לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
ברוכים הבאים לפורום מכרסמים וארנבונים!

על הגולשים בפורום חלה חובת קריאת התקנון המלא הנמצא בקישור:

http://www.tapuz.co.il/general/takanon.asp

פורום זה נועד בשבילכם, אוהבי המכרסמים, שבו נוכל לדבר על היצורים הקטנים והמקסימים הללו,לשתף לספר ולהתלהב מתמונות.

אחת ממטרותיו של הפורום הינה העלאת המודעות לגבי טיפול במכרסמים.

בשביל לשמור על אווירה נעימה בפורום אנא השתדלו להקפיד על הכללים הבאים : 

אסור להציף, לקלל, לאיים, לפגוע, להשמיץ גולשים אחרים.

בכל פניה הערה ובקשה בקשר לניהול הפורום יש לפנות אלי למסרים ולא ע"ג הפורום. 

אין להכניס תכנים בוטים , מוציאי לשון הרע וגזעניים. 

הודעות שלא קשורות לנושא הפורום ישורשרו אך ורק בשירשור 

אין להשתמש בפורום כמצע לפרסום בתי עסק.

המידע והעצות בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי של וטרינר, על כל חשש לבעיות בריאות , אנא פנו לוטרינר !

גלישה נעימה  

למסירה ארנבת לבית טוב ואוהב
29/10/12 11:13
62צפיות
יש לי ארנבת שנשארה לבדה בחברת חתולים ואני מחפשת לה בית אוהב , ארנבת כבת 4 ,לבנה ,חמודה ויפה. (אורך חיים של ארנב עד 11 שנים) (מתאים גם לפינות חי קטנות) למי שמעוניין לאמץ , ואחראי מוזמן להתקשר  לשלומית בטל-03-6826638 -אני גרה ביפו.
ארנבונים למסירה בניר עציון
( לעמוד שלי בתפוז עסקים )
29/10/12 10:12
50צפיות
בפינת החי בניר עציון יש ארנבים בוגרים למסירה
לפרטים אלון 0506490459
פולי בת ה-4 עשתה הבוקר בינקי לראשונה
42תגובות
29/10/12 09:03
122צפיות
רגע קטן של אושר

(המשך...)
רגע קטן של אושר
הארנבת ברחה ומשמידה את כל גן הירק - מה עושים?
29/10/12 07:51
40צפיות
הארנבת המתוקה שלנו ברחה מהכלוב וגמרה על כל גן הירק.
כעת איננו יכולים לזרוע מחדש כי לא ישאר מזה כלום.

מה עושים? ניסינו לרדוף, לאגף, שום דבר לא עוזר. היא מגיעה רק כשאיננו בבית ורק הגללים שלה בחצר
מעידים על קיומה

אשמח לקבל עצות. אם מכירים לוכד מקצועי באזור זכרון יעקב - נא שלחו מסר.

שבוע טוב.
חפשו את החורים בגדר/מחילות שהיא חפרה לעצמה
29/10/12 09:02
33צפיות
כדי לצאת ולהיכנס ובשעות החשיכה פשוט תארבו לה. ברגע שתיכנס - תחסמו את פתח היציאה בתור התחלה ועדיף לפתות אותה להגיע אליכם (לשבת בשקט עם אוכל טעים והרבה וכשהיא אוכל ברוגע פשוט לתפוס אותה).

אם הכלוב שלה נייד - לשים את הכלוב פתוח בחצר. מכיוון שהריח שלה שם וזה המקום המוכר יש סיכוי שתיכנס אליו.

אגב, אם היא בכלוב בחצר לבד. הגיוני מאוד שהיא ברחה...כמו שכתבתי רבות פה בעבר- זו חיה חברתית, וכשהם לבד לגמרי משעמם להם. היא מצאה את הפתרון המושלם עבורה ופשוט ברחה
מציעה בחום להביא לה חברה או להכניס אותה הבייתה (אם מביאים ארנבונת נוספת חשוב להרגיל אותן בהדרגה זו לזו אחרת יתקפו אחת את השנייה. בנוסף, לא הייתי סומכת על החנות בזיהוי המין. כדאי לבדוק אצל וטרינר. אם יביאו לכם זכר בטעות - אפשר וחשוב לסרס כדי למנוע התרבות)

מקווה שתצליחו לתפוס אותה
|תפוז|תפוז בדרך לקלפי|דגל|
28/10/12 18:38
1צפיות
בחירות 2013 מתקרבות בצעדי ענק, המערכת הפוליטית גועשת ורועשת ואם גם אתם מחפשים מקום לדון,להשמיע את דעתכם, ולהתעדכן בכל מה שקורה, בטח תשמחו לדעת שבמערכת הבחירות הזאת יש לנו בדיוק את מה שאתם מחפשים|!|

נשארים מעודכנים ועם היד על הדופק בכל החדשות הקשורות לבחירות הקרובות עם הפורום החדש והמיוחד פורום בחירות 2013
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumPage.aspx?f...

|קדימה| בנוסף, אתם מוזמנים להצטרף לדיונים ולהתעדכן בחדשות הרלוונטיות לכל מפלגה ומפלגה בפורום הייחודי שלה:

הליכוד

העבודה

יש עתיד

ש"ס

ישראל ביתנו

|דגל|בימים הקרובים צפויים להפתח פורומים נוספים למפלגות נוספות.|דגל|
אם אתם מעוניינים לנהל פורום של מפלגה שטרם קיים כרגע, נשמח אם תפנו אלינו באמצעות מסר להנהלת הפורומים או תשלחו מייל ל forums@tapuz.co.il

|*|ואחרון חביב - הבלוג שמלווה את מערכת הבחירות לכנסת ה-19 מזמין אתכם לפרסם בו את דעתכם על המועמדים, המפלגות וכל מה שקשור לבחירות. רוצים לכתוב רשומת-אורח בבלוג? הקליקו כאן
http://www.tapuz.co.il/blog/net/ViewEntry.aspx?ent...

אז שתהיה לנו חגיגה של דמוקרטיה ואל תשכחו שמי שמצביע - משפיע|!|
הי בוקר טוב , תודה ...
28/10/12 10:07
40צפיות
שאלתי אתכם שבוע שעבר לגבי ננה הארנבון שלי ועשיתי כמה דברים ממה שהמלצתם ... נראה שזה עובד הוא כבר מסתובב דיי חופשי בחדר... ואפילו עשה פיפי!!!! כנראה שהוא מרגיש בנוח.. אז הדרך עוד קצת ארוכה.. אבל מעודד בהחלט אז תודה לכם... !!!
º
28/10/12 10:08
12צפיות
תודה רבה לכם
28/10/12 00:02
92צפיות
תודה רבה לכם
כתבתי שבוע שעבר על בולי שעבר סירוס.. ולאחר מכן לא הרגיש טוב..
ועזרתם לי והרגעתם אותי אז תודה..
בולי מרגיש מצוין לא מפסיק לאכול ולעשות קקי כהרגלו .. אני ממש מאושרת מזה
תמונה מצחיקה אני מצרפת..כיף לקרוא את כל השרשורים פה
אז איפה בולי?
º
ביג לייק!!!
28/10/12 00:14
20צפיות
º
28/10/12 03:53
10צפיות
נפלא לשמוע חדשות טובות על הבוקר של יום
28/10/12 08:19
16צפיות
ראשון.
º
תמונה מדהימה!! רק בריאות לבולי
28/10/12 10:09
19צפיות
מיקום כלוב הארבבת
27/10/12 11:40
46צפיות
שלום , האם מפריע שהכלוב נמצא במקום עם תאורה בינונית רוב היום?
חדר שמקבל אור חלש יחסית מהמרפסת.  כמובן זה אור שאפשר לראות ולתפקד.
אם יש אור טבעי זה הכי טוב עבורם.
27/10/12 11:49
37צפיות
הם לא זקוקים לתאורה מלאכותית. להיפך, זה רק משבש את השעון הביולוגי שלהם.

בכל מקרה, הם רואים ומתפקדים מצויין בחשיכה, אז מהבחינה הזו אין בעיה. חשוב שיהיה אור יום כדי שהשעון הביולוגי שלהם יתפקד כראוי. אם יהיה כל הזמן חשוך זה עלול לבלבל את הגוף
מיקום כלוב הארנבת
27/10/12 13:17
39צפיות
תודה על התשובה המהירה.  
אז אם במשך היום יש אור בינוני כמו שאמרתי ובלילה חשוך , אז זה בסדר?
º
כן, אין בעיה
27/10/12 16:01
15צפיות
מה עושים עם ארנב בחורף?
26/10/12 20:33
431צפיות
יש לנו ארנב בערך 3 חודשים (פעם ראשונה), קיבלנו אותו קטן. אין לנו הרבה ניסיון עם ארנבים ולכן יש לי כמה שאלות:
עד היום כשהיה מזג אויר יפה, הוא הסתובב חופשי בגינה האחורית. בלילה הכנסנו אותו לכלוב כי פחדנו מהחתולה שלא תתקוף אותו כשלא נשגיח.
עכשיו כשמתחיל הגשם, קר ורטוב מה עושים איתו? האם אפשר להשאיר אותו בחוץ בתוך הכלוב? (את הכלוב העברנו למקום יבש בלי גשם).
האם הם סובלים מקור? פוחדים מהגשם? יכולים להיות בגשם?
אנחנו מעדיפים לא להכניס אותו לתוך הבית, הוא מכרסם הכול ויכול לקרוע לנו את הריהוט.

אשמח לתגובה ועצות.
תודה
ברוכה הבאה....
26/10/12 21:06
185צפיות
לצערי יקירתי, חבל שלא קראתם יותר על ארנבונים לפני שהבאתם אחד.
ארנבון הוא חיה חברתית ולשים אותו בחוץ, לבד, זה עשיית עוול גדול מאוד לבעל החיים הזה, ואפילו התעללות (מעבר לזה שאני לא מצליחה להבין מה הטעם בגידול חיה אם היא בחוץ כל היום, אבל לא משנה...).

הכי קל לתת דוגמא על בני האדם - גם אנחנו יצורים חברתיים. אם ניקח ילד, ונשים אותו בתוך חדר גדול ללא שום גירוי. בלי משחקים, בלי ספרים, בלי אדם נוסף לדבר איתו. לבד. יום ולילה. האם לא היה משתגע??
זה בדיוק מה שקורה לשאר היצורים החברתיים - גם כשהם על 4.

יש לכם 2 אפשרויות - להביא ארנבון נוסף. וצריך ללמוד איך להרגיל אותם זה לזה. זה לא כ"כ פשוט כי זו חיה טריטוריאלית. או להכניס אותו הבייתה.
כולנו פה מגדלים ארנבונים בבית, אצלי הם חופשיים 24 שעות ביממה כבר 7 שנים, וכולנו חיים באושר רב. בנוסף,אפשר למגן את הבית ולדאוג שלא ייגרם שום נזק (או לפחות שהנזק יהיה מועט). ארנבון שיש לו תנאי מחייה שמספקים אותו פחות יחפש ללעוס ולהרוס. ארנבון משועמם יחפש לעצמו עניין....
נדיר שארנבון מתחיל קורע ריהוט. זה לא כלב . כבלי חשמל אפשר להרים גבוה או לקנות מסילות פלסטיק שמכסות את החוטים (והרבה יותר נעימות לעין בלי קשר) והוא אינו יכול לכרסמן. תכינו לו דברים שהוא יכול לכרסם, תנו לו תזונה נכונה, ומספיק פעילות גופנית והכל יהיה בסדר...
אני רואה שאת אמא גאה לשלושה בנים. מניסיון  - הם מסבים הרבה יותר נזק לבית מאשר ארנבון קטן

מצרפת הודעה בסיסית על גידול ארנבונים. יש לי תחושה שיש פה מידע שיועיל לכם:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?For...

לגבי השאלות ששאלת:
1. גם בתוך הכלוב חיות יכולות לפצוע את הארנבון ולפגוע בו. בטח ובטח בגיל כזה צעיר.

2. צריך למנוע רוחות ישירות ורטיבות. ארנבון עלול לחלות בדיוק כמו בני אדם. הם בהחלט מפחדים מהרעמים, וחשוב שיהיה להם מקום מסתור חשוך. רטיבות אינה נעימה להם והם צריכים תמיד להיות 100% יבשים.
הארנבון שלכם מאוד צעיר ומרבית הסיכויים שגם הופרד מאימו לפני הזמן מה שהופך אותו לחשוף הרבה יותר למחלות.

עצה מכל הלב - הכניסו את המסכנון הזה הבייתה. אם אתם ממש לא רוצים לשחררו בבית - תקנו כלוב גדול של 1.4 מטר  (שצריך להיות לו בכל מקרה - בין אם בפנים או בחוץ), ושחררו אותו במקום תחום ומוגדר מראש.

נשמח לסייע בכל שאלה נוספת
יש לי שאלה בקשר לברקים באמת
27/10/12 09:42
75צפיות
כמו שאמרת, יש לך ניסיון של שנים אז עברת כמה חורפים עם ארנב. זה החורף הראשון שלנו עם באנשי, איך אנחנו יכולים לצפות שהוא יגיב לברקים? אני מניח שהוא ממש יפחד (אני זוכר את החורף הראשון של גורי החתולים שהיו לנו, פחדו כל כך שחשבנו שהם ירוצו לכביש וידרסו)
יש איזו דרך להנעים עליו את המצב?
זה באמת לא קל...במיוחד כשהם גורים...
27/10/12 11:18
73צפיות
הבעיה הגדולה זה שמרוב פחד הם יכולים לחטוף דום לב, וזה תמיד מה שאני חרדה ממנו.

אני אוטמת כמובן את החלונות היטב, כדי למסך את הרעש כמה שאפשר. דואגת שיהיו הרבה בתי מחסה כדי שיהיה להם איפה להסתתר ומקווה שהרעמים יהיו כמה שיותר חלשים

אתמול היה פה כזה רעם שגם אני כמעט התעלפתי מבהלה. לפעמים זה איום ונורא...
השיטה שלנו
27/10/12 12:59
81צפיות
היות והם מתרגלים כמעט להכל כל עוד זה בא בהדרגה, בסערות הראשונות של החורף אנחנו פשוטו כמשמעו נמצאים איתם על הריצפה.
(כשאנחנו לא בבית הבית אטום לחלוטין, אם טיפה חם יש מזגן...)

בדר"כ תוך שבוע עד שבועיים הם כבר מתייחסים לזה כרעש רקע.
תודה על התשובה המפורטת אבל קצת הגזמת לטעמי
27/10/12 14:23
96צפיות
התעללות???? לקרוא לארנבון שחי בגינה אחורית גדולה וסגורה עם צמחים, אבנים, אפשרות לחפור מחילות - לקרוא לזה התעללות, זה עוול !!!
הארנבון שלי נראה שמח ומאושר, הילדים שלי משחקים איתו וטוב לי שהוא בחוץ ולא בבית. יש אנשים שמפריע להם הריח, הקקי והכירסומים, מה לעשות.
כשפניתי לפורום הזה הכוונה הייתה לקבל קצת מידע לגבי תגובה של ארנבון לחורף ולא לקבל מטר של ביקורת.
אז תודה וסליחה שנכנסתי..
קיבלת הרבה מאוד מידע חשוב ויעיל, וזה שלך
27/10/12 15:59
73צפיות
לבחור איך להסתכל עליו ואיך לקבלו, וזה גם שלך לגמרי לראות בכך מטר של ביקורת. מטרתי הייתה לסייע לכם....

כן, בעייני זו התעללות שארנבון חברתי נמצא לבד כל הזמן - והסברתי בצורה הכי מפורטת למה.
את יכולת לקרוא, ולהשלים מכך מידע שלא ידעת (ולהכיר בכך שיש דברים שלא ידעת), או שיכולת לבחור להיעלב. וחבל.

וזה בסדר גמור שמפריע לך הכרסומים והקקי (וממש אין להם ריח כשמגדלים אותם נכון!), אבל את ממש לא חייבת לגדל ארנבון אם קשה לך עם זה. מעבר לזה, כתבתי בפשטות שלא חייבים להכניסו הבייתה - אלא אפשר להביא ארנבון נוסף (וללמוד איך לחבר ביניהם נכון כדי שלא יתקפו זה את זה).

זה בהחלט אחד מה"חסרונות" של פורום ציבורי, שבו לא תמיד עונים לך *בדיוק* על מה שרצית. את יכולה לקחת מזה את הטוב ואת כל המידע שקיבלת, ואת יכולה להתרגז. כמו שאמרתי - זה שלך לחלוטין...

שיהיה לכם, ובמיוחד לארנבון הרבה בהצלחה...
לפופונים יש ריח ועוד איך, גם כשמגדלים נכון
27/10/12 20:04
58צפיות
אנחנו מריחים אותם בקלות... אם הוא עולה לספה ועושה, אפילו אחד, מריחים מיד. לפעמים מריחים אפילו כשהוא עומד לעשות... ואם הוא רובץ בפינה מסוימת ומשחרר שם צרור, מריחים בכל החדר (קרה לי קודם ).

ולגבי העובדה שאנשים נעלבים כשאת מאשימה או אפילו רומזת שהם מתעללים בחיות המחמד שלהם... את באמת לא מבינה את זה? זו הרי רחוקה מלהיות הפעם הראשונה שאת מקבלת ביקורת כזו... אבל כפי שכתבת לשואלת – זה שלך לחלוטין.
החירחורי ריב שלך לא חדשים ולא כ"כ מעניינים
27/10/12 20:50
54צפיות
אותי למען האמת...תמשיכי להיות מדהימה ומושלמת כמו שאת...
אין לי שום רצון לריב איתך ואני לא מושלמת
27/10/12 21:00
47צפיות
פשוט בתור מישהי ש"זכתה" לספוג ממך האשמות דומות, מפתיע אותי בכל פעם מחדש איך את מסוגלת לחוס על רגשותיהם של בעלי החיים אבל להתעלם לחלוטין מרגשותיהם של מגדליהם, שבסה"כ מבקשים עצה בפורום.
ארנבים מסתדרים טוב בקור, יש להם פרווה
26/10/12 23:29
105צפיות
למעשה בקיץ הם סובלים מהחום, בחורף הישראלי אלה טמפרטורות שטובות להם, אבל רוחות, גשמים וסערות ברקים ורעמים לא... מעבר לכך תמשיכו עם ההמלצות של בחיק חיות.
My vet says: 7°C
27/10/12 09:41
67צפיות
We are in Europe,our Jenny is 6 years old, and the vet says that as long as there are more then 7°C out side, and they are protected from rain and wind, they can stay out.
את שוכחת דבר חשוב - התהליך של הברירה
27/10/12 11:22
62צפיות
הטבעית הארנבונים שנולדים בארץ, הם נצר לשנים של דורות ארנבונים פה. הם אכן זקוקים לקור,אבל אלה ששורדים והגנים שנשמרים - הם כבר לא אלה שיכולים לשרוד בטפ' כ"כ נמוכות כמו באירופה.
אחרת היו מתים פה "כמו זבובים" בימי הקיץ הלוהטים (שמהווים את האחוז הגבוה מבין ימות השנה).
הם נאלצו להתאים את עצמם לטמפ' בישראל ולכן כבר אינם עמידים כמו השושלת שגדלה אצלכם.

בכל מקרה, בהחלט רוחות וגשם זה החלק שהכי פוגע בהם.
אבולוציה עובדת מ-א-ו-ד לאט. הרבה יותר לאט.
27/10/12 12:04
41צפיות
אני חושבת שזה הרבה יותר הרגל מלידה מאשר גנים.
שילוב. אם הגוף שלך מתוכנת לשרוד בשלג
27/10/12 12:27
47צפיות
ואת גרה בישראל שיש בה 40 מעלות בקיץ, זה לא יעזור רק להתרגל לכך. הגוף שלך צריך לדעת לשרוד בתנאים חדשים לגמרי. יש כאלה ששורדים וכאלה שלא...אלה ששורדים מתרבים...
לא. הבררה הטבעית לא עובדת כ"כ מהר
27/10/12 12:42
41צפיות
תקופת הזמן הקצרה שיש ארנבונים בישראל היא פסיק מבחינת האבולוציה והיא זניחה לחלוטין. למעשה מדובר במין שאפילו עוד לא נחשב למבוית באמת. המהירות שאת מדברת עליה קיימת בזבובי פירות למשל (ולכן עושים בהם ניסויים... ) אבל לא ביונקים.

אני גרה בחיפה שלשמחתי אין בה 40 מעלות בקיץ... (תודה לאל! ) וסובלת מקור גם בחורף הישראלי, בשעה שאני דור שלישי לפולנים made in Poland. הגוף שלי אמור לכאורה להיות מותאם לקור האירופאי אבל מכיוון שנולדתי כאן ולא התרגלתי מילדות, אני לא רגילה.

גם מבחינת הארנבונים שנולדו כאן ההסתגלות לטמפרטורה המקומית היא מולדת, לא גנטית. ייתכן (ואלה עדיין השערות) שיש השפעה טרום מולדת על כך שכבר במהלך ההיריון גנים מסוימים יבואו לידי ביטוי יותר מאחרים (מנגנון נחקר חדש יחסית שנקרא "אפיגנטיקה") אבל זו עדיין לא בררה טבעית.

אם תחזירי לאירופה ארנבון שגדל כאן ייתכן שיהיה לו קשה כי הוא עצמו לא רגיל, אבל סביר להניח שלצאצאיו לא יהיה קשה להסתגל.
מה שרצית להגיד הוא
27/10/12 13:06
38צפיות
ששינויים אבלוציונים היו מתבטאים בשינויים פיזיולוגיים.
נשירת שיער, לחץ דם מוגבר, הזעה ועוד.
מחפשת צ'ינצ'ילה וכלוב למכירה!+שאלות
26/10/12 14:51
31צפיות
לא חייב את שניהם אצל אותו מוכר/ת כמובן..
אגב, כמה שאלות-מלבד פה ו2 יד, איפה ניתן עוד לחפש צ'ינצ'ילות?? (חוץ מקניונים. לא מעוניינת להתקרב יותר.)
איפה ניתן להשיג מדפים נפרדים לכלוב להתקנה? ראיתי שמוכרים באיביי וכ'ו של sleep n ledge. יש מקום בארץ שמוכר מדפים??

תודה מראש
אני עובר דירה ביום רביעי הקרוב....
26/10/12 00:52
74צפיות
אני עובר דירה ביום רביעי הקרוב....
כמובן עם באני :)

האם יש לכם טיפים לגבי המעבר?
טיפים = איך להקל על באני את המעבר??? (הדירה ממש קרובה אגב... 3 דק נסיעה)

כלומר... איך היא תתקלם בבית החדש? להשאיר אותה בכלוב באותו יום שעוברים? לשחחרר אותה כמו תמיד? מה בדיוק?

אודה לכל מענה.

סופש קטלש!
אין לי תובנות משלי, אבל השאלה נשאלה בעבר
26/10/12 01:14
33צפיות
לא פעם; אז מפאת השעה המאוחרת, ממליצה לנצל את ארכיון הפורום ולהריץ חיפוש (החלונית בצד שמאל למעלה) על מעבר דירה, לקרוא את התשובות שניתנו בעבר. מאחלת לכם מעבר מהיר, קל ומוצלח.
בשעה טובה
26/10/12 10:10
36צפיות
אני ממליצה להעביר אותו רק כשהדירה כבר מוכנה לגמרי (אם אתה מתכנן ריסוס - רצוי כמובן לעשות אותו לפני שעוברים, ואם אפשר אפילו כמה ימים לפני וכמובן לשטוף היטב לפי ההוראות של המדביר).

לשים אותו בכלוב נשיאה (ואם הוא לא רגיל אליו- עכשיו זה הזמן להשאיר אותו פתוח לגמרי ליד הכלוב שלו ולתת לו להיכנס ולרחרח בזמנו החופשי, ואפשר גם לשים שם את האוכל/חטיפים כדי שיקשר את זה עם משהו נעים).

כשמגיעים לדירה. להניח את הכלוב ליד האיזור שלו, עם הריח שלו, ולפתוח את הדלת. תן לו להחליט האם הוא רוצה לחקור את הסביבה החדשה או לשבת בכלוב הבטוח והמוכר.

מניסיוני, לרוב ארנבונים שרגילים להיות חופשיים בבית, מרגישים מיד נוח בדירה החדשה, אז אין מה לחשוש

מעבר מהיר וקל
תודה רבה על המענה!!!
26/10/12 10:42
20צפיות
שבת שלום!!!
בית מחפש אנגורה
25/10/12 20:06
40צפיות
היי קוראים לי רעות, אני פעילה בתחום הכלבים וקצת חתולים, אבל השאלה שלי היא שונה...

אחי בן 30+ נשוי עם 2 ילדות (4 ו-2).

אחי במשך תקופה ארוכה ניסה לעשות מחקר על אילו מכרסמים מתאימים לגידול בבית עם הילדות..
היום הילדות וההורים נחשפו לארנבוני אנגורה ולשרקנים והם מאוד התלהבו מהארנבונים (אפילו הילדות ליטפו בעדינות, האכילו ולא הרימו)...

להורים יש נסיון עבר בגידול כלבים (בתור בית קבע ובתור אומנות) אך לא בגידול מכרסמים...

כמובן שהאחריות תהיה של ההורים והרצון להביא הוא בכלל יותר שלהם מאשר של הילדות

אז יש אנגורה שמחפשים בית?  אני מעדיפה לנסות למצוא במקומות טובים ולא לתת להם לקנות מחנות חיות וכל הזוועות האלו
וכמובן שאני אשמח לכל עצה ורעיונות בגידול, וטיפוח (יודעת שצריך לטפח אותם) כדי שאני אוכל להעביר להם :)
היי רעות,נחמד לראות אותך גם כאן
25/10/12 20:27
26צפיות

בעיקרון מכרסמים וארנבונים אינם מתאימים כחיה לילדים.
הם מאוד עדינים, מגע אחד לא נכון והם יכולים למות או להיפצע קשות (זה מדהים כמה שזה קורה בשניות) ועוד ועוד.

חשוב גם לדעת שארנבון חי כ- 8 שנים עם טיפול נכון ולכן זו לגמרי התחייבות ארוכת טווח, והילדים, כמו ילדים, לא מראים הרבה זמן עניין בחיות קטנות כאלה.

לגבי האנגורה - בניגוד לחו"ל בארץ אין בתי גידול טובים לארנבונים (אלה שקוראים לעצמם בתי גידול הם בדר"כ זוועות כמו חנויות אם לא יותר).
גם כאן - צריך לראות את האמא והאבא כדי לוודא לגבי גזע הארנבון.

אבל אני חושבת שהכי נכון פשוט לקחת ארנבון מעורב עם פרוות אנגורה (שאותה כמובן ניתן לראות לפי העין).

אין כ"כ הרבה מקומות לאמץ מהם - חוץ מפינות חי או אנשים פרטיים (ויש הרבה כאלה) שמעבירים את הארנבון מיד ליד (כמו ביד 2 למשל).
אם אתם לוקחים גור - לוודא שהוא מעל גיל חודשיים (בחנויות לרוב מפרידים מהאמא בגיל חודש ואז אומרים שהוא ננסי)

מצרפת הודעה שכתבתי בעבר לגבי גידול נכון של ארנבונים:
http://www.tapuz.co.il/Forums2008/ViewMsg.aspx?For...

אשמח לענות על עוד שאלות אם יהיו בהמשך
נחמד לראות שאת מנהלת פה
26/10/12 08:44
21צפיות
כמו שכתבתי, גידול הארנבון הוא יותר בשביל ההורים..
שניהם גידלו כלבים לאורך חייהם ומאוד מתחברים לבע"ח בכללי.  חיי היום יום שלהם לא מאפשרים גידול כלב, בייחוד בגלל שהילדות עוד קטנות מדי.. הם דיי בטוחים שגידול ארנבון מתאים כרגע לחיי היום יום שלהם (ואם לא הוא יגיע אלי)

כמובן שאני אעביר להם את כל המידע.

תודה
קחו בחשבון שפרווה ארוכה = יותר עבודה
26/10/12 00:52
27צפיות
צריך לסרק יותר (כדי שלא יהיו קשרים וכדי שהארנבון לא יבלע יותר מדי שיער), יש יותר נשירה (עד כמה שהבנתי). בקיצור, יותר פרווה על הארנבון פירושו יותר פרווה גם בבית... (לא על הארנבון).

לדעתי חבל להינעל דווקא על אנגורה; ארנבונים "רגילים" הם רכים ופרוותיים במידה מרשימה ומספקת לחלוטין (אני אומרת מניסיון ) והיתרון של הארנבון שלי היא שממש אין לנו בעיות של פרווה בבית. לא יודעת איך הוא עושה את זה, אבל לא צריך לסרק ולא צריך לנקות.
מודעים לנושא הפרווה
26/10/12 08:42
19צפיות
כמו שכתבתי, שני ההורים מנוסים עם כלבים, מה שאומר - מנוסים עם פרווה ומנוסים עם סירוק..

אני אציע לאחי ארנבון רגיל, למרות שבעבר הוא עשה מחקר וכנראה שלא התחבר לארנבון הרגיל... (מבחינתי כולם מושלמים,.)
שאלה דחופה
25/10/12 11:44
96צפיות
בקשר לארנבון שלי. מדובר בנקבה בת שלוש וחצי שעד אתמול אחה"צ הייתה בסדר גמור. היא העבירה את רוב שעות הערב מתחת למיטה שלי, אבל כשרציתי להוציא אותה משם מצאתי אותה שוכבת שם בתנוחה ממש מלחיצה. היא סוג של נטתה לצד, כאילו היא לא לגמרי מצליחה להחזיק את עצמה. בתחילה חשבתי שאולי היא פשוט עייפה, כי במצבים כאלה היא באמת שוכבת בתנוחות מוזרות, אבל כהוצאתי אותה משם שמתי לב שהיא פשוט לא יציבה. בכל פעם שהיא מתיישבת הראש שלה צונח בחזרה והיא לא מצליחה להחזיק את יד שמאל שלה מתחתיה, כמו שהיא רגילה לעשות. היד פשוט מחליקה הצידה והיא נשארת במצב הזה, כאילו היא מותשת או משהו. אין לה תיאבון והיא לא שותה. נראה שהיא לא מצליחה לקפוץ אל או מחוץ לכלוב אז אני פשוט מעבירה אותה בעצמי. גם אתמול כשהרמתי אותה לכלוב היא השמיעה קולות אומללים שכאלה... משהו מוזר.

היום היא שקטה ונמצאת באותו מצב. כשאני מתקרבת אליה, לעומת זאת, היא סוג של מתעוררת ונשענת עלי כדי שאלטף אותה. זה די עצוב.

באיזשהו שלב שקלתי שמדובר בדיכאון, כי באמת לא כל כך התייחסתי אליה לאחרונה, אבל הקשים שלה יותר פיזיים. כאילו, אני לא יודעת. זה נראה כמו בעיה עצבית כלשהי. אני מתחילה לחשוב שאלה סימנים ל חיות שנוטות למות. אוף.

מישהו יודע מה העניין? יכול להיות שהיא מפתחת משהו? ואם כן, זה מידבק?

לאיזה מומחים אני יכולה להתקשר בכדי להתייעץ? אני לא כל כך סומכת על הרופאים בווטרינריה בה היא מטופלת, כי הם לא משהו.

תודה מראש לעוזרים.
מסכנונת
25/10/12 16:26
56צפיות
תתקשרי בהקדם למרפאה של עדי גנץ. הוא אמור להיות שם היום עד 17:00-18:00
http://www.exoticdoc.co.il/

אם את לא תופסת אותו תנסי את עמיר מאורר - לא בטוח שהוא במרפאה כרגע (אבל אולי יוכלו לבקש ממנו לחזור אליך).

בהצלחה. תעדכנו
º
יש חדש? הצלחתם לתפוס וטרינר מומחה?
25/10/12 19:02
27צפיות
כן,
25/10/12 20:08
52צפיות
הצלחתי לתפוס את ד"ר עדי גנץ. הוא אמר שככל הנראה מדובר בחיידק או וורסיה טפילית כלשהי שדווקא די מצויה אצל ארנבונים. לרוב הארנבונים הם נשאים של הטפיל, ולפעמים, בשלב כלשהו, הוא מתפרץ. התופעות הנלוות הם אבדן תיאבון, ראש נפול, חוסר יציבות, ורטיגו, אבדן התמצאות וכו', כי הטפיל בעצם פוגע במערכת העצבים. ניתן לטפל בזה בעזרת טיפול תרופתי שכולל סירופ במשך כחודש.
המינוס הוא שאם לא תופסים את זה מספיק מהר, הטיפול יכול לעצור את ההתדרדרות, אבל חוסר היכולת להחזיק את הראש  (או כל איבר אחר שנפגע) בצורה יציבה יישאר כמות שהוא.

עכשיו המצב שלה השתפר והיא קצת יותר פעילה, אבל אני לא יודעת מה יהיה בהמשך כי אין לי שום אפשרות לקחת אותה למרפאה היום. אני מקווה לטוב.

בכל אופן, המון תודה
היא צריכה לעבור אצלו בדיקה לפני קבלת המרשם
25/10/12 20:16
39צפיות
לתרופה?

בכל מקרה, אני מבינה שזה הפתרון היחיד כך שאני מניחה שגם אם תסעו מחר על הבוקר למרפאה זה עדיף מכלום.

תחשבו חיובי...היא תקלוט מכם את האנרגיות ותילחם כמו גדולה
אני מאמינה שכן..
25/10/12 20:55
34צפיות
להרצליה אין לי שום סיכוי להגיע, אבל חשבתי ללכת לד"ר עמיר, כי הוא יותר קרוב אלי. הוא מספיק טוב, נכון?

שוב תודה:)
עמיר לא נמצא בכל יום - צריך לוודא שהוא אכן
25/10/12 21:01
28צפיות
נמצא מחר בבוקר.

מכיוון שכבר התחלתם תהליך כלשהו עם עדי - אני חושבת שכדאי לעשות מאמץ ולהמשיכו (ובכל מקרה, אם עמיר לא נמצא - בטח ובטח שלעשות את המאמץ ולא לוותר על בדיקה מחר).

יש לכם גם את דניאלה יעקב מבית דגן. אני לא זוכרת אם היא עובדת בשישי בבוקר, אבל נראה לי שגם בשעה כזו אפשר להתקשר למזכירות שם ולשאול/לקבוע תור
º
יש חדש? מה שלומה??
27/10/12 22:05
15צפיות
יותר טוב, תודה לאל.
28/10/12 00:40
40צפיות
בסופו של דבר הלכתי להרצליה (בדרך-לא-דרך) והיא קיבלה את התרופה. עד כה, היא מגיבה אליה די בסדר וההשתפרות שלה מהירה יחסית. היד עדיין קצת מזייפת וגם הראש לפעמים אז אני משתדלת לא לזוז ממנה. היא התחילה לשתות קצת וגם לאכול.. כמובן שנצטרך להגיע שוב לביקורת ולוודא שהכל באמת ממשיך ככה אבל בגדול די הוקל לי

º
איזה כיף לשמוע החלמה מהירה למתוקה
28/10/12 08:18
9צפיות
מקווה שימשיך כךאם יש לך חששות אל
28/10/12 10:07
22צפיות
תהססי להתקשר למרפאה ולהתייעץ
º
תודה לשתיכן:)
28/10/12 12:39
11צפיות
שאלות קצת בסיסיות לגבי טיפול בארנב
24/10/12 19:22
95צפיות
זה מרגיש קצת שאלות של מתחילים, שזה רע אחרי בערך שנה שבאנשי אצלנו.. אבל תמיד טוב לדעת עוד על מה אפשר לשפר.
אני מאמין שרוב הפורום כבר מכיר את באנשי בכלליות אבל הכל בקצרה:
התחיל עם אוכל מהיקרים שיש בו את כל הדברים המשמינים ולא טובים, למדנו שמומלץ רק כופתיות+חציר+ירקות, התחילו לו הבעיות במערכת העיכול, חזר לאכול, קיבל קצת יותר פינוקים מלפני. עכשיו מדאגה שהוא לא אוכל מספיק, קנינו לו שוב את האוכל הפחות מומלץ, עירבבנו עם כופתיות רגילות כדי ליצור מצב שלפחות עיקר התזונה שלו היא כופתיות. חציר מקבל באופן קבוע, כנ"ל ירקות, משתדלים כמה שיותר.
נעצור פה לשאלה ראשונה - התחלנו לדאוג שהוא לא אוכל מספיק חציר, לאחר התייעצות עם ד"ר עמיר הוחלט להגביל את כמות הכופתיות שלו. נכון לעכשיו הוא מקבל באיזור הכף/2 כפות ביום. האם זה מספיק בשבילו? (מן הסתם שנתחיל לעקוב בצורה רצינית על המשקל כדי לוודא שהוא שומר עליו כמו שצריך). חציר ללא הגבלה, ירקות קצת כל יום (חסות מלפפונים וכו' כמובן).  איך אתם מאכילים את הארנב? שמנו לב שכשאנחנו לוקחים לו את קערת האוכל הוא מבין "כופתיות אין", ובאמת מגיע למצב שהוא אוכל חציר יותר. אז איך אתם מתנהגים? יש ליד הארנב קערה עם אוכל תמיד? כמה כופתיות בערך אתם שמים ביום? כל טיפ/עצה נשמח לשמוע :) וכל פרט קטן שבא לכם לשתף יהיה נחמד ללמוד ממנו.

נמשיך בסיפור הרקע -
אנחנו גרים בבית עם ההורים, בקומה השניה, המדרגות לקומה הראשונה חשופות ואנחנו מפחדים שהוא יפול, לכן כשאנחנו איתו, החדר שלנו והסלון (שבו נמצאות המדרגות) פתוחים חופשי אבל בהשגחה, כשאנחנו לא, הוא סגור בחדר. תקופה ארוכה חברה שלי הייתה בבית, ועכשיו היא מצאה עבודה, ככה שיוצא מצב שכל הבוקר הוא לבד (בערך מ-8 בבוקר עד 6 בערך בד"כ). ההיגיון אומר לשחרר אותו בחדר חופשי, במיוחד מהסיבה שיהיה לו מקום להמרח קצת יותר מבכלוב, וקצת לזוז אם בא לו. החשש שלי הוא שזה מרגיש לו גדול מידי, ומכאן בודד יותר.  
אז מה אתם עושים עם הארנב שלכם מבחינת חופשיות? כמה זמן הוא משוחרר? כמה בכלוב? (אני יודע שמומלץ לפחות שעתיים ביום, מעניין אותי לדעת איך אתם מתנהגים בפועל, ולא בתיאוריה). איך אתם מתנהגים כשאתם לא נמצאים? השאלה הזו מתקשרת גם לשאלת האוכל. האם אתם משאירים אוכל כשאתם לא נמצאים? מאכילים בשעות קבועות?

מצטער על החפירה הארוכה, ומקווה שיהיו תגובות.
בכלליות אני חושב שיכול להיות נחמד להשוות הערות כדי ללמוד למען גידול טוב יותר, תמיד טוב לדעת איך אחרים מתנהגים.

ועוד תוספת קטנה:
מתוך התהייה הזו של "מה לעזאזל הארנב הזה עושה כשאנחנו לא נמצאים" החלטנו להקליט אותו (פרנורמל אקטיבי סטייל). אחד הדברים היותר חמודים!
מומלץ בחום למי שמטורף על הארנב שלו (שזה בערך כולם) ויש לו אפשרות, ואח"כ כמה דקות לעבור על זה :)
תשובות...
25/10/12 16:33
37צפיות
אני לא מרגישה טוב וההודעה נורא ארוכה- אז אשתדל לענות כמה שאפשר (המוח מתפוצץ לי )

1. יש 2 אסכולות - אלה שאומרות שצריך לתת ללא הגבלה (זו הנטייה של רוב הוט'), ויש כאלה שאומרים שמלכתחילה אין צורך לתת הרבה כופתיות, גם כשהארנבון צעיר. נסו אולי לגוון לו בסוגי חציר שונים. יש ארנבונים בררניים ויכול להיות שסוג אחד של חציר יהיה טעים לו יותר וכך לא יהיה צורך להגביל את הכופתיות.
לא חושבת שזה היה חכם להחליף למזון הלא בריא.
לגבי הירקות - חסות ומלפפון לא נותנות לו כלום. זה רק מים. תנו עלי בייבי, נבטים, ועלים ירוקים כמו סלרי וכיוב'.

אני נותנת חופן קטן של כופתיות בלילה (היא בוגרת, לא גורה) והרבה מאוד חציר בלילה. אם היא רוצה עוד חציר בבוקר היא יודעת לבקש ואני שמה לה עוד. בטבע הם אוכלים בלילה ולכם אני משתדלת לשים לה בשעות האלה.

חציר תמיד זמין - בכמות כזו או אחרת. אם אני נעדרת להרבה זמן מהבית - שמה הרבה חציר (כי היא גם אוהבת לשחק איתו)

2. אצלי היא משוחררת 24 שעות ביממה. כשאני לא בבית היא משוחררת במרפסת הגדולה (כי יש כלבה גדולה בבית ואני דואגת להפריד), אם אני לא בבית והכלבה איתי - היא משוחררת בכל הבית ובוחרת איפה להיות.
זה לא מרגיש להם בודד - ואני חושבת שאתם יכולים להרגיש חופשי. זה שהוא יהיה סגור בכלוב לא יגרום לו להרגיש בודד פחות לצערי...

מקווה שעזרתי
רק על עצמי לספר ידעתי
26/10/12 01:08
29צפיות
קבו מקבל רק כופתיות רגילות ואין לו כלי קבוע לנשנש ממנו (עאלק לנשנש; הוא יטחן הכול בבת אחת... ) או שעת האכלה קבועה. כשאנחנו רוצים לפנק אותו, או כחלק מאילוף, או כשהוא מגיע אלינו אז הוא מקבל קצת. לרוב מדובר על כמויות ממש קטנות (מה שיוצא אם שופכים מעט) 2–4 פעמים ביום. הוא מת עליהן וצליל רשרוש השקית מכניס אותו לאטרף של התרגשות... הוא ממש טורף אותן!

חציר יש לו כל הזמן אבל הוא אוהב שזה "טרי" (כלומר, במקום שהחציר יהיה למטה בכלי שלו אז הוא למעלה בקובייה... ) אבל זה או קצת פסיכולוגי או גם שהוא בורר מה שנראה לו ואת השאר משאיר. אבל אני לא ממהרת להחליף או להוסיף; כשהוא נהיה רעב הוא חוזר לאכול כמו גדול.

ירקות אני נותנת בעיקר עלעלים (בייבי) ולרוב קונה מיקס של השופרסל של עלים ירוקים + חסה אלון בשני צבעים כי זה יוצא הכי משתלם (10 ש"ח ל-350 גרם) ולרוב השקיות אצלם טריות. למיטב הבנתי חסה טובה כשמדובר בסוג של עלים כהים. הוא מקבל לפעמים גם חסה רגילה (ערבית בד"כ, לפעמים עגולה "אמריקנית") והוא מת עליה; אמנם אין בה הרבה ערכים תזונתיים אבל היא לא "מים" נטו (וגם אם כן, מה אכפת לי שיהנה "לאכול" מים?). במלפפון יש סיבים תזונתיים בקליפה וגם אותו הוא נהנה לאכול, אז קבוע הוא מקבל את הקצוות (שאחרת היו הולכים לפח) כשאני חותכת לי ירקות, וכשהמלפפונים זולים אני קונה לו במיוחד קטנים (כדי שתהיה יותר קליפה ופחות תוכן). כמו כן הוא מקבל קצוות של גזר פה ושם ועוקץ של פלפל כשאנחנו חותכים לעצמנו. לפעמים אני נותנת לו גם נבטים. עם בחודשיים בערך קוטפת ענף היביסקוס מהגינה, חולטת (זה מסריח... ) ונותנת לו.

קנינו עכשיו "גדר גורים" (כתבתי על כך בפורום בחודש האחרון) אז אנחנו מותחים את הרשת מקיר לקיר וכך יכולים לחסום לו מעבר מהאזור "שלו" (שבו אין לו מה להרוס) לאזור השני של הסלון ("שלנו" שבו יש לו הרבה מה להרוס ולא פעם הוא מנצל זאת... ). מבחינתו זה כאילו כלוב גדול יותר והוא מרגיש תחום, אבל עדיין יש לו הרבה יותר מרחב לזוז בו וזה העיקר.

מה שהוא עושה כשאנחנו לא נמצאים זה פחות או יותר מה שהוא עושה כשאנחנו כן נמצאים... זה לא שהוא "שם עלינו"...
מזכיר קצת את ספוק שלנו
26/10/12 03:21
21צפיות
גם אנחנו עשינו את טעויות האוכל עם ספוק וגם ספוק לא משוגע על חציר.
אנחנו התחלנו עם השינוי גם בגיל שנה, אוטוטו הוא חוגג שנתיים.
אצלו גם החלה התדרדרות קשה בה הוא איבד 30% ממשקל גופו בגלל, כנראה, אובדן חבר.

ההגבלה של הכופתיות ,כפי שעמיר ניסה לייעץ גם לנו לא ממש עשה את העבודה.
מה שכן עבד :
1. הפסקנו לחלוטין פירות וכל דבר עם עמילן.
2. כופתיות הוא מקבל רק את הפשוטות ביותר ופעמיים ביום (5 גרם כל פעם לארנבון במשקל קילו וחצי) - בהתחלה לא אכל, היום קופץ עליהן כאחוז דיבוק.
3. הוא מקבל חופשי גם טימוטי וגם אספסת (לא אוכל הרבה מזה, מנשנש את העלים בעיקר)
4. מקבל ירוקים כ100 גרם מהם בשתי מנות לפני ואחרי העבודה (העבודה שלנו, הוא עקרת בית), בין אם אוכל ובין אם לא.

התוצאות:
אוכל ירוקים בכמות של 50 גרם ביום ,חמישה סוגים לפחות. לפעמים הוא יכול להתעלם ממשהו שבועות ואז להפוך אותו לאהוב ליבו החדש.
חזר למשקלו המלא והגללים נאים ביותר (גללי אושר...)
היתרון הנוסף הוא שניתן לאלף אותו בעזרת הכופתיות היום במקום המתוקים.

בנוגע למה שהם עושים כשאנחנו לא שם:
הארנבונים שלנו מסתובבים חופשי בבית.
הדירה שלנו מרושתת בשש מצלמות IP לדירת 2 חדרים המשדרות לפלאפונים שלנו.
מסתבר שהם עושים בערך את אותם הדברים שאנחנו שם, רק עם קצת יותר שיעמום, באמת :)

מומלץ לתת להם כמה שיותר חופש, ניתן לסגור לו מרחב תנועה מוגן (אם היחידה שלכם לא מוגנת ארנבים) בעזרת כלוב אילוף של כלבים או חוצץ דלתות (או איך שזה לא נקרא) של תינוקות.
כמובן שיש להשאיר לו מקום מוגן וסגור (בית עץ / כלוב) אליו יוכל לברוח כאשר מרגיש מאויים.
"תוספי תזונה"
23/10/12 14:51
63צפיות
היי לכולם,
יש לי שאלה קטנה...

להורים שלי יש בחצר עצי לימון, תפוז, תפוח ואבוקדו...

האם הענפים/עלים שלהם ניתנים למאכל ע"י ארנבות
תפוח בטוח, לגבי השאר, נסה לבדוק ברשימות
23/10/12 22:02
37צפיות
של הצמחים הרעילים:
http://www.3bunnies.org/poisonous_plants.htm#list
http://www.adoptarabbit.org/articles/toxic.html
אם הם לא ברשימה אפשר לנסות לתת בקטנה ולראות אם יש היענות ואם אין בעיות להמשיך.
חשוב להוסיף הערה
26/10/12 03:23
17צפיות
הגרעינים של התפוח מאד מאד רעילים.
º
תודה; הוא התייחס רק לענפים ולעלים, לא לפרי
26/10/12 03:27
10צפיות
אבוקדו רעיל (לכל בעה"ח כמעט).
24/10/12 11:31
39צפיות
תפוח אפשר.

תפוז - ישנם זני תפוז מסויימים שרעילים עבורם תלוי מה יש אצלכם.

ולימון - לא מצאתי אותו לא ברשימת הרעילים ולא ברשימת הבטוחים אז לא הייתה מסתכנת.

הכי בטוח - להתקשר לוטרינר מומחה ולשאול . (או לשאול בפורום של עמיר מאורר. לוקח לו לפעמים כמה ימים לענות)
איזה מזל ששאלתי
24/10/12 14:35
31צפיות
האמת רציתי לשאול כדי להיות "על הצד הבטוח"

סתם תהיה איך הם מסתדרים בטבע?
כולמר אם הם גדלים בטבע הם לא מקבלים אוכל בצורה מסודרת (בטח לא כמו שאנחנו, מי שמגדל, נותנים) והם לא יודעים מה מותר ומה אסור
בטבע הם בהחלט אוכלים לפעמים דברים רעילים
24/10/12 15:31
31צפיות
ומתים...אני לא זוכרת אם לארנבונים יש את היכולת ללמוד זה מזה על רעילות אבל ישנם בע"ח שרואים את חברם אוכל מזון רעיל ויודעים להימנע ממנו אח"כ.

בכל מקרה, בטבע (האמיתי) הם נמצאים באיזורים שיותר מותאמים להם מבחינת תנאים, וביניהם גם מזון...
º
תודה!
25/10/12 15:08
6צפיות
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום