בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אנדוקרינולוגיה הינו אולי תת המקצוע הרחב ביותר של הרפואה. רוב הנשאלים כלל אינם ידועים מהו המקצוע עם השם המוזר הזה. כאשר אנו עונים כי כי זהו תחום הרפואה שעוסק בבעיות הורמונאליות, רוב האנשים חושבים בראש ובראשונה על בעיות פריון, גיל המעבר, ואולי על בעיות בתפקוד בלוטת התריס וחילוף חמרים. אנדוקרינולוגיה היא כל זאת והרבה יותר.
באנדוקרינולוגיה מבררים ומטפלים בבעיות גדילה אצל ילדים ובבעיות בהתבגרות, כגון התבגרות מוקדמת או מאוחרת. אכן בעיות פריון לעיתים קרובות נובעות מהפרעות הורמונליות ומטופלות ע"י אנדוקרינולוגים.
אבל האנדוקרינולוגיה מתפרסת גם כן על בעיות הרבה יותר נפוצות באוכלוסיה כמו:
-סוכרת
-שומני דם גבוהים
-יתר לחץ דם
-השמנת יתר
-ירידה בצפיפות העצם (אוסטאופורוזיס) גם בנשים וגם בגברים
-הפרעות בתפקוד המיני
חוץ מנושאים אלה אשר נוגעים בצורה זו או אחרת לכמעט כל אחד מאיתנו בשלב זה או אחר של החיים, האנדוקרינולוגיה באה גם לברר ולטפל בבעיות בתפקוד בלוטות הורמונליות כמו בלוטת התריס (בלוטת המגן, תיירואיד), בלוטת יותרת התריס (פראתיירואיד), בלוטת יותרת הכליה (אדרנל), ובלוטת יותרת המוח (היפופיזה).

במכון האנדוקריני בבית החולים צוות רחב ומקצועי של רופאים מומחים, אחיות, ואנשי מעבדה אשר תרמו להפוך את המכון לאחד הגדולים והחדשנים בארץ.

המכון נמצא בניהולו של פרופ´ נפתלי שטרן שהינו אחד המומחים בארץ ליתר לחץ דם. ד"ר יונה גרינמן מומחית בנוירואנדוקרינולוגיה (גידולים והפרעות בבלוטת ההיפופיזה). ד"ר יאנה טרוסטנצקי מומחית בתחום ביופסיה במחט דקה של קשריות בבלוטת התריס. היא מבצעת את הביופסיה תחת אולרהסאונד, וצברה כבר נסיון של אלפי בדיקות, כאשר כל אחד יודע שמהמנות הבדיקה תלויה בעיקר בנסיון המבצע. ד"ר מירב בז מתמחה בבעיות ההורמונאליות המיוחדות של חולים לאחר השתלות. ד"ר גלינה שנקרמן מפעילה מרפאת ההשמנה של המרכז הרפואי בצדם של הכירורגים. המכון פעיל כל יום ורואה במשך השנה בין 8000
ל-9000 מטופלים.

וקצת על עצמי:
אני בוגרת של הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב. התמחתי תחילה ברפואה פנימית בביה"ח שיבא. לאחר מכן התמחתי במשך 4 שנים באנדוקרינולוגיה וסוכרת של מבוגרים וילדים בבית ספר לרפואה של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, מיזורי, ארה"ב. עם שובי לביה"ח עסקתי במיוחד בסוכרת ועזרתי להקים את מרפאת סוכרת נעורים של קופת חולים מכבי. לאחרונה ביליתי שוב שלוש שנים בארה"ב במחקר בתחום שומני הדם וטרשת העורקים. אני מתכוונת לשלב את שטחי המומחיות הללו ולפתח מערך להורדת התחלואה הכלילית גם כמניעה שניונית אצל אנשים שכבר חלו במחלת לב, וגם כמניעה ראשונית, אצל אנשים עם גורמי סיכון כמו יתר לחץ דם, שומני דם גבוהים, סוכרת והשמנת יתר.

יחד איתכם ובשבילכם
דר´ קרן תורגמן
מומחית באנדוקרינולוגיה

פעילות יתר של בלוטת מגן בהיריון
30/05/14 20:05
51צפיות
אני בשבוע 8. בבדיקה TSH 0.47
T3 4.7
T4 13.1
tsh לפני חודש 0.67 וכמה חודשים קודם היתה לא תקינה ברמות שנעו בים 0.07-0.23.
רופאת משפחה נתנה לי יוטירוקס 50 מק"ג פעם ביום חמישה ימים בשבוע עד שאראה אנדוקרינולוג.
בביקור אצל אנדוקרינולוג בעבר לא טופלתי והוחלט לתת לזמן לראות אם ישתפר וכך היה.

לאור הטיפול הראשון שאלתי האם התרופה יכולה לגרום לנזק לעובר?
האם יש צורך בתרופה?
אני נוטלת גם אומגה 3 מאז ההיריון- האם זה יכול להיות קשור לשינוי בתפקוד הבלוטה?

אשמח לתשובות עד שאצליח להגיע לתור הקרוב למומחה.

תודה מראש
נתנו לך euthyrox על TSH 0.47????
31/05/14 07:44
59צפיות
הייתה לך נטייה  פעילות יתר לפני ההיריון. כרגע ה-TSH שלך סביר מאד, לא היית צריכה כל טיפול ואם בכלל, הטיפול שאת עשויה להזדקק לו הוא לטיפול בפעילות יתר, לא בתת פעילות. יותירוקס הוא טיפול לתת פעילות.  אני לא רוצה להגיד כלום על רופאת המשפחה שלך, אבל....
º
TSH 1.67 - האם תקין? - תודה
30/05/14 18:44
14צפיות
º
כן
30/05/14 19:40
8צפיות
THYOGLOBULIN
30/05/14 11:27
65צפיות
התוצאה שקיבלתי 232.0
מה זה אומר? האם זה גידול סרטני ממאיר? האם שלח גרורות?
חסר רקע
30/05/14 14:28
45צפיות
למה נעשתה הבדיקה הזו?
האם כרתו בעבר את בלוטת התריס?
זו כנראה תוצאה כשהבלוטה במקום
31/05/14 07:40
52צפיות
לאנשים עם בלוטה מ מוגדלת יש רמת תירוגלובולין מוגברת, יש קשר בין מסת רקמת התריס לרמת התירוגלובולין. אין לזה כל משמעות לגבי מהות התהליך.
שאלה שהתפספסה - לינק מתוקן.
30/05/14 11:26
40צפיות
להלן קישור לשאלה שהעלתי בעבר ואשמח לקבל תשובה אודותיה.
השאלות נמצאות בסוף השרשור:

http://www.tapuz.co.il/forums2008/ViewMsg.aspx?For...

תודה רבה מראש
כן זה תקין
31/05/14 07:39
26צפיות
הטעות הייתה לבדוק זאת מלכתחילה. כשעושים בדיקות מיותרות, מקבלים תשובות מיותרות ואז מתחיל כדור שלג של עוד ועוד בדיקות.
הסיבה לקורטיזול מעט גבוה בשתן היא נפח השתן החריג, לא כל אדם משתין 4.5 ליטר ליום.
היא מדכאה מצוין, לא היה מה לחזור על מבחן הדיכוי. הניחו לנושא הזה.
שאלה שהתפספסה.....
30/05/14 11:15
20צפיות

להלן הלינק לשרשור ההודעות הקודם:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/ViewMsg.aspx?For...

תודה רבה
º
טעות בלינק
30/05/14 11:20
9צפיות
הזעה קיצונית בעת אימון אירובי
30/05/14 00:04
45צפיות
שלום רב,
רציתי להתייעץ לגבי בעיה מאוד מציקה -
באימוני אירובי קיקבוקס שבהם אני משתתף אני מזיע בצורה קיצונית כלומר אני מגיע למצב שבשלב יחסית מאוד מוקדם של האימון כל הגוף שלי ספוג מים (פנים, ידיים, רגליים, מפשעה וכו'), אני נוטף ומשפריץ בצורה מטורפת על הרצפה. זה כמובן מאוד מפריע לאלו שמתאמנים ביחד איתי וגם קיבלתי כבר מספר הערות מהם ומהמאמן בנושא.
באפריל עשיתי בדיקת דם ורופאת המשפחה אמרה שהכל תקין כמו כן, לפני מספר ימים פניתי לרופאת המשפחה ספציפית לגבי נושא ההזעה המוגברת בזמן אימון והיא נתנה לי בדיקת בלוטת הטריס (TSH) וגם היא יצאה תקינה (3.25).
חושב לי לציין שכאשר אני לא באימון או במאמץ גופני כלשהוא אין לי שום תופעה של הזעה מוגברת בשום מקום בגוף וזה קורה רק בזמן האימון.

אשמח לחוות דעתכם כי מדובר על מצב כל כך מציק שאני נאלץ לעצור באמצע האימון (מאחר ואני כל כך נוטף) על מנת להתנגב במגבת ולפעמים זה אפילו לא עוזר ואני נאלץ להפסיק להתאמן לגמרי...

תודה מראש
עזרא.
אין מה לעשות, זה טבע
31/05/14 07:33
33צפיות
תפקוד הבלוטה תקין, בוודאי לא מסביר את ההזעה. יש אנשים שמזיעים מהר והרבה בזמן פעילות אירובית (אני למשל), ואין מה לעשות.,  צריך מיזוג טוב, מגבות, וביגוד dry fit, וזהו. ואם יעירו לך, עבור למקום אחר או החלף לשחייה (מה שאני עושה), שם אין בעיה של הזעת יתר.
דחוף- הריון ללא בלוטה
29/05/14 15:37
82צפיות
שלום. בטא חיובי לאחר טיפול פוריות, וללא בלוטת תריס בגלל פפילרי.
לפני הטיפול במינון של 1600 יוטירוקס, TSH היה סביבות 0.2. לקראת הטיפול המינון הועלה ל1800.
בינתיים האנדוקרינולוג יצא לשבתון והחלפתי רופא.
ביום של הבטא הTSH היה 4.68 ו   FREE T3  היה 3.11 שזה נמוך מהתקין.  T4 תקין.
הרופאה החדשה המליצה להוסיף 200 יוטירוקס לסה"כ 2000, בהתחשב בכך שכבר היתה העלאת מינון לפני הטיפול.
היות וחזרתי לאחר יומיים על הבטא חזרתי גם על בדיקות הבלוטה והTSH קפץ תוך יומיים ל5.55! ברור שאין עדיין ביטוי להעלאת המינון, אבל האם הקצב עליה הזה הגיוני?
האם תוספת של ה200 מספיקה לאור קצב העליה בTSH?
גם ככה יוצא ש5 פעמים בשבוע אני צריכה לקחת מינון של  300 ויומיים 250.
גם הרופא הקודם וגם הנוכחית מדגישים שיתר פעילות מעלה את הסיכון להפלות לכן לא כדאי להעלות את המינון יותר מידיי בבת אחת, מצד שני אני מתרחקת במהירות מה 2.5...
האם כדי להגיע השבוע למינון המתאים אפשר לקחת יום אחד 350 או שזה מסכן את ההריון?
יש לציין שהיה בעבר הריון שלא התפתח ובו הTSH הגיע לרמות נמוכות יותר, למרות שרמות האסטרוגן היו דווקא גבות פי 2 מעכשיו, ואז צנח למרות שרמות האסטרוגן היו עדיין גבוהות.  עוד משהו משפיע חוץ מהאסטרוגן? נוסף לכל אני גם מזריקה קלקסן.
תוך כמה זמן העליה אמורה להיבלם אם המינון מתאים?
תודה
הייתי מחכה
31/05/14 07:31
87צפיות
יומיים אחרי הגברת המינון אין סיבה לחזור על ה-TSH. לא יקרה כלום אם הוא יהיה כמה ימים קצת יותר גבוה, אבל הגברת מינון בתכיפות כזו גם היא לא רצויה.  חכי שבועיים וחזרי על הTSH , אל תתייחסי ל-FT3, מה שצריך להנחות הוא ה-TSH.
כל היתר זה ספקולציות. אין בעיה עם הריון כשה-TSH נמוך, לא פעם הוא נמוך בלי כל התערבות בתחילת הריון בגלל ה-HCG הגבוה. בהצלחה!
לוודא שהבנתי
31/05/14 11:46
38צפיות
את מתכוונת שאכן יש צורך בהעלאה של 200 ע"פ הTSH הנוכחי, ולא מעבר לזה כרגע, נכון?
תודה
º
בדיוק
02/06/14 07:45
15צפיות
בדיקה לצפיפות עצם
29/05/14 14:51
54צפיות
נשלחתי לבדיקה צפיפות עצם בת 68 משקל 80  גובה 172

עמוד שדרה  T.SCORE  1.4   

השמח לקבל הסברTSCORE  - 0.6 ירך
הסבר פשוט: תקין מאד
31/05/14 07:27
45צפיות
ואם צפיפות העצם בע"ש לא ע"ח שינויים ניווניים, אזי יש לך צפיפות עצם הרבה מעל הממוצע לנשים צעירות
לחץ דם
29/05/14 13:19
58צפיות
שלום.
בת 62.במאמץ רב של תזונה דלת מלח ועתירת אשלגן, בצירוף הפחתה במשקל ופעילות  ספורט (מתונה אמנם), הצלחתי להוריד את ערכי הל״ד ממה שהיה בממוצע 170/90 ממכ לערכים חדשים שנעים בין 110/80 ממכ ל100/80ממכ.
הבעייה היא שאני מרגישה חולשה נוראית בערכים החדשים (ואם הבנתי נכון התקינים, לפחות לפי  הטבלה של Mayo clinic
שמגדירה ל״ד תקין בערכים  הבאים: עד 120 ממכ סיסט. ועד 80 ממכ דיאסט.)
הבעייה היא שבערכים האלה אני מרגישה חולשה רבה עד כדי הפרעה לפעילות יומיומית.
יש לי כמה אמצעים מאד  לא מתוחכמים  ׳לפתור׳ את בעיית החולשה, ע״י לגימת מעט וויסקי או אכילת אוכל מלוח, ולמרות שזמנית הרגשת החולשה משתפרת - לא נראה לי שזו הדרך הנכונה.
מה ניתן לעשות ?
תודה
תזכירי לי אם את מקבלת משהו?
31/05/14 07:26
47צפיות
אם את מקבלת טיפול תרופתי, אז כמובן  שניתן להפחית מינון. אם זה ספונטני,הייתי מאשרת זאת עם הולטר לחץ דם, ואם זה מראה שלחץ הדם שלך באמת נמוך מדי (יש הרבה אנשים שמסתובבים עם לחצי דם כאלה ונמוכים מכך, עבורם זה תקין והם מרגישים מצוין, כך שערכים אלה אינם לא תקינים אם הם מושגים בצורה טבעית). הייתי גם בדוקת שינוים של לחץ דם בשינוי תנוחה.
הייתי מבררת אפשרויות אחרות לחולשה. הייתי בודקת קורטיזול, B12, האם עשית בדיקת דם לנתרן ואשלגן בזמן האחרון? הייתי גם עושה איסוף שתן לנתרן. אם מתברר שלחץ הדם שלך באמת מאד נמוך, ואם כל יתר הדברים תקינים ואיסוף השתן מצביע על הפרשה מועטה מאד של נתרן, הייתי פשוט משחררת קצת את ההגבלה.
ללא
31/05/14 11:10
35צפיות
טיפול תרופתי .אני אפנה לרופאת המשפחה כדי לברר ולבדוק לפי המלצותיך.
תודה רבה רבה על התשובה
TSH בהריון
29/05/14 11:58
45צפיות
שלום אני בת 28 ומאובחנת עם השימוטו והייתי מאוזנת ע"י דיקור.
בשל טיפולי פוריות התחלתי לקחת יוטירוקס 50מ"ג 6 פעמים בשבוע לפני חודש וחצי. ב- 15.4.14.
לפני תחילת הטיפול TSH 2.97, נוגדנים 122.
התחלתי במקביל לקחת פרוגינובה (אסטרוגן) ואני עדיין לוקחת אותו עד עוד שבועיים.
לאחר שבוע של לקיחת הכדורים 20.4.14-  TSH  5.44.
לאחר  שבועיים וחצי נוספים 8.5.14 - TSH 2.25, נוגדנים 203. (נכנסתי להריון).
לאחר שבועיים וחצי נוספים 27.5.14 (שבוע 7 להריון) -TSH 1.76, נוגדנים 257.
האם יש להוריד מינון של היוטירוקס?
האם אחרי שאפסיק את הפרוגינובה האם זה ישנה עוד את הערכים?
לא אין להוריד את המינון
31/05/14 07:20
24צפיות
את תמשיכי גם בהריון, אין כל צורך לעקוב אחרי כייל הנוגדנים, רק ה-TSH, והמטרה היא לשמור אותו כעת בסביבות 1-2, בהריון תמיד מתחת ל-2.5, ובהריון זה ידרוש הגברת מינון אף יותר.
לד"ר שרון גינת
28/05/14 23:17
45צפיות
ראיתי שאת מחפשת רופאים ששולחים לרינה פלישמן על גביהה בילדים
ד"ר אלברטו אילון מת"א שולח אליה אנשים-את יכולה לבדוק.
ריח ש"נתקע" באף
28/05/14 21:25
33צפיות
שלום, יש לי בשעות האחרונות תופעה מוזרה, אני מריחה כל כמה דקות ריח חריף של אצטון או אלכוהול או משהו בסגנון. הבנתי שזה אולי קשור להורמונים. ממה זה נובע ומה אני צריכה לעשות עם זה??

תודה!
º
לא מכריה את זה כתופעה הורמונלית
31/05/14 07:18
9צפיות
טיפול ביוד
28/05/14 18:05
41צפיות
הרופאה שלי המליצה לי על טיפול ביוד בלוטת המגן. האם רצוי לשמוע חוות דעת שניה? האם הטיפול מסוכן?
למה הטיפול ביוד? לפעילות יתר?
31/05/14 07:18
28צפיות
צריך לדעת מה הבסיס לפעילות יתר. אם מדובר בפעילות יתר בגלל מחלת Grave's ולא נוסה טיפול תרופתי, אפשר לשקול זאת. אני משערת שזה לא המצב. או שכבר טופלת בתרופות ולא ניתן היה לגמול אותך בלי חזרה של פעילות היתר, או שמדובר בסיבה אחרת כמו זפק רב קשרי או אדנומה טוקסית, במקרים אלה, אם אין פעילות יתר מטורפת, אין בד,כ מקום לטיפול תרופתי כי הוא אינו טיפול סופי. במקרים אלה הטיפול התרופתי נועד רק "לקרר" במקרה שהפעילות יתר מאד קיצונית, אבל הוא לעולם לא יביא לפתרון המצב ולאן נהוג לתת יוד או במקרים מסוימים לנתח.
הקשר בין B12 לפעילות יתר של בלוטת התריס
28/05/14 16:56
64צפיות
מאז ומתמיד היה לי מחסור בפעילות. בחודשיים האחרונים התחלתי לקחת תוסף של B12 פעם ביומיים, ומאז אני מרגישה דופק מהיר, חילוף חומרים מהיר וחוסר תאבון. בעקבות כך עשיתי בדיקות דם, והתוצאות היו עודף בB12 ופעילות יתר של בלוטת התריס.  האם יש קשר או שזה רק צירוף מקרים?
º
לא משנה, הסתדר, אפשר למחוק :)
28/05/14 17:35
19צפיות
מה הסתדר? בכל זאת תשובה
31/05/14 07:11
49צפיות
גם אם הסתדר, אני רוצה להגיב.
יש קשר בין חסר B12 לבין הפרעות  בתפקוד בלוטת התריס. לא דרך ה-B12, אלא שני המצבים מצביעים על נטייה ל הפרעות אוטו-אימוניות, והן מתקיימות ביחד לעתים מזומנות.  אצל אדם עם תת פעילות של בלוטת התריס, בלי קשר לרמת ה-B12, יש לפעמים התפרצויות של פעילות יתר, לתופעה זו קוראים hashitoxicosis, והיא חולפת לבד, והמצב חוזר לתת פעילות. אני מניחה שזה מה שקרה אצלך.
תשובה + שאלה חדשה
03/06/14 00:19
13צפיות
יש לי תת פעילות, זו הייתה אי הבנה, העודף B12 נוצר מעודף תוסף. אני חושבת שבאמת היה קשר, מאז שהפסקתי לקחת את התוסף חזרתי לעצמי.
שאלה נוספת היא, האם זה משפיע על כמות הסוכר בדם? אני טבעונית ולא צורכת הרבה סוכר, אין מחלות סכרת במשפחה, והסוכר יחסית גבוה- טיפה מעל הגבול העליון.
תודה על ההתייחסות :)
מודאגת
28/05/14 14:03
124צפיות

שלום,

אני בת 27, בחורה בריאה בדרך כלל.
לא יודעת אם זה קשור אבל לוקחת גלולות כבר 5 שנים ללא הפסקה, מלבד הריון ולידה לפני שנתיים וחצי.
אתמול ערכתי בדיקות דם ולהלן תוצאות מדאיגות:

THYROGLOBULIN Ab הנורמה היא 0-40 ולי יצא 299
ANTI THYROID PEROXID הנורמה היא 0-35 ולי יצא 627
למה זה כ"כ גבוה?!

רופא משפחה מחליף אמר שלא נראה לו שמשהו לא תקין. ורק אם נכנסים להריון צריך להיות במעקב אצל מרפאה אנדוקרינולוגיה?!
האם זה הגיוני?! אלו ערכים ממש גבוהים!! ומה הם אומרים בכלל?
אני בחורה צעירה ורוצה לשמור על עצמי, גם במידה והכל בסדר. מה אוכל לעשות כדי לחזור לנורמה?
האם בדקו גם TSH?
28/05/14 17:10
78צפיות

קודם כל הסירי דאגה.
התוצאות מראות שיש לך האשימוטו שעלול לגרום לתת פעילות בלוטת התריס (חוסר של הורמון). לא להבהל, זה באמת לא סיפור. יש את זה לרבים באוכלוסיה (תינוקות, צעירים, מבוגרים).

כדי לבדוק אם את בתת פעילות בלוטת התריס עושים בדיקת דם לערכי TSH. (גם רופא המשפחה יכול לתת לך את הבדיקה).

אם ערכי ה TSH יהיו תקינים - תמשיכי בשגרת החיים ורק תעשי מעקב מעת לעת לבדוק שה-TSH מאוזן.
אם ערכי ה TSH אכן יראו על תת פעילות - הרופא ירשום לך תרופה שהיא למעשה ההורמון שחסר בגוף (כדור ביום) ואת תמשיכי בשגרת החיים ותעשי מעקב מעת לעת לבדיקת איזון.
חשוב שתדעי שאם את מתכננת הריון, את צריכה לוודא שערכי ה TSH לא יעלו על 2.5

תקראי קצת באינטרנט.. על האשימוטו ותת פעילות בלוטת התריס .. ואם יש שאלות נשמח לענות ובטח הרופאות יתייחסו בהמשך.

אני
28/05/14 19:37
65צפיות
וואוו תודה רבה ממש הרגעת אותי.
הTSH יצא 3.52.
אז מה עושים בהריון אם זה עולה? לוקחים כדור?
תשובה מידע בלבד..
30/05/14 16:18
68צפיות

יופי, אז את מאוזנת לפי ערכים.

בהריון צריך לשמור על  ה-TSH עד 2.5 במקסימום.
לכן לפני כניסה להריון ובמהלך ההריון יש במיוחד להיות בבקרה על ערכי הTSH. (גם ככה עושים בדיקות  לאורך ההריון, אז זו בדיקה נוספת.. )
אם את מתכננת הריון תשקלי לגשת לאנדוקרינולוג לפני.
כדי להגיע לאיזון הרצוי לוקחים כדור כל יום ע"פ מינון שירשום לך הרופא.  

תודה לונה מון על התשובה המפורטת
31/05/14 07:42
54צפיות
וגם מדויקת.  מה הפריע לרופא לתת שתי מילות הסבר? לא מבינה את זה.
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום