בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
הכבד הנמצא בבטן הימנית העליונה מתחת לקשת הצלעות, הינו אחד האיברים החשובים ביותר בגופנו. הכבד אחראי לפירוק אבות המזון שאנו אוכלים (שומנים, פחמימות וחלבונים) והפיכתם לאנרגיה ולנטרול וסילוק רעלים מגופנו. כמו כן הכבד מפרק תרופות למיניהן לחומר פעיל ולחומר שיש לסלקו מהגוף. מחלות הכבד מתחלקות למחלות ראשוניות ומשניות. הראשוניות העיקריות הינן: - מחלות זיהומיות בעיקר בשל וירוסי דלקת הכבד ( הפטיטיס) A-E - מחלות דלקתיות שלא בגלל זיהום - דלקת כבד אימונית, שחמת ביליארית ראשונית. - מחלות מטבוליות - סוכרת, יתר פעילות בלוטת התריס. - מחלות מולדות - המוכרונמטוזיס, מחלת וילסון. - מחלות גידוליות - הפטומה ( סרטן ראשוני בכבד) או סרטן מערכת המרה. - נזק מאלכוהול ומתרופות המחלות המשניות הן אלו בהן הכבד נפגע משנית למחלה אחרת ( כגון הופעת כבד שומני במחלת הסוכרת, הופעת נגעים בכבד משנית לממאירויות, הופעת זיהום בכבד כחלק ממחלה זיהומית כללית כגון שחפת). תהא אשר תהא סיבת מחלת הכבד, בדרך כלל מהלך המחלה דומה: תחילתה בדלקת חריפה היכולה או לחלוף או להתפתח לדלקת כרונית. עם השנים, הופכת הדלקת הכרונית לצלקת ומתפתחת מחלה הנקראת שחמת הכבד. עם הופעת השחמת עלולה להתפתח אי ספיקת כבד ומופיעים סבוכים קשים כגון דמם מדליות (ורידים מורחבים בושט) , הצטברות נוזל בבטן ( מיימת) והופעת תופעות הנובעות בהצטברות רעלים במח (אנצפלופציה). האופי המורכב והמסובך של מחלות הכבד מחייב מסגרת ייחודית של צוות מומחים ואמצעים יעודיים מתקדמים לאבחנה וטיפול ולשם כך קיימת יחידת הכבד. מדע הרפואה התפתח בשנים האחרונות בצעדי ענק. במקביל להתפתחות המדעית, ניכר שינוי בולט בהתייחסות הציבור ובגישתו לקבלת שירותי רפואה. בניגוד לעבר, חדלה הרפואה להיות נחלתם של הצוות הרפואי, והמטופל ומשפחתו מצפים לשמוע מן הצוות המטפל מידע אמין ועדכני על המחלה, דרכי הטיפול ותוצאותיו. המטופל שואב מידע מהעיתונות, מספרות מדע פופולארי, מאמצעי התקשורת האלקטרוניים וכמובן מהאינטרנט. אולם, מידע שטחי , רסיסי מידע ומידע לא אמין עלול במקרים רבים להזיק יותר מאשר להועיל. ואמנם, מנסיוני בטיפול בחולי כבד למדתי להכיר קשת בעיות המטרידה את החולה ומשפחתו: בקצה האחד של הקשת, ניצב החולה הסובל מבעיית כבד קלה, פשוטה וחולפת ובקצה השני ניצב החולה הכרוני למוד הסבל הממתין זמן ממושך לתורו להשתלת כבד. אלה גם אלה מלאי חרדות פחדים ותקוות. אני שמח לפתוח את הקהילה מתוך אמונה שהשיחה , המענה לשאלות וההפניה לספרות האמינה תתרום להורדת רמת החרדה ולשיפור באיכות החיים וביכולת ההתמודדות עם המחלה.

יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר אמיר ויצברד, המכון למחלות דרכי העיכול והכבד, המרכז הרפואי תל-אביב

לקסין פורטה
24/02/14 09:25
20צפיות
שלום.
אני לוקחת כבר כשנתיים 3 כדורים של לקסין פורטה מדי יום (אני סובלת מאוד ממעי רגיש) .
נאמר לי שזה לא מומלץ.
האם נכון?
טיפול בלקסין
06/03/14 18:32
14צפיות
לקסין פורטה הינו תכשיר להקלה על יציאות וטיפות בעצירות המכיל חומרים ממריצי מעי
יש אנשים שמטופלים תקופות זמן ארוכות בתכשיר ללא תלונות אך  כמו לכל תרופה עשויות להיות לחומר הפעיל תופעות לוואי כולל אי נוחות בטנית, שלשול וכו'.
טיפול ממושך עשוי לגרום לתלות של המעי התכשיר ולכן מומלץ להיות במעקב של רופא גסטרואנטרולוג.
כיב פפטי
20/02/14 06:02
28צפיות
היי, כרגע אני מטיילת בויטנאם והתחלתי ביומיים האחרונים לחוש כאבי בטן מוזרים שמזכירים תחושה של רעב, אני גם סובלת מליחה כבר חודש ושמתי לב שיש עקבות של דם ביומיים האחרונים. התחלתי לקחת אנטיביוטיקה כללית , אני לא כל כך זמינה ללכת לרופא אבל התחושה הכללית שלי היא דיי טובה חוץ מכאבי הבטן שנרגעים אחרי שאני אוכלת. השאלה עד כמה דחוף אני צריכה לחפש רופא והאם האנטיביוטיקה יכולה לעזור באופן כלשהוא. אני לא מעשנת ולא שותה אלכוהול בימים האחרונים ולוקחת טאמס . יש היסטוריה של אולקוס במשפחה . תודה
כאבים לא מובנים במעיים מזה שנים
19/02/14 21:22
91צפיות
אני סובלת מכאבים איומים בצד הימני של הגוף באיזור האגן ומרגישה שזה מהמעיים במשך השנים עשיתי כל בדיקה אפשרית קולונוסקופיה סיטי אולטרא סאונד ותמיד התשובה שלא מוצאים כלום הכאבים מחמירים ובבוקר כשאני משתחררת הכאב פוחת אך חוזר במשך היום תעזרו לי למצוא פתרון אני כבר לא יודעת לאן לפנות
תחפשי באינטרנט
28/02/14 14:49
30צפיות
אנדומטריוזיס ותראי אם התסמינים דומים למה שיש לך..
כאב כרוני
06/03/14 18:36
46צפיות
כאב כרוני שחוזר על עצמו עשוי לנבוע מבעייה מבנית (דלקת/זהום וכו) או תפקודית כגון שינוי תנועתיות או מעי רגיז.
בבעיות תפקודיות לרוב הבדיקות תקינות אך לשם התאמת טיפול ספציפי כדאי לפנות לרופא גסטרואנטרלוג שיעריך את תוצאות הבדיקות שבוצעו ויחליט באם יש צורך בבירור נוסף בטרם יבוצע נסיון טיפולי.
הליקובקטר ורפלוקס
17/02/14 23:50
73צפיות
שלום רב,
אני בן 30 ללא מחלות ולא נוטל תרופות בריא בדרך כלל וסובל מתסמינים של מעי רגיז, רפלוקס ומתחושות לא טובות בעיקר אחרי אכילה.
תחושות כמו נטייה להזעה בקלות, תחושת אי רוגע והחמרה בנזלת אלרגית ובאלרגיה של לחמית העין שכאמור התסמינים מוחמרים בעיקר לאחר אכילה.
לפני כשנתיים נמצא אצלי חיידק הליקובקטר פילורי וטופלתי בטיפול קו ראשון המקובל אך שביצעתי בדיקת נשיפה לפני כחודשיים שוב נמצא אצלי החיידק ונראה שהטיפול שקיבלתי שכלל אנטיביוטיקה ועוד כמה תרופות למשך 14 יום לא עזר.
רופא גסטרו שלח אותי למספר בדיקות דם בהם צליאק סקרין ורגישות ללקטוז והמליץ על טיפול של אומפרדקס פעמיים ביום ולאחר חודשיים כדור אחד של נקסיום ביום.
כשביקשתי לטפל בחיידק הוצע לי טיפול טבניק יחד עם מוקסיפן ועוד כדור שלא זוכר את שמו למשך 10 ימים.
כשחזרתי עם זה לרופא משפחה רופא המשפחה המליץ לי לא לקחת את הטיפול למשך 10 יום בגלל שזה לא מומלץ והעדיף לי להישאר עם החיידק ועוד אמר שתרופת טבניק לא בסל ועולה כמה מאות שקלים.
שאלתי היא האם מומלץ לי לוותר על הטיפול להכחדת החיידק או שלא?
האם יש קשר בין הליקובקטר פילורי לבין רפלוקס (תחושת שריפה באזור החזה לאחר אכילה כשאני בשכיבה) שממנו אני סובל ושמפריע לי מאוד?

תודה רבה מראש.
הליקובקטר פילורי
06/03/14 18:43
29צפיות
אין קשר ישיר של תסמינים הין החיידק הליקובקטר פילורי לבין רפלוקס ואולי אף יש קשר הפוך שכן החיידק מדכא הפרשת חומצת קיבה והכחדתו עשויה במיעוט המטופלים לגרום להפרשת חומצה מוגברת שתחמיר רפקלוס.
לגבי הכחדת החיידק, כל עוד ישנם תסמינים פעילים של אי נוחות בטנית וכאבים, יש מקום לשקול טיפול הכחדה. במידה וקו ראשון לא עזר, ניתן לנסות טיפול קו שני שהינו טיפול עוקב (sequential) שלא מכיל טבניק או טיפול מרובע . טבניק אכן אינה בסל הבריאות. כדאי לפנות לרופא גסטרואנטרלוג לבחינת טיפול חוזר במידה ותסמיני הקיבה עדיין קיימים אך יש לשלול שתלונות לא נובעות מסיבה אחרת זולת החיידק כפי שהומלץ על ידי רופא הגסטרו שראית
מחפשת המלצה לכירורג להסרת פוליפ במעי הגס
15/02/14 19:54
46צפיות
שלום רב,
לאחר שביצעתי בדיקת קולנו וגסטרו מצאו לי פוליפ 3 סמ"ר. בדיקת ביאופסיה מראה שהרב שפיר אבל יש אזור עם טעים טרום סרטנים. באלטרסאונד טרנסרקטלי לא מצאו שזה השתרשר לדופן המעי. הינו אצל כירורג דב אסטליין שביצע בדיקה ואמר שעקב גודל ומיקום בעייתי של הפוליפ צריך להסיר אותו בלפרוסקופיה. הייתי רוצה לקבל המלצה לכירורג המתמחה בתחום בדחיפות
תודה"'
מעי רגיז
15/02/14 16:03
71צפיות
שלום,
אני בת 28 מאז גיל 17 אני סובלת מכאבי בטן וגילו לי מעי רגיז בשנה האחרונה אני נוטלת נורטילין.
בתקופה האחרונה אני סובלת מכאבי בטן של שילשולים והקאות רבים שבהם הגוף שלי הופך להיות אדום ומגרד (בדרך כלל לא אחרי שאני אוכלת משהו)
אני רוצה להדגיש שעשיתי גסטרוסקופיה לפני שנה שיצאה תקינה אך אם הליקובקטר התחלתי טיפול אבל לא סיימתי כי לא הגבתי טוב לתרופות
אני לא יודעת למי לפנות האם לגסטרו שלי או לרופא אלרגיה?
האם זה דבר שיכול לקרות כאשר יש מעי רגיז?
אשמח לתשובה מכיוון שהנושא מדאיג אותי אבל אני לא יודעת למי לפנות
תודה רבה ויום נעים
האם ניסית לפנות ל......
20/02/14 11:33
43צפיות
שלום רב,

קיים טיפול ופתרון יעיל לבעיות עיכול כרוניות אשר הרפואה המערבית מתקשה לתת עבורן פתרון , הטיפול נעשה בשיטת המקדת בהשבת האיזון לגוף ומתאפיינת במיעוט תופעות לוואי,  http:/ly/N2GeR/bit.V

בהצלחה ורפואה שלמה ,
תשובה למעי רגיז
06/03/14 18:48
39צפיות
חלק מן התלונות שכתבת עשויות לנבוע ממעי רגיז כאשר נורטילין הינה תרופת קו ראשון. המרכיב של גרד ואודם בעור אינו אופייני למעי רגיז ואכן מרמז על מרכיב של אורטיקריה (אלרגיה) כאשר תואר בעבר קשר בין החיידק הליקובקטר פילורי למצב זה אולם אין מספיק מידע האם מדובר בקשר עקיף או בקשר ברור וישיר
לאיזון מחלת מעי רגיז כדאי לפנות לגסטרואנטרלוג ולגבי המרכיב האלרגי אכן כדאי לפנות לרופא אלרגיה. כן מומלץ נסיון הכחדה של החיידק
וירסונג מודגש
15/02/14 15:34
25צפיות
שלום רב ד"ר חורחה פפר.
יש לי כאבים ממושכים בצד ימין!
הגעתי לאפ"מ. בשרותי בריאות ושם שלחו אותי לC.T.
בהדמיה של C.T. המנגיומה בכבד 1.2 ס,מ  ובלבלב וירסונג מודגש.
חזרתי לרופא ואין לא ידע על הוירסונג.
אני מודאג מאוד .
גם רופאת המשפחה אינה יודעת כיצד לטפל!
מה זה??. המנגיומה בכבד 1.2 ס,מ . ובלבלב וירסונג מודגש. איזה צרה זו!

אודה לך אם תנחה אותי  למי או לאיזה תחום עלי לפנות . ואולי גם איזה בדיקות עלי לעבור.
תודה אלי
כריתת פוליפ בקיבה
11/02/14 10:30
43צפיות
בבדיקת גסטרוסקופיה ממצא פולפ בקוטר 10 מ" בקרדיה נראה מעט וסקולרי. יתר הקיבה תקינה  הרופא ממליץ על כריתה של הפוליפ.
מה הם דרכי הכריתה, מה קורה אם יש דימום? איזה טיפול נעשה במקרה זה והאם יש סיכון
כריתת פוליפ בקיבה
08/03/14 13:40
18צפיות
ח.א. שלום
פוליפ בקיבה נכרת במהלך בדיקת גסטרוסקופיה. הכריתה מבוצעת לרוב על ידי השמת לולאה על בסיס הפוליפ ולאחר סגירתה ניתן לתלוש את הפוליפ בצורה מכנית או לצרוב את בסיסו על ידי חימום הלולאה. במקרים מסויימים מזריקים נוזל לבסיס הפוליפ (כגון סליין) כדי להרימו מרירית הקיבה בטרם מבוצעת הכריתה.
בכריתת פוליפ עשוי היות דמם מקומי. הדמם לרוב מועט ונעצר לבד. במידה ולא נעצר ניתן לעצרו על על ידי הזרקת חומר מצר כלי דם כדוגמאת אדרלנלין, שימוש בצריבת כלי הדם המדמם או סגירתו על ידי קליפ מתכת (כמו שדכן).
בשל השימוש בטכניקות הנ"ל הסיכון לדמם משמעותי הינו קטן וברוב המקרים הפעולה מבוצעת ללא סיבוכים.
מומלץ לבצעה במסגרת בית חולים וניתן לתאם תור דרך המרכז הרפואי תל אביב
לשון מחורצת שורפת לבנה בצדדים
10/02/14 23:45
138צפיות
לאחרונה הלשון שלי כמו צרובה, שסועה ושורפת. אדומה בצדדים עם חיספוס בלבן.   מה זה אומר?
בעיות בלשון
08/03/14 13:44
66צפיות
הדס שלום,
לתיאור שנתת עשוייים להיות מספר אפשרויות כגון זיהום פטרייתי, דלקת, חוסר בויטמינים חיוניים (ברזל, B12) או שינויים ברירית הלשון. מומלץ לפנות לרופא פה ולסת להערכה תחילה ובהמשך גם רופא אף אוזן גרון. במקביל ביצוע בדיקות דם כלליות כולל ספירת דם, רמות מלחים, ויטמינים, תפקודי תריס ומשטח לשון בשאלה של זיהום פטרייתי
עזרה בפיענוח בדיקות דם
10/02/14 13:03
59צפיות
שלום.
גסטרולוג הפנה אותי לבדיקות דם לאחר שהתלוננתי על נפיחות בבטן. לאחר שיצאתי ממנו הבנתי שזה לא התסמין היחידי שיש לי ושאחרי אוכל יש לי התכווצויות קשות מאוד בבטן התחתונה, שלא לדבר על כאבים בבטן עליונה ונפיחות קשה מאוד בבטן לאחר אוכל. כמו כן אני מרגישה חוסר התרוקנות מוחלט
הוא שלח אותי לבדיקות דם ועם התוצאות פניתי לרופאת המשפחה שבכלל ולא התייחסה לבדיקות הדם שלי ושלחה אותי לעשות בדיקות כולסטרול
האם תוכל לעזור לי להבין את משמעות בדיקות הדם?
מחכה לתשובה
07/03/14 15:50
16צפיות
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
משך בדיקת גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה
09/02/14 12:06
61צפיות
שלום,

במידה והבדיקות מבוצעות בהרדמה מלאה (כל אחת באופן ספציפי), מהו משך הזמן המוערך לשהייה בבי"ח?

תודה מראש.
חצי שעה בערך.
20/02/14 23:28
32צפיות
זהירות!
חומרי הטשטוש גורמים לאובדן מוחלט של שיקול הדעת ולכן חייב להצטרף מלווה.
שלשולי בוקר מוזרים, ללא כאבים וגזים
06/02/14 13:28
66צפיות
שלום רב,

אני גבר בן 30. בראשית דברי אציין כי התזונה שלי מאז ומתמיד היתה רחוקה מלהיות מושלמת. צריכה גדולה מדי של שומן, פחמימות וכו'. ייתכן שהמידע הזה יהיה מועיל בהמשך, אבל חשוב לי לציין שזה ככה מאז שאני זוכר את עצמי ולא מהשנים האחרונות בלבד (אם כבר אז בשנים האחרונות הפחתתי ולא הגדלתי). לאחרונה יש לי תופעה מעצבנת, אם כי, אני חייב להודות - לא ממש פוגעת לי בתפקוד היום יומי או בחיי היום יום. אני פשוט לא חושב שהתופעה הזאת תקינה.

אני לא קושר את הסיפור שלי לכל דבר שהו, אבל כן מעוניין להתחיל מנקודת זמן מסוימת, אז התחלתי לשים לכך לב. בסוף חודש דצמבר האחרון הייתי בחו"ל. לאחר ארוחת חג יחסית כבדה, שהתבססה על מאכלי ים, גבינות, נקניקים, לחמים, פשטידות וכו' וגם הרבה אלכוהול הרגשתי בסדר גמור (מפוצץ בשגרה). למחרת בבוקר היה לי שלשול. לא מימי, אבל בהחלט רך מאוד מאוד מאוד. ללא כאבי בטן, ללא גזים מיוחדים (יש לי בשוטף גזים מלמעלה ומלמטה, אבל זה כבר חלק מהשגרה ולא ממש מפריע לי). השלשול, או שאריות שלו, ליוו אותי גם בשתי יציאות קטנות מאוד (מרקם דומה) בהמשך הבוקר ובזה זה נגמר. שוב, ללא תחושות לוואי. למחרת זה נעלם כלא היה.

מספר ימים לאחר חזרתי מחו"ל, שוב תופעה כמעט דומה. שלשולים רכים מאוד בבוקר, ללא כאבים וגזים מיוחדים. הפעם, רק פעם אחת בבוקר (היציאה היומית) ללא המשך לאחר מכן. ככה המצב נמשך בערך שבועיים, עד שנגמר (יום אחרי אירוע שכלל שתייה מרובה של יין אדום, שבדרך כלל גורמת לי לייבוש הצואה למחרת - אך הפעם היא יצאה פשוט תקינה, מצב ביניים של בין רך מאוד לקשה).

מאז אותם שבועיים, רוב הזמן אני בסדר, אך מדי פעם יש הבלחות של יום או יומיים עם שלשולי בוקר - ללא כאבים, ללא גזים מיוחדים וללא המשך. אני משתגע - מה יכול לגרום לזה? אין פה שום עקביות. אני יודע שהיום בבוקר שלשלתי אחרי שאתמול בערב אכלתי שווארמה יחסית שומנית. אבל אני אוכל את זה כבר שנים. זו לא פעם ראשונה שאני משלשל יום אחרי שאכלתי שווארמה, אבל אני לא יכול להגיד שעשיתי בדיקה מדויקת. היו ימים ששלשלתי גם לא אחרי.

איך מתקדמים הלאה?

פפה
שינויים ביציאות
08/03/14 13:55
31צפיות
לשואל שלום,
ברוב האנשים דפוס היציאות הינו יחסית קבוע לאותו האדם, אם מדובר ביציאה כל יום, מספר יציאות ביום או נטייה לעצירות.
שינוי בהרגליי יציאות עשוי להתרחש כתוצאה משינוי באופי התזונה, שינויים בתנועתיות המעי שהינן לרוב קשורות למתח רגשי, אי סיבלות שמתפתחת לסוגי מזון ופחות סביר אך יתכן משני להופעת דלקת או זיהום. במצבים אלו לרוב יש שלשול שנמשך ברציפות (ללא ימים טובים באמצע) ועשוי להיות מלווה בתיאבון יריד, שינוי במשקל, דמם רקטלי או חום.
שלשול המופיע לאחר ביקור בחו"ל עשוי לנבוע עם מחשיפה למיקרואורגניזמים לא מוכרים למעי שנמצאים במזונות במדינות שונות.
מומלץ לפנות לרופא גסטרואנטרולוג לבירור של שלשול חוזר שיכללו בדיקות דם, בדיקות צואה, בדיקות נשיפה לאי סבילות למוצרי מזון כדוגמאת לקטוז או פרוקטוז, ובדיקות לשלילת מחלת צליאק. במידה ואין הסבר תשקל אפשרות גם של בדיקות הדמייה ואנדוסקופיה.
אפשר להזמין אותך לקפה? |קפה|
05/02/14 13:08
18צפיות
|*|מה אתם באמת יודעים על הקפה שאתם שותים? ביום רביעי, 5.2, בשעות 19:00-17:00 עמלי מסיקה, דיאטנית קלינית ואפידמיולוגית תזונתית, מגיעה לפורום דיאטות ואורח חיים בריא לעשות לנו סדר.
http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...

|*|חלמת שרגע לפני הריקוד הראשון שלכם, שמלת הכלה שלך מתלכלכת מיין אדום? היכנסו לפורום חתונות וספרו לנו על החלומות והסיוטים שלכם הקשורים ביום החתונה ותוכלו לזכות במזרן זוגי ויסקו אורתופדי

|*|יום האהבה מתקרב וזו הזדמנות מעולה להתחדש בריח חדש. היכנסו לפורום שיחת נשים וספרו לנו מהו הניחוח הנשי שלכן ותוכלו לזכות בבושם מתנת L'OCCITANE
הליקובקטר
05/02/14 11:21
45צפיות
שלום נמצא לי חיידק הליקובקטר בצואה וקיבלתי מרופאת המשפחה טיפול ראשוני של:
מוקסיויט 500 מ"ג
מטרוג'יל 250 מ"ג 2 טבליות פעמיים ביום
שתי האנטביוטיקות לשבעה ימים
ובנוסף אומפרדקס ל60 ימים.
שאלתי היא: האם זה לא טיפול עדין מידי לחיידק?
האם לא צריך לקחת את הטיפול לעשרה ימים והאם החיידק לא עמיד למטרוגיל כך שעדיף אנטביוטיקה שהוא יותר רגיש אליה?
תודה
טיפול בחיידק הליקובקטר פילורי
08/03/14 14:00
15צפיות
לאמא של נועהלה שלום,
המשלב התרופתי שקיבלת לחיידק הוא קו ראשון סטנדרטי.
משך הטיפול מגביר את סיכויי הכחדת החיידק. טיפול סטנדרטי אמור להיות 10 ימים ויש לו סיכוי הכחדה של 75-80%
במידה ומאריכים את הטיפול לשבועיים משתפר מעט הסיכוי לבערך 80-85%.
לדעתי שבוע של טיפול הינו זמן קצר מידי למרות שגם בו סיכויי ההכחדה טובים.
מטרוגיל ניתן למי שרגיש לפניצלין וברוב המקרים אין עמידות לתכשיר זה ולכן ניתן בהחלט לקחת את התרופה.
מבחן התוצאה יקבע סופו של דבר והוא יהיה בביצוע תבחין נשיפה שבועיים לאחר סיום האומפרדקס
האומנם קרוהן ?
04/02/14 18:14
56צפיות
שלום,

לפני מספר שנים היה לי חשד לקרוהן על סמך אפטות שנראו במעי דק סופי בבדיקת קולונו.
הבדיקה נערכה כחודש לאחר שלקחתי אטפן וארקוקסיה ולכן "חשדתי" באבחון.

כשנה אחר כך אובחנתי בביופסיה בפרוקטיטיס שמקורה IBD

לאחרונה עברתי שוב בדיקת קולונו והממצאים היו תקינים לחלוטין בביופסיה.

האם פרושו שאכן אין קרוהן?
האם אצל אדם ברימיסיה הבדיקה יוצאת גם תקינה או שיש "זכרון" למחלה גם בעת רגיעה ?

תודה
מחלת קרוהן- אבחון
08/03/14 14:06
23צפיות
מחלת קרוהן הינה מחלה כרונית. ברוב במקרים מאופיינים בתקופות של התלקחות עם תסמינים של שלשול, כאב בטן, ירידה במשקל ובתקופות של הפוגה בהן אין תלונות כלל. במידה וההפוגה מלאה, אז גם בבדיקות קולונוסקופיה וביופסיה ניתן למצוא מעי בריא.
לעיתים אין סימנים גופניים כלל (רמיסיה קלינית) אבל בביופסיה כן תהייה דלקת קלה המעידה על המשך המחלה ברמה מיקרוסקופית.
כפי שציינת, תרופות מסוג NSAIDS כמו אטופן ואררורסיה יכולות לגרום לאפתות ולתמונה אנדוסקופית דמויית קרוהן אבל בביופסיה ניתן היה לראות אן מדובר במחלה כרונית אמיתית או לאו.
קשה על סמך הנתונים שפרטת להחליט אם מדובר באבחננה מבוססת של קרוהן ולכן מומלץ לפנות לגסטרואנטרלוג המתמחה במחלות מעי דלקתיות להערכה והתאמת טיפול במידת הצורך
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום