בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר.
באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים.
אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:
-סוכרת
-שומני דם גבוהים
-יתר לחץ דם
-השמנת יתר
-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים
-הפרעות בתפקוד המיני
חוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה).

במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.

המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000
ל-9000 מטופלים.

וקצת על עצמי:
אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.

יחד איתכם ובשבילכם
דר´ קרן תורגמן
מומחית באנדוקרינולוגיה

שאלה
07/01/14 14:02
49צפיות
התחלנו בטיפול בהידרוקורטיזול שלוש פעמים ביום. ישנו חשד לCAH. אין עדיין אבחנה סופית. במכתב האחרון כתב הרופא כי אפשר שהבעיה לא קשורה לחסר באנזימי האדרנל.
אם כן, למישהי יש מושג למה כן זה עשוי להיות קשור?
בבדיקות החוזרות לאחר קבלת טיפול התוצאות נראות טוב יותר. עם זאת, פרופסור טיאוסנו סייג, כתב שאין עדות לבעיה בבדיקות סקר, וביקש להמשיך בבירור, שכולל בדיקה גנטית.
אשמח להתייחסות

מיטל
º
אז על בסיס מה התחילו טיפול?
10/01/14 20:08
10צפיות
תשובה
12/01/14 19:04
8צפיות
הבדיקות שנעשו הראו שאין ייצור מספיק של קורטיזול במצבי דחק. נוסף על כך, רמת 17 הידרוקסי גבוהה. על אף על פי שהבדיקות נעשו ללא מיצוי , הרופא שיער שיש בלוק חסימתי בייצור קורטיזול. על בסיס זה התחלנו טיפול, לפי המלצתו. בפגישה האחרונה אמר לנו שלא היה נותן טיפול קבוע אלא רק במצבי דחק, שהרי היא מייצרת מספיק קורטיזול ביום - יום.
אבל משום שלא רצה לדחוק אותנו לסיטואציה שבה אנו עוקבים אחריה בדריכות נתן לנו טיפול. זה מה שהוא אמר. במכתב שחרור ציין כי אין עדות לבעיה בבדיקות סקר ויכול להיות שהבעיה לא קשורה לאנזימי האדרנל. ביקש להמשיך בבירור.
מה דעתך?  
מיטל
º
???
13/01/14 20:35
2צפיות
לד"ר תורג'מן
16/01/14 21:47
3צפיות
ד"ר תורג'מן, אשמח לשמוע את דעתך על מה שסיפרתי. האם תוכלי להתייחס  ?
האם להפסיק לקחת אלתרוקסין?
07/01/14 10:24
84צפיות
אני שבועיים אחרי ניתוח להסרת בלוטת התריס, הגידול התברר כסרטני ולכן קבעתי תור לאונקולוג עוד שבועיים  וחצי. מהניתוח אני לוקחת אלטרוקסין, רציתי לשאול אם אני יש מה להפסיק לקחת בינתיים את הכדור? מכיוון שחשוב לי לעבור את הטיפול ביוד כמה שיותר מהר. בערך כמה זמן לוקח מאז שנפגשים עם אונקולוג ועד שעושים את הטיפול ביוד?
שלום אורית
08/01/14 09:47
69צפיות
לאחר כריתת בלוטת תריס מלאה יש צורך במיפוי קליטה של בלוטת תריס - בדיקה שבעזרתה רואים אם נשארה שארית ומה גודלה. הדבר חשוב לפני קבלת יוד כי במקרה של שארית גדולה היוד יתרכז בשארית עצמה והטיפול לא יהיה מספיק אפקטיבי. מסיבה זו נהוג כשבוע - 10 ימים לאחר הניתוח לבצע מיפוי קליטה. לצורך ביצוע הבדיקה המטופל צריך להיות ללא טיפול באלטרוקסין.
לגבי פרק הזמן בין הפגישה עם אונקולוג לטיפול ביוד זה תלוי בתורים באותו מוסד שבו את מטופלת והצורך בבידוד בביה"ח או באופן אמבולטורי.
הקרנות לאחר ניתוח
06/01/14 18:34
74צפיות
שלום.
אני אחרי ניתוח מורכב בקנה הנשימה קיצור 3 טבעות מתחת למיתרים( עקב גידול שחדר לתוכו)
הגידול היה גרורה של גידול פפילרי בבלוטת התריס שהוסרה עם גרורות ללימפות ולאזור הושט לפני שנתיים ואז לא עשו לי הקרנות אלא שני טיפולים ביוד שלא צלחו.
כרגע הכוונה להקרין 35 הקרנות לצואר.
הניתוח היה לפני כחודשיים ועדיין יש קושי בבליעה.
השאלה שלי האם כדאי לחכות שהמקום יחלים או להתחיל הקרנות בעוד 3 שבועות(10 שבועות מיום הניתוח)
תודה.
הקרנות ממתי המחלה ?
06/01/14 22:45
52צפיות
מתי היה הניתוח לכריתה של הבלוטה.

זאת לא שאלה לכאן
10/01/14 20:07
28צפיות
אין לי ספק שהאונקולוגים שמטפלים בך ערים  למגבלות האפשריות עקב הניתוח, ולצורך בהחלמה של מקום הניתוח.
זה לא מקרה שכיח כפי שאתה יכול לשער. יש לי פציינט אחד שעבר לפני כחצי שנה ניתוח דומה , הוא נסע ל-Memorial Sloan Ketering בשביל זה, ואחרי זה באמת קבל גם קרינה וגם כמותרפיה (אדריאמיצין) שמגבירה את הרגישות לקרינה. הטיפול היה זמן לא ארוך מדי אחרי הניתוח, אבל זה לא היה בדיוק אותו ניתוח.
איפה אתה בטיפול? אגב, הפציינט שלי כרגע בסדר, התירוגלובולין שלו לא גבוה במיוחד נדמה לי 30, הבעיה היחידה היא בקול שלא חזר לקדמותו, ומדובר במרצה כך שזה לא דבר של מה בכך.
בבקשה את עזרתכם
05/01/14 22:42
132צפיות
קודם כל תודה על ההתיחסות ומאד מקווה שעיניני ביתך יסתדרו במהירות ובצורה הטובה ביותר...

בשנה האחרונה היו המון אירועי "אין העברה במשאבה" לאחר המון בירורים ובין היתר החלפת משאבה כמה פעמים החלפת כלסוגי המחטים..

נמצאה קרישות יתר כסיבה כנראה לכל הסתימות...

הבעיה שכרגע המשאבה לא עובדת בכלל משבת[מודה נכנעתי לכל הצפצופים והוצאתי לה את הבטריות] ואני ממש לא מסתדרת עם הזריקות [ולא אני לא מפונקת] אבל הזריקות שורפות לי בבטן עד הנשמה ניסיתי להזריק באטיות כל כמה רגעים כמה יח חוץ מזה שזה באמת תעסוקה לכל היום ולא הגיוני זה לא מביא לשום שיפור..

רוב היום הערכים סביב 400 פלוס עם קטונים כמובן..ושאר בישין...שבוע שעבר ביום ראשון נבדקתי במיון [שגם זה היה סיוט 4 רופאים ו2 אחיות ניסו להכניס לי ונפלון ללא הצלחה..]לאחר שכל היד התנפחה הם נכנעו והגיעו עם צנתר פמוראלי רק שכאן אני נלחצתי ואחרי שיחה בהולה עם הרופא שלי והוא עם המיון נמצא דרך נוספת לבדיקה והיא יצאה למזלי תקינה..

אני משתדלת לשתות המון [במילא הצמא מכניע אותי] אבל בגדול שום דבר לא באמת משתנה..

בבקשה תעזרו לי וסליחה על האורך..אני חייבת איך שהוא לצאת מהמצב שתמיד אצלי  הכל מסתבך..

תודה על הכל
מיכל
ד"ר תורגמן אני זקוקה נואשות
07/01/14 12:28
88צפיות
לעזרתך...סליחה מראש.

בביקור היום אצל האינדקרינולוג.בגלל בלגן המשאבה.

נוכח עוד רופא [שידוע לי שהוא רופא משפחה] ואז בלי הודעה מוקדמת.אמר הרופא שלי למיכל יש קרוב לודאי טייפ 1? אך לא בטוח.

האמת הייתי קצת המוממה קודם כל אם אתה לא בטוח איפה ההית שנה וחצי? ויותר חשוב למה אני סובלת לחינם את המשאבה הזו?

דיפדפתי אחרוה בבדיקות מכבי ששלחת אותי את לפני קרוב ל7 שנים בבדיקת GAD Ab  הערך שיצא הוא 36 כשצריך להיות בין   0-1 לפי קריאה בנתונים הערך מצביע על טייפ 1 או סכרת נעורים..

יכול להיות שהמצב השתנה?

בבקשה את תגובתך

ושוב סליחה על ריבוי השאלות לאחרונה
מיכל
תודה בכל מקרה
07/01/14 23:42
44צפיות
שלחתי גם לרופא סמס עם הבדיקה הנ"ל והוא חזר אלי ..

שלא הבנתי נכון...

אני באמת מעריכה מאד את העזרה ממנו רק שבשלל הבעיות ההיתי בטוחה שהשמיעה תקינה ומתברר שלא

כרגע נמצאה "מתנה " חדשה בשם גסטרופארזיס...אז עכשיו יש גסטרוסקופיה בהרדמה ועוד בדיקות בקיצור לרגע לא משעמם..

תודה על העזרה,
מיכל
מה פתאום? חד משמעית טייפ1
07/01/14 23:42
82צפיות
מה עוד צריך? נוגדנים, מכלול של מחלות אוטו-אימוניות אחרות: השימוטו, מיאסטניה גראביס. מה עוד???
תודה רבה
08/01/14 00:21
41צפיות
אולי  חיכו למתנה החדשה שבבדיקה גסטרופרזיס..

שמקריאה באינטרט הבנתי שגם היא מתאימה יותר לטייפ 1..

האמת שזה אולי טיפשי להגיד את זה אבל כבר לא אכפת לי מה ימצאו העיקר..שהבחילות האלה יתחילו להתמתן...

שוב תודה על הכל

מיכל
תוצאות בדיקות דם
05/01/14 16:30
73צפיות
עד מתי תקפות תוצאות בדיקות הדם?

תודה מראש
º
בדיקות דם של מה?
05/01/14 17:27
25צפיות
בדיקות דם
05/01/14 17:37
63צפיות
הורמונליות, איסוף שתן לסידן וכלליות.

תודה רבה
השאלה האם קיימת בעיה
10/01/14 20:02
21צפיות
והאם הבדיקות תקינות או לא.
בדיקות דם
05/01/14 11:42
67צפיות
ד"ר תורגמן שלום,

אני נוטלת מרסילון, לפני כ- 4 חודשים עשיתי בדיקות דם ויצא TSH=6.21 T4=14.4,  ברצוני לעשות בדיקת דם נוספת האם כדאי לי להפסיק את המרסילון ואז לעשות בדיקת דם כי הבנתי שיש קשר בין ה-2?

האם ידוע על תת פעילות בלוטת התריס?
05/01/14 17:29
38צפיות
האם את מטופלת במשהו חוץ מאשר הגלולות?

בעקרון, אם את צריכה את הגלולות, אין צורך שתפסיקי. רמה כזאת של TSH אינה משמעותית לחייך, אלא אם יש תינוק בדרך.
אז כשתרצי להכנס להריון - בהחלט כדאי שתקחי בדיקה כשאת מפסיקה את הגלולות...
º
לא
07/01/14 11:28
7צפיות
שאלה לגבי בדיקת דם ולקיחת יותרוקס
05/01/14 06:42
66צפיות
אני הבוקר הלכתי לעשות בדיקת דם ל tsh,t3,t4- ושכחתי שלא כדאי לקחת את ביותרוקס לפני הבדיקה ולקחתי  .
כמה זה יכול להשפיע לי על הבדיקה ? אני כרגע בשבועות הראשונים של ההריון שבו יצאתי לגמרי מאיזון של הtsh
תודה
לא מאד קריטי
05/01/14 17:29
48צפיות
זה ישפיע על T4 אבל לא על TSH, שזה מה שחשוב בהריון.
עניתי וחזרתי אחרוה עד עמוד 3
04/01/14 13:02
50צפיות
אולי פספסתי משהו אז אנא הסבו את שתומת הלב שלי.
לא הייתי בפורום, מתחילה לענות
04/01/14 11:53
52צפיות
סליחה אבל כפי שחלקכם יודעים, אני טרודה בעניינים רפואיים משפחתיים שהרחיקו אותי מהפורום השבוע. אני מנסה לחזור לתלם.
ההיפופיזה
03/01/14 23:52
61צפיות
שלום

כמה שלות ברשותך,על-מנת שאבין את הנושא.
לפני 5 שנים כריתת בלוטת תריס בעקבות פפילרי+2 טיפולי יוד רדיואקטיביץ
כעת התגלה כי רמות פרולקטין גבוהה 900 במקום 600

MRI של ההיפופיזה:
תהליך בעל האדרה דיפרניצאלית בהיפופיזה מימין 8*11 מ"מ
מתאים למארקואדנומה קטנה ללא לחץ כיאזמתי או חדירה לסינוס קברנזי מימיןץ
התהליך גדל משמעותית ביחס לבדיקה מלפני 3 שניםץ
הסינוסים הקוורנוזיים סימטרייםץ
עמדת הגבעול ההיפופיזה והכיזמה תקינים.
סיכום:תהליך היפופיזרי מימין מתאים למאקרואדנומה ללא לחץ כיאזמתי שצמח ביחס לבדיקה מלפני 3 שנים:
שאלות:
1 האם יש קשר בין סרטן בלוטת תריס פפילרי לגידול בהיפופיזה?
2 מבדיקת דם מתברר כי הגידול בהיפופיזה לא מפריש הורמונים
3 מה ההבדל בין גידול בהיפופיזה שמפריש הורמונים לבין גידול שלא מפריש הורמונים?
4 האם זהו גידול שפיר או סרטני?
5האם הדוסטינאק יכווץ את הגידול?
6האם הדוסטינאק ייפגע במנגנון הטבעי של המחזור החודשי ?
שהרי המחזור החודשי אצלי עובד כמו שעון שווצרי כל חודש.(ללא שום כדור)

תודה רבה וסליחה על המגילה הארוכה...
אלה
ו
זו כנראה לא אדנומה שמפרישה פרולקטין
04/01/14 12:48
45צפיות
מדובר במאקרו-אדנומה (מעל 1 ס"מ) ולכן אם זה היה מפריש פרולקטין היה צפוי שרמת הפרולקטין תהיה גבוהה מכך.
זה כנראה גידול שלא מפריש שפושט מעלה באופן משני את הפורלקטין. הדוסטינקס יורדי את הפרולקטין, יתכן וגם ישפיע על הגודל. השאלה, אם זה גידול שגדל יחסית מהר, למה לא להסיר אותו?
זה לא קשור לסרטן התריס. זה שפיר.
אם המחזור שלך לא נפגע לעלייה קלה זו של פרולקטין, אז בוודאי שלא ייפגע מהדוסטינקס, אבל שוב מציעה לך להתייעץ לגבי אפשרות של ניתוח
לדר תורגמן-בהמשך לתשובתך
04/01/14 15:35
42צפיות
שאלה נוספת:

במידה ודוסטינק יכווץ ויקטין את גודל הגידול,האם יהיה אפשר לחיות
כך ללא ניתוח?רק עם מעקבים?
אני ממש לא מעוניינת בניתוח...
º
מקפיצה את השאלה לדר תורגמן666
05/01/14 17:58
22צפיות
º
מקפיצה שאלה לדר תורגמן
07/01/14 20:42
9צפיות
º
מקפיצה השאלה לדר תורגמן97
07/01/14 20:44
7צפיות
בהחלט כן
10/01/14 20:00
14צפיות
אני כבר לא זוכרת את כל מה שכתבתנו, וסליחה על העיכוב, אבל אם זה פרולקטינומה, ושוב לא לגמרי בטוחה עדיין, אז הטיפול הוא בראש ובראשונה תרופתי. לעומת זאת, אם זו לא פרוקלטינומה, ואם היא מתכווצת תחת טיפול בדוסטינקס, גם סביר להשאיר אותך עם טיפול תרופתי. למרות שהסיכוי להירפא  מאדנומה כזו עם ניתוח הוא גבוה מאד, ואז, במידה ולא מדובר בפרולקטינומה, שווה לשקול ניתוח כי זה פוטר מהצורך בטיפול  תרופתי לאורך זמן.
אולטראסאוד לשחלות פוליצסטיות
03/01/14 16:29
50צפיות
צריך לעשות את זה בזמן מסיום? - לפני/אחרי/בזמן מחזור?

תודה!
לא משנה וגם לא חובה לקביעת אבחנה
04/01/14 12:44
50צפיות
אפשר לעשות בכל שלב
º
מה חובה לקביעת אבחנה?
04/01/14 16:19
15צפיות
נוגדנים לבלוטת התריס
03/01/14 12:43
59צפיות
שלום,
אני סובלת מהשימוטו ויש לי נוגדנים לבלוטה - ערך של 1,000.
האם זה משנה מהו ההערך של הנוגדנים? האם יש השפעה שונה למי שיש למשל ערך של 100 לעומת ערך של 1000?
ממש לא משנה
03/01/14 16:53
39צפיות
משנה רק אם יש או אין.
אוקיי תודה- אז מה זה בעצם אומר שיש נוגדנים?
03/01/14 16:56
36צפיות
מה ההשפעה של זה?
º
זה קובע את האבחנה
04/01/14 12:44
27צפיות
סידן גבוה בשתן
03/01/14 10:53
53צפיות
האם התרופה   alkasolve  במינון של כדור אחד ביום יכולה לגרום לירידת רמת הסידן  בשתן?   תודה,   א.ה
לא זה לא משפיע על הפרשת הסידן
04/01/14 12:43
28צפיות
זה משנה את ה-PH של השתן ל פחות חומצי כך שחלק מהגבישים ששוקעים בשתן חומצי לא יוכלו לשוקע, זה נכון לגבי חומצה אורית וציסטין, לא ממש קשור להפרשת סידן
תרופת יוטירוקס 100מק"ג
03/01/14 00:36
51צפיות
אני אחרי ניתוח של קיצור קיבה ועליתי במשך שנה 10 קילו וזה בשנה הראשונה של הניתוח ואני לוקחת יוטירוקס במינו של 100מק"ג כל יום כדור על הבוקר אבל זה לא עוזר האם התרופה הזו משמינה
º
ממש לא
04/01/14 12:37
22צפיות
העמסת סוכר 100
02/01/14 19:05
64צפיות
ד"ר שלום,

לאחר שבדיקת 50 בהעמסת סוכר יצאה 152 (גבול עליון 140) נשלחתי להעמסה של מאה
כרגע בהריון ראשון, בת 33 שבוע 25+ 5
יצאה לי תוצאה חריגה אחת:
בצום 86 גבול עליון 95
לאחר שעה 186 גבול עליון 180
לאחר 120 דק 132 גבול עליון 155
לאחר 180דק 110 גבול עליון 140
חשוב לי לציין כי אני בעלת עודף משקל ובלי קשר אני מטופלת אצל דיאטנית של קופת החולים לפני ובמהלך ההריון , עד כה עליתי רק 6 קילו כי אני ממש שומרת ובמעקב צמוד.
יש ערך אחד גבוה, האם זה מראה על סכרת הריון? איך ממשיכים מכאן?
תודה רבה
לא
04/01/14 12:37
29צפיות
עם ערך אחד לא מאבחנים. אבל לא יזיק להמשיך במעקב ולהתמיד בהנחיות התזונתיות.  היום קצת השתנתה הגישה, וממליצים על  העמסה  אחת של 75, ולא על גישה בת 2 שלבים. אבל אין על כך הסכמה רחבה עדיים. בכל מקרה בצום הערך שלך תקין.
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום