בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
גנאלוגיה. ככה קוראים לזה בעגה המקצועית. שם קצת מבהיל למי שלא מודע לנושא וקצת מרתיע את מי שכן... מאחורי המלה הזו, מסתתר עולם ומלואו - עולם שמי שנשאב אליו, יתקשה לצאת ממנו.

החלטנו לקרוא לפורום "שורשים משפחתיים" ולא "גנאולוגיה - חקר תולדות המשפחה", כיוון שלא מדובר במחקר הסטורי מנוכר, אלא בבניית פאזל עצום בן מספר לא-ידוע-מראש של חלקים, שכל אחד מהם עוזר להשלמת התמונה, אך כל אחד מהם הוא גם תמונה בפני עצמה. והתמונה הגדולה, יש להניח, לעולם לא תהיה שלמה... מדובר גם בהרבה יותר מ"בניית אילן יוחסין משפחתי", ובגלל זה לא השמטתי את המילה "חקר" מהכותרת הפסולה.

יש בנו מין דחף מוזר לחטט בעבר, לנבור ולחפש תשובה לשאלה: "מאיפה אני בא?". בלעדיה, לדעתי, לא תהיה תשובה לשאלה: "לאן אני הולך?". התופעה הזו, של חיפוש שורשים, הפכה לנפוצה בשנים האחרונות, כשאנשים שמו לב שאין להם תיעוד על מוצא משפחתם. ובמירוץ המטורף שלנו אחר החומריות, מישהו התעורר לפתע ושם לב שגילוי תמונה ישנה מהחתונה של סבא וסבתא, צילום בצבע חום עתיק עם מסגרת משוננת - פשוט עושה לו את זה... לנו, כיהודים אשר נפוצו והושמדו וחזרו - הדבר חשוב פי כמה.

האינטרנט הוא מקור מצוין להתחיל (או להמשיך) את החיפוש, וכאן - בפורום הישראלי הראשון המוקדש כולו לחיפוש שורשים משפחתיים - ננסה לעזור האחד לשני במסע המופלא הזה. נוכל לשתף האחד את השני בחוויית הגילוי, לשאול, להתייעץ ו... סתם לדבר!

נכון הוא, שעדיין עבודה רבה צריכה להיות מושקעת ב"שדות זרים" - באתרים ובפורומים מחו``ל, אך בואו נהפוך את פורום זה להיות הבית שלנו, ממנו נצא לחיפושים, ואליו נחזור עם תגליות.

במרוצת הזמן בו הוא פועל, מיצב עצמו הפורום כמקום היחיד בעברית בו נפגשים המתעניינים בנושא. יצרנו קשר עם אנשים, ארגונים ואתרים רבים, כדי להגביר את המודעות לקיומו של הפורום החשוב הזה.

להתראות בפורום ובהצלחה לכולם,
ארנון

הרכבת עץ משפחה - הצלחה ותסכול אין סופי כאחד
01/02/14 12:30
246צפיות
בעקבות מפגש משפחתי לפני מספר חודשים (לאחר כ 30 שנות נתק) הסתבר, כי יש ענף משפחתי הנמצא בארץ עמו אין כלל קשר . בעקבות כך יצאתי למסע חיפושים אינטרנטי ובשעה טובה מצאתי ענף זה. בשבועות האחרונים מתקיימים מפגשים והכרויות וזו תחושת סיפוק אדירה.
התסכול - הכנסתי הודעה לRADIFORUM שאני מחפשת מידע אודות משפחת גרונבאום מהעיירה MADARAS אשר בדרום הונגריה. מיד קיבלתי תגובה בפורום זה ממישהיא באוסטרליה אשר במאת האחוזים קרובת משפחתי. עניתי לה מיד אך לא קיבלתי כל תגובה חזרה. האם יש עצה כיצד לחפש באוסטרליה ללא שם כאשר השם היחיד שיש לי הוא שם האם לפני נישואיה , תאריך לידתה בהונגריה ותאריך פטירתה (איני יודעת היכן, אבל כנראה באוסטרליה).
אשמח לעצות !
תודה ושבת שלום
כדאי להתחיל באתר הארכיון הלאומי האוסטרלי
03/02/14 03:28
110צפיות
אני בהחלט מזדהה עם ההתרגשות ועם התסכול שבעקבותיה. לצערי, גם לי קרה כדבר הזה, ולא פעם אחת...

הייתי מציע לך לחפש באתר הארכיון הלאומי האוסטרלי. גשי ל - Search the collection, ושם בחרי ב - RecordSearch (הנה קישור ישיר). אם שם המשפחה של האשה אינו נפוץ - יש סיכוי לעלות על משהו. כדאי להוסיף גם את מקום מוצאה/לידתה, שכן פעמים רבות מאונדקסים מקומות אלו ברישומי ההגירה. כמו כן, חפשי את שם נעוריה (שוב, בהנחה שאינו נפוץ מאוד) - יכול להיות שמישהו מבני משפחתה היגר אף הוא לאוסטרליה.

בנוסף, אני ממליץ לך לקרוא את השאלות והתשובות מן "האירוח האוסטרלי" שהיה לנו פה לפני כמה שנים.

ועצה אחרונה: שלחי הודעה לרשימות התפוצה של האגודות האוסטרליות לגנאלוגיה יהודית (קישורים למטה) - הקהילה היהודית באוסטרליה היא, יחסית, קטנה ומגובשת (ברמה המקומית), ואפילו מעט פרטים כמו שיש לך עשויים להניב תשובה מפתיעה (אני לא רוצה לעורר בך תקוות גבוהות מדי, אך כך קרה לי יותר מפעם אחת...).

ארנון
כתובות אינטרנט מצורפות:
ארנון, תודה על המענה וההמלצות לפעולה המפורטות
03/02/14 09:07
58צפיות
אעדכן בהמשך האם זו תהיה הצלחה או תסכול.
חיפוש קרובים בדרום אפריקה
14/02/14 21:34
9צפיות
סליחה על הסטיה מהנושא.
האם יש לך קישורים לחיפוש אנשים בדרום אפריקה?
igra + myheritage
31/01/14 17:21
264צפיות
למה שנעשה  כנראה ב"תום  לב"  יש לא רק  ריח רע אלא  גם טעם לא טוב  שני האתרים  הרשומים  אינם  חינמיים  ומלכתחילה  לא התכוונו  להיות כאלה  
מי הריטג'  לפחות אומר במפורש  מידע =  $  באיגרא  (סליחה שאני כותב  בעברית  )  מצאו פתרון יותר יצירתי  מידע=  120  ש"ח  (דמי חבר)  .במה דברים אמורים
מפקד הבוגרים  1928 ירושלים  נמצא בארכיון  הציוני  ואינו זמין  באיטרנט   אולם  בתמורה  ל120 ש"ח    ל איגרא  הוא זמין  כחלק  מהמקורות  העומדים  לרשות החברים
(להזכירכם  כי אותו מפקד  מחיפה  פתוח לעיון  רגיל  ) יש לאמר  כי לא מעט  תגובות  עוסקות  ביום שאחרי  העברת מידעים  לגופים אלה  אבל  כנראה   שאמירה  שמור לי ואשמור  לך  עובדת גם  כאן

גם אני לא אוהב שמידע באתרים שונים פתוח רק
01/02/14 21:24
204צפיות
למשלמים, אבל מה לעשות, למרות שחלק מהארגונים מעסיק מתנדבים, בכל זאת יש להם הוצאות כדי להקים את המאגרים: אינטרנט ושרתים, סריקות וכד'. יש גם מקרים בהם בעל המידע מתנה את מתן המידע רק לחברים בארגון וחברים בארגון משלמים דמי חבר. אגב דמי החבר באיגרא IGRA כמו גם בעמות הישראלית IGS הוא לא רק עבור המידע במאגרים שלהם, אלא גם ךהרצאות בסניפים, סיורים, ימי עיון ופעילויות נוספות. כמובן שכל אחד ראשי לשלם דמי חבר והצטרף לפעילויות של הארגונים וכך גם לקבל גישה למאגרים באתרים שלהם וראשי גם לוותר על החברות ואז גם על הגישה למאגרים.

אני חבר בארגון בינלאומי של יוצאי הערים של הורי CRARG וגם שם הגישה למידע מלפני השואה פתוח רק לחברים משלמים 100$ לשנה. התשלום מיועד אך ורק והעסקת חוקר פולני שנובר בארכיונים ומוציא מהם מידע על היהודים בערים הללו ומעבירם למרכז הארגון שמעלה לאתר אינטרנט.

אריה
מסחר במאגרים
02/02/14 07:17
181צפיות
חברת מאי האריטג' היא חברה מסחרית היא קונה מאגרים מחזיקה כוח אדם לפיתוח ומוכרת תוכנה.
עמותות גנאולוגיות מקבלות מאגרים מגופים ציבוריים כמו ארכיון ירושלים, פתח תקוה ועוד. נראה לי כי הם נותנים מאגרים אלה על מנת שיהיו פתוחים לקהל הרחב.
על ידי עיסקה סיבובית עם מאי האריטג' סוגרים את המאגרים לקהל הרחב ומבקשים כסף עבורם ומעבירים את המאגרים למאי האריטג' שהעיון בהם כרוך בכסף.
כל זה כשר אולם לדעתי מסריח.
כמו תמיד, העניין אינו של שחור או לבן
03/02/14 03:17
145צפיות
אנשי העמותות הגנאלוגית - IGRA, IGS ומקביליהם בעולם הגדול - אינם "מקבלים" מאגרים מן הארכיונים למיניהם, אלא פועלים קשה להנגשת מאגרים "פומביים" לקהל הרחב. ההנגשה נעשית בעיקר על ידי אינדוקס ויצירת מנועי חיפוש, ובמקרים אחדים - על ידי דיגיטציה של החומר. ללא האינדקסים ומנועי החיפוש כמעט בלתי אפשרי לאתר מידע חשוב במאגרים הללו, ולכן לפני האינדוקס הם לא באמת נגישים לקהל. הארכיונים, בעלי החומר, מודעים ליתרונות הללו, ולכן חותמים על הסכמי שיתוף פעולה עם הארגונים הגנאלוגיים. כך מקובל בעולם כולו.

תהליך זה הינו מורכב וסבוך, ואף שנעשה, לרוב, על ידי מתנדבים - אני לא רואה שום מניעה מוסרית לבקש תשלום בעבור גישה לתוצריו. הלוא הדרך העיקרית של הארגונים הללו להתקיים היא באמצעות דמי חבר, וחברי הארגונים צריכים להרגיש שהם מקבלים "תמורה בעד האגרה", היינו גישה לחומר שלאחרים אין גישה אליו.

מכאן ועד לחתימת הסכם לשיתוף פעולה עם מיי הריטייג' - הדרך אינה ארוכה כל כך...

אלו רק שתי האגורות שלי,
ארנון
עוד אגורה ...
03/02/14 10:39
167צפיות
רק צריך לוודא שהמאגרים תמיד יהיו פתוחים ונגישים דרך העמותות הגנאולוגיות, בדמי חבר סבירים, בדומה למצב הקיים.  אחרת בדיעבד יתברר שהיה כאן "צינור" להעברת נכס ציבורי לידיים פרטיות.

יש כמובן עניין שהוא יותר "פנימי" בין העמותה, חבריה ובייחוד המתנדבים שעסקו במלאכה -- האם לא הופכים כאן בדיעבד את מתנדבי העמותה ל-"עובדי חינם" של גורמים פרטיים.  זה מחייב את העמותה לשקיפות חזקה כלפי המתנדבים מה נעשה עם התמורה המתקבלת מהגורמים הפרטיים. ובכלל, למען ההגינות מחייב שקיפות והודעה מראש לחברים על הסכמים כאלה.

נושא נוסף הוא עניין הבלעדיות. האם כחלק מההסכמים עם הגורמים הפרטיים ניתנת בלעדיות לחברה מסוימת ? אם כן, זה קצת סותר את הכוונה להנגיש מידע גנאולוגי לכולם. לכן רצוי לדעתי שאם כבר עובדים עם גורמים פרטיים לצרכי הנגשה - שיעבדו עם כולם.   

ולבסוף ...  זה תמיד מעורר אצלי תהיות בנוגע להתפרקות המדינה מאחריות לפרויקטים כאלה, והעברתם למגזר השלישי ולמגזר הפרטי.  ההנגשה היתה צריכה לדעתי להתבצע ע"י המדינה עצמה, ולא להפוך נכס ציבורי לסחורה.
- לגבי המתנדבים.
03/02/14 12:47
122צפיות
באופן אישי התנדבתי בהרבה פרויקטים וכשדברים כאלה הופכים להיות סחירים זה לא הוגן כלפי המתנדבים.
מילא אם היו זוכים בגישה חינם למאגרים הספציפיים אבל זה לא כך.
º
03/02/14 13:39
18צפיות
אין לי אלא להסכים עם דברייך
03/02/14 14:03
111צפיות
כאמור, שומדבר אינו שחור/לבן ולכל מטבע יש שני צדדים (ועוד כמה קלישאות כאלו...).
רק רגע
03/02/14 21:50
100צפיות
המאגרים של IGRA נשארים זמינים כמו שהיו עד עתה באתר העמותה. ואכן נדרש להרשם רישום חינמי ע"מ להשתמש בהם. לחברים משלמים בעמותה יש תוספת שהם יכולים גם לראות את הרישום המקורי (במידה וזמין, לא כל המקורות זמינים).
הקישור עם חברת MH הוא קישור בלבד. כלומר חברת MH לא גובה תשלום על החיפוש באתר IGRA. ומדיניות השימוש באתר היא בהתאם לסעיף הקודם.
כתוצאה מהקישור, IGRA  מקבלת חשיפה לכלל לקוחות MH ואילו MH "מגדילה" את היצע המאגרים שניתנים לחיפוש דרכה. לטעמי זה מצב של WIN-WIN .
אינני יודע לעניין ה"בלעדיות" ובכל מקרה זה סותר את רצון IGRA לחשיפה מירבית. כלומר אם לצורך העניין ניתן לקשר את IGRA דרך אתר של עמותה גנאלוגית אחרת, אי שם בעולם הרי ש-IGRA לדעתי תשמח לבצע זאת ואינני חושב שיש ל- MH בעיה בכך.
המתנדבים שעזרו בבניית מאגר הנתונים של IGRA  (ואני ביניהם)  לא "נוצלו" מסחרית. את העבודה שעשיתי "תרמתי" ל-IGRA  ואם גם מישהו נוסף נהנה מכך, מה טוב
עניין ההנגשה של מקורות ציבוריים זה עניין אחר. גם אני מסכים שההנגשה של מאגרים אלו צריכה להיות של המדינה. כיון שהמדינה לא עושה זאת אז עדיף שמתנדבים יעשו זאת והמידע יהיה נגיש וחופשי. נוסף לכך, חלק נכבד מהמאגרים הם של מקומות קטנים כגון קיבוצים, מושבים, מוסדות וכד'. להם אין כח אדם ו/או יכולת לבצע את ההנגשה. כאן במיוחד, אם לא המתנדבים המקורות לא יונגשו, אלא אם חברה מסחרית תציע את שרותיה תמורת תשלום. אני מעדיף את המתנדבים.
איל
º
03/02/14 22:55
15צפיות
ביטמן ליבה
31/01/14 14:59
123צפיות
המשפחה של סבתא שלי מצד אמא .  המשפחה מרוסיה חלק נסעו לרומניה וחלק נסעו לארה"ב .  מחפשת משפחת ביטמן בארה"ב
בשנים 1938-1939 בגרמניה
31/01/14 10:07
156צפיות
שלום,
בשנים 1938-1939 אחרי ליל הבדולח, לאן היה אפשרות לקבל ויזה מגרמניה? הכוונה ליהודים שהיו אזרחי פולין ולא גרמניה אבל הם התגוררו בגרמניה שנים רבות.

לאיזה מדינות אפשר היה לקבל ויזה - לדוגמא, האם אפשר היה לקבל ויזה בשנים האלו מגרמניה לארצות הברית, קנדה אוסטרליה וכולי? או שאפשרי היה רק לישראל?

לי נראה שרק ליהודים עם דרכון ואזרחות גרמנית אפשרי היה להגר לארצות הברית,אוסטרליה וכולי. מה דעתכם?
אחרי ליל הבדולח לא היו בגרמניה יהודים מפולין.
31/01/14 15:16
130צפיות
כל היהודים אזרחי פולין שלא היו אזרחי גרמניה גורשו חזרה לפולין באוקטובר 1938 .
לא נכון
01/02/14 11:13
120צפיות
סבא שלי נשלח מברלין לזכסנהאוזן בספטמבר 1939 וסבתא שלי נשארה עד שקיבלה ויזה לדרום אמריקה, בסביבות 1941-2
º
והם היו אזרחים פולנים שלא התאזרחו בגרמניה?
01/02/14 20:07
59צפיות
עד כמה שידוע לי לא היתה להם אזרחות גרמנית
02/02/14 11:48
66צפיות
למרות שקשה לי מאוד למצוא מידע עליהם - ברשומות הממשלתיות הבודדות שכן הצלחתי להשיג כמו אזכור במרשם האוכלוסין או רישום שליחתו למחנה הריכוז, סבי רשום כחסר נתינות, או משהו כזה
אולי היו יהודים פולנים בודדים שאיכשהו...
02/02/14 12:26
64צפיות
לא גורשו מגרמניה, וסבך וסבתך היא ביניהם.
אבל כקבוצה הם כאמור גורשו לפני 1939.

גם אצלי יש ברד"שים שלא גורשו
02/02/14 18:02
68צפיות
ענף אחד אמנם החל במנוסה מזרחה כבר בעקבות חוקי-נירנברג, אך הענף השני על צאצאיו נותר בגרמניה עד הסוף המר.
גירוש בעלי אזרחות פולנית מגרמניה
02/02/14 08:04
115צפיות
סבי וסבתי היו אזרחים פולנים שחיו בהינדנבורג (לימים זבז'ה) 13שנה, גורשו עם ילדיהם מגרמניה באוק' 1938 וחזרו לבנדין שבפולין.
גישה למאגרי המידע של IGRA
30/01/14 23:48
222צפיות
החל מהיום ניתן לבצע חיפושים במאגרי המידע של העמותה למחקר גנאלוגי בישראל  IGRA גם דרך אתר MyHeritage.
אפשר לנסות זאת כאן.
יש לזכור כי זוהי רק הגישה לאתר, מדיניות החיפוש נשארה כשהייתה ונדרש להרשם באתר לצורך שימוש בו. הרישום חינמי.
לשימושכם ולהנאתכם.
כתובות אינטרנט מצורפות:
משפחה
30/01/14 19:35
156צפיות
אני מחפש  את ציפי ורדי (נבל) ואת ענת ויצמן (נבל). כמו כן אני מחפש קרובים של גוסטב קנופמכר ז"ל.
יצחק תדמור - טשנאואר
º
העברתי לך מסר לגבי השאלה
31/01/14 21:48
37צפיות
סיוע באיתור אדם בבלגיה
30/01/14 19:15
99צפיות
שלום רב.
אבקש סיוע באיתור פרטים אודות -
גב' בשם אסתר בלום אשר נכון לשנת 1981 התגוררה בכתובת רח' אוטונומיה 14 בריסל, 1070, בלגיה.
אני מניח ששם משפחתה של הגב' בלום - בלום - הינו שם משפחת בעלה, בעוד היא עצמה היתה "אסתר בלום מקודם רולה לבית ויינבאום".
אני מעריך (אך לא בטוח) שהגב' איננה עוד בין החיים, ואין לי מושג לגבי צאצאים שהיו/לא היו לה.
אודה לכל סיוע שהוא באיתור קואורדינטות כלשהן בקשר למס' טלפון של הגב' בלום אם עוד בחיים ו/או של מי מילדיה ככל שיש לה כמובן ו/או מס' הטל' בבית בכתובת האמורה.
תודה רבה לכל המסייעים!
...
06/02/14 18:36
7צפיות
האם מישהו יכול לסייע באיתור מידע על הגב'?
|*|פורומים חדשים בנושא שוק ההון
30/01/14 17:49
24צפיות
|קדימה| אתם מוזמנים לשוחח על כל מה שקשור במניות הביומד בארץ והעולם בפורום ביומד
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...

|קדימה| בין אם אתם צעירים שמתכננים לרכוש דירה להשקעה בבאשר שבע,יזמים שמחפשים להכנס לעסקי תמ"א 38 או משקיעים שמחפשים לרכוש בניין בניו-יורק, פורום השקעות בנדל"ן הוא המקום בשבילכם
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
עזרה
30/01/14 16:32
185צפיות
מצאתי בדפי עד עדות של אשה בשם ארנה לגבי אחיה שנספה בשואה.
בדף היא מציינת שלאמא שלהם קראו- Hoschana מה יכול להיות השם הזה?
אני מבינה שזה לא יכול להיות שושנה כי לבת השניה (האחות של ארנה) קראו- רוזה.
אשמח לקבל מידע.
תודה
לא בטוח שרוזה היא שושנה
30/01/14 16:38
121צפיות
כפי שאנו מכירים בד"כ. פעמים רבות ראיתי את השם רוזה בצירוף השם רחל. כך או כך,

השאלה היא אם הפענוח שלך מדויק (או של המתנדבים, במידה שהעתקת מהתעתוק של המתנדבים ולא מהדף עצמו). כדאי להביא לכאן את הדף עצמו, ואז אפשר יהיה להתרשם.
קישור לדף העד
30/01/14 16:57
120צפיות
מצורף קישור לדף העד מהאתר של יד ושם על מנת שתוכלו להתרשם מהדף המקורי ומהתרגום.
תודה
כתובות אינטרנט מצורפות:
º
מישהו ? משהו ? עזרה בבקשה !
31/01/14 01:40
54צפיות
ניסיתי. לא צלחתי.
31/01/14 15:17
68צפיות
אם הייתי צריכה לתעתק את המלה הזו מלועזית לעברית פשוטו, הייתי כותבת - הושענה.
אבל אני לא מכירה שם כזה.
ממש לא שושנה
31/01/14 16:01
92צפיות
האות הראשונה איננה בהכרח H.
שימי לב כמה היא דומה לאות K גדולה בשם קרקוב בהמשך הדף.
האות שאחרי C נראית לי L קטנה ולא H קטנה.
האות הלפני האחרונה יכולה להיות U ולא N
ועדיין אינני מפענח את השם.
ייתכן שזה הנעורים, שם משפחה, קוסלובה או משהו כזה

נ"ב
31/01/14 16:08
81צפיות
בדור ההוא אני מסופק אם היו בכלל שושנות באירופה.
ועדיין...
31/01/14 17:01
84צפיות
גם אני חשבתי כמוכם, עיינה ואקשט. מאידך, כשאני מסתכלת בהמשך על צורת-הכתב של המילה Varschau, הצירוף sch נראה דומה לזה שבשם הפרטי, כלומר האות האחרונה נראית יותר כמו L מאשר H. אשר לאות הראשונה בשם, לא נראה לי שהיא זהה לאות K שבמילה Krakau.

ניסיתי גם דרך הגוגל למצוא שמות שבאים בחשבון, הושענה/הושנה, הוסלנה, וכו', אך הדבר היחיד שצץ הוא Hossana, ולא נראה שזה השם שמופיע בדף-העד.

כך או כך, אם יש חשד, שהאיש שנספה ואחותו, שמסרה את דף-העדות, קשורים למשפחתך, בשלב הראשון הייתי מוותרת על ההתעמקות בשם-הפרטי ובכתב היד, והייתי מנסה לאתר את מוסרת-העדות ו/או מי מבני-משפחתה. נראה לי שזה משמעותי יותר בשלב הראשוני של הבירור.
תודה לכם חברים
31/01/14 18:04
74צפיות
תודה שהתאמצתם לפתור את התעלומה.
לצערי לא אוכל לפנות לעדה או לבני משפחה. כולם נפטרו
לפני הרבה שנים. אני יודעת שהם קשורים למשפחתי, אבל איך?  לכן אני מנסה
לגלות כל מידע אפשרי שיוביל אותי לנקודת המפגש עם העץ המשפחתי שלי.
תודה לכולם ושבת שלום.
זה לא נתן לי מנוח
31/01/14 19:08
128צפיות
חפרתי כהוגן.  
ראשית, תמיד אפשר להזמין את רישום הלידה של סטפן-שמואל טימברג מהארכיון של קרקוב.  ומשם להמשיך הלאה.
שנית, גיליתי שהשם HOSCHANA נדיר אבל קיים. מצאתי אותו כשם משפחה, ומצאתי אותו כשם פרטי אבל לא במאגרים יהודים. כשם אשה מצאתי אותו בחומרים ארמנים. אינני יודעת מה מקורו, אולי זה בכל זאת מקור עברי. מי יודע?!  אולי יש פה סיפור מעניין.
זהו. מיציתי  שבת שלום.
º
31/01/14 19:19
18צפיות
יפה
31/01/14 19:29
73צפיות
אני מעריכה את הרצון והסבלנות.
אמשיך לחפש קצה חוט שיחבר את הפאזל.
תודה
לשחקן בתאטרון של ג'יגאן ושומאכר
30/01/14 15:54
95צפיות
שם משפחתו היה ליפשיץ או דימשיץ . הוא היה בן דוד ראשון של אבא שלי והוא שיחק זמן מה אצל ג'יגאן ושומאכר בתאטרון שלהם בלנינגרד.
התאטרון היה פעיל בלנינגראד כנראה לקראת סוף המלחמה וזמן מה לאחר המלחמה ולאחר זמן מה נסגר.
º
השאלה היא: האם מישהו שמע עליו?
30/01/14 16:17
36צפיות
º
אולי מדובר בקשר לנחמה ליפשיץ?
30/01/14 16:39
45צפיות
מדובר באיש ששם משפחתו ליפשיץ והוא שיחק
30/01/14 17:20
69צפיות
בתאטרון היידיש של ג'יגאן ושומאכר בלנינגרד זמן מה לאחר המלחמה (אולי נחמה ליפשיץ קשורה אליו אבל היא הרי הייתה מווילנה ?).  התאטרון  נסגר לאחר מכן בפקודת סטלין
ארגון "טיל"
30/01/14 12:59
101צפיות
האם מישהו שמע על ארגון מטעם ההסתדרות, בשם "טיל" שפעל בארץ בשנות ה 30?
אולי קשור לפעילות תרבותית?
טיל מוזכר באחד ממכתביו של  עיתונאי ב"דבר"  מפולין, לסבי בארץ. הוא ממליץ לו להצטרף לארגון "טיל" כנראה בשנת 1939

תודה
יהודית

נפגשים הערב בפתח תקווה
29/01/14 14:12
79צפיות
למי ששכח, הערב בשעה 18:30 מתקיים מפגש סניף פתח תקווה והסביבה לסרט והרצאה של ד"ר רות מרכוס רשמי מסע בבלרוס. מקום המפגש כרגיל בספריית כפר גנים, רחוב העצמאות 44 פתח תקווה. חברים ואורחים מוזמנים. משה גולן, יו"ר סניף פתח תקווה והסביבה
שאלה
29/01/14 01:06
132צפיות
שלום חברים
שוב זקוקה לעזרתכם הברוכה.
נתקלתי בשם של בת משפחה שנרשם כך-  Sussel או Sissel מישהו יודע מהו השם הזה?
תודה
º
זיסל - מתוקה [ביידיש]
29/01/14 05:09
66צפיות
תודה רבה
29/01/14 08:25
68צפיות
גם אני חשבתי כך אבל לא הייתי בטוחה.
לשאלה זהה שלי צירפה חברת הפורום
29/01/14 11:03
103צפיות
נעמיפסי את ההסבר הזה:

גם לי קוראים נעמי
לסבתא שלי קראו זיסל,
במגילת רות כתוב:
אל תקרא לי נעמי
קרא לי מרא
כי המר שדי עימדי.
מכאן נובע שנעמי=מתוק
מתוק=זיסל.
ואכן ,בעיני,
נעמי מהמגילה
הצליחה להפוך את חייה למתוק
או כמו שאומרים היום :
לעשות מכל לימון לימונדה.
º
יפה!
29/01/14 23:51
25צפיות
איך תיירים "הגיעו" לישראל?
28/01/14 13:51
182צפיות
המשפחה שלי (ממוצא פולני) הגיעו לישראל לאחר המלחמה בשנת 1947 כתיירים (מפולין דרך אוסטריה גרמניה וצרפת ומשם באוניה), השאלה היא האם בהכרח שהנפיקו דרכונים טרם העלייה לארץ או שהיה אפשרי לעלות גם עם סרטיפיקטים מיוחדים או משהו בסגנון?

המון תודה
אני הגעתי ב 1947 עם "תעודת מסע"
28/01/14 22:43
131צפיות
שהונפק על ידי שלטונות הכיבוש בגרמניה.
כן אבל השאלה
29/01/14 02:11
114צפיות
היא אם הוגדרתם כ"תיירים" או כעולים

במקרה שלנו המשפחה לא עלתה "במטרה להתיישב" אלא כפי שציינתי הגיעו כתיירים
איזו מדינה ניפקה להם דרכונים?
29/01/14 08:37
115צפיות
התשובה לשאלה שלך מתחילה בעובדה שתיירים הציגו דרכון בפני משטרת הגבולות בארץ.   
היה להם דרכון?  של איזו מדינה?
אוקיי הרחבה:
29/01/14 13:12
106צפיות
אחרי המלחמה ב-46 הם הגיעו לשטטין ושהו שם 3 שבועות עד שעברו לזלצבורג ומשם למחנה בניו אולם שבגרמניה, לבסוף למרסיי ומשם באוניה לישראל, מדובר באירופה שאחרי המלחמה לא לשכוח כאשר מדובר על הנפקת דרכון.

אנו לא מאמינים שכל כך מהר תוך כ-3 שבועות הם הצליחו להוציא למשפחה דרכונים בפולין, מלבד זאת שהם לא עזבו את שטטין בדרכים ה"מקובלות" והם עזבו את פולין בלילה מוסתרים במשאיות עם עוד פליטים

השאלה אם כן הייתה האופציה להגיע ארצה כתייר לכל דבר ללא דרכון?
ב: 1947 מי שנכנס לארץ לא הגיע לישראל!
29/01/14 20:19
111צפיות
הוא הגיע לפלסטינה, עם ממשל בריטי.
העוסקים בעליה השתמשו בדרכים שונות להבאת עולים לארץ.
חלק הגיעו (כמוני) כעולים חוקיים, עם סרטיפיקטים.
חלק הגיעו כתיירים ששכחו אחר כך לעזוב את הארץ,
חלק הגיוע ללימודים אקדמים.
וכמובן היתה העליה הבלתי לגלית, "עליה ב" שלא תמיד הצליחה.
בחלק גדול ממסמכי העליה הפרטים האישיים לא תאמו בשלמות את נתוני העולים, לפעמים בגלל שלא ייחסו לכך חשיבות, ולעיתים כי מסמכים שונים, עברו יותר מפעם אחת את ביקורת הגבולות.
היו נישואים פיקטיביים, ילדים אשר סופחו לזוג ללא ילדים כאילו היו ילדם, ודרכים יצירתיות אחרות.
את המסלול של עליה באניה ממרסי, בצרפת או מנמל איטלקי כלשהו, עשו אלפי עולים.
אם מכירים את התאריך המדויק, ושם האניה, אפשר בודאי להתקדם הלאה.
הבצלחה!! יעקב
סתם הערה...
30/01/14 00:45
88צפיות
הם הגיעו לפלשתינה ולא לפלסטינה.
אפשר לראות בשטרות הכסף ובבולים מתקופת המנדט שהכתיב היה "פלשתינה".

לגופו של ענין...
אני חושב שהשאלה היתה איזה מסמכים הציגו אותם תיירים בפני משטרת הגבולות של המנדט.
הרי לא יכניסו תייר שאינו אזרח של אף מדינה (ואזרחות מוכיחים ע"י דרכון) מחשש שהתייר "ישכח" לצאת.

נכון מאד.
30/01/14 00:59
69צפיות

אני מחזיק בידי, את המסמך, בעזרתו הגעתי הלום
30/01/14 08:49
109צפיות
ועל פני המסמך כתוב:
Temporary Travel Document
שלהבנתי הינו "תעודת מסע" שמשמש גם היום במקרים של העדר דרכון.
בעולם הלא דיגיתלי, כאשר לא היו בשימוש מחשבים ומספרים מזהים, אפשרויות ההתניידות היו יותר גמישות, ואפשר היה להעזר במסמכים שונים ומשונים.
אנשי ארגון הבריחה, שהיו אמונים על העלאת יהודי התפוצה בתקופה זו ידעו היטב להשתמש במסמכים כאלה.
º
30/01/14 09:47
13צפיות
ארכיון המדינה בדיוק פרסם עכשיו תמונות
30/01/14 11:03
180צפיות
של מסמכים שונים שהשתמשו בהם על מנת להתנייד, בהם תעודות מסע, תעודות עולה ואחרות.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.73205291...
º
תודה! באמת מאוד מרשים.
30/01/14 13:13
40צפיות
º
03/02/14 13:42
3צפיות
סבאיעקב1, לחדד את נקודתך האחרונה,
30/01/14 17:57
82צפיות
ארגוני ההעפלה גם זייפו תעודות.
קודם כל "על פי מקורות זרים"
30/01/14 19:25
76צפיות
המנהג לזייף תעודות, לא עבר מן העולם.
ובאמת, ואין לי דוקומנטים ביד, אבל בעולם של מלחמת העולם, וגם אחריו, בבלגן ששרר באירופה, אפשר היה להסתמך על תעודות שהמציא אנשים יצירתיים,
זוג עולים, שיצאו לדרך ב:1948 עדיין לפני הכרזת המדינה, עם אשרות תייר, כאשר מצורף אליהם (לצורך ניצול יעיל של אשרת התייר) ילד שאפילו לא הבינו את שפתו, הגיעו לנמל חיפה, הפקיד שנתן להם את "תעודת העולה", לקח את הילד המסופח, את מסמכי העליה (כנראה לשימוש חוזר), ודאג להם בהמשך, למעבר בתוך משוריין (היו מסוכן ליהודים לעבור בעיר התחתית) לבית עולים בכרמל.
אני חושב שאת צדקתי מוכיחים צילומי התעודות המזהות השונות, בנספח שנלקח מהארכיון הציוני.   
º
טעות, ארכיון המדינה. ותודה לחוה.
30/01/14 19:27
46צפיות
יעקב - המקרה שלך שונה
30/01/14 18:16
69צפיות
מדבריך הבנתי שעשית עליה כדת וכדין.
אבל השאלה כאן היא אם אפשר היה להכנס ארצה במעמד תייר (לא עולה) עם תעודה כלשהי שאיננה דרכון.  
בינתיים התשובה היא - לא, אי אפשר להיות תייר בלי דרכון.  (זה לא יחודי למנדט הבריטי).  
אם למישהו בפורום יש הוכחה סותרת, אשמח מאד לראות תעודת מסע של STATELESS הנושאת חותמת של אשרת תייר. ואני לא מתכוונת לאישור מעבר TRANSIT.  יהיה מעניין לראות מסמך כזה.

בדרכון מזויף למשל
30/01/14 19:42
68צפיות
אבא שלי ברח מהונגריה עם קבוצה של תנועת הבונים. באיטליה הם עברו הכשרה ולאחר מכן סיפקו להם דרכנים מזויפים בהם הותאמה המונה ובכולם אשרת תייר ל-3 חודשים כנהוג היום. כל העולים/תיירים הונחו ללמוד היטב את סיפור הכיסוי שלהם.  הם היו אמורים לרדת מהאנייה ולהגיע  לקיבוץ. למזלם הם הגיעו לנמל חיפה ביום 14.5.1948 וסירבו להכניס אותם לנמל עד הבקר( 15.5.) בזמן עגינתם מחוץ לנמל , הם ראו תנועה גדולה של אניות מלחמה בריטיות ושמעו תזמורת מנגנת על האניה הגדולה ביותר. בדיעבד היסתבר להם כי הם חזו בעזיבתו של סר אלן קניגהאם הנציב הבריטי האחרון. לנמל  הם נכנסו כבר בדגל ישראל.

כנראה לקחו להם את הדרכון המזויף אחרת אבא היה שומר אותו
דרכון מזויף הוא עדיין דרכון
30/01/14 20:08
66צפיות
נכון, אבל זה הופך אותו למקור לא אמין
30/01/14 20:48
69צפיות
לדוד שלי שהיה אחד משליחי ההגנה לאירופה לפני קום המדינה, בן הארץ שדיבר עיברית, וגימגם קצת יידיש, היה פספורט של מדינה אריופאית, עם שם אירופאי לתפארת. ראיתי את הדרכון ב 1990, ומאז כנראה אבדו עקבותיו :(
תופעת הזיוף רק מחזקת את הטענה שלי
30/01/14 23:07
73צפיות
זיוף דרכונים נבע מהצורך לענות על דרישות החוק. המזייפים לא ניסו לעקוף את החוק. נהפוך הוא - הם נענו לו באמצעות זיוף התעודה הנדרשת. ב
הדוד שלך קיבל דרכון כי בלעדיו הוא לא היה יכול לתייר בין אירופה לא"י. וסבא יעקב לא היה צריך דרכון כי הוא עשה עליה. אבל המשפחה של מי שפתח את השרשור סיפרה לו שדרכון לא היה להם ובכל זאת הם היו תיירים. הטענה שלהם איננה הגיונית.
פירוש שם משפחה לעבודת שורשים
28/01/14 07:15
194צפיות
השנה אני עושה עבודת שורשים ואני לא יודע מה פירוש שמות המשפחה שלי...
השמות משפחה הם:
1. לחמיש - הצד במשפחה שעלו לארץ מלוב.
2. יראקצ'י - הצד במשפחה שעלו לארץ מפרס.
אני לא מצאתי את הפירוש באינטרנט, אשמח לעזרה :)
º
שי, השארתי לך מסר. בהצלחה!
28/01/14 10:41
61צפיות
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום