לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
פורום תרבות מרוקו
אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו. כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר עלההוואי המרוקאי המופלא והקסום.נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינההמסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה. נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול. כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-ארץ הקודש.בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו. בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....עלמה ושרונהה

אודות הפורום תרבות מרוקו

אהלן וסאהלן וברוך הבא ביקום, לפורום תרבות מרוקו. כאן המקום המאפשר לנו להתחבר לשורשים הנפלאים ולדבר עלההוואי המרוקאי המופלא והקסום.נדבר כאן על התרבות והמסורת העשירה והנפלאה של יהדות מרוקו, על בית אבא ואמא, על פולקלור מרוקאי, על מנהגים ואמונות, על "תרופות סבתא", נספר סיפורים ומעשיות ששמענו, נחליף מתכונים, על המוסיקה האותנטית והמיוחדת, על טקס החינההמסורתי, המחמם והמשמח כל לב אנוש מכל עדה. נדבר גם על מרוקו, נופיה ואנשיה. כל מי שנולד או טייל בה, מוזמן לספר במילים ותמונות. כל מי שמתעתד לטייל, מוזמן לשאול. כאן המקום לפגוש אנשים, לשוחח על שורשי האהבה, כילידי דור שני ונכדים, להורים, לסבים וסבתות ילידי מרוקו.על ההורים שלנו שדרכם הציונית הביאה אותם לארץ ישראל-ארץ הקודש.בני כל העדות מוזמנים לרב שיח איתנו, לשמוע ולהישמע.וכמובן באהבה ובניחוחות ובחמימות האופיינית לתרבות מרוקו. בלמחבא ובסלאמא ובל-פרחא או בל-סחא....עלמה ושרונהה

אני מעדכן משמע אני קיים
12/12/2007 | 12:03
2
SNOOZ היא מערכת שמאפשרת לכם לשמור על קשר קרוב עם הקהל שלכם – חברים, משפחה, קולגות בעבודה ומעריצים.

ב - SNOOZ העדכונים עונים על שאלה אחת פשוטה – מה בראש שלך.

אתם אוכלים חביתה עם בצל? הוצאתם סינגל? כתבתם בבלוג? תעדכנו את זה ב-SNOOZ!
העדכונים הם קצרים ולא דורשים זמן והשקעה כמעט מהמעדכן (עד 140 תוים לעדכון) מהמחשב או מהסלולר.

בקיצור, אם אתם רוצים להגביר חשיפה אישית, לחזק תדמית ולשמור על קשר עם הקהל שלכם, כנסו לסנוז ותתחילו לעדכן.

גולש רשום בתפוז? הדרך קצרה...
היכנס ל SNOOZ, הזן את שם המשתמש והסיסמה שלך וזהו. יש לך עמוד משלך ב- SNOOZ.

לא נרשמת עדיין?
היכנס ל SNOOZ, הירשם והתחל לעדכן את החברים שלך מה קורה איתך עכשיו.

למקומות, היכון, SNOOZ
שימו לב ל- snooz הזה
12/12/2007 | 12:28
1
זה חדש בתפוז ונחמד יהיה להשתמש בו
שרונהה ממש מתאים לי אבל גם ברכה אין לי כאן|נח
12/12/2007 | 19:57
הכול בסדר אבל לאן כול החברים נעלמו לי למקום הזה.
טוב אולי הם עשוקים בבניה של עוד מגדלים ועוד  ועוד....
ולי לא נשאר אפ אחד שיברך אותי טוב אני כמו תמיד אברך את עצמי
כמו גול עצמי. נכון היום יום הממולדת שלי  יום הולדת חגיגה נחמדת לך חני
והשאר יבוא מלמעלה.. חני ערב טוב לך שרטנהה ו ד קובי. וכול היקירים פה.
הודעה לשרונה וקובי
10/12/2007 | 00:06
4
1

זה יומיים שאיני יכול להתחבר, עכשיו מתוך שעמום, ניסיתי וגם הצלחתי.

אך אני תמה על אתר " תפוז ", שאינו טורח לענות לאי מייל אותו שלחתי אתמול, האם זה הנוהג באתר הזה.

כפי שאני רואה, כמעט איש לא כתב דבר בפורום, דבר שאינו אופייני לנו, בכל אופן, שרונה, הפסדת את פרשת השבוע של רפאל כהן, מקווה שבשבת הבאה, בעזרת " תפוז ", אוכל להעביר את הפרשה.

חודש טוב לטובה ולברכה.

אלי פילו
היי אלי ידידי
10/12/2007 | 00:25
לא שידוע על תקלה גורפת בעניין ההתחברות
לא בסדר שלא הגיבו לך בד"כ הם מגיבים למסרים או לדןא"ל שנשלח אליהם.
אך אני מתכוון בבוקר לברר את פשר הדבר ואודיע כאשר תהיה לי תשובה
תודה לך קובי על.....
10/12/2007 | 00:31
1

תשובתך המהירה, העזתי גם העזתי לכתוב לך במסר הפרטי, אך כעת אני רואה שהכל סודר.

שמא נצעק שנינו, ויבואו אחרינו, כל מדושני הסופגניות והספנז' למיניהן.

ושוב תודה לך.

אלי פילו
אין בעד מה פילו יקר
10/12/2007 | 08:31
העזת? חחחח למה אתה מפחד לכתוב לי מסר?
סודר זה הכי חשוב אבל אני עדיין אדרוש תשובות מהנהלת הפורומים

יאללה חברים איפה אתם ???
היו תקלות בתפוז אבל בין לבין אפשר היה להכנס
12/12/2007 | 12:27
ועכשיו הכל עובד
ספנז'
09/12/2007 | 19:26
2
כמה קלוריות?
כמה שיותר
09/12/2007 | 21:36
האמת אין לי שמץ של מושג כמה קלוריות מה שכן אני בטוח שזה טעיםםםםםם
בממוצע......
10/12/2007 | 00:02

כ 400 קלוריות לספנאז' אחד, כך בכל אופן התפרסם ביום שישי ב " ידיעות אחרונות ", ואני בכלל לא טעמתי אותן, מחוסר ברירה, אכלתי, בלעתי, לפחות תריסר, חנוכה אחד יש בשנה.

בתיאבון לך

אלי פילו
שלום לכולם, אשמח לעזרה מכם.
08/12/2007 | 23:29
10
147
מישהוא יודע מה פירוש שם המישפחה סרור (sror) ? האם מישהוא יודע מה המוצא של שם זה ? בעיקרון זה מטוניסיה, אך אמרו לי שיש גם מרוקאים בשם זה, האם זה נכון? זה לחקר שורשים, חלק אמרו לי שזה למעשה צרור, אך במבטא בצפון אפריקה זה נהיה סרור הייתכן? וכן אמרו לי שזה מגירוש ספרד, ותועד עוד בספרד במאה ה- 12,האם זה נכון? מישהוא יודע , אשמח לכול מידע, כמו- מוצא, אישים, פירוש, וכו`, תודה רבה לכם ?
סרור...
09/12/2007 | 21:37
6
41
אני יודע שיש סרור ממוצא מרוקני וגם סרור טוניסאי נתקלתי בשניהם
לגבי איך מה ולמה אולי חכמי הפורום יוכלו להשיב על כך אין לי מידע בעניין
מישהוא פה יודע צרפתית ?
09/12/2007 | 23:11
5
17
מישהוא יכול לתרגם לי את זה? זה לא בדיוק סרור, אך זה מה שמצאתי, ואשמח אם מישהוא יתרגם לי זאת, ואם יש למישהוא גם ידע אישי על שם המישפחה, זה מעולה, תודה רבה.
כתובות אינטרנט מצורפות:
השלום לך.
10/12/2007 | 00:00
3
20

מצטער שלא יכולתי לענות, פשוט תפוז לא נתן להכנס, ניסיתי זאת שוב, וראו איזה פלא, אכן הצלחתי.

ABISROR ou ABISEROR ou BISROR ou SERROR ou SEROR ou SEROUR :
plusieurs origines possibles :
ce nom d'origine hébraïque signifierait le père (abi) du faisceau (tseror) ou mon père est un faisceau.
Tseror est également un nom biblique : c'est un homme de la tribu des Benjamin et père du futur roi Saül (cf. bible : Genèse  46,21).
Autre explication : sror serait une déformation de srara signifiant autorité, et donc Abisror signifierait père de l'autorité : ils auraient donc occupé des postes de rabbins ou de sacrificateurs rituels.
Enfin dernière hypothèse : il viendrait du nom de tribus berbères de la région d'Oran

להלן התרגום.
השם אביסְרור, או אביסֶרור או ביסרור, או סרור, או סרור, הרבה מקורות אפשריים.
השם ממקור עברי משמעותו אבי הצרור, ( זר פרחים ) או שמא זה אבי הוא הצרור.( הערה אישית שלי נראה לי שהצדי הוחלף לסמך )
צרור הינו גם שם מן התורה, זהו איש שבט בינימין ואביו של המלך שאול.
משמעות אחרת, סרור, ייתכן עיוות של שררה, שמשעותה מלכות או ממשל, ולכן אביסרור, משמעותו אבי המלוכה, אבי השררה, לבטח איישו משרות של רבנים או של כהנים.
האפשרות האחרונה הינה, שזה בא משם של שבטים ברברים באזור אוהראן אשר באלג'יריה.

אני תקוה שעזרתי במקצת.

ידוע לי שהשם נפוץ אצל התוניסאים, כפי שקובי כתב, מנהלת אתר " קוסוקוס ", הינה חנה סרור. בעלה הינו ממוצא תוניסאי, תוכל לפנות אליה על גבי האתר שלה, ולשאול אותה.

בהצלחה.
איני מבין .......
10/12/2007 | 00:28
1
17

בבראשית, מו, כא, לא מופיע השם צרור או סרור, כפי שכתוב בצרפתית, ולכן אומר בהסתייגות, שהמשמעות הזו אינה נכונה, ויש לבדוק מי כתב את הדברים הללו.

אנ תרגמתי מילולית את אשר הבאת, ולכן כדאי להסתמך על שאר הפירושים.

תכף ייכנס, המומחה, ידידנו הודפי, ויבאר עבורנו את הסוגייה הזו.

בברכה

אלי פילו
זה מופיע בבראשית, אך לא שם ניראה לי
10/12/2007 | 11:04
19
וצרור זה לא אבי שאול, אלה סבא,או סבא רבא שלו, כמו כן צרור זאת מילה בעברית ולא בערבית, לא יודע אם כוונתה סרור, או לא , כמו כן שררה , זה ניראה לי שממה, ולא מלכות, נכון ? עד כמה שידוע לי זה טוניסאי, וזה לא הכי נפוץ השם הזה, בהשוואה לשמות אחרים. לכן זה גם בעייתי, ההסבר היחיד שמצאתי היה באתר עמית, ונכתב שם שזה מהמילה צרור, כמו כן בפורום שורשים כתבו שם לאחד, שזה מהמילה צרור, ותועד עוד מהמאה ה- 12 בספרד, על ידי יהודי שכתב שם על אנשים בשם המישפחה צרור, זה לחקר שורשים, ובולבלתי יותר מכול זה,והפירושים,חח.. ותודה לך.
מצאתי עוד משהו, אבל אני לא דובר
10/12/2007 | 15:16
22
אנגלית ברמת שפת מקור, כך שלא הבנתי הכול, מישהוא יכול להסביר לי בכללי מה זה אומר, ביחוד שתי הפסקאות האחרונות, שם מדובר דרך אגב על הנושא של שאול המלך, וסרור או אביסרור, כלומר שאביו נקרא סרור, או שזה מסוריה, או סהרה, אך לא הבנתי הכול, כמו כן כתוב על ארצות ששם זה נפוץ בהם, כמו ישראל, גרמניה, צרפת , פרו, דרום אמריקה, ארצות הברית לפי מה שהבנתי, אלו יהודים מארצות אלו, או לא רק, אשמח להסבר, מצטער על הטרחה. תודה
כתובות אינטרנט מצורפות:
הכנס לכאן
13/12/2007 | 08:18
20
באתר עמית ניתן למצוא פירושים שונים לשמות.

ארץ המוצא אינה חשובות משום שבצפון אפריקה נהגו לנדוד ממדינה למדינה...

מקווה שזה יספק אותך.
הנה מה שמצאתי עבורך
10/12/2007 | 18:17
1
53

באינצקלופדיה " ארזי הלבנון " לחכמי המערב.

רבי שלמה ב"ר טוביה צרור - השני - מחכמי ורבני אלג'יר

רבי שלמה צרור - 1640 - 1570 - רבי שלמה פעל באלג'יר

רבי רפאל ידידיה שלמה צרור - רב מופלא מגדולי חכמי אלג'יר  1681 - 1736

רבי משה צרור - מחכמי אלג'יר

רבי מרדכי צרור - רב באלג'יר

רבי יעקב צרור - דיין באלג'יר, מתואר הגאון

רבי יוסף ב"ר יעקב צרור - מחכמי אלג'יר

רבי אברהם צרור - שליח חברון לאירופה המערבית בשנת 1739, נפטר בהאג בשנת 1741.

אם כך לפי הכתובים הללו, אנו יודעים בוודאות שהשם צרור, אינו דומה לסרור. צרוקו מקורו באלג'יר. השם סרור אינו מופיע באנצליקופדיה זו.

אני תקווה שעזרתי לך, באשר לתרום הטקסט מאנגלית, אני משאיר לך את המלאכה.

בהצלחה וחג אורים שמח.

אלי פילו
תודה רבה לך, ובאשר לתרגום
10/12/2007 | 18:43
19
זה קצת בעייתי חח... לא ביקשתי שיתרגמו לי, אלה באופן כללי אם אפשר. תודה.
דרך אגב, מישהוא מכיר את העיר
10/12/2007 | 23:11
18
מוגאדור במרוקו ? זאת בטח שאלה רטורית חח... מישהוא פה הגיעה משם? זאת אותה עיר שנקראת סוורא או משהו כזה ? יש למישהוא קישור על היהודים שהיו שם ? כמו כן על קהילות קזבלנקה, תודה.
שבת.חג.שלום.כאן.
08/12/2007 | 00:06
שבת שלום וחג מאוד מאיר.לכם החברים  של הדודה שלי.
אני מתבקשת גם בשבילה.  כאן לברך. אני חיילת. ושמי קרן והדודה שלי מספרת על
מקום זה עם הרבה  אהבה וחיבה לפורום תרבות מרוקו. תמיד מספרת על כול החברים של
הפורום. ןגם אני רואה איך יש כאן את כול הסיפורים על יהדות מרוקו אני בת דור.שני.
יש לי גם הכבוד להיות כאן. וזאת אעשה בכול שעות הפני שלי. .קרן.
כן חני דודתי מאוד התעקשה שאני אכתוב. בכינסת השבת תפוז עשה בלגן היה .
בטח קריסה של עומס.?  משהו... תכני. סוף טוב. המשך גילשה מעניינת לכם
חג אורים שמח  קרן את חני.
פורומים חדשים בתפוז אנשים
06/12/2007 | 13:55
1

רוצים שההודעה ה-110 מיליון בפורומים תהיה שלכם? אולי זה יהיה בפורום הזה! הצטרפו לחגיגה בפורום עד 110 מיליון
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.a...

רשומים למקושרים? מכורים לפייסבוק? לא מפסיקים לעדכן בדה-מארקר? בואו לדבר על הטרנד שכבש את האינטרנט בפורום רשתות חברתיות  

מחפשים את קן האוהבים? רוצים לטפח ולחזק את הקשר? פורום אימון לזוגיות מזמין אתכם להתאהב מחדש ולהעצים את הזוגיות שלכם

גם החבר'ה שלכם אומרים לכם שאתם קרועים על כל הראש? בואו לספר על השריטה שלכם בפורום שרוטים שרוטות

אם גם אתם כותבים חטאים ולא טרגדיות, הפורום הזה הוא בשבילכם! הצטרפו לפורום של הלהקה פאניק!אט דה דיסקו
מישהו יודע למה מרוקאי לא קונה אוטו פורד סיירה
06/12/2007 | 13:43
8
14
התשובה
אהההה. למה סעייה רע סעייה טוב
נו מצחיק
שניה טעיתי
06/12/2007 | 14:42
7
אהההה  למה סעיירע סעייה טוב
מצטער אך לא הצלחתי להבין את הבדיחה...
06/12/2007 | 18:58
4
3
אולי תסביר בכדי שנבין
הסבר.
06/12/2007 | 19:49
2
6
פורד סיירה
למה  שיהיה רע שיהיה טוב
ה-ש הופכת ל-ס כמו סבא במקום צבא
הוא לא רוצה אוטו סהיהרע
נו מצחיק
מצטער עדיין לא הבנתי את הבדיחה....
06/12/2007 | 20:45
1
5
כנראה שמשהו אצלי לקוי בהבנת הבדיחה
שמישהו פה ינסה להסביר
06/12/2007 | 22:01
6
ד קובי. הבדיחה יבשה?
06/12/2007 | 21:55
5
צריך נס ומטריה ?.
לבדיחה שאין לה מענה?

יש נסיון של סלנג? אבל לא עזר
בערבית אנה אולו ולא נקולו.. ענד בבא עזר יעזור לו?
זוכרים את הבדיחה על המפתה. נכון במרוקאית אבל זה רק על אדם מבוגר?
או כך מתגלגל.  אז כך אחד הולך לחנות מוצרי חשמל. ומבקש  ---- אני רוצה מץ עם סלט המוכר ענה אני לא בקיוסק?
אני לא ק... אני רוצה מץ עם סלט. טוב הוא מצביע על דגם הטלויזיה וגם על השלט? כך זה המפתה . של כול העולם
בשופות שונות . ועל הילד שמדבר בסין. הולך לקויוסק ומתקשה לבקש  וופלה אזהוא רק מצביע. לא הולך. המוכר מתעצבן
ואז הילד אומר אז תביא לי מסופא  נו ברך לו  ...? ה-צ- באמת רק לקצת הומור אני מגיבה כי הכול קר כאן כמו בחוץ?
חג חנוכיה לי לך לכולם יש..
מרוקאי לא קונה פורד כי הוא קונה פוטספגן...
06/12/2007 | 19:02
1
5
אבל האמת, צחקנו...

וזאת כנראה הסיבה שאנחנו עדיין מתקשים לחזור לכתיבה...

אני מבקש בלי בדיחות על אשכנזים
06/12/2007 | 19:50
1
הרגישות מאוד גבהה נא להתחשב
"משתשקע השמש עד שתכלה רגל מן השוק.."
06/12/2007 | 05:00
6
4
הוא הזמן התלמודי להדלקת  נרות חנוכה. ומה בין נרות חנוכה לה' באייר...?

חנוכה לעומת שאר החגים, בפיוט ובהלכה

יש עוד כמה דברים שהם מאוד משונים בחנוכה.
"מצוות נר חנוכה - מצווה חביבה היא עד מאוד, וצריך אדם להיזהר בה כדי להודיע הנס ולהוסיף בשבח האל, והודיה לו על הניסים שעשה לנו" .
הביטויים הללו של הרמב"ם לא נמצאים לא בפסח, לא בשבועות, לא בסוכות, באף אחד מהחגים אין את הביטוי הזה כמה אדם צריך להיזהר לספר בשבחו של האל. ולכן, גם אם אין לו מה יאכל אפילו מן הצדקה, שואל או מוכר כסותו ולוקח שמן ונרות ומדליק.
בפסח כתוב לך תתארח אצל מישהו – "כל דכפין ייתא ויכול"...
ובחנוכה, לא אומרים לו יש לך שתי זוגות נעליים, תמכור זוג אחד ותקנה שמן. לא אומרים לו יש לך שני מעילים, תמכור מעיל אחד ותקנה שמן. אלא כתוב: אין לך – תמכור. עד כדי כך חשובה מצוות הדלקת נר חנוכה, למרות שזה מדברי סופרים.
דבר נוסף, הפיוטים שרגילים לשיר אותם בכל החגים. לכל חג יש את הפיוטים המיוחדים, המדברים על עניינו של אותו חג. פיוטים של פסח עוסקים בפסח, פיוטים של שבועות עוסקים בשבועות, וכל חג יש לו את הפיוטים שלו.
הפיוט הלאומי שהתקבל ברוב קהילות ישראל, הוא פיוט קדמון מאוד, לא ברור באיזו תקופה הוא התחיל - הפיוט"מעוז צור ישועתי". והוא לא עוסק בחנוכה, אלא עוסק בכל הגלויות של ישראל, מגלות מצריים עד הגאולה האחרונה...
(הרב משה אלחרר)

אז מי כאן עושה מאמץ להביא את הקשר בין חנוכה לגאולה האחרונה...?
מעוז צור ישועתי
06/12/2007 | 05:22
1
מעוז צור ישועתי
בוקר טוב שלמה ופורום נכבד.

קראתי בעיון את כל מה שהבאתם כאן לאחרונה,ומה לומר? החכמתי.

תודה לכולכם.

ולך שלמה תודה על כל מה שאתה מביא,כולל ההסבר המיוחד פה.
אין לך מושג כמה זה נכון,אבל אצלי זה לא קשור ליכולה לקנות,אלא האם אוכל למצוא ,והיו שנים שלא היהקל למצוא פה נרות חנוכה.ובעוונותי נאלצתי להדליק נרות ליום הולדת.
אך כיום ברוך השם נתן להשיגם בקלות במאמץ נסיעה לבית הכנסת.

אין לי מושג על הקשר בין חנוכה לגאולה האחרונה...אך שאלתך אתגרה אות י,ובזמן המועט שיש ברשותי..גוגולתי בגוגל..ומצאתי כמה דברים מעניינים(יבורך גוגול וכל מי שמעלה חומרים לרשת)

אנ ימביאה ממה שמצאתי וגם קישור תהנו.
אנ ינהניתי לקרוא.
וגם הסיפור של ניצול השואה מרגש מאין כמוהו..אכן נס חנוכה...

תהנו

ונר שלישי שמח לכולכם.
צפירות ההצלה
06/12/2007 | 05:24
1

אורי מורן
חבר\ה

:3מתוך האתר של חב"ד

צפירות ההצלה

בהביטי ביומני גיליתי בשמחה רבה שחנוכה, חג האור, יחול בעוד כמה ימים. החלטתי שאפילו בנידרארשל (מחנה-עבודה בלב גרמניה) עלינו להדליק נרות חנוכה.

מיד נועצתי בבנצי, שנעשה לאיש-אמונם של תושבי הבלוק. בנצי התלהב מרעיוני: "כן, עלינו להדליק נרות חנוכה. כך נקיים את המצווה וגם נעלה את המורל בצריף. הכן תכנית, אך בזהירות!".

על שתי בעיות עיקריות היה עלינו להתגבר: צריך היה 'להשיג' שמן ולמצוא מקום שממנו האור לא ייראה. בבית-החרושת שבו עבדנו לא היה מחסור בשמן, אך הבעיה הגדולה הייתה כיצד להבריח ולו כמה טיפות אל צריפנו בעוד-מועד, לקראת יום שני בערב, ליל ראשון של חנוכה.

אמנם ידענו כי אין אנו חייבים על-פי ההלכה לסכן את חיינו לשם קיום המצווה, אך אצל רבים מאיתנו פעל דחף מיוחד לנהוג במסירות-נפש למען המשך ניהול חיינו היהודיים, גם בתנאים הקשים שהיינו נתונים בהם. מלבד זאת היינו שרויים בדיכאון רוחני וגופני גם יחד, עד שהרגשנו כי נר חנוכה קטן אחד יכול לחמם את נפשותינו ולהחדיר בנו תקווה, אמונה ואומץ לעמוד בכל האתגרים שלפנינו.

החלטנו להטיל גורל. האיש ששמו יעלה ראשון בגורל יצטרך 'להשיג' את השמן; השני יופקד על המשימה להסתיר את השמן עד יום שני בערב; וכך הלאה - כל אחד ותפקידו. יצאתי חמישי בגורל ועליי הוטל לדאוג לפתילות.

גרינוולד, שעלה ראשון בגורל, מילא את תפקידו להפליא. הוא הצליח לשכנע את מנהל העבודה השנוא כי המכונה שלו תיטיב לעבוד אם ישמנוה בקביעות מדי בוקר. לשם כך קיבל צנצנת שמן מכונות משובח. כעת היה לנו שמן שתפס את מקומו המכובד והגלוי בארגז הכלים. כך נפתרה גם בעיית הסתרתו של השמן. גם האחרים מילאו את משימתם באמונה.

בהגיע יום שני לפנות ערב, שמתי את השמן במחציתה הריקה של קופסה למשחת נעליים. הוצאתי כמה חוטים משמיכתי הדקה והפכתים לפתיל. כאשר היה הכול מוכן, התיישבתי לאכול בחיפזון והזמנתי את חברינו להשתתף בהדלקת נר ראשון של חנוכה.

לפתע נזכרתי כי שכחנו לדאוג לגפרורים. לחשתי לבנצי: "על כל אחד ואחד להשאיר מעט מרק". בנצי הורה לחבריו הרעבים לעשות כן והסביר להם את הסיבה. בתוך חמש דקות הוחלפו בחדר הסמוך חמש מנות מרק בסיגריה. הסיגריה הוענקה לממונה על המטבח תמורת השאלת קופסת גפרורים, ללא שאלות מיותרות.

לאחר הארוחה בירכתי את שלוש הברכות ונר חנוכה קטן הבהב מתחת לדרגשי. לא רק חבריי שומרי המצוות השתתפו, אלא כל דרי הצריף, ללא יוצא מן הכלל, הצטרפו לזמזום שירי חנוכה. לנגד עינינו צפו ועלו מחזות מלילות חנוכה עם הורינו, אחינו, אחיותינו, נשינו וילדינו; כולם נאספים סביב חנוכיות הכסף היפות, שרים בשמחה 'הנרות הללו', 'מעוז צור' ועוד שירים. דמעות ירדו על לחיינו הנפולות.

לאחר מכן התיישב כל אחד ואחד על דרגשו, שקוע במחשבות עמוקות. לרגע נדמה היה כי שום דבר אינו חשוב בעינינו באותם רגעים, מלבד אור הנר הקטן והמרצד.

אך אויה! החלום חלף מהר מדי. צעקת "הקשב!" החזירתנו באחת למציאות. זינקנו לעמידת דום. ה'אונטרשארפירר' הקטן עמד בדלת בדממה, כפי שנהג לעיתים קרובות בביקורי-פתע, שבהם חיפש בקפידה תירוץ, ולו הקלוש ביותר, כדי להצליף במגלב-הכלבים שלו. לפתע עיקם את אפו וצרח: "מה קורה פה? אני מריח ריח של שמן שרוף!".

לרגע חדל ליבי מלפעום. הגנבתי מבט אל נר החנוכה הקטן, בשעה שהמפקד וכלבו החלו לצעוד לאורך הדרגשים, מחפשים אחר השמן הבוער. לא העזתי להתכופף ולכבות את הנר בנעלי, פן ירגיש הכלב בתנועתי ויקפוץ עליי.

סקרתי בחטף את הפנים החיוורות כמוות שמסביבי. כך עשה גם המפקד. הוא בחן את פנינו והביט לתוך עיני כל אחד ואחד מאיתנו. בעוד רגע או שניים יגיע לשורת הדרגשים שלנו ואז שום דבר לא יצילנו מידיו.

אך פתאום... קול צפירה, המתריעה על התקפה אווירית, נשמע. המפקד נעצר ובאותו רגע כובו מבחוץ כל האורות שבמחנה. "אזעקה! אזעקה!", הדהד הקול בכל המחנה. במהירות-הבזק כיביתי בנעלי את הנר, ועל-פי הוראות המחנה פרצנו כולנו החוצה.

"עוד תהיה חקירה! עוד תהיה חקירה!", צווח המפקד בתוך הרעש הגדול וההמולה שיצרו האזעקות והאסירים הרצים אל מגרש המסדרים. אך אני לא דאגתי עוד. בשמחה תפסתי את ה'מנורה' הקטנה ורצתי עמה החוצה.

בעבורנו זה היה נס חנוכה ממש. נס חנוכה שבו ראינו את יד ה' גם בתוך מחנה-העבודה הנשכח הזה שבנידרארשל.

בחוץ, בלילה הקר כקרח, דלקו הכוכבים הנוצצים. וכשהרעש המזמזם של מפציצי בעלות-הברית מעל ראשינו, הוספתי להרהר בליבי בנוסח הברכה - "שעשה ניסים לאבותינו, בימים ההם ובזמן הזה".

(סיפורו של ש"ב אונסדורפר, לונדון תשכ"א)

דרכי החסידות

כתובות אינטרנט מצורפות:
סוד השמונה-חנוכה הוא חג בן שמונה ימים
06/12/2007 | 05:33
1
1
סוד השמונה-חנוכה הוא חג בן שמונה ימים
בחיפושי מצאתי גם את ההסבר המעניין שמובא להלן,ומצאתי אותו מאד מעניין.
שלמה האם יש בו תשובה לשאלתך?
מה שמקשה בשאלתך הוא לאיזה גאולה אחרונה אתה מתכוון,?שהרי נגאלנו לא מעט פעמים....אפילו ממש לא מזמן...

בכל אופן כהרגלך אתה מביא חומרים מעוררי סקרנות,ולכן אני מוצאת שהכל קשור בהכל...

את ההסבר תמצאו באותו קישור שנתתי למעלה,רק צריך לגלגל קצת למטה.

תהנו

סוד השמונה

חנוכה הוא חג בן שמונה ימים, ויש לו קשר מיוחד לגאולה האמיתית והשלמה על-ידי משיח-צדקנו, שאף הוא אחד מ"שמונה נסיכי אדם". נאמר (מיכה ה,ד): "והקימונו עליו שבעה רועים ושמונה נסיכי אדם". הגמרא (סוכה נב,ב) מפרטת את שבעת הרועים ושמונת ה'נסיכים', והמשיח הוא אחד מהם. מסבירה תורת החסידות, ששמונת ה'נסיכים' משכינים בעולם הזה את האור האלוקי שלמעלה מהטבע.

העובדה שהמשיח קשור במספר שמונה אינה מקרית. המספר שמונה בכלל קשור בגאולה השלמה. על הכינור של ימות המשיח כתוב בגמרא, שהוא יהיה של שמונה נימין (לעומת כינור המקדש שהיה של שבע נימין). המספר שמונה מרומז גם בפסוק "אז ישיר משה", שעל-פי דברי חז"ל הוא מתייחס לזמן הגאולה - המלה 'אז' בגימטרייה שמונה.

המערכת הטבעית

הרשב"א מבאר שהמספר שבע מייצג את המעגל השלם של המערכת הטבעית בעולם, ואילו שמונה מסמל את המימד העל-טבעי, שמעל לעולם, ושאף-על-פי-כן מתגלה ובא לידי ביטוי בעולם. העולם נברא בשבעה ימים (על-ידי שבע המידות העליונות), ומכאן שהשבע הוא בבחינת ה'קוד' של תבנית העולם. אין פירוש הדבר שהשבע מבטא את החומר בלבד. הוא כולל גם את היום השביעי, יום השבת, שהוא קודש לה'; אלא שבע כולל גם את הקדושה האלוקית המלובשת בתוך הטבע. המערכת השלמה של המציאות הגשמית עם הכוח האלוקי המלובש בה - מסומלת במספר שבע.

אפשר לראות זאת גם בהמחשה גשמית: החומר עצמו מורכב משישה צדדים - מזרח, מערב, צפון, דרום, מעלה ומטה - כשם שימות החול אף הם שישה. השביעי הוא הבורא המתלבש בתוך ששת הצדדים של החומר, כיום השבת הסוגר את מעגל ימי החול. לכן נאמר: "כל השביעין חביבין", כי השביעי מסמל את הקדושה שבתוך העולם. כשם שהיום השביעי הוא שבת, כך החודש השביעי משופע בחגים, וכך השנה השביעית היא שמיטה וכו'. זהו השבע - מערכת שלמה של הטבע עם הקדושה האלוקית המלובשת בה.

המערכת העל-טבעית

לעומת זאת, שמונה מבטא את העל-טבעי, את הקדושה האלוקית שאינה מלובשת בתוך העולם. אין פירוש הדבר שהיא מנותקת מהעולם (שהרי עצם הכינוי 'שמיני' מבטא קשר עם השבעה שקודמים לו), אלא הכוונה, שהיא אינה חלק מהמערכת הטבעית. ה'שמיני' מתגלה בעולם כנס, כתופעה על-טבעית, כדבר שבא מחוץ למסגרת הרגילה. דבר זה מרומז גם במלה "אז (ישיר)", המורכבת מא' וז' - הא' מסמלת את הקב"ה, הרוכב על הטבע המסומל במספר שבע (ז).

דבר זה בא לידי ביטוי, למשל, בימי החנוכה. את נרות החנוכה אנו מדליקים על נס הקשור במנורת המקדש, אך במנורת המקדש הודלקו רק שבעה נרות ואילו אנו מדליקים שמונה. שכן מנורת המקדש מבטאת את אור השכינה המתלבשת בתוך העולם ומאירה אותו, ולכן היא בת שבעה נרות; ואולם ימי החנוכה קשורים בנס על-טבעי, של "מסרת גיבורים ביד חלשים ורבים ביד מעטים", ולכן אנו מציינים את הנס בהדלקת שמונה נרות, שמסמלים את העל-טבעי.

הקשר בין ימי החנוכה לימות המשיח אינו מסתיים רק בכך ששניהם מסומלים במספר שמונה. שניהם גם באים מתוך התגברות על הפרעות וקשיים. ימי החנוכה נוצרו דווקא בעקבות גזרות היוונים והמלחמה הבלתי-מתפשרת כנגדם, וכך גם הגאולה העתידה תבוא בזכות מסירות-הנפש של עם-ישראל בזמן הגלות. שכן כדי להתרומם למעלה ממגבלות הטבע (שבע) ולהגיע אל העל-טבעי (שמונה), יש צורך במאמץ מיוחד ובהתמודדות עם הפרעות העולם. לכן כתוב, שחג החנוכה לא יתבטל גם בבוא הגאולה, שכן הוא קשור במהותו לעניין הגאולה.

כתובות אינטרנט מצורפות:
וואן, מאמרים מרתקים ומעניינים
06/12/2007 | 08:52
2
מעוז צור ישועתי
06/12/2007 | 08:28
3

וּבְיָדוֹ הַגְּדוֹלָה, הוֹצִיא אֶת הַסְּגֻלָּה. אמא...למי יש יד כל כך גדולה ??? ככה שאלו אותי ילדיי ...וציחקקו

חחחח איזה צרוף מיקרים...
אתמול לראשונה עם סיום הדלקת החנוכיה ושירת " מעוז צור ישועתי " ילדיי צחקו וטענו שזהו שיר "מוזר" מאוד ומשמעותו לא ברורה
ממש.
בני שעוד קצת מתקרב לגיל מצווה ומתחיל להתעניין בכל הקשור למשמעיות הדת והרוחניות...החליט לנתח לפרשן את משמועותו..
ואני לראשונה התייחסתי למשמעות השיר/פיוט יותר מאשר לזמזם אותו עם הדלקת החנוכיה. ועלה לי לראש שירה ולחנה של נעמי שמר בתקופת מלחמת יום הכיפורים.

תוך כדי ניתוח משמעות הפיוט מצאנו כל מיני דברים מעניינים לגביו :
שצירוף האות הראשונה  מכל בית יוצר את השם "מרדכי" והבית האחרון האותיות יוצרות את המילה "חזק". כנראה שהכוונה היא להלל גם את המקור או את הכותב.

בויקיפדיה כתוב כי נוספו לשיר עוד בתים המתייחסים לשואה ולמידנת ישראל .

לשאלתך:
זה הבית  שבו הבנו שמדובר על גאולה ושאני עם סגולה ונבחר בין כל העמים:
(למרות שינשם עוד בית שמדברים על גאולה)

רָעוֹת שָׂבְעָה נַפְשִׁי, בְּיָגוֹן כֹּחִי כָּלָה.
חַיַּי מֵרֲרוּ, בְּשִׁעְבּוּד מַלְכוּת עֶגְלָה.
וּבְיָדוֹ הַגְּדוֹלָה, הוֹצִיא אֶת הַסְּגֻלָּה.
חֵיל פַּרְעֹה, וְכֹל זַרְעוֹ, יָרְדוּ כְּאֶבֶן בִּמְצוּלָה.

ובידו הגדולה, הוציא את הסגולה. נראה לי שהכוונה ליציאת מצרים וקריעת ים-סוף,  "וירא ישראל את היד הגדולה אשר עשה ה' במצרים...". והמילים "הוציא את הסגולה" מכוונות להצלת עם ישראל = גאולה ??

או שכוונתך "לגאולה האחרונה "  לבניית בית המקדש הבא ???

בכל מקרה הנה לכם קישור עם פרשנות של הרב דוד חי הכהן לטעמי מאוד מעניינת.

נהדר נהדר. חומר למחשבה...
06/12/2007 | 14:46
1
הקשר בין חנוכה לגאולה האחרונה...?

איך אומרת wan? צרוך לגגל קצת
וצריך לחשוב קצת,
ולנסות להאיר את שאלתך באור נרות חנוכה,
וזה מתקשר לי בראש לאור שבעת הימים...
ל"קרב יום שהוא לא יום ולא לילה"
כי יהיה בו כנראה אור מסוג אחר,
לא של השמש המאירה ביום ולא של הירח והכוכבים בלילה,
יכול להיות שהוא יהיה דומה לאור הנרות של "לראותם בלבד"...
כי זה יהיה אור ש"יראה"
אור ש"נראה" הוא בעצם - נס...
ניסים מתרחשים בעולמנו יום יום ושעה שעה,
אבל אנחנו לא מודעים להם,
חג החנוכה, מעורר אותנו להיות מודעים לנס, לעוצמתו של הנס,
לכל הדברים שכאילו "ברורים ומובנים מאליהם" אבל אם נחשוב קצת,
הם לא מובנים מאליהם... הם נס...
טוב, כתבתי ככה, כתיבה חופשית והקלדתי את מה שזרם במחשבתי,
אבל השאלה מעניינת, ואולי תהיה לי "הארה"
ד קובי לילה טוב לך. מבקשת קישור?
06/12/2007 | 00:45
2
11
האם יש בכלל קישור  על שמות כול התבלינים של מרוקו?
אני 80% יודעת אבל יש שגם לא? אז חיפשתי בגוגול. לא נותן נתן רק תמונות של השוק במרקש
זה גם אני יכולה  לתת  .חשוב לי כי יש  את הקוסקוס המרוקאי. אגב יש כמה סוגים.
והמיוחד זה  במרוקאית כך נקרא ...שקשו דלעשוב. נכון יש משהו נותן באתר קוסוקוס.
אבל הוא רחוק מאוד מזה אני כן יודעת גם לתת את המתכון ואת כול ההרכב.
רק שם של תבלין אחד  לא יודעת מה שמו? . אם אני אקבל את השם אני אתן כאן
את המתקון. וגם אם ידוע לך מי יכול למכור לי את התבלינים.
כי לי אין עכשיו. היה לי גם תחון וגם לא והיה הרבה זמן בפריזה
בפסח הכול נזרק? רק מי שמביא ממרוקו יכול לעזור לי. אני אשלם על המשלוח כולל
התמורה  תשלום התבלינים. אשמח מאוד לקבל כול תגובה  תודתי מראש לך לכולם כאן חג חנוכה שמח
שמעתי שיש בתבלין עשב ממסטל
06/12/2007 | 08:58
1
2
עלמה3 חג לך ויום לי. לאן הרחקת|
06/12/2007 | 14:08
3
היי חומד לאן את נוסעת. . זה תערובת של תבלינים נכון. עכשיו זה כול חזק שיש בזה השלכולת בעזרה לפוריות זה נבדק
על כול המשתלחים  בנשים בעדה המרוקאית כן יש שם תבלינים מאוד חזקים ולרוב הם" חזקים ומשפעים על האוכל גם על תפקוד של כלי הדם יש שנותן להוריד לחץ דם ויש שנותן להרים? בהפוף" הכול עניין של בריאות לאדם בריא מותר לו הכול לאדם
אחר שסובל מי  כול בעיה זו או אחרת עדיף להבין מה כול משמעות של תבלין. זה או אחר. לא נפרט כאן הכול.
ולדוגמה לחיות אסור בכלל תבלינים וזו אחת הסיבות החשובות שלא בא בחשבון לתת להם אוכל של בית.. רק למשל בצל גורם לחתולים להיות במערכת של עצבים גבוה מאוד. נכון  בצל לא תבלין אבל גם הוא חלק גדול במרכיב האוכל. לרוב יש בתוך הסיר
או הצחלת שלנו בצל. ויש היום גם בצל מיובש ומה הוא תבלין. ממניין התבלינים"
ולגבי העשוב... שלנו לרוב יש שם תבלינים המעלים את חום גוף האדם. ועוד לנשים עם הפרעה בגיל המעבר.
יש את תופעות של גלי חום אז כך יש רק לאכול במינון נמוך מאוד לא מזיק. את כול ההרכב אני יודעת רק חסר לי שם
של תבלין אחד. הכול יש ברוש הצלול תודה לאל.  עלמה חמודה אני יודעת שרצית להצחיק אותי וזה בסדר.
אבל באמת אני שאלתי  כי זה היה לי חשוב ועדיין? למה לאדם לכתוב דבר שהוא לא נכון. זה מבלבל. כך ראיתי
ואני חשבתי רק לתקן כמובן באהבה וגם אותי    אפשר תמיד לתקן אם הכן וצריך. טוב ללמוד ולא לחזור על אותה הטעות?
בכול מסר בחיים יש השלכות. יום טוב לך וגם הסבר למי שלא יודע. ובטוחה אני שכאן  יש לנו באמת מועצת חחמים.
חג אורים שמח לך
חג אורים שמח והרבה אור לכוללםם
04/12/2007 | 09:53
29
חג חנוכה חג אורים שמח
04/12/2007 | 16:04
1
3
חג חנוכה חג אורים שמח

של החג החנווווכה השמייייח הבא עלינו לטובה
מאחלת לכולנו בלי יוצאים מהכלל
לשבויים  לכל החברים  ולכל משפחתי
בארץ  בחו"ל  ובכל  מקום

♥♪♫ חג חנוכה חג אורים שמח ומלבב ♫♪♥

תהנו תבלו בחופשה ותעשו חיים
כמה שאפשר יותר ביחד עם הילדים
אני  אוהבת  את  כולכם  שימרו על עצמכם

כתובות אינטרנט מצורפות:
וואי, וואי כמה סוגבניות תעימות זיוי...
04/12/2007 | 21:15
2
ואני ביכלאת לו אוהב בצק...
אופס הברכה מוזיקאלית מנסה שוב
04/12/2007 | 16:08
1
3
אופס הברכה מוזיקאלית מנסה שוב
http://www.123greetings.com/events/hanukkah/hanukkah_friends/friends11.html

♥♪♫ חג חנוכה חג אורים שמח ומלבב ♫♪♥
חג אורים שמח לך זיו האחת ולכולם\ן כאן בבית זה
04/12/2007 | 16:41
1
מי יתן והשמחה תשרור תמיד בבתיכם חברים יקרים.
שתמיד חייכם יהיו מוארים בבריאות והצלחה. אמן!
חנוכה שמח...לכל דרי הפורום ומשפחותיהם
04/12/2007 | 17:06
2
חנוכה שמח...לכל דרי הפורום ומשפחותיהם

מי ייתן והחג הזה יביא הרבה אור ושמחה לבתיכם

שכל נר יאיר וימלא כל נפש ולבב בכל טוב והרבה מתיקות כמו הספינג'ה

חג של אור, אהבה, אושר והכי הכי בריאות

חג סמח לך אורלושמונה וגם לקולם...
04/12/2007 | 21:13
2
לוקח את כל הברכות..
04/12/2007 | 21:16
1
1

אוסף אותן בתוך שק אחד גדול, מכפיל אותן, פי מאה, ומפזרן על ראשי באי הפורום, הם, ונשיהם, וטפיהם, ועל כל עם ישראל.

מאחלים.

שולה ואלי פילו
חנוכה שמח לכולכםםםם
04/12/2007 | 22:16
1
|חג חנוכה שמח על כול בית ישראל
04/12/2007 | 21:19
1
מאחלת שמונה ימים עםנס גדול היה פה
לכול החברים בפורום תרבות מרוקו  ולצוות המהלת הפורום
הזה שרונהה ואת ד קובי על כול היופי שת פורום זה.ואכן הוא
גם מעניין  הכול תכומו. רק לבקש קישור והצוות שם כמו נס.
בכול הם מגיעים ונותנים בחום על התרבות של כול יהודי ספרד.

ועכשיו להזהר מי לאכול הרבה סופגניות כי אחרת רק קישור אחד
יהיה לנו של הגדול  ד קובי ... נישלח ישר לקיצור קיבה אוי אוי
אנו אומרים על הנרות ומברכים כך לראותם בלבד ולא להשתמש בהם.
וחני אומרת זאת על

עדיף לשחק עם        

עם נכד יקר וגם לנו הגדולים מותר חג אורים שמח לכול אחד ואחת כאן בשמה היקר חני
חג אורים שמח
05/12/2007 | 01:05
2
 חג אורים שמח
חג אורים שמח מלא אור ואהבה לכולנו
חג אורים ונר שני שמח|
05/12/2007 | 14:44
2
תפוחה חמה ואורירית הלא היא הספינג´ה
מאחלת לכם חג מלא  אור ושמחה.

והרבה הרבה גשמי ברכה לחקלאים,ולנחלים לנהרות ולאגמים בארצנו..כמו שיורדים פה.

הספינג' אוי הספינג' כמה אנ י אוהבת את החג השמן הזה....כי טעמן של הספינג'ת במיטבו בימים אלה.

זה כמ ו הדג של יום ששי ,שטעים רק ביום ששי.כך הספינג'ת טעמן משובח כפליים רק בחנוכה.

אז שאצלי לא יאכלו ספינג'ת? בוודא ישיאכלו וישמינו....בעיה שלהם....

חג שמח

וסליחה על ההעדרות..עסוקה עד מעל הראש.

תתכבדו אם לא מספיק אפשר עוד....
והנה עוד סוגווניות שלא תריבו
05/12/2007 | 14:48
4
4
והנה עוד סוגווניות שלא תריבו
קד הסימאן השפיק בקוסי ליום אחד...מחר נקנה עוד קד שימאן לעוד סוגווניות חמוט ותעימות

אוי, איזה ספינז', ממא מיא! אייממא עליהום...!
05/12/2007 | 16:04
3
2
אולי תָּבִּילְנָּא קְשַׁת סוּגְווָנִיוֹת מִיהַמִטְווָח שִׁילָּךְ....?

וִיאִם חַשֵׁר לָךְ שִּׁימִּין (ככה במיבטטע שילנו) אֲנִי נָאבִּילְכְּ מִּיהָּשִׁיתָּחֵם...

המיבטעים מתחילים למצוא חן בעייני....
06/12/2007 | 08:40
2
סליחה- למסוא חן בעייני
06/12/2007 | 08:54
1
המוסיא ספינג' מן הארץ
07/12/2007 | 09:41
חג חנוכה מלא אור לכולם
05/12/2007 | 20:52
הייתי יומיים בקיבוץ שדה בוקר אצל בנותי
ואני מוצאת פה חגיגה עם המון סוגפניותתתתתתתתתתתת

תענוג לראות את המראות, לשמוע את הצלילים ולאכול מהספינג'

חג שמייח לנר שני של חנוכה
ואת אלה אני הכנתי ספינג'/זלביה/דונאטס סופגניה
07/12/2007 | 03:02
3
8
ואת אלה אני הכנתי ספינג'/זלביה/דונאטס סופגניה
ואני הכנתי בצק שמרים ותקראו לזה איך שתרצו
ספינג' זלביה או דונאטס  חחח
אני מתחייבת לאמר שיצא מוצלח וטעים מאודדדדדדדדד
אגב אם שמתם לב אין שמן ואיןם בייצים במתכון המוצלח הזה
ועוד אגב 1 קטן הרעיון למתכון הנ"ל  - נילקח ממתכון לספינג' ולזלביה

אז ככה לקחתי
3 כוסות קמח רגיל לבן -  ועוד קצת הכוונה ככה לקחת מהשקית עם כף היד חחחחחח
1 כפית מלח שטוחה
3 כפות סוכר
¼2 כפיות שמרים יבשים
¾1 כוסות מיים פושרים
1 כף ברנדי
2 שקיות סוכר וניל
לערבב הכל יחד לבצק רטוב ודביק  - אם מאוד דביק להוסיף ככה עם כף היד עוד קצת
אני השארתי ממש דביק לתפיחה
שמתי את הקערה עם הבצק מכוסה בניילון על הכיריים ליד הסירים שהיו על האש
ובנייהם היה סיר מרק ירקות ועוף שהתבשל בקיצור היה מאוד חם במטבח
וזה עזר לתפיחה איטית יפה ומוצלחת הבצק תפח נהדר והיה עדיין דביק
ובכדי ללוש רק העברתי את כף היד בקמח ואז לשתי בכייף והוספתי ממש ממש מעט קמח
לשתי עוד קצת והנחתי לעד הסירים להמשך תפיחה שניה
עדיין היה דביק שוב העברתי את היד על הקמח ולשתי הייטב הכנתי כדורים עם ידיים רטובות
יצאו לי מהבצק כ 10 כדורים לערך את הכדורים הנחתי על השיש
ונתתי שוב לתפיחה
בנתיים השמן מתחתם על הגז במחבת טפלון כמות השמן לא רבה במיוחד
כימעט עד חצי מגובה המחבת
לקחתי כל כדור ובאמצע עם האצבעות עשיתי חור ומתחתי לצדדים והנחתי על השמן
לטיגון על אש בינונית/נמוכה
הפכתי מצד לצד ובכך גם נעשה הפס הלבן מכוון שהשמן לא
היה גבוהה במיוחד והבצק המשיך לתפוח גם בתוך השמן
זהו נראה לי אאהה רגע אחרי הטיגון טבלתי
חלק  בסוכר וחלק הכנתי עם שוקולד וסוכריות  וגם בקוקוס
חג שמח

זיוייייי אשת חיל מי ימצא
07/12/2007 | 20:15
1
זיוייייי אשת חיל מי ימצא
אחחחחחח מי כמוני יודע אילו ידיים מבורכות יש לך וכל שאת נוגעת בו יוצא והופך לזהב
המשיכי להיות נפלאה וכשרונית אוהב אותך המונים
בחיי התגעגעתי
נשמה מתוקה שליגמני געגעתי הייתי בפור' שלך
07/12/2007 | 21:07
1
עם ברכת החג
ודע לך יקירי שאני מציצה דיי הרבה בפור'
יש לי משהו חשוב לאמר לך
אתה יודע  שלחתי לך המון מסרים כאן בתפוז
והיו גם SMSים ששלחתי לך לנייד
וכן כן אתה לא ענית אפילו על 1 מכל אלה עד היום
אבל כמו שאתה מכיר אותי הכל עבר ונישכח ואני תמיד אומרת  ♥ לא נורא ♥  
אז שתהייה לך ולכולם שבת נפלאה ויפה
וחג אורים שמח
יפה
10/12/2007 | 12:38
את יכולה להוסיף כפית מחוקה (ואפילו פחות מזה) של חומץ, זה יתן קצת פריכות.

גם אני עשיתי מתכון דומה, רק בלי הוניל והברנדי (וקצת יותר סוכר), כי אמא שלי אוהבת את זה קצת מלוח.

המטרה הבאה שלי היא ללמוד להכין עלי סיגר, אף אחד לא מוכן ללמד אותי, אבל בסוף אדע :)

חג שמח!
2
1

2

1

וגם
07/12/2007 | 03:05
וגם
וגם אלה תתכבדו יש מספיק לכולם
07/12/2007 | 03:05
1
2
וגם אלה תתכבדו יש מספיק לכולם
ממממממממממממממממ יאמי יאמי
07/12/2007 | 09:44
כייף למצוא על הבוקר ספינג' כאלה
תודה לך זיוי האחת, המקסימה, המתוקה
החמה והאוהבת... ולא "וזהו"
תודה לך ולכולםעל תשומת ה
07/12/2007 | 17:55
תודה לך ולכולםעל תשומת ה
שבת שלום מבורכת ומשובחת
חג שאורים שמח
ערב טוב חג חנוכה שמח לאחל כאן|סופגניה
03/12/2007 | 19:24
7
חייבת להגיב הכול יפה כאן. מעלים זכרונות יש המביא קישורים מדהימים
ותמונות ושל האל מככב כאן וזה הכי חשוב
ורק חבל שהכול מדגמד על מילה בוטה לא במקום חבל מאוד.
יש תמונות של בית קודש בית הכנסת שם פה בכול מקום
גם אפשר להצחיק אבל יש להזהר ממשהו? לא מתאים מילה אחת גורמת לך-
לא להבין את כול  המסרים פה. ממש מוזר לי? ואני לא אגיב  למה כתבתי כך.
ערב טוב לך חני הכל בסדר? ממה נעלבת??????
03/12/2007 | 20:40
3
וערב רב לעלמה3 הדושניה של המקום.
03/12/2007 | 21:16
2
2
אין כאן דובשנית אז בטח היה מצורף כאן לך מתוקה
אבל אני יודעת למה חסר כאן כי בנתניה ישנה אחת והיא עלמה3  מלאלה בלבביות והדושניות
יש שיר ליהורם  גאון והוא יפה  אשלך לך יותר מאוחר. כאן.
אני כתבתי תגובה והיא לא מקשרת את כול הטוב שבך. או בכלל גם לא קשורה אלי.
חפשי לבד את החידה?     ערב הכי מתוק לך וחמים בבית חמודה . . אני פה שם?
חני  לך בכול אהבה  אקדיש את השיר יותר מאוחר. המלים לא בראש הרגע
אשלח לדובשנית עלמה3
03/12/2007 | 21:18
1
לא הבנתי כלום
03/12/2007 | 22:00
3

את מחמיאה לי יותר מידי... ואם הייתי סוכר כבר מזמן הייתי נמסה ונעלמת.

על פניו שיהיה לך ערב נפלא וחג אורים שמיייייח

לילה טוב
עלאש תתח'רק חרא בילעוד'??גם בבית נורמלי
03/12/2007 | 22:19
2
3
יש פליטות פה..
לא צריך לטחון עד דק...
הגב' התכוונה לכך שכתבתי כוסאוחתק...
גם בבית נורמלי יש פליטות פה..
ולא...אני לא רוצה את המילים שלי בחזרה ובאח שלא תכרתי את הענף כי הוא שלי...

לא מאים לך חג שמח M הדרך
03/12/2007 | 23:53
1
2
ואני על אם הדרך . ממש חצי  מריבה? את מגיבה גם כאן המשפט הוא רק לכוונה מאוד קשה.
ועוד במרוקאית  תחון או טחון. אין לי כוונה לריב  איתך כול טוב. מותר הכול היום לכתוב.
אפ=על=פי שעוד לא הגענו  לפורים.. לבחוש את הקקקקקקקקקקקקקה  במקל זה לא יפה?
תיקון .הכוונה לא מתאים לך?
04/12/2007 | 16:34
2
מרוקו זה כאן...
03/12/2007 | 07:44
8
3
מרוקו זה כאן...
והבית אצלנו מתקדם...סיימו את הפרגולות...
בתמונה זו הפרגולה של פינת אוכל
עוד אחת
03/12/2007 | 07:47
3
2
עוד אחת
וזהו...
03/12/2007 | 07:49
1
וזהו...
היום נלך לעשות עוד בוק ...חזית הבית..
מרוקו זה כאן...חלון פינת האוכל
03/12/2007 | 07:46
1
2
מרוקו זה כאן...חלון פינת האוכל
הייתי מתה לחדר אוכל..אבל ככה זה בארץ..קונים מגרש של 600 מטר ויש הגבלות לכל סנטימטר..
תהנו נראה מקסים
06/12/2007 | 05:46
יפה מאוד
03/12/2007 | 20:47
1

יש לנו חבר שלפני כיותר מעשור בנה בית בסגנון מרוקאי בקיסריה...ממש מרוקאי וע"מ לבנות הוא ייבא פועלים מקסיקנים
וגם ייבא את החומרים וגם אדרכלית שתחום התמחותה הוא בניה מבוץ.

שיהיה לכם בכייף והנאה

מהמם אני בטוח שיהיה מיוחד מאוד
05/12/2007 | 01:07
כל הכבוד על ההשקעה העיקר שיהיה לכם אושר ונחת בבית החדש
יפהפה ומיוחד
05/12/2007 | 20:50
1
מאחלת לכם הנאה ושמחה בבית
תודה רבה אמן ואמן.
05/12/2007 | 22:03
02/12/2007 | 21:58
23
2

מתגעגעת ואין  לי אהבה    

שוברת קריז
02/12/2007 | 22:01
20
3
בוה בוה עלמתי....
02/12/2007 | 22:11
6
3

מה קרה שצבעת את השיער, יאק לאבאס, קרה משהוווווווווו ????????????????

סדאי סמאללאה מעאק.

חג אורים שמח לך ולבי ביתך.

משולה ואלי פילו
לאבס ולאבס...
02/12/2007 | 22:19
5
2

יפה לי לבלונד ?

כייף שאפשר לעשן כאן...

סימון האיקון לפחות מזדההה איתי.
עלמה3 את כאן? רוצה בדיחה אמיתית על מקנש
02/12/2007 | 22:31
4
5
כן, למה לא ...בכיף כולם רוצים
02/12/2007 | 22:34
3
2
מזה יש להם .מפתה מדליק ואני מתה על זה.
02/12/2007 | 23:10
2
2
אני  ליד משפחת בן חמו והם השכנים שלנו    היו הכי טובים.
אגב מאוד מלומדים זה בא משם. טוב יום יום אני אצל הת של זהרה ..זל
והיא משגעת אותי כול רגע מבקשת משהו  טוב אני מנסה להבין אותה אבל קשה
שאלתי זוהרה מה את צריחה לפני שהיא תבקש אמרה לי אני רוצה טס.
שאלתי מזה טס אמרה במרפסת יש טס. הלכתי למרפסת אין טס. לקכתי עלי החלתה
סופית לפני שהיא תשגע אותי.  וכך אספתי כמה כוסות שתוחות  כמו של קפה מהמבטח
והיא צועקת עלי עכשיו בערבית  יא לחזינה אנה אולק טס  ונתי מתפהמני?
אמרתי עכשיו אני מבינה? היא מתכוות לקערות קטנות של מרק.
אספתי כמה מהמזנון. הבתי לה היא במקלחת ממתינה עם הכבסים שלה מעה לוחה דסבון
ושוב צעקה עלי לא לא  עלס עלס תתעמל דקסי אותלק טס אלחזינה טס. אני בבית אימי יודעת ?
זה טסה של קפה קהווא? בסוף היא מזיזה את הת.... שלה והולכת למרפסת. וביד שלה הטס
מהוא קערה של פלדה אמייל טוב הם בשם זה טס ואנחנו ג'לפה.  מכווה שתצחקיקווווווווווו
עלה זהרה  וטס וג'לפה ולעדה דסבון. לך לבין כול סלנג.
ועל האוכל הרוב שונהההההההההההההההההההההה
אל חזינה ...ככה אמרה לך
02/12/2007 | 23:26
1
1

חחחח את הורגת אותי עם הביטויים והמבטאאאאאה שאת מביאה

את מצחיקולית ...קורעת תותי

ועכשיו לל"ט
עלמה נעלמתי לכמה דקות
03/12/2007 | 00:15
1
נתתי מתכון בפורום אוכל כשר עוד מעת אני ואת נפתח פורום רק מרוקו?
אני עושה לך קייף אומרים הרי אם אנחנו צוחקים אז הכול בריא
ומה שלא מבריא יש בזה אמת חמודה ומיד אשמח להצחיק אותך. כך אדע מרחוק
שיש על פניך חיוך בריא  מגיע לך.
יש פה משהו מקנסי.
כאן עוד כמה מילים אגב כול שפה אני יודעת לתת חיקוי אמת.
רק עראקית קצת קשה לי כי היא עמוקה כמו האשלוני?
במקנסית  לחזין דאווימיל זה אמיל?  אזי תקול בוא לאכול
הוא עונה  דבאה    והיא האמא הטובה אוילי עליה אס נעמל
מדברים אפילו באסים לרגע הקלפן יחשוב שהיא מהמרת עלה אוימיל
פיין תי  אבני אזי ואנחנו אומרים אג'י כמו הצרפתים
והם כמו זזזזייו זוואזו הציפור רוצה אוכל מכנסי
לחות מעה לחמס או לאזבור  אנה נחובסק
02/12/2007 | 22:13
12
1
אוויה את צ'וחקת....
02/12/2007 | 22:15
7
2

אפשר קסת סולידריות בבית הזה
אני מ'כפת לי
02/12/2007 | 22:17
6
2
אני לא מתגעגעת.
כל הקופסה לידי
שרונהההההה
02/12/2007 | 22:21
5
2

את מתגרה בגרולך ....

אני יעלה את הפורום בעשן....וכולם יברחו

רק תעזי
02/12/2007 | 23:01
4
2
ואני אגלה לליהו, להודפי ולבן לולו את המחבוא של התותבות
כ עלייך...
02/12/2007 | 23:09
3
2
זה רק בכאילו....רחמים וחמלה עלי ...3 שבועות בלי

ואל תגלי ...במיוחד לליהו...את ראית איך הוא מעשן בלי לתותבות דיאלו ???

וואוו.. שיהיה בהצלחה
02/12/2007 | 23:12
2
2
לא מאמינה שעשית זאת
הין לי בריריה (בשפתה של חני)
02/12/2007 | 23:22
1
2

כּנמות לגארו וומאקאינש...וואלוו ...וואלוו (במקום התחלתי לדבר מרוקאית)

תודה ובקרוב  אצלך [חיבוק]
עלמה. אס תתקמי אלנט אנה גרו רורו
03/12/2007 | 00:22
2
במקנסית אנה תנקמי אל גרו איב סן לורן אס עוד פעם אס
פעם הבאה קינג?
מה קרה ????????
02/12/2007 | 22:19
3
2

פעם הבאה, תצחקי בשקט, ארזאעט סמאק, כל השכנים, אלביודין זאו ענדי, לייהו מה קרה, קרה משהו מעאה מג'ילבאס סולה, אמרתי להם, אולו, לכו לישון, אלח'אנפוסין, זו רק ידידה מהצפון ככה צוחקת, משעמם לה וככה היא צוחקת. מהצפון עד לפה, בטח יש לה קול של טנור, קולטלהום, איזיקום לעמא, תפו, תפו, מלח מים, מלח מים.

חג אורם שמח גם לך יקירתי ולעל בני ביתך.

משולה ואלי פילו
אלח'אנפוסין ח ח ח ח
02/12/2007 | 22:40
2
2
את באמת זקוקה ל.........
02/12/2007 | 22:53
1
2

הנעה עצמית, הדאר מעה אוסט טריק, אולי, אתעלמאק.

כל השכנים שלי ח'אנפוסין.

לייהו
אתה לא קורא את ההפתעות של בזוקה ?
02/12/2007 | 23:11
3

מצפה לך - הפתעה

בצורת - נס חנוכה
חג אורים שמח לך עלמה3
02/12/2007 | 22:26
1
2
ר.. כלתי מלכתי לך נס חנוכה. הסביבון מסתובב על כמה אותיות
באות שהוא נעצר משם דרכך נמשכת  על הנסים ועל הניפאות
כי לך לב גדול מסור ומלה אהבה לכולם ובו תמיד מקום לעוד רגע.
ועוד דקה. והשאר יהיו לך לחג וזמן הזה בימים ההם ובזמן הזה.
אהבה תפתח גם באות מהסביבון  לך חני באהדה . ר. המקסימה.
מלה חום.יבוא בקן אהבתך..
תודה חניל'ה
02/12/2007 | 22:32
2

חג אורים שמח לך ולבני ביתך

שתזכי לנחת ובריאות ...הרבה אור ואהבה.
תלמוד תורה בעיר מכנס מרוקו ?
02/12/2007 | 10:25
27
105
שלום לכם בילדותי למדתי בישיבה בעיר מכנס בשנת 1965 הרב היה רבי מיכאל הוא היה רוסי מבקש כל חומר או תמונות                בתודה   פרוספר אזולאי   פורום נהדר
השלום לך פרוספר.
02/12/2007 | 18:43
1
13

על מנת שנוכל לעזור לך כאן בפורום הזה, אבקש ממך קצת יותר פרטים, למשל, שם הישיבה, מיקומה, ועוד פרטים כככל שזכרונך יוכל להעלות בפנינו.

אשמח לנבור ולהשתדל עבורך.

אלי פילו
לאלי פילו מפרוספר
02/12/2007 | 20:21
11
קודם כל שלום לך אז ככה אני מקזבלנקה  בגיל קטן למדתי בישיבה קטנה  אוהלי יוסף יצחק ליד הים אחר כך עברתי לישיבההגדולה בשנת 1965 נשלחתי למכנס ללמוד מה שאני זוכר שזה שזה ישיבה קטנה רב הישיבה היה ממוצא רוסי   רבי מיכאל שם הישיבה אם אני לא טועה   תלמוד תורה  פעם ראיתי תמונה פה בפורום עליתי ארצה 1966   בתודה לך פרוספר אזולאי                            
prosper50@walla.com
תלמוד תורה במקנס.
02/12/2007 | 20:18
1
14
תלמוד תורה במקנס.
אז ככה...אבי ז"ל  יליד 1939 , והוא גם למד שם ..אין לי מושג באיזה שנים לדעתי בהיותו בן 9-14 לפי החישוב שאני עשיתי...
והנה קצת תמונות ..
התמונות צולמו ע"י מטייל שלי השנה בחודש ספטמבר...יהודה סרוק הגדול.
ברוך שובך יא M הדרך
02/12/2007 | 21:50
5
תלמוד תורה 2
02/12/2007 | 20:19
11
תלמוד תורה 2
תלמוד תורה 3
02/12/2007 | 20:20
4
תלמוד תורה 3
אז ככה...אבי ז"ל  יליד 1939 , והוא גם למד שם ..אין לי מושג באיזה שנים לדעתי בהיותו בן 9-14 לפי החישוב שאני עשיתי...
והנה קצת תמונות ..
התמונות צולמו ע"י מטייל שלי השנה בחודש ספטמבר...יהודה סרוק הגדול.
תלמוד תורה 4
02/12/2007 | 20:20
4
תלמוד תורה 4
תלמוד תורה 5
02/12/2007 | 20:21
4
תלמוד תורה 5
תלמוד תורה 6
02/12/2007 | 20:22
4
תלמוד תורה 6
תלמוד תורה 7
02/12/2007 | 20:27
1
4
תלמוד תורה 7
מנורות בבית הכנסת של הכולל תלמוד תורה
02/12/2007 | 20:31
5
מנורות בבית הכנסת של הכולל תלמוד תורה
ואלו צולמו ע"י.הנה מיסייה אבוטבול שיהיה בריא
02/12/2007 | 20:30
2
6
ואלו צולמו ע"י.הנה מיסייה אבוטבול שיהיה בריא
דואג הוא לבית הכנסת וגם לגיוס תרומות מתיירים ע"י מכירה של ארטיזנה מרוקאית...
בתמונה היכל הספרים לצערנו הרב הספרים פסולים בגלל השנים ומי גשמים שהרסו אותם
הנה אבוטבול...
02/12/2007 | 20:32
5
הנה אבוטבול...
ברוכה השווה M הדרך
02/12/2007 | 22:16
2
נהדר לראות אותך פה עם התמונות
נשמח לשמוע סיפורים פיקנטיים וחוויות
השלום לך M הדרך, ככה..........
02/12/2007 | 21:10
12
3

בלי להודיע, נוחתת, בום , בום , טראך, כבר תמונות, כבר כתבות, כל הכבוד.

ספרי איך היה הפעם, לבטח יש לך מה לחדש.

ברוכה השבה.

אלי פילו
מדהים הפאר והזוהר הזה..
02/12/2007 | 21:59
7
מבקשת רק לא לשכוח את הבית והבית ספר והישיבה.
של הרב הגדול  עליו השלום (זל) וזה שושלת רבי ניסן.
אפשר יש לכם משהו? לעלות כאן גם את גדולתו תרם  בקזבלנקה.
תודה  ויש לנו במה להתגאות ביהדות מרוקו. לא
מבקשת לא לכעוס עלי לפעמים אני מדמיינת שכול התורה מגיעה רק מיהדות ספרד
וגם משם הכול כך בנוי עולמי בדימניוני העשיר באהבה ליהדות ספרד
חני - הודפי איש יקר תקן אותי אם יש צורך....
חני
אהה לייהו עש נקולק...חוויה אנטרפולוגית חוויתי
02/12/2007 | 22:20
10
חזרתי יום חמישי לפני שבוע..אז ככה...הייתה לי חוויה שלא אשכח לעולם, מזה 24 שנים שאבי נפטר לא היו לי תעצומות נפש כאלה..
בשדה התעופה חיכתה לי המשפחה בהרכב כמעט מלא( שכרו אוטו במיוחד למעני...ווא עלא פדיח'ה)

הגעתי אל בית המשפחה המדהימה...איך שנכנסתי בדלת עטה עלי עפריטה קטנה נשקה לכף ידי ואמרה עלא שלמת מאדם..
תוך שהיא כבר על ארבע פותחת את הרוכסן של המגפים היא שואלת נחיידחאק אל בוט?

אמרתי לה לא , עוד מעט...

עלאש?? יענו תבינו היא מנהלת את המשא ומתן עם האורח...
לקחה הבליג'ה שלי...שמה לי בחדר ואצמרה לי מאדם , בניו היא מוג'דה, היא סחונה סחונה..

ואם היום לא בא לי להתקלח??

בקיצור ...נכנסתי המקלחת ...בבית כבר ריח מהביל של תה נענע מעורב בשיבה.. ואני ככה מתענגת לי במים...פתאום דפיקה בדלת...ב"חמסיקה" מאדם מאדם..חשבתי תצרח לי "תשאירי מים חמים את לא לבד כאן!!

אמרתי לה יענו בבצפרוקאית וואי...

שאלה העפריטה...פארדון מאדם..נסבנק בחלפ'ה?
אני מתה...
אמרתי לה ..נו מרסי וואפא..(זהו שמה)
התעקשה העפריטה..עאלאש מאדם..נסבנלק דהר פח'אל גומז'...נעלמק דיימונד..

יאללה נודניקית כנסי כבר..

בקיצור נכנסה עם וואחד סבון שנראה כמו סבון מנורה שפעם היו מכבסים איתו...תלשה בפיה את הניילון של הליפה החדשה (טבעי ארוך כזה.. אבל באיכות טובה "דפקה" הסבון על האמבטיה..ואודרוב התחילה להקציף ומסבנת תוך כדי שהיא מראה לי כביכול מה יוצא לי מהגוף...אהה שופתי? אהה שופתי..

ובזה הרגע ניתנה לי הפקודה לשטוף...

כעבור מס' רגעים יצאתי מן המקלחת היא מחכחת את המגבת על ירכיה והתנפלה עלי , בפירוש כך..מקצות האצבעות...פישקה לי הרגלים..ועוד אומרת ודיק איל פאפון(ימותליק בוק לחשתי בלב) ניגבה והופס נעלמה..

טרם קלטתי את הנפשות הפועלות בבית הזה..אבל בדיעבד הסתבר שהיא העוזרת של העוזרת..איזו היררכיה איזה חוסר צדק בעולם..וואלה לא חשוב איך ולמי נולדת...חשוב איזה סיכוי יש לך בחיים...

יצאתי מהמקלחת...העוזרת ועוזרת העוזרת עומדות כמו במסדר המפקד ואומרות לי "בסח'ה מאדם, בסח'ה מאדם"
ורק אצלנו מקרציצים..כמה זמן את מתקלחת? את לא לבד! השארת מים? צריך להדליק בויליאר?

יצאתי ..קיבלתי לרגלי בבוצ' חדשות..ממש דנדש..ועברנו לחדר הסבת התה..

כעבור שעתיים כבר ישנתי...ואמרתי הללויה...
אהה איפה בני הבית?? מסביבי כל העת...מהללים מחבקים..מתלהבים מהמתנות שהבאתי מארץ הקודש...מרק עוף כמובן..שקדי מרק...קרקרים...יינות...גבינות...ממתקי נפט..(גומי בננות וכאלה..והיו בעננים...

היום השני...

קמתי בבוקר...וואלה הנסיכה דיאנה...אמרה לי ..וואמי חישל וועז'יק,,עמלי נטילה.ועג'י גילש עמלתי ליק תה סחון..
הביאה לי מגש..ראבק גבינות וקרקרים..חשבה הבאתי לעצמי...
והביאה ח'רסה מעין לחם מקמח תירס..וואחד בוסלנה בוסלנה..

בצהרים חגגנו על ברושט וכבדי עוף..

ובערב יצאנו לעיר הגדולה...שבה סקס זה זעיר אנפין...סדום ועמורה..היות ואני מכירה את קזה כמו את כף ידי( חשבתי..) ביקשתי כי יובילו להיכן שבא להם..ואמל המרוקאים היהודים גאוות יחידה זה המשפחה...
הלכנו להכיר את גיסתה שהיא אשת חברה מצליחה עשירה ויפיפיה כאילו מקטלוג נשים...

העברנו ערב לא להאמין...תמורת 150 דולר..הגיעה תזמורת נדנדנינידנינידנה..ועשו ערב הוילה של הגיסה עד 2 לפנות בוקר.

כך עברו הימים...טיילנו...הינו בפיקניק במוחמדיה אחר כך בים...היינו במסעדות,,,בקבר(ט)ה.

נהניתי מכל רגע
אבי המשפחה לא קרה לי בשמי..רק מא פי (בצרפתית או בינתי במרוקאית..

8 לילות 9 ימים של שכרון חושים..
אכלתי מאכלים שלא אכלתי בחיים..
מרק בסרה?? אהה מפולים וחריף וטעים...
אכלתי סלט גממו( פרס למנחש מה זה)
אכלתי ואכלתי ואכלתי...

התאהבתי בהם..השתבש לי המח...הוזמנתי לחושפת סקי במישיליפן בינואר..ואני ? שאני אשפשף? וואלה נוסעת..
אין גאלה בסקאלה..האיש שלי קורס...עייףף..אמר זה תקופה שאת לא עובדת בטיולים ומצאת חלופה..הנאה עצמית..עדיף מהנעה עצמית לא??

מרוקו אהובתי כינה אותה צ'רצ'יל ובצדק רב..היא אכן אהובתי...
אוחנה הינה גאלסין
02/12/2007 | 22:28
1

מעה רן ארז הג'ינג'י אלמזג'וב, קאסמים, פצמר"ים, מס הכנסה, דוחו"ות חנייה, ועוד ועוד, ואת מתקרצפת לך בסבון אוליפה, בעיסק, אה אוסט טריק, זיבלי דיק אלעוזרת דלעוזרת, אידחקלי........ דאהרי.

שיהיה לה כיף.

לייהו
חשוב לציין כי זוהי משפחה יהודית כשרה למהדרין.
02/12/2007 | 22:30
2
תפילות השבת..וואחחח נגמרתי מזה..הלחנים...הפיוטים...

והכי הכי..בערב האחרון קדרו שמים...ברקים הבריקו ..רעמים רעמו..וכולם ככה ממלמלים..

שאלתי את המארח..ספק שואלת ספק "כאילו דא..ומה הפעם..
אמר לי...תגידי...ניסה ללמד אותי איזה ברכה ואני בטיפשותי אומרת לו..נו תגיד ברצף..

אמר לא..ללמוד ברכה זה מילה במילה..אחרת זו ברכה לבטלה..

ואמר..

ברוך אתה אדוני בכוחו ובגבורתו יעשה (מקווה שאני זוכרת נכון..יסלח לי בורא עולם)
יענו מה על הברקים והרעים שמא יחריבו את העולם..

אמת?? גיחכתי...אבל בלב...

ביום שחזרתי..בדרך הביתה שעה 5.00 לפנות בוקר הנהג מונית מתעניין במזג אויר שהיה בקזה ואומר כאן התחשמל דייג מברק...

אז טובה הברכה..טובה..

מה שיצא טוב ממרוקו..שהפסקתי לעשן בשבת...מקווה לשרוד בינתיים שבת שלישית...

היי Mהדרך ברוך שובך
03/12/2007 | 07:06
1

כשאת מדברת על מרוקו כולי התרגשות ,  נכון שהיא מדהימה....

ייתכן מאוד שבחנוכה אני אהיה באזור של 08 אז אשמח מאוד להפגש איתך
להיכרות ולהחליף חוויות... וללמוד ממך ...

אז חג אורים שמח לך ולכל משפחתך...

שלך
אורלי
ברוכה תהייה במחוזותיי
03/12/2007 | 07:29
1
הודיעיני לילה לפני..אשלח לך במסר את הנייד שלי..

חג אורים שמח גם לכם..
סחטיין על האירוח שקיבלת
02/12/2007 | 22:38
5

אין על שיפשוף ליפתי (ליפה)...

נו מה ...?!! אין גאלה בסקאלה עשי חיים כל עוד אפשר, בהנאה והנעה ומילוי מצברים

ובפעם הבאה תקחי את לייייהו בבליזה דיאלק ....שולה מראתו מאוד תישמח
אהבתי את צירוף המילים ליפא ליפה....
02/12/2007 | 23:08
1
וכל הכבוד על האירוח המלכותי .

ולגבי הברכה הנה היא:

לברק - ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם עושה מעשה בראשית

לרעם - ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם שכוחו וגבורתו מלא עולם
כוסאוחתק צימררת אותי
02/12/2007 | 23:15
2
מברוק אחותי
02/12/2007 | 23:26
2
1
העיקר שנהנת מהחמאם המרוקאי מקווה שניפגש בסיבוב הבא,
וכמובן שלא שכחת אותי כשאכלת ונציה ICE ....
שולחת נשיקות והתאוששות מהירה
היי ליאת.... לאן נעלמת יקירה
03/12/2007 | 07:08
1
1

אשמח מאוד אם תהיי בקשר ... לא דיברנו מזמן..

שלחי לי בבקשה מסר אישי ואשלח לך את המסנגר שלי

חג אורים שמח לך
(האם תתני גיחה בחנוכה אני בחופשה...)

להתראות
אורלי
ששששש למה את סועקת? את מעירה את הדוד סם
03/12/2007 | 07:31
2
כולם ישנים שם...נהייתי מורה למתמטיקה רק מלעשות חשבון שעות של אנשים היושבים באמריקה...
אלק..תהפכי ליום...תוסיפי שעתיים...תהפכי ללילה תוסיפי 6 שעות...מה יהיה? אני אהפוך כרע'ה בסוף( דלעת...

שבוע טוב שבוע אור
02/12/2007 | 00:18
וביחד כולם ...כד קטן.... שמנו  שמונה ימים שמנו נתן  אור אחד הוא אור גדול ו.......ו.....
ואנחנו אור ל-"גויים" נכון
ואלקסנדר היה  גם מנהיג במקדונים והקידונים
היו היה.
ואני אומרת הלאה  יש לנו דור ועוד דור לגדל להנהיג
ועל העם הזה אין מחלוקות.  וכו  אמר ה' אלוקים  יתברך שמו לעד.
אין עוד חורבן בית   שלישי  גם אם יבנה עוד בית המקדש.
די אחים  . זו ארץ לנו ועד עולם ומיום קום העולם. היא לנו ישראל.
על שם יעקב. גם כתוב אין מזל לישראל. והיה זה הסבר על האמונה בכוכבים.
ושם נאמר ישראל הוא יעקב ולא כול  ישראל.. וגם יש להאמין בהשלכתם
של הכוכבים אבל לא לשעבד אותם זה אסור. כנו את הספר הקטן .
ושם הגדי עם הקרן שהם  שניים וזה המזל של יעקב.
ושם כתוב על כול גדולי התנך  ומי הוא גם היפה .ובאיזה מזל
נולד.  מבקשת סליחה כי אין בידי את הספר אבל מאמינה שאני אמצא אותו
שוב וגם אחבק אותו. שבוע טוב גם יש את ההומור שלי למעלה חייב.
חני בת מזל קשת ומהחושך אל האור תמיד מגיעה אני.

שבת שלום לכל חברי הפורום
01/12/2007 | 15:11
4

חג אורים שמח לכולם
ברוכה השבה, ושבת שלום גם לך
01/12/2007 | 16:30
שבוע טוב לכולם
01/12/2007 | 19:11
שיהיה זה שבוע עם בשורות טובות ומשמחות,
שבוע של הגשמת מטרות לטובה ולברכה,
שבוע שמביא אלינו את חג החנוכה
שבוע עם הרבה אור, ניסים ונפלאות
שבוע טוב ומבורך לכולם
01/12/2007 | 19:32
1
נחמד מאוד אצלכם בפורום הפרשיות מעולות היחס בינכם מעולה שהקדוש ברוך הוא ישרה שלום בבתיכם לעולם ועד
תודה אורלושש
01/12/2007 | 20:09
את מוזמנת להצטרף אלינו
תבורכי גם את בכל הברכות
פיוט לחנוכה מאת רבי דוד בן אהרון חסין
30/11/2007 | 13:47
2
2
פיוט לחנוכה / רבי דוד חסין

מי זה ימלל.

מי זה ימלל נסי אל יתבונן / בימי מתתיהו בן יוחנן.

אנוכי אשמח אשיש בה'מ / הגדיל לעשות עם בני חשמונאי

רם הוא על כל רמים נגלה בסיני / רכבו רבותים אלפי שנאן.

דור ודור רבים קמים עלינו / לכלות זכר שאריתינו

לולא ה' צבאות מלכנו / מרום לארץ השפיל קרנן.

ויהי בימי יון בני עולה / הערימו סוד עתה ותחבולה

גזרו על שבת ראש חודש ומילה / יחד שלושתם יעברו מינן

דרכו את קשתם אויבים עזי פנים / אלישע תרשיש כתים ודודנים

על גוי קדוש ממלכת כהנים / באו טמאו מקדש המכונן.

בן יוחנן הכהן אל עליון הוא / שמו נאה לו מתתיהו

אחיו הכהנים יסובבוהו / נגד אויביהם הוריקו זינן.

אהרן יגל בניו ירונו / ואל ה' קראו ונענו

בכ"ה בכסלו שכנו וחנו / בבית אלוהים כזית רענן

בימים ההם בזה הזמן / זרע חשמונאי טיהרו עצמן

מצאו מעט שמן חתום מסומן / לילות שמונה הספיק שמנן

נודעה יד ה' את עבדיו / וזעם את אויביו ואת מורדיו

לכן הזכיר את רב חסדיו / נרות להדליק תקנו רבנן

חובה עלינו כל שנה ושנה / לכבד באורים שוכן מעונה

אנו מדליקין עד ימים שמונה / אכן לאורם לא משמשינן

סולו סולו לרוכב בערבות / האל הגומל לחיבים טובות

אלף אלפים ורובי רבבות / תמיד בצילו נחסה נתלונן

ימי חנוכה בהם הוראה / דלא למספד ולהתענאה

לבד להלל גמור ובהודאה / לפני האלוהים אשר חנן

נדבות פי רצה שוכן מעוני / באורך האר אפלת אישוני

תמיד כל היום אליך ה' / אקרא ואל אלוהי אתחנן

חזק ואמיץ יוסיף שנית ידו / לקנות את שאר עמו יחידו

צמח יצמיח לדוד עבדו / מכל עקתין בישין ישזבינן ( מכל מצוקות רעות יצילנו )

שבת שלום וחג אורים שמח, לכם גולשי האתר, לשאר בשרכם ולכל עם ישראל באשר הוא.

מאחלים שולה ואלי פילו

תודה אלי על הפיוט הנהדר
01/12/2007 | 20:15
מי ימלל גבורות ישראל...
02/12/2007 | 22:07
מי ימנה....

אין בכל דור יקום הגיבור

גואל העם

רק לייהו פילו
ככה פתאום
30/11/2007 | 10:41
9
1
ככה פתאום עוד בוקר רגיל
ככה פתאום הכל נראה מגעיל
ככה פתאום זו לא אותה המדינה
ככה פתאום זו לא אותה ההרגשה

ככה פתאום אתה פותח עיתון
ככה פתאום שומעים על עוד אסון
ככה פתאום יש הרגשה של חידלון
ככה פתאום יש תחושה של קיבעון

ככה פתאום בא לי כבר לברוח
ככה פתאום למי יש כבר כוח
ככה פתאום עוד בוקר רגיל
ככה פתאום.....הכל נראה מגעיל.

רציתי לשתף את החברים בפורום  בתחושותיי למה שהולך כרגע במדינתנו
וישנה הרגשה שכולנו כבר קהה ליבנו ורגילים למאורעות חריגים כאילו שהם רגילים.

אלי
תחושות קשות אלי
30/11/2007 | 11:00
ואני מבינה אותם מאוד.

אבל אלי, אחי,

לא לברוח,
יש לאגור כוח
לעוד בוקר רגיל,
להודות עליו
בשמחה וגיל
ולעשות משהו
מועיל...

אל נא תיפול רוחך ידידי.
30/11/2007 | 14:51

רוצה לומר, שזו אינה התחושה הבלעדית שלך בלבד, אלא, היום היא כמעט נחלת הכלל.
אני שבא במגע עם המגזר העסקי, אם בקטנים או בגדולים, חוסר הוודאות, שולט בזמן האחרון, ברוב חלקי העם.

אך אל לנו להגרר אחרי מצב זה, כי זה לא הפתרון הרצוי. וכי יש לנו ברירה אחרת, זו ארצנו, ולמרות הכל אוהבים אותה.

ידידי כתוב משהו אופטימי יותר, חייכני כדרכך, ופתח את קולך בשיר וברננה.

שבת שלום וחג אורים שמח.

אלי פילו
ככה פתאום?
30/11/2007 | 15:37
לצד הרגשת הגועל וה"חידלון", אין עוד מדינה אחת בעולם עם הישגים אדירים בכל תחומי החיים.
אין אומה אחת בעולם שאינה מתייחסת לנס הישראלי בכל קנה מידה.
אין ילד אחד בעולם שאינו יודע על קיום ישראל.
אין ילד אחד בעולם שאינו יודע על קדושת ירושלים - גם מבין שונאינו.
אמנם ה"ככה פתאום" הן תחושות אישיות כמו אצל רובנו, אך הן חולפות ומתמוגגות מהר מאוד, ככה פתאום...
שבת שלום!

הנה כמה נתונים שהובאו ב"קוסקוס" על ידי אהרן כהן:
נתונים חיוביים על מדינת-ישראל, ראה"ש תשס"ח    
הנה כמה עובדות חיוביות ומרשימות על המדינה ה-100 בגודלה בעולם, שבה חיה אלפית מתושבי כדור הארץ:
יחסית לגודלה, ישראל היא המדינה קולטת ההגירה הגדולה בעולם.
שיעור הילודה הישראלי הוא הגבוה ביותר בעולם המערבי.
ישראל תופסת את המקום השני בעולם במספר ספרים חדשים לנפש.
הטכנולוגיה שמשמשת את נאס"א למשלוח תמונות וידיאו מ"מאדים" לכדור-הארץ פותחה על ידי שני ישראלים.
מערכת-ההפעלה "ווינדוס XP" פותחה ברובה על ידי מיקרוסופט ישראל.
ה"מסנג'ר" הראשון פותח בשנת 1996 על ידי ארבעה צעירים ישראליים.
חברת מיקרוסופט מחזיקה את מרכז-הפיתוח היחיד שלה מחוץ לארה"ב -  בישראל.
24% מכוח-העבודה הישראלי מחזיק בתואר כלשהו, מה שמציב את ישראל במקום השלישי בעולם מבחינה זו, אחרי ארצות-הברית והולנד.
המזרח התיכון ידוע כמקום גידול לעצי דקל. הדקל הממוצע גובהו כשישה מטרים והוא מניב קצת יותר מ-17 ק"ג תמרים בשנה. העצים הישראלים מניבים בממוצע כמעט 182 קילוגרם תמרים בשנה,  איסוף הפרי נעשה בעזרת טכנולוגיה ישראלית. טרקטור העולה לגובה העץ עוטף אותו מכל צדדיו ומאפשר טיפול נוח וזול בגובה.
ישראל פיתחה שיטות הידרולוגיה מדהימות שמאפשרות לגדל יבולים בשטחים הצחיחים ביותר. ישראל חולקת את המידע הזה עם ארצות ועמים רבים, כולל אינדיאנים בני שבט ה"הופי" באריזונה.
מרכז הפיתוח הגדול ביותר של מוטורולה נמצא בישראל.
שני ישראלים מחזיקים בשיא העולמי ביבול כותנה לדונם (245 ק"ג). הממוצע העולמי עומד על 70 קילו בלבד.
ישראל היא המדינה היחידה בעולם שנכנסה למאה ה-21 עם גידול במספר העצים שבה.
בישראל יש יותר מוזיאונים באופן יחסי לגודל האוכלוסייה מאשר בכל מדינה אחרת.
ההשקייה בטפטפות היא המצאה ישראלית שחוסכת מים באופן משמעותי בכל העולם.
ישראל מובילה בעולם במספר המדענים והטכנאים בכוח-העבודה שלה.
בישראל יש האחוז הגבוה ביותר של מחשבים אישיים.
ישראל שלחה 120 רופאים לאזורים מוכי הצונאמי באסיה, כמו גם 82 טון של ציוד רפואי וסיוע הומניטארי. היא הייתה אחת המדינות הראשונות שנרתמו לעזרה לאחר האסון.
כלכלת ישראל גדולה יותר מאלו של כל שכנותיה יחד.
ישראל מפיקה יותר עבודות מדעיות לנפש מאשר כל מדינה אחרת בעולם.
ישראל היא אחת משמונה המדינות היחידות בעולם שיכולות לשגר לוויינים לחלל.
85% מהאשפה בישראל מטופלים באופן ידידותי לסביבה.
הישראלים הם העם שהאחוז הגבוה ביותר ממנו מחזיק בפטנט רשום.
שירותי-הביטחון הישראלים נהנים מהערכה רבה בכל העולם, ששומרי הראש בסדרה הפופולארית 'ארטמיס פאול', שחוברה על ידי סופר אירי, מתוארים כעובדים את הכשרתם בישראל. חברות תעופה מכל העולם באות ללמוד בישראל איך ליצור סידורי בטיחות מקסימאליים בנמלי תעופה וטיסות.
בשנת אלפיים ושש ההכנסה לנפש בישראל הייתה גדולה מההכנסה לנפש בבריטניה,
אז כן, עדיין יש הרבה בעיות. וגם אם עדיין אנחנו איננו מרוצים, נחמד לפעמים להסתכל בחצי המלא של כוס-מציאותנו!

ושיהיה לכם ולכל בני משפחותיכם ולכל עם ישראל חג שמח ושנה טובה

אהרון כהן
אלי... ראיתי את זה בבקר
30/11/2007 | 20:44
5
וחשבתי...
אז אומר לך... שותפה לתחושותיך..
בביטחון האישי .. המדיני..החינוך..הערכי והתרבותי..
אבל
אבל כאן בה אבל גדול...
אין לי ארץ אחרת זה לא רק שיר...

ויש הרגשה של מןושחתים נמאסתם..
השאלה מה עושים
???????????????????
אם יש לך רצון להתחיל מהפכה..
ספור אותי בפנים...
קח בחשבון שלי מקנן בראש... האם מי שהולך לשלטון מושחת בבסיסו.. או שהכח משחית..
לבטח האמת מצויה באמצע...
אז אם אשכנזים יכולים לעזור למרותאשכנזיותם..
COUNT ME IN
מאקי.
ספירת מלאי?
01/12/2007 | 10:56
4
1
בראשית אני מודה לכולם על התגובות העיניניות
אתעכב במעט על תגובתו של מר בן לולו היקר
דבריך על הישגיי המדינה או על השגיי היהודים
אינם חדשים לי בכלל ואני גאה  בהם במאת האחוזים
אולם כשאני מסתכל בעיניים קצת ...בוחנות נראה שהחושך גובר על האור.
שחיתות ופשע פושטים עלינו כמו יבלית שמשתלטת על דשא רענן
כמעט ואין מנהיג אמיתי בישראל.
. והעם..?.....נקעה נפשו ואזלה ידו מלהשפיע או להושיע
ליבי  שותת דם כשאני רואה את כל הערכים והחינוך יורדים לטימיון
ותרבות חדשה משתלטת על העם........כל אחד דואג לעצמו בלבד.

תקנו אותי אם אני טועה..............אלי
אלכסנדר ינאי = חושך - ארץ שראל = אור...
01/12/2007 | 20:28
1
אלי ידידי, רמת החושך ששרר בימי אלכסנדר ינאי, אינו אפילו קצה קצהו של החושך שאתה מתאר.
כך שגם אם תצרור את כל "עוונותיהם" של מנהיגי העם היהודי בדור האחרון, לא תמצא שחיתות שלטונית ומוסרית כבימי שלטונו של אלסנדר ינאי, מלך חשמונאי שהיה גם כהן גדול ("משרה" שקנה בשלמונים) שהרג מאות ואלפים מחכמי ישראל.
לו היינו אתה ואני בימי שלטונו, ומדברים בגנות מנהיגותו, לבטח היינו מוצאים עצמנו בין מאות ההרוגים, שנשחטים לעיני ילדיהם ומיד לאחר מכן היה נערך משתה בסגנון יווני על גופותינו...  

אלפיים שנות "חושך" (חושך=גלות) הגיעו לקיצן בה' באייר ה'תש"ח. ויש הרבה מאוד להרחיב בעניין...

אם כן ידידי, עלינו להתמקד בכוס המליאה ולא בכתמים שבתחתיתה...

והגאווה הלאומית חייבת "לחנוק" את גרוננו, ולא רק בעת שירת התקווה והנפת הדגל...
החושך אינו גובר על האור..
01/12/2007 | 22:51
2
זו תחושה מעיקה.. אבל היא אינה נכונה..
התקשורת מפמפמת לנו השכם והערב כי רע במדינה וכי הכל מושחת ומסואב.. ביקשנו להיות עם ככל העמים וקיבלנו את מבוקשנו.. קיבלנו את מלוא מבוקשנו.
אולם.. קשה לי לתאר הרבה מדינות בהם בנו של ראש ממשלה נערץ נכנס לכלא.. מדינה בה ראש ממשלה עומד לחקירה והוא נחקר כמו כל אזרח.. מדינה שבה מערכת הבריאות מקרטעת.. אולם היא עדיין פועלת פי אלף יותר טוב מזו שבארצות הברית מושא קנאתנו..
נכון .. קיימת שחיתות.. בכל מדינה זה כך.. אך מנגד קיימת חתירה בלתי נלאית לצדק ושיפור הקיים.
אני מסכים איתך שיש עוד המון לשפר.. יש כאן המון עבודה.. בכל תחום שהוא.
אבל גם מאיתנו האזרחים הפשוטים נדרשת עבודה.. אסור לנו להתייאש.. כי כאשר אנחנו מיואשים הסובבים אותנו נדבקים גם בייאוש.. וזה יכול להיות הרסני.
אני אסיים במוטו שלי בחיים.. ( יצא דבר טוב מבני עקיבא ) .. כתב אותו הרב קוק זצ"ל בספרו אורות הקודש :

"הצדיקים הטהורים אינם קובלים על הרשעה אלא מוסיפים צדק , אינם קובלים על הכפירה אלא מוסיפים אמונה , אינם קובלים על הבערות אלא מוסיפים חוכמה " .

שבוע טוב

FALCOR.
את החושך נגרש .סורה מפני האור.
01/12/2007 | 23:54
איתך בכל מילה.
02/12/2007 | 21:52
פרשת וישב
30/11/2007 | 00:04
17
12

פרשת וישב – רפאל כהן.

מה בפרשה ?

עיקר הפרשה נפילותיו ועליותיו של יוסף. לאחר חלומותיו המתנשאים של יוסף, שנאת האחים גוברת והם זוממים להורגו.

לבסוף מוכרים האחים את יוסף לישמעאלים שהיו בדרכם מצרימה, מכתימים את כותונת הפסים שלו בדם עזים ומביאים אותה ליעקב, שמתאבל כי " חיה רעה אכלתהו ". במצרים נמכר יוסף כעבד לפוטיפר, שר הטבחים של פרעה. ברכת ה' שורה בבית פוטיפר בזכות יוסף שמתקדם ומצליח מאוד עד ליום בו אשת פוטיפר מאשימה את יוסף " כי בא לשכב עמי ".

פוטיפר כועס ומשליך את יוסף לבית הסוהר של אסירי המלך. שם יוסף מופקד על שר המשקים ועל שר האופים, ופותר להם בהצלחה את חלומותיהם.

מה אפשר ללמוד מזה היום ?

כוח העשייה – בעולם העשייה איינו יכולים להרשות לעצמנו לשבת בבטלה ובשאננות. יעקב חשב לשבת בשלווה, אך התנהגותם של בניו גרמה לו לצאת משלוותו עד כי סבל סבל רב על " פטירתו " של יוסף.

אנו למדים מכך כי מצב של שאננות, שגרה וציפייה שבכל יישאר על מי מנוחות לא יוכל להימשך זמן רב, ובמוקדם ובמאוחר אנו נעמוד בפני ניסיונות שייאלצו אותנו לקום מן הישיבה הנוחה, ולהתעורר ולעשות מעשים. עלינו לבחון את התנהגותנו כל הזמן, להיות ערניים ולנסות לשפר ולהשתפר. מי שקופא על שמריו ומנסה רק לשמור על הקיים, בעצם קובע את נסיגתו לאחור.

עבודה רוחנית משולה היא לאדם שמנסה לעלות במדרגות נעות שיורדות, ברגע שהוא נעמד, הוא פשוט נגרר אחורה. אנשים רבים מחפשים שלווה ושקט, אך באופן פרדוכסלי האושר נמצא דווקא בעשייה ובעבודה רוחנית מתמדת.

כוח התיקון – בפרשת " תולדות ", למדנו כיצד יעקב מרמה וגונב לעשו את ברכתו. עשרות שנים לאחר מכן, בפרשת " וישב ", בניו של יעקב מרמים אותו : " וישחטו שעיר עזים ויטבלו את הכותונת בדם... ויביאו אל אביהם ויאמרו זאת מצאנו, הכר נא הכותונת בנך היא אם לא ".

מכאן אנו למדים כי כל דבר שאנו עושים חוזר אלינו מידה כנגד מידה. כל אחד מקבל בסופו של דבר בדיוק את תוצאת מעשיו גם אם לא תמיד אנו מבינים זאת, או גם אם לעתים זה חוזר אלינו בלבושים שונים ורק עשרות שנים אחר כך.

כוח החלומות – בגיל 17 יוסף חולם להיות מלך, ולמרות כל הניסיונות הקשים בסופו של דבר הוא מגשים את חלומו, הוא נהפך להיות משנה למלך מצרים ועל פיו יישק דבר. התהליך רצוף ירידות וקשיים רבים " הוא נזרק לבור, נמכר כעבד, נכנס לבית הסוהר, אבל בסופו של התהליך חלומותיו מתגשמים.

יוסף עובר תהליך ממושך של למידה. מילד מפונק ואגואיסטי הוא נופל לבור ולומד כיצד להתנהג. הוא מתמנה למנהל עסקיו של פוטיפר, זוכה לתהילה ולטפיחות על האגו, אך שוב נופל ומגיע לבית הסוהר. שם הוא ממשיך ללמוד ומתוך ביטול עצמי – " הלא לאלוקים הפתרונים " – הוא זוכה להצלחה בפתרון חלומות שני השרים.

יוסף הוא צדיק אמיתי, נופל וקם, נופל וקם. הוא לומד ומשתפר, ולרגע אינו שוכח את חלומו. הוא חי את חלומו בכל רגע ורגע ומחכה להזדמנות. אדם שלא מוותר, זוכר את חלומו ומטפח אותו אפילו במשך שנים, סופו שיצליח להגשים את חלומו.

בהצלחה לכולנו ושבת שלום.

מתוך הספר " האיש אשר הצליח לשנות את הסרט " מאת רפאל כהן. הספר משמש מדריך שנתי לשיפור והעצמה אישית ולניצול הזדמנויות המופיעות לאורך השנה.

שבת שלום.

שולה ואלי פילו
פרשת וישב - מדרשיר
30/11/2007 | 05:06
2
1
לך נא ראה את שלום אחיך…" (ל"ז, יד)

דמותו של יוסף ההולך למרחקים לראות את שלום אחיו וקולו הקורא מאז ועד היום: "את אחי אנכי מבקש,
באים לידי ביטוי עז ומיוחד בשירה של נעמי שמר "מה שלומך אחות" – שנכתב על אידה נודל – אסירת ציון
בשעה שישבה בכלא הסובייטי מאחורי מסך הברזל.

…אך הנזכור לשאול לשלום אחינו גם לאחר שנפרץ מסך הברזל, או שמא דווקא כאן בארץ ישראל הולכות ונבנות חומות של ניכור בין 'ותיקים' ל'עולים'… 'דתיים' ו'חילוניים'… 'עשירים' ו'עניים'… התרשו לי לזכור ולהזכיר תמיד את שירה של נעמי שמר: "לך יש אותי לי יש אותך – לנו יש אותנו…"

מַה שְּלוֹמֵךְ אָחוֹת

מַה שְּלוֹמֵךְ אָחוֹת הַבֹּקֶר
מַה שְּלוֹמֵךְ אָחוֹת
מֶזֶג הָאֲוִיר הַזֶּה
מַזְכִּיר לִי נִשְכָּחוֹת
טוֹב שֶהַחַלּוֹן פָּתוּחַ
יֵש לִשְמֹר עַל קֹר-הָרוּחַ
וְעַל הַכֹּחוֹת

אֵין הַרְבֵּה סִבּוֹת לִשְמֹחַ
בָּא יוֹתֵר לִבְכּוֹת
אֵין כִּמְעַט לְאָן לִבְרֹחַ
יֵש עוֹד לְחַכּוֹת
יָד נַעֲלָמָה כּוֹנֶסֶת
גַּם אֶת פֵּרוּרֵי-הַחֶסֶד
גַּם אֶת הַמַּכּוֹת

בְּשָעָה שֶקָּשֶה לִי לָשִיר
וְהַכֹּל מִתְמוֹטֵט עַל רֹאשִי
הֲתַרְשִי לִי לִזְכֹּר
וּלְהַזְכִּיר תָּמִיד
לָךְ יֵש אוֹתִי
לִי יֵש אוֹתָךְ
לָנוּ יֵש אוֹתָנוּ

יֵש דָּבָר אֶחָד שֶכְּבָר
יָדוּעַ לִי עַל-פֶּה
מַה שֶלֹּא נוֹלַד בְּדֶמַע
לֹא שָוֶה הַרְבֵּה
מַה שֶלֹּא נוֹלָד בְּדֶמַע
הוּא לֹא יִקָּצֵר בְּזֶמֶר
וְלֹא יָבִיא מַרְפֵּא

מֵאָדָם אֲנִי לֻקַּחְתִּי
וְאֵלָיו אָשוּב
וּסְבִיבִי הֶמְיַת-הַבַּיִת
וּלְבָבִי קַשּוּב
וּסְבִיבִי הֶמְיַת-הַבַּיִת
מַרְגִּיעָה אוֹתִי בֵּינְתַיִם
זֶה מַה שֶחָשוּב

בְּשָעָה שֶקָּשֶה לִי לָשִיר…

מַה שְּלוֹמֵךְ אָחוֹת הַבֹּקֶר
מֶה חָדָש אֶצְלֵךְ
אֵיךְ עַל סְבִיבוֹתָיו הָרוּחַ
שוּב סוֹבֵב הוֹלֵךְ
תֵּכֶף יִתְגַּלּוּ שָמַיִם
אַל תַּסְתִּירִי אֶת פָּנַיִךְ
אַל יֶחְדַּל קוֹלֵךְ

נעמי שמר - נכתב לאסירת ציון אידה נודל

מַה שְּלוֹמֵךְ אָחוֹת, יופי של שיר.
30/11/2007 | 07:05
איזה שיר מדהיםםםם
30/11/2007 | 10:26
מרגש, מאחד ומלא אהבה...........

אז מה שלומכם הבוקר?
מה שלומכם אחי ואחיותי?
לכם יש אותי
לי יש אתכם
לנו יש אותנו
ואת השבת....

שבת שלום אחים

מה טוב ומה נעים שבת אחים יחד
"את אחי אנכי מבקש!"
30/11/2007 | 05:15
3
3
על מנת לא להסגיר את יכולתי הדלה בפירושים לפרשת השבוע, אביא בכל פעם, את פירושיו הנפלאים של חנן פורת שאני מאוד אוהב. וכל שאוסיף אגרע...

"את אחי אנכי מבקש!"

עשרים ושתיים שנים רוויות משברים וייסורים, נמשכות והולכות ממכירת יוסף לעבד בידי אחיו בעמק דותן, ועד לפגישת הפיוסין ביניהם בארץ מצרים, מסלול ארוך ומפותל זה, מתואר בתורה בהרחבה בפרשות 'וישב' – 'מקץ' – 'ויגש'.
במסגרת העיון הפעם נתמקד בפרט אחד, שולי לכאורה, המצוי בראשית דרך היסורים הזאת:
התורה מספרת על יעקב אבינו השולח את יוסף לשכם לראות את שלום אחיו ואת שלום הצאן, ומוסיפה:
"וימצאהו איש והנה תועה בשדה וישאלהו האיש לאמר: מה תבקש?
ויאמר: את אחי אנכי מבקש הגידה נא לי איפה הם רועים?
ויאמר האיש: נסעו מזה כי שמעתי אומרים נלכה דותינה וילך יוסף אחר אחיו וימצאם בדתן" (טו-יז).
ספור 'תמים' זה מעורר תמיהה רבה: מה ראתה התורה שאינה מרבה ב'תאורי צבע' ואווירה, להקדיש שלושה פסוקים לתאור אפיזודה כה שכיחה? וכי מי מאיתנו לא נזדקק אי פעם לעובר אורח שיסייע לו למצוא את דרכו?

הרשב"ם נדרש לשאלה זו ומשיב:
"להגיד חשיבותו של יוסף נכתב הדבר, שלא רצה לחזור לאביו כשלא מצא את אחיו בשכם, אלא ביקשם עד שמצאם. ואע"פ שהיה יודע שמתקנאים בו הלך וביקשם כמו שאמר לו אביו 'והשיבני דבר' ".
… בקיצור: ה"דבקות במשימה".

המלאך גבריאל
הרמב"ן, בפירושו לפרשתנו, פותח אמנם בתשובה דומה, אך מביא בהמשך דבריו פירוש נוסף, יסודי ועמוק:
"…ולהודיענו עוד כי 'הגזירה אמת והחריצות שקר' כי זימן לו הקב"ה מורה דרך שלא מדעתו להביאו בידם, ולזה התכוונו רבותינו באמרם, כי האישים האלה הם מלאכים, שלא על חינם היה כל הסיפור הזה להודיענו כי 'עצת ה' היא תקום' ".
לפי פירוש הרמב"ן, מבקשת התורה להשמיענו, כי מעל לסיפור האנושי ניצבת ההשגחה הא-לוהית הטווה במסתרים את פרטי העלילה במגמה להביא לירידת יוסף למצרים ובעקבותיו – לגזירת גלות מצרים.
ה'איש' – הנראה ליוסף כעובר אורח מקרי, הינו – כדברי הרמב"ן – "מורה דרך שלא מדעתו" ויוסף – שאינו מודע לכך באותה שעה – מגלה במבט לאחור שכל המסלול המפותל שעבר ממכירתו לעבד ועד להתוודעותו אל אחיו הינו פרי ההשגחה העליונה, כדבריו לאחיו: "ועתה לא אתם שלחתם אותי הנה כי הא-לוהים" (מ"ה, ח), וכחוליה בשרשרת שלוחיו של מקום נמצא גם ה'איש' שהנחה את דרכו משכם לדותן, לפני עשרים ושתיים שנה.

יש לציין כי חז"ל במדרש תנחומא (ובעקבותיהם רש"י) אינם מסתפקים בתאור 'האיש' כמלאך נעלם, אלא חושפים את זהותו האישית: " 'וימצאהו איש' – זה גבריאל שנאמר 'והאיש גבריאל' (דניאל ט', כא)".
מבלי לבוא בסוד המלאכים, נציין כי המלאך גבריאל, הנראה "כמראה גבר" (דניאל ח', טז) מבטא את מידת הגבורה הכרוכה ב'דינים קשים' – כמבואר בדניאל, ולא בכדי נבחר דווקא הוא להנחות את יוסף בדרך הגבורה והיסורים שעוד נכונה לו…
. . .
ברם, גם לאחר פירושיהם הישרים של הרשב"ם והרמב"ן, דומה שהמסר הצפון במפגש שבין יוסף ל'מלאך גבריאל', לא מוצה עדיין, ועיקרו נעוץ בדיאלוג – הנוגע ללב – שבין השניים.
הבה נשים לב לעובדה שלא יוסף הוא היוזם את השיחה ושואל היכן אחיו, אלא דווקא האיש האלמוני הוא הפונה אליו ושואל: מה תבקש?
מצוקתו של יוסף ניכרת אמנם מעצם תעייתו בשדה, אך אפשר שאף ארשת פניו מעידה על כך, ובשאלתו של האיש – "מה תבקש?" – טמונה שאלה עמוקה יותר: "גלה צפונות לבך, מה מעיק עליך?"
התשובה שבפי יוסף: "את אחי אנכי מבקש" – נשמעת על פניה – מגוחכת משהו, וכי סבור יוסף שאותו איש אלמוני שנקרה בדרכו מכיר אותו ויודע מהם אחיו? האם לא היה ראוי לפחות לתת בהם סימנים ולומר דרך משל: עשרה אנשים הרועים את עדרם במקום זה – אני מבקש?   אַחַי…אַחַי…אַחַי…

הביטוי הנרגש: "את אחי אנכי מבקש" – מסגיר – לפי מיטב הכרתי – את סערת הרגשות ההומה זה מכבר בלבו של יוסף.
יוסף היה ער – ללא ספק – לקנאה ולשנאה שקיננה בלב אחיו כלפיו, בעקבות העדפת אביו אותו על פניהם ובעקבות חלומותיו ודבריו, ואפשר שבעצם היענותו הנלהבת _"הנני!") – לבקשת אביו לשאול לשלומם, מונח הרצון לפתוח דף חדש של ריצוי ופיוס עם אחיו.
ובמאמר מוסגר (… שהוא העיקר…) אוסיף:
יש צורך להטות אוזן רגישה לכל אות ולכל מילה בתורה, ולהאזין – רב קשב – לצליל הבכי הכבוש העולה מהמילים הפשוטות האלה של יוסף – הנער בן השבע עשרה – העומד בלב השדה בין הר גריזים להר עיבל, הרחק מבית אביו, והרחק עוד יותר מלב אחיו, וקולו רועד ומתייפח: "את אחי אנכי מבקש" וההרים עונים לו כהד: …אחי…אחי…אחי…
קריאתו הנרגשת של יוסף, המבקש את קרבת אחיו, היא אפוא המסר המרכזי העולה מסיפור 'שולי' זה, ומסר זה מועמד בתורה במכוון בהקבלה ניגודית חריפה להתנכרות האחים אליו כמסופר בפסוק הבא:
"ויראו אתו מרחוק ובטרם יקרב אליהם ויתנכלו אליו להמיתו".
האחים מביטים ביוסף ממרחק פיזי ונפשי כדברי הכתוב: "וקרובי – מרחוק עמדו" (תהילים ל"ח, יב), ואינם נותנים כל 'צ'אנס' לניסיונו לבקש את קרבתם: "ובטרם יקרב אליהם, ויתנכלו אליו להמיתו".
. . .
קולמוסים הרבה נשברו בניסיון לבאר את פשר מעשיהם המזעזעים של האחים כלפי יוסף, ולא בכך נעסוק הפעם, אך זאת נאמר: קריאתו המהדהדת של יוסף בן רחל: "את אחי אנכי מבקש" לא אבדה בתהום הנשייה, ולעומתה עוד יגלה יהודה בן לאה – כעבור עשרים ושתיים שנה – את מסירות נפשו למען בנימין בן רחל, ויזעק לעומת יוסף – המעמיד פנים כשליט נכרי המתנכר לו:
"כי איך אעלה אל אבי והנער איננו אתי
פן אראה ברע אשר ימצא את אבי!" (מ"ד, לד).
ללמדך כי מתוך כל הטעויות ואי ההבנות, המשברים והכישלונות מתחשלת – בסופו של דבר – ערבות הדדית וברית אחים, אשר מאז ועד היום קולה רועד ולוחש: "את אחי נכי מבקש!"

יהי רצון מלפני אבינו שבשמים, שאנו – המבקשים לדבוק בכל לבנו בעם ובארץ גם יחד – לא נפטיר בלעג – גם כנגד אלה המבקשים להתנתק מעמנו – הם לא אחים שלנו!
אמנם לא נכחד: אחים טועים הם בעינינו, ואנו נאבק בכל עוז כנגד מגמתם. להתנתק מארץ ישראל ולגרש יהודים מאדמתם, אך לא נרים עליהם יד ולא נתנתק מהם חלילה. כי אחינו הם!
יהי רצון שיעמוד בנו הכח להתאמץ בדברי יוסף הצדיק, המבקש את קרבת אחיו – גם בשעה שהם מתנכרים לו ואש אהבתו עוד תאכל את אש קנאתם ושנאתם. יצרוב נא דברו את לב האומה כי 'אש אוכלה אש' וקולו עוד ישמע: "את אחי אנכי מבקש".

חנן פורת

"את אחי אנכי מבקש!"
30/11/2007 | 07:41

זה הקטע שהכי הכי מרגש אותי.

שבזמן שהם - אחיו מקנאים בו ומתעללים בו ובחייו קשות ...יוסף מבקש אותם, את קירבתם  ולא מבקש נקמה !

מדהים שכבר במקרא אנו קוראים ומבינים איך קנאה ורוע מובילה למעשים רעים עד כדי אובדן השפיות. ועוד בין אחים !!

ואש אהבתו עוד תאכל את אש קנאתם ושנאתם

אל תצחקו עליי....אבל בא לי ממש לבכות מהפסוק הזה ומכל הפרשנות של חנן פורת. (אגב, אמא שלי מתה עליו )
אני פשוט מתמוגגת מההסברים...
30/11/2007 | 10:38
והנה עוד אחד משלי:

המילה "אח" מזכירה לנו את המילים "איחוי", "לאחות"....

ובשעה שיוסף אומר "את אחי אנוכי מבקש", הוא בעצם מבטא את רצונו לאחות את הקרע שנוצר בינו לבין אחיו....

הביטוי "את אחי אנכי מבקש" בא להזכיר לנו, שלמרות הקרעים שיש בעם, עלינו להמשיך ולבקש את אחינו, ולאחות קרעים אלה, שנתאחד, שנהיה למשפחה אחת...

חזק וברוך
30/11/2007 | 10:53
אשרייך נהנתי לקרוא היום בשולחן אספר לילדיי שבת שלום ומבורך
פרשה נפלאה במיוחד.
30/11/2007 | 05:24
1
נפלא איך כל החשבונות נסגרים

יהודה מביא לאביו את כתנת יוסף ואומר לופסוק לב: וַיְשַׁלְּחוּ אֶת-כְּתֹנֶת הַפַּסִּים, וַיָּבִיאוּ אֶל-אֲבִיהֶם, וַיֹּאמְרוּ, זֹאת מָצָאנוּ:  הַכֶּר-נָא, הַכְּתֹנֶת בִּנְךָ הִוא--אִם-לֹא

לאחר זמן תמר מביאה ליהודה את התרפים ואומרת לופסוק כה: הִוא מוּצֵאת, וְהִיא שָׁלְחָה אֶל-חָמִיהָ לֵאמֹר, לְאִישׁ אֲשֶׁר-אֵלֶּה לּוֹ, אָנֹכִי הָרָה; וַתֹּאמֶר, הַכֶּר-נָא--לְמִי הַחֹתֶמֶת וְהַפְּתִילִים וְהַמַּטֶּה, הָאֵלֶּה.
ממפגש יהודה ותמר מתחילה שושלת דוד המלך
יוסף הצדיק במצרים עמד בכל פיתויה של אשת פוטיפר שהיתה מחליפה מלבושים כמה פעמים ביום מספרים שהיתה מביאה את חברותיה לראות את יופיו של יוסף .ונותנת להם תפוחים עם סכינים לקלפם .והן היו םותכות את אצבעותיהן מבלי להרגיש.
חייב לרוץ!!!!
וישב - אחת מהפרשות האהובות עלי
30/11/2007 | 07:02
3
2

כל נקודה מפורשנת שהעלת חשובה ואני התחברתי מאוד מאוד ל:

מכאן אנו למדים כי כל דבר שאנו עושים חוזר אלינו מידה כנגד מידה. כל אחד מקבל בסופו של דבר בדיוק את תוצאת מעשיו גם אם לא תמיד אנו מבינים זאת, או גם אם לעתים זה חוזר אלינו בלבושים שונים ורק עשרות שנים אחר כך.

כל אחד/ת מקבל את מה שמגיע לו. כל כך נכון.

מעניין הספר הזה...
כשאשלם את חובי אליך...האם תשאיל לי את הספר הזה ??

שבת שלום !
שבת שלום - פרשיית וישב.
30/11/2007 | 08:35
2
2

"וישב יעקב בארץ מגורי אביו בארץ כנען. אלה תולדות יעקב יוסף בן שבע עשרה שנה היה רועה את אחיו בצאן והוא נער את בני בלהה ואת בני זלפה נשי אביו ויבא יוסף את דבתם רעה אל אביהם" (בראשית ל"ז 1-2).
    מהפסוקים רואים את חלוקת י"ב השבטים לשתי מעמדות. מצד אחד - ראובן, שמעון, לוי, יהודה, יששכר וזבולון, בניה של לאה "גבירת הגבירות", באומרם ז"ל: "אין אישה אלא לבנים". ואילו מהצד השני -דן ונפתלי בניה של בלהה. גד ואשר בניה של זילפה. כמובן יוסף ובנימין בניה של "אמא" רחל האהובה ז"ל. את יוסף ה"כוכב עליון" של הפרשות הבאות, האחים נתנו אותו משרת את בני "השפחות", ואילו בנימין עדיין קטן. "והוא נער את"...- משרת. בעצם, לפי הפשט זו היא הדיבה אשר הביא יוסף לאביו, כלומר – מתלונן שאין ששת בניה של לאה מצרפים אותו אליהם, ושמו אותו משרת "בני שפחות". אך לפי הדרש, דיבתם רעה היא: שהיו אוכלים אבר מן החי, וחשודים על העריות. אי אפשר לפי חז"ל בלי מין???. נראה לי, כי הפשט, עדיף על הדרש במקרה זה. ומה הולמים דבריו של הרשב"ם, (נכדו של רש"י הגדול) הכותב, דווקא כאן: "...מתוך שעסקו בדרשות לא הורגלו בעומק פשוטו של מקרא, ורבותינו לימדונו כי אין המקרא יוצא מדי פשוטו..." (רשב"ם, בראשית ל"ז 2).  האם מאבק לאה ורחל, עובר בין הבנים?...יפה העמימות במקרה זה, ולא נוסיף עוד שנאה.
המתח והדראמה בספר בראשית על אותה הבטחה ידועה,  עקב מה שאמר ה' לאברם: "ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה..ואחרי כן יצאו ברכוש גדול" (שם, ט"ו 13). באף מקום לא מוזכר היכן היא אותה "ארץ לא להם". העמימות לאורך כל ספר בראשית, ממשיכה. הקב"ה לא גילה לאברהם, איזו ארץ היא לא להם. האם אברהם לא סיפר ליצחק מה שהקב"ה אמר לו? ואם סיפר, האם לא שאל אותו, היכן זו ארץ לא להם? ואף יעקב שהיה רגיל אצל הקב"ה ומלאכיו, לא שאל ולא התענין? כנראה שלא ידע על ההשתעבדות. עובדה – "וישב יעקב". לאחר מותה של רחל, יעקב נכנס למיני "תרדמת" בהקיץ. נים ולא נים, תיר ולא תיר (ישן ולא ישן, ער ולא ער), וזה מה שאמרו: "ביקש יעקב לשבת בשלווה, מלבן ועשו וממיתתה של רחל, מיד קפץ עליו רוגזו של יוסף".  על זה נאמר בפרקי אבות: "אין בנו לא משלוותם של רשעים ולא מיסוריהם של הצדיקים". הצדיקים חייבים לסבול בעולם הזה??...
מדי פעם בפעם, יעקב מתבונן בתואר פניו של "יוסף" יפה התואר וההדר, הלבוש תמיד בפקידה, ומסלסל בשערותיו החרדליים, ורואה בו את רחל הנוזפת, אינה שוכחת שאמרה לו: "הבה לי בנים ואם אין מתה אנכי", והוא, חרה לו באפו ובמצחו ואמר לה: "התחת אלהים אנכי אשר מנע ממך פרי בטן" ? (שם, כ"ט 1-2). אכן, רחל קבלה שני בנים תמורת חייה. מכאן אמרו: אל יפתח אדם פיו לשטן. אפילו בלהה השופעת בדדיה הכבדים והחמים, המניקה ליעקב את בנימין, אינה מצליחה לנחם אותו בלילות. לידיעה – כאשר רחל מתה, ולא היה מי יניק את בנימין הנולד, והוא היה "תאוותן" מלידה, מיד לאה התפללה, ושדיה של בלהה מלאו בחלב אשר הספיק לכל "תינוקות השבט". אפילו כאשר בנימין גדל, בלהה בקשה מלאה שדי לה להניק, ותתפלל איזו תפילה שכנגד. ולאה הגבירה אמרה: "אין מבקשים על הפסקת הטובה" וכך בלהה היתה מניקת השבט, עד סוף כל הדורות. כמו כן, עקב התקלה שאירעה בלידת רחל את בנימין, לאה הפכה למיילדת, ולא סמכה על מיילדות זרות. (ערבתי שבעה מדרשים זה על גבי זה, ועשיתי מהם מעין בלילה לסופגניות של חג החנוכה, את "ריבת החלב" תשימו אתם לפי טעמכם).
מה בעצם, רציתי לומר מתוך האריזה הסבוכה של חלק מהסיפור המרתק??.
החלוקה לשתי מעמדות, ההעדפה של האחד את השני, מובילים אך ורק לאסונות. ואני מתכוון למה שכתבה "עלמה 3" בהבנתה את אשר שאתם כתבתם לפני, בשם אומרם. "מידה כנגד מידה". אולי לפעמים כדאי לנו ואף רצוי, לא להקפיד יתר על המידה, במידה?. אחדות כן, אחידות בדיעות, לא ולא. כפי שאמר יוסף בפרשה "את אחי אנכי מבקש" (שם, ל"ז 16). אחי, זו אחדות. עם כל חילוקי הדיעות שיש בינינו.  "אלה תולדות יעקב - יוסף", אין להעדיף את האחד על השני. ליעקב לא היו עוד תולדות?? ודאי שהיו, ובכל זאת יוסף "ביקש את אחיו", עם זה שידע, כי הם שונאים אותו.

למחשבה עמוקה ביותר. אכן, פרשה מרתקת ביותר, וניתן לכתוב אודותיה ימים ולילות.
שבת שלום!

שלום עליך בן תרבות, הזכרת לי מאמר בעניין...
30/11/2007 | 08:59
1
האחידות של הרב משה אלחרר, ראה סעיפים ח' וט' במאמר המצורף.
שבת שלום!

אחדות איננה התבטלות ואחידות.

אולי בשמה של מילת הקסם: 'אהבת ישראל ואחדות ישראל' רצינו להפוך אותם ל'קוקיסטים' או 'חב"דניקים' או לברסלבים ועוד זרמים שונים... ולהפוך אותם להיות כמונו. כמונו פירושו – כל זרם ודרכו שלו.
אחדות ישראל אין פירושה אחידות.
ואין זה סותר ללמוד מכל זרם וקהילה מקהילות ישראל לגווניהם השונים, את הטוב שבהם אך לא במחיר איבוד המהות והזהות.  להוסיף עוד קומה לבנין הרוחני של כל קהילה מהטוב של חבירתה אך לא להרוס את הבניין על-מנת לבנות משהו אחר במחיר של מחיקת זהות ומנהגים.

התנשאות

אך, כאמור, כל מיני זרמים רוחניים במאה השנים האחרונות עושים מאמץ גדול ושיטתי לפרוס את חסותם על קהילות אחרות החלשות יותר מבחינה כלכלית, רוחנית, חומרית או חולשות אחרות, זמניות, (עיין היטב בספרו של ד"ר יעקב לופו, 'ש"ס דליט"א', 'ההשתלטות הליטאית על בני תורה ממרוקו', ת"א, תשס"ד), וכל זה מעיד שאינם יודעים לכבד ולהעריך בצורה אמיתית תרבות אחרת ועולמות אחרים. נדמה שתהליכים אלו שהתרחשו במודע או שלא במודע בעשורים האחרונים נבעו מהתנשאות בלתי מוצדקת של ציבור מסוים כלפי ציבורים גדולים ויקרים בעלי מסורת מפוארת ועתיקה שאותם המתנשאים כלל לא הכירו אותה.
היש עלבון גדול יותר להתעלם או להתייחס בביטול למי שגדל וינק מתורתם של קדושים וגאונים בדורות האחרונים שמקצת שמותיהם הוזכרו במאמר זה ועוד רבים אחרים שכדי להעלות את דמויותיהם ואת משנתם יכלה הזמן והמה לא יכלו.
בן תרבות מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד
30/11/2007 | 10:53
כאן בפורום הזה, מובאים הסברים מופלאים על ידיכם, של פרשת השבוע "וישב".

רק שתדעו, שאותי ההסברים מרתקים ומפרים במיוחד, זה מעורר אצלי כל מיני מחשבות והפעם, בן תרבות יקר, אני מקווה שאני לא לוקחת את הפרשה למקומות אחרים, אבל זה המקום היחידי, שאני יכולה לבטא את מחשבותי ונסיונותי לפירושים שנותנים חכמי ורבני העם.

כשכתבת את הפסוק ".."ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם ועבדום וענו אותם ארבע מאות שנה..ואחרי כן יצאו ברכוש גדול" (שם, ט"ו 13). באף מקום לא מוזכר היכן היא אותה "ארץ לא להם"...."

מיד תמהתי, היכן באמת היא "ארץ לא להם"? וההסבר שעלה בדעתי הוא שהתנ"ך הרי מוצפן, כתובים בו דברים נצחיים, שמתאימים לאותו רגע, אבל גם לכל הרגעים בו קיים העולם הזה. "ארץ לא להם" יכולה להיות מצרים בתקופה ההיא, אבל בתקופות אחרות, "ארץ לא להם" היא הגולה, הגלות, והעינויים שעבר עמנו בשואה, שהגיעו לכאן עייפים, כואבים ורצוצים, ו"הרכוש הגדול" ניתן להם ב"שילומים" מגרמניה.... לא יודעת, אבל ברגע זה עולה בראשי הפסוק "מה עמקו מחשבותיך"...

שבת שלום, שבת אחים גם יחד
פרשת וישב - שנאת חינם בזמננו
30/11/2007 | 08:42
2
והפעם, מדברי הרב משה צוריאל, גאון עצום! רבו של הרב משה אלחרר ב"עניינים גבוהים"...

שנאת חינם בזמננו
הרב משה צוריאל

אין עיקר תקנת קריאה פומבית בתורה בשבתות כדי לשמוע את המלים הכתובות, בלי לשים לב למשמעותן. אלא עיקר מצוות "פרשת השבוע" היא כדי שנתחנך ונלמד מה עלינו לתקן. אין די בזה שנתרגש כל שנה מהעלילה המרתקת של חטא מכירת יוסף ע"י אחיו, והעונש הבא עליהם בגללו; אלא עלינו לחשוב היטב אם אין גם אנו חוזרים על חטא מחפיר זה, גם בימינו ובארצנו.
מהר"י אברבנאל דוגל בהבנת פשוטו של מקרא. מה גרם לאבותינו לסבול בגלות מצרים, בעינוי קשה? הוא מציין ב"זבח פסח" (פירושו להגדה של פסח) שהכל בא עלינו מפני מכירת יוסף, שהרי יוסף נמכר למצרים, ומשם עלה לשלטון. אח"כ באו לשם בני משפחתו ושוב לא נתנו להם לצאת משם. לומדים אנו מזה מה היא חומרת העבירה של "שנאת חינם".
מפורסם באומה כי הסיבה הראשית לחורבן בית המקדש היא "שנאת חינם" (יומא ט ע"ב). אבל למה נבחר רק בנימין שהמקדש ייבנה בנחלה המיועדת לו? אמרו חז"ל (ספרי, ברכה, סוף יב, ע"ע בראשית רבה צט, א) כי לא השתתף במכירת יוסף. ולמה קופח חלקו של יהודה, אביר האחים, שהרי נחלתו סמוכה וכמעט זכה שההיכל ייבנה באחוזתו? מפני רפיון מעשיו שלא הציל את יוסף, והמברך את הבוצע הרי זה חוטא ("משך חכמה", ויקרא טז, ל, ד"ה כי אתה סלחן לישראל; ע"פ סנהדרין ו ע"ב). ושם נמקו חז"ל הסיבה מדוע נפסלו האחים: "איני מתמלא עליהם רחמים, [כשם] שלא היו מרחמים על אחיהם".
אבל יש לחקור, כלום שנאו האחים את יוסף "שנאת חנם"? הרי שנאו מחמת סיבה! הוא היה בעל לשון הרע כמו שכתוב "ויבא יוסף את דיבתם רעה אל אביהם", כמפורש ברש"י (ע"פ ירושלמי פאה א, א) מה אמר עליהם. ואע"פ שודאי כיון לטובה כדי שאביו יוכיח אותם, בכל זאת הוא היה צריך להקדים ולדבר אתם. וחטא לשון הרע שקול נגד עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכת דמים (ערכין טו ע"ב) ולפי דעתם שהוא עבריין הם צדקו במה ששנאו אותו?
אלא כאן עלינו ללמוד חילוק נפלא שכתב הרמב"ם (פירוש המשנה, סוף סנהדרין, בסוף י"ג היסודות, במהד' הגר"י קאפח, עמ' קמה):
כי המאמין בי"ג היסודות "הרי הוא נכנס בכלל ישראל, וחובה לאהוב אותו ולחמול עליו וכו' באהבה ואחווה, ואפילו עשה מה שיכול להיות מן העבירות מחמת תאוותו והתגברות יצרו הרע וכו'. אבל כאשר יפקפק אדם באלו היסודות, הרי יצא מן כלל [ישראל] וכפר בעיקר ונקרא מין ואפיקורוס וחובה לשנאותו, ועליו נאמר 'הרי משנאיך ה' אשנא'" עכ"ל. [ולא מצאתי שום ראשון שחלק עליו בזה].
כל שנאה אחרת, שאינה נכללת בשנאת המינים והאפיקורסים כנ"ל, היא "שנאת חינם" ועוון גדול המביא גלות מצרים וחורבן בית המקדש. "וכל דור שאינו נבנה [בית המקדש] בימיו, מעלין עליו כאילו הוא החריבו" (ירושלמי, יומא א, א). מה פירוש? כי הקב"ה בודאי רוצה שוב להקים את בית בחירתו, אלא חטא שנאת חנם מעכב. בני אותו הדור, הם הם שמחריבים למקדש.
וכך לשון החיד"א:
"שנאה נמשכת מהגאווה. ולא נחרב ביהמ"ק השני אע"פ שהיה בהם תורה ומצוות (יומא ט:), אלא מפני שנאת חנם. ועדיין פרצה זו בינינו. ואיך ייתכן שנזכה לגאולה כל עוד שהסיבה שבעבורה נחרב הבית, שהיא שנאת חינם, עדיין מרקדת בינינו?" (לב דוד, פרק טז).

ואיך זה ניכר בדורנו? עיתון דתי מסויים, המורגל בהשמצת הזולת ודברי שטנה, רגיל לכתוב אודות "ציבור הדלי"ם". פיענוח ראשי התיבות ידוע. הכוונה "דתיים לאומיים". כלום חסר לעיתון מקום לכתוב את השם המלא? אלא כוונה זדונית יש לכתבים ולמערכת, לבזות ציבור זה. ותמיהה לנו על "וועדת הרבנים" המשגחת על תוכן העיתון, לאן נעלם מהם עוון "המכנה שם לחברו"? עיין עונש חטא זה בבבא מציעא (נח ע"ב). ציבור מסויים מכנה בבוז כל "ציוני דתי" בשם "מזרח'ניק" וכמעט שומעים שריקת הזעם בעת ההיגוי. הדבר בלט במיוחד ב"דיל" מכוער שעשו לאחרונה עסקני דגל התורה וש"ס בוועדה לבחירת דיינים, כדי למנוע כניסת "כיפות סרוגות" לתפקיד. הרומים כבשו עמים ע"י תכסיס של "הפְרֵד ומשול". כך בכיתתיות הזאת אנו נופלים שדוּדים לפני המפלגות שהן שונאי התורה.
עוד בעיה כאובה בימינו היא יחס חלק מציבור מסוים המכנה לבני עדות המזרח "פרֶנק", ביטוי עלבון המבוטא בשריקת בוז כנ"ל. מסונף לזה ש"אנשי החינוך" של ציבור המתנשאים קבעו לעצמם אחוז מסויים כמה מבני עדות המזרח אפשר להם לקבל ללימוד בישיבות הגדולות האשכנזיות ולסמינרים, ול"חדרים". אומרים לנו שהרבנים החשובים שבדור הם שקבעו להם שיעור שלא יעלה על שלשים אחוז. תמוה הדבר איך בכלל עושים הבחנה בין אלו לאלו? כלום אין בזה "שנאת חנם"? ולמה לא לקבל לפי רמת הכישורים? והרי עוברים בזה גם איסור "אונאת דברים"?
נחזור לענייננו. השנאה היחידה המותרת לנו היא נגד כופרים ואפיקורסים. זה מפורש באבות דר' נתן (סוף פרק טז) והובא שוב ב"תניא" (סוף פרק לב) והוזכר ע"י ה"משנה ברורה" (ביאור הלכה, סי' א', ד"ה ולא יתבייש) הכותב: "אבל אם הוא עומד במקום שיש אפיקורסים המתקוממים על התורה ורוצים לעשות איזה תקנות בענייני העיר וע"י זה יעבירו את העם מרצון ה', ופתח בשלום ולא נשמעו דבריו וכו' מצווה לשנאותם ולהתקוטט עימהם ולהפר עצתם בכל מה שיוכל, ודוד המלך אמר 'הלא משנאיך ה' אשנא' וכו' עכ"ל. ועוד עיין דברי ה"חפץ חיים" (הל' לשון הרע, כלל ח, סעיפים ה-ו). [ואין לדחות הדברים בנימוק "תינוק שנשבה". בררנו במקום אחר ע"פ דברי ה"משנה ברורה" בכמה מקומות שהרמב"ם כתב מושג זה אך ורק לעניין לא להרוג אותו, ולא לשום עניין אחר של ריחוק).
אבל בנוגע ליחסנו ליהודים אחרים שהם שומרי תורה, איש איש לפי הרב ומורה הוראה שלו, מי שעוסק בהפצת שנאה נגדם גדול עונו מנשוא. [עוד עיין "אוצרות המוסר", עמ' 981-982]. הלומד פרשת מכירת יוסף ואינו מזדעזע מהחטא של "שנאת חנם", לא השכיל להבין פשוטו של מקרא. וכדברי החיד"א (המובא לעיל) יש לזה השלכות גם בימינו אנו.
הזהיר "קיצור שולחן ערוך" (של הגר"ש גנצפריד, סי' קלא סוף ס"ק ד) כי מי שיש לו שנאה בלבו על שום יהודי שלא כדין, אין תפילתו נשמעת. וכתב אריז"ל ("שער הגלגולים", עמ' קלד) שזה נאמר בכל השנה כולה, לא רק ביום כיפור. הרי אזהרה נוראה מדוע הרבה תפילות אינן נענות, בין בעניין הכלל ובין בעניין הפרט. וכשם שאדם שהונח לפניו בשר שיש לפקפק בכשרותו, הוא בורח מאכילתו; כך קל וחומר שיש לברוח מכל ספק מכשול של שנאת הזולת שלא כפי תורה, כי עון זה גרוע פי כמה וכמה מאכילת מזון לא כשר. ועל הרבנים של כל קבוצה לשנן לשומעי לקחם את הפרק החינוכי זה השכם והערב, כמעט יותר מכל נושא אחר.
וכבר כתב הרב קוק על הפולמוס נגד "היתר המכירה" ושלהוב היצרים שהיה בדורו:
"אין לנו חטא גדול משנאת חינם, שאנו שקועים בו בעוה"ר. ויותר מכל מצא לו יצרא בישא [יצר הרע] זה מקום אצל יראי ה' ותלמידי חכמים, ויותר מכל מקום בארצנו הקדושה. וזהו לפי גודל קדושתה, מתחזק צד המחריב לחבל ולהשחית. ואנו צריכים בדור זה להחזיק במידת השלום, ולהרבות אהבה ואחווה בישראל, ולהרבות כבודם של תלמידי חכמים" (אגרות הראי"ה, ח"א עמ' שמז).

ולו רק .........
30/11/2007 | 09:36
2

בגלל הדברים המאלפים הנכתבים על ידי הגולשים, היה צריך להמציא את הפורום הזה.

טוב לראות שוב את כתיבתו של רבי נסים, דבריו המאלפים של ידידינו רבי שלמה, תגובתה הנרגשת של עמתנו.

ושוב חוזר הטיעון ששלמה " נולד איתו " הרי הוא בגנים שלו, ( ואני לא פחות ממנו ) ההסבר שהביא הוא, בנושא ההתנשאות.
נושא מעיק זה, היה, ישנו ואנ חרד לכך שהוא לא יעלם לעולם, ואם כן יקרה הדבר, אזי, לא יהיה זה בדורנו אנו.

לא ארחיב, פן אקלקל את הדברים שהובאו כאן לעיל, ולכן, אסתפק באיחולי לשבת שקטה ושלווה, תודה לכם על הבאת הדברים כל אחד בשמו.

שולה ואלי פילו
פשוט מקסיםםםםםםם... אלי פילו יקירי
30/11/2007 | 10:17
2
מעכשיו אני ממנה אותך להביא כל שבוע את הפרשה שרפאל כהן כותב.
אני לפחות, מתחברת כאן לכל מילה, ותודה על שנתת את שם הספר,
הולכת לקנות אותו.

נפלא
ועוד משהו... ברוח הפרשה של רפאל כהן
30/11/2007 | 10:19
2
אני מאחלת לכולנו הצלחה בהגשמת חלומנו
ושבת.שלום.ראן..
30/11/2007 | 16:14
1
ואני חושבת שהתברכנו בהרבה יכולות לתת לקבל.
לא הכול אבוד  יש זמנים של שהם כך חולפים
מעל פנינו  ואנו לא מנצלים לטובה.
ויש שוב.זמנים.והם רק מלמדים אותנו עוד
צעד קדימה אל הנחלה והשלווה. כן
להמשיך וזה הדרך הכי נכונה.
מתוך כאב.בסבל תמיד לומדים.
יש מחר וזה יום חדש עם הרבה
מחשבה לקוות.דע לאהוב...
ושבת זו היא תברך כול אחד ואחת.
חני
אבקש לדרוש בשלומו של שמעון ברצלונוב.
30/11/2007 | 00:49
2
1
תודה ועמכם הסליחה.
שמעון ברצלונוב מרגיש מצוין!
30/11/2007 | 04:40
יש קצת נזלת, אבל הכל בשליטה, קנינו לו כמה גלילי נייר ממש בהזדמנות.

לאחרונה היו לו  קצת רעידות בגוף וכל התה נשפף לו על הגוף.

גם כאן לא איבדנו עשתונות, קשרנו אותו בעדינות לעמוד בכניסה וכשהוא זקוק למשהו הוא מסמן בעיניים ואנחנו תיכף לידו.

הוא גם ירד קצת במשקל בחודש האחרון, לא משהו קיצוני, פחות מ-12 ק"ג...

והוא כל הזמן ממלמל: איפה פרוכיאליות? תאמרו לה שאני במיטבה...
סמעון ברסלונוב...איווה
30/11/2007 | 06:48

כּאיראני פלסבאח ולעאשייה כּלנהר וכּוליום

וכּאילעאבּ לדמקה פחאל שש בש או שח מט, אללה יסתר עלינה עאנדו לפיצול מא ראסו...

הוא הולך בין הקווים ומזמר : כן - לא, שחור לבן....לא לחצות את הקווים - המרצפות הפכו לדמקה.

אנו נמסור לו את התענינותך בו
חם בפורומים של תפוז
לא מצליחה לתמוך בו
לא מצליחה לתמוך בו
מפחיד אותי שיהיה קשה למצוא עבודה, שנחיה בתת תנאים....
לא מצליחה לתמוך בו
לא מצליחה לתמוך בו
מפחיד אותי שיהיה קשה למצוא עבודה, שנחיה בתת תנאים....
מעצבים את מטבח חלומותיכם?
עכשיו בפורום מטבחים, על מה פשוט אסור לכם לוותר?
עכשיו בפורום מטבחים, על מה פשוט אסור לכם לוותר?
אוהבים את תפוז?
אוהבים את תפוז?
עשיתם לייק לדף הפייסבוק שלנו? בואו לקבל את
אוהבים את תפוז?
אוהבים את תפוז?
עשיתם לייק לדף הפייסבוק שלנו? בואו לקבל את
Flix וידאו
קומונות
קומונה לרוכבי אופני-הרים.קומונת AM כשמה כן היא - All Mounta...
כאן תקבלו מבזקי-חדשות בזמן אמת ודיווחים ראשוניים מסביב לשעו...
עדכונים שוטפים
15:39 | 17.10.12 אורחים בפורום
11:49 | 03.09.12 אורחים בפורום
15:21 | 17.06.12 אורחים בפורום
15:26 | 12.06.12 אורחים בפורום
16:41 | 08.06.12 אורחים בפורום
13:40 | 03.06.12 אורחים בפורום
12:29 | 16.05.12 אורחים בפורום
15:17 | 05.05.12 אורחים בפורום
18:32 | 31.01.12 charlyknfon
12:47 | 10.12.09 בן תרבות
17:03 | 09.12.09 אלי פילו