לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות

הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:

הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".

יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.

הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.

אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.

הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.

בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה

A LETHAL OBSESSION -R'S' WISTRICH
01/10/14 14:09
70צפיות
ויסטריך הוא מבחירי החוקרים של האנטישמיות.
 בשם הספר הזה -ומהדורה חדשה ומעודכנת-נתקלתי לפני כשנה וחצי -בעומדים להופיע עם הזמנה\חתימה  מראש. הזמנתי ושילמתי [וזכיתי בהנחה] וחיכיתי. מועד ההוצאה לאור חלף. ולפתע ראיתי שהשתנה מועד ההוצאה לאור לסוף שנה שעברה. ניחא. נחכה. עברו חודשים, התאריך המיועד להוצאה לאור השתנה מפעם לפעם עד שהפך לסתם -מחכים להופעה., ללא תאריך יעד.
 ואז קיבלתי החזר כספי. מצטערים הספר -לא יודעים אם ומתי בכלל יראה אור.

הלכתי לחפשו במקום אחר. אצל SCOTT יד שניה 'להסתפק' במהדורה הישנה מ2010 בכריכה קשה. מצאתי.
 היום הגיע הספר הכבד 1185 עמודים בכריכה קשה מהדורה ראשונה. 'משומש' אבל איש מעולם לא פתח אותו.

הספר הוא תולדות ה אנטישמיות מראשיתה ועד הג'יהד הגלובאלי.
לפני שאתחיל בקריאה מסודרת [ביום הכיפורים -אין מתאים ממנו- אדפדף לפי האינדקס בחיפש אחרי האנטישמים [סליחה אנטיציונים] מבית.

הודות לאינפורמציה שקיבלתי על עיר הנמלים לנכדי - הלכתי [בטלפון] לחפש אחר הנמלים בהמלצת הילה.
 היום הגיען 2 החלקים הנמלים ויומם של הנמלים. ממש לא בשביל נכדי. אבל הסבא יקרא. רק מהדש האחורי - אין ספק שאהנה. סוכות מתקרב. נשב בסולאריום נביט בטורי הנמלים המהלכות בגינה כוררות מזון לחורף ונקרא בספרים.
ספר נוסף מעניין מאוד שעל שולחני וראוי להזכירו הוא
TOWARD A THEOLOGY OF EROS
משיר השירים ןעד הסימפוסיום לאפלטון ועד אגוסטינוס. ועד ימינו.  נושא מרתק למי שמתעניין. הוצאת האוניברסיטה של פורדהאם בניויורק. מהדורה ראשונה 2006

גמר חתימה טובה
מעניין מאוד. תודה על ההמלצות!
01/10/14 18:52
28צפיות
למדתי אצל פרופ' רוברט ויסטריך באוניברסיטה העברית. הגשתי לו עבודה סמינריונית על סטפן צווייג ו"העולם של אתמול".
º
חוקר מעניין. די נבדל מכל האסכולות.
01/10/14 20:08
10צפיות
מוזר בעיני שספריו לא מתורגמים עברית
01/10/14 20:54
29צפיות
שייך לצד הלא-נכון של  המפה הפוליטית הצעקנית .
נדמה לי שאחד תורגם (בעצם 3)
01/10/14 21:09
29צפיות
'יהודים במהפיכה', 'מיתוס וזיכרון' + 'מעבדה להרס העולם'.
דווקא ספרו על היטלר לא תורגם.

אכן שייך לצד הימני - לא משהו ששמתי לב אליו עדיין מספריו שסקרתי.
- סיפורים מעניינים על קרייסקי, הקאנצלר היהודי של אוסטריה בשנות השבעים (כיהן יותר מכל האחרים).

אגב אנגליה האנטישמית לדעתו - מעניין מה יהיו סיכוייו של מיליבאנד, מנהיג הלייבור היהודי, לזכות בבחירות הבאות שם. יש שמעריכים שהוא יכול.

בספר שהזכרתי מופיעה רשימה של 20 ספרים נוספים
01/10/14 21:23
21צפיות
כחלק מפרסומיו.

הוא לא מתבייש להוקיע כל אנטישמי באשר הוא. וכן גם צ'רצ'יל וגם רוזבלט הפגינו אנטישמיות ולא רצו שהמלחמה בנאצים תהיה 'מלחמה יהודית'
 אנגליה היתה תמיד אנטישמית.  מאז מצודת יורק ועד התמיכה בערבים היום.[לא מזמן נחשפו מסמכי ההסתה של הערבים לתקוף את מדינת ישראל שרק מוקמת] אלביון הצבועה זה התואר שזכתה לו בצדק. האנטישיות האנגלית מעודנת יותר, מנומסת יותר וקיימת. [כיום היא משתנה בגלל הערבים]  מזו הגרמנית והצרפתית.
אם הלייבור יזכה אין בעיה שיהודי יהיה שם. תמיד יש יהודי.[ זוכר את ברנשטיין?]  גם חלק משונאי ישראל המובהקים הם יהודים אזרחי ישראל.[אתה קורא עיתון?]

הוא 'ימני' בגלל המסקנות מתוצאות מחקריו. וזה לצנינים בעיני הטיפשים.

הספר מרתק ואני שרק התחלתי לדפדף מתקשה להתנתק.
FROM AMBIVALENBCE TO BETRAYAL
01/10/14 22:30
22צפיות
THE LEFT THE JEWS AND ISRAEL/ 2012
 בהוצאת האוניברסיטה של נברסקה   הוקיע את השמאל האנטישמי והאנטיציוני
 וזה ספר חשוב שכתבתי עליו בזמנו. 600 עמודים של מחקר מתועד.
 מה הפלא שהשמאל  'לא אוהב' אותו וספרין אינם מתורגמים?
יש די גופים אחרים שירצו (מכוני חשיבה מקומיים)
02/10/14 01:48
21צפיות
וראוי להזכיר בעיתונים כל ספר שמנתח אקדמית את המצב כיום.
העובדה הפשוטה שהספרים לא מתורגמים
02/10/14 02:07
32צפיות
מי אמור להזכיר ובאיזה עיתון?
 אלה דיבורים בעלמא.
º
חבל מאוד שהם לא מתורגמים
02/10/14 07:23
10צפיות
רוצים לזכות בכרטיס לפסטיבל הטבעוני?
01/10/14 10:50
6צפיות
|פרח|אירוע הטבעונות הגדול בעולם, יתקיים ממש כאן בישראל בחול המועד סוכות ולכם יש הזדמנות לזכות בכרטיס זוגי.
היכנסו לפורום צמחונות וטבעונות וכתבו לנו על הבן אדם שהכי הפתיע אתכם ועבר לטבעונות ואולי תזכו בכרטיס לפסטיבל!

מוזמנים להיכנס כבר עכשיו:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?for...

|תו|אנחנו מחלקים חמישה כרטיסים זוגיים להופעה של אהוד בנאי באמפי שוני! כל מה שאתם צריכים לעשות זה להיכנס לפורום ציפורי לילה,
וכתבו לנו כתגובה להודעה איזה שיר של אהוד בנאי אתם הכי אוהבים ולמה? ואולי תזכו בכרטיס זוגי!

לפרטים נוספים והשתתפות:

|תו|בנוסף, יש לכם הזדמנות לזכות בכרטיס להופעה של אביתר בנאי! היכנסו כבר עכשיו לפורום מצעדים וביקורת מוזיקה
כתבו  לנו סיפור קצר שמשתמש מתוך שמות השירים מאלבומו החדש "יפה כלבנה" ותוכלו לזכות בכרטיס זוגי להופעה באמפי שוני|!|

לפרטים נוספים והשתתפות:

|בועית| היום בין השעות 19:00-20:30, נארח בפורום קריירה וחיפוש עבודה את טלי ברק , יועצת קריירה ובעלת חברת השמה.
טלי תענה על שאלות בנושאים העולם החדש של קריירה, תהליך גיוס עובדים, טיפים  וגם על איך למצוא בו עבודה רצוי קבועה ולאורך זמן.

מוזמנים לשרשר את שאלותיכם:
שלום עליכם
01/10/14 09:51
40צפיות
שלום לכולם,

1. האם למישהי מחברי/חברות הפורום יש בביתו תרגום עברי של "עירם של האנשים הקטנים" ?
2. ידוע לכם אולי האם קיים תרגום עברי של הסיפורים "On America" ו"Progress in Kasrilevke"?

אם מישהו יוכל לסייע לי באחד הסעיפים, אודה לו מאוד אם יפנה אליי בפרטי

תודה רבה!
|*| נפתח פורום תעלומות |*|
02/10/14 11:03
12צפיות
|חיזר|האם הם כאן ממש מעלינו?, האם הם טובים או רעים?,  האם לא מגלים לנו את האמת? מה הם מסתירים? וממה הם מפחדים?
אם השאלות האלה מסקרנות אתכם, אתם מוזמנים להיכנס כבר עכשיו לפורום תעלומות.

בפורום תוכלו להתעדכן במקרי התעלומות החדשים מהארץ והעולם,  כי זה רק עניין של זמן, עד שנגלה את האמת :-)
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
סיכום חודש ספטמבר
01/10/14 06:58
110צפיות
1. ספר החודש:
2. סרט החודש:
3. שיר/דיסק החודש:
4. הדבר הטוב שקרה החודש:
5. הדבר המבאס שקרה החודש:
6. תוכניות לחודש אוקטובר:
7. מה אתם עושים ביום כיפור
8. האם כבר יש לכם תוכניות לסוכות
עונה
01/10/14 07:49
96צפיות

ספר החודש: קראתי כמה ספרים טובים, אבל בלט מעל כולם "מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו?" אודות ארכיון גטו ורשה.
סרט החודש: שמחתי לצפות בטלויזיה - שוב - ב"מגנוליות מפלדה"
הדבר הטוב שקרה החודש: חופשת החגים
הדבר המבאס שקרה החודש: עדיין חם מדי
מה אתם עושים ביום כיפור: קוראת

עונה
01/10/14 12:57
80צפיות
ספר החודש: לא בדיוק היה כזה, החודש גיליתי את הבלוג של שוש זאבי, הוא נקרא "ההומור חזק מהפחד". הגעתי אליו במקרה, התחלתי לקרוא אותו מהרשומה הראשונה (נדמה לי שב-2008) ולא הפסקתי עד לרשומה העדכנית ביותר. זה היה חומר הקריאה שלי העיקרי החודש, אמנם לא ספר, אבל הבלוג הזה גרם לי להרבה רגעים של צחוק ודמע.
סרט החודש: הלוואי שהיה לי זמן לצפות בסרטים... גם סדרות אין כל כך. אני משלימה פערים עם "משועמם עד מוות" מסתבר (לשמחתי הרבה) שיש כמה פרקים שלא ראיתי. הסדרה הזאת סופר מצחיקה.
שיר: שירי החג ביו טיוב, לילדות:)
הדבר הטוב: כבר לא חם מוות 
המבאס: רק נכנסו לגן וכבר חזרו עם וירוס בבטן, וירוס בגרון, חום, שיעול וים של נזלת
תוכניות לאוקטובר: אני הולכת לעצב גינה לתפארת הבניין המשותף. בתחום הספרות, התחלתי לקרוא את הארי פוטר הראשון, אחריו אקרא את כל הסדרה. בשבילי זה כמו לצאת לחופשה מהספרות, זה הצימר המקסים ששום פרט בו לא מיותר - הכל מושלם וההנאה מובטחת.
ביום כיפור? אופניים לגדולות ואופניים לקטנות .
בסוכות: לבנות סוכה, כמובן   
01/10/14 13:30
63צפיות
1. ספר החודש: "מטאטא וסיפורים אחרים" / לאוניד פקרובסקי. סיפוריו של ד"ר לאמנות עולה מרוסיה, שכמו רבים אחרים מבני עליה זו מצא את עצמו במדינת ישראל מתפרנס כשומר. בזמנו הפנוי בבוטקה הוא התחיל לכתוב, חלק מסיפוריו התפרסמו בעיתון הארץ, ולאחר מכן יצאו כספר. קניתי את הספר בעקבות תכנית טלויזיה שהוא השתתף בה, ואני נהנית מכל רגע (לא רק בגלל שאני בת לעולים עם סיפור דומה...). המלצה בקרוב.
2. סרט החודש: עוד לא התאוששתי מסיום הצפיה האינטנסיבית שלי בכל פרקי הסדרה "אחוזת דאונטון", אבל לפחות האשה הטובה חזרה בעונה חדשה סרטים אני לא רואה הרבה, ומעטים מאלה שאני רואה באמת מרשימים אותי. אבל בסוכות יתקיים פסטיבל הסרטים המסורתי בחיפה, למישהו יש המלצות?
3. שיר/דיסק החודש: גיליתי פתאום את הדיסק של יובל דיין, "לאסוף", שבאופן לא צפוי כבש אותי. בעיקר השיר צבעים
4. הדבר הטוב שקרה החודש: התחלתי לעבוד ברצינות על התזה. מוטב מאוחר מאשר אף פעם (בעיקר כשהדד-ליין מתקרב בצעדי ענק מבהילים).
5. הדבר המבאס שקרה החודש: משכורת אחרונה מהעבודה הקודמת, ובלי עבודה חדשה בינתיים...
6. תוכניות לחודש אוקטובר: לכתוב פרק לתזה. למצוא עבודה. לנצל את סוכות לכמה נסיעות משפחתיות. תכניות גרנדיוזיות... 
7. מה אתם עושים ביום כיפור? עוד לא החלטתי. בד"כ צום חלקי או מלא, חשבון נפש וקריאה רצופה. 
8. האם כבר יש לכם תוכניות לסוכות? ביקורי משפחה בכל הארץ.
חגי תשרי שמחים! 

תשובות
01/10/14 14:11
68צפיות
1. ספר החודש:
בין שתי ערים / צ'רלס דיקנס

2. סרט החודש:
אין

3. שיר/דיסק החודש:
The Turn Of A Friendly Card / Alan Parsons Project

4. הדבר הטוב שקרה החודש:
שנזכרתי מה המנגינה שהתנגנה לי בראש; חשבתי שזו פתיחה למשהו ישראלי, אבל בסוף מסתבר שמדובר ב-Janie's Got A Gun של Aerosmith/
5. הדבר המבאס שקרה החודש:
ארוחת חג. לא מעניין.

6. תוכניות לחודש אוקטובר:
אין לי.

7. מה אתם עושים ביום כיפור
לצום וללכת לבית הכנסת.

8. האם כבר יש לכם תוכניות לסוכות
לא. אפילו דרכון בתוקף אין לי.
סיכום רופף ביותר
01/10/14 15:19
98צפיות
הספרים החשובים ביותר לעניינו - של טננבום ובןדרור ימיני.
 סרטים -רק בטלביזיה - בערוץ 47 סינס-דיסקוברי כמה סדרות מעניינות על היקום, חייזרים, אבולוציה. ערוץ מומלץ טוב לשעות הלילה המאוחרות. [אין תרגום עברית למי שזקוק] וכמובן אופרות -עוקב באדיקות בMEZZO
האופרות  זה גם התשובה לשירים.
חגגנו החודש כמה וכמה ימי הולדת במשותף לילידי אוגוסט וספטמבר. אצלנו בבית. הזמנו קייטרינג. התקנו מזגן בסולאריום כדי שהיושבים שם יהנו.
מבאס ? הסתבר שהמצב הכלכלי כל כך רע שכמעט אזלו כל כרטיסי הנסיעה לחודש הקרניבלים והפסטיבלים באיטליה - פברואר.2015 שומרים לנו [פרוטקציה בתשלום]ע"ס בקשה טלפונית .
 אוקטובר -חיסון נגד שפעת. חשוב ומומלץ.. נקווה שלא יהיו שביתות בדואר וספרים שהזמנתי מחו"ל - יגיעו סןף סוף.
[בין הספרים שהזמנתי - חיי ריצרד השלישי [אגב יש לי ספר מרתק על ספריו והאקסליבריס שלו - האיש היה משכיל ביותר לתקופתו ושלט בהמון שפות-]  וכן מעשי המלכים הסכסוניים. האנגלים] של ויליאם ממלסבורי [המידע הזה ליובל במיוחד]
מאחר ובכור נכדי גר בישוב אחר וישאר בבית הוריו [כמובן] אז לא אקח אותו לבית הכנסת. חבל. סומך על  חתני-אביו שיקח אותו לקצת. בעיקר לכל נידרי. ילדים בכלל אוהבים שופרות] אני  בגילי אשאר בבית עם הספר של ויסטריך [ראו למעלה הודעה נפרדת] שאין כמוהו הולם.
 סוכות - זימון כל 'השבט' אלינו - מאחר ואני בן יחיד להורי  ז"ל ונשארתי בגלל השואה כמעט  ללא משפחה קרובה [ורק בודדים ממשפחה רחוקה ביותר, קוזינים דור 3 ו-4] אז אני רווה נחת מצאצאי ואוהב לראותם סביבי. במוצאי יום כיפור נלך לקנות לכל אחד ואחד ספר לחג.- לא נקים סוכה. [מוטות הסוכה לנצח החלידו והתעקמו -נצח קצר מאוד-נסתפק בסוכה אצל בתי. חבל שאין יותר דגלי שמחת תורה מנייר. חבל מאוד.[פלסטיק לא יבוא  עדינו]
תוכנית עיקרית שתקפה תמיד - להספיק ולקרא כמה שיותר-  ללמוד ולהוסיף דעת כמה שיותר..
 והכי חשוב - להנות מהחיים.
[ולהזמין ארון ספרים נוסף - גילינו פינה שיש בה עוד קצת מקום,לאחר שזרקנו משם את הטלביזיה הגדולה על זרוע. נוריד תמונה או שתיים מהקיר. ונמצא בית לספרים שהצטברו.

גמר חתימה טובה

גסטה רגום אנגלורום - לויליאם ממאלמסברי
01/10/14 20:34
49צפיות
יצירה חשובה. אחד הראשונים שהזכיר את המלך ארתור (אבל דומה שהתפלא איך לא נכתבו עליו יותר ממעשיות עממיות).

תהנה בחג!
זו מהדורה חדשה ומושקעת -לא זולה 70GBP
01/10/14 23:54
32צפיות
 לדעתי ראויה לרכישה. וכך נהגתי
מת יולי ומת אוגוסט וגם ספטמבר מת אתם
02/10/14 20:34
58צפיות

3. שיר/דיסק החודש: שרי אלפי - ילד
4. הדבר הטוב שקרה החודש: נפתחה שנת הלימודים תשעה
5. הדבר המבאס שקרה החודש: לא קרה
6. תוכניות לחודש אוקטובר: אין
7. מה אתם עושים ביום כיפור: כלום
8. האם כבר יש לכם תוכניות לסוכות: לא

עונה
03/10/14 15:51
72צפיות
1. עולמה של חנה, אריאן בואה
2. בן זקן, אפרת כורם
3. בוקסטהודה, סטילוס פנטסטיקוס. ללא רגע דל אחד.
4. החום שנמוג
5. ראפה נדאל לא שיחק ב-USO.
6. לקרוא לקרוא ולקרוא, חלה נסיגה קלה בשבועות האחרונים אז הגיע הזמן לשנס מותניים.
7. קוראת בעיקר, נחה.
8. מקווה לקרוא ספרים חכמים. אולי ספר שמחכה לי על הטרנזיציה בין הרנסנס לבארוק באמצעות בחינת אמנותם של כמה מוזיקאי, משורר ושני ציירים. אבל אם לא אהיה ילדה טובה וחכמה, נראה שאסתפק ב"סתם" ספרים מהנים. בשאר הזמן, שמחה על שאיני בעבודה. חופש גדול באמת. אה וכמובן, בסוף החודש אני נוסעת לאיטליה.
º
משפט אחרון ב-8 שייך למעשה ל-6, חלה טעות קלה.
03/10/14 15:52
10צפיות
דוגמית קטנה מ-3
03/10/14 15:54
36צפיות
º
- אולי איזה רומן היסטורי על איטליה יתאים
03/10/14 19:54
11צפיות
לא חסר מה לקרוא, פאבזה, פרימו לוי (שלא קראתי עוד כלום ממנו)
04/10/14 07:59
29צפיות
אבל אולי אלך לראות את הבניין בו התגורר כי אשהה באותה עיר, אולי לחזור על אמרות משפחה של גינצבורג. לא חסר אבל גם לא ממש בא לי. אז...שתהיה נסיעה ללא "הכנה מקדימה" הפעם.
פרימו לוי לא הכי מתאים... עוסק יותר בשואה ובטראומה שלו
04/10/14 13:04
25צפיות
אבל משהו קליל כמו 'הפרינציפסה' או בדומה.
הספרות האיטלקית היא עשירה ומגוונת
04/10/14 16:42
19צפיות
אבל לנוסע לטורינו כדאי לקרא קצת [או הרבה] על תכריכי ישוע. אחת התעלומות הגדולות. המיסתורין הכנסייתי המפורסם. שנמצאים בדואומו. - אפשר לקנות ספרים במקום. ספרות תעלומות מרתקת.

אגב יהדות כמשקל נגד - הרטום [חתנו של קאסוטו -מפירנצה] מוצאו מטורינו.. פירוש קאסטו-הרטום לתנ"ך

יהיה בסדר, ודאי שאגיע אליו ואני יודעת שהספרים שלו אינם על
05/10/14 09:47
11צפיות
איטליה. יהיה מעניין לראות (שוב, לאחר 8 שנים) את העיר שבה יצר לאחר המלחמה. "קלילים" זה לא בשבילי, אני מתקשה לזכור מתי קראתי משהו קליל. אחד כזה מענג ממש היה About a Boy מאת ניק הורנבי. זה היה לפני שנים. פה ושם קראתי איזה מותחן שגרתי אבל אני אפילו מתקשה לזכור את השמות.

קראתי בקיץ ספר ראיונות עם גינצבורג שנתן לי רקע תרבותי והיסטורי טוב לטורינו של תחילת המאה, ששרידים ארכיטקטוניים שלה רואים גם היום. וכאמור את לקסיקון משפחתי קראתי כבר (אבל לא את התרגום החדש, נראה שלא אטרח לפני הנסיעה, אבל כן מתישהו אחרי, זה מעניין אותי מספיק). פאבזה היה חבר של גינצבורג ועמית וכמה נובלות שלו יצאו בכרמל בשנה-שנתיים האחרונות. אבל אני מתעצלת כרגע ומעדיפה ספרות ישראלית. אז אסע "ללא ידע" () ואשאב מה שאפשר מהמקום עצמו, שבעבר נתן לי השראה.
פרימו לוי הוא לגמרי קריאת חובה, אם כי הוא לא
04/10/14 16:50
26צפיות
כותב על איטליה. מי שכן עושה זאת היא אלזה מורנטה.
º
תודה, אגיע לשניהם ולא בעוד זמן רב מדי
05/10/14 09:48
9צפיות
º
ספרי איטליה זה בין היתר ובעיקר אלברטו מורביה
05/10/14 13:39
4צפיות
º
כן כן, מחכים לי ליד המיטה ספריו :)
05/10/14 13:42
5צפיות
יש לו תיאורים של רחובות, שכונות מקומות אווירה
05/10/14 13:52
9צפיות
וכ'ו ברומא וגם אמליץ על סבבו
את זנו עוד לא קראתי אבל קראתי את זקנה
05/10/14 13:56
7צפיות
שהיה לי קשה לגשר בו על פער הדורות ואת הספרון הקטן שנקטע באמצע, מסע סנטימנטלי קצר, אם אני לא טועה, שאהבתי מאוד.
כמובן, קראתי את בסאני, פינצי-קונטיני ומשקפי הזהב, הנהדרים שניהם. ושמתי ידי גם על "מאחורי הדלת", נראה אולי אקח אותו איתי, למרות המרחק של אי אילו מאות קילומטרים מהמקום שבו אהיה. אהבתי גם את ספרו של אוגו קורניה (בן מודנה), אושר בכל מחיר.
של סטרן? הוא גדול. אבל הנוסח הישן של אמיר עוד יותר
07/10/14 04:51
6צפיות
אין משהו דומה לו, לטעמי. דליקטס. הלוואי והיה מתרגם גם את 'טריסטראם שנדי' שלו (לרוע המזל תרגמה כספי, אחרי שאיבדה את כישרונה).
לא, של ססבו
07/10/14 09:21
3צפיות
ראיתי בוואלה שמשורר הדור [בעיני עצמו] נתן זך פירסם
30/09/14 14:41
58צפיות
מודעה בעתון הארץ [אלא איפוא?]  על חשבונו [קיבל הנחה?] ובה הוא מגנה את נתניהו.ומצדיק את עבאס

פריקלס הציג את פסלו לפני הקהל בכיכר השוק באתונה וביקש הערות. הסנדלר העיר משהו לגבי הסנדלים ואכן פריקלס תיקן. התהלך הסנדלר נפוח בכיכר השוק ואמר לכולם ראוני.
למחרת נשכח הסנדלר ותיקונו ואז יצא שוב לבחון את הפסל - ועכשיו העיר משהו לפריקרלס על התסרוקת.
 אמר פריקלס 'סנדלר - תתמקד בסנדלים'.
 וזו האמת הנכונה עד היום.

מה ערכה של המודעה שכתב המשורר?
אתם תחליטו
אני ישן בחדרו של היטלר/טוביה טננבום- להתרחק
30/09/14 14:17
105צפיות
336 עמודים בהוצאת סלע מאיר

את הספר הזה קראתי לאחר ספרו הפנומנלי של טננבום תפוס ת'יהודי! מה אומר לכם? ביג מיסטייק. בדר"כ אני לא אוהב לשלב אינגליזמים בשפה, אבל הפעם זה מתבקש: היוג'!
יכול להיות, ולו המצב הפוך וסדר הקריאה היה אחר, לא הייתי ממשיך לספר המאוחר יותר. זה היה מאוד חבל. במצב הנוכחי נותרתי וחצי תאוותי בידי וזה לגמרי לא נורא.
אני ישן בחדרו של היטלר נכתב כשנתיים לפני תפוס תי'הודי!, שניהם כתובים באותה טכניקה.  בשני המקרים טננבום מקדיש כמה חודשים מחייו כדי לסייר במקום כלשהו, כדי להשיג תשובות כלשהן. במקרה שלפנינו טננבום מבקר כמה חודשים בגרמניה של 2010 ומבקש לדעת כמה תשובות פשוטות: מיהו הגרמני הטיפוסי והאם הוא אנטישמי.
הגרמני הטיפוסי נתפס בספר כאדם רציני, כבד, חסר חוש הומור, מקפיד בלבושו, דייקן, עגום ותמיד רוצה עוד למרות שהוא כבר חי בגן עדן.
האם הגרמני הזה, החי במדינה בה הרכבת דייקנית, הרחובות נקיים, הארכיטקטורה משובבת נפש והמכוניות מהודרות ומהונדסות היטב, האם הגרמני הזה, המחויב לישראל בשל השואה שגרם לעם היהודי, אנטישמי? התשובה פשוטה לגמרי: כן, מכף רגל ועד ראש. האם יש כאן פרדוקס? כן. האם אפשר ליישב אותו? כן, והספר עושה זאת בצורה טרחנית, כבדה, מנדנדת, נטולת ברק בדיוק כמו מושאי הספר עצמו.
שוב ושוב פוגש טננבום גרמנים כבדים ומשעממים, כאלה שהבורות מדברת בגרונם כשהם מדברים על היהודים וישראל, התורכים המרואיינים לא יוצאים טוב יותר והפרסים שפגש פה ושם בכלל בדיחה. אלה ואלה מתגלים ככאלה שאין להם מושג על מה הם מדברים, אבל לשנוא את ישראל הם שונאים, בסיוע הנדיב של המשט התורכי לעזה.
קשה מאוד לאריך בדיבור על הספר. בעוד קל מאוד לדבר על תפוס ת'יהודי! המשעשע, המבריק, המצליף, המכה ללא רחמים, המעליב והמוכיח, אני ישן בחדרו של היטלר מתגלה כשינה אמתית בחדרו במלון של היטלר, שום דבר לכתוב עליו הביתה.
עשו לעצמכם טובה ודלגו על הספר הנפוח הזה, המייגע והמשעמם.

אני חולק עליך בכל מכל כל לגבי הספר הזה
30/09/14 14:43
215צפיות
הספר חושף את הגרמני של 'גרמניה האחרת' כמות שהוא.
ספר חשוב שצריך לקרא.
אם זה הספר החושף את פרצופה של גרמניה
30/09/14 15:16
70צפיות
אז זו עבודה גרועה מאוד.
זה לא הספר. . זו דעתי וזו דעתך לא נושא לויכוח עקר.
30/09/14 16:33
60צפיות
ולא ניתן אלא למי שיבחר לקרא - להחליט. בעצמו.
 זה לא ספר הומוריסטי למרות שהוא כתוב כפיליטונים. זה ספר רציני עד מכאוב.
 אישית אני ממליץ
באשר לי
30/09/14 17:31
65צפיות
גם אני קראתי אותו לאחר "תפוס ת'יהודי" הנפלא. היו בו קטעים ששעממו גם אותי, בעיקר ביקוריו אצל יצרניות הרכב והבנקאי, ועם זאת, בעיקרו של דבר אני מסכימה עם רפאל. זהו ספר חשוב מאוד וגם אם יש בו קטעים חלשים, הוא עדיין כתוב היטב וחושף מציאות שחשוב במיוחד לנו כיהודים להכיר.
צ'מעו, אני באמצע של שתיים דובים
29/09/14 21:57
183צפיות
ואני מתענגת. 20 העמודים הראשונים היו איומים! חשבתי כבר לנטוש אבל זה מאיר שלו. אחרי זה הוא רק הולך ומשתבח. רותה אמנם דמות מעצבנת ברמות אבל בכל זאת ספר נהדר.
סוג של מופת.
30/09/14 14:42
107צפיות
לכשעצמי - התעייפתי מהמרובע הספרותי של
30/09/14 14:46
121צפיות
עוז -יהושע- גרוסמן-שליו.
ומוכרח לתת מנוחה לעצמי מהם.
 הספר הזה -כמו החדשים של אלה שהזכרתי מונחים אצלי על המדף.בינתיים רק מונחים.
רותה מאוד מרגיזה בהתחלה
01/10/14 21:23
61צפיות
אבל לדעתי לומדים לאהוב אותה, והיא, כמספרת, עושה את הספר למקסים הרבה יותר.
קריאה מהנה
נכון
02/10/14 23:30
25צפיות
איכשהוא, מתרגלים אליה ואולי אפילו מחבבים אותה. לוקח קצת זמן.
אחד הדברים שמעצבנים מאוד בה זה שהיא מבקרת את כולם ותמיד בנימה מתנשאת ותוקפנית. זה מתמתן משהו ככל שהספר מתקדם אבל זו תכונה מאוד מעצבנת.
מסכים, אבל...
01/10/14 21:48
59צפיות
זה נתן לי מבט מעט שונה:
אבל דווקא דמות מעצבנת היא סימן שהספר טוב
02/10/14 22:55
38צפיות
אם אני מצליחה לפתח רגשות חזקים כלפי דמות בדיונית - אני מבינה שמדובר בסופר מצוין.
לגמרי
02/10/14 23:32
23צפיות
צריך שיהיה בדמות משהו שמעורר תגובה אצלך. זו יכולה להיות דמות מאוד שלילית, מאוסה אפילו מתועבת רק שלא תהיה פרווה.
סיימתי אותו. ספר נהדר
04/10/14 20:29
15צפיות
קצת יצאתי בסוף עם ההרגשה שצריך היה לשרוף את כל המושבה ההיא על יושביה אחרי הסיפור עם התינוקת אבל עדיין ספר נהדר.
בקשת המלצה
29/09/14 21:12
191צפיות
שלום,
מחפש המלצות לספרים לנער שמאד אוהב לקרוא ולי כבר נגמרו ההמלצות...הספרים שהוא קרא בחודשים האחרונים הם-
גיין אייר
חלף עם הרוח
ספרים של מיין ריד
אחרון המוהיקנים
ענבי זעם
ג'יארלד דארל
אגתה כריסטי

אודה מאד על המלצות לספרים נוספים...
המון תודה!
ממליצה על
29/09/14 21:37
96צפיות
אילן גדל בברוקלין של בטי סמית
מחר יהיה טוב יותר של בטי סמית
העזרה מאת קתרין סטוקט

מאותו סגנון של ספרי הרפתקאות
29/09/14 22:06
85צפיות
מיין ריד כתב כתריסר ספרים שתורגמו
אגתה כריסטי  כתבה כמאה ספרים שחלק גדול מאוד תורגם
 אחרון המוהיקנים הוא חלק מסדרה של 5 ספרים [4 לפחות תורגמו]
ריידאר הגארד והרפתקות אפריקניות [מכרות המלך שלמה,אלן קווררמיין, היא]
קארל מאי - פעם סופר ההרפתקאות האולטימטיבי לפחות 40 מ100 ספריו תורגמו עברית.
 אדגר ןןאלאס וספרי הבלש שלו וכן הרפתקאות אפריקניות.

המדפים מלאים להתפקע
קריאה נעימה
המלצתי
30/09/14 09:22
72צפיות
עגבניות ירוקות מטוגנות, חג המולד של הפרוש האדום - מאת פאני פלאג
נער החוידות מבומביי, תעלומה ב6 קולות - ויקאס סווארופ
טרילוגיית - משחקי הרעב
עמודי תבל ושאר ספריו של קן פולט
שלחי אותו לפורום...
30/09/14 09:40
100צפיות
זה קצב רציני, חריג אצל הנוער היום.

מה עם מד"ב ופנטסיה?
כן זה קצת ניראה שאת נותנת לו מה שאת קראת בנערותך
30/09/14 10:32
70צפיות
ספרי בנות...
אני מוסיפה בהמלצתי
הספרי מדע בדיוני של "היו שלום ותודה על הדגים"
וגם סדרת ספרי "אל עצמי" - של גלילה רון פדר או דבורה עומר - אחת מהן
אם הוא אוהב קלאסיקה אז
01/10/14 08:47
58צפיות
ספרים של סטיבנסון, ז'ול ורן, וולטר סקוט, "שלושת המוסקטרים" וספרים נוספים של דיומא.
אם הוא מתחבר גם למשהו קצת יותר מודרני ו/או פנטזיה/מדע בדיוני אפשר גם "ההוביט" ו"שר הטבעות" של טולקין, "המשחק של אנדר". "חולית", רואלד דאל...

כשהבן של היה נער
02/10/14 14:43
42צפיות
הוא העריך את "בעל זבוב" ואת "זעקי ארץ אהובה".

אם הוא אהב את ג'ראלד דארל
02/10/14 15:50
32צפיות
סביר להניח שיאהב גם את ספריו של ג'יימס הריוט
ספר רומנטי
29/09/14 08:44
72צפיות
מחפשת רומן עוצר נשימה שמות של ספרים חתקבלו בברכה:)
º
חלף עם הרוח?
29/09/14 21:39
16צפיות
אמנם סיפור אהבה, אבל איפה הרומנטיות?
30/09/14 07:46
41צפיות
סיפור על כאב וחורבן. טרגדיה של אהבה חד צדדית לא ממומשת ("מימוש" דהיינו מערכת יחסים של חיבה וכבוד, לא עצם קיומה של מסגרת חיצונית).
שמות
30/09/14 08:34
39צפיות
זהו זה השם היחיד? אין עוד מתנדבים לשמות של ספרים?
תכתבי איזה ספרים אהבת, ויהיה קל יותר לענות לך
30/09/14 08:40
32צפיות
אני אוהבת את הספרים של ג'יין אוסטן.
אהבתי
30/09/14 08:48
61צפיות
את פרש הברונזה לכל חלקיו 

º
למה?
30/09/14 14:40
37צפיות
שאלה על ישראל ביחס לעולם
28/09/14 14:57
54צפיות
1. עד כמה בעולם ספרות/שירה ישראלית (כמובן מתורגמת ) נקראת?
2. האם יש סופר או סופרים / משורר משוררים ישראלים, שנקראו במיוחד? יש דוגמא למי הכי הרבה נקרא בעולם? נתונים? או מספר מסוים?
3. האם יש יצירה ספרותית ספר, או מקבץ שירים שתורגם, והוא נחשב כיצירה הישראלית הכי נקראת בעולם?

אפרים קישון וצרויה שלו הם 'בסטסלרס' בגרמניה
28/09/14 15:01
45צפיות
לי יש  במקרה חלק ניכר מספרי יהושע באנגלית דווקא.
לשמאל יש יצוג רב.לא בטוח שמהסיבות הנכונות.
 התנ"ך עדיין במקום ראשון מבחינת תרגומים לשפות שונות ותפוצה.
|*|נפתח פורום הפרעת אישיות גבולית
28/09/14 11:18
28צפיות
|סיוע|הפרעת אישיות גבולית נחשבת לאחת ההפרעות הנפשיות הנפוצות בארץ ובעולם. לכן פתחנו פורום לכל מי שמתמודד עם ההפרעה הזו.
הפורום הוא המקום בו תוכלו לשתף, לתמוך, להכיר אנשים שמתמודדים עם קשיים דומים ולראות שאתם לא לבד בזה.

מוזמנים כבר עכשיו לפורום הפרעת אישיות גבולית
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
º
טרולים -> הכירו את ביתכם החדש...
28/09/14 13:29
12צפיות
º
תמצית הספר זעפרן
28/09/14 13:38
39צפיות
º
הזמנה לחלום
28/09/14 05:41
44צפיות
ספר חדש
27/09/14 19:23
58צפיות
גבירותיי ורבותיי אני שמח לפרסם את הספר שלי: "אבוד בהודו". עלילת הספר בקצרה: ג'ון הוא גיבור הספר, הוא ילד עשיר מאוד שחיי בארצות הברית, הוא חיי את החיים הטובים ואינו מכיר כל כך משהו אחר חוץ מארצות הברית. יום אחד הוריו הודיעו למשפחה כי הם יוצאים לטייל בהודו, זאת הפעם הראשונה שג'ון יטייל בחו"ל. הם מגיעים להודו ומטיילים במקומות מיוחדים, מעניינים ומרתקים שיש בהודו. לאחר שהוא ומשפחתו מבצעים פעילות נחמדה בטבע הוא נאבד ונותר לבד... מה קרה לו?.. איך הוא הסתדר? ומה עבר במסע שלו? כל זאת בספר...
אנא קראו, העבירו לאחרים ותגיבו
אשתי שתחי' מודיעה שכעת יש בטלביזיה סרט עם מג ראין וטום הנקס
26/09/14 22:29
81צפיות
על חנות ספרים שנאבקת ברשת חנויות ספרים - יש לך הודעה......
 אשתי ממליצה. אני מציית
זה המשך ל'ישנוניים בסיאטל'. חלש יותר לטעמי
26/09/14 22:33
72צפיות
אם כבר ספר על קריאה - 'מועדון הקוראים של ג'יין אוסטן' עדיף.
נהניתי מהסרט, לא משהו, סתם בילוי ערב שבת.
27/09/14 00:48
51צפיות
הזכיר לי סרט בשחור לבן שראיתי לפני כ50 שנה. על זוג שמתכתב[פעם היו מכתבים ושירות דואר יעיל] בעוד שבחיים הם מתקוטטים בחנות לכפפות עד הסוף המתוק.

את הסרט שהזכרת איני מכיר גם לא את הספר..

.
"החנות מעבר לפינה" של ארנסט לוביץ'
30/09/14 11:42
16צפיות
הסרט משנת 1940, ומככבים בו ג'יימס סטיוארט ומרגרט סולאוון. סרט נפלא ומומלץ מאד. "יש לך הודעה" אכן נעשה בעיקבותיו, אבל טום הנקס (שהוא אחלה שחקן) לא מגיע לקרסוליו של ג'ימי סטויארט....

ראו כאן לעוד מעט אינפורמציה:

וויקיפדיה:
IMDB:

תודה
30/09/14 14:55
8צפיות
כנראה שזהו זה
 וסביר שהיה סרט טוב אם עודני זוכר אותו לאחר 50 שנה
.
ווליס, הסיפור הסרט של סיאטל הוא רימק לסרט :
הודעה זו מכילה תמונות
28/09/14 10:31
46צפיות
בכלל, כל סרטי הנקס/ראין הוסרטו קודם למעט הסרט האורגזמי
מ' ק' גנדהי: סטיאגרהה בדרום אפריקה.
27/09/14 21:46
120צפיות
הוצאת בבל (עיון)
352 עמ'.

בשנת 1893 הגיע לדרום אפריקה עורך דין צעיר, חסר ביטחון ומלא רגשי נחיתות. באותה שעה לא ידע גנדהי שתקופת שהותו בדרום אפריקה תהיה הרת גורל הן לו והן להיסטוריה המודרנית. היטיב לבטא זאת אלברט איינשטיין שאמר עליו כי "הדורות הבאים יתקשו להאמין שאדם כזה, בשר ודם, אכן התהלך בקרבנו".
עמ' 321.
שם ואז התגבשה האסטרטגיה הפוליטית שלו - האחיזה באמת (סטיאגרהה), שהיא תורת הכוח שלו, המשלימה את "אי הרצון לפגיעה" (אהימסה).
הספר, שנכתב ע"י גנדהי, מתאר את התהליך שבו הוא הפך מאדם פרטי ואלמוני הנחבא אל הכלים למנהיג נערץ ועניו בצורה יוצאת דופן, שבכוח מוסריותו הצליח לסחוף אלפי הודים ותומכים לבנים מאירופה ומדרום אפריקה למאבק במשטר האפרטהייד שהפלה לרעה את ההודים שחיו שם.
הוא השכיל לנתב את המאבק לחתירה למטרות נקודתיות ומוגדרות. נשקם של ההודים היה נכונות להיאסר בשל אי ציות לחוקים המפלים. בתי הכלא קרסו מעומס האסירים. המאבק ארך 8 שנים קשות, שבמהלכן ההודים רומו שוב ושוב ע"י נציגי השלטון, שבראשם יאן סמטס, שהאכיל אותם מרורים.
גנדהי כותב עליו: ...יש לו כמה עקרונות פוליטיים שאינם מנוגדים כליל לצו המוסר... התנהגותו הפוליטית אינה נקייה מעורמה, ואף לא מחטאים לאמת.
עמ' 190
הוא מתאר סיטואציות שלא נצפו מראש, ואיך ניתן היה להתמודד איתן. למשל: כתוצאה מאי הציות הגורף, הודים רבים איבדו את פרנסתם והפכו לחסרי בית. חברו הטוב הציע את החווה שלו. לא פשוט לדאוג למאות אנשים. בכוחות משותפים הם בנו מגורים, ויצרו חיי קומונה שפרנסה את עצמה. החווה נקראה "חוות טולסטוי". מסתבר שגנדהי וטולסטוי התכתבו ביניהם, וגנדהי הושפע מהסופר הרוסי הדגול, אך היה שוני בגישתם להתנגדות לרוע. טולסטוי דיבר על אי התנגדות אבסולוטית. הוא היה הוגה דעות אנרכיסטי, שקרא לסירוב גורף ולאי השתתפות בכל סוג של עוולה שלטונית, מאחר שהמדינהנוקטת אלימות כנגד אזרחיה.
גנדהי התייחס באופן חיובי יותר למדינה וללאום. הוא טען שיש להתנגד לרוע ע"י התנגדות אקטיבית לא אלימה - סטיאגרהה. גנדהי ראה במעשה הפוליטי הכרח מגונה שיש להתמודד איתו.
הוא ניחן בהבנה עמוקה ומהותית שהטלת מגבלות עצמיות וצמצום הצרכים האישיים למינימום מפחיתים את תלותו של האדם בסביבה, ובכך מעניקים לו מרחב פעולה חופשי.
ניגשתי לספר בחשש מה. תיארתי לעצמי שהוא יהיה מסמך עיוני יבש, אך התבדיתי. החוויות המעצבות שלשהותו בדרום אפריקה ריתקו אותי. הוא מספר על אנשים שפגש, חברויות אמיצות שנוצרו, התגייסות הקהילה למען מטרה משותפת, קשיים לשכנע אנשים (מתוך הקהילה ומחוצה לה) בצדקת הדרך הכל כך לא שגרתית של המאבק.
גנדהי הוא אישיות מרתקת ביותר. הספר הרשים אותי מאד, ואני ממליצה עליו בחום.
האם כתוב בספר על תמיכתו הבלתי מסויגת בערבים
27/09/14 22:06
81צפיות
התנגדותו לציונות, הצעתו ליהודים ללכת למחנות הריכוז ול'סמוך' על הגרמנים, האשמתו את היהודים שגורמים לעוול בכל מקום. וטענתו שהיהודים אשמים בכל הרע שבא עליהם.

צדיק - רק לא ביחסו ליהודים.
 וראה גם מכתב בובר אליו.
אכן נושא טעון. כפי שהסברתי,
28/09/14 11:03
62צפיות
הספר שנכתב ע"י גנדהי מתייחס לשנים שהיה בדרום אפריקה עוד לפני מלחמת העולם הראשונה.
אנסה לצרף קישור לכתבה מעניינת שמצאתי על גנדהי והשאלה היהודית ציונית.

אני רוצה להזכיר שבזמן אמת אנשים רבים (יהודים ולא יהודים) התקשו לקלוט את עוצמת הרוע של הפיתרון הסופי.
את סלחנית.
28/09/14 15:07
52צפיות
גם לאחר השואה ראה גנדי בפלשתינא ארץ ערבית וביהודים [הוא הכיר בנו רק כדת] פולשים קולניאליסטים.
 גם בזמן אמת  אמן הרעב לא ראה שום פגם בלאסוף אנשים מכל אירופה ולרכזם [הוא המליץ על לכתם מרצון] במחנות ריכוז. אנשים שנבחרו  עפ"י גזע [גנדי האמין שהיהדות היא רק דת].

בעברו יש כתם גדול שמנסים לטשטש ולהצניע. אבל יש שזוכרים ומזכירים.
אגב, בהשפעתו ולאחר הרצחו יורשו נהרו היה בעל ברית לנאצר ולטיטו = הקימו את הבלתי מזדהות עם מטרה ברורה נגד ישראל [מרבית ההחלטות באו"ם]הקולוניאליסטית באדמת הערבים.

לזכור.לא לסלוח
אצטט מספר קטעים מתוך אחרית דבר:
28/09/14 17:13
41צפיות
למרות התבטאויותיו הפומביות של גנדהי נגד הציונות, הוא תמך בעלייתו של קלנבאך לארץ כחלוץ. [קלנבאך היה יהודי דרום אפריקאי וחברו הטוב ביותר].
גנדהי הציע שהיהודים יפסיקו לסמוך על "התותחים הבריטיים", ויסמכו ברוח הסטיאגרהה על מוסריותם של הערבים ועל טוב ליבם, וכך ימסו את התנגדותם ויוכלו להגר לפלשתינה.
בסוף 1938 פרסם גנדהי את הצהרתו המפורסמת "היהודים". גנדהי קרא ליהודים להתנגד להיטלר באופן לא אלים, ולא לשתף פעולה עם הדיכוי.
גנדהי טען שיש להמס את לב האבן של היטלר ולהתפלל למענו.
בהתייחסו לחברו הטוב קלנבאך ששהה בהודו ב- 1937 בעוד בני משפחתו האירופאים נמקים תחת עול המגף הנאצי הוא התבטא כך:
"במקרה חי איתנו כעת ידיד יהודי המאמין בשכלו באי-אלימות, אולם טוען שאינו יכול להתפלל למען היטלר...רוצה הוא לנהוג באי-אלימות, אך סבלם של חבריו היהודים גדול מכפי שהוא יכול לשאת. ומה שנכון לגביו נכון לגבי אלפי יהודים שאינם חושבים אפילו 'לאהוב את האויב'. אצלם, כמו אצל מיליונים רבים, מתוקה היא הנקמה - מחילה היא מאלוהים".
קלנבאך נפטר בדרום אפריקה במרץ 1945. הרב ויילר ציין בהספד שהיה זה גנדהי ששכנע את קלנבאך להוריש את כל כספו לאחיו היהודים, בניגוד לכוונתו המקורית להוריש את הונו לעזרת ההודים.
עוד לא נולד האנטישמי שלא היה לו חברי יהודי
28/09/14 17:17
37צפיות
כנאמר אחדים מחברי הטובים הם.....

לו סמכו היהודים אל המסת ליבו של היטלר ומוסריותם של הערבים =את ואני לא היינו מקיימים דיון זה. ולא היו בכלל קוראים בתפוז
ברור שאין כל ויכוח על זה. הוא, שכמו רבים אחרים
28/09/14 17:31
39צפיות
לא היה בקי בתולדות עמנו ובסכסוך והאנטישמיות, ניסה ליזום פתרון על פי השקפת עולמו ונסיונו. אני לא מקבלת את הקביעה שהיה אנטישמי.
אנטישמי זה מונח גמיש מאוד. אנטישמים רבים מכחישים בתוקף את
28/09/14 18:03
42צפיות
היותם אנטישמים.
אין טעם לדון באמן התענית לגופו. הוא אחד מאלה שמלמדים את העם היהודי -אותנו- שאין לנו אלא לסמוך רק על עצמנו. 'הטובים' שבגויים הם  שוחרי רעתנו.  [וממש לא איכפת לי אם במזיד או בשוגג או מתוך בורות]

הפתרונות של האורג הזה היו מביאים עלינו כלייה.

והערה קטנה - השם סויטרי דוי מצלצל מוכר? היא יוניה-צרפתיה-מצרית- שכונתה הכוהנת הגדולה של היטלר ו ממנהיגי האירגונים הניאונאצים הנאצים והגזענים שלאחר מלחמת העולם השניה היתה נשואה ללאומן הודי ממנהיגי הקונגרס [של גנדי]  שראו בהיטלר בעל ברית [גם ההודים הם הינדו-ארים] ובאנגלים אויב.
הם ראו בציונים שלוחה קולניאליסטית של האנגלים לנישול הערבים ממכורתם ההיסטורית - פלשתינא. [אפילו הערבים לא ראו אז את עצמם כפילךסטינים] ובחג אמין - המופתי שעבר לברלין עם בקשה אחת מהיטלר - לעשות ביהודי ערב את הוא עושה ביהודי אירופה.
זה מתגלגל כבר  ומתפתח. ולכן רצוני להפסיק.
 זכותך [וזכות העומדים מאחורי הספר] לראות בגנדי טלית שכולה תכלת. [אולי עם כתם]אני רואה באיש הזה אויב של עמי.
º
תודה רבה, היתה גם המלצה יפהפיה עליו מאת דרור בורשטיין
28/09/14 10:40
24צפיות
תודה רבה, זה נשמע מרתק
29/09/14 12:53
36צפיות
אני חושבת שההפיכה האי-אלימה בדרום אפריקה היא דוגמה ומופת לפתרון סכסוכים עד היום. גם בתי הדין "לצדק ואמת" שהם הקימו, שמטרתם יצירת תקשורת ופיוס בין קורבנות לפוגעים, היה רעיון מופלא שהייתי שמחה לממש בהרבה סכסוכים אחרים בעולם. 
אקרא את הספר בהזדמנות, תודה.
מסכימה איתך. יחד עם זאת, המצב בדרום אפריקה
29/09/14 15:19
29צפיות
כלל אינו פשוט. עכשיו יש שם אפרטהייד הפוך.
בכל מקום שדרך בו הקולוניאליזם הוא השאיר אדמה חרוכה...
29/09/14 20:06
43צפיות
ברוב המקומות האלה ש"התפנו" נשארו מאבקים אתניים אדירים, חלקם בני עשרות שנים, שמסרבים לדעוך עד היום. ה"מדינות" הללו חולקו בזמנו לגבולות שרירותיים, ומכילות בכל שטח אדמה קבוצות רבות הנאבקות ביניהן על כל כר דשא, עץ זית ובניין מקודש. דוגמה קטנה ומוכרת היא המזרח התיכון הנחמד שבו אנו חיים, ודוגמאות רבות אחרות ניתן לראות באפריקה, מדינות הבלקן ועוד.
שאלה מעניינת אם אילולא הכיבוש, המאבקים האלה היו קיימים
29/09/14 20:10
37צפיות
ועם כל הכבוד, לא ניתן לומר שיש קשר הכרחי בינהם (כמו שכמה מראשי אותן מדינות בשנות הששים ניסו לטעון, בכנס 'המדינות הבלתי מזדהות' הראשון, שמוזכר אצל ג'ונסון בכרך ב' של 'היסטוריה של המאה העשרים').

אף אחד לא מנע מראשי אותן מדינות, מרגע שיצאו מהמנדטים הבריטיים והצרפתיים, לפתח אותן ולקדם. במידה רבה כמו החמאס בעזה - הם נשארו במקום הנוח להם, שהוא המאבק התמידי.
אין ספק שהמאבקים היו קיימים גם קודם
29/09/14 22:55
31צפיות
אולי בקנה מידה אחר - כי כשאנשים חופשיים להחליט היכן יגורו ואיך יתקיימו, החיכוכים מתמעטים לעיתים. למשל, המזרח התיכון היה משופע קבוצות, דתות ותרבויות שונות - חלקם עמים נודדים, חלקם יושבי קבע בנקודה זו או אחרת שהסתדרו אחד עם השני. היו קשרים כלכליים מסודרים, היו תרבויות שלמדו לחיות יחד. כשנכנס הקולניאליזם הוא מחה ברגל גסה את כל המרקם החברתי הזה. הסכם סייקס-פיקו, למשל, צייר קווים ישרים על המפה האזורית וחילק את השטחים הנזילים הללו למדינות (מאוחר יותר מדינות לאום), ואנשים שלא בהכרח רצו לחיות יחד נאלצו להצטופף על אותו שטח אדמה. זה תיאור קצת פשטני כמובן, כי חוץ מזה היו פה גם יהודים (בחלקם ציונים עם שאיפות משל עצמם), וגם שלטה אימפריה עותמנית במשך שנים רבות, והשפיעה את השפעתה (גם זה סוג של קולוניאליזם? לא ברור לגמרי). אבל אחרי כל זה כשעזבו הבריטים והצרפתים את השטח, והתושבים נאלצו  לבנות לעצמם מדינות לאום, התברר שזה לא כזה מובן מאליו. הקווים השרירותיים לא ייצגו את מרקם החיים הילידי שהיה קודם, ולא ניתן היה לשחזר אותו. בלבנון של היום למשל חיים נוצרים, מוסלמים, פלסטינים וארמנים, כשהנוצרים והמוסלמים מתחלקים לכמה תת-קבוצות משל עצמם, חלקן נאבקות זו בזו מאבק מר. זו דוגמה מובהקת למדינה שנוצרה כלאחר יד בידי מעצמות אירופה, בלי קשר מיוחד בין תושביה, ולאחר נסיגת הקולוניאליזם החלה מלחמת אזרחים ארוכת שנים. אחת השפות הרשמיות, אגב, היא עדיין צרפתית. אותו סיפור אפשר לספר גם על סוריה, ירדן, חלק ממדינות צפון אפריקה (תוניסיה, אלג'יר ועוד), וכמובן גם על מדינות רבות באפריקה ובמזרח אירופה. אנשים שנותרים ללא קרקע יציבה מתחת לרגליים, כשהתרבות הילידית שלהם נמחקת והתרבות הכפויה אינה רלוונטית עוד, פשוט פונים למלחמות חסרות תוחלת כדי להגדיר את עצמם מחדש. הרבה פעמים הם עושים את זה בשם איזה מלחמה "עתיקה" (דת, שטחים, לאום מדומיין), אבל בפועל זו פשוט תוצאה של הזעזוע האזורי. 
עם כל זאת, אתה כמובן צודק שגם הפוליטיקאים המקומיים ממהרים לתפוס יוזמה ולנכס לעצמם את ההון, המשאבים והשליטה בחלל הריק שנוצר עם עזיבת השליט הקודם. במצב כזה לאף אחד אין אינטרס להשכין שלום ושלווה, וגם אילו היה כזה, זה בלתי אפשרי בכאוס שנוצר. אי אפשר להפיל את כל האשמה על הקולוניאליסטים - אבל זה חלק חשוב מהסיפור. 
מלחמות שליטה בין קבוצות אנשים היו בכל מקום מאז תחילת
30/09/14 02:56
26צפיות
ההיסטוריה [וכנראא עוד מקודם - מאז היות מיני האדם]
 הקולניאליזם הוא טיפה בים. וגם הוא  חלף מהעולם. לזכותו יאמר שהביא קדמה למרבית חלקי העולם שנכבשו על ידו.
 גם האימפריה התורכית היתה קולוניאלית לפני שהמציאו את המילה 'קולוניות'.
 גם הנוצרים וגם המוסלמים מעולם לא היו סובלניים לאחרים. דוקא הקולניאליזם הבריטי והצרפתי היו נאורים בהשוואה לכולם [בלגים,פורטוגזים, ספרדים, גרמנים ועוד]
לבנון נוצרה עי הצרפתים שבאו להציל את הנוצרים-המארונים מפני הדרוזים.
 עירק וסוריה נוצרו יש מאין עי המעצמות הללו על מנת לספק ממלכות למשפחה שתמכה במרד נגד התורכים [וגורשה מחיגז] והאח האחרון של המשפחה קיבל במתנה את ירדן עי הפרה בוטה של החלטת סן רמו.ומהות המנדט.
 תחת שלטון האיסלם  המיעוטים היו ניסבלים נתונים לחסות משתנה של שליטים וחייבים במס מיוחד. הם היו דימים =בני חסות. עירק וסוריה הם אכן עירבוב של שבטים שפות מסורות ואמונות.
הסיפור הגדול הוא אפריקה - כל הגבולות נקבעו עי הכובשים בזמן כזה או אחר.ושפת הכובש הפכה ברבות הימים לשפת המדינה.[מערבית ועד פורטוגזית, מהולנדית וגרמנית עד צרפתית ואנגלית]
היום מתפוצצים ההסדרים הקודמים - וכל העולם צועד למהומות .
 פתרון ראוי נעשה בצ'כוסלובקיה - פרידה בשלום בין 2 החלקים הדומיננטים [החלק הרותני  ההררי  וחלקים מהאיזור ההונגרי סופח ולאוקראינה בתום מלחמת העולם]  וביוגוסלביה שמה טרנספר פתר את מרבית הבעיות.
 טרנספר פתר בעיות שבין התורכים ליונים, בין הבולגרים לתורכים, בין הצ'כים והפולנים לגרמנים שגורשו.
 זה גם הפתרון היחיד שיכול להצליח בארץ ישראל. טרנספר של הערבים אל ממזרח לירדן.[טרנספר יהודי ממדינות ערב כבר נעשה]
יש קללה סינית שאומרת 'תחיו בזמנים מעניינים' הקללה הזו מתגשמת בדורות האחרונים

אפשר לכמת את רוב המאה העשרים להתאמת אוכלוסיה לגבולות
30/09/14 09:28
29צפיות
כפי שצוירו במפה.

למשל במפה הזו על העממים השונים בסביבת הונגריה - http://www.zti.hu/bartok/exhibition/pics/9/Map-Eth...

התוצאה של כל העימותים שהיו באירופה במאה העשרים היתה הזזת עמים לתחומים שצויירו במפה.
במילה אחת 'טרנספר
30/09/14 13:10
37צפיות
שזה הפתרון הנכון לבעיית הערבים ממערב לירדן
כן, אבל התהליך היה טראגי ועלה בעשרות מליוני קורבנות
30/09/14 19:38
26צפיות
כך שצריך להחליט.

לא היה טרנספר 'שקט' במאה ההיא - כולם לוו במעשי טבח (אפילו היוונים והטורקים).
הפוך -לאחר מיליוני הקרבנות
30/09/14 20:59
25צפיות
הטרנספר  הציל מיליונים רבים יותר. זה הפתרון הכי הומני שאפשרי.
והערה בשולי הדברים -
01/10/14 15:56
10צפיות
ז'בוטינסקי זעק - אבקואציה [=פינוי, נרדפת לטרנספר] אבל לא היו לו הרבה שומעים
 והגרוע מכל השערים ננעלו   במערב 'ההומני' ולא היה להם לאן ללכת.

רק לחשוב על 6 מיליון  שיכלו להשאר בחיים לו ניתן היה לעשות להם  טרנספר מאירופה  לארץ ישראל. או אפילו למדינות  אחרות חוצ אירופיות.
טרנספר הוא גם פתרון ליהודים שלא רוצים לחיות בציון ותקועים בה
30/09/14 21:59
44צפיות
אלה שוחט ובעקבותיה הוריה עזבו לניו יורק
מחצית מיהודי מרוקו עברו בטרנספר מרצון לחיות בצרפת וקנדה
היה גם טרנספר מרצון של יהודים מברה"מ לקנדה,ארה"ב ומערב אירופה
היה גם טרנספר של האוכלוסיה הלבנה כולל יהודים מאלג'יריה לצרפת
בשנים האחרונות יש טרנספר מרצון של צעירים ישראלים לברלין

לעומת זאת ערבים ומוסלמים
01/10/14 08:32
40צפיות
לא מציפים בטרנספר מרצון את אירופה, ארה"ב ומדינות אחרות בעולם. הם כולם נשארים במדינות שבהן נולדו.
הערבים והמוסלמים באירופה הם במסע כיבוש היבשת
01/10/14 14:34
20צפיות
והשלטת השריעה. כבר היום ברובעים שלמים בכל ארצות אירופה.

בסוף יהיה שם 'טרנספר' של האירופאים מלידה לארצות מקלט 'נוצריות'

והערה סקוטית [מאת מו"ס סקוטי] לא ממוסמכת רשמית [עדיין]
01/10/14 17:02
15צפיות
מסתבר שהמיעוטים המהגרים וצאצאי המהגרים [שחורים ומוסלמים מי שצריך אצבע בפה] שיש להם אזרחות סקוטית הצביעו נגד. נוח להם יותר במדינה הבריטית הרב תרבותית בה כוחם הולך וגובר על פני מדינת הלאום הסקוטית.
 מה לעשות אבל אפריקני עם אזרחות סקוטית עדיין לא 'סקוטי'.
טרנספר מרצון = הגירה?
01/10/14 10:48
28צפיות
יש להבחין בין מושג שמציין העברה בכוח או בכפיה אוכלוסיה ממקום מושבה (בד"כ ילידי ורב-שנים), לבין הגירה של יחידים או קבוצות ממדינה אחת לאחרת בעקבות פרנסה, משפחה או נסיון להעלות את רמת החיים. אין לשכוח שרבים מהיהודים שיושבים כאן בינינו בארץ ישראל הקדושה היגרו מרצון כדי לשפר את תנאי חייהם, באותה מידה שיהודים ישראלים עכשיו עוברים לאירופה (לא שיש בכך משהו פסול. זכותו של כל אדם לנסות ולשפר את איכות חייו). כך עושים גם מוסלמים מכל העולם, תושבי מזרח אסיה, רבים מתושבי אפריקה וכו'. העולם הגלובלי הוא כר פורה למעברי יחידים וקבוצות, עד כדי כך שקשה להתייחס למושג "מדינת לאום" באותה מידה כמו בעבר, ואני מניחה שבעתיד משמעותו תפחת עוד יותר. מצד שני, טרנספר הוא עדיין שם קוד לפגיעה בזכות לשייכות, יציבות, הגדרה עצמית ועוד ועוד זכויות של אנשים או קבוצות להישאר במקום שבו הם גרים בלי שאף אחד יסלק אותם משם. אז אם ההגירה איננה מרצון, ואתה כופה על מישהו לעזוב - לא הייתי משווה את זה להגירה מרצון לאירופה או קנדה. 
כתיבתי היתה מענה לרפאל
01/10/14 11:26
41צפיות
הוא כתב

[..]
במילה אחת 'טרנספר
מאת: ג רפאל
30/09/14 13:10
שזה הפתרון הנכון לבעיית הערבים ממערב לירדן
[..]

לפי דעתי ג רפאל מדברים על פשע שדגל שחור מתנוסס מעליו
אבל
משום שרחבעם זאבי הריץ לכנסת מפלגה שדגלה באותו רעיון, נמנעתי מלפנות למנהלת הפורום בבקשה שתמחק את הודעתו של רפאל. הדברים שנכתבו בויכוח שגלש לנושא הטרנספר לא קשורים לפורום והיה רצוי שמנהלת הפורום תערוך את השרשור. הייתי שמח אם ההמלצה לגרש את הערבים שחיים בשטחים הכבושים והערבים שחיים בישראל לא היו עולים בכלל, להגיב הייתי חייב
סליחה, לא קראתי את הודעותיו של רפאל
01/10/14 12:36
38צפיות
הגבתי רק לבלבול המושגים שראיתי בהודעתך בין "טרנספר" לבין "הגירה מרצון". 
טרנספר זו העברה של קבוצה הומוגנית ממקום שבו היא מיעוט
01/10/14 14:28
23צפיות
באוכלוסיה למקום שבו היא רוב.
 ראה יון\תורכיה בולגריה\תורכיה. קפריסין[ מדינות יוגוסלביה לשעבר [ממש נדידת עמים] פינוי הגרמנים מצ'כוסלובקיה ופולין לאחר מלחמת העולם השניה. העברת יהודי המזרח [עירק,סוןריה, מרוקון וכו] לישראל.
ננסן קיבל פרס נובל לשלום על ביצוע טרנספר.
כדאי לרענן הזכרון אצל בןדרור ימיני תעשיית השקרים -במיוחד על תמיכת הערבים בטרנספר [של ערבים]

מדינות הלאום שרירות קיימות, והופכות ללאומניות יותר ויןותר בגלל ההגירה .
מדינות מסוימות רב לאומיות [עם הבדלים מינוריים] עומדותלפני פירוק. צ'כוסלובקיה כבר  התפרקה. סקוטלנד עמדה על סף פירוק  שרק נדחה הקטלונים דורשים 'מדינת לאום' ובעקבותיהם הבאשקים [אולי איחוד עם הגאסקונים בצרפת] בלגיה מתלבטת.אפילו צפון איטליה.
 אפילו הצרפתים בקבק משתעשעים בהפרדה.
 לבכות את מדינות הלאום המסורתיות - מוקדם מדי.
 מדיניות ש'הצליחו' להיות רב תרבותיות הן מדינות מהגרים מלכתחילה - קנדה אוסטרליה ניוזילנד ואמריקה - וגם שם ישנה כבר תסיסה. וכפייה  של שפה אחת דומיננתית ותרבות אחת.[

טרנספר אינה מילה גסה - לא יעזרו הקונטציות השליליות שמנסים להדביק לה אלה שהם בעד טרנספר של  יהודים מיהודה ושומרון ליצור שם טריטוריה נקייה מיהודים -יודןריין במקור הגרמני ] אך 'מזדעזעים' מפינוי ערבים ממקום שהם מיעוט למקום שהם רוב.
יש מילה ששמה  צביעות.

בלתי אפשרי. כל הטרנספרים היו אילוץ ולוו במעשי טבח
01/10/14 22:11
17צפיות
הגירה היא תמיד מרצון האנשים (גם אם לעיתים כורח שמאלץ אותם), אבל טרנספר תמיד יתפש ככוח חיצוני, ועל כן יתקל בהתנגדות.

לא קשור להגיון או לחיסכון בחיי אדם - מי שחי במקום מסויים עשרות שנים, לא ירצה לזוז גם אם הכל יפנה נגדו.
ממש לא נכון - העובדות ההיסטוריות נגדך
01/10/14 22:58
17צפיות
יהודי עירק ניצלו עי הטרנספר שלהם לישראל. בעצם כל יהודי מדינות ערב.
הארמנים ניספו בגלל שלא היה טרנספר.
 לקח מהמקרה שלהם היה חילופי אוכלוסיות בין יון לתורכיה. בסיוע המעצמות [פרס נובל לננסן]
 למרות ההומניות והנחיצות שלו טרנספר נראה   בתקופת ה'פוסט' כדבר רע.  -
ודוק. לא מדובר אף פעם ביחיד. מדובר על העברה של קבוצת מיעוט הומוגנית למקום שבה היא שייכת לקבות הרוב.
 חילופי אוכלוסין. זה מה שבסוף השכין שלום [או לא-מלחמה] ביוגוסלביה בהודו [בנגלדש ופקיסטן, המלחמות הם על קשמיר] כאמור בין תורכיה ליון. ואפילו בין מדינות מרכז אירופה.

וכאן הערה מקומית - השמאל בעד טרנספר של יהודים מיהודה ושומרון [ויש כאלה בכלל מכל ישראל]
 אבל חלילה מטרנספר ערבים מישראל למדינה ערבית..

אגב לי נמאס לדון בנושא. אשאיר הבמה לאחרים
הנושא בעייתי, וכמו שציינתי ההגיון לא משחק תפקיד, כי עקירה
02/10/14 01:52
15צפיות
תמיד תיתקל בהתנגדות (ויש גם שאלות מוסריות - מה יותר חשוב, הקשר לאדמה או קו שצוייר על מפה).

אני בכלל נגד פיתרונות אבסטרקטיים כאלה, שמנסים לפשט את המציאות, או להגביל מיקום של אנשים, שמטבעם לנדוד.
לא בעייתי. נוסה בהצלחה כמעט בכל העולם
02/10/14 02:13
13צפיות
.
חיי אדם -כך לפי עובדיה יוסף-חשובים מאדמה.
 כל העברות האוכלוסין נועדו לפתור סכסוכים לחסוך בחיי אדם.
 'קשר' לאדמה[מושג מיסטי]  הביא למעשי טבח [כמו רואנדה- טרנספר היה מציל מיליון, כמו דארפור -כנ"ל]
 את השורה האחרונה שלך  לא הבנתי.

הדוגמא הכי טובה היא הודו שהקולניאליזם הבריטי הניח שם תשתית
30/09/14 14:33
31צפיות
בר קיימא למדינה  מתפתחת.
המאבק בהודו רבת הגזעים השפות הדתות וכו הוא המאבק של המוסלמים בכל השאר.מאז המוגולים המוסלמים ראו עצמם כאדוני התת-יבשת.
אלמלא התשתית הבריטית, השפה המאחדת, מוסדות השלטון המשפט - הודו הייתה  נשארת מפגרת כמו  מרבית אפריקה.
 אמנם המונח קולוניה מקורו עוד באימפריה הרומאית -אבל איזה 'קולוניאליזם' בדיוק שלט בבלקן?

דרום אפריקה היא אחת המדינות האלימות ביותר כיום
29/09/14 15:38
61צפיות
עם שיעור אונס הגבוה ביותר, עוני העדר השכלה, מחלות -שיא עולמי באיידס [הנשיא שם אינו מכיר במחלה הזו]
יש שם פיצול ענק בין שבטים כושיים עם שפות שונות, לבנים [עוזבים במהירות] מ2 קבוצות עיקריות, וכן מעורבבים וצבעוניים.
חברה שהיתה מערבית והיום עולם שלישי.

כן, נורא ואיום. זה מה שקורה כשנותנים לכושים לשלוט
29/09/14 19:53
64צפיות
בוא נסדר את העניינים, נתחיל ממדרג גזעי מסודר בין ה"כושים עם שפות שונות" ה"לבנים" וה"צבעוניים".
הלבנים עוזבים במהירות? אוי ואבוי! איפה ימי העבדות העליזים והטובים?
ואלה מקצת המדינות שתומכות בך בלי להבין את הסארקזם הקהה שלך
29/09/14 21:14
57צפיות
זימבבוה, קונגו [ביאפרה] ניגריה, סודאן [דארפור] סומאליה, צ'אד.רואנדה  ליבריה חוף-השנהב
אריתריאה.
 ומה לעשות בכל אחת 'מהמדינות' האלה ובאחרות יש שבטים כושיים [מילה מהתנ"ך -ללא קונטוציות טיפשיות של PC תשאלי את הכושים-העבריים ואשתו הכושית של משה רבינו]] עם שפות ודתות ומנהגים שונים ששונאים מתעבים ונלחמים זה בזה בצורה תרבותית של רציחות אונס חיילים-ילדים שפחות-מין קטינות שריפת  כפרים ומוסדות דת על החוסים בהם.
מי שיכול - עוזב  הלבנים בצורה מסודרת והשחורים כמהגרי עבודה [ראי דרום תלאביב וערד] ובורחים לאשר ישא אותם ההרוח.
וכולם חברים באו"ם, בארגוני זכויות האדם.
מסכים איתך. אוי ואבוי .

אז עברו בערך 7 שנים, אבל בסוף קראתי את לוליטה בקריאה שניה
76תגובות
27/09/14 11:25
344צפיות
(להלן הקריאה הראשונה). ייתכנו ספוילרים בהודעה ההיא ובהודעה זו - למי שלא מכיר את העלילה לפרטיה.

קראתי את השרשור ההוא בעניין, ויש שתי הערות...

(המשך...)
(להלן הקריאה הראשונה). ייתכנו ספוילרים בהודעה ההיא ובהודעה זו - למי שלא מכיר את העלילה לפרטיה.

קראתי את השרשור ההוא בעניין, ויש שתי הערות אני חייבת להעיר לאחר קריאה שניה וממרומי גילי כיום:
1.  BloodyRose, זכרתי את הודעתך כל השנים הללו, וחיכיתי לקריאה השניה כדי לבחון את הסוגיה מחדש. מה אומר ומה אגיד: הפעם כשקראתי את הסיפור בעיניים מפוכחות, וחיפשתי את דעתה של לוליטה במהלך האירועים ולא את נקודת מבטו המשולהבת את הומברט, התברר שאת צודקת לחלוטין. התברר גם שלוליטה אינה פרחה קטנה וקלת דעת, כמו שתיארתי אותה אני וגם רבים מהמגיבים האחרים, אלא נערה חדה, מחושבת, שלומדת מהר מאוד את עקרונות הכלא שהיא כלואה בו, ומנסה ככל יכולתה להשתמש בהם לטובתה כדי שתוכל להימלט. כל רמזי-הרמזים הקטנים של הומברט הובילו לכך: הזעף, הדיכאון והאדישות של לוליטה לכל טיולי השנה הראשונה שלהם, "סופות" מצבי הרוח הרעים, המריבות הקשות הנדירות שבהן האשימה את הומברט באונס ובעוד דברים נוראים, ואחר כך ההתחברות עם מקומיים בעיירה שבה חנו לבסוף - הבריחות משיעורי הפסנתר, הטלפונים הבהולים בתחנות הדלק, הרגעים שבהם נעלמה מעיניו והופיעה מחדש בחברת בחורים שריריים, הכספים שסחטה ממנו תמורת תענוגותיו והחביאה במומחיות (לדעתו בכוונה לברוח), ועוד כהנה וכהנה "זוטות" שמציירות תמונה ברורה מאוד של נערה למודת סבל שמצליחה בסופו של דבר לקחת את גורלה בידיה. פתאום היא לא נראתה לי כל כך ריקנית וטיפשה, למרות שהיא פיתתה אותו קלות בבית אמה ובנסיעתם הראשונה. וממשפטים ברורים לגמרי של הומברט, למשל "הייתי צריך למצוא בית יפה שאוכל לנעול בו את לוליטתי" ודברים מעין זה, מובן לחלוטין שהוא מתעלל בה מינית ורגשית במשך תקופה ארוכה - אפילו אם מתוך "אהבה" מטורפת ויוקדת. העצוב הוא שלקראת סוף הספר הקורא אינו יכול שלא להאמין להומברט שהוא אוהב את לוליטה באמת ובתמים, בכל נימי נפשו המטורפת, אבל למרבה הצער לה זה לא עוזר. והכי גרוע, שפתאום נתחוורו לעיני כל אותן שורות קצרצרות ומסתוריות, שנעלמו ממני בגיל צעיר, כמו "לאחר שסיימה את חובותיה כלפי שלחתי אותה לקנות גלידה", "כשהארכנו לשהות במלון זה או אחר, ואני הייתי נח לי בחדר בסופו של בילוי-בוקר פרוע-במיוחד", או הפסקה הבאה: "זכורים לי רגעים מסוימים ... אחרי התעלסויות אגדיות, מטורפות, שבעקבותיהן הייתי נותר רפוס וטבול-תכלת - הייתי אוספה בזרועותי באנחה אילמת של - סוף סוף - רוך אנושי (עורה מבהיק ולח באור הניאון החודר מן החצר המרוצפת דרך חרכי התריס, ריסיה השחורים כפיח רטובים, עיניה האפורות והרציניות ריקות מתמיד) ... ואני הייתי מערסל ומרדים את לוליטה אור-לילי בזרועות השיש שלי, ונאנק בתוך שיערה החם, מלטפה ליטופים אקראיים, ומבקש באלם את ברכתה, ובשיאו של הרוך האנושי המיוסר הזה ... פתאום, בצורה איומה ואירונית, היה החשק שוב תופח ועולה בי - ו"אוי, לא" היתה לוליטה אומרת באנחה כלפי שמים, וברגע הבא, כל הרוך והתכלת - הכל היה מתנפץ לרסיסים". שלא לדבר על מגוון התיאורים כיצד הוא מסדר את המיטה אחריהם בבוקר, במלונות רבים ושנים, כך שתיראה כאילו אב וביתו ישנו בה ולא כבילוי לילה של גבר עם שתי זונות.  
אז אני חוזרת בי: ניכר שהם קיימו צורות רבות של יחסי מין במשך שנים, שבהן היתה לוליטה כלואה בחברתו, יתומה מהורים וללא כל מכר שיכלה לפנות אליו לעזרה. ברגע שיכלה לפנות למישהו (ויהיה זה סוטה מין בפני עצמו) - עשתה זאת בנחישות ובקור רוח מושלם, כך שנעלמה באופן אלגנטי ושלוש שנים תמימות לא מצא אותם הומברט חרף חיפושיו הנמרצים. בסופה של הקריאה השניה מצאתי את עצמי מורידה את הכובע בפני לוליטה, וסולדת מהומברט יותר מקודם (אם כי קשה שלא לרחם על האדם השבוי בכבלי נפשו הפגומה). 

2. שימו לב איזה שרשור יפה זה היה, כמה תגובות עשירות (חוץ מ"תודה על ההמלצה"), איזה דיון מעניין. אולי זה בגלל שהספר מוכר לרבים, ואולי פעם תרבות הדיונים - בפורום זה או בכלל - היתה אחרת. אבל במהלך הקריאה התגעגעתי לימים ההם, וגם לחלק מהאנשים שהיו פה ואינם עוד: r i c k i, עופר D, וגם Anne of green gables, BloodyRose ואינגהס שממעטות לכתוב כבר (אני מודה שגם אני ממעטת לרוב). במהלך חיפושי ההודעה הזו נתקלתי בעוד כל מיני שמות מוכרים מפעם, ואני מודה שהתגעגעתי לפורום שהיה הרמוני יותר, מעניין יותר ומלא חיים של לפני 7-10 שנים. אז בואו נאחל לעצמנו שנהיה לראש ולא לזנב, ונחזור לדבר על ספרים לעומק ולא על היחסים בינינו. 
'בימת שיר' לשבוע זה - 28/9-3/9
27/09/14 11:23
6צפיות
רשת א' - ימי א'-ה' 15:50
קה"מ - הפעם בימי א'-ו' בלבד 11:55

תפילות לראש-השנה ליום-כיפור עם השחקן יונתן צ'רצ'י (שידור חוזר)

קה"מ - ימי א'-ג' 21:55 וימי ד'-ה' 22:50 

שידורים חוזרים של פינות השבוע החולף -

ימי א'-ג': 'מי שנפלה עליו מפולת' – אלחנן ניר. קורא – מוטי ברכאן
ימי ד'-ה': מאיה בז'ראנו קוראת מספרה החדש 'פגישה עם השחקנים'

פירוט הפינות מובא באדיבות עורכת הפינות, אורלי מורג, והוא מתפרסם בפורומים האלה:
'ספרים וספרות' (276)
'שירה ופרוזה' (33)

רשת א':
קה"מ:
המלצה על ספר מעצים ומרתק לדעתי- "מסע הנשמות" - מייקל ניוטון
27/09/14 10:31
53צפיות
"ד"ר מייקל ניוטון, מהפנט מוסמך וחבר באגודה האמריקנית לפסיכולוגיה, פיתח טכניקה היפנוטית משלו המאפשרת לו להגיע אל זכרונות מטופליו מחייהם ב"עולם הרוחות".
הספר מתאר בפרטי פרטים את הזכרונות של עשרים ותשעה אנשים שהועברו למצב של תודעת-על בה היו שקועים בהיפנוזה עמוקה ותיארו מה קרה להם בין גלגוליהם עלי אדמות. כל אחד מהם הוחזר לתקופה שבין הגלגולים, כלומר לחוויה שעבר לפני שנולד בפעם הנוכחית. כפי שזה קורה בתהליך ההיפנוזה, ישירות מתוך החוויה, המטופל מדווח לד"ר ניוטון על האירועים, המפגשים המתרחשים, המקומות אותם הוא עובר ועל הנשמות האחרות איתן הוא חולק את חוויותיו. הד"ר חוקר אותו בעדינות ובסקרנות ואחר כך משווה בין העדויות, מצרף חלק לחלק ומגיש את התובנה שלו באשר למסלול, שלכאורה, כל אחד מאיתנו עובר בין המוות לבין הלידה מחדש.
המטופלים חושפים פרטים של תחושות המוות; מה רואים ומרגישים מיד לאחר המוות, מי פוגש אותנו, כיצד מתנהלים החיים בעולם הרוחות, לאן אנו הולכים (עפים), מה אנו עושים כנשמות, מדוע אנו בוחרים לחזור לכאן בגוף מסוים, דרגות שונות של הנשמות ודרכי הביטוי של "הבורא".

º
נחמד, אבל אני מעדיף את הטכניקה של בנות גשרית
27/09/14 11:10
14צפיות
ד"ר מאק מהרורד היפנט וראיין אנשים שנחטפו ע"י חייזרים -2 כרכי
27/09/14 17:16
30צפיות
ד"ר ג'יקוב [יסלח לי אם שיבשתי שמו] דויד פירסם מחקר דומה
דר אלכסנדר  אבן פירסם את חוית הכמעט-מוות הפרטית שלו.

וזה רק טיפה בים הספרות הביזארית שאני מכיר [ואוסף להנאתי]

º
27/09/14 19:08
3צפיות
גם שטרייבר ב'האורחים' נזכר בחוויותיו דרך היפנוט
27/09/14 19:34
22צפיות
אגב כמו בהרבה דברים, גם כאן הקרדיט אולי שייך לא. א. פו שחיבר סיפור נהדר ('מקרהו של מר וולדמר') בסוף המאה ה-19, שבו תיאר גוסס שהופנט לפני שמת, וכך היה מסוגל לענות לשאלות המהפנט גם לאחר מותו... היו שהאמינו שזה מקרה אמיתי.

השאיפה לנסתר קיימת תמיד, אצל כל אחד, בכל רגע. הציפיה לקסם ולנשגב. אם יקרה לכל אחד משהו על-טבעי, הדבר האחרון שהוא יחשוד בו הוא בשפיותו.  

עוד בנושא - סרט נחמד, אבל מפחיד בצורה קיצונית, '[מפגשים מ]הסוג הרביעי' - http://www.seret.co.il/movies/s_movies.asp?MID=2934    
לא יתן לכם להירדם שבועות... ינשופים לבנים.

דרושים ספרים אופטימיים...
26/09/14 11:33
129צפיות
שלום, מחפשת המלצות על ספרים קולחים, נעימים ואופטימיים - אבל איכותיים - יש חיה כזאת?
מיועד לקרובת משפחה תולעת ספרים שמתאוששת מניתוח, ויש לה הרבה זמן לקרוא ספרים אבל מעט מצב רוח :(
תודה

"גאווה ודעה קדומה" ו"אמה" של ג'יין אוסטן.
26/09/14 12:15
84צפיות
"פרחים לגברת האריס" של פול גאליקו.
"סקרלט פימפרנל" של הברונית אמה אורצי
סיפורים של או. הנרי.
אם היא בסדר עם סגנון קצת יותר ילדותי ונאיבי, אך רב קסם: "נסיכה קטנה", "סוד הגן הנעלם" וספרים אחרים של פרנסס הוג'סון ברנט
"נשים קטנות" של לואיזה מיי אלקוט
יש גם כמה שאישית פחות אהבתי, אך אני יודעת שיש כאלה שאהבו, כגון: "הזקן בן המאה שיצא מהחלון ונעלם" של יונס יונסון, "האלכימאי" של פאולו קואלו, "באדולינה" של גבי ניצן ו"שלושה דברים לאי בודד" של יואב אבני.

º
וכמובן רפואה שלמה לקרובת המשפחה
26/09/14 12:21
31צפיות
וכמובן הספרים של ג'ראלד דארל
26/09/14 12:26
76צפיות
כגון "משפחתי וחיות אחרות", "גן חיות במזוודה", "גן האלים" וכו' -במיוחד אם היא חובבת חיות וטבע, אך לא רק.
'סימני שמש' של לינדה גודמן
27/09/14 03:00
66צפיות
אין עוד ספר אופטימי יותר. כולם יוצאים שם טוב - הגבר, האשה, הילד והבוס.
בעליונים ובתחתונים מאת מיכל פנקס
27/09/14 19:45
51צפיות
ספר מקסים, מצחיק, שנון. אני ממש אהבתי ומקווה שגם היא...
החלמה מהירה

º
תודה רבה על ההצעות
27/09/14 21:34
17צפיות
פרחים לגב' האריס
28/09/14 11:12
40צפיות
מקסים מקסים והכי אופטימי שאפשר.
"אופטימיות נצחית" - לני רביץ
28/09/14 11:29
51צפיות
רפואה שלמה ומהירה לקרובת המשפחה!
º
הזמר?
29/09/14 23:08
12צפיות
לא
30/09/14 07:52
26צפיות
קשיש ישראלי  (דומני שעלה מארה"ב) חביב ובעל חוש הומור נפלא. כתב כמה ספרים הומוריסטיים. הוא גם מעביר סדנאות ומופיע.
º
אבא של השחקן נתי רביץ ויש עוד בן בשואו ביז ששכחתי את שמו
30/09/14 19:21
17צפיות
º
תודה על המידע המעניין
30/09/14 19:32
9צפיות
º
מוכר יותר. טיפוס מעניין.
30/09/14 19:45
9צפיות