לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר.
באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים.
אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:
-סוכרת
-שומני דם גבוהים
-יתר לחץ דם
-השמנת יתר
-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים
-הפרעות בתפקוד המיני
חוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה).

במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.

המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000
ל-9000 מטופלים.

וקצת על עצמי:
אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.

יחד איתכם ובשבילכם
דר´ קרן תורגמן
מומחית באנדוקרינולוגיה

נטילת אלטרוקסין ואוכל
06/04/14 19:28
52צפיות
היה לנו ויכוח היום , לי ולחברה לגבי נטילת האלטרוקסין, היאנטוענת שצריך לקחת אותה על בטן ריקה חצי שעה לפני האוכל ואז חובה לאכול , אני אומרת שיש לקחת באמת על בטן ריקה אבל לא חייבים לאכול לאחר חצי שעה או שעה ... אז מה נכון ? תודה!
º
ממש לא חייבים לאכול אחרי!
06/04/14 20:10
43צפיות
בלוטה משתוללת: לוח זמנים משוער?
06/04/14 05:06
76צפיות
לפני חצי שנה TSH=20, T4=9. תוך שלושה חודשים של טיפול באלטרוקסין במינון 50 מיקרוגרם ליום, עברתי להיפר. לפני שבועיים TSH קטן מ 0.01 (ככה היה כתוב בתוצאות הבדיקה)   T4 23.
נוגדנים לבלוטה 48 יחידות.
את האלטרוקסין הפסקתי לקחת לפני כמעט שלושה חודשים.
התור לאנדוקרינולוג יגיע בתוך כמה חודשים.
רציתי לדעת אם אפשר, עד כמה התנודות האלה יכולות להימשך? עד לאילו גבהים ה T4 יכול לעלות?
האם יש מאמר שיכול להסביר לי את הדברים גם במונחים של זמן? (אשמח להפנייה כי לא מצאתי בעצמי)
תחושות הפרפור של הלב כבר חלפו , וגם הרעד בידיים מתחיל להיחלש.
מצד שני יש לי רגעים של עצבנות גדולה ועם זאת תופעות של תת פעילות: קור,  עצירות, עייפות קשה , נוקשות וכאבי מפרקים וכו'. בדיקת הדם הבאה נועדה לעוד שבועיים מהיום.
אני בת 55. האם חלק מהתופעות שתיארתי הן בכלל של גיל המעבר ולא קשורות לבלוטה?
מה אני יכולה לעשות, לאכול, לשתות, על מנת להקל על התנודות והתסמינים?

תודה.
שכחתי פרטים נוספים
06/04/14 07:49
31צפיות
לפני שבועיים אובחנתי כחולת סוכרת (ממש גבולית, אין צורך באינסולין) והפסקתי צריכת סוכר.
מאז ירדתי חמישה ק"ג (אני בעודף משקל גדול מאוד) מן הסתם הודות לפעילות הייתר של הבלוטה.
לא יודעת אם הפרטים שהוספתי חשובים, אבל לייתר ביטחון
יכול להיות
06/04/14 08:42
63צפיות
שסבלת מדלקת בבלוטת התריס - תירואידיטיס, מצב זה חולף לרוב ספונטנית כשחלק מהמטופלים מפתחים בהמשך תת פעילות של בלוטת התריס. הייתי ממשיכה מעקב תפקודי תריס ומחליטה על טיפול בהתאם. ממליצה לבצע בדיקה חוזרת בעוד כחודש מהבדיקה הקודמת.
º
תודה!
06/04/14 10:25
7צפיות
dhea-s04
06/04/14 00:15
29צפיות
בבדיקת דם נמצא  dhea-s04 נמוך (1.1 )מה זה אומר (אני בן 64  )  
DHEA יורד עם הגיל
10/04/14 07:17
8צפיות
לא אומר הרבה בהכרח. למה נבדק?
נוגדנים
05/04/14 23:50
57צפיות
היי:
האם יש משמעות לערך של הנוגדנים לבלוטת התריס?
זה משנה אם זה 100 או 800? סתם זרקתי מספר.
זה לא משנה
06/04/14 08:44
54צפיות
מה שחשוב זה מצב תפקודי תריס ואם צריך לטפל. גם לא צריך לעקוב אחרי רמת הנוגדנים בהמשך.
אני לא יכולה לקחת אנטי אנדרוגנים אחרים
05/04/14 14:21
37צפיות
אנדרוקור גורם לי לבחילה קשה ועלייה במישקל ואני לא רוצה לקחת אנדרוקור אני מעונינת לקחת אנטי אנדרוגן בזריקה חודשית כדי ליפתור את בעיית הכדורים לישתות אותם כול יום אני יכולה לקחת דקפפטיל אבל במינון גדול לא במינון שנותנתים לחולי סרטן הערמונית  נגיד 3.75
ועוד דבר רציתי לציין שלא לקחתי אסטרוגן
05/04/14 14:55
20צפיות
כשהפסקתי לקחת אנטי אנדרוגן ורק לא מיזמן ליפני שבוע בערך חזרתי לקחת אסטרוגן את חושבת שאחרי שחזרתי לקחת אסטרוגן הבעיה של הטסטסרון תיפתר?
לא הבנתי את השאלה
10/04/14 07:20
9צפיות
מה הטעם בנטילת אנטי-אנדרוגן אם לא לוקחים גם אסטרוגן. את לא באמת מאמינה שתשיגי את מלוא האפקט רק מעיכוב פעילות הטסטוסטרון והפיכתו לאסטרוגן. צריך את שניהם אצל  אישה טרנסג'נדרית שלא עוברת כריתת אשכים. מציעה לך להיות מטופלת אצל צוות שמנוסה. הצוות הכי מנוסה בארף הוא במחלקה שלנו ברשותה של ד"ר יונה גרינמן. אני לא הולכת לתפרו לך פרוטוקול בפורום.
progesterone retard
04/04/14 23:22
53צפיות
אני עוברת שינוי מזכר לנקבה, ביקשתי מהרופאה הגניקולוגית שמטפלת בי שתוסיף לי זריקות שנקראות progesterone retard במינון של 500mg, פעם בשבוע. היא הסכימה, אך עדיין לא לקחתי אותן.
אני חושבת שהרופאה שמטפלת בי היא חסרת ניסיון לאור זה שהיא נותנת לי את כל מה שאני מבקשת ממנה.

האם פרוגסטרון רטארד (hydroxyprogesterone caproate), יכול לגרום לאוסטאופורוזיס? (אני שואלת היות ויש לי אוסטאופורוזיס).

כיצד ניתן לטפל באוסטאופורוזיס? אני נוטלת סידן וויטמין D ואסטרופם 4mg אבל בבדיקה שעשיתי החודש, שוב פעם יצאה שיש לי צפיפות עצם נמוכה. (-2.5).

תודה
את לא צריכה פרוגסטרון
05/04/14 08:31
28צפיות
ובעיקר את צריכה להיות בטיפול אצל מישהו מנוסה. לא לשחק עם הורמונים. אין לך מה לחשוש מאוסטאופורוזיס אם את מקבלת אסטרוגנים, אבל בבקשה ממך לעשות את הטיפול אצל מישהו שיודע. אם את גרה באזור המרכז מצעיה לך מאד לבוא למרפאה שלנו. יש צוות של כמה רופאים שלמדו כיצד לטפל באנשים טרנסג'נדרים מד"ר גרינמן שהיא הרופאה הכי מנוסה בארץ ללא ספק.
פרוגסטרון הוא הורמון שבא לתמוך בהריון, למיטב הבנתי זה לא מה שאת מחפשת כרגע, נכון? אז לא. את צריכה טיפול באסטרוגן ובאנטי-אנדרוגן, יש כל מיני דרכים לעשות זאת. נכון ש-אנדרוקור הוא גם פרוגסטרון, אבל הוא ניתן לא כפרוגסטרון אלא כאנטי-אנדרוגן יעיל מאד.
הריון והשימטו
04/04/14 19:50
31צפיות
היי

יש לי השימוטו- נוגדנים מעל 1000. אני נוטלת יוטירוקס וה-tsh מאוזן.
אני בת 30.
בעלי ואני בטיפולי פוריות ונכנסתי פעמיים להריון- שני ההריונות נפלו בשבוע 5.
אני יודעת שאין המלצה גורפת ליטול סטרואידים- אבל כן נטלתי (20 מ"ג למשך 3 ימים אחרי החזרת עוברים ואח"כ 10 מ"ג).
האם יש קשר בין הנוגדנים להפלות (ה-tsh מאוזן)?
האם הייתי צריכה מינון גבוה יותר?
תודה
לא ברור אם יש קשר
05/04/14 08:25
32צפיות
לא ישירות כנראה, אבל אולי עוד תופעות אוטו-אימוניות שמעודדות הפלה. עברת בירור  לגבי APLA  למשל?
בכל מקרה אם ה-TSH ביעד (קטן מ-2.5), הגברת מינון לא תשנה שום דבר  ורק יכולה להכניס אותך לטיפול יתר לא רצוי.  גלבי הסטרואידים, אני מאלה שבאמת חושבים שזה ניתן בלי כל בסיס  מדעי מוצק.
תודה ד"ר- אני אברר לגבי הבדיקה
05/04/14 12:36
15צפיות
שציינת. האם רופא משפחה יכול לתת הפניה לבדיקת דם של ה-APLA?
יש עוד בדיקות שכדאי לעשות?

מה הפתרון למחלות אוטואימוניות- איזה טיפול נותנים כדי למנוע הפלות?
מחפשת להשאיל דחוף גנוטרופין 12 מג ליומיים...
04/04/14 19:27
51צפיות
בני מקבל יומיום זריקות של גנוטרופין ונגשתי היום לבית מרקחת לרכוש הזריקות ונדהמתי שצריך לחדש את האישור,טופס 29 ג ,ובלי אישור חדש לא ניתן לרכוש.אני אסדיר זאת ביום א בבוקר,אלא שלא נותר לי חומר להזריק לו ואודה אם משהו יוכל להשאיל לי אמפולה של 12 מג ובראשון אחזיר לו.אשאיר עירבון או כל מה שתירצו כדי  להבטיח שאחזיר. אני ב=052-2257269
לא יקרה כלום
05/04/14 08:23
41צפיות
הוא לא מקבל את הטיפול להצלת חיים אלא לגדילה, לא יקרה כלום אם לא יקבל כמה ימים.
אוקיי.תודה רבה...
05/04/14 13:08
22צפיות
אני פשוט חששתי שהליך הגדילה אולי ישתבש אם נפסיק ליומיים-שלוש את הזריקות..
אסטרוגן
04/04/14 19:09
51צפיות
שלום לכן,
בת 28. בשנה האחרונה ירדתי בעזרת דיאטה מבוקרת כ-30 ק"ג.
מאז המחזור שלי משובש, דליל ולעיתים יותר מפעם בחודש.
הייתי אתמול אצל רופאת נשים שראתה באולטראסאונד רירית דקה.
היא אמרה שאין לה ספק שהבעיות הן תוצאה של הירידה במשקל (שהובילה למחסור באסטרוגן?) ושזה יסתדר מעצמו עם הזמן.
מה הקשר בין המשקל לאסטרוגן?
אשמח להסבר
תודה...
יש קשר אבל
05/04/14 08:20
39צפיות
ראשית השאלה כמה את שוקלת כעת? האם הירידה של 30 ק"ג הייתה מחוייבת המציאות?  לפני הירידה המחזור  היה סדיר? ירידה במשקל מהירה יכולה לשבש את המחזור. ירידה במשקל לא מהירה תוך הגעה למשקל שאיננו תת משקל, לא אמורה לגרום להפרעה כזו. יש מסה קריטית של שומן גוף שדרושה לתפקוד תקין של מערכת הרבייה, אבל אם לא הגעת לרזון קיצוני, קשה לי להאמין שזו הסיבה. עשו לך גם בדיקות מעבדה?
זה לא המצב
05/04/14 09:13
79צפיות
בוקר טוב ד"ר תורגמן,
מהסיבה הזו פניתי לפורום. אני לא שקטה עם התשובה של הרופאה...
הירידה במשקל היתה מחויבת המציאות, הייתי עם משקל גבוה מאד ועם לחץ דם גבוה. התזונה שלי הייתה גרועה.
כעת אני עדיין עם מעט עודף משקל, אבל הירידה המשמעותית במשקל איזנה את לחץ הדם, את השומנים בדם ולמעשה כעת כל בדיקות המעבדה תקינות.
עד הירידה במשקל המחזור היה סדיר לחלוטין ונורמלי לגמרי (כמו שעון שוויצרי).
בחודשים הראשונים לירידה שמתי לב לזה שהוא נהיה קצר יותר (גם במספר ימי הדימום וגם פרק הזמן שבין וסת לוסת). נגשתי לרופאת נשים שבדקה פרופיל הורמונלי שיצא תקין. עברו עוד מספר חודשים ובחודשים האחרונים המחזור עוד יותר השתבש... נהיה דליל ואקראי עד כדי כך שאינני יודעת מתי זה מחזור ומתי לא.
רופאת הנשים שלי עזבה את הקופה, אז חיפשתי רופאה חדשה. קבלתי המלצות חמות על אשת מקצוע מעולה והגעתי אליה השבוע.
סיפרתי לה על המחזור המשובש, היא שאלה אם פעם היה לי מחזור סדיר, אמרתי שכן עד לפני שנה, היא שאלה אם היה משהו לפני שנה וכשסיפרי על הירידה במשקל היא אמרה ב-99% שזה מה שמשבש את המחזור. היא שלחה אותי לאולטראסאונד וגינלי, ראו רירית רחם דקה מאד, חזרתי אליה והיא אמרה שבגדול הבדיקה תקינה חוץ מעובי הרירית שמסתדר עם החשד שלה לגבי הירידה באסטרוגן. היא לא שלחה אותי לבדיקות מעבדה. אמרה שזה יסתדר מעצמו... מה את מציעה לי לעשות?
תודה רבה רבה
חן
אשמח למענה
11/04/14 12:06
10צפיות
ההודעה עברה אחורה...
תודה וחג שמח!
לא עשית שום בירור מעבדתי?
11/04/14 23:15
13צפיות
ברור שצריך לברר זאת. לי קשה לקבל שאם לא הייתה ירידה מוגזמת ואת לא בתת משקל וזה נעשה בצורה מבוקרת, הסיבה לכל השיבוש הזה הוא הירידה במשקל. מצריך בירור מכוון: פרולקטין וכו'
טיפולי פוריות ללא בלוטת תריס
03/04/14 20:20
28צפיות
במצב של טיפולי פוריות הורמונליים לאחר כריתה מלאה של בלוטת התריס.
במידה וכדי לתזמן התחלת טיפול (בגלל פסח) הרופא יתן גלולות לתקופה קצרה של כ10 ימים ושלאחריהן הפסקה של כמה ימים והתחלת זריקות הורמונליות. האם זה ישבש את האיזון מחדש של מינון היוטירוקס, או שהיות וזה דיי ברצף זה לא משנה מבחינת האיזון? או שאפילו זה יכול להיות אולי יתרון כי תהיה כבר התיצבות על מינון היוטירוקס  הגבוה יותר?
מניסיון קודם, במינון של 1600 הTSH סביבות 0.2, ובמינון של 1800 עם גלולות הגיע ל2.7, לאחר הפסקת הגלולות ירידה למינון של 1600 והTSH ירד חזרה תוך שבועיים ל0.2.  (לא היה גירוי הורמונלי נוסף במקרה הזה)
במילים אחרות, האם מבחינת איזון הורמוני התריס עדיף להימנע מגלולות לפני התחלת הטיפול ההורמונלי ולאבד חודש, או שזה לא נורא?
תודה
מבחינת הצלחת הטיפול
05/04/14 08:06
22צפיות
אין משמעות לתנודות בין 0.2 ל-2.7, לא ניתן לתזמן את שינויי המינון כך שה-TSH יישאר אחיד לאורך כל שבלי הטיפול, העיקר לא לחרוג יותר מדי. אני לא יודעת מה יעד דיכוי ה-TSH שקבלת  אם רוצים לשמור אותך  בסביבות 0.2, אז כנראה שסביב הטיפול  הגברה ל-1800 לא מספקת אולי צריך עוד קצת. כמובן שי מקום לרדת עם הפסקת הטיפול, כמובן גם שאם בגמר הטיפול יהיה הריון, לא יהיה צורך בהפחתה חזרה של המינון.
בכל מקרה בטווח הזה שבין 0.2-2.7 לא צריך להיות קושי מיוחד לטיפול להצליח.,
תת תריסיות בהריון ונזק לעובר
03/04/14 10:05
64צפיות
היי ד"ר!
אני בשבוע ה12 להריון בת 37 (בעברי 2 הריונות תקינים ואחריהן כמה הפלות בשליש ה1 שלא קשרו את זה לבלוטת התריס)
בשבוע ה5 בצעתי בדיקות וה TSH יצא 3.52 - וT4 יצא קצת מתחת לנורמה( יצא 10.1 כשהנורמה 10.3) - הייתי אצל אנדורקינולוג שרשם לי אלטרוקסין 50.
בשבוע ה10 חזרתי על הבדיקה  יחד עם נוגדנים( אני חייבת לציין שלקחתי את התרופה לפני הבדיקה ויש ימים שאני שותה או אוכלת משהו קטן אחרי הכדור. ככה יוצא לי אבל עכשיו אני מקיפדה לא לאכול כלום לפחות במשך חצי שעה שעה)
T4 ויצא 15.3
T3- 4.45
הTSH יצא 2.760 וזה מעל ל2.5
ואין לי נוגדנים כלל נגד בלוטת התריס.
האנדוקרינולוג אמר שאני לא מאוזנת ואמר לי נוסף ל50 מ"ג לקחת עוד 50 מ"ג 3 פעמים בשבוע ככה שאגיע ל500 מ"ג בשבוע.
האמת שאני ממש חוששת שנגרם נזק לעובר מהתת תריסיות. האם 500 לשבוע זה בסדר ואולי צריך יותר?
האם בערכים כאלה יכול להגרם נזק לעובר?( בשבוע ה5 רמת הT4 הייתה טיפה נמוכה והTSH היה 3.6 ולפני שבועיים וחצי 2.7 וזה לא מומלץ)
אני ממש לחוצה עד לרמה שיש לי נדודי שינה בלילה.....
מה הסיכוי לנזק עוברי כי קראתי שזה יכול לגרום לפיגור שכלי
תודה!
מכזאת רמת TSH לא ייגרם פיגור שכלי
04/04/14 17:39
35צפיות
הסיבה העיקרית לשמור על TSH מאוזן אצלך היא לשמור על ההריון.
אחד הדברים שהכי חשובים לעובר שלך כרגע, הוא שאת תהיי רגועה ותגדלי אותו בכיף. אז בלי לחץ, עד כמה שאפשר. טוב?

ואגב, בינתיים נראה שהאנדוקרינולוג שלך נותן לך מינונים בסדר גמור.
שום נזק!!!!!
05/04/14 08:18
35צפיות
ממש לא לחשוש. ובהחלט קבלת מינון סביר והכל מבחינה זו  יהיה בסדר.
º
תודה רבה לכן. אני אנסה להרגע
06/04/14 10:24
3צפיות
u.s אונות בלוטת מגן
03/04/14 08:46
76צפיות
שלום!
ביצעתי הבדיקה להלן התוצאות, מכיוון שאני לחוצה אבקש לברר משמעותם.

אונה ימנית- בגודל 14X18 מ"מ הודגמו מספר קשריות חלקן ציסטיות עד 4 מ"מ וחלקן מעורבות עד 4 מ"מ.
אונה שמאלית- 25X27 מ"מ. מס' רב של קשריות הגדולה 17X15 מ"מ בעלת הדיות מעורבת היפואקוגנית והיפראקוגנית. קשרית 11 מ"מ עם הסתיידות גסה בתוכה.  בלוטות עד 16 מ"מ אובלית עם סינוס תקין לא חשודות.
בלי לחץ
04/04/14 17:37
48צפיות
יש לך כמה קשריות קטנות ואחת קצת יותר גדולה.
רוב הסיכויים שזה שומדבר, אבל אם הגעת עד לשלב הזה, כנראה שלא יהיה מנוס מלנקר את אחת או שתיים מהקשריות: את הגדולה ואת המסויידת.
בלוטת מגן
04/04/14 22:09
47צפיות
הניקור כואב? איזה פחד!
לא נורא
05/04/14 08:27
65צפיות
זה ניקור במחט דקה. אפשר למרוח אמלה על העור.
דווקא ההסתיידות הגסה בקשרי של 11 מ"מ לא חשודה כלל. נראתה גם בלוטת  לימפה לא חשודה. 90% סיכוי שזה לא ממאיר, את יכולה להירגע אבל שווה לעבור את הניקור.
ניקור בלוטת מגן
06/04/14 00:52
37צפיות
תודה מקרב לב!!!!!
שבוע 12 - tsh
02/04/14 21:30
40צפיות
שלום

אני עם תת-תריסיות בהריון שני, שבוע 12. במהלך כל השבועות האחרונים הייתי יחסית מאוזנת - tsh בסביבות 2. לפני כחודש האנדוק' שלי ביקשה להעלות את מינון האלתרוקסין (לוקחת אותו ולא יוטירקס) ל-1000 בשבוע כדי לרדת מתחת לערך של 2. עשיתי בדיקות כעת והערך עלה ל-3.46. איך יכול להיות? האם מינון גבוה יותר לא אמור להוריד את הערך? מרגישה קצת אבודה כאן וקצת בלחץ שזה יעשה נזק לעובר... האנדוק' תהיה זמינה רק בשבוע הבא.
אין ממה לחשוש
04/04/14 17:35
23צפיות
קודם כאל, בשבוע 12 לעובר יש כבר בלוטה משלו והוא מוגן. מה גם ש- 3.46 זה לא נורא גבוה.
לגבי הקפיצה ב- TSH - לעיתים קרובות עם העליה בגיל ההריון יש עליה ב- TSH. אם לא היית מעלה מינון, מן הסתם העליה היתה גדולה יותר.

את צריכה לעלות קצת במינון. זה יכול לחכות לאנדו שלך לשבוע הבא..
מסכימה עם שרון
05/04/14 08:16
24צפיות
כדי לשמור את ה-TSH בטווח הרצוי בהריון יש צורך בהגברת מינון בין 30-50% במהלך ההריון. כך שזה בהחלט יכול להיות שאפילו לאחר העלאה ראשונה של מינון יהיה צורך בהגברה נוספת.
º
תושה לשתיכן ! הרגעתן
06/04/14 20:38
2צפיות
כרוב קייל
02/04/14 19:45
79צפיות
ד״ר שלום :)מטופלת ביוטירקס 500 שבועי ואוהבת לשלב בסלט כרוב קייל האם הדבר בעייתי לבלוטה ? אשמח לתשובתך.  בתיה
שום בעיה, יש לך מתכון טוב?
05/04/14 08:02
66צפיות
הכנתי סלט קייל אתמול בערב לראשונה, לא יצא להיט. הכנתי זאת על בסיס מתכון שהופיע בחוברת שבאה עם הקייל. אכלתי קייל גם במסעדה לפני כחודש כשהייתי בארה"ב וגם לא הלהיב אותי. יש מתכון טוב שמצליח להתגבר על הקשיחות של זה?
בכל מקרה, אם את אוהבת, את יכולה לאכול את זה חופשי.
צ׳יפס מקייל . פריך וטעים
05/04/14 15:46
60צפיות

מתכון אמריקאי: Kale Crunch - צ'יפס קייל אפוי
• המרכיבים
מעט שמן זית לשימון התבנית
צרור קייל גדול, קצוץ, ללא גבעולים (כ½ ק"ג)
אפשרי: 2-3 כפות גבינת פרמזן מגוררת
• ההכנה
מחממים תנור ל180 מעלות.
מרפדים תבנית אפיה גדולה בנייר כסף, משמנים בשמן זית, מוסיפים את עלי הקייל, מפזרים אותם ברווח ככל האפשר
אופים כ-10 דקות, תוך ערבוב פעם-פעמיים.
מפזרים גבינת פרמזן ואופים 10-15 דקות נוספות, תוך ערבוב מדי פעם, עד לפריכות הרצויה.
הצ'יפסים ישמרו שבוע-שבועיים במיכל סגור. אין צורך בקירור.
טעים טעים !
תודה :) בקשר לקייל אני ...
07/04/14 00:12
39צפיות
חותכת רצועות דקות (ללא הגבעולים)סוחטת חצי לימון שמן זית ומעט מלח ועגבניות שרי חתוכות גס /נותנת לזה לעמוד מספר דקות ו...אוכלת בתיאבון (מצוין עם אורז עם בטטה :) ) שוב תודה וחג שמח  בתיה
רמת טסטוסטרון נמוכה
02/04/14 13:14
42צפיות
אני בן 18 ולאחרונה גיליתי חשק מיני נמוך וביקשתי מהרופא בדיקת דם כדי לבדוק את רמת הטסטוסטרון. בבדיקת דם נמצא שרמת הטסטוסטרון שלי היא 10 mmol/l וזה נחשב נמוך לפי מה שהבנתי בסקאלות ממוצעות של גילאים באינטרנט. (עשיתי את הבדיקת דם שאני קצת חולה אם זה יכול להשפיע) אין לי השמנת יתר - הגובה שלי 1.74 ומשקל בערך 67 ואני אשמח לייעוץ.
יכול להשפיע
05/04/14 08:00
22צפיות
אבל אני לא מאמינה שזאת הייתה הסיבה, מחלה יחסית רצינית יכולה להשפיע, קצת הצטננות אצל בחור צעיר לא אמורה לשנות. זה אכן לא ערך מפואר, וערך שמצדיק המשך בירור. צריך לחזור על כך עם השלמת בדיקה עם SHBG ן-free androgen index, צריך לבדוק LH, FSH ופרולקטין.
תחזור לפורום אחרי שאתה מקבל תוצאות. בסדר?
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום