בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
שלום וברוכים הבאים, הפרעת קשב וריכוז הינה לקות מורכבת המתפרשת על תחומים רבים. הרבה "יועצים בגרוש", מיתוסים ודיעות קדומות בוחשים בקדרתה ומעכבים אותנו מלהתמודד עמה ביעילות. הפורום הוקם כדי להתמודד בדרך הרפואית-התנהגותית-חינוכית שהוכחה מחקרית. חברים בו הורים לילדים עם הפרעות קשב, מבוגרים עם הפרעות קשב, מטפלים התנהגותיים, מורים לחינוך מיוחד, נוירולוגים, פסיכיאטרים, רוקחים, מרפאים בעיסוק ותרפיסטים בגישות מגוונות המכירים באופן מקצועי את הלקות.  מנהלי ויועצי הפורום: zivadina, זיוה דינה, אמא לילדים עם ADHD ומאובחנת עם ADHD בעצמה,  ציפי קוברינסקי, מאמנת בהווה ומורה בעבר,רונן לין, מורה לחינוך גופני/חינוך מיוחד ומאמן אישי, מרב קובי, מאמנת אישית ומשפחתית, עדו בן צבי, יועץ לטכנולוגיות למידה, פזית ליפוביץ, מאבחנת ליקויי למידה, עו"ד נוגה דגן בוזגלו, יועצת לזכויות תלמידים בארגון הלה, יעל ויסוצקי, מרפאה בעיסוק, הד סולודר, מאמן אישי ומנחה סדנאות ילד-הורה.

עוד נזכיר את מנהלות הפורום הראשונות: אפרת@הבית, מייסדת הפורום ואיתה זהבה נדליה ד אשר תרמו לעיצוב דמותו של הפורוםאנו מאמינים כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז ניחנו בראייה מקורית ורעננה וביחד עם זאת "לוקחים הכל ללב" ואוהבים לעזור. ברוח מיוחדת זו היינו רוצים לראות את הפורום מתנהל: אנא השתמשו בשפה אדיבה המכבדת כל דעה שונה או מנוגדת. בנוסף, הקפידו לספר על מטפל או טיפול מתוך חוייתכם האישית ולא כפרסום מסחרי. נשמח על הצטרפותכם לדיונים המרתקים של פורום הפרעות קשב ADHD.

מחפש מידע על השפעות טובות של רטלין על הזכרון
16/02/14 09:36
95צפיות
האם בכלל יש השפעה של הרטלין ודומיו על הזכרון לטווח  הקצר והארוך , למשל אדם / ילד שלא מצליח לקרוא טוב נניח מהשפעת רטלין קורא יותר טוב יותר מהר - יפסיק אחרי 5 שנים את  הרטלין יחזור לקרוא כמו  מתבגר  שלא  למד לקרוא ?

לא מוצא כל כך מידע מחקרי אמין לגבי הטמעת יכולת לזכור ולשנן לטווח ארוך בהשפעת הרטלין  גם לאחר שהפסקת איתו .

מה שאני כן מוצא זה רק  דברים שלילים שהרטלין פוגע בזכרון אצל חלק מהמטופלים .
ריטלין וזכרון
16/02/14 14:40
100צפיות
ככל הידוע לי, ריטלין מיועד לטיפול בקשב וריכוז.
כאשר נוטלים ריטלין, אפשר להתרכז במה שקוראים ולכן לזכור אותו יותר טוב.

ריטלין הוא תרופה שעובדת מספר שעות ואחר כך מופרשת מן הגוף.
לכן, לא בודקים השפעה שלו לזמן ארוך.

ההשפעה לטווח ארוך היא על יכולות מצטברות שנרכשו כאשר האדם היה מרוכז.
למשל, אם היה מרוכז בקריאה ולכן קרא יותר, כישורי הקריאה שלו ישתפרו.
אם הצליח ללמוד יותר למבחנים ועבר אותם בהצלחה, הבטחון העצמי שלו ישתפר.
אם הצליח ללמוד אסטרטגיות למידה בזמן שהיה מרוכז, כישורי הלמידה שלו ישתפרו.

הדברים שאדם לומד בהיותו מרוכז, הופכים לרכושו הפרטי בלי קשר לריטלין.
º
יכול להיות שאת צודקת אבל מחקרים מתקשה למצוא
16/02/14 21:14
31צפיות
דווקא אני קראתי מחקר שרטלין עוזר לזיכרון לטוו
16/02/14 21:05
69צפיות
לטווח קצר. יותר נכון - המחקר נעשה על קונצרטה. לאחר שימוש של חודש ימים יש שיפור בזיכרון לטווח קצר (באתר של איריס מנור)
חוץ מזה, קראתי גם מאמר שהגיעו למסקנה היום שקשב וזיכרון מגיעים יחדיו ואי אפשר להפריד ביניהם. הרבה בעיות בזיכרון לטווח קצר נובעות מקשב חלקי.
כשיש קשב טוב ומלא אז גם קל יותר לזכור. כשהקשב לא טוב/חלקי אז קשה לזכור.
º
כן קראתי את המחקר הזה הוא על 11 ילדים
16/02/14 21:13
36צפיות
º
באתר של ד"ר שלומי ענתבי יש הרבה מידע
17/02/14 21:14
40צפיות
בדיקה
08/03/14 09:48
4צפיות
בדיקה
האם בית הספר יכול לאלץ אותי להעביר את בי
14/02/14 10:54
190צפיות
שלום. אני אמא לילדה בכיתה ג. הילדה לומדת בבית ספר בשכונה לא קבלה. מכיתה א׳ לאחר שהתלוננתי על מספר דברים ומורים. המנהלת התלבשה על הילדה. היא נבחנת במקרוסקופ. הכיתה לא קלה רווייה באלימות סביבת לימודים לא רגועה. עברנו איבחון ובהתאם אנו בטיפול רגשי. בבית ספר עד כחודש דצמבר לא היו תלונות רציניות. לאחר הוזמנו לשיחה שם אמרו לנו שיש לילדה בעיות קשב וריכוז(למרות שלא אובחנה ככזאת על ידי נוירולוג). והם חושבים להעלות להעלות אותה לועדת השמה  להעלות אותה לועדת השמה. כרגע הוזמנתי בדחיפות לוועדה בבית ספר . ככל הנראה לטרום השמה. שאלתי האם אפשר להעלות לוועדה ללא המלצה ואי ביון של נוירולוג. מה עליי לעשות על מנת להשאיר את הילדה בחינוך רגיל ולתת לה טיפול לפי המלצת הנוירולוג. האם למורים מותר לאבחן ילד כבעלת קשב וריכוז. המנהלת היא מאוד קשה ורעה. מסתכלת עלינו מלמעלה. כיצד ניתן לדחות את ועדת ההשמה עד לאחר בדיקות הנוירולוג.איך להתנהל בשיחה.המנהלת לא מתייחסת לדברי ומבטלת אותי.
ועדת השמה
14/02/14 17:04
128צפיות
העובדה שהמנהלת מבטלת אותך לא רק שאינה נעימה, אלא שלא מאפשרת לקבל תמונה מקיפה של מצבה של הילדה.
אני מצרפת קישור להנחיות משרד החינוך והסבר להורים בנושא ועדת השמה
http://www.education.gov.il/kav_patuach/download/H...
תוכלי לראות שהצוות החינוכי רשאי להמליץ על ועדת השמה, ושם תוכלי להביע את דעתך.
מדברייך אני מבינה שלא נוצר שיתוף פעולה פורה עם בית הספר, והתוצאה היא יחסה של המנהלת אל בתך
הדרך לרתום את המורים מתחילה באמפטיה לקשיים שלהם וברצון להציע עזרה מנסיונך עם הבת בבית
השתדלי להימנע מביקורת שמתחילה במילה את/אתם והחליפי אותן בתיאור הרגשות שלך מתחילה במילה אני.
אם את מרגישה שהרגשות יצו אותך ויהיה לך קשה לנהל שיחה רגועה, הביאי אתך מישהו שיעזור לך
עדיף שהוא יהיה איש מקצוע מהתחום
בכל מקרה, חשוב שהילדה תעבור אבחון שיבדוק מהם הקשיים שלה וימליץ איך ניתן לעזור לה
לא כדי להשאיר אותה בחינוך מסויים אלא כדי לקדם אותה
אני מצרפת קישור נוסף למאמר שכתבתי בנושא ניהול הקשר עם בית הספק שאני מקווה שיעזור לך
http://adhdindex.co.il/FrmNewsLetterContent.aspx?i...
ציפי. הקבצים לא נפתחים
14/02/14 17:09
49צפיות
תודה על התשובה. ואכן המורה אמרה שלבית הספר  יש חוסר אמון בנו כהורים. למרות שאנו מטפלים בילדה.  
אצלי הם נפתחים
14/02/14 19:57
38צפיות
נסי אולי לגלוש ממחשב אחר?
יש למישהו עצה טובה יותר?
באשר למעבר דירה, אני הייתי מספרת
קודם כל בגלל שכל דבר מהותי שקורה אומעומד לקרות לילדה, חשוב שהמורים ידעו
וגם זה יכול להשפיע על ההחלטה אם לקיים ועדת השמה
אולי ביהס ישאיר את ההחלטה לביהס החדש
הקישור הראשון הוא לקובץ pdf - פותחים עם תוכנה
15/02/14 08:43
26צפיות
קובץ pdf יש לפתוח עם תוכנת acrobat reader
שכדאי להתקין במחשב.
עוד שאלה..
14/02/14 17:22
60צפיות
אנו עוברים דירה בקיץ לעיר אחרת. האם לציין זאת בשיחה. והאם זה עשוי לבטל את ועדת ההשמה. כמובן שנמשיך. בטיפולים
בית ספר יכול להעלות ילד לועדת השמה
15/02/14 08:23
72צפיות
לפעמים המטרה היא רק לאפשר קבלת עזרה לילד בתוך בית הספר.
כדי להעביר ילד לחינוך מיוחד  בית הספר צריך  להוכיח שהוא ניסה לטפל ולעזור לילד באמצעים העומדים לרשותו במשך תקופה סבירה וכי אמצעים אלה לא הספיקו...
להורים יש זכות להיות מיוצגים בועדת השמה על ידי עורך דין או גורם מטעמם וכן לערער על החלטה כזאת.
מעבר לכך השאלה היא היא מה הקשיים של הילדה מעבר לקשיים רגשיים והאם באמת בכיתה של 40 תלמידים ניתן לתת להם מענה... והאם לא עדיף לה למשל כיתה קטנה מסוג כלשהוא, בהתאם לאבחון...
האם הילדה שלך עברה וועדת שילוב בעבר?
15/02/14 16:46
63צפיות
לפני שמעבירים ילד לוועדת השמה חייבים קודם לקיים וועדת שילוב ולתת
לילד סל שילוב לפחות 3 שנים. בוועדת השמה יש צורך להראות מעקב של 3 שנים
מה עשו עם הילד, לא ממהרים לעביר ילד לחינוך מיוחד. אלה אם כן מדובר במשהו מאוד חריג
במצב ממש גרוע.
רק במידה ולאחר סיוע של שילוב אין שום שינוי אז מפנים לוועדת השמה.
זה מבחינת החוק.
בהצלחה
היי.. הילדה עברה ועדת שילוב ומקבלת הוראה
21/02/14 05:34
25צפיות
מתקנת וטיפול רגשי בבית הספר.  אנו בתהליך של איבחון נוירולוג. ביקשתי להמתין על מנת לראות מה יחליט הנוירולוג. ושנתחיל טיפול תרפתי וניתן לזה זמן. כמו כן אנו עוברים באופן פרטי טיפוח רגשי והדרכת הורים. אני מעוניינת לתת לילדה הוראה מתקנת באופן פרטי. האם ניתן להעלות לוועדה ללא איבחון של נוירולוג. הרי נאמר שרק לאחר שמוצו כל האפשרויות אזי יעלה ילד לועדת השמה. ופה עדיין אין איבחון של נוירולוג. יתרה מזה אני יודעת בוודאות שיש מספר ילדים שמצבם הרבה יותר קשה והם לא מועלים לועדה.    ושאלה אחרונה האם הועדה תקשיב להורה שמוכן לממן את כל הטיפולים באופן פרטי ולא תשים את הילדה בחינוך מיוחד. חייבת לציין שכשאני יושבת ורואה איך היא מכינה שיעורים. ונראה שהיא כן מבינה את החומר
º
האם מותר לקחת אדוויל יחד עם אדרל?
14/02/14 09:57
44צפיות
º
כן
14/02/14 10:41
19צפיות
אדרל עם אדוויל
15/02/14 23:29
64צפיות
אין בעיה לשלב כל אחד מהתכשירים לטיפול בהפרעת קשב עם נוגדי כאבים.
אך אם צריך לקחת כדור לכאבים (בטן או ראש) בכל פעם שלוקחים את התרופה
להפרעת הקשב אזי צריך להפסיק ולנסות תכשיר אחר.
יעוץ עם דר' אשכנזי, מומחה לנוירולוגיית ילדים
13/02/14 19:49
148צפיות
דר' אריה אשכנזי ייעץ בפורום במוצ"ש.
דר' אשכנזי
הוא מומחה לניורולוגית ילדים בארץ ובארה"ב,
מכהן כסגן מנהלת המכון להתפתחות הילד, בי"ח שיבא, תל השומר.

אתם מוזמנים להפנות אליו שאלות בנושאי אבחון הפרעת קשב, נוירולוגיית ילדים ואבחנה מבדלת
2 ילדים עם הפרעת קשב/ תיור
14/02/14 08:11
114צפיות

מבלי לרדת עליי בבקשה.
אני ו2 ילדיי מופרעי קשב.
הגדול בן 13 - נטל ריטלין מגיל 9 עד לפני כמה חודשים (בתחילת שנת הלימודים הנוכחית בחטיבה) - פשוט לא לקח כשהתחילה שנת הלימודים (לא לוקח בכלל בחופשות) - ואמר לי ששוכח.
בגלל שגם אני שוכחת להזכיר לו, שמנו תזכורת בסלולרי, והוא חזר לקחת ריטלין לתקופה של כ3 שבועות ופתאום ראינו שהיו אצלו טיקים רבים, מוכר למישהו?
הפסקנו, הטיקים נמשכו עוד כשבוע שבועיים עד שפסקו לגמרי.
זה מהריטלין? מוכר למישהו?

שנית , הקטנה שלי בת 9, נטלה ריטלין מגיל 7, באמצע כיתה א, כי המחנכת שלה רמזה כל הזמן שהיא מתקשה להתרכז בכיתה, בלב לא ממש שלם הסכמתי שתתחיל לקחת והיא לא ממש שיתפה פעולה אך לקחה. בתחילת שנת הלימודים הנוכחית בכיתה ג, היא סירבה לקחת והנחתי לה. ומאז , 5 חודשים, שהיא לא לוקחת, המחנכת החדשה לא מתלוננת, והילדה טובה בלימודים, זוכרת להעביר אליי מסרים שונים, מה שמוכיח שהיא מצליחה להתרכז, ואני קצת אובדת עצות כי במקביל מבחינה החברתית היא מאד מתקשה ליצור חברויות, והריטלין כן סייע לה מאד בכיתות הנמוכות, אך אני הייתי מעדיפה שתקבל טיפול כלשהו בתחום החברתי, יש רעיונות?

ריטלין וטיקים
15/02/14 23:02
106צפיות
אכן ריטלין יכול לגרום לטיקים בכאלה הרגישים לכך במידה וזה קורה יש שתי אפשרויות לנסות להחליף את הריטלין בתרופה אחרת
כגון סטרטרה או קלוניריט או לחילופין אם זה לא עוזר לנסות להמשיך הריטלין בהנחה שהתרופה אכן יעילה ולהשתמש בתרופות שמדאות את הטיקים
תרופות אחרות מריטלין/ rivaroi
14/02/14 08:15
87צפיות

הי,

בני היום כמעט בן 13 לומד בכיתה ז'

כשהיה בכיתה ג' אובחן כקשב וריכוז , אפילו לא עשינו מבחן טוב כי האבחון קלע ופשוט נתן שם לכל מה שידענו (אינטיליגנט, יצירתי, חושב אחרת, קושי בריכוז לזמן ארוך , משתעמם מהר, מכור למסכים, קושי בקריאת ספרים עבים ...)
התחלנו בטיפול בריטלין עד סוף כיתה ד' . בתקופה זו הילד לא אכל כמעט כלום, גם אחרי שהשפעת התרופה עברה, התפתח לו קושי בהירדמות וסיוטים וטיקים (שבדיעבד הבנו שהגיעו מהתרופה)
האוכל והשינה הסתדרו די מהר אחרי שהפסקנו שימוש בריטלין
הטיקים נפתרו אחרי שנתיים של חוג שחייה פעמיים בשבוע וספורט נוסף פעם בשבוע.

כיתות ה', ו' ואמצע ז' אנחנו משתדלים לשרוד בלי תרופה, רק עם תוסף טבעי בשם לינצ'י (עוזר מעט)

היום אנחנו שוקלים לחזור לתרופה אבל חוששים מאוד מתופעות הלוואי שהיו
קראתי באתר
http://www.mako.co.il/home-family-kids/healthcare/...
לגבי תרופות שאינן ריטלין

בינהן סטרטרה (Strattera) - השפעה ארוכת שעות, לא מפריעה לשינה ולא מדכאת תאבון
האם מישהו התנסה בתרופות אלו (אדרל, פוקלין (Focllin) ...) ?

אם כן אני ממש אשמח לעזרה
האם אכן אין תופעות לוואי או מועטות ?
כמה זמן אתם משתמשים ועבור מי ?
מה ההשפעה בפועל ?
מה התהליך לרכוש אותן ?
מה המחיר (הבנתי שיקר אבל השאלה כמה ) ?
האם גם תרופות אלו נחשבות נרקוטיות ?

תודה
העלאת מינון / nookih
14/02/14 08:16
76צפיות

בוקר טוב לכולם,

בני כיום בכיתה ד ומטופל בריטלין כבר שנה שנייה
הוא לוקח ריטלין 20מג LA .
בתחילת הטיפול לקח את הריטלין הרגיל  10 מג SR אבל זה לא עשה את העבודה ולכן החלפנו  
לאחר ההחלפה הוא היה בצתפקוד מעולה בלימודים בכיתה וע החברים . כל הקשיים החברים החלו לאט לאט להעלם והיה נראה שאנחנו בכיוון הנכון.
השנה בלחילת השנה המורה הסבה את תשומת ליבי לקח שיש ירידה בתפקוד וזה משפיע פחות טוב אבל בגלל שהביטחון העצמי עלה והיחסים החברתיים התפתחו בכיוון הנכון החלטנו לא לשנות . כיום אני שמה לב וכך גם המורה שהוא מתחיל לחזור לבעיות הקודמות - לא כותב במחברות, לא מעתיק שיעורים וכו' .
יש לציין שמבחינת השיגים בלימודים, ציונים אך פעם לא הייתה בעיה וגם כיום אין  אבל אני מתחילה להבחי בדפוסי קושי חוזרים...
הנוירולוד ורופא המשפחה המליצו לעלות מינון ל 30 מג LA . הילד קטן פיזית שוקל 21 ק"ג הרופא אוןמר שזה עדיין בסדר
מה שעובר לי בראש זה עד לאן נגיע אם בשנתיים כבר העלנו פעמיים מינון ובריאותית כואב לי הלב להעלות מינון
בקימור לקצר את הסיפור הארוך - האם מעלים או לא מעלים , המצב לא קריטי אבל אני לא רוצה להגיע למצב של התדרדרות ואז להתחיל לעבוד על הכל מחדש
סליחה על האורך ...
העלעת מינון ריטלין
15/02/14 23:08
62צפיות
מינון ריטלין הוא אינדיווידואלי ניתן לתת עד 2מג לקג ליום . אם ילדך שוקל 21קג אזי באופן תיאורתי הוא יכול לקבל עד 40מג ליום
כל זמן שאנו נשארים בטווח הזה  אין בעיה. הצורך משתנה מילד לילד השאיפה היא לתת את המינון האופטימלי עם מינימום תופעות לוואי.
אם אין תופעות לוואי ויש מקום לשיפור בתסמינים אזי ניתן לעלות ל30מג ריטלין LA במקרה הזה.
איזה כדור תוצרת חוץ מומלץ להחליף את הקונצרטה?
14/02/14 20:16
67צפיות
ילד בן 16, לוקח בשנה וחצי האחרונות מינון של 90 מ"ג קונצרטה. (כדור של 54 וכדור של 36)
זה המינון המקסימלי שמותר. המינון לא מספק. לוקח קונצרטה החל מכתה ב'.
הנויירולוג אמר לנו שכנראה שהכדור מתפרק אצלו בגוף מהר מידי.
איזה תרופות תוצרת חוץ מומלצות להחליף את הקונצרטה והוא עם מינימום תופעות לוואי?
בעבר הרטאלין הרגיל עשה לו ריבאונד רציני, מה שלא היה בטיפול בקונצרטה.
אשמח לחוות דעתך.

תחליף לקונצרטה במינון 90 מג
15/02/14 23:12
73צפיות
ניתן לעלות למינון גבוה יותר עם אישור מיוחד שהנוירולוג שלך יכול לרשום
תכשיר חליפי המיובא מחו"ל ובעל השפעה של 12-13 שעות הוא VYVANSE
יש לזכור שתופעות הלוואי של כל התכשירים כולל אלו המיובאים מחו"ל הם די
דומים לאלו המאושרים בארץ.
אדרל עם אקמולי/נורופן
15/02/14 20:14
47צפיות
הבן שלי לוקח אדרל. הרבה פעמים כואבת לו הבטן או שמרגיש לא טוב (לאוו דוקאבגלל האדרל). השאלה אם אפשר לקחת אדרל עם אקמולי/נורופן
תודה למשיבים
כאבי בטן לאחר נטילת אדרל
15/02/14 23:17
70צפיות
ניתן לתת אכמול או נורופן עם אדרל. במידה והדבר נדרש  בתכיפות לאחר נטילת אדרל כלומר אדרל הוא הגורם לכאבי בטן
למרות שנתת אותו לאחר ארוחת בוקר (דבר המומלץ לפני נטילת כל אחד מהכדורים להפרעת קשב ) אזי יש מקום להפסיק את הטיפול
באדרל ולשקול טיפול אחר.
ניסיון עם פרוביג'יל
15/02/14 14:01
140צפיות
ברצוני לדעת האם למישהו יש ניסיון עם התרופה  פרוביג'יל ?
התרופה מיועדת לטיפול בהפרעות שינה אולם לעיתים משתמשים בה מחוץ להתוויה המקורית שלה לשם טיפול
באנשים עם ADHD
אם מישהו טופל בה ויכול לחלוק את ניסיונו אני מאוד אשמח לשמוע
פרוויגיל להפרעת קשב
15/02/14 23:18
107צפיות
אכן תרופה טובה להפרעת קשב יש נסיון רב אתה אך גם בארה"ב היא לא אושרה עי הFDA
לטיפול בADHD/
שימוש בוויואנס ורספרידל ועלייה במשקל
15/02/14 13:33
90צפיות
בני בן ה-8 נוטל וויואנס 50 מ"ג בערך מחודש ספטמבר הוחלט לשלב לו גם רספרידל 1 מ"ג, בעיקר למתן טיקים, להשיב התאבון ולהרגיע קצת... יש לומר שהשילוב עובד היטב אבל לאחרונה יש לנו תחושה שיכול להיות שבגלל עלייה במשקל (מבערך 23 כשהתחלנו את הרספרידל והיום 29.4 (!).) יש "התרופפות בקשב ובאימפולסיביות...האם הגיוני?
שילוב של וויואנס וריספרידל לטיקים
15/02/14 23:21
66צפיות
אכן שילוב מצויין במקרה הזה יש שתי אפשריות אחת לעלות את מינון הוויואנס ל70מג
או להוריד את מינון הריספרידל לחצי מג ובתקווה שהטיקים לא יתגברו.
טיקים קוליים/ המורה
15/02/14 20:52
61צפיות
לדר' אשכנזי שבוע טוב,  
יש לי תלמיד בן 14 עם טקים של מצמוצים והזזוטת ראש.
לאחרו\נה התחילו להתגבר אצלו הטיקים הקוליים כרררררררררררררררררררררררררררררררר או טסססססססססססססססססססססססססססס ומלמולים,
האב חסר אונים, הוא מטופל אבל הוא שואל אותי מה עושים?

אני שואל לעצתך.
טיקים קוליים
15/02/14 23:27
76צפיות
במידה והטיקים מפריעים לנער (לאו דווקא לאביו) אזי יש מקום להתערבות . יש כיום טיפולים התנהגותיים CBIT
פסיכולוגים שעברו קורס שכזה יכולים לטפל יש כמובן צורך בבגרות ושיתוף פעולה..
במידה והטיקם מפריעים מאד לנער אפשר לנסות כדור בשם נורמופרסן  (כמו קלונידין רק מינון גבוה יותר)
או תכשיר נוירולפטי כגון ריספרידל. בכל מקרה זה צריך להעשות עי נוירולוג או פסיכיאטר המצוי בטיפולים אלו.
º
תודה לדר' אריה אשכנזי על היעוץ בפורום
16/02/14 14:29
17צפיות
בקשה לעזרה במחקר- על ידי מילוי שאלונים
13/02/14 10:08
23צפיות
אני סטודנט לתואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה.
אשמח אם תוכל/י להקדיש כמה דקות לענות על השאלונים  שלפניך,
השאלונים הינם חלק ממחקר שאני עורך במסגרת עבודה סמינריונית לקראת סיום התואר. המחקר בודק את השפעת השינה הסדירה על הקשב והריכוז בגילאי בית הספר יסודי.
במידה ויש לך ילד בגיל בית הספר יסודי, אשמח אם תוכל למלא שאלון שאותו תוכל למצוא בקישור הבא:

https://docs.google.com/forms/d/1tXdtffbaLnByvXMNM...

יש לענות בקצרה לכל שאלה, או לסמן את התשובה הרלוונטית מבין האפשרויות המופיעות מתחת לכל שאלה.
מילוי השאלונים נעשה בצורה אנונימית, ולמערכת אין כל דרך לדעת מי ממלא כל שאלון.
כאשר תסיימו למלא את השאלונים המצורפים, לחצו על אישור בתחתית הדף.
הקובץ יישלח אוטומטית באופן אנונימי לחלוטין.
אם מסיבה כלשהיא תרצה לפרוש מהמחקר הנך רשאי בכל עת שהיא.

תודה רבה
בכל שאלה או הערה, ניתן ליצור קשר
ההפסיכולוג
התנדבות - ליווי מקצועי לנער/ה
13/02/14 00:04
88צפיות
אני עו"ס ומעוניינת ללוות ללא תשלום נער או נערה עם קשיים רגשיים או חברתיים לתקופה של שלושה חודשים (כפר סבא).
ליצירת קשר בהודעה פרטית.
º
3 חודשים בכפר סבא- זה סיכוי
13/02/14 06:49
54צפיות
מכל הלב
13/02/14 13:50
48צפיות
נכון, ממש חשוב לי לעשות את זה אם את מכירה אנא הפני אלי.
כל הכבוד לרוח ההתנדבות
13/02/14 13:56
43צפיות
אני מקוה שימצא פה נער או נערה שירויחו
בעל הפרעות קשב וריכוז? רוצה להרוויח כסף?
12/02/14 18:41
63צפיות
לניסוי לא פולשני בטניון דרושים נבדקים בתשלום!

הניסוי עוסק ברישום הפעילות המוחית בעת ביצוע מטלת קשב שמיעתית.
משך המטלה: כ-2.5 שעות עם הפסקות (משך הניסוי כולו בין 3 ל-4 שעות)
תשלום: 150 ש"ח
מועד הניסוי נקבע מול הנבדק

דרישות:
אבחנה של הפרעות קשב
גיל 18-30
יד ימין דומיננטית
שפת אם עברית (או: עברית היא שפת דיבור עיקרית מגיל 3 לפחות)
שמיעה תקינה

לקבלת פרטים נוספים וקביעת מועד לניסוי נא ליצור קשר במייל:
gonadia.tech@gmail.com
תופעות לוואי
12/02/14 17:11
89צפיות
רציתי לדעת האם בכלל יש מצבים שבהם אין תופעות לוואי לריטלין?
אני מכירה המון נוטלי ריטלין ולכולם בלי יוצא מן הכלל יש תופעות לואי כלשהן חלקן חמורות וחלקן לא .
יש פה הורים לילדים שלא היו להם תופעות לואי בכלל?
קשה לי להאמין
12/02/14 18:33
65צפיות
הסטימולנטים מעלים דופאמין, אם הדופמין עולה אז עולה הריכוז אבל גם בדרך כלל מלווה במקרה הטוב רק באובדן תאבון זמני
לא בטוחה שאצלנו זה תקף
13/02/14 07:53
45צפיות
אבל בתי לקחה ריטלין פעמיים, בגלל מבחני הטובה שעשתה.
בשתי הפעמים לא היו שום תופעות לוואי. בכלל.
לא היו לה כאבים, הרגשה מוזרה, היא המשיכה לפטפט כרגיל, להיות שמחה כרגיל..הדבר היחיד שקרה, זה שכנראה היכולת ריכוז/אימופלסיביות הושפעו מאוד,
לפחות מבחינת המבחן והתוצאות.
תופעות לוואי לריטלין yulilior
15/02/14 23:42
43צפיות
תופעות לוואי לריטלין ולסטימולנטים אחרים לא נצפים אצל כולם !!ברוב המקרים תופעות הלוואי הם קלות
נמשכות 3-4 שבועות וחולפות אם לוקחים את התרופה באופן קבוע . יש כמובן תמיד יוצאים מהכלל שתופעות
הלוואי  לא חולפות ולא נסבלות.
רצוי להתחיל במינון נמוך ולעלות בהדרגה בשורה התחתונה יעילות התרופה צריכה להיות פי כמה וכמה מתופעות הלוואי
אם זה לא קורה אז יש צורך לנסות תרופה אחרת.
יש לזכור שהתרופה נרשמת למי שזקוק למי שהפרעת הקשב מפריעה לתפקודו אם זה בביה"ס או מחוץ לביה"ס.
ספונטניות במבחן TOVA אצל מבוגרים ושאלות אחרות
12/02/14 11:06
63צפיות
כנראה שיש לי בעית קשב וריכוז מסוג כלשהו (אני באמצע התהליך הארוך והמייגע - לא אלעה אתכם בסבל הפסיכולוגי ובכלל שעוברת כרגע)
הפסיכיאטר שלי טוען שיש לי בעית ספונטניות שמופיעה גם במבחן TOVA וגם מהיכרותו אותי.

1. האם יש בפורום אנשי מקצוע בתחום הפסיכיאטריה / נוירולוגיה / פסיכולוגיה שיכולים לתת מידע על הנקודה הספציפית הזאת?
2. הופניתי לדר' ברוך סטיר שהציע לי אבחון מקיף שכולל בין השאר (אני מדגישה, בין השאר) מבחן MOXO. הפסיכיאטר שלי (מבוגר מאוד, חצי בפנסיה) לא שמע מעולם על המבחן. האם זו סיבה לדגל אדום, כלומר לחשוד שמא אינו מעודכן? להגנתו אציין שאינו מתמחה בבעיות קשב וריכוז.

תודה מראש לכל העונים.
בלי קשר לגילו, ולהיכרות שלו עם מבחנים ממוחשבי
12/02/14 15:19
36צפיות
- אם הוא לא מתמחה בהפרעות קשב וריכוז- אז זה מסביר את חוסר הידע שלו...לא הייתי מצפה ממנו לאבחן הפרעות קשב ריכוז.
2. בעיה  בספוטניות? בדרך כלל ספונטניות היא דבר מבורך- ואם הוא מתכוון לחוסר ספונטניות-  כלומר את "מקובעת" קצת. אז נכון, יש אנשים כאלו, יש לזה יתרון בכך שאת לא אימפולסיבית, וצריכה לחשוב לפני שאת מחליטה. וקשה לך לקבל רעיונות חדשים או לשנות את דעתך במהירות או בכלל.
מקובעות היא לאו דוקא תכונה של בעלי הפרעות קשב וריכוז, ואם זו הסיבה היחידה בגללה את חושבת שיש לך הק"ר, הייתי יורדת מזה. אם זה נורא מפריע לך- אפשר לקבל טיפול קוגניטיבי התנהגותי {CBT} וללמד אותך לשחרר.
להיפך: יותר מדי ספונטניות. מוכר?
12/02/14 18:49
23צפיות
ברמה החורגת מהנורמה ומפריעה לתיפקוד. לפי מבחן טובה, רמת הספונטניות חורגת מהנורמה, והפסיכיאטר שלי הסביר שזה מה שגורם לכמות הטעויות הבלתי סבירה שאני עושה בכל דבר.
האם זה משהו שאוכל לקבל עליו יותר מידע בפורום?
כלומר, האם זו תופעה מוכרת? מה המשמעות של ספונטניות חריגה (יתר) במבחני טובה?
או קי...
12/02/14 19:19
20צפיות
נראה לי שהוא התכוון לאימפולסיביות- זו התנהגות היפרית מוכרת, קופצת מעניין לעניין, מתקשה לשמור על ריכוז, מתקשה לסיים רעיון אחד וכבר מופיע במוחך רעיון חדש- זה הענין?
אם את היפרית כזו {האם זה מפריע לך לישון בלילה? האם את מלאה מרץ? האם בתור ילדה התקשית לסגור את הפה? או לשבת בשקט?}
נסי לספר לנו על אילו תפקודים זה משפיע? ואיך זה פוגע בתפקוד היום יומי.
בדרך כלל אנשים כמוך מניעים את העולם- יש לזה המון יתרונות, צריך רק למצא את הקרירה המתאימה להתנהלות כזו. אבל אי אפשר לאבחן דרך האינטרנט, ומבחן מוקסו לא מאבחן, רק רופא יכול לאבחן, ועדיף פסיכיאטר שמומחה להק"ר. אבל הכי חשוב בשבילך זה טיפול התנהגותי - שילמד אותך להתנהל נכון עם "עודף הספונטניות" שלך.
בהצלחה.
רק לשם השיתוף ולא לשם האבחון באינטרנט-
12/02/14 19:33
23צפיות
לא מדובר בהיפראקטיביות.
מה שאת מתארת מוכר לי היטב - האחיינית שלי אובחנה כסובלת מ - ADHD. אבל לא בזה מדובר.
חוסר יכולת להתרכז - כן.
קופצת מעניין לעניין, מלאת מרץ - לא.
מדובר באימפולסיביות אבל מסוג אחר שמתבטא בהמון טעויות כיוון שאני ממהרת לעשות מבלי לחשוב לפני כן.
למשל - לרשום צ'ק עם התאריך של אתמול, או על הסכום הלא נכון, על אף שאני יודעת את הדטא הנכון.
לפתוח את המגירה הלא נכונה במטבח - 5 פעמים ביום, כשאני יודעת בדיוק מה אני צריכה ואיפה הוא נמצא.
וברמות רציניות יותר- לעשות טעויות גדולות יותר בעבודה פעם אחר פעם כי אני ממהרת לעשות דברים לפני שאני חושבת עליהם. ומכאן - חוסר יכולת להחזיק בעבודה כלשהי ליותר מכמה חודשים.

שוב, אני לא היפראקטיבית ברמה פיזית. אני לא מתקשה לסיים רעיון אחד וקופצת לאחר. אין לי בעיה לשבת בשקט - ועדיין לעשות טעויות רבות.
אני מתקשה לישון בלילה מאז שאני זוכרת את עצמי - אבל אני ממש לא יודעת למה לייחס את זה ובשלב זה אני לוקחת כדור Miro, שמתפקד ככדור שינה.
היפר אקטיביות אצל מבוגרים לא נראית כמו זו אצל
12/02/14 19:45
36צפיות
ילדים- במיוחד בתחום הפיזי.
ולעשות לפני שחושבים , ולטעות כל הזמן זו בפירוש אימפולסיביות שמאוד אופינית להפרעות קשב וריכוז עם היפראקטיביות.
אני חוזרת לעיצה שלי- איבחון יסודי אצל פסיכיאטר שמומחה בהק"ר, אולי טיפול תרופתי אבל לא לוותר על הטיפול ההתנהגותי- בצורת טיפול קוגניטיבי התנהגותי- CBT או אימון אישי על ידי מאמן שמומחה להק"ר. אפשר לעזור לך. ולשפר את המצב.  וברור לגמרי למה ראו את זה במבחן TOVA.  
המון תודה מרב!
12/02/14 20:54
18צפיות
האם תוכלי להמליץ על פסיכולוג שמטפל בשיטת CBT בבעיות ק"ר באיזור המרכז, עדיף ליד תל אביב?
º
דרושה המלצה לפסיכולוג לטיפול בהק"ר בשיטת CBT
12/02/14 22:33
40צפיות
º
באזור המרכז
12/02/14 22:34
24צפיות
ד"ר דני חמיאל מטפל בCBT
13/02/14 05:18
67צפיות
בעיני - הוא נפלא (למדתי אצלו...), אבל הסיכויים שיקח מישהו כיום הם מאוד קטנים..., מה שכן, הוא בטוח יוכל להמליץ על מישהו טוב.
את המספר שלו אפשר למצוא בגוגל.
אכן. ד״ר דני חמיאל מאד מומלץ.
13/02/14 10:51
45צפיות
אבל הוא מאד עמוס.
הוא בטח יוכל להמליץ על מישהו שעובד באותה שיטה.
זקוקה לעזרה - תרופות אחרות לא ריטלין
11/02/14 21:42
134צפיות
הי,

בני היום כמעט בן 13 לומד בכיתה ז'

כשהיה בכיתה ג' אובחן כקשב וריכוז , אפילו לא עשינו מבחן טוב כי האבחון קלע ופשוט נתן שם לכל מה שידענו (אינטיליגנט, יצירתי, חושב אחרת, קושי בריכוז לזמן ארוך , משתעמם מהר, מכור למסכים, קושי בקריאת ספרים עבים ...)
התחלנו בטיפול בריטלין עד סוף כיתה ד' . בתקופה זו הילד לא אכל כמעט כלום, גם אחרי שהשפעת התרופה עברה, התפתח לו קושי בהירדמות וסיוטים וטיקים (שבדיעבד הבנו שהגיעו מהתרופה)
האוכל והשינה הסתדרו די מהר אחרי שהפסקנו שימוש בריטלין
הטיקים נפתרו אחרי שנתיים של חוג שחייה פעמיים בשבוע וספורט נוסף פעם בשבוע.

כיתות ה', ו' ואמצע ז' אנחנו משתדלים לשרוד בלי תרופה, רק עם תוסף טבעי בשם לינצ'י (עוזר מעט)

היום אנחנו שוקלים לחזור לתרופה אבל חוששים מאוד מתופעות הלוואי שהיו
קראתי באתר
http://www.mako.co.il/home-family-kids/healthcare/...
לגבי תרופות שאינן ריטלין

בינהן סטרטרה (Strattera) - השפעה ארוכת שעות, לא מפריעה לשינה ולא מדכאת תאבון
האם מישהו התנסה בתרופות אלו (אדרל, פוקלין (Focllin) ...) ?

אם כן אני ממש אשמח לעזרה
האם אכן אין תופעות לוואי או מועטות ?
כמה זמן אתם משתמשים ועבור מי ?
מה ההשפעה בפועל ?
מה התהליך לרכוש אותן ?
מה המחיר (הבנתי שיקר אבל השאלה כמה ) ?
האם גם תרופות אלו נחשבות נרקוטיות ?

תודה

התנסנו עם התרופות
11/02/14 22:56
100צפיות
בני הגדול קיבל סטרטרה במשך כחצי שנה , בהתחלה היתה השפעה טובה , לא כל כך בריכוז אבל במיתון האימפולסיביות , . לא היתה פגיעה כל כך בתאבון ובשינה ( להיפך היה נרדם כל יום בשמונה בערב..) . לקראת הסוף התרופה עשתה אותו יותר עצבני. הקטן קיבל פוקלין, התחיל טוב ואחכ פיתח טיקים שעדיין לא עברו ( כמעט חמישה חודשים אחרי הפסקת התרופה).  אני לקחתי תקופה מסוימת אדרל , להרגשתי יש פחות תופעות לוואי של עצבנות וחרדה אבל יותר קשיי הרדמות ואובדן תאבון. סטרטרה יוצאת דופן, היחידה שאינה ממריצה ( עובדת יותר על נרופנפרין במקום על דופמין). אדרל בסביבות 400 ש״ח , פוקלין ( קצר טווח) עולה 320. סטרטרה יותר ( אולי בסביבות 600-700).
טיקים קשורים לגיל הילד ולרוב עוברים לבד
12/02/14 07:13
68צפיות
בדרך כלל טיקים קשורים לגילאים מסוימים ועוברים לבד.
למי שיש כבר נטיה לטיקים- הריטלין מעלה אותה.

לכן יש הרבה ילדים שנוטלים ריטלין ואין להם טיקים,
במיוחד נערים שעברו את ׳גיל הטיקים׳.
º
גילאי הופעת טיקים בין 3 ל-10
12/02/14 07:38
33צפיות
אנחנו נותנים פוקלין
12/02/14 09:46
96צפיות
עדיין יש חוסר תיאבון, ולא בדקנו אם זה מפריע לשינה כי גם לפני הכדור וגם אחרי שהתחלנו לתת, הילד הולך לישון ב 21:00.
לא נתנו את הכדור בשעה מאוחרת.
הילד בן 6.
משך ההשפעה כ 8 שעות.
תהליך הרכישה סזיפי (רק דרך שור טבנצ'יק ומשרד הבריאות מציב הרבה מגבלות בירוקרטיות)
מחיר 1320 ש"ח לחודש (ביטוח רפואי מכסה 1100 ש"ח)

זה בעצם הריטלין הרגיל שהוציאו ממנו חומר שגורם רק לתופעות לוואי.
וואו איזה מחיר ...
12/02/14 09:51
70צפיות
אני מבינה שזה הארוך טווח... הקצר עולה רק 320 ש״ח... למה יש כזה הבדל במחיר ?
את בטוחה שזה המחיר של הקצר?
12/02/14 09:57
55צפיות
אם כן - באמת נשמע מוזר.
אולי מנגנון ההשהיה הוא יקר?
כן , זה בטוח המחיר של הקצר..
12/02/14 16:22
36צפיות
קשה להאמין שההבדל נובע ממנגנון ההשהיה , כנראה יש פטנט עליו או משהו כזה ..
זה ההבדל גם בין אדרל קצר טווח ( בסביבות 400) לאדרל ארוך טווח ( בסביבות 1300) ..
זקוקה לעזרה - תרופות אחרות לא ריטלין
16/02/14 00:00
47צפיות
יש לזכור שלכל התרופות בעקר לארוכות הטווח יש את אותן תופעות לוואי ללא יוצא מן הכלל פשוט קראו את הנספח לתרופות
זה כולל את התרופות שמחוץ לסל כולם פוקלין אדרל וויואנס אלא שבכל מקרה ומקרה ספציפי התגובה יכולה להיות שונה  ויש
מקום לנסות . כלומר אם למשהו יש כאבי בטן .קשיים בהרדמות .ירידה בתיאבון עם ריטלין או קונצרטה אזי יש מקום לשקול
תחליף אחר כפי שהוזכר . זה עדיין לא מבטיח שגם לתחליף לא תהיה תגובה דומה.

סטרטרה קצת שונה היא יכולה לגרום לבחילות כאבי בטן ירידה קלה בתיאבון אם כי פחות מסטימולנטים למיניהם. באשר
לשינה אם בכלל היא יכולה לגרום לישנוניות ולכן לעיתים כדאי להתחיל את הטיפול בשעות הערב ולאוו דווקא בבקר.
אבחון
11/02/14 14:25
96צפיות
כבר האמצע כיתה א והילד לא מתפקד בכיתה. הוא חולם , מצייר , לא כותב כלום בחוברת והכל חוזר הביתה בתור שיעורי בית. בבית גם הכל נמרח , הוא מוסח בטירוף מהכל. למרות חוסר התפקוד הוא בכל זאת קורא וכותב ויודע חשבון ברמה של הכיתה , כלומר שכל יש והוא קולט את החומר. לי ברור שיש פה הפרעת קשב ואני רוצה לאבחן אותו. ניסיתי לקבוע תור לנוירולוג ילדים בקופה והתור הכי קרוב ...תחזיקו חזק ... ביולי. התקשרתי לכמה וכמה וזה הכי קרוב. התקשרנו לאחד פרטי והוא רוצה 1000 ש״ח . (לא כולל בדיקת tova) אגב עושים בכלל tova לילדים בני 6? מה עושים?
איבחון פסיכודדיקטי עולה
11/02/14 16:14
99צפיות
1200-  והלאה  וכל פסיכולוג לוקח לפי ראות עיניו, בנושא המחירים זה פרוץ הכי חשוב ללכת למישהו טוב שיאבחן בצורה מקצועית. האיבחון בדרכ תקף עד שלוש שנים.
מה קשור אבחון פסיכו דידקטי להפרעת קשב?
11/02/14 16:23
79צפיות
אני מחפשת נוירולוג שיעשה אבחון קשב וריכוז. לילד אין קשיי למידה : הוא קורא וכותב ויודע חשבון ברמת הכיתה.
הבעיה היא בעיה של מוסחות וחוסר ריכוז.
אמנון גימפל נויורלוג
11/02/14 16:48
72צפיות
מקבל בנס ציונה  תא וירושלים
º
באיבחון פסיכודדיקטי מאבחנים גם תפקודי קשב
11/02/14 17:01
44צפיות
אבל זה לא אבחון קש"ר
11/02/14 17:24
56צפיות
וזה לא מה שהיא צריכה..
º
אבחון הפרעת קשב מתבצע על ידי רופא מומחה
12/02/14 07:16
36צפיות
איפה אתם גרים?
12/02/14 18:04
36צפיות
ןבאיזו קופ"ח אתם?
ייתכן מאוד שבין רופאי הילדים בקופה שלכם יש כאלה שיש להם רקע מספיק בהתפתחות הילד והם יוכלו לאבחן ילד עם סימפטומים כל כך רבים ואופייניים.
(אם אתם במכבי באזור מודיעין למשל - רופאת הילדים שלנו יכולה להתאים. דר' דינה צימרמן, נוף איילון.)
אנחנו מרחובות
12/02/14 19:21
35צפיות
קופת חולים מאוחדת ביטוח מאוחדת שיא
25.02 - כנס "יחסים בהפרעה"
11/02/14 13:53
33צפיות
הבטיחו מקומכם בכנס "יחסים בהפרעה" עם מיטב המרצים (מיכל דליות, ד"ר אורלי כץ ועוד), ולימדו מהמומחים: איך לשקם מערכת יחסים בכל גיל, להעלות ביטחון עצמי של ילדכם ולשפר את הזוגיות. יתקיים ב-25 לפברואר, מספר המקומות מוגבל! מיועד להורים ומטפלים, פרטים:
www.attengo.co.il/lp/kenes214
שימו לב!! ההרשמה המוזלת מסתיימת מחר!!
פסיכולוג/ית ילדים באיזור הגליל המערבי
11/02/14 09:12
27צפיות
האם מישהו מכיר, שמע או יודע על פסיכולוג ילדים טוב שנמצא באיזור הצפון  (גליל מערבי או איזור כרמיאל) ניסיתי לבדוק דרך קופת החולים שלנו אך לא קיבלתי שם מענה (מכבי)
הנה אחת מעולה
11/02/14 10:29
38צפיות
שמה: שרית רוב פלטי שהיא מקסימה, היא נמצאת בקיבוץ הסוללים (כך נדמה לי...)
אני מאוד מעריך את יששכר עשת בכרמיאל
11/02/14 11:56
21צפיות
לא יודע דרך איזו קופת חולים הוא עובד...
לא מכיר אותו ברמה המקצועית אבל שמעתי אותו כמה פעמים והוא גם התארח כאן בפורום.
בעכו יש גם את מכון קשב שמוכר היטב בפורום
ייעוץ חינוכי לילדים עם הפרעת קשב
10/02/14 22:10
82צפיות
בימים ג'-ה' בערב ייעצו מומחי הפורום בנושאים חינוכים והתנהגותיים.
התחום החינוכי-התנהגותי הוא בעל חשיבות עליונה בטיפול הרב מערכתי היעיל בהפרעת קשב וריכוז,
והיועצים החינוכיים כאן כדי  לענות על שאלותיכם בנושאים:

א. אבחון דידקטי ופסיכו-דידקטי
ב. הוראה מתקנת ואסטרטגיות למידה לילד עם הפרעות קשב.
ג. וויסות ושליטה בהתנהגות
ד. מוכנות ובשלות ללמידה בגילאים השונים
ה. עזרת מערכת החינוך לתלמיד לקוי הלמידה
ו. בניית מערך תמיכה הורי וחינוכי לילדנו.
ז. מתי כדאי אימון אישי ומתי טיפול התנהגותי?

אתם מוזמנים לשאול את מומחי הפורום בתגובה להודעה זו.
תמיכה ועזרה עם ילד בעל הפרעת ADD
10/02/14 11:44
163צפיות
שלום,

הבן שלי בן ה-8 מאובחן בתור בעל הפרעה של קשה וריכוז, ללא היפר אקטיביות. הקשיים שיש לי איתו זה בכל מה שקשור להכנת שיעורים וקריאה. שיעורי הבית לשם שיעורי בית אינם מטרידים אותי במיוחד. ממה שאני כן חוששת זה שילדים אלו נוטים לפתח אמונה לגבי לחוסר המסוגלות של עצמם ובכלל לסבול מהערכה עצמית נמוכה. הקריאה מהווה בשבילי אתגר ומשימה חשובה יותר ככלי בסיסי ללימודים והנאה בחיים.
לפני שאני פונה לאימון אישי הייתי רוצה לדעת איזה מסגרות אחרות קיימות שיכולות לעזור לי עם נושאים כגון:
* הוראה מתקנת ואסטרטגיות למידה לילד עם הפרעות קשב.
* מוכנות ובשלות ללמידה בגילאים השונים
* עזרת מערכת החינוך לתלמיד לקוי הלמידה
* בניית מערך תמיכה הורי וחינוכי לילדנו.

תודה רבה!
תמיכה ועזרה
10/02/14 14:30
136צפיות
בכוונה אתעלם לרגע מבעיות שהעלית ואשאר לגמרי ב"מקרו". בעיני, הדרך הבטוחה ביותר שילד יחזיר לעצמו את "שמחת הלמידה" היא ע"י שחזור ובניה של חווית ההצלחה. לכן (וזאת גם שיטת העבודה שלי עם ילדים), הכי חשוב להתמקד בכניסה לעשייה שמביאה איתה תוצאה של הצלחה, כי הצלחה גוררת הצלחה ואז הילד מחזק את תחושת הערך שלו, מעלה את הבטחון העצמי, בתהליך הוא מגלה את החוזקות שלו והופך את ההצלחה לפעולה חוזרת.
הרבה ילדים עם ADHD נוטים לפתח קשיים חברתיים וזה מסיבות שונות שלא נכנס אליהם עכשיו, לכן אחת הדרכים הטובות להתמודד עם הקושי הזה הוא יצירת סביבה מתגמלת, שתהיה מחזקת, עם מסרים של אופטימיות, ללא קושי ועם גישה קלילה לבעיות, ליצור סביבה שמוותרת על הלחץ של "צריך", "חייב", "מוכרח", ובמקומו ללמד מילים כמו: "רוצה", "מוכן" "מנסה"... אולי לטווח הקצר אנחנו נתפסים כאילו אנחנו מוותרים לילד ולא דורשים ממנו מספיק, אבל לטווח הארוך הילד יפתח "שרירים" של התמודדות, של חיוביות, של הצלחה, ושל שמחה.
מסגרות קיימות
10/02/14 22:09
115צפיות
אימון אישי לא נותן מענה להוראה מתקנת, לא לאסטרטגיות למידה אילו נתנים במסגרת מתי"א, מורה להוראה מתקנת במסגרת בית הספר או באופן פרטי
מוכנות ובשלות ללמידה יש במסגרות הכנה לכתה א', אני לא מכירה בגילאים אחרים
העזרה במערכת החינוך היא הוראה מתקנת בהתאם למשאבי בית הספר וסדרי העדיפויות שלהם, תכנית א.י.ל בבתי ספר מסויימים שם התכנית מערכתית למורים לתלמיד ולהורים ובחלק מהתיכונים יש מרכזי מהו"ת להעצמה ולמידה
מערך תמיכה בונים בעזרת הדרכת הורים או אימון משפחתי ייעודי להפרעת קשב
קריאה אוטומטית
11/02/14 23:02
102צפיות
לא תמיד נרכשת בקלות כך מניסיוני הפרטי עם האי די דיסטים שלי.מאוד עזר לקנות את הספרים הכי חדשים והכי זבל שיש, גם אם הם עוסקים בנזלת של דינוזאורים, העיקר שהילד יאהב.לקרוא שורה את שורה הילד.והשוס-קריאה במיקרופון.גם על הדור הטכנולוגי שלנו זה עובד.אצלנו גם לא קראו שום דבר פעמיים כדי לשמור על מתח ועניין.והכי חשוב,המון שבחים על הצלחות והתעלמות מכשלונות, בטח שלא לתקן טעויות קטנות בקריאה.הטעויות נעלמות עם הזמן ברגע שהרגל הקריאה משתרש.בהצלחה רבה!
נזלת של דינוזאורים נשמע מדליק
12/02/14 07:18
71צפיות
ושאר הרעיונות מצוינים. תודה רבה.
צודקת לגמרי
14/02/14 08:16
34צפיות
אני למדתי בשעתו לקרוא צרפתית כשהתחלתי עם חוברות מצוירות של  טרזן ורינטיטין - למי שזוכר והמון מערבונים מאיכות ירודה....
לא פעם השתמשתי ללימודי תנ"ך למשל בסדרות של "סבא טוביה" למרות שלכאורה הן לילדים ולא מתאימות לגדולים יותר....
לדעתי הורים בכלל נוטים יותר מדי להגביל קריאה וצפיה של ילדים מסיבות של "איכות" - ואני לא מדבר על כאלה המכילים חומרים פורנוגרפים או אלימיים....
הכי חשוב שילדים יקראו
הילד רוצה לקרוא קופיקו.האמא רוצה שייקספיר
16/02/14 22:07
30צפיות
או לפחות ספר בעל ערך מוסף ( ידע מדעי, סיפורי תנ"ך וכו')-זו טעות ידועה ומוכרת.מצד שני, אתה לקחת את זה יותר רחוק והלכת על לימוד שפה זרה בשפה תואמת עניין ולא רמה שפתית .קיבלתי מזה השראה וקניתי לאחד מילדי שיודע אנגלית בסיסית בלבד את יומנו של חנון באנגלית.ואתה יודע מה? הוא אמנם לא מכיר כ20 מילים בכל עמוד אבל מעניין לו !
הוא אפילו אמר לי שהספר באנגלית יותר מצחיק מהתרגום בעברית.אנחנו קוראים ביחד ולקח לנו יומיים להגיע לעמוד החמישי אבל הוא עושה זאת הרבה יותר ברצון מאשר את התרגול בחוברת האנגלית היבשה של הכיתה.תודה שחלקת מניסיונך.לנו זה עזר!

º
16/02/14 23:58
4צפיות
אם לילד יש בעיה עם קריאה כדאי מאוד
14/02/14 08:18
62צפיות
להתרגל להשתמש בקלטות שמע...אפשר להשיג הרבה דברים דרך הסיפריה לעיוורים - שנגישה לכל המאובחנים ושולחת חומרים בדואר.
למט"ח יש מבחר הולך וגדל של תוכניות לימודיות דרך מחשב....
אם יש אפשרות להשתמש במחשב יש גם המון תוכנות לימודיות, כולל של הקראת סיפורים....
התייעצות
11/02/14 10:35
94צפיות
מבלי לרדת עליי בבקשה.
אני ו2 ילדיי מופרעי קשב.
הגדול בן 13 - נטל ריטלין מגיל 9 עד לפני כמה חודשים (בתחילת שנת הלימודים הנוכחית בחטיבה) - פשוט לא לקח כשהתחילה שנת הלימודים (לא לוקח בכלל בחופשות) - ואמר לי ששוכח.
בגלל שגם אני שוכחת להזכיר לו, שמנו תזכורת בסלולרי, והוא חזר לקחת ריטלין לתקופה של כ3 שבועות ופתאום ראינו שהיו אצלו טיקים רבים, מוכר למישהו?
הפסקנו, הטיקים נמשכו עוד כשבוע שבועיים עד שפסקו לגמרי.
זה מהריטלין? מוכר למישהו?

שנית , הקטנה שלי בת 9, נטלה ריטלין מגיל 7, באמצע כיתה א, כי המחנכת שלה רמזה כל הזמן שהיא מתקשה להתרכז בכיתה, בלב לא ממש שלם הסכמתי שתתחיל לקחת והיא לא ממש שיתפה פעולה אך לקחה. בתחילת שנת הלימודים הנוכחית בכיתה ג, היא סירבה לקחת והנחתי לה. ומאז , 5 חודשים, שהיא לא לוקחת, המחנכת החדשה לא מתלוננת, והילדה טובה בלימודים, זוכרת להעביר אליי מסרים שונים, מה שמוכיח שהיא מצליחה להתרכז, ואני קצת אובדת עצות כי במקביל מבחינה החברתית היא מאד מתקשה ליצור חברויות, והריטלין כן סייע לה מאד בכיתות הנמוכות, אך אני הייתי מעדיפה שתקבל טיפול כלשהו בתחום החברתי, יש רעיונות?

טיקים וחברויות
12/02/14 08:03
68צפיות
א. טיקים מופיעים בדרך כלל בגילאים הצעירים ועוברים בנערות. עם זאת, כל גוף מתפתח אחרת
וכל נער עובר שינויים ולחצים פסיכולוגיים שעלולים להשפיע על הופעת טיקים. הייתי מתחילה בירור אצל רופא המשפחה שיודע לשאול את השאלות הנכונות.

ב. הנסיון המשפחתי שלנו מראה שריטלין פוגם בחברותיות,
והקשרים החברתיים של ילדיי נבנו אחרי שהשפעתו פגה.
עם זאת, הוא עוזר למתן אימפולסיביות בזמן ההשפעה
הוא יכול לעזור ויכול להפריע
12/02/14 09:37
52צפיות
מהניסיון שלי - אצל ילדים שלא בספקטרום האוטיסטי שאני מכירה  זה רק עזר לחברויות.

אצל ילדים בספקטרום האוטיסטי זה לפעמים עוזר (כי מפחית היפראקטיביות ואימפולסיביות) ולפעמים מפריע כי יכול להעלות רגישות (כלומר שהילד נעלב מכל דבר)
אצלנו זה עוזר לחברויות
12/02/14 11:14
43צפיות
פשוט כי זה מפחית אימפולסיביות.
טיקים חברויות וריטלין
15/02/14 23:49
32צפיות
אכן ריטלין יכול לפעמים להכהות את היכולת החברתית להוריד את הספונטניות ושמחת החיים
במקרים שכאלה יש להפחית ולשנות את המינון במידה ולא משיגים השפעה שכזו יש לשקול תרופה אחרת
בשורה התחתונה זה מדגיש את הצורך במציאת התכשיר והמינון הספציפי לכל אחד ואחד מה שטוב  לאחד
לא מתאים ההכרח לשני .
יש ל"תפור" את המינון המתאים לכל אחד ואחד.
באשר לטיקים אכן ברוב המקרים יש שיפור ספונטני לקראת סוף העשור השני לחיים.
האם מותר למורה למנוע הפסקה?
13/02/14 06:49
86צפיות
בני בן ה 8 + לומד בכיתה ב' לקוי קשב ולקוי למידה והתקדם בצורה משמעותית בקריאה.מקבל הוראה מתקנת 3 שעות שבועיות לצערי.
בסוף השנה נערוך לו אבחון דידקטי על מנת לדעת היכן בדיוק הקשיים
אתמול הוא היה צריך להכין שיעורים בגיאומטריה (וגם אני לוקחת חלק באשמה)ובגלל שהוא שכח שביום זה יש לא הכין והמורה שלו מנע ממנו לצאת להפסקה.
בשעה הרביעית של ספורט לא רצה לרקוד או אחר בשיעור שהיה וגם שוב נענש ולא יצא להפסקה.
אני לא מסכימה עם ההתנהלות של המורים משום שילד כמו שלי זועק להפסקות (ובימים אלו אנחנו מחפשים לו אפשרות להתאורר יותר מהכיתה)ואני לא חושבת שהעונש הזה הוא הנכון למרות ששוב הוא פשוט לא זכר(הוספנו במערכת ביום רביעי גיאומטריה על מנת ששנינו לא נשכח.
אני לוקחת גם את האחריות לכך אבל לא מסכימה עם העונש.
זכור לי בעבר עם בני הבכור שהיה סיפור כזה ואם אנני טועה אסור למנוע הפסקה או אחר.
היום אהיה בבה"ס ואשוחח עם המורים ונחפש דרך אחרת,

אשמח לשמוע את דעתכם.
יום טוב
אילנה
אילנה יקרה
13/02/14 07:30
72צפיות
מה שלומך? מקוה שהחלמת והכל מאחוריך.לגופו של עניין, מאוד הזדהיתי איתך.אני אם add לילדיadd שמזמן לא רוצים שאעזור להם לסדר מערכת כי אני שכחנית לא פחות...ואתמול הלכנו ביחד לספריה ואני ( ! )שכחתי שם חפץ מאוד יקר-כך שסה"כ  הם רואים שכולנו מתמודדים עם אותם קשיים.לכן לדעתי, כדאי לך לפעול ב2כיוונים:א.להבהיר לילד שאת לא כועסת שהוא שכח.שאת לצידו.שהוא הכי מוצלח ומשתדל בעולם בעיניך בלי כל קשר להערות של המורים.ב.לסנגר עליו כמו שאת עושה.ביטול הפסקה הוא נוהל שגרתי וגם אחד מבני אולץ השבוע להשאר בכתה כי לא הספיק לסיים מטלה.אבל זכותך לעמוד על כך שלילד הספציפי שלך זה לא מתאים!מפה זה תלוי ברצון הטוב של המורים.ג.אם יש לך אפשרות, לדעתי, להשאיר את הילד ליום חופש כל זמן קצוב ( נניח פעם בשבועיים) זה מאוד יכול להקל עליו , מניסיוני, את ההתמודדות מול המערכת השוחקת.ויהיה לו למה לצפות!
תודה אני בדרך להחלמה מקווה מאד
13/02/14 07:59
52צפיות
ממשיכה טיפולים אחרים אבל סיימתי עם הכימותרפיה לפני שבוע תודה לאללללל.
בנוגע לבן היקר שלי גם לי יש שני ילדים עם ADHD שונים בתכלית הבכור היום כמעט 16 והייתי כותבת המון כאן בעבר.
אני רוצה כמה דקות לחשוב  במקום המורה לחשבון שליאם שכח גם להביא את החוברת וגם כמובן לא הכין שיעורים ולכן לולא הביא את החוברת מן הסתם היה משלים את הדפים בכיתה ויוצא להפסקה אבל בגלל שלא כך היה הדבר נשאר עם עוד שתי תלמידות בכיתה ..
עבורו זה סוף העולם כי הוא אמר לי "אימא,,אני חייב להתאוורר בהפסקה חייב,,,אני וצוות בה"ס חושב אייך לתת לו אפשרות לצאת למורה לחקלאות ובעלי חיים יותר ,לא - זה לא טיפול בבעלי חיים אלא לתת לו אפשרות להתאוור בין שיעור לשיעור מה שיש בבה"ס האחרים מן חדר ובו משחקים ועוד ואז מידי פעם הילד יכול לקחת שם אוויר ולחזור לכיתה,בחולון זה היה פה בבה"ס הנוכחי הזה אין.
"עונש חינוכי" מקובל עליי ומן הסתם זה לא מתאים לילד האישי שלי אבל לבטח למורה לא היו כלים להתמודד ומה לעשות וההפסקה כמו שכל ילד אוהב/מצפה ומנע ממנו.
לצערי גם יש ימים שאני מאד עייפה ולא מפוקסת כלל מהטיפולים ולא שמה לב ואז יצא מצב שהוא נענש או אחר למרות ההבנה שם אבל זה גם לא תרוץ ללא עשייה (מה שלא קורה הרבה.).
בנוגע לרעיון להשאירו בבית - מידי פעם אני שואלת אותו אם הוא רוצה להשאר בבית עשיתי זאת בעבר עם הבכור אבל הוא לא רוצה.
ב"הס עבורו זו חוויה חברתית מסגרת שמעניקה לו ויש לו חברים שם והוא לא רוצה.
אני אהיה בבה"ס היום ואשוחח עם המורים.

תודה רבה ויום נפלא,
אילנה
º
איחולים להחלמה טובה
13/02/14 19:46
8צפיות
מותר ולא רצןי
13/02/14 13:55
56צפיות
קודם כל אני מצטרפת לאיחולי החלמה ובריאות טובה
הבעיה של בתי הספר היא שחסרים למורים כלים, אני רואה את זה כשאני מגיעה להרצות למורים בבתי הספר
אני זוכרת את עצמי כמורה אומרת אבל שאין דרך להעניש, מניעת יציאה להפסקה דוקא מותרת...
השבוע הייתי בכנס במרכז הבינתחומי ושמעתי הרצאה של פרופסורית מאוניברסיטת אילנוי החוקרת מניעת אלימות בבתי ספר כבר 20 שנה
דבר אחד בטוח, היא אמרה, שינוי התנהגותי לא נעשה כאשר אומרים לילד: אם לא תפסיק תצא מהכתה... אלא רק בגישה חיובית
לאנשי המקצוע בתחום הפרעת הקשב זה לא חדש...
אני מציעה לך לפנות למורה ולומר לה שאנשי מקצוע אמרו לך שילד לקוי קשב זקוק להפסקות מרובות ווכאשר היא מונעת זאת ממנו, הקושי שלו והתסכול גדלים
אבל את צריכה לבוא עם הצעה מה כן אפשר מנסיונך בבית שעוזר לבנך
חשוב לבוא מתוך אמפטיה לקשיים של המורה ומתוך הבנה שהיא רוצה בטובתו של הילד כי הצלחתו היא ההצלחה שלה...
אם קשה לך להפריד את רגשות הכעס ואת חוששת שהשיחה תהפוך לא נעימה, קחי אתך מישהו שיעזור לך וירגיע
בעיה בצבא
10/02/14 22:32
89צפיות
אני יודע שלא אמור להיות כבר בעיה למי שסובל מקשב וריכוז, אבל שיבצו קרוב שלי בתפקיד שדורש הרבה ריכוז (תצפיתן).   הוא בתהליכים שבסופם כנראה יפלט מהתפקיד וזה אחרי 7 חודשים שסיים טירונות קרבית וקורס במודיעין.
שאלתי אליכם-  מה יכול להיות התפקיד החדש במידה ואכן יפלטו אותו בעקבות קשב וריכוז?

שוב- אני יודע שזה חריג ובדרך כלל הצבא "מסתדר" עם התופעה, אבל קרה ושיבצו אותו לא טוב...  אין לנו מושג להיכן ישבצו אותו עכשיו. קל"ב? מפקדה? קרבי במקום אחר?

תודה :}
לצערי אי אפשר לדעת
11/02/14 04:44
49צפיות
הכל תלוי בנתונים האישיים ובצרכי הצבא....
יש המון תפקידים מתאימים-דווקא תצפיתן לא מתאים
11/02/14 15:51
51צפיות
לפני כשנה היה כתוב שבמודיעין מחפשים חיילים עם ADHD שחושבים מחוץ לקופסה,
כך שמוזר שנתנו לו להיות דווקא תצפיתן.
האם הוא הצהיר בלשכת הגיוס שיש לו הפרעת קשב?
מציעה להתייעץ עם דר' דבורה שני, שהייתה סא"ל ממונה על שיבוץ מתגייסים עם לקויות למידה.
כתובות אינטרנט מצורפות:
סייעת לבני
10/02/14 17:43
79צפיות
שלום רב,

בני עם הפרעת קשב ADHD שמלווה בחרדות מוגזמות יומיומיות. הוא בן 10  ובזמן האחרון לא מוכן להיכנס לבית הספר. אני יודעת שהמצב נובע מאי הצלחה בלימודים ואי הצלחה מבחינה חברתית. עכשיו הכל התפרץ. הוא בוכה הרבה, לא מוכן להישאר לבד בבית הספר. אין אפשרות לטפל בו מבחינה חברתיתית ולא מבחינה לימודית אלא לטפל בו רגשית. בית הספר עושה מאמצים בכדי לעזור לו. השאלה אם במצב כזה אפשר לבקש סייעת?
תודה
אמא מודאגת
שלום אמא מודאגת
10/02/14 19:48
39צפיות
סייעת מקבלים רק אחרי ועדה והמלצה מרופא, במקרה של בנך-פסיכיאטר. כיוון שמדובר באמצע השנה, לא יודעת מה הסיכויים ובכלל אני לא יודעת מה תהיה התרומה של הסייעת במקרה שלו. בכל מקרה, ממה שאת מתארת, הייתי מציעה לכם לפנות לפסיכיאטר מומחה לילדים ונוער וטיפול פסיכולוגי בהקדם האפשרי.
הילד זקוק לטיפול פסיכולוגי.
10/02/14 20:23
39צפיות
אני מכירה מקרוב מצב דומה ממש בגיל הזה (חרדה, בכי בביה״ס וקושי להשאר בביהס), ללא קשיים חברתיים. פה עזר טיפול פסיכולוגי בשילוב עם פסיכיאטרי (כדורים נגד חרדה לזמן מוגבל). הטיפול ממש עזר נדמה לי שבתחילת הטיפול הילד גם לא הלך לביהס במשך יום יומיים על מנת להוריד את רמת החרדה ואחכ, תוך כדי הטיפול התחיל ללכת לביהס לזמן קצוב ומוגבל. הכל היה מלווה בטיפול פסיכולוגי ובשיתוף הצוות החינוכי בביהס.
הפתרון לא אצל סייעת
10/02/14 22:02
41צפיות
סוג ההתערבות צריך להתאים לסוג הקושי ואת כותבת שהקושי הוא רגשי
לכן אני מצטרפת למה שנכתב כאן, כדאי לפנות לפסיכולוג לטיפול רגשי
עדיף אצל מי שמבין בהפרעת קשב
גם לי נראה שכדאי לפנות לפסיכיאטר שיכול להמליץ לגבי הטיפול התרופתי
אני לא יודעת אם אפשר לקבל סייעת אבל הייתי בודקת את האפשרות רק אם זו תהיה המלצת הפסיכולוג
סייע על רקע חרדה מבית הספר
10/02/14 22:36
32צפיות
הבן שלי קיבל סייעת על רקע חרדה מבית הספר. הסייעת מאד עזרה לו להרגע ונתנה אויר לנשימה בזמן שניסינו לתת לו תרופות לקשב ( שרק החמירו את המצב במקרה שלו). בגלל שנכנסה סייעת באמצע השנה היה צריך לקבל את המימון מהמועצה וזה לא היה פשוט, בהצלחה
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום