בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }

מחכה לכם.

היום עברתי חוויה לא נעימה כשעקרו לי שן עקשנית
25/04/13 19:03
25צפיות
במיוחד. במשך שעות שמתי קרח כדי שלא אתנפח.
שירים וספורים על קרח.
בספר אהל הדוד תום/הארייט ביצ'ר סטו
25/04/13 19:06
14צפיות
מסופר על אלייזה השפחה הבורחת עם ילדה הקט ועוברת
הרפתקאות ששיאן בקפיצתה על גלידי קרח בנהר אוהיו
הקפוא כדי להציל את בנה.
וינסטון מצ'רצ'יל מאת ג'יין דיויס אוקימוטו.
25/04/13 20:01
15צפיות
סיפור - דוד וויגלי וגלידי הקרח:
25/04/13 20:17
7צפיות
פרוייקט ספרי קרח :
25/04/13 20:34
13צפיות
מתוך הסרט "עידן הקרח":
25/04/13 20:51
7צפיות
לחרצית
25/04/13 19:50
22צפיות
º
הזרה, תודה לך.,ובריאות לכולנו.
25/04/13 20:22
9צפיות
הזרה, קראתי מה שכתבת. נהניתי. אני חייבת
25/04/13 20:27
16צפיות
להחמיא לך. יש לך תמיד מה לומר על כל נושא שבעולם. כל הכבוד.
º
תודה
25/04/13 20:53
5צפיות
לחרצית, החלמה מהירה בעזרת קרחמאנטארטיקה -
25/04/13 23:40
9צפיות
וציטוט מספרה הנפלא של נורית זרחי "להתראות באנטארטיקה":
"... שלושתם הלכו לאורך החוף והיביטו בקרחונים שזמזמו:
מה שנראה לעין
זה רק הקצה הקר,
ומה שמתחת למים
זה העיקר."
בוקר טוב לחרצית
26/04/13 08:28
10צפיות
בוקר טוב לחברי פרחי הפורום
מקווה חרצית שהקרח עזר ,והלילה עבר בשקט .
ומצרפת את השיר הנפלא שכתבה שלומית כהן אסיף "דוב הקרח ודוב האש".

"בסוף הדרך נפגשו
דוב הקרח ודוב האש
התחבקו חזק
חיבוק מרגש .

ילד עמד בצד ואמר :
"מוזר ,ראיתי שני דובים
נושקים לחי וצוואר
עכשיו איני רואה דבר "

שני בתים אחרונים.  מתוך "הספר הגדול של שלומית כהן אסיף." עמוד 24.
º
תודה לדינה ולחולית.
26/04/13 09:53
5צפיות
זכרון ילדות הקשור לקרח.
26/04/13 09:56
10צפיות
כשהייתי ילדה קטנה היה לנו מקרר קרח.
כל בוקר אמי ז''ל קנתה. נדמה לי רבע בלוק
קרח. ביום שישי הי קנתה כמות כפולה. אני
זוכרת את השכנים כשכולם רצים עם הקרח
הנוזל הביתה.
מאתר 'נוסטלגיה' על שירותיו של מוכר הקרח :
26/04/13 10:18
8צפיות
נסיון נוסף לאתר נוסטלגיה:
26/04/13 10:27
7צפיות
למי שלא הצליח לקרוא את הקישור של מוכר הקרח:
26/04/13 10:46
10צפיות
מוכר קרח.

" חלק בלתי נפרד מהווי השכונה של הימים ההם: שירותיו של מוכר הקרח היו חיוניים במיוחד, בתקופה בה לא היו עדיין מקררים חשמליים, והמזון שדרש קירור נשמר היה בארגז קרח.

ארגזים אלה קוררו בעזרת בלוקים של קרח. מוכר הקרח היה אוסף בלוקים של קרח במפעל קרח קרוב, מעמיס את הבלוקים על עגלה ומגיע לשכונה, מצלצל בעוז בפעמון נחושת ענק וצועק בקול גדול "קרח, קרח",  ומיד היו נקבצים לידו עקרות בית וילדים רבים.

בחלקה האחורי של העגלה או מכונית הקרח היה ארגז גדול מבודד על ידי ציפוי פח פנימי. מוכר הקרח היה פותח את הדלת שבחלקו האחורי של הארגז, ממנו היו נפלטים אדי קור. אנו הילדים נהגנו להצטופף ליד דלת ארגז הקרח, נהנים להצטנן מחום הקיץ וזאת למורת רוחו של מוכר הקרח, שרטן ללא הפסק.
בחלקה הפנימי של הדלת של ארגז הקרח היה תפוס מוט ברזל שסופו היה מעוקל וחד. מוכר הקרח היה משחרר את המוט מהתפס שאחז בו, ומניף את חלקו המחודד לעבר חלקו הפנימי האפלולי של הארגז, גורר מפנימו בלוק קרח. הוא היה מציב את הבלוק על חלקו האחורי של כלי הרכב, שם היה משטח רחב ושטוח. אז היה מוציא בחגורתו דקר פלדה, ובעזרת מספר תנועות נמרצות היה מבתר את הבלוק לחלקים, רבע בלוק, או שליש או חצי, הכל על פי דרישת הלקוחות. אנו הילדים אהבנו במיוחד את הקטע הזה, למרות שדקר הפלדה היה מפחיד שמחנו לחלקיקי הקרח שהיו ניתזים באוויר בעת פעולת ביתור הבלוק. היינו מתחרים בנינו מי יתפוס יותר חלקיקי קרח, אותם היינו מכניסים מיד לפה ונהנים מהמגע הקריר.

ואיך סחבו את הקרח הביתה? לכל דירה היה ידית לקרח, מן מלקחי מתכת בצורת מזלגות נשיאה גדולים עם ידית עץ בראשם. מוכר הקרח היה מיצר בעזרת הדקר לכל יחידת בלוק שמכר שני שקעים, אחד בכל צד. היינו מכניסים את השפיצים של מזלג הנשיאה לחורים בבלוק הקרח, מרימים את הבלוק בעזרת הידית ומטפטפים עד הבית. היו כאלה שיעדיפו לסחוב את הקרח בידיים במקום בעזרת הידית, אלה נעזרו בשקי יוטה בהם היו עוטפים את הקרח כדי שלא יטפטף מחד ולא יקפיא את הידיים מאידך.

מקצוע מוכר הקרח נחשב היה בזמנו למקצוע מכובד ומכניס במיוחד. היו טענות כלפי מוכרי הקרח על הפקעת מחירים, ואפילו הממשלה נדרשה לעניין, עד שהוחלט להקים כוח שיטור מיוחד שפיטרל בין עגלות הקרח ובדוק שהמחירים שנגבים על ידי המוכרים הם המחירים הקבועים בחוק.''...עברה שם עגלה רתומה לחמור או לפרדה....ועגלת הנפט, ועגלת מחלק הקרח, ועגלת החלבן, ועגלת רוכל האלטע-זאכן שקריאתו הצרודה היתה מקפיאה את דמי...בזעקה המחרחרת 'אלטע-זא---כן' שמעתי אני תמיד את המילים האיומות 'אל תז---קן!!'. עד היום מעבירה הקריאה הזאת חלחלה קרה בגבי...''.
עמוס עוז, ''סיפור על אהבה וחושך'', הוצאת כתר, עמוד 155.
 : קניית קרח...

לפני הרבה שנים, מכרו קרח ברחובות, עם המלקחיים הגדולים האלה ממתכת שהיו צריכים לתפוס את הרבע-בלוק. אני לא יודע איך זה היה אצל ילדים אחרים, אבל אני, כשהייתי ילד, לא הצלחתי לנעוץ את המלקחיים במים הקפואים האלה, וכאשר ההורים שלי שלחו אותי בהיסוס רב לקנות רבע-בלוק, תמיד חזרתי הביתה עם שמינית-בלוק, למה? כי השמינית השנייה התנפצה לרסיסים רטובים. עד שהוריי העדיפו לקנות קרח בעצמם והכול בגלל המלחציים שלחצו דווקא אותי.

ומדוע נזכרתי בסיפור הזה? כי ראש עיריית חיפה, אבא חושי, ומנהל משרד החקלאות בחיפה ובמחוז הצפון, האדון שכנאי, הודיעו בחודש יוני 1951 לצרכני הקרח בחיפה רבתי: " עקב הגידול המהיר של אוכלוסיית עירנו, גדלה תצרוכת הקרח במידה כזאת שאין בתי-החרושת לקרח יכולים לספקה.

" לשם הבטחת חלוקה סדירה ומניעת התקהלויות, טרחה וחלוקה בלתי צודקת - יימכר הקרח לתושבים שישה ימים בשבוע, פרט ליום שלישי, בו לא תתקיים מכירת קרח לצרכנים.

" מכירת הקרח ביום שלישי תהיה מיועדת אך ורק לבתי-חולים, מרפאות, מוסדות-ילדים ומוסדות חיוניים אחרים, לרבות בתי-מסחר הסוחרים במזון העלול להתקלקל.

" הצרכנים מתבקשים לטובתם להימנע בכל יום שלישי בשבוע מאגירת מצרכי מזון העלולים להתקלקל ".

מאת אורי שרון
שודר בתכנית "שישי אישי", רשת ב', 23 במאי 2009זכרונות:

"...אלפרד היה מוכר קרח בשנות ה - 50-60. הוא קיבל את הג'וב הנכסף כי אשתו הייתה משותקת והיו לו 6 ילדים, וגם בגלל שהיה ציוני ועזר ליהודים לעלות לארץ ממצרים. עד היום קוראים לילדיו "אבו קרח"...".

מזל מורדכי

"...קראתי בעניין והתרגשות את הסיפור על הקרח בחיפה, ונזכרתי כי בשנת 1950 התגוררנו בישוב תל-חנן שליד חיפה (כיום העיר "נשר" שמבוססת על 3 שכונות צמודות: תל-חנן, בן-דור ונשר). יום יום היה מגיע למרכז הישוב מין טנדר מעודפי הצבא הבריטי עם ארגז מתכת/עץ סגור היה צופר צפירות ייחודיות שהודיעו על בואו. אני ואחי התאום (בני 5 שנים) היינו יוצאים איליו עם מין "צבת" גדולה עם "שיניים" ובעלת ידיות עץ והיינו קונים "רבע" בלוק לארגז הקרח שהיה בביתנו ושימש כמקרר.

מוכר הקרח היה מסמן את קו החיתוך ע"י פריסת כף ידו, ואז באמצעות דוקרן קרח, היה דוקר כמה חורים בבלוק הקרח משלושת צדדיו הגלויים ואחרי מספר דקירות כאלה היה "רבע" הבלוק מתנתק מהבלוק. מוכר הקרח היה מוריד את "רבע" הבלוק למין מגש מתכת נמוך, כדי שאני ואחי הקטנים נוכל להגיע אליו, היה עוזר לנו לנעוץ את שיני הצבת בצידי "רבע" הבלוק אני ואחי היינו אוחזים כל אחד באחת מידיות העץ, אוספים כמה גושי קרח שנתזו בעת החיתוך כדי שנמצוץ אותם בדרכנו הביתה, והיינו הולכים מהר (בעיקר בקיץ) כדי ש"רבע" הבלוק לא יימס עד שנגיע, וכך מביאים לאימא את מנת הקרח היומית.

ראוי לספר זאת ל"ילדי השמנת" כיום שכלל אינם יודעים באיזה תנאים חיינו בארץ בשנות קום המדינה. מקרר קנו הוריי רק בתחילת שנות ה- 60, והוא היה כמובן מקרר "אמקור", והייתה מסיבה גדולה.

כיף להיזכר אילו חוויות חווינו אז בשנות ה-40/50 ...".  אבי שגב."

מלכת השלג של אנדרסן גרמה לקאי לשכוח את גרדה
26/04/13 21:28
2צפיות
ואת עברו בעזרת רסיס קרח ששמה בעינו.
מלכת השלג
26/04/13 22:16
7צפיות
ספור נפלא יש גם את האגדה  העצובה  פתית שלג
על בת השלג  שהתעוררה לחים ובאביב נמסה
החלמה מהירה
היום יום הולדת של אלה פיצג'רלד 25 באפריל 1917
25/04/13 13:05
20צפיות

קישור לשירי ילדים: http://www.youtube.com/watch?v=KdhDXuBOvcg

"אלה ג'יין פיצג'רלד (באנגלית: Ella Fitzgerald‏; 25 באפריל 1917 - 15 ביוני 1996)נחשבת לאחת מזמרות הג'אז המשפיעות ביותר של המאה ה-20.
. התבלטה בצליל טהור ומדויק, יכולת קולית מרשימה, עם מנעד קולי של שלוש אוקטבות, ויכולת אלתור מבריקה, בעיקר בשירת סקאט. פיצג'רלד שרה מגוון רב של סגנונות, משירי ילדים מסורתיים ועד ליצירות ג'אז מודרניות, והציגה פרשנות חדשה לשירים מוכרים. איירה גרשווין אמר עליה:" לא ידעתי כמה השירים שלנו טובים עד ששמעתי את אלה שרה אותם"
בקריירה של יותר מחמישים ושבע שנים מכרה פיצג'רלד יותר מ-40 מיליון אלבומים, זכתה ב-13 פרסי גראמי, והוענקו לה "המדליה הלאומית לאומנות" מרונלד רייגן, ו"מדליית החירות הנשיאותית" מידי ג'ורג' וו. בוש (האב)." (ויקיפדיה)


"עידן התמימות " /אידית וורטון
25/04/13 08:06
21צפיות
קרשים סוחבים ונסחבים , בהחלט ,מקום למדורות כבר שומרים.  ובגנים ובבתי הספר מזכירים את הנוהג בשמחת לג בעומר משחקי חץ וקשת .
בספר "עידן התמימות "בעמוד 196 ,הרקע שלהי המאה ה19 .שמחתי  לגלות לפתע משחק  "חץ וקשת"  שבו משתתפת אחת מדמויות  הסיפור . והנה הציטוט
"החץ והקשת היו בידה והיא התייצבה  על סימון הגיר במגרש .הרימה את הקשת אל כתפה כיוונה למטרה ".
מסתבר גם שמיי ניצחה בתחרות להנאת החבורה .
- על אופיו של הספר אספר לאחר סיום הקריאה .
בוקר טוב ונעים
º
חולית האם הספר קריא?
25/04/13 08:45
9צפיות
לאשלינג
25/04/13 13:13
16צפיות
לשאלתך ,הספר בהחלט קריא .אבל ,יש משפטים מסגוננים ,מפותלים, שנעצרתי לחשוב ,למה בדיוק הסופרת  מתכוונת .
כך שחזרתי שוב על המשפט .
באופן כללי הספר מתאר את התקופה , השמרנות , הטיפוסים ,המסורת ומעל לכול סיפור אהבה שלא מומש .
ברגע שאסיים אפרט מעט יותר .
ובהחלט ממליצה .  
 
פאריס של אדית וורטון:
25/04/13 13:42
11צפיות
פאריס של אדית וורטון: מסע בעיר האורות בעקבות הסופרת האמריקאית שבישרה על סוף עידן התמימות
יחסיה של וורטון עם אהובה התנהלו על מי מנוחות, בייחוד כשהשניים התנהגו כתיירים מן השורה ■ במשך יום אחד בלבד, הם נפגשו בלובר, ביקרו בכנסיית סן ז'רמן, שוטטו בין שרידים מהתקופה הרומית והמשיכו לטיול בגני לוקסמבורג

מאת: אליין סיולינו: http://www.themarker.com/consumer/1.548474
,תודה
26/04/13 10:00
5צפיות
קראתי את קיץ לפני כמה שנים ספר נחמד   אבל קצת  מעציב
|תפוז|ערוץ אוכל חדש בתפוז|!|
24/04/13 17:07
2צפיות
אם ספרי הבישול שלכם מעלים אבק אבל על המקלדת שלכם יש שאריות של קמח,
אם בתכנון מטבח החלומות שלכם אתם משאירים מקום מיוחד גם למחשב,
אם כשאתם רעבים במקום לפתוח את המקרר אתם פותחים דפדפן,
אז יש לנו חדשות משמחות בשבילכם|!|

אנו שמחים להציג את ערוץ האוכל החדש של תפוז
http://www.tapuz.co.il/food/

10 פורומים של אוכל ומתכונים, 2,000 בלוגים, אלפי מתכונים מנצחים, טיפים מעולים, תמונות שנותנות מוטיבציה לקום ולבשל והכל מרוכז עכשיו בערוץ האוכל החדש שלנו.

|קדימה|מה עוד בערוץ האוכל החדש?

|אוכל| מדורי מתכונים: בשר, דגים, עוף, לחם ומאפים, סלטים, מרקים, קינוחים, אוכל חלבי, אוכל ללא גלוטן ועוד...
|גבינצ| מדור ביקורת מסעדות.
|יין| מדור יין ומשקאות
|פיצה| מתכוני וידאו
|מלחפלפל| בלוגים מומלצים
ועוד...

מומלץ להיכנס רעבים :-)
על ספרים לילדים מ"הארץ":
23/04/13 19:01
25צפיות
ועוד ניסיון...
23/04/13 19:02
15צפיות
למי שלא הצליח לקרוא את המאמר שדינה צרפה:
23/04/13 19:52
22צפיות
אילו ספרים יסייעו להתפתחות ילדיכם?
רונה מור 23.04.2013

"מגירותיה של ילדתי בת השנה וחודשיים מלאות ספרים שקיבלה במתנה, אך נראה שאף אחד אינו לטעמה. בכל פעם שאני מנסה לעצור אותה ממרוצתה ברחבי הבית ולהושיב אותה לשעת סיפור ביתית, פיסות נייר תלושות מתחילות לעוף לכל עבר. נכון, היא עדיין קטנה, אך תהיתי אילו ספרים יוכלו לעניינה בהמשך ואיזו תרומה תהיה להם בכל גיל וגיל. פניתי לד"ר יוכי בן נון, פסיכולוגית התפתחותית ורפואית בכירה בשירותי בריאות כללית, כדי לדעת אילו ספרים מתאימים לכל גיל בעשר השנים הראשונות לחיים ומה יכולה להיות תרומתם מעבר לידוע.

"קריאה היא קודם כל שפה, למידה וזיכרון. זה הבסיס", אמרה. "כל קריאה בספרות מעשירה את השפה ומפתחת את אוצר המילים בכל גיל. בנוסף, עצם הקריאה מלמדת את הילד להתרכז וזה חשוב במיוחד בגיל הצעיר. בטלוויזיה למשל התכנים קופצים לו מול העיניים וחולפים. הקריאה דורשת מאמץ מילד ולהתייחסות לספר יש ערך משל עצמה, שאולי חשוב אפילו יותר מהתוכן.
"כאשר ההורה יושב עם הילד ושואל אותו שאלות על הסיפור – הילד מסכם את המידע, מעבד אותו וזוכר. לכן, חד-משמעית, ספר יכול לתרום לזיכרון ולכל תהליכי הלמידה. הילד לומד איך לנתח דברים, למצות ולעבד אותם ואפשר לבנות את זה מגיל אפס. הקריאה אמנם מתחילה להיות משמעותית סביב גיל 4-5, אבל רצוי להתחיל עמה מגיל שנתיים כדי להרגיל את הילד לספר".

מחקר שנעשה במרכז למדעי המוח והחברה באוניברסיטת פנסילבניה, שנמשך 20 שנה והוצג באוקטובר 2012 בכנס רפואי של החברה הבינלאומית למדעי המוח (SFN) בניו אורלינס, מצא כי גיל 4 הוא הקריטי ביותר לרכישת שפה וקוגניציה שנעשית גם באמצעות ספרים. לפי המחקר, ככל שילד בן 4 ייחשף ליותר גירויים מנטליים בדמות ספרים וצעצועים חינוכיים, כך בעשורים הבאים יתפתחו יותר החלקים במוחו שאחראים לשפה ולתהליכים מנטליים כגון תפיסה, זיכרון, חשיבה ועיבוד ידע. בסריקות המוח שביצעו החוקרים, נמצא כי להתפתחות קליפת המוח - החלק במוח האחראי למודעות, לתפיסה, לזיכרון, לחשיבה, ליכולת השכלית ולאינטלקט - שנצפתה בשנות העשרה המאוחרות היה קשר הדוק עם הגירוי הקוגניטיבי שאליו נחשף הילד בגיל ארבע.

בן נון טוענת כי בגיל שנתיים עד 5-4 רצוי לקרוא לילד סיפורים קצרים מאוד עם חרוזים או עם שירים קליטים, כמו של יהודה אטלס למשל. החרוזים מקלים על הילד לקלוט ולזכור את הנאמר. גם ספרים על חיות מסייעים לילד בגילים אלו לקלוט את העלילה, לפתח את הדמיון ולהזדהות עם עולם הטבע שמסביב.

"אך בגיל 4-5 ילדים פחות מתעניינים בסיפורים על חיות ויותר רוצים סיפורים על ילדים, על אנשים, משהו שיהיה יותר קרוב אליהם", מציינת בן נון. "הספרות בגיל הגן יותר מורכבת מאגדות, סיפורים שמטרתם לפתח את הדמיון. עיקר הערך של הספרות בגילים האלה הוא פיתוח הדמיון באמצעות סיפורים על עולמות רחוקים, שמראים לילד את העושר של העולם, את השוני בין אנשים. בגיל הזה הילד לומד להכיר את העולם. הוא מבין שהעולם גדול ומגוון, שהוא לא רק הבועה הקטנה שלו. שהוא מורכב מעוד ילדים שאינם דומים לו. שלא כולם אותו הדבר. ולכן הילדים בגיל הזה בעיקר מתעניינים בסיפורי דמיון עלילתיים, סיפורי פנטזיה, עם גיבורים שמייצגים כוח ואת העולם הגדול".

עם זאת, בן נון טוענת כי בגיל הזה החשיבה היא קונקרטית והילד עדיין לא בשל ליישם את הספרות בחייו. "הילד בגיל הזה חסר את היכולות האלה מבחינה חשיבתית ושכלית. הוא עוד לא בשל לקרוא דברים עם משל ולהבין את הנמשל. בשלבים הללו אנו רק נותנים לו את המידע על העולם הגדול. ייתכן שכך יהיה יותר פתוח וחברותי בהמשך, כשיגדל". בנוסף היא מציינת כי בגילים הצעירים הספרים עשויים לסייע עם חלומות רעים בלילה, עם פחד ועם גמילות למיניהן.

בגילים היותר מבוגרים, 10-8, יש קפיצה מבחינה שכלית וילדים כבר מסוגלים להתמודד עם בעיות בחיים באמצעות הספרים, טוענת בן נון. "לדוגמה בסיטואציות קשות כגון סבא או סבתא שמתו או הורה שחולה. אלו מצבי חיים שהילד קורא עליהם בספר וזה עשוי לעזור לו לחשוב על זה, לעכל את זה, ולראות את זה מחוץ לו. אני קוראת להם ספרי עזר.
"בגילים הללו אתה יכול לצפות מילד שיזדהה עם הגיבורים (כמו למשל אוליבר טוויסט). הילד יכול לפגוש בדמויות של ילדים ולהבין את התכונות שלהן, לפגוש בילדים שמתמודדים עם קושי ומתגברים עליו ולכן לילדים בגיל הזה יותר מתאימים ספרים עלילתיים שבהם הגיבורים הם ילדים. ספרים שבהם הגיבורים מתמודדים עם בעיות בחיים ובחברה ופועלים בדפוסי התנהגות שונים שהילד יכול ללמוד אותם. בגילי 8-6 אפשר לשלב ספרים משתי קבוצות הגיל – זו שלפני וזו שאחרי".

בנוסף למה שמציינת בן נון, מסתבר שלספרים יש השפעה גם על שנות ההשכלה של ילדים. מחקר שפורסם ביוני 2010 בכתב העת Research in Social Stratification and Mobility ונערך ב-27 מדינות בהשתתפות כ-70,000 איש, גם הוא במשך 20 שנה, מצא כי בניגוד למה שמקובל לחשוב, רמת ההשכלה של ההורים, עיסוקם ומעמדם הם לאו דווקא אלו שיקבעו את רמת ההשכלה של הילד. המחקר מצא כי ילדים שנחשפו ל-500 ספרים בביתם, גם אם רמת ההשכלה של הוריהם היתה נמוכה יותר משל הורים אחרים, הגדילו את מספר שנות החינוך שלהם ב-3.2 בממוצע. עוד נמצא כי מעט ספרים, לדוגמה 20 במספר, יכולים להשפיע משמעותית על רמת ההשכלה של הילד לטווח הרחוק."

המלצות לספרי ילדים כלשהם? ספרו לנו על זה.
"הארץ",תגובות קוראים לכתבה:
23/04/13 20:06
19צפיות

1. הכי חשוב - ללמד לאהוב ספרים יכול רק מי שאוהב לקרוא ספרים
איתמר
אם קריאת הספר תהפוך למטלה ולא להנאה - הילד לא יאהב לקרוא ספרים. הורים שלא נוהגים לקרוא בעצמם לא יוכלו להנחיל אהבה לקריאת ספרים, אלא היא תהפוך לעוד מטלה משעממת כמו לסדר את החדר, לאכול בריא וכו'. העיקר זה לקרוא יחד עם הילד בהנאה.

חולקת עליך. אפשרי בהחלט כל עוד זו לא מטלה כמו שאמרת  
נעמה.
מנסיון ,זה לא נכון.
בני
יש הורים שיודעים מה טוב לילדים ואפילו אם הם עצמם לא נהנים מאותה פעילות,יודעים להנחיל אותה לילדיהם.

2. הספרות היא המטרה לא האמצעי
שאול
ניכר בכותבת שאינה אוהבת לקרוא אלא רואה בספרים קרדום לחפור בו. היא מנסה לנפק מרשם שבו הספרים משמשים כתרופה.

3. תעזבו את הילדים שיקראו מה שבא להם, את הסינון הם ואני יעשו/עשיתי לבד
נעמה.

4. בגיל הרך מאוד מומלצים ספרים מקרטון עבה
מנסיוני ולפי ידיעתי
של סיפורים קלאסיים, כגון 'הזחל הרעב', שיש בהם חזרה, ויש בהם איזשהו 'טריק' קונקרטי בספר עצמו: כמו חלקים שאפשר למשש או חורים שבהם מציצים. (כן, גם מיץ פטל). ספרים כאלו לא ניתן לקרוא והילד יכול לחוות אותם גם דרך חוש הטעם. אני מאוד חולקת על הפסיכולוגית לגבי עניין בחיות: ילדים בגילאי הגן מתעניינים בחיות, חייזרים, דינוזאורים, טרקטורים ועוד הרבה דברים מעבר לעצמם. דבר זה נמשך עד הבגרות, יש כאלו שתמיד יעדיפו מדע בידיוני....והם לא פחות מפותחים...

5. ביבליותרפיה- הקשר הרגשי בין הילדים לבין הספרים והשירים מתחיל בשנים המוקדמות ואינו תלוי גיל
ביבליותרפיסטית.

הי, חדש בפורום
23/04/13 16:19
22צפיות
אחלה פורום, נראה טוב!
º
ברוך הבא לפורום!
23/04/13 16:20
13צפיות
קורסים,ברוך הבא!
23/04/13 21:05
18צפיות
º
נשמח לשמוע אותך.
24/04/13 12:02
6צפיות
23 באפריל - יום הספר הבינלאומי
23/04/13 16:03
36צפיות
היום מציינים בעולם את "יום הספר הבינלאומי".
בתאריך הזה נפטרו ויליאם שקספיר ומיגל סרבנטס.
ב-2 באפריל ציינו את "יום הבינלאומי של ספרות ילדים" לכבוד תאריך הולדתו של אנדרסן.
בקיצור, חודש אפריל הפך להיות "חודש הספר הבינלאומי".
במקביל זה יום בינלאומי לזכויות יוצרים
23/04/13 16:15
13צפיות
השנה נבחרה העיר בנקוק (בתאילנד) כעיר הבירה הבינלאומי של שנת 2013 (עד אפריל 2014). היא נבחרה מתוך מועמדים אחרים בגלל רצונה
לאגד כל הגורמים הקשורים להפקת הספרים: מחברים, מאיירים, מו"לים
ובגלל בגלל תכניתה המכוון לקהילה והתחייבות שלה דרך הפעילויות המוצעות.
הסיסמה של השנה ל"יום הספר" היא "לקרוא כדי לחיות".
להלן כמה הצעות לפעילויות שהוצעו כדי לציין את התאריך הזה:
1) להקים מועדוני קריאה בקהילה, בבתי ספר, ספריות ותעודד מישהו מפורסם שיהיה מעורב בפרויקט.
2) נצל הזדמנות זאת כדי לקרוא משהו שונה ממה שאתה רגיל לקרוא.
3) השאר ספר בספסל של גן ציבורי או בספסל של אוטובוס עם פתק "יום הספר שמח"!
4) הורד דרך האינטרנט ספרים שפורסמו מעל 100 שנה. הם חינם!
5) תחלוק את אהבתך לסופר מסויים ושתף באחד מספריו את הסובבים אותך.
מה אהבתם מהרעיונות? איזה רעיון הייתם מוסיפים?
עוד פרטים על בירת הספר 2013
23/04/13 16:20
17צפיות
וגם על העיר שנבחרה לשנת 2014 תוכלו לקרוא כאן
האונסקו זה האירגון שיזם ותומך בתאריך הזה.
אני אוהבת את הרעיון
23/04/13 16:30
17צפיות
לקרוא משהו שונה ממה שרגלים לגלות עולמות חדשים
גם אני אהבתי את הרעיון הזה
23/04/13 16:35
8צפיות
שונה מכל הרעיונות ששמעתי או קראתי עליהם עד עכשיו
מצטרפת לבחירת הצעה מס'2 לקריאת משהו חדש ושונה
23/04/13 19:43
13צפיות
רעיון נוסף, בלונדון, לכבוד יום הספר הבינלאומי נערך ערב קריאה מיוחד בהשתתפות סופרים בריטים מוכרים כמו רופרט אוורט, מרגרט אטווד, אלן בנט ועוד.. לחגיגות תצטרף גם Bookshop Band שכל שיריה הושפעו מספרים ידועים. ערב מהנה במיוחד לכל חובבי הספרות למיניהם וגם למי שרוצה להכיר את היצירה הבריטית העכשווית במיטבה.

perhay תודה רבה על המידע המעניין
התאריך הזה חמק ממני
24/04/13 10:58
9צפיות
אך ביום ההולדת של הנס הגדול, חגגתי.
שרלוטה והזאבים
23/04/13 14:50
30צפיות
שרלוטה והזאבים
כתבה אנו שטונר
הנריקה וילסון -איירה
בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר /2013 יצא לראשונה ב2009
מגרמנית :טלי קונס .
בצורתו החיצונית הספר גדול מאוד רוחבו 26 וחצי ס"מ  ואורכו  35 ס"מ.במראהו בהחלט  יוצא דופן בין הספרים.
ומהי שרלוטה, ומהו המסר שרצתה הסופרת להעביר דרכה, ומיהו זה או זו  שנושאת היא בפיה ,כשהיא נשענת ברגליה בביטחון  על אדמת הצוק שם היא עומדת .
מסקרן בודאי .
ובכן שרלוטה היא כבשה החיה בחברת בני מינה .אופיה שונה,מדי פעם נוהגת להתרחק מהקבוצה, להתנסות בחוויות טיפוס ולהגיע למקומות שרגל כבשים לא דורכה בהם ,לרדת למפל ,להנות מימי הנהר השוצפים..תמיד מאופינת ברוח ספורטיבית , אומץ לב,עצמאות.
זקני העדר לעומת זאת הביטו בה באופן שונה כעל דבר שאין לו תקנה  וכינו אותה פראית קטנה .הכינוי לא הדאיג אותה והיא בשלה וכשהיה צורך בהחשת עזרה ,היתה היא הראשונה שיצאה למסע מסוכן להזעיק את האיכרים כדי שיטפלו ברגלו של הכבש הזקן שנשברה .
שרלוטה והזאבים חלק ב'
23/04/13 14:51
16צפיות
זקני העדר היו גאים בה ,ומעתה ואילך לא עוד נשמע  יאוש תהומי לגבי עתידה כפראית קטנה, אלא גאוה וחלוקת מחמאות ותשבוחות .
השינוי במצבה המעורך ,גרם לקנאה רבה בקרב קבוצת טלאים שכינו את עצמם לא פחות ולא ויתר זאבים -ונהגו  כחבורה מגובשת פראית ומסוכנת ,שמטרתם להציק לאוכלוסית הסביבה עם זה מדובר, בצ'רלי כלב הרועים הזקן או בגרימת בהלה בקרב השיים הקטנים  .ובנוסף בערבים  יללו כזאבים וגרמו לכאב ראש בעדר.
ופעם אחת נשמעו באמת יללות זאבים .זקני העדר דאגו ,שרלוטה התנדבה לברר מה תוכניותם של הזאבים ,והחליטה ללכת לבדוק , זקני העדר התעלפו מדאגה לשרלוטה אך היא באין מורא  לעת ערב יצאה לדרך המפותלת .
היא חזרה עם כלבונת .היתה זו הכלבונת  שיללה כזאב ,ומה הפלא ,הרי סבא רבה שלה היה מימי הזאב .
כיצד הגיעה הכלבונת לשן הסלע  ומה היה שם במפגש , על כך כבר תקראו. אך אספר שבאמצעות הכלבונת וקול נביחותיה הזאבי, הצליחה שרלוטה ללמד לקח ראוי  את  אותה קבוצת טלאים,  ובאחת הפכו ללעג ולגנאי בפני כול העדר.
'והזאבים שוב 'לטלאים הפכו, ושרלוטה שלנו  "היא לא היתה יכולה שלא לצחוק ....."
ועל זה נאמר "צוחק מי שצוחק אחרון" ממליצה !
בקופסה קטנה מכסף - בליווי מוזיקלי
22/04/13 21:28
22צפיות

לראשית קריאה ולהורים לזכרון ילדות:

http://www.youtube.com/watch?v=8vRqz6kQgMg
|*|פורומים חדשים ב|תפוז|
22/04/13 14:42
1צפיות
|תו| לרגל ההופעה בישראל של הלהקה האהובה והמצליחה, דפש מוד , ב-7/5/13, אנו שמחים להכריז על פתיחתו מחדש של הפורום שלה. זה המקום לכל המעריצים החדשים והותיקים להפגש ולהחליף דעות וחוויות.
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

|ליצן| פורום ליצנות רפואית נפתח מחדש. הפורום מיועד לכל העוסקים והמתעניינים בתחום ומזמין אתכם לשתף, לשאול, להתייעץ, לצחוק ואף לחלוק רגעים יפים. לא לשכוח בכניסה תמיד אף אדום!
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

|סיוע| ד"ר אילת רימון מנהלת היחידה למיון ילדים בביה"ח דנה דואק וד"ר עידו ווליניץ, רופא במיון ילדים בביה"ח דנה ינהלו יחד את פורום רפואת ילדים. אתם מוזמנים לשאול כל מה שמעניין אתכם בתחום- מחלות ילדים, חבלות, מתי כדאי להגיע למיון ועוד...
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...
יום מיוחד
22/04/13 09:28
29צפיות
היום יום מיוחד , בארצינו מציינים את "יום כדור הארץ "  {בעולם האירוע צויין בסוף מרץ } וב26 רשויות מקומיות יצינו הערב את "שעת כדור הארץ "ויכבו את האור לשעה .מתוך מטרה לעורר את המודעות על שמירת הסביבה ולחסוך בחשמל "  
וגם
" יום הצפרדע הבינלאומי".  הוא נחגג בשבת ברחבי העולם המטרה "להדגיש את חשיבותן של הצפרדעים במשק הטבע העולמי ולמנוע את הכחדתן "
ספרים ....ספרים ....  יש ויש .....
º
אקו ולוגי מאת תמר אדר
22/04/13 11:03
38צפיות
ועוד...
22/04/13 11:05
14צפיות
וינסטון מצ'רצ'יל  מאבקו של דב אחד בהתחממות  כדור הארץ ,  מאת: ג`ין דיויס אוקימוטו
צפרדע פוחד מקס פלטהאוז
22/04/13 11:08
19צפיות
יש עוד ספרים בסדרה אבל באמת שזה הספר הכי מוצלח
צפרדע פוחד לישון לבד אז הולך לחברה שלו הברוזה ואז הם שניהם מפחדים ביחד ובורחים לחזיר
מר צפרדע לטיול יצא....
22/04/13 15:24
13צפיות

קישור מסבא יוחנן: http://www.sefer-li.net/frog00.pdf
יום מלא התרגשות-של ברני הצפרדע:
22/04/13 16:09
13צפיות
קישור: http://www.sefer-li.net/barnifrog.pdf

ועוד סיפור-ברני הצפרדע לומד לשחות: http://www.sefer-li.net/barni.pdf
זנב של צפרדע-אגדה אפריקאית:
22/04/13 16:15
6צפיות
בת המלך והצפרדע:
22/04/13 16:21
6צפיות
הכלב והצפרדע
22/04/13 16:27
4צפיות
סדרת צפרדי וקרפד - ארנולד לובל
22/04/13 18:48
9צפיות
"צפרדי וקרפד ביחד" - ספר לגיל הרך לגילאי 5-3. עלילת ספרו "צפרדי וקרפד" נסובה סביב שני חברים, צפרדי וקרפד, שאי אפשר להפריד ביניהם. הם יוצאים למסע מעבר להרים, מגלים דברים, מכינים עוגיות, מטפלים בגינות ועוד הרפתקאות דומות.

"צפרדי וקרפד חברים, איך לשכנע את קרפד שהאביב כבר הגיע? צפרדי מצא עצה: תולשים עוד דף בלוח השנה של קרפד, ומגיעים לחודש מאי, חודש האביב... הסיפור "אביב" פותח את הספר הראשון על צמד החברים צפרדי וקרפד, שמיד עם הופעתו קנה לו קהל קוראים נלהב בקרב צעירים ומבוגרים כאחד. הספר זיכה את מחברו, הצייר הסופר ארנולד לובל, בכמה פרסים, וביניהם פרס קילדקיט הידוע. הספרים הבאים בסידרה: "צפרדי וקרפד ביחד", "צפרדי וקרפד כל השנה", "צפרדי וקרפד יום יום". ארנולד לובל הוא מן הטובים שבין מחברי הספרים לילדים בימינו, בארצות הברית ובעולם כולו. כצייר מחונן עיטר לובל עד היום בציוריו עשרות רבות של ספרים. לובל מצליח להגיע בספריו לאיזון מעודן בין סיפור לאיור, במיוחד בספרים שכתב לילדים העושים את צעדיהם הראשונים בקריאה. ספריו ואיוריו של ארנולד לובל זכו - ומוסיפים לזכות - בפרסים ותוארי כבוד חשובים. ארבעת ספרי הסידרה צפרדי וקרפד הם אלה שהתחבבו יותר מכל, ושלושה מתוכם כבר זכו בפרסים ידועים."

סרטון עם הבת של הסופר (אנגלית): http://www.youtube.com/watch?v=2Ciiy8K3ufY

תמונה: http://thoughtfulspot.typepad.com/.a/6a0128760776f...
תמונה נוספת: http://www.earlyword.com/wp-content/uploads/2012/0...

מר קרפד הגנדרן מ"הרוח בערבי הנחל" - לא "ירוק"
22/04/13 22:23
6צפיות
(הספר, למרות שהנופים בו ירוקים מאד) אבל תמיד מקסים!!
לזוהרה
25/04/13 07:57
4צפיות
לגבי הרוח בערבי הנחל ,יצא כעת ספר חדש בהוצאת אריה ניר .
בסדרה המוערת , הערות של אנני גייגר והוא מחכה לי על המדף .
כתב :קנת גרהם .אייר ארנסט ה' שפרד.
"בן ארבעים נישא {המחבר} ושנה לאחר מכן נולד בנו היחיד אלסטר .
הרוח בערבי הנחל, נולד מתוך שילוב של סיפורים לפני השינה, שסיפר קנת גרהם לאלסטר עם מכתבים שכתב אליו " מתוך מעטפה עטיפה קדמית .
וכמו שאמרת זוהרה הספר באמת מקסים ואפשרלקרוא בו עוד ועוד.'
º
להציל את כוכב הים מאת שלמה אבס
22/04/13 11:11
60צפיות
º
גל קוסמת הנוף מאת פנינה פרנקל
22/04/13 11:13
20צפיות
ועוד
22/04/13 11:15
12צפיות
תשמור על העולם ילד, מדריך אקולוגי לילדים    ג`ון ג`אבנה
וקישור לספרים ירוקים
22/04/13 11:23
15צפיות
'כדור הארץ שלי',כתב ואייר: טוד פאר
22/04/13 16:58
9צפיות
מאנגלית: תמי הראל, הוצאת כנרת

" במרכז הכריכה יש פתח עגול ככדור הארץ שדרכו נראה העמוד הראשון; מלבב. גם הציורים הצבעוניים-מאוד הם יפים. אפילו התוכן חיובי: מדוע כדאי לשמור על כדור הארץ וכיצד עושים זאת. אלא שבשום מקום לא מוסבר לילדים מהו בכלל כדור הארץ, אולי כי המחבר משוכנע שילדים קטנים מאוד, להם מיועד הספר, באים לעולם כשהם מצוידים במידע הזה. גם אין עלילה כלשהי. הספר מחנך ילדים לשמור על איכות הסביבה, וטוב שכך, אבל אין בו שום עומק; זו לא ספרות, זה ספר." (מ"ספרות ילדים למבוגרים", חגית ריטרמן).

כָּל אֶחָד מֵאִתָּנוּ יָכוֹל לְהָגֵן עַל הַסְּבִיבָה. אִם נִשְׁמֹר עַל כַּדּוּר הָאָרֶץ, הוּא יִשְׁמֹר עָלֵינוּ.

סְפָרָיו הַצִּבְעוֹנִיִּים וְהַמְּחֻיָּכִים שֶׁל טוֹד פָּאר זִכּוּ אוֹתוֹ בְּשִׁבְחֵי הַבִּקֹּרֶת, וְהוּא נֶחְשָׁב לְאַחַד הַיּוֹצְרִים הַמְּקוֹרִיִּים לִילָדִים כַּיּוֹם.

רַב־מֶכֶר שֶׁל הַנְּיוּ יוֹרְק טַיְמְס וְזוֹכֶה פְּרַס Green Earth Book לִשְׁנַת 2011

כריכה: http://2.bp.blogspot.com/-2-wtJqFkcWQ/Tzl_ov4Bn2I/...עסק ביש עם כביש - איטו עבירם
22/04/13 17:33
7צפיות
התן מארגן את החיות להפגנה נגד הכביש ביער - לגיל הרך.

ספור בחרוזים המציג בפני הילדים שלנו את אחת הבעיות הקשות בעולם של היום- האם לסלל עוד כבישים או לשמר על הטבע שבסביבנו? ואולי יש פתרון אחר?

כריכה: http://simania.co.il/bookimages/covers20/209229.jp...

תמונה:
22/04/13 19:04
7צפיות
צילום היום
22/04/13 19:40
14צפיות
עוד אחת באותו נושא:)
22/04/13 21:16
9צפיות
º
הלורקס / דר' סוס. הספר והסרט.
22/04/13 23:41
42צפיות
º
דודה לאה שהתחפשה לצפרדע.
23/04/13 09:38
17צפיות
º
למה כדאי לנו למחזר פסולת/מ''ג' נייט.
23/04/13 09:43
12צפיות
צפרדעים ויהלומים. אגדה מצרפת.
24/04/13 11:59
8צפיות
לאשה היו 2 בנות. הגדולה דמתה לאמה שהיתה קשה וגאה.
הצעירה היתה יפה ואדיבה. האם אהבה את בתה הבכורה ושנאה
את הצעירה. היא העבידה אותה בפרך. פעמיים ביום היא שאבה מים
מן הבאר. יום אחד נגשה אליה אשה עניה ובקשה שתתן לה מעט מים. הבת
הצעירה נתנה לה בחפץ לב. זאת היתה פיה שהתחפשה והיא נתנה לה מתנה.
כל מלה שתצא מפיה תהיה פרח או אבן יקרה. כשחזרה הביתה אמה נזפה בה
על האחור. היא בקשה סליחה ובדברה יצאו מפיה 2 ורדים, 2 פנינים ו-2 יהלומים.
הבת ספרה לה כל מה שקרה. האם שלחה את בתה הבכורה שתזכה גם היא
במתנה זו. הבת העצלה הגיעה למעין. היא ראתה גברת לבושה בבגדים מפוארים
יוצאת מהיער. היא בקשה מעט מים. הנערה  סרבה וענתה לה בחוצפה. לכן אמרה האשה
שהיתה אותה פיה שכל מילה שתצא מפיה תהיה נחש או צפרדע. כשחזרה הביתה ודברה
עם אמה, יצאו מפיה 2 נחשים ו-2 צפרדעים. האם האשימה את האחות ורצתה להכותה.
הבת ברחה וביער פגשה בבן המלך. היא ספרה לו את קורותיה והוא התאהב בה ונשאה
לאשה. והאחות הבכירה הצליחה להשניא את עצמה אפילו על אמה וזו גרשה אותה מביתה.
לחרצית 10
25/04/13 13:04
8צפיות
קראתי את האגדה מצרפת שעליה כתבת . ורציתי לספר לך שנזכרתי
באגדה/סיפור , שעליה סיפרה ריטה ,בספר "הלב של שירז" .
בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר .איורים של ולי מינצי. שם בספר מופיעים מוטיבים דומים מאוד לאגדה צפרדעים ויהלומים .
ולגבי האינטראקציה גם כאן בספר ,האינטראקציה מתרחשת  בין ארבע דמויות :שירז גיבורת הסיפור, אחותה החורגת נרגס אימם ואישה זקנה  .
תודה חרצית  ומחכים  לאגדות נוספות .
º
חולית, תודה על ההתיחסות.
25/04/13 18:40
7צפיות
העקרב והצפרדע/סיפר: הילל מיטלפונקט.
26/04/13 10:28
5צפיות
העקרב בקש מהצפרדע שתעביר אותו את הנהר. הצפרדע
פחדה שיעקוץ אותה. הוא הבטיח שלא יעקוץ הרי שנינו נטבע.
הצפרדע העמיסה אותו על גבה ובאמצע הנהר עקץ העקרב את
הצפרדע. רגע לפני הטביעה שאלה הצפרדע למה והעקרב ענה שכזה הוא.
הצפרדע והקנגורה/יהונתן גפן בעקבות סול
26/04/13 10:34
6צפיות
סילברסטיין.

אמר הצפרדע לקנגורה:
שנינו קופצים לגמרי לא רע,
אם נתחתן תיוולד לנו בת
שקופצת מחיפה עד לאילת,
יש לי כבר שם בשבילה-צפרגורה''
כך אמר הצפרדע לקנגורה......
|*|בוקר פורץ גבולות לגולשי תפוז|!|
21/04/13 16:43
2צפיות
|שמש| אם היה בוקר אחד כזה, שהיה יכול לעשות שינוי אמיתי ביכולת שלך ולהשיג תוצאות שלא האמנת שתוכל להשיג קודם לכן, האם היית מרשה לעצמך לפספס אותו|?|

לאחר שכמעט מת פעמיים, החליט אלון אולמן שצריך לחיות את החיים בעוצמה ולמתוח את כל הגבולות והפך למאסטר בתחום פריצת הגבולות והצלחה מעשית.

ב-10/5/2013 יתקיים אירוע יוצא דופן בו תקבל את הכלים להשגת יעדים נועזים בחייך, השראה, אנרגיה ומוטיבציה לפעול למרות הפחדים והמעצורים ולפרוץ הגבולות המוכרים של מה שאפשרי עבורך!

|קדימה|לפרטים והרשמה מיוחדת לגולשי תפוז:
http://www.tapuz.co.il/kod/
כיצד בחרו החיות ממשלה
21/04/13 15:27
13צפיות
משל
אש, אש/שמואל בס. לקראת ל''ג בעומר.
21/04/13 10:15
34צפיות
אש, אש על כל תל
מי זורח מי צוהל?
אש, אש זה הליל
חג הוא, חג לישראל

אש, אש על כל שביל!
עד אור בוקר פה נגיל.
גיל, צליל, כל הליל.
ל''ג בעומר לישראל.

כשהייתי קטנה תמיד אהבתי במדורה כשהכנו תפוחי אדמה.
חש להם טעם מיוחד, פשוט טעם גן עדן. אני זוכרת כשסבי ז''ל
הגעיל כלים לפסח. אנחנו הנכדים חיכינו לרגע שבו נוכל להשליך
את תפוחי האדמה לאש. היום שמים גם שפודי מרשמלו.
שירים וספורים על תפוחי אדמה ועל מרשמלו.
מתוך והילד הזה הוא אני/יהודה אטלס.
21/04/13 10:17
19צפיות
את תפוח האדמה שצלינו
במדורת ל''ג בעומר
אף אחד לא אכל-
כי הפך לגחל.
שתים עשרה טון. מילים: יחיאל מוהר.
21/04/13 10:22
13צפיות
הן, שתים עשרה טון,
כן, שתים עשרה טון,
זה חלום כל משק ושיא החזון.
שתים עשרה טון,
לא חשוב של מה,
חסה קלבסה
תפוח אדמה....
º
תפוח אדמה מאת מנוחה פוקס
21/04/13 10:48
13צפיות
º
לא מרשמלו ולא ציפורים מאת : חבושי חוה
21/04/13 10:49
16צפיות
שיר 'תפוח אדמה' - "The Potato Song":
21/04/13 13:47
9צפיות
ניסוי המרשמלו:
21/04/13 19:20
7צפיות
"ניסוי המרשמלו הוא ניסוי ידוע הבודק את העקרון. הניסוי נערך על ידי ולטר מישל באוניברסיטת סטנפורד ונידון בעבודתו הידועה של דניאל גולמן. בשנות ה-60 של המאה ה-20 נבדקה קבוצה של בני ארבע בניסוי. לכל אחד מהם ניתן מרשמלו כשהובטח להם שיקבלו מרשמלו נוסף, רק אם יוכלו להמתין 20 דקות לפני שיאכלו את הראשון. חלק מהילדים לא היו מסוגלים להמתין וחלק כן. לאחר מכן עקבו החוקרים אחר הילדים עד גיל ההתבגרות ומצאו שבעלי היכולת להמתין היו סתגלניים יותר ואחראיים יותר (על פי סקר הורים ומורים). " (ויקיפדיה).

סרטון: http://www.youtube.com/watch?v=n9HoZSZbSVg

סרטון נוסף: http://www.youtube.com/watch?v=amsqeYOk--w
מה מה תפוח אדמה - לאה נאור
21/04/13 23:25
2צפיות
מה מה תפוח אדמה
מילים: לאה נאור
לחן: דובי זלצר


מה? מה? תפוח אדמה
ומלח וקמח, ביצה.
אם את רוצה,
אפשר גם עם בצל,
אבל העיקר זה -
מה? מה? תפוח אדמה!
מה? מה? תפוח אדמה!

שרוולים מקופלים
וסינור לבן
בוא תשים את הכלים
פה על השולחן
מקלפים וגם חותכים
מרסקים ומועכים
ובכלי הכי גדול -
בוחשים הכל

מה? מה? תפוח אדמה...

אם יש כובע טבחים
זה בכלל נפלא
מרסקים וגם חותכים
בשמחה גדולה
בוחשים כל מה שיש
בוא תדליק כבר את האש
ובסיר הכי גדול -
נטגן הכל

מה? מה? תפוח אדמה...

מטגנים וגם הופכים
וגמרנו כבר
הלביבות נורא חמות
מי רוצה סוכר?
לבריאות, בתאבון
אל תחטוף, יש עוד המון
אם נגמור את המגש -
אז נכין חדש.

מה? מה? תפוח אדמה...

השיר: http://www.youtube.com/watch?v=Eyt47N_5YSk
אריאלה סביר "תפוח אדמה" מתוך האלבום "תינוקשב"
21/04/13 23:33
5צפיות
מרשמלו בספרייה?! מתוך בלוג של ספרנית שרון:
21/04/13 23:55
7צפיות
"מרשמלו בספרייה?!
"לאכול מרשמלו בספרייה?" שאל אותי אחד מתלמידי כיתות ב'.
"כן" – עניתי.
"ומותר לנו?" שאלה תלמידה אחרת בפליאה.

הבנתי מניין נובעות כל השאלות הללו. הרי בכיתות החטיבה הצעירה (גן ואלף) לימדתי אותם כי אין לאכול  ולשתות בספרייה. עכשיו לא רק שאני מרשה, אני גם זו אשר ביקשה מהם להביא את המרשמלו לשיעור הפותח את הפעילות השנתית שלהם בספרייה.
כמו שזה הפתיע אותם, כך גם הצלחתי להפתיע את עצמי ולא רק בשיעור הזה.
אם מישהו היה אומר לי שבשנת תשס"ו אביא דיסק עם שיר מ"כוכב נולד", אשמיע אותו כחלק ממערך השיעור ואזמין את התלמידים להצטרף בשירה
(כל זאת להזכירכם נעשה בספרייה!!!) – לא הייתי מאמינה.
ובכל זאת, כך היה.

בחודש האחרון אני והרכזת הפדגוגית בבית ספרי,אביבה לוי,  נפגשות יחד אחת לשבוע ומתכננות כל שיעור ושיעור.
בפגישה אני באה עם הרעיונות, החומרים והמטרות אותם בקשתי להשיג בכל שיעור שכזה.  ביחד אנחנו מארגנות זאת לכדי שיעור מובנה בשלבים. הדבר מצריך ממני להיות פתוחה, לשמוע כיוונים שונים להוראה בספרייה, להרחיב אופקים.
התהליך כולו הוא "סיעור מוחין" של ממש ואורך זמן רב. כל ההתנסות הזו חדשה, מאתגרת, מהנה ומלהיבה אותי בכל פעם מחדש.

אני זוכה ללמוד רבות מכך והמאמץ משתלם : כאשר אני עומדת בפני הכיתה עם "שיעור מובנה" שכזה – ה"פרפרים בבטן"*  כבר אינם כה חזקים. אני יותר בטוחה בעצמי.
כמו- כן אי אפשר שלא להיווכח בתגובות הנלהבות של התלמידים, ובעניין שלהם במערכי השיעור הללו וברוח החשיבה החדשה "הנושבת" מהם.

כל שיעור מוצלח שכזה – רק יוצר את הרעב לעוד…"
צילום-תפוח אדמה
22/04/13 00:02
7צפיות
בוקר טוב וקר עם תפוח אדמה .
22/04/13 08:10
5צפיות
הקשבתי לשיר תפוח אדמה שהעלתה הזרה 11 ,ונזכרתי בספר של ביאליק "בגן הירק "
בהוצאת דביר 1990 ,איורים רוני אורן
"גם בולבוס האביון
אל אתן פי לחטוא -
בא לרקוד ,במחילה
הוא על כול משפחתו ".
ובאיור מתבוננים במשפחת הבולבוסים בכול הדרם.

בספר של רינת הופר "שנה עם שני " מסופר על קופסת נעלים אחת והשימושים הרבים בה בעונות השנה
ובל"ג בעומר
"בלג בעומר לא שרפו
את קופסת הנעלים .
היא חזרה הביתה עם תפוחי אדמה
ואפר בשוליים "בהוצאת זמורה ביתן דביר /2012

המלחמה/ לאה נאור.
22/04/13 09:10
5צפיות
ראיתי מלחמה איומה
בין חתול ותפוח אדמה.
אני לא יודע מי התחיל,
אולי התפוח,
אבל החתול ניצח
זה בטוח.
מתוך מה יש לי בטנא שלי/לאה נאור.
22/04/13 09:19
12צפיות
ותות גנה אדום בהיר
ושני תפוחי אדמה
ואור של שמש וצליל של שיר
וגם שושנה אדומה......
המדורה של ירון/דורית אורגד.
23/04/13 09:36
10צפיות
ירון  הציל את המצב לאחר שנגנבו קרשי המדורה
ובזכותו היתה שוב מדורה. הילדים צלו במדורה תפוחי אדמה
ואת הראשון שהיה מוכן הגישו לירון.
בספור כאשר הייתי נער קטן/אריך קסטנר.
23/04/13 09:50
9צפיות
הילד מספר על ארוחת חג המולד כשאכלו נקניקיות וסלט תפוחי אדמה.
מעשה בשלושה תפוחים-עץ, זהב ואדמה
23/04/13 13:15
8צפיות
סיפור ממש חמוד
מתוך ל''ג בעומר בשכונה.מתוך עוד ספור ועוד שיר
25/04/13 18:38
3צפיות
קבוצת ילדים אוספת קרשים למדורה. הם בנו מדורה שנראתה
כמו פירמידה גבוהה. בקצה השני של השכונה ראו מדורה יותר
גדולה ורחבה יותר. עדי אמר שמה שקובע במדורה זה הטעם של
תפוחי האדמה שנצלים על הגחלים האחרונים.
בספור גבןרת האור/יצחק בשביס זינגר.
26/04/13 10:11
הספור מתרחש במלחמת העולם השניה. כמה מהאכרים
עזרו בחשאי לפרטיזנים ולאנשים שנמלטו מהנאצים. הם
נתנו לחם, כמה תפוחי אדמה, צנון או כל מה שיכלו האכרים
לחסוך מפיהם.
חולית, תודה על ההתיחסות שלך, זה מחמם
21/04/13 10:05
15צפיות
את הלב.
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום