בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר.
באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים.
אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:
-סוכרת
-שומני דם גבוהים
-יתר לחץ דם
-השמנת יתר
-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים
-הפרעות בתפקוד המיני
חוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה).

במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.

המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000
ל-9000 מטופלים.

וקצת על עצמי:
אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.

יחד איתכם ובשבילכם
דר´ קרן תורגמן
מומחית באנדוקרינולוגיה

היפופיזה
24/06/14 21:38
55צפיות
שלום

לפני 6 שנים כרית בלוטת תריס עקב פפילרי עם בלוטות לימפה מעורבת
כמו כן עברתי 2 טיפולי יוד.

כעת התגלה רמה גבוהה של פרולקטין סביב 1000 כשנורמה 200-500

ביצעתי MRI של היפופיזה להלן תוצאה מלפני חצי שנה:

מודגם תהליך בעל האדרה דפרנצילית בהיפופיזנ מימין 8*11 מ"מ
מתאים למאקרואדנומה קטנה ללא לחץ כיאזמתי או חדירה לסינוס קברנזי מימיןץ
התהליך גדל משמעותית ביחס לבדיקה קודמת הסינוסים קברנזיים סימטריים.
עמדת הגבעול ההיפופיזה והכיאזמה תקינים.
סיכום:תהליך היפופיזרי מימין מתאים למאקרואדנומה ללא לחץ כיאזמתי שצמח ביחס לבדיקה קודמת

ואז לקחתי חצי שנה דוסטינק (כדור אחד בשבוע)
להלן תוצאת MRI מאתמול:

תהליך תופס מקום בסלה מימדים 12*9 ללא שינוי משמעותי במימדים מבדיקה קודמת.
אך האות הבוהק המוקדי שבתהליך שצפה לפני חצי שנה בתקרת התהליך נספג עתה.
סינוסים קוורנזים סימטריים.
גבעול ההיפופיזה סוטה לשמאל מעט.דחיקת הכיאזמה כלפי מעלה.
שאר הבדיקה ללא שינוי.
סיכום:אדנומה של ההיפופיזה ללא שינוי בממדים באופן משמעותי אך מעט שינוי באופי האותות בו.

1 האם הגידול סרטני?
2 האם נטילת הדוסטינק במשך חצי שנה השפיעה על ההיפופיזה?רמת פרולקטין נכון להיום 24 ממש רמה מדוכאת
3 האם יש טעם להמשך של דוסטינק אחת לשבוע?שהרי רמה מדוכאת כעת.24
4האם יש שינוי לרעה/טובה בין 2 בדיקות?
5 מה יעשו לי?

תודה וסליחה על מגילה ארוכה
פשוט קצת בלחץ..
ראשית זה אינו קשור לנושא התריס
27/06/14 12:28
27צפיות
הדוסטינקס לא גרם להקטנת הגידול (לא סרטני) של יותרת המוח. עם רמת פרולקטין של רק 1000, אני בכלל לא בטוחה שמדובר בפרולקטינומה, דוסטינקס יגרום לירידה בפרולקטין לא משנה מאיזו סיבה הוא עולה.  האם עברת בירור לאפשרות שמדובר באדנומה שמפרישה משהו אחר ולא פרולקטין?
איפה את בטיפול?
אני כמובן לא רואה א ה-MRI, אבל לאור תיאור דחיקת הכיאזמה כלפי מעלה (שלא הייתה בבדיקה הקודמת), האם עברת בדיקת שדות ראיה?
אם לא מדובר  בפרולקטינומה, ואם הממצא אינו קטן תת דוסטינקס, יתכן ויש מקום לנתח אותו.
שאלה נוספת
28/06/14 00:02
23צפיות
מה אדנומה יכולה להפריש חוץ מפרולקטין?
הורמון גדילה, TSH, ACTH, LH , FSH
28/06/14 19:36
16צפיות
וחלקי הורמונים
ניתוח
24/06/14 20:19
85צפיות
שלום.
אני בת 36
ולפני כשלושה חודשים עשיתי US של בלוטת התריס. להלן התוצאות: אונה ימנית בגודל 4.7*1.4*1.8 ס"מ, מרקם תת הדי לא אחיד עפ איזורים תת הדיים עם נטיה להתחברות ביניהם. זרימת דם מוגברת בתוך רקמת העונה. אונה שמאלית בגודל 4.6*2*2.1 ס"מ, מרקם תת הדי לא אחיד עם רושם להסתיידויות זעירות מפוזרות על פני האונה. בחלק אמצעי ודורסלי של העונה נצפה קשר תת הדי לא אחיד עם גבול תת הדי בגודל 1.8*1.2*1.3 ס"מ. לציין זרימת דם מוגברת בהיקפו בתוך התהליך הנ"ל. ממצא נוסף לא אחיד בעל גבולות לא מוגדרים בחלק תחתון של האונה בגודל 0.6*0.8 ס"מ . מיצר בעובי 0.3 ס"מ. בלוטת לימפה תת לסתית הגדולה שביניהם: משמאל - 0.5*1.9 ס"מ מימין - 0.4*1.7 ס"מ. הומלץ FNA.
להלן תוצאה של FNA:
atypia of undetermined significance. specimen
contain atypical follicular cells with nuclear grooves. interpretation is hindered by obscuring blood and clotting artifacts. repeat fna should be considered if clinically indicated
הרופא שלי דיי בטוח שאני צריכה ניתוח, אבל הפנה אותי ל-FNA חוזר בעוד כחודש וחצי.

לאחר קבלת חוות דעת שניה, הוחלט על ניתוח, ללא FNA חוזר.

השאלה היא לגבי היקף הניתוח: רופא אחד אומר, שיש להוציא חצי בלוטה וגם אם יתברר שזה סרטן - אין צורך להוציא את החצי השני.
רופא השני אומר, שאם זה סרטן, אצטרך עוד ניתוח ואולי גם טיפול ביוד.
אני ממש מבולבלת.
מבחינתי, בגלל שאני היסטרית וחיה עכשיו על כדורי הרגעה, ניתוח שני לא בא בחשבון, אז אני נוטה להוציא את כל הבלוטה מלחתחילה.
סליחה על האורך...
ותודה מראש
את ממש לא צריכה למהר לעבור ניתוח!!!!
27/06/14 12:23
68צפיות
ראשית לקשר הדומיננטי שלהוא פחות מ-2 ס"מ אין מאפיינים US מאד חשודים. הוא תת הדי זה נכון, אבל זרימה היקפית דווקא פחות מצביעה על קשר ממאיר.
לא תוארו בלוטות חשודות.
בהנחיות שחדשות שיצאו עוד מעט ושאת ותמציתן שמעתי זה עתה בכנס ממנו שבתי (בארה,ב), ללא גורמי סיכון נוספים או ממצאים US חשודים, ניקור מומלץ מ-2 ס"מ, כך שאפילו את הניקור לא היית חייבת לעבור.
בתוצאה  של הניקור, הסיכון לממאירות הוא 5-15%, לא הייתי בכלל רצה לניתוח לפני ניקור חוזר.
אם הניקור החוזר מצביע על דרגה גבוהה יותר לש חשד, סוג הניתוח מונחה ע"י מה שיש באונה השנייה. שם לא תואר אף קשר מוגדר, הייתי דואגת, במידה ומתכננים ניתוח, לעבור בדיקת US נוספת אצל אולטרא-סונוגרפיסט/ית מן הטובים בשוק. כי רק אם נראה שיש משהו שחוד באמת באונה השנייה יש מקום לתכנן את הסרת כל הבלוטה.
לגבי טיפול ביוד, ופה אני מתקדמת בסרט, כי ,  כפי שאמרתי, כלל לא בטוח שיש לך ממאירות,  המצב היחיד שניתן יהיה לשקול טיפול ביוד, זה רק אם ימצאו בלוטות מעורבות או שיראו פלישה של תאי גידול לרקמה מחוץ לבלוטה.
את רואה שיש פה המון הנחות עבודה.
כעקרון, ואני רוצה להדגיש זאת בפני שאר חברי הפורום שקוראים את זה, יש נסיגה ענקית  בעולם התירואידולוגיה מניתוחים מלאים ובטח ובטח ממתן יוד שהיעילות שלו במניעת הישנות או הארכת תוחלת החיים, מוכחת רק במקרים שהם high risk ולא במקרים של סיכון נמוך כמו שלך.
אני שמחה שזה מה שמצטייר כי , כפי שאנשים שעוקבים אחרי מה שאני כותבת כבר שנים יודעים, אני מתנגדת לגישה האגרסיבית שאיננה מבוססת לגבי טיפול בסרטן התריס במקרים המודרניים שמתגלים באקראי.
אתם תראו פחות ופחות מכך, וטוב שכך. כי יש  מחרי לטיפול ביוד ובוודאי אם הוא לא תורם כלום לפרוגנוזה של הפציינט שמקבל אותו.
לבסוף, אם לחזור על ניקור, ואם יש לך ביטוח פרטי, הייתי מציעה לך שתעשי זאת אצלנו  (באיכילוב, ד"ר יעיש עושה זאת) בתוספת בדיקת afirma, בדיקה מולקולרית שיש לה כושר ניבוי שלילי מאד גבוה (כ-95%), כלומר אם התוצאה שלילית, 95% סיכוי שאכן לא מדובר בסרטן גם אם הציטולוגיה לא מעלה ממצא חדש וחוזרת תשובה של AFLUS

הכפלת ערך TSH
24/06/14 20:14
53צפיות
שלום, אני בת 28 ובריאה בד"כ
לפני 7 שנים בבדיקה שגרתית שמתי לב שערכי TSH שלי היו גבוהים מעט (8.15) ולמרות שערכי T3 T4 היו נורמלים בהמלצת אנדוקרינולוג התחלתי טיפול בתירוקסין. הטיפול החזיר את הTSH לטווח הנורמה. לפני שנתיים, בהמלצת אנדוקרינולוג אחר הפסקתי את הטיפול לחלוטין וערכי הTSH נשארו נורמליים!!(בסביבות 2.5). לפני מס' חודשים הפסקתי גלולות, חוויתי 4 מחזורים של 34 יום בממוצע וכעת המחזור כמעט פסק (היה מחזור אחד של 50 יום ולאחריו של 60 יום) בבדיקה TSH עלה ל4.12 (כחלק מבדיקת פרופיל הורמונלי בו שאר הערכים תקינים).
בחודש האחרון בעלי ואני מנסים להכנס להריון ודווקא עכשיו המחזור החל להשתבש.
האם יתכן שהדבר קשור לרמות TSH שהולכות ומטפסות (רמות T3 T4 לא נבדקו)??
האם כדאי שאחזור ליטול תירוקסין לקראת ההריון המתוכנן (שאני מקווה שיגיע בקרוב...)??
יש לציין שמאז ומתמיד אני מרגישה טוב ללא סימנים הקשורים בתת פעילות של הבלוטה (השמנה, עייפות וכיו"ב)

תודה
אלה שני דברים שונים
27/06/14 12:09
24צפיות
הפסקת המחזור איננה קשורה לתפקוד התריס שלך, זה דבר שצריך לברר אותו בלי קשר. בכל מקרה לקראת הריון, לאור עברך עם TSH מוגבר עד 8.5, אני הייתי ממליצה על טיפול בתירוקסין.
שלום רב ברצוני לשאול על תרופת אבודרט
24/06/14 16:48
25צפיות
אני טראנסקסואלית אחרי כריתת אשכים בעבר רשמתי כאן השאלה שלי היא כזאות אני רוצה להפסיק לקחת אנדרוקור ולעבור לאבודרט כיוון שכבר אין לי אשכים ואני לא צריכה משהוא חזק וגם כי נושר לי השיער אחרי הכריתת אשכים שעברתי המשכתי לקחת אנדרוקור 50 וזה לא עוזר לנשירה אני רוצה לקחת אבודרט ומפחדת כי בעלון לצרכן רשום תופעות לואיי שכיחות גבוה  שהוא יכול להעלות את  טסטוסטרון איך הוא בידיוק יכול לעלות טסטוסטרון אים הוא אמור להוריד DHT? והאים אני צריכה לחשוש מיזה אחרי שעברתי כריתת אשכים? אני אשמח לתשובה
עקרונית את לא צריכה כלום
27/06/14 12:07
26צפיות
לצערי הנשירה נובעת מהעובדה שהיית עם פרופיל הורמונלי של גבר בעבר ועם גנטיקה של גבר. הים בלי אשכים את לא צריכה כל אנטי-אנדרוגן.
האבודרט יכול להעלות טסטוסטרון, אבל הוא מונע היווצרות של ה-DHT שהוא הטסטוסטרון הפעיל.
איך בידיוק הוא יכול להעלות את הטסטסטרון
29/06/14 20:26
13צפיות
אים אין לי אשכים אההה אני לא מובינה את זה את יכולה להסביר לי בבקשה?
חוות דעת לבדיקות דם מול סימפטומים
24/06/14 15:08
61צפיות
ראשית, אציין כי עברתי על חוות הדעת של הרופאים המקצועיים בפורום, וניכרת כאן מקצועיות וסבלנות רבה במיוחד.

להלן סימפטומים מרכזיים וממושכים בשלם עברתי מספר בדיקות:
ׁבן 34

1. קשיי ריכוז, ותחושה של מוח "עמוס" באופן כרוני.
2. קור תכוף בכפות הידים והרגלים (בעיקר כתגובה לקור או למתח)
3. חום גוף נמוך מאוד בעת הקימה (35.3 בד"כ)
4. תחושת הנאה חלשה בפורקן המיני. (מעבר לזאת שאר התפקוד תקין)

להלן תוצאות בדיקות דם (הורמונים):

B12 - 227
TSH - 6.4
LH - 3.2
FSH - 3.1
PROLACTIN - 134
TESTOSTERONE- TOTAL - 6.8
SHBG - 16
FREE ANDROGEN INDEX - 44
DHEA SULPHATE -12.5
T4- FREE - 15.6

1. אציין כי TSH עלה וירד במהלך השנים האחרונות בין 4.5 ל - 10. אלטרוקסין שנטלתי למשך מספר חודשים בעבר לא היטיב במאומה.
2. BMI 31

השאלות:

1. האם רמת הטסטוסטרון תקינה לנוכח תוצאות FAI? (ונתוני SHBG מול BMIׂׂ) או שמומלץ לעבור את הבדיקה המדוייקת יותר שיש לכם במעבדה? אולי יש לרמה זו השלכה לרמת הסיפוק?

2. האם רמת TSH שהיא להבנתי תת-קלינית עשויה להשפיע קוגנטיבית על הריכוז והמיקוד? שווה לעבור בדיקת התנגדות להורמון? ראיתי ברשת אבחון הנחשב ל"מפוקפק" בנושא חום נמוך ובעיית המרה של T3 ל - T4 הנקשר למגוון בעיות. מה אתם אומרים על זה?

3. גם ראיתי שקיימת אבחנה של תנגודת להורמון בלוטת התריס. כיצד מאבחנים זאת?

3. האם החום הנמוך בבוקר (שעולה בהדרגה עד 36.8 בד"כ) באמת קשור לבעיה בבלוטת התריס או שזה אבחון חובבני ובגדר מיתוס?

למרות האריכות, אשמח מאוד לשמוע חוות דעתכם לכל השאלות, ואם יש לכם הצעות לבדיקות נוספות.

כמובן שאלך עם כל זה לביקור רופא, אך אני בטוח שישנן דעות רבות מאוד, ותמיד טוב לשמוע מומחים כמוכם.

תודה רבה!!!
ומה עם הטסטוסטרון?
27/06/14 12:02
42צפיות
ראשית תת הפעילות בהחלט יכולה לתרום לחלק מהתסמינים, שנית לא מאמינה בחום הנמוך. תמדוד חום רקטלי ותראה שהוא לא נמוך.
תנגודת להורמון התריס מאופיינת בערכים מוגברים של T3 ו-T4 ביחד עם TSH מעט מוגבר. ,ה-T4 שלך תקין לגמרי, ולכן הפרופיל הזה מתאים לתת פעילות תת קלינית.
אתה שמן מאד (כן)  וזה יכול להסביר חלק מהתסמינים כמו לאות, לא תחושת קור אמנם, וירידה בחוויה המינית על גווניה, וזה יכול להסביר גם טסטוסטרון נמוך, אבל שלך מאד נמוך. ה-FAI הוא מדד לא טוב, אבל נראה שבעיקר יש לך היפוגונדיזם. את זה צריך לברר, ובגילך למרות פרולקטין תקין, זה שווה הדמיה של ההיפופיזה (יותרת המוח) כדי לשלול תהליך אורגני.
 לאחר שזה יעשה, בהחלט מציעה ניסיון טיפולי רוחבי לכל החזית: ירידה במשקל, ניסיון חוזר של טיפול בתירוקסין וגם טסטוסטרון.
נדבר אחרי זה שוב?
טסטוסטרון
28/06/14 12:22
23צפיות
בהמשך לשאלה של יוסי ולתשובתך, האם ההשמנה היא זאת שגורמת בדרך כלל לירידה בטסטוסטרון או שהירידה בטסטוסטרון היא זאת שמהווה את הטריגר להשמנה?
אני בחור בן 31 ועקב סימפטומים שמאפיינים טסטוסטרון נמוך ביקשתי בדיקות והתוצאות היו
כולם בתוך הנורמה, אם כי ההורמוני מין היו בחלק התחתון של הנורמה:
LH 2.44 mIU/mL
35Testosterone 12.12 nmol/L
FSH 5.1 mIU/mL
בבדיקות שעשיתי לפני מספר שנים, התוצאה של הטסטוסטרון הייתה דומה. ה LH היה גבוה יותר
וה FSH נמוך יותר. אם כי גם אז הכל היה בתוך טווח הנורמה ולכך לא הוצע לי טיפול רפואי.

האם עם תוצאות כאלה, לאור סימפטומים שמאפיינים טסטוסטרון נמוך, יש הצדקה לבקש
טיפול רפואי שיטפל בבעיה, כגון תוספת של טסטוסטרון ?
טסטוסטרון - לחידוד השאלה
28/06/14 12:26
18צפיות
האם תוצאת הטסטוסטרון שנמצאה לי בבדיקה  נחשבת נמוכה מאוד לבחור בן 31 .
האם לתוצאה כזאת בדרך כלל מומלץ על התערבות רפואית ?
וכמו שציינתי, תוצאה דומה נמצאה לי בבדיקה מלפני מספר שנים.

Testosterone 12.12 nmol/L

זה לא דומה, זה חצי, עכשיו זה 6.8!
28/06/14 15:50
25צפיות
כן זה מאד נמוך , וכן זה דורש בירור מעמיק.
טוסטסטרון נמוך
28/06/14 18:56
14צפיות
אני לא יוסי.
צירפתי את שאלתי לתשובתך לשרשור בנושא טסטוסטרון נמוך.
האם התוצאות שהצגתי, לבחור בן 31 הם נחשבים נמוך מספיק על מנת לבצע בירור מעמיק ולשקול טיפול תרופתי?

LH 2.44 mIU/mL
Testosterone 12.12 nmol/L
FSH 5.1 mIU/mL

כפי שציינתי, בבדיקה שביצעתי לפני מספר שנים קיבלתי תוצאות דומות.
אך כיוון שזה ניכנס לתוך מסגרת הנורמה, רופא המשפחה אמר לי שהכל נחשב תקין בסה"כ.
בדיקת טסטוסטרון אמינה
28/06/14 21:36
15צפיות
תודה רבה על התשובה המפורטת!!!

אני קצת אתפלא אם הטסטוסטרון באמת כ"כ נמוך, כי רוב הסימפטומים שמאפיינים טסטוסטרון נמוך לא כ"כ קיימים אצלי.
אבל כמובן, שהכל יכול להיות.

השאלה מדוע את לא מציעה לעשות את הבדיקה האמינה יותר המוצעת אצלכם (טסטוסטרון זמין או משהו כזה).

הבנתי שניתן לעשות זאת בתשלום, האם לפי הנתונים שיש לי (למרות FAI) לא סביר שבבדיקה האמינה יותר יתברר שאין בעיה בטסטוסטרון הזמין?

אם את כן מציעה לעשות את הבדיקה הזו, כיצד ומול מי מתאמים את הבדיקה הזו באופן פרטי?

תודה רבה!
אדרבא!
28/06/14 22:19
18צפיות
אני בוודאי לא אמנע ממך לבצע בדיקת bioavailable testosterone שהיא באמת טובה יותר מה-FAI.
אין  צורך לתאם, אתה צריך לבוא בבקר למכון האנדוקריני
, אני לא יודעת איזה יום פחות עמוס. מציעה אולי יום שלישי, או יום רביעי בבקר. אתה אומר בדלפק שאתה באת לבדיקה הזו. משלם ואז ניגש לאחות שתיקח לך דם. לא מסובך בכלל.
וכן, יכולות להיות הפתעות, אבל אני מאד אופתע אם נגלה שה-BT שלך תקין.
אז אין לך את כל התסמינים,  אבל גוף האדם מכונה מסובכת ולא תמיד קורא את ספר הלימוד כדי להתנהג לפיו.
bioavailable testosterone
29/06/14 01:03
13צפיות
בשביל לעשות את הבדיקה הזאת במכון האנדרוקריני אין צורף בשום הפנייה משום גורם ?
פשוט מגיעים , משלמים ועושים את הבדיקה ?
במה בדיקה זאת שונה מבדיקת הטסטוסטרון הרגילה שנשלחתי לבצע דרך קופת החולים ?
האם בדיקה זאת כדאי שתתבצע בנוסף לבדיקת טסטוסטרון חופשי, או שאם מבצעים בדיקת bioavailable testosterone  אז אין צורך בבדיקת טסטוסטרון חופשי?

כמו כן, תוכלי לחוות את דעתך האם טסטוסטרון של 12.12 לבחור בן 31 הוא ערך שנמוך מספיק על מנת להצדיק המשך בדיקות ובקשת6346 טיפול רפואי אם קיימים מאפיינים שנפוצים למחסור בטסטוסטרון ?
אני מתכוון להשמנה בטנת ,שרירים חלשים, עייפות , קושי בריכוז , וקיימות מדי פעם תקופות של העדר חשק מיני.

דרושה כתבת שטח לארמניה!
24/06/14 13:58
10צפיות
Magma Challenge הוא מסע שטח המיועד לנשים שרוצות להתמודד עם אתגרים ומאמינות שהן יכולות.

המסע הקרוב יצא אל הנופים הנפלאים של ארמניה בין התאריכים 19-26/8/2014.

ספרי לנו בפורום שיחת נשים למה את צריכה להיות שם ואולי נשלח אותך למסע שטח נשי על חשבוננו.

הזוכה תצא בחינם למסע מאגמה צ'אלנג 2014 לארמניה ותכתוב בלוג על חוויותיה מהמסע!

|*| המסע הבא צפוי להתרחש בקוסטה ריקה. גולשות תפוז אשר ירשמו אליו יקבלו הטבה מיוחדת.
כדי להירשם למסע בקוסטה ריקה הקליקי כאן.
]פענוח בדיקות.
24/06/14 01:00
53צפיות

Thyroglobulin-TM 36.3
Thyroglobulin Ab קטן מ20  IU/ml
האם תקין?
תודה רבה
אם זה בנוכחות של בלוטת תריס שלמה, כן
27/06/14 11:51
18צפיות
אם זה לאחר כריתת הבלוטה, זה מצביע על כך שיש עוד רקמת תריס בגוף
עזרה דחופה
24/06/14 00:58
94צפיות
שלום
נודע לי שאני בהריון שבוע 6. אין לי בלוטת תריס - עברתי כריתה מלאה. לוקחת יוטירוקס 150 ליום.
עשיתי בדיקת דם (מכבי) והתוצאות הם:
FT4 = 10.3- טווח נורמלי (במכבי) - 10.3-19.7
FT3= 3.09- טווח נורמלי (במכבי) - 3.5-6.5
TSH= 54.48- טווח נורמלי (במכבי) - 0.5-4.8

הייתי אצל רופאת משפחה היום- לא הנחתה אותי, אמרה לי לשאול רק אנדוקרינולוג.
אבל מאוד קשה לי להשיג את האנדוקרינולוג והתור אצלו רק בספטמבר.
אנא לכמה- עלי להעלות מינון יוטירוקס???
שכחתי לשאול עוד משהו
24/06/14 15:39
58צפיות

1. האם יכול להיות שנגרם נזק לעובר עם TSH 54? עד כמה חמור המצב?
2. האם מה שיותר חשוב הוא ה - T4 מאשר ה- TSH?

תודה
התשובה היא כן, יכול להיות
27/06/14 12:05
45צפיות
זה מאד לא סימפתי, לא מחייב פגיעה בעובר, אבל איש לא יכול באמת להרגיע אותך.
מה שזה אומר הוא שלפני ההיריון גם לא היית מאוזנת, כי זה לא סתם קוץ ל-54.  כמה זמן לא בדקת TSH לפני כן. את צריכה הרבה יותר תירוקסין ממה שאת לוקחת. לצערי  אני לא יכולה ממש להנחות אותך לגבי מינון על גבי הפורום.  למה כרתו לך  את הבלוטה
פרשנות תוצאות בדיקות
23/06/14 13:15
64צפיות
בבירור פוריות בעקבות שחלות פולציסטיות והעדר מחזור ביצעתי בדיקות וקיבלתי תוצאות של
TSH 1.4
5.6  T3
T4 17.4

הערכים האלו יציבים בשנה האחרונה.

בבדיקות קודמות שעשיתי מ-2006 עד 2012, בזמן שהייתי עם גלולות, הTSH היה בין 2.5 ל 4, הT3  היה בערך אותו דבר והT4 היה מעט נמוך יותר -15]

לפי הקופה מדובר בערכים תקינים, שאלתי היא האם הערכים האלו יכולים להצביע על בעיה תת-קלינית כלשהי שמשפיעה גם כל הפוריות?

תודה!
º
הבדיקות שלך תקינות
23/06/14 14:44
15צפיות
גלולות 12 שנים, בדיקות דם והריון
22/06/14 12:40
52צפיות
שלום רב,
הנני בת 27, משקל תקין, עוסקת בספורט וחיה אורח חיים בריא.
אני עם גלולות כבר 12 שנים כמעט מאז המחזור הראשון ואינני מכירה את הגוף שלי בלי גלולות בעצם.
תמיד סבלתי מפצעי בגרות ומה שהפסיק לי את הפצעים זה גלולות דיאנה. לפני שנה הפסקתי הגלולות על דעת עצמי לחודש ושוב יצאו המון פצעים והתחילו גבשושים ברגליים- צלוליטיס למרות שאני עוסקת בספורט.
חזרתי לגלולות והפצעים נעלמו אך נשאר מעט צלוליטיס.
אני נשואה מזה שנה ועדיין נוטלת גלולות אך מתכוונת להפסיק בעוד כמה חודשים כדי לנסות להכנס להריון.
אני חוששת כי ביצעתי בדיקות דם השבוע והערך של FSH היה 0.9 בלבד, LH 0.19, פרוגסטרון יצא 1.94,  ואסטרדיול .3.2.
שאלתי היא האם תוצאות אלו נמוכות בגלל הגלולות???? מה עלי לעשות?
בעבר עלה חשד כשהלכתי לרופא הנשים שאולי יש לי שחלות פוליצסטיות אך זה רק בגדר חשד כיוון שהגלולות לא נותנות מדד אמיתי לכך.
האם הגלולות גורמות לערכים אלו נמוכים או שעלי להתחיל לדאוג?
מחכה לתשובה תודה רבה
שכחתי להוסיף שני ערכים נוספים מהבדיקות...
22/06/14 12:45
32צפיות
TSH  יצא לי 1.59,
וקורטיזול 775 (תמיד יוצא לי גבוה...)
אם זה רלוונטי לשאלה הקודמת שלי...
הבדיקות תקינות
22/06/14 19:09
38צפיות
תחת טיפול בגלולות הגונדוטרופינים - LH ו - FSH נמוכים וקורטיזול מוגבר.
º
וואו הרגעת אותי! תודה רבה!
22/06/14 19:39
15צפיות
התקרחות בגוף
21/06/14 22:15
42צפיות
הבת שלי בית 5.5 , נולדה עם שיעור יתר, לפני כחודשיים התגלו  התקרחויות ברגליים, קצת בגב, ביצענו בדיקות דם אמרו הכל בסידר, וגם בדיקות שתן. והיום ראיתי עיגול קטן בראש של התקרחות,

ממה זה נובע???
º
צריכה בירור - תפנו לאנדוקרינולוג ילדים
22/06/14 10:22
13צפיות
בירור קורטיזול
20/06/14 19:51
50צפיות
לפני מספר חודשים עשיתי בדיקת CORTISOL 8AM ויצאה לי תוצאה 736 - כשהטווח הגבוה היה 618
ובדיקת TSH 5.37
בתקופה זאת עליתי המון במשקל והייתי עצבנית וחסרת מנוחה.
לאחר הפסקת גלולות למניעת הריון - עשיתי לאחרונה את הבדיקה עם 2 כדורים שלקחתי בלילה
והתוצאות היו 71 כשהטווח הנמוך הוא 118
ובדיקת ה TSH ירדה ל 2.1
רציתי לשאול האם הנתונים תקינים? אני מרגישה הרבה יותר טוב, אך עדיין לא מצליחה לרדת במשקל. האם אני צריכה לפנות לאנדוקרינולוג?
תודה רבה!
את צריכה לפנות לאנדוקרינולוג
22/06/14 10:20
30צפיות
להמשך בירור כיוון שלאחר נטילת דקסמתזון 1 מ"ג התשובה צריכה להיות פחות מ - 50.
תוספי תזונה בהריון + יוטירוקס
20/06/14 07:29
58צפיות
בוקר טוב
לפני כ-8-9 שנים עברתי ניתוח לכריתה מלאה של הבלוטה עקב גידול שהתגלה.
מאז אני לוקחת (בעבר אלטרוקסין ) יוטירוקס
כיום בהריון , הומלץ לי על תוסף תזונה מולטיויטמין להריון הכולל גם יוד במינון של 222 מק"ג לטבליה
האם מותר לי לקחת את זה בגלל העדר הבלוטה , אולי אין קשר בכלל , או אולי מומלץ לקחת משהו אחר שלא מכיל יוד?
תודה מראש
היוד לא יזיק
21/06/14 12:30
35צפיות
אבל גם לא יועיל...
הכי חשוב, זכרי להפריד בין היוטירוקס לבין התוסף. לא לקחת ביחד זה יכול להקטין את הספיגה של היוטירוקס.
אין משמעות ליוד שבתוסף כיוון שאין לך
22/06/14 10:22
46צפיות
בלוטת תריס ואת מטופלת ביוטירוקס. את יכולה לקחת תוסף ללא יוד.
אותה שאלה רק יש לי בלוטה ולוקחת אלטרוקסין
23/06/14 15:49
22צפיות
האם אני יכולה לקחת כדור שמכיל יוד?
בלוטת התריס \ המגן
19/06/14 14:49
76צפיות

תוצאות בדיקות

הצג:  מעבדה  
   טבלת המעקב שלי

תוצאות הפניה מספר 21059646 מתאריך 08/06/2014
חזור  

שם הבדיקה הסטוריה גבול עליון

תוצאות
   גבול תחתון
   אנדוקרינולוגיה
      Free Thyroxine (FT4)

12.4
   19.7
    יחידות: pmol/l
   10.3
      TSH

12.46
   4.8
    יחידות: mIu/l
   0.5

זאת תוצאת בדיקת דם בענין בלוטת המגן. בשבילי כל מה שצויין הוא סינית לשמה. האם אני צריכה טיפול רפואי - תרופה התערבות כל שהיא ?
º
צרפי צילום של הבדיקה קשה להבין ככה
19/06/14 18:06
20צפיות
בלוטת התריס
19/06/14 12:41
67צפיות
שלום,
יש לי תת פעילות של בלוטת התריס. הייתי רוצה לדעת אם יש דרכי טיפול חוץ מכדורים. תזונה נכונה או משהו כזה?
תודה :)
º
לא
19/06/14 18:07
19צפיות
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום