לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.

החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.

יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.

האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!

נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.

במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.

להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,
ארנון

סיוע באיתור
15/08/14 14:07
278צפיות
שלום,

אבקש את סיועכם בנסיון איתור פרטים על אדם בשם פליקס גולדשטיין Felix GOLDSZTAJN/GOLDSTEIN, ילדיו ומשפחתו. ככל הידוע לי נולד ב-1909 בקוטנו, פולין לאברהם יצחק גולדשטיין ולאיטה זריקר (Abraham Icchak/Abraham Icek GOLDSZTAJN, Itte ZERYKER). שרד את השואה ולכל הפחות בשנות ה-50' היה בישראל והתגורר בלוד (נכון ל-1957). אשמח למצוא כל פרט מידע עליו ועל משפחתו.

תודה רבה,
פליקס מסר דפי עד אודות בני משפחתו
17/08/14 21:58
110צפיות
עם זאת, אלו שדגמתי הם משנת 1957, ולכן לא יכולים לסייע רבות באיתור מידע עדכני אודותיו. עם זאת, כדאי לבדוק עוד במאגר המרכזי של שמות קורבנות השואה. כדאי לנסות ולהתקשר לחברה קדישא בלוד - אם נקבר שם, אולי יש להם מידע נוסף אודותיו.
תודה
18/08/14 16:08
70צפיות
את הדפים אכן מצאתי - או יותר נכון, מצאתי אותו בעזרת הדפים. תודה רבה!
פליקס גולדשטיין
20/08/14 00:07
86צפיות
עדיין מחפש פרטים עליו? לשם מה? מה הקשר שלך אליו?
תודה לכולם
25/08/14 18:34
15צפיות
לעת עתה החיפוש הושלם. תודה רבה לכל העונים והעוזרים.
רישומי אוכלוסין או רישומים אחרים בפראג?
15/08/14 11:39
105צפיות
גיליתי לאחרונה שדוד של אבא שלי חי בפראג בין השנים 1934-1938.
איזה מסמכים אני יכולה למצוא שיעידו על התקופה הזאת? 
הוא התחתן לפני שהגיע לשם, לא נולדו לו שם ילדים. האם יש רישומים של מפקד אוכלוסין, רישום תשלום מיסים או מסמכים אחרים שיכולים לתת לי מידע עליו?
האם יש מסמכי הגירה לצ'כוסלובקיה בתקופה הזאת?

תודה,
מרים
מתוך הניסיון המועט שלי
15/08/14 18:30
78צפיות
בשעתו חיפשתי מידע אודות 2 ענפים שעברו לחיות בפראג לפני המלחמה. באחד מהמקרים מצאתי פרטים מדהימים מתוך מפקד, במקרה השני לא מצאתי, למרות שבוודאות חיו בפראג עד שנשלחו בטרנספורטים שונים. יתכן שכאשר בדקתי לא הכל הועלה עדיין, או שיש לחפש באופן שונה.

מהתפריט ניתן לראות, שהארכיון של פראג העלה אל הרשת מפקדים מהשנים 1830-1949. בדף שבקישור מצוי התפריט. בצד ימין שלו, השלישי הוא הקישור אל המפקדים. למרבה הצער הדף הראשי קיים באנגלית, אך כשנכנסים לערוך חיפוש במפקדים זה בצ'כית. את החיפוש ערכתי די מזמן, אך צברתי קצת ניסיון, ואם תפרטי את השם/השמות הידועים לך (רצוי בלועזית), אני מוכנה לנסות לסייע. הנה הקישור: http://www.ahmp.cz/eng/index.html?wstyle=2?lang=en

מכל מקום, הדרך שבה מצאתי בשעתו את הפרטים: כשנכנסים אל הקישור אל המפקדים, מתקבל דף עם 3 לשוניות בחלקו העליון. אם נכנסים אל הלשונית האמצעית, מתקבל דף ובו חלונית קטנה, בה ניתן לרשום את שם-המשפחה ולחפש. 

עדיין לא נברתי בכל האתר הזה, בהחלט מומלץ לבדוק מה קיים ברשת, כי יתכן שנוספים חומרים עם הזמן, ואולי יהיה משהו רלוונטי עבורך גם בחומרים נוספים שעברו דיגיטציה. 

בינתיים אני רואה שגם בדף הפנימי הלשוניות כעת באנגלית
15/08/14 18:35
42צפיות
זה אמור לסייע. 
תודה רבה
15/08/14 20:19
38צפיות
לצערי החיפוש לא הניב תוצאות מצופות. האם מצאת את פרטי המפקד בלינק הזה ששלחת לי?
וגם האם את יודעת למה Google Translate לא יודע לתרגם את הטקסט לאנגלית על אף שהגדרתי תרגום מצ'כית?
האם הטקסט אכן בצ'כית או שפה אחרת? אולי לשפה הצ'כית יש שם אחר שאפשר לשים ב - google translate?
תודה!
לא ברור לי למה הכוונה בשאלה אם מצאתי את פרטי-המפקד
15/08/14 20:40
47צפיות
גם אני בדקתי שמות נוספים ולא מצאתי, כך שלא בטוח שהכל כאן. מאידך, יתכן שיש אפשרות לחפש באופן שונה, לשם כך צריך להתמודד עם השפה. אנסה לבדוק בהמשך. 

למיטב זכרוני פה ושם תרגמתי בשעתו מילה כזו או אחרת, וזה תורגם היטב. ניסיתי כעת לתרגם שוב משפט אחד לדוגמא. גוגל זיהה את זה כצ'כית, ותרגם היטב לאנגלית. אין לי מושג מדוע זה לא מתרגם את זה אצלך. 
בינתיים התרגום הסתדר אבל
15/08/14 20:51
50צפיות
אני הולכת לאיבוד מרוב דפי אינטרנט שיכולים להיות רלוונטיים.
הינה מספר דפים לדוגמא:

Czech Archival Collections Database: http://www.ahmp.cz/eng/index.html?mid=17&wstyl...

State Regional Archive:  http://www.soapraha.cz/

האם הדפים האלה מוכרים לך?

איני מתמצאת עד כדי כך, כי איני חוקרת בצ'כיה
15/08/14 21:05
48צפיות
זה היה מקרה ספציפי של ענף שחי שם תקופה מסוימת, אבל אינו קשור ישירות למשפחתי. ניסיתי כעת לבדוק גם את הרישומים במשטרת-פראג. בערים שונות כדוגמת ווינה ופראג אנשים היו צריכים להירשם במשטרה. המצאי ברשת הוא מהשנים 1850-1914, כך שזה לא רלוונטי עבורך.

בדפים שהצגת יש, בין השאר, הפניה לאתר Badatelna. האתר מכיל רישומי-חיים, אך איני יודעת מאילו שנים. בכל מקרה, רובו ככולו עוסק ברישומים ממקומות אחרים בצ'כיה ולאו דווקא מפראג. לאחרונה גילה מישהו, שיש כמות קטנה של רישומים מפראג, אך כאמור, איני יודעת מאילו שנים, ומעולם לא נברתי באתרים הללו. 

אולי יבוא בהמשך מי מחברי-הפורום שחוקר בפראג, ויוכל לסייע. בכל מקרה אני מציעה לך להעלות את הסוגיה בסיג האוסטרו-צ'כי. יש שם רבים וטובים, שמתמצאים עד מאד במצאי האינטרנטי, ויוכלו אולי לסייע לך. למען האמת, החשיפה שלי לאתרים שציינתי היא בזכות אותם ידענים בסיג האוסטרו-צ'כי, אותו אני מקבלת בקביעות (בגלל העניין שלי באוסטריה).
º
תודה שוב.
15/08/14 21:13
24צפיות
לכל חוקרי משפחה בארה"ב: NARA תחילה!!!
15/08/14 11:36
215צפיות
כל מי שרוצה תעודות עם מידע על בני משפחה בארה"ב, חייב להתחיל ב - NARA: national archives and records administration.
קבלת מידע גניאולוגי בארה"ב הוא הדבר הכי קל בעולם, בוודאי בהשוואה לאירופה המזרחית, או אירופה המערבית, בעצם בהשוואה לכל מקום (לא מכירה את החוקים באנגליה).

דרך אתר זה אפשר לקבל מסמכי פטירה, לידה, נישואין, מרשמי אוכלוסין, מסמכי הגירה שכוללים בין השאר את שם האוניה, העיר ממנה בא המהגר, הנמל ממנה יצאה האוניה, וכמובן תאריך לידה של המהגר.
יש גם תעודות התאזרחות שנותנות מידע יקר כמו כתובת אחרונה.

האתר הזה די ממכר, ואפשר לבלות בו שעות וימים.

בהצלחה ותהנו.
º
אתר שימושי ביותר
15/08/14 13:14
71צפיות
מידע נוסף לגבי תעודות פטירה, לידה, נישואין בארה"ב
15/08/14 17:41
119צפיות
לאחר שעברתם על האתר של NARA, התחנה הבאה היא האתר של JewishGen.org

הינה הלינק למידע על ארכיונים בארה"ב בהם ניתן למצוא את המסמכים הנ"ל:

ספציפית לניו יורק:
משפחות אונציג וקליינר מעיירת קרסנוברוד
13/08/14 11:00
83צפיות
שלום,

עקב מסע שורשים שעשיתי עם משפחתי לפולין לפני מס' חודשים, התחלתי להתעניין ולחפש יותר מידע על משפחת סבי שנרצחה בשואה. המשפחה הייתה מעיירה קטנה בגליציה במחוז זמושץ' - שמה קרסנוברוד.
שמותהמשפחה הם קליינר ואונציג.
מצאתי הרבה מידע בספר זיכרון של קרסנוברוד. ומהספר ואתר האינטרנט גיליתי שחלק ממשפחת סבי ניצלה בשואה ועלתה לארץ.
אני מנסה ללא הואיל לאתר את משפחות הניצולים (בעיקר לבית אונציג שהייתה משפחה ענפה מאוד בעייירה), אני מאמין שהניצולים עצמם כבר לא בחיים.

אשמח לקבל עזרה
נעם קליינר 052-2231732
לי יש קרבת נישואין לאחד ממשפחת אונציג
13/08/14 11:21
85צפיות
היי נעם ,
שמי אופיר ומשפחתי מצד אמי גם היא ממחוז זמושץ' - מהעיירות קרסנוברוד וטומשוב לובלסקי.
אחות של סבא רבא שלי , צפורה(טשיפע) גרינבוים התחתנה עם יצחק אונציג , בנם של מנדל ורחל לאה.
במידה ויש לך קשר לזוג זה , אתה גם קרוב משפחה שלי. האם אחד מהשמות מוכרים לך?
אשמח לעזור לך כמובן ללא כל קשר , מוזמן לשלוח הודעה בפרטי.
תודה על התגובה
13/08/14 15:17
68צפיות
מצד הסבא שלי - סבתא רבא שלי היא שרה אונציג שהייתה נשואה לאהרון גרשון קליינר.
מצאתי עדות ביד ושם של חות גרוס משנות החמישים שהיא הייתה אחות של שרה. מכיר במקרה?
האם ידוע לך הקשר בין יצחק לשרה? בטוח שהייתה קרבה משפחתית כלשהי.

דרך אגב סבתי מהעיירה בילגוריי שגם היא לא רחוקה מזמושץ. שמה בלה שולמן ויש לי קרובי משפחה תחת השם פנצרמן גם מבילגוריי. האם גם לך?

גרינבוים - קרסנוברוד
17/08/14 01:46
42צפיות
אופיר
האם תוכל לכתוב קצת פרטים על גרינבוים מקרסנוברוד?
יש לי בעץ ענף שלם של משפחה זו, מעניין אם יש קשר.
תודה
מעט פרטים על ענף משפחתי
20/08/14 13:14
20צפיות
יש לציין שזהו ענף שהיגר מטומשוב לקרסנוברוד.
הראשונים שמצויים בענף זה: אהרון ושרה גרינבאום - נפטרו בשנות ה30-40 של המאה ה-19.
אחד מילדם הינו ישראל גרינבוים - נולד ב1818 בערך , נפטר ב1895 בקרסנוברוד. היו לו כארבע נשים , מאישתו גיטל נולד סבא רבא של אמי , לייביש. שמות נשותיו היו רייזל , טמה , גיטל וציפורה.
לייביש - נולד ב1863 , התחתן עם פייגה פלומר.
האם אחד מהשמות מוכרים לך?
האם אתה יכול לפרט על שלך מעט?
אני מפרסם בכוונה בפורום בכדי שכל אחד שאחד משמות אלה מוכרים לו יוכל לפנות אלי.
וג'ון  - אענה לך בעוד כמה שעות.
פרטים
23/08/14 22:44
12צפיות
מה שמופיע אצלי הוא יהושע יואל גרינבוים, נשוי לאסתר לבית גולדשטיין.
להם שישה ילדים, מלכה, מוטל, שרה, מרסה, אייזיק אלקה וצפורה.
חלקם נספו בשואה.
האם ידוע מדוע הפך השם בצלאל ל - Charles באמריקה? כמו כן האם
12/08/14 15:07
156צפיות
ישנו קשר בין השם Ber/Berel  ל-בצלאל - Bezalel  בקרב יהודי מזרח אירופה ובין כאלו שהיגרו לאמריקה?
בצלאל וברל וגם Charlie
12/08/14 16:23
76צפיות
אצלנו (בעיקר משפחת סבתי מגליציה המערבית) בערל ( Berl) הוא כינוי, שם חיבה לדב - בער Ber ביידיש.
ובצלאל ביידיש היה צלאל  Calel (או Bezalel)  אולי משום כך "נהפך" ל Charlie כי מן הסתם הצליל דומה.
צ'רלי אצלנו היה דווקא יחזקאל - ובארה"ב Chezkel הפך לצ'רלי. שוב, כנראה סמיכות בצלילים.
לא נראה לי שיש קשר בין בצלאל ולבין ברל (דב למעשה!), שני שמות שונים לעניות דעתי.

בצלאל ויחזקאל היו חתנים של בער יוסט משמיגרוד אבי הסבא רבה שלי.
בהצלחה!
לאה

כן, אני יודע ש בער/בערל הוא דב אבל חשבתי אולי
12/08/14 16:38
54צפיות
במעבר לאמריקה היו מי שהחליפו בין השמות..
לפי מאגר השמות שך JG - בצאלאל בד"כ צ'ארלי
12/08/14 18:20
61צפיות
וסביר להניח כפי שלאה אמרה = השם מתחיל באותה אות. יש להוסיף ששינוי השם לעיתים עוקב אחרי "חוקים" מסוימים ולעיתים מיקרי לחלוטין. אצלנו הבערלים הפכו לבני/בנימין, יענקל ליעקב וללואיס (!?) ובצאלאל לטדי ולג'וליוס...
ניתן להשוות את זה לשינוי שם המשפחה בארץ -- לעיתים השם המעוברת נובע מהשם המקורי, ולעיתים כמו במקרה שלי -- אין קשר בין השמות.
קישור למאגר השמות הפרטיים של JG (בצאלאל מאוית כ BECALEL)
º
תודה רבה לאה וסמדר
12/08/14 19:07
27צפיות
פורום דם אמיתי נפתח ב|תפוז|!
11/08/14 16:50
20צפיות
|ערפד| אנו נמצאים בשיאה של העונה האחרונה של דם אמיתי!
בבון טמפס קיים דו קיום בין הערפדים לבני אנוש, בלב ארצות הברית, עיירה דמיונית. רוצים לספר כמה אתם מעריכים מלצרית בעלת יכולות טלפתיות? רוצים להיזכר ברגעים גדולים מהעונות הקודומות?

בואו לדבר על הסדרה בפורום דם אמיתי
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/forumpage.aspx?f...
|*|נפתח פורום פוליטיקה עולמית |*|
11/08/14 11:12
12צפיות
|גלובוס|רוצים לדעת מה קורה עכשיו בממשלת בארה"ב? מעוצבנים על פוטין? רוצים ללמוד מהאירופאים?
פתחנו בשבילכם את פורום פוליטיקה עולמית. בפורום תוכלו להתווכח  על סוגיות העומדות על סדר היום, לדבר על אירועים פוליטיים המתרחשים היום בעולם ועל השלכתם הבינלאומית.

היכנסו כבר עכשיו |שמאל|
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
אשמח לעזרתכם באיתור מאיר בארג
10/08/14 16:37
177צפיות
שלום לכולם,
אני מחפשת את אח של אמא שלי למחצה. אשמח אם תוכלו לסייע.

סבא שלי ז"ל, לייביש בארג (Leibish barg), יליד 1909, נקרא לשורות הצבא האדום ב 1941 ויצא למלחמה. הוא השאיר מאחור את אשתו, אסתר (וקסלר) Ester veksler ושלושת ילדיו. 2 בנים ובת. שמו של אחד הבנים היה מאיר (מ'רלה כפי שכולם קראו לו) Meir (merale) barg. כשהיה קטן היה ילד לא גבוה, רזה, בעל שיער בלונדיני מתולתל ועיניים כחולות. הוא נולד ב 1938 והתגורר עם הוריו ואחיו בדומברוביני Dumbraveni שבבסרביה, כיום זה כבר מולדביה.
סבי נלחם עם הצבא האדום והגיע עד ברלין. ב 1945 כאשר שב הביתה מהמלחמה, גילה שאשתו ושניים מילדיו נספו בהפצצה. רק מאיר שרד.

כך רצה הגורל ולאחר המלחמה סבי פגש את סבתי, חייקה, Haika waisman, שגם איבדה את משפחתה ועברה תופת במלחמה והם החליטו לבנות משפחה יחד עם מאיר. אולם, היו הרבה בעיות ביניהם, מאיר התקשה לראות בסבתי דמות אם, וכל הזוועות שעבר במלחמה כילד יתום ובודד שראה את אמו ואחיו נרצחים לנגד עיניו לא הניחו לו. הוא ברח והוחזר הביתה כמה פעמים עד שלבסוף ברח סופית ולא הצליחו למצוא אותו.

לסבי וסבתי נולדה רק בת אחת, אמא שלי, שתמיד ידעה שיש לה איפשהו אח למחצה ואף אחד לא מצליח לאתר אותו.
סבא שלי לייביש היה ממשפחה של 10 אחים. שניים מאחיו גם הם ניסו לחפש את מאיר ועלו על עקבותיו באיזשהו בית יתומים באוקראינה שלטענת אמי נקרא chernovka/chornov/chortkov או איזשהי הטייה דומה לזה. הם הגיעו לשם, ניסו לשכנעו לבוא איתם והוא סירב. כשהעניין נודע לסבי, באיחור של כשנה, הוא פנה לבית יתומים הזה אבל מאיר כבר לא היה שם. מאוחר יותר כשניסו לברר דרך הבית יתומים מה עלה בגורלו טענו שם כי הארכיון נשרף והם לא יודעים מה עלה בגורלו.
בתחילת שנות ה-60 הופיע מאיר שוב בעיר סורוקי soroki, שכן ידע שחלק מהמשפחה גר שם, כנראה רצה לברר דרכם מה קורה עם אביו. ידוע למשפחה שכשהוא הופיע שם היה לאחר שירות בצבא הסובייטי. כשנכנס למספרה מקומית בעיר, הספר שהיה בן אחות של סבתא שלי זיהה אותו ורץ להודיע שהוא נמצא שם, אך כאשר חזר, מאיר כבר לא היה במספרה. כנראה הבין שזיהו אותו ונעלם שוב.

סבא וסבתא שלי ניפטרו שניהם ב 1987 בהפרש של כמה חודשים אחד מהשני. עד יומו האחרון סבא שלי שמר את תמונתה של אשתו הראשונה, אסתר וקסלר, תמונה שעברה איתו את כל המלחמה. לפני מותו קרא לאמא שלי ונתן לה את התמונה, ובקשתו האחרונה הייתה למצוא את בנו אפילו רק בשביל לתת לו את תמונתה של אמו.
אמא שלי ניסתה לקיים את הבטחתה וחיפשה את מאיר כשעוד גרנו באוקראינה, לפני 1992 שעלינו לארץ, דרך הצלב האדום אך גם ללא הצלחה. ידוע שהוא היה בצבא ברוסיה במשך כמה שנים טובות, אז היא ניסתה לחפשו דרכם אך גם במסגרת הקומוניזם שחגג הגישה לא הייתה חופשית לכולם והיא לא הצליחה להגיע לכלום. היא חושדת שלאחר שיצא מהבית יתומים שינה את שמו והתגייס בשם אחר לכן לא הצליחו לעלות על עקבותיו. הבית יתומים טען שהארכיון שלהם נשרף (מה שגם מוטל בספק). אני בכל זאת רוצה להאמין שאמור להישאר תיעוד איפשהו שיעזור לנו בתקווה להגיע אליו, גם אם החליף את שמו.
לא ידוע אם הוא באמת נכון להיום חי או לא, אם שמר על שמו - מאיר בארג Meir barg, ואם הוא נמצא איפשהו בברית המועצות, ארצות הברית, ישראל או התגלגל לפינה אחרת של העולם.

אני עדיין מסרבת להרים ידיים. אשמח אם יהיה לכם איזשהו כיוון שבו תוכלו לעזור לי לאתרו או לפחות מישהו מבני משפחתו רק כדי להעביר לו את התמונה.

תודה מראש.
אולי מאיר יצר קשר עם קרובים מצד אימא שלו אסתר וקסלר?
11/08/14 16:46
83צפיות
ניסיתם לבדוק ?
יכול להיות, אבל
12/08/14 08:13
75צפיות
הדבר היחיד שאני יודעת עליה זה את שמה, את העובדה שהייתה נשואה לסבא שלי ושהיו להם 3 ילדים ששניים מהם נרצחו יחד עם האמא בשואה. אין לי שום מידע אחר שיכול להוביל אותי לקרובי משפחה שלה במידה וישנם כאלה.
אני בסוג של מבוי סתום. אני נורא רוצה למצוא אותו ולא יודעת איך.
באיזה עיר גרו בסא וסבתא שלך
12/08/14 09:14
67צפיות
יחד עם מאיר לפני שהוא ברך פעם אחרונה?
באיזה עיר גרו סבא וסבתא שלך
12/08/14 09:14
44צפיות
יחד עם מאיר לפני שהוא ברך פעם אחרונה?
לפי מה שידוע לי
12/08/14 09:49
77צפיות
סבא שלי התגורר עם אשתו ו 3 ילדיו ב בדומברוביני עד המלחמה.
כשהחלה המלחמה הוא התגייס ואסתר עם הילדים החלו לברוח, לפי השמועות במשפחה הם הגיעו עד לקרסנויארסק ושם נהרגו.
כשסבא שלי חזר מהחזית, הוא מצא רק את מאיר בחיים, בדומברוביני (לאף אחד אין מושג איך מאיר חזר לשם לבד).
שם סבא שלי הכיר את סבתא שלי והם עברו להתגורר בעיר סורוקי יחד עם מאיר. משם גם מאיר ברח בפעם האחרונה.
בשנות ה 60 הוא גם חזר לעיר סורוקי, כנראה לברר על המשפחה, אבל סבא וסבתא שלי כבר לא גרו שם, הם עברו לצ'רנוביץ. זיהו אותו במספרה המקומית ורצו לחפש טלפון כדי להודיע לסבא שלי אבל עד שכל הפרוצדורה הזאת קרתה הוא כנראה הבין שזיהו אותו וברח שוב ומאז לא ראו אותו.

נסי ליצור קשר עם תיעוד של אוכלוסייה בעיר סורוקי
13/08/14 10:18
59צפיות
?????????? ????  
Directia Documementare a Populatiei / ????? ?. ??????
?????: ???????, 
?. ??????, 
??. ?????????????, 44
???.: 0(230)24138
איתור מסמכים ממשרד הפנים
10/08/14 15:40
116צפיות
שלום חברים,
אני מחפשת מסמכים של סבתי ז"ל והשאלה שלי האם יש ארכיון למשרד הפנים שאפשר לפנות אליו? אם יש, אשמח לפרטים, באינטרנט לא נמצא טלפון עם מענה אנושי וגם לא מצאתי טופס לבקש מהם.
יש לציין, לא מדובר בארכיון הציוני המרכזי.
בנוסף, כשסבתי נפטרה אבי החזיר למשרד הפנים את תעודת הזהות שלה, האם יש דרך להשיבה? או שמשרד הפנים משמיד מסמכים אלו?

תודה מראש על כל מידע.
יום טוב.
מלנינגרד לניו יורק- חיפוש משפחה בארה"ב, פריצת דרך
09/08/14 21:38
130צפיות
שלום לכולם,
היום סוף סוף מצאתי מכתב שהגיע מקנדה בשנות התשעים מסבא רבא שלי, אליעזר גורוביץ', לגבי קרובי המשפחה שלו.
עד כה לא היה ידוע לנו שום דבר לגבי קרובי משפחה, רק שהיו כמה בניו יורק. (פרסמתי פה בעבר הודעה לגבי המשפחה). http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...
אך היום מצאתי את המכתב בו הוא מפרט לגבי שמות הצאצאים של בת דודתו זינה.
ממה שהבנתי, הוא מספר שהבן שלה ואדים גלמן Vadim Gelman הגיע לניו יורק מלנינגרד אך אשתו ובנו לא הורשו להיכנס.
שם אשתו- Elena Nikolaevna Sapojnikova נולדה ב20 בנובמבר 1946.
שם הבן שלו- Nicolai Vadimovich Sapojnikov-Gelman נולד ב1 במאי 1976.
במכתב מצוינת הכתובת שלהם בלנינגראד, אך לא בניו יורק.
 כיצד אוכל להמשיך ולנסות לאתר את הנזכרים למעלה?

תודה רבה,
אלון 

ברכות על איתור המידע
09/08/14 22:27
82צפיות
לפעמים, הזמן עושה את שלו, ופתאום אנו נחשפים לעדות חדשה המסייעת להיחלץ מדרכים שנראו קודם לכן ללא מוצא.
חיפוש באתרי הרשומות הציבוריות (Veromi.info, USA-People-Search.com, IntelliUS.com וכו') מעלים מספר קטן מאד של רשומות אודות אנשים בשם Vadim Gelman, ביניהם רק אחד בגיל המתאים (בן 74), מתגורר ב - Brooklyn, NY. באתר ZabaSearch.com תוכל לקבל כתובת וטלפון שלו. לא מצאתי אף אדם מקושר אליו, מה שמתאים לסיפור המשפחתי (אם אכן הגיע ללא אשתו ובנו).
אולי קצה חוט ששווה לבדוק...
תודה רבה ארנון! אבל לא הצלחתי למצוא
10/08/14 23:09
58צפיות
לא מצאתי את הטלפון של הואדים בן ה74.. מצאתי שם רק אחד בן 49... האם תוכל לשלוח לי את הטלפון?
תרגום
הודעה זו מכילה תמונות
08/08/14 17:16
103צפיות
ניסיתי לבודד את הקטע המבוקש. מאוד קשה לקרוא את הכתב
מקווה שמישהו שמכיר את השפה יוכל להוציא נתונים
תודה דינה
º
תעודות מ-1872 הן ברוסית
09/08/14 05:24
59צפיות
º
תודה מקווה שדוברי רוסית קל להם יותר לזהות ולהבין את הכתוב
09/08/14 08:47
37צפיות
בתרגום תעודת פטירה של סבא של סבי
הודעה זו מכילה תמונות
08/08/14 12:11
212צפיות
התעודה מספר 33 בצד ימין למטה בקובץ המצורף.
ארון מנדל לבנגליק Aron Mendel Lejbenglik מהעיירה מאזריטש  Miedzyrzec Podlaski  בפולין. נפטר ב 1872. חשוב לי גיל, שמות ההורים ואם יש אלמנה ו/או ילדים
תודה דינה
דינה שלום
09/08/14 13:11
113צפיות
סריקה ברזולוציה קטנה מידי. לא ניתן לקרוא. מאיפה הורדת? תשלחי לינק בבקשה.
תודה לובה מקווה שהקישור יעבוד
09/08/14 23:49
75צפיות
צריך ללחוץ על השנה 1872 , Digital copies , דף 6, מסמך 76 , מספר 33 נמצא בצד ימין למטה

אני נכנסתי דרך  JRI POLAND .
חיפשתי  LEBENGLIK  בעיר  MIEDZYRZEC PODLASKI
הייתה אפשרות להגיע למסמך און-ליין (לא ברור לי למה היום לא ניתן?)

תודה על הרצון לעזור
דינה
קישור ישיר לרישום
10/08/14 02:57
81צפיות
º
תודה סמדר
10/08/14 11:46
42צפיות
רישום פטירה
10/08/14 12:11
95צפיות

רישום פטירה שנערך ב - Miedzyrzec 1 לאפריל 1872, 14:00.
הגיע ארון מנדלבוים בן 60 ו ברקו פלמן בן 33, תלמידי תורה ( (shkolniki מעיר Miedzyrzec ,והודיעו על כך ש ב 30/03/1872 ב 21:00 נפטר בעיר Miedzyrzec Aron Mendel Lejbenglik בן 12 , שנולד ב Siedlce בן של ????- LEJZOR ו CHAJA REJZA Lejbenglik .

תודה רבה ללובה. לפי הגיל ברור שארון מנדל לבנגליק לא יכול
10/08/14 16:30
68צפיות
להיות סבא של סבי !!! הוא כנראה אח שנפטר בגיל צעיר.
שוב המון תודה
דינה
º
כן הוא היה בן 12.ב JRI יש רישום לידה שלו ב 1859
11/08/14 10:20
38צפיות
מרישום נישואין שתורגם עבורי לפני מספר שנים ידעתי
11/08/14 19:19
56צפיות
שלסבא של סבי קראו אהרון. מאוד קיוויתי שרישום הפטירה הוא שלו מידע שיכול היה לתרום לשמות ההורים !
תודה על העזרה
דינה
שקולניק
11/08/14 06:04
79צפיות
הי לובה,
מעניין לראות שתירגמת "שקולניק" כ"תלמיד תורה". במקורות המתרגמים משלח יד מפולנית לאנגלית, נהוג לתרגם זאת כ"שמש בית הכנסת", או "עוזר רב", או "מורה". אשמח לשמוע אם המילה מוכרת גם ברוסית.
אורית

כן את צודקת
11/08/14 07:50
67צפיות
shkolnik - משרת בית הכנסת ביצוע פונקציות שונות
º
11/08/14 08:14
12צפיות
רישומי חיים באיזור ניו יורק
08/08/14 10:33
175צפיות
לפי מה שהיה ידוע לי עד כה, קיים אינדקס של רישומי החיים (Vital Records) מאזור ניו יורק באתרים של האגודות הגינאלוגיות האיטלקית והגרמנית http://germangenealogygroup.com/Default.htmhttp://www.italiangen.org/Default.htm
את העתקי התעודות עצמן ניתן להשיג דרך FHL או באמצעים אחרים.
בעקבות פניה של קרוב-רחוק שלי אל מנהלת הארכיונים העירוניים בניו-יורק הסתבר כי למרות שבאזור ניו יורק החלו לתעד רישומים אלה בשנת 1881, הרי שההנחיה בוצעה במלואה רק משנת 1913 ואילך, וכל הרישומים בתקופת הביניים הם חלקיים.
אותה מנהלת מציעה לפנות אל אירגוני הקהילות עצמן בכדי לאתר רישומים חסרים כאלה. האם ידוע לחברי הפורום על קיום מאגר(ים) כאלה הנוגעים לקהילה היהודית בניו-יורק וסביבתה?
יום נעים ושקט לכולם
יוסי יגור
º
עורו האמריקנולוגים! למישהו יש תובנות בנושא?
09/08/14 21:11
45צפיות
אני מודה שלא שמעתי על כך קודם לכן
09/08/14 22:28
85צפיות
אולי כדאי להתייעץ עם הקולגות האמריקאיים המומחים לניו-יורק. אני מניח ששאילתה לרשימת התפוצה הכללית של ג'ואישג'ן תוביל לתשובות רבות. ואם אכן תשלח שאילתה כזו שם - אנא, חזור עם תמצית התשובות שתקבל.
כל חיפוש גניאולוגי בארה"ב מתחיל ב - NARA !!!!!
15/08/14 11:31
36צפיות
האתר הזה הוא המקום הראשון בו צריך לחפש כשמתחילים מחקר גניאולוגי בארה"ב.

מצאתי וקיבלתי העתקי מסמכים 100 שנה אחורה, וכך מיפיתי את כל המשפחה שלי שהגיעה לניו יורק, החל מ - 1882.
אפשר לקבל תעודות לידה, פטירה, הגירה, העתקי רשומות הגירה עם שם האוניה ומאיזה עיר הגיע המהגר, תעודות נישואין, התאזרחות, וכמובן מרשמי אוכלוסין - וכל זאת דרך האתר של NARA.

זהירות! זה ממכר, ואפשר לבלות שעות וימים באתר.

לא מדוייק
15/08/14 19:59
39צפיות
למה הכוונה מנהלת הארכיונים העירוניים בדיוק?
יש הבדלים בין העיר ניו יורק לבין מחוזות שונים של ניו יורק כמו ברוקלין, קווינס, וכו'. 
השאלה איפה גר האיש אותו אתם חוקרים. יש הבדל במצאי בין העיר ניו יורק עצמה (New York City) לבין המחוזות של העיר ניו יורק - ברוקלין, קווינס, וכו'.

לגבי העיר ניו יורק, יש ארכיון עירוני של העיר ניו יורק (NYC) שמחזיק רישומי חיים לעיר ניו יורק.
כמו כן יש גם את ה - New York City Department of Health, Bureau of Vital Records שמחזיק אינדקסים בלבד.

אני השגתי תעודות לידה של קרובי משפחה שלי מהעשור הראשון של המאה.
כיוון שבמקרה הייתי בניו יורק בתקופת המחקר שלי, השגתי חלק מהתעודות בביקור פיזי בארכיונים. 
אבל אפשר לבקש מהארכיונים לעשות חיפוש תעודות בטווח של עד 3 שנים, תמורת תשלום (לא יקר).

מצרפת לינק לאתר הארכיון של מדינת ניו יורק ובו מידע על ארכיונים של העיר ניו יורק אבל גם למחוזות השונים של העיר כמו ברוקלין, וכו': 

מידע על המצאי של הארכיון של העיר ניו יורק, מתוך האתר של הארכיון של מדינת ניו יורק: http://www.archives.gov/nyc/public/resources.html#...
מידע על רישומי חיים בארכיון העיר ניו יורק: http://www.nyc.gov/html/records/html/archives/gene...

מקווה שזה יעזור.
הדמיה של טומשוב לובלסקי Tomaszów Lubelski, פולין
07/08/14 23:20
90צפיות
שלום לכולם,

אני לא זוכר שהנושא הועלה כאן - אז למען הסר ספק אני מפרסם אותו כאן. נתקלתי במקרה בסרטון הזה, אשר מציג סימולציה של העיירה טומשוב לובלסקי Tomaszów Lubelski, פולין. ההדמיה מתחילה בציון זמן 2:05. ההדמיה נערכה על ידי האדריכל שלום קלנר, יליד העיירה. אין לי פרטים נוספים על הפרוייקט, כאמור נתקלתי בו במקרה...

ארנון
נישואים רבניים ואזרחיים בקרב נתיני אוסטריה בישוב הישן בא"י
07/08/14 10:25
147צפיות
שלום חברות וחברים,
כמו שמרביתנו יודעים, ברחבי האימפריה האוסטרית יהודים נהגו להנשא ברישומים רבניים, ללא רישום אזרחיים. כתוצאה ילדים רבים נחשבו לבלתי חוקיים בעיני הרשויות, ונשאו את שם משפחת אמם.
בקרב יהודי הישוב הישן בא"י, היו לא מעט שנחשבו לאזרחי אוסטריה, אפילו אם נולדו כאן.
והשאלות:
  1.  האם ענייני הנישואים הרבניים / אזרחיים ומתן השמות לילדים, כפי שהם מוכרים באימפריה האוסטרית, חלו גם על נישואין ולידות ילדים בא"י, בקרב נתינים אוסטריים?
  2. ובאופן אחר, האם גם בקרב ילדי הישוב הישן במאה ה-19 בישראל (ובפרט נתינים אוסטריים), רווחה התופעה של שמירה על שם הנעורים לאחר נישואין רבניים בלבד?
  3. והאם ילדים שנולדו בא"י מנישואים אלה נשאו את שם האם?
תודות!
אורית
נסיון נוסף - למתמחים בחקר הישוב הישן
09/08/14 05:26
87צפיות
אשמח מאד לשמוע מנסיונכם בסוגיה הנ"ל!

שבת שלום,

אורית
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום