לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
הכבד הנמצא בבטן הימנית העליונה מתחת לקשת הצלעות, הינו אחד האיברים החשובים ביותר בגופנו. הכבד אחראי לפירוק אבות המזון שאנו אוכלים (שומנים, פחמימות וחלבונים) והפיכתם לאנרגיה ולנטרול וסילוק רעלים מגופנו. כמו כן הכבד מפרק תרופות למיניהן לחומר פעיל ולחומר שיש לסלקו מהגוף. מחלות הכבד מתחלקות למחלות ראשוניות ומשניות. הראשוניות העיקריות הינן: - מחלות זיהומיות בעיקר בשל וירוסי דלקת הכבד ( הפטיטיס) A-E - מחלות דלקתיות שלא בגלל זיהום - דלקת כבד אימונית, שחמת ביליארית ראשונית. - מחלות מטבוליות - סוכרת, יתר פעילות בלוטת התריס. - מחלות מולדות - המוכרונמטוזיס, מחלת וילסון. - מחלות גידוליות - הפטומה ( סרטן ראשוני בכבד) או סרטן מערכת המרה. - נזק מאלכוהול ומתרופות המחלות המשניות הן אלו בהן הכבד נפגע משנית למחלה אחרת ( כגון הופעת כבד שומני במחלת הסוכרת, הופעת נגעים בכבד משנית לממאירויות, הופעת זיהום בכבד כחלק ממחלה זיהומית כללית כגון שחפת). תהא אשר תהא סיבת מחלת הכבד, בדרך כלל מהלך המחלה דומה: תחילתה בדלקת חריפה היכולה או לחלוף או להתפתח לדלקת כרונית. עם השנים, הופכת הדלקת הכרונית לצלקת ומתפתחת מחלה הנקראת שחמת הכבד. עם הופעת השחמת עלולה להתפתח אי ספיקת כבד ומופיעים סבוכים קשים כגון דמם מדליות (ורידים מורחבים בושט) , הצטברות נוזל בבטן ( מיימת) והופעת תופעות הנובעות בהצטברות רעלים במח (אנצפלופציה). האופי המורכב והמסובך של מחלות הכבד מחייב מסגרת ייחודית של צוות מומחים ואמצעים יעודיים מתקדמים לאבחנה וטיפול ולשם כך קיימת יחידת הכבד. מדע הרפואה התפתח בשנים האחרונות בצעדי ענק. במקביל להתפתחות המדעית, ניכר שינוי בולט בהתייחסות הציבור ובגישתו לקבלת שירותי רפואה. בניגוד לעבר, חדלה הרפואה להיות נחלתם של הצוות הרפואי, והמטופל ומשפחתו מצפים לשמוע מן הצוות המטפל מידע אמין ועדכני על המחלה, דרכי הטיפול ותוצאותיו. המטופל שואב מידע מהעיתונות, מספרות מדע פופולארי, מאמצעי התקשורת האלקטרוניים וכמובן מהאינטרנט. אולם, מידע שטחי , רסיסי מידע ומידע לא אמין עלול במקרים רבים להזיק יותר מאשר להועיל. ואמנם, מנסיוני בטיפול בחולי כבד למדתי להכיר קשת בעיות המטרידה את החולה ומשפחתו: בקצה האחד של הקשת, ניצב החולה הסובל מבעיית כבד קלה, פשוטה וחולפת ובקצה השני ניצב החולה הכרוני למוד הסבל הממתין זמן ממושך לתורו להשתלת כבד. אלה גם אלה מלאי חרדות פחדים ותקוות. אני שמח לפתוח את הקהילה מתוך אמונה שהשיחה , המענה לשאלות וההפניה לספרות האמינה תתרום להורדת רמת החרדה ולשיפור באיכות החיים וביכולת ההתמודדות עם המחלה.

יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר אמיר ויצברד, המכון למחלות דרכי העיכול והכבד, המרכז הרפואי תל-אביב

כל כמה זמן צריך לעשות קולנוסקופיה ?
15/09/12 21:29
375צפיות

אני רגיש לגלוטן, [ צליאק ] בגיל 38

ב2009 עשו לי קולנסקופיה, ונאמר לי שצליאקים הם בסיכון מוגבר
ולכן צריכים לעשות מעקב של קולנוסקופיה כל 3-5 שנים

אני לא זוכר מאיפה שמעתי את זה - אבל עכשיו שרציתי לברר
אמרו לי שצליאקים אינם בסיכון גדול יותר ואינם צריכים מעקב מיוחד

יכול להיות שהכוונה היתה שצריך לעשות קולנוסקופיה חוזרת
אחרי 4 שנים מאז שהפסקתי גלוטן, כי נאמר לי שזה טווח הזמן
שבו לכאורה - הכי חשוב לשמור על מעקב מאז גילוי הצליאק

אשמח פשוט לדעת יותר לפי מה שמעודכן כיום
נ.ב - ב2009 התחלתי בתזונה לא גלוטן
15/09/12 21:32
42צפיות

אחרי בדיקת דרכי עיכול עליונות ותחתונות
בעיקבות שלשולים ודם בצואה
קולונוסקופיה
21/09/12 12:33
166צפיות
קולונוסקופיה הינה בדיקה אנדוסקופית אבחנתית ובמקרים מסויימים גם טיפולית של המעי הגס. אנחנו ממליצים לכל האוכלוסיה מעל גיל 50 לבצע קולונוסקופיה לגילוי מוקדם של סרטן של המעי הגס. מדובר באוכלוסיה עם סיכון ממוצע לחלות בסרטן של המעי הגס ולא באוכלוסיות בסיכון כגון סיפור משפחתי של סרטן של המעי הגס, תסמונות משפחתיות של סרטן או חולים עם מחלות דלקתיות של המעי הגס כגון דלקת כיבית של המעי. חולי צליאק אינם אוכלוסיה בסיכון יתר לחלות בסרטן של המעי הגס. לכן ההמלצה לחולי צליאק הינה לבצע קולונוסקופיה בגיל 50 ובמידה והכל בסדר וההכנה לבדיקה היתה טובה, לחזור על הבדיקה כל 10 שנים.  חולי צליאק אשר לא מקפידים על דיאטה חסרת גלוטן הינם בסיכון לחלות מסוג של סרטן של המעי הדק הנקרה T-cell Lymphoma אך מחלה זו יחסית נדירה ולא מאובחנת בעזרת קולונוסקופיה.
T-cell Lymphoma
22/09/12 13:21
34צפיות

האם המחלה הזאת קשורה איכשהו לתאי T ?
אני סובל ממספר מחלות שקשורות לתאי T
מחלת מפרקים, וכליות

האם קיימות בדיקות דם וערכים שכדאי לעקוב אחריהם ?
נושא: T-cell Lymphoma
23/09/12 00:17
31צפיות
כן, מדובר במחלה של תאי T. מציעה שתעלה כל השאלות והתהיות להמטולוג המטפל.
בריאות שלימה
דרוש רופא /ה לליווי מסע לפולין
15/09/12 07:47
21צפיות
למסע לפולין למשך שבוע בתאריכים 23-30/10 של תיכון מקיף י ראשלצ דרוש בדחיפות רופא /ה כללי.
אשמח לקבל פניות / המלצות
054-4602672
תודה
תופעות לוואי להקאות
13/09/12 22:32
32צפיות
מאתמול בלילה אני סובל מהקאות וכאבי בטן. הפסקתי להקיא היום בצהריים אבל כאבי הבטן המשיכו לסירוגין.
כעת יש לי כאבים חזקים בחזה.
האם זו תופעת לוואי של ההקאות, למרות שעברו שעות?
מישהו יכול לתת המלצה מסייעת?
הקאות
21/09/12 12:38
19צפיות
הסיבה השכיחה ביותר להקאה הינה אכילה של מזון מקולקל או מחלות זיהומיות כגון נגיפים. לרוב מלווה בכאב בטן.   בתהליך ההקאה יש מופעלים לחצים וכוחות רבים על שרירי רום הבטן ובית חזה וכן, יכול להתבטא בכאב בחזה. כמו כן בשל התוכן החומצי של ההקאה יכולה להופיעה צרבת חזקה לאחר הקאה חוזרת. אני לא יודע מה גילך אך לרוב כאשר יש כאב בחזה כדאי להבדק אצל רופא המפשחה לשלול סיבות אחרות, כגון לבביות לכאב בחזה.
תפקודי כבד בהריון
13/09/12 21:16
510צפיות
אני בהריון בשבוע 15 ותפקודי הכבד שלי גבוהים מהנורמה(כך הרופא משפחה שלי טוען) רופא השנים לא ידע ממש מה לאמר על הנתונים הללו...ואני קצת נשארתי מבולבלת כי הרופא משפחה כן אמר לי לעקוב אחרי זה ולבדוק אבל לא אמרו לי ממש מה לעשות עם הנתונים הנל אם זה מסוכן או לא

יצא לןי בבדיקות דם ast-71

alt-86

האם יש מה לדאוג או שזה נורמאלי לאשה בהריון???

כמו כן יצא המוגלובים נמוך אך ברזל גבוה...(לוקחת פרונטל,חמוציות וברזל עדין)
תפקודי כבד והריון
21/09/12 13:01
152צפיות
את בשבוע 15 להריון. רוב מחלות הכבד הקשורות בהריון מתרחשות לרוב בתרימסטר השלישי, לקרת לידה או מייד לאחר הלידה. מה המשמעות של העליה באנזימי הכבד אצליך קשה לדעת לאחר ואין לי פרטים נוספים כגון מה היה רמתם לפני ההריון? שימוש בתרופות אחרות? האם הבדיקות נעשו לאחר מחלה חריפה? בכל מקרה ערכים כאלה מצריכים מעקב ובירור נוסף ואני מציע לפנות לרופא מומחה למחלות כבד או למרפאת הכבד במרכז רפואי מסודר.
אצל כל אישה בהריון יש ערכים נמוכים של המוגלובין, לרוב עקב דילול הדם עקב עליה בנפח הנוזל בדם.
מגנזיום הידרוקסיד
13/09/12 20:03
82צפיות
האם מותר ליטול מגנוקס המכיל מגנזיום הידרוקסיד בתקופת ההריון? המטרה היא לעודד יציאות במקרים של עצירות כרונית, תודה
שאלה נוספת באותו נושא.
13/09/12 20:05
37צפיות
יש לי דלקת ברירית הקיבה ובתריסריון והרופא המליץ לי ליטול אומפרדקס/לוסק למשך חודשיים כל בוקר.
אני בטיפולי פיריון ורציתי לדעת אם בהריון מותר להשתמש במוצר זה? אם לא, איך נפתרים מהדלקת בקיבה?
לוסק
21/09/12 13:25
50צפיות
אומפרדקס ולוסק הם בעצם זהים בחומר הפעיל שהינו אומפרזול. שייך למשפחה של תרופות  PPI, מעקבי משאיבת הפרוטונים מתאים בקיבה המפשישים חומצה. תרופות אלו בטוחים לשימוש בהריון עד כמה שידוע לנו היום. אם נאמר לך שיש דלקת בריריות של הקיבה והתריסריון זה אומר שעברת בדיקה אנדוסקופית של מערכת העיכול העליונה ונלקחו ביופסיות גם מהקיבה וגם מהתריסריון. אחרת לא ניתן לדבר על קיום של דלקת בריריות. האם בביופסיות יש הסבר לדלקת?
תשובה לד"ר חורחה פפר
23/09/12 12:40
66צפיות
עברתי בדיקת גסטרוסקופיה ונלקחו ביופסיות.
ע"פ דברי הרופא שלי, בביופסיות לא נמצא הסבר לדלקות, גם קודם לכן בבדיקת נשיפה לא נמצא הליקובקטר פילורי.

כרגע אינני בהריון, אני בטיפולי פוריות ורציתי לדעת אם בשלב הלוטאלי וגם אם כן מתגלה הריון אני יכולה לקחת לוסק כל בוקר למשך חודשיים כפי שהומלץ לטיפול בדלקת ואם זה יכול לבטל את הויטמינים (פרנטל) המכינים את הגוף למניעת מומים בעובר.

תודה
מגנוקס והריון
21/09/12 13:16
88צפיות
תרופות המכילות מגנזיום הידרוקציד שייכות מבחינת הריון לקבוצה B. זה אומר שלא הוכח נזק בניסוים בבעלי חיים. אין עדות לנזק בבני אדם בתרימסטר השני והשלישי אך לא נעשו מחקרים מבוקרים בתרימסטר הראשון.
עמילאז
13/09/12 20:01
41צפיות
שלום, אני בת 28 וכבר שנתיים בבדיקות הדם שלי ערך העמילאז גבוה,
רופא הגסטרו שלי שלח אותי לכמה בדיקות כי באתי עם תלונות של עצירות ובחילות (סיגמואידוסקופיה, גסטרוסקופיה, נשיפה להליקובקטר פילורי, בדיקת דם לצליאק ובדיקות כלליות נוספות) בסופו של דבר הוא לא מצא כלום על העמילאז.
איזה בדיקה אני אמורה לעשות כדי להבין איפה הבעיה? הבנתי שזה קשור ללבלב...
תודה
עמילאז
21/09/12 13:31
58צפיות
אכן זה אנזים הנוצר בלבלב אך לא רק בלבלב. מיוצר גם בבלוטות הרוק וגם בדופן של המעי. את לא מציינת מה הערך של האנזים בבדיקות שלך והאם גם אנזים אחר בשם ליפאז מוגבר. ?  לרוב מתקבלת עליה של אנזימים אלה בזמן דלקת חדה או כרונית של הלבלב. זה מלווה בדרך כלל בכאב חד וחזק מאוד ברום הבטן ולפעמים מצריך גם אשפוז בבית חולים. כאשר מדובר בממצא אקראי בבדיקות דם ללא התמונה הקלינית שתיארתי קודם יתכן ומדובר במצב פיזיולוגי ולא חולני בו האנזים הזה אצליך גדול מהרגיל ואז בבדיקת דם מופיעה כאילו ברמה מוגברת. המצב נקרה מקרועמילאזמיה ואין צורך בבדיקות נוספות או בירור נוסף.
תודה על התשובה המקיפה
23/09/12 12:47
11צפיות
אפילו שאני אצל הרופא אני לא מקבלת כל כך הרבה מידע וזאת הסיבה שאני יוצאת משם רגועה.
יישר כוח
שנה טובה ובריאה לכולם...
13/09/12 15:48
12צפיות
חברי פורום יקרים,

לקראת חג ראש השנה, רצינו לאחל לכולכם, חג שמח, בריא, ובעיקר מהנה...

ומזכירים לכם, אנחנו פנויים ומוכנים לענות לכל שאלה הקשורה לתחום שלנו
גם בחגים...
תוצאות בדיקות - גסטרין גבוהה + אנמיה
12/09/12 12:09
93צפיות
מזה ככמה חודשים אני סובלת מבחילות קשות , פניתי לרופא משפחה ובמקביל קבעתי תטר לגסטרו (התור הכי קרוב רק עוד חודש וחצי), עפי בדיקות דם כלליות שעשיתי, הכל אצלי בנורמה, ברזל, B12, סוכר הכל הכל בנורמה למעט:
1. אנמיה (RBC, HB, HCT) ערכים נמוכים
2. GASTRIN = 159 ערכים גבוהים

אילו עוד בדיקות עליי לבקש לבצע? , אני חוששת קצת כי קראתי באינטרנט שזו יכולה להיות אנמיה ממאירה

ממש ממש מודאגת

אשמח מאוד לתגובה ועזרה
המון תודה
אנמיה ורמת גסטרין
12/09/12 15:30
53צפיות
1. אנמיה שאינה ממקור של חסר ברזל דורשת בדרך כלל הערכה אצל המטולוג  ולא מומחה גסטרו.
2. רמה מוגברת של גסטרין אכן צריכה להיות מבוררת אצל מומחה גסטרו.
יחד עם זאת הערכים מוגברים רק מעט ולכן בדרך כלל מבטאים מצבים שפירים כמו ביטוי עקיף לנטילה של סותרי חומצה, דלקת אטרופית של רירית הקיבה ו/או זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי.

בכל מקרה את צריכה להבדק ותוכלי לקבל הכוונה ראשונית מרופא המשפחה שלך.
בהצלחה ובריאות שלימה
תוצאות בדיקה
12/09/12 00:35
413צפיות
עשיתי בדיקת נשיפה למציאת הליקובקטר,
H.Pylori(UBT-C13)
התוצאה:
0.60 (negative)     

ממה שאני מבינה לא נמצא החיידק.

אשמח לשמוע האם למישהו יש מושג מדוע יכול להיות שבחודש האחרון בערך פעם- פעמיים בשבוע כואב לי בקיבה (בטן עליונה, ממש מתחת לחזה)
בד"כ בשעות הערב/לילה למשך כמה שעות, כאבים בלתי נסבלים שמלווים בזיעה קרה, צמרמורות ובחילות.

אשמח לכל תובנה בנושא.
תודה
הליקובקטר שלילי וכאב בטן
12/09/12 15:32
126צפיות
יש הרבה מאוד הסברים לכאבים ותלונות כמו שציינת ולצערי לא ניתן לברר אותן מעל גלי הפורום אלא רק בבדיקה מסודרת אצל רופא.
אנא פני באופן מסודר להתיעצות אצל מומחה גסטרו
כל טוב ובהצלחה
קולונסקופיה
09/09/12 19:12
56צפיות
הרופאה האישית שלי המליצה על בדיקה היות והבדיקות הראו כי אני אנמית המוגלובין 10.7
ברצוני לקבל אשור נוסף לכך.
קולונסקופיה
12/09/12 15:34
39צפיות
צריכה בהחלט לפנות באופן מסודר לרופא גסטרו שיברר אם אכן צריכה בירור למערכת העיכול.
אם אכן כך,מ מומחה הגסטרו יסביר לך המשמעות של הבדיקה אופן ההכנה הביצוע היתרונות והחסרונות.
בהצלחה
פורומים חדשים ב|תפוז|
09/09/12 18:09
4צפיות
|*|הוא אולי רוצח סדרתי, אבל אי אפשר שלא לאהוב אותו. אם גם אתם חלק מהמעריצים של הסדרה עטורת השבחים דקסטר בטח תשמחו לדעת שעכשיו אפשר גם לדבר עליה בפורום משלה|!|
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

|טי-וי| דרמת הפשע הטלוויזיונית המשובחת, קאסל, עומדת לחזור למסכים ממש בקרוב. מכורים לעלילות סופר המסתורין ובלשית המשטרה|?| פורום קאסל הוא המקום בשבילכם|!|

|צבע| אחת הלהקות המצליחות, האהובות והבועטות בעולם המוסיקה מגיעה לתפוז! פורום גרין דיי, הוא המקום לפגוש את כל המעריצים ולדבר על כל מה שקורה עם הלהקה|!|
סיוט מתמשך
09/09/12 16:39
56צפיות
אני כחודשים אחרי ניתוח שרוול קיבה, ובמשך החודשיים האלה אני סובלת מתופעה בלתי נסבלת שכאילו יש לי כדור פרווה או חתיכת ספוג בגרון(בלתי נסבל!!!),ככל הנראה (לדברי רופא אא"ג אחד) מדובר בבצקת כתוצאה מחומציות והפרשות מהקיבה, שמתרכזת בגרון ויוצרת את התחושות האלה. אני כבר חודש וחצי בערך לוקחת כדור נקסיום פעמיים ביום וכדור זרידקס לפני השינה, אך ללא הואיל. אמנם עכשיו זה קצת מתמתן לאיזה יום וחצי אבל אז חוזר לעוד איזה ארבעה ימים ומציק בטירוף, וכך חוזר חלילה.
מה ניתן לעשות???
רופא הגסטרו רוצה לעשות לי גסטרוסקופיה, השאלה אם זה הפיתרון היחידי(אני אחרי ניתוח השרוול, לכן לא מתלהבת לעשות גסטרוסקופיה ישר) וגם הייתי רוצה להבין דבר ראשון במידה ועושים גסטרוסקופיה, מה זה יתן, מה יכולות להיות התוצאות?
ויותר חשוב-מה יכולים להיות הפתרונות לאותן תוצאות???
סיוט מתמשך אחרי ניתוח שרוול
12/09/12 15:36
32צפיות
לצערי אחרי ניתוח ובכלל כשיש תחושה לא טובה או קושי בבליעה חייבים לבצע הערכה אוביקטיבית באמצעות הסתכלות על האיזור המעורב. במקרה זה הבדיקה המועדפת היא בדיקת גסטרוסקופיה. כמובן שתוכלי לפנות לחו"ד נוספת ולהבדק באופן מסודר לפני  ביצוע הבדיקה.
ריח גוף ופה מתוק
06/09/12 22:19
46צפיות
שלום, בן זוגי, בן 30, בריא ככלל, סובל לעיתים לאחר שתיית אלכוהול (גם לאחר שניים- שלושה משקאות) מריח מתוק פירותי מעט מחליא מהנשימה ומהגוף.
רציתי לדעת האם כדאי לו לפנות לרופא ומה עלולה להיות הסיבה.
ריח גוף ופה מתוק
12/09/12 15:39
60צפיות
יש כל מיני סיבות לתופעה כזו.
בשלב ראשון מציעה לברר מול מומחה לרפואת הפה- לפנות לבדיקה פורמלית.
במקביל ממליצה לדאוג להיגיינה אופטימלית של חלל הפה כולל צחצוח החלק האחורי של הלשון.
במידה והריח מופיע רק אחרי שתיה של אלכוהול כדי להפחית שתיה של אלכוהול.
דלקת בקיבה ובתריסריון
06/09/12 22:19
130צפיות
אני סובלת מדלקת בקיבה ובתריסיון שהתגלתה בבדיקת גסטרוסקופיה, בביופסיה שנלקחה לא נמצאה הסיבה לדלקת.

הרופא המליץ על אומפרדקס.

השאלה שלי היא האם צום של 25 שעות ביום כיפור יכול להזיק/להחמיר את המצב?

תודה
צום ודלקת בקיבה
12/09/12 15:40
58צפיות
מניחה שלא אמורה להיות בעיה לנושא זה עם צום ביום הכיפורים
שנה טובה
º
האם דיאטה יכולה להקטין כבד מוגדל
06/09/12 16:30
76צפיות
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום