לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר.
באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים.
אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:
-סוכרת
-שומני דם גבוהים
-יתר לחץ דם
-השמנת יתר
-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים
-הפרעות בתפקוד המיני
חוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה).

במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.

המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000
ל-9000 מטופלים.

וקצת על עצמי:
אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.

יחד איתכם ובשבילכם
דר´ קרן תורגמן
מומחית באנדוקרינולוגיה

TSH והקשר לפוריות
10/09/14 18:41
38צפיות
שלום,
אני מנסה כבר הרבה זמן להיכנס להריון, ערך ה-TSH שלי הוא סביב 3.8 (באופן עקבי כבר מספר שנים, בדיקה אחרונה לפני חצי שנה)
הבנתי שבשביל הריון צריך פחות מ-2.5.
השאלה האם זה נכון שהערך שלי עלול למנוע הריון? ואם כן איך מטפלים?
האם צריך לקבוע תור לרופא אנדוקרינולוג? ולתור מן הסתם רצוי להגיע עם בדיקות מעודכנות של TSH (ואולי בדיקות נוספות?) ממי לוקחים הפניה לבדיקות הדם הללו, האם רופא משפחה או רופא הפוריות? והאם צריך הפניה לאנדוקרינולוג?
תודה רבה
לא הבנת נכון
10/09/14 19:52
41צפיות
הערך שלך תקין, אלא שבהריון ממליצים לשמור על רמה נמוכה יותר כדי לשמור על העובר.
הערך הזה לא אמור למנוע ממך להכנס להריון.
אה, נהדר, תודה
10/09/14 20:16
29צפיות
ואין צורך לבצע גם את הבדיקות T3 ו-T4 ?
מטריד אותי קצת שראיתי מאמרים באינטרנט על כך שערך מעל 2.5 מקושר לאי פוריות,
איך זה שאצלכם הרופאים כל אחד חושב אחר?

בכל מקרה הרגעת אותי, ותודה
אני רוצה לראות מאמר כזה, בבקשה
11/09/14 09:26
30צפיות
שמקשר ערכים כ"כ נמוכים של TSH עם אי פוריות.
מעניין אותי לקרוא מי חושב ככה ולמה.

בלוטת התריס אחרי החזרת עוברים בטיפול פוריות
10/09/14 07:47
33צפיות
אני אובדת עצות ורוצה לתלוש שיער כבר. ב- 19.8 TSH תקין, 1.04.
ב- 31.8 שאיבה, זה טיפול חמישי אחרי 2 הפלות רצופות  ,
ב- 2.9 החזרה אחת ו5.9 עוד החזרה. 
אתמול, 9.9. בבדיקת TSH יצא 4.9 . FT4 תקין 12.2.
הרופא אומר לחזור על הבדיקה אחת לחודש, והנה תוך שבועיים הכל מתהפך.
יש לי תור רק מחר. 
אני מבינה שיכול להיות שזה קשור לקלקסן שהתחלתי הפעם?
מה הסיכוי שהסבב הזה יצליח?
תודה...
קודם כל בלי לחץ
10/09/14 09:26
25צפיות
חבל על השערות שלך...
TSH כזה קשור בד"כ לטיפולים ההורמונליים, וגם הקלקסן יכול להשפיע.
זאת לא רמה כל כך גבוהה שעלולה לסכן הריון.
חכי בסבלנות לתור שלך מחר. אני בטוחה שתקבלתי את כל התשובות.
º
תודה רבה
10/09/14 09:57
7צפיות
תשובות איסוף שתן - התייעצות
09/09/14 20:36
26צפיות

אני בת 36, בהריון שבוע 33, עם אוסטאופורוזיס, מזריקה קלקסן, סוכרת לא מאוזנת עדיין ואני עם 30 יחידות אינסולין,
כרגע קיבלת תשובות לבדיקות ויצא :

1. סידן באיסוף - 810 שהכי גבוה זה 250
2. חלבון באיסוף - 242 שהכי גבוה זה 150
3. Creatinine Clearence Test - 210 - כשהכי גבוה זה 125.

מה זה אומר? תודה רבה!

או שתחכי שבועיים שדר' תורגמן תחזור
10/09/14 09:23
27צפיות
או שתלכי בזמן הזה לראות רופא בשר ודם.
יש כאן כמה ענינים שדורשים התיחסות:
א. סידן גבוה בשתן יכול להעיד על בעיות במשק סידן בגוף, וגם על סיכון להווצרות אבנים. (למרות שיתכן שיש קשר להריון. חשוב לראות את רמת הסידן ביחס לרמת הקראטינין. היחס צריך להיות, אם אני זוכרת נכון, לא יותר מ- 0.2 בין סידן לקראטינין בשתן)
ב. חלבון גבוה יכול להיות בעייתי בהריון

קראטינין קלירנס גבוה זה אופייני להריון, אבל אני לא יודעת לומר לך אם יש גבול עליון של נורמה.
שרון צודקת
25/09/14 13:56
2צפיות
אני לא כל כך רואה את ההצדקה לכל הבירור הזה בהריון. בהריון הכל משתנה.
 נושא החלבון בשתן הוא יחסית בעל משמעות, למרות שזו לא כמות גדולה במיוחד. את בת 36, עם מספר בעיות בהריון כמו סוכרת. חשוב לאזן אותה, וחושב לעקוב אחרי לחץ הדם. את נושא בירור משק הסידן הייתי משאריה  עד לאחר הלידה.
FT4 וקלקסן
09/09/14 19:03
28צפיות
ללא בלוטת תריס ובטיפולי פוריות, מזריקה גם קלקסן.
כרגע 3 ימים לאחר החזרת מוקפאים ללא גירוי הורמונלי, ולוקחת רק פרוגסטרון לתמיכה.
לעומת בדיקה קודמת מלפני שבוע, גם הTSH וגם הFT4 עלו, לעומתם FT3 ירד.
מקריאה הבנתי שגם לפרוגסטרון יכולה להיות השפעה, אבל בעיקר לקלקסן שמעלה את רמת הFT4.
 FT4 יצא גבוה מהנורמה (21.5) וזה מעלה סיכון להפלות לכן אני מודאגת.
אם אני מבינה נכון, למישהו עם בלוטת תריס מתפקדת העליה הזו בFT4 בגלל הקלקסן היא ארטיפקט זמני, אבל במקרה של תלות מוחלטת בתירוקסין חיצוני זה בעצם הרמות האמיתיות שצריך להתיחס אליהן?

אולי פשוט תרדי קצת במינון תירוקסין?
10/09/14 09:18
17צפיות
אני מניחה שתקחי קלקסן כל ההריון, אז תהיי תחת השפעת קלקסן כל הזמן.
פשוט תתאימי את רמת התירוקסין שלך לטיפול בקלקסן.
רופאי הפוריות שלך לא אמרו לך שומדבר בנושא?
אני הייתי מתייעצת איתם בלבד. אני בטוחה שאת לא המטופלת הראשונה עם השילוב הזה.

או שתחכי למנהלת הפורום שתחזור בעוד כשבועיים.
אני אמנם רופאה, אבל לא אנדוקרינולוגית.

המשך
12/09/14 00:16
7צפיות
תודה על התשובה.
מה שמוזר זה שגם רמת הTSH בעליה. אומנם זמן התגובה של הTSH איטי יותר, אבל אין לזה הסבר מבחינת רמות T4 שנבדקו שבוע שבועיים אחורה.
האם רמות אסטרוגן בביוץ טבעי ללא גירוי הורמונלי יכולות לגרום לעליה משמעותית ברמת הTSH במצב שאין בלוטת תריס שמאזנת?

למיטב ידיעתי ביוץ טבעי לא אמור לשנות רמות TSH
12/09/14 11:47
14צפיות
אבל קלקסן יכול לעיתים לגרום לשינויים.

והאמת היא, שבשביל הסברים חכמים הייתי מחכה שדר' תורגמן תחזור.
זה מעבר לידע שלי...
אני יכולה לחטט בספרות מקצועית, אבל עדיף שתקבלי מידע מוסמך ממי שבאמת יודעת.
המשך
14/09/14 01:16
7צפיות
שוב תודה.
הבעייה ש"אין לי את הזמן" מבחינת החלטות לחכות לד"ר תורגמן....  
הייתי בינתיים אצל האנדו שמתיחסת לFT4 בתור רמה אמיתית בדם ולא ארטיפקט ולכן רוצה להוריד לי משמעותית מינון יותירוקס, גם ב"מחיר" של TSH גבוה מידיי להריון.
מקריאת מאמרים לא ברור לי שזה אכן לא ארטיפקט במבחנה ושהרמה בדם באמת לא תקינה.
לאור זה שחזרתי על הבדיקות בהפרש של יום כדי לוודא שזו לא טעות במעבדה, והTSH המשיך לעלות, אני פשוט אחזור שוב מחר על הבדיקות.
בהנחה שהTSH יעלה משמעותית, זה הרי אומר שהגוף לא רואה את העליה בFT4. זה הרי לא הגיוני שרמת FT4 תהיה גבוהה מהנורמה והTSH ימשיך לעלות.
יאוש...
º
האנדו יודעת שאת לוקחת קלקסן שמעלה רמת FT4?
14/09/14 09:58
6צפיות
המשך
14/09/14 18:13
10צפיות
כן, היא יודעת....
היא מתיחסת לזה בתור הרמה האמיתית בדם, ועד כמה שאני הבנתי זה ארטיפקט שנוצר במבחנה לאחר הלקיחה של הדם במנגנון לא כ"כ ברור, שקשור גם לזמן שעובר עד שהדגימה נבדקת. לא מצאתי שום מאמר שמדבר על השפעת קלקסן על TSH.  
מבחינת האנדו ה"יתר פעילות" מסכן את ההריון ולא משנה אם רמת הTSH תגיע גם ל10 בניסיון להוריד את רמת הFT4.
חזרתי היום על הבדיקות, הTSH ממשיך לעלות. קפץ תוך 5 ימים מ0.6 ל1.3.  נראה שבמינון הזה תוך יומיים שלושה אני אעבור את ה2.5.
הFT4 ירד טיפונת לגבול העליון של הנורמה. כן הורדתי 100 יוטירוקס בשבוע שעבר, לא בטוח שבגלל זה ירד, מקווה שבגלל עליה בTBG. גם הFT3 ירד משמעותית.
כל זה רמזים מעודדים, לכן מאוד מוטרדת.
יותר גרוע, באחד המאמרים קראתי שככל שהTT4 עולה, כך ההשפעה של הקלקסן על הארטיפקט עולה, ואז בעצם ככל שהTBG יעלה הארטיפקט יחמיר ורמת הFT4 האמיתית בעצם קטנה  הרבה יותר...
נראה לי שקודם על צריך לחזור לפחות למינון 1600. בהריון הלא מוצלח הקודם הייתי בזמן הבטא עם TSH 5.5 עם 1800...
זה הרי לא הגיוני שהTSH מזנק ככה אם הFT4  באמת מעל  הנורמה . נכון?
שוב, המון תודה.
כן, זה באמת לא הגיוני
14/09/14 20:58
7צפיות
אבל אני מצטערת נורא...
למרות שאני חושבת שאת צודקת, אני לא יכולה לומר לך להמרות את פיה של האנדוקרינולוגית שלך.
תאלצי לחכות לדר' תורגמן, או לקחת את האחריות על כך בעצמך.
כן, ברור
14/09/14 21:38
7צפיות
היות והFT4 נראה היום במגמת ירידה על אף הקלקסן, נראה לי שבלית ברירה אני אחזור על הבדיקה עוד יומיים. הרי ממילא אני לוקחת יום 250 ויום  200, כדי להגיע ל1600. אם הTSH ממשיך לעלות והFT4 לרדת, לא נראה לי שיהיה מקום לספק. הבעייה תשאר רק בכמה צריך יהיה לעלות מעבר ל1600 כמו בעבר, ואם אני יכולה לסמוך על האנדו...  אוי....
שוב, תודה רבה. היעוץ שלך בהחלט עזר "לעשות סדר בבלאגאן"....
º
בהצלחה! מוזמנת לעדכן אם בא לך..
14/09/14 23:42
5צפיות
MIVT
09/09/14 19:03
21צפיות
שלום רב :
אני מועמדת להסרת בלוטת התריס עקב אדנומה של בלוטת התריס. מכיון שהאדנומה גדולה יתכן שהאלטרנטיבה לתרופות היא ניתוח או טיפול ביוד רדיואקטיבי.ידוע על קישורית גדולה אוטונומית באונה השמאלית של בלוטת התריס מזה 7 שנים עם טירוטוקסיקוזיס קלה.(ממצא הטרוגני בקוטר
3.8 ס"מ שתופס את כל האונה עם זרימת דם מוגברת. בתוכו ).
שאלותי הן:
1. מהן ההשלכות של טיפול רדיואקטיבי מבחינת הנזק לגוף ?
2.האם איזון הבלוטה בתרופות אחרי הטיפול הנ"ל ( ביוד ) בעייתי ?
3.והיה אם תעלה אופציה של ניתוח :

א.האם כדאי להעדיף את הניתוח בשיטה החדשה MIVT על הניתוח המסורתי ?
ב.האם כדאי להעדיף את הניתוח החדש MIVT על פני כל השיטות האחרות  (  טיפול ביוד או ניתוח מסורתי  ) ?
3.מטופלת כרגע בPTU במינון של 50גר' פעמיים ביום. האם ידוע על נזקים אפשריים של התרופה הנ"ל ?

תודה
נעמי
עד שמנהלת הפורום תחזור, אומר לך זאת:
10/09/14 09:11
23צפיות
הטיפול הרדיואקטיבי במקרה של תירוטוקסיקוזיס הוא במינון נמוך יחסית לזה של טיפול בסרטן בלוטת התריס, כך שסביר שיש הרבה פחות סיבוכים מאשר לטיפולי הסרטן (ששם זה בעיקר בעיות בבלוטות הרוק לאחר מכן, וגם זה לא קורה בתדירות גבוהה).
אין בעיה עם פוריות, רק רצוי לא להרות תקופת מה אח"כ (חצי שנה? אני לא בטוחה  ולא רוצה להטעות)
אחרי הטיפול לעיתים יש תת פעילות. את זה אפשר לסדר בקלות יחסית עם תירוקסין. לעיתים לוקח זמן לאזן בהתחלה, אבל אחרי שיש איזון המצב בד"כ פשוט וקל.

לגבי ניתוח - אני פחות מכירה את השיטות המוצעות. חכי לדר' תורגמן. היא לא בארץ בשבועיים הקרובים.
טיפול בקשרית אוטונומית
25/09/14 13:52
7צפיות
סליחה על האיחור, הייתי בחו"ל בלי קשר לאינטרנט והגעתי ישר להכנות החג.
 עדיף טיפול ביוד, כי אין בו את הסיבכים, הקטנים אולי, של ניתוח, וכפי ששרון כתבה לך, לא מדובר במינונים שהם בעייתיים מבחינת תועות לוואי.
 אם מדבור בקשרית אוטונומית, סיוכיים רבים שכלל לא תגרם תת פעילות כי קליטת היוד היא רק בקשרית החמה, ויתר הבלוטה אינו קולט את היוד, ולכן לא יושפע.
  לגבי ניתוח, אני לא יודעת על מה את בדיוק מדברת. minimally invasive,  אם זה מישהו שבאמת יודעת לעשות זאת, אז ל מקרה כזה, אני מניחה שזה בסדר. לא יודעת אם יש לזה הרבה יתרונות על ניתוח רגיל, יותר קצר, אולי אפשר גם בהרדמה מקומית, אבל לא בטוח שזה ממש חשוב. אם את מתכוונת לניתוח רובוטי, לדעתי אינו בסל, והוא ממש לא minimally invasive אלא בפלישה קורית בבית החשחי, אבל הוא מאד פולשני. ראיתי סרטים של הניתוח הזה, הוא די מחריד, על אף שלא משאיר צלקת בצואר. עד שלא יהפוך להיות בדבר במקבול, לא הייתי עושה זאת כך
|גביע|טקס תפוח הזהב 2014|גביע|
09/09/14 18:53
2צפיות
התאספנו לנו אתמול צוות הנהלת הפורומים בסינמטק תל אביב ביחד עם מבחר המנהלים מכל רחבי הפורומים והאשכולות של הפרדס.
המנהלים המקסימים והמוכשרים, שמשקיעים את כל כולם וליבם בפורומים, הם הליבה של הפרדס. ואחרי שעות, ימים ואפילו שנים של השקעה, רצינו לנצל את ההזדמנות כדי להגיד להם משהו חשוב: תודה!

האירוע התחיל עם אוכל איטלקי, מינגלינג ומפגש מרגש. והמשיך עם הקרנה מיוחדת של סרטון מבית היוצר של הנהלת הפורומים|!| :
http://tinyurl.com/mnkz7yf

בהמשך עוד נהנינו מהופעה מגניבה ומקפיצה של הMagical Mystery Tour עם כל שירי הביטלס האהובים ואוהבים עוד יותר, אבל לא לפני שערכנו כפי מיטב המסורת את טקס תפוח הזהב של שנת 2014|!|

סקרנים לדעת מי היו הזוכים|?|

|*|הפורום המבטיח: מבשלים כשר
הבת המתהוללת

|*|הפורום החברתי: הורים לילדים ביסודי
הפתעות נעימות ו-הפוך עם ראש כפול

|*|הפורום המקצועי: סלולארי
z1george

|*|פורום 24/7: האח הגדול
Maybe Mary ו-תרמוס עם נענע

|*|הפורום לשעות הפנאי: טיולים וחופשות בחו"ל
דניאלה1311

|*|והמנהל הוותיק
OrEl74 (מפורום NBA)
אריה31 (מפורום מצעדים וביקורת מוזיקה)
Aלון (מפורום  BDSM ויחסי שליטה)

|כתר|תודה לכל המנהלים של תפוז על התרומה הנפלאה והיום-יומית שלהם לאתר! |כתר|

מוזמנים לקבל קצת טעימה ממה שהיה לנו, בעזרת התמונות שלנו מהארוע:
http://www.tapuz.co.il/blog/net/viewentry.aspx?r=1&EntryId=4321846
º
amylase 109 לאחר אומפרדקס ממושך. מה עושים?
09/09/14 16:35
12צפיות
לא נראה לי קשור
22/09/14 07:18
3צפיות
ןבכלל אני לא מבינה למה בודקים עמליאז כשאין שחד לדלקת של לבלב. מקבלים כל מיני תוצאות מוגרבות לכאורה, לשלדעתי אין להן כל משמעות.
טיפול בתסמונת קדם וסתית חמורה- מחקר חדשני
09/09/14 12:57
17צפיות
סובלת בימים לפני קבלת הווסת מדכדוך, עצבנות או תנודות קשות במצב הרוח?

אנחנו מזמינים אותך להשתתף במחקר חדש של מרכז המוח בבית החולים איכילוב. בנושא: בדיקת יעילות טיפול בטכניקת היזון חוזר (נוירופידבק) בנשים הלוקות בתסמונת דיספורית קדם ויסתית.

המעוניינות להשתתף או לשמוע פרטים נוספים מוזמנות לפנות אלינו בטלפון: 03-6973685 או במייל:

|*|נפתח פורום חוויות ובילויים בארץ
08/09/14 12:23
1צפיות
|דגל|רוצים לדעת איזה הופעות שוות יש השבוע? רוצים להמליץ על מקומות בילוי? מחפשים מה לעשות הסופ"ש?
פתחנו במיוחד בשבילכם את פורום חוויות ובילויים בארץ, היכנסו לפורום ותוכלו לשתף, לעדכן ולהתעדכן בכל הופעה/טיול/ אטרקציה אפשרית|!|

מוזמנים להיכנס קישור הבא:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...
עזרה באבחון
07/09/14 20:16
67צפיות
אני לא יודעת אם זה הפורום הנכון, אבל חשבתי להתייעץ איתכם עד שיגיע התור שלי לרופאה מחרתיים.
עשיתי בדיקות דם לאחרונה ויש לי נתרן נמוך (132) אוסמולריות נמוכה בדם 273 ובשתן 117. אני תמיד צמאה מאוד ויכולה לשתות יותר משלושה ליטרים ביום, שזאת כנראה הסיבה לערכים הנמוכים אבל אני לא יודעת מה הסיבה לצמא. לסבתא שלי הייתה סכרת ולאבא שלי יש בעיות בבלוטת התריס, אני לא זוכרת כרגע אם תת פעילות או פעילות יתר, אבל נבדקתי לזה בעבר ויצא שלילי.
את הבדיקות הנ"ל צריך לעשות בצום מנוזלים
08/09/14 15:43
35צפיות
זאת אומרת, לא לשתות כל הלילה וגם בבוקר, ולעשות את הבדיקה "יבשים"
אם עשית את הבדיקה בלי צום, אז בשלב זה היא כנראה חסרת משמעות.

לאור הסיפור של סבתך, אני מקווה שגם רמת הסוכר נבדקה...
בלוטת התריס לא קשורה כאן לעסק.
אף אחד לא טרח להודיע לי על זה:\
08/09/14 19:37
21צפיות
רק בבוקר שלפני הבדיקה שתיתי בערך ליטר. אני אבקש ממנה לתת לי לעשות אותה שוב, תודה על ההבהרה.
אני מעריכה שאם תעשי את הבדיקה בצום התוצאות תהיינה תקינות
10/09/14 09:06
30צפיות
בגדול הסיבות לשתיה מרובה אינן רבות.
אחת מהם היא סכרת
אחת היא סכרת תפלה (שלשם כך עשו לך את הבדיקות הנ"ל)
ואחר כך מה שנשאר הוא שתית מים פסיכוגנית - זאת אומרת, שהצמא בא ממקור רגשי ולא מסיבה פיזיולוגית...
התרגלת לשתות המון - את צריכה לרדת בכמויות ולתת לגוף שלך להתרגל לזה.
את שוטפת את המינרלים שלך דרך הכליות ומשגעת את המערכת.
אם כל הבדיקות תקינות, וברגע שתביני שהסיבה לשתיית המים הזאת היא רגשית ולא בעיה פיזית - אני מקווה שיהיה לך קל יותר להגביל את השתיה.

קיבלתי הפניה לבדיקות חוזרות ולנפרולוג.
10/09/14 21:27
13צפיות
אבל שאלתי את הרופאה אם הייתי צריכה להיות בצום מנוזלים והיא אמרה שאין צורך, אז אני מבולבלת.
ולמה הכוונה פסיכוגנית? שיש לי צורך רגשי לשתות הרבה? אני לא מבינה איך זה יכול לקרות. מילא שוקולד או אלכוהול, אבל מים הם לא נוזל מנחם במיוחד. אני פשוט ממש צמאה, זה הכל...
בינתיים אני מנסה להפחית בכל מקרה אבל זה מאוד קשה לי פיזית.
כדי לשלול סכרת תפלה
11/09/14 09:29
17צפיות
צריך לעשות את הבדיקה בצום מנוזלים. תאמיני לי.
ממליצה לך בחום לעשות את זה - מקסימום תעשי זאת לחינם.
אחרת תבואי לנפרולוג והוא יאמר לך לשעות שוב את הבדיקה.
צריך להיות בצום מנוזלים ולעשות את שתי הבדיקות - בדם ובשתן - פחות או יותר באותו זמן.

לגבי שתיה פסיכוגנית, זה נפוץ בילדים (ואני רופאת ילדים), אבל אני חושבת שגם אצל מבוגרים. וזה לא משהו שעושים במודע.
זה לא כמו שוקולד. אני לא ממש בקיאה בענינים הפסיכולוגים שגורמים לזה ..
אני מאמינה לך
11/09/14 16:26
9צפיות
אני אעשה אותה בשבוע הבא, תודה:)
º
11/09/14 18:23
1צפיות
קושינג
06/09/14 19:01
38צפיות
שלום קרן,

לפני כ - שלוש שנים כמעט הלכתי לרופא נשים על מנת לבדוק הפרעות הורמונאליות של צמיחת שיער. יש לי משקל עודף מאז היותי ילדה, בשלב מסויים לקראת גיל 18 החלה לי צמיחת שיער מוגברת. המחזור שלי, סך הכל היה סדיר, אולי עם סטייה של כמה ימים מדי פעם. נשלחתי לבדיקות הורמונאליות על ידי רופא הנשים שלי, שלאחריהן קיבלתי הפנייה לאנדוקרינולוג. האנדוקרינולוגית שלחה אותי לבדיקה בה לקחו לי מנות דם(מרפאת מכבי שיושבת בשלום בתל אביב ליד אסותא), לאחר מכן כשחזרתי אליה עם הבדיקות, שלחה אותי לאיסוף שתן על מנת לבדוק קורטיזול. באותו יום שקיבלתי ממנה את ההפנייה לאיסוף השתן, היא אמרה שאינה רוצה להלחיץ אותי לפני שהיא תשלול את מה שהיא חושבת(או משהו כזה, איני כל כך זוכרת), אני רק זוכרת שאותו יום התחלתי לחפש בגוגל על בלוטת יותרת הכליה. 

אני מודה שמשום מה בכל מה שקשור למצב רפואי אני נוטה לברוח במצבי לחץ, וככה עברו כמעט 3 שנים מבלי שהראיתי לה את תוצאות איסוף השתן, ככה שאין לי אבחנה וזה נעצר מאז. אגב, תוצאות איסוף השתן על פי מה שראיתי יצאו תקינות. הבדיקות הקודמות לעומת זאת, גם בבדיקת דם ההורמונאלית של רופא הנשים וגם במנות דם שהאנדוקרינולוגית שלחה אותי, היו חריגות. כל זה היה כשהייתי בת 23.

היום אני בת 25 וחצי, התחלתי קצת לאחר הבדיקות לקחת גלולות ששיפרו לי את נושא צמיחת השיער בשילוב עם לייזר. התחלתי לקרוא הרבה על הנושא, ואני מתחילה מחדש לבדוק את העניין והולכת גם לרופא נשים והולכת לקבוע באותו זמן לאנדוקרינולוג. מבחינת תסמינים יש לי עודף משקל(של השמנה בטנית בעיקר אך לא יודעת להגדיר כתסמין כי אין לי רגליים וזרועות רזות), שיעור יתר, מבחינת המחזור איני יודעת להגדיר כתסמין כי כפי שציינתי לא היה סדיר רק לעתים רחוקות. אני חוששת שיש לי קושינג, מה שללא ספק מונע ממני להמשיך לברוח. אני רושמת כאן את הערכים החריגים ואת התוצאות של איסוף השתן שלפי הרשום נראות תקינות, ואשמח אם תוכלי לשפוך לי קצת אור על מצבי אז(הרי אם יש לי משהו הוא לא נעלם..). מצטערת על הפוסט הארוך...

בבדיקות דם ההורמונאליות של הרופא נשים:
Androstenedione - 4.94

באיסוף מנות דם: 
Androstenedione"  - 3.31"
Cortisol 0" - 651"
DHEA-S"- 14.6"

באיסוף שתן(שלא היו חריגות):
Cortisol Free (U)/24h - 38.4
Creatinine (U) /24h - 1.1

תודה ושבת שלום.

מה זאת אומרת "איסוף מנות דם"?
07/09/14 00:28
25צפיות
את מתכוונת אולי לטסט אנדוקרינולוגי בו לוקחים דם מספר פעמים?
אם כן, אז לא רשומות כל התוצאות.
צריכות להיות בדיקות חוזרות של אותם ההורמונים עם מספרים שמבטאים את הפרש הזמנים שנלקחו בעם.
למשל - קורטיזול 0, קורטיזול 60 וכו'...

בכל אופן, קראי מה שכתבה מנהלת הפורום שלא תהיה זמינה בתקופה הקרובה.

אכן התכוונתי, פשוט לא זכרתי את שם הבדיקה..
07/09/14 01:21
29צפיות
בעיקרון לא פרסמתי את הכל אלא רק את החריג, רציתי להעלות את הבדיקות אך איני מצליחה לערוך מבלי לחשוף פרטי הזדהות..
הנה התוצאות של בדיקה זו, החריגות בצבע אדום:
Androstenedione - 3.31
Cortisol 0' - 651
DHEA-S - 14.6
Hyd.Prog. 0: - 4.4
Hyd.Prog. 60' : 6
Insulin 0 - 2.9
LH 0' - 1.2
Testosterone Total - 2.3
TSH - 1.38
Glucose (B) - 93
קראתי את ההודעה של מנהלת הפורום, באם יש לך אפשרות לענות לי אני אשמח לקבל כל תשובה. 
שבוע טוב.
שכחתי להוסיף
07/09/14 01:24
24צפיות
Cortisol 60' שיצא 760 ולא סומן כחריג
עדיין חסרות חלק מהתשובות
07/09/14 01:43
27צפיות
אבל על פניו נראה שזה בסדר.
בטח שלא קושינג (לפי בדיקת השתן)
אבל גם אפשרויות אחרות נראה ששללו.
בכל אופן כדאי שתחכי שדר' תורגמן תחזור.
אני מאוד מודה לך
07/09/14 01:52
23צפיות
וכמו שהצעת, אחכה לד"ר תורגמן, ובכל מקרה אני קובעת תור לרופא נשים ולאנדוקרינולוג מחדש לבדוק מה קורה.
איחור במחזור בזמן טיפול בכדורי אנדרוקור
06/09/14 13:34
32צפיות
אני מטופלת בכדורים אלו כבר 5 חודשים והשבוע בפעם הראשונה איחר לי המחזור ב4 ימים, והוא גם ממש חלש ולא רגיל. אני אמורה להתחיל את החפיסה הבאה של הכדורים מחר, לאחר 21 יום מהחפיסה הקודמת. האם אכן לקחת? לפעמים יש איחורי מחזור בתקופות של לחץ (אין סיכוי להריון) אבל לקיחת כדורים אמורה להפסיק דימום מחזורי אז אני חוששת מעט שהמחזור לא יתקיים בצורה מלאה.תודה.
תוודאי במליון אחוזים שאת לא בהריון
07/09/14 00:25
33צפיות
ולדעתי אחר כך את יכולה להתחיל טיפול כרגיל.
קחי בחשבון שאני לא בקיאה בנושא, ואם יש לך גישה למי מהרופאים שרשם לך את האנדרוקור מראש, שווה להפנות לשם את השאלה.
שתי האנדוקרינולוגיות של הפורום לא תהיינה כאן בתקופה הקרובה.
אני כרגע במחזור כפי שציינתי
07/09/14 02:25
14צפיות
אז לא יתכן הריון, מה גם שאני לא מקיימת יחסים באופן כללי בתקופה הזו. זה לא החשש שלי בכלל. החשש הוא שהמחזור איחר ואם אני אקח כדורים שיפסיקו אותו, כי זה מה שהכדורים עושים אם יש דימום מתמדך וצריך לקחת אוצם כל 21 יום כמו שעון, אז הוא לא יתרחש במלואו ואין לי מושג מה ההשלכות של זה
הם לא יפסיקו את הדימום. אל תדאגי.
07/09/14 11:06
13צפיות
אם הוסת כבר הגיע, אז הוא הגיע.
לתרופות אנדוקריניות יש יכולת לגרום לוסת לא להגיע, אבל לא לעצור דימום שכבר התחיל

ואגב, נשים רבות בתחילת ההריון סובלות מדימומים קלים, שדומים לדימומי וסת.
בגלל זה חלקן לא יודעות שהן בהריון עד שלבים מאוחרים יחסית.
מענה לשאלות בתקופה הקרובה עקב נסיעה
06/09/14 06:05
83צפיות
שלום חברים,
 אני נוסעת מחר בבקר לשבועיים לטרק לנפל. אי לכך יהיה לי קצת קשה לענות בפורום. ד"ר יעיש מטיילת בפיליפינים, ואילו ד"ר שרון גינת שגם היא לא נמצאת בארץ אלא בשליחות באירלנד, תהיה היחידה שתוכל בתקופה הקרובה לתת מענה. היא הבטיחה לעשות זאת כמיטב יכולתה, אבל כפי שחלקכם יודעים, שרון איננה אנדוקרינולוגית   אלא רופאת ילדים עם ניסיון ובקיאות באנדוקרינולויגיה  אבל בכל זאת זה איננו המקצוע שלה, כך שיתכן ויהיו שאלות שהיא לא תרגיש בנוח לעלות עליהן, איתכם הסליחה.
 אז תשמרו על הבריאות, ותזכרו כי פורום איננו אף פעם מחליף ביקור אצל רופא והתייעצות ישירה צל רופא.
 אחזור יומיים לפני ראש השנה, אבל לא ברור באיזה מצב צבירה וגם אהיה כנראה עסוקה בכביסות ובהכנות לחג, אז אם לא יצא לי עד אז, אני רוצה לאחל לכל חברי הפורום שנה טובה ומתוק, שקט ושלום על כל עמי האזור והעולם...
שתהיה לך נסיעה טובה ושתעשי חיים ותחזרי בשלום!
06/09/14 15:14
27צפיות
שתהיה לך שנה טובה ונהדרת דוקטורית מקסימה שכמותך
מצטרפת לאיחולים. הזדמנות נהדרת להודות לרופאה המדהימה הזו.
09/09/14 23:08
14צפיות
תודה גם לאיריס ולשרון שכבר שנים מפגינה מסירות ואיכפתיות ברמות שלא ידעתי בכלל שקיימות. אולי בגלל שהתרגלתי לאדישות וחוסר סובלנות של רופאים, די הופתעתי לדעת שיש כאלה רופאים בארץ (ואני האמת די מבינה את חוסר הסובלנות של מי שעובד עם אנשים. לא קל. בכלל לא קל )
איסוף שתן - האם זה הגיוני?
05/09/14 08:04
51צפיות
ד"ר תורגמן שבת שלום,
שבוע שעבר שאלתי שאלה בנוגע לבירור קושינג. אני בקרוב אעשה את הבדיקה של 0.5 מ"ג כדור כל 6 שעות למשל 48 שעות ואז אבדוק בבוקר קורטיזול בדם.
רציתי לדעת האם בבוקר הבדיקה עלי לקחת כדור או רק 6 שעות לפני הבדיקה?

בבדיקת איסוף 24 שעות של קורטיזול FREE בשתן שעשיתי לפני שנה מצאו קורטיזול בשתן בטווח הנורמלי
עכשיו עשיתי שוב בדיקה כזאת ולא מצאו כלום.. כתוב שסף הבדיקה לא רגיש מספיק לגילוי כמות כזאת או שאולי כלל מדובר בשגיאה

אני אציין שאני סובלת מאי ספיקת כליות (אבל גם לפני שנה סבלתי..) ומיל"ד.
אני מקבלת תרופות ליל"ד ווזודיפ, קדקס, קרדיולוק (בבדיקה הקודמת נראה לי שלקחתי רק ווזודיפ)

אבל בינתיים אין זה יכול שלא נמצא אצלי קורטיזול בשתן? יכול להיות שהתרופות החדשות השפיעו ו "העלימו" את הקורטיזול בבדיקה? אול האי ספיקת כליות קצת החמירה אז זה שינה את התוצאה? הרי לא הגיוני שלא יהיה לי בכלל קורטיזול בשתן..הרי הוא לא יכול להעלם גם אם הוא נמוך לא?
אולי הטעות של המעבדה? כדאי לעשות בדיקה ברוק במקרה כזה?

זה לא הגיוני בעליל
05/09/14 22:48
37צפיות
אי ספיקת הכליות משפיעה על הפרשת הקורטיזול בשתן אבל לא בצורה שתעלים אותה. כדאי לחזור על הבדיקה שוב.
º
אני אחזור עליה שוב. נראה לי שהטעות של המעבדה
06/09/14 15:16
8צפיות
הורמון גדילה
04/09/14 22:17
38צפיות
שלום לך דר', בתי בת 14 וגובהה 1.54 מ' , יחסית לחברותיה היא נמוכה והיא רוצה לגבוהה עוד כמה סמ' , היא קיבלה מחזור לפני שנה , שאלתי האם הורמון גדילה יכול לעזור ? מהם הבדיקות שיש לבצע טרם הגעה לאינדוקרינולוגית? יש לציין שיש לה עקמת  בגב די רצינית שכנראה גם משפיעה על הגובה.
לא הורמון הגדילה לא יכול לעזור
05/09/14 22:46
30צפיות
ואיש גם לא ירשום לה אותו. בתך בגובה תקין לחלוטין. מה לעשות שהחברות שלה יותר גבוהות ממנה?
 יש לי בת בגובה 156, ואיכשהו היא התחברה עם בנות שהן כולן  בגובה שלה או נמוכות ממנה, ככה אין בעיות
שווה אולי לבדוק את עניין העקמת.
07/09/14 00:40
15צפיות
אם היא מאד משמעותית
יש מצבים שאפילו שולחים לניתוח, וזה מוסיף עוד כמה ס"מ על הדרך..

בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום