בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
ברוכים הבאים לפורום כלבים! 

הפורום הוא פורום כלבים, למען כלבים.

מטרתו העיקרית של הפורום הינה העלאת המודעות למצבם של הכלבים בישראל, בשאיפה תמידית לשיפורו.

הפורום מקדם הצלה ואימוץ, מעודד פיקוח על התרבות כלבים בדרך של עיקור וסירוס וקורא לכל בעלי הכלבים לדאוג להם לטיפול איכותי ומושכל למשך כל ימי חייהם.

הפורום משמש כבמה למתן עיצות ומידע בנושאי גידול כלבים, אילופם ודרכי הטיפול בהם.

הגולשים מוזמנים לחלוק מחוויותיהם המשותפות עם חבריהם ההולכים על 4, לשאול שאלות ולתרום מהידע שלהם לטובת גולשים אחרים.

בפורום כותבים מספר מאלפים ווטרינרים מוכרים המזוהים ע"י ניק צבוע אדום. אנו קוראים לגולשים להעזר באנשי המקצוע בבואם לבחור את הדרך הטובה ביותר להתמודד עם בעיות ודילמות שונות. יש לציין שאנשים אלו כותבים בפורום בהתנדבות, ועל כך תודתנו להם.

בפורום פעילים מתנדבים ועובדים בעמותות השונות, והפורום משמש במה מרכזית להצלת כלבים בארץ. הפורום אמור להיות מקום נעים, אשר כל גולש יכול לכתוב בו את דעתו, ולרצות לבקר בו בזמנו הפנוי. לכן עלינו לשמור על אווירה נעימה על גבי הפורום, ולהימנע משימוש בשפה בוטה, ובשום מקרה לא להשתמש במילים גסות, קללות, השמצות או כל פגיעה אחרת בגולשים אחרים. אין להשמיץ גופים ואנשים אחרים, גם אם אינם חברי פורום.

ע"מ להנעים את השהייה בפורום:

אפשר להתעדכן בתקנון הפורום (לינק מהעמוד הראשי של הפורום).

הנכם מתבקשים לשרשר הודעות הקשורות באותו נושא (לאותו נושא נכללות הודעות בנושאים שונים הנשאלות על ידי אותו משתמש שלו הודעה ראשית אחת בדף הראשון או אותו נושא המתדיין ע``י כמה אנשים).

יש לשמור על רמת דיון מכובדת.

הפורום מבוסס על אנשים בעלי ניסיון רב בתחום ששמחים לשתף בו את כולם ולכן הודעות המשקפות הטעיה (מכוונת או מחוסר ידע מוחלט בנושא) והשמצה ללא פרוט תמחקנה.

העיצות הניתנות בפורום, כולל על ידי אנשי מקצוע, אינן באות להחליף טיפול וטרינרי. בכל מקרה יש להתייעץ הוט' הפרטי/הקבוע ולהביא את הכלב/ה לבדיקה.

אין לפרסם מודעות זיווג. לזיווגים יש לפנות לרכזי החוג. את הפרטים ניתן למצוא בקישורי הפורום בקטגוריה המתאימה.

הודעות למכירת גורים וכלבים תימחקנה. אנחנו מתנגדים למכירת כלבים שאינם גזעיים.  מכירת כלבים גזעיים צריכה להיעשות אך ורק דרך רכז הגזע. גורים שאינם גזעיים צריכים להמסר תחת סינון מוקפד ותמורת דמי רצינות. נשמח להעשיר את הידע שלכם לגבי מסירה נכונה ובטוחה של גורים.

למערכת תפוז לוחות מובנים לכל פורום. אין לפרסם מודעות מכירה בפורום (הודעות כאלה ימחקו) אלא להשתמש בכך בלוח המודעות.

הודעות הקשורות לאופן ניהול הפורום יש להעביר אלינו במסר אישי או להנהלת הפורומים ולא על גבי הפורום.

שיחות נפש ניתן לנהל במערכת המסרים או מערכת הצ'טים. גולשים אשר הודעתם תמחק מהפורום בגלל עבירה על אחד מכללי התקנון, יקבלו הסבר על סיבת המחיקה במסר אישי. גולש אשר ימחקו שתי הודעות שלו באותו נושא, יחסם מהפורום.

כמו כן, אתם מוזמנים לפנות אלינו אישית דרך מערכת המסרים בכל נושא הקשור לעניין. גלישה נעימה! OrlyNL ו meedas

מפגש פורום!
15/07/14 07:02
142צפיות
קוויני אמרה שאין לה כוח לפגוש עכשיו מלא כלבים שהיא לא מכירה, אבל אמרתי לה שאיתה או בלעדיה, אני אשמח להכיר כמה מהפנים שמאחורי הניקים.

אז מה דעתכם על מפגש פורום בקרוב? אפשר אפילו בחוף הכלבים בתל אביב.
º
אנחנו בעד
15/07/14 10:36
24צפיות
מגניב....לא כדאי לחכות לאחרי צוק איתן?
15/07/14 12:28
69צפיות
???????????????????
ברור שנחכה!
15/07/14 20:11
47צפיות
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

נשמח
15/07/14 12:35
88צפיות
אם כי שיפרה "לועסת הכלבים" תצטרך להשאר בבית. מזל שיש את כוש (הוא אוהב לסכסך אבל נכנס לעימות רק כששיפרה שם לשמור עליו)

כמובן, תלוי מועד ומיקום....
º
מתי שיפרה הפכה ללועסת כלבים?
15/07/14 20:12
19צפיות
º
בערך בגיל שנה
16/07/14 07:48
14צפיות
תרופה Rilexine
14/07/14 23:35
32צפיות
היי, הלכתי בערב למרפאה וטרינרית בעקבות מקרים חוזרים ונשנים מזה כשבועיים של בריחת שתן של הכלבה שלי (בת 7, בריאה)
הוטרינרית שיערה שמדובר בדלקת בדרכי השתן לאחר מדידת חום ומישוש איזור האגן, הורתה לי לתת לכלבה כדורים בשם Rilexine, חצי כדור (300mg) פעמיים ביום ולאחר שבוע של טיפול תרופתי לשוב לביקורת.
7 כדורים של 600mg עלו לי 167 (!) ש"ח, ללא עלות טיפול/ביקור, רק הכדורים... זה סכום לא מבוטל בכלל לטיפול בן שבוע
כעת אני קוראת באינטרנט על הכדור, הגעתי לאתר בריטי שמוכר את התרופה הזאת בקנייה אונליין, כדור אחד של 600mg בפחות מליש"ט... ברור לי שיש עלויות משלוח/ייבוא ופערים בין בריטניה לישראל, אבל כזה פער ענק?
מישהו יכול להאיר את עיני?

תודה!
º
ממליצה לשאול גם בפורום "רפואת חיות מחמד"
15/07/14 12:38
6צפיות
º
אנסה, תודה :)
15/07/14 21:33
2צפיות
הכלב שלי נהם עליי ?! גור, לא מתוך משחק.
14/07/14 22:09
197צפיות
האמת שאני מעט מבוהלת...
יש לי גור בן כ4 חודשים, אצלי כבר חודש וקצת.
עד עכשיו - הכלב הכי עדין ורגוע שיש. שקט ומתוק. גם איתי וגם עם כל אחד אחר ובכל מקום.
גם מאד ממושמע ומקשיב די יפה להוראות. יכול לשבת בפתח החדר ולא להכנס אם אני לא מרשה וגם דברים שיותר קשה לו להסכים איתם... (למשל לא להתקרב לחתולה בזמן שהיא קיבלה חטיף).
כשאני בבית הוא כמעט ולא נוגע בדברים שהם לא הצעצועים שלו, פה ושם מנסה לפלח נעליים, אבל זה נדיר.
כשאני לא בבית - אם אני שוכחת משהו בהשג ידו, הוא עלול לקחת את זה ולכרסם. למשל פעם שכחתי כפכפים על הרצפה. בהתחלה בהתחלה כרסם כבל של מטען. אבל יש דברים שזמינים לו בבית והוא לא נוגע בהם.
אני משאירה לו קונג מלא, ומספר צעצועים. אבל בגדול פרט להתפרעות על הספה (אני לא מרשה לו לעלות עליה, אז כשאני לא בבית הוא ישר קופץ עליה), שכוללת קצת פיזור של הכיסוי וכרית שעליה, הוא לא גורם נזק כשהוא לבד.

הבעיה היא שעכשיו הוא במיטה שלו ומכרסם עצם משחק. וניגשתי אליו וליטפתי וחיבקתי (הוא בד"כ מאד אוהב כל תשומת לב) והוא פתאום נהם עליי ! זה ממש הבהיל אותי, כי היתה לי תחושה שהוא מסוגל להחליט לנשוך אותי, למרות שמעולם לא נשך ולא עשה שום דבר דומה (הוא אפילו כמעט לא משחק במשחקי נשיכה כמו רוב הגורים ובד"כ מלקק).

WTF... ? אולי מי שמאד מנוסה עם כלבים מכיר את זה, אבל גדלתי עם כלבה בבית אצל ההורים , ויש להם גם עכשיו כלב שאני טיפלתי בו חלק מהזמן, ושניהם ממש , אבל ממש לא עשו דבר כזה מעולם.
זה ממש ממש הלחיץ אותי... כמובן שמיד כעסתי עליו, אחרי זמן מה ליטפתי אותו שוב ואז עזבתי אותו. אבל אני לא מוכנה ולא רוצה לקבל התנהגות כזו.
נשלח לי בטעות... התכוונתי לשאול - איך מגיבים?
14/07/14 22:11
102צפיות
מה התגובה הנכונה שלי במקרה כזה ? איך מוודאים שזה לא חוזר על עצמו ?

פעם ראשונה שהוא בכלל נוהם...
קרה לי שהוא קצת נובח על כלבים בחוץ, עד שהם מתקרבים או לחילופין אם הם מסרבים לשחק. וביומיים האחרונים נבח פעמיים על זרים ברחוב כשהיו רחוקים. אבל רוב הזמן הוא ממש ממש ממש שקט ורגוע.
º
"כעסתי עליו" = גערתי בו...
14/07/14 22:18
30צפיות
התגובה הנכונה ביותר עבורך
14/07/14 23:35
176צפיות
תהיה לפנות לייעוץ מקצועי בהקדם.

בגילאים צעירים ההדרדרות במצב יכולה להיות מהירה מאוד וחשוב לדעת איך לנטרל אותה ואיך לבנות מערכת יחסים טובה ויציבה עם הגור.

את בטוחה שאין לו כאבים?

כלב שנוהם = כלב שמתקשר.
להבא אם תכעסי עליו את מסתכנת בזה שהוא יחליט לוותר על שלב התקשורת (אזהרות) ויחליט לנשוך ישר, כי להימנע מעונש.

פני לעזרה מקצועית בהקדם,

אשמח לעזור.
כן, בטוחה לגמרי שאין כאבים
15/07/14 02:21
92צפיות
ובהמשך הערב נתן לי להתקרב כרגיל (בכוונה ניגשתי אליו וליטפתי אותו כשאכל וגם כשלעס את העצם, שיראה שאני לא לוקחת לו כלום, וצ'יפרתי אותו בחטיף על ההתנהגות הטובה).
אני חושבת שזה היה שילוב של דברים, נראה לי שקצת הבהלתי אותו ברצף של כמה פעולות שעשיתי באותו הרגע.
לא חושבת שממקרה אחד חד פעמי צריך לרוץ לייעוץ מקצועי. לא שאני פוסלת את זה באופן גורף, רק לא כרגע.
(בעיקר כי כלכלית אני לא יכולה עכשיו. רק כרגע ספציפית. לא לתמיד. משהו נקודתי).

(וגם מנסה בינתיים ללמוד מההורים שלי. הם הצליחו לגדל יחד ולחנך לפחות שני כלבים מדהימים (ועוד שניים לפני שאני נולדתי), אז כנראה שהם עושים עבודה טובה ויש מה ללמוד   )

הוא 99.9% מהזמן באמת מדהים. יש לו "יציאות" מוזרות נדירות מאד מאד. משערת שזה קשור להיותו גור, שלב בחינוך. הוא פשוט גור מאד בוגר, גם במראה וגם בהתנהגות, אז מאד קל לשכוח לרגע שהוא בסה"כ תינוק עדיין... ואני מודה שמרוב קריאה בפורום אני בהיסטריה לא לעשות איתו טעויות. אז אני מנסה ללמוד...

לא מדובר על תקופת חינוך או על היותו גור.
20/07/14 13:16
6צפיות
מדובר על התנגהות ולא על שלב. התנהגות שנלמדה כבר עכשיו ויש לנתב אותה להתנהגות מתחרה בהקדם האפשרי.

הרבה בעלי כלבים נוטים להניח שמדובר על שלב ובכך הם עושים טעות מרה - הם עוזרים לגור להשריש את ההתנהגות הזו ובהרבה מקרים מטפלים בצורה שגוייה שמחמירה את ההתנהגות לטווח ארוך.

ברוב המקרים שאני נתקלתי בהם, כלבים גדלים להיות "לא צפויים" עבור הבעלים מאחר והכחידו אצלם סימני הרחקה.

אם ברוב הזמן הוא מתנהג מצויין ויש קטעים בהוא "מתהפך" זה מראה המון  על הקונפליקט שהוא מצוי באותם רגעים  מולכם. צריך לעבוד על זה ולהפחית מאותו קונפליקט ע"י תקשורת נכונה ורגועה.

אם ההתנהגות הזו חוזרת על עצמה פני לאיש מקצוע.

אשמח לעזור

תודה :)
20/07/14 14:02
3צפיות
שמחה לומר שההתנהגות לא חזרה מאז. זה באמת היה משהו מאד מאד חד פעמי ויוצא דופן אצלו. אם אתקל בזה שוב, בכל סיטואציה שהיא, אין ספק שאעזר בייעוץ מקצועי. (באופן כללי כן מתכוונת לעבוד איתו עם מישהו מקצועי, רק לא כרגע מיידי, לצערי)
º
20/07/14 14:50
4צפיות
מצטרפת לדברים של ALL RED
15/07/14 02:06
103צפיות
ואוסיף כי המקרה הספציפי שאת מתארת בו הכלב נהם נשמע כמו מקרה של רכושנות.
ובהחלט כדאי להעזר בהדרכה מקצועית כבר עכשיו לפני הגעה למצב של התפתחויות לא רצויות.

במידה ונשללה בעיה רפואית הייתי פונה לאיבחון וטיפול התנהגותי.
תיקון
15/07/14 02:10
66צפיות
במקביל לבדיקה רפואית הייתי פונה לאיבחון וטיפול התנהגותי.
זהו, שהוא לא הפגין רכושנות בכלל עד כה
15/07/14 02:30
71צפיות
לא עם הצעצועים שלו איתי או עם אנשים אחרים, ולא עם הכלב של ההורים כשאנחנו מבקרים יחד אצלם ואפילו לא עם החתולה שיש בבית (טוב נו.. קצת רכושני לגביי כשהיא מגיעה לקבל ליטופים והוא מזנק בקנאה לעברי )

זה באמת היה מקרה יוצא דופן אצלו, בגלל זה כל כך נבהלתי והופתעתי. הוא נהם ואז כשהמשכתי ללטף בעדינות הוא היה כולו דרוך, כמעט מוכן לתקוף. אבל הוא נרגע מהר מאד ואני באמת חושבת שקצת הבהלתי אותו או משהו.

אני אישית מאד מאד מאד מתוחה בגלל המצב בימים האחרונים. אני גרה באזור שהוא לא ממש בתוך התופת, אבל כן אזור שסופג לא מעט. ונראה לי שהמתח שלי משפיע עליו. מקווה שהכל ייגמר ונחזור לשגרה מהר...

אני לא נגד ייעוץ מקצועי באופן כללי. רק חושבת שהוא כזה טוב , שמוקדם לרוץ לייעוץ איתו. אין לו כרגע כמעט בכלל התנהגויות שצריך לשנות. מעדיפה בינתיים לשאוב כמה שיותר מידע מהפורום ומאמרים.
הוא כמעט מחונך לגמרי כבר לצרכים, הוא מציית ב99% מהזמן (הוא בכל זאת גור בן 4 חודשים בסה"כ). כל עוד אני בבית נדיר מאד שהוא ינסה בכלל לגעת במשהו שלא שייך לו.
חלק מההתנהגויות שלו הן טבעיות לגמרי לגור. הוא פשוט כל כך רגוע ובוגר שכל כך קשה לשכוח את זה לרגע.
בכל מקרה , כל הערב ליטפתי אותו בזמן שאכל ובזמן ששיחק עם עצמות הלעיסה, והכל נראה תקין. אז שלב שלב...
מוקדם לרוץ לייעוץ איתו?
( לעמוד שלי בתפוז עסקים )
15/07/14 04:31
79צפיות
את אומרת זאת כי מנקודת מבטך נפגשים עם מאלף רק כשהכלב מתנהג "רע"
אבל זו טעות לחשוב ככה כי היום יש מודעות ואנשים רבים פונים למאלף גם כשהכלב "מושלם ומקסים" כי הם רוצים לקבל בדיוק את ההכוונה הזו לגבי מהלעשות כדי לשמר את המצב, ממה להימנע, איך לשפר אפילו יותר את מערכת היחסים עם הכלב... על אחת וכמה וכמה כאשר הכלב מגלה התנהגות רכושנית מגיל צעיר כמו שאת מתארת.
וחלילה אני לא מאשימה פה את הגור... הוא תיקשר איתך, הזהיר ואמר "אני כרגע מתעסק עם משאב שחשוב לי ואת קצת מפריעה לי ומאיימת עליי" אבל חשוב שאת בתור בעלים שלו תדעי בהמשך איך לפרש את ההתנהגויות שלו ולדעת כיצד להגיב ולכן הייעוץ הזה.. הוא בשבילך... והוא חשוב ועוזר מאוד... ולא הייתי שוללת .
יכול להיות שזה היה מקרה חד פעמי ויכול להיות שלא.

תצחקו אבל אני מנקודת מבטי חושבת שייעוץ עם איש מקצוע הוא מתנה עבור הכלב, סך הכל זה אומר שהוא יזכה לבעלים עוד יותר מבינים לאחר מכן שידעו לתקשר איתו בצורה עוד יותר טובה. וזה נטו הכלב מרוויח מכך.. ובעקיפין גם הבעלים.

בקיצור... מה שלא יהיה - שיהיה בהצלחה
כמו שאמרתי - לא פסלתי באופן גורף
15/07/14 14:14
28צפיות
אלא כרגע נקודתית אין באפשרותי. זה קורה. זה משהו ממש נקודתי.
ואני לא מזלזלת, אלא מנסה ללמוד לבד כמה שיותר. לא כולם מטומטמים וחסרי כל יכולת להבין וללמוד דברים... תני לי מעט קרדיט... ושוב - הוא לרוב לא רכושני בכלל. לא רק לרוב. תמיד לא רכושני. היה מקרה אחד.
קצת נלחצתי, לא זלזלתי, לא התעלמתי,  ובאתי מיד לקבל עצה.
חשבי שמטרת הפורום, ובכלל הרשת, היא שאנשים יוכלו להתייעץ.

זה גם לא שזה הכלב הראשון אי פעם בחיי שאני מטפלת בו או נתקלת בו.

הכוונה טובה
15/07/14 14:29
32צפיות

במקרה זה, סביר להניח שמאחר שתיארת שזה קרה כאשר היתה לו עצם בפה, הטריגר היה שהבאת את הפה שלך קרוב לעצם (כשנישקת אותו....). אמנם בגדול בקשר עם הכלב אנחנו אמורים להיות מסוגלים "לעשות איתו הכל ושהוא לא ינהם עליי" אבל באופן ריאלי, יש לזה מגבלות הגיוניות, כן? לשלוח את היד לליטוף זה לא אותו דבר כמו ממש לקרב את הפה למשהו שהכלב בדיוק מכרסם לעצמו בשקיקה.

אם תרצי ותוכלי, אזי כשהעניינים הנקודתיים יסתדרו יש לך את האפשרות להזמין מפגש ייעוץ אחד כדי לקבל טיפים על כל מיני דברים (כשמישהו בא הביתה ורואה, זה יוצא אחרת מאשר באינטרנט) - בינתיים אולי יעזור לשים לב שחיבוק ונישוק כלב שבדיוק מכרסם עצם יכולה להוציא תגובה לא נעימה ממגוון רחב למדי של כלבים.
כן, בסופו של דבר הבנתי בעצמי שהיה שם רצף של
15/07/14 14:56
31צפיות
פעולות מצידי שאיימו עליו...
הוא ישב בשקט וכרסם ברעבתנות (הוא היה ממש רעב אני משערת, באשמתי, ניסיתי להכין לו משהו מעבר למנת האוכל היבש, לא ממש משנה).
אני באתי ומשכתי את המיטה שלו חזרה למקומה (לפני כן הוא קפץ והיא זזה). ואז די "התנפלתי" עליו בחיבוק ונשיקות וליטופים... מאד הגיוני שהוא נבהל לרגע.
בהמשך הערב ניגשתי אליו וליטפתי אותו בזמן שאכל ובזמן שכרסם את העצם, אפילו נגעתי לו בפה תוך כדי, כדי שילמד שאם התקרבתי - אין זה אומר שאני מנסה לקחת לו את זה. והוא היה רגוע לחלוטין.

בעתיד אני בהחלט מתכוונת להעזר גם באילוף, בכל מקרה. אני בהחלט מזהה כבר היום נקודות שכדאי לעבוד עליהן. אולי אני אפילו רגישה מדי לכל התנהגות אצלו, מפרשת כל דבר :)
15/07/14 15:08
21צפיות
שתדעי - זה לא מובן מאליו, תשומת הלב שאת מקדישה.

מאמר רלבנטי
15/07/14 12:45
82צפיות
די ישן אבל עדיין רלבנטי: הכלב נהם? תגידו תודה!

ויש גם את זה: כלב שנוהם - מה זה אומר?

ואני בהחלט ממליצה להיפגש כבר עכשיו עם מטפל התנהגותי שיכול לעזור לך עם הגור, זה בדיוק - אבל בדיוק - הזמן הכי מתאים לפעול כדי לוודא שהאירוע הזה של הנהמה היה ויהיה חד-פעמי בחייכם המשותפים.  כמובן שחשוב לעשות את זה בצורה כזאת שתעמיק ותחזק את הקשר ביניכם ואת התקשורת הדו-כיוונית, ולא בצורה שאמורה "להראות לגור את מקומו" או משהו מופרך כזה
(טוב, עוד מאמר אחד, זאת הזדמנות לספר כאן שיש עכשיו תרגום בעברית לסרטון המפורסם של דיויד מש, חוקר הזאבים, בו הוא מסביר למה המושג "זאב אלפא" הוא שגוי...)
º
תודה רבה רבה על הקישורים
15/07/14 14:15
12צפיות
שלום, אני מבין שלא ניתן לכתוב הודעה בזכות
15/07/14 15:10
86צפיות
הגישה שלכם מבלי לשלול על הדרך גישות אחרות :). מעניין למה יש את הצורך הקבוע לעשות זאת? אולי התמקדות והצגת יתרונות הגישה שלך לא מספיקים?

אז ברוח הדברים :), בואו נבדוק את מה שנאמר פה:

תקשורת דו-צדדית? אתם?

אז ראשית מצד אחד הכלב נוהם, אנו צריכים לומר תודה. מה הכוונה בהכלב נוהם? הכלב בעצם מתקשר לנו את המשמעות של "לא", גבול, ומזהיר אותנו שלו לחצות את הגבול. אנו באמת אמורים לומר תודה, מסכים. אבל מצד שני לנו אסור להזהיר את הכלב, לומר לו "לא", ולסמן לו שהוא עומד לחצות גבול שלנו... למה פה הכלב לא צריך להגיד תודה?
אז לא תקשורת דו-צדדית.
בנוסף, עבודה בהתניות ישירות ועוצמתיות על הכלב ולפעמים בקצב של "הפצצה" היא הדבר האחרון שאפשר לקרא לו תקשורת דו-צדדית....
ובנוסף, שלא לדבר על המונח תקשורת בכלליות, כשמנסים לעשות זאת ע"י "כן" בלבד.

"או משהו מופרך כזה ". משהו מופרך כמו מה? עד היום אני כל הזמן שומע מיכם הופרך והוכח, אפשר לקבל את המקחרים שהפריכו או הוכיחו משהו? עד היום כל מחקר שכן צורף לפה נמצא שלא הוכיח כלום ולא הפריך כלום....

אז כמה מילים לגבי זאב-אלפא, דומיננטיות ודווד מש:

1. לא אחת התומכים בגישה שלך מציינים כי זה כלל לא בטוח שכלבים הם צאצאים של זאבים, ולכן אין סיבה להקחת ממצאים מזאבים וליחס אותם לכלבים. נכון? אז?

2. דווד מש לא הוכיח כלום ולא הפריך כלום! הוא בסך הכל תיצפת ודיווח על מה שהוא ראה לפי הבנתו. אז לא הוא זה שקובע מה קיים ומה לא קיים, ועובדה בעבר את אומרת שהוא כבר טעה. ובהמשך לכך, אני מצטט משפט מהמאמר אליו הפנית בתגובתך:

"למעשה, דבר אחד החוקרים לא מצאו: הוכחה חד-משמעית שיש לכלבים הירככיה לינארית, בה יש מנהיג מוחלט ושאר חברי הלהקה נכנעים למרותו. מסתבר, שהמבנה החברתי של הכלב המבוית הרבה יותר מורכב מכך!  דבר נוסף, הוא שכלל לא ברור האם הכלב הוא "חיית להקה" או פשוט חיה חברתית, חיית משפחה.".

אז אם החוקרים לא מצאו הוכחה חד-משמעית שיש היררכיה לינרארית לכלבים, אבל מפה איך לעזאזל הגעתם למסקנה שהם הפריכו זאת? לא למצוא עדות חד-משמעית לקיומו של משהו אינה מפריכה אותו! להפריך משמעו - למצוא הוחכה חד-משמעית על אי-קיומו של הדבר! באמת שאני לא מאמין שאני צריך לכתוב דברים כאלה!

ומעבר לכך, נגיד ואין היררכיה לינארית בטבע, אבל כן ישנה משמעות של היררכיה כל שהי. הכלבים שלנו לא חיים בטבע, אלא הם בעלי-חיים מבוייתים החיים איתנו בחברה שלנו, בבית שלנו, ובאחריותינו!
אז אני לא מבין, את מצפה שאני אחלוק את ראשות ההיררכיה עם הכלב? אולי שבוע אני אקבל את ההחלטות עבורינו, ושבוע שאני אתן לו להחליט עבורינו?

המונח דומיננטיות הוא כל כך יותר רחב מאשר "זאב-אלפא" או "להראות לכלב את מקומו". ועצם זה שזה כל מה שאתם מתייחסים אליו, זה עצוב.

אז בבקשה אני מצרף ציטוט מתוך דברים שהביאה לפורום מיקי, המדברים על קבוצות והווצרות קבוצות. הדברים מובאים מאת - הגברת אורית שרת פורטר, בעלת תואר שני בהנחיית קבוצות בשילוב אמניות (לסלי קולג') בעלת תעודה בפסיכותרפיה קצרת מועד בבר-אילן:

"קבוצה מתפתחת בארבעה שלבים עיקריים: שלב ההשתייכות וההכללות, שלב מאבקי הכוח והשליטה, שלב האינטימיות, ההדדיות והעבודה המשותפת ושלב הסיום והפרידה.".

לינק - http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...

אז מה את אומרת על זה? השלב של מאבקי-הכוח והשליטה הוא שלב מוגדר בהתפתחות הקבוצה(/הלהקה), והוא זה שמוביל לשלב הבא של - האינטימיות, ההדדיות והעבודה המשותפת... (אגב אלו דברים שכתבתי פה בעצמי!).

ודבר נוסף שמציינת הגברת אורית שרת פורטר, כשהיא מדברת על יצירת שינוי:

"שינויים - שינוי הוא מצב לא נח ומעורר התנגדות המבטא את הפחד מהלא-ידוע והנטייה להימשך למוכר. לכן, כדי ששינוי אכן יתחולל צריך שיופעלו שני כוחות חזקים - כוח שידחף אותו מתוך המציאות הקיימת וכוח שימשוך אותו אל תוך מציאות אחרת. כשנוצרת קבוצה שמטרתה היא למידה התנסותית שמשמעותה שיוני נוצרת חרדה, למשה כל שינוי גם זה המייחלים לו יוצר רמת חרדה כלשהי.".

אז הפעלת שני כוחות? אחד מושך ואחד מרחיק? האם הגברת אורית שרת פורטר, בעלת תואר שני בהנחיית קבוצות בשילוב אמניות (לסלי קולג') בעלת תעודה בפסיכותרפיה קצרת מועד בבר-אילן, בעצם מסכימה איתי על הצורך בשימוש בשני כוחות? האחד מקרב והאחד מרחיק? האם היא בעצם מדברת על השילוב של "כן" ו"לא"?  והאם כמוני היא מסכימה שעבודה בשני כוחות תהיה גם אפקטיבית יותר?

אז אולי גם היא לא מעודכנת עדיין, ורק מנסה להראות לאחרים את מקומם.

כך שלסיכום, אנא אל תציגי אפשרויות קיימות כדברים שהופרכו, אל תצמצמי את כל המונח "דומיננטיות" למשמעות אחת שלילית, ובעיקר אל תשללי גישות ותפיסות אחרות בכל הזדמנות - כי את בהחלט לא מדייקת ובטח שלא צודקת.

יום-טוב .
º
16/07/14 05:09
9צפיות
איך לצחצח שיניים?
14/07/14 21:48
73צפיות
אני לא מצליחה לצחצח שיניים לבולדי שלי...
היא כלבה חדשה- 3 חודשים אצלי...

היא באמת כלבה מתוקה, ובאמת ילדה טובה ומקשיבה לי ממש יפה!

אבל אני לא מצליחה לצחצח לה שיניים...
{הכלב שהיה לי ממש אהב את זה...}

כמובן קניתי לה משחת שיניים בשבילה אבל היא ממש לא אוהבת את זה! היא ממש בורחת ממני!
אפילו הבאתי לה סתם שהיא תכיר , סתם ללקק כמו ממתק- אבל אולי לא טעים לה... היא ממש רצה ממני

איך אני יכולה לצחצח לה שיריים? מה יכול להיות עם משחת השיניים אחר שלהם?
ן"ממתקים" ממש לא עוזר פה....

תודה רבההה
כל הכבוד על המודעות לנושא
14/07/14 22:49
60צפיות
לפני הכל יש לגשת לבדיקה של חלל הפה אצל וטרינר
משום שאם יש אבן שן ודלקת חניכיים הצחצוח לא יועיל ואפילו יכאיב וייצור התנגדות.
אם יש אבן שן ודלקת חניכיים (גם אם במצב קל) צריך קודם לבצע ניקוי שיניים בהרדמה ורק אחרי שהחניכיים והשיניים בריאות להתחיל לצחצח.

באם השיניים והחניכיים בריאות לחלוטין ואין לכלבה שום בעיה של כאב בחלל הפה, צריך לעבוד על הצחצוח בצורה הדרגתית.
יש להשתמש במברשת שיניים עם ראש קטן וסיבים רכים (כמו מברשת שיניים לילדים או ייעודי לכלבים). אפשר גם לנסות סוג אחר של משחה לכלבים, אולי משהו אחר יהיה לה יותר טעים.
אגב, אסור בשום פנים ואופן להשתמש במשחה שמיועדת לבני אדם.

בעניין הרגלה - אפשר בהתחלה רק לשים לה יד על האף (או לקרב אם היא לא נותנת אפילו לגעת) ולתת צ'ופר שהיא ממש אוהבת. כשהיא מרגישה נוח עם זה אפשר לנסות לגעת בשפתיים ולצ'פר, לגעת עם אצבע בשן אחת ולצ'פר. לאט לאט להוסיף עוד שיניים ובהדרגה להוסיף את המברשת. יש גם מברשות לכלבים שמולבשות על האצבע וכלבים לרוב מקבלים אותן יותר בקלות. בשום אופן לא בכוחניות או הפחדה, צחצוח אמור להיות מהנה לכלב ובמצב אידאלי חלק משגרת היום הקבועה שלו.

בקשר לטכניקת הצחצוח - חשוב לא לצחצח חזק מדי (לא נעים לכלב ולאורך זמן שוחק את האמייל בשן. וזה גם הורס את המברשת מהר יותר). אין צורך לפתוח לכלב את הפה לצורך הצחצוח, צריך להתרכז בצד החיצוני של השיניים (בעיקר  בקו החיבור עם החניכיים ובעיקר בטוחנות האחוריות). בשביל זה מספיק רק להפשיל את השפתיים לאחור.

בהצלחה
תודה רבה!! אבל היא לא רוצה בכלל-
14/07/14 23:32
41צפיות
את המשחת שיניים שלה!
שמתי על הידיים שלי במקום על המברשת שיניים - והיא עדיין לא רוצה.

(כמובן זה משחת שיניים לכלבים , יש לנו 2 סוגים או 2 טעמים...תלוי איך חושבים על זה חחחחח )

בנוגע לבדיקת שיניים בכללי- נבדק לפניי חודש אצל הוטרינר- הכל בסדר.

תודה רבה על העזרה
זה לא קל בכלל לצחצח שיניים לרוב הכלבים
15/07/14 07:18
55צפיות
אני ממליצה על המשחה שמפרקת אנזימים, שאומרים כביכול שלא צריך לצחצח עם זה. לא מאמינה. כן תצחצחי, אבל יש מצב שהמשחה הזאת תעשה עבודה יותר יעילה ממשחה רגילה. תשתמשי במברשת שיניים לילדים או לתינוקות. בקשי מהוטרינר שידגים לך איך מצחצחים שיניים, אפילו יותר מפעם אחת, עד שתקלטי. שימי לב, למשל, שלא חייבים לפתוח להם את הפה כדי להגיע לשיניים האחוריות, מה שמקל על העניינים. וכמובן, תמיד לצ'פר בפרס שווה ישר אחרי הצחצוח. יש גם תוסף של מי פה שאפשר לשים במים וגם עוזר קצת.

בהצלחה!
קוביית מזל
15/07/14 07:26
54צפיות
לגבי רוצה- לא שואלים אותה. אם נשאל כל דבר, לא נגיע רחוק, פשוט תעשי את זה, מהר. תחזיקי לה את הראש בעדינות אם צריך. צ'פרי מייד אחרי. כשהיא תבין שזה לא הורג אותה ושהיא מקבלת פרסים אם היא משתפת פעולה, יהיה לך קל יותר.
הבנתי...
15/07/14 07:36
37צפיות
אנסה...  תודה רבה !!
בהצלחה
15/07/14 07:41
38צפיות
אני בכל זאת, למרות הכל, צריכה לקחת את הכלבה שלי לניקוי שיניים וטרינרי מחר:) מצד שני, אני לא התחלתי בגיל צעיר.
קרציות
14/07/14 21:07
87צפיות
איפה קונים אופיגל
סירוס במקרה של אשך מטמיר
14/07/14 17:10
164צפיות
היי, יש לי קבליר קינג צ'ארלס מתוק בן 7 חודשים.
נולד עם בקע טבור ומנשך קדמי. היום במסגרת חיסון תולעת הפארק שגרתי, הוטרינרית העירה את תשומת ליבי שיש לו אשך מטמיר ושכדאי לסרס אותו ובנוסף גם לסדר את הבקע באותה ההזדמנות. היא אמרה שכיוון שיש לו מספר מומים, היא מעדיפה גם לעשות בדיקת דם לפני לוודא שניתן להרדים אותו.
אין לי ניסיון בזה, אני גם לא ממש מכירה לעומק את הוטרינרית, פשוט עבור חיסונים שגרתיים לא הרגשתי צורך לבדוק לעומק...
מה ההמלצה? לנתח או לא?
אני מסכימה עם הוטרינרית
14/07/14 17:36
138צפיות
מכמה סיבות:

1. בקע זה משהו שכדאי לעקוב אחריו, ובמקרה הצורך לסגור (עלול להתפתח למצב שעלול לסכן את חיי הכלב בהמשך).  אם הוטרינרית ממליצה לטפל בזה, כנראה שצריך.

2. אשך טמיר עלול להפוך לגידול סרטני בגיל מבוגר, בגלל שאשכים נועדו להיות בטמפרטורה שנמוכה מעט מטמפרטורת הגוף.  ברוב המקרים ממליצים לחכות עד גיל שנה, כי עד אז יש סיכוי שהאשך ירד.  אני אישית לא חיכיתי, וסירסתי בגיל 7 חודשים.

3. גם אם הכלב גזעי ( = עם תעודות!), הוא לא יקבל אישור הרבעה אם יש לו אשך טמיר.

4. כלב עם מספר בעיות כפי שציינת, גם אם הוא גזעי וגם אם האשך ירד, לדעתי לא צריך להרביע.  יש דברים (כמו אשך טמיר) שהם גנטיים.

5. לכל כלב רצוי לעשות בדיקות דם לפני ניתוח.
תודה רבה על התשובה המפורטת
14/07/14 17:42
106צפיות
פחות מטריד אותי נושא ההרבעה, אלא יותר מצב הרוח לאחר הסירוס וגם שמעתי שיש נטייה להשמנה לאחר שמסרסים.
ובכלל, קצת הלחיצה אותי שיכול להיות שההרדמה תהיה בעייתית וגם נלחצתי מאוד...
יש ממליצה על וטרינר מסוים במקרה כזה?
יש מקומות שעושים בדיקת דם לפני הרדמה
14/07/14 18:20
118צפיות
ויש כאלו שלא.
אני לא וטרינרית, אבל כיוון שיש מקומות שלא עושים את הבדיקה,
אז אולי היא לא קריטית בכלל.

ניתוח בהרדמה כמו ניתוח בהרדמה מסוכן במידת מה (גם לבני אדם),
זה לא אומר שמוותרים על הליכים רפואיים חשובים בגלל זה.

סירוס עושה לכלב רק טוב.
הכלב שלי ז"ל כמעט מת כי לא עשו את הבדיקה
15/07/14 20:40
93צפיות
ובכל מקרה לא התאושש מההרדמה כמו שצריך וזו היתה יריית הפתיחה לחודשים האחרונים בחייו.
וטרינרים לומדים הרבה על התמודדות עם לקוחות, לקוחות כל הזמן כועסים שמכריחים אותם לשלם יותר ממה שהם משלמים לעצמם ויותר ממה שנשמע להם הגיוני. לכן וטרינרים מדלגים לפעמים על בדיקות שבמצב אופטימלי לא היו מחייבים לעשות.
ההסבר של הוטרינרית כפי שהגולש תאר אותו- שהכלב מציג כל מיני בעיות ולכן כדאי להיות בטוחים ולעשות בדיקת דם. היא לא סתם אמרה נעשה כדי לסחוט כסף אלא נתנה הסבר מקצועי.
את לא וטרינרית ועדיף שתמנעי ממן עצות רפואיות לא טובות.
נתתי עצה רפואית?
16/07/14 11:00
50צפיות
תוכיחי!

את לא יודעת לקרוא, אז עדיף שתמנעי מלבקר אנשים
הבדיקה הצילה את הכלבה שלי לפני העיקור
16/07/14 09:13
68צפיות
הסתבר שהיא בשלבים ראשונים של קדחת הקרציות ושגורמי הקרישה בדם שלה נמוכים מדי.
זה ממש לא משהו שהייתי מזלזל בו, בטח אצל כלב שנולד עם סדרה של פגמים גנטיים.
את מוזמנת לראות את הכלבים המסורסים שלי
14/07/14 23:01
107צפיות
לאחד הייתה נטייה להשמנה עוד לפני הסירוס, ולמרות זאת הוא עדיין במשקל סביר, בהתחשב בגילו ובבעיות רפואיות שהוא סובל מהן.

השני - רוב הזמן אהיה מאד שמחה שהוא ישמין קצת.  כשהוא מעלה קצת במשקל מעבר ל-18 ק"ג (בד"כ הוא בין 17 ל-17.5) הוא פשוט מתחיל לעשות לי שביתות רעב ולא רוצה לאכול כמה ימים.
מסכימה עם ההמלצה
14/07/14 18:13
89צפיות
לגבי סירוס ככלל וסירוס במקרה של אשך טמיר כפרט
בדיקת דם ממליצים לעשות לפני כל ניתוח כך שגם זה מומלץ ומובן..
ובאמת אם כבר עושים חתך באיזור הבקע אפשר לסדרו אם כי זה לא עיקור שממש פותחים את הבטן.. בטח תלוי איפה האשך "מתחבא"
כמובן כדאי לחפש המלצות על הוטרינרית המסוימת לפני שעושים אצלה פרוצדורה בהרדמה..
בהצלחה
היה לי אותו גזע- אותו נתוח
17/07/14 01:37
51צפיות
אשך שלא ירד ושאלה אם לסרס באותה הזדמנות- אמרתי כן לשתי השאלות.
היה נתוח מוצלח.
לדעתי- כדאי לנתח אבל לא הייתי מנתחת אצל רופא שאני לא מכירה ולא קבלתי עליו המלצות.
גם אני מצטרפת להמלצה לסרס, אבל
17/07/14 08:13
42צפיות
לקחת בחשבון שניתוח לאשך טמיר יכול להיות יותר מסובך מסרוס רגיל.
הרבה פעמים יש המלצה לבצע גם אולטראסאונד לפני הניתוח כדי למצוא היכן האשך נמצא ולחסוך בחיפושים בחלל הבטן.
לגבי בדיקת דם לכלב צעיר לפני ניתוח, יש רופאים עם גישות שונות. בהנחה כי מדובר בוט' הגונה ולאור צרור הבעיות שיש לכלב, סביר כי מדובר על המלצה על רקע מקצועי בלבד וכדאי להקשיב לה.

במידה ומדובר בכלב מתועד, חשוב לפנות למגדל ולידע אותו על כל הבעיות. במידה והוא לא, מומלץ גם, אם כי אין הרבה סיכוי שהוא
יעקר את ההורים.

בהצלחה וניתוח קל
אם כך - יש למישהו המלצה על וטרינר?
18/07/14 18:49
2צפיות
תודה רבה על התגובות לכולם, כנראה ואלך על התהליך הרפואי כמובן במידה ובדיקות הדם יצאו תקינות.
יש למישהו וטרינר מומלץ באיזור ת"א/המרכז?
אימוץ כלבים מדהימים ברחובות אוהבת חיות
14/07/14 14:04
86צפיות
אימוץ כלבים מדהימים ברחובות אוהבת חיות
עשרות כלבים מהממים, יפיפיים, חברותיים, מטופלים והכי מושלמים שיש
נמסרים כולם תמורות סל אימוץ ותוך התאמת הכלב למאמצים
ניתן לאמץ בתיאום מראש
0506282018
לתמונות של כולם לחצו כאן
בתמונה שייקה, זכר מדהים! משווע לבית כבר המון זמן אחרי שננטש.. ישמח לבית עם כלב נוסף
כלבי הדמקה שלנו
14/07/14 14:09
142צפיות
כלבי הדמקה שלנו
משוועים לבית משלהם..
לאוהבי המראה הגזעי!מבחר כלבים
14/07/14 10:41
237צפיות
לאוהבי המראה הגזעי!מבחר כלבים
דמוי גזעיים,מטופחים, מחוסנים ומעוקרים..
ימסרו לבתים מתאימים בלבד תוך כדי התאמת הכלב למישפחה.
לפרטים:0506282018

כנסו לתמונות הכלבים המעודכנות באתר

http://www.rehovotlovesanimals.org/
דוג דה בורדו
14/07/14 10:44
187צפיות
דוג דה בורדו
מוזס, דוג דה בורדו בן 3.
רועה גרמני
14/07/14 10:47
179צפיות
רועה גרמני
נאוה, בת 3 .
.
.

.
.
פאג
14/07/14 10:49
170צפיות
פאג
ללי,בת 9

.
.
.
פיטבול
14/07/14 10:51
201צפיות
פיטבול
פיטר.בן שנה וחצי
.
.
.
.
פיטבול נוסף
14/07/14 11:06
147צפיות
לואיס, בן שנתיים
.
.

.
ותמונה של לואיס..
14/07/14 18:18
226צפיות
ותמונה של לואיס..
חמוד
15/07/14 10:17
121צפיות
אבל למה קצצת לו את האזניים בצורה כל כך מכוערת??  ממש האופנה האחרונה בכפר קסם....
מה, יצא לי לא יפה?!
15/07/14 10:35
114צפיות
דווקא מאוד השתדלתי.. יש לי ניסיון רב בקיצוץ איברים לכלבים
רועה בלגי
14/07/14 10:54
187צפיות
רועה בלגי
דונלד,בן 7 חודשים
.
.
.

.
ציוואוה
14/07/14 10:57
262צפיות
ציוואוה
פופיק, בת 2.5
איך "בא לי עליה"
14/07/14 11:42
163צפיות
אפשר החלפות? יש לי שניים משומשים במידות M ו-L...
נו, אז רק חסר לך S
14/07/14 14:25
126צפיות
לי יש S ו-M

השלב הבא - L
את מקום ה- S
14/07/14 15:15
124צפיות
תופסים 3 חתולים...
14/07/14 15:17
80צפיות
לאבא שלי יש חתול XL
זה באמת-
אבל היא XS
14/07/14 18:21
89צפיות
פודל
14/07/14 11:02
188צפיות
פודל
דבש בן 6 ,בינוני בגודלו כ 15 קילו
.
.
.

בולדוג צרפתי
14/07/14 11:04
176צפיות
בולדוג צרפתי
צו'צה, בת 5
.

.
.
פיקנז
14/07/14 11:12
171צפיות
פיקנז
אוסקר בן 3
.
.

..
רוטויילר
14/07/14 18:23
172צפיות
רוטויילר
רימון, זכר מהמם! בן כשנתיים וחצי, בעל אופי מעולה
º
מה עם רוברט או רוברטו?
16/07/14 19:42
12צפיות
טריני, זאבה מעורבת נהדרת!
15/07/14 09:02
158צפיות
טריני, זאבה מעורבת נהדרת!
בת 4, מעוקרת ומחוסנת
טובה וחברותית לכולם.. בינונית בגודלה
יפה, מראה מעניין,
16/07/14 11:08
51צפיות
אני אוהבת זאבים. תמיד רציתי כלב כזה; אלגרו הזכיר במראהו זאב, אם כי שועלי ומיניאטורי. מה עם נאוה, הזאבה שהייתה אצלכם? אימצו אותה?
º
נאווה למעלה בראש השירשור
16/07/14 11:45
17צפיות
גורים מתוקים מחפשים בית!
15/07/14 20:51
125צפיות
גורים מתוקים מחפשים בית!
יהיו בינוניים..
צילי וגילי לא מוותרים..
16/07/14 09:30
108צפיות
צילי וגילי לא מוותרים..
הם יודעים שמישהו מחכה להם אי שם..
הם בני שנתיים ומשהו, גדולים ומרשימים
בריאים, מטופלים, מחוסנים ומסורסים/מעוקרים
צילי מאוד חברותית, אוהב אנשים וכלבים אחרים.. גילי הוא תינוק מגודל פחות מסתדר עם כלבים אחרים
מי יתאהב בהם?
גולן, האסקי מעורב יפיפה
16/07/14 19:41
98צפיות
גולן, האסקי מעורב יפיפה
בן כשנתיים-שלוש, חברותי, אנרגטי
ימסר מחוסן ומסורס
באסטר, זכר צעיר בן 6-7 חודשים
17/07/14 10:22
68צפיות
באסטר, זכר צעיר בן 6-7 חודשים
יהיה גדול, חברותי ומקסים
ימסר מחוסן ומסורס
מסירת כלב אגרסיבי
14/07/14 12:01
406צפיות
שלום,

בצער רב, אני מחפש מוסד למסור את הכלבה שלי.
היא בת שנתיים, לברדורית גזעית. שלאחר הרבה מאמצים עם מאלפים, לא הצלחנו לאלף ולרסן את האגרסיביות שלה.

אני לא רוצה להרדים את הכלבה. וחושב שהיא יכולה להיות כלב עבודה (שמירה/גישוש) מעולה.

אתם מכירים מוסדות רלוונטיות?

תודה.
תוכל לומר משהו על
14/07/14 12:19
240צפיות
העבודה שעשו עם הכלבה? במה האגרסיביות מתבטאת, ואיך עבדו איתה על זה?
פרטים
14/07/14 12:34
280צפיות
האגרסיביות מתבטאת שהיא לא אוהבת ליטופים, היא יכולה לקבל 10 ליטופים, וב-11 לנסות לתת ביס.
בנוסף, היא לפעמים שומרת על דברים שלה (רכושנות) - זה יכול להיות למים שלה, או אפילו סתם לטריטוריה שלה.

ניסינו לעבוד על זה איתה גם בהתניות חיוביות וגם שליליות.
בשבוע האחרון היא היתה בפנסיון אילוף , שגם לא הצליח והמליץ למסור אותה.
למה ללטף כלבה שלא אוהבת ליטופים?
14/07/14 13:40
211צפיות
אין המוני בתים שיעמדו בתור לקחת כלבה תוקפנית.
חשוב להבין את זה לפני שמתחילים תהליך של מציאת בית חדש. זה אומר שבזמן הרב שיקח למצוא לה בית (אם בכלל יימצא) כדאי לחשוב על פתרונות סביבתיים לבעיות, כמו למשל לא להתעקש ללטף אותה, לא לנסות להוציא לה דברים מהפה וכו'. אפילו להלביש מחסום איכותי נוח בזמן שהיא נמצאת באינטרקציה שיכולה להיות בעיתית

הסיכוי הטוב ביותר שלה הוא איתכם, המשפחה שלה. כמעט בכל תסריט של מסירה מחכה בסוף שקית שחורה

דבר אחרון... כתבת שהיא גזעית... האם היא בעלת תעודות? אם כן, הייתי מדווחת לבית הגידול על העניין. לברדורים לא אמרים להיות תוקפניים (והם בטח לא מתאימים ככלבי שמירה ) .
אם אין לה תעודות היא כמובן לא גזעית וזה סיפור אחר.
בכל מקרה, אם היא לא מעוקרת זה הזמן.
תשובות
14/07/14 14:06
195צפיות
1. אנחנו לא מלטפים אותה
2. אני יודע שאין המוני בתים שיעמדו בתור לקחת כלבה תוקפנית, בגלל זה אני מחפש מוסד (ככלב עבודה/שמירה) ולא בית.
3. כן, היא עם תעודות. זאת היתה המלטה בייתית.
4. היא מעוקרת.
לא הייתי קפצת למסקנת מסירה משבוע פנסיון אילוף
14/07/14 13:53
165צפיות
אני לא מאלפת...אבל הגיון בריא ומה שלמדתי מן האנשים המקסימים בפורם זה נתן לי לא מעט ידע אני חושבת...
מה לגבי אנרגיה? האם היא מוציאה מספיק?
לברדורים ידועים בצורך שלהם להוצאת אנרגיה רבה, אחרת יש בעיות...
לגבי ליטוף, לטעמי בנקודה הזו, כלב הוא בדיוק כמונו בני אדם. יש כאלה שיותר אוהבים ליטוף ויש שפחות. יש כלבים שפידבק חיובי מבחינתם זה ליטוף/מילה טובה ויש כאלה שיעדיפו חטיף/פרס אחר.
אישית נחשפתי לכלבתו של גיסי שמתנהגת מאוד באגרסיביות לא ידידותית ואפילו אותי ניסתה לנשוך כאשר ליטפתי אותה ו/או בטעות נשענתי עליה בחוף הים. זו הייתה הפעם הראשונה בחיי שכלב נהג כך איתי/מולי. הייתי פשוט בשוק ממש ככה יותר לא התקרבתי אליה/ניסיתי ליצור איתה מגע/להיפגש עימה וכו'.
לעומת זאת, לפני כמה שנים ישבתי עם חברה ובן זוגה דאז. לו היו שני כלבים+גורים. הכלבים נחשבו לאגרסיבים ואלימים נובחים נושכים מה שבא לך. אבל דווקא לי הכלבה של אותו בחור הייתה קשובה אלי ברמות מטורפות ולא הסכימה להתרחק ממני. בכל פעם שניסו, כי ישב איתנו אדם שפחד מכלבים, היא שבה מיוזמתה לשבת לידי כדי שאלטף אותה ואהיה צמודה אליה וכו'. הסתכלו עלינו בתדהמה ממש על איך אנחנו מתקשרות.
כך שלסיכום, חישבו שוב והתיעצו עם מאלף מקצועי. כאן בפורום תוכלו לקבל המלצות על כאלה.
º
אני כבר חצי שנה של אבחון וניסיונות עם מאלפים.
14/07/14 14:08
65צפיות
אני לא יודעת
14/07/14 14:54
146צפיות
באלו מאלפים מדובר ואיך הם עבדו בדיוק. העובדה שכתוב "מאלפים" ברבים מעלה שאלה לגבי צורת העבודה שלהם לעומת רמת הציפיות שלכם, בין השאר כי כתבת שמדובר בתקופה של חצי שנה - לא פרק זמן מאוד ארוך כשמדברים על מאלפים בצורת רבים.

מצד אחד - אם מאלף לא התאים לכם / לא הצליח לתקשר עם הכלבה, ברור שכדאי לנסות מאלף אחר. מצד שני - ציפיות לא ריאליות יכולות לגרום לויתור מוקדם על תהליך עבודה שדווקא כן היה יכול לעזור. איני יודעת איפה אתם עומדים על הקשת הזו, כי איני מכירה אתכם.

בדרך כלל, בעיות מהסוג שתיארת - רכושנות לגבי משהו (אוכל, מים, מה שלא יהיה) ניתנות לטיפול. חוסר חיבה לליטופים - בדרך כלל אפשר לפחות להביא למקום לא-תוקפני, גם אם הכלבה לא תהפוך להיות אחת שאוהבת שכל הזמן נוגעים בה. שני הדברים דורשים עבודה, אבל לא רק מצד מאלף אלא גם מצד הבעלים, שצריכים להיות מוכנים לשנות דברים בצורת ההתנהלות שלהם-עצמם - דברים שגרמו למצב להסלים עד כדי נשכנות מצד הכלבה גם אם הבעלים לא היו מודעים לכך. איני יודעת עד כמה אתם, הבעלים, הייתם מוכנים לשנות התנהלות אישית שלכם לצורך הצלחה באילוף.

מה שאני כן יודעת זה שאין מוסדות אמינים וראויים שירצו בכלב אגרסיבי בצורה בלתי צפויה. האנשים שיקחו ממך ברצון כלבה כזו הם -

1. אנשים שרוצים לקשור כלב לכל חייו לחבל בחוץ, בלי שיהיה להם אכפת אם טוב לו או רע לו, העיקר שינבח
2. אנשים שמחפשים להרביע כלבים גזעיים למטרות רווח בלבד, בלי להתחשב לא בכלב עצמו (ואם זו כלבה, בלי להתחשב בבריאותה או ברווחתה) ולא בדורות הבאים (תכונות לא טובות שעוברות בתורשה, טיפול בגורים, מכירה לבתים שיש להם לפחות רמת אחריות מינימלית לטיפול הגון בגור)
3 אנשים שמחפשים כלבים לקרבות, או כלבים שישמשו שק אימונים לכלבי קרבות.

אמנם אתה יכול לנסות ולחפש בית חדש (לא מוסד, כאמור, אין מוסד אמין לדבר כזה) שמאיזו סיבה יתאהב בכלבה ולכן יהיה מוכן או להשקיע בחינוך שלה ואולי להצליח, או לחיות איתה כמות שהיא באהבה. אין הרבה סיכויים למצוא דבר כזה.

לפיכך, כנראה המסלול העדיף הוא לדבר שוב עם מאלף או מאלפת, אולי מישהו בגישה אחרת מאלו שדיברת איתם קודם, ולדבר איתם לא רק על "איך מתקנים את הכלבה" אלא גם איך אתם, הבעלים, יכולים לעבוד איתה כמות שהיא.

תודה, אבל
14/07/14 15:16
140צפיות
מה שאני חשבתי זה מוסדות ביטוחיים. שיהפכו את הכלבה לכלב שמירה / גישוש.
מוסדות ביטחוניים
14/07/14 15:23
131צפיות
צריכים כלבים שניתנים לאילוף ברמה מאוד גדולה,
אז יש כאן שתי אפשרויות:
א. הכלבה אכן לא ניתנת לאילוף - לא יקחו אותה!
ב. הכלבה כן ניתנת לאילוף - אז למה שתמסרו אותה בכלל?

ה"חיים החדשים" שאתה מדמיין לעצמך עבורה לא ורודים בכלל. כדאי שתבין את זה ואז תחליט שוב אם אתה מוסר אותה או לא.
*ברמה מאוד גבוהה
14/07/14 15:23
84צפיות
שקול את העניין
14/07/14 15:25
99צפיות
כלב שמירה - מה זאת אומרת בדיוק? כלב שאי אפשר לצפות את התנהגותו או שלא רוצים להשקיע בו - תוקעים לכל חייו בנקודה אחת קשור לכבל. זה "כלב שמירה". זה מה שמגיע לכלבה שלך?

כלב שמירה מקצועי מהסוג שמשמש את כוחות הבטחון הוא לא סתם כלב. מדובר בכלבים שאומנו באופן מיוחד מגיל צעיר, ואשר באים מקווי דם מתועדים שעקבו אחריהם בקפידה בדיוק למטרות של שימוש ככלבי תקיפה ("כלבי שמירה" כאלה הם לא באמת למטרות שמירה באופן שאנשים רגילים לחשוב על העבודה). כלבי לברדור וגולדן אינם נחשבים בדרך כלל למתאימים לעבודה כזו, והכלבה שלך כנראה לא תעבור בכלל את הסינון. כלבים כאלה הם כלבים צפויים מאוד - לא כלבים שנלקחו כבוגרים בעייתיים שקשה לעבוד איתם.

באשר לגישוש, כלב גישוש הוא לא כלב תוקפני. אגרסיביות אינה תכונה שהופכת כלב למתאים להיות כלב גישוש.

בהחלט יתכן שעבודה כלשהי תתאים לכלבה שלך ותנתב את האגרסיביות שלה למקומות טובים יותר,בחיבור עם עבודה נכונה על מקור הרכושנות וכו', אבל בשביל זה לא צריך למסור אותה אלא לעבוד איתה. זה מחזיר אותנו למשבצת הראשונה - לנסות לדבר עם לפחות מאלף אחד נוסף. בהחלט אפשר לבקש המלצות פה בפורום למאלפים שעבדו עם כלבים אגרסיביים או תוקפנים, להתייעץ איתם ואז לשקול מחדש.
המוסד היחיד הסביר שניתן למסור אליו
14/07/14 15:31
169צפיות
הוא השב"ס, והם לא לוקחים כלביפ בסגנון שאת מתארת.

בכל מקום אחר הכלב ימצא את עצמו קשור לשארית חייו. עדיף כבר שתקחו אותו לוטרינר ותמיתו אותו בעצמכם.
אחלה פנסיון
14/07/14 14:11
188צפיות
מי ממליץ למסור כלב בגלל בעיות התנהגות שלא הצליח לפתור?
בדיחה.

למה ללטף כלבה שלא אוהבת שמלטפים אותה?
את האוכל, המים והמיטה שלה פשר לשים באזור מרוחק יותר בבית (לא ליד מסדרון/דלת דעוברים בהם כל הזמן),
להוציא להרבה טיולים בשטחים פתוחים או בגינה/גינת כלבים בלילה, ולתת לה להוציא אנרגיות,

במידה ותוקפת זרים ברחוב - לטיולים במהלך היום אפשר לצאת עם מחסום. זה גם (או בעיקר) רתיע אנשים מלהתקרב אליה.

כל עוד היא לא תוקפת את בני הבית,
אני לא מבינה למה שתוותרו עליה.
º
היא כן תוקפת את בני הבית.
14/07/14 14:12
62צפיות
באילו נסיבות?
14/07/14 14:14
157צפיות
יש ילדים בבית?

(חייבת לציין שאני לא שופטת, פשוט שיהיה לכם ברור שאם אתם מוסרים אותה 99% שהיא או תהיה אומללה או תורדם.)
º
לא כרגע
14/07/14 14:20
56צפיות
יצא גם לי, במקרים נדירים ביותר,
14/07/14 17:39
176צפיות
להמליץ למסור כלב.  בכל הפעמים זה היה לא כ"כ בגלל שאי אפשר לפתור את הבעיות של הכלב (שבכל המקרים היו תוקפנות מאד מאד חמורה), אלא בגלל שהבעלים לא מסוגלים יהיו לפתור את הבעיות, מסיבות שונות.
אבל למסור לאן?
14/07/14 18:16
144צפיות
חוץ מזה, אולי חשוב להבהיר לאותם בעלים שזה הם אלא שלא ניתנים לאילוף
ולא הכלב שלהם.

(כמובן, מתייחס להודעה של פותח השירשור, ולא אלייך)
º
*הם אלה
14/07/14 18:17
19צפיות
בעלים לא ניתנים לאילוף?
14/07/14 22:13
120צפיות
סליחה, אבל לא מתחברת בכלל לזלזול המשתמע מההערה. לכל אדם יש אישיות, אופי ויכולות שהוא נולד איתם, וכך גם לכל כלב. לא הכל רצוני וניתן לשינוי. לא כל זיווג יהיה מתאים, גם אם מושקע מאמץ רב. וזה עוד מבלי להזכיר שלא כל אורח חיים מאפשר את המאמץ הנדרש, ולא באשמת הבעלים. יש השפעה למצב כלכלי, למספר ילדים ובני בית הזקוקים לטיפול והשקעה אף הם, לעומס העבודה וכו'. אולי הבעלים אינם בריאים מספיק פיזית כדי לטפל לאורך זמן בכלב בעל אנרגיות עודפות, למשל? בדיוק שלא כמו כל שני בני זוג יתאים להם לחיות יחד לאורך זמן גם אם הכי אוהבים את השני בעולם, ואפילו בין הורים לילדים נוצרים לפעמים פערים שאנם ניתנים לגישור. החיים לפעמים יותר חזקים מכל דבר אחר. כלב יכול להיות לא מתאים לבעלים או למשפחה כמו שהבעלים או המשפחה אינם מתאימים לכלב. בחלק מהמקרים זה בהחלט עניין הדדי.
לא מאשימה את הבעלים
15/07/14 10:43
71צפיות
אבל צריך להזהר גם באמירה
"כלב שלא ניתן לאילוף"

יש גם הבדל בין למסור כלב שלא מתאים למשפחה לבין למסור כלב מופרע שלא מצליחים לאלף,
את לא חושבת?
הרבה פעמים הדברים הולכים יחד
15/07/14 10:52
62צפיות
כי אין הרבה אנשים, פרט למשוגעים לדבר, המסוגלים לגדל כלב מופרע שקשה לאלף. אלה בדיוק בדרך כלל הכלבים שאינם מתאימים למשפחה ממוצעת, אלא מתאימים לאנשים מנוסים מאוד בגידול כלבים, שיש להם זמן, כוח ומשאבים לגדל כלב כזה. המצב האידיאלי הוא שמלכתחילה כל אדם וכל משפחה תיקח כלב שמתאים להם ולאורך חייהם, אך מה לעשות - לפעמים יש טעויות שנובעות חוסר ניסיון וידע, אי מסירת מידע מהימן על הכלב או מצב שבו לא קיים כלל מידע (למשל, אם מוצאים כלב ברחוב ורוצים לעזור לו) וכו'. במקרה כזה לפעמים אין ברירה, אלא להיפרד.
אפשר להיפרד, אני אפילו הייתי בעד היפרדות
15/07/14 10:55
65צפיות
בדיון אחר בנוגע להחזרת כלבים לעמותה ממנה אומצו, ומסירה של כלבים בכלל.

אבל אי אפשר למסור את הכלב עם התגית "לא ניתן לאילוף".
השאלה מה המשמעות של אי אפשר.
15/07/14 11:07
52צפיות
אם הכוונה היא לכך שקשה ולא רצוי - נכון. אבל לפעמים אין ברירה ואין דרך אחרת אלא למסור כי הבעלים הנוכחיים אינם מסוגלים להתמודד והחיים של כולם נהרסים, ובמקרה כזה צריך לעשות כל מאמץ ולמצוא מישהו מקצועי שיש לו יכולת ורצון לקחת זאת על עצמו. אם יש עמותה ברקע או עמותה שמוכנה לסייע - ברור שכדאי לעשות זאת דרך עמותה. אך לפעמים קשה מאוד עד בלתי אפשרי למצוא פתרון, זה נכון, ואז אולי אפשר למצוא פתרון זמני, כמו אומנה או פנסיון, רצוי אף פנסיון אילוף טוב. אבל כולנו יודעים שלא לכל בעלי הכלבים יש מודעות או כסף כדי לעשות זאת. בקיצור, יש מקרים שבהם התוצאה היא עצובה גם אם לא תמיד מישהו בהכרח אשם.
לנו גם יש כלבה בעייתית, תוקפנית
15/07/14 11:35
70צפיות
היא תוקפת אנשים זרים, מתוך פחד שלה....
לא ילדים ולא תינוקות, אלא אנשים מבוגרים, כי היא פוחדת בעצמה.
ניסינו ה-כ-ל.
מאלף שלא הצליח לאלף אותה, פנסיון אילוף של 3 שבועות אצל אחד המומחים בתחום - שהצליח חלקית אך אמר שהיא כנראה תשאר ככה , תוקפנית.
עבדנו איתה על אילוף בסביבות חצי שנה (שיעורי בית מפנסיון האילוף), כל יום מספר פעמים, ועדיין, אני יכולה להגיד שהיא איתנו, ותשאר איתנו.
הסיבה לזה שהיא עדיין איתנו היא שהיא לא תתקוף ב-ח-י-י-ם את המשפחה הגרעינית שלי.

כן, זה בעיה כשבאים חברים שלנו, או חברים של הילדים , אני  לא לוקחת סיכון ואני סוגרת אותה בכלוב טיסה לזמן שהאורחים מגיעים.
וגם אני חשבתי (ועודני חושבת לעיתים) שאני רוצה למסור אותה, כי גם כשבאים אורחים היא נובחת על כל תזוזה שלהם... וזה לא הכי נעים להגיע לבית כזה מן הסתם.

אז אל תשפטו אף אחד עד שלא הייתם בסיטואציה הזו.
אני מבינה לחלוטין את הרצון למסירה, ואם אתה שלם עם זה פשוט תעשה את זה עכשיו לפני שתיקשר לכלב או שהילדים ייקשרו לכלב (כשיהיו )
אני עם הכלבה כבר 5 שנים אז אצלי כבר אין סיכוי שאמסור, אבל אם באמת לא נקשרת, זה הזמן!
איכות החיים שלי כרגע ירדה בגלל הכלבה. זה אין ספק!
המשמעות היא מה שאמרתי קודם
15/07/14 12:26
43צפיות
להגדיר את הבעלים כלא ניתנים לאילוף,
ולא את הכלב.

זה שאין לך מספיק זמן/כסף/אנרגיה/רצון להשקיע בכלב בעייתי, זה מובן,
אבל חשוב להבחין בין המצב הזה למצב שבו הכלב באמת חסר תקנה.
ומאיפה יודעים ואיפה עובר הגבול?
15/07/14 12:36
48צפיות
נגיד שמנסים לאלף בשיטה אחת ובשיטה אחרת, עם מאלף זה ומאלף אחר במשך תקופה , והכלב לא מתאלף. יכול להיות שעוד שנה או שנתיים, אחרי עוד 10 שיטות ו-10 מאלפים הכלב יהיה מאולף, ויכול להיות שלא. אבל מי יחזיק מעמד שנתיים לבדוק אם זה עובד? אני נגד לתת הגדרות ושמות לבעלים או כלבים וגם לא מבינה מה זה משנה כי ממילא אי אפשר לדעת או להוכיח אם זה הבעלים או הכלב או שניהם. תכלס מה שחשוב הוא שאין התאמה.
זוכרת בכלל מאיפה הדיון התחיל?
15/07/14 13:28
54צפיות
תקראי שוב,
אין לי כוח לחזור על עצמי.
º
לשרשורים יש נטייה לפתח חיים משל עצמם...
15/07/14 18:45
12צפיות
זה נכון!
16/07/14 10:57
30צפיות
בכל אופן, אני רק התכוונתי שצריך להיזהר מאוד
מלספר לאנשים שהאילוף לא הצליח/מצליח/יצליח, בלי להסביר את המקום של הבעלים בסיפור הזה.

כי אחרכ יש הבדל בין הודעה כמו:
"המשפחה שלי והכלבה הזו לא מתאימים ביחד, אין לנו את היכולת לחנך אותה ולתת לה מה שהיא צריכה - מחפשים בית חדש"
לעומת,
"יש לי כלבה שאף מאלף לא מצליח לרסן, בבקשה תקחו אותה ממני לאיזה מוסד"
º
צבא? משטרה?
17/07/14 01:35
7צפיות
ציוואווה
14/07/14 10:31
55צפיות
שלום יש לי ציוואווה בת חודש וקצת ויש לה כמה פרעושים מה החומר הכי טוב ולא רעיל
º
תרסיס פרונטליין
14/07/14 10:38
15צפיות
אילוף כלבים
14/07/14 01:19
430צפיות
שלום,
אימצתי כלב לפני 10 חודשים (בינוני, בן 3), והגיע אלינו למעשה כשכבר היה תוקפן מאוד כלפי כלבים,אנשים...
אני באמצע תהליך אילוף (קבוצתי כרגע), ולאחר לא מעט מפגשים הכלב הרבה יותר מחונך ורגוע היום בסביבת הגירויים השונים
העניין הוא - שעדיין מגרגר כלפי מי שנוגע בו/מלטף אותו (בהתחלה ועד לאחרונה הוא בהחלט היה חייב ריסון, כיום ממשיכים בשאיפה לכמה שפחות - לתקן עם רצועת חנק)
מבין כי בקרוב נצטרך להיעזר בקולר אלקטרוני לצורך תיקון ושליטה עליו, בעיקר כאשר הוא מאולף ללא רצועה

ולשאלתי היא -
מה דעתכם לגבי אילוף עם קולר אלקטרוני? קצת עלו סימני שאלה לגבי זה, אבל בשורה תחתונה מבין כי זה יותר כאזהרה לא נעימה שניתנת כמובן לויסות, וזה נחשב ליעיל ולא כואב במיוחד
אני יודע שיש אלטרנטיבה לאילוף בשיטה חיובית, אבל פחות אכנס לזה, משום שאני באמצע תהליך ושואל נקודתית לגבי זה
כמו כן, ניסיתי מתוך סקרנות לבדוק באינטרנט איזה קולרי/עזרי אילוף קיימים, וראיתי שיש דבר שנקרא קולר אולטראסוני שנשלט מרחוק
כלומר במקום לתת זרם לא נעים, להפעיל צליל אולטראסוני (שרק הוא שומע) שיסית אותו מהפעולה הרעה שעשה כביכול ו/או יפנה אלינו מיד את הקשב...
מבין שזה לא חדש ונמצא בשימוש על קולרים נגד נביחות, או אף כקולר אלקטרוני משולב (רטט/זרם/צליל צורמני/צליל שריקה.. בקולר אחד)
כמובן שהיתרון הוא שאין כאב פיזי ומאוד התלהבתי מהרעיון... אך האם נחשב יעיל?
תודה רבה!
שכחתי לציין
14/07/14 01:24
87צפיות
לא יודע כמה הפרט הזה חשוב,
אבל נראה שהוא לא ממש פוחד ממשהו
די אדיש לאזעקות שהיו, כך גם בצפירות שהיו... ולא נכנס לפאניקה או משהו דומה..
במקרים של תוקפנות השימוש בתיקונים, קולר חנק
14/07/14 06:58
187צפיות
קולר אלקטרוני לא רק שפסולים אלא גם מסוכנים!!!
הכלב לומד שאסור לו לבטא סימנים מרחיקים: גרגור, נביחה וכו׳. ומה עושה כלב ממוצע? הוא לא מפסיק לרצות לתקוף - הוא רק מפסיק להראות סימני אזהרה מקדימים ומקבלים כלב שנותן שילטפו אותו ואז נושך ללא כל התראה.

ממליצה לך בחום להימנע כבר מעכשיו מהשימוש הפסול בחנק ותיקונים ולעבור לעבוד עם הכלב בשיטות חיוביות בלבד. וכן, גם ובעיקר בנושא התוקפנות!

ד״ר טלית נודדת, רופאה וטרינרית, מאלפת כלבים בדימוס.
בוקר טוב
14/07/14 10:19
117צפיות
כיף לשמוע שאתה עובד עם הכלב שלך ועושה כל מה שאתה יכול כדי לפתור את בעיות ההתנהגות שלו. עד לפני כמה שנים זה ממש לא היה מקובל, ורוב האנשים היו פשוט זורקים את הכלב לרחוב/הסגר במקום לעבור איתו טיפול התנהגותי.  אז באמת כיף לשמוע :)
חשוב לי רק להעיר שאני לא הייתי בוחרת (בתור התחלה) אילוף קבוצתי במטרה לפתור בעיית התנהגות, כי יש הבדל גדול מבחינתי בין אילוף, חינוך וטיפול התנהגותי (מצרפת לך מאמר על זה).  לימוד של משמעת הוא לא הכלי העיקרי שלי בפתרון בעיות התנהגות, ובטח שלא בפתרון בעיות כמו תוקפנות. אבל על זה אני תכף ארחיב

אני כן רוצה להתייחס גם לעניין הקולר האלקטרוני וגם לעניין השימוש במשמעת וב"ריסון" או "תיקון" כאשר עובדים עם כלב תוקפן, באופן כללי.

קולר אלקטרוני יכול להיות כלי טוב בידיים של איש מקצוע שבוחר לעבוד עם ענישה (צירפתי מאמר על מה זה ענישה מבחינה מדעית). הבעיות הן קודם כל - השימוש עצמו בענישה, שתכף ארחיב עליו, שנית - שרוב מי שמשתמש בו אינם אנשים מקצוע אלא בעלי כלבים כמוך שאינם מקצועיים, ושלישית - שלא ניתן לדעת מראש איך הכלב יגיב לקולר. יש כלבים שגם רמה יחסית חזקה של חישמול בקושי תזיז להם, ויש כלבים שמהרמות הנמוכות יקפצו באוויר ויהיו בשוק מהחישמול (כלומר, תגובה חריפה של כאב/בהלה).  אני לא הייתי עושה ניסויים על הכלבים שלי... בטח שלא ניסויים שעלולים להכאיב להם.

עכשיו לגבי ענישה:
קודם כל, כדאי מאוד להכיר את 14 תופעות הלוואי האפשריות של ענישה שניסחה פט מילר.  נכללים בהן כל מיני תגובות החל מאדישות, "כיבוי" הכלב ודיכוי כל התנהגות שלו (כלב שלא מציע שום התנהגות הוא כלב שמאוד קשה ללמד אותו דברים חדשים), ועד לתוקפנות מתוך הגנה עצמית של הכלב בתגובה לכאב או פחד שהוא חווה בזמן הענישה. באמצע יש עוד דברים כמו "זה לא מלמד אותו איך כן להתנהג", וזה מוביל אותי ספציפית לדבר רגע על הטיפול בתוקפנות (=אלימות) בעזרת תיקונים (= אלימות).  מכיר את זה שלא מכבים אש בעזרת עוד אש?  אז התיקונים/ריסונים/מילה-יפה-אחרת הם "עוד אש"...  

אני ארחיב:
1. בכל פעם שהכלב חווה ענישה (תיקון/ריסון/מילה יפה אחרת :) ) אל מול הגירוי שכלפיו הוא תוקפן, הוא מקבל אישור שבאמת יש צורך להגן על עצמו מפני הגירוי הזה. אז אם, למשל, הכלב תוקפן לכלבים אחרים, ומקבל תיקון כשהוא מתחיל לגרגר או לנבוח עליהם - הוא לומד שכלבים אחרים הם באמת מסוכנים כמו שהוא חשב, כי כבר מרחוק הם מסוגלים לגרום לו לכאב בצוואר וכעס של המשפחה שלו, ולכן הצורך והרצון של הכלב להרחיק ממנו כלבים אחרים רק גובר.  אפשר עם תיקונים לגרום לכלב כזה "לא להגיב" לכלבים אחרים, לפחות לזמן כלשהו (בסופו של דבר הסיכוי גבוה שהכלב כן יתפרץ) אבל אי-אפשר עם תיקונים לגרום לכלב להיות חברותי לכלבים אחרים.  פשוט כי בבסיס ההתנהגות מעורב רגש...

2. הענישה לא אומרת לכלב איך הוא כן אמור להתנהג ליד כלבים אחרים, היא רק אומרת לו "אל תעיז לנסות להרחיק אותם בצורה גלויה".  הכלב עדיין ינסה להרחיק את הכלב השני, או לפחות להימנע ממנו (רק לפני כמה ימים ראיתי סטודנטית אצלנו בקורס אילוף כלבים שהופתעה שהכלב שלה התרחק מכלבה אחרת, בלי שהכלבה "עשתה לו משהו" - אבל הכלבה שלחה לו מבט אחד שהבהיר לו שכדאי להתרחק. מבט, זה כל מה שהיה שם. לכלב ולי זה היה ברור כשמש בשמיים).

3. מה שאתה רוצה בעצם לעשות זה ללמד את הכלב שלך להיות חברותי, או לפחות סובלני, כלפי כלבים אחרים.  אם ניקח את זה לבסיס של שיטת המרקר טריינינג שהיא "להגיד לכלב מה כן לעשות", אתה רוצה שהוא יעשה אחד או יותר מהדברים הבאים:
* יציג סימני הרגעה, כגון ליקוק שפתיים, הפניית מבט או ראש, רחרוח הקרקע  - כאשר הוא רואה כלב אחר
* ימנע מכלבים שמלחיצים אותו בצורה פסיבית (התרחקות, הסתובבות) ולא אקטיבית (תוקפנות ונסיון לגרום להם להתרחק)
* ילמד שכלבים אחרים הם סבבה ואין מה להילחץ מהם (בשביל זה חייבים להפסיק להוסיף לו לחץ עם הרצועה ולחץ פסיכולוגי בכל פעם שהוא פוגש כלב!)
* אולי יום אחד ילמד אפילו להיות חברותי עם כלבים אחרים. ואם לא, אז להשיג שלום קר, שיהיה מסוגל לעבור על פניהם ברחוב ולהתמודד עם זה בצורה מקובלת חברתית (בלי אלימות מצידו).

את זה אתה לא תשיג עם תיקונים, ולא משנה באיזה אביזר תשתמש או לא (כי ענישה מדכאת *כל* התנהגות ולא רק את ההתנהגות שרצית לדכא, בהכרח).  את זה תשיג קודם כל בעזרת פרוטוקול מאוד מסודר (ופשוט) של התנייה קלאסית לשינוי רגש מול הגירוי המאיים (אנשים, כלבים, ווטאבר) ודבר שני ע"י לימוד התנהגות חליפית, כגון סימן אזהרה, מול הגירוי המאיים.  ואת זה עושים עם הרבה אוכל טעים

דבר אחרון: ממה שאני רואה בתחום שלנו, רוב האנשים שעובדים עם ענישה (וגם אני הייתי אחת כזאת פעם. במשך הרבה שנים, למעשה...) כלל לא מכירים את תופעות הלוואי האפשריות שלה (שנחקרו ונבדקו גם במעבדות התנהגות וגם בשטח, עם בע"ח שונים) ואפילו לא את "8 הכללים לענישה נכונה" שניסח מאלף כלבי המשטרה, סטיב וויט.  זה א-ב של שימוש בכלי או שיטה אברסיבית כלשהם... וזה כ"כ חסר.  אז כדאי לך לעשות קצת חיפושים בגוגל ולמצוא חומר על זה... כדי שתבין מה אתה עושה עם הכלב שלך מבחינה מקצועית/מדעית.

אשמח להסביר אם משהו כאן לא ברור או מעלה בך שאלות (שאלות זה חשוב! ), ובכל מקרה, מאחלת לך הרבה הצלחה עם הכלב שלך. תמשיך להשקיע בו, כי אני בטוחה שהוא שווה את זה!
נעה שפלר
מנהלת הדרכה
בית ספר מרקר טריינינג

לגבי קולר אלקטרוני
14/07/14 10:51
121צפיות
קודם כל אני חושב שאתה צריך עבודה במסגרת שונה של שיעור פרטי ולא שיעור קבוצתי ולטפל בגירויים השונים לתוקפנות בהדרגה ולא במצב שלכלב יש הרבה גירויים כי הרבה גירויים=הרבה תיקונים....
כמו כן לבדוק את המאלף שאתה עובד איתו על הסיבה לקולר אלקטרוני ולבדוק את האופציות הנוספות שיש לך לטיפול או להתייעץ עם עוד מאלפים בנושא...
צריך לקחת בחשבון שכל אחד יכול להיות מאלף ולא משנה אם הוא בכלל למד במקום מסויים או לא אז חשוב לברר מבחינה מקצועית את המצב ואפילו לא מדובר על שיטות אילוף.
קצת הסבר על תוקפנות תוקפנות נובעת מרגש מסויים שהכלב נמצא בו באותו רגע. הביטוי ההתנהגותי לרגש הזה הוא סימני לחץ ואזהרה של הכלב ובסוף מגיע גם הביס עצמו.
יש לכלבים שפת גוף ועובדים עם השפת גוף כדי להימנע בעצם מהנשיכה עצמה.ברגע שאתה מתקן התנהגות בעזרת חנק או אלקטרוני או כל כלי אחר אתה מעניש את הכלב על התנהגות מסויימת
אבל לא משנה את הרגש שלו ביחס לגירוי ולכן אתה תתעסק הרבה עם תיקונים והגברת תיקונים ותהיה תלוי באביזרים לריסון כי אתה שם דגש על ההתנהגות ולא על הרגש.
מה שיכול לקרות שאתה תעניש על הגרגור הכלב יפסיק לגרגר כי הוא נענש כל כך הרבה על סימן אזהרה לגיטימי שהוא חלק מהשפה והתקשורת שלו גם עם כלבים אחרים.
זה לא אומר שהמצב לא יחמיר והוא יכול לנשוך פתאום כי הגרגור לא עוזר ולא מרחיק את הגירוי....ולכן כדאי לעבוד על שינוי רגש למגע ולא על ענישה של התנהגות.
בסופו של דבר צריך לזכור שחנק או אלקטרוני מרסנים התנהגות ולא משנים רגש ביחס לגירוי.ויש דרכים אחרות שמטפלות בשינוי רגש על ידי הצמדה של מגע=חטיף ככה שבסוף התהליך הכלב רואה במגע משהו טוב.
דוגמא לשינוי רגש:https://www.youtube.com/watch?v=WWZUcLfHXLE

האם זה היהונתן שאני חושב שזה?
14/07/14 21:22
73צפיות
אם כן, אז ברוך הבא לפורום! תוכל לתרום פה המון מהידע שלך ומהניסיון שלך.

וכמובן מסכים עם כל מילה ועם כל אות שכתבת פה.
הערה אחת
14/07/14 11:08
160צפיות
מצאת את אחד המקומות האחרונים בעולם לקבל חוות דעת שאינה מוטת באופן קיצוני בנוגע לקולר אלטרוני.

אני עדיין לא גיבשתי עמדה בנושא , ואני באופן אישי לא מתכוון להשתמש בכלי עם הכלבה הנוכחית.  ולמרות זאת, אין לי ספק שמדובר בכלי רב עוצמה, אפקטיבי ויעיל.

יש לפנות בנושא למאלפים בכירים בעלי נסיון מוכח ולא לאוסף דמויות וירטואליות.  
ומומלץ לקרוא מחקרים בנושא
14/07/14 11:50
86צפיות
לפני שאומרים אמירות כמו "כלי אפקטיבי ויעיל".
למה אני צריך לקרוא "מחקרים"
14/07/14 12:11
100צפיות
אם אני יכול לראות במו עיניי את האפקטיביות העצומה של הכלי?   על עשרות כלבים.

ומי כמוך יודע שעל כל מחקר שטוען משהו אפשר להביא ארבעה מחקרים שטיענו את ההיפך.....

המשפט האחרון נאמר לרוב ע"י מי שלא מתכוון
15/07/14 13:33
56צפיות
להביא סימוכין לדברים שלו האחרון שאמר לי את זה היה איזה דוקטור שהתווכח איתי שיש יותר סלמונלה בביצי חופש מאשר בביצי סוללה (כאשר ההיפך הוא הנכון). אמרתי לו שאשלח לו מחקרים והוא אמר: "על כל מחקר שתשלחי לי - אני אשלח לך שניים!". קיבל 4 מחקרים, לא החזיר אף אחד

על כל כלב שהכלי הזה אפקטיבי עליו יש הרבה כלבים שהכלי הזה שובר אותם ופוגע בקשר כלב-בעלים. מאידך, מעולם לא ראיתי קשר שנהרס משימוש בקליקר או כלב שנהרס כי קיבל קליק לא במקום.

זה נכון מאד ..
15/07/14 15:48
43צפיות
ואני באמת לא מתכוון להביא סימוכין....   

והסימוכין שמטיפים למיניהים מציגים ממש לא מרשימים אותי.  

אחרי שעשיתי קורס "שיטות מחקר" במסגרת תואר במנהל עסקים נפל לי אסימון מאד גדול, הבנתי שאפשר לעשות מחקר שיאשש או יפריח כל תיאוריה.   

אני באמת מעדיף אחרי כל זה לשמוך על מראה עיניים שלי, של עשרות כלבים שעבורם הכלי היה אפקטיבי על פניי ערימה של מחקרים שהאג'נדה יוצאת להם מכך החורים.  

חוץ מזה. אני לא טענתי שבשימוש לא נכון הכלי לא עלול להזיק. על זה אני לא חולק.   אפילו לא צריך מחקר בשביל זה . משום כך הפנתי את השואל למאלף בעל נסיון בתחום.
מבין אותך לחלוטין. אני עשיתי שני קורסים
15/07/14 17:04
44צפיות
בשיטות מחקר אמפריות, עוד קורס בשיטות מחקר איכותניות (מה שנוגע ל"מאמרים" השונים שאנשים מפרסמים באתרים שלהם...), ועוד קורס ששמו - "ספקנות במדע".

אז מעבר לטעות הבסיסית שרוב האנשים עושים ובפרט פה, שהם מאמינים כי מחקר מסויים יכול להוכיח או להפריך תיאוריות או רעיונות גדולים, מגיע גם המקום של - האם הניסוי/מחקר בכלל אובייקיטיבי ובוצע נכון.

ברפואה אולי ההתיחסות היא שונה, אבל בכל מה שנוגע למדעי-ההתנהגות - זה לא מדע מדוייק, ואין שום מטרה לבחור תיאוריה אחת כמנצחת! וזה מה שהרוב פה (חברים ומאלפים) לא רוצים לקלוט! אתה אמור להרחיב עד כמה שאפשר את זווית הראיה שלך, כי אין אמת אחת! וכמה זוויות ראיה שתוכל לאמץ ככה תוכל לבחון ולנתח דברים טוב יותר.

האמת שכבר מזמן קלטתי שמה שבעיקר חשוב לאנשים פה זה להיות צודקים :). וזו כבר מגבלה שהיא מעבר למגבלות המדע :) כמו שכתבתי בעבר - למדע אין אגו, והוא לא מתיימר להיות צודק להכתיב את הכללים לאחרים. את זה אנשים כבר עושים לבד ....

אז עיקר הבעיה היא פרשנות בני-האדם, בפרט אלו שיש להם אינטרס. מאמר שביצע סקר ומצא קשר כל-שהו בין ענישה לבין תוקפנות בכלבים  כתב בפירוש כי אין הם יכולים לדעת האם התוקפנות הופיעה בשל הענישה, או שמה הענישה הופיעה בגלל התוקפנות. אבל פה מפרסמים את המאמר בכותרת - "מחקר חדש המראה שענישת כלבים מביאה לתוקפנות". אז סקר ראשוני ביותר וכללי ביותר שהחוקרים עצמם כותבים שם שלא ניתן להגיע ממנו למסקנות, הפך להיות *מחקר* שמצא כך וכך....

או בתגובה שכתבתי פה בשרשור למרקר-טריינינג, היא כותבת באתר שלה שלא נמצאו הוכחיות חד-משמעיות לקיום היררכיה לינארית. ומזה היא ואחרים קופצים למסקנה שהרעיון של היררכיה לינארית הופרך... מה לעשות?
מילא אם היה כתוב שלא נמצאה אף-עדות אחת שתתמוך בקויומה של היררכיה לינארית, ואז יטענו שזה הופרך, הייתי עוד מבין. זו עדיין תהיה טעות, אבל הייתי מבין. אבל כתוב שלא נמצא הוכחה חד משמעית לקיום העיניין. משמע היו עדויות כלשהן שכן תמכו ברעיון. אולי לא ברמה חד-משמעית, אבל היו (משמע בטח שלא הופרך). אחרת היה כתוב - לא נמצאה אף לא עדות אחת לעיניין!

ולסיכום, אני כבר הבאתי לא אחת תימיכין מדעיים לדברים שאני אומר, אפילו פה בשרשור ציטטתי דברים של בעלת תואר שני בהנחיית קבוצות שכותבת לא מעט דברים שתומכים בי. בוא נראה אם זה ישחרר לאנשים את הברגים בראש, או כמו תמיד מה נוח להם מהמדע הם יאמצו וגם ישפצו אותו טיפה, ומה שלא נוח להם  - לא קיים מבחינתם.

ולסיכום סיכום, אני רוצה להבהיר שאני לא בא להגן או להמליץ על קולר-אלקטרוני. אני בא בסף הכל לומר לאנשים להפסיק להיות עיוורים, ולהפסיק להאמין לכל דבר שמספרים להם....
אני ממש לא נגד המדע, אבל המדע דורש להיות אובייקטיבים, והמדע דורש להיות חסרי-אינטרסים לקדם, ובעיקר המדע הוא מוגבל מאוד בהמון תחומים, והוא גם לא מתבייש לאמר זאת. אז צריך גם ללמוד איך קוראים ומבינים כתבים מדעיים, אחרת אתה מקבל את מה שהולך פה.
שתי הערות, בעצם שלוש:
14/07/14 21:12
130צפיות
ראשית, "אחד המקומות האחרונים בעולם"? לא הייתי מגדיר זאת כך, בשעה שקולר אלקטרוני איננו חוקי והוצא מחוץ לחוק - לא למכירה ולא לשימוש - במרבית מדינות אירופה, כולל בגרמניה, מולדת השוצהונד, באנגליה, בקנדה ובאוסטרליה. כשאני חיפשתי להזמין קולר אלקטרוני או לחפש אנשים שיקנו זאת עבורי, יכולתי לנצל מכרים שלי שמתגוררים בגרמניה ושטסו בדיוק לאנגליה - אבל המכשירים הללו לא נמכרים שם, פשוט כי הם אינם חוקיים. שתי המדינות הכמעט יחידות שתוכל להזמין קולר אלקטרוני מהן הן ארה"ב וסין.

שנית, ענו פה נעה שפלר וגיא תיכון, לא ממש "אוסף של דמויות וירטואליות", ובוודאי שניים מהמאלפים הבכירים ביותר ובעלי הניסיון המוכח ביותר בארץ.

דומני שאתה חייב להם התנצלות על כך שכינית אותם "אוסף של דמויות וירטואליות" גם אם אינך חושב שהם מהמאלפים הבכירים ביותר בארץ.

שלישית, בפעם הבאה שדמות וירטואלית כמוך תכפיש ככה בעלי מקצוע בפורום הזה, אמחק את הודעותיך.
כמה הערות
14/07/14 22:05
94צפיות
ראשית לא הכפשתי אף אחד.  אני לא התייחסתי כלל לשני המאלפים הללו, שאחד מהם אני מכיר רק מכתיבה בפורום ואת השניה אני לא מכיר בכלל אז אל תשים לי מילים בפה.  
עצם העובדה ששתי הדמויות האלו כותבים מדי פעם לא משנה את העובדה ש : הפורום הזה הוא, כמו כל פורום אוסף של דמויות וירטואליות.

יכול להיות שאחד מהם היה עונה. אבל יכול להיו גם שיוקיטה או איזו מישיהי אחרת שמעולם לא אילפה כלב הייתה עונה בנחרצות לא פחותה.

לגבי התנצלות - אני לא חייב התנצלות לאף אחד. לא התייחסתי באופן ספציפי לגופו של אף בעל מקצוע. אני לא נוהג להתייחס לרמתם המקצועית של דמויות שאני לא מכיר ושמעולם לא ראיתי את עבודתם.   
אם כך - אני דורש ממך התנצלות על כך שהאשמת אותי ללא בסיס בהשמצת בעלי מקצוע.

לא מדויק
14/07/14 22:33
57צפיות
מי שכותב פה בשמו אינו וירטואלי
בדיוק כמו אותו אחד שפרסם מאמר שקראת ולא פגשת
ואותו אחד שאתה מכותב למיילים שלו ומעולם לא פגשת

ונניח שפותח ההודעה היה מתקשר למאלף אותו אתה מחשיב כבכיר ומתייעץ איתו, גם זה היה נחשב להתייעצות עם דמות וירטואלית?

בזה שהכללת את גיא ונעה באוסף הדמויות הוירטואליות שמיותר להקשיב לעצתם והפנית לקבוצה אחרת שלדעתך היא מקצועית יותר אז התייחסת לרמתם המקצועית בצורה די ברורה
סליחה, אבל זה לא הפורום הפרטי שלך!!! אם אתה
14/07/14 23:41
94צפיות
מאפשר ומשתתף בעצמך בהכפשת בעלי-מקצוע, אתה לא יכול לבוא בטענות כלפי אחרים!

ואם "אוסף של דמויות ווירטואליות" זו הכפשה בעיניך, אז מה לגבי: "לא חיוביים", "בתי-ספר חובבנים", "לא מקצועיים", "פרימיטיבים ומיושנים", "מחפשי פירסום חינם", "פוגעים בכלבים"....? ועוד....

אני ממליץ לך לחשוב אם אתה אכן מסוגל לנתק את דעותך האישיות כשאתה ממלא את תפקיד מנהל-הפורום, כי בינתיים זה לא נראה ככה.

ולסיכום, אני לא תומך בהכפשה אישית של מישהו, גם אם טעיתי בכך בעבר בעצמי! ובהחלט שאני בעד אכיפת-החוקים ומניעה בפגיעה באחרים. אבל אני מצפה גם שאכיפת-החוקים הנ"ל תעשה תמיד, כדי להגן על כלל חברי-הפורום! ולא רק כדי להגן על מי שדרך-העבודה שלו מוצאת חן בעניך!
º
רק תזכור את ההבטחה שלך
15/07/14 12:55
21צפיות
שלום רב,
14/07/14 16:28
136צפיות
אני אענה מנקודת מבטי תוך הסתכלות על עברי ועל עבודתי כמאלף כיום.

עד לפני כמה שנים עשיתי שימוש באביזרים כגון חנק, דוקרנים וחשמל כחלק מ"ארגז הכלים" שלי בטיפולים התנהגותיים ואילופים "רגילים".
כמו כן, עשיתי שימוש באמצעים "חיוביים" יותר, כמו משחק, אוכל וכדו'.
השיטות עובדות, בשתי הגישות, אין ספק.

לפני מספר שנים, לאחר מאות כלבי אילוף, החלטתי להפסיק לעבוד עם הכלים האברסיביים (חנק, דוקרנים וחשמל) ולהתמקד אך ורק בשיטות אימון המבוססות על חיזוק חיובי ומוטיבציית הכלב.

אחד הדברים שנחשפתי אליו היה - מה קורה אחרי שהאילוף מסתיים ובידי לקוח שלי נשאר כלי כ"כ עוצמתי וחזק כמו קולר אלק' או דוקרנים? - מספיק שהוא מעט שוכח את כל ההנחיות שהוא קיבל, לא מתרגל, מפסיק לחזק על התנהגות רצוייה ומסתמך רק על תיקונים ומשתמש בקולרים הללו בניגוד להנחיות והוא נמצא במדרון חלקלק לכיוון בעיות התנהגות שיחזרו או חדשות שיצוצו.
ברגע שמסתמכים רק על ענישה בתקשורת עם כלבים (ובכלל עם כל יצור חיי) יש סיכון גובר לבעיות התנהגות, כגון: אגרסיביות, חרדה, ריאטיביות, תוקפנות מותקת ועוד.
אם כלב חווה ביום יום שלו אי נעימות בתדירות גבוהה יחסית וחווה ענישה רפטטיבית כל יום הוא מתחיל לנסות ולהפסיק את מי/מה שגורם לו לאי נוחות.

לאחר שראיתי איך כלבים מתנהגים לאורך זמן בשימוש באביזרים הללו (גם כלבי לקוחות של מאלפים אחרים וכאלה שהחליטו ליישם בעצמם) ואיזה נזק התנהגותי עלול להיגרם להם לאחר מספר שנים החלטתי שאני מפסיק איתם.
זה לא שווה את זה. בהרבה מקרים היה "שיפור" בהתנהגות של הכלב בטווח הקצר וכעבור כמה חודשים חלה רגרסיה חמורה (תלוי כמובן בהרבה גורמים נוספים) כתוצאה מקישור שלילי שהכלב עשה לטריגר מול עבדו.

ביקשת לא להיכנס לגישה המשתמשת בעיקר בחיזוקים אז אכבד את בקשתך.
רק משפט לסיום, קיימות שיטות ודרכי אילוף לא פחות טובות ואולי אפילו טובות יותר על מנת לטפל בתוקפנות, חרדות ועוד. אין לי שום צורך כיום באביזרים שעשיתי בהם שימוש פעם - הבחירה שלי לזנוח אותם הייתה מקצועית נטו, לטובת הכלבים ובעליהם.
אם תרצה נוכל לספר לך יותר על תהליכים ודרכי טיפול.

אשמח לעזור.
º
14/07/14 19:19
14צפיות
מה דעתכם על הומאופתיה לכלבים?
13/07/14 21:08
99צפיות
שמעתי לאחרונה על טיפול של הומאופתיה לכלבים- בו הכלב מקבל טיפות מחומרים טבעיים אחרי שהומאופת מאבחן את הבעיה שלו-
כשהמטרה להקל על הסמפטומים או להפטר מהם כליל.
האם זה עוזר? יש לכם נסיון בזה? הייתם לוקחים את הכלב לרפואה לא קונבנציונלית?
ואיך אדע שמישהו הוא הומאופת מוסמך לכלבים ולא סתם שרלטן?
הרמדי ההומאופתי
13/07/14 21:52
76צפיות
מדולל במידה כזו שהוא מכיל רק מים, ללא שום חומר פעיל. בבני אדם זה פחות בעייתי, כי תופעת הפלסיבו גורמת לכך שאנשים ירגישו יותר טוב בכל זאת.

בכלבים המצב שונה - אפקט הפלסיבו משפיע על הבעלים בלבד, בעוד על הכלב למעשה אין שום השפעה.
האפקט על הבעלים חשוב מאוד ! יכול לפתור ....
14/07/14 06:08
47צפיות
... הרבה בעיות אצל הכלב.
אהבתי את השאלה !
13/07/14 23:01
71צפיות
איך תדע אם מישהו הוא סתם שרלטן או שרלטן עם דיפלומה....  
הומאופתיה עובדת
13/07/14 23:31
59צפיות
על  אנשים בעיניים.

בניגוד לתחומים אחרים ברפואה משלימה שעוד נתונים לויכוח ועשוי להיות בהם הגיון / הסבר מדעי כלשהו (דיקור, צמחי מרפא...)
הומאופתיה זה סתם מים. הרמדי מדולל כל כך שלא נוצר זכר לחומר המדולל - גם לא מולקולה אחת.
קרה משהו לנוטרו צ'ויס? ושאר ירקות..
13/07/14 19:48
238צפיות
קרה משהו לנוטרו צ'ויס? ושאר ירקות..
עד לפני שנה ככה הכלבה שלי היתה אוכלת נוטרו צ'ויס (גזעים קטנים), כרגע כבר שנה אמא שלי שבדרך כלל מזמינה לה אומרת שאומרים שאין כבר אצל הספק שלנו...כרגע היא אוכלת משהו סביר שאת שמו אני לא זוכרת (גם גזעים קטנים) אבל זכור לי שזה היה ממש טוב, לא מריח רע ולא מנוסה על בע"ח...מישהו מאכיל בזה? מישהו קונה את זה באזור יקנעם-עמק יזרעאל ככה?

ועוד בערך בנושא- עם הנוטרו היא אף פעם לא עברה ניקוי אבן, ובשנה האחרונה היא עברה כבר פעם אחת ומתבשלת פעם נוספת (נראה שמפריע לה וגם הריח ממש לא נעים)...אם כי היא הולכת ונכנסת לגיל הזהב (9.5), אז סביר להניח שגם זה משחק תפקיד. מה אפשר לעשות לטובת הפחתת האבן?

בתודה
חברי פורום לשעבר(:
אנחנו קונים
13/07/14 20:15
90צפיות
נוטרו צ'ויס בדקטרי בעפולה, אבל לגזעים גדולים...שווה לברר איתם אם יש להם
אצלנו מביאים עד הבית והשירות שלהם פשוט נהדר, ברמה שלא נתקלתי בה באף חנות באיזור באף תחום (כלומר לא רק בחנויות של בע"ח) והבנה גדולה בכלבים...
º
וואללה...יבדק,תודה!
14/07/14 19:39
7צפיות
º
במבי??
14/07/14 07:35
29צפיות
כן?
14/07/14 19:30
40צפיות
איזה יופי לראות אותך כאן...רציתי לשים תמונה עדכנית, עם השיבה (ההורסת) בפנים והכל, אבל תפוז לא אישר כך של פלא שזיהית
לגבי שיניים
14/07/14 07:44
47צפיות
אחרי הניקוי הבא, אם רוצים למנוע הצטברות נוספת של אבן צריך להכנס לשגרת צחצוח יומית
אצל כלבים עם נטיה לצבירת אבן שן זה או ציחצוח כל יום או לבצע ניקוי בהרדמה כל כמה חודשים...
תודה על התשובות..
14/07/14 19:37
83צפיות
תודה על התשובות..
אנסהלהקפיץ שוב- יש אולי מישהו שנותן איזה עצם דנטלית כלשהי/עצם אמיתית/ צעצוע דנטלי ששווה משהו? אין מצב שאעביר כלבה מזדקנת טיפול בהרדמה כל כמה חודשים (גם כבד עלי כלכלית), ומצד שני כל טיפול קוסמטי איתה (מקלחת,ציפורניים) זה סיפור של התנגדות ופחד ככה שצחצוח יומיומי זה גהנום מתמשך...

(תמונה עדכנית בתור שוחד)
אני חסכתי את ניקוי השיניים ע"י מתן
14/07/14 20:59
61צפיות
עצמות בקר (ברך) שעברו בישול קצר או עצם מעושנת לכלבים. זה הוריד את כל האבן מהחותכות, על הניבים נשאר מעט מאוד.
כדי שזה יהיה יעיל על הכלב לכרסם את העצם לאורך זמן.

בזמנו היה וט' שמתמחה בשיניים שלא התלהב מהרעיון וטען שזה יכול לגרום נזק.

לטעמי בכלב מבוגר שווה לקחת את הסיכון לנזק לשן מאשר להרדים, לשיקולך.
º
נראה לי שאנסה..תודה!
14/07/14 21:46
6צפיות
שלום רב! עזרה דחופה עם כלבה פחדנית
13/07/14 17:50
223צפיות
שלום לכולכם,
לפני כשנה וחצי בעלי ואני אמצנו כלבה מעמותה. מההתחלה הכלבה הייתה מאוד פחדנית - כשהיינו הולכים ברחוב היא הייתה בורחת מהכבישים, מאופניים ומכל צליל. עם הזמן הדבר השתפר, היא כבר מסוגלת להישאר באי תנועה - אני משתדלת ללטף אותה ולעודד אותה. {היא עדיין מפחדת ממספר דברים, כמו חושך, או אפילו שקיות מתנופפות ברוח}.
הבעיה היא שהיא עדיין פחדנית לגבי דברים מהותיים יותר - היא לא אוהבת לעבור במדרגות בצד של המעקה. היום כשהייתה אזעקה ובעלי לקח אותה לחדר המדרגות, השכנה הזקנה שמפחדת מכלבים ישבה לצד הקיר {והיא לא יכלה לקום} מה שבעיקרון הכריח את בעלי למשוך את הכלבה בכוח {ותחת לחץ, והפגזות הוא נורא התעצבן}.
כרגע הסכמנו שאני אתמודד איתה - ופשוט ארים אותה על הידיים, למרות שהיא גדולה ולא אוהבת את זה.
אבל זה נורא בעייתי, במיוחד בסיטואציות כאלו שצריך לפעול מהר, וזה מאוד מתסכל.
ורציתי לשאול עוד משהו - אנחנו לא רוצים לחנך אותה יותר דרך התנייה שלילית, אחרי שזה לא עבד ורק הזיק. אבל אנחנו לא יודעים כיצד להתמודד איתה כאשר היא עושה משהו לא בסדר - {כמו לעשות פיפי אחרי שהיא הייתה מחונכת כבר שנה וחצי לכך, או אם היא מנסה לברוח לכיוון אחד בבהלה - היא פעם עשתה זאת וכמעט העיפה אותי לכביש}.

אני חייבת לציין שחוץ מהפחדים המוזרים שלה {כמו מגזינים ששוכבים על המדרכה והרוח מעיפה את דפיו} היא כלבה מאושרת, חברותית לאללה עם אנשים, כלבים וחתולים, משתוללת בחוץ ורגועה בבית.
אני פשוט לא מסכימה עם בעלי שהרבה יותר קשוח איתה - אני חושבת שכל פעם שהוא כועס עליה, או מושך ברצועה שלה הוא מוסיף זכרון שלילי לחוויה {כמו כשהיא בורחת מהכביש בגלל רעש ואז הוא מושך} אבל מצד שני כשזה קרה איתי ולא משכתי אותה אני כמעט עפתי לכביש בגללה, וזה כבר גם מסכן אותנו.
אנחנו התכוונו ללכת לאילוף כלבים, אבל בעקבות כמה מקרים כרגע הכסף לא נזיל, אבל אני לא רוצה להשאיר את המצב כמו שהוא. האם למישהו יש הצעות כלשהן? בייחוד איך להראות לכלב שההתנהגות שלו לא רצוייה אבל בלי התנייה שלילית {המקבילה בעצם למכה על האף או משהו?}

המון המון תודה!
כלבתך הפחדנית
13/07/14 18:05
201צפיות
הי TOPNOP
כפי שהצעתי קודם בפורום - אני הומיאופתית של בעלי חיים. אשמח לעזור לך עם כלבתך בנושא הפחדים. מהתיאור שנתת, יש תרופה הומיאופטית מאד ספציפית שללא ספק יוכל מאד לעזור. אני אשמח לתת לך אותה עבורה לאחר התייעצות קצרה בטלפון.
צרי איתי קשר ב-037440611 לינדי
תודה רבה, אך עדיין ישנה שאלה חשובה מאוד
13/07/14 18:23
378צפיות
מה המקבילה למכה על האף {בהתנייה חיובית, נגיד} כשהיא עושה משהו לא בסדר?
מקבילה למכה על האף
13/07/14 20:21
214צפיות
החכמה היא האיזון. אפשר מכה מאד קלה על האף או אמירה תקיפה של המילה לא. החשוב הוא שברגע שמפסיק את המעשה הלא רצוי אז מאד לשבח ולתת את החיזוק החיובי (עוגיה או חטיף כלבים קטן). באילוף בעזרת חיזוקים חיובים החכמה היא לתפוס את הרגע שבו הוא בסדר ואז מאד לשביח ולחזק אותו . באילוף חשוב מאד העקביות של החיזוקים בכדי שבאמת יבין מה רוצים ממנו ולא יתבלבל.  יש כמה ספרי אילוף שכדאי להיעזר בהם או כמובן באיש מקצוע טוב - השקעה ששווה בהחלט את העלות לטווח הארוך.
אז זהו - אני רוצה להימנע ממכות על האף
13/07/14 20:36
120צפיות
על ההתחלה נפגשנו עם איזו מאלפת שהכניסה לנו כנראה המון רעיונות שגויים - והכלבה החלה להיות מאוד מבוהלת {עוד יותר} כאשר היא ידעה שעשתה משהו לא בסדר. וזה הכניס אותנו למעגל נוראי, עד שהגענו לכמה מקרים קיצוניים מאוד {בודדים, אולי פעמיים, שלושה} שהיא אפילו הייתה תוקפנית כלפינו. ועלי לציין שהיא הכלבה הכי חברותית ושמחה שיצא לי להכיר ואנחנו אפילו מקבלים מחמאות על כך ברחוב. אז ההתנייה השלילית מאאאאוד לא עובדת איתה.
כרגע מה שחשוב לי לעבוד איתה זה הפחדנות שלה, ומקריאה בפורום נראה לי שאני אנסה להסתובב איתה תמיד עם חטיפים ולהיות בכוננות לקראת משהו שאני יודעת שיפחיד אותה ולתת לה חטיף באותו הרגע.
מבחינת דברים שליילים - הדבר היחידי הוא שפעם ב כאשר מישהו מגיע הבייתה היא כל כך מתרגשת שהיא עושה פיפי - את זה הייתי רוצה לדעת להעלים.

האם למישהו יש עוד הצעות אחרות?
אני בדרך לישון,
14/07/14 01:37
209צפיות
אז בנתיים אגיד רק שאין צורך במכות על האף, ואצטרף דף שעוסק בהתמודדות עם השתנה מהתרגשות, שאני מקווה שיהיה לעזר.

תשובה מלאה יותר- מחר.

לילה טוב ושקט!
º
מעולה, תודה, אני מחכה!
14/07/14 08:40
22צפיות
בהקשר להשתנה...
14/07/14 12:14
49צפיות
הכלבה שלי משתינה לרוב כשהיא פוגשת כלבים (לפעמים זה רק כמה טיפות)... לא כזה איכפת לי כי זה בחוץ אבל לפעמים אנחנו נתקלים בחברים במעלית ואני תמיד חוששת שתשתין אז אני מרימה אותה מה אפשר לעשות בנושא?
פעם הייתה משתינה כשהיינו חוזרים מהעבודה אז לא היינו נוגעים בה קצת עד שהייתה נרגעת וזה הפסיק...
המלצה מסוכנת
14/07/14 01:48
204צפיות
את מודעת לכך שאת מציעה לבעל כלב לעבור על תקנות צער בעלי חיים בשם אילוף הכלבה שלה? - מילא את ממליצה להכות כלבה, שגם ככה מתוארת כפחדנית, לפחות תצייני בגלוי שהנחיותייך נוגדות את תקנות צעב"ח שהגולש ידע.

איך בתור "הומאותית לכלבים" הכאת כלב מתיישבת עם "הקלת סבל" בה דוגלת הומאופתיה?

לא שבעד בכלל אבל וכנראה לא לכלבה הספציפית
14/07/14 05:48
125צפיות
המכה הקלה שצוינה פה , מההתרשמות שלי , היא פחותה וקלה מטפיחה ( שגם טפיחה היא סוג של מכה , אבל בעיני חיובית ... ) , אז מה רע ונוראי כל כך ?
תגובה מגוכחת....
14/07/14 07:59
144צפיות
חוק צעק בעלי חיים חי כבר בשלום 20 שנה עם מתן מכה סמלית לכלב במסגרת אילוף.

לא שאני ממליץ חס וחלילה להכות את הכלב, אני גם לא מוסמך לעשת את זה, אני לא מומחה להומופטיה
אבל להידרש לחוק צער בעלי חיים על מנת להציג התנגדות להמלצה ???? נו באמת...
לא מגוחכת בכלל - מי שההיבט המוסרי לא נוגע בו
14/07/14 08:55
106צפיות
והוא משתמש במכות פיזיות למרות צו מצפונו שכנראה מאפשר לו לנהוג כך, לפחות יידע שמדובר באקט לא חוקי בעליל, שגם האכיפה עליו הולכת ומשתפרת.

ממש כמו שפעם, לפני ארבעים שנה, היה מקובל להכות ילדים, גם מצד הורים וגם מצד אנשי מקצוע ואנשי חינוך מדופלמים: פליק קטן, סטירה, סרגל על כף היד ואפילו הצלפות עם חגורה בישבן, ורק החוק (ואכיפה מוגברת) הצליחו לחולל שינוי, גם שינוי תודעתי, כך גם פה - צו מצפונם של אנשים כנראה עדיין מורה להם ש"אפשר לתת לכלב פליק קטן על האף". שום דברי תוכחה לא ישנו את דרכם. החוק אולי כן.

פעם גם היה מקובל, מאוד מקובל, במסגרת האילוף, להשתמש בפליקים קטנים עם הרצועה על האף. זה היה במיינסטרים של כל אילוף, היום בספק אם תמצא מאלף אחד שנוהג כך, וגם אם כן - הוא לא יודה על כך בגלוי. על אחת כמה וכמה פליקים עם היד.
האקט חוקי בהחלט.
14/07/14 09:16
72צפיות
חוק צער בעלי חיים קיים כבר 20 שנה. הוא אינו רלוונטי להענשה פיסית במסגרת אילוף, ולראיה,  מעולם לא חלמו אפילו להגיש כתב אישום בנושא.

אבל אתה יודע מה. למה שלא תגיש תלונה במשטרה על שימוש באמצעי כפייה באילוף.
תגיד נגדי תלונה. אני אוזמן לחקירה באזהרה , לחקירה אני לא אביא איתי עורך דין אלא כלבן משטרתי.... ונראה אם יוגש נגדי כתב אישום.  

בינתיים אפשר להעלות טיעונים רציניים ולא להידרש לחוק צער בעלי חיים שתכליתו אחרת ורצינית יותר.
זה שלא הוגש על כך כתב אישום עדיין לא אומר שזה
14/07/14 09:29
69צפיות
עומד בסעיפי החוק. עד היום גם לא הוגש כתב אישום מטעם המדינה כנגד מי שנטש את כלבו.

כאמור, אכיפת החוק מפגרת מאוד.

(ואני מדבר על הכאת הכלב עם יד חשופה, לא על שימוש בענישה או בכפייה באמצעי אילוף מקובלים, שגם הם הופכים להיות מקובלים פחות ופחות ואסורים על פי חוק יותר ויותר ביותר ויותר מדינות במערב. אני מניח שגם פה זה בעיקר עניין של זמן. נחכה עוד עשרים שנה ונראה).
אשמח לענות לך מניסיוני
14/07/14 01:50
163צפיות
אענה מחר במשך היום.
מצטרף ל - xslf, אין שום צורך בהכאה על מנת לחנך, ללמד ולאלף.
יש כיום שיטות אימון טובות לא פחות מאלה.

לילה טוב.
º
המון תודה, אני מחכה בקוצר רוח :)
14/07/14 08:40
34צפיות
תשובתי
14/07/14 16:06
100צפיות
אהלן,

נשמע שהפחד לה אינו נקודתי אלא מערכתי. כלומר, הבעיה היא רוחבית ופולשת לתחומים רבים בחייה מה שגורם לה להרגיש בסטרס חלק גדול מהיום. כל טריגר הגורם לה להיות לחוצה מעמיס עליה עוד ועוד ומונע ממנה לתפקד בצורה טבעית ונורמלית במהלך היום.
תחשבי על אדם הנמצא בסטרס - כמה הוא מתפקד? - האם הוא עצבני? - התגובה של בעלך תהיה דוגמה טובה לתגובה של אדם בסטרס (אני לא מאשים אותו, המצב מלחיץ את כולנו) ואיך במצבי לחץ אנחנו יכולים להשתנות. כנ"ל כלבים.
ככל שהזמן עובר ובכל מקום שהיא מטיילת והולכת אליו יש טריגרים מלחיצים עבורה נוצר קושי גדול יותר - סטרס כרוני קיים גם בכלבים.

כלב לחוץ לא מתפקד, לא ירצה לאכול טוב, לא ייקח אפילו שניצלים אם הטריגר קרוב מידיי, לא יגיב טוב בכלל לכוח פיזי המופעל עליו ועוד. באופן כללי, רמת תפקוד מאוד ירודה ביום יום. כתוצאה מכך, רמת הקשב של הכלבה אליכם תרד בגלל שהיא עסוקה בלפחד מהסביבה יותר מידיי.

אני מסכים איתך לחלוטין שדרך ההתמודדות עם סטרס ופחד אינה כעס, משיכות ברצועה וכדו'. צריך סבלנות, התמדה ולדעת איך מתנהלים עם כלב פחדן.
את צודקת עוד יותר בזה שכל משיכה, צעקה והכאה רק מוסיפה לחווייה הלא נעימה שלה מהסובבים אותה ומהסביבה שלה וגורמת לעוד סטרס להצטבר.

אפשר לקחת את כל הדברים בחייה של הכלבה שהיא כן אוהבת ולהשתמש בהם כגורמים מפחיתי סטרס ואם נוסיף תרגולים הבונים ביטחון עצמי, מחזקים את האמון ביניכם ומלמדים אותה התנהגויות חדשות המצב ישתפר.

ברגע שהיא תרגיש בטוחה יותר היא לא תתפרץ באופן פתאומי לכביש ולא יהיה צורך לתקן אותה - סימפטום של הבעיה בעצם ולא שורש הבעיה, שהוא ביטחון עצמי נמוך (כניראה עקב חוסר חשיפה בגורות).

אני מציע לכם לפנות למטפל התנהגותי בהקדם. שיעור אחד או שניים יכולים לחולל שינוי גדול בהרבה מקרים, השיעורים אמורים להתמקד ביצירת קישורים נעימים לסביבה ואיך לעשותם ואילו אמצעים, כך שתוכלו לרוץ עם זה קדימה ואולי להמשיך את התהליך בשלב מאוחר יותר.
כל שיעור עם מטפל התנהגותי טוב יעזור לכם מאוד..

לשאלתך, אין מקבילה להכאה על האף מבחינתי.
אם צריך להתעמת עם הכלבה על בסיס יומיומי זה אומד דבר אחד - ניהול סביבתי לקוי. הכלבה נכנסת לצרות כל פעם מחדש ואין כל שינוי מצידכם שעוזר לה להתנהג אחרת מראש ולמנוע את כניסתה "לצרות".
התנהלות נכונה בבית מצמצמת משמעותית עימותים ומגבירה משמעותית התנהגות נכונה.

אני חושב שזו החלטה חכמה מאוד לקחת מבעלך את חלקו בטיפול הכלבה וכרגע שרק את תטיילי איתה. טיפול בכלב פחדן וחרדתי מצריך המון סבלנות וחמלה, בלעדיהן זה לא יעבוד.

אשמח לעזור.
º
14/07/14 17:26
12צפיות
המון תודה!
14/07/14 18:02
45צפיות
בנתיים בגלל המצב הכלכלי, אנחנו לא כל כך יכולים להרשות לעצמו מאמן או מטפל, אבל בהחלט אנסה לכוון לכך. תודה רבה!
º
בכיף
14/07/14 23:31
10צפיות
כמה עצות
14/07/14 14:34
73צפיות
דבר ראשון שכמו שכמה אמרו פה קודם אין צורך במכה העל אף, אני לא יודע מבחינת החוק איפה זה עומד אבל לי קשר זו אינה הדרך לחנך כלב.
קשר טוב ונכון בין הכלב לבעליו מתבסס על אמון וסמכות , הכוונה שהכלב מרגיש בטוח ליד הבעלים ובמקביל נשמע לבעליו תוקף סמכותו - ולא מפחד.
מכה באף עלולה ליצור פחד מהגורם המכה ,במיוחד עם זו כלבה פחדנית , מכה באף עלולה לגרום בטווח הארוך לפחד מליטוף כי הכלב יחשוב שרוצים לתת לו מכה. זה לגבי עניין המכה באף שהיה חשוב להבהיר.

אמרת שבעלך כועס כשהיא  מפחדת ושאת לא מסכימה עם גישה זו את צודקת.
שכלב מפחד ממכוניות לדוגמא ולא מוכן להמשיך ללכת אנחנו לא נכעס עליו כי זה יגביר את תחושת הפחד.
אני לא יודע באיזו רמה הכלבה שלך מפחדת מהדברים שציינת אבל צריך לחשוף אותו בסבלנות ובהדרגה לדברים הללו, ז"א שאם הכלבה מפחדת ממכוניות לא ללכת ישר לכביש סואן אלא למקום רגוע יותר .
אם הכלבה שלך אוהבת אוכל תיקחו תמיד שקית חטיפים ובזמן שעוברים ליד הגורם ממנו מפחדת להסיח אותה לחטיף ולשבח אותה כשהתבגרה על הפחד.

נסי את הדברים הללו ,שוב אני לא יודע עד כמה הכלבה מפחדת וכמה זה חמור , אם תרצי להתייעץ איתי בכיף
בהצלחה
כן, הבנתי שזה מה שצריך לעשות...
14/07/14 18:05
46צפיות
מעכשיו אסתובב עם חטיפים איתה.
המון המון תודה!
וברגע שיהיה לנו קצת כסף נזיל, נחפש מטפל.
בלי להתערב בשיקולים כלכליים
14/07/14 22:17
51צפיות
אילוף לא חייב להיות משכנתא
את יכולה לנסות לתקצב מפגש אחד או שניים רק כדי לקבל בסיס טוב להתחיל איתו
את יכולה למצוא קבוצה מה שמאוד מוזיל (יש יתרונות וחסרונות בקבוצה)

מציע לך להתייעץ עם מטפלים ולנסות לגבש תכנית עבודה שתתאים לך גם מבחינה כלכלית, במקרה הגרוע תחפשי מטפל כשישתחרר תקציב (מה שרצית לעשות ממילא)

בהצלחה
14/07/14 22:45
31צפיות
אני תמיד משווה את זה לבעיה רפואית שמצריכה וטרינר, הרי אז לא אומרים "כשיהיה כסף"...
או לחילופין, פסיכולוג לילד, גם אז לא אומרים "כשיהיה כסף"..

כמה שתטפלו בזה יותר מוקדם, ככה יהיה לכם קל יותר מהר, ותוכלו להינות יותר
בהצלחה!
נכון, אתם מאוד צודקים.
15/07/14 07:37
36צפיות
אנחנו גם מתכוונים לעשות זאת בזמן הקרוב, אחרי שיחה קצרה - רק רציתי לרכוש כבר עכשיו כלים ולוודא שאני לא עושה שום דבר שמחמיר את הבעיה עוד יותר.
האם הכלב שלך סובל ממאניה דיפרסיה או מ-OCD?
13/07/14 15:08
113צפיות
כתבה במוסף המדע של עיתון הארץ:

http://www.haaretz.co.il/news/science/.premium-1.2...

יש שם נפש חיה: האם הכלב שלך סובל ממאניה דיפרסיה?

בספר חדש נטען שגם בעלי חיים יכולים לסבול מהפרעות כפייתיות ו"טיקים". האם הם גם מסוגלים להתאבד?

אמילי אנתס, ניו יורק טיימס 13.07.2014

לורל ברייטמן ובעלה התאהבו באוליבר, כלב ההרים הברנזי הגדול שאימצו, ממבט ראשון. לאוליבר גדול הממדים ובעל הפרווה השופעת והרכה מלאו זה עתה ארבע שנים. החודשים הראשונים היו רוויי אושר. אולם, עם חלוף הזמן הלך והתחוור לזוג, שכלבם האהוב סובל מאי־שקט. הוא תקף זבובים דמיוניים; ליקק את זנבו עד זוב דם; הגיב במועקה קשה בכל פעם שראה מזוודה; פעם, בשעה ששהה לבד בבית, קרע רשת זבובים וקפץ החוצה מחלון הקומה הרביעית. בנס נשאר בחיים.

סקרנותה של ד"ר ברייטמן המודאגת התעוררה, והיא החליטה להתעמק ולחקור את נפשם של בעלי החיים. בספר שכתבה ברייטמן, מומחית לתולדות האמנות, היא טוענת שגם יצורים שאינם אנושיים יכולים ללקות במחלות נפש, וכי סבלם אינו שונה באופן מהותי מזה שלנו. במאה ה-17 תיאר דקארט את בעלי החיים כאוטומטים, וגישה זו היתה מקובלת במשך מאות שנים. אולם, מחקרים רבים מעידים שבעלי החיים מעולם לא היו מכונות נטולות כושר חשיבה.

כיום ידוע שמינים רבים, החל בעקעקים וכלה בפילים, מסוגלים לזהות עצמם בראי. חוקרים סבורים שהדבר מעיד על מודעות עצמית. חולדות מפיקות קולות הדומים לצחוק בשעה שמדגדגים אותן. דולפינים, תוכים וכלבים מגלים סימני מצוקה אמיתיים כשיצורים קרובים אליהם מתים. תופעות אלה מאששות את מה שבעלי חיות מחמד יודעים זה מכבר: לבעלי חיים יש נפשות מורכבות וחיי רגש עשירים. לרוע המזל, אומרת ברייטמן, "יצורים בעלי נפש עלולים ללקות בנפשם מדי פעם".

ג'יג'י, גורילה ממין נקבה, לקתה בהתקפי חרדה אחרי שחוותה התעללות בידי גורילה זעיר ממין זכר. בכל פעם שראתה אותו, מספרת ברייטמן, "התכנסה בעצמה והחלה להתנדנד ולרעוד". עוד מסופר בספר על סוניטה, טיגריס ממין נקבה שמגיבה למתח נפשי ב"טיקים" בפנים; על צ'רלי, נקבת תוכי מסוג מקאו, שמרטה לעצמה את כל נוצותיה, ועל גאס, דב קוטב המוחזק בגן החיות בסנטרל פארק, שמסוגל לבלות 12 שעות רצופות בשחייה בלולאות בצורת הספרה שמונה.

ברייטמן והמומחים שאיתם התייעצה נזהרים באבחון הפרעותיהם של בעלי החיים. למשל, אף שנדמה כי כלב המלקק את זנבו ללא הרף לוקה בתסמונת הדומה לרחיצת ידיים בלתי פוסקת של אדם בעל הפרעה טורדנית־כפייתית, וטרינרית המתמחה בהתנהגות קבעה שאינה יכולה להוכיח שלכלבים יש מחשבות כפייתיות, ולכן היא מעדיפה לאבחן את הבעיה כ"הפרעה כפייתית".

הגורמים לסבלם של בעלי החיים זהים לעתים קרובות לגורמים המובילים להתמוטטות נפשית אצל בני אדם: אסונות טבע, התעללות, אובדן של מישהו קרוב, מלחמות. הכלבים ששימשו את צבא ארה"ב בעיראק ובאפגניסטאן הגיבו בתסמיני הפרעת דחק פוסט־טראומטית, בדומה לחיילים שלצדם שירתו.

ברייטמן מתייחסת בספרה גם לתופעות שנויות במחלוקת דוגמת התאבדות בעלי חיים. קשה לקבוע אם בעלי חיים מסוגלים להביא למותם באופן מודע, אבל יש בהם כאלה שפוגעים בעצמם באופן שיטתי, למשל, בהטחת ראשם בקיר או בסירוב לאכול. "לבעלי החיים אין את הכלים הדרושים לגרום לעצמם פצעי מוות, ואין להם את היכולות הקוגינטיביות המתוחכמות הדרושות לצורך תכנון התאבדות, אבל רבים מהם יכולים לפגוע בעצמם, והם אכן עושים זאת", כותבת ברייטמן, "לפעמים הדבר מסתיים במוות".

מה חושבות על יחידת כלבי ההצלה של עירית רמת גן
53תגובות
13/07/14 15:07
439צפיות
שלום לכולן,
על
היוזמה של עיריית רמת גן להקים יחידת כלבי הצלה התנדבותית, שמעתן משהו?

אני מתלבטת....

(המשך...)
שלום לכולן,
על היוזמה של עיריית רמת גן להקים יחידת כלבי הצלה התנדבותית, שמעתן משהו?

אני מתלבטת. האינסטינקט הראשוני שלי הוא התנגדות נחרצת, בגלל המעט שאני יודעת על אילוף כלבים בצבא ובמשטרה ובכלל בגלל ניצול בעלי חיים באופן עקרוני.
מצד שני, אני חושבת שבמידה והאילוף שם חיובי, זה יכול להיות מעולה לשמש. בכלל לא בטוח שיקבלו אותם כי שמש מופרע ואודרי עצלנית כמו סמרטוט רצפה, אבל חשבתי לנסות. כל הזמן אומרים לי ששמש הוא מ"קו דם עבודה" או קשקוש בסגנון הזה, ודבר כזה אמור לשרוף לו מלא אנרגיה ולעשות לו ממש טוב.

ביררתי עד כמה שהצלחתי בעירייה - לפי המענה שקיבלתי בטלפון מדובר במוקד הצלה שזה אומר תכל'ס רחרוח, שזה אחלה כי גם המטרה חשובה מאוד וגם אין סיכון לכלב (לא שולחים כלבים לבניין בוער או לחפש פצצות, אלא במקרה של נעדרים מחפשים אותם ביער, בבניין הרוס מסתובבים בין ההריסות וכולי).
האימון הוא תמיד עם האנשים כך שלא אידרש להשאיר אותם שם ולחזור בערב ואוכל לוודא שלא נעשה שימוש בשיטות שליליות.

מצד שני, המאלפים הם יוצאי עוקץ. מעבר לעצבים שזה בטח יוציא ממני בתור טבעונית ושמאלנית - אני מפחדת שישתמשו בשיטות אלימות כמו תיקונים ורצועות חנק.
כאמור, אני אמורה להיות שם כל הזמן ואוכל לעצור וללכת אם אראה שעושים משהו שלא מקובל עליי, אבל אשמח לשמוע קצת מראש, אם יש פה דעות או ידע בנושא, במקום לבזבז את הזמן שלי בנסיעה לבחינות והכשרה וכו' ואז ברגע שמתחילים לעבוד להתעצבן ולחזור הביתה.

אשרה.

נ.ב. שמש קצת התקדם בשבועות האחרונים, קצת יותר קל להרגיע אותו כשאנשים נכנסים, הוא חוזר אליי (לפעמים) כשקוראת לו אם נובח על אנשים בחוץ... מחונן! אני מאושרת.
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום