לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
ברוכים הבאים לפורום גינון!

פורום גינון הוא בית בו גרים בכפיפה אחת מקצוענים וחובבים, בעלי גינות, אגרונומים, מומחה לאיקלום, בוטנאים, מעצבי גינות וגננים מקצועיים המעשירים את המשתתפים במידע, צמחים ועצות מאהבה אמיתית לתחום.

הפורום נועד לעזור לחובבי הגינון ולבעלי האצבעות הירוקות, בכל נושא בתחום הגינון כמו צמחיה, עיצוב, תחזוקה, מזיקים, דישון, אומנות רלוונטית ותאורת גן.

לכל הבאים בשערינו, אנא קיראו במאמרי הפורום ובלינקים את השרשורים הרבים, הטאגליינס ואת מילון המונחים.  בעמודים האלו טמונים אוצרות של ממש . 

תקנון הפורום:

אין מקום לצורת התבטאות שמעכירה את האוירה בפורום. האוירה היחידה שנאפשר בפורום הינה מקבלת, תומכת ומנומסת ולא באופן שמקטין, מקניט ופוגע בגולשים. מי שלא מסוגל לכך מוזמן להשתמש בכל שאר ערוצי הביטוי בתפוז, לרבות מסרים אישיים וקומונות, ולדלג על כתיבה בפורום זה.

הודעות העוסקות בגופו של גולש ולא בגופו של עניין ימחקו.

יש להקפיד על ניסוח הודעות באופן מכובד המאפשר דיון.

אין לכתוב הודעות המפגינות זלזול מופגן בכל מקצוע\קהל באשר הוא.

חופש הביטוי מאפשר כתיבה חופשית בפורום בהתאם לאמונתיו, רצונותיו ומחשבותיו של כל אדם באשר הוא, אך יש לזכור שלפורום יש נושא ומהות כמו לכל פורום אחר, ולפיכך למנהל הפורום שמורה הזכות בהתאם לשיקול דעתו למחוק כל הודעה שתכתב אשר תתעלם מהתקנון. 

המידע והעצות בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע, ולא יהיה אחראי לנזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות עליו.

למה לא גדלים
29/04/14 00:58
63צפיות
שלום לכולם לפני כחודשיים בניתי מסלעת פרחים עם המון סוגים של פרחים התחלה היו קטנים עד שהשתרשו ועכשיו ממש גדלו ונהיו יפים לאט לאט אני מסתכל והפרחים נובלים במהירות אחד אחד הפרחים מתביישים או לא יודע מה הם נובלים כמעט יש המון פרחים מכל הסוגים בגוניות אמון ותמר ועוד סוגים תמונה במהשך כרגע הבאתי גם עץ ציקאס לעדנית והבעיה שהוא מסתיר לפרחים את השמש האם בגלל זה האם פרחים צריכים שמש ישירה או מספיק להם רק אור ?
נושא שני : לפני כחודשיים סידרנו את הגינה ועשינו שתילה של שלושה עצים לימון תפוז ומנדרינה ואז השתילה לא צמח כלום כבר חודשים אנו מקפידים על השקיה בטפטפות כל יום חצי שעה לעץ התפוז צמחו פרחים אבל מהר מאוד נפלו מה הסיבה לכך ולמה הם לא גדלים
ציקאס גדול מידי לאדנית
29/04/14 10:14
45צפיות
בכל אופן, האם רק הפרחים נובלים או גם העלים? אולי שתלת חד שנתיים שלא אמורים לצלוח את הקיץ? שמש ישירה חשובה לחלק מהצמחים ולחלק היא חסרון - צריך לדעת מה שתלת.

פריחה היא לפעמים תגובה ליובש וחוסר במים ונשירה של פרחים או חנטים גם יכולה להעיד על יובש. קשה לדעת כמה אתה משקה  את עצי ההדר. מדוד את הספיקה וחשב כמויות כי גם ככה את העץ לא מעניין הזמן ואין לו שעון.

מהו סוג הקרקע אצלכם? איך מסודרות הטפטפות סביב העצים?
...
29/04/14 14:40
14צפיות
אממ האם תמונה תעסזור לך לדעת מה פשר הנבילה ? יש חלקים שהצמחים גודלים ממש יפה וגודלים לגדלים עצומים ויש חלק שהם ממש נפולים ונובלים
אני מקפיד להשקות כל יום בטפטפות הגנן שהבאתי אמר להשקות בקיץ פעם ביום חצי שעה גם לעצים וגם לפרחים אולי הם לא צריכים אותו הכמות ? הפטפטפות מסודרות בעיגול מסביב לעצים הקרקע טובה הייתה אדמה טובה והוספנו עוד אדמה שקונים ממשתלה איזה 6 5 שקים של מצע גן הציקס בן 10 שנים הוא בדיוק במקום שמיועד לו עם אדמה טובה
º
תצלם ויהיה קל יותר גם לאחרים לתת לך עצות
29/04/14 18:52
6צפיות
זיהוי צמח
28/04/14 23:38
43צפיות
זיהוי צמח
שלום לכם,
גדל בגינה שלי ואינני יודעת מה הוא.
אשמח על עזרה בזיהוי.

משהו יכול לעזור עם הצמח?
29/04/14 16:19
11צפיות
בבקשה
איך עושים שהפסיפלורה תכסה שטח?
28/04/14 23:31
125צפיות
פסיפלורה צומחת רק לגובה
כרגע צומחת רק לגובה
º
רק סבלנות
29/04/14 06:55
41צפיות
סבבה תודה (-:
29/04/14 07:19
60צפיות
רציתי לדעת אם זה דורש התערבות או שפשוט להניח לה.....
כמה שעות שמש היא מקבלת? מהתמונה נוצר אצלי
29/04/14 08:32
64צפיות
הרושם שהיא במקום די מוצל.

פסיפלורה זקוקה לשמש מלאה. יכול להיות שהיא מטפסת רק לגובה כדי לקבל יותר שמש/אור.

בנוסף לכך, שים לב שמדובר בצמח שחי 7 שנים בערך. בהנחה שקיבלת שתיל בן שנתיים, יש לה עוד 5 שנים אצלך.
אתה צודק...
29/04/14 09:07
66צפיות
יש לי מקום מעט מוצל שאני רוצה לכסות את השטח שלו בשביל תחושת פרטיות
הבנתי שהמטפס הכי פחות מפונק שצומח הכי מהר זה הפסיפלורה
יש לך המלצות למטפסים אחרים?
משהו עמיד לא מפונק שצומח מהר גם במקום מוצל....
בנוסף
29/04/14 09:12
52צפיות
למרות שיש לציין שהתמונה צולמה בלילה...
אבל בכל זאת אזור מוצל

איך אפשר לדעת בן כמה השתיל שקיבלתי ?
אם השטח "מעט מוצל" יתאימו המון מטפסים, אבל
29/04/14 09:35
61צפיות
למה בדיוק כוונתך ב"מעט מוצל"? כדאי לבדוק כמה שעות שמש מקבל השטח. בסוף שבוע למשל כשאת בבית, רשמי באיזו שעה השמש מגיעה למקום ובאיזו שעה נפסקת קרינת השמש הישירה למקום.

אין לי ניסיון אישי עם מטפסים במקומות מוצלים, אבל בדקתי באתר משתלת מלצר. יש להם מנוע חיפוש צמח ובתפריט מופיע "מטפס שפורח במקום מוצלים ומוגנים בגינה" עם תוצאת חיפוש אחת: קלרודנדרון תומסון. הנה קישור למנוע החיפוש באתר מלצר:

http://www.meltser.co.il/search_plants.php

באשר לגיל הפסיפלורה, בד"כ השתילים בקונים במשתלה הם בני שנתיים, אז תוסיפי לזה את מס' השנים שהצמח אצלך.
שתילי פסיפלורה ממשתלה הם ממש לא בני שנתיים
29/04/14 10:07
71צפיות
אולי חדשים שלושה לאחר ההשרשה. הם מריבוי וגטטיבי - משרישים מקטעי ענף של צמח בוגר עם פרי מוכר וטוב ושותלים אותם בתנאים מיטביים. תוך כחודשיים יש צמח מתאים לשיווק.
תודה על התיקון. בזמנו נאמר לי ממקור מאוד אמין
29/04/14 10:19
58צפיות
ששתילי משתלה הם בני שנתיים, אבל מה שאתה כותב נשמע הגיוני.

אם כך, אז תוחלת החיים של צמח היא 7 שנים משתילתו אצל הקונה. זא מאריך קצת את הקץ, אבל הקץ בוא יבוא. הרבה אנשים לא מודעים לכך שפסיפלורה ימיה קצרים וחושבים ששתלו צמח שיחיה עשרות שנים.
תודה רבה על הבדיקה הדקדקנית והטרחה (-:
29/04/14 11:24
36צפיות
הפסיפלורה נשתלה לפני מספר חודשים וזו דירה שכורה כך שזה לא נורא מבחינתי שהיא ברת חלוף..
האמת שכשחיפשתי באתר של משתלת מלצר לפי חיפוש צמח: מטפסים+ כיסוי שטח בצל - לא עלה דבר....
אני אבדוק את עניין הקלרודנדרון בכל מקרה
וממש ממש תודה (-:
אני לא יודע מהי תוחתלת החיים הממוצעת של
29/04/14 11:39
41צפיות
הפסיפלורה, אבל הגיוני שהיא עומדת על מספר שנים בודדות. נסה לייחר בעצמך (יש מידע בפורום) ותראה מהי המהירות לייצור שתיל בבית (במשתלה זה מהיר הרבה יותר). אני גידלתי פעם מייחור שלקחתי, פסיפלורה בעציץ גדול במשך שנתיים התוך דירה. הצמח סבל מחובר בשמש ישירה והעלים שלו היו מעוותים.
הפסיפלורה שלי בת 6 בערך
29/04/14 09:07
71צפיות
בקושי נתנה פרות בקיץ האחרון וכרגע נראית עלובה לגמרי.
הגיע הזמן להחליף אותה? או שעוד יש לה סיכוי לתת פרי בקיץ?
יש צמיחה חדשה של עלים אבל לא צפופה.
נראה לי שכן, היא בסוף דרכה. באופן כללי מומלץ
29/04/14 09:37
57צפיות
לשתול פסיפלורה חדשה ליד הישנה ארבע שנים לאחר שנשתלה הישנה, בהנחה שהיא נקנתה במשתלה בגיל שנתיים. כך נשתלת הפסיפלורה החדשה שנה בערך לפני פטירתה הצפויה של הישנה.
הבעיה שהפסיפלורה ע-נ-ק-י-ת ומרושתת בגדר
29/04/14 09:43
64צפיות
וכדי להוציא אותה אצטרך לנסר את הענפים.
זו הסיבה שלא שתלתי חדשה - שלא יסתבכו זו בזו.
היא קורסת בבת אחת וזה נראה נבול ומגעיל עד
29/04/14 12:40
61צפיות
שהחדשה גודלת .
לכן כדאי כמו שאמרו לך לשתול חדשה כל 4 שנים, את הענפים היבשים של הישנה אפשר לשלוף אחר כך אחרי כשנה הם נרקבים ונעשים פריכים ואז קל להוציא אותם.
אני מסופקת אם ניתן לשלוף ישנה מתוך החדשה.
29/04/14 12:59
94צפיות
אני מסופקת אם ניתן לשלוף ישנה מתוך החדשה.
אתה יכול לראות אותה ברקע. משתרעת לאורך למעלה מ 20 מטר! ומרושתת חזק.
הגזע שלה בקוטר כ 15 ס"מ לפחות.

טוב. נראה לי שהיום נפרד ממנה.
נהננו מאוד והגיע זמן פרידה.
איזה מתוקה
29/04/14 14:43
89צפיות
איזה מתוקה
הפסיפלורה באמת נראת גרוע.
אם היא בת שש היא לא מקבלת מספיק מים או אור ...
גם אצלי יש 20-30 מטר.
º
נראית יופי. כמה זמן לקח לה להגיע לגודל הזה?
29/04/14 14:56
28צפיות
º
אצלי נראתה כך אחרי כ 3 שנים.
30/04/14 08:28
16צפיות
º
אאלט זאת תמונה אחרי שלש שנים בערך.
30/04/14 10:41
11צפיות
אל צעבדי קשה מידי
29/04/14 19:31
33צפיות
תורידי מה שאפשר בקלות ומה שנשאר על הגדר כבר יתפרק לבד ויכוסה ע"י הפסיפלורה הבאה שתשתל שם.
º
תגזום אותה בקצה ואז תגדל יותר לרוחב
29/04/14 13:00
29צפיות
º
תודה על התשובה ! בקצה הכוונה למעלה?
29/04/14 14:02
18צפיות
º
כן למעלה להוריד כמה ס"מ
29/04/14 17:13
14צפיות
ביוטופ מדברי 2 - מה קרה לשקדיה?
28/04/14 22:07
87צפיות
ביוטופ מדברי 2 - מה קרה לשקדיה?
השקדיה שלנו, שכמעט מתה בקיץ שעבר מאקריות (ותודה למי שעזר לי אז לזהות), שבה כעוף החול באביב וצמחה לפלא, וגם הוציאה לא מעט שקדים. היום ראיתי עליה נקודות שחורות על העלים ושרף שקוף שיוצא מהשקדים עצמם (ראו תמונה). מה זה? האם זה מזיקים (מן הסתם, כאלה שעברו מהמנדרינה והשסק השכנים, שמטופלים בנימפר כבר כמה פעמים ונראה שזה עוזר להם)? האם הריסוס היום בנימפר יעזור? או להעביר אליו כמה מושיות מקרנבל המושיות שלי בשיבא? (יש שם באמת עכשיו לא מעט מושיות מאושרות ושמנמנות).
פרטים טכנים: השקדיה כבת ארבע, אצלנו שנה וחצי, גובהה כ-2 מטר (כבר קצת קשה לי לרסס אותה למעלה), שתולה באדמת לס בנגב המרכזי בשמש מלאה. מושקית בטפטוף פעמיים בשבוע כ13 ליטר בכל פעם. נראית עכשיו, בסך הכל, טפו טפו.
חפש צרעת השקד
28/04/14 23:04
41צפיות
כנראה לכן השרף מהשקדים בגלל ההטלה שלה בשקד
אתה בטוח?
29/04/14 19:59
32צפיות
כי הפירות לא מתכווצים (בינתיים).
ואם כן - מה עושים? לסלק את הפירות הנגועים? להגמיע בקונפידור?
º
הגינה לפני:
28/04/14 21:03
115צפיות
הגינה לפני:
הגינה אחרי:
28/04/14 21:05
110צפיות
הגינה אחרי:
איך יצא לי?
נראה יפה
28/04/14 21:07
52צפיות
אבל מלבד הוספת הדשא ופירוק הריצוף בצד שמאל, מה עוד עשית בגינה? צילמת רק את אזור הספסל. האם רק שם עבדת?
בוא נראה...
28/04/14 21:17
56צפיות
הורדנו איזה טון אדמה כי היה גבוה מדי (בלי הגזמה)
עשיתי ערוגה עם פרחים לברוש שליד החממה
ועשיתי ערוגה עם פרחים בצד שמאל
הפרויקט הבא בדרך....
º
יצא טוב!
28/04/14 21:30
24צפיות
º
ואם יש רעיונות לשיפורים...
28/04/14 21:39
25צפיות
דחוף!!!!!!! דשן סטרטר אמור להריאות כמו חצץ
28/04/14 19:59
42צפיות
בטוני כזה?????
אם אין סירנה זה לא דחוף
28/04/14 20:02
39צפיות
ואם אין תמונה איך נדע?
אם קנית דשן של יצרן רציני סביר להניח שהכל בסדר.
הוא מכיל מרכיבים בשחרור מהיר, ומרכיבים בשחרור מבוקר, לכן אולי הכל בסדר.
עץ אגס חולה
28/04/14 18:39
101צפיות
עץ אגס חולה
שלום לכולם,
האם מדובר בחוסר/עודף מים, והאם יש צורך בקומפוסט ?
טיפים ומשטרי השקייה יתקבלו בברכה.
תודה
נראה לי שפיספסת את ההשקיה בחצי שנה,
28/04/14 20:00
67צפיות
כלומר אני משוכנע למדי שהעץ בר מינן לחלוטין.
האמת רואים לבלוב בקצבות
28/04/14 21:28
57צפיות
אז אולי עוד בר הצלה.
התמונה מזכירה את הסיפור על השלד שהגיע לרופא
29/04/14 06:55
55צפיות
שאל אותו הרופא: עכשיו באים??
עדיף על זה שהרופא אמר לו "מזמן לא באת
29/04/14 12:45
39צפיות
מה קרה, היית חולה ?"
יכול להיות שהעץ סובל מעודף השדקיה רקבון צוואר שורש ואו דישון יתר או מזיק שנובר בגזע...
צריך יותר אינפרמציה על ההשקיות והדישונים שהוא קיבל  וכ"ד ויותר תמונות.
מה זה שפוגע בעלים של העגבניות ככה?
28/04/14 17:37
45צפיות
ואיך לטפל בזה. תודה...
º
התמונות
28/04/14 17:44
63צפיות
התמונות
º
עוד תמונה
28/04/14 17:44
43צפיות
עוד תמונה
º
סליחה התמונה הנוספת
28/04/14 17:45
44צפיות
סליחה התמונה הנוספת
עש המנהרות
28/04/14 21:13
50צפיות
אפשר לקרוא עליו ועל הטיפול בו כאן
תמעך אותם עם אצבעות. הם בתוך העלה.
28/04/14 22:47
36צפיות
עוקבים אחריו בסימון שהוא עושה ומועכים.
או להתעלם.
קומפוסט ביתי
28/04/14 17:00
88צפיות
קומפוסט ביתי
קומפוסט ביתי אצלי לא משמיד את הזרעים בו,
בכל מקום שפוזר התחיל להצמיח תרד, עגבניות, פלפל ומלון.
האם התהליך פגום?
גמאצלי
28/04/14 17:10
69צפיות
קיבלתי כאן בפורום הצעה לשפוך מים רותחים (ולקרר לסנן ) לפני שמפזרת עם האדמה
עשיתי פהם אחת וצמח יער של עגבניות..

מה שמתאים לי משאירה
מה שלא -עוקרת כשרק מבצבץ...
לא יעזור לכם
28/04/14 21:10
50צפיות
הזרעים מכוסים בקליפה עקשנית. רק ריסוק ימנע את הנביטה.
לי נשמע דוקא נחמד שירקות צצים בכל מיני מקומות בגינה
זיהוי צמח
28/04/14 16:41
65צפיות
זיהוי צמח
מישהו יודע איזה צמח זה ואיך.מטפלים בו?
סוקולנט: פורטולוקריה. השקיה מועטה יחסית
28/04/14 17:28
24צפיות

לדעתי, רצוי לגדל בחוץ.

לא ברור כמה זמן הוא בעציץ הזה, בעקרון עדיף להעביר לעציץ גדול יותר,
אם רוצים להשאיר בעציץ הזה, כדאי לשלוף בזהירות מהעציץ ולבדוק.
במידה והשורשים ממלאים את כל הנפח, לגזום חלק מהם ולהוסיף מצע, כדאי גם לקצר את הענפים
גיזום דקל נקבה
28/04/14 16:27
28צפיות
שלום לכולם,

יש לי בחצר דקל נקבה (למיטב הבנתי אלו הדקלים שסביב גזע המקור שלהם צומח ג'ונגל שלם של עלי דקלים).
מתוך הגזע המקורי יוצאות עיניים ומכל אחת מהן הרבה מאוד עלי דקל בצפיפות גבוהה.

מישהו יודע האם ניתן ליישם חומר על ה"תוספת" שעוטפת את הגזע המקורי ע"צ לחסל אותו ולהוציא בקלות?

קראתי שיש סכנה לדקלים מחיפושית חדקונית הדקל שהפכה להיות נפוצה יחסית בארץ ושיש סיכון בפגיעה בעצי דקל פצועים (המדפים ריח שמושך את החיפושית).

מישהו יודע האם סכנת החיפושית הידועה לשמצה הגיעה כבר לאזור השרון או ליתר דיוק הרצליה ?

כל פיסת מידע תעזור,

תודה אלעד.
לואיזה קרחה
28/04/14 15:41
129צפיות
לואיזה קרחה
שלום רב ,
יש לי לואיזה משנה שעברה שהעלים שלה נשרו , נשאר רק הענף.(תמונה מצורפת)
כיוון דרום יש שמה כ7 שעות ביום והשקיה מעטה לא מציף.
מה לעשות תודה ? ניסיתי לגזום את קצוות הענפים
להשקות בתדירות גבוהה יותר -
28/04/14 15:55
69צפיות
אם מדובר בעציץ פלסטיק קטן יחסית, שעומד בשמש, אז מים כל יום (עדיף בבוקר) יעשו לו רק טוב.

הוא מראה עוד סימני חיים בכלל?
תשובה
28/04/14 20:04
50צפיות
דיי מפליא כי שאלתי איזה עובד במשתלה והוא אמר לי בדיוק הפוך שצריך להשקות מעט
כי לא מזמן העברתי את הלואיזה לכלי עם נפח גדול יותר , והוא טוען שיש נשירה בגלל עודף מים ומעבר לכלי גדול יותר
º
להשקות יותר או לא ?
01/05/14 10:08
15צפיות
תשקה פעם ביומיים עם הרבה מים, אבל -
01/05/14 15:34
26צפיות
תוודא שחורי הניקוז בעציץ פתוחים ועודפי המים נשטפים החוצה, כך שהעציץ לא עומד בתוכם בשעות שאחרי ההשקיה.
להשקות רגיל
01/05/14 16:08
24צפיות
בודקים עם האצבע אם האדמה יבשה בשכבה העליונה ורק אז משקים
חתוך כמה ענפים וודא שהם חיים מבפנים , אם הם פריכים ויבשים הצמח ז"ל.
הלואיזה כבר היתה אמורה להתאושש מהחורף ולהוציא הרבה עלים.
תשובה
03/05/14 09:41
3צפיות
הענף נשבר בצורה דיי קשה זאת אומרת שהענף לא רח אלא נשבר לא בקלות
חי או לא אין לי שמץ של מושג , איך ענף נראה חי?
תמיסת ברזל לצמחים
28/04/14 13:36
40צפיות
שני שתילי ברונפלסיה במיכלים סובלים כנראה מחוסר ברזל. העלים שלהם צהובים מדי וגם הפריחה לא משהו. הסיבה לדעת מומחי המשתלה - מחסור בקרני שמש ולאו דווקא בשל איכות האדמה. קניתי תמיסת ברזל בבקבוק (תוצרת "פלאוור" ספרד), ואני פועל עפ"י ההוראות הרשומות על הבקבוק. בכל זאת, אינני יודע, כמה זמן להמשיך ולדשן? בכל שבוע שבועיים עד אשר יחזור הירוק לעלים ויהיו ניצני פריחה? איך בכלל מומלץ להשתמש בתמיסת ברזל ובדרך אגב, אם אתן ברזל לשתילים אחרים (פוקסיה? פרחים עונתיים?) האם הפריחה תהיה חזקה יותר, בולטת יותר? עוד הערה: אין באפשרותי להעתיק את מיקום העציצים הגדולים למקום אחר.
תורמוס לבלתי מנוסה
28/04/14 10:19
28צפיות
השנה פרחו התורמוסים ועכשיו יבשו. מה התהליך שעלינו לעשות ? כיצד שומרים את התרמילים עד נובמבר? תודה יהודית
כשהתרמילים יבשים לגמרי אפשר לאסוף את הזרעים
28/04/14 11:02
21צפיות
ולזרוע בשנה הבאה אחרי הגשם הראשון.
(התרמיל צריך להיות יבש לגמרי "צהוב-חום" ולהפתח קצת ואז מוציאים ממנו את הזרעים (נראים כמו פול יבש גדול))
העתקת עצים
28/04/14 09:33
184צפיות
שלום, לצערנו, בגלל הרכבת הקלה בירושלים נכרתים עצים רבים לאורך התוואי. בשנתיים האחרונות זה קרה ברח' הנטקה, ועכשיו גן המפלצת בסכנה: 123 עצים עומדים להיכרת בגלל אטימות ואי-נכונות לבחור פתרונות המתחשבים בסביבה. בגן המפלצת יש עצים ותיקים רבים, בני עשרות שנים, שצמרותיהם עבותות ומצילות, והם חלק חשוב מאוד מהנוף. יש שני אורנים בריאים וגדולים, שגובהם כ-15 מ', בסכנת כריתה. אולי אפשר להעתיק אותם? יש גם ארבעה עצי אלון הגלעין (לפי אתר העירייה, מיש, אבל נראה לי שזו טעות) בתחנת הרכבת הקלה מול הר הרצל העומדים להיכרת שנתיים אחרי שניטעו בגלל שיפוץ המקום. מישהו מעוניין בהם? לצערנו, העירייה בוחרת בפתרונות זולים וקלים. הנה קישור לאתר העירייה, אגף שפ"ע.  

https://www.jerusalem.muni.il/jer_main/defaultnew....
העצים בתחנה בהר הרצל קטנים,
28/04/14 09:34
106צפיות
אפשר להעתיקם בקלות, יחסית.
כואב לראות עץ נכרת
28/04/14 12:37
83צפיות
אבל ההעתקה היא מסובכת ויקרה, גם אם ערכית מאוד. ישנם מיני עצים שקשה להעתיק וישנם כאלה שקל יותר. בכל מקרה זה מסובך ויקר ביחס לשתילת עץ חדש. קשה לדעת מה עדיץ בלי הנתונים - אולי העצים שנעקרו היו חולים באיזה פטרייה? אולי בעיה אחרת? אולי באמת עדיף שלא לדלדל את תקציבי העירייה ולשתול עצים חדשים?
העצים בתחנת הרכבת בריאים לגמרי
28/04/14 22:24
46צפיות
והעירייה מעדיפה בציניות לכרות אותם בשל עבודות ה"פיתוח" ולשתול חדשים. גם העצים בגן המפלצת בריאים ברובם, ופשוט מפריעים לתכנית הגרנדיוזית והדורסנית של העירייה ומשרד התחבורה. את עצי האלו.ן הצעירים בתחנה אין בעיה להעתיק. מישהו מעוניין? אפשר להעתיק עצי אורן גדולים (בגובה 15 מ')?
My Allegro בוקר טוב. האם מה שכתבת כתבת
29/04/14 07:52
52צפיות
רק ע"ס ראיה או אחרי ברור מה השיקולים ?
בירושלים גר ישראל גלון פקיד היערות הראשי הממונה על שמירת העצים. למיטב ידיעתי הוא מעורב היטב בנעשה בירושליים. והיכן שצריך מתערב לטובה.
2.  ניתן להעתיק כמעט כל עץ ברמת הצלחה של 90% אבל שאלה כיצד העץ יגדל בהמשך. אנינו יותר ויותר מגיעים למסקנה שיש וראוי לטעת עצים חלופיים להבנתי הצנועה זה המצב באורנים מלבד אלו שיש להם ערך חברתי נוסתלגי ייחודי.
3. אינני מכיר העצים בהם מדובר אבל יש ועדיף ( לטווח ארוך ) לשתול עץ אלון (וגם אחרים) חדש במקום להעתיק קיים

והי לפני שמאשימים את הרשות בביצוע "תוכניות גרנדיוזיות" על שינוע המונים שמעתם ? או שמע אתם רוצים שילכו בירושליים ברגל או יתקעו בבפקקים.

ושוב האם בררתם התשובות לפני כתיבת הפמפלטים ?
בוקר אור לך,
29/04/14 09:34
42צפיות
עצי אלון הגלעין בתחנת הרכבת במצב טוב, ואין כל סיבה לכורתם פרט לשיקול כספי, של עלות-תועלת. לי ומן הסתם לעוד אנשים אוהבי עצים (חשבתי שכל מי שמשתתף בפורום הזה, ומן הסתם המומחים בו, ששמותיהם מופיעים באדום הם אוהבי עצים), זה צורם מאוד. העצים קטנים, כך שאין מניעה להעתיקם.
אשר לעצי האורן הגדולים, הרבה מהם במצב מצוין, וכל חטאם הוא שהם ניצבים בתוואי של הרכבת. מתכנני הפרויקט לא טרחו להתאימו לתנאי השטח, אלא פעלו באטימות. לידיעתך הרבה, סמוך להר הרצל יש עץ אורן ותיק מאוד, שגם הוא היה בסכנה; נלחמו עליו והמסילה הקדושה זזה מעט. האם זה כל כך קשה?
הערותיך הציניות בסוף מקוממות ממש. כן, שמענו על שינוע המונים, אבל גם על התחשבות בתנאי הסביבה, הכוללים, אדוני הנכבד והמלומד, גן ותיק עתיר עצים בני עשרות שנים. האם שמעת כבר על התחשבות בתנאי השטח? אתה יודע בכלל מה כוללת התכנית הנפלאה שאתה מזדרז להגן עליה? מדרכות ענקיות, שני שבילי אופניים לאורך אותו רחוב, ועוד, שתכליתם לספק רווחים לקבלנים מקושרים.
אנו בקשר עם פקידי היערות של משרד החקלאות, שהזכרת . לצערנו הרב, שמירת עצים, שעליה הם מופקדים, אינה בראש מעייניהם וכך זה נראה. אנו תושבי העיר, בניגוד אליך, היודע למתוח עלינו ביקורת מדרום הארץ, ולמודים ניסיון מר של התנהלותה הדורסנית של העירייה כאן. להבא, שקול את תגובותיך לפני שאתה משתלח.
עצי אורן שנשתלו בישראל חיים לרוב כ-80 שנים
29/04/14 10:04
46צפיות
ולא הרבה יותר. ברר מהו גילם של העצים המדוברים כי יכול להיות שממש לא כדאי להעתיק אותם.

בנוגע לאלונים, אולי תתנדבו אתם להעתיק אותם אם הם קטנים כל כך? ספר לנו מהו גדלם ואולי יהיו פה כאלו שידעו לייעץ לכם.

בנוסף, תכנון תוואי מסילה זו מטלה מסובכת דיה וחבל לסבך אותה עם משתנים נוספים, גם אם כן יש ייתרון בעצים בצידה.
העצים האלה בני 60 שנה,
30/04/14 13:04
30צפיות
ומצבם מצוין. הם גדולים וענפים.
לגבי האלונים, אני מנסה להפיץ את המידע על אודותיהם.
תכנון המסילה נעשה בשיקולים של עלות, תוך בחירה בדרך הזולה ביותר. לשם כך המתכננים הרשו לעצמם לרמוס גן כזה. עוול ממש.
בואי נפריד בין הבעיות
30/04/14 14:00
24צפיות
בנוגע לגן: האם השאלה היא בנוגע לקיום הגן? האם יש גן חלופי? האם הוצע פיתרון?

בנוגע לעצים: יכולים לשתול עצים אחרים במקומם וזה אולי פיתרון יעיל יותר מהעתקת עצים בוגרים ואפילו קצת מזדקנים.

אני רוצה לספר לך על עצי הפיסטוק של קיבוץ שדה בוקר. הם היו רווחיים כגידול חקלאי למשך שנים מעטות בלבד ולפני מספר שנים הוחלט לשתול במקום כרם זיתים שצפוייה להניב רווחים. נבדקה האפשרות להעתיק את עצי הפיסטוק לירוחם אבל המסקנה הייתה שרובם לא ישרדו את ההעתקה שתהיה יקרה בנוסף לכל. השורה התחתונה היא שהעצים נמכרו (לא באיזה רווח מדהים) ליצרן פחמים ועיריית ירוחם יכולה לשתול עצים צעירים אם הם רוצים.

בחיי שאני לא יודע מהם השיקולים בירושלים, אבל ברור לי שתוואי רכבת קלה הוא שיקול חשוב אף הוא ואולי יותר חשוב.

אפשר לשאול היכן הגן? תעלי קובץ jpeg של Ymap של אזור הגן עם סימון כלשהו של הגן כדי שנוכל להבין את הבעיה.
ראייה שונה
01/05/14 13:20
17צפיות
ראייה שונה
אני רואה עצים, ככל דבר חי, כישות שצריך לשמור עליה ולכבד אותה. אין להתייחס אליה כחפץ שניתן לאמוד את ערכו בכסף. לכן גם במקרה של קיבוץ זה, צורמת לי מאוד הדרך שבה נהגו, למכור את העצים כחומר גלם לפחמים. אני מצרפת תמונות של עצים בגן. אפשר לראות שמדובר בצמחייה עשירה ומגוונת, ובעצים ותיקים. מאוחר יותר אשלח תמונה של הגן כפי שהוא נראה במבט מרחוב.
º
עוד תמונה
01/05/14 13:22
13צפיות
עוד תמונה
והרהיטים בביתך ממה עשויים?
01/05/14 14:52
14צפיות
וממה יעשו פחמים? ומי ישלם לקיבוץ על עצים שרושמים הפסדים? את תממני את הצלת הפיסטוקים בשדה בוקר?

זה נכון שזה לא קל, אבל לפעמים צריך לעקור עציםלכל מיני מטרות. עם הגישה הלא מתפשרת שאת מציגה לא תגיעי רחוק עם המשימה של הצלת הגן. לא שאני נגד הצלה והעתקה של עצים, אבל אני חושב שצריך להסתכל על מכלול של שיקולים.
יש עצים שמגדלים לתעשייה,
04/05/14 17:07
4צפיות
ויש עצים בגנים, ברחובות, ביערות וכו', שאין לגעת בהם. חבל על עצי הפיסטוק: הם הניבו פירות, וכשזה כבר לא היה רווחי נגזר גורלם להשמדה? לעניינו, הגן הזה (אני מבינה שבאמת אינך מכיר אותו) הוא פינת חמד גדולה ויפה בירושלים, השואבת אליה גם אנשים מחוץ לעיר.
קרא טוב טוב את מה שכתבתי. שאלתי האם בררתה
29/04/14 10:10
52צפיות
מה הם השיקולים, להחלטה.
זה תנאי בסיסי בחברה מסודרת לפני הטלת האשמה.
לא רק שאני אוהב עצים אני בהתנדבות מקים גן בוטני בשטח של 120 ד' שקיבלתי מהקיבוץ שגם ממן את עיקר העבודה . ובו נבדקים 950+ מינים לגידולם בנגב ללא השקייה.
אני מעורב במספר פרוייקטים לשמור עצים.
אצלנו בגן הגענו למסקנה מקצועית שעדיף לשתול עץ חלופי ולא להעתיק. לטווח הארוך התוצאה טובה יותר. וכן שמירת הכסף הציבורי זו לא סיבה ללעג !

ומה שכתבת על ישראל גלון  ופקידי היערות זה בהחלט בגבול לשון הרע.
1. פקיד היערות עומד לביקורת מסודרת ואכן יש שפקיד יערות "זוטר" מקבל החלטה לא מקובל על פקיד היערות הראשי ואז הנושא עומד לדיון מחודש. וגם בירושליים במספר פרוייקטים ניכר מורגשת פעילותם הטובה של פקידי היערות.

2. ואל לא לא הגנתי על הפעילות באתר בו אתם דנים. מהסיבה הפשוטה: אינני מכיר טוב את המצב. וגם לא קיבלתי אינפורמציה למה החליטו מה שהחליטו ועל איזה חלופות דנו.
שוב זאת שאלתי אם אתם עשיתם זאת, ואתם מתחמקים מתשובה פשוטה מבחינתי זה אומר דרשני
קראנו היטב את מה שקיבלנו
30/04/14 13:01
26צפיות
מתכנני הפרויקט הסתירו היטב את הפרטים. אף תושב לא ידע עד ינואר השנה, כשתיחמו את שטח הגן והחלו לכרות שם עצים (לפני תום תקופת הערר, כלומר, בניגוד לחוק) שעומדים לפגוע קשה בגן ובסביבתו. מה אתה משמיץ אותנו ואומר שלא בדקנו את הפרטים?! אתה יודע שאפילו מפה לא קיבלנו?!
על איזה לשון הרע אתה מדבר? מדובר כאן בגן ותיק, בן עשרות שנים, שפקידי היערות (לא נקבתי כאן באף שם, מה אתה משתלח?!) לא הגנו עליו, וזאת המציאות. אנחנו, תושבי האזור, עושים זאת בכוחותינו הדלים, ומבקשים עזרה מהציבור. האם זאת סיבה להשתלח בנו? האם לא די בעגמת הנפש הגדולה שנגרמת לנו גם כך?
תמהני, איך מי שעוסק בגינון, והקים אף גן בוטני, ממהר לתקוף אנשים המנסים להגן על הגן שבאזור מגוריהם. אם אין ברצונך לעזור או לייעץ, אל תשמיץ ואל תפגע.
עוד משהו: מי לועג?!
30/04/14 13:08
31צפיות
איך אתה משמיץ אותנו כך? אנחנו אנשים שאכפת להם, שהגן שאליו אנו כל כך קשורים, שהוא שם דבר בירושלים וגם מחוצה לה, על סף חורבן, ואתה חושב שאנו מזלזלים בכספי ציבור? מי שחוטא פה בלשון הרע הוא אתה, ומי שמזלזל בכספי ציבור הוא המתכננים והרשויות, שמאפשרים להם תכנית גרנדיוזית (כן, זה כך!) של מדרכות ענקיות ושני שבילי אופניים באותו רחוב, על חשבון משלם המסים, ועל חשבון הירק שיש כאן.
My Allegro ברור לי שחוב לך הגן ואת כעוסה
01/05/14 16:47
10צפיות
אבל עדיין לא ענית לי האם בררתם מה היו השיקולים  להחלטה ולזה אני לא מקבל תשובה.
יתכן ולא ערבו את הציבור בזמן ויתכן אף שפעלו בניגוד לחוק אבל זה עדיין לא אומר שהשיקולים לא היו מקצועיים.
והאם פניתם את פקיד היערות האזורי או אפילו הראשי ע"מ לשמוע האם היה מעורב האם אישר ואם אישר מדוע ולמה. ואם החלטתו לא נראית לכן זכותכם לערער בפני פקיד היערות הראשי והיו כבר דברים שהצליחו לשנות החלטה שגוייה.
ובמקום להאשים את פקידי היערות שלא עושים מלכתם נאמנה
תענו לי חד- וחלק?
1. האם פניתם לעיריה לקבל הנמקות להחלטה ? ואם כן מה היתה תשובתם ?
האם פניתם אל פקיד היערות לקבל את תשובתו להחלטתה ?
כל הכתובות פתוחות במרשתת וכאשר שואלים ע"פ רוב מקבלים תשובה ולא זו עברה על החוק. כך יש לפעול בכדי להצליח ביקורת ללא ידיעת השיקולי כאן במרשתת לא מקדמת דבר.
וקיראי טוב מה ישו כתב נכון.
פנינו גם פנינו,
04/05/14 17:02
3צפיות
קיבלנו את הדו"ח של פקיד היערות הארצי, המתבסס על הטיעון של האדריכל כי אין לו בררה אלא להנמיך את המפלס, מה שאומר לעקור את כל הצמחייה לאורכו, ביניהם עצים בוגרים. שניים מהם, אורנים גדולים מאוד שעליהם כתבתי, נכרתו בשבוע שעבר. אנחנו לא מקבלים את הטענה שאין בררה. יש גן, גדול ועתיר צמחים ועצים בוגרים, ויש להתחשב בו ולא לגעת בו. האטימות שלהם מקוממת מאוד. ציפיתי מפקידי היערות שיגנו על העצים, הרי זהו תפקידם. היה אפשר לדרוש חלופות ולאסור על פגיעה בגן.
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום