לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
הכבד הנמצא בבטן הימנית העליונה מתחת לקשת הצלעות, הינו אחד האיברים החשובים ביותר בגופנו. הכבד אחראי לפירוק אבות המזון שאנו אוכלים (שומנים, פחמימות וחלבונים) והפיכתם לאנרגיה ולנטרול וסילוק רעלים מגופנו. כמו כן הכבד מפרק תרופות למיניהן לחומר פעיל ולחומר שיש לסלקו מהגוף. מחלות הכבד מתחלקות למחלות ראשוניות ומשניות. הראשוניות העיקריות הינן: - מחלות זיהומיות בעיקר בשל וירוסי דלקת הכבד ( הפטיטיס) A-E - מחלות דלקתיות שלא בגלל זיהום - דלקת כבד אימונית, שחמת ביליארית ראשונית. - מחלות מטבוליות - סוכרת, יתר פעילות בלוטת התריס. - מחלות מולדות - המוכרונמטוזיס, מחלת וילסון. - מחלות גידוליות - הפטומה ( סרטן ראשוני בכבד) או סרטן מערכת המרה. - נזק מאלכוהול ומתרופות המחלות המשניות הן אלו בהן הכבד נפגע משנית למחלה אחרת ( כגון הופעת כבד שומני במחלת הסוכרת, הופעת נגעים בכבד משנית לממאירויות, הופעת זיהום בכבד כחלק ממחלה זיהומית כללית כגון שחפת). תהא אשר תהא סיבת מחלת הכבד, בדרך כלל מהלך המחלה דומה: תחילתה בדלקת חריפה היכולה או לחלוף או להתפתח לדלקת כרונית. עם השנים, הופכת הדלקת הכרונית לצלקת ומתפתחת מחלה הנקראת שחמת הכבד. עם הופעת השחמת עלולה להתפתח אי ספיקת כבד ומופיעים סבוכים קשים כגון דמם מדליות (ורידים מורחבים בושט) , הצטברות נוזל בבטן ( מיימת) והופעת תופעות הנובעות בהצטברות רעלים במח (אנצפלופציה). האופי המורכב והמסובך של מחלות הכבד מחייב מסגרת ייחודית של צוות מומחים ואמצעים יעודיים מתקדמים לאבחנה וטיפול ולשם כך קיימת יחידת הכבד. מדע הרפואה התפתח בשנים האחרונות בצעדי ענק. במקביל להתפתחות המדעית, ניכר שינוי בולט בהתייחסות הציבור ובגישתו לקבלת שירותי רפואה. בניגוד לעבר, חדלה הרפואה להיות נחלתם של הצוות הרפואי, והמטופל ומשפחתו מצפים לשמוע מן הצוות המטפל מידע אמין ועדכני על המחלה, דרכי הטיפול ותוצאותיו. המטופל שואב מידע מהעיתונות, מספרות מדע פופולארי, מאמצעי התקשורת האלקטרוניים וכמובן מהאינטרנט. אולם, מידע שטחי , רסיסי מידע ומידע לא אמין עלול במקרים רבים להזיק יותר מאשר להועיל. ואמנם, מנסיוני בטיפול בחולי כבד למדתי להכיר קשת בעיות המטרידה את החולה ומשפחתו: בקצה האחד של הקשת, ניצב החולה הסובל מבעיית כבד קלה, פשוטה וחולפת ובקצה השני ניצב החולה הכרוני למוד הסבל הממתין זמן ממושך לתורו להשתלת כבד. אלה גם אלה מלאי חרדות פחדים ותקוות. אני שמח לפתוח את הקהילה מתוך אמונה שהשיחה , המענה לשאלות וההפניה לספרות האמינה תתרום להורדת רמת החרדה ולשיפור באיכות החיים וביכולת ההתמודדות עם המחלה.

יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר אמיר ויצברד, המכון למחלות דרכי העיכול והכבד, המרכז הרפואי תל-אביב

בעיות תת ספיגה ואי קבלת סיוע מחברת טבע
25/08/14 22:25
29צפיות
אני בן 26 וסובל ממחלת תת ספיגה שנקראת Microvillous inclusion disease (היא לא מאוד ידועה אבל מקבילה לShort bowel syndrome) , אני בד"כ נעזר בTPN שמסופק ע"י חברת טבע למרות שאני סופג חלקית ולכן לא חייב להתחבר מדי יום אלא בעיקר כשאני מרגיש חוסר מסויים. לאחרונה לאור זיהום בTPN שסופקו על ידי חברת טבע הפסיקו לספק לי את הTPN. הרופא שלי דאג שאקבל אישור מיוחד ממשרד הבריאות לקבל את הTPN אך מאז עברו שבועיים וטבע כל הזמן מתחמקים ממני ולא מספקים לי את הTPN, אני מתחיל לרדת במשקל ומעט חושש. דיברתי גם עם הרופא שלי שמנסה לעזור אך ללא הועיל. האם יש מישהו שיודע לאן אני יכול לפנות במקרה כזה? איך אני יכול "לנער" מישהו בטבע כי כרגע התחושה היא שהבריאות שלי ממש לא מעניינת אותם.
אשמח לכל עצה.
תזונה על ידי TPN
30/08/14 22:16
18צפיות
הבעייה היא מול חברת טבע ולא שאלה רפואית חדשה
יש לברר מול הרוקח האחראי של "טבע" או לבדוק עם גסטרואנטרולוג שמתמחה בתזונה קלינית (יש יחידה כזו בחלק מבתי החולים) על חברות חליפיות עם אותו הרכב פורמולה אותו אתה צורך
לצערי אין לי דרך אחרת לעזור לך
º
שריטת בגוף ללא כל חבלה יש קשר למתח נפשי?
25/08/14 01:24
20צפיות
קלוסטרידיום חוזר
24/08/14 15:08
33צפיות
שלום,
לפני כשלושה חודשים נמצא אצלי חיידק הליקובקטר פילורי. לאחר טיפול אנטיביוטי של שבועיים בקארין, מוקסיוויסט ואומפרדקס עשיתי בדיקה ונראה שהאנטיביוטיקה לא הרגה את החיידק. כעבור חודש אושפזתי, בעקבות דופק מהיר, והתגלה אצלי קלוסטרידיום. לקחתי פלג'יל למשך 14 יום ושני החיידקים חוסלו. כעבור חודש וחצי שוב מצאו אצלי קלוסטרידיום. אני שוב לוקחת פלג'יל ופרוביוטיקה. האם עליי להיות מודאגת? מדוע החיידק חוזר שוב לאחר שנעלם?
קלוסטרידיום חוזר
30/08/14 22:13
24צפיות
לאחר טיפול אנטיביוטי "נהרגים" גם חיידקי המעי הרגילים כי אנטיביוטיקה אינה סלקטיבית.
את מקומם עשוי לתפוס חיידק לא ידידותי ואופורטוניסט כמו קלוסטרידיום דיפיצילה. חיידק זה מגיב טוב לטיפול אנטיביוטי אולם באנשים מסויימים נשארת נשאות של החיידק לאחר טיפול
לרוב לא מטפלים שוב אלא אם מופיעים תסמינים בעיקר שלשול שכן ללא תסמינים לא בטוח שטיפול אנטיביוטי חוזר יצליח להכחיד את הנשאות
במקרים כאלו אפשר לבצע בדיקת אנטיגן בצואה לאפין אם זה רק נשאות של זן לא אלים או שיש הפרשה של הרעלנים הבעייתיים שגם גורם למחלה פעילה
במקרה וחוזר זיהום עם תסמינים הטיפול האנטיביוטי החוזר הוא יעיל אבל לאחר חזרה שנייה יש לשקול טיפולים מתקדמים למניעת חזרה נוספת
אני ממליץ להתייעץ עם גסטרואנטרולוג שמתמחה בנושא של קלוסטרידיום שיוכל להסביר על הטיפולים החדשים למניעת חזרה
נפתח פורום הורים לילדים מיוחדים|*|
24/08/14 13:04
3צפיות
|חיבוק|פתחנו בשבילכם את פורום הורים לילדים מיוחדים בו תוכלו לשתף בחוויה של ההורות לילדים המיוחדים שלכם, ולתמוך בהורים החדשים בתחילת דרכם.
אתם מוזמנים לשתף ברגשותיכם העמוקים, לפרוק ולחלוק בהתמודדות שלכם ההורים, עם גידול ילדים מיוחדים.

http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
בדיקת מנגנון בליעה
22/08/14 20:43
16צפיות
שלום רב, 
בעת אכילה, אני מרגישה שנתקע לי מזון בלוע בצד שמאל. 
פניתי לרופא א.א.ג שהיפנה אותי לבדיקת תפקודי בליעה בבית חולים - בדיקת FEESST 
נמצאו שאריות פרינגיאליות לאחר שתיית חלב ומרקם גבינתי אשר מתנקות לאחר שתייה מנקה. 
בעקבות הבדיקה הומלץ לבצע בליעת באריום - הדגמת מנגנון בליעה. 

חזרתי עם תוצאות הבדיקה לרופא א.א.ג. בקופ"ח והוא היפנה אותי לצילום ושט. 

האם צילום ושט (עם בליעת בריום) הוא צילום בריום - הדגמת מנגנון בליעה? האם הופניתי לבדיקה הנכונה? 

צילום הושט שעשיתי ארך כ - 5 דקות. שתיתי נוזל וצולמתי. 

ושאלה נוספת מי מטפל בבעיה זו? רופא א.א.ג. או רופא גסטרו? 

תודה 
בעיות בליעה
29/08/14 14:19
11צפיות
בעיות בליעה מחולקות לבעיות של מנגנון הבליעה (בתחום רפואת אף אוזן גרון בסיוע קלינאיות תקשורת) או בעיות של הושט בתחום רופא גסטרו
נשמע שהבעיות שלך הן בתחום רפואת אף אוזן וגרון לאור תלונות של מזון "תקוע בלוע" ובדיקת FESS מתאימה
מנגנון בליעה (כמו גם צילום ושט) מבוצע על יד בליעת בריום שהינו חומר ניגוד חיובי. במידה וישנה בעייה אנטומית בושט עליון כמו סעיף, ניתן יהיה להדגימה בבדיקה זו ואז ידרש גם רופא גסטרו לטיפול אולם אם צילום ושט תקין, יש להמשיך מעקב במרפאת בליעה הקיימת ברוב בתי החולים
בקע סרעפתי קטן
20/08/14 23:22
24צפיות
שלום
לאחר בדיקת גסטרו הרופא שבדק אותי אמר לי שאין לי כלום חוץ מבקע סרעפתי קטן ולדעתו הסיבה לסימפטומים (אפרט בהמשך) היא רגשית. היום אני סובלת מריפלוקס מקבלת לנטון 30 כ3 שבועות כל בוקר ועדין מרגישה את הסימפטומים : חומציות בפה, הרבה ליחה , צרבות, עליית אוכל בשכיבה (גם אחרי שעתיים) , דקירות בחלק העליון של הקיבה , הרבה גזים והרבה עייפות
אני חייבת לעלות במשקל (כרגע בתת משקל )
והשאלות שלי:
האם לנטון 30 לא מתאים לי או שהמינון נמוך ?
האם אפשר להגדיל מינון לנטון 30 בוקר וערב ?
האם כדאי להחליף לנטון לתרופה אחרת חזקה יותר אולי ?

תודה על העזרה
בקע סרעפתי קטן
22/08/14 11:55
25צפיות
ברוב המקרים לבקע סרעפתי קטן אין משמעות והוא ממצא נפוץ ביותר שנתגלה באקראי. הוא כן יכול להגביר את הסיכוי לרפלוקס אבל אז היתה מצופה תגובה לתרופות
ניתן להעלות מינון לנטון לפעמיים ביום (לשים לב שלוקחים חצי שעה לפני האוכל), ניתן להחליפו לתכשירים אחרים ממשפחת חוסמי משאבות מימן (PPI) אבל אם עליית מינון או החלפת תכשיר לא עוזרת יתכן ולא מדובר בייצור חומצה מוגבר או אלא בשינוי תנועתיות מערכת עיכול עליונה או מצב של ושט רגיש ששניהם מושפעים ממתח רגשי
כדי לבדוק זאת ניתן לבצע מבחן חומציות בושט שנקרא PH-מטריה בשילוב עם מדידת לחצים בושט שנקרא מנומטריה של ושט. הרופא המטפל יוכל להפנותך לבדיקות אלו 
מה זה כוליליטיאזיס, כיס מרה עם אבן או פוליפ.
19/08/14 19:55
39צפיות
אובחנתי ככה במיון, אפשר הסבר ? ממש תודה
אבנים בכיס מרה
20/08/14 11:25
19צפיות
כולליתיאזיס זה אבנים בכיס מרה. אין מדובר בפוליפ.
זהו לרוב ממצא אקראי שכן 80% מהאנשים בהם מוצאים אבנים לא יסבלו מתסמינים כלל
בעד 20% מהאנשים יכולים להיות תסמינים כמו כאבי בטן ימנית עליונה העיקר לאחר ארוחה שומנית, או דלקת של כיס המרה
במקרים אלו ההמלצה היא ניתוח כריתת כיס מרה
יכול להיות בעיה בעיכול חלבונים?
17/08/14 16:52
44צפיות
שלום,
יש לי תור לגסטרו לעוד חודש אבל רציתי להתייעץ כאן בבעיה מאוד מטרידה:
עברתי את גיל 40 , יש לי אי סבילות מאובחנת ללקטוז עם אי סבילות לגלוטן ( לא מצאו צליאק אבל כל אכילה של קמח אפילו רק פסטה גורמת לנפיחות גדולה ושלשולים מיידים ) ואבחנה של IBS .
אין לי אלרגיות למזון זה נבדק בבדיקת דם .
9 שנים אחרי שהורדתי את האלרגנים הגדולים עדיין לא הגעתי למצב של איזון. עדיין עם בטן נפוחה , קשיי עיכול, גזים. אני צמחונית.
הייתי בייעוץ אצל כמה תזונאיות האחרונה ממש התיאשה מחוסר היכולת לעזור לי .
שמתי לב במיוחד אחרי ארוחה ולו הקטנה ביותר שמכילה חלבונים - וזה יכול להיות עדשים או ביצים או שקדים אפילו, הנפיחות מחמירה מאוד ולוקח לי שעות ארוכות לעכל .
אם אני אוכלת חביתה בערב עד הבוקר אני מעכלת את החביתה הזו.... גם אם זה ב 6 בערב ארוחה אחרונה וזה מנפח מאוד....
בגלל שביצים זה החלבון היחיד שאני אוכלת למעשה, אני לא יכולה להוריד את זה. טופו אני לא אוכלת בגלל שזה מזון הורמונלי, אני ממש לא צריכה תוספת אסטרוגן , ויש לי גם בעיות עם בלוטת התריס ( נעה בין נורמלי לתת פעילות- TSH גבוה, אני נמצאת במעקב רפואי בנושא הזה כרגע לא מוצאים לנכון לתת טיפול וזה מאוזן עם דיקור ) .
הרפואה מכירה בבעיה של עיכול חלבונים ? ממה זה בא ? יש לזה פתרון ?
תודה.
שלום
20/08/14 09:20
26צפיות
חלבונים מורכבים מ22 חומצות אמינו. יתכן שישנו קושי בעיכול או ספיגה של חומצת אמינו ספציפית, לחילופין יתכן שיש מחסור באיזשהו אנזים שעוזר בעיכול החלבון. ביצה נחשב לחלבון מלא אשר מכיל את כל חומצות האמינו, כמו כן גם עדשים. מציעה לך במקביל לטיפול הרפואי כמובן, לפנות לנטורופת שמאוד יוכל לעזור. לא יודעת אם יש פתרון מלא אבל בהחלט ניתן להקל מאוד על הבעיה ועל התחושות שלך.
בהצלחה.
תודה אבל ...
20/08/14 10:11
21צפיות
נטורופתית ולו הטובה והמקצועית ביותר לא יכולה לעזור כל עוד אין אבחנה רפואית מדוייקת.
הייתי אצל תזונאית מעולה והייתי אצל נטורופתית מאוד טובה , ואין שיפור .
אני חושדת בחלבונים כרגע אבל מאוד קשה להמנע מחלבונים פרט לכך זה אבן יסוד בתזונה , אני לא אוריד ביצים מהתפריט שלי וגם אין לי אלרגיה רפואית לביצים , זה משהוא במערכת העיכול לא בסדר ורק הופך ליותר לא בסדר ככל שהשנים עוברות וצריך לאבחן את אותו משהוא מציק.....
עדשים זה בלתי נסבל , כל צורת בישול וכל סוג עדשים, זה לא הולך , זה גורם לי לכאבים רציניים .....
אני מנסה להעביר את הביצים לאמצע היום ולא לסוף היום לארוחת ערב הקלאסית של ביצה וירקות , פרט לכך ירקות טריים אני בכלל לא מסוגלת לאכול, זה לא מתעכל .
התזונאית האחרונה שהייתי אצלה חשדה בדלקת כלשהיא כרונית שדורשת אבחנה רפואית.
יכול להיות בעיה של אנזימים , הרי הלקטאז זה אנזים, בסכומו של עניין הוא " נעלם" לפני שנים . אולי עוד איזה אנזים ברח לו .....
וכאן השאלה למה האנזימים נעלמים לי ....
תודה בכל אופן 
עיכול חלבון
20/08/14 11:33
23צפיות
usi שלום,
את מתארת בעייה מורכבת וממושכת של שינויי עיכול עם תסמינים של תנועיות מוגברת של המעי וצבירת גזים. לאורך משך התסמינים ושלילת מחלת צליאק זהו כנראה ביטוי של מעי רגיז (IBS) שהיא נפוץ מאד באוכלוסיה. הטיפול במצב זה (בהחנה שנשללו הסברים אחרים) הוא תזונתי ועל ידי תרופות שמשנות את תנועיות המעי או מנסות להקטין צבירת גזים. חלק מהטיפולים כולל מתן פרוביוטיקה כדי להחליף את החיידקים שמייצרים גז בחיידקים "בריאים" יותר או אפילו אנטיביוטיקה להרוג את אותם החיידקים.
עודף פחמימות (אפילו ללא צליאק) וגם חלבונים בחולי מעי רגיז יגרמו ליציאות מוגברות וגזים
הטיפול התזוניתי המודרני היא בשיטת FODMAP שזה החסרת כלל המאכלים שיכולים ליצר גזים ואז החזרתם בהדרגה (אחד אחד) כדי לזהות מי ה"אשם".
עבודה משותפת של גסטרואנטרולוג ודיאטינת קלינית מומחית במעי רגיז היא הצוות שאמור לטפל בך.
יש ברפואה מחלות של קושי ספיצפי בעיכול חלבננים אולם אלו לרוב מחלות מולדות עם תסמינים כבר בגיל תנוקות עם ביטוי אחר של נזקים גופניים והסבירות לקיומם בגילך נמוכה
תודה רבה , אכן יש לי IBS מאובחן ...
20/08/14 12:11
22צפיות
אני מכירה FODMAP זה לא עזר לי וזה גם מרעיב מאוד .
הייתי הולכת על הכוון התרופתי בשמחה .... 
השאלה אם יש כאן מקום לעשות בדיקה רפואית כלשהיא שתגיד אם יש איזה דלקת כרונית במערכת העיכול שגורמת לכל הבלגן הזה , אם יש כזה דבר.
עשיתי כבר קולונוסקופיה לפני כמה שנים , היתה תקינה .
IBS
22/08/14 11:50
25צפיות
במידה ואין הטבה עם תזונה (לרבות FODMAP) ונשללו אי סיבילויות למוצרי מזון כמו פרוקטוז או לקטוז, מחלת צליאק, בוצעו בדיקות אנדוסקופיות או הדמייה, נשלל זיהום (תרביות, בדיקת פרזיטים בצואה) או דלקת (בדיקות דם) ואין מזור עם רפואה משלימה, הצעד הבא הוא תרופות. ישנן תרופות להפחתת ייצור גזים כמו תכשירי פחם או תרופה המפרקת את המתח של בועית הגז כמו סימטקון. ניתן לבצע נסיונות טיפול בפרוביוטיקה או אנטיביוטיקה (הטובה ביותר הינה כנראה לורמיקס=ריפקסימין) למרות שלרב יררשו קורסים טיפוליים חוזרים, ויש לשקול טיפול בתרופות מקטינות של תחושת אי הנוחות מהמעי ואשר יש להם אפקט מרגיע כמו תרופות ממשפחת SSRI או SNRI
החלטות כאלו ילקחו בשיתוף עם רופא מטפל במסגרת מרפאה
º
תודה רבה ! אני אעלה את זה מול הרופא .
22/08/14 13:05
5צפיות
|*|נפתח פורום סדרות ישראליות|*|
17/08/14 14:47
3צפיות
|טי-וי|אוהבים את הסדרה נויורק? חולים על משפחת זגורי? רוצים להיזכר בעופרה מלגעת באושר?
פתחנו במיוחד בשבילכם את פורום סדרות ישראליות בו תוכלו לדבר על כל היצירות הישראליות מכל השנים!

מוזמנים להיכנס כבר עכשיו ולדבר על סדרות ישראליות מהעבר, מההווה ושיהיו בעתיד:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...
קרוהן וקולה
17/08/14 12:33
35צפיות
לד"ר ויצברד שלום,
לחבר שלי גילו קרוהן לפני כשנתיים ברצוני לשאול האם יש קשר לכך שהוא שותה אך ורק, קולה הוא לא שותה מים אפילו, בלילה יש לו ליד המיטה כוס קולה שיהיה לו, אם וכאשר הוא יקום באמצע הלילה צמה. הבנתי שמחלה הזו נגרמת גם בשל תזונה לקויה, האם זו יכולה להיות הסיבה והאם נעשו מחקרים בנושא המאששים את הקשר? 
מחלת קרוהן ותזונה
20/08/14 11:23
41צפיות
אני לא מכיר קשר בין קולה להתלקחות או החמרת קרוהן. בקולה כן יש הרבה פרוקטוז וקפאין שיכולים לגרום להתגברות תנועתיות במעי ללא קשר לדלקת. בסוגים מסויימים של מחלת קרוהן (בעיקר אם יש היצרויות במעי דק) מומלץ על לעיסת מזון היטב בפה והפחתת צריכת סיבים.
אם מחלת הקרוהן מפושטת יכולות להווצר בעיות ספיגה ופגיעה תזונתית אך המחלה לא נגרמת בהכרח מתזונה לא מאוזנת.
ישנם מחקרים רבים על תזונה במחלת קרוהן. התיאוריה כיום היא שבאנשים עם נטייה גנטית למחלה, ישנו גורם סביבתי (אולי סוג מסויים של מזון שטרם אופיין) שגורם לשינוי הרכב חיידקי המעי ההם מעוררים דלקת ללא זיהום. עדיין לא ברור איזו תזונה "מזיקה" למעי
אני מציע לחבר שלך להתייעץ עם רופא גסטרואנטרלוג מטפל לגבי תזונה מתאימה לסוג המחלה שלו ואפילו עם דיאטנית קלינית
האם עלי לקחת נקסיום?
15/08/14 23:45
33צפיות
נדבקתי מילדי לפני כחמישה חודשים בוירוס כלשהו שגרם להפרשות עיניים ואחר כך גם לדלקת גרון של למעלה משבוע. בחודשיים שלאחר מכן חוויתי דלקות גרון שבאו והלכו ולא היו במקום קבוע. בהמשך הקאתי ללא סיבה ממשית פעמים. רופא אף אוזן גרון שבדק אותי עם צנורית מהאף לגרון אמר שיש לי ריפלקס. ושיש סימני צריבה. אין לי ולא היתה לי צרבת, אלא תחושת בחילה קלה, לא נעים לישון על הבטן ולהרים דברים, כולל את ילדי, אז התחושה מוחרפת. הרופא נתן לי נקסיום 20 מ"ג פעמיים ביום, שהתחלתי לקחת רק היום
תודה.. אני לא מתלהבת מהרעיון של לקיחת תרופה על בסיס קבוע. מה גם שאני בת 50 ויש לי דילול קטנטן של העצם דבר שמין הסתם לא הולך להשתפר. שאלותי הן: האם זה ריפלקס? האם כדאי לבדוק אפשרות להליקובטר פילורי או פרזיטים אחרים? האם יש דרך לפתור את זה ולא רק להקל על התסמינים? אם זה ריפלקס האם לא עדיף לעשות ניתוח שיתקן את זה במידה והניתוח פשוט ומוצלח בד"כ?
תודה! 
חשד לרפלוקס
20/08/14 11:18
28צפיות
מחלת GERD (רפלוקס של חומצת קיבה לושט) היא למעשה תסמנות שכוללת מספר תסמינים שעיקרן בחילה או צרבת, תחושת מזון עולה חזרה מהקיבה לפה, טעם חמוץ או מר בפה ולעיתים רחוקות אי נוחות בבטן עליונה. לעיתים רואים סימני דלקת באיזור מיתרי הקול ומניחים שחומצת קיבה הגיעה לשם ויצרה את הדלקת.  לעיתים יש תסמונת רפקלוס ללא צרבת ממש
חיידק בקיבה לא עושה צרבות או דלקות בגרון. לכן אין טעם לבדוק אותו . התסמנין העיקרי שלו הוא כאבי בטן עליוהנ אך במקרים נדירים יכול לעשות בחילה.
הטיפול בנקסיום עשוי לעזור אם זה מחלת GERD. ניתן לקחת טיפול זה לתקופות קצרות, טיפולים חורים או טיפול ממושך. לפי צורך אך כן כדאי לבצע בדיקת גסטרוסקופיה לראות אם יש בקע סרעפתי (מגדיל סיכוי לרפקלוס) או דלקת בושט כעדות לרפלוקס כדי להחליט על משך הטיפול הנחוץ. מתחילים בפעמיים ביום ואז עוברים לפעם ביום לפני הפסקת טיפול
ניתן לנסות  שינוי תזונה כומ אכילת ארוחות קטנות יותר פעימים ביום ולא 2 ארוחות גדולות, הפחחת אוכח שומני או מטוגן, לא לאכול 3 שעות לפני השינה, הפחתת עישון, אלכוהול, קפאין, מוצרים עם ריכוז קקאו גדול כמו שוקולד (בעיקר מריר) ומנתה וירידה במשקל לאנשים עם משקל עודף.
ניתוח שמור למי שמוכחת מחלת GERD ללא שום תגובה לטיפול וזה לא רלוונטי לדעתי במקרה שלך
º
תודה רבה על התשובה המחכימה והמפורטת !
20/08/14 12:03
5צפיות
º
מצורף ממצא מאולטרסאונד כבד שומני. מה זה אומר?
14/08/14 19:06
27צפיות
ממצא באולטרא סאונד
20/08/14 11:44
27צפיות
כדי לאפיין בצורה טובה יותר את הממצא צריך לבצע הדמיית בטן נוספת טובה יותר מאולטרא-סאונד כמו CT פרוטוקול כבד או MRI
בדיקה זו תאפיין את הממצא, סביבתו ותוכל להעריך אם יהיה נגיש לבדיקת EUS (אולטרא-סאונד אנדוסקופי)
כל כמה זמן יש לבצע קולונסקופיה?
14/08/14 18:04
34צפיות
אני בן 58. אבי נפטר  עקב סרטן במעי הגס .ביצעתי בדיקת קולונסקופיה לפני שלוש שנים ולא נמצאו פוליפים. מתי כדאי לחזור על הבדיקה ?
תדירות בדיקות קולונוסקופיה
20/08/14 11:08
34צפיות
במקרה של סיפור משפחתי של ממאירות מעי גס ההמלצה היא לבדיקת קולונוסקופיה ראשונה כל 5 שנים מגיל 40 או 10 שנים פחות מהגיל בו התגלה הסרטן אצל קרוב המשפחה, המוקדם מבנייהם.
אחרי הבדיקה הראשונה, התדירות נקבעת לפי הממצאים בבדיקה ורמת נקיון המעי בבדיקה
במקרה שלך, בהנחה שרמת נקיון המעי היתה תקינה - לחזור לאחר 5 שנים מהבדיקה הקודמת
קוליטיס
14/08/14 09:58
22צפיות
בת 29 סובלת מקוליטס כיבית נוטלת נרות ראפסל
המחלה הייתה רדומה כמה שנים לאחרונה התחלתי טיפולי פוריות ואנינוטלת כדורי אסטרוגן 
התחלתי שוב להרגיש רע כאבי בטן נוראיים ושלשולים לפחות 8 פעמים ביום וחולשה ברגליים וכאבי שרירים 
ברגליים ?
האם יכול להיות התפרצות מהטיפולי פוריות?
התלקחות בחולי קוליטיס
20/08/14 11:05
16צפיות
חשיפה הורמונלית עשויה להשפיע על תנועתיות המעי אך אינה קשורה לרוב להתלקחות של המחלה
יתכן כי הטיפול ברפסל בנרות בלבד אינו מספיק לסוג המחלה שלך ויש להוועץ בגסטרואנטרולוג מטפל
כאבי בטן חזקים ובעיות עיכול
13/08/14 14:56
60צפיות
מזה כמה שנים אני סובלת מהתקפות שנמשכות כחודש של בטן נפוחה,כאבי בטן בלתי נסבלים וגזים.לפני כחודש וחצי התחיל שוב התקף כזה, קשה יותר מקודמיו ,מלווה בכאבי בטן בלתי נסבלים ,גזים וקשיי עיכול.עצירות ושלשולים לסירוגין ובטן נפוחה.
עשיתי סי.טי של בטן עליונה וגסטרוסקופיה והתגלתה דלקת בקיבה ללא חיידק.הרופא נתן לי לנטון שלא עזר,וכת לוקחת נקסיום אך אין הקלה והכאבים קשים.שכחתי לציין שאבי נפטר מסרטן בקיבה.רופא המשפחה חושב שמדובר בתסמונת המעי הרגיז אבל לתחושתי אין לי שום סיבה ללחץ ןיש בעייה אחרת.האם ישנן בדיקות נוספות שכדאי לעשות?..
כאבי בטן ובעיות עיכול
20/08/14 11:38
32צפיות
משך התסמינים ואופיים מכוון באמת לבעיית מעי רגיז (שלא תמיד קשורה למחת רגשי) או לאי סבילות למוצרי מזון מסויימים
נהוג לבצע בירור של מדדי דלקת, בדיקת דם לשלול מחלת צליאק, תפקודי כבד, כליות, ספירת דם, תבחיני נשיפה לאי סבילות ללקטוז או פרוקטוז אך אם הבדיקות תקינות כולל סיטי אז מבצעים נסיונות טיפוליים בתזונה או תרופות וזאת יוכל להסביר לך רופא גסטרואנטרולוג
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום