בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

כאבים בכפות ידיים ורגליים
11/10/08 09:22
14צפיות
שלום רב,
מזה כשבועיים אני מתעוררת בבוקר עם כאבים בכף היד - בשרש כף היד ובמפרקי האצבעות, וכן במפרקים של אצבעות כף הרגל כולל תחושת נימולות הן בכרית כף הרגל וכן ביד. הכאבים ביד לא מאפשרים למשל לפתוח צנצנת או בקבוק, והכאבים בכף הרגל מקשים מאוד על הדריכה בעיקר בחלק של הכריות והאצבעות. יש לציין, כי הדבר מופיע רק בשעות הבוקר עם הקימה, ונמשך כמה שעות. לאחרונה, הכאבים בשרש כף יד מקרינים לשאר היד.
מה יכולה להיות הבעיה? אינני מכירה תופעות אלו מהעבר ולכן חשבתי שזה יעבור תוך כמה ימים, אך כעת לאחר שבועיים אינני רואה הטבה.
בתודה,
ליאת
כאבים
12/10/08 17:17
8צפיות
הרושם הוא שמדובר בתהליך דלקתי ונדמה לי שיהיה צורך בבדיקה וברור נוסף על מנת לקבוע את מהותו
כף ידי השמאלית...
08/10/08 21:37
5צפיות
פתאום הערב החלה לרעוד, מן קפיצות/רעידות, שנרגעו (כמעט לגמרי) תוך דקות מספר.
עדיין יש אי יציבות/רעד קל ביותר.
אני בת 49, בריאה בד"כ.
האם מדאיג? להבדק? אצל מי?

תודה, וגמר חתימה טובה.
רעד בכף יד
12/10/08 17:16
7צפיות
לא נראה לי שיש מקום לדאוג- אני מקווה שזאת תופעה חולפת-אם לא, תפני לנאורולוג
בעיות קרסול
08/10/08 13:40
90צפיות
שלום ד"ר.

אני סובלת מזה מס' חודשים מכאבים בקרסול,ברצוני לציין כי אינני ספורטאית והכאבים לא התחילו כתוצאה מנזק של חבלה כלשהי כגון: נפילה, נקע, וכו'. לאחר שכל הבדיקות שעשיתי ( צילומים, אולטרה סאונד, מיפוי עצם, בדיקות דם..) לא הראו מה מקור הכאב ונשלל מקור ראומטי ( בבדיקות הדם ), וגם טיפולי פיזיוטרפיה, רפלקסולוגיה ודיקור סיני לא עזרו, כמו גם תרופות שונות שניתנו לי כגון אתופן וארקוקסיה.
במיפוי העצמות נרשם בהתייחסות לקרסוליים כי קיימת קליטה מוגברת ב- metatarsophalangeal joint ראשון משמאל בקרסוליים ובסיכום נרשם שהממצאים יכולים להתאים לשינויים ניווניים ושינויים ארטיטיים קשים.
בבדיקת MRI נמצא:
הממצא העיקרי הוא סביב המפרק הטיביוטלרי עם :
א. נזק סובכונדרלי ניכר מלווה בצקת של מח העצם הסמוך בפנים האמצעיים והאחוריים של הטיבייה.
ב. נזק סובכונדרלי קל בפנים המדיאלים של כיפת הטאלוס
ג. היצרות של המפרק בעיקר באספקט המדיאלי
כמו כן נמצא ארוזיה / ציסטה עמוקה בקונאיפורם הלטרלי ושינויים ציסטים קלים יותר בקונאיפורם האמצעי ובפנים האינפורים של עצם הנביקולר.
יש לציין כי בבדיקה פיזית אצל רופאים לא נמצאו "מדדי דלקת" כגון נפיחות, אודם וכו' בקרסוליים. כמו כן אינני סובלת מכאבים בזמן מנוחה אלא אך ורק במצב של הליכה.
התייעצתי עם רופאים אורטופדים וריאומטולוגים ואף אחד לא סגור על הממצאים. יש הטוענים כי הבעיה אורטופדית וניתן לקחת תרופות אנטי דלקתיות כגון לנסות לקחת ארקוקסיה לתקופה ארוכה יותר ו/או לקבל זריקות כגון קורטיזון batamethasone ו/או חומצה היאלורונית , אוסטניל ו/או כרבולת תרנגולת וכו'
ויש הטוענים כי זו בכל זאת בעיה ריאומטולוגית וכי עלי לנסות לקחת תרופות כגון : סלאזופירין , ארט 50 ולקבל גם זריקת methotserate תת עורית לשבוע
אני מבולבלת לגמרי ולא מצליחה להבין באמת ממה אני סובלת ( חוץ מהכאבים). מה מכל מה שהוצע לי עד היום מומלץ לי להתחיל לקחת?  ו/או האם יש עוד פתרונות ?
השאלה היא ממה להתחיל ומה יגרום פחות נזק עתידי. זריקות? תרופות? האם הבעיה אורטופדית או ראומטולוגית?

מה לדעתך עלי לקחת ולעשות ?

אולי יש לך המלצה על רופא כלשהו שיוכל לעזור לי??
תודה וגמר חתימה טובה

ליאורה

כאבי בקרסול
12/10/08 17:14
18צפיות
מדובר בבעיה ממוקמת בקרסול שסיבתה כנראה לא ברורה- האם שחיקה של הסחוס או שהשינויים משניים לתהליך דלקתי שהתרחשו בקרסול? קשה לומר כמובן על סמך הנתונים וכאן פרשנות הMRI אינה חשובה מאד. לא נראה לי שיש מספיק ממצאים על מנת להצדיק טיפול בסלזופירין. נראה שיש מקום לניקור והזרקה לקרסול- חשוב לנסות להוציא נוזל ולשלוח לבדיקה וההזרקה עשויה לעזור
שלום ד"ר מחלת הבכטרב מה הסיבות למחלה והאם
07/10/08 13:53
8צפיות
היא  קשורה  לדלקת פרקים  פסוריאטית מודה לך
בכטרב
12/10/08 17:11
1צפיות
שם נוסף למחלה ANKYLOSING SPONDYLITIS - מדובר בדלקת מפרקים שמערבת את מפרקי האגן ועמוד שדרה -יש לה רקע גנטי מובהק. חלק מחולי פסוריאזיס מפתחים דלקת מפרקים דמוית בכטרב. אתה מוזמן להיכנס לאתר של האיגוד הישראלי לראומטולוגיה ולקרוא על הנושא rheumatology.org.il
º
תודה ד"ר אלקיים
16/10/08 16:30
1צפיות
ריפמפין, כאבי גב ואנברל
07/10/08 09:29
12צפיות
לפרופ' אלקיים שלום,

תודה רבה על תשובותייך לשאלותיי הקודמות, עזרת לי מאוד!.

בת 37, דלקת פרקים A.S.

התחלתי לקחת אנברל מזה כשבועיים, אך כאבי הגב עדיין חזקים.

ברצוני לשאול מתי תחול ההשפעה של האנברל?

אני נוטלת גם ריפמפין, האם הריפמפין יכול לנטרל את ההשפעה של האנברל?

(אני מרגישה כי הריפמפין גורמים לי לתופעות לוואי: איחור בקבלת הוסתי בשלושה וחצי שבוועות, ובנוסף החמרה רצינית בכאבי גב תחתון, אני סובלת גם מפריצת דיסק).

אודה לתשובתך.
אנברל וAS
12/10/08 17:02
8צפיות
אמנם חלק מן החולים משתפרים כבר אחרי שבועיים של טיפול אך ברוב המקרים זה לוקח כחודש עד שרואים הטבה -כך שאין מקום ליאוש וכדאי לחכות עוד קצת. ריפמפין אמנם מזרזת את הפרוק של תרופות רבות אך לא ידוע לי שזה משפיע על האנברל. אני מוכנה לבדוק זאת. בכל מקרה, בינתיים, נשארו לך כנראה עוד פחות מחודשיים טיפול עם ריפמפין כך שכדאי להשלים אותו
אנברל וAS
12/10/08 17:08
10צפיות
אמנם חלק מן החולים משתפרים כבר אחרי שבועיים של טיפול אך ברוב המקרים זה לוקח כחודש עד שרואים הטבה -כך שאין מקום ליאוש וכדאי לחכות עוד קצת. ריפמפין אמנם מזרזת את הפרוק של תרופות רבות אך לא ידוע לי שזה משפיע על האנברל. אני מוכנה לבדוק זאת. בכל מקרה, בינתיים, נשארו לך כנראה עוד פחות מחודשיים טיפול עם ריפמפין כך שכדאי להשלים אותו
מה יש לי? איך קוראים למחלה שלי?
06/10/08 20:44
5צפיות
אני בת 67. מאז חודש יולי סובלת מהסימפטומים הבאים: כאב חד בירכיים מהאגן ועד לברכיים. הכאב עז, כמו עצב חשוף, בחלק האחורי של הירך ובחלק הפנימי של הירך. מגע של ירך בירך כמוהו כתחושת כוויה. בלתי אפשרי. כל הסימפטומים הללו לוו ומלווים מידי פעם בהתכווצויות שרירים.
אני מתקשה לעמוד לפרקי זמן העולים על 10 דקות וחייבת במנוחה. החיים שלי השתנו מקצה לקצה: מאישה פעילה מאוד הפכתי לאישה החוששת לצאת מפתח הבית מחשש להחמרה בסימפטומים כפי שתיארתי לעיל.
פניתי לנוירולוגית שקבעה בפסקנות שהיא יודעת במה מדובר ונתנה לי טיפול בקלונקס (שגרם לי להיות "מוכת אלם והלם". מאוד אפטית לסביבה) ובוויטמין E. משהתופעות לא פסקו ואף החמירו פניתי לאורטופד. בתחילה טופלתי בארקוקסיה שגרם לתופעות לוואי קשות ואח"כ בנאבוקו ובשתי זריקות קורטיזון. משלא חל שיפור משמעותי, טען האורטופד שהסמפטומים לא מעידים על בעייה אורטופדית אלא על בעייה ראומטולוגית. הראומטלוג קבע בהחלטיות שמדובר בפיברומיאלגיה והתחלתי טיפול בפרדניזון שגם זה גרם לי לתופעות לוואי קשות ללא הטבה במצבי.
קשה לי לקבל את הקביעה שמדובר בפיברומיאלגיה שהרי לו היה מדובר במחלה זו הסימפטומים היו צריכים להיות באיברים נוספים מלבד הירכיים.

עלי לציין שיש לי אדנומה בבלוטת האדרנל (מטופלת ע"י אנדוקנולוגית). האם תופעות מהסוג שתיארתי יכולים להיות תופעת לוואי של האדנומה? בבדיקת איסוף שתן שעשיתי לפני כשבועיים נמצא רמה גבוהה של קורטיזול חופשי.  האם יש קשר לאדנומה? לפרדניזון? לאיזה מהסימפטומים המתוארים לעיל? כל שאר הבדיקות שעשיתי היו תקינות מלבד רמה נמוכה מאוד של סידן (אוסטאופרוזיס ומטופלת בפוסלן)

אני רצה מרופא לרופא ומשלמת במיטב כספי ואיש לא יודע להגיד לי בוודאות מה יש לי.
אשמח מאוד לעזרה והכוונה ואף אבחון ראשוני שאיתו אוכל להמשיך הלאה

אנא עזרתך. תודה רבה.
פרופ' אלקיים אם כתבתי בפורום לא מתאים האם
10/10/08 15:37
1צפיות
תוכל להפנות אותי לפורום המתאים?
תודה רבה
אבחנה
12/10/08 17:00
8צפיות
קשה לתת אבחנה ברורה - ראשית כל, יש סתירה במה שנכתב- הטיפול בפיברומיאלגיה אינו סטרואידים -אולי התכוונו לפולימיאלגיה ? האבחנה של פיברומיאלגיה תתכן אך אמי מסכימה אתך שההופעה הפתאומית בגיל 67 אינה טיפוסית. האם נערכו בדיקות מעבדה ? האם יש סימני דלקת? האם מכול הטיפולים שקיבלת משהו עזר לך ?
תיקון - פולימיאלגיה
12/10/08 17:10
14צפיות
ולא פיברומיאלגיה. ולא. שום דבר מהטיפולים שקיבלתי לא עזר.
º
נסי אולי בפורום עמוד שידרה?
22/10/08 04:47
1צפיות
כאב בכף היד
06/10/08 15:21
שלום,
עזבתי את עבודתי שכללה עבודה יומיומית על המחשב,עקב כאבים בכפות הידיים.
בהתחלה אילו היו כאבים בפרקי האצבעות שהלכו והחמירו, בשלב מסויים מרחתי וולטרן כ 5 פעמים ביום במשך חודש וזה בסופו של דבר עזר.
הלכתי לרופא כדי לבדוק אם יש לי דלקת פרקים, אבל לא מצאו משהו פיזי, אבל גילו לי נוגדנים לגרעין תא,דבר שיכול להעיד על דלקת.
אחרי עוד כמה בדיקות דם מצאו שיש לי נוגדנים לבלוטת התריס, מה שביטל את ההשערה של דלקת פרקים.
הבעיה היא שכשאני מאמצת את היד, אפילו קצת ההרגשה היא שכף היד מתעייפת מהר, כאילו שהשרירים תפוסים, אבל זה בעיקר באצבעות ושם אין שרירים, גם פרקי האצבעות קצת כואבים במאמץ.
רציתי לדעת אם יש איזו בדיקה שיכולה להסביר את המצב, כדי שאוכל לטפל בזה ?
או אולי יש תרגילים שנועדו לחזק את כף היד ?
תודה מראש.
כאבי מפרקים
12/10/08 16:56
1צפיות
העבודה היומיומית במחשב אכן עלולה לגרום לכאבי מפרקים- אמנם נוגדנים לבלוטת התריס אכן יכולים להסביר נוגדנים נגד הגרעין אך רצוי גם לבצע בדיקת נוגדנים מקיפה לשלול אפשרויות אחרות. תתיעצי עם ראומטולוג בהקשר הזה
סיפור ארוך של דלקות בפרקים
06/10/08 13:25
4צפיות
שלום רב,
יש לי סיפור ארוך (מקווה שלא תתייאש באמצע) של דלקות בפרקים. זה התחיל ב 94 בבייקר ציסט בברך ימין שהתפתח לדלקת עם נוזל (שאבו לי פעמיים, הזריקו קורטיזון, ואין סופ כדורי ארטופן). עשיתי את כל הבדיקות האפשריות: מיפוי עצמות, בדיקת עיניים, בדיקת מערכת עיכול וכו'. ללא תוצאות. כעבור שנה וחצי הוחלט בין האורטופד לראומטולוג על ארתרוסקופיה. זמן מה אחרי הארתרוסקופיה הדלקת נעלמה לגמרי. ב 97 הופיעה שוב נפיחות הפעם בקרסול שמאל. אחרי זמן מה עברה, שוב עם ארטופן.
מ 1997 ועד 2006 לא היה דבר. ב2006 שוב נפיחות בקרסול שמאל - כמה כדורים שלקחתי לא עזר. הדלקת בסוף עברה כאשר הייתי בחודש שני להריון. לפני חודש (5 חודשים אחרי לידה) התנפחה לי ברך שמאל (באולטרא סאונד התגלה בייקר ציסט עם כמות נוזל בינונית, שקיעת דם 140). אציין שכל פעם שיש לי נפיחות באחד מהפרקים השקיעת דם גבוהה במיוחד.
מעשרות מאמרים שקראתי באינטרנט נראה שיש לי דלקת פרקים שגרונית (בדקתי גם האם ההפסקה של הופעת הדלקות בין 1997 ל 2006 קשורה לעובדה שבשנים אלה בדיוק לקחתי גלולות נגד הריון ומסתבר שבאמת מחקר אחד הראה שבדלקת פרקים שגרונית יש קשר בין השניים). השאלה מה דעתך? האם למרות שלקחתי סלזופרין שלא כל כך השפיע אני צודקת? איך אני יכולה לדעת בוודאות האם יש לי דלקת פרקים שגרונית, ולמה הראומטולוג שראיתי היום חושב שיש לי דווקא FMF?
כאבי מפרקים
07/10/08 21:44
4צפיות
האבחנה של דלקת מפרקים שגרונתית אינה סבירה - את מתארת מצב של מעורבות של מפרקים בודדים בעיקר בגפיים התחתונות - זה לעיתים קורה בנוכחות מחלת עור בשם פסוריאזיס או ספןר משפחתי של פסוריאזיס , יתכן גם רקע של מחלות מעיים דלקתית ובחלק מן המקרים אין הסבר ברור. האפשרות של FMF נראית לי פחות סבירה אך אפשר לשלול אותה בעזרת בדיקה גנטית. לגבי המשך טיפול, זה כמובן תלוי במצב. אם ההתקפים מתרחשים פעם בכמה שנים, לא בטוח כלל שצריך טיפול קבוע
כאבי פרקים
08/10/08 01:18
3צפיות
אין לי באופן אישי ואין במשפחה שום רקע של מחלת עור בשם פסוריאזיס. ההתקפים החלו לחזור משנת 2006 בתדירות גבוהה וברמה כזו שבחודש האחרון אני עם קביים. האורטופד ממליץ שוב על ארטרוסקופיה ברגל שמאל (הקודמת היתה בימין). אני בת 32 ומרגישה כמו בת 100. אני צולעת וסובלת מכאבים בשנתיים האחרונות כמו שלא סבלתי כל חיי, אטופן לקחתי בחודש האחרון 1200 ליום ועדיין בקושי הצלחתי לעמוד על הרגליים. טיפול אני, וכל מי שרואה אותי הולכת בטוחים שצריך השאלה מה. באישפוזים הקודמים בבתי החולים לפני 13 שנה (בתל השומר, איכילוב ובלינסון) לא גילו מה יש לי וכנראה שקיוותי שהיום עם התפתחות הרפואה כן יצליחו אבל כנראה שאני שוב טועה.
בכל מקרה שנה טובה וגמר חתימה טובה.
שנה טובה ומבורכת לבאי הפורום
05/10/08 11:31
2צפיות
הזדמנות להודות לפרופ' אלקיים על העבודה שעושה למענינו ולאחל לה, לבאי הפורום ולכל עם ישראל שנה של בריאות טובה וקצת אבטלה לרופאים...
בדיקות בסדר -אך כואב
04/10/08 13:10
2צפיות
חליתי ב RA  
לפני  5 חדשים. מטופלת כיום  ב. MTX    -    12.5  פלקוניל  ופרדניזון 7.5 . בדיקות הדם בסדר - אך לעתים יש לי כאבים בשורש כף היד  ומחושים קלים בברך.  האם המשמעות שהדלקת פעילה? האם יש סיכוי להחלץ ממנה?
שנה טובה
לפרופסור אורי אלקיים - מחלת פרקים עזור לי !!!
03/10/08 23:58
6צפיות
אימי עשתה בדיקות דם בחודש 6 ובבדיקה נמצא ערך גבוה של ליקוציתים וראומטיד פקטור . ראומטיד פקטור ערכו היה 44 כאשר גבולותיו הם 0-14 . כאשר עשתה בדיקת דם בחודש 9 ראומטיד פקטור עלה לה ל78.2 . היא חשה כאבים בכל חלקי גופה כולל כפות הרגליים ולאחרונה קשיי נשימה בליווי גב תפוס . אני מבקש ממך לעזור לי אולי לתת קצה חוט באבחון כדי לדעת מה יש לה , וממה היא סובלת וכיצד ניתן להתחיל טיפול . אני אצרף את  קובץ התוצאות החריגות , מבדיקות שונות ,  שבה הערכים גבוהים מהגבולות .

בתודה מקרב לב  
לפרופסור אלקיים
02/10/08 17:51
12צפיות
בהמשך למה שכתבתי עם החום הממושך חזרו הבדיקות האחרונות שעשיתי והשקיעה עלתה מ 35 ל 48, הסי .ר פי עלה מאוד מ 1.4 ל 4.7 ויצא לי בדיקה של globulin beta 1  גבוה ( הערכים הם מ 4.7-7.2 ולי יצא 8). מה זו הבדיקה של הגלובולין? על מה היא מרמזת? האם על סמך הבדיקות האלה ניתן להגיד שהלופוס פעיל למרות שהאנטי דנא והמשלים תקינים לחלוטין? החום נמשך 38 ואני מיואשת
בדיקות מעבדה
04/10/08 07:09
10צפיות
הבדיקות מרמזות על תהליך דלקתי פעיל - זה יכול להיות על רקע לופוס או אחר. כך ששוב קשה להשיג מזה מסקנות ברורות. מה לגבי יישום המלצותיי הקודמות ?
תודה פרופסור אלקיים
04/10/08 17:41
5צפיות
ביום שני אני אצל הראומטולוג שלי ואני אתייעץ איתו לגבי מה שאמרת ושוב המון תודה על העזרה
כאבים ברגל שמאל
01/10/08 14:07
10צפיות
שלום אני בן 33 במרץ הייתי בתקופה שבא כאבו לי הברכיים העקבים והאגן בהתחלה חשבו פריצת דיסק אך הסיטי שלל זאת והופנתי לראומטולוג שם ביצעתי שלל בדיקות דם והכל תקין טופלתי קצת ב NSAID לא יודע עם עזר או חלף לבד
לאחרונה שוב אני מרגיש התקף כזה שחוזר והוא מאופיין בכאבי עקבים קלים אך מציקים ובעיקר כאב בירך שמאל מהברך ומעלה עד לאזור גב תחתון
לציין כי אין לי הגבלה בתנועה אך יש לי נוקשות בבוקר שחולפת לאחר פעילות או מתיחות
עדיין במעקב אצל ראומטולוג אך ללא הבחנה בשלב זה ובגלל טווחי הזמן הארוכים בין תור לתור פניתי לפורום לקבל אולי קצת תשובות  האם זה בכטרב או מחלה אחרת לציין כי הכאבים שאני מרגיש הם קלים אך מציקים ובנוסף לאחרונה היו לי קצת קליקים בצוואר מפחידים אך ללא כאב וגם מידי כמה חודשים יש לי כאב בחזה בזמן נשימה פעם רופא אמר לי שזה סתם דלקת בסחוס הריאות ועובר לבד...
אני יודע שכתבתי הרבה אך מתוך ייאוש כי אני בתפקיד לוחמני ובעל דרישות פיזיות
אשמח לעזרה או ייעוץ
שנה טובה וחג שמח
כאבי מפרקים
01/10/08 21:55
4צפיות
בשלב זה, לא נראה לי שיש מספיק סימוכין לקביעת אבחנה של בכטרב. כפי שאתה מציין, התלונות כנאה קלות. אם הן אכן מתמידות, כדאי להשלים את הברור- לחזור על צילום אגן, עקבים, מיפוי עצמות ובדיקות מעבדה
משה מקנדה - טיפול לא אפקטיבי (?)
30/09/08 16:02
2צפיות
לפרופסור אלקיים שלום,
לאור כאבים ונפיחות בשורש ובכף יד ימין, וכאבים עזים בשתי כפות הרגליים (בחלקן התחתון, הסוליה, עליה אני דורך), קיבלתי כאן בקנדה, זריקה (לישבן) של 160 מ"ג פרדניזון, שהשפיעה באופן מעולה ל6-7 שבועות. כעת הכאבים והנפיחויות חזרו לעוצמתן המקורית, כולל העייפות הרבה. מטרוקסייט, בתחילה 10 מ"ג בשבוע וב- 4 שבועות האחרונים - 20 מ"ג בשבוע - לא עזרו.
בדיקות הדם לתפקודי הכבד (מדי חודש - תקינות). שקיעת הדם 20-23, גם תחת הפרדניזון. הרופאה טוענת כי היא לא בטוחה שיש לי דלקת פרקים, אך בטוחה שיש לי דלקת כלשהיא בגוף, אך איננה יודעת מה מקורה. אני לוקח גם פוליק אסיד, טבליות סידן וכו' למניעת תופעות הלוואי. לאור מצבי הנוכחי, מה היית ממליצה לי לגבי אבחנה, המשך טיפול - נטילת התרופות הנוכחיות, שינוי במינון, בתרופות? האחות הרמטולוגית הציעה לי לקבל עוד זריקת קורטיזון, ואמרעה כי הזרקה לשריר הישבן משחררת את החומר לאט, וכך נמנעות תופעות לוואי לא רצויות - אך זהו, לדעתי, כבוי שריפות/טיפול בסימפטומים ולא בבעיה.
אודה מאוד לחוות דעתך,
שנה טובה,
משה קמפנר, ויניפג, קנדה.
המשך טיפול
01/10/08 21:53
2צפיות
קשה מאד לתת המלצה מפורשת. באופן כללי, זריקות קורטיזון אינן פתרון לטווח הארוך . חשוב לנסות להגיע לאבחנה. אם אכן מדובר בדלקת מפקרים שגרונתית כפי שזה נראה, יש עוד הרבה אופציות טיפוליות כגון פלקניל, סלזופירין, ערבה וחוסמי TNF . רצוי אולי לחזור שוב על בדיקות מעבדה יסודיות וצילומי רנטגן כדי לחזק את האבחנה
º
תודה וחג שמח
02/10/08 04:56
1צפיות
שנה טובה
29/09/08 10:35
לכולם. שנת אושר והצלחה והכי חשובשנת בריאות ולפרופסור אלקיים המדהימה- זו ההזדמנות להודות לך על כל פועלייך. תודה על העזרה והתמיכה האין סופית. שתהיה לך שנה מקסימה
º
תודה רבה ושנה טובה גם לך!
01/10/08 21:50
1צפיות
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום