בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

זקוקה לעצת רופא
27/08/13 21:37
68צפיות
שלום
אני בת 29 בריאה בדכ.פיברומיאלגיה ברקע.
בעקבות הפלה בשבוע 16 עובר ללא דופק הופנתי  לברור מקיף הכולל בדיקות דם רבות מקיפות וראומטולוגיות
שכולם יצאו תקינות.כולל אם אר אי ראש תקין לחלוטין חוץ מ.בדיקתige1212 כנראה אלרגיה .
היום הגיעה בדיקת דם ace אנזים התוצאה :81.00
אני לחוצה נורא שכן המקסימום 60?
אשמח לעזרה אני מבולבלת נורא...
הבנתי מהרופא שאני בריאה ופתאום הבדיקה הזו?
ACE
31/08/13 11:47
55צפיות
אין לבדיקה הזאת משמעות רבה ולא ברור לי למה לקחו אותה בהקשר הקליני שסיפרת- כך שאת בהחלט יכולה להרגע
º
האם כולכיצין מדכא מערכת חיסונית?
25/08/13 22:56
35צפיות
º
לא באופן מהותי
31/08/13 11:42
21צפיות
דלקת מפרקים RA
25/08/13 21:27
98צפיות
בת 32. בילדותי (גיל 11) אובחנתי בJRA במיעוט מפרקים - ברכיים ולסת. לאחר הזרקת סטרואידים ברך שמאל ״נרפאה״ ומברך ימין סבלתי on and off לאורך השנים. בעברי כדורים רבים כמו פלקוניל, מטרוטקסט, פרדניזון. גם עברתי אוטרוסקופיה בברך ימין (רק הרעה את מצבי) בגיל 24.
כ5-6 שנים היה שקט בגזרה (נטלתי גלולות למניעת הריון) ובחודשיים לאחר שהפסקתי ליטול אותן החלה התפרצות של דלקת חריפה (בשתי הברכיים, שכאמור מברך שמאל לא ״שמעתי״ מהילדות, ובמרפק יד שמאל).
בהריון המחלה כאילו נסוגה, והרגשתי ממש טוב. כ6 שבועות לאחר הלידה, המחלה ״חזרה״ בגדול!
הראומטולוג הציע סלזופירין שניסיתי לפני ההריון, ופרדניזון שאני לוקחת כבר מחודש מאי 2013! ממינונים כמו 40 מ״ג ל 20 מ״ג ..... וכשבועיים אני במינון 5 מ״ג והייתי אמורה כבר לסיים עם הסטרואידים ולעשות מנטו ולקחת יומירה.
אז ככה, הראומטולוג הציע טיפול משולב עם יומירה ומטרוטקסט, אך המחשבה על לחיות בעולם עם מערכ חיסונית מדוכאת מאוד (!) מלחיצה אותי מאוד (בייחוד עכשיו עם כל סיפור הפוליו, ויש לי תינוק בן 7.5 חודשים). כמו כן, יש לי חששות גדולים לקחת מטרוטקסט ולפגוע בפוריות שלי. ותופעות הלוואי.... זוועתיות.

אז יוצא שאין לי כרגע טיפול... ממשיכה לקחת את ה5 מ״ג פרדניזון יחד ים איבופן פורטה (כשבוע וחצי משלבת איבופן כי 5 מג פרדניזון לא עוזרים לי) ומצבי לא מזהיר בלשון המעטה. צולעת. כואבת. בקושי ישנה בלילה.

אני כן מעוניינת להיכנס להיריון עוד מס חודשים - אבל מה בינתיים??? איזה טיפול אוכל לקחת שלא מחבל בהכנסותי להריון ולא משאיר אותי בלי הגנה חיסונית?
והאם ניתן בכז להמשיך עם הפרדניזון עוד קצת בשילוב עם איבופן? קראתי שאסור להשתמש באיבופן לזמן ממושך (בעבר לקחתי אותו רק בכאבי מחזור).

האבחנה שלי היא RA (שגרונית).

ועוד שאלה, האם בהריון שהמחלה כאילו ״נסוגה״ הדלקת עדיין פעילה וממשיכה לדחוק את הסחוסים וכד ואני פשוט לא מרגישה את זה (כמו שלוקחת משככי כאבים חזקים)?

תודה רבה רבה :)
º
*לדחוק= לשחוק
25/08/13 21:29
30צפיות
טיפול בדלקת מפרקים שגרונתית
31/08/13 11:40
62צפיות
נראה כי את צריכה טיפול והחשש שלך מתופעות לוואי מוגזם- הטיפול אמנם אכן מבוסס על דיכוי של המערכת החיסונית אך לרוב הוא לא מסכן את החולים, במיוחד אם מדובר בחולים צעירים ללא מחלות נלוות . בנוגע לתכנון הריון,אכן ההמלצה היא להפסיק את הטיפול בMTX כ3 חודשים לפני תכנוני ההריון אך לגבי טיפול ביולוגי, ניתן להיכנס להריון תחת טיפול ביולוגי כשההמלצה היא להפסיק את הטיפול כשנודע ההריון. היות ולא מומלץ להתחיל יומירה ללא MTX , יתכן וכדאי לשקול טיפול באנברל במקום היומירה- תתיעצי על כך עם הראומטולוג שלך
תודה לך על התשובה, ומה לגבי פרדניזון?
31/08/13 12:19
20צפיות
ומה לגבי פרדניזון? גם צריך להפסיק את התורה לפני הכניסה להריון? כמה זמן לפני?
לגבי אנברל, קראתי שגם היא ניתנת ברוב המקרים יחד עם מטרוטקסט.... אבל אני אציע זאת לרופא שלי :)

מה לגבי טיפול באורטוקין? מתאים לדלקת מפרקים שגרונית?
שלום לכולם אני מפורום אחר-צליאק שאלה קטנה
25/08/13 19:14
38צפיות
האם ידוע למשהו אם ארקוקסיה מכילה גלוטן?
אודה מאוד לתשובה
אן
º
רצוי לפנות ליצרן , חברת MSD
31/08/13 11:30
18צפיות
בליטה גרמית
25/08/13 17:41
72צפיות
ערב טוב,
הרופא שלח אותי ל-c.t. בגלל בעיה של בליטה גרמית בעצם האיליום.
בצילום הרנטגן רואים את הבליטה יוצאת מהאגן והיא בצבע העצם ולדעת הרופא לא מדובר בגידול.
שלח אותי לבצע C.T.
אודה לעזרתך להבין, מה גילו אצלי?
תודה.
בליטה גרמית
31/08/13 11:27
30צפיות
על פי תאורך זה כנראה רק מה שקוראים אקזוסטוזיס - גידול שפיר של העצם אבל אכן רצוי להשלים את הCT
|*|אפליקציה חדשה לאייפון|!|
25/08/13 16:34
6צפיות
אנחנו מזמינים אתכם להוריד את הגרסה החדשה של אפליקצית הפורומים שלנו.

|נורה| מה חדש באפליקציה?
|קדימה| שינויים משמעותיים בחוויית המשתמש!
כך למשל בעמוד הראשי של האפליקציה רואים את רשימת הפורומים המועדפים ולא צריך לבחור את הפורום שלכם בכל כניסה.
בפורום עצמו רואים את כל ההודעות לפי הסדר בלי דפדפוף בין עמודים. הממשק עצמו נקי וידידותי. |נייד|

|קדימה| האפליקציה כולה עובדת native, זה אומר שהיא טסה מהר! לא צריך לחכות לעמודים שיטענו. |שבלול|

|קדימה|  ממשק התרעות (כולל push notifications )כאשר מישהו הגיב לכם...|בועה|

|קדימה| עמוד הוספת הודעה חדש! נראה הרבה יותר טוב ומאפשר גם הוספת תמונה (מהמצלמה או הארכיון) |מצלמה|

|קדימה| ממשק מסרים חדש.|עפרון|

|קדימה|  בקרוב מאד נעלה גרסה דומה גם לאנדרואיד ועוד לפניה תועלה גרסה חדשה של האתר המותאם של תפוז שתיראה כמו האפליקציה. |אייפד|

את האפליקציה לאייפון ניתן להוריד כאן:
https://itunes.apple.com/il/app/tpwz-pwrwmym/id336...

גלישה נעימה|4U|
פוליו ויומירה
25/08/13 14:52
61צפיות
שלום רב, הנני חולה אנקלילוזינג המטופלת.ביומירה אחת לשבועיים. האם אני יכולה לחסן את בנותיי בחיסון הפוליו?
º
ההמלצה היא לא לחסן את הבנות
31/08/13 11:22
30צפיות
תור
24/08/13 22:19
45צפיות
פרופ' אלקיים שלום
אני חולה  AS לאחרוני יש לי החמרה במצבי אבל יש בעיה עם התורים  מה אני יכול לעשות ??
º
תצור קשר במכון בטל 036973668
31/08/13 11:20
21צפיות
ביטוח לאומי
24/08/13 22:17
86צפיות
שלום אני בן 21 חולה בדלקת שדרה מקשחת מ 3 שנים יש לי בעיה עם הביטוח לאומי כל פעם קובעים 30 אחוז  גם אחרי ערעור  עכשו אני רוצה להגיש מחדש   שמעתי שחוות דעת עוזרת   האם את כותבת חוות דעת   ומה את ממליצה לעשות תודה
º
כדאי להתיעץ עם עורך דינך
31/08/13 11:19
34צפיות
חשש לFMF
23/08/13 12:06
82צפיות
הקרסוליים מיום ראשון בבסיס.
שלום, אני בן 18 והתגייסתי לצה"ל לחיל התותחנים. במהלך השבוע הראשון שלהטירונות היו לי כאבי קרסוליים , וביום חמישי כשהגעתי הביתה הקרסוליים שלי התנפחו, היו בצקות סביב הקרסוליים וכאבי תופת, לא יכלתי ללכת. עד יום ראשון זה עבר(בלי טיפול תרופתי) וחזרתי לבסיס. (חשוב לציין שהלחץ הנפשי שלי פה הוא עצום.) כשחזרתי לבסיס ביום ראשון כל היום היו לי כאבים בקרסוליים , בסוף היום בשעת הת"ש כשהורדתי את הנעליים הקרסוליים שלי היו נפוחים, יותר מביום חמישי, היו לי כאבי שרירים נוראיים ולא יכלתי ללכת על הרגליים. חשוב לציים כי הפסקתי את הטירונות כדי שזה לא יחמיר. בהמשך השירות היו לי כאבים בברך ובירך, כל פעם ברגל אחרת.
התוצאות של הבדיקות הגנטיות שעשיתי בילדותי(עקב חשש לFMF)אומרות שאני הטרוזיגוט של המוטציה m694v, מגיל שנה עד גיל 7 הייתי במעקב ובמיונים כל הזמן, עקב חום גבוה מתמשך ללא סיבה, כאבי בטן ודלקות מפרקים,רכסתי פעם אחת ואושפזתי פעמים רבות. הייתי מטופל בקולכיצין במשך זמן מה, בערך חצי שנה ושם הפסיקו ההתקפים ואז הם חזרו לאחר הפסקת נטילת התרופה. בגיל 7 המחלה נעלמה ולא חשבנו שזה יחזור. במהלך החיים היו לי קשיי נשימה וכאבים בריאות אבל לא ייחסתי לזה משהו מיוחד, וזה עבר אחרי יום-יומיים. הקרסוליים היו מתנפחים לי אבל חשבתי שזה היה מאומץ יתר מהאימונים. התאמנתי לפני הצבא, כך שזה לא מזה. שמעתי סיפור דומה לשלי בדיוק, והוא נחשב לחולה. רציתי לדעת חוות דעת מיכיוון שכרגע.בצבא מושכים את העיניין יותר מידי. עשיתי בדיקות דם ושתן לפני שבועיים והם יצאו תקינות. רציתי לדעת אם לדעתכם המחלה מתפרצת עקב לחץ נפשי, מכיוון שמורחים אותי פה בצבא וזה לוקח יותר מידי זמן..... תודה
FMF
24/08/13 12:23
58צפיות
נראה כי הנפיחות בקרסוליים קשורה לעומס היתר של הטירונות
בנוגע לFMF, זאת לא מחלה שנעלמת - אני מציעה לחזור להתיעצות במרפאת FMF
דלקת פרקים מתמשכת
23/08/13 09:04
111צפיות
אני בן 44, סובל כבר כשנה מדלקת פרקים חריפה.
ההבחנה הראשונית של הראומטולוג היתה שחליתי בדלקת פרקים בגלל חיידק הסטרפטוקוקוס.
במשך חודשים רבים בלעתי אנטיביוטיקה, בהמשך נתנו לי נטיביוטיקה בזריקות וכדורי פרנדיזון.
דלקת הפרקים לא עוברת, אני מוגבל בתנועות שלי, כל הפרקים שלי כואבים, למעט פרקי אצבעות כף היד.
מתחילת המחלה חליתי מספר פעמים בסטרפטוקוקוס וסינוסיטיס ( זה מלווה אותי כבר שנים - במיוחד הסינוסיטיס )
פניתי לרופא אף אוזן גרון, והאחרון המליץ לי לכרות את השקדים.
אני לא יודע מה לעשות, בעבר הייתי מנהל בכיר בעבודתי.
כיום אני לא מסוגל לתפקד, לעבוד, אני עייף מאוד רב הזמן, מבולבל במחשבותיי וכואב לי מאוד.
אני מצרף את בדיקות הדם האחרונות שלי, שעשיתי השבוע.
רופאת המשפחה שלי אמרה שאולי זו לא דלקת פרקים כתוצאה מהסטרפטוקוקוס, אלא שהחיידק רק עזר לה להגיע מוקדם יותר. ואומרת שכדאי לבדוק אולי זו דלקת פרקים כרונית.
יש לי תור לראומטולוג בסוף החודש ורוצה לקבל ממך ייעוץ נוסף.
מה אני צריך לעשות עכשיו?
האם נכון לשלב רפואה משלימה עם טיפול הראומטולוג?
איך פותרים את הבעיה הזו?
אני חייב לחזור לעצמי.
אני מצרף את בדיקת הדם האחרונה שעשיתי לאחרונה .
תודה,
אבחנה
24/08/13 12:11
75צפיות
יש סיכוי שרופאת המשפחה צודקת . דלקת מפרקים פוסט סטרפטוקוקלית לא נמשכת לרוב זמן רב כל כך
יחד עם זאת, בדיקות המעבדה ששלחת אינן מכוונות לכוון ספציפי אחר
רצוי לחזור לראומטולוג על מנת לבחון טיפולים אפשריים
פענוח
22/08/13 02:25
82צפיות
עברתי MRI עקב כאבי גב משמעותי ברקע פסורטיק ארטריטיס
עד שאגיע לרופא אשמח לשמוע מעט "פירושים"
הודגמה התרחבות במפרק סקרואיליאקלי מימין
הודגם סיגנל נוזלי במספר מקומות בתוך המפרק משני הצדדים
מצד ימין הודגמו שינויים בצקתיים מלשד הגרמי עדיניםעם האדרה אחרי הזרקת גדוליניום.
בחלקו התחתון של עמוד השדרה המותני הודגמו שינויים ארארוטיים במפרקים הפצטאליים.
תודה גדולה מראש
פיענוח
24/08/13 12:08
39צפיות
הפיענוח עשוי להתאים לסאקוריאלאיטיס - דלקת במפרקי הכסל
זה חלק מדלקת המפרקים הפסוריאטית ועשוי להשפיע על בחירת הטיפול
כדאי להתיעץ עם הראומטולוג המטפל בנידון
אומפרדקס ומתוטרקסט
22/08/13 00:42
94צפיות
שלום,
רציתי לדעת האם מומלץ לקחת אומפרדקס או נקסיום עם מתוטרקסט. אני מקבלת זריקה של מתוטרקסט 15 מ"ג פעם בשבוע.
º
אין המלצה גורפת
24/08/13 11:58
48צפיות
º
אין המלצה גורפת
24/08/13 12:02
36צפיות
למה לא משיבים כאן לאף אחד??
21/08/13 23:13
49צפיות
הפורום הזה פעיל בכלל?
º
מה השאלה ?
24/08/13 11:56
38צפיות
טיפול לדיכוי מע' החיסון ופוליו
21/08/13 19:33
91צפיות
דר' שלום רב,

אני חולת לופוס ו AR מטופלת בMTX 7.5 מ"ג בשבוע ואימורן 50 מ"ג ביום ופלקווניל (בת 36). בבדיקה לפני כ 10 ימים רמת ה LYM=14 , NEUT=73.3 . אין לי ילדים, אך אבקש לדעת מהי רמת הסיכון להדבקות בנגיף הפוליו מהמצאות בקהל אנשים , מעמיתים לעבודה , משירותים ציבוריים וממקומות המגישים אוכל כמסעדות וחדרי אוכל במקומות עבודה .
האם עליי לנקוט אמצעים מיוחדים מעבר לשמירת הגיינה ?

לצערי מקריאת ההנחיות לא הצלחתי להבין אלו אמצעי זהירות עליי לנקוט ומהי רמת הסיכון עבורי.

אודה לתשובותייך.

בברכה,
רינת
חיסון לפוליו
24/08/13 11:55
66צפיות
הסיכון קטן מאד בהיותך מחוסנת.עליך לשמור על הגיינה אישית בלבד - הקפדה על רחיצת ידיים שלך והילדים הסובבים .
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום