לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר.
באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים.
אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:
-סוכרת
-שומני דם גבוהים
-יתר לחץ דם
-השמנת יתר
-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים
-הפרעות בתפקוד המיני
חוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה).

במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.

המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000
ל-9000 מטופלים.

וקצת על עצמי:
אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.

יחד איתכם ובשבילכם
דר´ קרן תורגמן
מומחית באנדוקרינולוגיה

פלקווניל ויוטירוקס
09/08/14 19:50
50צפיות
שלום. ללא בלוטה בגלל פפילרי, בטיפולי פוריות והפלות חוזרות בספק בגלל קרישיות.
כרגע על גלולות כחלק מהטיפול והעלתי מינון יוטירוקס.
התחלתי לקחת פלקווניל לפני 3 ימים ובנוסף לכל תופעות הלוואי הזוועתיות, גיליתי שהוא מפחית יעילות יוטירוקס!
עד כמה שאני מבינה זה לא ע"י הפחתת ספיגה כמו ברזל או סידן, כך שהפרדה בשעות לא תעזור, אלא דורש העלאת מינון.
כבר העלתי מינון ב200 בגלל האסטרוגן (מניסיון זה ההעלאה המתאימה+מעקב) וזה מסבך עוד יותר את האיזון.
באיזה מנגנון מפריע הפלקווניל ליוטירוקס?
תודה
אין לי מושג
12/08/14 06:41
36צפיות
אני לא הייתי מודעת לכך, אבל כמובן שזו לא תרופה שרבים נוטלים. אוכל אולי לברר אם זה בכלל נכון. מי אמר לך? ואם נכון צריך לחפש בספרות את ההסבר. לא לכל דבר יש הסבר. אני באיחור במתן תשובות, אז אעשה זאת מאוחר יותר.
זה כתוב בעלון של היוטירוקס.
12/08/14 18:58
26צפיות
זה מופיע בעלון ברשימה של התרופות שמפחיתות את ההשפעה של היוטירוקס.
רשום שם כלורוקווין שזה החומר הפעיל בפלקווניל.
תודה
הורמונים- שאלתי כבר אבל השאלה שלי עברה לדף הקודם
07/08/14 21:32
48צפיות

ד"ר תורגמן שלום
אני בת 23, 160 ס"מ 50 ק"ג עקב מחזור לא כ"כ סדיר+הירסוטיזם בכל התחנות (בצורה קלה) עשיתי בדיקות הורמונליות
בשלב הפולוקולי:
אנדרוגנים שלילי  קורטיזול 85 ,   TSH 2.90  ,  T3 2.00 , FT4 13.9,  PROLCATIN 325
  פרוגסטרון שלב ליטאלי 32
 בבדיקות חוזרות בשלב הליטאלי :
קורטיזול  315 פרוגסטרון 62
נשלחתי לבדיקות
TRH TEST
ACTA TEST
LRH TEST

אשמח לדעת מה החשד שיש לי  ובגינו שלחו אותי לבדיקות אלו: בעיה באנדרנל או בהיפופיזה, קושינג או אלדסטרוניזם?

קורטיזול 85? איך זה נלקח?
08/08/14 07:15
40צפיות
נראה לי שמי ששלח אותך יורה בצורה בלתי בררנית לכל הכיוונים. אני לא רואה כל סיבה לעדות TRH test  וגם לא LHRH. האם לפני בדיקת הקורטיזול הראשונה קבלת בלילה דקסמטזון? אם כן, הבדיקה באמת לא תקינה וזה שווה  בירור כדי לשלול קושינג. במקרה כזה לא ACTH test, אלא טסטים אחרים. למרות שה-ACTH test מוצדק אם חושדים באבחנה שנקראית non classical 21ohase deficiency. אבל אני לא רואה שבדקו לך 17OHprogesterone בסיסי שזה היה המינימום אם מעלים אבחנה כזו. לא יודעת לאיזה אנדוקרינולוג/ית הלכת....
הקורטיזול הראשון נשלח בבוקר ולא קיבלתי בלילה דקסמטזון
08/08/14 07:20
29צפיות
האונדוקרינולוג בקופת חולים, אבל ייתכן שחלק מהבדיקות הרופאת ילדים המחליפה רשמה לי לבקשת הרופא.
מה שכן את שלושל הטסטים הוא רשם לי בוודאות..
יכול להיות שעשיתי קורטיזול פעמים כי בפעם הראשונה יצא 85 וזה לא יצא תקין אז בשביל זה ביקשו בפעם השניה ואז 315 זה התקין?
315 זה תקין
08/08/14 07:24
28צפיות
איפה את מטופלץ? לא נראה לי שזה אנדוקרינולוג שעוקב אחרי הספרות, או שיש לו אינטרסים במעבדה שמבצעת. לא יכולה להבין את סיבת הטסטים האלה שכבר מזמן לא מבצעים גם כשידוע שיש בעיה בהיפופיזה. ואצלך אין כל רמז לכך
º
08/08/14 07:35
11צפיות
מוזר מאוד. אני בקופ"ח כללית ואז הבדיקה הראשונה של הקורטיזול
08/08/14 07:46
32צפיות
זה יצא 85 - נראה לי שכשעשיתי אותה לא ישנתי כל הלילה באותה תקופה בגלל לימודים השינה שלי השתבשה אז יכול להיות שהגוף שלי חושב שלא בוקר ואז הבדיקה לא נכונה? ..... אני אגיע לקבל יעוץ נוסף :))

יכול להיות
08/08/14 07:49
31צפיות
מחזור יומי יכול להתהפך, אבל זה לא קורה ביום אחד.
בדיקה אנדרוסטנדיון
הודעה זו מכילה תמונות
07/08/14 19:38
33צפיות
הי לפני  חמישה חודשים עשיתי בדיקה של זה ורק עכשיו נכנסתי במקרה לראות וראיתי שהתוצאה היתה מעל הנורמה . מה זה אומר האם יש סיבה  לחשוש?
ג
הבדיקה בטח נעשתה מסיבה כלשהי
08/08/14 07:08
21צפיות
זו בדיקה שנשלחת כשיש חשד להיפראנדרוגניזפ בגלל תסמינים כמו אקנה, שיעור יתר, נשירת שיער, שיבוש במחזור. זה מוגבר, לא נורא גבוה, אבל זה אומר שיש בעיה וכדאי להמשיך בבירור
tsh גבוה מאד
07/08/14 12:09
71צפיות
שלום- לאחרונה- כאשר אני עדיין נוטלת יוטירקס ו tsh-5 השתמשתי בתרסיס הדיאטה העשוי מאצות ים.. לאחר חודש מהבדיקה הקודמת ( בה היה 5 כזכור) הראו הבדיקות tsh 20.
1- האם יש קשר בין התרסיס לעלית הtsh-  למספר כזה?
לציין שאפילו ירדתי בשבוע האחרון 2 ק''ג בעוד היתי אמורה לעלות מפני תת פעילות החמירה,
2- אם יש לך איזו הבנה מה קורה כאן?
בברכה
 פז
בטח שיש קשר
08/08/14 07:05
59צפיות
עודף היוד גרם לכך. ואם היית עוקבת אחרי הפורום היית יודעת זאת. עודף יוד גם יכול לחולל פעילות יתר אם יש נטיה לכך, לכן כל תכשירי האצות האלה ממש לא בריאים. זה דבר אחד לאכול סושי, זה דבר אחר לצרוך קלפ או כל הדברים הדומים. בתת פעילות לא עולים כל כך מהק במשקל וגם לא עולים הרבה מאד במשקל. כך שאם באותה תקופה גם עשית דיאטה, סביר שרזית על אף עליית ה-TSH
בלוטת התריס והריון
07/08/14 11:01
28צפיות
שלום רב ד"ר תורגמן

בת   42. ברקע מחלת השימוטו . מאוזנת למעלה מעשור. בלוטת תריס  בתת פעילות מאוזנת בעבר עי אלטרוקסין כיום ע"י יוטירקס.אולטרא סאונד תקין ללא קשריות. tsh=1.2 , t4= 14, t3=4.5.
נוגדני הבלוטה גבוהים תמיד: thyroglubulin ab=7000 IU/ML , anti thyroid peroxid=50 .
בטיפולי פוריות. שאלתי: אם אקלט להריון האם עלי לקחת סטרואידים עקב הנוגדנים לבלוטה? או שעלי רק לשמור על איזון - שליש ראשון עד 2.5 tsh?
אם לדעתך יש חשיבות במתן סטרואידים - האם אין סכנה למום בעובר בלקיחת סטרואידים במהלך הריון? אם מומלץ לקחת סטרואידיםבמהלך כל ההריון או רק בשליש הראשון? איזה סוג ואיזה מינון? מאוד חשובה לי דעתך בנושא.רב תודות.
אני לא רופאת פריון
08/08/14 06:59
22צפיות
אני יודעת שיש גינקולוגים שנותנים סטרואידים בצורה אמפירית, זה בד״כ במסגרת קוקטייל של כל מיני דברים. פעם אחרונה שבדקתי את הספרות על הנושא הזה לא ראיתי שזה מגובה במחקר רציני. בכל מקרה נוכחות של נוגדנים נגד מרכיבי בלוטת התריס איננה בשום פנים ואופן סיבה לתת סטרואידים!  זה לא גורם מום בעובר, אבל לכל טיפול יש תמיד סיכון וכאן אין כל סיבה לקחת סיכון כזה. נוכחות של נוגדנים היא סיבה לטפל באם בתירוקסין, דבר שממילא נעשה אצלך.  במהלך הטיפולים וגם בהריון עצמו תצטרכי מינון גבוה יותר כדי לשמור על TSH קטן מ-2.5, אבל זה הכל. בהצלחה!
מצב שהוגדר נדיר אצל קטנטונת בת שלוש וחצי
06/08/14 23:33
50צפיות
שלום רב,
ביתי המתוקה בת  שלוש ועשרה חודשים, יש לה רופא אנדוקרינולוג מקסים ומוכשר אך גם מצב רפואי הקשור בבלוטת התריס שלא הצליחו עדיין לפענח עבורנו, נאמר לנו שזהו מצב נדיר, בפרט בילדים, אני מחפשת רעיונות או עצות ממוחות גדולים נוספים, לפני שאני מייסרת אותה בבדיקות נוספות. אני מחפשת עצה, אולי תוכל לעזור?
הופננו להערכה אצל אנדוקרינולוג עקב קשרית בצוואר סמוך לבלוטת התריס, מן בלוטה נראית לעין וניתנת למישוש. ויחד עם זאת בדיקות דם שהצביעו על תפקודי תריס FT4 ו FT3 מוגברים ללא דיכוי TSH
אולטרסאונד
בשלב ראשון ביצענו US  (אולטרסאונד) ונמצא במקום הבליטה בצוואר קשרית בצוואר התחתון עם תוכן סולידי בקוטר 0.6 ס"מ X 0.9 ס"מ ללא זרימת דם.
בלוטת התריס לא מוגדלת, באונה הימנית נראתה קשרית 0.8 ס"מ עם הסתיידויות זעירות בתוכה וכן נראו בלוטות לימפה צוואריות בצוואר עליון דו"צ עד 2.7 ס"מ , חלקן עם מרכז שומני.
מיפוי בלוטת התריס
בשלב שני ביצענו מיפוי : קליטה דיופזית בבלוטה רושם לקשרית עם קליטת יתר מימין. להבנתי, גילו שהגוש הנראה לעין בצוואר אינו קשור לבלוטת התריס ולהמשך טיפול בו הופנינו לרופא אף אוזן גרון. בנוסף, שהקשרית שבתוך הבלוטה אינה בעייתית.
FNA
בשלב שלישי ביצענו ביופסיה משני הגושים זה שבצוואר וזה שבתוך הבלוטה:
FNA מגוש קשרית צווארית – תאי סקוואמוס וקראטין מתאים ל inclusion cyst
FNA  מקשרית בלוטת התריס מימין ריבוי לימפוציטים מעט תאים פוליקולרים וקולואיד, ללא תאים גידוליים.
במקביל במהלך החודשיים האחרונים ביצענו מספר בדיקות דם שתמיד העידו על 3FT ו4FT מוגברים:
3FT 10 פמול. ו4FT 29.3  עם TSH  2.6 תקין. נוגדנים TPO TG   שליליים.
שקיעת דם 11 תקינה, ספירת דם תקינה, כד"ל 8.4, נוגדנים ל CMV  ו EBV, IGG  חיובי, IGM   שלילי מעיד על זיהום בעבר.
כללי:
גובה 100.5 ס"מ אחוזון 60, משקל 17 ק"ג אחוזון 80, דופק בין 96 ל 118 במספר בדיקות, לחץ דם 64\94 . בריאה בדרך כלל. הריון תקין, נולדה בשבוע 40 במשקל 3900. אינה נוטלת תרופות.
היסטוריה משפחתית: עברנו כולנו בדיקות דם - אבא ושתי אחיות גדולות - תקין. אמא: אובחנה לאחר לידה ראשונה עם היפרתירודיזם טופלה כשנה במרקפטיזול ולאחר שנה פיתחה היפותירודיזם מאוזנת בכדורי אלטרוקסין 50 מק"ג.
בשלב הבא הרופא הפנה אונו לבדיקת MRI  ראש, מכוון להיפופיזה לשלילה של תהליך סלרי.
היות שהיא קטנטונת זו שוב בדיקה בהרדמה מלאה, והיות שאין לנו מושג כרגע מדוע אלו הן התוצאות ונאמר לנו שזהו מצב מאוד נדיר, בפרט בילדים, אני מחפשת רעיונות או עצות או הסבר כלשהוא לתופעה
קרוב לוודאי שבגיל זה מדובר ב- thyroid hormone resistance
08/08/14 07:47
35צפיות
זה מצב גנטי שנובע ממוטציה בקולטן להורמון התריס. ה-TR. נראה לי יותר סביר מנוכחות של גידול בהיפופיזה. האם האפשרות הזו הועלתה? האם יש עוד ילדים?
|*|פורום אכילת יתר ב|תפוז| אנשים|*|
06/08/14 11:16
3צפיות
|שמאל| סובל מהפרעות אכילה, אכילת יתר, או מהתמכרויות מזון?
פורום אכילת יתר הוא בית חם ומחבק לכל מי שרק מחליט שמעכשיו מבקש את חייו בחזרה.

אנו מזמינים אתכם לקבל טפיחה וחיבוק, לשאול ולייעץ, לשתף ולהשתתף.
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...
יוטירוקס ונשירתת שיער
06/08/14 00:57
53צפיות
הי,

אני כבר קרוב ל-2.7 שנים עם יוטירוקס.
בהתחלה סבלתי מנשירת שיער מטורפת, הלך לי יותר ממחצית מהשיער, נהיו לי מפרצים במיוחד בקדמת הראש, גירודים ושרפות בקרקפת וכל זאת למרות שהתאזנתי מאוד מהר עם הכדור, מההתחלה הייתי מאוזנת בצורה טובה (כל בדיקות הדם האחרות שללו כל סיבה לנשירת שיער), כמובן שחוויתי עוד תופעות לוואי, אך השיער היה הכי קשה וקריטי מבחינתי.
בעצתך דר. תורג'מן נשארתי עם הכדור ולא החלפתי אותו, היום לאחר שהחלפתי גם את השמפו שהתשמשתי בו לשמפו לתינוקות, עדיין השיער חלש ויבש אך הנשירה בפחות דרמטית ממה שהייתה, אך השיער ממש לא קרוב אפילו לחזור לעצמו ולצמוח בחזרה, מרגיש כאילו הוא ממשיך להיות דליל ויבש וגם הגבות.

בבדיקת בלוטת התריס האחרונה
TSH 1.8
T4 16
T3 3.9

תמיד ה-T3 שהבנתי שהוא ההורמון שאחראי לשיער "היפה" בטווח הנמוך של הסקאלה (3.5 זה המינימום), האם זאת הסיבה לכך שהשיער לא צומח? (בכתבות ומאמרים בחו"ל טוענים כי זאת הסיבה), הרופאה שלי כבר עשתה לי כל בדיקה אפשרית והכל יצא תקין.
מה אפשר לעשות כדי שתהיה המרה יותר טובה של T4 ל-T3 ואני אצליח להביא את ה-T3 לאמצע הסקאלה (דרך אגב, את הבדיקה אני תמיד מבצעת בבוקר לפני שאני נוטלת את הכדור.

תודה מראש
ההמרה מספקת
07/08/14 06:41
49צפיות
T3 תקין, והראיה גם ה-TSH תקין. הנשירה שלך לא מזה. יכול להיות שזה שווה בירו אנדקרויני אחר. לא לתת כזה אמון לכל דבר שאת קוראת באינטרנט. יש באינטרנט הרבה טוב וגם המון רע.
איזה סוג של ברור אנדוקריני נוסף?
07/08/14 08:29
35צפיות
מה צריך לבדוק?
האם לקבוע אליך תור נוסף, ביקרתי אצלך לפני קצת יותר משנה.

תודה!
איפה? במכבי?
08/08/14 06:53
32צפיות
נשירת שיער היא לפעמים ביטוי לעודף אנדרוגנים. אני בד״כ כוללת את הבירור הזה כשאישה פונה אלי עם תלונה זו. אז אם היית אצלי רוב הסיכוים שכבר ביקשתי את הבדיקות הנ״ל
לא שלחת אותי לבדיקות נוספות
09/08/14 11:10
20צפיות
אולי רופאת המשפחה עשתה לי את הבדיקה והגעתי עם התוצאות?
מה שם הבדיקה שבודקת רמת אדרוגנים בגוף?
בדקו לי רמת טוסטסטרון והיא הייתה מתחת לטווח.

תודה
בלוטה
05/08/14 21:24
134צפיות
שלום ד"ר תורגמן,
אני בת 54. לפני 9 שנים התחילה לי איספיקת-כליות כרוניית טובלואינטרסיסטיאלית בגלל תרופות נגד כאביים. ואחרי כמה שנים של ירידה כליתית התחיל גם לחץ-דם גבוה. הל"ד היה מאוזן טוב ונמוך תחת טיפול תרופתי במשך כמה שנים אבל לאחרונה נהיה גבוה ולכן החליפו לי את הטיפול התרופתי ללחץ דם.
לאחרונה עשיתי במקרה MRI של כל הבטן וראו שם  אדנרל מעובה מימין +שמאל. יותר מעובה בצד ימין ושזה נראה כמו מצב של היפרפלזיה של האדרנלים.
הבנתי שיש קשר בין הבלוטות ליתר ל"ד - האם תוכלי לומר לי בבקשה איזו בעיות באנדרנל גורמות לל"ד גבוה? (מלבד פאוכרומוציטומה הבנתי שיש עוד סוג/ים כמו מום מולד..)
בתודה רבה

אני לא יודעת אילו תרופות את מקבלת
07/08/14 06:38
50צפיות
יש מצב שבו היפרפזיה של האדרנל מלווה בהפרשת הורמון שמעלה אלדוסטרון, אבל זה סמנטי אם לחץ הדם שלך מאוזן כי אין לזה פתרון כירורגי.
 מצב אחר שיכול לגרום להיפרפרליזה של אדנרל (אם אין לך מחלת cushin'gs וכנראה שלא) זה non classical 21Ohase deficiency  קל לדעת זאת, אפשר למדוד 17OHprogesterone ועשות אבחנה. גם אם כן, זה לא דבר שדורש טיפול או מעקב. אבל לפחות ידעו למה האדנרלים מוגדלים. ואם זה לא זה ולא זה, זה כלום. רואים זאת לא מעט, וזה לא דורש לא בירור ולא מעקב.
כרגע אני מקבלת תרופות ליל"ד
08/08/14 17:36
27צפיות
תודה על התשובה :)
קיבלתי תרופות שונות ורבות מאוד באופן כרוני במשך השנים - האם יש תרופות/חומרים שיכולים לגרום להיפרפלזיה של האנדרנל(שהיא לא מולדת)?

לגבי קושינג
    עשיתי איסוף שתן:
   CORTISOL-U FREE 24h    תוצאה 133  טווח 38-208
  CORTISOL-U FREE SAMP  תוצאה  30 [לא מופיע טווח]

אחרי חודש נשלחתי לעשות 2 בדיקות דם יום-אחרי-יום -יום אחד קורטיזול ויום אחרי ACTH :יש לציין שבאחד הימים נתנו לי לקחת כדור מסויים בלילה שלפני (נראה לי לדיכוי..)
CORTISOL-BLOOD 260 nmol/L  [טווח 138-690]
יום אחרי בדיקת הקורטיזול נשלחתי עשיתי עוד בדיקה:
ACTH  קטן  מ1.11 [לא כתוב טווח]

האם זה שלילי לקושינג או משהו אחר או שיש לעשות המשך בירור?

תודה

לא זה ממש לא שלילית קושינג
12/08/14 06:40
19צפיות
את בטוחה שקבלת רק כדור אחד בלילה לפני בדיקת הקורטיזול למחרת? נהוג לתת 1 מ"ג שזה 2 כדורים של 0.5 מ"ג.
 התגבוה התקינה היא  דיכוי הקורטיזול  מתחת ל-50, שלך 260, ביחד עם ACT מדוכא, זה מדבר על קושינג אדרנלי. בנוכחות של הגדלת שני האדרנלים , וכמובן לא ראיתי את התמונה, זה מעלה אפשרות של macronodular hyperplasia. יש לזה אבחנה מבדלת וגם דרך בירור מסויימת. איפה את בבירור?
לקחתי 2 כדורים כזכור לי
12/08/14 20:50
14צפיות
נשלחתי לבדיקות בקופ"ח כי ביקשתי אחרי שחיפשתי בעצמי את מקור מחלותיי וכמובן עקבתי אחרי הפורום ממנו למדתי הרבה (יש לי מבנה גוף ופנים קלאסיים של קושינג לדעתי, שיעור-פנים, בעבר הפרעות בווסת שנים בלי וסת או ווסת עם דימומים רצופים ארוכים) לא נשלחתי לטיפול אנדוקרינולוגי כשהתקבלו התוצאות. אני כמובן מבינה עכשיו שאני צריכה..

עניין נוסף- כאשר עשיתי את הבדיקה בקופ"ח לא ידעו להדריך אותי מתי לקחת את הכדורים - ביום שלפני הבדיקה של הACTH או ביום שלפני הבדיקה של הקורטיזול. התקשרתי למחלקה אנדוקרינולוגית בבי"ח ושאלתי שם מי שענה לטלפון והדריכו אותי אבל אולי הדריכו לא נכון? את הכדורים לוקחים לפני הACTH  או הקורטיזול? אם הטעו אותי בטעות, יתכן והייתה לכך השפעה על התוצאה?

אשמח מאוד אם תוכלי לומר לי איזו דרך בירור קיימת (את שם הבדיקה או המבחן) שעושים כדי לעשות אבחנה מבדלת ולדעת אם אני כנראה בעצם סובלת מקושינג אדרנלי או macronodular hyperplasia
תודה!43
האם לעשות ניתוח?
05/08/14 17:10
64צפיות
אני כבן 31 אדם בריא ללא בעיה בתפקוד בלוטת התריס.
בשנת 2006 התגלה במקרה אצלי גוש בגרון.
לאחר שעשיתי ניקור FNA אצלכם (איכילוב) 
נקבע: במשטחים שהתקבלו מהניקור בבלוטת המגן אונה הימנית תחת אולטרסאונד
נראו קולואיד חופשי בחלקו סמיך, פוליקולים מורחבים שלמים קטנים, קבוצות רבות של תאים פוליקולארים רגילים ופעילים, חלקם בצורה מיקרופוליקולארית, תאי הורטל וגרעינים חשופים פזורים, הממצא מתאים לקשר אדנומטוטי.
באותו הזמן עשיתי במכון ממגורף בדיקת אולטרסאונד : 
בלוטת מגן - אונה ימינית - מוגדלת במידה קלה, בחלקה הקדמית התחתונה הודגמה קשרית אקוגנית לא הומוגנית בגודל 1.8*1.5 ס"מ, עם היפרמיה היקפית בדופלר צבע.
השבוע עשיתי בדיקת אולטרסאונד לאחר ש-6 שנים לא עשיתי כלום (במכון ממוגרף)
נקבע כי - באונה ימנית בגדול 2.4*2.9*4.4 ס"מ, מוגדלת , מרקמה אינו אחיד, עם גוש שולט, מוגדר היטב, במימדים 2.7*1.5 ס"מ, הטרוגני, מוצק, מכיל הסתיידויות זעירות ומעט התנזלויות עם זרימה היקפית ומרכזית ערה בהפעלת דופלר צבע.
קיבלתי היום הפניה ל-FNA חדש ,
לאחר ביצוע ה-FNA האם אתה ממליץ על הסרת הגוש?
או על המשך מעקב?
לא אתה, את, אבל כן
07/08/14 06:34
49צפיות
אמנם הממצא לא שינה את גודלו, נוספו בו סממנים יותר חשודים מבחינה אקוגרפית: זרימה מרכזית והסתיידויות עדינות. ואכן ה-FNA היה שפיר, אבל הייתי חוזרת על הבדיקה.
דר קרן, אשמח ליעוץ דחוף לפני טיפול ביוד רדיואקטיבי.
05/08/14 16:11
20צפיות
כיצה אוכל להגיע אלייך\להתקשר\לשלוח מייל?
שלחתי מייל לדר קרן. האם קיבלת?
05/08/14 21:51
15צפיות
דר,
שלחתי מייל לכתובת 'karent@tlvmc.gov.il' (שמצאתי באינטרנט). האם זה מייל נכון? האם קיבלת? מאד מעריכה את עזרתך ומוכנה להגיע למרפאתך בהקדם.
בברכה ותודה.

האם מישהו עשה טיפול ביוד רדיואקטיבי במקרה של יתר פעילות ?
05/08/14 16:06
17צפיות
מדובר במקרה של Graves
יוד גרייבס
05/08/14 19:31
20צפיות
קבלתי לאחרונה  טפול  ביוד,אין תופעות לוואי בכלל,כרגע מנסה להתאזן עם  כדורים,בברכה,גיל
גיל תודה על תשובתך, מאד אשמח אם אוכל להתייעץ עימך טלפונית.
05/08/14 21:47
12צפיות
אני מאד חוששת מטיפול ביוד מה גם שאיני בטוחה שזה הכרחי במקרה שלי. האם אתה צריך כרגע לקחת כדור אלקרוקסין? כלומר הפכת כעת לתת פעילות?
האם המינון שקיבלת נועד להשמיד את כל הבלוטה או חלקית? אשמח אם אוכל להתקשר אליך.
תודה רבה.
חשש יוד
05/08/14 23:02
19צפיות
מה  יש  לחשוש?אם  את  לא  בטוחה את  צריכה להחליף  רופא!שלא ידאיג אותך יוד,
אני  הפכתי לתת פעילות,הדופק ירד מ80 -90 ל50-60 , אני  מאמין שהבלוטה לא  פועלת,,,,,אין דפיקות לב הזעה וכו כרגע,
לוקח אלטרוקסין כל  יום,עדיין לא  מאוזן ,זה  לוקח  קצת  זמן עד  שאקבע  מינון קבוע  ומתאים,
לא  הרגשתי כלום מהטפול ביוד,זה  כמו  אקמול  שבולעים עם  מעט  מים,כלום,אם  זה  מה  שצריך,,,,
לדעתי זה  עדיף מטפול בכדורים במשך שנה  ויותר,אני לא הצלחתי עם כדורים לכן המשכתי ליוד,
מה  הסמפטומים מהם  את  סובלת ?בטח לא  סתם שלחו אותך ליוד,
מצטער אך מיותר טלפון מהחשש שאטעה אותך במשהו אפילו  בטעות,
וחשוב גם ששאר החברה פה  בפורום  יחכימו וילמדו פה  מתשובות  הרופאה ד"ר קרן ,שווה לך להמתין לה,,,,,

גיל, תודה על תשובתך
07/08/14 17:05
13צפיות
חליתי בגרייבס לפני שלוש שנים ונמצאתי אלרגית למרקפטיזול. אחרי שנה הצלחתי להתאזן בדרך טבעית. הייתי מאוזנת במשך שנה ואח"כ אימי נפטרה ושוב יצאתי מאיזון. מה שמוזר הוא שלמרות שיצאתי מאיזון, כלומר, T3 ו T4 גבוהים, אין לי תופעות לוואי. לא יורדת במשקל, דופק תקין ואני אפילו מצליחה לעשות ספורט. אומנם לא בשיא כוחי אך מרגישה טוב. אני היום מוטופלת אצל הומאופטית ורואים ירידה בפעילות.
למרות זאת, הרופא שלי ממליץ לי להוריד את הבלוטה. לא יודעת מה לעשות.
מה הנזקים המצטברים מיתר פעילות?
מדוע עדיף להפוך לתת פעילות?
באסף הרופא המליצו לי על יוד בכמות של 5 מיליקירי. האם זו כמת שמשמידה את הבלוטה?
אודה לתשובתך.
אני יכול להגיד לגבי עצמי
07/08/14 21:09
20צפיות
ועצמי  בלבד,
8 מילקירי לא  השפיעו  עלי ,כשניסו למתן את פעילות  הבלוטה, ולכן קבלתי  יוד   פעם   שניה לאחר  כמה  חדשים   במינון 18 ,וזה   חיסל  לי  את   פעילות  הבלוטה,כלומר נוצר  מצב   שאני   חייב   כדורי אלטרוקסין  כל  יום,וזה   ממש לא   נורא,,,,
יש פה  שיקול רופא מטפל  ומשקל  גוף,
אם  את מרגישה  טוב  ואין   תסמינים אז אני  לא   מבין למה   מטפלים  בך???הtsh תקין???
עדיף להפוך לתת פעילות  כשלא מצליחים להפטר מיתר פעילות ומהתסמינים של  יתר ,,,,,,
אין  פה שאלה  של   המלצה,,,,,,זה  נשמע  לא   רציני,,,,זה  לא  סרט חדש שיצא החודש,,,,,,
יתר  פעילות  לאורך זמן  אינו  מומלץ ואינו  בריא לטווח ארוך ולכן דרוש  טיפול,
משום מה  ד"ר  קרן לא   ענתה  לך,
אני  מניח בגלל שמה  ששאלת נשאל  פה  כבר   מליון פעם,,,,,
וממש אין  לך   ממה  להלחץ,,,,,
מחפשת אנדוקרינולוג מומחה בעל ניסיון רב ללכת ליעוץ דחוף. תודה
05/08/14 16:02
22צפיות
אשמח להמלצתכם המהירה.
בדיקת קורטיזול בחצות
05/08/14 09:09
39צפיות
לאחר ששתי בדיקות דיכוי של דקסמטזון יצאו לי לא תקינות , ביצעתי בדיקת קורטיזול בחצות. התוצאה 219 . האם היא תקינה?
התוצאה בטוחה?
07/08/14 06:29
36צפיות
זה לא 0.219?  או0.19. אם זה 0.219 זה לא תקין. אם זה 0.12 זה הגבול העליון אולי טיפונת מעליו, אבני כבר לא בטוחה. אנא בדוק/י שוב את המספר.
טווח הנורמה לפי מה שמופיע באתר כללית
07/08/14 09:41
30צפיות
הוא בין 690.0 - 138.0
וסליחה, התוצאה היא - 211.9 nmol/L
האם היא תקינה ?
סליחה לא שמתי לב שזו בדיקת דם
08/08/14 06:49
31צפיות
אני כל כך רגילה שבדיקת קורטיזול בחצות זו בדיקת רוק שלא הבנתי שזו בדיקת דם. איפה עשית בדיקת דם בחצות? על מנת שהבדיקה הזו תהיה תקיפה צריך שהיא לא תהיה כרוכה בדקירה, ובוודאי לא כרוכה בנסיעה למוקד עם כל הריגוש שמסביב. בדיקת קורטיזול בחצות צריכה להילקח בצורה רגועה. זה קביל אם לוקחים לאדם שישן או נח בביתו  באותו רגע. כעקרון הקורטיזול בחצות מגיע לשפל. ואם זה היה נלקח בצורה נכונה יכולתי לומר לך שזו תוצאה גבוהה. לדעתי בחצות זה לא צריך לעלות על  80-100. משהו כזה. בגלל כל הסייגים האלה נהוג לעשות בדיקת רוק. את בדיקת הרוק עושים בלי כל ההתרגשות שסביב בדיקת דם, ברוגע בביתו של הפציינט. בכלל לא ידעתי שמישהו עושה קורטיזול בדם בלילה בארץ. הקבוצה שמרבה לעשות את זה היא קבוצתו של פרופ׳  אשלי גרוסמן באנגליה, אבל הם נוהגים לאשפז את החולים לכמה ימים, מכניסים פרפר ודוגמים את הדם בלי שהחולה מרגיש בכך. הם מאד מאמינים בגישה הזו, אבל היא לא מציאותית ברוב המקומות בעולם. זה מה שאני יכולה להגיד לך. אז אם את רוצה תדעי שבמעבדה שלנו אפשר לעשות בדיקת רוק.
ולא שמתי לב שזה אחרי קושינג
08/08/14 07:37
27צפיות
לא שמתי לב שזה המשך לשאלות הקודמות. דווקא אחרי קושינג חשוב שאפשר יהיה לסמוך על הבדיקה. לא קראתי שוב בעיון, ואני לא זוכרת מה כתבת לגבי שאר הבדיקות. חסר ירדיה של קורטיזול בלילה הוא הסימן הראשון לחזרה. הוא מקדים חסר דיכוי עם דקסמטזון ועליה של קורטיזול בשתן
לכן אחרי שתי בדיקות לאחר דקסמטזון שהיו לא תקינות
08/08/14 07:39
27צפיות
אני חושבת שאין ברירה אלא לקבל את המשמעות כי יש חזרה של קושינג. הבעיה היא שבד״כ במצב הזה אין כלום בהדמיה. איפה את מטופלת?
כן זה המשך של השאלה הקודמת ..פשוט היא כבר נשארה בדף הקודם...
08/08/14 10:52
21צפיות
עשיתי בדיקת דם ב11 ורבע בלילה בערך , בטרם של הקופה.
בדקו לי גם פרולקטין ( שבתקופה של הקושינג היה גבוהה מאוד ! ) הוא היה תקין , אני חושבת 160 .
לאחר קושינג , עם גידול של 13 מ"מ ולאחר שלוש שנים של בדיקות תקינות לחלוטין .
מטופלת בכללית . מה את ממליצה לעשות כעת ? איסוף שתן ישקף משהו ?
ואני שוב מציינת ... ירדתי המון במשקל בשנה האחרונה בעקבות קיצור קיבה ויש לי המון בעיות באכילה , הקאות רבות ובחילות ....
תת פעילות התריס
04/08/14 19:19
37צפיות
בלוטת תריס אצלי בערכים של 5- ואני עם אלטרוקסןי. לאחרונה יש דלקת קשה באזניים וכאשר בדקתי במקרה את ערכי ה-tsh הוא עלה -20..היש מצב שהעליה הפתאומית קשורה  לדלקת החריפה בה לקיתי?
לא סביר
07/08/14 06:27
76צפיות
לפעמים אני רואה עליה של TSי אצל אנשים שלקחו אנטיביוטיקה תקופה. דלקת עצמה לא תעשה זאת. מתי הייתה הפעם האחרונה שנמדד ה-TSH. אולי מזמן היה כבר צורך להגביר מינון או לעבור ל-euthyrox
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום