לא מנוהל - רוצה לנהל את הפורום? לחץ כאן.
אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
ברוכים הבאים לפורום זוחלים.
בפורום זה תוכלו לחלוק חוויות, לשאול שאלות, לשתף בידע שלכם, וללמוד עוד על עולם הזוחלים הארצישראלי, ועל גידול זוחלים מחו"ל.
זוחלים הפכו בשנים האחרונות לחיית מחמד נפוצה אולם המידע עליהם עדיין מועט ולעיתים קרובות גם שגוי ודבר זה גורם במקרים רבים לטיפול לקוי בחיה שמסתיים לרוב במותה ובעוגמת נפש גדולה למטפל.
זוחלים בכלל ונחשים בפרט, הם חיות בר נפוצות שיוצרות לעיתים קרובות בהלה גדולה בקרב הפוגשים אותן, בהלה הנובעת מפחד עתיק יומין הטבוע בנו.
מטרתנו היא ליצור קהילה גדולה של חובבים ומגדלים שיוכלו לשתף אותנו בידע שלהם, בנסיונם ובחויות שהם עברו עם הזוחלים אותם הם מגדלים או בהם הם נתקלו בצאתם לטבע וע"י כך ליצור מאגר מידע גדול שיוכל לקדם את כל נושא הגידול והטיפול בחיות מחמד יוצאות דופן אלו, ואת המודעות לחשיבותם של הזוחלים במערכת האקולוגית .
נשמח לפתוח עולם קסום ומיוחד זה לאנשים שעד כה לא היו מודעים לקיומו ולחשוף גם בפניהם את היופי והכיף שבגידול זוחלים
ואת החיים המעניינים שלהם בטבע.
הינכם מוזמנים להיצטרף לקהילה שלנו ולקחת חלק פעיל בדיוני הפורום.
נבקש לשמור על כללי הפורום (שפה יפה,נימוס ושמירה על קשר לנושא הפורום).
תהנו.

חרדון
28/05/10 14:36
5צפיות
שלום לכולם יש לי שאלה
לחדון יש בצידי הראש שתי חורים בכל צד חור  האן החורים האלה הם אוזנים?
או משהו אחר?
אתה צודק
28/05/10 15:53
3צפיות
החורים = אוזניים
º
תודה
28/05/10 19:17
1צפיות
עזרה בזיהוי נחש
25/05/10 20:14
7צפיות
אני לא מצליח להעלות לפה תמונה אז אתן קישור לתמונה שלו בפייסבוק, הוא צולם בבירכת צפירה במדבר יהודה
º
לא ניתן לראות את התמונה
25/05/10 20:41
2צפיות
º
עכשיו כן, תודה
25/05/10 20:57
3צפיות
הנחש הוא זעמן דק,נחש נפוץ במדבר יהודה
25/05/10 21:23
32צפיות
ובנגב,לא ארסי ולא מסוכן
º
תודה רבה
25/05/10 23:54
האם גידול עקרבים הוא חוקי?
23/05/10 12:20
65צפיות
הרי גם הם ארסיים..
אגב, למה זה חוקי לגדל טרנטולות? הם לא ארסיים?

אשמח לתשובות,

תומר.
חוקי
23/05/10 14:04
24צפיות
כולם ארסיים, יש בעלי ארס מסוכן יותר ויש שפחות..
הקביעה אם גידול בעל חיים מסויים חוקי או לא
24/05/10 13:50
19צפיות
לא נקבעת לפי ארסיותו.
אז למה אסור לגדל נחשים ארסיים?
24/05/10 14:08
24צפיות
ותגיד, העקרבים לא יכולים לעקוץ א הבעלים? זה לא מסוכן?

גם אם היו משלמים לי לא הייתי מגדל עקרבים...
קודם כל יש לך מזל
24/05/10 14:41
20צפיות
כי אף אחד לא ישלם לך לגדל עקרבים..........אז למזלך לא תיאלץ כנראה להתמודד עם הדילמה הקשה הזו.  :)
דבר שני כן, עקרבים יכולים לעקוץ את הבעלים, כלבים יכולים לנשוך, חתולים יכולים לשרוט ותוכים יכולים לעוף לתוך העין ולהוציא אותה.
אבל שוב, כשתמצא מישהו שמוכן לשלם בשביל שאני אקח את הסיכונים תודיע לי.

עם זאת רוב העקרבים שמגדלים בדר"כ אינם מסוכנים לאדם, או עקב עוקץ מנוון או רעילות נמוכה.
אבל, אבל, אבל!
24/05/10 16:09
15צפיות
איזה השוואה עשיתה לנו פה

אתה משווה תוכי לעקרב?
זה כמו שתשווה עכבר לאריה
אבל עכבר יכול לנשוך אותך!
אם רואים נחש או עקרב אז מיד הורגים אותו לפני שיהרוג אותך, רוב הכלבים לא נודכים אותך למוות...
º
*לא נושכים
24/05/10 16:09
10צפיות
הידע שלך בבעלי חיים כנראה לא רב
24/05/10 17:58
15צפיות
אני לא אומר את זה כהעלבה.
אז קבל כמה עובדות:
א. רוב העקרבים לא קטלניים לאדם.
ב. הרוב הגדול של הנחשים לא ארסיים.
ג. לא עקרב ולא נחש רוצים להרוג או לפגוע בך, אתה לא טרף שלהם והם ינסו לברוח ממך בכל מפגש מקרי ביניכם, עקיצה או הכשה שלהם תגיע רק במידה וזהו המוצא האחרון שלהם במצב שאתה מאיים עליהם.
ד. גם כשנחש ארסי מכיש, חלק גדול מהפעמים הוא יזריק כמות קטנה של ארס, (לפעמים בכלל לא) בכדי להרתיע אותך ולא כדי להרוג, ( ארס יקר, לא שווה לבזבז סתם ).
כך שהמשפט שלך, להרוג נחש לפני שהוא הורג אותך הוא משפט שגוי מן הבסיס מכיוון שאין לו שום אינטרס לפגוע בך.
ה. כתוצאה ממה שכתבתי למעלה, רוב ההכשות נגרמות ע"י או דריכה על נחש בשדה, או ע"י התגרות בנחש ומשחק איתו.
וכמעט כל ההכשות הללו נגמרות ללא שום פגיעה משמעותית באדם.
לרוב זה כואב, לא נעים ומלחיץ אבל לא קטלני.
ו. אם תעשה סטטיסטיקה של פגיעות ע"י כלבים לעומת פגיעות ע"י נחשים ועקרבים כנראה שתמצא שכלב מסוכן פי כמה וכמה.

מוזר מאוד...
24/05/10 20:26
10צפיות
אתה לא שמעת בקיץ שעבר על האתיופי ההוא שעבד בשדה,שעקצה אותו דבורה ואז נחש? אחרי שעקצה אותו דבורה הוא התמוטט, הוא היה על השדה ולא זז, אחרי כמה דקות הנחש הכיש אותו, אז על מה אתה מדבר? הוא לא זז, לא איים, אז למה הוא הכיש אותו?
אני תמיד שומע בקיץ על הכשות..

שאלה אלייך אם תראה עקרב, לא תהרוג אותו?

לי יש קצת טראומה מזה, כי לפני כמה שנים באולם הצגות באו שחקנים+ציוד מרמת הגולן לעשות הצגה, כנראה שבתוך אחד מערמות החציר היה עקרב צהוב והוא טיפס על התקרה, נפל לתוך החולצה של סבא שלי ועקץ אותו הוא לא איים עליו ולא עשה לו כלום...
וזה עוד היה עקרב צהוב..
אני לא הייתי לוקח סיכון, החיים שלי חשובים לי ואני לא יודע מה אעשה בעת לחץ שהוא עלול לעקוץ אותי (הכוונה שאני עלול להראות מאיים)...

אגב, אני מבין הרבה בבעלי חיים, אולי קצת פחות בזוחלים..
אתה מדבר כאילו אתה חי בתוך קומונה של עקרבים..
24/05/10 20:36
9צפיות
הסיכוי שלך לפגוש אחד בסביבה המחייה שלך כלכך נמוכה שזה קצת אבסורדי להתעסק עם זה...
כמו שאמר זה שמעלייי יש לך יותר סיכון לחטוף ביס מכלב שהבעלים שלו לא סגר את השער של הבית מאשר להתקל בלהקת עקרבים ששמה לה מטרה לתקוף אותך
מאיפה אתה יודע איפה אני גר?
24/05/10 20:40
8צפיות
תאמין לי שאני מקבל 10 נשיכות כל יום, וזה לא מתקרב לפחד של עקיצה של עקרב, בית חולים, טראומה וזה...
ה10 נשיכות שאתה מקבל כל יום רק מחזקות
24/05/10 20:52
12צפיות
את מה שאמרתי...
º
יש הרבה עקרבים בחדרה?
24/05/10 20:59
8צפיות
קודם כל לא
24/05/10 21:31
9צפיות
לא שמעתי על אתיופי שעקצה אותו דבורה ואז הכיש אותו נחש .
הסיפור הזה הוא פשוט שקר מגוחך, לא יודע איפה שמעת על זה אבל אין לזה קשר למציאות.
1. אם עקצה אותו דבורה והוא התעלף זאת אומרת שהוא אלרגי, זתומרת שמהעקיצה של הדבורה הוא נכנס להלם אנאפילקטי ומת מהדבורה.
אין קשר אם נחש הכיש אותו או לא.
2. הסיכוי היחידי שבנוסף לדבורה נחש הכיש אותו זה אם הוא התעלף על הנחש ואז הנחש כתגובה הכיש אותו, ברור לך שהסיכויים לדבר כזה הם מגוכחים.
3 לא, אני ממש לא אהרוג עקרב, גם לא נחש, גם לא שום בעל חיים, אין בארץ שום בעל חיים שמאיים על בני אדם.
אין אין אין, לא תמצא חיה בארץ שתתקוף אותך סתם ככה בשדה.
4. לא יודע מה היה עם סבא שלך, למרות שלדעתי אם הסיפור היה לפני כמה שנים אז אתה כנראה לא ממש זוכר אותו נכון כי הוא נשמע לקוח מסרט אימה סוג ז'
5. ישנם מספר מינים של עקרבים צהובים, כך שכשהוספת שהעקרב שעקץ את סבא שלך היה צהוב לא ממש תורם לעלילה.
6 הסיכון שאתה תיקח כשתנסה להרוג עקרב או נחש גדול פי 1000 מאשר פשוט להסתכל עליו או להסתובב וללכת.
כמעט כל הכשה או עקיצה נגרמת בגלל "גאון" שמנסה להרוג את הנחש, נותן לו מקל בראש, בסוף משפד לו את הצוואר, ומנסה להעיף אותו ומצליח להעיף אותו על מישהו לידו או על עצמו.
כנ"ל עקרבים, אתה תנסה לדרוך, תחטיא, יתפס לך על המכנס ויעקוץ.

דרך אגב,
לא, אתה לא מבין בבעלי חיים, אתה לא מבין בכלל בבעלי חיים ואפילו פחות מזה בזוחלים.
שכחתי
24/05/10 21:33
6צפיות
סבא שלך חי אחרי העקיצה?
הסיפור הזה הוא לא שקר...
25/05/10 10:53
4צפיות
הוא עבד בשדה, עקצה אותו דבורה והתעלף, צחקו על זה בעיתונות "שני עקיצות ביום אחד" "נחש קטלני הכיש עובד בשדה שהתמוטט מעקיצת דבורה"

בשבילך, ערכתי חיפוש ומצאתי את הכתבה:http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3711239,00...
מה תגיד עכשיו? אחרי שהוכחתי עם הכתבה זה עדיין שקר מגוחך?
כאן יש עוד הרבה הכשות:http://www.hyperviper.co.il/articles.php

אתה טועה, צהובים הם יותר מסוכנים, לשמחתי סבא שלי עבר בשלום את העקיצה, אבל הוא היה מאושפז שבועות בבית חולים, והוא מספר שהעקיצה היא כמו חרב בלב. אגב, העקיצה הייתה בלב.

אז מה תעשה אם תראה עקרב בבית שלך? אני בטוח שלא תעזוב אותו בשקט ותלך לישון על ראש שקט, כי הוא עלול לעקוץ אותך\את אחד הילדים שלך בלילה.

http://www.mako.co.il/news-israel/local/Article-0a...

"אין אין אין, לא תמצא חיה בארץ שתתקוף אותך סתם ככה בשדה."-
שגוי מהיסוד.

אתה מוזמן לבחון אותי, תאמין לי שאני מבין.
אני מבין ששמת קישור ולא קראת אותו בעצמך
25/05/10 18:02
7צפיות
1.הבחור שעקצה אותו דבורה התמוטט לתוך שיחים, שם הכיש אותו הצפע שהיה בתוך השיחים והבחור נפל עליו.
זה לא שהוא שכב באמצע שדה ואיזה צפע החליט לבזבז עליו קצת ארס.
אלא שהוא נפל על השיחים שבהם היה צפע.
2. תבדוק עקרב בשם עביד צהוב, הוא צהוב ולא מסוכן, אז הנה הלכה לך התאוריה על עקרבים צהובים.
3. סבא שלך קיבל עקיצה בחזה, לא בלב, אלא בחזה, יש הבדל די עצום.
וחוץ מזה שאם אתה טוען שמדובר בעקרב צהוב ועקיצה בלב? זה לא מעודד אותך שסבא שלך התגבר על זה? זה לא גורם לך לחשוב בדיוק ההפך על עקרבים?
4. שמע, נכנסת לפורום של אנשים שמתעסקים ומגדלים נחשים ועקרבים במשך שנים, הידע שיש פה בפורום בנושאים אלו הוא עצום.
אז להכנס לפה ולקבוע עובדות שמשתתפים פה אומרים לך שהן לא נכונות זה במקרה הכי פחות גרוע טיפשי.
לך, תפתח ספר, תתחיל לקרוא, תפסיק לסמוך על דברים ששמעת מדודה של חבר של סבתא.
וגם - נחשים הם ערך טבע מוגן
24/05/10 20:13
10צפיות
ואסור לפגוע בהם
ראית נחש ליד הבית קרא ללוכד נחשים
ראית נחש בטבע- פשוט תתרחק מהמקום
אני מוכן בכיף להחזיק עקרב
06/06/10 05:27
10צפיות
אבל בעכבר אני לא אגע / אשחק אלא אם כן אני צריך להאכיל איתו משהו... כנ"ל לגבי אוגרים. פשוט לא סובל את החיות האלה ולא אוהב לגעת בהם.

מצד שני - יש לי עקרבית ואני מחזיק אותה בכל הזדמנות שיש לי (בלי להטריד אותה יותר מידי )
מצאתי חבר בחצר
23/05/10 10:04
7צפיות
מצאתי חבר בחצר
יש למישהו מושג מה זה ?
עם הראש בקיר
23/05/10 10:06
5צפיות
עם הראש בקיר
מידה 43 בשביל השוואה
צולם בגליל מערבי תחתון
23/05/10 10:10
10צפיות
צולם בגליל מערבי תחתון
לא רחוק מכרמיאל
קמטן החורש.
23/05/10 10:50
5צפיות
לטאה ולא נחש.
מועיל לאדם בגלל שהוא טורף מזיקים שונים.
כמו כל זוחלי הארץ מוגן ואסור לאחזקה.

כתובות אינטרנט מצורפות:
תודה רבה
23/05/10 14:24
5צפיות
לא חשבתי לנסות לגדל אותו, הוא גדל יופי בחצר ...
אחלה חבר מצאת..!
24/05/10 06:58
4צפיות
אין כמו קמטן בחצר.......בעל חיים נחמד ביותר.....
הטלה
21/05/10 18:51
8צפיות
הטלה
הנה תמונה של מה שגיליתי הבוקר בכלוב של הנחשה **הזו**.
ההטלה כללה 5 ביצים מופרות, במשקל כולל של 545 גרם (דיוק השקילה, כרגיל - 5+- גרם). כמו כן , הייתה שם ביצה אחת לא-מופרית. כל הביצים עברו שיקוף בעזרת פנס, בחדר חשוך. הביצה הלא-מופרית נזרקה. יתר הביצים הועברו להדגרה באינקובטור.

הביצים, אחרי הרחקתן מהנקבה.
21/05/10 18:54
5צפיות
הביצים, אחרי הרחקתן מהנקבה.
הביצים המופרות - על המשקל. קל לראות שהביצה הנוספת שלידן אינה מכילה עובר. שיקפתי אותה בעיקר למטרות חינוכיות :)
הביצים (המופרות) במיכל ההדגרה,
21/05/10 18:57
3צפיות
הביצים (המופרות) במיכל ההדגרה,
לפני הכנסתן לאינקובטור.
האינקובטור מופעל, עם הביצים בתוכו.
21/05/10 19:01
7צפיות
האינקובטור מופעל, עם הביצים בתוכו.
האינקובטור הזה הוא הדבר השני הכי חשוב שמופיע בתמונות שהעליתי...
איזה יופי!
21/05/10 19:20
3צפיות
רן, האינקובטור בניה עצמית ?  נראה מעולה !  היה כבר בשימוש בעבר ?
בכל מקרה כבוד ובהצלחה עם הפרוייקט השני  
תודה!
21/05/10 19:41
את האינקובטור בניתי, אבל לא לבד: נעזרתי באדם שיש לו ניסיון רב בתכנון ובניית מדגרות, וגם הטרדתי רבות את דייב ברקר (מ-VPI) בנושא הזה. שניהם עזרו לי מאוד.
לשאלה השניה שלך יש לי תשובה חד-משמעית יותר: האינקובטור אכן היה בשימוש בעבר. אם אני לא טועה בספירה, בקעו בו כבר קצת יותר מ-30 פיתונים מתכדרים.
מזל טוב
22/05/10 19:47
1צפיות
איך המשקל של הביצים ביחס להטלות אחרות שלה ושל נקבות אחרות?
הן נראות ממש גדולות.
תודה.
23/05/10 11:26
8צפיות
הנה קצת נתונים: מועדי הטלה, זהות הנקבה המטילה, מספר הביצים בתטולה, משקל התטולה והמשקל הממוצע של ביצה באותה תטולה. הביצים נשקלו, בכל אחד מהמקרים, במאזני מזון ביתיים שמדייקים עד ל-5+- גרם. בבקשה:
1. 23.6.04, נקבה 3 - הטלת 6 ביצים במשקל כולל של 575 גרם. משקל ביצה ממוצע: כ-95.8 גרם.
2. 27.5.05, נקבה 6 - הטלת 5 ביצים במשקל כולל של 415 גרם. משקל ביצה ממוצע: 83 גרם.
3. 19.7.05, נקבה 5 - הטלת 6 ביצים במשקל כולל של 605 גרם. משקל ביצה ממוצע: כ-108.3 גרם.
4. 29.7.05, נקבה 3 - הטלת 6 ביצים (רק 5 מתוכן מופרות) במשקל כולל של כ-590 גרם. משקל ביצה ממוצע: כ-98.3 גרם.
5. 28.5.07, נקבה 6 - הטלת 5 ביצים במשקל כולל של 430 גרם. משקל ביצה ממוצע: 86 גרם.
6. 27.6.07, נקבה 3 - הטלת 7 ביצים במשקל כולל של 805 גרם. משקל ביצה ממוצע: 115 גרם.
אין לי כרגע נתונים מפורטים אודות משקלי הנקבות המטילות (אני מזמין אותך לחפש את הנתונים האלה בעצמך, בהודעות ישנות שכתבתי כאן בפורום), אבל אני יכול לומר את הדברים הבאים: נקבה 3 גדולה יחסית: כיום היא שוקלת למעלה מ-4 ק"ג. נקבה 5 קטנה ממנה משמעותית, ונקבה 6 קטנה משתיהן. ועוד דבר: כל הנקבות גדלו במהלך התקופה שבה מדובר (מ-2004 עד היום.)

º
אין, אין...
23/05/10 12:23
1צפיות
אין, אין...
23/05/10 12:26
1צפיות
אין לי אלא להצדיע לרמה המקצועית המרשימה
º
תודה. משוחרר :)
23/05/10 14:52
1צפיות
בהצלחה!
22/05/10 20:14
2צפיות
דרך אגב, שקלת את הנקבה לפני ההטלה?
כמו כן, זו הטלה ראשונה שלה? אם לי, אשמח לשמוע האם בעבר היא הטילה אותה כמות של ביצים או לא. קראתי לאחרונה איזה דיון בנושא וזה נראה שלגנטיקה יש לא פחות חשיבות מאשר למשקל הנחשה.
תודה
23/05/10 11:35
2צפיות
לא שקלתי את הנקבה לפני שהטילה, אבל שקלתי אותה הבוקר, אחרי שקראתי את ההודעה שלך. משקלה: 1595 גרם (דיוק השקילה, כרגיל, 5-+ גרם).
בשתי ההטלות הקודמות שלה היה אותו מספר (5) של ביצים מופרות. השנה התוספה לזה ביצה אחת לא-טובה.
הנקבה שבה מדובר (זו שעל ההטלה שלה מדובר בפתיחת השרשור הנוכחי) מסומנת אצלי כנקבה מספר 6. כמו שאפשר לראות מהנתונים שכתבתי בתגובה ליונתן, יש עליה במשקל הממוצע של ביצה בתטולה אצל הנקבה הזו: 83 גרם ב-2005, 86 גרם ב-2007 ו-109 גרם השנה. אני מאמין שזה קשור בעליה במשקל הנקבה לאורך השנים.
תודה.
23/05/10 17:36
2צפיות
זה פחות או יותר מסתדר עם מה שחשבתי, שמספר הביצים תלוי בגנים יותר מאשר בגודל הנקבה ( בגבולות הסביר כמובן.).
איזה יופי...
23/05/10 13:19
1צפיות
כל הכבוד רן! תענוג לראות את הרצינות..
בהצלחה בהמשך!
תודה. אני מעריך ומקווה שיהיה המשך מוצלח:
23/05/10 14:55
2צפיות
גם הדגרה מוצלחת של הביצים הנוכחיות, וגם הטלות נוספות. עם קצת מזל, אולי תהיה גם השרצה או שתיים, אבל בזה אני לגמרי לא בטוח. צריך לחכות ולראות...
לחפש,להפוך,להרים ו...להחזיר?
20/05/10 17:30
7צפיות
לפני מספר ימים העלתי שאלה שנגעה לעניין החיפוש האקטיבי (להבדיל מחיפוש פסיבי שבו רק מסתכלים).
פרט לנציג הפקחים הדרומי (בלי נימה רעה!) לא היו תגובות.
התגובה שלי היתה סרקסטית אבל בכתב קשה להעביר טונים כנראה ...

למען הגילוי הנאות הח"מ אינו חף מהפיכת אבנים והרמת קרשים בשטח.
בנעורי הפכתי אלפי סלעים וחלקם ביציאות ציד מסודרות בהנהגתו של יעקב פסח וחלק מהנחשים היפים שראיתי ושאת חלקם גם אימצתי לתקופות,היו ממצאים מיציאות כאלו.
ברור לי שעניין ה"אימוץ" אינו חוקי ושאף אחד כאן לא מדבר על לקחת נחשים מהשטח הביתה אבל כנראה שהמרחק בין לקחת ו"סתם" למצוא בכל דרך אפשרית מספיק גדול על מנת שהחיפוש האקטיבי יהיה "בסדר".
הרבה מרכאות (" ") אבל המסר ברור.
כל הנחשים המגולגלים שהצטנפו מתחת לכובע וקלואז-אפים של ראשים באויר מקורם בהעמדה אקטיבית לצרכי צילום.
אם מישהו מצא ככה נחש בטבע וצילם , אשרי המאמין...

דעתי,מעניינת או פחות ככל שתהיה, היא שאין פסול ב"עיכוב לצרכי חקירה" כל עוד לא נגרם נזק לנחקר.
אבל משום מה נדמה לי שכולם כאן ככה ואף אחד לא מוכן להודות בזה...
או שאולי כן...

אשמח לשמוע את דעתכם הכנה בנושא.
ומבטיח לא להלשין
º
מצטער,אבל אני לא אוהב שאוכלים אותי.......
20/05/10 17:54
3צפיות
º
בך נטפל אחורי זה
21/05/10 19:03
תגובה
20/05/10 19:15
6צפיות
אני לא מוצא פסול "בהפיכת אבנים" במידה ומחזרים בדיוק לאותו מקום .

עדיף כמה פלאשים של מצלמה  ממכת טוריה  ותמונות של גוויה  
מסכים איתך בהחלט אבל זו לא השאלה...
21/05/10 16:08
2צפיות
השאלה היא אם כן או לא ולא מה פחות גרוע.

אשתי למשל מעודדת אותי לנסות "למצוא" נחשים תוך כדי ניקוי הגינה.
אני מעדיף להתקל בהם בצורה טבעית בדרך לזריקת האשפה ...
ניסתי כבר כמה פעמים וזה לא עבד...
לדעתי אין בכך שום פסול.
20/05/10 19:30
4צפיות
ראשית, אני צריך לסייג את דברי ולומר שהפיכת אבנים לצורך צילום זוחלים נחשבת להטרדה של בעל החיים גם כאשר הוא לא בשמורת טבע ולכן למעשה מדובר במשהו לא לגמרי חוקי.

עם זאת, כדי לצפות בזוחלים באיזורים מסויימים, בד"כ צריך להפוך אבנים וכדי לצלמם לפעמים צריך לביים.
כל עוד זה נעשה בעדינות וללא פגיעה או הצקה ארוכה מידי( או לקיחת הנחש הביתה לצרכי "בוק" והחזרתו לשטח בהזדמנות...) אין בכך שום פסול לטעמי.

מה שכן, לדעתי זה היה הרבה יותר אפקטיבי ומועיל אם המציאות והתצפיות האלו היו מתועדות ע"י החובבים. אני אישית כמעט ולא מתעד ואין לי ספק שאם הייתי מתעד לתצפיות האלו היה ערך רב יותר מאשר סיפוק אישי.( כולי תקווה שממש בקרוב תהיה באפשרותי אפשרות תיעוד נוחה, מהירה וזמינה).
אני גם בדיעה שאין בזה רע כל עוד החיה
20/05/10 21:33
3צפיות
לא מעוכבת זמן רב ולא מוחזקת בצורה גסה.
מה שכן יש בעיה מבחינת הפורום לעודד אנשים להפוך אבנים ולהתעסק עם נחשים בטבע עקב בעיית החוק.
גבולות
21/05/10 12:13
2צפיות
לפני הפרטים, אני לא מסכים אתך שבפעילות מהסוג המתואר לא נגרם נזק. תמיד נגרם נזק, וגם אני גורם נזק. החיפוש מצריך פגיעה בבית הגידול, וההודעה של טלבי לא לחלוטין לא במקומה. הפגיעה הפיסית עשויה להיות משמעותית (ניסית פעם לטייל באזור שמישהו הפך שבוע לפניך? זה לא נעים בכלל).

בנוסף, ההטרדה שנגרמת לחיות שנמצאות לא מבוטלת. לפעמים מוציאים את החיה מתחת לאבן, לפעמים מפריעים להזדווגות, לפעמים מוציאים ממחילה, לפעמים נשברים כמה ענפים של שיח. תמיד יש פגיעה. גם בסקרים שמטרתם היא שמירת טבע. לא נכון לנסות ולהציג את זה אחרת.

שתי שאלות צריכות להשאל לדעתי- האם הפגיעה תורמת משהו (במישרין או בעקיפין) לשמירת טבע, והאם הפגיעה היא מידתית.

אם הדבר מתבצע במסגרת סקר והנתונים הנאספים ברי הצגה למקבלי החלטות, או כאלו שניתן לנתחם וללמוד מהם לגבי האופן שבו נכון לנהל את השטח- מצוין. אין וויכוח שזה שווה את זה.

אם הדבר מתבצע במסגרת סיור לימודי ו\או חינוכי- אין ספק שיש תועלת בכך- אבל- אין הצדקה לעשות את זה בכל זמן ובכל מקום. אפשר ללמוד ולראות בעלי חיים גם מחוץ לאזורים רגישים, וכו'.

אם מדובר בסיור "בשביל הכיף"- גם חשוב. הרי הרבה מהמומחים של היום הם המתלמדים של אתמול. אבל לא בשמורות, לא באזורים רגישים. לרוב המתחילים הם אלו שלא יודעים לשים את הגבולות במקום הנכון.

לגבי מידתיות הפגיעה- צריך לשקלל את כמות האנשים, גודל השטח, רגישותו והתכיפות בה מפריעים בשטח הזה,
כמו גם את האופן שכל אחד מהנוכחים מתנהל עם חיות בר. ראה דוגמאות בהמשך.

1. בשמורות טבע, פעילות כנ"ל עפ"י היתר בלבד, ללא יוצא מן הכלל. כל פעילות חיפוש כזו צריכה להיות מתועדת בצורה מקצועית ודיווח צריך לעבור הלאה.

מחוץ לשמורות טבע, עפ"י חוק המגבלה היחידה היא כפי שצוין כאן- אי הטרדת חיית בר. המחפש צריך לפעול בגדר הסביר, ולהיות מסוגל להגן על מעשיו אם יידרש. מעיון בגלריות של חלק ממכרינו המשותפים תיווכח בקלות שלא כולם יוכלו.

2. גבולות
כולנו כאן מכירים את כולנו, במידה כזו או אחרת. לכל אחד כאן גבולות קצת שונים.

יש כאן כאלו שבשביל להחזיק את החיה ביד, הם מוכנים שהיא תאבד זנב.
יש כאלו שבשביל הצילום יגרמו לבעל חיים להקיא או לחלופין יתפסו עבורו טרף ויאכילו אותו.
יש כאלו שיסתפקו בלצלם עכן אחד או שניים בלילה, ויש אחרים שיוציאו כל עכן ועכן שהם יראו מהחול.
יש כאלו שיצלמו בשמש שתי דקות, ויש כאלו שימשיכו וימשיכו.
יש כאלו שיהפכו אבנים שגדולות בהרבה מיכולותיהם ואולי יפגעו בבעלי החיים, ויש כאלו שלא.
יש כאלו שיטרחו להחזיר כל אבן למקומה, וכאלו שמתעייפים.
יש כאלו שיבקרו בכל שטח פעם בשנה, ויש כאלו שיהפכו אותו שוב ושוב ושוב עד שימצאו את הנחש הנדיר שהם רוצים להעלות את התמונה שלו בפורום, ולא ישאירו אבן אחת במקומה.
יש כאלו שיראו נקבה שעומדת להטיל, ויקחו אותה "רק עד שהיא תטיל" ו..

מה לעשות, אנחנו חיים בתוך עמנו ומכירים את חובב הזוחלים הממוצע. ומה לעשות, חובב הזוחלים הממוצע הוא אגואיסט שהרבה ממה שמעניין אותו זה לספר לאחרים מה הוא ראה. אז אתה לא כזה, ואסף לא כזה, ועוד כמה לא כאלו- אבל צריך להודות שלא מעט הם כן כאלו.

זה ענין של גבולות, ואני לא מאמין שאנחנו נסכים בקלות סביב הנושא הזה.
אני חושב שאני מכיר מגוון רחב של אנשים מהתחום, ויכול לספר שמי שהוא בצד שלנו- מוצא את המסגרות והסיטואציות גם לראות חיות וגם לתרום למחקר ולש"ט.

ולגבי האחרים- שהם לא משלנו- אני חושב שאנחנו כקהילה\ פורום\ אגודה צריכים לשים את הגבולות על השולחן.
או שלא הובנתי או שלא הבנת...
21/05/10 19:03
2צפיות
* הפיכת אבנים וחיפוש אקטיבי,עדין ומבוקר ככל שיהיה,אינו נראה לי.
נכון,זה בעיה למצוא נחשים רק בשוטטות אינסופית והתקלויות מועטות אבל זה מה יש.

* ההערה הסרקסטית היתה לגבי זה שטלבי כ"כ מרוצה מזה שהנחש "נמצא" באמצע שיזוף ולא הוצא מתחת לאבן בזמן שבתמונה רואים בבירור שהוא מוחזק בידו של הצלם או של אסיסטנט אדיב...
משהו בסגנון של "זה נבלה וזה טריפה" אם להקצין את הנושא...

* לקיחת פרטים הביתה לצילומי בוק,"אימוץ" או סתם "רק עד שהיא תטיל",אסורה על פי חוק ואינה מקובלת בשום קנה מידה ולכן גם לא עומדת כאן על הפרק ובטח שאין כאן מקום לדיון.
הנושא הנידון הוא עד כמה רחוק אנו מוכנים ללכת על מנת להשיג צילום טוב או סתם בכדי לראות דברים מיוחדים מבלי לדווח על כך בפורום.
לכך התכוונתי במונח "עיכוב לצרכי חקירה". לא עוצרים ולא אוסרים. מעכבים לחקירה שבסיומה ה"חשוד" משוחרר ללא פגע. (כמובן שזה בהנחה והמעכב הוא איש שומר חוק ולא איזה ג'ורג' מהשב"כ ... )

* "שלנו"? על מי בדיוק מדובר?
אני מכיר אישית אולי 4 אנשים כאן בפורום ועם עוד 2-3 יצא לי לדבר בטלפון.
זה שיש לי מכנה משותף עם חלק כזה או אחר מחברי הפורום עדיין לא עושה את זה "שלנו".
אני מודה (תרתי משמע) שהוזמנתי לסקרים/סיורים/תצפיות וכדומה אבל את אלו שהייתי מוכן לקחת איתי למטרות זהות אני יכול לספור על יד אחת כי קרה לי כבר שאורחים שהצטרפו חזרו לאחר מכן ולכדו את אותם הפרטים שראינו ביחד.
סיבה טובה אולי להזמין רק את הבאמת רחוקים מבאר שבע למשל

* התואר "מר" ניתן לצערי כקידומת גנאי בימינו ופחות מתוך כבוד.
פועלה של הרשות בימים אלו פחות מוכר לי בתחום הזוחלים אבל באזור המים והדגים יש לי לא מעט ידע.
אם פעם זה היה מר קלר,היום זה מר סונין ומר אנג'וני וגם במידה מסויימת מר מלכא אם מסתכלים על המכלול ולא רק על הרכיבים...
מספיק לקרוא את הפרוטוקולים של הישיבות הארוכות (55 דקות למשל) שדנות בגורלם של הדגים בכנרת או חייהם של אנשים ולראות את היציאות המטופשות של הנוכחים ולפעמים גם את סילוף העובדות בכדי לקבל את ההרגשה שאין על מי לסמוך.
במידה מסויימת יש לי ולך (עד כמה שיצא לי לראות במהלך השנים האחרונות על גבי הפורומים השונים) כמה וכמה מכנים משותפים שיכולים ליצור תחושה של "אנחנו".
כנ"ל לגבי טלבי ואולי פקח או שניים נוספים.
ככלל,הגוף שאתה משוייך אליו ממוקם אצלי איפושהוא בסוף,סוף,סוף הרשימה של המוזמנים...

כואב אבל ככה אני מרגיש.
גם קצת סוטה מהנושא...

זהו בינתיים,
שבת שלום.

מי מגדיר את הגבולות?
21/05/10 13:31
1צפיות
באופן תיאורטי כל הליכה על שביל שאיננו סלול פוגעת בטבע. השאלה היא מי קובע את הגבולות שאתה מדבר עליהם.
אני חושב שזה בעייתי לקבוע ש"אנחנו צריכים לשים את הגבולות על השולחן". למי הכוונה, לגולשים בפורום זוחלים בתפוז??
שיפור יכול להגיע רק לאחר חינוך האוכלוסיה. זו לא הברקה שלי אלא כך זה מתבצע בכל העולם.
גם אני בילדותי ביליתי את רוב שעות היום בשדות בחיפוש אחר כל מה שזז - חרקים, דו חיים, זוחלים ויונקים. מה לעשות שבאותה תקופה לא היה אינטרנט ולא היו פורומים שדאגו ליצור מודעות בציבור, כולל הרט"ג.
גם היום, אם תעשו סקר מהיר עם חבריכם או בני המשפחה שאינם שותפים לתחביב סביר להניח שרובם המוחלט בכלל לא יודע שהזוחלים מוגנים בארץ, ובטח שלא על הסטאטוס העגום שלהם בטבע הארץ ישראלי. למה? כי לרט"ג חשוב יותר להציג כתבות שמראות את מר אריה קלר מחרים כרכני תירס מילידים מאשר להעלות קמפיין מסודר שמסביר את חשיבות שימור הטבע.

לגבי סיורים, הפתרון זהה לדעתי. יצא לי לראות כאן המון שרשורים של תמונות של זוחלים שנמצאו בסקר זה או אחר ובסיורים של חברי הפורום. לעומת זאת לא נתקלתי עדיין בהזמנה לחברי הפורום להצטרף לכזה סיור או סקר.
ברור שיציאה בקבוצה גדולה ומאורגנת שבה כל המשתתפים יכולים ליהנות מבעל חיים מסוים עדיפה על פני טיולי סולו שבהם יש סיכוי שילכדו את אותו פרט שוב ושוב. במסגרת כזו גם אפשר לחנך לגבי אופן החיפוש בצורה שלא תפגע באזור או בבעלי החיים. נכון להיום אני מכיר רק קהילה אחת שמוציאה סיורים מודרכים כאלו ללא תשלום. אשמח להכיר נוספות במידה ויש.

נקודה נוספת, מי שרוצה לראות זוחלים בטבע צריך להפוך אבנים! צפרים, למשל, לא צריכים להפוך אבנים...

כמובן שאפשר לקבוע חוקים חדשים שאיש לא יתייחס אליהם וכמובן גם שאיש לא יאכוף. מי שרוצה לשפר את המצב צריך ללמד ולא להעניש.

קצת תגובות
21/05/10 14:44
7צפיות
אהלן,
התיחסות למספר נקודות שהעלית-

* לא בהכרח הבאתי כאן תגובה מטעם הרט"ג, אם כי התגובה שלי מבטאת גם את המותר על פי חוק.

* צריך ללמוד להבדיל בין סוגיות- הרט"ג עוסקת במגוון אדיר של תחומים, ואי אפשר בכל דיון שכל אחד ישפוך את כל מה שיש לו בבטן ולא רלבנטי- בין אם מוצדק ובין אם לאו. אין קשר ישיר בין פעילות למניעת הברחות לבין פעילות למניעת פגיעה בערכי טבע מוגנים בארץ וכתבה שקלר מדבר בה על הברחות לא באה על חשבון פעילות אחרת. (אגב, אריה קלר הוא האדם היחיד שזוכה לקידומת מר במאה הנוכחית, בכל מקום בו מאוזכר שמו, ... )

* לא דובר כאן על רוב הציבור. רוב הציבור לא הופך אבנים, והדיון הוא סביב היפוך אבנים וחיפוש אקטיבי. לכן כל מה שכתבת על חינוך וכו' פחות רלבנטי. כל המשתתפים יודעים ומכירים- ויש הבדלי אג'נדות שחינוך והסברה לא יפתרו.

* צפרים לא הופכים אבנים, אבל הם כן מטבעים ציפורים. ולשם טיבוע ציפורים צריך נסיון מוכח, פיקוח - ורשיון (!). לתשומת לבך.
אף אחד לא מונע מאיש לצפות בזוחלים פעילים, מקרוב או מרחוק, כפי שעושים צפרים.

* גבולות- מי קובע? יש גבולות שהחוק והתקנות קובעים, יש מקרים אפורים שמועלים להכרעת בית המשפט-
אבל יותר חשוב מזה, קובע הציבור וקובעת הקהילה. יש לא מעט אנשים שעוברים את הקו (גם בהקשר המדובר של פגיעה בשטח, וגם בנושאים אחרים כמו האופן שבו הם דואגים לחיות שלהם ותנאי ההחזקה, הברחות וכו'), ואנחנו כקהילה לא תמיד מתנערים באופן פומבי מספיק מתופעות כאלו. זו המשמעות של פורום פעיל, או אגודה פעילה, בעיני.

* כתבת שסיור בקבוצה גדולה תמיד עדיף על סיור סולו. מבחינת נזק לשטח, אני לא מסכים בכלל. כמות האבנים שנהפכות וכמות החיות שמוצאים עומדת ביחס חיובי לכמות האנשים. ולכן, ככל שהקבוצה גדולה יותר, הנזק לתא השטח המסויים כנראה גדול יותר.

* בענין הזמנת גולשים להשתתף בסקרים- הנושא הוא עתיק יומין ונידון כאן מספר פעמים.

כמי שאחראי לביצוע סקר אתה מחוייב לעמוד בתנאי ההיתרים (מול רט"ג, צבא וכו'), להצליח לאסוף מידע לפי הקריטריונים הנדרשים (כדי שמהנתונים יהיה אפשר ללמוד משהו) ואתה גם אחראי במידה כזו או אחרת לקבוצה שאתה מוביל. וגם לא על כולם אפשר לסמוך.
בפועל, אם אתה לא מכיר את האנשים שמגיעים, יש תקלות. לא כולם רושמים, לא כולם ממושמעים, לא כולם מקפידים על בטיחות וכו'. ותמיד יש איזה אדון עולם, מומחה בעל שם עולמי, וחס וחלילה שיתערבו לו.
בקיצור, אי אפשר לצפות שבאופן מיידי כל מי שרוצה להצטרף- יוזמן.

עם זאת, בשנים האחרונות היה שיפור משמעותי בענין, ושיתוף הציבור בסקרים הולך וגדל- לטוב ולרע.

* בענין ההברקה שלך, חינוך ואכיפה מגיעים יחד. חינוך- יש לו מקום טרם ביצוע עבירות. אכיפה- במעמד ביצוע ואחרי ביצוע עבירות.
(מה, לא היה ידוע שסחר בשנהב מביא לפגיעה קשה באוכלוסיות פילים? .. אז מה, היה קמפיין חינוכי טוב ועכשיו הפילים ניצלו? .. ובענייני הברחות, למשל, אנשים שמבריחים זוחלים בסכנת הכחדה (סייטס1, למשל), לא יודעים שהדבר אסור ופוגע באוכלוסיות? ..)
היום, בעידן האינטרנט, קשה להגיד שאנשים לא חשופים למידע. יש מי שמתייחס, ויש מי שלא.

שבת שלום.
ובכן...
21/05/10 15:30
1צפיות
ברשותך אחדד מספר נקודות שהתייחסת אליהן :

* אם תשים לב, לא התייחסתי כלל לנושא ההברחות שהוא סוגיה שונה לגמרי, שגם בה לדעתי לא הכל שחור ולבן אבל זה דיון אחר. בהחלט אני מצפה מגוף שגובה ממני אגרה שנתית (לדעתי ללא שום תמורה, זה פשוט החוק) להשתמש בחלק מהסכום להגברת המודעות בקהילה.

* אולי לא הייתי ברור בהודעה אבל וודאי שלא התייחסתי לחינוך כלל הציבור בנוגע לאופן שבו יש להפוך אבנים , אלא לאותם חובבי הזוחלים שרוצים לצפות בהם בטבע ואולי לא מודעים לצורה הנכונה לעשות זאת. במקום שילמדו עם הניסיון אפשר ללמד אותם מניסיוננו.

* לגבי צפרים, מה שניסיתי לומר זה שהם אינם צריכים להפוך אבנים מכיוון שהציפורים שהם מחפשים מתעופפות בגלוי מעל ראשיהם. לא דיברתי על הטבעה אלא רק על צפייה לשם הנאה.

* מסכים שאנחנו צריכים ליישר קו בנוגע להתייחסות ל"עבריינים" אלו, אך האם זה לא חינוך?

* הנזק לשטח הוא פרופורציונלי גם לדבקות במשימה... יש אנשים שלא יעצרו עד שלא יבדקו תחת כל אבן קטנטנה. השאלה היא מה עדיף, כמות קטנה של סיורים מקיפים או הטרדות יומיומיות בהיקף קטן יותר.

* לגבי נושא הסקרים. בוא נקרא לזה סיורים. הרי לא כל יציאה לטבע היא במסגרת סקר. בנקודה הזו אני חושב שזה קצת מתנשא לומר שאני הוא מוביל או מפקד הסיור... ברור שמי שיחרוג מכללי ההתנהגות הבסיסיים הנהוגים בסיור לא יוזמן בעתיד אך כאן שוללים משתתפים מראש.

* לגבי רמת החשיפה באינטרנט אני מפנה אותך לעשרות השרשורים האחרונים בנוסח - " ראיתי נחש, הרגתי אותו. הוא היה מסוכן?..." כמו שאתה יכול לראות, זמינות המידע ברשת לא מונעת בורות.

שתהיה שבת שלום. נהניתי מאוד מהשיחה, מצפה להמשך...
אי אפשר ...
23/05/10 15:10
3צפיות
אי אפשר כמעט לצפות בזוחלים בטבע מבלי להטריד אותם ברמה זו או אחרת. גם אם הלכת לך בשטח, ראית נחש או חרדון משתזף והתקרבת אליו, כבר גרמת לו לטירדה מאחר והוא לא מעוניין בקירבתך.
כעת, השאלה הנשאלת (וכבר נשאלה) היא, איפה הגבול? כלומר, מהי הטרדה סבירה ומהי הטרדה שאינה סבירה?
זוחלים (כמו מרבית בעלי החיים) שאינם בראש שרשרת המזון, חווים מידי פעם סטרס והטרדות מצד טורפים פוטנציאליים ופגעי טבע שונים. אלה שנחלצו מאירועים כאלה ממשיכים בחייהם כרגיל (ואני לא מתכוון למקרים של פציעה וכו'), כעבור פרק זמן קצר (הנחה שלי), פשוט כי אלה החיים שהטבע ייעד להם.
לאור האמור, דעתי האישית היא שהטרדה סבירה היא הטרדה שאינה עולה בעוצמתה על הטרדות "טבעיות" ושהזוחל יוכל להמשיך בחייו תוך אותו "פרק זמן קצר" פחות או יותר.
ואם להיות ספציפי, אז:
הוצאה של נחש מהחול למטרת צפיה וצילום היא הטרדה סבירה בעיני, מאחר ושתי דקות לאחר שמניחים לנחש לנפשו, הוא יתחפר חזרה ו"לא קרה כלום".
הפיכת אבנים למטרת צפיה וצילום, גם היא הטרדה סבירה בעיני, כל עוד לא הורסים לזוחל את מקום המיסתור האחרון בסביבה הקרובה וכל עוד לא חושפים אותו לסכנת טריפה.
שאלות
24/05/10 15:59
2צפיות
* מה היא לא הטרדה סבירה בעיניך?

* האם לפי הטיעון שלך, ככל שחיה ממוקמת נמוך יותר בשרשרת המזון, לגיטימי להטריד אותה יותר?

* מה הצפיפות הטבעית של ההטרדות מהסוג הזה?
-- כלומר,
מה אחוז החיות בשטח נתון שמוטרד בכל עת?
כמה אחוז מהיום חיה מסויימת מצויה בסטרס, בממוצע?

השאלות האלו מכוונות לנקודות הבאות:
-- שטחים מסויימים זוכים ליותר ביקורים של חובבי זוחלים (נגישים יותר, ידועים יותר, וכו'). למשל אזור מסוים בחרמון. אזור כזה נהפך מספר פעמים בעונה, על ידי מספר אנשים בכל פעם. בפעילות כזו מוטרד אחוז גבוה יחסית של בעלי חיים, בנוסף להטרדות הטבעיות אותן תיארת (ולא במקום הטרדות אלו).

---
השורה התחתונה שלי אינה שאין להפוך אבנים בשום אופן, (זו גזירה שאף אחד לא ידע לעמוד בה- לא החובבים ולא המדע),
אבל הדרך שבה אתה מתאר את המצב קצת וורודה מדי לדעתי, וזה מקש על דיון אמיתי בנושא הגבולות.

אנסה לענות
25/05/10 01:32
1צפיות
הטרדות שאינן סבירות בעיני:
פגיעה פיזית.
הוצאה מהשטח.
חשיפה לסכנת טריפה או לתנאי סביבה לא נאותים (שמש, קור וכו').
הריסת מחילה או מקום מסתור, כשאין אחר בסביבה הקרובה.
הטרדה שנמשכת זמן רב.
הטרדות תכופות.

הטיעון שלי בענין שרשרת המזון בא להצביע על כך שכל חיה שאיננה בראש שרשרת המזון (ולא משנה אם היא מספר 2 או 7 בשרשרת), נחשפת מעת לעת לסטרסים הנובעים מסכנת טריפה. כלומר, התחושה אינה זרה לה ועל כן, סביר להניח שלא תשאיר צלקת עמוקה בנפשה.
אין זה אומר שצריך להטריד אותה יותר, אבל זו יכולה להיות אינדיקציה לעמידותה ושרידותה.

ברור לי שאתה לא מצפה ממני לתשובות מספריות מדוייקות לגבי הנקודה השלישית שהעלית, אבל בכל זאת... ברור שהטרדה של אותו זוחל שלוש פעמים ביום היא בעייתית. עם זאת, לא יקרה שום דבר לדעתי אם הזוחל יוטרד הטרדה סבירה פעם בשבוע-שבועיים.

ברור שהיה עדיף שאף אחד לא יטריד אף זוחל אף פעם, אבל אי אפשר וגם לא נכון יהיה למנוע מחובבי הזוחלים להסתובב בשטח ו"להטריד" זוחלים כל עוד זה נעשה באופן סביר. צריך לזכור שאותם "הופכי אבנים" אמנם מטרידים מעת לעת זוחל זה או אחר, אך יחד עם זאת, מרביתם מפיצים את האהבה לזוחלים ותורמים למודעות הציבור לשמירה על זוחלי ישראל - לא מעט מהם גולשים בפורום הזה.

אני לא חושב שהדרך בה אני מציג את הדברים היא ורודה. אבל צריך להכניס את הדברים לפרופורציה. אחרי הכל, למעט מקרים קיצוניים (ומטופשים), אין פה סכנה לשרידותו של זוחל זה או אחר.
עם הטרדות, כל עוד הן סבירות (כבר נמאס לי להגיד את זה), אפשר לחיות. אותי לדוגמא, אנשים מטרידים לא פעם באופן בלתי סביר ואני עדיין שורד
מידע חלקי
23/05/10 21:40
1צפיות
המידע שבידינו באשר לשינויים האקולוגיים (=שפע ותפוצה של יצורים חיים) הנגרמים בעת השיטוט בשדה הוא מצומצם.
נראה שזוחלים, בהשוואה ליונקים\ עופות, הם פחות פגיעים בהיחשפם להטרדות, וניתן לשער שזמן מה לאחר החזקת נחש ביד או הוצאתו מן החול הנחש ישוב למסלולו הרגיל (והטראומה הנפשית לא תימשך זמן רב כביונקים).
בהקשר זה, דעתו של מיק22 שגויה, היות ולא פעם "התעסקתי עם זוחל" ולאחר פחות מחצי דקה לאחר עזיבתי - הגיע טורף שניסה לצוד אותו (למשל שועל).
מסקנה - מרבית הפעילות הזוחלולוגית שלנו עשויה להיות בעייתית.

הסיבה שבגללה הצפתי את הנושא מלכתחילה:
לא היות ודאגתי לכרכן החלק שלירי מטרידו בעת החזקתו ביד וצילומו, אלא כי חשוב לעיתים להזכיר לחובבי הזוחלים המושבעים (כאלו שיסעו מרחק רב וישברו את גבם למען המטרה המקודשת) שהפעילות היא בעייתית.
במקרה של הרמת סלעים (והניחו את הגבולות בצד לרגע) הנזק הוא משמעותי ובטוח, גם אם מחזירים את הסלע בעדינות וברכות.
נאמר בצדק, שטח שהפכו את הסלעים בסביבתו - נראה רע והתוצאה האקולוגית מורגשת בנקל.

1 - מומלץ להביט במערכת ולא בפרט הספציפי. החזקת הנחש ביד אמנם עבירה, אך ההשפעה השלילית מתגמדת לעומת הפיכה של מספר סלעים.
2 - חשוב לממש את אהבתנו לטבע, אך לפעמים צריך להתאפק... ולהתחשב בחיים הנפלאים המתקיימים תחת הסלע.

לסקפטים בינינו: בסקר זוחלים שערכתי לאחרונה, לא הפכתי סלעים, ולמרות זאת צפיתי בכ-10 נחשים מ-4 מינים שונים.
ושוב
24/05/10 06:57
1צפיות
אם האדם ש"מתעסק" עם הזוחל (ויהא זה כרכן חלק או דרקון קומודו) ,מודע לפגיעותו של בעל החיים הנ"ל,ומשתדל להטרידו כמה שפחות,ולאחר מכן מחזירו למקום המחסה שלו,אז אין עם זה שום בעיה ,לדעתי....

ולגבי הפיכת סלעים;
אכן,פגיעה משמעותית בשטח,ורק לאחרונה התחלתי להסתכל על זה ככה.....

ובלי שום קשר; סוף סוף דיון מעניין..!
º
ואם הוא לא משתדל?
24/05/10 16:01
1צפיות
פרט שולי כנראה...
24/05/10 17:05
2צפיות
הצלחנו להתפשר שאפשר להחזיק בו ביד תוך כדי השתדלות אמיתית שלא לפגוע בו או לגרום לו לסטרס (??? כאילו דא... תפסת אותו ביד והוא לא יהיה בסטרס ???) העיקר שלא שלפנו אותו מתחת לסלע אפילו אם זה היה ממש,ממש,ממש בעדינות.
לא?

דעתי,בפשטות,היא שאם ניתן לתפוס את הנחש מבלי לגרום לו נזק פיזי או נזק נפשי/רגשי כבד,זה בסדר.
תופסים,מחזיקים,מתרשמים,מצלמים,סופרים קשקשים או WHATEVER.
ורצוי לעשות את זה במקום מוצל ולא מתחת לשמש ולבשל לו את הצורה...
בקיצור,קצת שליטה.
הרי הכול מתחיל ונגמר בחינוך,לא?
אז מה יעזור לנו להגיד "אל תהפכו אבנים","אל תגעו בנחשים" כשברור לנו שזה לא יעזור?
תעשו מה שתעשו (וזה לא בא כעידוד אלא כהשלמה עם מצב נתון) רק תוודאו שאתם לא מזיקים או פוגעים בחיות שאנחנו כ"כ אוהבים.
בסוף,תחזירו אותם לאן שהם שייכים כי על זה אין מקום לדיון.
ותיזהרו לא לחטוף.
גם מה וגם מה...
למה ברור שזה לא יעזור?
24/05/10 20:15
2צפיות
אני לא מסכימה
בגישה שלך אז אין טעם לדון על שום דבר
אני מאמינה שאנשים יכולים לשנות את ההתנהגות שלהם
בטח ובטח אנשים שאין להם הרבה ידע וניסיון קודם
ואם אדם אחד מיתן את ההפרעה שלו לזוחלים
אז זה שווה את זה
º
24/05/10 22:12
או-קיי
25/05/10 12:25
2צפיות
אסור להפוך אבנים ואסור אפילו לגעת בחיה.
מסכים איתך. צריך גם להגיד.
זה אפילו החוק. איזה פלא...

עכשיו מה?
99% מהפורום עבריינים.

ומה דעתך קרן?
לא להסכים עם מה שאחרים אומרים זה קל.
להביע את עמדתך/דעתך בכנות ובגלוי זה קצת פחות קל...
אשמח לשמוע את 2 הסנט שלך
את השורות הראשונות לא הבנתי
25/05/10 18:18
1צפיות
אני חושבת שיש להפחית הפרעות למינימום האפשרי
לטעמי האישי, אין סיבה לתפוס בעל חיים, להוציאו ממחבוא או לעכב אותו פיזית, אלא אם יש לכך הצדקה אמיתית (כמו מחקר למשל).
צילום לאוסף, זו לא הצדקה טובה בעיני.
הרחקה מהטבע לא באה בכלל בחשבון
ל"התגודד" על בעל חיים שנשאר במקום לדקות ספורות זה לא נורא.
זאת דעתי, אני  מניחה שרק מעטים מסכימים לה

איגואנות
20/05/10 14:42
היי .. חדשה כאן יש מישהו שמבין פה באיגואנות ?????..
צריכה עזרה דחוף...
יש (לא אני)
20/05/10 15:08
2צפיות
תשאלי ויענו לך
...
21/05/10 11:44
3צפיות
ממממ תודה אבל אני חדשה כאן איפה אני צריכה לשאול כאן בפורום???..
º
כן, ממש כאן. פשוט תכתבי את השאלה בהודעה
21/05/10 21:06
בקשה לעזרה בהגדרה
20/05/10 08:08
5צפיות
בקשה לעזרה בהגדרה
מהו מין המניפנית? האם זו אילתית צעירה?
º
אכן כן
20/05/10 09:11
º
תודה רבה יונתן.
20/05/10 18:39
1צפיות
כמעט שכחתי לעלות תמונה של הנחשה הקטנה שרכשתי
19/05/10 20:25
7צפיות
כמעט שכחתי לעלות תמונה של הנחשה הקטנה שרכשתי
לפני כחודש כביסוס גרעין הרביה של הסוג הנ"לafrican house snake ,  אך לצערי  לא מדובר בקו דם חדש אלא שוב באחות צעירה של הבוגרים שלי ....
כרגיל בסוג הזה תאבון תמיד יש  

רק לי זה כואב
20/05/10 01:35
2צפיות
לראות איך אוכלים עכברים?!
שיכול היה לחיות לו,ולתת אותו לנחש שיוכל. ועוד שירגיש את זה. שונאת נחשים!חייה מגעילה.
º
אוף איתכם,יפי הנפש.......
20/05/10 09:01
1צפיות
אוף איתכם
20/05/10 11:41
2צפיות
הסתומים.....
אז את בטח שונאת
20/05/10 16:54
2צפיות
אריות כי הם אוכלים איילות קטנות
ובטח שונאת זאבים כי הם ניזונים גם מארנבות
את שונאת כמעט את כל החיות הטורפות
ואת בטוח שונאת בני אדם כי הם אוכלים תרנגולות ופרות
בקיצור את את שונאת את כולם
לכי להתאבד
תגובה
20/05/10 19:12
1צפיות
שלום לך ילדת ראפ 15,  
ראשית הפורום הוא לחובבי זוחלים באשר הם אם למטרות גידול (זוחלים לא מהארץ) ואם הסיבה העיקרית  הבאת מידע ותמונות לגבי מצבם ותפוצתם של נחשי ישראל ...

* אני לא יודע אם זה גילך הצעיר או חוסר הבגרות שלך או סתם חוסר בידע...אבל אם את שוחרת שלום ...(כפי שמצטייר) אזי את צריכה ללמוד  לקבל את כל השונה ממך ומדעותייך הנחרצות !
ולעיניין : נחשים הם טורפים גם בטבע הם אוכלים מזון מהחי - כך סידרה אותם האבולוציה... או
אין כאן עיניין של התעללות,  הנחשים שלי אוכלים בצורה מסודרת את המזון שלהם ורק שצריך ! : עכברים וגורי עכברים לפי הגודל.
אני אישית מגדל קהילה קטנה של עכברים  בתנאים מעולים, קופסא ענקית בה הם חופשיים, עם מזון מעולה המורכב משלל גרעינים ואוכל למכרסמים - הם לא רעבים לעולם, מצבם הסניטרי מעולה  - לא חולים , המצע מוחלף תדיר ....

מקווה שהרגעתי אותך  וגם אם לא  זה בסדר...
תגובה לעניין.
20/05/10 19:20
2צפיות
ותתחדש כמובן!!!

חבל שכל הנחשים האלו מקורם מאותו זוג נחשים. אני מקווה שבעתיד תוכל להרחיב את מאגר הגנים.
תודה....
20/05/10 19:27
3צפיות
חחח  מקווה ש"במשלוחה" הבא תביאו גם מהסוג הזה...  אחרת  נראה לי שקו הדם היחיד כיום בארץ  זה מהגידול של רן.
º
אם הרט"ג יתנו אישור, זה יקרה......
20/05/10 19:31
3צפיות
הלוואי שיתנו...
20/05/10 19:39
1צפיות
איך מקדמים את זה ?  תוכל לעדכן אותי בפרטי ?  תודה
אין הרבה דרכים לקדם את זה.
21/05/10 00:26
1צפיות
מגישים בקשה להייתר יבוא ומכניסים את המין לרשימה.
אם יהיה לך מזל, המין הזה לא ייפול בהגרלה.....
......
20/05/10 19:30
1צפיות
דבר ראשון אני בת 20.
דבר שני זה שאני ניכנסת לפורום לא אומר שאני חייבת לאהוב זוחלים. ובטח יש לי תסיבות שלי.
אבל בתור אחת שגידלה עכברים,זה ניראה לי רע!.

ואתה מגדל אותם ואז מביא שיאוכלו אותם,אז מה הקטע?!

בגילך
20/05/10 19:31
1צפיות
להיות כזה אידיוט,עדייף אתה תתאבד,פחות דפוקים בעולם ,יותר טוב
º
בשביל מה הסגנון הזה? ..
20/05/10 21:20
מה שכתבת בסוף לא מקובל עלי בשום צורה.
20/05/10 22:02
1צפיות
ואני לא חושב שאתה או הנהלת תפוז מוכנים לקחת אחריות על כך.
להבא תחשוב טוב יותר לפני שאתה כותב, לא משנה כמה עצבני תהיה.
º
יונתן למי התכוונת ? לא ברור
20/05/10 22:26
התגובה לטרנטולה
20/05/10 22:57
2צפיות
ורק עכשיו שקראתי את ההודעה שלו עד הסוף, והוא בהחלט הגזים!
בכלל לא מגעילה, רק נימוסי השולחן שלה...
20/05/10 19:10
2צפיות
היא עדיין קטנה ואולי תתעדן קצת כשתגדל.
גם לי כאב מאוד לראות את זה
23/05/10 12:15
1צפיות
אין לו לאן לברוח...
אני לא מבינה.
23/05/10 13:31
1צפיות
אני לא קללתי אפאחד,רק אמרתי שלי אישית זה כואב,אז מה?אסור שזה יכאב לי בלב שאוכלים עכברים?
וואלה יופי,שאני בנאדם רגיש.!

וזה שאני שונאת נחשים,בלגדל אותם,זה דעה אישית שלי. זה לא מעניין אפאחד ולא צריך לעניין. יכולתם להסביר כמו אחד פה למה מביאים עכברים ומתי וזהו.

מתנפלים,מי ישמע.
23/05/10 13:43
אני לא מבין איך הם יכולים לראות נחש טורף מול העיניים..
ועוד הם נהנים מזה....

אני חייב להודות
21/05/10 18:40
1צפיות
שבכל פעם שאני רואה תמונה (או סרטון) שקשור בנחשים האלה, אני מתחיל להתגעגע אליהם, ואולי להתחרט קצת על שיצאתי מהפרויקט הזה.
מדובר בנחשים נפלאים, לדעתי, גם מבחינת ההתנהגות וגם מבחינת המראה שלהם. אני מאחל לך הצלחה איתם בהמשך.
אגב, אני משתדל מאוד שלא להיכנס לדיון בנושא ההאכלה בבעלי חיים (כמו עכברים) שהתחיל להתפתח כאן. התשובה שנתת שם מצויינת, לדעתי.
תודה ..תודה
21/05/10 19:27
1צפיות
טוב שלא נכנסת לדיון בנושא האכלה .
ואכן מסכים אתך בנושא סוג הנחש,  גם אני חושב שמסוגי הזעמנים שגידלתי הסוג הנ"ל אחד המעניינים והנוחים לגידול הן מבחינת מזון וגודל פיזי...

תצפיות מהיום מצפון הגולן
19/05/10 20:17
3צפיות
בסיבוב עם רכב פחות משעתיים נצפו;
זעמן שחור-3 שני בוגרים שמעל שני מטרים וצעיר אחד,40 ס"מ בערך
נחש מים משובץ-3
צפרדעים רבות וירוקות מאוד
חומט מנומר אחד או שניים
שאלה בנוגע למצע לבייצים + עוד אחת
19/05/10 11:55
2צפיות
ראיתי פה תמונה עם בייצים על מצע שאני לא בטוח בשם שלו בעיברית אבל ניראה לי וורמיקוליט והשאךה היא בעצם איפה ניתן להשיג אותו במרכז ??? אפשר שם של משתלה שאפשר להשיג בה את החומר??
ועוד שאלה בקשר לבעיות בהאכלה:
מידיי פעם יש פה שאלות כאלה וכשאני קורא אותם אני חושב לעצמי שיש לי מזל גדול בכך שהנחשים שלי קופצים על כול דבר קטן שמזכיר אוכל... אבל לא. הזכר שלי לא אכל ליפניי שבועיים, אז חיכיתי שבועיים כדיי שאוליי יחזור אליו התיעבון ונתתי לו אוגר אתמול אבל הוא שוב לא אכל. אני מתכנן השבוע ליקנות לו אוכל חיי ולנסות...
מה שמוזר זה שהוא לא אמור להשיל בזמן הקרוב, ועוד יותר מוזר זה שהוא כול הזמן מנסה לצאת מהטרריום- הוא תוקע את קצה העף שלו במיכסה של הטרריום.
אז למה הוא לא אוכל ??? ומה אני יעשה אם לא יוכל את האוכל החיי ??? יאכיל בכוח ?

*הזכר בשנתיים האחרונות הזדווג אם הנקבה אך השנה ביגלל שאיני יכול לטפל בביצים הפרדתי את הנחשים וקרובים שלי מתיפים לי מוסר שאסור להפריד בניי זוג והם מרגישים רע זה ללא זה... יכול להיות שהזכר מרגיש בנקבה שנימצאת בטרריום הסמוך והאינסטינקט הזכרי יותר חזק מהרצון לאכול ??
גם בארץ השם של החומר הוא ורמקולייט.
19/05/10 13:21
18צפיות
איפה ניתן להשיג את החומר במרכז אני לא בדיוק יודע, אבל שווה לבדוק בלוחות המודעות השונים למקרה שמישהו מפרסם.
סיכוי טוב שהנחש שלך לא אוכל מכיוון שכל מה שיש לו במוח זה הצורך להזדווג.
נחש שלא אוכל שבועיים או חודש לא צריך האכלה בכוח.
תסביר לקרובים שלך שנחשים הן חיות סוליטריות שנפגשות רק לצורכי רביה, ואין להם בכך צורך רגשי.
הדחף הזה הוא בגלל העונה או בגלל...
19/05/10 13:38
1צפיות
שהזכר מרגיש פיזית בנקבה ?
היתה מציע לי להפריד בין הטרריומים ?
זה ביכלל היתנהגות ידוע ??
* מה שעוד מפריע לי זה שלזכר כבר יש בליטה על האף מכול השיפשופים האלה במיכסה, אפשר לעשות עם זה משהו ?
ראשית איזה נחשים יש לך לא רשמת, או שלא שמתי
19/05/10 18:34
1צפיות
לב...
שנית אכן זכרים מושפעים מריח שהנקבה פולטת במיוחד אם הכלובים קרובים... וכפי שרשמת אכן הפרדה יכולה להחזיר,
תבדוק גם מה רמת החום.... ומניסיוני הזכר שבראשותי יכול לצום למעלה מחודש לעומת הנקבה שלא מסרבת לאוכל...
שלישית את הורמקוליט ניתן להשיג במשתלות מסויומות גם במרכז  אבל תצטרך לקנות שק שלם  כ 80 ש"ח.
בגלל העונה
19/05/10 19:44
בעונה זו הנקבה מוכנה לזיווג ומשחררת פרומונים שמשגעים את הזכרים.
גם כשאין נקבה בסביבה הזכר מחפש זיווג והנוכחות של נקבה פוריה ומוכנה בסביבה רק מגבירה אצלו את הלהיטות.

לדעתי הפרדה מוחלטת יכולה לעזור בערבון מוגבל בלבד. בעוד כחודש הענינים ירגעו ותוך נשל או שניים גם הבליטה תיעלם.
החלה, תודה.
20/05/10 00:28
תודה על התשובות, לא יודע למה זה כ"כ התריד אותי... אני הנסה את מה שהצאתם, ותודה על הוורמיקוליט (אפשר שמות של משתלות באיזור ספארי רמת גן שניתן להשיג בהן ? כי מניסיוני לא כול משתלה מסכימה לזה)
º
תנסה במשתלות הקשורות ל"הגרעין"
20/05/10 19:17
3צפיות
לא רשמת איזה נחשים יש לך - אפשר
20/05/10 19:55
לקבל עדכון ?
תודה, אני הנסה
20/05/10 20:40
1צפיות
ומיצטער ששכחתי מזה- יש לי 3 כרכנים
º
יש תמונות ?
20/05/10 21:05
1צפיות
סתם של הנחשים יש
20/05/10 21:38
או שאתה מיתכוון לבלוטה שעל העף של הזכר ?
בכול מיקרה אני יטעין סוללות למצלמה ויעלה לפה
º
עוד זכר
21/05/10 16:22
3צפיות
עוד זכר
הינה תנונות
21/05/10 16:21
2צפיות
הינה תנונות
הזכר
º
הנקבה
21/05/10 16:23
2צפיות
הנקבה
º
והילד/ה
21/05/10 16:25
2צפיות
והילד/ה
º
שרשור
19/05/10 10:19
3צפיות
שלום:היכן ניתן להשיג מסירה או מכירת זחלי משי
16/05/10 17:48
21צפיות
באזור ר"ג או גבעתיים?
אשמח לתשובות.
גלית
תבדקי בלוח יד2
18/05/10 01:13
6צפיות
ראיתי בזמן האחרון כמה מודעות שם על מכירת זחלי משי,נדמה לי שיש למכירה בין השאר אצל מגדלים בחולון ובכפר סבא אם איני טועה.

º
תודה וחג שמח
18/05/10 09:30
1צפיות
איזה סוג עכביש זה ?
17/05/10 21:29
19צפיות
איזה סוג עכביש זה ?
והאם הוא מסוכן ?

מצורפת תמונה
מבריש הנייר
17/05/10 22:55
51צפיות
לא מסוכן.
פורומים חדשים ב- אנשים
20/05/10 16:50
5צפיות

הקומיקאית הישראלית הכי מצחיקה ואנרגטית בשטח חוזרת לעונה חדשה. בואו להתמכר מחדש לתכנית בפורום הרשמי של עדי אשכנזי
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

מעולם לא השתלם לנו יותר לנסוע במונית. העונה החדשה של מונית הכסף יוצאת לדרך ורגע לפני אנחנו מזמינים אתכם להתכונן בפורום הרשמי

התגעגעתם לאסי? לא יכולים בלי נועה? אפשר להרגע!
לקראת הגיעה של העונה השנייה כולם מוזמנים לפורום החדש לסדרה תיכון השיר שלנו כדי לדבר, להתעדכן ולחלוק רשמים עם צופים אחרים

אם המונחים "fierce" ו-"smize" אינם זרים לכם - רוב הסיכויים שאתם שייכים לכאן. בפורום הטופ מודל הבאה מדברים על העונה החדשה והתכנית לדורותיה. טיירה ממתינה לכם

מה קורה בעולמם של האנשים שהופכים את המציאות שלנו לריאליטי?
בדיוק בנושא זה עוסקת הסדרה 15 דקות, העוסקת במתמודדי תכנית ריאליטי, ההפקה שמאחוריה וכל התככים שמסביבה. מדברים על זה בפורום
רוני דלומי מגיעה ל- אנשים
20/05/10 12:56
4צפיות

רוני דלומי "באה אליכם"!
רוני דלומי - זוכת העונה השביעית של כוכב נולד תגיע בשעה 17:00 לפורום התכנית הרשמי בתפוז כדי לענות על שאלותיכם.
רוצים לשאול אותה משהו? זה הזמן:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?For...

יש לכם מתכון גבינה מתוק לשבועות? אולי תזכו בפרס!
פורום קינוחים ומנות אחרונות מזמין אתכם לשתף אותו בקינוחי גבינה מקוריים ואולי לזכות בספר החדש "ששת העוזר שלך במטבח":
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?For...
עד כמה יכול פיתון סלעים לאכול?
18/05/10 23:52
4צפיות
בשיטוטים ברשת נתקלתי בסיפור הנ"ל, כביכול על פיתון סלעים שאכל ילד באפריקה. סיפורי-סבתא כאלה מופיעים לעתים ברשת אבל מחקר גוגל קטן העלה כי מדובר בכתבה ישנה וכל הנראה אמיתית (הנה שני מקורות אחרים של הסיפור).
תמיד ידעתי שלמרות שתאורטית זה ייתכן, אין מקרים מתועדים של נחש שבלע אדם. לדעתכם זה אפשרי?
אפשרי בהחלט.
19/05/10 10:22
2צפיות
אם נחש יכול לאכול צבי או בהמה בגודל דומה אין שום סיבה שהוא לא יהיה מסוגל לבלוע ילד קטן.
תודה רבה על התשובה
21/05/10 01:11
דרכי ההתנהגות והאכילה של הנחשים פשוט מדהימות...
עצם זה שנחש יכול פשוט לבלוע ילד בשלמותו זה מרתק, מזכיר לנו שאנחנו גם חלק מהטבע אחרי הכל.

איך זה שפיתוניים (מהגדולים יותר, כמובן) לא מזהים את הבעלים שלהם בתור טרף פוטנציאלי?
אני יכול להעיד מנסיוני הדל עם פיתוני סלעים
21/05/10 05:43
2צפיות
אפריקאיים,שכאשר הם מגיעים לגודל מסויים,הם בהחלט יתחילו לראות בבעליהם טרף......כנ"ל לגבי מרושתים,אגב......
פוריות ביצים
16/05/10 18:24
5צפיות
שלום

היום הייתה לי הטלה של פיתוני קארפט והביצים לא נראות פוריות, הביוץ נצפה בדיוק לפני חודשיים (16.3) והיה נשל אחריו (6.4).

השאלה שלי היא כזאת, האם כאשר מתרחש ביוץ הביצים חייבות להיות פוריות או לפחות חלקן או שגם אם מתרחש ביוץ, כל הביצים עלולות להיות לא פוריות? במילים אחרות, ביוץ = ביצים פוריות (לפחות חלקן) או לא בהכרח?

תודה ויום טוב.
אם יש ביוץ--> יש רוב של ביצים פוריות
16/05/10 21:37
8צפיות
- אין לנחש טעם להשקיע אנרגיה בפיתוח ביצים שהן מלחתחילה אינן פוריות.
מעבר לזה יכול להיות כול מצב, כלומר אם יש בעיות אצל הזכר\נקבה אז יכולות להיות בעיות שונות בפוריות הבייצים כמו 0-ביצים פוריות.
זה בכל זאת מה שאני יודע מכרכניי תירס.
אין קשר בין ביוץ לפוריות ביצים.
16/05/10 23:15
6צפיות
הביוץ רק מבטיח שתהיה הטלה, אבל הוא לא קשור לפוריות הביצים. בד"כ הביוץ בא לאחר מספר זיווגים או תקופת חיזור, אבל אם הזכר צעיר מידי או לא פורה או שאחרי הביוץ הנקבה לא הייתה בתנאים המתאימים או עוד כל מיני סיבות שחלקן לא ידועות, אז ייתכן מצב שבו חלק או כל הביצים לא יהיו פוריות.

למה אתה חושב שהביצים לא פוריות? יש סיכוי לתמונה?
הביצים נראות לי צהבהבות מדיי
17/05/10 01:26
3צפיות
ורכות מדיי למגע, הייתי מצפה מביצים פוריות להיות יותר לבנות ויותר 'תפוחות'. אני אשתדל לצלם אותן.

יכול להיות ביוץ גם אם לא היו זיווגים או חיזורים? הנקבה אמנם נמצאת עם זכר כבר כמה חודשים אבל לא ראיתי פעילות ביניהם. אולי הם בכלל לא הזדווגו.
כמה הבהרות על המונחים, אולי זה יעשה קצת סדר
17/05/10 08:01
3צפיות
על פי ויקידפיה- ביוץ הוא תהליך יציאת ביצית בשלה מהשחלה. התהליך מתרחש אך ורק בנקבות של יצורים המתרבים ברבייה מינית (זוויגית).

ביצה יכולה להיות פוריה רק אם היתה הזדווגות וזרע חדר לתוכה.

נקבות מבייצות כל הזמן בלי קשר בזכרים. כל מין על פי מחזור אחר. בנשים- פעם בחודש למשל....

אם הנחשים שלך לא הזדווגו, אז כמובן שהביצים לא תהינה פוריות. הנקבה מטילה אותן בכל מקרה כי היא חייבת להיפטר מהן אם הן לא מופרות. ממש כפי שאנחנו אוכלים לארוחת הבוקר מהביצים הלא מופרות שנוצרות תודות לביוץ של התרנוגלות שלא נפגשו עם זכרים.

מקווה שזה יותר מובן
שני תיקונים קטנים:
17/05/10 09:56
3צפיות
1. לא כל הנקבות "מבייצות כל הזמן בלי קשר בזכרים". כשמדובר בנחשים - ברוב המקרים, נקבה שלא הופגשה עם זכר לא תבייץ.
2. הקביעה ש"ביצה יכולה להיות פוריה רק אם הייתה הזדווגות וזרע חדר לתוכה" נכונה בדרך כלל, אבל לא תמיד: ישנם מקרים (נדירים, אבל מופיעים פה ושם בזוחלים) של רביית בתולים (parthenogenesis).
הנה מאמר שמדבר על רביית בתולים בפיתונים בורמזיים: *קליק*.  
אז אני יכול להסיק מזה שהם כן הזדווגו?
17/05/10 15:18
3צפיות
והביצים יצאו לא פוריות בגלל סיבות אחרות כמו תנאים לא מתאימים (טמפ' נמוכה מדי למשל)?

תודה!
צודק לגמרי
17/05/10 19:41
4צפיות
1. יש עוד בעלי חיים שלגביהם זה לא נכון... למשל... חתוליים....
2. גם צודק לגמרי, כמובן

זה רק מוכיח שוב שאני לא צריכה לכתוב הודעות מוקדם בבוקר
º
17/05/10 09:38
3צפיות
הנה תמונה
18/05/10 17:18
3צפיות
הנה תמונה
גם הצורה שלהן לא משהו. אז זה אומר שהם הזדווגו אבל לא היו תנאים מתאימים ליצירת ביצים פוריות? כי יכול להיות שלא היה מספיק חם. הטמפ' במשך היום היא 28 עד 31 בימים חמים ובלילה 26 אולי מעלה פחות.
* אגב בתקופת ההריון של הנקבה לא היו ימים ממש חמים כמו עכשיו.
עוד אחת
18/05/10 17:22
3צפיות
ההודעות האלה היו אמורות להיכנס לשירשור שלי ומשום מה פתחו חדש  
º
התמונה כמובן
18/05/10 17:23
3צפיות
התמונה כמובן
חסר משהו שיתן קנה מידה לגודלן
19/05/10 10:23
2צפיות
אבל מעבר לצורה הן לא נראות לא מופרות בצורה חד משמעית.
במציאות הן נראות יותר צהבהבות
19/05/10 15:17
ועוד דבר שאי אפשר להעביר בתמונה, הן 'רכות' מדי למגע. בכל מקרה אני אצלם שוב עם חפץ כלשהו לקני מידה.

תודה.
הנה תמונה עם קנה מידה
20/05/10 18:35
3צפיות
הנה תמונה עם קנה מידה
פקק רגיל, לא רחב כמו של פריגת.

דיי ברור לי שהביצים לא פוריות, יותר חשוב לי לדעת אם זה אומר שקרוב לודאי שהיה זיווג. אני רוצה לדעת אם הזכר "עובד".

אולי יהיו הפתעות אבל הביצים נראות קטנות מדי
20/05/10 21:11
2צפיות
ביצים פוריות סטנדרטיות של נחשי מלך קליפורניה יהיו מאורכות יותר.
סביר להניח שהן לא מופרות אבל תעשה שיקוף ותראה אם רואים כלי דם.
מדובר בביצים של פיתון קרפט
20/05/10 21:57
21צפיות
שצריכות להיות הרבה יותר גדולות אני מניח. בכל מקרה אני שומר אותן, אין לי מה להפסיד.
לדעתי הן לא פוריות.
21/05/10 00:27
3צפיות
אם יש לך אפשרות לשקף, עשה זאת. חבל על החשמל באינקובטור......
13.5- חולות הנגב,הספק יפה
16/05/10 11:50
1צפיות
בליל חמישי האחרון יצאנו לסיורון בחולות הנגב, הנוכחים-
מייקי אליאס,תומר בקר,רפאל יפרח ואנוכי.
רפאל ותומר הזכירו לי את הגששים בצבא :) והובילו אותנו כמו אלופים לאחלה ממצאים תוך שעה וקצת של שטח.
נצפו-  2 עכנים קטנים, 2 עכני חרטומים, 2 נחשי חולות, מטבעון מדברי אחד ו2 ישימוניות רביבים.
תמונות מאותו לילה תוכלו לראות כאן-
http://www.snakes.co.il/Joomlasnakes/index.php?opt...

אשמח לשמוע את דעתכם על הצילומים :)
º
צילומים יפים, ממצאים עוד יותר יפים
16/05/10 13:24
1צפיות
º
אחלה מציאות ואחלה תמונות!
16/05/10 23:19
º
יפה מאוד!
17/05/10 09:58
2צפיות