בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

פורומים חדשים בתפוז אנשים
28/08/08 15:12

רוצים לנהל פורום בתפוז? חושבים שאתם מתאימים להצטרף לנבחרת מנצחת? פורום הכרויות מחפש מנהל/ת! גולשים הרואים את עצמם מתאימים לניהול מוזמנים לשלוח אלינו טופס בקשה לניהול:
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/forms_applicatio...

מתעניינים במפלגת קדימה? רוצים להריץ אותה אל השלטון? בואו לדבר על זה בפורום קדימה:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

אהבתם את תכנית הריאליטי Big Brother? הגרסה הישראלית יוצאת לדרך! בואו להציץ בפורום האח הגדול

חולים על סרטים, אנימות, סדרות, מוזיקה, להקות, שחקנים, זמרים ודוגמנים תוצרת אסיה? פורום בידור אסייתי פותח את שעריו במיוחד עבורכם

אם עברתם את גיל ארבעים/חמישים/שישים, אבל אתם עדיין צעירים ברוחיכם, אתם מוזמנים לפורום - מבוגרים חסרי מנוח
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumPage.aspx?f...

קניתם או נתקלתם במוצרים שווים? ממליצים עליהם ומספרים לחברה בפורום - עושים שוק
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumPage.aspx?f...

פרדייז הוטל - עכשיו בארץ הקודש! בואו לפורום מפרץ האהבה, הריאליטי בו החוק היחיד הוא שאסור להישאר לבד
שאלה חשובה בקשר לבחורה עם לופוס
26/08/08 23:17
2צפיות
שלום לכולם
את ההודעה אני מפנה לדוקטור אך כולם מוזמנים להשיב לה

יש לי ידידה שסובלת מלופוס כבר 6 שנים
היא עד היום הייתה מתכחשת למחלה וזה מתבטא בדברים הבאים:

1. לא לוקחת את הכדורים שלה (פלקווניל)
2. מעשנת
3. שותה אלכוהול מדי פעם
4. סובלת מעודף משקל
5. משתזפת בשמש חופשי

היא טוענת שזה סוג של דלקת פרקים בגירסה הקלה והיא סובלת מהדברים הבאים:

1. כאבים בפרקים
2. כאבי ראש ומיגרנות
3. נפיחות בבלוטות לימפה בצוואר
4. חולשה ועייפות כללית בעיקר בערב
5. קרישיות יתר בדם
6. אנמיה
7.לחץ ואי שקט
8. התקפי עצבים ואי יציבות מנטלית
*** יש לציין שאין לה את כל התופעות על העור שאופיינית לחולי לופוס

לאחרונה אני לוחץ עליה לטפל בעצמה ולהכניס לתודעה שלה שהיא צריכה לקחת את הכדורים שלה ולעשות בדיקות כי היא לא עשתה הרבה זמן בדיקות
אז היא התחילה לקחת את הכדורים שלה ומאז היא סובלת מחולשה ועייפות כללית

רציתי לדעת האם בהכרח לופוס זו מחלה שפוגעת באיברים פנימיים ?
האם יש אנשים שחולים בלופוס הרבה שנים בלי פגיעה ? האם יהיה תרופה ללופוס ?
האם המצב שלה נחשב כמחלה פעילה עם סיבוכים ?
האם אלו סימני התלקחות של המחלה ?
אני ממש דואג לה ואני לא יודע מה לעשות איתה ?
החולשה בתבטאת בעיקר בזמן האחרון וגם הופיע לה מיגרנות וכמו בלוטות בראש (אחת על המצח והשניה מאחורי הראש) - מה זה הבלוטות האלה ?

אני ממש אודה לך אם תענה לי על השאלות כי ראיתי שאתה בקיא ומודע לכל מה שקשור למחלה.

תודה רבה מראש...
והרבה בריאות

נ.ב. אני בעצמי חולה סכרת ואני יודע שהפעילות בפורומים רפואיים ממש עוזרת

תשובות
30/08/08 19:37
1צפיות
מחלת הלופוס מתאפיינת במגוון רחב של סימפטומים- החל ממחלה קלה שלעיתים לא מאובחנת וכלי בתלונות קשות- לופוס אינה חייבת לפגוע באיברים הפנימיים.עייפות יכולה להיות ביטוי של המחלה אך לא בהכרח. הגדלת בלוטות לימפה עשויה להיות ביטוי של המחלה.בכל מקרה, על מנת למנוע החמרה במצב, יש חשיבות רבה למעקב, נטילת תרופות, להימנע מעישון וחשיפה לשמש.
אימי אובחנה כחולת לופוס .האם יש תקווה?
25/08/08 17:27
5צפיות
אימי בת 60 אובחנה על ידך כחולת לופוס לפני כשבוע
סבלה מכאבים קשים במפרקים ,עייפות חולשה וכאבי שרירים
כיום מטופלת בפרטינזון (אני בוודאי טועה בשם התרופה) ובשני כדורים ללופוס ליום
אם עוד מידי פעם יש כאבי מפרקים ,האם זה אומר שהדלקת עדיין בגוף או שאלה הסימפטומים של מחלת הלופוס??
האם סביר שהדלקת במפרקים תעלם ? והיא תוכל לקיים אורח חיים פחות או יותר תקין עם הלופוס?
מאז האבחנה היא בוכה הרבה ומאוד מיואשת וגם אנחנו...
יש תקווה או שמעכשיו היא תסבול כל כך?
מה שלום אמך?
28/08/08 21:29
4צפיות
חשבתי בביקורה האחרון שהצלחתי להרגיע אתה אך כנראה לא מספיק. אשמח אם תמסרי לה ממני שוב מסר מרגיע- אני בטוחה שהיא תשתפר וקרוב לוודאי תוכל לחזור לפעילות מלאה. היא אכן כבר מרגישה הרבה יותר טוב מאשר בביקור הראשון וזה עוד לפני שהפלקניל התחיל לפעול. תשתדלו לעודד אותה ! בביקורה הבא, אשתדל שוב להעביר לה את המסר הזה ף.ד"ש חמה לאמא !
MTX ופלקווניל
24/08/08 16:22
1צפיות
אני שוב פונה בנוגע לנשירת שיער, שלדעתי קשורה לטיפול ב- MTX . אני לוקחת את התרופה כבר 5 חודשים, 12.5 מ"ג פעם בשבוע. יש שיפור משמעותי במצב דלקת הפרקים, אך הנשירה ממש בלתי נסבלת והגיעה למימדים מדאיגים.
הומלץ לי להתחיל טיפול בפלקווניל (עכשיו בדיוק סיימתי עם בדיקות העיניים) - האם זה באיזשהי צורה אמור להחליף את הטיפול ב- MTX?
יש עוד משהו שאני יכולה לעשות כדי להתמודד עם הנשירה? (אני לוקחת פעם בשבוע חומצה פולית 5 מ"ג)
המצב ממש מתסכל ומדאיג... אני ממש מרגישה שזו בחירה בין כאבי פרקים לבין להישאר עם שיער.

אשמח להתייחסותך.
MTX
30/08/08 19:32
2צפיות
פלקניל בדרך כלל לא מחליף MTX - את יכולה לנסות להוסיף עוד כדור של חומצה פולית -זה עשוי לעזור
האם ניתן להחלים ממחלות אוטואימוניות?
24/08/08 09:25
2צפיות
אילו תנאים צריכים להתקיים על מנת להצדיק ירידה (איטית מאוד והדרגתית עד לאפס) במינון התרופות?
אם התנאים מתקיימים, האם יש סיכוי שהמחלה לא תתפרץ שוב?
תודה על כל תשובה.
מחלות אוטואימוניות
28/08/08 18:59
4צפיות
לא ניתן לתת תשובה גורפת- כל מחלה מתנהגת אחרת- בחלק מן המקרים, ניתן בהחלט להוריד את מינון התרופות ובחלק אחר לא - זה תלוי במחלה הבסיסית, בחולה, בתגובה לטיפול
מטוטרקסט ופלקווניל
23/08/08 17:47
9צפיות

הרופא החליט שהמטוטרקסט לא עוזר , אז הפסקנו את זה , הפלקווניל זו תרופה יותר חלשה
אני בולעת אותה כבר שנים והיא לא עוזרת , למה הרופא לא מפסיק לי אותה?

יש טעם לבלוע את זה שזה לא עוזר? כדי להפסיק וזהו?  הקוטיזון עוזר לי  פחות או יותר  גם לא משהו על 20 מ"ג.

פלקניל
28/08/08 19:01
2צפיות
אין להפסיק את הפלקניל ללא הוראת הרופא. כדאי לשאול אותו את השאלות. לעיתים קשה להעריך את תרומת התרופה עד שמפסיקים אותה ואז הסימפטומים חוזרים.
משה מקנדה - תודה
22/08/08 16:02
1צפיות
לפרופ' אורי אלקיים,
רוב תודות על היעוץ והמענה לשאלותי מקנדה הרחוקה.
יום טוב ושבת שלום,
משה
בדיקת שחפת לפני טיפול באנברל
21/08/08 21:11
18צפיות
שלום.
ביצעתי בדיקת מנטו לפני טיפול באנברל (RA). הבדיקה היתה ביד אחת והתשובה היתה שלילית - 0 מ"מ.  האם יש צורך בבדיקה גם ביד השנייה על מנת להיות בטוחים שאין שחפת סמויה? מה מקובל?
תודה.
PPD
22/08/08 15:05
7צפיות
אם הPPD 0 מקובל לצבצע בדיקה נוספת על מנת לאשר את התשובה השלילית
מישהו ניסה את זה???
21/08/08 14:59
2צפיות
www.icure.co.il והכוונה שלי היא לא לעשות פרסומת.......
לא, ואני סקפטית
21/08/08 21:59
1צפיות
שואלת את הרופא שלי מה דעתו
מחלת הוגנר
21/08/08 10:54
5צפיות
שלום לכולם

דודה שלי, הקרובה אלי מאוד, חלתה במחלת הוגנר. לצערי גילו את המחלה בשלב מאוד מאוחר (לפי מיטב הבנתי יש דירוג של המחלה מ1 עד 10 וגילו אותה בשלב 7) וזאת למרות שדודתי מטופלת בבתי חולים כבר כמעט שלוש שנים.
אף אחד לא יודע להגדיר לנו מהי בדיוק המחלה, גם לא כל כך יודעים איך לטפל בה. כל פעם שמנסים תרופה אחת אז לא רק  שהיא לא כל כך משפיעה על המחלה היא אף  גורמת לתופעות לוואי נוראיות.

ולשאלתי
האם יש מי שיכול להסביר לנו על המחלה, הגורם והטיפול. אם יש מי שחלה במחלה ונרפא ממנה (או נמצא בתהליך ) נשמח אם ייצור עימנו קשר - כי מצב הרוח לא משהו וכולם כבר מיואשים.

תודה רבה רבה רבה

חלי

cheli1981@walla.co.il
היי חלי,
21/08/08 22:48
1צפיות
שלחתי לך הודעה למייל עם הפרטים שלי.
אשמח לעזור.
שירז.
מחלת וגנר
22/08/08 15:12
4צפיות
מחלת וגנר היא דלקת בכלי הדם- האיברים המעורבים הם בעיקר דרכי השימנ-העליונות ותחתונות- כליה, עור, מערכת עצבים היקפית
הטיפולים מותאימים לחומרת המצב-אם קיימת מעורבות כליתית ,יש מקום לטיפול אגרסיבי בסטרואידים ומיטוקסן -אם המעורבות מוגבלת לדרכי נשימה עליונות ניתן להסתפק בMETHOTREXATE וכוי
ניתן לרוב להשיג תגובה טובה לטיפול אךהמחלה נוטה לחזור ולכן מקובל לתת טיפול לטווח רחוק
סיוגרן ודלקת פרקים
20/08/08 21:23
7צפיות
אני בת 43 חשד לסיוגרן ודלקת פרקים, מטופלת בפלקוויניל אשר היטיב עם היובש בעיניים ובעייפות אך לא הועיל לכאבי המפרקים, התחלתי לפני 3 שבועות להוסיף מטוטריקסט 15 מג פעם בשבוע, בימים האחרונים אני שוב מרגישה יובש בעיניים, האם יש קשר להוספת המטוטריקסט? פרט לכך הראמטולוג המליץ פרידנזון 5 מג, אשר אני לא לוקחת בגלל חשש מהשמנה וגם כי תבחין מנטו חיובי. מה דעתך? האם יש קשר בין המטוטריקסט לחזרת התופעה של יובש בעיניים, האם אני פוגעת במפרקים בכך שאני לא מתחילה בטיפול סטרואדים???
סיוגרן וכאבי מפרקים
22/08/08 15:18
5צפיות
אני מעריכה שהיובש בעיניים קשור למחלה ולא לתופעת לוואי של תרופה כלשהי. לגבי הפרדניזון, 5 מג ליום נחשב למינון נמוך כך שאין חשש כלל מבחינת הPPD . אם את מסתייגת משימוש בפרדניזון,אפשר לחכות בתקווה שהMTX יפעל. ברוב המקרים, מחלת סיוגרן ראשונית אמנם עלולה לגרום לכאבים אך לא מתאפיינת בהרס מפרקי
משה מקנדה - המשך טיפול - שאלה נוספת
20/08/08 00:51
2צפיות
לאור מה שכתבתי בהודעה הקודמת, עקב חזרה חלקית של כאבים בכפות הרגליים ובשורש כף יד ימין, הרופאה החליטה להכפיל את המינון השבועי של מטרוקסייט - ל - 20 מ"ג. האם זה סביר? תופעות לוואי אפשריות עקב המינון החדש?
כעת יש לי רעידות בכפות הידיים - הרופאה טוענת שזה תופעת לוואי  - 5 שבועות לאחר שקיבלתי זריקת פרדניזון (150 מ"ג)
וכעת השפעת הסטרואידים מתחילה לפוג מהגוף - האם זה מדויק?

אודה לתשובתך,
משה
MTX
22/08/08 15:15
4צפיות
מינון של 20 מג לשבוע הינו בהחלט סביר
רעד יכול להיות תופעת לוואי מסטרואידים-זה אמור לעבור ברקע שתפוג השפעת הקורטיזון
תודה רבה
22/08/08 17:29
1צפיות
רציתי להודות לך על הייעוץ
º
מה פירוש נמק בעצם הירך חודשיים לאחר פריקתו?
19/08/08 12:34
20צפיות
נמק בעצם
22/08/08 15:14
6צפיות
נמ בעצם נוצר כתוצאה מפגיעה בהספקת הדם לעצם ועקב כך נוצר נזק לאיזור מוגבל של העצם. הטיפול הוא להימנע מהפעלת משקל על המפרק.אם האזור מוגבל , תתכן התאוששות ללא צואך בהערבות נוספת
תודה רבה
23/08/08 22:55
בהנחה שכבר הופעל משקל על המפרק, מה הטיפול שניתן לעשות? או שלא ניתן לעשות דבר? האם הדבר עלול להוביל לנכות מוחלטת של האיבר?
מזמן לא נדנדתי...
19/08/08 12:20
אילו תנאים צריכים להתקיים על מנת להצדיק ירידה (איטית מאוד והדרגתית עד לאפס) במינון התרופות?
אם התנאים מתקיימים, האם יש סיכוי שהמחלה לא תתפרץ שוב?
בעיות פה ולסת
19/08/08 10:06
8צפיות
בוקר טוב פרופ' אלקיים,

האם יש התמחות של ראומטולוגיה של פה ולסת?
אם כן התוכל להפנות אותי?
זוהי בקשה עבור אימי, בת 82 עם 'קליקים' וכאבים. היא לא מצליחה ללעוס את המזון והיא גם סובלת מבעיות גסטרו קשות.
האם תוכל לעזור?
פה ולסת
20/08/08 21:39
2צפיות
כדאי לפנות לאבחון ראשוני אצל כירורג פה ולסת
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום