוטים הסקסיים. יתכן ולא הייתה כאן כוונה ללעוג, אבל יצא נלעג.

המדינה מונה רק חמישה אזרחים?
31/08/14 12:10
17צפיות
אם לא, הרי שאינך חמישית מהאוכלוסיה
לשאלתך, כן, פונים אלי בתואר "אדוני", בעיקר כשרוצים לשדר רשמיות.

אני מעדיף
28/08/14 20:59
45צפיות
"צאר... נעים מאוד.. צאר".

המקור-

והחיקוי-

יש דברים בגו
28/08/14 22:07
24צפיות
פניית כבוד הישנה gosudar`, milostivyj gosudar - הפירוש המילולי זה הרי ראש המדינה. דהיינו הפונה מכתיר בחנופה את בן שיחו לצאר. milostivyj gosudar היה די נפוץ עד לפני המהפכה.
º
31/08/14 12:11
1צפיות
זה כמו שבעברית יפנו אליך באדון / גברת
28/08/14 23:21
31צפיות
קצת מרגיש כמו לחיות בימי הביניים
בעברית זה יותר מקובל
29/08/14 21:55
36צפיות
''אדוני'', ''מר פלוני'' וכו' אלה פניות מקובלות בעברית. ברוסית זה יצא מכלל שימוש בתקופת בריה''מ והוחלף בטובאריש (חבר). היום גם הפניה הזאת יצאה משימוש.
ואכן, פונים
31/08/14 12:16
29צפיות
בעיקר כשרוצים לשדר רשמיות, כמו במשרדי ממשלה או לשכות לשירות הציבור.
נכון, שלעתים קרובות זרים מנסים לשדר אינטימיות מזויפת, ומשתמשים בשם הפרטי, או בתואר "חבר".
לי באופן אישי מפריע שמלצר במסעדה אומר "מה תשתו, חברים?".
אבל אם זר ברחוב יגיד לי "סלח לי, חבר, איך אני מגיע לאלנבי", זה לא מפריע לי.

º
הכי נפוץ בקרב הצעירים זה "גבר", "אחי"
09/09/14 13:16
7צפיות
º
ג.
09/09/14 13:11
2צפיות
כמה ילדים חרדים יש בגני הילדים בישראל?
28/08/14 09:30
30צפיות
מה הצפי לשינויים באוכלוסיית המדינה בעוד 25 שנה?
ספירת ילדים היא דרך גרועה לחיזוי העתיד
28/08/14 09:50
27צפיות
שהרי אינך יודע אם הילדים החרדים של 2039 יהיו דומים לחרדים הבוגרים של 2014.

לא צריך להיות עתידן גדול
28/08/14 14:31
29צפיות
אם הילדים הללו שנכון להיום נמצאים בגנים לא יזכו ללימודי ליבה איכותיים - וסביר להניח שזה בדיוק מה הולך לקרות לפחות בדור הנוכחי - מין הסתם מרביתם המוחלט לא יהיו רופאים/מהנדסים/אנשי הצוורון הלבן. כמו כן כבר כרגע אפשר להגיד (ללא קשר ללימודי הליבה) שמרביתם לא יזכו בירושה בנכסים משמעותיים/סכומי כסף גדולים. ואז לא צריך להיות עתידן גדול ע"מ להעריך מה יוליד יום.
לפני חצי שנה ראיתי במו עיניי חרדים עובדים לפרנסתם
28/08/14 20:04
18צפיות
היה זה בניו- יורק, בקניון האלקטרוניקה B&H בלב מנהטן. אם ירצו, אין זו אגדה!!

עתידנות היא שעשוע נחמד
31/08/14 12:06
16צפיות
כל עוד לא משתמשים בה כדי להפחיד את הציבור, או כדי לזרוע בו אשליות.
אם הבנתי נכון, אתה מזהיר מפני מצב בו אזרחים רבים יהיו עניים.
זה תרחיש אפשרי גם בלי קשר לגודל המשפחות של החרדים.
למיטב הבנתי, זה המצב ברוב מדינות אירופה, שיש בהן גידול אוכלוסיה שלילי, ואין בהן חרדים.
עדיין, החיים שם לא עד כדי כך גרועים.

הילדה שלי לומדת בגן חב"ד
03/10/14 02:37
1צפיות
אני מעריך שחצי מהילדים שם לא חרדים.
רובם ילמדו בבית ספר דתי או חילוני - ולא בבית ספר חרדי.
"המיליון ששינה את המזרח התיכון"
27/08/14 16:35
56צפיות
אשמח לקרוא, אם יזדמן לידי
28/08/14 09:52
23צפיות
למרות שמעיתונאית ומח"כ לשעבר לא הייתי מצפה לתובנות מעמיקות של חוקרים באקדמיה.
לא התאפקתי וקניתי היום. צעד חריג - בד"כ אינני
28/08/14 19:52
24צפיות
רוכש ספרות מודפסת בעברית. זהו הספר ה-12 שרכשתי, כמספר שבטי ישראל. אגב, עפי" הספר יהדות ברה"מ היא השבט ה-13.
בהמשך לכך, ישראל היא הרספובליקה הפוסט-סובייטית ה-16 ולא המדינה ה-51 של ארה"ב.
אניח מניח,
01/09/14 12:04
21צפיות
שהספר יהיה מעניין בכל מקרה, גם אם הקורא לא יסכים לכל מה שכתוב בו. בכל אופן, אני הסתקרנתי, וארכוש אותו בהזדמנות.
לילי גלילי דווקא אכזבה אותי אישית. ראיתי פעם כתבה שלה על "שטו? גדיֶה? קגדה?" ועל קבוצות המשחקות במשחק זה בארץ. לדעתי, ההבנה שלה את המשחק היתה פרימיטיבית. מהתיאור שלה נשמע שמדובר בידע נטו, לרוב ידע סתם, על 1001 פרטים מיותרים. כאילו החבר'ה הרוסים מתחרים ביניהם מי זוכר יותר פרטים חסרי ערך.
בהקדמה של אפרים הלוי נראתה לי משונה ההגדרה שלו "חבר העמים הסובייטי לשעבר" במקום "חבר המדינות העצמאיות" או "ברית המועצות לשעבר".
אכן יש בספר כמה זיופים שמקורם לא ברור,
01/09/14 23:30
16צפיות
שהרי ישנו מחבר-שותף (רומן ברונפמן). למשל, מיכאיל גורב'צב תואר כ"הנשיא הראשון של רוסיה" - מה שעובדתית לא נכון. אם כי, הוא אכן היה הנשיא הראשון (והאחרון) של ברה"מ. בגדול, הכתוב די מתאר את המציאות שהייתה, כפי שאני זוכר אותה מ-1990, ובסה"כ רוח הדברים בהחלט אופטימית וחיובית. טוב, בינתיים אני רק בשלישי הראשון של הספר... אולי צפוייה לי הפתעה?
º
זו "טעות דפוס" רצינית.
05/09/14 18:19
8צפיות
כתבה מדהימה על תולדות רוסיה
26/08/14 22:44
37צפיות
הטלוויזיה הרוסית מזכירה את זו הסובייטית
25/08/14 14:02
69צפיות
בגיל 8, פלוס מינוס, צפיתי בסרט תעמולה שבו פעילי זכויות האזרח כגון אנדריי סחרוב או מסורבי העלייה כגון יוסף ביגון, הוצגו בתור הגיס החמישי האולטימטיבי שאנשיו מרגלים לטובת המערב וזוממים להחריב את ברה"מ מולדתנו האהובה עד היסוד. נראה כי פוטין הצליח לשמר ולשכלל סגנון זה. בכתבה שנקראת לא פחות ולא יותר "תריסר ידידי החונטה" מוצגים 13 אמנים ואנשים ציבור רוסיים שכל חטאם הוא תמיכה גלויה או עקיפה באוקראינה. הגיבור הראשי הוא אנדריי מקרביץ' שלפני זמן מה העז להופיע בפני תושבי סלוביאנסק ששוחררה מנוכחות הבדלנים הפרו-רוסיים. בכתבה רומזים למוצא היהודי שלו: "הוא לא הביע עמדה פוליטית גם כשהיה מצב מורכב במולדתו ההיסטורית" (=ישראל)

נ.ב. מן הסתם עוד מעט יגיע לפה המשתמש איליה40 ויתחיל לספר לנו שבארץ שונאים את חנין זועבי, ושישראל הרבה פחות חופשית מרוסיה וכו' וכו' 
אתה מגזים
25/08/14 16:10
42צפיות
הטלוויזיה הסובייטית הייתה מראה עגום למדי. מבוקר עד לילה היו שם שירי הכפר, רומנסים או בלט של מאה ה-19, דיבורים אידיאולוגיים ריקים מתוכן על "תוכנית המזון", סרטים גרועים על גיבורי העבודה ולחימה. ורק ברגעים הנדירים, פעם בשבוע בלילה היו סרטים איכותיים יותר. גם הילדים לא ידעו הרבה נחת ממנה. הסרטים המצויירים רבע שעה ב-19.45 (לילה טוב הקטנטנים) ו-40 דקות בשבת "מתארחים אצל האגדה". עד שנות ה-80 הייתה תוכנית בוקר חינוכית נוספת לילדים.

ולא שהערוצים הממשלתיים של היום הם פאר היצירה, אבל מבחינת התוכן אין מה להשוואת. ומבחינת התעמולה - הרי כולם חוטאים בה, גם הטלוויוזות במערב, וגם במזרח, ובטח שבישראל.
תגובה צפויה למדיי
25/08/14 16:18
34צפיות
אתה כהרגלך נטפל לזוטות ומספר לי על לוח השידורים הממוצע של הטלוויזיה הסובייטית, אח"כ עובר להכללות. איליה, בחיאת רבאק, האם בערוץ 2 מפיקים סרטים דוקטומנרטיים כגון "תריסיר ידידי החונטה"? האם בערוץ מערבי כלשהו משמתמשים במונחים כמו "פאשיסטים" ו"חונטה" ללא אבחנה? האם בכלי תקשורת כלשהו במדינה נאורה כלשהי שופכים רפש על אמן רק משום שהופיע בפני פליטים במדינה הנחשבת לעת עתה לעוינת? די עם הבולשיט, די.
והתשובה היא בערך כן
25/08/14 16:28
31צפיות
תשים במקום "פשיסטים" "מחבלים" ולא תקבל תעמולה? והאים לא ישפכו רפש על אומן שיפיע בפני עזתים? אינני אגב בטוח אם ערוץ 2 מפיק סרטים דוקומנטריים. אני יכול להסכים שהתעמולה כאן קצת פחות גסה. אבל אינך יכול להתכחש שהיא איננה, ושהטלוויזיה כאן משקפת נאמנה את המציאות, לא משתיקה את המחאה החברתית כאשר מתקבלת הפקודה לעשות כן, וכך הלאה.
עוד רצף של הכללות והשוואות שאין להן שחר
25/08/14 20:02
21צפיות
הנה לך מקרה טרי של אורלי ויינרמן שהתבטאה נגד "צוק איתן" והזדהתה עם העזתים. האם מאן דהו הקדיש לה יותר ממספר פסקאות באתר חדשותי? האם המדיום הטלוויזיוני הטיח בה האשמות כאלה ואחרות? כנ"ל אורנה בנאי שהעניקה ראיון בעל ניחוח שמאלני: האם הופק פוסט ענקי הקורא לה גיס חמישי, כמו במקרה של מקרביץ'?

אגב, "מחבלים" זאת הגדרה מדויקת - מי שעוסק בלוחמה נגד האזרחים הוא מחבל. לעומת השימוש המופרז במילים כגון "חונטה" או "פאשיסטים" שאין שום קשר בינם לבין המצב האמיתי באוקראינה. אף אחד מחברי הממשלה הנוכחית הוא לא איזה קצין שעשה פוטש, הכריז על מצב חירום, הגביל את חירויות הפרט וכו'. שלא לדבר על האידיולוגיה הפאשיסטית שבינה לבין דמיטרי יארוש ולא כלום. 
צ'מע...
25/08/14 20:17
21צפיות
אינני יודע מי זאת אורלי ויינרמן. מי זאת אורנה בנאי? ...הליצנית ב"ארץ נהדרת"? או מישהי אחרת? אינני מעורה בחיי הברנז'ה המקומית. אבל תסכים - אלו לא אותם סדרי הגודל כמו הזמר האגדי ההוא. ואם הזמר הישראלי בסדר גודל כזה, כמו למשל יהורם גאון, יופיע בעזה אפילו בפני ילדים חולים - כמובן שזה דמיוני לחלוטין - סביר להניח שכתוצאה תהיה סערה לא קטנה.

ובפסיקה השנייה אתה חוזר על קלישאות תעמולתיים של צד מסוים בסיכסוך. אינני מתייחס אם הם נכונים או לאו. לא זה הנושא. הנושא הוא שאינך מוכן להתעלות על התעמולה בתוכה אתה נמצא ותו לו. ומאחר ואינך נמצא בשדה התעמולה הרוסית - היא נראית לך מגוחכת, וזה כמובן לא מפליא.
זה לא נגמר בזה
25/08/14 19:34
35צפיות
רוצים לשלול ממקרביץ כל מיני "תארים" ואגב מקרביץ בעצמו אמר שהוא לא תומך בשום ממשלה אלא שהופיע בפני ילדים ופליטים שנפגעו מהקרבות.

לגבי הטלויזיה עצמה, מספיק רק להסתכל על לוח השידורים ה"פטריוטי" (הכוונה היא כמובן על בליל של שקרים עם אוק' והאדרה עצמית).
כל תעמולה היא במובן מסוים "בליל של שקרים והאדרה עצמית"
25/08/14 19:48
22צפיות
והתעמולה האוקרינית איננה יותר איכותית או פחות גסה מזו הרוסית. מה גם שבניגוד לרוסיה, באוקראינה אין את קולות האפוזיציה האינטלקטואלית.

הבעיה שלך (לדעתי כמובן) שאתה נמצא בתוך התעמולה שיקרה לליבך ואינך מסוגל להציץ החוצה.
ממש לא,אין שום דבר משותף-99% מהדברים שיש בארוצים רוסיים לא
25/08/14 21:48
33צפיות
היו קיימים בברה"מ
גם אתה קצת מגזים
25/08/14 22:54
23צפיות
כמה עובדות:

1) הרייטינג של הערוצים הרשמיים ברוסיה הוא נמוך למדי
2) עיקר הצופים הם בני גיל הזהב. וזה מכתיב את אופי הג'אנר: הנוסטלגיה לעבר. לכן יש כמה וכמה תוכניות וותיקות שהיו גם בתקופה ההיא. למשל KVN, ערבי שירה/בידור וכדומה. אינני יודע להגיד מהם ההיקפים של התוכניות הנ"ל, אך בטח יותר מ-1%. אבל גם בתוכניות החדשות ישנו הנכוח הנוסטלגי, למשל תוכניות "תחקירים" כמה טוב היה בברה"מ (הגלידה הייתה טעימה, ושימורי בשר היו איכותיים והצבא היה חזק).
3) לא מדובר בערוצים פרטיים שמקמים את האינטרסים של בעלי המניות, הן מבחינת הרייטינג והן מבחינת התוכן. לכן התעמולה גסה (מה שקימם את פותח השרשור), כמעט ואין ריאלטי והפוריטניות החוגגת.

אבל זה עדיין רחוק מאוד מהטלוויזיה הסובייטית. אך גם הטלוויזיה הישראלית השתנתה ללא הכר ב-30 שנים האחרונות
הנה משהו שלא ישדרו בטלויזיה הרוסית
26/08/14 19:52
39צפיות
הרי.. זה לא מתאים ל"אג'נדה".

כי אין מה לשדר.
26/08/14 20:36
29צפיות
בתמונה ראים שנתנו לה פנדל. אך לא רואים שהוציאו אותה להורג. בסה"כ המשך המסורת המפוארת של משפטי שדה שהתחילה במיידן ותו לו. טל, הצד שאתה תומך בו נמצא כ"כ עמוק בסובסנציה שיוצאת מפי הטבעת הן מבחינת המוסר, הן מבחינת זכויות אדם, והן מבחינת נקיון כפיים, שחבל להתחיל בזה שוב ושוב.
º
בהחלט, כלי תעמולה שמוכתב ע"י הממשל
29/08/14 20:59
5צפיות
חג עצמאות שמח לאוקראינה
24/08/14 21:10
32צפיות
בזמן קשה זה כאשר עתידה של המדינה מתגבש לכיוון לא ידוע חגגו היום אזרחי אוקראינה את יום עצמאותם. הנשיא הבהיר מה מבחינתו יהיה הכיוון כאשר הצהיר שחג ה-23.2 (יום מגן המולדת הסובייטי) לא יצויין עוד.

גם אצלנו חגגו מי שרצה את יום העצמאות בפיקניק.

Happy Birthday, my Motherland
25/08/14 09:53
25צפיות
אחד מחברי הפייסבוק שלי פרסם סטטוס
25/08/14 13:59
43צפיות
ובו סרטון יו-טיוב שצולם באירוע.
מה אגיד לך, קצת התאכזבתי.
חוץ מדגלים, קישוטי נייר בתכלת צהוב, וציור של מפת אוקראינה, לא היה שם הרבה.
נכון שגם ביום העצמאות של ישראל אין הרבה מעבר לזה, אבל זה רף נמוך מאד לעבור.
אם מישהו חשב לתת פייט למימונה של המרוקאים, הסהרנה של הכורדים או הסיגד של האתיופים -
כדאי שיחזור לשולחן השרטוטים, יש לו עוד הרבה עבודה

מה הקשר בין חג העצמאות של אוקראינה למימונה?
25/08/14 17:54
30צפיות
אם כבר, תשווה חג סלאבי פגאני בשם Maslenitsa למימונה:
הקשר הוא בכך
28/08/14 09:43
19צפיות
ששני החגים מאפשרים לקבוצה באוכלוסיה להפגין את הייחוד שלה, ולחברי הקבוצה לחוות שייכות אליה.
חג שלישי שממלא פונקציה דומה הוא חג החנוכה עבור יהודי ארה"ב.
בקשר למסלניצה, זה חג שאני אשמח אם יעשה עלייה וישתרש בארץ.
אני מניח שגם ב"תנובה" וב"שטראוס" ישמחו
אין בישראל כאלה חגיגות של ימי עצמאות
25/08/14 19:21
32צפיות
זרים, בסה"כ כל קהילה חוגגת לעצמה ובדר"כ זה צנוע. כך גם במקרה הזה. אגב, היום זה יום העצמאות המולדובני.
תמיד אפשר להתחיל משהו חדש ...
28/08/14 09:47
18צפיות
אבל נכון, שכל החגים הקהילתיים בישראל מבוססים על מסורות קדם מדינתיות, ולא על מועדי הקמת מדינות המוצא.
ויש גם חגים קהילתיים בלי קהילה, כמו יום פטריק הקדוש, שבשנים האחרונות חוגגים במסבאות תל אביב
סנט פטריק הוא חג גלובלי מיובא
28/08/14 20:55
16צפיות
אין בו שום סממן של מסורת או קשר ל"ארץ מוצא"(אולי חוץ מכמה יהודים שגרו בדבלין). לגבי ימי עצמאות- חלק מהעולים,במיוחד שהגיעו בשנות 89-91 לא חוו לחלוטין את עצמאות ארץ המוצא ולכן טבעי שלא יתחברו לעניין, חלק גם לא התחברו אף שעלו יותר מאוחר. בסופו של דבר חגיגת ימי עצמאות זה משהו מקומי ולא מקיף את כלל האוכ' הג'נרית "עולי חב"מ". בדיוק כמו שאם יתחילו לחגוג בנפרד חגים של כל עיר באירופה גם כן לא יהיו הרבה קופצים.
לדעתי, ההתחברות לא קשורה לשנת העלייה
31/08/14 11:58
10צפיות
אלא לצורך של העולה לחוש שייכות לקבוצת הדומים לו, לחוש שהקבוצה הזו היא מיוחדת, להתגאות בה.
לא לכל אחד יש התחושות האלה, ומי שיש לו, שיהיה לו לבריאות.
השוויתי את יום העצמאות של אוקראינה לחג סנט פטריק לא כדי לומר שיש דמיון רב ביניהם,
אלא רק כדי להמחיש כיצד חגים מיובאים לארץ כדי לענות לצורך כלשהו.
ביום העצמאות של ישראל אין הרבה?
29/08/14 21:02
13צפיות
החג הכי אהוב עליי.
מלחמה או מבצע? מה קורה במדינה??
20/08/14 23:25
53צפיות
מנהלים מו"מ תחת אש... סופגים "נו-נו-נו" מארה"ב... עוד ועוד חיילים מתים...
º
עדיף שתבדוק מה קורה בפורום. אי אפשר לכתוב ברוסית יותר.
21/08/14 10:48
22צפיות
º
ולגבי המלחמה, דווקא יש התפתחויות חיוביות מאוד ביממה האחרונה
21/08/14 10:50
16צפיות
מלחמה, כמובן
21/08/14 12:48
38צפיות
האם יש עוד מלים ברוסית למלחמה חוץ מאשר voyna ?

voyna
21/08/14 22:36
24צפיות
מילה כלל-סלאבית, קרובת משפחה למילה גרמנית עתיקה "weida" או לטינית "venari" או סנסקריטית "vaiha" - צייד. למשמעות "מלחמה" ברוסית ישנן מילים גבוהות ספרותיות כגון rat' bran' - ולהן גם הקבלות הינדו-אירופאיות משלהן.
מבחינה מקצועית יש גם
22/08/14 10:43
29צפיות
vooruzrnii konflickt
מבצע מקוטע ומוזר
21/08/14 14:12
32צפיות
לפחות ביומיים האחרונים יש הישגים מצויינים.
בזבוז חיים, זמן וכסף...
21/08/14 19:20
41צפיות
לפי דעתי זה נראה מאוד עצוב אם לפני הלחימה נמנעו מלדבר עם החמאס כי הוא ארגון טרור, עכשיו אחרי שהם יורים טילים ללא הפסקה ושכביכול ישראל ניצחה וכמו שביבי אמר החמאס ספג מכה קשה, ישראל פתאום רצה לדבר איתם ולהתחנן שיפסיקו לירות טילים, פתאום זה לגיטימי לדבר איתם.

מה שמצחיק, זה בניגוד למה שרבים רושמים בטוקבקים ואפילו כאן בפורום, שהערבים מבינים רק כח, מה שהמבצע הזה מלמד זה שדוקא ישראל מבינה רק כח, אם לפני המבצע לחמאס לא היו לחמאס שום היישגים, אפילו לא היו מוכנים לנהל מו"מ איתם, אחרי שהם יורים טילים פתאום הם מגיעים להיישגים, יש מו"מ ויש התקדמות, לא נראה שהם יפסיקו לירות אם לא יקבלו משהו עסיסי בתמורה, ומה שעצוב זה שמעכשיו זה יהיה ברור לכולם שישראל מבינה רק כח, והם לא יפסיקו להלחם עד שלא יקבלו את כל מה שהם רוצים, ואת זה ישראל הביאה על עצמה כי גורמים שהם לא גורמי טרור לא הצליחו להגיע לשום היישג מדיני מול ישראל, והחמאס כן.

ועוד נקודה שהצחיקה אותי, ביבי מתגעה באיך משפחתו נלחמת בטרור ב-ה-צ-ל-ח-ה כבר 100 שנה, לפי דעתי זאת הגדרה מוזרה למילה "הצלחה", לפי דעתי להלחם בהצלחה זה אומר שאחרי שמגיעים להצלחה לא צריך להלחם יותר, אם עוברים מבחן בהצלחה לא צריך להבחן בשנית, לכן אני הייתי קורא למה שביבי תיאר כישלון של 100 שנים.
אתה ניזון מתקשורת שמציגה תמונה מעוותת של המציאות
21/08/14 21:25
26צפיות
זה לא מי החליט לדבר עם מי ומתי, ומה אמר פוליטיקאי פומבי זה או אחר. יש כאן מפגש מאוד מורכב של אינטרסים, כספים, קריירות אישיות על רקע של אידיאולוגיות ותרבויות. כמובן מצער שזה כך. אבל ספק אם יכל להיות אחרת. מה שמצער עוד שהתקשורת איננה משתדלת לשקף את הדברים כהוויתם, אלה ממציאה רעיונות שאין להם אחיזה במציאות. ולגבי היסטוריה של 100 שנה - מצבה הגיאופוליטי של ישראל מעולם לא היה טוב יותר.
פעם ראשונה שאני די מסכים איתך
22/08/14 06:35
27צפיות
זאת הדרך של ביבי...
מאז שנות ה-90 ישראל מדברת עם ארגוני טרור
22/08/14 10:56
38צפיות
אוסלו היה מול מה שאז נחשב עדיין ארגון טרור וגם במהלכים מול חזיבאללה הצדדים דיברו אחד עם השני. לכן גם במקרה הזה מדברים אבל יש כה סייגים- למשל לא מדברים תחת המשך הירי, יש נושאי טאבו וכ'ו וכ'ו. מהצד של החמאס גם יש סייגים כמו- שקודם ישראל תקבל את התנאים 1..2..3, התחייבות להסרת המצור וכ'ו וכ'ו.

סייגים אלה נועדו חלקם בשביל הצד השני וחלקם המרכזי ללגיטימציה פנימית של שני הצדדים- חמאס חייב להציג את עצמו כממשיך "התנגדות" ולא "נכנע לדרישות" (למרות שבפועל הוא מבין שפשרה חייבת להיות במיוחד אם המצב ימשיך כך). ביבי מצד שני מבין שלא יוכל להשיג הכל (במיוחד פירוז הרצועה בפועל) ומהבית הוא מסתכן בדה לגיטימציה מצד הימין ומתוך הליכוד (ולא סתם ליברמן פרש מהעסק).

טענתך ש"ישראל מבינה רק כוח" לא הכי מוצלחת (הלשון המעטה). ראית פעם מו"מ בין אויבים ששני הצדדים לא מנסים להפעיל אחד על השני אמצעי לחץ להשגת ויתורים?! בוא נניח תרחיש אחר- חמאס רוצה להשיג את הסרת המצור, אז הוא בא לישראלים ואומר ,אם לא תסירו את המצור לא יהיה יותר פיסטוק חלבי". מי יקח אותו ברצינות?! יותר מזה- חמאס צריך להציג לעולם הערבי ולקהל הפנימי שלו שהוא ממשיך בהתנגדות צבאית מול הכובש ולא מנהל איתו מו"מ (שים לב- גם חמאס וגם חיזבאללה לא מנהלים מו"מ ישיר- רק באמצעות המתווך).

אזי, המסקנה היא שבכל מו"מ כל צד לוחץ על הצד השני באמצעים העומדים לרשותו ע"פ מה שהוא תופס שהוא לגיטימי. למשל במו"מ מול בריטניה וארה"ב אף אחד מהצדדים לא יאיים בפלישה צבאית, למה? כי שניהם תופסים את הצד השני שגם הוא לא יעשה משהו כזה. שניהם תופסים אחד את השני ביחסים לא קונפליקטואלים אלא חילוקי דעות לכל היותר. ישראל וחמאס לא במצב הזה ולכן יש הפעלת כוח משני הצדדים, באותה מידה אתה יכול לטעון "חמאס מבינה רק כוח".
לגמרי פספסת את הנקודה לגבי ישראל וכח
22/08/14 19:49
21צפיות
אתה מדבר על הלחץ לאחר שהמבצע התחיל, אבל מה לגבי כל הזמן שלפניו?
כמה שנים החמאס בשלטון? כמה פעמים ישראל נהילה מו"ל מול החמאס עד המבצע הזה? תחת אילו נסיבות זה היה?
למה ישראל לא הייתה מוכנה לנהל מו"מ על פתרון ללא שום לחימה? למה כשאין טילים על תל אביב אף אחד לא מדבר עם החמאס, אבל פתאום כשיש רצים מהר מהר לדבר איתם?

אזי, ללא טילים על תל אביב החמאס מבין שהם לא יכולים להשיג שיפור במצב ללא טילים על תל אביב, אין פה מסכנה אחרת.

נ.ב, זה לא שאני בעד מו"מ מול טרוריסטים, אבל, וזה אבל גדול, אם ישראל דאגה להגיע למצב שבו ארגון טרור הוא גם הממשלה, והוא הנציג היחיד מולו אפשר לדבר, כנראה שאין ברירה. אבל לצעוק שלא מדברים עם ארגון טרור, אבל כשהוא עושה את מה שהוא עושה הכי טוב, טרור, פתאום רצים להתחנן שהוא יפסיק, זה קצת עצוב. אם מבינים שזה המצב, תנהלו מו"מ ללא שום לחימה? למה אי אפשר היה לדבר איתם לפני חודשיים? אהה.... כי מישהו אמר שהוא יהיה חזק נגד החמאס... שכחתי...
ראה שוב את מה שכתבתי בהודעה הקודמת
23/08/14 08:55
28צפיות
וארחיב בנושא- ישראל וחמאס (ובעצם כל ארגון גרילה/טרור מול מדינה) נמצאים במחשק סכום אפס- הפסדו של האחד הוא בהכרח רווחו של השני. לארגון תת-מדינתי כמו חמאס אין אמצעי לחץ על ישראל- לא כלכלי ולא פוליטי. זה לא שאם ישראל לא תדבר עם החמאס החמאס לא ייצא או ייבא משהו או נניח יפעיל לחץ דיפלומטי על ישראל. בנוסף, החמאס חייב כל הזמן להצדיק את היותו "ארגון מהפכני" וככזה אסור לו אידיאולוגית להתפשר ולשבת למו"מ שלא בא מעמדת כוח, ואיך הוא ישיג עמדת כוח? רק ע"י לחימה.

תחשוב שנייה, איזה ארגון טרור/גרילה אתה מכיר שקיים מו"מ עם מדינה לא תחת לחימה? היה אומנם מקרה אחד- צפון אירלנד אבל שם הסיפור היה שונה. בעצם במשך שנים היו מגעים אבל הלחימה נמשכה. השינוי הגי כאשר בצורה גורפת השיין פיין איבד לחלוטין את תמיכת הציבור שלו. הציבור רצה שקט וכאשר היה שם איזה פיגוע אחרי ההסכם תגובת הציבור הייתה כ"כ קשה שאותם המחבלים היו צריכים להסגיר את עצמם. לצערנו זה לא מה שנצפה בעזה.

בסופו של דבר כל מדינה באשר היא תגיד שהיא לא מנהלת מו"מ עם טרור, זה נועד לצרכים פנימיים בדיוק כמו הלהטוטים שעושה ארגון הטרור עצמו עם המו"מ העקיף. אבל לשני הצדדים כדאי לדבר. אלא אם כן הצד המדינתי חזק מספיק כדי למחוק את הצד השני בלי עלויות גבוהות מדי.
מה זאת אומרת "מדברים"?
22/08/14 19:58
21צפיות
המשא ומתן הרשמי הינו רק קצה הקרחון. מסביב לו יש המון מגעים ותיאום עמדות בלתי-רשמיים באמצעות שליחים כאלה ואחרים כגון אנשי עסקים למיניהם. כמובן שעל כך ניתן לדעת בד"כ בדיעבד. כך למשל במהלך שתי מלחמות העולם גרמניה "דיברה" וגם "דיברה" עם בעלות הברית. ערוץ הדיבור עם ברה"מ לדוגמה היה דרך השגרירות הסובייטית בשטוקהולם. וכל עוד בני הברית לא פלשו לצרפת היה סיכוי של ממש להגיע להבנות כאלה ואחרות, כי הרי היו הדיעות שמבחינתו של סטאלין עדיף להתעסק עם היטלר מוחלש מאשר עם אמריקאים החזקים. כך או כך, לסטאלין היה חשוב להציג שהוא איננו בכיסם של בני הברית, והוא אף איפשר הדלפות מה"דיבורים" הללו. גם עם מערב היו ה"דיבורים" עם הנאצים דרך הערוצים בשוויץ. וגם הם איימו בכך בקריצה על סטאלין. והיטלר, בתורו, עד יומו האחרון בנה על אי-הסכמות בין ברה"מ וארה"ב. אגב, לקראת הסוף הימלר ניהל משא ומתן בלתי-רשמי על שיחרור האסירים ממחנות השמדה עם הנציגים היהודיים ואף הזמין אחד לברלין. אז היה כאן למעשה משחק דיפלומטי מורכב, כאשר רשמית כמובן לא היה כלום.
ואין כל ספק שכך היה גם בין ישראל לבין הערבים. וגם עם פלסטינאים "דיברו" הרבה לפני שנות ה-90.
הכל יחסי גם הגדרה של "אירגון טרור" מציאות היא שמדברים
23/08/14 19:57
14צפיות
עם כל אחד שמוכיח שהוא בעל הבית ולא פסיכי לגמרי.

לגבי מי מבין כוח- זה הכל שטויות.זה פשוט אי אפשר להוכיח - כוח יכול לעבוד, אבל לא תמיד ולא עם כל אחד. כמו שישראל חייה שנים באילוזיה שאת פלסטינאים אפשר וצריך לאלף כך גם חמאס חי כנראה באילוזיה שאפשר לחזור איפשהו לשנות ה30. הכוח זה רק אמצעי להוכיח את עמדתו.
כותרת בוולאה:יעלון "המטרה היא להחזיר את חמאס לשולהמשא ומתן"
23/08/14 19:49
23צפיות
ממתי ליכוד מנהל מו"מ עם חמאס?
זו הוכחה נוספת להיעדר היכולת לתכנן מהלכים מדיניים
25/08/14 10:08
80צפיות
הישראלים לא יודעים לחשוב, לנתח מידע, ולקבל החלטות.
º
אם זה היה ככה המדינה היתה מפסיקה להתקיים
25/08/14 21:43
5צפיות
º
30/08/14 18:59
2צפיות
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום