לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }

מחכה לכם.

נופ
06/05/14 14:14
22צפיות
לא!
ברור שלא!
אני רק רוצה לקרוא עוד ספרים של גון גרין חוץ מ:מחפשים את אלסקה ו-אשמת הכוכבים
זה הכל! ואם אתם לא מצרפים את מה שאני רוצה אז אני לא נכנס לאתר הזה בחיים!!!!!!
ג'ון גרין:
07/05/14 00:08
255צפיות
סופר אמריקאי עטור פרסים, שספריו תורגמו לשפות רבות. הוא זכה למוניטין בזכות כתיבתו הרגישה אודות הלבטים אשר חווים בני הנוער בגיל ההתבגרות. בשנת 2006 זכה בפרס פרינץ עבור רומן הביכורים שלו "מחפשים את אלסקה" – ("Looking for Alaska") ובשנת 2012, זכה ספרו "אשמת הכוכבים" ("The Fault in Our Stars") במקום הראשון ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. כמו כן הופיע פעמיים ברשימת המועמדים הסופית בתחרות "ספר השנה" שאותה עורך הלוס אנג'לס טיימס.

הרומן הראשון של גרין, "מחפשים את אלסקה", יצא לאור על ידי Dutton Children's Books בשנת 2005. זהו רומן נעורים אשר מתרחש בבית ספר, הושפע בעיקר על ידי שהותו של גרין עם בני נוער בבית הספר ההודי Springs. לספר זה זכה בפרס פרינץ, בקטגוריות "הספר השנה הטוב ביותר שנכתב עבור בני נוער, המבוסס כולו על הערך הספרותי שלו". כמו כן, הגיע הספר לראש רשימת 10 הספרים הטובים ביותר לבני נוער ב-ALA. בשנת 2012 היא הגיע הספר לרשימת הניו יורק טיימס לספר הנמכר ביותר בכריכה רכה לבני נוער.

הרומן השני של גרין "שפע של קתריניות" (הוצאה: Dutton Children's Books, 2006) היה מועמד לפרס פרינץ, והגיע לגמר של הלוס אנג'לס טיימס בוקס פרייס.

עם סופרי בני הנוער מורין ג'ונסון ולורן מריסל שיתף גרין פעולה בספר "לתת לשלג לרדת" (הוצאה: Speak, 2008) שמורכב משלושה סיפורים קצרים אשר מתרחשים באותה עייריה בערב חג המולד במהלך סופת שלגים מסיבית. הסיפור שכתב גרין נקרא: "A Cheertastic Christmas Miracle" ב-27 בנובמבר 2009 הגיע הספר למקום ה-10 ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס.

הרומן השלישי של גרין, "ערי נייר", יצא לאור ב-16 באוקטובר 2008. הספר הגיע למקום החמישי ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס. זכויות הסרט נמכרו ל-Mandate Pictures ו-Mr. Mudd, וגרין נבחר לכתוב את התסריט של הסרט. ב-30 באפריל זכה הספר "ערי נייר" בפרס הרומן הטוב ביותר לבני נוער לשנת 2009, וב-2010 זכה בפרס קורין לספרות.

גרין ודיוד לוויטן שיתפו פעולה ברומן "וויל גרייסון, ווין גרייסון" (הוצאה: Dutton Children's Books, 2010). ספר זה היה מועמד לשניים מפרסי ALA השנתיים, לפרס Stonewall Book ולפרסים נוספים. גרין הופיע בפרק ה-61 של Smart Mouths Podcast כדי לדבר על הספר "וויל גרייסון, וויל גרייסון".

באוגוסט 2009 אישר גרין שהוא כותב ספר חדש ששמו הוא "ההמשך", שצפוי לצאת בשנת 2011. בתוכנית BlogTV הודיע גרין שהוא מבטל את הוצאת "ההמשך". הספר החמישי של גרין, ששמו הוא "אשמת הכוכבים" אושר ב-28 ביוני 2011, ויצא לאור ב-10 בינואר 2012 בארצות הברית. בווידאו בלוג שלו ביוטיוב סיפר כי כמה קטעים משוכתבים מ"ההמשך" (שלא יצא) נכנסו לתוך הספר "אשמת הכוכבים". גרין חתם על כל 150,000 העותקים של המהדורה הראשונה של הספר וכך גם אשתו ואחיו. הספר הוכרז על פי הניו יורק טייס במקום הראשון לרב המכר הטוב ביותר עבור בני נוער במשך השבועות של 29 בינואר ו-5 בפברואר 2012
(ויקיפדיה)

תרגומים לעברית:
אשמת הכוכבים, תרגום: רנה ורבין, הכורסא וידיעות ספרים, 2012
מחפשים את אלסקה, מאנגלית: רנה ורבין,הוצאה לאור: הכורסא וידיעות ספרים, 2013
.
עצמאות שמח ומשחק מילים עם המילה
06/05/14 13:39
12צפיות
משחק מילים לעצמאות-ושיהיה לכם שמחשחרזדה האחת05/05/14 22:5711צפיות
עצמאות- משחק מילים שכתבתי בעצמי
עצמי
עצם
עצום
עצים,
עוצמה
מעצמה
העצמה
מה משותף לכל המילים האלה ובמה הם שונים?

עצמאות- מי באמת, אבל באמת עצמאי לחלוטין?
לא תלוי בשום דבר ובאף  גורם מבחוץ?
לכמה יש   מספיק כסף לקנות  עצמאות מלאה? מה שבא לו ומתי שבא לו ואיך שבא לו?
למי יש זמן שעומד לרשותו ,לעצמו-והוא שלו - לעשות מה שמתחשק לו ומתי שמתחשק לו ?
למי יש את האפשרות והיכולת להיות עצמאי בכל , פיזית, נפשית ובעיקר כלכלית?

עצמי-
מה, אני, בעצמי יכולה הכל לעשות, להיות?
להיות אדון לעצמי? להיות אני עצמי ללא כחל ושרק,
למה לא בעצם? האמת לא יודעת.

ועצום, מדובר על גודל בעל מימדי ענק.

עצומה- האם  תעזור, תעורר מודעות ,כבר ניסו כל מיני עצומות ולא עזר .

עצים ,זה כבר סיפור אחר,עצים זה יופי, זה אוכל ,זה חיים,

עוצמה -שווה לכוח, כח עצום וכשיש כח אפשר להיות עצמאי, כוח נותן עצמאות,
רק למעצמה גדולה יש  ממש עוצמה, ואז יש לה אפשרות לעצמאות מלאה.
אם אני לא לעצמי אז מי לי
º
יפה - ת ו ד ה !
06/05/14 23:35
5צפיות
º
תודה לך הזרה-תמיד מפרגנת ,מקסימה את
06/05/14 23:51
8צפיות
חג שמח, שאלה בנושא "נשים קטנות"
06/05/14 12:57
20צפיות
התפתח דיון בנושא "נשים קטנות" וספרי "האסופית". עלתה השאלה האם אלה לא ספרים שהתיישנו? האם הם יכולים לעורר עניין גם לבנות הנוער של היום?
אשמח להתייחסויות לכל ספר בנפרד ("נשים קטנות"/ספרי "האסופית")

בעיקר מדברת על גילאי 10 , 11, היום זה די נחשב תחילת גיל ההתבגרות, לא?
תודה רבה
איילית אלמונית - ספרי "האסופית"
06/05/14 23:57
17צפיות
אחייניתי בת העשר, סיימה עכשיו לקרוא את כל ספרי האסופית המתורגמים ונהנתה מכל רגע.

"גם היום, עשרות שנים לאחר שנכתבו, מוסיפים ספרי האסופית להיות מקסימים, מצחיקים ושופעי חום ואהבה." (ציטוט מ'סיפור פשוט'-חנות ספרים).

קישור - "הסופרת הקנדית מרגרט אטווד מספרת על סוד כוחה של אן "האסופית" ושל הסופרת לוסי מוד מונטגומרי, שהעניקה לילדה שבראה את החיים שהיא עצמה לא זכתה לקבל": http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,1050,209,2...

קישור נוסף-ביקורות ספרים: http://simania.co.il/book_reviews.php?itemId=93907...
תודה, אם האחיינית אהבה זה מצוין.
07/05/14 07:03
19צפיות
טאני מחפשת לשמוע שילדים היום אוהבים ולא חוויות של מבוגרים שסיפרו כמה אהבו כילדים את הספרים הללו.
חג שמח
06/05/14 12:11
11צפיות
חג עצמאות שמח .
לכול חברי הפורום

עם השירים ,הטבע , והמשפחה .
שירת הרוכבים

"הם רוכבים ושרים
לרגלי ההרים,
הם רוכבים לבדם
שם בוואדי, מול הים"
נעמי שמר
שמעון ישראלי
כתובות אינטרנט מצורפות:
על "אמיליה" מאת נעמה בנזימן - מָרית בן ישראל:
06/05/14 11:04
23צפיות
לשאלת הפֵיוֹת היהודיות-מבלוג מָרית בן ישראל:
06/05/14 11:27
7צפיות
הסופרת שנשרה מבית הספר בגיל 15:
05/05/14 23:42
23צפיות
מ'הארץ' - אדריאן מול היה המתבגר בהא הידיעה של בריטניה בשנות ה-80. דרך דמותו תיארה הסופרת סו טאונסנד, שמתה לאחרונה, הן את האבסורדים של שנות ההתבגרות והן את קשיי החיים בשוליים הכלכליים של החברה

מיה סלע: "אני לא בטוח למי אצביע. לפעמים אני חושב שגברת תאצ'ר היא אשה נחמדה. ואז אני רואה אותה בטלוויזיה והיא מפחידה אותי עד אימה. יש לה עיניים כמו של רוצח פסיכוטי, אבל קול של אדם עדין. זה קצת מבלבל". כך כתב ביומנו הנער אדריאן מול, גיבורה של סדרת הספרים שרכשה מעמד מרכזי בבריטניה של שנות ה-80 והכתה הדים גם מחוץ לה. לפני חודש מתה יוצרת הסדרה, הסופרת סו טאונסנד, שהיתה גיבורת תרבות של ממש בארצה. היא ואדריאן מול שלה ליוו כמה דורות של קוראים.

הספר הראשון בסדרה, "יומנו הסודי של אדריאן מול בן 13 ו-3/4", פורסם בשנת 1982 ובו תיארה טאונסנד בגוף ראשון חיים של מתבגר חסר מזל, במשפחה ממעמד הפועלים, שיש לו תקוות גדולות ואפשרויות מעטות בעידן מרגרט תאצ'ר. הספר היה לרב מכר והיא נהפכה לאחת הסופרות הכי פופולריות בבריטניה.

סו טאונסנד. צילום: http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.2310465.139...

בספרים הבאים בסדרה עקבה טאונסנד אחר הנער הזה, שבספר האחרון שכתבה כבר היה מבוגר בן 40, בתקופת בריטניה בשלטונו של טוני בלייר, חולה בסרטן הפרוסטטה ונשוי לאשה נרגנת. באופן קומי ומלא מודעות היא תיעדה חיים בשוליים הכלכליים של הממלכה. מנכ"ל הוצאת פינגווין שהוציאה את ספריה אמר שהיא תיזכר כאחת מהכותבים הקומיים הגדולים המעטים. "היא היתה אהובה על ידי דורות של קוראים, לא רק מפני שהצחיקה אותם אלא בזכות השקפת העולם שלה", ציין.

אחד הפרשנים של הבי-בי-סי אמר שכאשר תיכתב ההיסטוריה החברתית של שנות ה-80, ספרי אדריאן מול ייחשבו לטקסט מפתח.

הספר האחרון בסדרה מתרחש כשברקע בריטניה לוקחת חלק במלחמה בעיראק. טאונסנד אמרה בראיון ל"גרדיאן" על מפלגת הלייבור שבראשה עמד בלייר: "אני סוציאליסטית נלהבת, אבל, אלוהים, אני לא יכולה לסבול אותם עכשיו. אני תומכת בהיסטוריה ובזיכרון של המפלגה, אבל איך בלייר יכול לשבת ולראות את מה שקורה בעיראק בטלוויזיה עם הילדים שלו? איך הוא מסביר להם את זה?"

סרטון: "The Secret Diary of Adrian Mole PT 1" Cap 1
http://www.youtube.com/watch?v=FPaDlOsAsGs

פיטורים בגלל אוסקר ויילד
טאונסנד מתה בת 68, אחרי חיים לא קלים. היא נולדה בשנת 1946 בלייסטר, הבכורה בחמש אחיות, ולא ידעה לקרוא עד גיל שמונה. כשהיתה בת 15 נשרה מבית הספר התיכון והתחילה במסע של לימוד עצמי שכלל קריאה של ספרות אנגלית, אמריקאית ורוסית. היא סיפרה שפעם, כשהיתה נערה לבושת שחורים שעישנה בשרשרת, פוטרה מעבודתה בחנות בגדים משום שנתפסה כשהיא קוראת בתא ההלבשה את "הבלדה על כלא רדינג" של אוסקר ויילד.

טאונסנד כתבה בסתר מאז היותה בת 14, אבל נדרשו עוד זמן וקשיים לא מעטים עד שהיתה לסופרת מצליחה. היא נישאה כשהיתה בת 18, בגיל 22 כבר היו לה שלושה ילדים. אחרי שהתגרשה עבדה בכל מיני עבודות דחק, בין השאר בתחנת דלק. היא סיפרה שכתבה בלילות בין גידול הילדים לעבודה. כך בשנות העשרים והשלושים לחייה. את היומנים כינתה "הכתיבה הסודית שלי". כתבי היד שכתבה נערמו בביתה מתחת למדרגות והיא לא דיברה עליהם עם איש. עוד סיפרה מה הצית את דמותו של אדריאן: "הוא בא לי לראש כאשר הבן הבכור שלי שאל 'למה אנחנו לא נוסעים לפארקים כמו משפחות אחרות?' זאת השורה היחידה מהחיים האמיתיים שלי שנמצאת גם בספר. המשפט הזה עורר אותי. הבכיינות הזאת של גיל ההתבגרות והרחמים העצמיים והמחשבה הזאת שיש למתבגרים ש'אין מצב שאלה הם ההורים שלי'".

ציוץ מג'יי-קיי רולינג

בעידודו של בעלה השני ואבי בתה הרביעית השתתפה טאונסנד בשנת 1979 בתחרות לכתיבת מחזות, שהובילה להעלאת מחזה שכתבה. אחריו כתבה עוד מחזות, שרבים מהם כללו את העמדות החברתיות והפמיניסטיות שלה.

אחר כך באו תשעה ספרים בסדרת היומנים של אדריאן מול, שזכו גם לעיבודים לתיאטרון, לרדיו ולטלוויזיה. מהכלום שהיה לה נהפכה לאשה עשירה, אבל אמרה ששום רוטב בלסמי או תיקים של פראדה לא יגרמו לה לשכוח איך זה להיות ענייה. ספריה היו פופולריים גם בארצות הברית ונמכרו ב-20 מיליון עותקים בסך הכל. היא היתה פופולרית כל כך שבשנות ה-80 היו גם משחקי מחשב של אדריאן מול, קלמרים ויומנים. בעברית ראה אור רק ספר אחד בסדרה, בשנת 1987, בהוצאת זמורה בתרגום מאיר אגסי. הספרים אזלו מזמן, אולם מהוצאת כנרת זמורה נמסר כי בשנת 2012 נמכרו כמה עותקים דיגיטליים של הספר.

בשנת 1992 פירסמה טאונסנד רומן בשם "המלכה ואני" ובו משפחת המלוכה גרה בשיכונים הממשלתיים לאחר שהודחה במהפכה סוציאליסטית.

אמנם היא כבר לא היתה ענייה אבל מעולם לא היתה בריאה. בשנות השלושים שלה לקתה בהתקף לב ובשנת 2001 איבדה את מאור עיניה בגלל מחלת הסוכרת. היא התבדחה בעניין אבל גם כתבה על העיוורון ברצינות כאובדן לא מבדח. את הספרים הבאים שהוציאה הכתיבה לבנה. בשנת 2009 עברה השתלת כליה שתרם בנה. בסופו של דבר מתה משבץ.

ג'יי-קיי רולינג, מחברת סדרת ספרי הארי פוטר וכוכבת הדור האחרון של ספרי נוער, כתבה בטוויטר כשנודע על מותה של טאונסנד שהיא עצובה מאוד לשמוע על מותה של אשה שהצחיקה אותה כל כך."

צילום: ללא קרדיט: http://www.haaretz.co.il/polopoly_fs/1.2310466.139...

º
תודה על הכתבה
06/05/14 06:57
4צפיות
º
06/05/14 10:31
1צפיות
'אנא בכח':
05/05/14 10:34
12צפיות
'הילדים הם התסריטאים הטובים בעולם'....
05/05/14 14:47
7צפיות
ספרים בסימן יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמא
05/05/14 09:55
16צפיות
ספרים - מומלצי השבוע, והפעם בסימן יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות למדינת ישראל: http://www.myavne.co.il/%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%99%D...
הלוחם הנועז אריק -חיי אריאל שרון לילדים :
05/05/14 10:02
10צפיות
'יקום תרבות'-אלי אשד: http://www.yekum.org/2011/05/%D7%94%D7%9C%D7%95%D7...
"והמלך לא ידעה" / חוה עציוני הלוי
04/05/14 16:06
15צפיות
והמלך לא ידעה / חוה עציוני הלוי
אריה ניר הוצאה לאור
280 עמ'

הסיפור הקצרצר (ארבעה פסוקים) על אבישג השונמית, אנקדוטה ממש לא חשובה, מופיע בפתח ספר מלכים, והוא ידוע ומפורסם מסיפורים אחרים, ארוכים וחשובים ממנו, המסופרים בספר מלכים. ולשם מה ראה כותב הספר לכלול את הסיפור הזה בספרו? התשובה נמצאת בפרק ב'. אבישג עצמה, בהיותה אישה, אינה נחשבת, וסיפורה לא מסופר. חשיבותה נובעת מהיותה העילה להריגת אדוניהו – אחיו הבכור של שלמה המלך – שבקש לשאת אותה לאישה.

אך מהו באמת סיפורה של אבישג? כיצד הגיעה מכפרה המרוחק מירושלים היישר אל חדר משכבו של דוד המלך? איך נראו חייה במחיצת דוד המלך, ומה היה גורלה לאחר מותו?

על השאלות האלה מנסה לענות חוה עציוני-הלוי בספרה. הסופרת מסתמכת על הכתוב במקרא, על הידוע מן המחקרים ההיסטוריים על התקופה, ועל דברי פרשני מקרא, שגם הם תהו על סיפור אבישג השונמית. הסופרת מתרכזת בתיאור חלקם של הקולות המושתקים במקרא – קולות הנשים – באירועים ההיסטוריים של סוף מלכות דוד.

אבישג היא נערה כפרית, תככי חצר המלוכה זרים לה. אולם בהיותה נערה חכמה ובעלת חושים חדים, היא מבינה במהרה כי תככים הם שם המשחק בחצר המלך, ועליה להישמר מאד. הנערה היפה והחכמה מוצאת חן בעיני דוד המלך, ועם הזמן הוא מפקיד בידה את ניהול אורח חייו ובריאותו, והיא מקדישה את חייה למען רווחתו. בינתיים חצר המלכות גועשת. אדוניהו בן חגית פועל ללא לאות לתפיסת המלכות, וחגית אימו מושכת בחוטים מאחורי הקלעים. שלמה שומר על צניעות ומראה כבוד לאביו, אך בת שבע אימו פועלת מאחורי הקלעים להטות את לב דוד למתן המלוכה לשלמה, כפי שהבטיח לה כאשר היתה עדיין צעירה ויפה.
יש גם מפלגות: יואב שר הצבא וחלק מן הכהנים מצדדים באדוניהו, אבנר בן נר ונתן הנביא מצדדים בשלמה.

הסופרת מתארת ביד אמן את חיי חצר המלוכה: האינטרסנטים, התככים, מאבקי הכח. לנשים אין כח גלוי, עליהן להסתגר במגורי הנשים ולא להשמיע את קולן. אולם מאחורי הקלעים הן מתכננות ומושכות בחוטים, ויש להן השפעה עצומה על מהלכי הגברים.

עכשיו לסגנון הכתיבה ועומק הסיפור:  הספר הזכיר לי את סוג הספרים שאהבתי עד מאד לקרוא בתחילת ימי נעורי, מגיל 12 ואילך. אהבתי מאד לקרוא רומנים המבוססים על סיפורי התנ"ך. לדעתי סגנון הכתיבה ומהלך הסיפור מתאים לתחילת גיל הנעורים יותר מאשר למבוגרים. אין לי ספק שהספר מקים לתחיה את הדמויות המתוארות בספר שמואל ובספר מלכים, נותן להן עומק ואופי, והופך את עולם התנ"ך לסיפור מרתק.
בהחלט ראוי להוסיף אותו לרשימת הספרים המומלצים ע"י משרד החינוך.

הערב מתחילים לציין את יום הזכרון לחללי מערכות
04/05/14 16:03
9צפיות
ישראל. בין הנופלים היו גם רבים ממלווי השיירות לירושלים
שסיכנו נפשם להביא אספקה לעיר הנצורה.
שירים וספורים על שיירות.
מתוך באב אל וואד. מילים: חיים גורי.
04/05/14 16:07
4צפיות
באב אל וואד,
לנצח זכור נא את שמותינו,
שיירות פרצו בדרך אל העיר.
בצידי הדרך מוטלים מתינו,
שלד הברזל שותק כמו רעי.
שיירת הרוכבים. מילים: נעמי שמר.
04/05/14 16:12
4צפיות
בין הרי הסלע הכהים
בין הרי הסלע הגבוהים.
לילה, לילה מול ירח
הפולח בעבים.
תתעורר שיירת הרוכבים.
מנהרת-הזמן / כתבה גלילה רון־פדר
04/05/14 17:33
11צפיות
"בסוגת ההיסטוריה והמדע הבדיוני. הספר הראשון בסדרה יצא בשנת 1998. עד לשנת 2014, יצאו לאור 62 ספרים בסדרה.
עלילת הספרים מספרת על ילד בשם דן שגר בשכונת רמות. לאחר שגילה מנהרה בהרי ירושלים סיפר על כך לחברתו, שרון, והם מחליטים לחקור את המנהרה, ומגלים שהיא הובילה אותם אל תקופת מלחמת השחרור, המצור על ירושלים. בכל ספר דן ושרון מסיירים בתקופה שונה, לשם לוקחת אותם המנהרה." (ויקיפדיה).

הספר שיירת הל"ה - כדי להתחמק מביקור של אסנת ובני-דודיו, דן ושרון עוברים במנהרת הזמן ופוגשים בלוחמי שיירת הל"ה שנהרגו כולם ב-16 בינואר 1948. כריכה:

http://simania.co.il/bookimages/covers6/60431.jpg

"כשבאו אלינו כל כך הרבה אורחים, גם מחיפה וגם מגוש עציון, רציתי רק דבר אחד. להתרחק מהם. אז קבעתי עם שרון ליד המערה. אבל ערן, והאורח שלנו דני, הקדימו אותנו ושרון ואני נכנסנו למערה להסתתר מהם. והנה אנחנו מצטרפים לטור של שלושים וחמישה לוחמים, שצועדים בלילה בשדות ומשימתם לספק תגבורת לגוש עציון הנצור. לא בדיוק ידענו מה הפרטים, אבל ידענו שאנחנו במלחמת השחרור ושהדרך אל הגוש לא ארוכה. קיוינו כל כך להיות אתם כשנתקבל בחום ובחיבוקים, כמו מושיעים."

הספר שיירת יחיעם - גלעד כותב מכתב לדן ושרון ומצטרף עם סבא שלו למנהרת הזמן לשיירת יחיעם.

כריכה: http://simania.co.il/bookimages/covers59/591384.jp...

"יום אחד קיבלנו מכתב מגלעד, שבו הוא ביקש להצטרף אלינו למסע בעבר, כדי לפגוש את סבא רבא שלו בקיבוץ יחיעם הנצור. האם המנהרה תסכים? ומה קרה כשסבא שלו רצה להצטרף? והנה אנחנו, ילדים של היום, עם מחשב וטלפון סלולרי והכל, היינו לכמה שעות לפני עשרות שנים, כשעוד אותתו באמצעות פנס כדי להעביר מסרים.הצטרפנו לשיירה שמטרתה להביא לקיבוץ יחיעם הנצור תגבורת של ציוד, תרופות ומזון. היתה זו תקופת מלחמת השחרור, האנשים התארגנו בכלי רכב משוריינים ומצב הרוח היה מרומם.גלעד סיפר לנו מה היה גורלה של השיירה, אבל ידענו שלא נוכל לעצור אותה, כי אי אפשר לשנות את מה שהיה בעבר.כאשר המשוריין השני בשיירה נעצר, ידענו שסופה של השיירה רע ומר. נסינו לא לחשוב על הלוחמים שלנו, עצמנו את העיניים וניסינו לחשוב על זה שהיום הקיבוץ פורח ובכלל לא מבודד."
מנחם תלמי-יהבחורים לא הכזיבו' 'שיירות באש':
04/05/14 17:46
4צפיות
שיר השיירה
04/05/14 18:00
7צפיות
שיר השיירה
אריק איינשטיין
מילים: עלי מוהר
לחן: עממי יווני

בלשונות רבות מספור דיברנו
וזה את זה כמעט בכלל שלא הכרנו
ומקומות רבים מאוד עזבנו
ורק מקום אחד רצינו ואהבנו
ומקומות רבים מאוד עזבנו
ואל הארץ, אל הארץ באנו.

ונמשכת שיירה
מן המאה שעברה
רחוקים כבר היוצאים
איכרים וחלוצים
שעמלו עבדו בפרך
בלי לראות את סוף הדרך
ועכשיו עוברים אנחנו
לא שקטנו ולא נחנו
לא ימשיכו בלעדינו
זוהי הרפתקת חיינו.

מגטאות ומחנות הגחנו
אל הביצות ואל הישימון הלכנו
מקצות ערב, מרוסיה ופולניה
הדלקנו אור גם בדימונה גם בדגניה.
מקצות ערב, מרוסיה ופולניה
הדלקנו אור גם בדימונה גם בדגניה.

ומכל הגלויות
ועם כל הבעיות
עם נוצר וארץ קמה
ושפה אשר נרדמה
שוב התחילה מתעוררת
ומדברת ומדברת
מסביב יהום הסער
רב הקושי והצער
אבל יש על מה לשמוח
יש עוד אומץ, יש עוד כח.

איך ישראל צומחת מסביבנו
היא חזקה יותר מכל חסרונותינו
וגם הנגב עוד יהיה פורח
ועוד נדאג שהזקן יהיה שמח.
וגם הנגב עוד יהיה פורח
ועוד נדאג שהזקן יהיה שמח.

ומכל הגלויות
ועם כל הבעיות
מסביב יהום הסער
רב הקושי והצער
אבל יש על מה לשמח
יש עוד אומץ, יש עוד כח.
ונמשכת שירה
מן המאה שעברה
רחוקים כבר היוצאים
אכרים וחלוצים
שעמלו עבדו בפרך
בלי לראות את סוף הדרך
ועכשיו עוברים אנחנו
לא שקטנו ולא נחנו
לא ימשיכו בלעדינו
זוהי הרפתקת חיינו

השיר: https://www.youtube.com/watch?v=KLKZi1pfRJs
אשיר לך:
04/05/14 18:07
8צפיות
גלגולו של ניגון: שוב יוצא הזמר אל הדרך...
04/05/14 18:12
6צפיות
לזכרם
04/05/14 20:25
8צפיות
נר זכרון לנופלים .
מתוך הדרך לאילת. מילים: יחיאל מוהר.
05/05/14 09:25
4צפיות
שיירה פונה אילתה
על מדבר הערב רד
כחול מעל וחול מלמטה
זאת הדרך לאילת....
מתוך שבועת האדרה/דורית אורגד.
05/05/14 10:09
8צפיות
''אבי שם קץ לטקס הפרידה ולבכי: ''עליכם להיות מוכנים,'' אמר,
''בכל רגע יכולה השיירה להגיע.'' אך חלפו שעות והשיירה לא באה.
כאשר כבר נואשנו מלחכות הפריעו לפתע נביחות כלבים את דממת
הלילה. יצאנו מהטוקול אך לא ראינו מאומה בגלל החשכה. נביחות
הכלבים גברו ונשמעו גם קולות אחרים, שעטות רגלי סוסים וקולות אדם.
עוד מעט נראתה השיירה. הלכנו לקראת הבאים.''
שיירה במדבר/מחמוד תימור.
05/05/14 10:31
5צפיות
תייר אמריקני יצא בשיירה מדמשק לבגדד. בראש עמד שיח' בדווי ידוע.
יום אחד נגנבה השקית ובה כספו. השייך הורה לכל האנשים להכנס
לאהלו ולגעת בזנב חמורו. כשהגנב ייגע בזנב החמור ינער. כולם נכנסו לאהל
אך החמור לא נער. השיח' אמר לכולם לפשוט את ידיהם והוא הריח אותם ומצא
את הגנב. מסתבר שטבל את זנב החמור במי נענע וייבש אותו. כולם נגעו בזנב
החמור חוץ מהגנב ולכן מידו לא נדף ריח נענע.
מתוך עמוד התליה/יהודה אטלס.
06/05/14 08:40
3צפיות
השנה 1942. 2 קיבוצניקים מגיעים מהארץ לעירק
כשליחי הישוב העברי כדי להקים מחתרת ציונית וכדי לפעול
למען עליית יהודי עיראק לארץ ישראל.
''הם הגיעו עם שיירה של חיילים  בריטים, שנסעו מארץ ישראל
לעיראק. רק המפקד היהודי של השיירה ידע את הסוד שלהם.
מתוך נעים והטנדר-פז'ו./יהודה האזרחי.
06/05/14 09:03
2צפיות
''שוב לכלי הרכב. שוב לנסיעה. ושוב לדרך החתחתים, על פני
סלעי הגולן, והטנדר פז'ו שמוביל בראש השיירה.''
עם הספר בארץ המגף (בטיול באיטליה):
04/05/14 07:46
12צפיות
אודרי הפבורן-יום הולדת 85:
04/05/14 07:34
14צפיות
אודרי הפבורן  (4 במאי 1929 - 20 בינואר 1993)
שחקנית קולנוע, דוגמנית ופעילת סעד בריטית, זוכת פרס אוסקר.

ויקיציטוט: "החלטתי מוקדם מאוד לקבל את החיים כפי שהם."
"הצלחתי להגשים הרבה יותר ממה שקיוויתי."
"אינני רוצה להיות לבדי, אך יש ברצוני שיעזבו אותי לנפשי."
"אני אוהבת אנשים הגורמים לי לצחוק."
"הצחוק מרפא מחלות רבות."
"מעולם לא החשבתי את עצמי לסמל."
"מעולם לא חשבתי שאצליח בסרטים עם פנים כמו שלי."
"מה שמאפיין אותי ככוכבת קולנוע הוא שהצלחתי נגד כל היגיון; בכל אחד מן השלבים של הקריירה שלי הייתי מחוסרת ניסיון."
"ביקשו ממני לעשות דברים שאותם לא היה בכוחי לבצע; ביקשו ממני לשיר את השיר 'פנים מצחיקות' בעוד שלא ידעתי לשיר, ולרקוד עם פרד אסטר בעוד שלא ידעתי לרקוד, ולעשות כל סוג ומין של דברים שאותם לא הייתי מוכנה לעשות. ניסיתי כמו משוגעת להתמודד עם הכול."
"נולדתי עם צורך גדול לחיבה ולאהבת הזולת."
"הטוב שבדברים שבו אנו יכולים להחזיק הוא לאחוז זה בזה."
"כאשר אתה זקוק לזרוע תומכת, השתמש בזרועך."
"נסה ליהנות מכל יום בשלמותו."
"אני חושבת כי העבר עזר לי להעריך את ההווה, ואינני רוצה לקלקל אותו במחשבה על העתיד."
"אנשים, אפילו יותר מאשר דברים, זקוקים להתחדשות, להשבחה ולהצלה; לעולם אל נא תתעלם מאיש."

תמונות: http://thefashiontag.wordpress.com/2012/10/18/audr...

מחווה לאודרי הפבורן: http://www.listal.com/list/tribute-to-audrey-hepbu...
הנשיקה שעמדה במבחן הזמן-עדנה אברמסון :
03/05/14 20:15
13צפיות
ynet-" שנה חלפה מאז מותה של סופרת הילדים האהובה דבורה עומר, פרק זמן המאפשר לחזור אל "הנשיקה שהלכה לאיבוד", כדי לבחון אם ניתן לבנות גשר בין הילדים הישראלים של שנת 2014 לאלה של 1978. למי מותר היה לתת מכות ולמה רק אמא עושה שם הכל בבית? קריאה נוסטלגית": http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4513985,00...
טובי סופר מקריא את ספרו "עץ עם עיניים":
03/05/14 20:29
8צפיות
סרטון על שטף קריאה אצל ילדים:
03/05/14 20:37
6צפיות
הרצאה אינטרנטית מטעם "עץ החשיבה" שעסקה בכלים ליצירת שטף קריאה אצל ילדים: https://www.youtube.com/watch?v=IDfN7v69uSg
סרטון-מסע גילוי בספרייה הלאומית:
03/05/14 20:49
6צפיות
ילדים וילדות בוחרים בנושא אישי שמלהיב אותם, יוצאים למסע בין אוצרות הספרייה, ומגלים חומרים יחודיים ומרתקים: https://www.youtube.com/watch?v=-E8S-Xq10UY
"על הדרך",עם יהודית מליק-שירן ברדיו :
03/05/14 20:56
4צפיות
ברדיו החיים הטובים: https://www.youtube.com/watch?v=xHHsxZRWQUM
קישור לעוד... "על הדרך" / יהודית מליק:
03/05/14 21:27
3צפיות
הכי אהבתי את הספור
03/05/14 21:09
17צפיות
מעשה בשתיל אוזן הפיל  על הצמח שגדל וגדל וגדל עד שיצא מהבית
צמח אוזן הפיל
03/05/14 22:07
8צפיות
תודה על התמונות היפות
04/05/14 07:40
10צפיות
אכן הטבע מעורר השראה
ואם כבר הזכרנו אוזני פיל סרטון:
04/05/14 08:43
7צפיות
תראו מה קורה כשפיל, שמעולם לא הוכשר לנגן בפסנתר, מגיב באופן ספונטני למוסיקת בלוז(לפילים יש קצב, הם רוקדים , ואפילו מנגנים) : https://www.youtube.com/watch?v=hjsu3SGAdLs
באיזה ספר מופיעה התמונה הבאה?
03/05/14 19:12
22צפיות
תמונה נוספת מהספר
03/05/14 21:50
14צפיות
והתשובה
04/05/14 07:49
17צפיות
בארץ אחרת טל ניצן
עוד לא קראתי  למרות שאני מחבבת ספרים מהסוג הזה
על ילדים ישראלים בחול

נכון מאוד אשלינג תודה וקישור:
04/05/14 07:53
7צפיות
ynet-ילדות קרועה בין יבשות, שפות וארצות: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4440468,00...
ספרים על הגירה:
04/05/14 07:59
7צפיות
ynet- אצל הסופרת אולה גרויסמן חוויית הזרות תפסה מקום של קבע. היא רוסיה ללא התרבות, ישראלית ללא המדינה ויהודיה במדינה של נוצרים. אך לרשימת הספרים הבאה היה חלק חשוב בעיצוב זהותה המסובכת והמהגרת
אולה גרויסמן : http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4513999,00...
'זרים בבית' - עליה, הגירה והדרה בספרות ילדים
04/05/14 08:17
15צפיות

(הַדָּרָה, הדרה ש"פ, נקבה. - מניעה, איסור, הוצאה החוצה. בלעז: exclusion.
כדי לזכור את משמעות המילה אפשר להיזכר בצירוף הנפוץ יותר "הדיר את רגליו" ).

קישור: http://www.oranim.ac.il/sites/heb/SiteCollectionIm...
שבת שלום באווירת חג
03/05/14 13:18
10צפיות
"גם אנחנו פה נשיר לך
נשיר ונאחל
שכה ירבו ימייך
ושוב לא נכשל
למרום נישא עיננו
עם כל עם ישראל
ונבקש הביאי לנו
שנת שלום לה נייחל "

מילים ולחן :שייקה פייקוב .