בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

כאבים ללא הפסק כתוצאה מדלקת מפרקים כרונית
13/10/13 14:03
112צפיות
שלום,
אני סובלת מדלקת מפרקים כרונית מזה 7 שנים עברתי המון טיפולים קבלתי יומירה mtx  הומברל, ממטרה, ערבה, פרדמיזון ועוד...
נכון להיות אני 4 חודשים אחרי הטיפול של ממבטרה , הופסק mtx בגלל בעיה בראות. גם ערבה הופסק, נוצרה אלרגיה.
אני סובלת מכאבי, הכתפים שלי ללא אפשרות תנועה, לא יכולה לישון.
שאלתי מדוע לא מאשרים שימוש בשמן קניבאס? קראתי המון חומר הנמצא באינטרנט ומהעמותה מדוע הרופאים שלנו לא ממליצים על שימוש.

משכחי הכאבים הרגילים ממש לא משפיעים עלי, כמה קורטיזונים אפשר לקחת? לאורך כמה זמן אפשר לקחת קורטיזון באופן רציף ובאיזה מינון?
האם יש לך המלצות על טיפול מיוחד.
אני מטופלת בבני ציון.
תודה
דלקת מפרקים קשה
19/10/13 10:52
82צפיות
אני מיעה להתיעץ עם הראומטולוג המטפל בנידון
ממליצה לעשות פיזיותרפיה ופעילות גופנית.
25/10/13 18:21
29צפיות
מומלץ שינוי תזונתי .
דלקת שדרה מקשחת
11/10/13 17:03
72צפיות
שלום פרופסור אלקיים
ברקע קוליטיס עדין. בחודש האחרון כאב גב תחתון. MRI-סקרואילאיטיס תקין נצפתה דלקת באזורl5 s1 מסביב לבקע דיסק שידוע כבר משנה שעברה.הדלקת משני צידיו יש גם בצקת. בשבוע האחרון כאבים בגב עליון בין השכמות סחרחורת בחילה וחולשה. לפני 4 חודשים דלקת בעקב. נשמע כמו דלקת מקשחת ...בנוסף לאחרונה כואב קצת בכתף ובשורש כף היד וגם בעצם מקדימה ברגל תחתונה. האם הסימפטומים מחייבים את האבחנה הזו? האם זה יכול להתאים לבעיה נוספת? טרם פגשתי רופא לדון על כך
אבחנה
19/10/13 10:46
41צפיות
קשה לומר אך עצם העובדה שהMRI של המפרקים הסאקוראיליאקלים תקין מפחית את הסכוי שמדובר בספונדילוארטריטיס. יחד עם זאת, אין ברירה אלא להגיע לראומטולוג על מנת להשלים את הברור
השתתפות במחקר-איכות חיים של חולי דלקת מפרקים
09/10/13 12:19
61צפיות
לחברי הפורום שלום רב,

שמי טלי מינקין ואני סטודנטית לפסיכולוגיה קלינית ורפואית באוניברסיטת Eotvos Lorand שבהונגריה. במסגרת עבודת הגמר שלי אני עורכת מחקר העוסק באיכות החיים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis). כלל הנתונים שנאספים הם למטרות המחקר בלבד והינם חסויים לחלוטין.
באם הינכם מעוניינים להשתתף, אודה לכם מאוד אם תיכנסו לאתר הבא ותענו על השאלות. המענה מוערך במספר דקות-

https://docs.google.com/forms/d/1T_NrronUKaV5bRRlg...

בתודה מראש,
טלי מינקין
כתובות אינטרנט מצורפות:
|אקשן|בואו לפחד איתנו|!|
09/10/13 10:58
17צפיות
|*| הסרט המצליח והמפורסם "קארי", המבוסס על הספר בעל אותו השם של סטיבן קינג יוצא בגירסה חדשה ומרהיבה ואתם מוזמנים לצפות בו בהקרנה מיוחדת לגולשי תפוז|!|

על מה הסרט?
קארי היא בחורה ביישנית שמנודה ע"י נערים אחרים. אמה הדתית במיוחד מאוד מגוננת עליה (ג'וליאן מור) אך קארי משחררת טרור טלקינטי על עיירתה הקטנה אחרי שדחפו אותה לקצה בנשף סיום התיכון.

לפרטים נוספים, מועד האירוע והרשמה לחצו כאן
שלום, תוצאות מיפוי עצמות
08/10/13 11:32
93צפיות
החלו לי כאבים בגב תחתון שמתבטאים כשאני הולכת, מתכופפת.
יש קושי בהליכה והקרנה לכיוון הירך בעיקר בצד שמאל אך גם בימין. זריקות וכדורים עוזרים אך לא לוקחים אותם לנצח... :) במיפוי עצמות התשובה- קיימת קליטה מוגברת בטוברקול הגדול בהומרוס משמאל.שאר השלד תקין. מה ניתן לעשות והאם יש צורך בבדיקות נוספות? האם זהו סימן לפריצת דיסק? אודה לתשובתך
האם ספונדילוארתריטיס ואנקלוזינג ספונדיליטיס
07/10/13 14:50
67צפיות
זה אותו דבר? אם לא מה ההבדל ומה ההבדל בטיפול?
תודה
אנקילוזינג ספודיליטיס
19/10/13 10:43
38צפיות
אנקילוזינג ספונדיליטיס היא סוג של ספונדילוארטריטיס-  לא כל מקרה של ספונדילוארטריטיס מתקדם לאנקילוזינג ספונדיליטיס . הגישה הטיפולית דומה ותלויה בחומרת המחלה
בעיה ראומטולוגית בזמן הריון
06/10/13 23:23
37צפיות
שלום,
לאחר שתי הפלות נשלחתי לברור אצל המטולוג. בדיקות דם יצאו כולן תקינות פרט לשני ערכים: Anti-DNA 10.0  IU/mL   , Antinuclear Ab POSITIVE     .
ההמטולוג אמר כי אין מדובר בבעיה המטולוגית וכי עלי לגשת לראומטולוג שיתכן ויתן לי אספירין לדילול הדם בהריון הבא. נסיונותי לקבוע תור קרוב לראומטולוג לא צלחו ונקבע לי תור רק לעוד חודשיים בעיר אחרת.
במהלך כל הברור נתבקשתי למנוע הריון ע"י נרות גלוואן אשר לצערי כשלו וכעת אני ממש בתחילתו של הריון עוד בטרם הסתיים הברור.
מה עלי לעשות? אין לי כל דרך לזרז את התור עם הראומטולוג ואפילו ש.ר.פ אינו מקצר את משך התור (עוד לפני שגיליתי את דבר ההריון לא הצלחתי לקבוע תור קרוב)  
הריון
19/10/13 10:35
16צפיות
ראשית כל , מזל טוב !!
על פניו, אני לא רואה מקום לדאגה אך אכן רצוי להפגש עם ראומטולוג להשלמת הברור - נשמח להקדים לך את התור באיכילוב - אנא צרי קשר מחר בטל 6973668 , תבקשי להעביר אלי את הבקשה וננסה לקבל אותך עוד השבוע
תרגישי טוב ושיהיה בהצלחה !
דלקת פרקים ותחושת אי יציבות
06/10/13 19:51
68צפיות
שלום, אני בת 20 וסובלת מדלקת פרקים שגרונית מגיל שנתיים. התפרצות אחרונה של המחלה הייתה לפני כשנה וחצי, ההתפרצות טופלה, בהמלצת נטורופתית, בניקוי רעלים שמזער את הדלקת עד היום וכרגע המחלה בהפוגה.
לאחרונה (מזה חצי שנה) סובלת מסחרחורות, תחושת אי יציבות וחוזר איזון שמשפיעים בצורה משמעותית על התפקוד ביומיום. התופעות מלוות מדי פעם בחולשה והתעלפויות.
התופעות הנ"ל היו גם לפני כ-5 שנים למשך חודשיים וחלפו מעצמן ללא טיפול.
יכול להיות שיש איזשהו קשר בין הדלקת פרקים לבין התופעות הנ"ל ?
סחרחורת
06/10/13 20:24
77צפיות
על פניו אין קשר בין השנים
|*|פורום הומלנד נפתח מחדש
06/10/13 17:17
1צפיות
אנו שמחים לבשר על פתיחתו מחדש של פורום הומלנד לרגל העונה החדשה של הסדרה עטורת הפרסים.
אם גם אתם עוקבים באדיקות אחרי הסדרה עוצרת הנשימה, זה בדיוק המקום בשבילכם. אם עד היום לא יצא לכם לצפות בה, אז אף פעם לא מאוחר להתחיל.
אז קדימה, למה אתם מחכים, קרי וברודי כבר מחכים לכם|!|
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
מתנדבים הסובלים מכאב-גב עקב שבר אוסטיאופורוטי
06/10/13 15:16
20צפיות
דרושים/ות מתנדבים/ות הסובלים/ות מכאב-גב עקב שבר אוסטיאופורוטי בחוליה לפרויקט בנושא שיכוך כאב ע"י תוסף סידן המתקיים במספר מרכזים רפואיים בארץ.

לפרטים, נא לפנות בימים א'-ה', בין השעות: 07:00-15:00 לטלפונים*:
• מרכז רפואי סוראסקי ת"א, מרפאת כאב: 03-6974581
• מרכז רפואי הדסה עין-כרם, היחידה לשיכוך כאב: 02-6776911
• מרכז רפואי רמב"ם, היחידה למטבוליזם העצם והסידן: 04-8541533
• מרכז רפואי סורוקה, מעבדת כאב: 08-6477433

*ניתן להשאיר הודעה
º
תנסי באתר כמוני בקהילת אוסטיאופורוזיס בהצלחה!
06/10/13 17:58
8צפיות
קבוצת מיקוד בנושא כאבי גב ו/או שרירים
06/10/13 12:19
22צפיות
שלום לכולם,

מכון aware עורך קבוצת מיקוד בנושא כאבי גבו/או כאבי שרירים- 200 ש"ח לכל משתתף
הקבוצה הינה שעה וחצי ותתקיים בשבוע הבא באזור המרכז

מי שמעוניין, מוזמן לפנות אליי דרך המייל
בברכה
הדס- hadas@aware.co.il
האם יש בדיקה ודאית לדלקת פרקים?
06/10/13 08:16
86צפיות
שבוע טוב ובוקר טוב,
האם ישנה בדיקה שאפשר בעזרתה לדעת בודאות
האם יש דלקת פרקים?

כבר חצי שנה עם כאבים במפרקים, לפני ראש השנה החמיר
וכבר כואב מהכתף עד כמעט קצות האצבעות, קשה לי עם פעולות פשוטות
הראומטולוגית אמרה שזה דלקת פרקים קשה נתנה לי מטוטרקסאט (מה שמפחיד אותי וגם מעלה אצלי ספק אם בכלל יעזור לפי תגובות של אחרים ברשת), אחרי כל זה
אין בכלל ודאות שזה אכן דלקת פרקים ואם כן, האם יש תרופות חלופיות? ביולוגיות?
אם אפשר בבקשה תשובה מפורטת
תודה
דלקת מפרקים
06/10/13 20:22
110צפיות
יש סוגים רבים של דלקות מפרקים וצריך לנסות להגיע לאבחנה מדוייקת- אין בדיקה אחת אלא מגוון בדיקות - מעבר לכך, לעיתים קשה להגיע לאבחנה ברורה- הטיפול מותאם לאבחנה
איך מגיעים לאבחנה? הקרובה ביותר?
06/10/13 22:08
61צפיות
אני רוצה לדעת אם עשיתי מספיק או לא...
והאם דלקת פרקים אם מחלה קבועה או שיכולה גם לחלוף?
21/10/13 12:35
9צפיות
בימים האחרונים התחיל לכאוב גם בברך
עדיין לא לוקח את הכדורים
עדיין במעקב
עדיין ללא שיפור
עדיין ללא בדיקות נוספות
אני מקווה שהכדורים יעזרו, אבל מה אפשר לעשות בינתיים?
איזה בדיקות יש לעשות ע"מ להגיע לאבחנה הקרובה ביותר?
º
תיקון: "עדיין לוקח"...
21/10/13 12:36
13צפיות
הזרקת קורטיזון לשורש כף היד ולאצבע
06/10/13 05:58
63צפיות
שלום לפרופסור אלקיים,

אני מתגורר בעיר ויניפג, קנדה.
בן 55, פעיל ספורטיבית ללא מגבלות. ברקע RA. לאחר מספר שנים של נטילת מטוטרקסייט וירידה במינון בהדרגה עם תוצאות מעולות (הן בבדיקות הדם והן מבחינת הסימפטומים) הפסקתי לחלוטין להשתמש בתרופה בקיץ האחרון. לאחר חודשיים החלו כאבים בשורש כף יד שמאל  ואצבע 2 באותו הצד (מעולם לא היו לי כאבים במפרקים אלה). אני מנסה לא לחזור למטוטרקסייא ולא לעבור לפנקוויל עקב תופעות הלוואי העלולות להופיע. בעבר עברתי הזרקת סטרואידים לאצבע בכף ידי השנייה - התוצאות היו מעולות למשך שנתיים. קיבלתי עוד זריקה וכבר מעל שנתיים המצב מעולה. האם היית ממליצה על אפשרות הזרקה לשני המפרקים  (שורש כף יד ואצבע) לצורך טיפול מקומי, ללא תלות בתרופות? סיכונים? יתרונות?

אודה לך מאוד ושבוע טוב,

משה קמפנר

ויניפג, קנדה
הזרקות למפרקים
06/10/13 20:20
68צפיות
אפשר בהחלט לחזור על הזרקות למפרקים ואם התהליך מאד ממוקם ומגיב טוב, ניתן לשקול להסתפק בזה למרות שההמלצה בRA היא ליטול תרופות כגון MTX לשמירה על ההפוגה
עוד שאלה לפרופסור אלקיים
06/10/13 20:50
39צפיות
תודה על התשובה המהירה. הסיבה העיקרית שאני מנסה להימנע ממטורקסייט כי זה פגע לי אנושות במערכת החיסונית, כל התקררות קלה והרפס על השפה לוו בזיהומים משניים חמורים וארוכים ( עד 3 חודשים כל אירוע), נאלצתי לקחת אמטיביוטיקה, סטרואידים וכו,. הכדוריות הלבנות היו במספרים נמוכים בצורה קיצונית. למעט שורש כף היד אני מרגיש מצויין, ללא שום מגבלות בחיי היום יום ועוסק בספורט (ריצה וכדורגל). כעת קיבלתי לכיבוי הבערה פרדניזון ל - 10 ימים, אך כמובן לאחר סיום הקורס הכאבים חזרו.

תודה ויום טוב,

משה
שאלה
06/10/13 03:26
40צפיות
יש לי יובש בפה רק לאחר מריחת שפתון. כל שפתון שהוא. עד כדי כך שהשפתיים הופכות לנוקשות וקשה לי לחייך, ולאחר זמן מה ריח רע מאוד, מהפה בעקבות מריחת השפתון. אף רופא לא מכיר את הבעייה. מעבר לזה אין לי יובש בפה. רק כאמור לאחר מריחת שפתונים (אודם) מכל מכל מיני חברות קוסמטיקה. אשמח לתשובתך.
האם זה יכול להיות קשור למלחה כלשהיא? האם זה מוכר?
תןדה רבה.
מיכל
יובש בפה אחרי מריחת שפתון
06/10/13 20:18
51צפיות
יש סיבות שונות ליובש בפה אך לאו דווקא אחרי מריחת שפתון - יתכן ומדובר בסוג של אלרגיה - בכל אופן אם היובש מאד משמעותי, כדאי לעבור ברור ליובש בפה
כאבים בידיים
03/10/13 14:57
58צפיות
עקב כאבים בידיים נשלחתח לצילום רנטגן ואולטרסאונד בידיים
בתשובה שהגיע רשום: הודגם נגע סקלרוטי על רקע פלנקס אמצעי של אצבע משמאל היכול להתאים לאי עצם.( רוצה לציין שאני חולת פיברומיאלגיה
מה זה אומר?
º
אין לממצא חשיבות
06/10/13 20:11
28צפיות
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום