לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
הסתרת שרשור מעל 
פורום יהודי כורדיסטאן - אנא כורדי
ברוכים הבאים לפורום יהדות כורדיסטאן אנא כורדי

פורום חברתי לקהילת הכורדים בישראל
כאן ניתן  להתעדכן ולהתכתב בכל הנושאים הקשורים במסורת תרבות פולקלור אקטואליה והמטבח הכורדי ,
הודעות חמות מהאירגון ליהודי כורדיסטאן  בישראל,הסהרנה פסטיבל מחולות כורדיסטאן,פסטיבל הקובה ואירועים בתוך הקהילה הכורדית

בברכה צוות הנהלת הפורום

מנהלת הפורום  - עמנואלה ברזאני  
האדמת גולשת  -  זיוון נח  רכזת אירגון וקישור בין הפורום לאירגון הארצי ליהדות כורדיסטאן בישראל
האדמת גולש    - hemiitz  חימי נגן כלי נגינה כורדים מסורתיים ,חבר בלהקת דהול & זורנה  ,איתו אפשר להתיעץ בכל נושא מוזיקה כורדית

הפורום להנאתכם

המוזיקה, הריקודים, התלבושות וכמובן – האוכל. אנשים מזמינה אתכם להנות מחגיגה של טעמים, ריחות וצבעים שלא הכרתם בפורום יהדות כורדיסטאן – אנא כורדי

הנהלת הפורום:

אודות הפורום יהודי כורדיסטאן - אנא כורדי

ברוכים הבאים לפורום יהדות כורדיסטאן אנא כורדי

פורום חברתי לקהילת הכורדים בישראל
כאן ניתן  להתעדכן ולהתכתב בכל הנושאים הקשורים במסורת תרבות פולקלור אקטואליה והמטבח הכורדי ,
הודעות חמות מהאירגון ליהודי כורדיסטאן  בישראל,הסהרנה פסטיבל מחולות כורדיסטאן,פסטיבל הקובה ואירועים בתוך הקהילה הכורדית

בברכה צוות הנהלת הפורום

מנהלת הפורום  - עמנואלה ברזאני  
האדמת גולשת  -  זיוון נח  רכזת אירגון וקישור בין הפורום לאירגון הארצי ליהדות כורדיסטאן בישראל
האדמת גולש    - hemiitz  חימי נגן כלי נגינה כורדים מסורתיים ,חבר בלהקת דהול & זורנה  ,איתו אפשר להתיעץ בכל נושא מוזיקה כורדית

הפורום להנאתכם

המוזיקה, הריקודים, התלבושות וכמובן – האוכל. אנשים מזמינה אתכם להנות מחגיגה של טעמים, ריחות וצבעים שלא הכרתם בפורום יהדות כורדיסטאן – אנא כורדי

לכבוד פורים-תצוגת אופנה!!
24/02/2010 | 11:46
20
6
לכבוד פורים-תצוגת אופנה!!
יעלו ויבאו הנשים הנחמדות מכורדיסטאן!!
24/02/2010 | 11:48
10
6
24/02/2010 | 11:49
8
2
24/02/2010 | 11:50
7
2
BIJI BIJI KURDIM
24/02/2010 | 11:52
6
2
יאלללללללללללללללה צ'ופי לרקוד לכבוד פורים
24/02/2010 | 11:53
5
1
הופ הופ צ'ופי לרקוד
24/02/2010 | 11:58
4
יהודי כורדיסטאן עם המטפחות צ'ופי הופ הופ
24/02/2010 | 12:00
3
1
ועכשיו תורם של הגברים עם המטפחות קווווווווולולווווווווווווו
24/02/2010 | 12:01
2
1
24/02/2010 | 12:03
1
1
24/02/2010 | 12:05
1
וכוווווווווולם ביחד לרקוד צ'ופי לכבוד פורים!!
זו תלבושת ממש יפה
24/02/2010 | 23:16
2
וואיי איזו תצוגת אופנה כורדית
24/02/2010 | 15:42
8
1
כול הכבוד תלוך חאלתי על התמונות המדהימות
מתי אני ואת מדגמנות ? הבגד שתפרתי לך צועק - תלבשי אותי זיוון...
זיוון תודה רבה לך
24/02/2010 | 17:11
1
חחח עמנואלה
24/02/2010 | 18:45
ממש יפה ומושקע
24/02/2010 | 23:20
5
1
האם אפשר להשיג תלבושות כאלה בארץ?
(למשל הבגדים הכתומים, או השמלה השחורה)

תודה
סימונה
בגד כורדי לנשים אפשר להשיג
25/02/2010 | 05:21
4
1
לא אותו הדבר דומה...
איפה איפה??
25/02/2010 | 15:02
3
לחברים מהפורום אפשר אצלי
25/02/2010 | 16:11
2
אפשר גם אצל אמא שלי
25/02/2010 | 16:23
1
טוב לדעת :) תודה
27/02/2010 | 16:59
לפעמים זה יכול להיות נחוץ ואדע להפנות תלמידות שלי

סימונה
הודעה חשובה!!
23/02/2010 | 15:18
52
6
המשך>>
הודעה חשובה!!

שלום לכם צהריים טובים!!
לגבי מסיבות פורים של בני העדה!!
1.חוג הפולקלור הכורדי במתנ"ס גוננים ירושלים,
מזמין את בני העדה הכורדית למסיבת פורים בנוסח כורדי-מיטב זמרי העדה.
שאר המסיבות ברחבי הארץ יהיו במתנס"ים בימים של החוגים-מחולות כורדיסטאן(לעקוב אחרי פרסומות)באותו יישוב!!

דבר שני משהו שקצת צורב לי ויותר נכון מעצבן אותי,
חשבתי שאני לא ייגיב אבל אי אפשר!!
לגבי ההודעה שלכם על ארגון העדה-אתם תמיד שוכחים את הטוב שלהארגון הנוכחי עשה ועושה למעננו,
אתם פשוט לא מפרגנים וזה לא פייר
ואתם לא מבינים דבר אחד יש לארגון יהודי כורדיסטאן המון המון בעיות+והמון חובות שלא שילמו שהשאיר להם יו"ר הארגון לשעבר,
עיריית ירושלים לא מרפה,בקיצור המון המון בעיות ואתם כל הזמן חושבים רק על מסיבות מסיבות וזה לא הולך ככה!!
הפורום הזה נחשב לפורום רשמי של העדה-ואם אתם לא תפרגנו יותר לארגון יהודי כורדיסטאן,
אני נאלצת בלב כבד לעשות דבר קצת קיצוני והוא:אני פשוט לא ייכנס לכאן יותר,
שתבינו אני חלק מהארגון וקשה לי לראות שאתם לא מפרגנים לאנשים שעושים המון למען העדה!!!

על החתום:
זיוון נח-מנהלת בלוג מסורת יהודי כורדיסטאן וחברה מן המניין של ארגון יהודי כורדיסטאן בישראל!!
אחים ואחיות שלוםםםםםםםםם :)
22/02/2010 | 20:08
2
2
היי לכולם ובעיקר לזיוון ולעמנואלה!!!
איזה כיף שיש לנו פורום וזה לא היה קיים אם עמנואלה לא הייתה משקיעה כל כך הרבה וכמובן זיוון!

זיוון תגידי עברת דירה? לא רואים אותך יותר בפסגה.

עמנואלה תודה על העידכון לגבי המלגות. זה דבר מבורך!!!
תודה שזכרת אותי... שלחתי להם מייל ואני מקווה שלא מאוחר מדי.

אני יודעת שנעלמתי אבל אתם בליבי תמיד

מאחלת חג פורים שמח ומאושר לכם, למשפחות ולכל עם ישראל!

אוהבת
שרה
יאללה דללה דללה
23/02/2010 | 12:43
1
איפה אתם אנשים תתעוררו איפה אתה חמי תעלה לנו שירים אחיהפורום כבר כמעט שבוע ריק
שרה חאלתי גאית אדילוך
23/02/2010 | 16:04
3
מתוקפוך באשי? איפה את נעלמת לנו ? איפה?

תודה רבה על הפירגון - בבקשה תשתדלי להכנס קצת יותר לפורום - לא לשכוח את עצמך מהראשונים שבקומונה

מלגות - ממליצה לך להכנס לדף בפייסבוק של יושב ראש העדה הכורדית יהודה בן יוסף ולהתעדכן דרכו באופן אישי

שיהיה לך חג פורים שמח - למה את מתחפשת השנה?

עמנואלה

עמנואלה
22/02/2010 | 14:10
1
משפחה של הדסה ישורון את אמרת לי באולפן השקוף  שאני מוזמנת להכנס לפורום אנא כורדי אז עכשיו אני פה...חחחח כל הכבוד לך על הפורום אהבתי מאוד בהצלחה
ברוכה הבאה - גאת אדילוך.......
22/02/2010 | 18:06
3
מתוקפוך חיתלוך כורדייה - באשי !!!
תודה רבה תלוך
השארי איתנו - שמרי על קשר

קבלי שיר לחימום האוירה
מסיבת פורים
21/02/2010 | 20:54
5
4
שלום לכם,מה קורה עם מסיבת פורים?
האירגון מפשל
21/02/2010 | 23:14
1
מסיבה פורים - פרטים מזיוון בקרוב
22/02/2010 | 00:53
1
זיוון השנה יש או אין מסיבת פורים
22/02/2010 | 18:16
1
זיוון חאלתי אני צריכה לדבר איתך בפון - בבקשה שגרי מס' פון שלך
מה עם מסיבת פורים ? יש או אין ?

תודה ......
נראה לי יהיה משהו בגוננים
22/02/2010 | 23:30
יכול להציע לכם משהו פרסי
23/02/2010 | 13:42
אם זה לא יכעיס אף אחד.
אבל, מסיבה אתנית הכי טעימה. תשתדלו !!!
הדסה שלי
21/02/2010 | 16:41
2
1
הדסה היה לי כיייייף לדבר איתך ולהיות איתך בשבת אוהבת אותך מאודדדד מואהה ענקיתת
עמנואלה כנסי
21/02/2010 | 16:45
1
היי עמנואלה מה שלומך?! טוב בטח את לא זוכרת  אותי אבל אני ואת דיברנו בהופעה של הדסה באולפן השקוף ושמחתי להכיר אותך מקוווווווווה מאוד שאתה עכשיו זוכרת יומטוב
אדל10 תודה רבה
21/02/2010 | 21:11
כן אני זוכרת מי אתה
הידעתם ש"אנא כורדי" בכלל הומצא בקסטל ..
21/02/2010 | 15:53
14
28
וזה מחזמר  שנקרא אנא כורדי
"מאת חברי להקת התיאטרון הקהילתי מבשרת ציון "
במאי יוסי שוחט

בקרוב אני אביא אלכים את כל הפרטים
ערב טוב כורדי עסלי - אני לא ידעתי
21/02/2010 | 21:14
8
3
מדהים מחזמר "אנא כורדי"

באמת הגיע הזמן
21/02/2010 | 21:23
5
שאדע לשרשר אני כורדי כורדי ראס חמאר דירו דירו מה בינדאר דהיינו...כורדי כורדי ראש חמור כמה שתסובב אותו הוא לא יסתובב :))))
יש לי כרגע בעיה עם הסורק אבל אני יעלה את...
21/02/2010 | 23:15
6
2
ההזמנה של המחזמר "אנא כורדי"
ועוד פרטים על הקסטל
ברק למה אתה חושב כך
22/02/2010 | 00:57
5
2
אתה עכשיו מביא לנו משהו שהוא לא נכון וזאת רק סטיגמה - תתקדםםםםםםםםםםםם

כורדי עסלי אני מחכה לראת מה זה ....
עמנואלה קצת הומור
22/02/2010 | 10:24
4
2
יקדם אותך בחיים
ברק הכורדי
22/02/2010 | 13:58
3
2
תתקדםםםםםםםםם
חחחחח גם אני זה רק בחושחש הומור

בחיייאת עמנואלה
22/02/2010 | 14:06
2
1
איך אני שולח סמיילים אני גם רוצה ללמוד
בבקשה כורדי
22/02/2010 | 18:11
1
3
כול הכבוד למדת לשרשר נכון באמת כול הכבוד תוך כורדי

ועכשיו סמיילים - למטה יש פרצוף מחייך - הקש עליו עם העכבר צד שמאל
נפתח לך כול הסיימלים

הקש על הסמייל שאתה רוצה עם עכבר צד שמאל....
מקווה שהסברתי נכון - למה אנא כורדייה - ראשו חמאר
קולולולולוולוש
22/02/2010 | 18:22
1
אנא כורדי
22/02/2010 | 19:01
4
1
זכיתי לראות את ההצגה בילדותי בכיכובם של להקת שבע אחיות
אני זוכרת את להקת שבע אחיות
24/02/2010 | 17:39
3
2
אני זוכרת את להקת שבע אחיות
הלהקה שהייתה כובשת בצעדייה הכורדים בחגיגות הסהרנה ולא רק,אני מרגישה ורואה את הלהקה רוקדת כאילו האתמול נראה עכשיו,אחת הלהקות הטובות שצמחו לנו בין להקות מחול הכורדי
אני זוכרת בסהרנה איך הייתי מתקרבת ללהקות הכורדיות ומתפעלת מהלבוש המיוחד,בראש היו מתרוצצים לי שאלות של ילדה קטנה שלבד הייתי מפצחת כול שאלה,תמיד הייתי חושבת שהלהקות הם מכורדיסטאן בגלל היחודיות שבהם.

היו ימים ואותם אני זוכרת ומתגעגעת רבלה רבלה רבלה
שרידים אחרונים מלהקת בת שבע
24/02/2010 | 17:48
2
2
שרידים אחרונים מלהקת בת שבע
כך הם נראים היום

משהו זוכרת או מכיר את השמות של להקת שבע אחיות?
ואווווווווי לצערנו רובם הלכו..
24/02/2010 | 18:47
1
1
בהזדמנות אני ייעשה כאן ערב שיהיה מוקדש רק לחברי הלהקה,
וכמובן שמי שיכול להוסיף פרטים ותמונות זה יהיה נחמד!!
זיוון זה יהיה מאוד נחמד
24/02/2010 | 20:44
1
חובה לאסוף תמונות וכו' ולהקדיש ללהקת שבע אחיות זיכרונות וגעגועים
ממנהגי יהדות כורדיסטאן-חג פורים!!
17/02/2010 | 12:59
24
6
ממנהגי יהדות כורדיסטאן-חג פורים!!
1. בראש-חודש אדר, כשהאב חוזר מבית-הכנסת לביתו לאחר תפילת שחרית, הוא מוצא את דלת ביתו סגורה בפניו. הילדים נועלים את הדלת (גלאקית תראי) ואין פותחים לו עד שהוא מפצה אותם במתנת כסף שתניח דעתם.

ראש המשפחה מזמין את בנותיו הנשואות, בעליהן וילדיהן לסעודה בביתו, וכן הוא מזמין את חתניהן של הבנות המאורסות.

2. החל בראש חודש השמש אוסף את תרומת השקלים, ואוסף זה נמשך עד לפני קריאת המגילה. תרומה זו מתחלקת בין החזן, השמש ובית-הכנסת, כשכל אחד מהם מקבל שליש.

3. כבר כמה ימים לפני החג טרודים רבים באפיית דברי מאפה - כל מיני עוגות בצורות שונות. לביבות זלוביא הן החביבות ביותר.

4. חג הפורים נקרא בפי בני העדה בשם "מגלא".

5. בליל פורים מתמלא בית-הכנסת מפה אל פה, אנשים ונשים, צעירים וזקנים, כדי לשמוע את קריאת המגילה. הנערים מצוידים באקדחים, רעשנים וחומרי נפץ שונים. על פני כולם נסוכה שמחת החג. כל אחד מצויד במגילת אסתר, והמדקדקים משתדלים לרכוש מגילה כשרה כתובה על גבי קלף. קודם קריאת המגילה עובר השמש בין הקהל, כשבידו קופת בית-הכנסת, ואוסף את תרומות ה"שקלים" מידיהם של אותם מתפללים שטרם הספיקו לתרום תרומה זו. החזן עומד על התיבה ולידו שני אנשים: ה"סומך" ובעל מצוות "כסא ושעוה" (זכות זו נמכרת ביום שמחת-תורה בעת מכירת המצוות), ובידו של הלה נר שעווה גדול ועבה, בו הוא מחזיק כל עת קריאת המגילה. קודם הקריאה אומרים פיוטים מיוחדים, שנמצאים עדיין בכתבי יד. לאחר גמר אמירתם מגולל החכם את המגילה, מבקש את הקהל לעמוד בעת הברכות, מברך בקול רם וקורא בנעימה מיוחדת. בני העדה שבידם מגילה כשרה, קוראים עמו בלחש.

6. הפסוקים הבאים נקראים בקול רם ובנעימה שונה:
"והנערה אשר תיטב בעיני המלך" וגו` (ב, ד);
"איש יהודי היה בשושן הבירה" וגו` (ב, ה);
"בלילה ההוא נדדה שנת המלך" וגו` (ו, א);
"הרצים רכבי הרכש האחשתרנים" וגו` (ח, יד);
"ומרדכי יצא מלפני המלך בלבוש מלכות" וגו` (ח, טו);
"ליהודים הייתה אורה ושמחה" וגר (ח, טז);
"ומאמר אסתר קים" וגו` (ט, לב),
וכמו כן שלושת הפסוקים של פרק י`. כל הפסוקים הנ"ל נקראים תחילה ע"י בני העדה, ואח"כ חוזר עליהם בעל הקורא. כשמגיע למלים "על כל דברי האגרת הזאת" (פרק ט פסוק כו), הוא מרים את המגילה ומנענע אותה.
7. התפרצויות השמחה בעת קריאת המגילה רבות הן. כל אימת שמזכירים את שמו של "המן", מקימים רעש מחריש אוזניים בעזרת רעשנים ופקקי פורים, הגורם להפרעה רבה של הקריאה. משום כך תקנו בזמן האחרון שעובר לקריאה יפנה החכם אל המתפללים בהסברה ובבקשה לרסן את יצרם עד גמר הקריאה, לבל יגרמו שברכות המגילה תהיינה לבטלה ח"ו.

גם בעת הזכרת שמו של "המן" בתפילת על הנסים שבשמונה עשרה מקימים רעש גדול ע"י מחיאת כפים ורקיעת הרגלים על הרצפה.

8. בשוב המתפללים הביתה, סועדים את לבם. אם ראש המשפחה יודע לקרוא - קורא את המגילה שנית, בשפה הכורדית, לנשי המשפחה. בדרך כלל מתאספות נשי כמה משפחות באחד הבתים, כדי לשמוע תרגום מדויק של המגילה מהמומחה לכך.

למחרת היום נקראת המגילה שנית באותה המתכונת, בתפילת שחרית. אחר התפילה מקיימים מצוות "משלוח מנות" - קרובים וידידים שולחים זה לזה קערה מלאה פירות, עוגות, ממתקים ועוד. תורמים לעניים בעין יפה.

במשך היום מקיימים מצוות "סעודת אסתר", שותים למכביר - עד דלא ידע.

חג פורים שמח
חודש אדר וחג פורים!!
17/02/2010 | 13:02
8
4
חודש אדר וחג פורים!!
אדר
חודש אדר הוא האחרון בחודשי השנה למניין שמונים מניסן, והוא `החדש השנים עשר` שנזכר במקרא (דברי הימים א כז; אסתר ט). ואף על פי שלפעמים השנה מעוברת, ונוסף אדר שני, שהוא חודש שלושה עשר לפי סדר חודשים, לא נקרא אדר שני אלא חודש שנים עשר אף הוא.

ארבע פרשיות

ארבע שבתות יש בשנה, שאף על פי שאין בהן לא רגל ולא ראש חודש, לא חנוכה ולא פורים, אף על פי כן קוראים בהן בשתי פרשיות ומוציאים בהן שני ספרי תורה. ואם יש באחת מהן גם ראש חודש - קוראים בשלוש פרשיות ומוציאים שלושה ספרי תורה.

ארבע שבתות אלה הן: השבת האחרונה של שבט (אם השנה פשוטה ולא מעוברת) ושלוש שבתות של אדר - ברוב השנים; או כל ארבע השבתות בחודש אדר, או שלוש באדר ואחת בניסן - במיעוט השנים, כמו שיתבאר להלן.

שנה מעוברת, שיש בה אדר ראשון ואדר שני, אין מחשבים לעניין זה אלא אדר הסמוך לניסן; לכן הפרשה הראשונה מארבע פרשיות אלה אינה חלה בשבט אלא בשבת האחרונה של אדר ראשון.

בארבע שבתות אלה קורים בפרשת השבוע שבעה אנשים, והשמיני - שהוא מפטיר - קורא בפרשה אחרת ובספר אחר, ומפטיר בנביא מעין אותה הפרשה שקרא בה הוא ולא מה שקראו שבעה קודמיו.

ומה הם קוראים למפטיר בשבתות אלה? בשבת אחת קוראים בסדר `כי תשא` מעניין מחצית השקל, והיא הנקראת `פרשת שקלים`. באחת קוראים בסוף סדר `כי תצא` - "זכור את אשר עשה לך עמלק", והיא הנקראת `פרשת זכור`. באחת קוראים בסדר `חקת` מעניין פרה אדומה, והיא הנקראת `פרשת פרה`. ובאחת קוראים בסדר `בא` - "החודש הזה לכם ראש חודשים", והיא הנקראת `פרשת החודש`.

פרשת שקלים
בזמן שבית המקדש היה קיים, מצוות עשה על כל אדם מישראל ליתן מחצית השקל בכל שנה ושנה, להקריב מהם כל קרבנות הציבור בבית המקדש, עולות התמיד והמוספים והנסכים והמנחות והקטורת וכו`. וצריך להביא הקרבנות בכל השנה מן התרומה של אותה שנה ולא של שנה אחרת.

פרשת זכור
שבת שלפני פורים מוציאים בבית הכנסת שני ספרי תורה, אחד - שקוראים בו בפרשת השבוע שבעה קרואים, ואחד - שקוראים בו מפטיר: "זכור את אשר עשה לך עמלק" שבסוף פרשת כי-תצא מספר דברים. וקוראים אותה `שבת זכור` על שם הקריאה הזו; ומפטירין אחר כך בנביא (שמואל א טו): "פקדתי את אשר עשה עמלק".

מצוות עשה מן התורה על כל ישראל לשמור בלב איבה ושנאה לעמלק ולזרעו, ולהזכיר בפה את רשעותו, ונספר זאת לבנינו ולדורותינו מה עשה לנו אותו רשע בדרך בצאתנו ממצרים, עד אשר נאבד את זכרו מן העולם ונמחה את שמו שלא יישאר לו שריד ופליט, לא נפש אחת זכר או נקבה, ולא שום דבר אחר שנקרא על שמו. וזה הוא מה שכתוב בתורה: "זכור את אשר עשה לך עמלק בדרך בצאתכם ממצרים וגו`, תמחה את זכר עמלק מתחת השמים, לא תשכח"; ודרשו חכמים: `זכור` - בפה; `לא תשכח` - בלב. וכדי לקיים מצוות עשה זו של זכירת רשעותו של עמלק בפינו ושמירת האיבה אליו בלבנו, תקנו חכמים לקרוא פרשה זו בציבור מתוך הספר, פעם אחת בכל שנה, בשבת שקודם הפורים כדי לסמוך מחיית עמלק למחיית המן שהיה מזרעו. וחובה לשמוע את הקריאה. מנהג קהילות ספרד, לאחר קריאת התורה בפרשת "זכור" אומרים בציבור פיוט של רבי יהודה הלוי - `מי כמוך, ואין כמוך`.

פרשת פרה
השלישית שב`ארבע פרשיות` היא `פרשת פרה` שקוראים בשבת הסמוכה ל`פרשת החודש` ואין מפסיקים בין שתי פרשיות אלה אלא הן באות זו אחר זו. אם ראש חודש ניסן חל בשבת - קוראים `פרשת פרה` בשבת האחרונה של אדר; ואם ראש חודש ניסן חל באמצע השבוע - קוראים `פרשת החודש` בשבת האחרונה של אדר, ובשבת שקודמת לה - `פרשת פרה`.

ב"שבת פרה" מוציאים בבית הכנסת שני ספרי תורה. באחד קוראים שבעה אנשים בפרשת השבוע, ובשני קוראים מפטיר בפרשת פרה אדומה שבסדר `זאת חוקת התורה` מספר במדבר. עניין קריאה זו קודם ניסן, כדי להזכיר ולהודיע לכל מי שנטמא במת להיטהר מטומאתו כדי שיוכל להקריב קרבן פסח במועדו. והקדימו לזרז על כך קודם ניסן, לפי שהרחוקים מירושלים התחילו לצאת מעריהם כבר בראש חודש ניסן לעלות לירושלים.

פרשת החודש
השבת האחרונה של חודש אדר היא הרביעית והאחרונה מ`ארבע פרשיות`. ונקראת `פרשת החודש` על שם הקריאה שקוראים בה למפטיר בפרשת "החודש הזה לכם ראש חודשים" מסדר בוא בספר שמות.

מוציאים בשבת זו שני ספרי תורה. באחד קוראים שבעה אנשים בפרשת השבוע מספר ויקרא, ובשני קורא מפטיר מספר שמות כנ"ל, ומפטירים בנביא מספר יחזקאל (פרק מה) `בראשון באחד לחודש` וגו` מעניין היום. במה דברים אמורים? שראש חודש ניסן אינו חל בשבת. אבל אם חל בשבת - קוראים "פרשת החודש" בשבת שהיא ראש חודש ניסן, ומוציאים בשבת זו שלושה ספרי תורה: באחד קוראים בפרשת השבוע - שישה קרואים, בשני קוראים בקרבן ראש חודש מפרשת פנחס - שביעי, ובספר השלישי - "החודש הזה לכם ראש חודשים" מספר שמות - מפטיר. ומפטירים בנביא מספר יחזקאל כנ"ל.
תענית אסתר

בי"ג באדר - תענית אסתר, זכר לתענית שהתענו מרדכי ואסתר וכל ישראל באותו יום שלושה עשר, אשר שיברו אויבי היהודים לשלוט בהם ולהשמידם, ונהפוך הוא - אשר ישלטו היהודים המה בשונאיהם. נקהלו היהודים בעריהם וגו` (אסתר ט). ומצינו, שכל שעה שנקהלו היהודים לעשות מלחמה באויבי ה` ובאויבי ישראל, היו עושים תענית ביום התקהלם ומבקשים מה` שיפיל אויביהם לפניהם במלחמה. ואף משה רבנו כשבא לעשות מלחמה בעמלק היה מתענה. והתענית - להראות שלא בכוח יגבר אנוש ולא בגבורת מלחמתם, אלא במה שנושאים עיניהם בתפילה לשמים, ומן השמים מרחמים עליהם ונותנים בהם כוח לנצח במלחמה. וכן ישראל שבאותו הדור, בשעה שנקהלו לשלוח יד במבקשי נפשם היו מתענים. ולזכר אותה תענית של יום היקהלם נקבעה תענית לדורות, כדי לזכור תמיד שהבורא יתברך שמו רואה ושומע תפילת כל איש בעת צרתו כאשר יתענה וישוב אל ה` בכל לבבו, כמו שעשה לאבותינו בימי מרדכי ואסתר.
המשך-חודש אדר וחג פורים!!
17/02/2010 | 13:05
7
2
המשך-חודש אדר וחג פורים!!

מחצית השקל
נוהגין שבי"ג באדר בשעת המנחה נותנים שלוש מחציות של מטבע הנהוגות באותו המקום, והכסף ניתן לעניים לעשות בו מה שירצו. וזה לזכר מחצית השקל שהיו ישראל שוקלים בזמן שבית המקדש היה קיים, והיו משמיעין עליה בכל שנה מראש חודש אדר.

מצוות הפורים

מצוות היום
ארבע הן המצוות המיוחדות לפורים ושנצטווינו עליהן מפי הקבלה על ידי סנהדרין ונביאים, ואלו הן: מקרא מגילה, משתה ושמחה, משלוח מנות איש לרעהו, ומתנות לאביונים.

חייב אדם לסעוד סעודה אחת בפורים ביום, ואסור בתענית, ואינו יוצא ידי חובה במה שאכל בלילה. חייב אדם לבסומי בפוריא עד דלא ידע בין "ארור המן" ל"ברוך מרדכי". וכן תיקנו חכמים לקרוא בתורה מעניין היום בפרשת `ויבוא עמלק` שבסוף `בשלח`, ולהזכיר נס פורים בתפילה ובברכת המזון לכן מוסיפים בהן "על הנסים: בימי מרדכי ואסתר" וכו`. אין אומרים הלל בפורים, וכמה טעמים לדבר: טעם ראשון, שקריאת המגילה היא הילולו של היום. טעם שני: שאין אומרים הלל על נס שאירע בחוצה לארץ. והרי אומרים הלל על נס של יציאת מצרים? אלא כדתניא: עד שלא נכנסו ישראל לארץ הוכשרו כל הארצות לומר שירה; משנכנסו לארץ - נפסלו כל הארצות, ולא הוכשרה לומר שירה אלא ארץ ישראל בלבד. ועוד אמרו בגמרא טעם שלישי, לפי שבהלל אומרים "הללוהו עבדי ה" - עבדי ה` ולא עבדי פרעה; אבל כאן, אחרי נס פורים, עדיין עבדי אחשוורוש אנו.

פורים פרזות ומוקפין
בי"ד ובט"ו באדר ימי הפורים: בי"ד בכל ערי פרזות, ובט"ו בערים מוקפות חומה (כל מקום אחר דינו - כעיר פרזות). ולמה חילקו חכמים בתקנת פורים בין עיר פרזות לעיר מוקפת חומה? מפני שכשנקהלו בי"ג באדר להילחם בשונאיהם, הכו כל הקמים כנגדם בערי פרזות, ולא מצאו השונאים מקום להתחבא ולהתבצר ונהרגו כולם בי"ג באדר, ובי"ד באדר נחו מאויביהם ועשו אותו יום טוב; אבל בערים מוקפות חומה מצאו להם השונאים מקום להתחבא ולהתבצר מאחורי החומות, ולא הספיקו להכות את כל השונאים. ואחרי שביקשה אסתר מלפני המלך, ניתנה לישראל הרשות להילחם גם ביום י"ד עד שביערו את כל השונאים, ולא נתפנו לעשות יום טוב עד היום הט"ו. ואף על פי שלא כתוב במגילה על שאר הערים המוקפות שנלחמו בהן בי"ד ונחו בט"ו, כי אם על שושן הבירה, דין אחד להן, ודינן כשושן.

שורת הדין היתה לקבוע תקנה זו על כל הערים שהיו מוקפות חומה בזמן אחשוורוש, אבל אילו כך, כל ערי ישראל היו חוגגות ביום י"ד, כדין ערי פרזות, לפי שכל ערי ישראל היו חרבות בזמן נס פורים. לכן תיקנו חכמים שבאותו דור לתלות דין פרזות ודין מוקפים בזמנו של יהושע, כלומר ראוי היה נס פורים ומחיית עמלק להיות בזמנו של יהושע, ותיקנו כאילו קרה הנס בימי יהושע. נמצא, שכל עיר שהיתה מוקפת חומה בימי יהושע עושה פורים ביום ט"ו, ואם לא היתה מוקפת חומה בימי יהושע, אף על פי שהיתה מוקפת חומה בימי אחשוורוש - עושה פורים ביום י"ד. אלא ששושן הבירה, שבה קרה הנס, עושה בט"ו. ערים שספק אם היו מוקפות חומה בימי יהושע אם לא, עושות שני ימים - י"ד וט"ו - פורים לכל דבר. ביום י"ד קוראים את המגילה ומברכים עליה, שהולכים אחרי רוב העולם, ובט"ו קוראים בלי לברך. ישנן בארץ ישראל הרבה ערים מסופקות שחייבות לנהוג פורים שני ימים: טבריה, מירון, בית שאן, חיפה, קיסריה, יפו, לוד ובאר שבע, שכל אלה ספק אם הן בנויות כיום בדיוק במקום שבו הן היו בנויות בזמנו של יהושע. ויש הנוהגים לקרוא בהם פעמיים מגילה, פעם בברכה ופעם בלא ברכה. רק בירושלים ובשושן שבפרס נוהגים פורים בוודאות ביום ט"ו.

מקרא מגילה
חייב אדם לקרות את המגילה בלילה ולחזור ולשנותה ביום. כל הלילה כשר לקריאת המגילה, עד שיעלה עמוד השחר; וכן כל היום - מהנץ החמה ועד שקיעתה, ובדיעבד אם קרא המגילה קודם הנץ החמה ולאחר שעלה השחר, יצא. הכול חייבים בקריאת המגילה, אחד אנשים ואחד נשים. ומצווה מן המובחר לקרותה בציבור ובבית הכנסת. אפילו היו עמו הרבה אנשים - לא יקראנה בביתו אלא הולכים לבית הכנסת, משום `ברוב עם הדרת מלך` ויש יותר פרסום הנס.

המגילה
חייב אדם לשמוע קריאת המגילה מתוך מגילה כשרה, כתובה בדיו על קלף. ואם החסיר אפילו מילה אחת - לא יצא ידי חובה וחייב לחזור ולשמוע מאותה מילה עד הסוף לפי הסדר. הקורא את המגילה שלא על הסדר - לא יצא. אבל מותר להגיד מילים בודדות מן המגילה, שאינן עניין שלם, בעל פה, אם הוא שומע רובה מתוך מגילה כשרה. לכן יחזיק אדם חומש בעת הקריאה, ולפני שיגיע החזן למילה "המן" יקרא מתוך החומש כמה מילים כדי שלא יפסיד כלום משמיעת קריאתה. מגילה שיש בה טעויות ומלים מחוקות, אם לא חסר בה עניין שלם - כשרה לקריאה.

זמן קריאת המגילה
ט"ו באדר - שושן פורים - שחל בשבת, בירושלים קוראים את המגילה בי"ד ונותנים מתנות לאביונים, אומרים על הנסים בט"ו, ועושים סעודת פורים ומשלוח מנות בט"ז. ולמה אין קוראים את המגילה בט"ו? גזרו חכמים שאין קוראים את המגילה בשבת, כשם שגזרו שאין תוקעים בשופר ואין נוטלים לולב בשבת. וכל זה גזרה, שמא יוציא יחיד את המגילה או את השופר או את הלולב, ויעביר אותם ד` אמות ברשות הרבים. על קריאה בספר תורה לא גזרו; משום שקריאה בתורה היא מצווה המוטלת רק על הרבים, והיא מתקיימת רק ברבים, ואין היחיד המתפרץ בא לידי תקלה, שעד שירצה להוציא, יזכירו לו אחרים. אבל שופר ולולב ומגילה נמצאים בידי היחיד, ואם ישכח שהיום שבת - לא יימצא מי שיזכיר לו. שורת הדין היתה שתידחה קריאת המגילה ליום ט"ז, כמו שנדחות שאר מצוות פורים ליום ט"ז, אבל בקריאת המגילה נאמר "ולא יעבור" - שלא יעברו בה לקרוא אותה אחרי י"ד וט"ו. בן עיר שאינה מוקפת חומה, שקוראים בה בי"ד, ולא היתה בידו מגילה בי"ד, קורא בט"ו ואינו מברך, מפני שכבר עבר זמן קריאה לרוב העולם. אבל אם לא נזדמנה לו מגילה עד אחרי ט"ו - שוב אין לו מצוות קריאה, שהרי נאמר "ולא יעבור".

ברכות המגילה
הקורא את המגילה מברך שלוש ברכות לפני הקריאה וברכה אחת אחר הקריאה, ומתכוון להוציא כל הקהל ידי חובתם. והשומעים עונים אמן ומתכוונים לצאת ידי חובתם, אבל אין אומרים "ברוך הוא וברוך שמו" מפני הפסק ברכה. לפני הקריאה מברך: "אשר קידשנו במצוותיו וציוונו על מקרא מגילה"; "שעשה נסים לאבותינו בימים ההם בזמן הזה"; "שהחיינו וקיימנו" וכו`. לאחריה הוא מברך: "הרב את ריבנו" וכו`. ואומרים אחר זה נוסח `אשר הניא`, ו`שושנת יעקב` לבסוף. שכך אמרו חכמים בגמרא: חייב אדם לומר "ארור המן" ו"ברוך מרדכי" וכו` "וגם חרבונה זכור לטוב". ובקריאת המגילה ביום אין אומרים `אשר הניא", ולמנהג ספרדים אין אומרים "שהחיינו".

בן עיר או בן כרך שיצא חוץ למקומו
בן עיר שבמקומו קוראים את המגילה בי"ד, שיצא לכרך שקוראים שם בט"ו, או להיפך - חילוקי דינים שונים יש בהם בזמן חיוב קריאתם וחילוקי דעות בין הפוסקים. לכן ראוי לכל אדם היוצא ממקומו בי"ג באדר שלא על מנת לחזור בו ביום, שיעשה שאלת חכם כיצד לנהוג במקרא מגילה ובשאר מצוות היום.

על הנסים
יש שאומרים: הואיל וסעודת פורים היא מצוות עשה מן הקבלה, לפיכך הזכרת הנס בברכת המזון חובה גמורה היא, יותר מבחנוכה. שאם שכח בחנוכה ולא הזכיר "על הנסים" בברכת המזון אין מחזירים אותו. לפי שהסעודה לא היתה חובה, לכן גם הזכרת הנס בברכת המזון - אינה חובה גמורה; אבל בפורים, שחייב לסעוד לפחות סעודה אחת של מצווה, חייב להזכיר את הנס בברכה שהוא מברך אחר סעודתו. ואם שכח ולא אמר `על הנסים` בברכת המזון אפילו פעם אחת - מחזירים אותו לברך עוד פעם. אבל אם הזכיר את הנס בסעודה אחת - שוב אין מחזירים אותו. ויש אומרים: אין מחזירים על `על הנסים` כלל, גם אם לא הזכירו אפילו פעם אחת, לפי שעיקר המצווה היא על שתיית יין שאין בה `על הנסים`.
19/02/2010 | 02:30
6
1
כתובות אינטרנט מצורפות:
שבוע טוב ושמח לכולם :) משנכנס אדר מרבין בשמחה
20/02/2010 | 20:14
5
1
שבוע טוב !
20/02/2010 | 22:14
שבוע טוב, הישר מפורום מתכונים-קובה מטוגנת
20/02/2010 | 23:50
3
2
סדנא מצולמת בתמונות של שלב אחרי שלב בהכנת המלית והבצק לקובות מטוגנות ומבושלות
שווה צפיה

כתובות אינטרנט מצורפות:
הופעה כורדית
21/02/2010 | 08:29
2
בתאריך 16/3/10 יש הופעה כורדית במכון וויצמן רחובות
עם אומנים יהיה יפה מי שמעוניין בפרטים יכול לכתוב לי
ביי ביי ושבוע נפלא לכולם
אני מעוניינת בפרטים
22/02/2010 | 09:42
1
אם אפשר אשמח אם תפרטי באיזה אומנים מדובר
הדסה תודה רבה - אפשר לקבל עוד פרטים
22/02/2010 | 18:12
הכורדים הם מיעוט אתני נרדף
23/02/2010 | 13:31
14
בכל מקום.  נכון?

איך היה היחס של הכורדים הלא יהודים אל היהודים?
פרוייז אולי התכוונת
23/02/2010 | 14:44
13
שהכורדים  מיעוט גדול במזרח התיכון מכיל 30 מליון נפש בעירק סוריה ואיראן
יהודי כורדיסטאן חיו בשכנות טובה עם
23/02/2010 | 17:47
12
האחים כורדים מוסלמים
היו מקרים של רדיפות ואנטישמיות וזה היה מגיע מצד האויבים של הכורדים

לפי הסיפורים של סבתא וסבא שלי באיזור שלהם בהרי כורדיסטאן גבול טורקיה עירק - גבול אירן השכנות עם המוסלמים הייתה טובה מאוד
הצרות הגיעו דווקא מצד הטורקים !!!!
ברק ועמנואלה! תודה על התשובות הטובות!
23/02/2010 | 20:33
11
"מיעוט" התכוונתי לקבוצה אתנית קטנה בכל אחת מן המדינות שהוזכרו.
אני מופתע מסכום האוכלוסיה הכורדית  בטוקריה, עיראק,אירן.

האוכלוסיות הכורדיות הן קבוצות מובדלות באופן מובחן על ידי צופה מן הצד. קבוצות אלו שהן זהות בתרבותן, הן יחד קבוצה אתנית מפותחת ונראה שהן יחד כבר קבוצת לאום בעלת שאיפה לעצמאות טריטוריאלית. (זה התהליך).

באיזה תחומים הכורדים כבר זכו מצד השלטונות לאוטונומיה/עצמאות? שפה, חינוך פורמאלי, מינהגים יחודיים לקבוצה, שפה, מה?
הכורדים הם קבוצה אתנית
24/02/2010 | 05:48
10
הכורדים הם קבוצה אתנית הכוללת בין 25 ל-30 מיליון נפש,

כורדיסטאן איזור טורקיה
הכורדים, שיותר ממחציתם בעולם נמצאים בטורקיה, כונו במשך השנים "טורקים הרריים" ושמם "כורדים" נאסר לשימוש. המיעוט הכורדי בטורקיה, ש- 1.1 מיליון ממנו מוגדרים כפליטים, נמצא בדרום-מזרח המדינה ובריכוז מסוים באנקרה, ומנהל מאבק להשגת עצמאות מאז שנות ה-20 של המאה ה-20. את עיקר המאבק שגבה עד היום למעלה מ- 30,000 הרוגים לשני הצדדים, נטלה על עצמה מפלגת הפועלים הכורדית, ה- PKK. הכורדים בטורקיה יושבים באזורים אסטרטגיים השולטים על צינורות הנפט ועל מס' סכרים על הפרת והחידקל. על אף שיש לכורדים בטורקיה זכויות רבות מאלה שיש להם בשאר המדינות (עיראק, איראן וסוריה), הם מנועים מזכויות רבות אחרות ככורדים - למשל, עד לאחרונה חל עליהם איסור להשתמש בשפתם. ההשקפה הטורקית לפיה שלמות טורקית אינה מתיישבת עם עצמאות כורדית לא השתנתה, ואף נעשו מחקרים ביוזמה טורקית, המנסים לבטל את מוצאם ושפתם. עד היום ממשיכים העימותים המזוינים בין הכורדים לצבא טורקיה בדרום מזרח המדינה.

כורדיסטאן איזור עירק
החבל הכורדי בעיראק מתפקד כעצמאי למעשה.ממשל דמוקרטי חופש בשפה תרבות חינוך,חברות בזכויות האדם וזכויות נשים,רבע מדינה לכול דבר שנקראת מדינת כורדיסטאן שלא ממהרת להכריז על עצמאות עד ששאר אדמות כורדיסטאן יסופחו לרשות הכורדית בעירק - (חלום רחוק שנעשה מאמצים רבים להתקרב ולהגשים את מה שנראה לבלתי אפשרי ..

כורדיסטאן איזור סוריה ואירן
לכורדים במדינות אלו נשלל זכויות והם חיים תחת משטר דיכויאיסלמי קיצוני,באירן כול צעד קטן של הכורדים נבדק בקפידה לכול מי שסוטה בקטנה הצידה נשלח לכלא שבסופו נידון למוות בתליה בכיכר העיר לעניי כול הכורדים "למען יראו ויראו"
החיים של הכורדים בסוריה אינם קלים ואין להם תעודות זהות ואינם רשומים ברישום האוכלוסין וכול הזכויות כאזרחים נשללות מהם לרבות הצבעות ממשלתיות חינוך רפואה וכו' וכו',
עמנואלה תודה על הסקירה .
24/02/2010 | 08:15
9
עכשיו יותר ברור למה חיי הכורדים במדינות אלו, אינם קלים.
תגידי ! האם היחס שלממשלות אירן וסוריה, תורכיה וגם עיראק - אל היהודים זהה ליחס אל הלא יהודיים?
הרי ברור שממשלות אתו ינסו להכניס טריז ולפצל ולסכסך בין הכורדים.

גם זה חלק מהתהליך השכיח כיחס של ממשל מרכזי כלפי מיעוט אתני בעל מודעות עצמית ובעל שאיפות.

בוקר טוב !
היחס הוא אותו יחס
24/02/2010 | 16:11
8
אני מכירה משפחות שעלו מכורדיסטאן העראקית וחברים שמתכתבים איתי בפייסבוק שהם כורדים יהודים מכורדיסטאן האירנית
היחס זהה לאותו היחס שהכורדים המוסלמים מקבלים בכול איזור שנשלט ע"י שלטון זה או אחר.

כשסאדם חוסיין הפציץ את כורדיסטאן בגז חרדל בכפרים האלו היתשבו בין הכורדים המוסלמים כורדים יהודים,סאדם לא הודיע לפני שעל הכורדים היהודים לפנות את הכפרים לנוס ולךהציל את נפשם מהמוות האכזרי,הכורדים היהודים מצאו את מותם בדיוק כפי שמצאו את מותם הכורדים המוסלמים,ומי שהצליח לנוס ולברוח אל הרי כורדיסטאן האירנית והטורקית נס ברח וניצל,חבל מאוד בקומונה היה לנו חבר כורדי יהודי שניצל מהפצצות של סאדם חוסיין בחאלבג'ה.אני מתארת לעצמי שהוא היה תורם לנו רבות מהסיפורים והתיעוד של יהודי כורדיסטאן

גם הכורדים היהודים והמעטים שפזורים בחבל כורדיסטאן האירנית אינם זכאים להנחות ואף רובם נאלצו להתאסלם כדי לטשטש את זהותם היהודית,אני מניחה שהכורדים האסלמים נענים לבקשתם של יהודי כורדיסטאן ונחלצים לעזרתם - הגורל הוא אותו גורל מפני שלפני הכול הכורדים הם כורדים לפני הכול ורק אחרי שהם כורדים כול אחד והדת שלו

לגבי הכורדים היהודים שמתגוררים בטורקיה וסוריה הכורדית אין לי שמץ של מושג מה קורה בקהילות אלו - יש הסבורים שאין יהודים ויש שטוענים שעד היום אפשר למצא קהילות קטנות של יהודים שפזורים בכול חבלי כורדיסטאן..

בכורדיסטאן העראקית במאה אחוזים ישנם קהילות קטנות של כורדים יהודים שעדיין מתגוררים ומתאקלמים בין כול אזרחי כורדיסטאן .מה ואיך מתנהלת הקהילה היהודית שם לזה אין לי תשובות...
..
למיטב ידיעתי
24/02/2010 | 16:59
1
הכורדים בסוריה הינם ערבים וחלקם מוסלמים  יש לי מכר שמתגורר בחיפה גרה לידו משפחה כורדית ערבית..יש דבר כזה שאלתי אותו אם הם מוסלמים הוא אמר לי שהם כורדים שבאו מערב הסעודית אבל אני לא קונה את זה
תיקון טעות
24/02/2010 | 17:00
מכווית לא מערב הסעודית
ואיך היחסים הפנימיים בין
24/02/2010 | 19:57
5
היהודים והמוסלמים בכורדסטן האירני והסורי, התורקי והעירקי?
הכורדים מוצאם צאסלאם.  האם הם הפנטים יותר(שיעים)  או המתונים(סונים) .
העובדה שכל הכורדים נרדפים, בטח חיזקה את הקשר בין המוסלמים והיהודים.

ולמה את משתמשת באייקון הערבי? מהו הקשר של הכורדים (ושלך) לערבים?

תודה רבה לעמנואלה,וגם לברק2.
האייקון הזה הוא כאפיה
25/02/2010 | 16:27
4
2
ונדבקתי מזיוון נח עוד מתקופת הקומונה כורדיסטאן הקטנה שלי

כורדים נרדפו נרצחו ע"י ערבים חאורך השנים - כורדים לא רואים את עצמם כערבים כי הם לא כאלה
כורדיסטאן זאת תרבות בפני עצמה עם מסורת ומנהגים יחודיים משל עצמם

אם תכירו כורדים ותאמרו להם שכורדים זה כמו ערבים הם פשוט יעלבו מאוד - מראש כדאי להמנע  מאימרה זאת

היחסים בין יהודים ומוסלמים בכורדיסטאן האירנית טורקית סורית עיראקית תמיד היו תמיד טובים ולמעט שנרשמו כמה תקריות
לרב הסיפורים שנשמעים מזקני העדה הכורדית - תמיד הם אמרו ואומרים שהיחסים עם הכורדים מוסלמים היו טובים - כשקראתי לראשונה פה ושם שיהודי כורדיסטאן סבלו ונרדפו - זאת הייתה הכפשה והמצאה כדי לגרום איזושהי שינאה וסלידה מהכורדים - הרבה זה לא עזר ומפני שאנו ניזונים מהסיפורים האימיתיים והידע שקיבלנו ומקבלים בבית...

בעיניי השכנים שסובבים את כורדיסטאן ואלו שכבשו את האדמות הם רואים בכול הכורדים אותו הדבר - הם רדפו את הכורדים ולא ע"פ דתם ומוצאם - בענייהם הכורדים כולם כורדים ולא היו הנחות

תגובה לעמנואלה
25/02/2010 | 16:35
3
אני לא חושב שיש הרבה הבדלים בין מוסלמים מכורדיסטן העיראקית לבין הערבים כי בסה"כ ערבים זה לאום מוסלמים זה דת  שתיהם מאמינים בקוראן שתיהם רוצים לראות אותך מתה תסכימי איתי שתיהם מדברים ערבית תרבות חגים ואני לא מדבר על המוסלמים בכורדיסטן אני מדבר בכללי מה ששונה פה זה רק הלאום שזה סתם מבחינתי
מוסלמי מעיראק ירצה לראות אותי מתה
25/02/2010 | 21:42
2
1
ואני בטוחה שכורדי מוסלמי מכורדיסטאן ירצה לראות אותי מצתרפת אליהם לריקוד
תעקוב ביוטוב ובפייסבוק ותגלה כמה אהבה יש לכורדים לישראל ובמיוחד לכורדים בישראל
אנחנו הכורדים מישראל מוקד התעניינות אצל הכורדים בעולם......
עמנואלה וברק ! תודה על תשובותיכם,
26/02/2010 | 15:09
ההתיחסות של הממשלים שבתחום הטריטוריה שלהם קיימות קבוצות אתניות, מאופיינת ב"אופורטוניזם אסטרטגי" כפי שהגדירהּ אחד החוקרים (לא זכור לי שמו).  וזה ברור. הממשלים שקבוצות אתניות בתחומם, עושים כמעט הכל ולפעמים הכל (כולל רצח עם), כדי לדכא את שאיפותיהן של הקב' האתניות להגיע לעצמאות מדינית - קרי להיות מדינה עצמאית ככל הארצות על חשבון הטריטוריה שלהם.

מכאן שהיחס שהממשלים המרכזיים - אירן וטורקיה, סוריה, עירק - מעניקים לכורדים :
א. שווה בעוצמתו אם לא מובחנת הזדמנות לפלג את הכורדים או לנצל מחלוקת פנימית.
ב. שונה בעוצמתו לטובת פלג שניתן למשוך אותו לעבר הממשל המרכזי, או לרעת פלג שפעילותו המהפיכנית עברה את גבול הנסבלות מצד הממשל המרכזי.

על ארועים כאלה, ניתן ללמוד מפי קשישי העדה הכורדית.
הם חוו את זה ויודעים בדיוק מה שקרה.

ועמנואלה !  מהו הגורם לכך ש : הכורדים מישראל מוקד התעניינות אצל הכורדים בעולם

שבת שלום !!!
עמנואלה וברק ! תודה על תשובותיכם,
26/02/2010 | 15:10
ההתיחסות של הממשלים שבתחום הטריטוריה שלהם קיימות קבוצות אתניות, מאופיינת ב"אופורטוניזם אסטרטגי" כפי שהגדירהּ אחד החוקרים (לא זכור לי שמו).  וזה ברור. הממשלים שקבוצות אתניות בתחומם, עושים כמעט הכל ולפעמים הכל (כולל רצח עם), כדי לדכא את שאיפותיהן של הקב' האתניות להגיע לעצמאות מדינית - קרי להיות מדינה עצמאית ככל הארצות על חשבון הטריטוריה שלהם.

מכאן שהיחס שהממשלים המרכזיים - אירן וטורקיה, סוריה, עירק - מעניקים לכורדים :
א. שווה בעוצמתו אם לא מובחנת הזדמנות לפלג את הכורדים או לנצל מחלוקת פנימית.
ב. שונה בעוצמתו לטובת פלג שניתן למשוך אותו לעבר הממשל המרכזי, או לרעת פלג שפעילותו המהפיכנית עברה את גבול הנסבלות מצד הממשל המרכזי.

על ארועים כאלה, ניתן ללמוד מפי קשישי העדה הכורדית.
הם חוו את זה ויודעים בדיוק מה שקרה.

ועמנואלה !  מהו הגורם לכך ש : הכורדים מישראל מוקד התעניינות אצל הכורדים בעולם

שבת שלום !!!
הדסה היקרה
16/02/2010 | 18:28
29
9
היית 10 אין עלייך בשבילי את עברת לשלב הבא שילכו יחפשו מי ינענע אותם התימנים הלא מפותחים האלה יש לך קול מבריק נקי יפה משגע הם ילדים לא מבינים בכלל הם לא זמרים סתם פלוצים שעצבנו אותי אין עלייך אנחנו פה אוהבים אותך ותומכים בך מאחל לך שתזכי להגיע לבימת קיסריה שתקפיצי לנו את כל הכורדים בישראל אם מחרוזת משגעת כמו שרק את יודעת לתת
הדסה קבלי את ההופעה כחוויה
16/02/2010 | 20:39
8
3
בשבילנו את תמיד המנצחת והמלכה
קיסריה ? אין ולא יהיה על הבמה של הסהרנה !!!!
הדסה תשירי לנו שיר בכורדית...
ההופעה בתבוריס
17/02/2010 | 09:29
7
2
ראשית תודה לכולם על התמיכה
נכון זו הייתה כעין חוויה
ונכון שהשיפוט שלהם לא מקצועי לחלוטין
אבל אי אפשר לדעתאם ומתי החשיפה הנוספת עשתה את שלה
תודה לכולם
טיול למרוקו
19/02/2010 | 09:47
6
1
שלום לכולם
מתארגנת קבוצה לנטיול למרוקו מינימום 30 איש רק כשנגיע למס' נרשמים ריאלי נפרסם מועד עלויות וכו'
ההרשמה אינה מחייבת אני אישית נרשמתי אז מי שמעוניין יכול לכתוב בפורום או להתקשר לנייד של שושי  מירושלים
0505284511
אם כל הכבוד למרוקו
21/02/2010 | 13:48
5
2
אבל מה יש לי לחפש במרוקו בעעע
תודה הדסה ישורון - מרוקו מדהימה
21/02/2010 | 15:36
4
9
חברה שלי הייתה במרוקו וחזרה עם חוויות מדהימות
שיהיה לך טיול נעים ומוצלח והמון המון כייף

תודה רבה על ההזמנה
תגובה לעמנואלה
21/02/2010 | 17:54
3
1
החג שאליו התכוונת הוא חג פרסי ששמו נורוז חוגגים אותו הכורדים בטורקיה הם קופצים מעל מדורה שהם מבעירים המוסלמים בכורדיסטן ובעירק לא רואים את זה בעין יפה
לעזאזל מה יש לכם ממרוקו יאללה
21/02/2010 | 16:03
1
12
תתלהבו מכורדיסטן העירקית היפה המדהימה לא מרוקו שאין לנו כל קשר למדינה הזאת אולי בא לכם לפתוח פורום מרוקו הכורדית
למה למה ככה?
21/02/2010 | 16:36
2
גם מרוקו שייכת למרחב שלנו, היא לא זרה
אז נכון שהיה עדיף לצאת לטיול בכורדיסטאן (אני מעדיפה את האירנית ), אבל מה רע בלהרחיב אופקים גם קצת במרוקו? גם המגרב הוא "משלנו" למרות שהוא קצת שונה תרבותית... בוא נגיד שהרווחנו את המוצא שלנו למזלנו, אבל זה לא אומר שאנחנו צריכים להיות פנאטיים לגביו.
משהו על החג הפרסי נוורוז אם הזכרת :
23/02/2010 | 13:40
5
אני זוכר בכיתה ג', לימדו אותנו בפרס את השיר שהנה הקטע הזכור לי עדיין :

חג נוו רוז הוא בתחילת השנה
חגיגה ושמחה וצחוקים של ילדים.

ובפורים, היינ ו מכינים בובה גדולה מאוד בדמות המן מחומרים דליקים, עושים טקס שלם ומלא שמחה וריקודים סביבו ובסוף מדליקים אותה ושרים :
המן המן  הווו הווו
בן כלב   הןןן הןןןן
לא היה המן היה מגפה
הוא היה האבן שכיסו בו את השרותים (שרותים ערביים).

כל זה היה לפני הרבה עשרות שנים.
מועדים לשמחה !
פרויז.
21/02/2010 | 20:59
19
אין לי שום דבר נגד מרוקו
21/02/2010 | 16:46
18
3
פשוט זה פורום כורדי ואנו נוהגים לדבר רק על העדה שלנו מאכלים שלנו תרבות שלנו ואני אישית לא חושב כמוך זאת דעתי מצטער
אני אלמד אותך לשרשר נכון
21/02/2010 | 17:06
17
2
אתה פותח את ההודעה שאליה אתה רוצה להגיב (יעני ההודעה שלי כרגע)
ואתה רואה שכתוב לך למטה שלוש אופציות - הוספת תגובה, הוספת תגובה מהירה והוספת תגובה בחלון חדש. אתה בוחר בהוספת תגובה, ואז נפתח לך חלון חדש שבו אתה רואה את ההודעה שלי למעלה ולך יש מקום למטה לענות לי. אחרי שאתה כותב את מה שאתה רוצה אתה לוחץ על שלח, וככה ההודעה שלך משתרשרת אלי. תעשה נסיון.

גם אני כורדית כמוך, ואני בהחלט מבינה את הצורך לכתוב על המנהגים שלנו, על המאכלים שלנו, על התרבות שלנו.... אבל מה איכפת לנו גם לרכל לפעמים על המרוקאים?
קולולולולווללש
21/02/2010 | 17:13
10
1
ככה
חילו אחונא
21/02/2010 | 17:17
9
3
כל היום בערוץ 24 היתה מוזיקה שמית
בתוכנית של ירון אילן היו תימנים וציון גולן (הגדול, יש לציין)
בתוכנית של מה קשור יש עכשיו מרוקאים
ומה איתנו???????
וואי כמה זה מרתיח אותי
21/02/2010 | 17:22
8
3
כל יום שמים מוזיקה תימנית לא שיש לי חלילה בעיה אם זה מוזיקה מרוקאית בוכרית אבל אותנו לא שמים מה אנחנו כורדים:))זה לא יפה לי ניראה שאנחנו אמורים לצאת להפגנה נגד ערוץ 24 או פשוט מאוד לשרוף להם את האולפן
אנחנו צריכים להתחיל להסתנן פנימה
21/02/2010 | 17:31
7
618
האומנים הכורדים צריכים להתחיל לברר מי אלו שאחראיים על התוכניות בערוץ, לפנות אליהם ולהתחיל להזיז עניינים! כמו כן, צריך להתחיל לדרוש מכלי התקשורת לסקר את הסהרנה בדיוק כמו שמסקרים את המימונה, ולהחזיר את הסהרנה לפסח כמו שהיא היתה במקור.

דרך אגב.... מאיזה מוצא ירון אילן?
למיטב ידיעתי הוא כורדי
21/02/2010 | 17:38
4
36
אני גם רואה אותו מופיע בסהרנה הרבה הוא נמצא בסהרנה הוא היה גם בעין חרוד עמק בית שאן הוא נוהג להזמין הרבה את איציק קלה אליו לאולפן אם תשימי לב הרבה זמרים כורדים הוא נוהג להזמין כמובן למי שעוכב אחרי התוכניות של ירון אילן
אז אם הוא כל כך כורדי
21/02/2010 | 17:43
3
10
אז מה הבעיה לפנות לתוכנית ריח מנטה ולבקש לאפשר לכורדים לומר את דברם? נראה לי שהבעיה טמונה דווקא באומנים הכורדים שלא מבקשים להתארח בתוכניות ולהביא את הקהל הכורדי איתם....
הכורדים כ"כ צנועים
21/02/2010 | 17:46
2
3
שלא ניראה לי בכלל שאחד הזמרים שלנו יבקש במה. אני חושב בדיוק כמוך שלא תביני אותי לא נכון אבל לא ניראה לי שזה יצא לאור אני מאוד מקווה שזיוון או עמנואלה שיקראו את מה שאנו כותבים יעשו משהו בנדון אני סומך על שתי הפלפליות האלה הם תותחיות
צנועים צנועים אבל מרוב צניעות
21/02/2010 | 17:59
1
3
יוצא שאנחנו סובלים....
זאת מדינה אלימה וכוחנית ורק מי שיש לו מרפקים מקבל פה משהו, אז אמנם זה עצוב אבל אנחנו צריכים להתחיל ללמוד איך מתנהלים פה, אי אפשר להישאר בהרי כורדיסטאן בזמן שהתרבות שלנו הולכת ונעלמת מהמפה התרבותית...

המוטו הוא בבית תתנהג כמו בהרי כורדיסטאן אבל בחוץ תשתמש במרפקים כמו כולם  
נכון את צודקת
21/02/2010 | 18:01
1
הבעיה שלא כולם חושבים כמונו
למה הלינק ששלחתי לא עולה
21/02/2010 | 18:53
1
2
אולי אתה לא מעלה אותו נכון...
21/02/2010 | 20:29
1
תבחר למטה באפשרות כתובות אינטרנט נלוות, יפתח לך חלון עם "תיאור" ו"קישור", בקישור תמחק את מה שכתוב שם (hppt) ותעתיק לשם את הכתובת של מה שאתה רוצה להעלות, פשוט תעשה העתק-הדבק, ובתיאור תכתוב את מה שבא לך (מחמד ערף).
קבלו
21/02/2010 | 18:52
1
1
מוחמד ערף
כתובות אינטרנט מצורפות:
סוף סוף הכורדי שלנו למד לשרשר
21/02/2010 | 21:09
6
LAYLA S תודה רבה - בזכותך

ברק הכורדי - נכון הפורום הוא על יהודי כורדיסטאן מצד שני הוא פתוח לכול מי שהוא כורדי ויש בנינו כאלה שהם חצי חצי,ויש כאן חצאי כורדים וחצאי עירקים וגם חצי אשכנז ונשואים לכאלה וכאלה, אני בעצמי 3/4 כורדייה אבל מרגישה הכי הכי כורדייה שלמה ומושלמת ברמ"ח חושי...

בכייף הפורום מקבל כול נושא שקרוב אלינו בברכה

לילה תזהרי ממני
22/02/2010 | 09:44
3
1
אני מרוקאית עצבנית
הכי טוב עצבנית
22/02/2010 | 15:33
2
6
זה יותר מצחיק
LAYLA S - אהבתי
22/02/2010 | 18:19
1
1
בבית להתנהג כמו בהרי כורדיסטאן
ואני אומרת להוציא את הרי כורדיסטאן מחוץ לבית אל הרחוב....
אני הראשונה שאתמוך בזה
22/02/2010 | 20:19
1
אבל אנחנו חיים היום במדינה אירופאית אלימה, ומי שלא מסוגל להיות כוחני בה לא מקבל שום דבר במתנה או מתוך אדיבות. אז הפתרון הוא להתנהג בכל מקום כמו בהרי כורדיסטאן (כדי שלא נאבד את האנושיות שלנו חס וחלילה), חוץ מאשר מול מוסדות המדינה - שם חובה להתנהג כמו המוסד עצמו, בכוח.
אם לא ניישם זאת בפועל, התרבות שלנו לא תקבל ביטוי בשום מקום, בדיוק כפי שאירע בזמנו למרוקאים ותראי כמה זרקורים הם מקבלים עכשיו, אחרי שהבינו איך להתנהל פה...

בוקר טוב לכם אחונות
16/02/2010 | 09:19
5
4
אתמול למדתי הרבה מהאישה המקסימה עמנואלה ברזאני היה כיף לשוחח איתה היא סובלנית אישה נעימה אתם בטוח מכירים אותה יותר טוב ממני חחח אני רק מקווה שלא שגעתי אותה אם השאלות שלי מקווה שלא יום טוב לכולנו
היום בתבוריס
16/02/2010 | 09:35
1
שלום
להזכירכם היום ה 16/2/10 בין השעה 18:00 ל 20:00 אשתתף בתבוריס
ורק אם אעפיל לשניים אשמח אם תסמסו לי
המשך יום נפלא לכולם
ומה שלא יהיה אני לוקחת את זה כעוד חוויה
בוקר טוב הדסה
16/02/2010 | 09:44
אנחנו מאחלים לך הצלחה היום בתבוריס..רק רציתי לשאול את תשירי בכורדית
הדסה ישורון בהצלחה בבתבוריס
16/02/2010 | 14:17
הדסה ישורון
עצם היותך משתתפת בתוכנית זהו ניצחון עבורנו.
אני מתכוננת ברגעים אלו לנסיעה להורים במושב עין העמק ואראה אותך משם,אני אארגן את המשפחה שתסמס לך
קבלי את השתתפותך כחוויה ואני מקווה שתביא לך נצחון.
מחזיקים לך ידיים

בהצלחה אוהבת עמנואלה
ברק
16/02/2010 | 14:24
1
אחוני אל תרגיש כך,זה בסדר ולשם כך אני כאן בפורום,ושמחה שהפורום תורם לך רבות בידע ולשם כך הוא קיים.
בבקשה תרגיש בנוח עם עצמך והכי חופשי אתה מוזמן לשאול תמיד שאלות
חוץ מחימי זיוון וסיון שמכירים אותי מחוץ לפורום לא נראה לי שמשהו מכיר אותי במציאות.

תודה רבה תלוך אתה מוסיף תוכן ועניין לפורום

שיהיה לך אחלה יום עסלי ובאשי
סמסו להדסה ישורון
16/02/2010 | 14:28
חברים יקרים צהריים טובים

אני נוסעת למושב לאזכרה של אחי ואני לא אהיה כאן עד יום חמישי
שמרו על שרשורים

שיהיה לכולם אחלה יום שמח ונעים
העצומה נתמכת על ידי ארגון העדה!!
15/02/2010 | 12:24
19
28
העצומה נתמכת על ידי ארגון העדה!!
פגיעה ברב הראשי של העדה הכורדית הרב זכריה בראשי שליטא

אנו בני העדה הכורדית
החתומים על עצומה זו מוחים על הפגיעה ברב הראשי של העדה בישראל הרב זכריה בראשי שליטא מייסד ומקים את בית הכנסת פאר ירושלים בקטמון . המקלט שבו השתמשו מתפללי בית הכנסת הופקע על ידי עריית ירושלים ונילקח לטובת אנשי חבד.
אנו לא ננוח ולא נשקוט עד שהמקום יוחזר לבעליו .

העצומה נתמכת על ידי ארגון הארצי של.  יהודי כורדיסתאן בישראל

יושב ראש  הארגון- יהודה בן יוסף
[נשלח לחברים במייל אנא תשלחו אלי חזרה]
רק בערבות הדדית נוכל להשפיע
לשלוח לyby4040@gmail.com

שם מלא       נייד  תז                    כתובת                  מייל

הנה הכתובת מלאו פרטים והעבירו לכמה שיותר אנשים זה חשוב ודחוף ליום רביעי הזה,
מי שחושב שהוא כורדי אז הנה,זה הזמן שלהם לעשות שינוי!!!
http://www.atzuma.co.il/anakurdi/1000/
זיוון בהצלחה על העצומה
15/02/2010 | 14:44
5
2
זיוון צהריים טובים לך

בתקווה שהמאבק יצליח
עצוב שיהודים נאבקים ביהודים במיוחד במקומות קדושים,אני מקווה שיסתדר לכולם ובית הכנסת מקלט יחזרו לבעליו

שאלה האם זה מדובר רק במקלט ולצורך מה הוא נלקח מהרב הראשי של העדה הכורדית?

במצבים כאלו אני חושבת שצריך לשלוח איימלים לנציגים מהעדה הכורדית במושבים וריכוז של כורדים בערים,לנדב אנשים שיעברו מבית לבית ויחתמו בחתימות ידניות,זה ראוי ומכובד יותר וכך מתגבש ליותר רציני במאבק.
איפה כול ההתגבשות הקולקטיבית של העדה הכורדית ולמה לא חושבים בארגון על מהלכים מהסוג הזה?

בכול דרך שיהיה בהצלחה במאבק ושיבשרו לנו בשורות טובות ומשמחות

עמנואלה

צהריים טובים-עונה לשאלתך!!
15/02/2010 | 17:02
4
8
הסיפור הזה היה כתוב בעיתונים של יום השבת,
והיה כתוב שבית חב"ד השתלט על המקלט של הרב
בדר"כ אני אוהבת את אנשי חב"ד אבל מה שהם עשו זה לא פייר
והיום לרב האנשים יש מחשב וזה קל יותר לחתום בעיצומה באינטרנט מאשר לשלוח אחד לשני בדואר וגם ככה זה יותר מהר!!!
אז אני מקווה שחבר"ה תתעוררו תצריך עוד חתימות
זיוון כנסי בבקשה
15/02/2010 | 18:29
3
2
אני לא קוראת עיתונים ולכן פספסתי את הכתבה,אם הכתבה שמורה אצל משהו ואפשר לסרוק במחשב ולהעלות לכאן
הייתי שמחה לקרא
נכון לרוב האנשים יש מחשב אבל להורים שלי למשל אין מחשב ועוד רבים בגילם אין להם מחשב בבית וגם הם רחוקים מלדעת על העצומה,כבר הסכלנו לדעת שעצומות באינטרנט זאת דרך לא מוצלחת לאסוף חתימות
אני בטוחה שאם האירגון היה פונה לאנשים שחברים באירגון  והם מישובים שונים בארץ הם היו מגיעים לאלפי חתימות
ועוד יותר אני בטוחה שהמבוגרים היה לוקחים את הענין ביותר רציני ואישי מהצעירים,חלילה אני שוללת אבל זאת עובדה

עד עכשיו בקושי נאספו 100 חתימות דרך האינטרנט ואילו היו אוספים חתימות בדרך ידנית עד שעה זאת היו אוספים מכול מושב מעל 400

השאלה עד מה הארגון לוקח ומטפל בעניינים בצורה רצינית.

יש ארגון יש חברים אז קדימה להזיז עניינים החיים זה לא רק מסיבות צ'ופי ושכאני יש מעבר

אני לא פונה ישירות ולא מתערבת בארגון מפני שסולפתי לא פעם אחת ולכן אני מרגישה שאין צורך מצידי להתערב או לתת עיצות

שיהיה ערב טוב והשך חיובי במאבק

ודבר נוסף בקשר לחבד - עם כול הכבוד להם הם רק חלק של שליטה והרס לתרבויות בארץ
הייתי מוסיפה משהו אבל אני מעדיפה לשתוק מפני שזה מעצבן אותי
אם זה היה קורה להם הם היו מבעירים את ירושלים ,הכורדים יותר מדאי שקטים בגלל זה הרבה פעם האכילו אותנו וישבנו בשקט

חסר כוח בארגון וחסרה עוד יותר תמיכה מצד העדה כולה
ומה היו אומרים על זה זיקנה העדה
15/02/2010 | 18:32
2
1
קטמנו אותנו מאז שהגענו לארץ ישראל - וכמה שהם צדקו באמירות החדות שלהם
איפה איפה הם זקני העדה של פעם איפה הם?

עוד נקודה מוצדקת שמוסיפה לי רתיחה - ארץ אוכלת את יושבייה
אני רוצה לשאול שאלה ברשותכם
15/02/2010 | 18:39
1
4
פעם אחת שאני יבין מה ההבדל בין כורדים לעיראקים בשפה..מה ההבדל בין הכורדים לבוכרים גם בשפה ואני מוסיף את הארמנים
נ.ב אני מכניס גם את האשורים
15/02/2010 | 18:50
5
ואת היזידים
ההבדלים בשפות בין כורדים לעירקים
15/02/2010 | 20:10
5
8
העירקים מדברים ערבית עירקית
הכורדים מדברים כורדית ויש את הכורדית קורמנג'י כורדית סורני ועוד כמה שפות כורדיות בניבים שונים
יש בכורדיסטאן ערים כורדיות שמדברים בהם את השפה הערבית ,ויש כורדים שנמצאים בעירק שמדברים את השפה עירקית

הארמנים אשורים בוכרים לכול אחד מהם יש השפה משלהם והם שונים זה מזה ובמיוחד שונים מאיתנו הכורדים.
האשורים אם אני לא מתבלבלת מדברים את שפת הארמית ששונה משפת הארמית כורדית זאכו ביהדות כורדיסטאן
אזדי זאת דת אטנית שהם נמצאים בכורדיסטאן והם מדברים כורדית בניב משלהם

אני לא בטוחה אבל נראה לי שהאשורים לא כול כך מתים על הכורדים - יצא לי להתקל כמה פעמים באשורים שכותבים דברים רעים על הכורדים והם בעצמם לא מכירים בכורדיסטאן ובכורדים
השפה של האשורים היא שפה ארמית ואפשר ומי שמאיתנו מבין כורדית ארמית זאכו יכול להבין מילים בשפתם

שפת הבוכרים - .

בבוכרה מדברים תאג'יכית (יש כותבים טג'יקית), שהיא ניב של פרסית.
דוברי פרסית ותאג'יכית יכולים להבין אחד את השני כמעט לגמרי.
יש כמה הבדלים שגורמים לכל אחד לחשוב שהשני מדבר מצחיק, אבל השפות כל כך דומות, ששמעון חכם - גדול הסופרים והמתרגמים של יהודי בוכרה בתחילת המאה ה-20, קרא לתאג'יכית שכתב "לשון פארסי צח".

שפת הארמנים

שפות ארמניות הן בעצם התפלגות של השפה הארמנית לשתי שפות שונות:

ארמנית מזרחית - היא השפה המשומשת בחיי היום-יום בארמניה.
ארמנית מערבית - היא השפה שבה מדברות הקהילות הארמניות באנטוליה.
לאחר רצח העם הארמני הייתה הארמנית המערבית בשימוש על ידי התפוצות הארמניות בלבד.

ארמנית היא שפה הודו אירופית והיא מדוברת רק באזור הקווקז ובתפוצות הארמניות בעולם. שפה זו היא שלוחה בפני עצמה ממשפחת השפות ההודו-אירופיות ואינה שייכת לאף קבוצה בתוך משפחת שפות זו. יש המשייכים את השפה הפריגית ממשפחת השפות הפריגיות אשר כבר נכחדה ויש שאף מוצאים קשר בין היוונית לארמנית. כמו כן ישנן מילים רבות בשפה הארמנית השאולות מפרסית וכן ישנה השפעה של השפות הקווקזיות אשר מדוברות על ידי העמים הגרים בצמוד לארמניה.

יצירות ספרותיות ראשונות בשפה הארמנית התגלו מן המאה ה-5 ואילך, אשר נכתבו בארמנית קלאסית או גרבר אשר שמרו על חוקי הארמנית הבסיסיים. השפה הארמנית התפתחה באופן ניכר ואילו השפה הכתובה נשארה בעינה ולא השתנתה כמעט בכלל

לסיכום כול השפות האלו מגיעות משפות הודיות פרסיות ארופאיות בניבים שונים שבונות לעצמם שפות משל עצמם
למי שלא מבין יכול לומר שהשפות די דומות
מי שמכיר יודע להבחין ולאמר שאין שום דימיון

מכול השפות - השפה הכורדית השפה הכי מדויקת עם צליל וניבים מיוחדים אחת השפות עתיקות ביותר

בשפות הכורדיות יש קרוב ל 80 ניבים שונים
רוב הכורדים בכורדיסטאן יודעים לדבר את כול השפות הכורדיות כולל ערבית

השפה שמדוברת ומתפתחת בכורדיסטאן זאת שפת הכורמנג'י שפת כול הכורדים בעולם שנכתבת באותיות לטיניות

מקווה שנסכתי נכון ואם לא אני מוכנה לקבל תיקון טוב יותר..

כתובות אינטרנט מצורפות:
השפה הכורדית
15/02/2010 | 20:18
4
3
השפה הכורדית

השפה הכורדית (كوردی, Kurdî) הנה שפתם של הכורדים, ובעיקר המוסלמים שבהם (אין לבלבל עם הארמית החדשה, המכונה לעתים בפי דובריה בישראל "כורדית" או "כורדית-יהודית", ומדוברת בפי יהודי ונוצרי כורדיסטן ויוצאי כורדיסטן בישראל). הכורדית מדוברת באזור כורדיסטן שבצפון איראן, צפון עיראק ומזרח טורקיה. השפה הכורדית נחלקת לשני דיאלקטים עיקריים הכורמנג'י והסוראני. אין הבנה הדדית בין הדיאלקטים הללו. יש הטוענים כי על מנת לדייק יש לדבר על "לשונות כורדיות".

הכורדית היא לשון איראנית צפון מערבית.

כתובות אינטרנט מצורפות:
הכורדים
15/02/2010 | 20:23
3
5
כורדים

הכורדים (כורדית: کورد / Kurd) ) הם חברי קבוצה אתנית המהווים חלק מהעמים האיראניים. מעריכים את מספר של הכורדים בכ-25 מיליון. מרבית הכורדים חיים בטורקיה, איראן, עיראק וסוריה. יש גם קהילות כורדיות בארמניה וגאורגיה, ואילו הקהילה הכורדית העתיקה ליד קאבול שבאפגניסטן עזבה את המדינה בעת מלחמת האזרחים האפגנית.

מאז ראשית המאה ה-20 הכורדים שואפים להקים מדינה עצמאית בחבל הארץ כורדיסטן. עקב התנגדותן העזה של המדינות באזור לא עלה בידי הכורדים להקים מדינה. נראה כי הכורדים הם הקבוצה האתנית הגדולה ביותר שהינה נטולת מדינה.

בטורקיה, רוב מזרח המדינה מאוכלס ברוב כורדי. המחתרת הכורדית, PKK, הייתה פעילה מאוד בשנות התשעים וערכה פעולות טרור רבות, עד לתפיסתו של מנהיגה, עבדוללה אג'לאן. הכורדים מוזכרים עוד אצל הורדוטוס כעמים אשר נהדפו על ידי אלכסנדר הגדול והושמו מאחורי חומה גדולה בין הים הכספי לים השחור

דת

לפני הגעתם של הכובשים המוסלמים במאה השביעית, היו רוב הכורדים זורואסטרים, הנחשבת לאחת הדתות העתיקות בעולם.

על פי אומדנים לא רשמיים, כיום 86% מהכורדים הינם מוסלמים, מתוכם 65% הם מוסלמים סונים. הכורדים הם האוכלוסייה המוסלמית סונית הגדולה היחידה באיראן. כמו כן יש 10% מוסלמים שיעים אשר חיים בעיקר בפרובינציות כרמנשאה ועילם שבאיראן. בנוסף אליהם 10% מהכורדים הם מוסלמים עלאווים והם מצויים בעיקר בטורקיה. 15% הנותרים הם בעיקר יזידים ונוצרים מדנומינציות שונות, בעיקר ארמנים אשורים נסטוריאנים יעקובים וכלדים.

זורואסטריות דת הכורדים העתיקה

זורואסטריות, המכונה גם זורואסטריאניזם, אמגושיות, מזדאיזם או דת זרתוסטרא, היא דת פרסית עתיקה שנוסדה, ככל הנראה, בתחילת האלף הראשון לפנה"ס במרכז אסיה על ידי זרתוסטרא. קהילות מאמינים של דת זו קיימות היום בעיקר באיראן ובהודו ומספרן כמה מאות אלפי בני-אדם.

הזורואסטריות הייתה הדת הרשמית והמרכזית באימפריה הפרסית על גלגוליה השונים, מהמאה ה-5 לפנה"ס ועד הכיבוש הערבי-מוסלמי במאה ה-8 לספירה.

עם התפשטות האסלאם והצרת צעדיהם של מאמינים בדתות אחרות, היגרו כמה מאות אלפים מאמיני זרתוסטרא מאיראן להודו, והם מכונים בהודו עד היום בכינוי "פארסי". גל נוסף היגר מאיראן להודו בתקופת שושלת קאג'אר והם מכונים בהודו איראני
כתובות אינטרנט מצורפות:
כורדיסטאן
15/02/2010 | 20:27
2
4
כורדיסטאן

כורדיסטאן הוא חבל ארץ הררי במערב אסיה שמאוכלס ברובו בכורדים. חבל ארץ זה משתרע בצפון-מערב איראן, צפון עיראק, דרום-מזרח טורקיה והפינה הצפון מזרחית של סוריה על פני שטח של כ-191,660 קמ"ר. אזור זה עשיר בנפט והוא הררי ברובו. אומדן של מספר הכורדים בעולם הוא בין 25 ל-30 מיליון נפש. כ-50 אחוז מהם בטורקיה (כ-15 מיליון), והיתר בעיראק (כ-5 מיליון), איראן (כ-5 מיליון) סוריה (בין מיליון לשלושה) וארמניה (כ-50 אלף). יש הטוענים כי הכורדים היא הקבוצה הגדולה ביותר בעולם של מיעוט אתני ללא טריטוריה עצמאית.

לאחר מלחמת העולם הראשונה הובטח לכורדים שיוכלו להקים מדינה עצמאית על חורבות האימפריה העות'מאנית אולם ההבטחה הופרה על ידי המעצמות בשל שיקולים פוליטיים וכלכליים. מאז מנהלים הכורדים מערכה להשגת עצמאות.

כיום הכורדים שנמצאים בעיראק זוכים לאוטונומיה רחבה ביותר, ואילו שאר הכורדים באיראן, בסוריה ובטורקיה נמצאים תחת משטר צבאי למעשה
אני כ"כ מודה לך על הסובלנות
15/02/2010 | 20:29
1
2
ממש עזרת לי עכשיו הכל ברור לי סוף סוף פשוט אומרים שהכורדים מוצאם במקור הוא איראני ויש חלקם כורדים זקנים של פעם שאומרים שיש חלק שבאו משבטים בדואים חחח נשמע מצחיק כל אחד נותן לי גירסה שונה אבל שיהיה אני מודה לך תודה
חלק אומרים שהכורדים באו מהחוראנים
15/02/2010 | 20:33
5
אני רוצה לדעת בבקשה מאיפה באו באמת הכורדים אני לא מתכוון לדת שלהם שהייתה לפניי שהתאסלמו בכפייה ז"א מה מוצאם האורגנלי
ברק
15/02/2010 | 22:02
6
3
לפי מידע שאספתי ושאלתי על מוצאם המקורי של הכורדים

ישנם המון שאלות שעדיין לא פתורות בגלל כול התפזרות של הכורדים,השנים של המלחמות לא עשו דגש וחקרו מספיק את מוצאם של הכורדים,היום כורדים בעולם עם הסטוריונים חוקרים את מוצאם וההיסטוריה של הכורדים

בעבר שאלתי כורדים על מוצאם המקורי של הכורדים

כורדים תמיד היתשבו באיזור שנקרא כורדיסטאן מעל שלושת אלפים שנים ומזמן תקופת אברהם אבינו.עם השנים התאספו קבוצות אטניות מאיזור פרס ומה שקראו לעצמם כורדים.
הכורדים הם הקבוצה האטנית מאחת התרבויות העתיקות ואין מקום שמסתמך על זמן שהותם באיזור כורדיסטאן הזמן שנאמד הוא מעל שלושת אלפים שנים ואפילו יותר.

יש שאומרים שיש כורדים שהם בדאוים - והם חלק מאותם שבטים שיושבים בכורדיסטאן / יש כאלה בארץ שלנו עד שלא ספרת לי עליהם לא ידעתי על קיומם בכלל - והפכתי את גוגל והגעתי לתגובה של בדאוי כורדי בישראל
בכורדיסטאן יש שמונים קבוצות אטניות שנקראות בדאוים בניהם שבט כורדים צוענים שנודדים בכול איזורי כורדיסטאן הערקית,פעם היו נודדים בכול האיזורים של כורדיסטאן
אורח החיים של הצוענים והתרבות דומה לצוענים שנמצאים ברומניה יכול להיות שיש קשר בין צוענים אלו .
יש קבוצה שבט בכורדיסטאן שרק לאחרונה החשיבה את עצמה לאחת משבטי כורדיסטאן

אני קראתי ספר של מתקשרת אמריקראית שכתבה ספר וחקרה את מוצאם של האינדיאנים - באחד הממצאים היא היא גלתה שיש קשר בין הכורדים לאינדיאנים
זה דומה לזה שפעם העולם היה יבשה אחת ועם השנים היא התחלקה ליבשות - יכול להיות שיש איזשהו קשר בין תרבויות עתיקות שבינהם הכורדים.

כורדי אחד אמר לי כזה דבר
בואו נסתמך על הזמן הזה והכוונה באיזור כורדיסטאן יש התישבות כורדית שקוראים לעצמם כורדים ומה שחשוב שלקבוצה האטנית שלפי ההסטוריה הם תרבות עתיקה שיש לה זכות לקבל לעצמה את הריבונות על כורדיסטאן ולהכריז עליה כמדינה אחת לכול הכורדים

מאין הכורדים באו וכמה זמן הם מתישבים בכורדיסטאן זה קצת קשה להעריך

חורנים לפי מה שכתוב בגוגל זה לא קבוצה אטנית אלה סלנג

אז מאיפה הזקנים הכורדים הביאו את הסלנג הזה ולמה הוא קשור לכורדים אני לא יודעת - אולי כך כינו אותם כחורנים

יש מאמרים והסטוריה שכתובים באנגלית - בזמן נוח יותר אני אחפש תשובות מדויקות לכול השאלות

כורדיסטאן אוספת את השברים ומחברת את כול התוצאות הקשות מהמלחמות - לאט לאט התמונה נעשת יותר ברורה

אולי דרך חימי והמקושרים שלו אפשר לקבל אינפורמציות יותר מחודדות ולא מסתמכות על הידע שאספתי לעצמי

ויש לי המון סובלנות בכול מה שקשור בכורדים וכורדיסטאן - אני מסוגלת ימים ולילות לדבר ולהתעסק בזה
זה מרתק ומאתגר אותי כול פעם מחדש.ובכול זמן אחר אני מגלה עוד ועוד דברים חדשים
לאחרונה אני עושה מאמצים כדי להגיע לכורדים בדאוים שיש בארץ,אני חייבת ללמוד עליהם ולהכיר אותם מקרוב
דרך בחור בפייסבוק מכפר שעב - הוא אישית לא מכיר כורדים בדאוים מהכפר שלו אבל אני כן קראתי בכמה מקומות שיש שבט כזה בכפר.

כדאי לקרא את המאמר הבא
15/02/2010 | 22:08
5
5
לרא את המאמר ואז יש קטע שמדבר על הכורדים בדואים בישראל
כתובות אינטרנט מצורפות:
בדואים ויקפדיה
15/02/2010 | 22:12
2
3
בדואים (בערבית: بَدَويّ ביחיד, بَدْو ברבים, נגזר מהמילה بادية - "מדבר") הם שוכני המדבר. בדרך כלל משמש השם כהתייחסות לקבוצות ערבים נוודים או נוודים למחצה שנמצאים בחגורת המדבריות מחופיו האטלנטיים של מדבר סהרה דרך המדבר המערבי, חצי האי סיני והנגב ועד לחופו המזרחי של חצי האי ערב. לעתים משתמשים בשם גם כהתייחסות לקבוצות לא ערביות, למשל הבג'ה מהחוף האפריקאי של הים האדום.

באופן מסורתי בדואים מחולקים לשבטים - "עשאיר" (عشائر, ביחיד: عشيرة "עשירה") - שכל אחד מהם מונהג על ידי שייח'. בני שבט אחד, או מספר שבטים קרובים, מייחסים את עצמם בדרך כלל לאב מייסד אחד.

הבדואים המסורתיים קנאים מאוד לכבוד המשפחה; והיחס לנשים אינו שווה: האוהל הבדואי המסורתי מחולק לחלק שבו חיים הגברים ולחלק שבו חיים הנשים ולידו נמצא הצאן - כבשים ופרות.
כתובות אינטרנט מצורפות:
חורן - חורנים - ויקפדיה
15/02/2010 | 22:16
1
3
אולי לזה מתכוונים זקני העדה הכורדית

חַוְרָן (נקרא גם חאוורן, בערבית: حوران) הוא שמו של חבל ארץ בדרומה של סוריה. האזור הוגדר כחבל ארץ ייחודי כבר בתקופת התנ"ך: בספר יחזקאל פרק מ"ז פסוק ט"ו מופיעים גבולות החבל בתקופה זו, שהשתרע בין הגולן במערב, נהר הירמוך בדרום, הר החרמון בצפון והמדבר במזרח. כיום זהה חבל החורן לחבל הרומי "אוראניטיס", שהיה החבל שמדרום לחבל הגולן ("גאולניטיס"). משמעות שמו של החבל, שנשמר מתקופת התנ"ך, הינה "ארץ חלולה", והוא ניתן לו על שום סלעי הבזלת הנקבוביים שמאפיינים את נופו.

החורן נחשב לאחד החבלים הפוריים ביותר בסוריה, ומשמש לגידולי תבואה וכרמים המושקים במי הגשמים. הוא אינו נחשב מחוז מנהלתי במדינה, אלא נמצא בתחומי המחוזות קוניטרה, א-סווידא ודרעא.
כתובות אינטרנט מצורפות:
חוֹרני שם תואר
15/02/2010 | 22:29
7
חוֹרני שם תואר

הטיות

חוראני, חורנים, חורנית
כינוי למישהו משוגע, מוזר, חריג, דפוק.

מקור: לפני קום המדינה הגיעו לארץ ישראל שבטים ערבים מ"חורן", שבנו את כפריהם בצורה אחרת והתלבשו לא יפה. מכאן הגיעה המילה "חורני"

למי שזכור שפעם היו מכנים את המרוקאים כשלוחים גם היה כינוי כזה לגבי הכורדים חוראנים
לא פלא שהכורדים מהרו והורידו את הבגדים האוטנטים לטובת בגדי החאקי בתקופת העליה והתישובת בארץ ישראל
מעטים מהכורדים התעקשו ולא היו מוכנים לשנות את לבוש הכורדי .

הנשים הכורדייות בארץ קיצרו את השמלות עד מתחת לברך ובהתאם את השרוול שהפך למעין תחתון
השרוולים גם התקצרו ומה שהפך לסוג של בגד אחר ושונה והכי קרוב לבגד בסגנון כורדי
על מתפחות הראש הן לא ויתרו והקשירות היו מאוד דומות,רק במעט שכבות

השנה דווקא רץ מאוד חזק שמלות שדומות לשמלות של זקנות העדה - לא ויתרתי וקניתי לעצמי כמה
זה מאוד הזכיר לי את השמלות של סבתא שלי

אחד ועוד אחד שווה שתיים

תודה תודה עמנואלה
15/02/2010 | 22:17
1
2
את כ"כ עזרת לי ואני אשמח לדעת על הידיד שאת מכירה מהכפר הבדואי עוד פרטים המאמר היה מאוד מרתק מקווה לשמוע עוד סיפורים דומים אני פשוט מצדיעה לך על הסובלנות את מקסימה תודה תודה תודה
תודה רבה לך אחוני כורדי
15/02/2010 | 22:39
3
דרכך שננתי ולמדתי עוד
יש לי סובלנות ואתה גם מקסים מאוד מאוד מאוד ומשמח אותי על ההתעניינות שלך - ממלא אותי

הבדואי לא ידיד שלי הוא מקושר בפייסבוק שעושה מאמצים לצור קשר עם כורדים בדואים מכפר שעב.
אצלי זרים מתחיל ונגמר בקשר וירטואלי -אני יכולה להראות התלהבות והתענינות  לא ממהרת לפגוש ולהתידד - נזהרת - חשדנית - שומרת על זהירות החיים רבה .....

אנשים כאן בפורום שאין לי בעיה להכיר ואני סומכת עליהם בעצימת עניים - לומדת להבחין
הלו כורדים יש פה יותר מידי מתח
15/02/2010 | 11:51
3
3
באוויר מה קורה לכם אנשים יקרים אנחנו אמורים להיות מגובשים מאוחדים לא צריך לתת לאנשים שידברו עלינו רע בואו נצחק על כולם נשמח יאללה בואו נעזוב את האגו בצד ונתחיל לשמח אחד את השני קולולולולולולולולולוש
אתה באש באש באשי באשילה
15/02/2010 | 14:34
2
צהריים טובים ברק
למה אתה חושב שיש כאן מטח באוויר
אני לא מרגישה כך
אני מבקשת ממך שלא תרגיש כך - הכול בסדר כאן ומצויין

צהריים טובים לך
עכשיו אני מרגיש הרבה יותר טוב
15/02/2010 | 16:38
1
פשוט ביומיים האחרונים הרגשתי שישנם אנשים שמאוד כעוסים אחד על השני אבל לא משנה עבר נגמר נמשיך הלאה אחלה יום שיהיה לכולם
כורדי אני שמחה שאתה מרגיש כך
15/02/2010 | 18:14
אין מקום לכעסים גם אם יש לכול אחד ואחת דעה שונה - זה בסדר ולגיטימי

שורה תחתונה כולנו כאן משפחה אחת אוהבת ומלוכדת ושמירה על אחדות חשובה לכולנו

שיהיה ערב טוב ואופטימי

עמנואלה
שבוע טוב לכולם!!!!!
13/02/2010 | 20:27
4
2
לפתיחת השבוע !!!!!
כתובות אינטרנט מצורפות:
שבוע טוב !!!!
13/02/2010 | 21:00
1
תודה חמי אחלה שיר
שבוע טוב+ראש חודש אדר טוב!!
14/02/2010 | 11:51
שבוע טוב+ראש חודש אדר טוב!!
קודם כל ראש חודש טוב לכם,
ושבוע מבורך!!
ברצוני להגיד תודה רבה לארגון יהודי כורדיסטאן על ההשקעה ועל הערב המוצלח שהיה ביום חמישי,
ערב פיוטיםהיה ממש מרגש,אני לא הייתי שם אבל קיבלתי הרבה תגובות חמות,
אז תודה רבה בשמי ובשם כל העדהתמשיכו להחזיר עטרה ליושנה
דבר שני ביקשתי בעבר ואני מבקשת גם היום לא לפרסם שום דבר על פעילויות של בארגון כל עוד לא קיבלנו אישור,
וזה אומר לגבי ההודעה:מסיבת פורים בקסטלכל מה שאני יודעת אני יישר מפרסמת אז אל תגרמו כאן לבלבול בבקשה ממכם!!
אם לא מתאים לכם ההודעה הזאת אני פשוט לא ייכנס לכאן יותר ולא יעביר לכם אינפורמציה מהארגון,
גם ככה אין לי זמן להכנס בזמן האחרון,ואם כבר אני נכנסת אז בבקשה ממכם לא מתאים לי לבקש כמה פעמים!!!!!!!!!!!

דבר שלישי לגבי הרשומה של איתור משפחות כאן בארץ מי שרוצה מכורדיסטאן יכול לעשות את זה לבד,
אל תכניסו ראש בריא למיטה חולה
יש לי עוד מלא דברים להגיד על הנושא הטעון הזה אבל אני לא ייכנס לזה,
רק שתדעו לכם רק שיבוא משיח הוא יידע מי באמת יהודי ומי לא????!!!!ולהגיד ליהודים כאן שהם לא יהודים זה לא מכובד,
אני חושבת שצופה מהצד ועוד הרבה כאן הציגו כאן טיעונים מאוד חזקים ואני איתם אנחנו לא צריכים כאן אנשים מתבוללים גם ככה יש כאן מלא לצערנואז לא מתאים לנו להוסיף ואני לא בעד!!!!
עוד נושא שמעצבן אותי להגיד שיהודיות נישאו במכוון עם מוסלמים זה לא נכוןתסתכלו על ההיסטוריה שלנו,
רב הזמן המסולמים חטפו נשים יהודיות ומאלצים אותם להתאסלםכמו שהיום עושים תפתחו את העיניים אסור לנו לתת לזה לגיטמציהוזהו זה אני לא מרחיבה יותר בנושא!!!!

שיהיה לכם ולכל עם ישראל,
חודש טוב עם הרבה אנרגיות טובות ובשורות טובות
אוהבת אותכם זיוון!!
שבוע טוב - ראש חודש שמח
14/02/2010 | 16:21
1
שבוע טוב - ראש חודש שמח
שבוע טוב כורדינסה - מתוקפוכון באשי?...

זיוון חאלתי בסופו של דבר הודעה שלך תמיד תהיה רשמית,לא צריך להפגע אם כותבים כאן הודעה שהיא בגדר של שמועה
אני לא רואה ומרגישה שמשהו כאן מתבלבל
אם השמועה נכונה או לא נכונה,כול הודעה רשמית ממך בסופו של דבר היא תמיד תהיה הנכונה הדובדבן שבקצפת - תחשבי על זה....

דבר נוסף אם משהו נכנס לפורום וכותב הודעות מסוג זה או אחר אני לא יכולה למחוק אם אין בה תוכן של
פרסום חברה,פרסום כתבה מאתר אחר ( מותר לכתוב כאן נושא של כתבה עם קישור בלבד) הודעה גזענית ואלימה.או תגובה שפוגעת גולש
למנוע מאנשים לכתוב כאן הודעות זה בלתי אפשרי.עלול להרחיק כותבים ומשתתפים בפורום

אל תקבלו כול דבר בצורה קשה ולצאת מזה בצורה נפגעת.

הפורום מזמן הוא לא פורום הרשמי של אירגון יהודי כורדיסטאן - הקומונה שהייתה קבלה טיפה יותר כבוד מצד האירגון
מי שרוצה לחפש את הארגון יהודי כורדיסטאן מוזמן למצא אותם בפייבוק - גם שם אני לא מאמינה שמשהו עונה בכלל לפחות לא לי..

זיוון את תמיד ראויה ורצויה בפורום ואת יודעת שאוהבים ומכבדים אותך

אנשים שפונים אלי מכורדיסטאן ומחפשים את המשפחות שלהם אני לא יכולה למנוע מהם לעשות זאת,אני גם לא מבטיחה כלום מפני שאני קטנה בנושאים האלו
בבקשה חברה אני גם מבקשת להזהר בכתיבה שלכם בנושאים רגישים מהסוג הזה,הפורום שלנו מופץ ומתערבב בהמון מקומות - היום יש תוכנות שמתרגמות ותהיו בטוחים שכורדים מהעולם נכנסים מתרגמים וקוראים כאן..
ובבקשה לא להבהל הבחור שמחפש את המשפחה שלו אין לו כוונה לגור בישראל,הכוונה היחידה שלו לבא ולבקר כאן אותם
יש לו חיים שלמים ועבודה מכובדת שאותה הוא לא ימהר לנטוש
הבחור נמצא בקבוצה של יהודי כורדיסטאן שרוב החברים שם כורדים מכורדיסטאן ומהעולם שלא קשורים לישראל - שם הוא מצא אותי,זה שהם נחשבים חצי חצי זה לא הופך אותם לפחות מכול אחד

החברה הכי טובה וקרובה אלי בארץ היא חצי יהודייה חצי מוסלמית ואני לא רואה בה פסול,להפך זה נחמד לראות אותה חוגגת את החגים היהודיים ואת המוסלמים כאחד
בכיפור ובראמדן היא צמה את שתי הצומות.היא מקיימת מצוות ותאמינו לי יותר מיהודים שמחשיבים את עצמם כיהודים כשרים

שיהיה לכולם ראש חודש שמח (אצלי תמיד ראש חודש אדר נפתח בעצב בגלל פטירת אחי ג' באדר
לכן השבוע אני מורידה הילוך ואני הופכת למנהלת פאסיבית ( זה לא פותר אותכם מלכתוב ולשמוח בפורום

שבוע טוב עמנואלה

ואני כאן!!!!

אכן מקובל מה שכתבת כול אחד יש לא דעה משלו
14/02/2010 | 18:48
גם אם לא מסכימים על כך,העיקר שזה ברוח טובה,זה הכי חשוב.
יש קובה היום - כורדינסה להתעורר
12/02/2010 | 12:43
5
4
יש קובה היום - כורדינסה להתעורר
יש קובה היום - להתעורר

הידעתם הקובה אחרונה שנשארת בסיר,זאת הקובה הכי טעימה מקודמותיה
KUBE - עושים באהבה, או שלא אוכלים בכלל
12/02/2010 | 12:50
KUBE - עושים באהבה, או שלא אוכלים בכלל
KUBE - make love, or not eating at all
KUBE בקומבינה - מה הקובה שלך ? חמוץ
12/02/2010 | 12:59
KUBE  בקומבינה - מה הקובה שלך ? חמוץ ,מתוק, עם בוררגול אורז עם בשר בלי בשר - קובה בלי בשר זאת הקובה של האשכנזים - אז שלא ימכרו לכם סיפורים שאת הקובה של הכורדים מכינים בלי בשר !!
בקטנה - חתונה כורדית רוקדים צ'ופי
12/02/2010 | 13:08
כתובות אינטרנט מצורפות:
כתבתי שיר :))))))
12/02/2010 | 13:18
1
‎kurd kurd kurdistani kurdistan
le le lee leeeeeeeee
kurdi kurdi kurdistan
le le le le leeee
kurdi kurdi kurdi le
kurdim kurdimle le
yalllaaaa hayde chopi
le lee leeeee leee kurdim le le kurdistan
kulululuuuuuuuuuuuuuuuuuuu kurdistan
ana kurdi ana kurdine
ho ho ho ho ho
ana kurdi kurdine
ho le le le le
kurdi kurdi kurdistan
le le le le le
kurdistan kurdistan
ho kurdistan ho kurdistan
halahalllllllllllllllllllllllll kurdim
עמנואלה תלחיני את השיר זה יכול להיות להיט
12/02/2010 | 14:58
ברוך ה' הקובה של היום יצאה טעימה
צריך לבדוק את הטעם של הקובה האחרונה
אני אבדוק ואתן לך תשובה
דרושים וחדשים בתפוז אנשים!
11/02/2010 | 20:54
פורומים חדשים ב אנשים:

איפה מוצאים לקים מדהימים במחירים זולים? איך נקשט את הציפורניים? ולא פחות חשוב – אדום לוהט או פרנץ' עדין?
בואו להתייעץ, לשתף ולהשוויץ בפורום לקים ועיצוב הציפורניים
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

כל אחד שקנה או קיבל iPhone חשב לעצמו כמה מגניב יהיה אם גם יפתח בעצמו את האפליקציה הבאה שתעשה אותו מיליונר.
בואו לדבר על פיתוח אפליקציות, להתייעץ על דרכי השיווק שלהן וכמובן – להראות לנו את האפליקציות שלכם בפורום פיתוח אפליקציות ל iPhone

הפורומים הבאים מחפשים מנהל\ת:

יופי וטיפוח אישי

סדרות מציאות

הכרויות

רוק מתקדם

דנה אינטרנשיונל

אגדות רוק

כריסטינה אגילרה

תשתיות ופיתוח סביבתי

אוניברסיטת תל אביב

האוניברסיטה העברית

לימודי פיזיקה

יש לך את מה שצריך כדי לנהל פורום?

היכנס\י לקישור:
http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/forms_applicatio...

המענה לפניות יינתן תוך 10 ימי עבודה
הפנייה מיועדת לנשים וגברים כאחד
כורדים להתכונן מסיבת פורים שלהעדה מגיעה לקסטל
11/02/2010 | 00:42
57
77
המשך>>
הודעת הפורום - הודעה שנמחקה
10/02/2010 | 12:24
22
2
צהריים טובים כורדינסה

פורסמה בפורום הודעה על פסטיבל האוכל.(אוכל כורדי)
חל איסור לפרסם בפורום מספרי טלפון של עסקים וכו' וכו'
אפשר לפרסם חלק קטן מההזמנה לפסטיבל ולפרסם קישור לפסטיבל.
ניתן להתמקד בהזמנה על השתתפות האוכל הכורדי בפסטיבל (ללא מספרי טלפון)

מתנצלת שההודעה נמחקה
מוזמנים להעלות שוב את ההזמנה עם קישור

אלו הם חוקי האתר והפורומים - להבנתכם הרבה

עמנואלה
המקום הוקם עבור ירושלמים גולים
10/02/2010 | 12:48
8
משה. ירושלמי בנשמה צילום mako
ילד טוב ירושלים - "קובה בר" - חגית אברון אתר Mako

בשבתות נוסע אביב לאימו בשכונת הקטמונים בירושלים, שם גדל, צמח ו"עשה הרבה בעיות", כדבריו. חרף התדמית הסלבריטאית שדבקה בו, אביב מגדיר את עצמו בסופו של דבר כ"ילד של אימא ושל בית". לירושלים הוא מתגעגע בגלל השקט ברחובות, בגלל הפשטות ובגלל הבית הספוג ריחות ילדות ובישולים. המטבח שעליו גדל אביב הוא המטבח הכורדי המסורתי -קובה, קאדה (מעין מאפה ממולא גבינה) ויאפרח (ממולאים). "זהו מטבח שהולך ונעלם" מביע אביב צער כן ועמוק, "לא תמצאי היום אישה שפויה שמסכימה לעמוד שעות ולגלגל קובה".

כתובות אינטרנט מצורפות:
אוכל כורדי אצל אסנת - כתבת וידאו
10/02/2010 | 13:05
3
8
אוכל כורדי אצל אסנת - כתבת וידאו
אוכל כורדי אצל אסנת - כתבת וידאו - חזקי עזרא ערוץ 7

במסעדת "הבית של אסנת" במושב עגור מרגישים כמו בבית או יותר נכון כמו בבית של סבתא, התבלין הייחודי לחוויית האירוח במקום הוא אסנת עצמה, אישה מלאת חיים ושמחה, שמכינה אוכל מכול הלב והנשמה.

האוכל טרי וחם יוצא לבאי המקום הישר מהפתילות והפרימוסים, "אם אין אורז כל הכורדים בבעיה" אומרת אסנת, "מהאורז אני מכינה ממולאים ומג'דרה, כל המאכלים על בסיס אורז, טרי טעים וכשר".

כתובות אינטרנט מצורפות:
ערב טוב כל הכבוד על הסרטון
10/02/2010 | 20:10
1
2
אוסנת משה אישה טובה ומלאת חיים למי שמכיר אותה
בכול פעם מתגלה לה פינה בכול חלקי הארץ
10/02/2010 | 20:52
3
של כורדיסטאן הקטנה.
בלי להכיר את אוסנת אפשר להבין שמדובר באישה מיוחדת ומקסימה
כול הכבוד על שימור האוטנטיות ולבישת בגדים כורדים מאוד מיוחד ומוסיף המון לאווירה הכורדית.
חובה להגיע לביקור בפסטיבל.
"אם אין אורז כל הכורדים בבעיה"
10/02/2010 | 21:13
4
מממ כמה שזה נכון
אין אין על האורז הלבן של הכורדים הכי טעים פשוט מעדן מלכים !!
גילי בן-משה שף כורדי
10/02/2010 | 13:26
8
גילי בן-משה שף כורדי
גילי בן-משה

שנת לידה 1980

מקום עבודה נוכחי שף ראשי מלון קראון פלזה ירושלים

התחלה
בגיל 15 עבדתי במלון קינג דיוויד מטעם בית הספר.

זכרונות מהמטבח הביתי
אני זוכר את סבתי יושבת ומכינה הכל במו ידיה. האוכל היה מעורב מכל מיני מדינות בהם עצרו בדרכם לישראל - כורדי, עירקי, תורכי. תבית, חמין, אורז לשבת ,הקובה המסורתי בכל הואריאציות של שישי בצהריים. לא אשכח את מיומנות הגלגול והמילוי של הקובה - מקצועיות ששום שף לא יכול להגיע לרמתה. את טעמו של המרק החריף עם חומוס ואיטריות שנקרא בתורכית "בשלוש תאין" אזכור תמיד

כתובות אינטרנט מצורפות:
תבשיל אורז וסלק בסגנון כורדי
10/02/2010 | 13:58
5
יש לי חברה שמכורה לאורז לבן בסגנון כורדי,לפחות פעמים בשבוע היא מבקשת ממני לבשל לה סיר אורז עם עוף בצבע לבן
מספר פעמים למדתי אותה לבשל את המתכון ובאף אחת מהפעמים שהיא בישלה לא הצליח לה
מסקנה שאת האורז הלבן מתכון כורדי רק הכורדים יודעים לבשל עם הפעלת חושים ובמיומנות

אני מבשלת את האורז הלבן לפחות יום כן יום לא וישנם ימים למה לא - מכורה לאורז ברמות קשות!!!

ציר עוף או בשר - לבשל את העוף כרעיים או הבשר עם עצמות ושומן  במים להוסיף מלח לפי הטעם
עם ציר העוף והבשר יש להשתמש לבישול האורז

1 כוס אורז לבן
1 כף שמן לבישול
1 בצל קצוץ דק
עלי סלק ירוק קצוץ גס
2 כוסות ציר עוף או בשר
1 כף מיץ לימון
1/2 כפית מלח

לאדות את הבצל בשמן חם, להוסיף את הסלק ולהמשיך לאדות עוד מספר דקות, תוך כדי ערבוב.
להוסיף את המים יחד עם מיץ הלימון והתבלינים ולבשל כ- 10 דקות. להוסיף את האורז, לערבב, לכסות את הסיר, להביא לרתיחה, להנמיך את האש ולבשל עד שהמים נספגים, כ- 15 דקות. להגיש חם.

אפשר לבשל את המתכון עם ירקות שונים,לפת לבן,חובזה,דלעת כתומה,בצל ירוק,כוסברה

המתכון המנצח שלי - אורז לבן נקי שאף צבע לא מקלקל את צבעו טעמו של האורז

2 כוסות אורז שטוף ומיובש
1 וחצי כף שמן
4 כוסות מים מציר עוף או בשר

לחמם את השמן להוסיף את האורז ולטגן עד שהאורז מקבל צבע לבן - יש לערב כול הזמן שלא ישרף (עלול לקלקל את הטעם)
להוסיף  את את ציר העוף או הבשר החם ולהביא לרתיחה לספור עד חמש ולהנמיך את האש,לכסות את הסיר
לבשל כ 20 דקות שלמות לכבות את האש,את מיכסה הסיר יש לגלות מעט למשך חמש דקות
להגיש חם עם העוף או הבשר

לא לשכוח את ציר העוף והבשר יש להוסיף לאורז כשהו חם מאוד

הצעות הגשה - בצלחת נפרדת במיה,שועית ירוקה,
סלסלה של ירקות - פלפל ירוק ,גמבה ,בצל ירוק ,צנון ,פלפל ירוק חריף ,עגבניות ומלפפונים
זתים סורים

אני אישית נהנת לי ממנה גדולה של אורז לבן עם עוף ובשר בלבד - כול התוספות שיחכו לי בארוחה הבאה.

בתאבון
כורדנה - כורדנה - שקשוקת סתיו ירוקה
10/02/2010 | 14:15
1
5
כורדנה - כורדנה - שקשוקת סתיו ירוקה
כורדנה - שקשוקת סתיו ירוקה / שף עזרא קדם - ifeel
מאכל יהודי כורדי שמסמל את בוא הסתיו. זו מנה בריאה במיוחד העושה שימוש בירוקים העונתיים המעניקים לה את צבעה וטעמה המיוחדים / אפשר בכול עונות השנה

כשר, קל, מהיר, פרווה

החומרים ל-4 מנות:

1 צרור מנגולד
1/2 צרור פטרוזיליה
3 גבעולי בצל ירוק
חופן עלי נענע
חופן עלי בזיליקום
1/2 צרור רגלת הגינה
שמן זית
1 בצל לבן
1 שן שום, קצוצה
מלח, פלפל
מיץ לימון
4 ביצים אורגניות

אופן ההכנה:
קוצצים את כל הירוקים. מחממים מחבת עם שמן זית ומאדים את הבצל.
מוסיפים את עלי המנגולד ורגלת הגינה ומאדים. מוסיפים את שאר העשבים ואת השום וממשיכים לאדות. מתבלים במלח, בפלפל ובמיץ לימון.
שוברים מעל העלים הירוקים את הביצים ומכניסים לתנור שחומם מראש ל-200 מעלות ל-3-2 דקות של אפייה (לביצים עשויות יותר - יש להוסיף זמן אפייה). מומלץ להגיש עם יוגורט סמיך.

להגיש עם לחם כורדי

בתאבון
כורדנה - שקשוקת סתיו ירוקה נראת מממממ
10/02/2010 | 21:10
1
לא מכירה את המאכל
אימא שלי מכירה את המתכון די טוב
צריך לנסות

עמנואלה תודה על המתכון
מכורדיסטאן מחפשים את הקרובים בישראל
10/02/2010 | 15:43
7
7
נשלחה אלי הודעה ממקושר שלי בפייסבוק שמחפש את משפחות שעלו לישראל בשנות ה 50

ההודעה

Karwan Mizûrî‎ יום 10 פברואר‏ בשעה 12:53‏

‎hello Madam Emanuela,
i want you to help me to find some of my relatives they live in Israel. they emigrated from Iraqi Kurdistan to Israel in 1950. i am from Duhok Government, Atrush town , Robatki Village . so please i need your help if you can do it i will be very happy and will never forget your kindness.
best wishes to you
Karwan Muhammed ali robatki‎

מתורגם לעברית

Karwan Mizûrî יום 10 פברואר בשעה 12:53
שלום גבירתי Emanuela,
אני רוצה שתעזור לי למצוא כמה קרובי משפחה שהם חיים בישראל שלי. הם היגרו כורדיסטן לישראל בשנת 1950. אני Duhok מן הממשלה, העיר Atrush, Robatki הכפר. אז בבקשה אני צריך את העזרה שלך אם אתה יכול לעשות את זה אני יהיה מאוד שמחה לעולם לא אשכח את נדיבותך.
איחולים לך
Karwan מוחמד עלי robatki

שלחתי אליו הודעה שישלח יותר פרטים עם שמות מדויקים,אולי נצליח ביחד לעשות איחוד משפחות הינשאללה.
ואוו מעניין מה שם המשפחה
10/02/2010 | 16:01
1
3
מרגש, הלואי שנצליח לעזור
קבלו עוד רגעים מביקורו של בשיר בוטאני
10/02/2010 | 16:54
2
כתובות אינטרנט מצורפות:
עמנואלה תעדכני אותנו יש מצב לאתר משפחות
10/02/2010 | 17:44
4
2
תבקשי שמות ,ושמות משפחה,שמות של ילדים שלהם,וכמובן פרטים על מי שמחפש אותם,
שמות של ההורים שלו כך יהיה יותר קל למצוא במי מדובר,שמות של הדודים
כך מצאתי מישפחה בארץ שחיפשו דרכי אותם,לצערי במי שהיה מדובר הם לא בחיים,אבל
הילדים שלהם מתקשרים איתם בכורדיסטן,
חימי אני מחכה לקבל פרטים מדויקים
10/02/2010 | 18:55
3
1
לפי השם שלו Karwan Muhammed ali robatki‎  אני לא רוצה להתפס בזה אבל נראה לי שהוא מוסלמי
לכן אני מחכה לתשובה ממנו בפייסבוק,כשיהיו פרטים נוספים אני אעדכן אותך.

זה ברור שהם מוסלמים אבל יכול להיות
10/02/2010 | 19:09
2
2
שמישהוא מהמישפחה שלו הוא יהודי שהיתאסלם,ולכן הם מנסים לתקשר עים
ישראלים כורדים כדי לברר מה עלה בגורלם של המישפחות שעלו לישראל,
כדי שיהיה אפשר למצוא במי מדובר את צריכה המון פרטים זה לא קל לאתר
כי רוב האנשים שעלו לישראל כבר אינם בן החיים,כמו שאנחנו יודעים הילדים
שלהם לא כול כך בעיניין של כורדיסטן או שזה רחוק מהם כי הם ילידי הארץ,
רק כדי לתת טיפים לנושא כתבתי
חכו להפתעה הכוונה לכול הכורדים מעירק
10/02/2010 | 21:16
1
2
אי אפשר לדעת אולי פתאום תגלו את קרובי המשפחה שלכם.
יש משהוא מתבשל בדרך שלהבת
11/02/2010 | 01:19
1
דולה וזורנה מדרחוב ירושלים טו בשבט
10/02/2010 | 22:24
4
3
כתובות אינטרנט מצורפות:
וואלה אין כאלה דברים כמה שזה יפה
10/02/2010 | 22:28
1
תודה רבה על הקישור
יאללה צ'ופי יאללה כורדים לרקוד
צדיק זכריה מנגן על דודקה נדיר.........
10/02/2010 | 22:33
2
1
חימי בכבוד
כתובות אינטרנט מצורפות:
Aslîqe Qader-Alîyo lawo Rom(tirk) xaîne
10/02/2010 | 23:56
1
כתובות אינטרנט מצורפות:
עמנואלה אהבתי לראות ולשמוע תודה צדיק אחלה
11/02/2010 | 00:57
3
מה קורה כורדים? ואללה היה הופעה חבל על הזמן ב
09/02/2010 | 23:46
6
4
ערוץ 24 היידה צ'ופי
סירטון של בשיר על פרופסור שמואל מורה
10/02/2010 | 00:24
1
כתובות אינטרנט מצורפות:
כורדי עסלי כולו באשי - באבי
10/02/2010 | 00:35
4
3
תודה רבה תלוך באבי דללה - פקפוקה ילדונה היייייייייייייייייי

חימי - כמו תמיד אתה מפתיע אותנו בדברים הטובים ביותר להנאתנו
באשיר בוטאני - כול הכבוד לו הולך לכול מקום ואיתו התמונה של מסעוד ברזאני ודגל כורדיסטאן
טוב שלא אמרו לו אין כניסה עם הדגל
חחחח העיקר שיש לנו את הדגל ואצלי הוא בסלון
10/02/2010 | 00:48
3
1
נכון מאוד
10/02/2010 | 00:54
2
2
שיהיה בריא באשיר בוטאני ששלח לי את דגל כורדיסטאן,אוףףף כמה רציתי שיהיה לי דגל כזה
עכשיו אני חייבת להשיג דגל כורדיסטאן ביותר גדול
אצלי דגל כורדיסטאן נמצא מעל המיטה ואני שומרת חבל"ז
תזמיני מבשיר דגל גדול חחח
10/02/2010 | 00:57
1
5
אני חושב שהדגל הגדול שהוא הביא ונתן ליהודה בן יוסף היה צריך לתת לך
עם כול הכבוד לבן יוסף!!!!!!
עם כול הכבוד אני מקווה שיעשה בו
10/02/2010 | 01:46
3
שימוש של כבוד והדגל יככב לו בחגיגות הסהרנה.
געגוע לציון-התנאית אסנת מזרחי לבית בראזני!
08/02/2010 | 11:26
21
162
געגוע לציון-התנאית אסנת מזרחי לבית בראזני!
את חיבור הפיוט הבא,שעניינו געגועים לציון,
ולבניין בית המקדש,יש שייחסו לתנאית אסנת מזרחי לבית בראזני.
אסנת ברזאני (1590 בערך - 1670 בערך), אישה שעמדה בראש ישיבה בכורדיסטן במאה ה-17. הייתה ידועה בכינוי התנאית, בדומה לחכמי המשנה הקדומים.

אסנת בת הרב שמואל ברזאני נולדה בשנת 1590 לערך. אביה הקים ישיבה במוצול שבכורדיסטן (כיום - בעיראק). אסנת נישאה לבכיר תלמידיו של אביה, הרב יעקב מזרחי, אשר ירש את מקומו של האב כראש הישיבה. אסנת לימדה בישיבה שהקים אביה, ולאחר מות בעלה אף עמדה בראשה עד פטירתה בשנת 1670 לערך. כתבה פירוש לספר משלי, אשר אבד.

שאר הפירוט על התנאית הגדולה ברשומה שלי חכמי בבל כורדיסטאן.

מתוך הספר תפילת נשים!

ה אל הביטה וראה/צר על עם שפל ידאה/פורץ גדר חדר עדר נאלה/נע במדבר נשבר בקר אין רואה./שעיר חוזה מדוח/בנוה קדשך בטוח/אל חי  כמה שמה שמה ינוח/גם יתעדן חמדן ומדן עם שוח/נוסעה יונתך חנה/בכפור ובקרה לנה,/גם בחורף עורב אורב ליונה/לך מאל שואל:גואל יבוא נא;/-יונה כי בא תחולתך/ראתי בשבי שבותך/האון לבשי חפשי ונשי צוק  עיתך/חכי ביתי איתי משכרותך/ראש ישאו  בנים דורשי/לי עמים יובליו שי/צאני אקבץ אמנה  אבנה בית מקדשי/אהיה דורש יורש שורש  בן ישי,/האל יבנה את מגדל/ציון וכבודי צר יגדל/רוחי ישיב,וינשא שח ונבדל/תוך אולמי עמי ושמי יתגדל.
התנאית אסנת ברזאני
08/02/2010 | 11:37
6
31
התנאית אסנת ברזאני
אסנת ברזאני (1590 בערך - 1670 בערך), אישה שעמדה בראש ישיבה בכורדיסטן במאה ה-17. הייתה ידועה בכינוי התנאית, בדומה לחכמי המשנה הקדומים.

אסנת בת הרב שמואל ברזאני נולדה בשנת 1590 לערך. אביה הקים ישיבה במוצול שבכורדיסטן (כיום - בעיראק). אסנת נישאה לבכיר תלמידיו של אביה, הרב יעקב מזרחי, אשר ירש את מקומו של האב כראש הישיבה. אסנת לימדה בישיבה שהקים אביה, ולאחר מות בעלה אף עמדה בראשה עד פטירתה בשנת 1670 לערך. כתבה פירוש לספר משלי, אשר אבד.
על הכבוד הרב שרחשו לה בני דורה ניתן ללמוד, למשל, מאיגרת ששלח לה הרב פנחס חרירי, ובה הוא פונה אליה בתארים כמוהר"ר (כבוד מורנו ורבנו הרב רבי) ו"אמי רבנתי". גם כמה מאיגרותיה של הרבנית אסנת שרדו, ובהן היא מעידה על עצמה:

מתחילה הרב ז"ל טרוד היה בעיונו, ולא היה לו פנאי ללמד התלמידים. כי אני הייתי מלמדת אותם במקומו, עוזרת הייתי כנגדו. עתה בעוונות הרבים הלך הוא למנוחות... נשארתי מלמדת תורה ומוכחת ודורשת לטבילה ולשבת ולנידה ולתפילה וכיוצא.
– מתוך מאמרם של אורי מלמד ורינה לוין מלמד

בקהילה הכורדית סיפרו על הרבנית אסנת אגדות רבות. באחת מהן נאמר:

אסנת בת הרב שמואל אדוני (ברזאני) הייתה אישה חכמה ותורנית גדולה. היא למדה את חכמת הקבלה ותעש לה שם גדול בניסים ונפלאות. אחרי שילדה לבעלה בן ובת, התפללה לה` שיחדל להיות לה אורח נשים, כדי שתוכל לעסוק בתורה הקדושה ובטהרה. ה` נתן לה את שאלתה.  
– מתוך המאמר הנ"ל
אגדה אחרת‏‏[1] מספרת כי פעם אחת הפצירה באנשי קהילתה לקיים את חגיגות ראש חודש מחוץ לבית הכנסת. תוך כדי החגיגות נשמעו צעקות ובית הכנסת החל לעלות באש, אך למזלם של החוגגים, אף אחד לא היה בטווח הסכנה. כאשר ברזאני ראתה את השריפה היא לחשה שם סודי שלמדה מאביה. להקת מלאכים ירדה מהשמים וכיבו את השריפה בכנפיהם. עם שוך הלהבות התגלה כי בית הכנסת וספרי התורה לא ניזוקו כלל, ומאז נקרא בית הכנסת על שם אסנת ברזאני.

לאחר מותה, יהודים כורדים רבים היו עולים לקברה באמדי.

הרב יצחק נח!
08/02/2010 | 11:40
5
31
הרב יצחק נח!
הרב חכם יצחק נח (1888 - 1962) רב ואב בית דין של קהילות יהודיות בכורדיסטן, ובסוף ימיו רב מושב אלקוש שבגליל.

חכם יצחק נח נולד בראש חודש תמוז ה`תרמ"ח (1888) לאביו אליהו ולאימו דינה בכורדיסטן. מצד אימו חכם יצחק נח היה נצר למשפחת ברזאני שהעמידה רבנים ושוחטים בקרב יהודי כורדיסטן במשך כארבע מאות שנים. בשנת תרנ"ג (1893) בעודו בן 4-5 נכנס ללמוד בתלמוד תורה של העיר ארביל בכורדיסטן. הנער יצחק הצטיין מאוד בלימודיו שם ושקידתו בלימוד התורה הפכה לשם דבר. בשנת תרס"ז (1907) קיבל הסמכה לשו"ב (שוחט ובודק) על ידי דודיו הרבנים למשפחת ברזאני. תקופה קצרה לאחר-מכן הוא הוסמך גם על ידי חכם זכאי ברזאני ועל ידי מורו ורבו הרב אברהם אלכורדי שהיה רב ואב בית דין של העיר ארביל אז. בשנת תרע"ח (1918) התמנה לרב ואב"ד של העיר ארביל במקום הרב אברהם אל כורדי שנפטר. לאחר מכן בשנת תרפ"ז (1927) התמנה לרבה של כוי סנג`ק שבכורדיסטן שם כיהן עד שנת תש"ב (1942). בשנת תש"ב התמנה לרבה של סולמניה שבכורדיסטן שם כיהן עד עלייתו ארצה.

בשנת תשי"א (1951) עלה לארץ ישראל עם שתי נשותיו. עם עלייתו ארצה חכם יצחק נח נבחן אצל מרן הראשון לציון בן ציון מאיר חי עוזיאל והוא נתן לו הסמכה לרבנות. מאז התחיל לכהן חכם יצחק נח כרבה של מעברת יוחנן במשך שלוש שנים משנת תשי"א עד תשי"ד (1951-1954). בשנת תשי"ד החל לכהן כרב המושב אלקוש שבגליל עד פטירתו בי"ד בשבט ה`תשכ"ב (1962).

חכם יצחק נח עסק בכל מקצועות הרבנות בחייו ורק בישראל לא רצה לשמש כדיין. פסיקותיו נוהגות בדרך כלל על פי רבי יוסף חיים, והוא שימר את מנהגיהם של יהודי כורדיסטן. עסק בקבלה ובקבלה "מעשית" (כתיבת קמיעות, גורלות, וכדומה). בשנת תשנ"ד (1994) יצא עליו ועל הרב יצחק ברזאני ספר בשם "תולדות יצחק" מאת הרב יעקב משה הלל העוסק תולדותם ותיאור חייהם של שני הרבנים הנזכרים.

יהי זכרו ברוך  אמן!!

הרב יצחק ברזאני
08/02/2010 | 11:43
3
27
הרב יצחק ברזאני
הרב חכם יצחק ברזאני רב ואב בית הדין של הקהילה היהודית ארביל בכורדיסטן, בסוף ימיו רב מושב עין העמק.

חכם יצחק ברזאני נולד בשנת 1892 לאביו הרב יעקב ברזאני בכפר צפייה שבכורדיסטן. חכם יצחק ברזאני היה נצר למשפחת ברזאני שהעמידה רבנים ושוחטים בקרב יהודי כורדיסטן במשך כארבע מאות שנים. הוא הוסמך לרב, שו"ב (שוחט ובודק) בשנת תר"ע (1910) על ידי אביו ודודו. ובשנת תרפ"ד (1924) הוסמך הרב יצחק ברזאני גם בגדד ושימש כרב הקהילה של עקרא, אחר כך רב העיר כויסנג`ק ולבסוף רבה הראשי של קהילת יהודי ארביל, ואב בית דין הרבני לאחר עזיבתו של הרב יצחק נח.
חכם יצחק ברזאני תמך בתנועה הציונית. הוא אף ביקר בארץ ישראל בשנת תרצ"ה (1935) כאורח קונגרס הציונית, ונכח בלוויתו של הרב הראשי לארץ ישראל, הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל. עשור וחצי מאוחר יותר בשנת תשי"א (1951) הוא הצטרף למשפחתו שהתגוררה במושב עין העמק, וכיהן כרב המושב וחבל מגידו עד פטירתו בשנת תש"מ (1980}.

חכם יצחק ברזאני עסק בכל מקצועות הרבנות בחייו ורק בישראל לא רצה לשמש כדיין. פסיקותיו נוהגות בדרך כלל על פי רבי יוסף חיים, והוא שימר את מנהגיהם של יהודי כורדיסטן. עסק בקבלה ובקבלה "מעשית" (כתיבת קמיעות, גורלות, וכדומה). בשנת תשנ"ד (1994) יצא עליו ועל הרב יצחק נח ספר בשם "תולדות יצחק" מאת הרב יעקב משה הלל העוסק תולדותם ותיאור חייהם של שני הרבנים הנזכרים.

ותמונת הרב יצחק ברזני זצ"ל
09/02/2010 | 01:30
2
31
ותמונת הרב יצחק ברזני זצ"ל
שני הרבנים - הרב יצחק נח והרב יצחק ברזני היו בני דודים, כאשר הרב יצחק נח עבר לכהן כרב הקהילה בכוי-סינג'ק, הרב יצחק ברזני החליף אותו כרב בעיר ארביל.
ניראה קצת משונה הלבוש והמיקבעת
10/02/2010 | 16:07
1
17
כי הלבוש הזה היה ועודנו לבושם של עדות אשכנז,
שהביאו איתם לארץ ישראל מאירופה,
או שזה צולם פה בישראל!!!!!!!
התמונות אכן צולמו בארץ,
10/02/2010 | 16:50
22
התמונות אכן צולמו בארץ,
רבים מהרבנים באותה תקופה אימצו את הלבוש הזה עם המעיל והמגבעת.

תמונה נוספת של הרב יצחק נח זצ"ל
יש לי הכבוד להיות ממשפחתו של הרב יצחק נח
09/02/2010 | 01:23
33
יש לי הכבוד להיות ממשפחתו של הרב יצחק נח
בהיותי ילד הוא ביקר הרבה בירושלים לרגל עיסוקיו ברבנות ובמשרד הדתות, בכל פעם התארח אצלנו בגלל שמלבד קשרי המשפחה, היה ביחסים מאד חמים ןידידותיים עם אבי ז"ל, למרות שאחת מבנותיו גרה בירושלים, הוא ביקר אותה אבל התאכסן אצלנו בקביעות.

הוא היה ידוע עוד מכורדיסטאן ככותב קמיעות וכמי שעוסק בקבלה. בכל פעם שבא אלינו הדבר נפוץ בין הכורדים מפה לאוזן ותוך זמן קצר הבית היה מתמלא בהרבה אנשים ךשבאו לבקש ברכה או שיעשה להם קמע.

אחת מבנותיו כתבה ספר בשם "בדומיה וסער" על החיים בעיר סולמניה שם גרו ושם הוא כיהן כרב.

התמונה המצורפת היא תמונתו של הרב יצחק נח זצ"ל.
יש אומרים על מוסטפה ברזאני שהוא צאצא של
08/02/2010 | 16:25
10
21
המישפחה הזו,הרב שמואל ברזאני ,והידע שלי מכורדים מחו"ל
שיצא לי לשוחח איתם והם אומרים שכן,
המון הצלבות עשיתי על הנושא איתם,והם שלחו לי קישורים
שמחזקים את העובדות,אז לשיקולכם!!!!!!
חמי
תודה רבה זיווןחימי מה שאתה אומר
08/02/2010 | 17:35
9
11
נשמע מעניין
זה אומר שהמקורות של מוסטפה ברזאני הם יהודיים?
אז איך נוצר מצב כזה שמוסטפה ברזאני מוסלמי? היו כאלה משושלת הרב שמואל ברזאני שהתחתנו בנשואי תערובת עם מוסלמים?
יש סיפור ששמעתי מאחד המקושרים שלי מחו"ל
08/02/2010 | 23:57
8
15
שסיפר על הבן מסעוד ברזאני ונשיא עירק טלבני שהיו בסעודיה,
ושם ניפגשו עם איזה שייח מוסלמי,הם היו צרכים להיכנס אליו
טלבני ניכנס אל בית השייח וכשיצא אמר למסעוד שיכנס,
מסעוד אמר שהוא לא יכול להיכנס כי הוא לא מרגיש טוב,
כשחזרו לכורדיסטן שאל אותו טלבני למה הוא לא ניכנס?
והוא אמר שההרגשה שלא לא הייתה טובה כדיי להיכנס,
כמובן הוא לא יכול היה להגיד את האמת,אבל הוא פעל
לפי האמת וזה אומר הרבה.
המקורות של ברזאני כניראה הם יהודיים,
לפי סיפורים ששמעתי בעיקר מאבא שלי,ברזאני אהב
את היהודים ושמר עלהם שם,היהודים נרדפו שם בגלל
היותם יהודים,וגם בגלל היותם כורדים,החברים הכורדים
איתם אני בקשר אומרים לי את זה תמיד,והם מרגישים
היזדהות איתנו היהודים והישראלים,אבל יש המון כורדים
שהם נגדנו וצריך לדעת ולהיזהר לא כולם פרו ישראל ויהודים,
מוסטפה  ברזאני היה בישראל בשנות ה-60 וה-70
חמי
חבר ילדות שלו גר באותה תקופה בטבריה,
09/02/2010 | 01:49
7
75
בתקופה שמולא מוסטפא אל ברזני ביקר בארץ, חבר ילדות שלו גר בטבריה. עוד לפני שהגיע ארצה, ביקש מהמלווים שלו לסדר לו פגישה עם אותו חבר ילדות. הם אכן סידרו לו ביקור ואז הכל התרחש בסודי סודות, לאחר תיאום מראש עם החבר ודרישה לשמור את הביקור בסודיות, הובא מולא מוסטפא לבית החבר בטבריה והם ישבו יחד זמן ממושך והעלו זכרונות. בהמשך מולא מוסטפא ביקר שוב בארץ ושוב ביקש להיפגש עם חבר אותו ילדות.
הסיפור כתוב בספר "אנא כורדי - רומן מלחמה ומילוט בכורדיסטאן" מאת אליעזר (גייזי) צפריר, הספר מספר את חוויותיו של שליח המוסד לכורדיסטאן בזמן המרד הכורדי. כותב הספר שהוא השליח, הוא כורדי יליד ארביל.

זכור לי שבאותה תקופה התלחשו על הביקור בבתי הכנסת של הכורדים.

היהודים הכורדים כאן בארץ התארגנו, ערכו מגבית ואספו כספים אותם העבירו לטובת הכורדים בכורדיסטאן.
אכן אתה צודק בדברך פשוט לא עולה לי כרגע
10/02/2010 | 01:16
6
10
השם של אותו חבר,אבל ברזאני ביקר בטבריה אצל אותו חבר
למיטב זכרוני (מקריאת הספר) שם החבר היה דוד
10/02/2010 | 13:44
5
16
ובקרב הכורדים היה מוכר יותר בכינוי "ח'וג'ה ח'ינו",
עכשו כך זה עלה לי בזיכרון דוד בירי זה השם
10/02/2010 | 16:08
4
12
לא נראה לי שהשם הוא דוד בירי,
10/02/2010 | 16:56
3
9
בהזדמנות אדפדף שוב בספר "אנא כורדי" ואמצא את שמו של החבר מטבריה.

דוד (דודי) בירי ז"ל היה הנכד של דודתי, הוא היה ההרוג הראשון באינטיפדה השניה. הוא נהרג בזמן ליווי אוטובוס להתנחלות נצרים, הופעל מטען לעבר האוטובס, כשירד מהרכב לסרוק את הסביבה, נפתחה אש ממארב והוא נהרג. יהי זכרו ברוך
השאלה אם אנחנו מדברים על אותו דוד בירי מטבריה
10/02/2010 | 17:36
2
23
לא יודע אבל אם שמו היה בירי, הייתי בטח זוכר.
10/02/2010 | 19:19
1
6
בכל אופן אני אדפדף שוב בספר "אנא כורדי", כשאמצא את השם אודיע לך.
אחלה
10/02/2010 | 20:35
3
רגעים יפים מהביקור של בשיר בוטאני
09/02/2010 | 01:11
2
10
כתובות אינטרנט מצורפות:
רגעים יפים ומרגשים
12/02/2010 | 15:16
1
7
תודה חימי על הרגעים היפים
תמשיך כך ותגיע רחוק
אני אוהבת תמיד את כול מה שאתה מעלה לפורום
מוזיקה מקורית ושמחות של כורדים מישראל
מה נבקש עוד ממך? אתה עושה הכול שיהיה לכולנו שמח בלב
הערה קטנה
אני מראה למשפחה את הקליפים שאתה מצלם
הם אומרים שפעם לא היה מקום לזוז בארועים של המושבים
בקטנה עוקץ בלב שזה נעשה מדולל
אני אומרת עדיף זה מאשר כלום
כן זה היה מדולל ביגלל התיכנון
13/02/2010 | 23:46
9
שהיה מהרגע להרגע לכן אן הרבה אנשים ,מה עוד שהצילום יותר ממוקד על הרוקדים
אז אן אפשרות לדעת באמת כמה היו שם,אם כי היו די אנשים שלא צולמו,
אבל זה לא מראה של פעם אני מוכרח להגיד,
לעמנואלה
08/02/2010 | 22:00
40
1
היי ערב טוב
ראשית תודה מקרב לב על השתתפותך באולפן השקוף
זה מחמם את הלב כשיש נציגות  ובמיוחד כמוך שהיית גם שגרירה
שוב המון תודה
אני מודה לך על התמונה ואשמח לדעת אם יש אפשרות שאקבל עותק למייל שלי
הדסה
באהבה
להדסה ישורון
09/02/2010 | 11:13
23
6
להדסה ישורון
איתך באש ובמים ובכול זמן נתון - ובגאווה גדולה...!!!

את התמונות את יכולה להוריד מהפורום - קליק על התמונה צד שמאל בעכבר
התמונה תפתח לקובץ ואז ניתן להוריד אותה בגודל המקורי

אם לא יסתדר לך תשאירי איימל כאן ואני אשלח לך

יום טוב אוהבת עמנואלה
תמונה שנייה
09/02/2010 | 11:15
22
6
תמונה שנייה
ואני מאוד מאוד אוהבת את התמונות
תודה רבה לך על נתינת ההזדמנות המיוחדת להצתלם איתך

המשכיות פורחת
ערב טוב לכולם חברימוס
09/02/2010 | 18:32
18
צופה מהצד ויקיר תשמעו אנחנו פה בשביל לפרגן להדסה הכוכבת של הפורום הזה לא באנו להריב אחד אם השני לא מתאים כולנו פה ביחד מגובשים מאוחדים אפשר להגיב באנטלגנטיות אבל לא להגיע למצבים של תקיפות אם הבנתם אותי תעשו סולחה אחונות יאללה שיהיה לכולנו אחלה של ערב טוב הרבה שמחה ואהבה תפרגנו אחד לשני
לאחר שקרתי את ההיתכתבות של יקיר וצופה מהצד
09/02/2010 | 19:18
אני חושב שאתם מוציאים אנרגיות לשוא,זה לא נותן כלום הויכוח בניכם,
חבל לכם לבזבז את האנרגיות על הדעה אם להניף דגל כורדיסטן באיזה
שהוא ארוע או לא להניף ,בזבזו את האנרגיות על התרבות המוזיקה
של העדה זה יותר מעניין ויותר חשוב.
לידיעתכם אני לא מחזיק אצלי בבית דגל ישראל,לעומת זה אני כן מחזיק
דגל של כורדיסטן,והסיבות ישארו אצלי,
אז עזבו את הטפל והיתרכזו בעיקר,לזה נועד הפורום,לפוליטיקה יש פורומים
משלהם שם זה המקום לעסוק בנושאים בהם דנתם.
חמי
חמי ערב טוב מי זה שר עם משה ממוקו
09/02/2010 | 18:44
12
ברק כורדי זה לפי דעתי רונן עמרם אבל לא בטוח
09/02/2010 | 19:07
11
חבל על הזמן יש לו קול כמו של איציק קלה
09/02/2010 | 19:29
10
1
מאוד יפה אהבתי וריגש אותי הקול שלו כמו של הכורדים עסלים שמעתי המון שירים של רונן עמרם ובשירים שלו הקול מאוד שונה
אני חושב שהוא מהמישפחה של איציק
09/02/2010 | 20:51
9
1
תקנו אותי אם אני טועה מי שמכיר אותו(רונן עמרם)
עוד דבר חשוב לגבי כול הזמרים מישראל ששרים
09/02/2010 | 21:04
8
בשפה הכורדית,
פשוט תבדקו את עצמכם במילים של השירים שאתם שרים בכורדית,
עם משהוא שדובר את השפה,כדי שהמילים יאמרו מדוייק,
יש שירים של זמרים מהארץ ששרים והם לא מבינים מה הם שרים,
אני לא רוצה להגיד פה בפורום על משהוא ספציפי,אבל הרוב של
מי ששר בכורדית יוצא שלעיתים הוא מקלל בשיר בלי ידיעה,
ואני נמצא לעיתים בבעיה להעלות ארועים ליוטיוב בגלל שמי
שצופה ומאזין זה כורדים מכול העולם שהם מבינים את השפה
וזה גורם לי לא להעלות כול סירטון,
אני מקווה שמה שכתבתי פה יגיע לאוזנהם של אותם זמרים/ת
ויקחו לצומת ליבם שיש הרבה מה לתקן ולשפר.
חמי
עמנואלה בראזני סחה עלייך
09/02/2010 | 21:37
1
ראיתי עכשיו קליפ שלך שעשית במחשב אהבתי ביותר ממש ממש אבל ממש יפה מטפחות על הראש בגדים של כורדים עסלים סחה סחה מאוד יפה כל הכבוד לך
חחחחח נשמע מצחיק
09/02/2010 | 22:00
6
שהם שרים ולא יודעים שמאחורי המילים מסתתרות להם קללות
לפי דעתי צריך לידע ולתקן את אותם הזמרים
עמנואלה זה עצוב כמו שזה מצחיק
09/02/2010 | 22:51
5
אני יכול להגיד שדיברתי עם חלק מהזמרים על הנושא,ואני מקווה שהם יעשו
את השינוי,בסה"כ אני רוצה להעלות דברים ליוטיוב כי אני יודע שהמון כורדים
מהעולם רואים ומאזינים ,הרבה מיילים נישלחים אלי,בסה"כ מחמיאים לנו ומעריכים
מאוד את זה שאנחנו מחזיקים את המסורת,אבל אנחנו שאן לנו את השפה זה קשה
זה דבר הכי יסודי בכול המסורת שלנו,
תארו לעצמכם שאני מנהל איתם שיחות בשפה הערבית,ולי זה מפריע מאוד,שאני
יודע כמה הם שונאים את הערבים,אבל אנחנו צריכים לנהל שיחה ולא חשוב באיזה שפה
העיקר שיש תקשורת בנינו,
אני מקווה שעם הזמן אני כן יוכל לדבר אתם כורדית שוטפת,לפחות בלהיתכתב איתם
אני מסתדר יותר מאשר לדבר אבל זה גם יבוא,
סתם לדוגמא:תחפשו את השם שלי בגוגל(hemiitz )לא תאמינו לאיזה אתרים זה יוביל
אותכם,לכן חשוב שגם השירה תהיה מדוייקת,הנגינה תהיה נכונה,וזה כולל גם את הדהול
והזורנה,למרות שאן להם טענות לפחות על הנגינה של אחי,הם אומרים שזה מדוייק,
אבל צריך לנגן ולשיר מדוייק ונכון,ויש לי בעיה להעלות סירטונים,
יש לי המון סירטונים שאני לצערי מוחק אותם ולא מעלה,וזה חבל,
בוא נהיה אופטימים.מי שצריך יתקן וישפר וזה יהיה טוב לכולנו.
חמי
נכון חימי גם אני מקווה שזה ישתפר
10/02/2010 | 00:50
2
4
ואני יכולה להעיד,כורדים בעולם אוהבים את המוזיקה הכורדית שנעשת כאן בארץ והסיגנון הוא יחודי.
לא פעם אחת הייתי צריכה לשלוח קבצים בגלל שאהבו שיר זה או אחר
הרבה מהם מכירים את שמות הזמרים

אני יכולה להעיד שיש שיר שבאמת הוא מהמבוקשים וזה השיר דואט של הדסה ישורון ודניאל עזרי

אני תמיד אומרת כמו שאותנו זה מסקרן ואנחנו תמיד בחיפושים בכול מה שנוגע לכורדיסטאן כך גם הם
על הדרך יוצא להם למצא חומרים שאנחנו מעלים לאינטרנט,ולשמחתי שזה רק הולך ומתעצם.
במחשבה שניה פעם בקושי היה ניתן למצא משהוא שקשור על העדה הכורדית שלנו והיום יש כמעט מהכול ומכול טוב - ברכה !!!

כן חימי אני בדקתי ואני רואה אותך בכול מקום - המשך כך - גאה בך !!!

כול הכבוד לך על הבדיקה
10/02/2010 | 00:55
1
פעם פירסמתי פה על מייל ששלחתי למסעוד ברזני,
ויש חדש קיבלתי תשובה,והופתעתי שהתחנה שלי
ביוטיוב מפוסרמת שם חזק,לפי התשובה שקיבלתי.
ברור שתפורסם
10/02/2010 | 01:30
אתה מעלה וידאו מאוד מיוחדים
מצחיק ועצוב עצוב עד שבא לבכות
10/02/2010 | 21:24
1
חימי יש לך שיר כזה שהמילים בו הם קללות?...וואיייייי איזה פאדיחות לא נעימות
הזמרים יודעים על כך?
מי הטעה אותם ולמה?
אני מקווה שאצל הדסה ישורון אין טעויות כאלה
אצלה הכורדית נשמעת נכונה וברורה.נראה שהמוזיקה נעשת בצורה הרצינית ביותר.
שלהבת אף אחד לא מטעה פשוט
11/02/2010 | 01:17
צריך לדעת מה שרים להבין את מה ששרים,להגיד נכון את המילים,
לשיר זה לא רק קול יפה ,שירה זה מסר שמעבירים למאזינים,
ואם לא יודעים מה המסר בשיר, אז אך זה אפשרי להעביר למאזין,
אני לא אומר על זמר/ת ספציפי אבל זה המצב,והינה דוגמא למה שאני אומר:
I'm not sure what kind of dialect he singing ! (=
זה תגובה לאחד הסירטונים שלי,ממקושר כורדי,
לכן על הזמרים שלנו שאני מאוד מעריך ואוהב וגאה בהם שיפנימו וישפרו את השירה לנכונה
ומדוייקת,
ברק הכורדי
09/02/2010 | 22:07
3
5
תודה שאתה אוהב
כול הקליפים שערוכים עם התמונות כמו בקליפ שהעלתי לכאן,אלו תמונות שלי שאני צלמתי בעצמי
יש לי אהבה גדולה לכול האוטנטיות הכורדית במיוחד אהבה לכאפיה כורדית

Aharon Menchem - אהרון מנחם
Amir Elyahu - אמיר אליהו
09/02/2010 | 22:09
2
5
Aharon Menachm - אהרון מנחם
09/02/2010 | 22:12
1
3
כן אני גם מאוד אוהב את הכאפיה
09/02/2010 | 22:48
הכורדית שלנו בשבילי זה כמו השפם של הכורדים היהודים שעלו לארץ אות סמל
שתי יפות ומקסימות
10/02/2010 | 15:45
הדסה ישורון ועמנואלה סאחה על התמונה היפה
10/02/2010 | 21:32
מי שלא מבין יחשוב שאתן מכורדיסטאן בגלל הדגל
הדסה ישורון ועמנואלה התמונה שלכם מאוד מיוחדת
10/02/2010 | 21:43
מי שלא מבין יחשוב שאתן מכורדיסטאן בגלל הדגל
ברק - נושא הכאפיה הכורדית
10/02/2010 | 00:22
6
5
ברק - נושא הכאפיה הכורדית
העלת את נושא הכאפיה הכורדית
אז יש לי כמה כאפיות ואני אוהבת לקשור אותם לצוואר במיוחד בחורף זה מחמם וגם יפה
לא פעם מעירים לי על הכאפיה שמסמלת את ערפאת ובמאבק בפלסטין
בשבילי הכאפיה מסמלת את הכורדים וכורדיסטאן.

בכורדית הכאפיה נקראת -  jamana או jamadani - כדאי ללמוד ולשנן את המילים האלו

בתמונה שצילמתי ומאוד אוהבת - חברה דרום אמריקאית שמתגוררת בצרפת היא נוצריה ובמנלחמת לבנון השניה ובמלחמה בעזה היא הגיעה להתנדב בישובים המופגזים,הכרתי אותה דרך חברים והיא התעניינה מאוד בכורדים ובכורדיסטאן

פורום כורדיסטאן דן בנושא הכאפיה
10/02/2010 | 00:27
5
5
פורום כורדיסטאן דן בנושא הכאפיה
למי שקורא אנגלית הדיון מאוד מעניין וחלקו באנגלית - אפשר להבין בערך את המסר בדיון
כתובות אינטרנט מצורפות:
אפרופו כפיה בצבע אדום מסמל את הברזאנים
10/02/2010 | 01:09
4
3
הכאפיה האדומה - כורדי טבריני ובראזני
10/02/2010 | 01:38
3
4
הכאפיה האדומה - כורדי טבריני ובראזני
טיול שורשים מטבריה לכורדיסטאן
בוקר טוב את רוצה להגיד לי
10/02/2010 | 05:15
2
1
שאלו שבתמונה אלה מטבריה
ברק - ביקור מרגש בבית הנשיא
10/02/2010 | 12:36
1
11
ברק - ביקור מרגש בבית הנשיא
ביקור מרגש בבית הנשיא - כתבה nrg דודו בזק

נשיא כורדיסטן, מסעוד ברזאני, אירח בארמונו תושב טבריה, הזמין את יוצאי כורדיסטן בארץ לביקור והתעניין בפוליטיקה הישראלית

דרוויש נחום מטבריה הוסיף לאחרונה לרשימת החברים שלו אחד מפורסם במיוחד - נשיא כורדיסטן מסעוד ברזאני. הנשיא הכורדי גילה חיבה מיוחדת למדינת היהודים, והזמין את יוצאי כורדיסטן החיים בארץ לקפוץ לביקור במחוזות ילדותם.

"מה קורה עם הגאווה שלנו איציק מרדכי? הוא עוד בפוליטיקה?", שאל ברזאני, וסיפר כי לעולם לא ישכח את הסיוע שהעניקה ישראל לאביו. ברזאני שמע שבישראל חיים 150 אלף כורדים ומיהר לתהות: "מדוע הם לא באים? עיראק שוחררה. שיגיעו, אני אגן עליהם. אנחנו צריכים תייריים שיבואו לבקר במקומות שבהם נולדו".

כתובות אינטרנט מצורפות:
כל הכבוד הם ממש ניראים מכורדיסטן
10/02/2010 | 13:02
2
העיראקית סיפור מאוד מעניין ומרגש תודה
ברק הם כורדים עסלוו'ים
10/02/2010 | 13:14
1
אני רוצה להגיד על ההופעה של הדסה בערוץ 24
10/02/2010 | 18:27
7
2
למרות שלא ראיתי את ההופעה,שאלתי אנשים ממקור ראשון שהיו שם,
והם אמרו לי שהם נהנו והכול היה בסדר שם,הם לא יודעים על מה כול
המהומה ואי שביעות רצון שהיתנהלה פה בפורום,לידיעתכם,
גם אני מטורפת על הכאפיה הכורדית
10/02/2010 | 21:00
2
חבל שאין מצב למצא מטפחות אורגנליות של נשים כורדיות
יש דומות שמיבאים מטורקיה והם פחות יפות.
חימי חפשתי במקו ואין שידור חוזר
10/02/2010 | 21:36
5
2
פיצוי בשבוע הבא הדסה ישורון בתוכנית בתבוריס.
חימי מתכוונים שבזמן שהדסה ישורון ולהקת גוננים רקדו היו הפרעות מצד המנחים
האמת שדווקא רציתי שיראינו את הדסה ישורון.
שורה תחתונה היה מרגש מאוד
עוד שם בכורדית dersuk Kurdi - kaffiyeh
10/02/2010 | 23:55
2
8
עוד שם בכורדית dersuk Kurdi - kaffiyeh
הבאתי לכם עוד שם לכאפיה הכורדית - dersuk Kurdi

‎jamana jamadani dersuk Kurdi - kaffiyeh kurdi‎
עמנואלה חחחח הסיגריה יותר מעניין אך הוא מגלגל
11/02/2010 | 01:28
1
3
חחח נראה לך שזה ג'ויינט ?
11/02/2010 | 01:49
2
הלי חה ג'יגרה
ממקורות מוסמכים שבהרי כורדיסטאן הכורדים מגלגלים ג'ויינטים,והמקורות האלו שסיפרו לי אלה כורדים שעלו לארץ
פעם שנפגש אני אספר לך סיפור מעניין
שלהבת,,,,,
11/02/2010 | 01:26
1
1
דברתי עם חברים מהלהקה,על מה שהבנתי מהפורום מה היה שם,
והם לא אישרו לי את מה שהבנתי פה בפורום,כנראה זה היה מאחורי הקלעים,
אני אמור לקבל הקלטה של ההופעה הזו,אז אם עד אז לא יעלה משהוא את
ההופעה לאינטרנט אני יעלה ברגע שאקבל,
גם אני חיפשתי את השידור הזה ולא מצאתי,אז אם משהוא מצא שיעלה
קישור לפורום נישמח מאוד,
הופעה של הדסה הייתה 100%
12/02/2010 | 15:10
2
פעם ראשונה בחיים שלי שאני רואה את הדסה מופיעה........
הדסה מאוד יפה נראת כורדייה כורדייה
שרה עם קול מהנשמה ומורגש שהיא אוהבת לשיר בכורדית
חימי מחכה לוידאו ממך
תפתיע אותנו
חם בפורומים של תפוז
לא מצליחה לתמוך בו
לא מצליחה לתמוך בו
מפחיד אותי שיהיה קשה למצוא עבודה, שנחיה בתת תנאים....
לא מצליחה לתמוך בו
לא מצליחה לתמוך בו
מפחיד אותי שיהיה קשה למצוא עבודה, שנחיה בתת תנאים....
מעצבים את מטבח חלומותיכם?
עכשיו בפורום מטבחים, על מה פשוט אסור לכם לוותר?
עכשיו בפורום מטבחים, על מה פשוט אסור לכם לוותר?
אוהבים את תפוז?
אוהבים את תפוז?
עשיתם לייק לדף הפייסבוק שלנו? בואו לקבל את
אוהבים את תפוז?
אוהבים את תפוז?
עשיתם לייק לדף הפייסבוק שלנו? בואו לקבל את
Flix וידאו
קומונות
קומונה לרוכבי אופני-הרים.קומונת AM כשמה כן היא - All Mounta...
כאן תקבלו מבזקי-חדשות בזמן אמת ודיווחים ראשוניים מסביב לשעו...
עדכונים שוטפים
14:35 | 01.09.12 בובע מייסעס
11:23 | 23.08.12 פרפר כחול 3
16:24 | 17.08.12 בתיה דורון
13:16 | 16.08.12 gilaviv
01:16 | 13.08.12 אלחי דדון
מקרא סימנים
בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום