לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
מה זה בעצם ראומטולוגיה? ראומטולוגיה הינה ענף התמחות-על של הרפואה הפנימית, העוסקת במגוון רחב של מצבים רפואיים, אשר המשותף לכולם הוא מעורבות אפשרית של המפרקים, השלד, השרירים או באופן כללי - רקמות החיבור. מהן המחלות הראומטיות? מגוון המחלות רחב מאוד (למעלה מ 100 מחלות שונות). חלקן הן מקומיות, במפרק או מערכת גידים (למשל "מרפק טניס" או "כתף קפואה" או הפרעות בחוליות ובדיסקוס), חלקן כלליות יותר (למשל אוסטיאוארתריטיס או מחלת "שחיקת הסחוסים") וחלק נכבד נוסף הן מחלות בעלות אופי רב-מערכתי מורכב, עם מעורבות של מערכות שונות בכל הגוף, כמו למשל זאבת ( lupus), דלקת מפרקים ראומטואידית, דלקת מפרקים פסוריאטית, או דלקות כלליות של כלי הדם (vasculitis). במחלות אחרונות אלה קיים לעתים קרובות מרכיב אוטואימוני (תהליך בו מנגנון החיסון פועל נגד הגוף עצמו). המחלות הראומטיות שונות זו מזו גם בכך שחלקן הן חדות וחולפות, חלקן חוזרות, ואחרות - נוטות להיות ממושכות. מגוון הטפולים השונים אף הוא רחב ומורכב, ומתפתח ומתקדם במהירות. מי הם החולים במחלות ראומטיות? אנשים רבים, ואף רופאים, מופתעים לגלות עד כמה שכיחות המחלות הראומטיות באוכלוסיה. בסקרים סטטיסטיים נמצא כי בממוצע בכ- 10% מן האוכלוסין קיימים ממצאים או תלונות של מצבים ראומטיים. בגיל המבוגר אחוז זה גבוה הרבה יותר. אולם מחלות ראומטיות פוגעות בבני כל המינים, כל הגזעים, כל הארצות וכל הגילים, ואפילו בילדים ובתינוקות. החשיבות הכלכלית של המחלות הראומטיות היא ניכרת. לדוגמא, בין הסיבות להעדרויות מן העבודה מעל גיל 50, כמחציתן קשורות בתלונות ומצבים ראומטיים, זאת בנוסף לעלויות הישירות של הטפול במחלות אלו. ראומטולוגיה במרכז הרפואי סוראסקי תל אביב. המכון הראומטולוגי של המרכז הרפואי סוראסקי תל אביב נוסד עוד בשנות השישים המוקדמות והינו המכון הגדול בארץ בתחום זה, עם למעלה מ 9000 ביקורי חולים בשנה. המכון משולב בהוראת רפואה באוניברסיטת ת"א. צוות המכון כולל 6 רופאים/ות מומחים, 2-3 רופאים מתמחים, ורופאים ממקצועות שונים אחרים בתקופות השתלמות, 2 אחיות מוסמכות, מעבדה וצוות מחקר, וצוות מינהלי. במכון פועלת מדי יום מרפאה, יחידה לאשפוז יום, ומעבדה לחקר ארתריטיס. מתבצעים במכון כל מיגוון הבירורים והטפולים הראומטולוגיים המודרניים המקובלים בעולם המערבי. החולים מופנים מן הקהילה, מרופאים מומחים בקהילה, ממחלקות ומכוני בית החולים, מצ.ה.ל. וכן מחו"ל. {קישורית: תיירות מרפא}. מטרת הפורום הינה לאפשר לגולשים ולמתעניינים בתחום זה להשתתף בקהילה הראומטולוגית, להציב שאלות, להעלות נושאים רלבנטיים, התנסויות אישיות והצעות, שיעלו לדיון פתוח וחברי בין משתתפי הפורום, תוך מתן תשובות מקצועיות, עצות, הנחיה והפניה למקורות מידע ולרופאים נוספים, ובמהירות ככל שרק ניתן. ברור לכל כי אין הפורום מתיימר, יכול או רשאי להוות תחליף ליעוץ ולטפול הרפואי בחולה, והמידע שינתן בו הוא כללי ואינפורמטיבי. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת, ואנו מאחלים לכם להפיק את המיטב מיכולות האינטרנט, מאתר הפורום ומן המכון שלנו, ומאחלים לכם בריאות שלמה. יחד איתכם ובשבילכם פרופ' אורי אלקיים, מנהלת הפורום וצוות המכון הראומטולוגי

סיוגרן (?)
15/11/08 00:08
4צפיות
שלום רב,
אני בת 26, אובחנתי לפני כשנה עם קרוהן, דווקא בגלל דלקת בפרקים. יש גם בעיות בספיגה ותת משקל. כרגע מטופלת ברמיקייד.
יש לי בעיה, בעיקר בפה ובגרון: אני סובלת כשנה וחצי מכאבי גרון ויובש נוראי, שמעיר אותי בלילה ואני צמודה לבקבוק מים. אחרי מאכלים מסוימים או מזג אויר מסוים, הבעיה מתעצמת ויש לי פצעים בחלל הפה. זה מאמלל אותי ופניתי לרופא א.א.ג גם באופן פרטי ושום "קלגרון" וכו' לא יעזרו לי. ההקלה היחידה היא רק בשתייה והימנעות ממאכלים מסוימים. אכילה דווקא מקלה עלי, אולי בגלל שמופרש יותר רוק.  בנוסף, בעיות בראייה שלדעת רופאת עיניים הן בעקבות "יובש קיצוני". היא בדקה אותי לאחר ששמה טיפות בעיניים ובדה במכשיר מסוים והמליצה על טיפות עיניים 4 פעמים ביום. יש לציין שיש לי דמעות (כשאני בוכה) וכשאני קמה מהשינה העיניים שורפות לי מרוב יובש.
בבדיקות דם יצא לי נוגדני SSB חיובי (הטווח 0-15, יצא לי 61), אך ANA שלילי וכך כל יתר הבדיקות תקינות. היתה לי אנמיה שטופלה בעירויי ברזל והיום רק הספירה של תאי הדם האדומים מעט נמוכה.

רציתי לדעת האם יש סיכוי שמדובר בתסמונת סיוגרן. אם כן - כיצד מגיעים לאבחנה ודאית והאם זה יכול לגרום לכאבים ופצעים בחלל הפה.
תודה!!
יובש בעיניים
15/11/08 16:59
5צפיות
התמונה שאת מתארת אכן מתאימה מאד לתסמונת סיוגרן-שילוב של יובש בעיניים ובפה בנוכחות ANTI-דדנ חיובי - זה לרוב מספיק על מנת לקבוע אבחנה. הפצעים בפה יכולים להיות על רקע סיוגרן אך גם יכולים להיות קשורים למחלת קרון.
במקרים בהם קיים ספק לגבי האבחנה, ניתן לשקול ביופסיה של בלוטת רוק
ביופסיה של בלוטות הרוק
15/11/08 17:45
5צפיות
תודה על תשובתך.
היכן אוכל לקבל הפניה לביופסיה והיכן היא מבוצעת?
קראתי קצת באינטרנט על התסמונת ואני לא בטוחה שיש לי אותה, כי אני לא מרגישה תחושה איומה של יובש בעיניים, יש לי יותר טשטוש בראייה ובבדיקות אצל רופאת עיניים היא קבעה שזה יובש קיצוני בשתי העיניים. מצד שני, אם יש לי כזה יובש קיצוני (היא המליצה על שימוש בטיפות לכל החיים) איך ייתכן שכשאני בוכה יורדות דמעות?
קראתי גם שאם יש לי נוגדנים חיוביים זה עלול להיות בעייתי מבחינת ההריון (נזק ללב העובר). זה נכון?? ויש סיכוי גבוה יותר ללימפומה? (אני מקבלת גם רמיקייד....).

ואם באמת יש לי סיוגרן, כדאי לחזור לקבל זריקות של MTX או לנסות אימוראן, או שאפשר לא לטפל במידה והתסמינים לא כ"כ פוגעים באיכות החיים שלי?
שאלה לגבי תסמות סיורגן
14/11/08 22:32
12צפיות
שלום רב
אמא שלי בת 64, סובלת כמה 2-3 שנים מיובש בעיניים ומיובש בריריות הפה. היא היתה אצל המון מומחים, עברה הרבה בדיקות, ועדיין לא יודעים מה יש לה. כעת חושדים שאולי זו תסמונת סיורגן.
השאלה שלי: היובש בריריות הפה מופיע לאחר שהיא אוכלת מתוק (תוך כרבע שעה), ונמשך זמן מה. האם זה יכול להצביע על תסמונת סיורגן? אולי זה אלרגיה למתוק? אין לה סוכרת.
מדי חודש בערך יש לה פצעים קטנים בפה, שחולפים תוך כמה ימים. תודה מראש, עידן
סיוגרן
15/11/08 16:55
4צפיות
תסמונת סיוגרן אכן מתבטאת ביובש בעיניים ,פה וריריות נוספות. בכ70% מן החולים, ניתן לאתר בבדיקות מעבדה נוגדנים התומכים באבחנה. אם בדיקות המעבדה אינן תומכות אך הקליניקה כן, ניתן לבצע ביופסיה של אחת מבלוטות רוק. היובש לאחר אכילת מתוק למכוון במיוחד לאבחנה זו או אחרת
דלקת פרקים ...
14/11/08 12:45
1צפיות
תקופה ארוכה סובלת מכאבי פרקים
השבוע קיבלתי תוצאות בדיקות דם כשה-Antinuclear Ab Adults חיובי
11.9 כאשר הגבול העליון צריך להיות 1.2 .
האם זה אומר שיש לי דלקת פרקים ??
ANA חיובי
15/11/08 16:53
2צפיות
הANA אמנם חיובי בסוגים מסויימים של דלקות מפרקים אך הוא גם עשוי להיות חיובי באוכלוסיה הבריאה ואינו בהכרח משקף מחלה. הכל תלוי באופי כאבי המפרקים ותלונות נלוות. ברוב המקרים, רצוי להשלים בדיקות מעבדה נוספות - נוגדנים עצמיים אשר עשויים לשפוך אור על האבחנה

צעדים-עמותה ישראלית לחולי ומושתלי מפרקים(ע"ר)
14/11/08 08:29
1צפיות
הנכם מוזמנים לכנס הארצי ה-11 של צעדים שיתקיים ביום רביעי ה-3/12/08.
פרטים בהזמנה,
חיסון שפעת אחרי מאב-טרה
13/11/08 19:50
3צפיות
פרופ אלקיים שלום,
באפריל האחרון קבלתי מאב טרה בפעם הראשונה (פעמיים)
האם רצוי שאקח חיסון נגד שפעת?
בשנתיים האחרונות לקחתי בגלל הרמיקייד והאנברל, והשנה שכחתי בכלל לברר את הנושא
אודה על תשובתך
יום טוב שמחה ובריאות
חיסון לשפעת
14/11/08 08:59
2צפיות
זה בהחלט מומלץ על אף שהתגובה לחיסון כנראה מעט ירודה תחת הטיפול אך זה בכל אופן רצוי לקבל חיסון
פורומים חדשים בתפוז אנשים
13/11/08 16:26

מכורים לטלוויזיה? רוצים לנהל פורום בנושא התכנית/סדרה האהובה עליכם?

אנחנו מזמינים אתכם להגשים את החלום ולנהל פורום ב-.

דרושים/ות מנהלים/ות לפורומים בנושאים הבאים:
אי אר, עשרים וארבע, העוקץ וגבעות הוליווד.
אנו מחפשים מנהל/ת אשר יידעו להשקיע בפורום, לטפח אותו להיות מעודכן בו ולעדכן אותו על בסיס יומי.

אז אם אתם מעל גיל 16, בעלי הכרות ו-וותק במערכת הפורומים ומוטיבציה  להשקיע, אנו מזמינים אתכם להגיש את מועמדותכם דרך הטופס הבא:
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/forms_applicatio...

תשובות מתקבלות בטווח של עד כ-10 ימי עבודה.

אנו מחכים לכם!

--------------------------

אוהבים משחקי קלפים? מומחים לפוקר? בואו להחליף חוויות בנושא בפורום פוקר ומשחקי קלפים
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

דור ראשון, שני ושלישי ליוצאי פרס? מתעניינים ורוצים לשאול (או לספר) על המאכלים, המנהגים, האמנות והשפה? פורום תרבות פרס פותח את שעריו ומזמין אתכם להצטרף לחגיגה
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
כאבים אבקש את התייחסותך
12/11/08 19:07
3צפיות
תדה
לופוס ודיאטה חריפה
12/11/08 09:04
3צפיות
ידידתי הובחנה כחולת לופוס לפני כחודשיים
היא סובלת מכאבים קשים מאוד.
היא כמובן מטופלת ע"י רופא אך מסתירה ממנו כי
היא נוקטת בדיאטה חריפה מאוד כ 200 קלוריות ליום בלבד.
היא אוכלת בעיקר ירקות במשך כ9 חודשים.

לטענתה אין קשר בין הדיאטה למחלתה ולכאבים שהיא סובלת
בנוסף לכדורים שהיא לוקחת היא לוקחת גם "רדוקטיל"
שמונע ממנה תיאבון.

אפשר לדעת מה הסכנות למחלתה אם יש סכנה?
או האם היא צודקת ואין קשר למחלה?

תודה
דיאטה ולופוס
12/11/08 19:05
3צפיות
אני לא בטוחה שקיים קשר בין המחלה לדיאטה אך בטוח שהדיאטה אינה מטיבה אתה וגובלת באנורקסיה. רצוי מאד להתיעץ עם רופא המשפחה ולהשפיע עליה לשנות את הדיאטה. לגבי הכאבים, אם הם קשורים ללופוס, יש לא מעט טיפולים שעשויים לעזור
º
תודה לך
18/11/08 14:33
1צפיות
כאבים
12/11/08 08:16
10צפיות
שלום \ מזה שנה בשעות הערב כאבים וחולשה בכל הגוף בלילה ולקראת הבוקר כאבים באצבעות הידיים עם קושי בלקפל אותם .
בדיקות :
ALT-35
ANA=0.95
CRP=1
RF=תקין
C-ANCA=שלילי
P-ANCA=שלילי

רנגן - כפות ידיים ללא ממצא גרמי . ביד שמאל נראה סקלרוזיס במרכז עצם הסירה .
אני ממש סובלת כאבים איומים האם יש מקום לראומטולוד או אורטופד
תודה
כאבים
14/11/08 09:00
4צפיות
הבדיקות די תקינות אך הממצאים בהחלט מחייבים ברור נוסף אצל ראומטולוג
פרופ' אלקיים תגובתך חשובה לנו
11/11/08 11:51
5צפיות
בבקשה, אנו צריכים אבחנה דחופה או לפחות כוון חשיבה, מדובר בבעלי, בן 47, בריא, בשנים האחרויות סובל מנפיחויות פתאומיות בפרקי היד והברך מלווות בכאבים עצומים, זה נמשך מס' ימים ללא יכולת להזיז את המקום הנפוח, הדבר עובר כלעומת שבא, הוא ביצע המון בדיקות דם, 2 מיפויי עצמות וביקר אצל 2 ראומטולוגים פרטיים (עלו המון) קיווינו שיגיעו למשהו אבל האבחון שלהם היה "שאין לו כלום", כיצד יתכן? אנו אובדי עצות ומחפשים דרך להבין מה שקורה איתו, האם זה סימן למשהו אחר ? בעיה שמחמירה בגוף? ומה זה בדיוק? וכמובן ברצוננו לטפל בו במיידי, חוות דעתכם מאד חשובה לנו, ונודה לכם על תשובתכם המהירה.
כאבי מפרקים
12/11/08 19:03
7צפיות
אם אכן היו תופעות של כאבים ונפיחויות במפרקים שונים- יש להניח שקיים תהליך דלקתי שחשוב לאבחנו ולטפל בו. אחת האבחנות האפשריות היא PALINDROMIC RHEUMATISM - זה מחייב בדיקה חוזרת של ראומטולוג
º
תודה על תשובתך, זה בהחלט נותן לנו כוון נוסף
13/11/08 09:20
2צפיות
דלקת פרקים פסוריאטית
10/11/08 16:50
5צפיות
שלום רב!
שאלתי היא - האם יכול להיות שניתוח להגדלת חזה גרם להתפרצות ראשונה (ומאוד חריפה) של דלקת פרקים פסוריאטית?
תודה מראש.
זה לא סביר
12/11/08 19:01
2צפיות
הקשר יכול להיות יקב מצב לחץ שאולי הית נתונה בו אשר לעיתים גורם להתפרצות הדלקת
חיזוק לרמיקד
09/11/08 19:36
2צפיות
שלום לך
אני מספר שנים מטופל ברמיקד, במשך שנה אחרונה ללא MTX , לאחרונה נחלש הרמיקד (ונשקל הומירה), אני מעוניין להתחיל MTX שוב, האם לאחר שנה ללא MTX הוא יכול לחזק רמיקד, שכן מתשובתך הבנתי  שזה  שהרמיקד נחלש לא מחייב שפיתחתי נוגדנים:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?ForumId=538&MessageId=97132793

ובנוסף, האם שמחליפים מרמיקד ליומירה במידה ויומירה לא הפקטיבי האם ניתן לחזור לרמיקד.

תודה מראש, לתשובותייך המחכימות.
רמיקייד
12/11/08 19:00
1צפיות
בשלב ראשון, היתי מוסיפה את הMTX ורק אם לא תהיה הטבה, היתי עוברת ליומיאה
אפשר באופן תאורטי לחזור לרמיקייד במקרה של כשלון של יומירה אך לעיתים מתפתחת תגובה אלרגית אחרי הפסקה ארוכה- כך שהיתי מנסה למצות את הרמיקייד עם MTX קודם
שאלות
09/11/08 16:08
1צפיות
ברקע SLE ודלקת מפרקים מטופלת באנברל. לפני מספר ימים הופיע הרפס בעין והיום
הצטרף אחד בפה. יש לציין שאני סובלת כל חורף מהרפס אבל לעולם לא בשני מקומות במקביל.
האם להמשיך ולהזריק את האנברל כרגיל (היום כבר הזרקתי) או להמתין שבוע עד
שיעברו הפצעים? כמו כן, כאבים חולפים במותניים מספר שבועות, הייתה תכיפות במתן שתן+
צריבה, אולם הבדיקת שתן יצאה תקינה. התכיפות והצריבה עברו והכאבים החולפים במותניים
נשארו, האם מקור הכאב יכול להיות מהכליות למרות שהשתן יצא תקין? במידה והכאבים
ממשיכים כדאי יהיה לבקש US כליות?

תודה רבה.
אני ממליצה לדלג השבוע על האנברל
09/11/08 18:42
3צפיות
אך כדאי גם להתיעץ עם הרופאה המטפלת
כאבים חזקים
07/11/08 16:42
3צפיות
בבדיקת ccp שעשיתי באיכילוב התוצאה היתה 206.2 מה זה אומר?
ואילו רופאים ראמטולוגים העובדים במכבי וגם באיכילוב ?
ANTI-CCP
08/11/08 22:12
5צפיות
הערך המצויין הוא חיובי וזה עלול להצביע על דלקת מפרקים שגרונית- האבחנה הסופית היא על ידי שילוב של ממצאים קלינים ובדיקות מעבדה. יש לא מעט רופאים מאיכילוב שעובדים גם במכבי- בתל אביב, נתמיה וראשל"צ
שאלה
06/11/08 17:25
4צפיות
אני סובלת מיום כיפור מכאבים קשים בכפות הידיים, במרפקים, וברגליים.
הרופאה שלחה אותי לראומטולוגיה בשניידר, ובאבחנה היא כתבה   observation- patient under observation
מה זה אומר? לא הבנתי ממנה..
היא טוענת שזה כנראה עונתי אבל בכל זאת אני רוצה ללכת לבדיקות.

ליאת, 17
כאבי מפרקים
08/11/08 22:11
4צפיות
זה אומר כנראה שהאבחנה אינה ברורה וכי לעת עתה כדאי לעקוב
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום