לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }

מחכה לכם.

קים [הוצאה מחודשת] רודיארד קיפלינג - ביקורת
11/03/14 10:48
18צפיות
מ'סימניה':
"קים אינו הילד המושלם: הוא גונב ומשקר בלי להניד עפעף, הוא מקבץ נדבות ללא נקיפות מצפון, הוא מרמה ובועט בכל הפרות הקדושות ואוצר הקללות שלו יגרום גם לקשוחים ביותר להסמיק. אך אין ספק שאתם תתאהבו בו, כפי שקרה לכל מכיריו, ולא לחינם הוא מכונה "חבר של כל העולם".

קים, בנו היתום של חייל בריטי, מנסה לשרוד ברחובותיה של לאהור שבצפון הודו בתקופת השלטון הבריטי, ולמרות היותו סאהיב (אדון לבן) הוא נראה ומתנהג כאחד הילידים.

הוא ממנה את עצמו לחניך של נזיר טיבטי ויחד הם יוצאים למסע חיפוש ברחבי המדינה: קים מחפש את השור האדום על כר דשא ירוק, שכפי שהבטיח לו אביו, יעשה אותו לאדם חשוב, ואילו הנזיר מחפש את הנהר הקדוש, שיאפשר לו להשתחרר ממעגל החיים והמוות האינסופי.

יחד הם עוברים חוויות רוחניות אך גם הרפתקאות וסכנות מסמרות שיער לכל אורכה של הודו, מהמדרונות המושלגים של הרי ההימלאיה ועד לחופים הטרופיים בדרום הלח.

קים הוא לא רק ספר ריגול ומתח על רקע "המשחק הגדול", המאבק בין בריטניה לרוסיה על השליטה במדינות מרכז אסיה, אלא גם סיפור מלא הומור על התבגרות, על מפגש בין מזרח למערב ועל חיפוש רוחני ובעיקר על רבדיה והמארג החברתי הסבוך של הודו, כפי שמכיר אותה כל מי שביקר בה.

קים הוא ספרו האחרון (ולדעת רבים, הטוב ביותר) של רודיארד קיפלינג, חתן פרס נובל לספרות לשנת 1907. קיפלינג ניחן בתפיסה חדה, דמיון יוצא דופן וביכולת לתאר במדויק אנשים, נופים ואורחות חיים. הוא פרסם קרוב למאה ספרים (ביניהם ספר הג'ונגל) וכחמש-מאות שירים."

ביקורת של: חמדת
ספר מעולה

"ידעתי בחושיי ש -"קים"- "יעשה לי את זה",יעיף אותי אל השמיים ומעל העננים,כמו הטייארה של ילדותי .טייארה זה מטוס בערבית אבל הכוונה פה לעפיפון .אבי היה בונה לי עפיפון ממקלות במבוק וניירות צבעוניים ומרשרשים ברוח ,והיינו שנינו רצים ומעיפים אותו אל השמיים גבוה גבוה .

"קים" -הנו ספר חניכה .אני צריכה לשאול את בתי הבכורה אשר לה תובנות פסיכולוגיות שבכל פעם משאירות אותי עם לסת שמוטה ופה פעור: מדוע אמא שלה שמזמן כבר אינה נערה , מאוהבת בספרי חניכה ונוער המעניקים לה אושר כה רב וגורמים לה לאבד תחושות של מקום זמן ותודעה?!.אני מקווה שלא אשמע ממנה תובנה שתפיל אותי על הרצפה מבושה .

"קים "- סיפור המתרחש במרחבים הגאוגרפיים של הודו/פקיסטאן,במחצית השניה של המאה ה-19 ,תחת השלטון הבריטי הקולוניאלי על רקע המאבק בין בריטניה לרוסיה על השליטה באזור.

קים -קיצור שם מ- קיימבל אוה'רה - יתום מהוריו!!.מאביו הקולונל בצבא האנגלי ומאמו האנגליה ,מגודל ע"י אומנת המשפחה מבנות המקום .מכאן שהנו בהגדרת המקום: "סהיב" -אדון לבן,אבל הוא רחוק מאוד באורח חייו ובהתנהגותו מלהיות אדון-לבן. הוא רק אדון לעצמו ברחובות העיר לאהור !
קים מכיר את רחובות העיר כמו כף ידו,עצמאי,פיקח,בעל לשון חדה {הקללות שלו "ספרותיות" ומצחיקות כל כך ועוד אחזור אליהם בהמשך}, קשה מאוד להבדילו מכל ילד מקומי מלוכלך ובור -"אני רק פרחח קבצן כפי שאמרה עין היופי",מדבר בשפות האורדו והפאנג'בית,בעל חוכמת רחוב, חביב על כל מכריו ברחוב ומכונה בכינוי -"החבר הקטן של כל העולם".

כל רכושו עלי אדמות של קים הם שלושה גיליונות-נייר שאביו הוריש לו :את הראשון הוא כינה "נֶה וַרְיטוּר " ,בלטינית -"לא לשנות",השני- תעודת שחרור מהצבא הבריטי,השלישי - תעודת הלידה של קים . הניירות הללו נצררו בתוך נרתיק קמעות עשוי עור שנקשר בחוט לצווארו של קים ומלווים בצוואתו המילולית של האב :יום יבוא וקים יפגוש ב"קולונל אנגלי רכוב על סוס אביר,בלווי תשע -מאות שדים מצוינים שאלוהיהם שור אדום על כר דשא ירוק". הם ידאגו לקים וישנו את עתידו .

אולם נחזור לקים בן ה-12 בעיר לאהור הרכוב על גבי תותח הזאם־זאמה- הוא "הדרקון יורק האש"{ומי שרוכב עליו שולט על העיר פנג'אב }תוך שהוא מקלל ורב עם חבריו מהרחוב ורואה "כי מעבר לפינה... הופיע, משרך רגליו, אדם שקים לא ראה כמוהו מימיו למרות שחשב שהוא מכיר את כל הכִּתות ואת כל המעמדות. גובהו היה כמעט מטר ושמונים, הוא לבש קפלים על גבי קפלים של בד מטונף דמוי שמיכת סוסים, וקים לא היה יכול לשייכו על פי בגדיו לשום עיסוק או מקצוע מוּכּרים. מחגורתו השתלשלו קלמר ברזל ארוך ומחרוזת תפילה עשויה עץ דוגמת זו שענדו אנשים קדושים. על ראשו חבש מעין מצנפת ענקית עם אוזני כלב. פניו היו צהובות ומקומטות ...עיניו פנו כלפי מעלה בקצותיהן ודמו לחריצים דקים ומוארכים של אבני שוהם שחורות".

זאת הייתה פגישתו משנת הגורל עם הלאמה ,הנזיר הטיבטי שבא מההרים שבצפון כדי לחפש אחר "נהר החץ".נהר שמי שיירחץ בו יינקה מחטאיו ,הפגישה הזאת משנה את עתידו של קים והרפתקאותיו מתחילות במסעו עם הלאמה ברחבי הודו/ פקיסטאן .קים רוצה למצוא את
" הקולונל אנגלי רכוב על סוס אביר,בלווי תשע -מאות שדים מצויינים שאלוהיהם שור אדום על כר דשא ירוק" והלאמה -מחפש אחר "נהר החץ ולהיטהר".

במהרה קים הופך להיות הצ'לה -החניך של הלאמה הטיבטי. חניך שמקבץ נדבות ,כדי לדאוג למזון ולשינה לצרכיו של הלאמה,רוחץ את רגליו מטעמי כבוד ושומר עליו מכל מיני אנשים רעים ואפלים," חאכימים וכהנים קיימים בכל רחבי העולם כולו כמו נחשים ונמרים".קים אינו רואה כל סתירה מעמדית או חברתית בין היותו סהיב -אדון לבן לבין היותו הצ'לה של נזיר טיבטי וככל שהם מתוודעים אחד אל השני במסעם כך מחויבותו של קים אל הלאמה גדלה וגוברת עד שאין להפריד בניהם .

אולם לא מדובר רק בהרפתקאות "רוחניות" .הרפתקאותיו "המציאותיות" של קים כוללות העברת הודעות עבור שירות הביון הבריטי על שלל מרגליו המקומיים הצבעוניים . במהלך המסע -השניים: הלאמה וקים נתקלים בגדוד בריטי שמהווה את המפתח למציאת "השור האדום על כר הדשא הירוק" , קים נשלח לבי"ס אנגלי להשלמת לימודיו ואימונו כמרגל בשירות הביון האנגלי.
לחייו נכנסים דמויות ישנות וחדשות שיעצבו את אישיותו התבגרת :

-מחבוב - עלי --סוחר הסוסים בעל הזקן הצבוע באדום מממוצא אפגאני -{המכונה "פאתאן" ככינוי גנאי }"בטח בברהמין לפני שתבטח בנחש, בנחש לפני שתבטח בזונה, בזונה לפני שתבטח בפתאן" אשר היה מעורב במשימות הריגול של הוד מלכותה ושימש לקים דמות חלקית של אב בעצותיו ובניסיונו בחיים הגשמיים.

-באבו - גבר ממוצא בנגאלי,אנתרופולוג חובב, שחלומו להתקבל כחבר ל"חברה המלכותית הלונדונית לשיפור מדעי הטבע ",מרגל בשירות הוד מלכותה ,בעל ריבוי הזהויות הבלתי נדלות ,אמיץ ודבק במשימותיו ללא חת למרות שמעיד על עצמו כ-טיפוס פחדן להפליא."אלוהים ברא את הארנבת ואת הבנגאלי ,מה הבושה בפחד?".
באבו זה משמש לקים דמות מעצבת של מבוגר ואב בתובנות החיים הגשמיים והרוחניים .

-הקולונול קרייטון -"המשחק גדול כל כך שאתה יכול לראות רק חלק קטן ממנו בכל פרק זמן"- המאמץ את קים כאב אחראי ללימודיו ולמי שיכניסו בסודות הריגול.

- האישה ההודית העשירה -"סתמו את פיה מפיק הגידופים, היא בדיוק כמו התוכים: צווחת למן עלות השחר" ,המחפשת מזור לבני -משפחתה באמצעות דאגתה ללאמה ולקים לכל מילוי צרכניהם ביומיום ,ובכך ממלאת את חלל חסרונה של האם במובנים מסוימים אצל קים .


בכל תקופת לימודיו שומר קים קשר עם הלאמה ובין סמסטר לסמסטר חוזר עמו לחיי הנדודים.בתום לימודיו הם יוצאים להרי ההימליה בחיפוש אחר "נהר החץ ".במהלכם עוברים הרפתקאות "רוחניות" ו"גשמיות" בעלי אופי ריגול בין אנגליה ורוסיה.
קים משתתף במשחקי הריגול של "הגדולים",מגלה תעוזה אומץ,וערמומיות ,ולומד שמדובר בעניינים של חיים ומוות ולא במשחקי ילדים. כל עלילת ההרפתקאות מסופרת על רקע הנופים הקסומים,הצבעים ,הניחוחות של הודו על אנשיה וצביונם מכל הכתות ,העדות והקאסטות.

מעבר לסיפור בעל האופי ההרפתקני של הילד ,הלאמה והכיבוש /הריגול הבריטי הקולוניאלי,מתרחש בספר מפגש מרתק בין מערב למזרח. בין הילד והצעיר שמחפש את זהותו ודרך חייו שמייצג את המערב -קים,לבין הנזיר/הלאמה שמייצג את חכמת המזרח,אולם עליונות האדם הלבן נמצאת שם בספר ,ובנוכחות חזקה בין תרבויות ,זהויות ומנהגים שעדיין לא גושרו {אולי עד היום במלואם}.
אכן זיכרונות ילדות ונעורים של הסופר-קיפלינג -אשר גדל בין שתי תרבויות: ההודית והאנגלית,שימשו לו את חומרי הגלם לספר, יחד עם זאת אין ספק שקיפלינג הזדהה והכיר בעליונות התרבות המערבית והאיש הלבן על הילידים במזרח ,אולם בת בבת העריך ,אהב הוקיר והכיר היטב את תרבויות המזרח על כל גווניהן הדקיקים .{ עולה לי מחשבה עכשיו בראש -בשונה כל כך מהסופר מארק טווין ,שהיה תוצר של תרבות נוצרית -אמריקאית ,אולם הוא קרא תיגר ולגלג על ערכי המוסריות של החברה
המשך....
11/03/14 10:59
6צפיות
{ עולה לי מחשבה עכשיו בראש -בשונה כל כך מהסופר מארק טווין ,שהיה תוצר של תרבות נוצרית -אמריקאית ,אולם הוא קרא תיגר ולגלג על ערכי המוסריות של החברה הנוצרית המערבית בהעמידו את גיבורי ספריו: הקלברי- פין וטום סוויר למולם כמראה המגלה את מערומיה של אותה התרבות וערכים,טווין "הלך צעד אחד קדימה" מ קיפלינג}.


הבטחתי קללות -רחוב "ספרותיות" של קים :

-"בן חזיר, אבא של כל הבנות חסרות הבושה".
-"בעל של עשרת אלפים נשים נטולות מעלות".
-"את אימא שלך הקדישה סבתך לשטן".
-"משך שבעה דורות לאף אחת מהדודות שלך לא היה אף".
-"אתה חושב שבאנו מן השלולית הקרובה כצפרדע הזה, אבא של אשתך?".

ואמרות שפר חכמות תלות תרבות המזרח :

- "חכו מעט והרוח תשתנה".
- "מדוע לא לשבת ולנוח? רק השטן והאנגלים מתהלכים הנה והנה בלי סיבה".
- "לעולם אל תתחבר עם השטן, עם קוף ועם נער, איש אינו יכול לדעת מה הם יעשו בעוד רגע".
. "אל להם לילדים לראות את השטיח על הנוּל עד שהדוגמה ברורה לעין".
- "מקל טוב הוא נימוק טוב".
- "אני רץ במעגלים כמו עז עם עין אחת".
- "הייתי צריך לדעת שהוא כמו התנין: תמיד בעבר השני".
- "מידע לא נועד לפיזור לכל עבר כמו חרא של פרות, אלא צריך להשתמש בו בקמצנות כמו בחשיש".

"קים" -הספר גרם לי לעוף מעל העננים ולאבד תחושות של מקום, זמן, ותודעה במהלך הקריאה .החיוך הצ'שיירי היה שם כל הזמן על פני ,ואם יש עוד ספרים כאלה- הבו לי והרבה!!!.

שמואל {מולי} ורד תירגם את הספר לתרגום מלא שלא היה קיים עד עכשיו בעברית .התרגום איכותי,באמצעותו הקריאה קולחת ,סוחפת שלא נותנת להניח את הספר מהיד.-הוא גם אחראי על הערות המאירות והמחכימות בכל הקשור לתרבות המזרח בסוף הספר.

שלושה דברים פגמו בקריאתי:

- הספר הזה היה צריך לצאת כמהדורה של ספר מוער,ובכך חווית הקריאה הייתה מושלמת. יש פה פספוס אדיר לטעמי.

- חסרון מפת מקומות הנדודים של קים והלאמה -הנה צורמת ,בכל זאת מדובר בספר הרפתקאות לאורכם ולרוחבם של הודו ופקיסטאן ולא היה מזיק להחכים ולראות במפה היכן נמצאים אותן ערים,הרים ומקומות.

- עטיפת הספר סתמית ואינה מצליחה להעביר את קסם הסיפור עצמו של קים ,הלאמה ,ותרבות המזרח.


למי הספר מיועד לדעתי :
- לנוער .

- למבוגרים "בעלי שריטה", טוב -וגם ל"שפויים".

- למטיילים ברחבי הודו המגיעים לערים ולמקומות המוזכרים בספר הרפתקאות הזה .

- לאוהבי ז'אנר הריגול של פעם .{מופנה לכל "חבורת סוד מוחלט בהחלט"באתר ללא הבדל מין,גיל,זהות חברתית}.


ו"הסוד הגדול" -כמו כל סיפור חניכה הכתוב בכישרון שהזמן לא יכול לו - הוא נוגע בכולנו:

כיוון בתוכי נשמותינו וחלומותינו נמצאים, רוחשים ומבעבעים: ה-"קים",וה-"לאמה" המחפשים את ה"דרך"ומשמעות בחיים.

כולנו "ילדים ומבוגרים" שלא מפסיקים לקוות לעולם שטוב יותר לחיות בו.

וכי-"ארוכה הדרך לרגליו של האחד, אך לשם מועדות פני כולנו".
איך לתווך לילדים את הנושא הקודר של אלימות ב -
10/03/14 22:32
12צפיות

במשפחה. מ'הארץ': "המקום בו נמצא הלב" הוא ספר לילדים בנושא שלא מרבים לעסוק בו: אלימות נגד נשים, והוא מאפשר הצצה רגישה ומרגשת אל לב הכאב.

ורד לי: “המקום בו נמצא הלב” מגולל את סיפורה של ילדה, שנתלשת בפתאומיות מביתה ומסביבתה הקרובה ומגיעה יחד עם אמה ואחותה למקלט לנשים מוכות. נסיעה במונית ולא באוטו המשפחתי, התנתקות כואבת מהמשפחה והחברים (“לא הבנתי למה לא אמרנו שלום לחברים ולחברות שלנו, לסבתא ואפילו לאבא”), החלפת המושגים “בית” ב”מקלט”, “מטבח” ב”חדר אוכל”, מפגש עם מטפלות, עובדות סוציאליות, מתנדבות, מדריכים והסתגלות לבית שלא נראה כמו בית וגדוש “בכל כך הרבה ילדים ואמהות ואנשים” - הם מקצת החוויות שמרכיבות את המציאות החדשה שנכפתה עליה.

בכתיבה אינטליגנטית ובשפה פיוטית, בהירה ורגישה, חפה ממאמץ יתר, מצליחה המחברת, רנית אלוביץ, לתווך לילדים קטנים את הנושא הקודר של אלימות במשפחה והשהות במקלט לנשים מוכות.

אלוביץ, בת 40, החלה לכתוב את “המקום בו נמצא הלב” ימים אחדים לאחר שיצאה ממקלט לנשים מוכות, שבו שהתה כחצי שנה עם שתי בנותיה. עם פרסום ספרה התראיינה בגלוי בתקשורת, והקפידה לפרום באומץ את הסטריאוטיפ השכיח של “האשה המוכה”. ללא הפיקסלים, ההצללה ועיוותי הקול המלווים את מרבית המרואיינות נפגעות האלימות התגלתה לציבור הרחב אשה תל־אביבית, בעלת קריירה, מרשימה וחזקה שהסבירה כי כתיבת הספר נועדה לתת מלים וכלים לנשים ברגעי שבר כאלה, כדי להסביר לילדיהן את המציאות המורכבת שבה הן לכודות

איור מתוך הספר: ערן נתנס: http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.2258328.139...

  ספרות הילדים ממעטת לעסוק בנושא של אלימות נגד נשים ובמיוחד במענה שהמדינה והרשויות מעניקות לנשים מוכות. ילדים רבים בישראל הם קורבנות לאלימות בין־הורית (כעדים וכנפגעים) אך מעטים מהם זוכים לטיפול. על פי נתוני משרד הרווחה שוהים בכל שנה במקלטים לנשים מוכות בממוצע כ–800 נשים ו–1,050 ילדים.

את ספרה כתבה אלוביץ מנקודת מבט של ילדה קטנה, כשהיא תופסת את מכלול החוויה: ההגעה למקלט והצפת הרגשות המבלבלת, תהליך ההתאקלמות וההסתגלות למקום תוך התעכבות על התנאים הפיזיים והמאפיינים הניהוליים והארגוניים שלו, יצירת הקשרים עם הילדים האחרים במקלט והצוות המטפל. האיורים המאופקים והעדינים של ערן נתנס, המלווים את הספר, מבוססים על צילומים של אלוביץ מימיה במקלט.

“המקום בו נמצא הלב” חף מדידקטיות. אלוביץ מפרשת בשפה מתאימה לילדים מהו מקלט לנשים מוכות, מהו מרכז קשר וכותבת בזהירות רבה ובאופן חכם ומורכב על האב שממנו נמלטו בנות הבית ועל הקשר בין ההורים. היא גם לא נמנעת מלחשוף את הקשיים בשהייה במקלט – הרעש, ההמולה, היעדר הפרטיות, הקושי של הגיבורה להתרגל לחדר זר, ריבוי החוקים והאיסורים (“אסור לצאת מהחדר בין שתים לארבע/ אסור למרוח לבד שוקולד בסכין/ אסור להיכנס למטבח/ אסור ואסור ואסור!!/ ואפילו צריך לחכות בתור למקלחת”). כתיבתה הכנה והאמינה מאפשרת לילדים השוהים במקלט לזהות ולהזדהות, ומאפשרת לקוראים שאינם מכירים את המקלטים להתוודע לעומקה של החוויה.

תחושות הבלבול, העצב, חוסר הוודאות והפחד שמציפים את גיבורת הסיפור הופכים אט אט לחוויה של חוזק ועוצמה. אלוביץ פורמת בצורה חתרנית את המושג “בית” ומלמדת את הקוראים הצעירים על חדרי הלב הפנימיים שיכולים להכיל בתים רבים (“היו לי בלב הבית הישן ששם אבא גר/ הבית־המקלט/ והבית החדש/ ובלב שלי/ היה מקום/ לכולם”).

“המקום בו נמצא הלב” נכתב מתוך שליחות להעלאת המודעות לנושא האלימות, כפי שהעידה המחברת בראיונות, ומתוך מחויבות לילדים ולנשים הסובלים מאלימות. יחד עם זאת, הוא יכול וצריך להיקרא גם כסיפור פמיניסטי. סיפור על ילדה שבמסע הבריחה שלה עם אמה ואחותה, במהלכו התפרק כל מה שהכירה, היא לומדת ליצור לעצמה מרחב מוגן, למצוא את עצמה מחדש וללמוד לזהות גוונים של אור בתוך העצב."
מוקסי מקסוול
10/03/14 19:49
14צפיות
מוקסי מקסוול
לא אוהבת את סטיוארט ליטל.
צילומים ולרי פישר
מאנגלית :מאירה פירון
כתבה פגי גיפורד .בהוצת טל מאי, ידיעות ספרים ספרי חמד /2014
יצא לראשונה ב2007
את הספר על סייוארט ליטל העכבר הקטן ,היתה חיבת מוקסי מקסוול לסיים עד סוף הקיץ . זאת היתה מטלת הקיץ והאחריות רבצה עליה ."הספר הופיעה ברשימת קריאת החובה של הקיץ .יהיה להם בוחן על הספר ביום הראשון ללימודים.ומחר היום הראשון ללימודים ".
אלא מה מוקסי מקסוול דחתה את הקריאה מסיבותיה שלה ,מוקסי דוקא אהבה לקרוא "אבל מוקסי אהבה לקרוא מה שרצתה ,ולא מה שאמרו לה לקרוא."
ומכיוון שהיתה ילדה רצינית ואחראית הספר "סטיוארט ליטל"הלך איתה לכול מקום ,ואפילו "שכב לצידה או מאחוריה ".
אילו סטיוארט ליטל היה יכול לדבר אני חושבת שהיה מתלונן .
קר היה לו כי צלל לברכה בעת בילוי בברכה , במכונית כאב לו לבטח הראש ,דפיו התנפחו מהשמש
וכן הלאה ...אבל אין שומע
אמא של מוקסי דחקה בבת לסיים את הספר . מוקסי הבטיחה, 'בין לבין', אבל בהבטחה לא עמדה .תמיד היה גורם כולשהו שעיכב בעדה .
מוקסי מקסוול ילדה נבונה, לכול אירוע ,ואירועים נוספים נוצרה סיבה והילדה ,מסבירה מדוע עד כה בספר לא קראה ,הזמן דוחק אמא כועסת  .
אימא של מוקסי רכנה מכעליה ."אפילו לא התחלת לקרוא את סטיוארט ליטל ,נכון? "....

הביטו בתמונה האם מוקסי מקסוול התישבה סוף סוף וקראה?
ממליצה..והתנפח בשמש .
נח
ועוד מ'הארץ' על ילדה שאוהבת לקרוא אבל שונאת
10/03/14 20:19
11צפיות
מטלות קריאה.

"מעל תרגום הספר הלא שגרתי של פגי גיפורד, "מוקסי מקסוול לא אוהבת את סטיוארט ליטל"  מרחף העיבוד ההוליוודי מ–1999 לספרו של א"ב וייט "Stuart Little". כך, אף שהספר הקלאסי של וייט מ–1945 ראה אור בעברית לפני שנים רבות בשם "סטיוארט קטינא" (סדרת "מרגנית". תירגמה: זהר שביט), הרי שכעת הוחלט להתייחס ליצירה בשמה המוכר יותר, הלועזי.

  הקיץ עומד להסתיים. בבוקר ה–23 באוגוסט, יום לפני תחילת שנת הלימודים, מוקסי עדיין לא קראה ולו עמוד אחד מהספר. נראה שהיא בכלל לא מודעת לעיבוד הקולנועי. קווי האופי של מוקסי מובהקים דיים, כך שאפשר לנחש שאילו ידעה, היתה צופה בסרט במהלך החופשה כדי לחסוך מעצמה את מטלת הקריאה הכפויה.

עטיפת הספר מצליחה לשקף לקוראים את מה שאמה של מוקסי - הגברת מקסוול - אינה מבינה. נראית בה ילדה, כובע שחייה כחול לראשה ומשקפי בריכה אדומים־ורודים לעיניה. היא אמנם אוחזת בעותק פתוח של "סטיוארט ליטל", אלא שכריכתו מסגירה מיד שהספר הפוך. הילדה (מוקסי) מעיינת בספר ב"כאילו".

כאן צריך לעצור ולהסות את אנחותיהם של מי שמבקשים להזדהות מיד עם התסכול שמעוררת ילדת בית ספר שאינה אוהבת לקרוא. המספרת הכל־יודעת אצל גיפורד מציינת שזה לא מצב הדברים. לטענתה, מוקסי "כל כך אהבה ספרים שלפעמים קראה כל הלילה. אבל מוקסי אהבה לקרוא מה שרצתה ולא מה שאמרו לה לקרוא".

ספרה של גיפורד יכול בהחלט להיות מוגדר כ"ארס פואטיקה לילדים", אבל אל תתנו לאמנות המתמקדת בעצמה לצנן את התלהבותכם. "מוקסי מקסוול לא אוהבת את סטיוארט ליטל" הוא ספר העוסק בספרים ובכתיבה; וברפלקסיה על אודות ספרים וכתיבה. אך בראש וראשונה הוא שיר הלל מקסים לילדים נבונים ועצמאיים, שלא אוהבים שאומרים להם, למשל, עד כמה "חשוב לקרוא".

את הסיפור - ואפשר להודות שהעלילה אינה חורגת באופן מיוחד ממה שקורה בבית די רגיל ביום ממוצע - מלווים אמצעים לא שגרתיים. כאלה הם התצלומים, האמורים לתעד רגעים שמתוארים בטקסט. התמונות מיוחסות למארק, אחיה התאום של מוקסי. כמקובל בקרב צלמים בני תשע, חלק מהתמונות חדות ומלאות השראה, אחרות מטושטשות מאוד או טריוויאליות. כיתובי התמונה מחדדים קצת את ההומור שמאחוריהן. "התמונה הנפלאה שמארק צילם בחדר של מוקסי אחרי שהיא ענתה לטלפון והתחילה לסדר" מציגה חדר ילדים מבולגן באורח מחריד ואותנטי.

בניגוד לדמותם הנפוצה של ההורים השקולים והמדודים, המוכנים תמיד לכל תרחיש אימה בספרי נוער אחרים, אמה של מוקסי מאבדת פרופורציות במהירות. אל מול המרדנות השקטה של בתה, שאינה מבינה את חשיבות המטלות שניתנו לחופש, האם מתרגזת, מאיימת באיומי סרק ומתחננת. כפי שקורה במציאות ולא בפנטסיה, הגברת מקסוול תיאלץ ללמוד להתפשר.

מוקסי מלהטטת בתחכום בין אזהרותיה של אמה לבין אי־החשק שלה להישמע להן. לא קל להיות ילדה בת תשע ומוקסי "מרגישה שכל היום היתה על רכבת הרים רגשית". האם תקרא לבסוף את "סטיוארט ליטל"? התשובה תינתן, כיאה לספר ילדים, בדיוק בדקה לחצות."

מתוך "מוקסי מקסוול". צילום החדר: http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.2262519.139...
עטרה אופק מציגה:שני הספרים הראשונים בסדרת:
10/03/14 19:14
12צפיות
ספרי הפנטזיה לנוער  "שבע הממלכות": http://marmelada.xnet.co.il/56413/%D7%9C%D7%9E%D7%...
תמונת היום :
10/03/14 20:02
8צפיות
בוקר מוקדם עם טלפון
10/03/14 06:55
17צפיות
בוקר טוב
לפני 138 שנים בתאריך 1876 .10 .3 החלו שיחות הטלפון .שיחת הטלפון הראשונה ,התנהלה" בין ממציא הטלפון אלכסנדר גרהם בל לבין עוזרו טום ווטסון ".והיא כללה שש מילים בלבד .
.
הטלפון המצאתו  של אלכסנדר בל, "אחת ההמצאות המהפכניות השימושיות והנפוצות בעולם".
ואפשר לתאר את חיינו ללוא טלפון . ממש לוא .

והיום בכלל....... בכול שעות היום והערב אנחנו  צמודים.... ועם הנייד חבוקים .

הערים הראשונות שחוברו לקווי הטלפון היו ארה"ב  ניו-יורק ובוסטון .
המידע מתוך עיתון "ידיעות אחרונות "היום שלפני .מאת איתן הבר

מזמינה
לפעילות נוספת הטלפון בשירים ובסיפורים .  
.
סירת המדע [26] סוד הטלפון הראשון
10/03/14 10:22
6צפיות
גלילה רון-פדר-עמית
הלו מי מדבר - דתיה בן דור
10/03/14 10:40
6צפיות
טֶלֶפוֹן,, חַיּוֹת וַחֲרוּזִים - וְהַשִּׁמְחָה גְּדוֹלָה! - הָלוֹ! מִי מְדַבֵּר? - הִי-אָה! הִי-אָה! הִי-אָה! - שָׁלוֹם חֲמוֹר, שָׁלוֹם! מָה עָשִׂיתָ כָּל הַיּוֹם? - שָׁבַרְתִּי צַלַּחַת שָׁרְתִי בַּמִּקְלַחַת וְיֵשׁ לִי אוֹרַחַת. לְהִתְרָאוֹת!
כריכה: http://www.steimatzky.co.il/Steimatzky/Media/Image...

סיפורי טלפון - ג'אני רודארי
10/03/14 10:48
7צפיות
מ'הארץ': "סיפורי טלפון ג'אני רודארי. נוסח עברי: אורה איל. איורים: יאנה בוקלר. הוצאת אגם.

מר ביאנקי אין פנאי לשבת בכל ערב עם בתו ולספר לה סיפור לפני השינה. בתור סוכן מכירות המתרוצץ בכל רחבי איטליה, המקסימום שהוא יכול לעשות הוא לטלפן הביתה ולספר סיפור קצרצר דרך הטלפון ("מה לעשות", מסבירה ההקדמה, "מר ביאנקי שילם את חשבון הטלפון ולכן לא יכול לנהל שיחות ארוכות מדי"). זהו סיפור המסגרת לקובץ המעשיות הנפלא של ג'אני רודארי, מסופרי הילדים החשובים באיטליה.

זהו ספר שלכאורה הולם עידן שבו רואה אור רומן באס-אם-אס (כוס-קפה הוצאה לאור) ומיליוני בלוגרים מתמצתים את מה שיש להם לומר ב-140 תווים בטוויטר. אולם ספרו של רודארי ראה אור כבר ב-1962 ולמרות אגדות הבזק שבו, מי שיקרא יגלה שהן בדיוק באורך הנכון. גם הסיפורים הקצרים ביותר עם הסוף הפתוח, שבהם נדמה שמר ביאנקי נאלץ לסיים את השיחה מהר מדי, אינם מייצרים תחושת החמצה אלא רק מציתים את הדמיון.

הסיפורים שבקובץ הם סיפורי פנטסיה עם נגיעה של נונסנס. ברובם יש ריכוז נהדר של מקוריות והומור אפקטיווי. חלק מסיפוריו של רודארי מזמינים את הקוראים לעולמות מופלאים שחרף מקוריותם יש בהם איזו תמצית מאוד מוכרת לילדים. כמו למשל הסיפור המתאר עולם שבו אין צורך בבתי ספר ובספרי לימוד, מכיוון שהלמידה נעשית באמצעות לגימת מיצים בטעמים שונים ו"סוכריות חינוכיות" למיניהן; או סיפור על עיר קטנה שבה הרשויות מצאו פתרון ליצר ההרסני של הילדים, ובנו ארמון שלם המיועד להריסה, לרבות מראות לניפוץ, צלחות חרסינה לשבירה ועוד חפצי נוי עדינים להכעיס; וישנן אגדות הממתקים, שיהיו בוודאי מהנות במיוחד עבור הגרגרנים מבין הקוראים, כמו זו על הארמון מגלידה שהיה צריך לחסלו לפני שיימס, או הסיפור על השביל משוקולד שנעלם באופן מאוד לא מסתורי.

סוג אחר הוא סיפורי הנונסנס, שבהם הקוראים ילמדו, בין השאר, כמה זה שלוש כפול שתיים ("שווה סלט גרביים"), או יגלו סוף-סוף על מה זקנות מרכלות ביניהן כל היום (הן עסוקות בספירת אפצ'ים של אנשי העיירה, כמובן).

למרות החזות הבידורית של הקובץ, ברוב תבשילי הנונסנס והפנטסיה שרודארי רוקח, עולים וצפים גם רכיבים מעוררי מחשבה עם נופך חינוכי. בקריאות חוזרות לילדים, זהו ערך מוסף שללא ספק מעשיר את הסיפורים. אולם צריך להדגיש שרודארי אינו נופל למלכודת המוסרנות המלאכותית, ובשום סיפור אין מוסר השכל מודבק וכפוי או אצבע חינוכית מזהירה.

אולי זה עובד בשל הסגנון האירוני של חלק מהמסרים. בסיפור "ארמון להריסה" מתגלה פעולת ההחרבה מעבר לסתם משחק ילדים גחמני: לאחר שהילדים גומרים את "מלאכתם", העיריה מתירה גם למבוגרים (מנהלי חברות, מורים ושאר "אדונים מכובדים") להיכנס מדי פעם לארמון כשהם חמושים בפטיש, ואז אותו יצר הריסה מתגלה למעשה כצורך טבעי לשחרר קיטור. הסיפור על "הגברת שספרה אפצ'ים" הופך לפארודיה על רכלנות, באמצעות הגחכת הגברות ומסקנותיהן האבסורדיות ממספר האפצ'ים של שכן זה או אחר.

וכשהמסרים אינם מועברים על דרך האירוניה, הם נארזים במקוריות מעוררת התפעלות. כך, למשל, אחד הסיפורים היפים בקובץ מספר על ג'קומו, שנולד שקוף ואפשר היה לראות דרכו את מחשבותיו כפי שרואים דגים במים. לאחר שעולה לשלטון רודן אכזר וכל האזרחים מסתירים את דעותיהם עליו, הקוראים לומדים על עוצמתו האמיתית של ג'קומו, הנובעת דווקא בשל חוסר יכולתו לשקר או להצניע את מחשבותיו.

הנוסח העברי של אורה איל מצליח לשמר את הלוך הרוח התזזיתי שבסיפוריו הקצרצרים של רודארי. חוץ מהעובדה שההומור עובד, בקטעים רבים נשמרים אפילו משחקי המלים ("הילד המפוזר", המתפזר לאטו) והמוסיקה של שפת המקור (שם הגיבור "ג'ובנינו בטלנינו", למשל).

האיורים של יאנה בוקלר לוכדים היטב את רוח הסיפורים הפנטסטית. טיוטות דפי המשבצות שבתחילת הספר והאיורים הילדיים (הן בסגנונם הפשוט והן בדמיון המקורי שבהם), יוצרים תחושה שאחראית עליהם בתו הקטנה של מר רודארי בעצמה, המאזינה לסיפוריו דרך הטלפון. למרות פשטותם, האיורים רוויים ניואנסים עד כי ממש מתחשק לדובב את הדמויות. בוקלר גם מייצרת פתרונות פשוטים לבעיות כלל לא פשוטות. כמו הצלחתה להימנע מאיור מקברי לסיפור על הילד המפוזר שמאבד בהדרגה את חלקי גופו, או התוצאה המרשימה באיורה את הילד השקוף.

חבל רק שאיור הכריכה שנבחר עושה לספר שירות דוב. ייתכן שבאיטליה, בה השם ג'אני רודארי אומר משהו להורים ולילדים, אפשר להסתפק באיור של טלפון-חוגה גדול. אבל בישראל הרבה עיניים יחלפו מבלי משים על פני הכריכה הסתמית והמשעממת של המהדורה בעברית. תחושת החמצה נוספת נובעת מבחירת ההוצאה לאור להשמיט את רוב סיפורי הקובץ המקורי של "סיפורי טלפון". מתוך כ-50 סיפורים במקור, נותר מספר זעום של 17 סיפורים בלבד בגרסה בעברית.

האם הבחירה להחסיר כל כך הרבה סיפורים נובעת מחשש מפני פער בין-תרבותי שאי אפשר לגשר עליו? הצצה במהדורה האמריקאית הכוללת 44 סיפורים, מחלישה אפשרות זו. האם החשש היה שהורים יירתעו מפני יותר מדי מלים בספר לילדים (למרות סיפוריו הקצרצרים?) ואולי שזה פשוט לא כלכלי לתרגם ולאייר מחדש ספר עב-כרס: במשך יותר מדי ערבים יוכלו ההורים (סליחה, הצרכנים) להקריא ממנו לילדיהם, במקום לרכוש עוד שניים-שלושה ספרים.

מה שבטוח הוא, שהמבחר המצומצם בעברית החמיץ לא מעט פנינים מהקובץ המקורי, שגם הקוראים הישראליים ימצו בהן עניין לבטח. אפשר רק לקוות ש"סיפורי טלפון" הוא רק ניסיון ראשוני, שאם וכאשר יתקבל בברכה, נקבל את שאר הקובץ הנהדר של רודארי."

כריכה: http://www.nrg.co.il/images/archive/300x225/1/063/...


הטלפון - נ. נוסוב ציורים ג.באלקה :
10/03/14 10:51
12צפיות
º
הלו, הלו אבא חנה הורן
10/03/14 10:52
7צפיות
שיר הטלפון. מילים: ירון לונדון.
10/03/14 12:09
8צפיות
שמעתי צליל חיוג, שלשלתי אסימון
חייגתי לז'קלין במספרה סימון...
דני הקטן והשוטר ניסים / דינה דז'טלובסקי
10/03/14 15:38
12צפיות
אמא של דני מטלפנת למשטרה לבקש עזרה בחיפוש אחר דני.
מטלפון ציבורי...
טובה53,איזה יופי הספר מתאים ל-3הנושאים
10/03/14 17:39
12צפיות
טלפון,פיג'מה ומשטרה
חודש עם אפריל -מאי
11/03/14 09:36
11צפיות
"גברת ברנרד מנהלת טלפון ציבורי על המדרכה מול הבית שלנו .היא הצליחה להשתלט על הקו לפני שנה או משהו וגובה כמה ראנדים .{מטבע של דרום אפריקה }שווה 60 אגורות ,מכול אנשי הרחוב המאותגרים טכנולוגית :כול אלה שאין להם אייפונים או בלקבריים או חיבור כלשהו לאינטרנט כמו פלאפי ואני {הכוונה לגיבורת הסיפור } .עמוד 50
מתוך הספר החדש "חודש עם אפריל מאי"- של אידית בולברינג ,בהוצאת דני ספרים
מתוך והילד הזה הוא אני/יהודה אטלס.
12/03/14 08:58
11צפיות
כל פעם שהטלפון מצלצל
אני רץ להרים.
אני יודע שזה לא בשבילי-
אבל אני אוהב
לדבר עם אנשים.
כשהטלפון מצלצל/חגית בנזימן.
13/03/14 10:53
2צפיות
כשהטלפון מצלצל
אני רץ לענות.
אני חושב לי שאולי
מצלצלים דוקא אלי.

אבל תניד רוצים את אמא
או את אחי ואחותי,
רבים גם מבקשים את אבא-
ופעם גם ביקשו אותי.
קסטנר - שאלות ותשובות
09/03/14 23:55
13צפיות
לימוד צבעים, מספרים, אותיות ומילים
09/03/14 19:55
16צפיות
שלום חברים,

אני פסיכולוג בהסמכתי והעליתי משחק לימודי חינמי חדש לגילאי גן ובית ספר.
אשמח לדעת אם אתם אוהבים אותו וכמובן אם יש דברים שכדאי לשפר.
כמו כן, אשמח מאוד לקבל  רעיונות נוספים למשחקים שיוכלו לעזור לילדינו. (רק משחקים חינמיים).
כתובות אינטרנט מצורפות:
פיג'מות
09/03/14 18:32
19צפיות
ומחר בגני הנכדים יום הפיג'מות .
מלבד הזברה שמאושרת עד בלי עם הפיגמה מה מה....
היכן מופיעה הפיג'מה באלו שירים ובאלו ספרים ?.
ובאיורים ?

"ישבה וחשבה וחשבה וחשבה
וחשבה עד מוצאי שבת .
ומאז איש אינו שואל מדוע ולמה
לובשת הזברה פיג'מה . "
בסיפור שמוליקיפוד
09/03/14 18:36
9צפיות
גדי מספר שהוא לבד רק עם החמורים על הפיג׳מה...
וכאן אני עוד שומעת את דליה פרידלנד שרה: כמה עצוב לי.....
"נמר בפיג'מה של זהב" - נורית זרחי
09/03/14 19:24
4צפיות
פיג'מה לי / אלי כדורי
09/03/14 19:27
7צפיות
יצא לאור ע"י הוצאת עופר, בשנת 2003

"ספור המסייע לילדנו הרך להבין בכוחות עצמו כי הגיעה העת לעצום עיניים ולישון. ספרית "עופר" מעניקה לילד הרך חויות רבות, המעשירות את עולמו ומאפשרות לנו, הבוגרים, לקרב את הילד אל בין זרועותינו ולהעניק לו ולנו, שעת ספור, חיבוק ואהבה."

כריכה: http://simania.co.il/bookimages/covers4/40030.jpg
מדוע ולמה לובשת הספרייה פיג'מה? [ראיון]:
09/03/14 19:35
5צפיות
הרפובליקה הספרותית-עדנה אברמסון: http://www.lit-republic.co.il/?p=10914
הִיא תָּבוֹא עִם פִּיגָ'מָה הִיא תָּבוֹא ....
09/03/14 19:39
3צפיות
ערב טוב,
09/03/14 21:16
10צפיות

אומנם לא סיפור על פיג'מות אלא אתר ואתם בטח מכירים .

http://www.pjisrael.org/default.aspx?menu=inpvm1

נפלא מעודד קריאה ומעודד שיתוף ילד הורה. נפלא

המשך ערב נעים וגשום שכל כך חסר לנו השנה.......
יצא לי מרוב התלהבות כל כך הרבה נפלא......
09/03/14 21:18
5צפיות
נפלא
עלילות עוגיפלצת
10/03/14 01:12
10צפיות
לפיציפלצת יש ממש פיגמה חמודה
גם שוטר לובש פיגמה
10/03/14 01:19
8צפיות
נזכרתי בספר המקסים הזה בזכות הזרה
ליעל בוקר טוב
10/03/14 07:55
8צפיות
ותודה על הקישור .
אכן ספריית פיג'מה פרויקט מעולה והלואי וירבו כמוהו
זאת באמת הזדמנות לציין את קרן גרינספון ישראל בשיתוף עם משרד החינוך המנהל הפדגוגי ,ולהודות בישר כוח !.
אני רק מקווה שימשיכו להקפיד על ספרים מותאמים לגיל המיועד .
כעת "קבלנו "הנכד והסבתא   לקריאה את הספר "עליזה הברוזה וחברים ",של חיה שנהב והספר בחרוזים חמוד ואהוב ,כך גם האיורים .
באמת חמוד.
10/03/14 18:57
5צפיות


היה לי תלמיד[ כיתה א' ] שהיה מביא לי כל פעם את הספרים והיית צריכה לראותו כיצד הוא היה מאושר

היה מספר את הספר שזכר מהגן והיה פשוט כוכב בכיתה.

ישנם ילדים שאלה הם הספרים היחידים שיש להם....כן.... כמה שזה נשמע עצוב ....כי יש דברים חשובים יותר מספרים.

º
החיות ירדו מהפיג'מה בלילה עמי באלין
10/03/14 09:56
2צפיות
º
פטפוטניק בפיג'מה שלומית כהן-אסיף
10/03/14 09:56
2צפיות
ועוד
10/03/14 10:19
7צפיות


הנער בפיג'מת הפסים : אגדה  בוין, ג'ון
בנות, בנים וכל מיני עניינים - סודות ממסיבת פיג'מות    קתי הופקינס
חברות בפיג'מות     וילסון, ג'קלין
מחתול ועד פיג'מה : שירים שעושים כיף להתלבש    סיגל פלד-דריאל
מתוך אף פעם לא ראיתי מלאך/שלומית כהן אסיף
10/03/14 12:51
1צפיות
מתוךלפעמים בגשם לפעמים בלב.

ראיתי סוס עם שני ראשים
ולא ידעתי אם זה סוס אחד
או שני סוסים.
ראיתי דגים מתנשקים
ומלטפים קשקשים.
ראיתי פרפר לבוש פיג'מה
עם פסים....
דני הקטן והשוטר ניסים / דינה דז'טלובסקי
10/03/14 15:35
10צפיות
דני ברח מהבית לבוש בפיג'מה.
מצעד הפיג'מות
10/03/14 18:29
11צפיות
דתיה בן דור
מתוך פרפר נחמד .

"מצעד הפיג'מות צועד בשמחה
אל המיטה, אל הכרית, אל הסדין והשמיכה
לכל הפיג'מות ליל מנוחה
נשיקה ולילה טוב לכל המשפחה

לילה טוב..
לילה טוב..
לילה טוב! "
כתובות אינטרנט מצורפות:
ובאיורים
10/03/14 18:41
4צפיות
"שובבים במיטה"  דתיה בן דור  
"פרפר נחמד" שירים מנגינות ושעשועים
מתוך סדרת הטלויזיה הלימודית .

ובאיורים :ארבעה ילדים , ארבע פיג'מות ,ומיטה אחת.


"לילה טוב אלונה "
כתבה רימונה די נור .
צייר מישל קישקה .בהוצאת כתר 2010 יצא לאור ב2005 .

"קודם כול פיג'מה .
פרחונית ?משובצה ?
עם כוכבים ?עם כלבלבים ?
טוב איזו את רוצה ?
ובאיור מופיעים דגמי הפיג'מה למינהם.
כתובות אינטרנט מצורפות:
ובספר של יוסי אבולעפיה
10/03/14 18:48
5צפיות
"כלב חתול ואיש " בהוצאת עם עובד 2008-2009
איש חי עם חתול וכלב. ערב אחד התרגז על השנים ,היתה לו סיבה טובה לכך . וגירש  את הכלב ואת החתול מהבית .
עד מהרה מצפונו יסר אותו . "האיש לעומתם לא הצליח להרדם .באמצע הלילה קם ויצא לחפש אותם" .
להתלבש אפילו לא חשב ועם הפיג'מה יצא. ובאיור לובש האיש פיג'מה בהירה בעלת כתמי עיגול ורודים עדינים.
מתוך דודים ודודות/שלומית כהן אסיף. מהספר
11/03/14 08:46
2צפיות
הצמוקים הם ענבים עצובים.

הדודה השלישית מביאה מתנות משונות.
כשהביאה לי פיג'מה עם משבצות אמרתי לה:
''את עצמי לפיג'מה הזאת לא אכניס!''
היא שאלה: ''למה?''
עניתי: ''כי אין בה כיס!''
בפעם הבאה היא תביא לי כיס בלי פיג'מה.
האקדמיה ללשון העברית אשרה מונחים רבים בתחומי:
09/03/14 10:44
14צפיות
הרפואה וטכנולוגיית המידע: http://www.nrg.co.il/online/47/ART2/564/374.html?h...
פורים בפתח וכולנו במתח. האם ירד גשם בפורים?
09/03/14 08:41
34צפיות
מה יהיה על כל התחפושות והמסכות?
היום כמעט כולם קונים תחפושות לפי רוח התקופה.
בזמני כל המשפחה התגיסה להכנת התחפושות.
קנינו רק אביזרים נלווים.
פעם כולם רצו להתחפש לכבאי, לחייל או לשוטר.
שירים וספורים על שוטרים ומשטרה.
בספור ליצן פורים/סמדר שיר.
09/03/14 08:45
17צפיות
''בתחנת הגבול שפשף השוטר את עיניו בפליאה. מן הקטר
האחרון של רכבת הלילה ירד נוסע, שכמוהו טרם ראה מימיו.''
מתוך רמי קאובוי/לאה נאור.
09/03/14 08:48
8צפיות
''אז אולי תהיה שוטר.
לשוטר יש אקדח והוא תופס גנבים. אף פעם עוד לא היית
שוטר.''
לא רוצה גנבים.רוצה להיות קאובוי.''
בשיר אדוני השופט. מילים: חיים חפר.
09/03/14 08:52
13צפיות
פעם ראיתי מרפסת בלי אור,
טפסתי אליה לאורך צינור.
רציתי רק לבדוק את מצב המנורה-
לפתע מי מופיע? המשטרה.
הבלש משכונת הצריפים-יעקב חורגין
09/03/14 09:18
2צפיות
יעקב חורגין,פירסם  את הבלש משכונת הצריפים, ( שהופיע לראשונה בעיתון "הבוקר לילדים " בעריכתו כבר ב-1944) סיפור שבו שוטר בתקופת המנדט מזעיק חבורת ילדים לסייע לו בחקירה שמטרתה ללכוד גנב של שעון .. השוטר,מעניק כאן הכרה מוחלטת לעיסוקם של ילדים בבילוש לטובת היישוב היהודי ".

כריכה:http://simania.co.il/bookimages/covers18/182138.jp...
º
קופיקו : השוטרת המצחיקה תמר בורנשטין-לזר
09/03/14 08:51
6צפיות
אחינו הנהג, אחינו הנהג, סע מהר, סע מהר -
09/03/14 09:13
10צפיות
אחינו הנהג, אחינו הנהג, סע מהר, סע מהר -
אם תיסע מהר, יתפוס אותך שוטר,
סע לאט, סע לאט.
אם תיסע לאט, יעשו ממך סלט,
גם שוטר לובש פיג'מה? / תמר אדר
09/03/14 09:20
9צפיות
חבורת הבלשים והכלב- אניד בלייטון:
09/03/14 09:27
9צפיות
"סדרת ספרים שנכתבה על ידי אניד בלייטון. הסדרה עוסקת בחמישיית נערים בני 9-13, שהקימו חבורה לפענוח תעלומות בפטרסווד, אנגליה, בשנים בסמוך למלחמת העולם השניה(הסדרה התפרסמה במקורה בשנות הארבעים והחמישים באנגליה ומאזכרת במספר ספרים את המלחמה האחרונה).
מכיוון שארבעה מהם לומדים בפנימיות, הם פועלים במהלך חופשות (בחופשות פסחא, קיץ וחגים לסירוגין). שוטר העיירה, תאופילוס גון, תמיד מנסה להפריע להם ולנסות לפתור את התעלומות בעצמו, אך ללא הצלחה. החבורה מכנה אותו "'סתלקו מכאן", על שם המשפט האהוב עליו: "'סתלקו מכאן, הבנתם אותי? אתם מפריעים לחוק!". לפעמים מתלווה אליהם אחיינו, ארן גון, שפוחד מאוד מדודו. לאחר אי-הצלחתם בשכנוע המבוגרים שהם פתרו את תעלומת הבקתה השרופה, הם פגשו את המפקח ג'נקס, שאחראי על המחוז, והתיידדו איתו (בלי לדעת את זהותו) והוא גילה שהם מסוגלים לפתור תעלומות ברצינות, והתחיל לסמוך עליהם יותר מאשר על גון.
תבנית הספרים מתחילה בדרך כלל בפגישה של הילדים בחופשת החג. פעמים רבות מתחפש "שמנצ'יק" בתחפושות מקוריות ומשכנעות, שאיש אינו מזהה אותן. "שמנצ'יק" והחבורה נפגשת במקרה עם שוטר הכפר,שהוא אדם שמן,גס, וחסר תחכום והבנה. בחלק ניכר מהספרים, התחפושת והתעלול שולחים את השוטר לחפש קולות דמיוניים, נסיכות דמיוניות ורמזים לתעלומות לא קיימות.
באותו הזמן לפתע מתרחשת תעלומה אמיתית, אולם השוטר קושר אותה לתעלומה הדמיונית שהוא חושב שראה,ולפיכך השוטר מחפש בצורה מוטעית ומצחיקה. השוטר כמובן מאמין לפושעים אולם חושד באנשים תמימים.השוטר תמיד מגיע לפתרונות לא נכונים, ומתעלם הרמזים שהיו יכולים לסייע לו לפתור התעלומות
במקביל מתחילה החבורה ובאסטר הכלב לחקור את תהעלומה האמיתית,ומגיעה לבסוף לפתרון שאותו הם חושפים לג'נקס בנוכחות השוטר גון.
הילדים רוכבים על אופניים, וכך גם השוטר גון. למפקח ג'נקס רכב. בחלק מהבתים טלפון. לבתים מגיעים בעלי מקצוע כחלבן, קצב ועוד. בכל הבתים מנהלות משק בית, ובחלקם גם נהגים מזכירים ועוד.
הסדרה מלאה בתמימות נעורים, הרעים בה רעים תמיד (אם אדם לא נחמד בספר הוא פעמים רבות פושע) והטובים בה טובים. המשפחות שלמות בדרך כלל ושמחות. לאם בדרך כלל תפקיד במשק הבית ובאירוח, והאבות עובדים. ההורים דורשים משמעת ומלאים באהבה לילדיהם.
הספרים הופיעו בהוצאות רבות באנגליה, לרבות בהדפסות חדשות בסמוך ל 2010 שם זכו להצלחה.הספרים משתמשים ברבדים לשוניים המתאימים לדמות המתוארת.וזכו להצלחה מסחחרת. הספרים תורגמו לעברית על ידי הסופר שרגא גפני תחת שם העט אבנר כרמלי." (ויקיפדיה)

כריכה: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/he/thumb/1/1...
מחווה ישראלית - השוטר אזולאי:
09/03/14 09:53
8צפיות
לואי דה פינס:
09/03/14 10:32
10צפיות

"ב-1961 גילם דמות משנית של שוטר בסרט "האמריקאית היפה", ושוב גנב את ההצגה מהשחקנים הראשיים, עד שהוחלט לכתוב לדמות הזו סרט שבעצמו הפך ללהיט, "השוטר מסן טרופז" (1964).
הצלחתו הגדולה באה בהיותו בן 49 עם הסרט "השוטר מסן טרופז" , קומדיה בה גילם שוטר עצבני, אנוכי ומגוחך, אשר הצלחתה גררה מספר סרטי המשך.

סן טרופז היא עיירה קטנה בדרום צרפת. תחנת המשטרה היא קטנה ועלובה והשוטרים בה מנומנמים ולא עושים הרבה. בחודשים יולי ואוגוסט הופך המקום לכפר נופש עמוס תיירים. בסרט מתמודד דה פינס עם התיירים העירוניים, רץ אחרי נודיסטים שהגיעו מפריז, מנסה למנוע את חתונתה של בתו, רודה בפקודיו, מתחנף למפקדיו ויוצא אידיוט עוד יותר.

אתר הצילומים של הסרט הפך לאתר עלייה לרגל: תחנת המשטרה האמיתית נסגרה, אחרי שאלפי מעריצים חתמו את שמותיהם על קיר הכניסה שלה. כן, גם השוטרים האמיתיים של העיירה לא הצליחו להתמודד עם התיירים. הסרט עצמו הניב סרטי המשך רבים שבהם דה פינס יוצא לחופשה, מתחתן, טס לניו יורק ואפילו נלחם בחייזרים מהחלל החיצון."
(ynet)

קישור "משטרת לואי דה פינס : https://www.youtube.com/watch?v=6zhzapk-8ZY

נוסף: https://www.youtube.com/watch?v=SwmSWcGrRx8
שוטי השוטר
09/03/14 12:13
11צפיות
מהספר נדי   בתרגום של  לאה נאור
תמונת השוטר מ'נדי'
10/03/14 00:38
9צפיות
קישור: http://img1.etsystatic.com/017/1/5871846/il_570xN....

ועוד: http://tinypic.com/kccrhc.jpg

נוסף: http://www.sterlingtimes.org/mr_plod.jpg

"השוטר פלוד:
השוטר המפקח על העיר. מעט פזיז בהחלטותיו, ולעתים מאשים שלא כצדק. כך האשים פעמים רבות את נדי או את חבריו, על אף חפותם. למרות כל זאת, מוכן להתפייס כשמסיחים את דעתו לדברים האהובים עליו, בעיקר מזון ומשקאות, ובהם תותים וקקאו חם. גם לשמו ניתן למצוא תירגומים נוספים, כמו שוטי השוטר." (ויקי).
º
הסרט הזה מאד מרגש.
09/03/14 17:14
5צפיות
חבורת הבלשים והכלב
09/03/14 14:04
10צפיות
לטעמי האישי זו הסדרה הטובה ביותר של אניד בלייטון.

עדיין יש לי את ה 14 מתוך ה 15,  היחיד שחסר לי הוא מס 15:  "חבורת הבלשים והכלב בתעלומת המבצר העתיק" שהלך לי לאיבוד באחד ממעברי הדירה .
º
דני הקטן והשוטר ניסים / דינה דז'טלובסקי
09/03/14 12:33
8צפיות
מתוך רקוד בשדרה/חיה שנהב.
09/03/14 17:05
6צפיות
מר פלוני אלמוני
ומר פעמוני
הלכו לטייל בשדרה.
מר פלוני נפל,
פעמוני נבהל
ומיד הוא קרא לעזרה.

עבר שם שוטר
לעזור מיהר.
אבל אוי!-
תראו מה קרה:
גם השוטר נפל!
פעמוני נבהל
ושוב קרא לעזרה....
מתוך ללכת לאבוד/ארנונה גדות.
09/03/14 17:13
6צפיות
אמא שלי נעלמה לי היום.
הלכנו ברחוב,
היא משכה קדימה,
הבטתי אחורה, ופתאם-


נעליים, רגליים, שמלות,
מגפיים,
רעש ובוץ
ואמא-
אין.

חשבתי לצעוק,
לקרוא לשוטר,
או לרוץ,
או לבכות.....
אמיל והבלשים ועוד
09/03/14 21:19
8צפיות
מכיוון שהספר אינו ברשותי ,אני לא בטוחה , אבל בזכרוני תמונה מהפרקים האחרונים העוסקים במשטרה.
מקווה שאיני טועה .

*.ובספר "ידידות במבחן" של דורית אורגד 1977
אניטה כץ מחפשת את בנה
""כדאי ללכת למשטרה גברת -חשבה אניטה כץ ביאוש . היא רצה במהירות לביתה . אולי חזר אנריקו בעלה ,ויסע איתה לתחנת המשטרה .
.....
בהגיעה לביתה נוכחה שבעלה טרם שב. היא הביטה נואשות במכשיר הטלפון .מה מספר הטלפון של המשטרה ? אולי לשאול את השכנים ?.......
הספר מצוין -    

"יותם בלש פרטי "-גלילה רון פדר .בהוצאה מחודשת כתר . עמוד 107 "ועוד רציתי להדגיש שעכשיו הפשע שלהם יהיה חמור הרבה יותר .מפני שהם חטפו ילד. ולא סתם ילד ,אלא ילד שהוא בנו של המפקח מירון מן המשטרה "
המשפט נשמט
09/03/14 21:27
3צפיות
כדאי ללכת למשטרה "גברת"קרא אחריה האיש ,ומלמל לעצמו :"מסכנה ".
'עלי לפנות למשטרה ' חשבה אניטה כץ ביאוש .
יום העצמאות של יעל
09/03/14 21:32
8צפיות
ספרה :רבקה אליצור
איירה אורנה סמורגונסקי
בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר ./2011 יצא לראשונה בשנת 1964

"ישבה יעל על ספסל לנוח .ישבה ובכתה.
והנה שוטר .
"למה את בוכה , ילדה ?"שאל השוטר ."איפה אבא ואימא שלך ?"
"לא יודעת ," בכתה יעל .
"אל תבכי " ,אמר השוטר .
"בואי איתי ונמצא אותם "
אמיל והבלשים...
10/03/14 00:01
11צפיות
"השוטר פנה לאמיל, ואמר "מזל טוב". אמיל ובת דודתו לא הבינו, אך השוטר התקדם.
הם הלכו אחריו עד לבית סבתם.
הם התיישבו – והשוטר סיפר להם הכל.
את תפיסת הגנב הסדרתי ועד לפרס."
אוליבר טוויסט / צ'ארלס דיקנס
10/03/14 00:22
9צפיות
"אוליבר יוצא עם דודג'ר ועם נער נוסף, צ'רלי בייטס, לכייס אדון ברחוב. אוליבר נתפס על ידי המשטרה והוא חש ברע, אך האדון שאותו ניסו לכייס, מר בראונלו, מרחם עליו ומביא אותו לביתו כדי לטפל בו"

תמונה: http://humesbastard.files.wordpress.com/2013/03/ol...

.
מתוך מלכה לפורים אחד/דבורה עומר.
10/03/14 12:45
24צפיות
''חגי רצה להיות כבאי ושאל כל אחד אם יש לו
תלבושת מתאימה להשאלה. דני השיג כבר כובע
של שוטר ואמר שאת כל הבגדים תתפור לו אמו
התופרת.''
מתוך חיות מצוירות/שלומית כהן אסיף. מתוך
10/03/14 12:58
3צפיות
הספר מחשבות שאינן רוצות לישון.

ציירתי עכבר שחור, קצת מבולבל.
ציירתי גם חתול ג'ינג'י וזנב מקופל.
אני במכחול מושך
החתול שצירתי מחייך ומחייך.
אני לא יודע איך,
העכבר יצא מהציור. נשאר רק החתול.
לאן נעלם העכבר, איפה הוא מתרוצץ?

...................................

בפעם הבאה, לפני שאצייר עכבר,
                          חתול או נמר
אצייר קודם כל
שוטר.
º
מעשה בחתול ובשוטר / ילן שטקליס
10/03/14 14:08
10צפיות
לילה בלי ירח/ גפן וקרת
10/03/14 14:10
7צפיות
בחיפושיה אחר הירח הילדה נתקלת בשוטר עם פנס.
אורח שולמית לפיד
11/03/14 06:52
3צפיות
קוף  שברח מהקרקס בא לבקר את עודד במטבח ועודד קרא לשכנה השוטרת  לסיוע
מתוך הספור מקץ עשרים שנה/ או הנרי.''
11/03/14 08:50
7צפיות
השוטר המקופי פסע במעלה השדרה  בהילוך רב רושם. עשיית
הרושם באה לו מתוך הרגל ולא לשם התפארות,כיוון שהצופים
מעטים היו.''
משחק נסיעות/צילה כהן. מתוך הספר מעיל הקסמים.
11/03/14 08:55
5צפיות
''הי, חיש, פנו דרך,
הסוס והאיש!''
קורא השוטר העומד על הכביש.

ומי השוטר כאך?
הריהו עדו,
באמצע החדר
עומד לבדו....
"תעלומת הג'ירף הננסי "
11/03/14 09:42
4צפיות
כתבה וציירה :מיכל זהבי
"דר טבעוני ,באו שני שוטרים לדבר איתך "היא נשמעת קצת מבוהלת .
"תני להם להכנס ,"הוא אומר וליבו מחיש את פעימותיו .מה פתאום משטרה ? הוא שואל את עצמו .
בפתח עמדו שני שוטרים כחולי מדים בפנים חמורי סבר .
"דר יוחנן טבעוני?
"כן "
"אתה מתבקש לבוא איתנו למטה המשטרה לחקירה "
עמוד ;104 .
ומדוע הזמינו את ד"ר טבעוני למשטרה .?מזמינה אתכם לקרוא את הספר "תעלומת הג'ירף הננס" .
מתוך כולם שואלים אותי/רימונה די-נור.
11/03/14 17:02
6צפיות
וכשאהיה גדול-ארצה כבר משהו אחר:
להיות גנן
או נגן
או שוטר
אושחקן....
מתוך פורים של אבוקדו/עודד בורלא.
11/03/14 17:06
2צפיות
''ביום פורים, כשגמרה אמא להכין אזני המן, נשמעה דפיקה בדלת.
היא פתחה את הדלת יהנה שוטר עומד בחוץ.''שלום.'' אמר השוטר,
''אפשר להיכנס?''
מתוך אלרגיה/יהונתן גפן.
12/03/14 09:02
2צפיות
''וואו-האו,'' נבח חומי השחור שתי נביחות קצרות.
''כץ!'' אמר השוטר הנמוך.
''ניסים!'' אמר השוטר הגבוה.
שני השוטרים שלפו את האקדחים שלהם.''
מתוך הגנב/ חיה גילאור.
12/03/14 09:06
4צפיות
''ידי השוטר שאחזו ביוני היו כצבת. ויוני, כל הסבריו
ותחנוניו לא הועילו. כחרש ואילם היה השוטר, רק כשפתח
את דלת מכונית המשטרה שחנתה בקרבת מקום פלט:
''עלה למכונית, אבא ואמא שלך כבר ילמדו אותך לקח!''
מתוך התחפשתי לקרוקודיל/ יורם טהר לב.
12/03/14 09:13
5צפיות
הילד התחפש לקרוקודיל ולא יכול היה לזוז בתחפושת. שנה
אח''כ התחפש לפינגוין ושוב היה לו קשה לזוז.
''ובערב פורים יצאו לחוצות
מאות ילדים עם מאות תחפושות:
עשרים אינדיאנים,
שלושים ערבים,
מאתים שוטרים ומאה גנבים,
ואף אחד לא פינגוין!''
מתוך שיר על דבר האושר/אליהו גולדנברג.
13/03/14 11:00
6צפיות
נהג עבר על חוק, הוא מבקש...תמחוק
זו פעם ראשונה בחיי
שוטר מביט, צוחק מזהיר וגם מוחק...
מתוך כתם כתר קטשופ-אהבה/נורית זרחי.
13/03/14 11:08
7צפיות
זה כתם, זה כתם של קטשופ.
מי שפך למלכה קטשופ על הראש?

השוטר?     הרופא?    החתול עם השמלה?
                              הבלש?
מחפש סיפורים עם חלק שמתאר חיפזון
09/03/14 02:20
18צפיות
שלום, מחפש סיפורים - לאו דןקא מתח -

בהם יש פרק אחד או יותר שבו דברים מתרחשים בחיפזון.


תודה
º
איש הבצק
09/03/14 06:21
8צפיות
החילזון מהשפן - בני זביחי
09/03/14 08:15
9צפיות
"החילזון מהשפן" הוא סיפור שובב ומלא הומור על חילזון וחיפזון, ומה שביניהם.... ובסוף הסיפור גם מוסר השכל.
קישור: http://www.orion-books.co.il/pd290_%D7%94%D7%97%D7...
החיפזון אינו מהשטן-מאת שוקה די-נור :
09/03/14 08:25
3צפיות
מה הסיפור שלי-ארנה לשם
09/03/14 08:35
7צפיות
שיר-החילזון:לאה גולדברג
09/03/14 08:42
3צפיות
"קים" מאת רודיארד קיפלינג - אתר המתרגם
09/03/14 00:22
29צפיות
"כי ספר הוא יותר מאוסף דפים עם סימנים,
כי ספר יכול וצריך להיות פתח לעולמות חדשים ונהדרים" מולי

רציתי לשתף אתכם בכך שפתגם זה שלי הוא הסיבה בעטייה בניתי אתר לספר "קים" מאת רודיארד קיפלינג
אותו תרגמתי ולו כתבתי גם הערות,

באתר תוכלו למצוא חומרים נוספים והרחבות על הנכתב בספר עצמו, את הסיפור שמאחורי כתיבת הספר, אוסף פתגמים מהספר ועוד...

הפתגם הוא גם הסיבה שבניתי דף פייסבוק לקהילת קוראי קים

כולכם מוזמנים
מולי
כתובות אינטרנט מצורפות:
HaMuli - ברוך הבא! ותודה על השיתוף
09/03/14 19:46
10צפיות
º
חן חן, ברוכים הנמצאים
09/03/14 20:02
6צפיות
hamuli
09/03/14 20:58
10צפיות
נכנסתי לקישור  קראתי בענין  את דברי ההסבר  שכתבת  על הספר. קים ספר שלא הכרתי ובהחלט מסקרן .
תודה וכמו שהזרה  111, ציינה אתה מוזמן לפורום ובהצלחה  .
חן חן חולית
10/03/14 07:50
7צפיות
חן חן חולית. כולם מוזמנים. המטרה היא אכן להפוך את הספר ליותר ממילים.
כתבתי לך כמה שורות בפורום ספרים וספרות
15/03/14 03:53
9צפיות
על המהדורה ההודית של קים.
על אנימציה בעידן הסובייטי בעקבות סרט תיעודי -
08/03/14 23:37
5צפיות
מ'הפנקס':על אנימציה בעידן הסובייטי בעקבות סרט תיעודי בנושא: http://ha-pinkas.co.il/?p=16539
איך ייתכן שרוב הקוראים הם נשים -
08/03/14 23:44
7צפיות
אבל בספרות שולטים גברים?

"בארה"ב רק 16% מהמבקרים בעיתונים החשובים ביותר, כ"ניו יורק ריוויו אוף בוקס", היו נשים - ורק 22% מהספרים שזכו לביקורות נכתבו בידי נשים. גם בבריטניה המצב דומה. איריס לעאל מסירה את הכפפות לקראת יום האישה הבינלאומי"
איריס לעאל: http://www.thepost.co.il/news/new.aspx?pn6Vq=EE&am...
ציפור הנפש
08/03/14 18:28
24צפיות
מתוך מוסף שבעה לילות "ידיעות אחרונות "אתמול
הספר הידוע "ציפור הנפש" של מיכל סנונית הפך לאחד מרבי המכר הגדולים בישראל .
תורגם ל38 שפות .וכעת הגיע למינמאר ,שם יתורגם  לשש שפות נוספות עיקריות המדוברות
ומה שמענין כך מספרת מיכל סנונית ,לכול מקום בעולם לשם הספר הגיע,הוא  קיבל את מאפיני התרבות .
כך במיאנאמר "הנזירים הבודיהסטים תהו  מאלו נשמות ומקומות התגלגלה אלינו הציפור ומנין הגיעה לנפש שלנו"

מיכל סנונית עם ציפור הנפש  .
  
תיאטרון המדיטק מציג "ציפור הנפש":
08/03/14 23:28
7צפיות
"אנטון העץ"- ספר ילדים מיוחד
08/03/14 17:45
17צפיות
"אנטון העץ" הוא ספר ילדים בחרוזים על עץ שיטה מדברי שלא מבין מדוע הוא כל כך שונה משאר העצים. הספר נכתב על ידי פסיכולוגית ומיועד לכל אותם ילדים קצת שונים, שמרגישים שאינם נכנסים לתבנית המקובלת...
אהבתם את הרעיון של הספר? ניתן לרכוש אותו ברכישה מוקדמת ובכך לתמוך בהוצאתו לאור בלינק הבא:
http://www.headstart.co.il/project.aspx?id=8671
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום