בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
היי, אם אובחנתם כבעלי הפרעת קשב ובין אם עדיין לא, אם אתם מרגישים עצלנים, שונים, לא מובנים, מתקשים להתרכז במשימה אחת ולסיים אותה, מוצאים שהעולם הישגי מידי, מהיר מידי ולא תמיד מתאים אליכם, זה המקום אליו כולכם מוזמנים, לקבל וגם לתת, מהניסיון ומהחוויות שלכם ושל חברי הפורום, לשתף את הפורום או להיות קוראים סבילים, זה הוא בית חם עבור כולכם, ללא הבדלי צורה, צבע וזהות וירטואלית. רק בעשר השנים האחרונות החלה עולה המודעות לכך שקבוצת הסימפטומים המכונה ADHD לא בהכרך דועכת ככל שמתבגרים. ADHD הנה הגדרה לבעייה פיסיולוגית על פי המדריך הסטטיסטי לאבחנות של ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי DSM-IV. מאחורי האותיות נמצאים אנשים אמיתיים, כמוכם. אתם מתמודדים יום יום עם המשמעויות האישיות של מה שהרופאים יכנו תסמינים. רק אתם יודעים איך מרגיש אדם היפראקטיבי, איך האימפולסיביות פוגעת בקשרים אישיים ומה המשמעות הקשה של חוסר היכולת לשמור על הקשב ממוקד בדבר אחד לפרק זמן ארוך. היינו רוצים לשמוע אתכם לחבק ולתמוך בזמנים קשים. תוכלו לקבל כאן עזרה מחברים שסובלים מאותה בעייה ממש וגם לתת לאחרים מעצמכם מנסיונכם ומחוויתכם. מותר לדבר בחופשיות על דברים שעולים במהלך ההתמודדות הקשה עם החיים, אך יש להקפיד על כמה כללים על-מנת שהדיונים ינעמו לכולם. באופן כללי יש לשמור על כללי הנימוס והכבוד ההדדיים הנהוגים בפורומים בכלל ובתפוז בפרט. יש להמנע משימוש בשפה אלימה או פוגעת. יש לשים לב לכך שמה שנראה לאחד כהומור, יראה לאחר כהודעה פוגענית. לא יזיק להוסיף קריצה ליד משפט שנכתב בהומור. דעתם של אחרים גם אם אינה דומה לדעתכם ואף אולי מרגיזה, חשובה לעושר הדיון. לכולם יש מקום ולכן יש לכבד כל דעה שמובאת בפורום. אפשר להתווכח עם דעות אך אין לתקוף באופן אישי את בעל הדיעה. אנו שומרים על זכותם של משתתפי הפורום לאנונימיות מלאה. הודעה שחושפת פרטים על משתמש מעבר למה שמפורסם בכרטיסו האישי או שהוא פרסם בעצמו בפורום זה בלבד תימחק. אין לכתוב הודעות בעלות אופי פרסומי, מסחרי, שיווקי או אידאולוגי הודעות אילו ימחקו. עם זאת, ניתן לעשות שימוש בלוחות הפורום למטרות אילו. בכל מקרה, על פי הכללים הנהוגים בקהילות תפוז, אין לפרסם מספרי טלפון בהודעות לפורום. נזהר במתן עצות ופתרונות מן המוכן, כי לכל אדם הדרך שלו בעולם הזה ואיש אינו יודע באמת מה טוב לאחר. ומעבר לזה, דברו בחופשיות ובפתיחות תנו תמיכה למי שזקוק לה ובקשו תמיכה אם אתם חשים צורך בכך. כולנו כאן בשבילכם. אבישי ק

יש מצב שאני מסוממת מקונצרטה?
11/12/13 21:40
134צפיות
שלום לכולם ולילה טוב. אשמח לשמוע קצת דעות ממנוסים ממני.
בת 40 אובחנתי כחשד ל הפרעות קשב וריכוז שלא אובחנו שנים
היום התחלתי לקחת קונצרטה . לקחתי בשבע בבוקר
לקראת השעה 12 בצהריים כבר הייתי בתחושות כמו מעין מסוממת
קצת הזכיר לי תחושות מעומעמות של  השפעה של טריפ או אקסטזי
(בעברי התנסיתי מספר פעמים מצומצם בסמים אלו) ההרגשה לא הייתה רעה
האמת אפילו נהניתי מחלק מהתחושות... מסמם כזה. אבל קצת הבהילה אותי.

האם זה אומר שזה לא מתאים לי? או שעליי לתת לתרופה זמן ?
זה אמור להמשיך ככה או שאתרגל וזה יהיה פחות מורגש?
לא ממש נראה לי טוב ללכת מסוממת לעבודה דינאמית עם צוות

מידע נוסף: הייתי בחופש מהעבודה בבית ולא עצרתי לרגע. לא הייתי תזזיתית אבל הספקתי
המון דברים והייתי מאוד ממוקדת השעה עכשיו עשר בערב ואני לא חשה עייפות
למרות שאני ערה כבר משש בבוקר (שתי קטנטנות לקחת למסגרות)

אשמח לשמוע קצת תגובות
ואשמח בכלל לתמיכה כי אני באמת מקווה שמצאתי
תרופה סוף סוףשקצת תעזור לי להכניס קצת שקט לחיי

לילה טוב
אני לא יודע מה המינון אבל אם זה חוזר אז כדי ל
12/12/13 14:53
69צפיות
לבדוק עם רופא את העניין
יכול גם להיות שמדובר בתופעת פלסיבו או משהו דומה
היה לי אותו הדבר עם ריטלין רגיל (אני לא התנסיתי אבל התחושה דומה למה שתיארת)
בגלל זה עברתי לקונצרטה וזה לא חזר על עצמו.
יכול להיות שמדובר בהסתגלות וזו הייתה התגובה של הגוף
אבל אני לא מומחה
אז מומלץ להתייעץ עם גורם מומחה.
המינון שרשם לי הוא 36
12/12/13 23:20
37צפיות
תודה על תגובתך. היום התופעות היו פחות חזקות
והתייעצתי עם מוקד האחיות של הכללית שם נאמר לי
שכל מה שהרגשתי ידוע ומוכר
לשמחתי גם נאמר לי שיכול לגרום גם לאי שקט בהתחלה
וחששתי מזה שאוליי זה כבר אומר שהכדור לא מתאים לי
אז אחכה כמה ימים אתן לזה צ'אנס.1
זה רגיל
12/12/13 21:06
67צפיות
איזה מינון את לוקחת?

זה יכול לעשות אופוריה קלה בפעמים הראשונות שלוקחים, זה תופעת לוואי מוכרת, וזה עובר תוך ימים - שבוע+ . וזה לא אמור להרגיש כמו טריפ \ אקסטזי, אלא אופוריה קלילה כזאת...

בכל מקרה כדאי לך לדבר עם הרופא שרשם את התרופה, ולהתייעץ איתו.

זה מאוד מאוד נדיר עם ריטלין, ביחוד אם מתחילים נכון במינונים נמוכים, אבל גם במינונים טיפוליים יכולות להיות תופעות לוואי כמו פסיכוזה, מאנייה וכד' אז בזהירות...
תודה על תגובתך
12/12/13 23:23
45צפיות
הגבתי קודם על התייעצות עם אחות
שמחה לשמוע זאת גם ממך
מקווה שאכן יסתדר וירגע ובעיקר שיעזור
להכניס קצת שקט לחיי כי רועש לי מדיי בפנים
אין כמו יום גשום
11/12/13 09:12
35צפיות
אני מקווה שירד שלג
אני מיד נוסע למירון לראות את השלג
שנה שעברה באתי מאוחר מדי
והספיקו לסגור את הכביש
כנס צמיחה והתבגרות בספקטרום האוטיזם
10/12/13 09:01
31צפיות
בוקר טוב לכולם/ן,

מודה להנהלת הפורום על האפשרות לעדכן אודות כנס צמיחה והתבגרות בספקטרום האוטיזם ופיתוח "חשיבה חברתית" .
הכנס יתקיים בין התאריכים 08-09.01.2014 במתחם המרכז הרפואי תל השומר בהשתתפותה של גב' מישל גרסייה ווינר-  הוגת השיטה ומחברת הספרים בנושא "חשיבה חברתית".

הכנס מיועד לאנשי מקצועות הבריאות והחינוך, הורים ואנשים המתמודדים עם לקויות חברתיות.
ההרצאות ינתנו באנגלית ויתורגמו לעברית.

מצורף קובץ מידע הכולל טופס הרשמה - יש לוודא קבלת הטופס לאחר שליחתו.

תודה על זמנכם/ן ויום נעים לכולם/ן
עזרתכם- בעיות בעבודה
09/12/13 14:48
180צפיות
היי כולם,

שמי אמציה בן 28 מהמרכז,
אני סובל מטיקים וקשב וריכוז מגיל קטן מאוד ,
תמיד הייתי מאוד מבולגן,לא מסודר, מפוזר מאוד וככה גם זה נראה בעבודה שלי , אני מגי פרוייקטים אחרי הזמן, עבודה מאוד מבולגנת, לא בטוח בעצמי ובמה שעשיתי,דחיינות ,(כמובן שזה בכל דבר שאני עושה בחיים) גם אם אני מתבקש ללמוד נושא מסויים אז או שאני דוחה אותו ולומד כל פעם ממש קצת או שאני לא לומד בכלל או שאני לומד בריפרוף ללא עומק,
וזה עולה לי בחוסר הערכה, חוסר ידע מקצועי עמוק, חוסר יציבות בעבודות .

ואני פשוט לא יודע מה לעשות אני מאוד מיואש ולא יודע איך לשנות את זה,
כמובן רצון לשינוי דרכי עבודה ולימודים ללא קשר ברצון בלהיות בנאדם רגיל אדם שיכול להתרכז אדם שאין לו טיקים  אדם שיכול לקחת משימה ולסיים אותה עד הסוף.
כמובן שאני רואה אנשים בעבודה שלי שהם פשוט סתומים שהטמטום נוזל להם מהאוזניים אבל הם מצליחים לבצע את מה שנותנים להם!

תודה  רבה

º
האם אתה מטופל בטיפול תרופתי?
10/12/13 15:18
36צפיות
טיפול תרופתי
11/12/13 11:57
66צפיות
לא , אינני מטופל בתרופות מלבד אומגה 3 ואצה כחולה ירוקה.
מלבד זה כלום.
ואני לא חושב שזה יכול להואיל למישהו שיש לו טיקים אלא רק להגביר אותם.
אתה טועה.
12/12/13 21:14
51צפיות
ואתה צריך להתייעץ עם רופא שמתמחה ב ADHD.

יש כל מיני טיפולים שיכולים להועיל לך, טיפול פסיכולוגי, אימון אישי, טיפול התנהגותי, אבל גם טיפול תרופתי.

טיפול תרופתי זה הטיפול הכי יעיל שיש ל ADHD גם למבוגרים, אתה מוזמן לחפש מחקרים ולהתרשם. יש בימינו כמה סוגים שונים של תרופות, הממריצים למינהם יכולים להחמיר טיקים (אולי), אבל יש לך עוד 4 או 5 קבוצות של תרופות אחרות שאתה יכול לנסות.
אמציה - האם עברת אבחון ?
12/12/13 21:23
29צפיות
יפה שאתה מודע לקשיים שלך וזו כבר התחלה. חיייבת להגיד כי יש מה לעשות ויש דרכים להתמודד עם המצבים שאתה מתאר. האבחון חשוב לא רק לטיפול תרופתי אלא גם להבין איפה אתה מתקשה ואיפה לא. טיפול תרופתי יעיל בהרבה מהמקרים אך חשוב ללוות אותו או באימון אישי שעוסק בדיוק בנושאים שכתבת עליהם או בטיפול רגשי. אל תהיה מיואש - תפעל!
תיגש לרופא משפחה ותתחיל אבחון ובמקביל תמצא לך מסגרת תומכת שתסייע לך עם הקשיים. אם יש לך עוד שאלות אתה יכול לפנות אלי - בשמחה.
בהצלחה!
תגובה בווריאציה יותר אמפטית
12/12/13 21:48
41צפיות
הדברים שאתה מתאר, הם תחושות קלאסיות למבוגרים שסובלים מ ADHD. תסכול וקשיים רגשיים. אני מבטיח לך שרובנו שסובלים מההפרעה מרגישים מה שאתה מרגיש, בצורה שונה, במידה שונה, אבל העקרון דומה. אז קודם כל אתה לא לבד.

ADHD זאת אחת ההפרעות הקשות בפסיכיאטריה המודרנית (מאלה שלא מצריכות אשפוזים) היא פוגעת בהמון תחומי חיים, ובצורה קשה. מצד שני זאת אחת ההפרעות הפסיכיאטריות הכי נחקרות במאה ה20 וה21, והטיפולים שלה משיגים הכי הרבה שיפור. אז יש המון מקום לאופטימיות. יותר מזה יש המון דוגמאות לאנשים מאוד מצליחים שסובלים מ ADHD, והסתדרו יופי בחיים.

אבל בשביל להתמודד עם ADHD, אתה חייב להתמודד איתו בנחישות ובאגרסיביות. אתה חייב ללמוד על ההפרעה, על הטיפולים הקיימים, ולבנות לעצמך את צורת ההתמודדות שלך. אתה גם תצטרך יעוץ ותמיכה. ואתה חייב לקבל טיפול, פסיכולוגי, התנהגותי, תרופתי, מה שיעזור לך, אבל עצות כחולות ואומגה 3 זה קשקוש ולא טיפול (*). הדרך הנכונה לטיפול מתחילה בלפנות לרופא שמתמחה ועוסק ב ADHD.

* אם מישהו רוצה לטעון אחרת, הוא מוזמן להביא מחקר רפואי שפורסם בכתב עת מוכר ושוחזר.

בכל מקרה הנה שתי הרצאות על ADHD הראשונה רלוונטית יותר לילדים, אבל תראה אותה קודם. המרצה זה russell barkley , אחד המובילים בתחם.

אגב אם מעניין אותך ספר שלו על טיפול ב ADHD במבוגרים, אז דבר איתי בפרטי.

https://www.youtube.com/watch?v=SCAGc-rkIfo

https://www.youtube.com/watch?v=ua8Zm9STtKY
הייתי אצל רופא נוירולוג לפני איזה שנה
16/12/13 11:50
29צפיות
וישר אמר לי "תיקח קונצרטה ונראה מה יהיה" מבלי להגיד לי שום דבר אחר מבלי לשאול אותי כלום כמה אני שוקל אם יש לי מחלות מסויימות אם יש לי כדורים אחרים שאני לוקח, רק ראה שיש לי טיקים(כי מה לעשות לא קשה להסתיר)
אז ככה שאמרתי לו בסדר לקחתי מרשם והמרשם עוד במגירה ברכב..
אהה והוא אמר שאם זה יחמיר לי את הטיקים אז להגיד לו....

אם יש לכם רופא מומלץ שמומחה באמת ל ADHD אני אשמח לקבל המלצה..
ד"א מה דעתכם על אטנגו?מישהו ניסה?
16/12/13 12:48
17צפיות
מישהו ניסה נוירוקוגנטיב?
יש איזה כמה אתרים שמציעים בתשלום חודשי ומבטיחים תוצאות (לא מבטיחים פיתרון מלא אבל מבטיחים שיפור) לדוגמא אטנגו שבתשלום של 254 שקל בחודש,
ובחודש השלישי אפשר לצאת מהתוכנית.
מישהו התנסה ויכול לתת פידבק?
אף אחד?:(
16/12/13 15:00
7צפיות
אף אחד לא ניסה?:(
ניורולוג, ותרגולי קשב
16/12/13 16:31
24צפיות
1. כל תרגולי הקשב למיניהם מאמנים תחום מאוד ספציפי של קשב, והם עובדים כל עוד ממשיכים להשתמש בהם. זה סבבה, לא הייתי פוסל, אבל גם לא הייתי מצפה לשיפור מטורף. זה משפר את מה שאתה מתאמן עליו.

2. אתה צריך ללכת לרופא שזה העיסוק שלו, לקבל יעוץ ואיבחון...
טיקים וטיפול תרופתי
16/12/13 17:05
25צפיות
אני מבין שיש לך חשש שטיפול תרופתי יחמיר את הטיקים שיש לך, אבל שוב, יש כל מיני תרופות שיכולות לעזור לך, שאין להן שום השפעה על טיקים.

מה שכן, אותי אישית שלחו פעמיים לעשות בדיקות דם, ואק"ג לפני שרשמו לי תרופות...  כנראה שצריך לבחור טוב לאיזה רופא אתה הולך...
לי אמרו
17/12/13 07:50
23צפיות
באטנגו שזה עובד ואחרי חצי שנה של שימוש נכון(חצי שעה ביום 3 פעמים בשבוע) אז זה כמו לרכב על אופניים אתה אף פעם לא שוכח ולא צריך לחזור שוב על התרגול, האם חרטוט?
הרופא שהייתי אצלו שאמר לי לקחת סטרטרה לא אמר כלום על בדיקות דם ואקג, אולי יש לך משהו מיוחד ? בעיות לב? אלרגיות לתרופות?

יש לך רופא להמלץ?
תשובות
17/12/13 12:53
20צפיות
אין לי ניסיון עם אטנגו, יש לי מעט ניסיון עם תרגולים קוגניטיביים, אני לא רופא, וכל מה שאני כותב זה מניסיון וידע אישי.

1. אני לא מכיר את אטנגו, אני לא יודע מה הם ספציפית עושים. אני כן מכיר מחקרים על שיטות אימון קוגניטיבי אחרות, ולפי מה שקראתי, זה עובד. השאלה היא מה זה אומר "עובד". ADHD היא הפרעה של הפונקציות הניהוליות של המוח (כנראה). הם מאמנים חלק מהפונקציות האלה, מה שהם מאמנים אכן משתפר. מצד שני אחרי כמה זמן שלא מתאמנים, המחקרים מראים שיש ירידה בביצועים.
הם צודקים שזה כמו לרכב על אופניים, אתה אף פעם לא תשכח, אבל אחרי שנה שהיית יוצא לרכיבות פעם בשבוע, אם תעשה הפסקה של שנה, ותנסה לעשות סינגל קשה, אז אתה תחווה "ירידה בביצועים"...
יכול להיות שהם פיתחו משהו יותר טוב...

2. אני ( ברוך השם ) בריא. למיטב זכרוני, לפני שרושמים ממריצים (ריטלין \ אדרל) חובה לשלול בעיות לב, ולאמפטמינים(אדרל) צריך לשלול בעיות בכליות, ולריטלין בכבד, שזה כולה בדיקות דם, לגבי תרופות אחרות אני לא יודע.
יש פה גם אלמנט של כסת"ח מבחינת הרופאים, כסת"ח חיובי...
לגבי סטרטרה, אני חושב שמספיק שאין היסטוריה של בעיות כבד.
אם זה מדאיג אותך, אז כדאי לך להתייעץ עם הרופא משפחה על איזה בדיקות כדאי לך לעשות. אק"ג ודם, זה בכל מקרה בדיקות של 7 דקות. אבל שוב, זה שאלה לרופא שלך.

3. לגבי סטרטרה. אני התחלתי לקחת לא מזמן. בנתיים ביחד עם ריטלין מידי פעם. יכול לקחת כמה שבועות ב"מינון היעד" שלך (לפי משקל) לפני שתראה שיפור ב ADHD, ועד שמגיעים למינון היעד לוקח זמן כי עולים לאט לאט. אז צריך הרבה סבלנות. יותר מזה, כל פעם שהעלתי מינון הרגשתי תופעות לוואי לא נעימות, שעברו אחרי כמה ימים, אז צריך סבלנות גם לזה.
מצד שני, לפחות מההרגשה שלי, לתרופה יש השפעה חיובית, גם מבחינת דכאון\ חרדות, וגם מבחינת קשב. אני עוד צריך זמן בשביל לשפוט, אבל בנתיים התחושה שלי היא חיובית. וגם כל תופעות הלוואי שהרגשתי עברו בתוך יומיים- שלושה.
כל זה הניסיון האישי שלי, תרופות כאלה משפיעות שונה על כל אחד.

4. אני יכול להמליץ לך על שני רופאים מניסיון: ד"ר בועז רפפורט, וד"ר יעל סגל.
ואו תודה רבה
18/12/13 07:39
11צפיות
על התשובה המאוד מפורטת

אם תוכל קצת לפרט אילו תופעות לוואי הרגשת בימים הראשונים ?
ומה ההבדל בין רטאלין לסטארטרה? אצלי יש גם טיקים והרופא שהייתי אצלו אמר שתרופות יכולות להחמיר..
ובכלל אם תוכל קצת לתאר לי מה מרגישים לאחר שלוקחים תרופות כאלה? האם אתה מרגיש חד יותר? שיותר קל לך לקרוא חומר ולהקשיב לאנשים?
האם חייב לקחת כל יום? או נגיד אני יכול לקחת רק ראשון עד חמישי שאני הולך לעבודה?

תודה רבה רבה.

המשך יום נעים
ריטלין וסטרטרה זה תרופות שונות לגמרי
18/12/13 10:15
15צפיות
קודם כל, את כל השאלות האלה אתה צריך לשאול רופא.

אני התחלתי סטרטרה יחסית לאט (10, 18, 40, 80) כי פחדתי מהתופעות לוואי. אני יודע שהרבה רופאים בארה"ב ממליצים להתחיל יותר לאט, ובמינונים יותר נמוכים ממה ש  Eli Lilly ממליצים, אבל לא ראיתי מחקרים או פרסומים. כל פעם שהעלתי מינון הרגשתי: בחילה, קצת סחרחורת, עיפות \ ישנוניות, דפיקות לב, קצת כאבי ראש, וזה משפיע על תפקוד מיני (אני לא יודע אם לטובה או לרעה, אבל משפיע) , בכל מקרה כל התופעות נעלמו בתוך ימים בודדים.
אני גם שילבתי עם ריטלין חלק מהימים, אז הכאבי ראש \ דפיקות לב, כנראה בגלל זה...

איך זה מרגיש? קשה לי לתאר איך סטרטרה מרגיש, אני יכול להגיד שזה לא ממריץ והשפעה הרבה יותר מתונה.
אני יכול לתאר איך ריטלין מרגיש. זה מכניס אותך לפוקוס, אתה מרגיש הרבה יותר בשליטה, על עצמך, על המחשבות שלך, על מה שעובר בראש שלך, אתה יכול להתמקד יותר במחשבה ולאורך הרבה יותר זמן. הרבה יותר קל להקשיב לאנשים, ביחוד לאנשים משעממים שמדברים לאט . גם התחושת "ערפל" במוח שמי שיש לו ADHD מתאר לפעמים, נעלמת.

ריטלין אפשר לקחת מתי שרוצים, לפי צורך, זה מה שאני עושה. למרות שיש כל מיני המלצות כן לקחת כל יום. סטרטרה לעומת זאת, משפיעה לאורך זמן, אתה חייב לקחת כל יום, אבל גם ההשפעה היא קבועה.

לגבי טיקים, יש אנשים שסטרטרה ובכלל NRI גורמים להם לעצבנות , ונראה לי שזה לא יעזור לטיקים, אבל בד"כ זה אנשים שהתרופה לא מתאימה להם והם מפסיקים לקחת. בגדול סטרטרה מועילה לדכאון וחרדות, אז אני מניח שהיא דווקא תעזור לטיקים...

גם לא הייתי שולל לנסות ריטלין בגלל טיקים, זה כולה ל 4-12 שעות, תלוי בכדור...
תחושת ערפל?
18/12/13 12:26
17צפיות
אתה מתכוון לזה שלפעמים(כמעט תמיד למעשה) אני מרגיש מוזר כאילו חצי מסטוליות ? אם זה זה כן אני מרגיש את זה וזה מעצבן חח אני אשמח להיפטר מזה !
והאם מהכדורים האלה יש תחושה של התמכרות ושאתה חייב לקחת כי אם לא אז חרב עליך עולמך?? או שאפשר להפסיק מתי שרוצים?
ערפל והתמכרות
18/12/13 13:21
20צפיות
בגלל תוכן ההודעה, אני שוב רוצה לציין שאני לא רופא, כל מה שאני כותב לא בא מאיזושהי הכשרה מקצועית, אלא מהניסיון האישי שלי, ומלחקור ולקרוא על הנושא.

1. לגבי ה"ערפל", כן לזה הכוונה. ההשפעה שהכי אהבתי בריטלין זה שהוא מעלים את התחושה הזאת, ומחליף אותה בפוקוס, וגם סטרטרה אמורה להשפיע כך.

2. לגבי התמכרות. כשמדברים על התמכרות, יש שלוש הגדרות שונות: תלות פיזית, התרגלות להשפעת התרופה או צורך להשתמש בה, והתמכרות פסיכולוגית. בגדול לפי מושגים מעולם הפסיכיאטריה רק הראשון נקרא "התמכרות", השני נקרא Discontinuation syndrome או בשמות אחרים, השלישי זה בעצם רצון פסיכולוגי שלך להשתמש בתרופה, או העדפה להשתמש בה. הסוג הראשון, תלות פיזית של ממש, זה דומה לצמא או רעב, הדוגמאות זה אלכוהליזם, או התמכרות לקוקאין \ הרואין. דוגמה לסוג השני זה תופעות לא נעימות שיכולות לקרות כשמפסיקים נוגדי דכאון (SSRI), ולא ברור אם הן קורות בגלל התרגלות להשפעה של נוגדי הדכאון, או שזה ההפרעה שבגללה הם ניתנו חוזרת ומי שהיה מטופל תקופה ארוכה בנוגדי דכאון פחות מוכן להתמודד איתה, או מסיבות אחרות.

סטרטרה לא גורמת להתמכרות "אמיתית", מהסוג הראשון, כלומר לצורך פיזי ממש. בהתאם היא גם לא נמצאת בפקודת הסמים, ואינה controlled substance בארה"ב. לגבי הסוג השני של תלות, היא כנראה הרבה הרבה יותר קלה מנוגדי דכאון אחרים (SSRI) . מכל מה שקראתי, כדאי להתייעץ עם רופא לפני שמפסיקים, יכולות להיות כל מיני תופעות קלות יחסית בהתחלה, אבל זה עובר אחרי כמה ימים. כעקרון זאת בכלל לא אמורה להיות תרופה בעייתית מבחינת התמכרות. מצד שני זאת תרופה יחסית חדשה...

ריטלין זה משהו קצת שונה. אין התמכרות מהסוג השני, כי ממילא זאת תרופה שמשפיעה לטווח מאוד קצר (שעות). לגבי התמכרות אמיתית, כל תרופה, שמעלה את רמות הדופמין במוח בצורה ניכרת, כנראה יש לה איזשהו פוטנציאל התמכרות. מצד שני ריטלין לא משחרר דופמין, אלא מעכב את הספיגה שלו, וההשפעה היא מאוד איטית ומדורגת. ריטלין גם בד"כ לא יוצר אופוריה, ועוד פחות סביר אחרי הפעמים הראשונות שלוקחים, הוא פשוט לא מעלה מספיק את רמות הדופמין, ולא עושה את זה מהר (אפילו בהזרקה של מינונים טיפוליים * ). מצד שני אם מתחילים להסניף \ להזריק כמויות מאוד גדולות של ריטלין, אז הסיפור משתנה, אפשר להגיע לאופוריה, וכנראה גם תלות והתמכרות. אסי וליאור דיין הם דוגמה מפורסמת, למרות שהם כנראה גם הוסיפו קוקאין (שזה בכלל דרך מעניינת להגיע לאברבנאל עם פסיכוזה). מעולם לא שמעתי \ קראתי על מישהו שהתמכר לתרופה בשימוש סביר, כזה שלא כולל להסניף מינון חודשי ביומיים.

אישית אני משתמש בריטלין כבר כמעט 4 שנים, השתמשתי כמה חודשים באדרל (שאגב בברור יותר ממכר). הפסקתי במהלך הזמן הזה המון פעמים, לסופי שבוע, למספר שבועות בחופשים, לכמה חודשים במהלך טיול ארוך, ומעולם לא הרגשתי שום תלות בתרופה. אחרי שימוש רצוף ממושך, קורה שמרגישים קצת  עייפות כשמפסיקים, אבל זה בקטנה ונמשך יום- יומיים.

לגבי תלות פסיכולוגית, התרופות האלה משפרות את התפקוד, אז הגיוני שמי שיש לו ADHD, יעדיף להשתמש בהן לסיטואציות מסויימות... הן משפרות מאוד מהותית את התפקוד שלי בעבודה ולימודים, אז כן יש פה איזושהי תלות, אבל אני ממש לא חושב שזאת השפעה שלילית, זה פשוט חלק מההשפעה החיובית. באותה מידה אני גם מכור למשקפי הראייה שלי...

הכוכבית ועל התמכרות לריטלין:
* -
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9862747

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC181133...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14594733
מגניב
19/12/13 07:50
4צפיות
תודה רבה רבה על ההסבר המפורט,

אגב גם אני מכור למשקפי הראיה שלי, משום מה לא יכול בלעדייהם
בכיף...
19/12/13 14:24
9צפיות
פשוט מציק לי בעין לראות את השמועות על זה שריטלין ממכר... זה מגיע מכל מיני קשקושים של סיינטולוגים וכל מיני אינטרסנטים...

אני לא אומר שהוא לא ממכר, זה פשוט ממש לא דאגה למי שלא מתכוון להסניף חפיסות שלמות...
חח למה שמישהו יסניף רטאלין?
19/12/13 15:18
6צפיות
זאת תרופה לADHD חח מי המשוגע שעושה כאלו דברים?
מחקר על ריטלין וטיקים
19/12/13 16:15
23צפיות
מצאתי במקרה...

http://archpsyc.jamanetwork.com/article.aspx?artic...

"
Conclusions  Long-term treatment with methylphenidate seems to be safe and effective for the management of ADHD behaviors in many (but not necessarily all) children with mild to moderate tic disorder. Nevertheless, careful clinical monitoring is mandatory to rule out the possibility of drug-induced tic exacerbation in individual patients.
"
טור מבריק במיוחד של יאיר ניצני מ"ישראל היום"
08/12/13 14:04
113צפיות
בעיתון סופ"ש האחרון עמוד 13 מוסף שישי-שבת. בשם "ההפרעה הקטנה שלי".
לצערי הקישור לא עבד לי..אך תוכלו לקרוא בהנאה ובחיוך גם באינטרנט.
º
בבקשה ילדים הנה לינק
09/12/13 08:49
75צפיות
כתובות אינטרנט מצורפות:
º
תודה
09/12/13 10:30
18צפיות
יאיר ניצני היה שכן שלי שהייתי קטנה...
09/12/13 10:17
54צפיות
ולא ידעתי שהוא הקר, גם אריק איינשטין היה שכן שלי. בבניין ממול. :/
מתן ריטלין לאחר מבחן טובה-ילד בן 8
08/12/13 12:47
41צפיות
שלום, לפני כמה חודשים עשיתי לבני בין ה-8 אבחון פסיכודידקטי= תוצאות שקשורות בליקוי למידה...
לפני שבוע עשיתי לו מבחן טובה והתוצאה היא : לפני ריטלין -1.46,  אחרי ריטלין +1.05
עשיתי  זאת כי בני לא מצליח לסיים שום מבחן ובקצב הזה תחושות הכשלון ישלטו בחייו,
התחלתי לתת לו ריטלין 10 מ"ג כרגע נראה שמשפיע בצורה טובה (4 ימים)
הפחד שלי מתגובה הריבאונד שמדברים עליה.
האם רצוי לעבור למשהו אחר ?
האם טוב עשיתי שהתחלתי לו טיפול תרופתי?
הייתי רוצה לשמוע דעות מאנשים שהתנסו בזה עדיין מלחיץ אותי שהתחלתי משהו תרופתי בבני
º
בפורום המקביל אפשר לקבל מידע על ילדים
09/12/13 09:07
20צפיות
כתובות אינטרנט מצורפות:
עוד זוית, אולי זה יעניין מישהו
08/12/13 12:41
88צפיות
תודה לכל המגיבים
06/12/13 11:05
48צפיות
אני עדיין קצת צריך לקרוא ולעיין בתגובות שלכם לעשות הגיון מהדברים

בנוגע לCBT אני לא חושב שכרגע אני יכול להתמודד עם CBT זה ידרוש ממני כוחות שאין לי
º
אפשר למחוק
06/12/13 11:06
14צפיות
קראתי שתיכנס תרופה חדשה לסל בריאות השנה
06/12/13 07:59
117צפיות
כתבו  שזו  תרופה  להפרעת  קשב  וריכוז  שמיועדת  למי  שסובל  מתופעות לוואי  של  ריטלין  רגיל , או  לאלה  שריטלין   לא  משפיע  עליהם .
לא  כתבו  מה  שם  התרופה , אבל  נראה  לי  שמדובר  בתרופה  קונצרטה   ( אני  משערת ...לפי  התיאור  בכתבה ) .
כלומר , התרופה  תימכר במחיר  נמוך  מאוד  החל  משנת  2014  , לאחר  שיאושר  סל  הבריאות  החדש  לשנת  2014 .

אני  מקווה  שזה  לא  רק  הנחה  לילדים  (כפי  שניתן  להבין  מהכתבה ).
קראתי  על  זה  באתר  YNET , בתוך  מדור  "בריאות" .

(לא  הייתי מפתחת  ציפיות  בקשר  ל-סטרטרה  או  אדרל  או  ויואנס , כי  הן  תרופות  שבכלל  לא  רשומות  בישראל בגלל  סיבות  מסחריות /כלכליות  של  היצרן  ) .
...ייתכן שזו בכלל ויואנס Vyvans , כי
07/12/13 09:43
66צפיות

קראתי  במקום  אחר  ש- ויואנס (אמריקאית) , אושרה  ונכנסה  למס'  מדינות  באירופה  לאחרונה , ויש  כוונה  להכניס  אותה  גם  לישראל .

אם  כך ,  התרופה  גם  תהיה  רשומה  בפנקס  התרופות  בישראל  , ואז  לא  צריך  לייבא  אותה  במיוחד  מחו"ל .
ויותר  מכך .....אם  היא  תיכנס  לסל  הבריאות  (בדיונים  של וועדת  סל  הבריאות  שנערכים  עכשיו ) ...אז  היא  בכלל  תימכר  במחיר  מוזל .

ייתכן  שאני   טועה , אבל  אם  באמת  ויואנס  תיכנס  לסל  הבריאות  בישראל.......זו  בשורה  של  ממש .
מדובר  בתרופה  מתקדמת  ( 2007 )  שמבוססת  על  אדרל  (אמפטמינים) , אך  מתאפיינת  במעט  מאוד  תופעות  לוואי  לעומת  ריטלין .

לא  רק  זאת  ,  אלא   שהתרופה הזו  ניטלת  פעם  אחת  ביום  ובעלת  השפעה  של  12  שעות  רצופות .
התרופה  אושרה  לאחרונה  ע"י  רשויות  התרופות  גם  עבור  צעירים  ולא  רק  עבור  מבוגרים .

בינתיים.....זו  רק  השערה שלי   על  סמך  מידע  שקראתי  .
נחיה  ונראה  מה  תהיינה  ההחלטות  של  וועדת  סל  הבריאות  לשנה  זו  ( בוודאי  נדע  בשבועות  הקרובים  ) .  

עכשיו מסקרן לדעת במה מדובר
08/12/13 09:45
43צפיות
בגלל שיש כלכך הרבה תרופות שהרבה מחכים להם
אדרל רגיל לדברי חגי שור:
09/12/13 19:31
59צפיות
מתשובה של חגי שור בפורום השני אני מבינה שמדובר באדרל רגיל.
גם אדרל וגם ויואנס (לדבריו) יימכרו בארץ
10/12/13 09:05
44צפיות
באופן ישיר בבתי מרקחת , ואז לא צריך להתעסק בייבוא מחו"ל.
ארוח הפסיכיאטר למבוגרים דר׳ אורי שוורצמן
06/12/13 07:58
63צפיות
במוצ׳ש 7/12/2013 יתארח בפורום המקביל
דר׳ אורי שוורצמן, פסיכיאטר למבוגרים
מומחה לאבחון וטיפול בהפרעות קשב.
הנכם מוזמנים לכתוב לו את שאלותיכם כבר עכשיו
על ידי הוספת תגובה להודעת הארוח כאן:
כתובות אינטרנט מצורפות:
º
אם יש לכם שאלות זו ההזדמות
08/12/13 09:46
10צפיות
שוב חוזר הסיוט....
06/12/13 06:52
118צפיות
השכמה. בוקר מעצבן. כולנו צריכים לחזור היום לבתי הספר...
כמה קשים הבקרים האלה.
לא מצליחה להעיר אותם בכלל, ומי אמר שהתעוררתי בעצמי?...
הטונים הולכים לעלות עוד רגע קט
ויש גם את זאת על ארבע שצריכה ת'טיול שלה...
אוף!
אין כמו בוקר
08/12/13 09:57
36צפיות
למה לא מתחילים את היום מהצהריים?
|*|מזמינים אתכם לחגוג בסרט
05/12/13 17:20
6צפיות
מסיבת יום ההולדת של תפוז ממשיכה והפעם אנו מזמינים אתכם לסרט המצויין חייו הסודיים של וולטר מיטי.

אף אחד לא יודע את כוחם של החלומות שיש לנו בראש... עד שהם מתחילים להתגשם במציאות. זה מה שקרה בעיבוד המודרני של בן סטילר לאחד מסיפורי הפנטזיה המשפיעים בכל הזמנים ? האגדה המופתית על הפיתוי שבפנטזיות: ?חייו הסודיים של וולטר מיטי" מאת ג'יימס ת'רבר. סטילר לוקח את הקלאסיקה בת שניים וחצי העמודים מ-1939 ומפיח בה חיים במאה ה-21 כסרט קומי על אדם שמגלה שחייו האמיתיים עומדים להעיף את הדמיון שלו מעבר לעננים.

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן
גמילה מתרופות פסיכיאטריות
05/12/13 01:16
108צפיות
יש רופא כזה במרכז הארץ שהתמחותו בעניין גמילה מתרופות פסיכיאטריות או גמילה מתרופות בכלל?
אתה מתכוון לגמילה, לא משנה ממה
05/12/13 09:08
57צפיות
זה לא קשור לפורום הזה

תרופות פסיכיאטריות ניתנות ע"י רופא מוסמך ויש לקחת רק לפי ההנחיה שלו.
ברגע שמגזימים אופן הנטילה זה כבר קשור יותר להתמכרויות
מכיוון שריטלין ודומיו לא ממכרים במינונים שניתנים לטיפול בADHD
אני לא אוכל לעזור
מתנצל
º
כל פסיכיאטר שמכבד את עצמו.
06/12/13 03:30
39צפיות
º
אכן , יש כזה (בודקת ותיכף אשוב עם תשובה)
06/12/13 07:30
25צפיות
ד"ר יששכר הרמן (גם ציבורי וגם פרטי )
06/12/13 07:38
48צפיות

הוא  פסיכיאטר  בעל  מומחיות  ספציפית  בנושא  גמילה  מתרופות  .

דרך  אגב,   מי  שאמר  לך  שכל  פסיכיאטר  הוא  מומחה  לזה ....זה  לא  נכון  ........מדובר  במומחיות  ספציפית  מאוד  ויש  מעט  פסיכיאטרים  עם  מומחיות  כזו .

ד"ר יששכר  הרמן  מטפל  גם  ציבורי  ( מרפאה ספציפית   של  משרד הבריאות , נמצאת  ב-יפו  )  ,  ויש  לו  גם  מרפאה  פרטית  באיזור  המרכז .

בהחלט יש, במרפאה בשיבא (תל השומר)
07/12/13 18:54
29צפיות
אמנם זה עולה כסף, אבל אולי שווה לנסות. טל' 03-5303349/50
איזה טיפולים לא תרופתיים לשיפור קשב וריכוז
04/12/13 18:23
90צפיות
והאם הם טובים?

שאלתי גם בפורום מקביל

tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?forumid=201&messageid=172772986
אין ממש טיפולים יש כל מני דרכים
04/12/13 21:18
65צפיות
שמקלות על החיים עם הפרעת קשב, בעיקר עם הן משולבות בטיפול תרופתי.
הטיפול החשוב ביותר זה לישון טוב, לאכול באופן מסודר ולדעת מתי הפרעת הקשב הכי "מפריעה"
מבירורים שעשיתי זה תלוי גיל
05/12/13 09:06
72צפיות
כלומר ככל שאת/ה יותר צעיר כך ניתן לטפל ללא תרופות באופן יותר יעיל
לא מדובר בטיפול אלא במתן כלים להתמודדות עם ההפרעה
מעל גיל 20 אם אני לא טועה זה כבר פחות יעיל
מכיוון שכבר מקובעים וקשה לשבור הרגלים הטיפולים פחות יעילים.

מקווה שעזרתי
ןמה קורה מעל גיל 60......?
06/12/13 17:45
40צפיות
האם זה מוגזם שאני מרגישה שנולדתי מחדש מהיום שהבנתי שאני חייבת לצרוך את הקונסרטה כל חיי....מגיל 60 ואיילך?
זה מרגיש שאני ממש אותה גברת אבל עם הידיעה שההפרעה מנהלת לי את החיים מיום הוולדי.
אשמח אם אתם תספרו לי אם אתם מבינים מה קורה לי עקב כך שאובחנתי כסובלת מההפרעה באופן קשה.
בגיל 60 כמו בגיל 25 אפשר לנסות להשתנות טיפה
08/12/13 09:55
33צפיות
וכמובן שטיפול תרופתי בליווי פסיכיאטר
לפי מה שהבנתי
בגילאים צעירים אנחנו רוכשים את הכלים לכל החיים
ולאחר מכן זה נהיה יותר קשה

וכמובן שהכל אפשרי אם רוצים
כי אין דבר העומד למול הרצון.
שלום trophy
05/12/13 09:47
77צפיות

הטיפולים המקובלים היום כמו שהפרעות נפשיות רבות, הם טיפול פסיכולוגי, טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT).

טיפול CBT נמצא כיעיל מאוד בהתמודדות עם ADD. הטיפול משפר את הדימוי העצמי,
את יכולת המימוש העצמית וגם את המצב הבריאותי, הרגשי והחברתי.
טיפול CBT על מגוון הכלים שלו והליווי הצמוד, מסייע גם בהתמודדות עם החברה, הקרובה והפחות קרובה –
אשר פעמים רבות מהווה המקור העיקרי למצוקה בשל חוסר יכולת להכיל את האדם עם ההפרעה ולהבינו.

מאחר וכל אדם סובל לפעמים מסימפטומים שונים ומתמודד איתם באופן מאוד שונה,
הטיפול מתבצע לאחר אבחון מדוקדק והתגברות על קשיים בטיפול שנובעים מעצם ההפרעה עצמה (המוטיבציה והיכולת להתרכז ולטפל)
ומותאם אישית לכל מטופל.

בברכה, צוות מכון CBT
לא ידוע לי על שום טיפול CBT
05/12/13 16:32
44צפיות
שעוזר להתמודדות עם הפרעת קשב.
הטיפול יכול לפעמים לעזור להתמודד עם חלק מהמצוקות שהתפתחו, כגון חרדות... לא עם הפרעת הקשב עצמה
יעילות cbt בהפרעת הקשב
08/12/13 07:43
29צפיות
טיפול cbt הוכח כיעיל לטיפול במצוקות כמו חרדה מה שנתן לחוקרים פתח לחשיבה איך ניתן להשתמש בו יותר.
כשהשתתפתי בכנס לפני שנתיים באטלנטה למדתי מדר׳ רמזי מנהל המכון למחקר וטיפול בהפרעת קשב באוניברסיטת פנסילבניה על יתרונות טיפול ה cbt להפרעת הקשב:
אנשים לקויי קשב נוטים לחשוב מחשבות שליליות כמו ״אין לי סיכוי אז למה להתחיל?״
פעם חשבו שהמחשבות הן תוצאה של ריבוי הכישלונות בעבר היום יודעים שלפעמים הן חלק מהלקות, מה שנקרא מחשבות טורדניות.
במחקרים נמצא שהטיפול יעיל לטיפול באותן מחשבות חוסמות.
כיון שדר׳ רמזי מאמין גדול באימון האישי, הוא הציג בכנס תהליך אימוני אותו הוא כינה ״ניהול מחשבות שליליות״ המבוסס על עקרונות ה cbt.
התהליך לא מנסה ל״גרש״ את המחשבות השליליות ולא מתווכח איתן אלא מעביר את מי שחושב אותן לעבור ממצב של קיפאון למצב של עשייה.
אני מניחה שיש מקרים בהם מתאים יותר טיפול cbt מאשר אימון אישי
נשמע כמו משהו מבטיח
10/12/13 09:11
13צפיות
זה יכול לפתור כמה בעיות מרכזיות הקשורות בהק"ר
כמו שאומרים - "כל התשובות נכונות" -
05/12/13 13:26
55צפיות
טיפול תרופתי קשה לו לעמוד בפני עצמו. הטיפול היעיל ביותר הוא קודם כל הבנה של הפרעת הקשב. מה היא ואיפה היא מפריעה לך בהתנהלות ואיפה היא מסייעת לך בהתנהלות. תזונה נכונה, ספורט (חשוב מאד) ושינה טובה מסייע לריכוז. מניסיוני המקצועי והאישי (עם הבן שלי..) השילוב של טיפול תרופתי, קבלת עצמך כאדם עם הפרעת קשב (לא תמיד פשוט)  ורכישת כלים  מסייעים במקומות שאתה מתקשה - זה השילוב הנכון. ניתן לעשות זאת דרך טיפול רגשי (ובאמת CBT) יעיל יותר או דרך אימון אישי ממוקד. הערת אגב: כאשת טיפול אני מאד מאמינה דווקא באימון האישי במקרים הללו. בהצלחה!   
תודה לכל המגיבים
06/12/13 11:07
48צפיות
אני עדיין קצת צריך לקרוא ולעיין בתגובות שלכם לעשות הגיון מהדברים

בנוגע לCBT אני לא חושב שכרגע אני יכול להתמודד עם CBT זה ידרוש ממני כוחות שאין לי
חבל...
08/12/13 07:49
27צפיות
אם תקרא את תשובתי לרונן יש אפשרות שהתשובה שכתבת יכולה להיות מתאימה לאנשים עם מחשבות שליליות
רק אתה מכיר את עצמך ויודע האם המחשבה הזו מאפיינת את מה שעובר לך בראש, יתכן שהטיפול הזה ממש מתאים לך
אם במקרה תמצא מטפל שיעזור לך, אשמח מאד לקבל פרטים כי לא פעם אני מחפשת להפנות למטפל cbt מומלץ
שאלה
04/12/13 15:27
80צפיות
התחלתי לקחת אסציטלופרם עקב בעיות ריכוז, דכאון והפרעות בתפקוד היומיומי . אחרי חודשיים אני לא מרגישה חרדות יותר או מלנכוליה, אבל אני גם לא מרגישה מוטיבציה לשום דבר. זתומרת, המצב רוח בסדר גמור, אבל אני עדיין לא מביאה את עצמי להגיש עבודות וקצת מזניחה כל מיני תחומים בחיים, האם זו בעיה מוכרת עקב התרופות. מה זה יכול להיות? תודה.
נסיון לענות
05/12/13 19:47
36צפיות
היי היו,

לא מכירה את התרופה שאת לוקחת,
אבל ממה שידוע לי ומנסיוני, בדר"כ התרופות נגד דיכאון וחרדה דורשות בין שלושה שבועות לחודש, ע"מ שתוכלי להבין האם מתאימות לך או לא.
אבל, אם הייתי את, הייתי נגשת לרופא\ת המטפל שרשם לך את התרופה. שתדעי שהתפקיד שלו ליידע אותך בתופעות לוואי חריגות, ולא רק זה, הוא צריך לתת לך מענה אם את מרגישה אחרת מהמצופה.

מקווה שהצלחתי לעזור לך

הי
06/12/13 03:28
23צפיות
(אני לא שום סמכות רפואית, רק עכבר מעבדה של תרופות פסיכיאטריות. קחי בעירבון מוגבל).

אסציטלופרם (נקרא לה ציפרלקס, טוב? המילה הזאת מאיימת עליי) היא תרופה ממשפחת ה-SSRI's, מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין. נוירוטרנסמיטורים (מעין תאים במערכת העצבים) משחררים סרוטונין למרווח הסינפטי, שזה סתם נשמע מסובך; הוא בעצם המרווח בין נוירוטרנסמיטור אחד לאחר. במרווח הזה חלק מהסרוטונין שמפריש נוירוטרנסמיטור א' נקשר לנוירוטרנסמיטור ב' וחלק חוזר ל-א'. ציפרלקס מעכב את החזרה של הסרוטונין ל-א' וכך נשאר יותר סרוטונין זמין במרווח. הסרוטונין עוזר לחרדות ודכאון על כל ההשלכות התפקודיות שלהם, אבל:
א. לא כל תרופה מהמשפחה עובדת על כל אחד בצורה אופטימלית;
ב. לא כל תרופה תעבוד לך בצורה אופטימלית לפני שתנסי מינונים שונים (לפי החלטת פסיכיאטר, כמובן);
וג. לא כל פגיעה בריכוז היא בהכרח תוצאה של חרדות ודכאון.

לגבי א' ו-ב', זה בעיקר עניין של ניסוי וטעיה. שוב, רק לפי החלטות פסיכיאטר. אני תמיד מוכנה לשלוף את הסיפור על הרעלת הסרוטונין בה לקיתי כשהועלה לי המינון של הפרוזק (גם הוא ממשפחת ה-SSRI's), וכמה מזל היה לי שזה היה לפי עצת, ובהשגחת רופא.

אני לא סובלת מדכאון וחרדה בפני עצמם אלא מהפרעה פוסט-טראומטית מורכבת (c-PTSD) שכוללת בתוכה גם דכאון וחרדה, ככה ששוב, עירבון מוגבל, אבל - לקח לי הרבה זמן להגיע אל הפסיכיאטרית הנכונה שהבינה שחלק מקשיי התפקוד שלי, גם אחרי שההפרעה הפוסט-טראומטית היתה מאוזנת תרופתית, צריכים להיות מיוחסים להפרעת קשב. לי זה היה אבחון ראשון; אם את כבר מאובחנת, מצבך פשוט יותר. במקרה הזה, יש תרופות נוגדות חרדה ודכאון שידועות גם, אצל אנשים מסוימים, כמשפרות בעיות ריכוז ומוטיבציה פנימית. יש NRI's, שעושות דבר דומה למה שקורה ב-SSRI's רק על נוראדרנלין ולא סרוטונין (אדרונקס, סטרטרה) ויש SNRI's שעושות את אותו הדבר על סרוטונין ונוראדרנלין (למשל וולבוטרין).

ההשפעה של התרופות האלה שונה מההשפעה של הריטלין ויותר דומה להשפעה של ציפרלקס (לוקח זמן להשפיע, אין שינוי דרסטי ברמות לאורך היום).

בשביל לדעת מה עובד, צריך לנסות עד שמגיעים לשילוב האופטימלי. אני כרגע על שילוב של פרוזק, מעט אדרונקס וריטלין לפי הצורך. לקח לי שנתיים להגיע למנוחה ולנחלה, אבל הגעתי
תשאלי את "אני חושבת שאני" - היא יודעת
06/12/13 07:47
24צפיות

היא  סיפרה  שזה  הוריד  לה  חרדות  ( ולא  מעבר לזה.....אז  תנמיכי  ציפיות  מהתרופה  ) .

ציפרלקס  היא  לא  תרופה  ליצירת  מוטיבציה   ( בשביל  זה  יש  ריטלין ) .

(אני  ניסיתי  ציפרלקס  , פרוזק , וולבוטרין , , אדרונקס , ויאפקס , סימבלטה .....כולן  עד  המינון  הכי  גבוה , ואף  אחת מהן  לא  הייתה  יעילה.....התרופה  היחידה  שמחזירה  אותי  לחיים   ומעלימה  לי  את  החרדה  המתמדת  שלי  היא   -  ריטלין  ) .
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום