לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
שלום וברכה לבאי פורום ביטוח לאומי,

הפורום נועד לסייע בשאלות בתחום ביטוח לאומי בנושאי אבטלה/הבטחת הכנסה/אמהות/נכות/נפגעי עבודה ועוד...

המענה בפורום ניתן בסימוכין לאתר ביטוח לאומי ולחוקי ביטוח לאומי,

אשר כיום נגישים נוחים ומעודכנים, וכאן אוכל לקשור את כל הקצוות ולסייע מנסיוני לאורך השנים להבנת זכויותיכם וחובותיכם.

את נסיוני צברתי במתן מענה בפורומים בתחום ביטוח לאומי,

יחד עם התנדבות והכשרה במסגרת שי"ל(שירות ייעוץ לאזרח)משנת 2004.

חשוב להבין שהחלטות בנושא תביעותיכם,מתקבלות באופן אישי ספציפי,רק בביטוח הלאומי.

בברכה ובהצלחה לכולנו!

מחלה בזמן אבטלה
20/08/14 00:42
15צפיות
היי עברתי ניתוח שרוול ב10/8/14 רופאת המשפחה נתנה לי אמשור עד 10/09/14 ואמרה לי לחזור אליה להאריך לפחות לעוד חצי חודש מה קורה מבחינת חתימות וזכאות של דמי האבטלה כמה זמן ניתן להגיש להם אישור מחלה  תודה מראש
אישור מחלה - תקופת אבטלה
20/08/14 22:19
8צפיות
שלום לך,

קיימת מגבלה בדמי אבטלה,
לתשלום על פי אישור מחלה עד 30 ימים בלבד.

יתרת ימי האבטלה תשמר להמשך הרשמה, לאחר ההחלמה.

ראי להלן מתוך מספר ימי הזכאות לתשלום בחודש:

בברכה להחלמה מהירה.

דילמה האם לתבוע
20/08/14 00:05
42צפיות
שלום לך 
הנני מקבלת קצבת נכות כללית לצמיתות כבר כמה שנים 
בשנה שעברה היתה לי תאונת עבודה בה נחבלתי בכתף 
אני רוצה לתבוע את ביטוח לאומי עבור הנזק 
נאמר לי ע"י מומחה שיש סיכוי ל5 - 10 % נכות 
אך אני מאוד מפחד לתבוע מכיוון שאנני רוצה שיזמנו אותי "במקרה" 
לבדיקה חוזרת נכות כללית 
האם הפחד הוא מוצדק?
צריך להכיר יותר נתונים כדי לתת לך תשובה עניינית יותר, אך
20/08/14 00:12
33צפיות
ברמת העקרון מומלץ כן להגיש תביעה.

הסיבה פשוטה, והיא שללא ההכרה באירוע כתאונת עבודה, לא תוכלי לתבוע החמרה בעתיד. דווקא בחבלת כתף (מניח שעיקר הפגיעה אורטופדית), תיתכן החמרה כזו. אז אמנם בשלב זה לא תקבלי אחוזי נכות (מעבודה) גבוהים ויתכן שלא תקבלי כל קצבה בעקבות התביעה. אבל עצם ההכרה בפגימה הרפואית הזו כאירוע פגיעה בעבודה, תאפשר לך להגיש תביעה להחמרה בגינה אם וכאשר תתרחש ביום מן הימים.

בנסיבות שאת מתארת, לפיהן קצבת הנכות הכללית משתלמת עוד מלפני מועד התאונה, אין לכאורה כל סיבה שהמוסד יזמן אותך לבירור מחדש בנכות כללית. ודאות לעולם אין, אך אין גם סיבה שזה כן יקרה.

אגב, התביעה להכרה בתאונת העבודה מתחלקת לשתיים. קודם עצם התביעה להכרה בפגיעה כפגיעה מעבודה, ורק לאחר מכן הגשת תביעה לנכות מעבודה. ודאי שאת השלב הראשון, לכאורה כדאי לך לבצע. אם וכאשר התאונה תאושר, עדיין תוכלי לשקול אם להגיש תביעה לנכות מעבודה שתחייב כמובן ועדה רפואית וכו'.

º
תודה
31/08/14 20:33
1צפיות
תאונת עבודה
19/08/14 19:46
28צפיות
 נפגעתי לי כחודשיים בדרכי לביתי מהעבודה דווחתי לממונים הבאתי מסמכים רפואיים וטופס 250 במילוי בעל הבית ביטוח לאומי שלח לי מכתב ובו נכתב שהוא מכיר עקרונית בתאונת העבודה ללא תשלום בנתיים עד להוספת מסמכים הבאתי את יתרת המסמכים וניגשתי לשאול למה אני לא מקבל כסף חודשיים עברו ואין לי מקור הכנסה אחר 
נאמר לי שזה בבדיקה מיוחדת ואני מבין שזה בחקירה  או שעליתי במדגם ,  הבאתי את כל המסמכים כדין ומילאתי את כל הטפסים לא מבין למה אני צריך לחכות עוד ניגשתי היום לדבר עים הפקידים נאמר לי שגם מקדמה אני לא אוכל לקבל בגלל הבדיקה שעושים ... אמרתי להם אני כאן בבקשה אפשר בדוק אותי הבאתי הכל כנדרש מה עליי עוד לעשות 
עמ לקבל את המגיע לי .מבקש את עזרתך  ומה עליי לעשות למי לפנות מגיע החג והכסף נגמר לי תודה 
ראשית חשוב שתבין שיש שני סוגי תשלום שונים בתאונות עבודה.
19/08/14 23:42
19צפיות
יש דמי פגיעה, שאם תביעתך תאושר אתה תקבל אותם אוטומטית, ויש קצבת נכות מעבודה.
הסכום עליו אתה מדבר כרגע, הוא כאמור סכום דמי הפגיעה בלבד. מדובר בסכום שמשתלם כנגד הימים בהם נאלצת להיות בחופשת מחלה בגלל תאונת העבודה. לא ציינת כמה זמן שהית בבית או אם עדיין לא חזרת לעבודה, אך חשוב שתהיה מודע לעובדה זו (שכן אם נעדרת מעבודתך זמן קצר בלבד, הסכום ממילא אינו גדול בשלב זה).
מעבר לכך וללא קשר ישיר, לאחר שהתביעה מאושרת ניתן/יש להגיש תביעה נוספת לקביעת נכות מעבודה. קצבה חודשית, ככל שתהיה זכאי לה, תגיע מתביעה זו, לא לפני שתעמוד בפני ועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות שלך.

לגבי שאלתך; בדיקות כאלה יכולות לקחת עד ארבעה חודשים פחות או יותר. בדרך כלל זולת במקרים מאוד חריגים, לא תשולם מקדמה. 

קשה עד בלתי אפשרי לזרז תביעה כזאת, ודאי כך אם אכן נדרשה חקירה.
עם זאת, יש דרכים שונות לכפות על המוסד לקבל החלטה מהירה יותר. כך למשל כאשר מוגשת תביעה לביה"ד, עוה"ד מטעם המוסד שמקבל את התיק ידרבן את המחלקה להזדרז במתן החלטה, שכן הוא זקוק לכך לצורך הגשת כתב הגנה. אמנם במקרה שלך לא בטוח שיהיה בכך צורך, מאחר וממילא כרגע בית הדין נמצא בפגרה, ולמוסד יהיו קרוב לארבעים יום להגיש כתב הגנה, כך שסביר להניח שעד אז כבר תקבל תשובה ממילא. אך תיאורטית זו אפשרות.

אם אינך מעוניין לנקוט בדרך זו (וגם אם כן, הדברים לא סותרים), ככל שברגע זה אתה עדיין לא יכול לחזור לעבודתך הרגילה, יתכן שכדאי לך לבדוק אפשרות להגיש תביעה להבטחת הכנסה (בכפוף בין השאר למצב בריאותך), לפחות לתקופת הביניים.

תאונת עבודה
20/08/14 10:04
18צפיות
ראשית דבריי מודה לך על ההתייחסות והעזרא 
אני חודשיים כמעט בבית וחוזר לעבודה ביום חמישי הקרוב למרות שיש לי עדיין כאב ביד אבל נמאס לי להיות ללא תעסוקה אבקש הקלות בגלל היד 
שנית רצית לשאול למה דווקא לי מעכבים את מה שמגיע לי ואולי מישהו עושה לי בכוונה לא יודע מה לחשוב .
אני לא חושב שבתור אזרח שעשה הכל לפי החוק וביטוח לאומי גם שלח לי מכתב ובו נאמר שעקרונית מאושר לי התביעה ומוכר ת רק ללא תשלום אני אמור לחכות עד שייסימו את בדיקתם אני יודע שאני לא עובד באף מקום אחר והאמת שלי איתי ויש זמן סביר לקבלת הכסף שמגיע לי האים עליי לפנות למנכל הביטוח לאומי או לשר הרווחה בנידון ....
אתמול הייתי שם וביקשתי לדעת מה קורה איתי זה לא מעניין אותי שעליתי על מדגם או שאיזה פקיד החליט פתאום לנסות להיות חכם על חשבוני אני רוצה את שמגיע לי מה עליי לעשות במיידית ?אשמח חעזרא ממוקדת תודה 
תשובה
20/08/14 11:14
16צפיות
אם הנך חוזר כעת לעבודה, אין טעם לבדוק אפשרות להגשת תביעה להבטחת הכנסה. אין לך מנוס אלא להמתין לתוצאות הבדיקה לגבי תאונת העבודה.
לגבי שאלתך מדוע דווקא לך מעכבים, למרות ההרגשה הסובייקטיבית שלך, זה לא המצב. תביעות רבות להכרה בתאונת עבודה נבדקות ובמקרים רבים מופנים לחקירה. זה לא נובע ממשהו אישי כלפיך וגם לא מענייני מדגמים למיניהם. ההחלטה להוציא לחקירה הנה פונקציה של פרטי המקרה ונסיבותיו, ובדרך כלל לא של שום דבר אחר.
אין כל כך עניין לפנות למנכ"ל המוסד או לשר הרווחה. איש מהם לא יתערב בהחלטה להוציא תיק לחקירה. זו החלטה מקצועית פרופר של פקיד התביעות. לכל הותר הם יפנו בשאילתא לבדוק מה קורה עם התיק מבחינת מועד הטיפול בו, יקבלו מענה מהפקיד, ויעבירו לך את המענה.

אם וכאשר לאחר תקופת ארבעת החודשים השגרתית עדיין לא קיבלת מענה/תשלום, או אז יהיה טעם ממשי יותר בהגשת תביעה. אך עד אז, אין הרבה מה לעשות אלא להמתין.

יציאה מהארץ בזמן קבלת דמי אבטלה
19/08/14 19:35
23צפיות
אם למישהו מגיע 100 ימים של זכאות,
ובאמצע הוא מעוניין לטוס לחופשה לחול של 3 שבועות ולא יוכל להחתים, האם הוא בהכרח מפסיד את ה 3 שבועות הללו ולא יוכל לקבל אותם כתוספת לימי הזכאות?
אשמח גם להפנייה לחוק או התקנה המסויימת שנותנת מענה לשאלה הזו.

תודה רבה.
כן ולא, בסדר הזה .
20/08/14 00:01
22צפיות
כן- מובטל שיוצא לחו"ל ולא חותם באותה תקופה, בהכרח יאבד את דמי האבטלה לאותה תקופה.
לא- הוא לא מפסיד את ימי הזכאות כלשעצמם. הם פשוט יצורפו לו בהמשך לכשיחזור להתייצב בתום שהייתו בחו"ל.

ימי הזכאות הראשונים כפי שנקבעו שמורים למובטל במשך שנה. אם תקופה מסוימת במהלכה הוא לא חותם, הוא עדיין שומר על זכאותו. במקרה שאתה מתאר, הפסקה של 3 שבועות לא מגיעה כמובן לכדי שנה, ועל כן לא תהיה כל בעיה לחזור ולהתייצב בתום החופשה ולהמשיך לקבל דמי אבטלה עד למכסת 100 ימי הזכאות. 
טיפול סיעודי
19/08/14 17:02
31צפיות
שלום ,אימי בת 74 חולה בדיכאון עמוק בנוסף חולה במאניה דיפרסיה שנים.מרץ 2013 חלה הידרדרות במצבה .ירידה בתיפקוד ודיכאון עמוק.קיבלנו מביטוח לאומי עזרה של מטפלת כ 4 שעות ביום.אך זה לא מספיק.היא גרה לבד וקשה לה לבצע פעילות בסיסית אפילו.לאחרונה נודע לי שאכל להיעזר בעובדת זרה וחלקי בתשלום הוא 1800 שח בחודש ו100 שח דמי כיס שבועי וביטוח רפואי ובנוסף גם כלכלת העובדת.מאוד רחוק מיכולתי לשלם כל זה .האם יש פתרון לזה?
קצבאות נוספות קשורות
20/08/14 23:32
31צפיות
שלום לך,

האם בדקתם זכויותיה לתשלום השלמת הכנסה בקצבת זקנה ו/או שאירים?
האם בדקתם זכאותה לקצבת סיעוד במסגרת המושלם?
האם יש לה זכאות לקצבה כמי שהיתה תחת הכיבוש(ניצלוי שואה?)

ניתן לעיין במידע מרוכז באתר כל זכות:

בברכה.
תביעה לתגמול מילואים
19/08/14 16:48
30צפיות
היי,
אני מנסה להבין איך הולך העניין של קבלת תגמול על מילואים, אשמח לעזרה.
בתחילת יולי גוייסתי למילואים בצו 8, ושוחררתי באמצע אוגוסט. לפני כן עבדתי כשכיר לפי שעות. ראיתי באתר של ביטוח לאומי שעובד שכיר שעבד פחות מ-75 ימים בשלושת החודשים שקדמו לחודש היציאה למילואים (ואני עונה לתנאי הזה) צריך להגיש את התביעה לתגמול בעצמו. העניין הוא שהמעסיק שלי כבר קיבל מביטוח לאומי בתחילת אוגוסט מקדמה חלקית ע"ח הסכום שמגיע לי, עבור חלק מהסכום של יולי (הכסף הגיע אוטומטית).

השאלות שלי:
1. האם אני באמת אמור להגיש תביעה בעצמי לביטוח לאומי?
2. אם כן, אני מניח שצריך לנקות מהסכום את מה שכבר הועבר למעסיק שלי. איך זה מתבצע, אני אמור לעשות משהו? (לא ראיתי מקום לציין את זה בטופס 502).
3. אני מצרף לתביעה 6 תלושי משכורות אחרונות (ינואר-יוני). החישוב יתבצע עב"ס 3 המשכורות הגבוהות מבין ה-6? (עבדתי פחות מ-60 ימים בשלושת החודשים אפריל-יוני)
4. בנוסף מופיע בטופס 502 סעיף על פטור ממס: "נא לצרף אישור פקיד שומה שלפיו יש לך פטור מלא או חלקי ממס הכנסה". אני חייל משוחרר פחות מ-36 חודשים, אמור להיות לי פטור ממס. איזה אישור אני צריך לצרף, אם בכלל, ואיך אני משיג אותו?
5. האם אפשר להגיש את טופס התביעה וכל שאר הניירת בפקס לסניף?

תודה רבה!
מילואים
21/08/14 06:50
26צפיות

שלום לך,

ראה מתוך החדשות באתר ביטוח לאומי בנושא שאלתך:
"הביטוח הלאומי בתיאום עם צה"ל ישלם מקדמות למעסיקים, שעובדיהם נקראו לשירות מילואים בצוו 8, על חשבון תגמולי המילואים המגיעים להם על פי החוק.
בתום מבצע "צוק איתן" ישולמו למעסיקים תגמולי המילואים המגיעים להם על פי החוק, וינוכו מהם המקדמות ששולמו.
המקדמות ישולמו בתחילת חודש אוגוסט, עבור שירות המילואים שבוצע במהלך חודש יולי 2014.
מקדמות אלה נועדו לסייע בידי המעסיקים לשלם למשרתים במילואים את משכורת חודש יולי 2014 במועד."

http://www.btl.gov.il/About/news/Pages/m-masikim.aspx

לשאלותיך:
1- על פי תנאי הזכאות כמפורט:
"עובד שכיר (יומי או לפי שעות) שעבד פחות מ-75 ימים בתוך 3 החודשים שקדמו לתחילת השירות. עליו לצרף לתביעתו אישור ממעסיקו על תאריכי ההתחלה וההפסקה של העבודה ועל מספר ימי עבודה שעבד ב-3 החודשים שקדמו לשירות, וכן תלושי שכר או אישורים על השכר  ב-6 החודשים שקדמו לשירות.
בכלל 75 הימים האלה יובאו במניין גם שבתות וחגים, ימי חופשה, בין בשכר ובין שלא בשכר, ימי היעדרות בשל תאונה או מחלה וימי היעדרות עקב אבל במשפחה."

2- התשלום מתבצע לאחר ניכוי המקדמה ששולמה.
לצרף צילום תלוש השכר בו המעסיק שילם את השכר מתוך המקדמה ששולמה ע"י הביטוח הלאומי. 

3- נכון.
"שכיר שעבד פחות מ-60 ימים ב-3 החודשים שקדמו ליציאה לשירות, יחושב התגמול המגיע לו על פי השכר או ההכנסה הממוצעת ב-3 החודשים שבהם הכנסתו היתה הגבוהה ביותר מבין 6 החודשים שקדמו לחודש השירות."
http://www.btl.gov.il/benefits/Reserve_Service/Pages/%D7%A9%D7%99%D7%A2%D7%95%D7%A8%D7%99%20%D7%94%D7%A7%D7%A6%D7%91%D7%94.aspx
לצרף צילום תלוש השכר בו המעסיק שילם את השכר מתוך המקדמה ששולמה ע"י הביטוח הלאומי.

4- לגשת לפקיד השומה בעיר מגוריך לקבלת הפטור.
להביא עמך תעודת זהות + תעודת שחרור.

5- את מספר הפקס' תוכל מצוא על פי עיר מגוריך:
לאחר מכן ללחוץ על פרטי מחלקות(מילואים)לקבלת מספר הפקס'.

ניתן לברר אף לקבל מענה אישי ספציפי לשאלותיך בביטוח הלאומי ע"י פניה לסניף שלך - מילואים
בקישור המצורף. הפניה מגיעה למנהל/ת מחלקה ונענית תוך מספר ימים:

בברכה ו
º
תודה רבה
24/08/14 13:14
6צפיות
רציתי לעדכן לגבי השרשור של חזרה לעבודה אחרי חל"ד
19/08/14 15:05
33צפיות
הם הבינו שהם פועלים נגד החוק ובסוף אישרו לי לחזור בספטמבר ואני אהיה תורנית בחופשה המרוכזת. מצויין. אקח חופש אולי קצת בספטמבר אבל אקבל משכורת (לפחות חלקית) גם על ספטמבר. תודה לכם על הכל.
º
תודה על העדכון, שמחה בשבילך
19/08/14 15:08
11צפיות
אגב רציתי ללכת מחר לביטוח לאומי לפני שהם ענו לי
19/08/14 15:11
26צפיות
זה חשוב לדעת על מצבים כאלה כשמעסיקים לא מאשרים לבוא אחרי חופשת הלידה ומבקשים חל"ת. לא מספיק היו ברורים ביטוח לאומי. מה מורידים, כמה? אחד בטלפון מהמענה אמר לי לא לדווח בכלל על ימי החופש שנותרים לי ולא הזכיר שיורידו לי 5 ימים...אני לא אוהבת לרמות.
טוב עכשיו זה כבר לא רלוונטי אבל זה טוב לדעת באופן כללי. 
לא בשביל להצדיק תשובות לא מקצועיות, אבל חשוב לדעת
20/08/14 00:06
18צפיות
שבמענה הטלפוני בדרך כלל יושב מעין נציג כללי. לעתים הוא בודק עם המחלקה הרלוונטית את השאלה הספציפית שנשאל, לעתים גם לא. 
לעומת זאת כאשר את נכנסת למשרדי המוסד ומתיישבת מול הפקיד הרלוונטי לתביעתך, את יושבת עם פקיד שמתמחה דווקא במחלקה הזאת. הוא יכול בדרך כלל לתת לך מענה יותר ענייני על השאלה ששאלת, וגם יודע לתת לך פרטים נוספים מעבר למה ששאלת (למשל עניין חמשת הימים). 

דמי אבטלה בחל"ת
20/08/14 22:45
19צפיות
על מנת למנוע בעתיד מידע ברוח הדברים שהעלית,
ניתן לשלוח הודעה בקישור המצורף,בירורים אישיים :
המידע יועבר למנהלת המוקד אשר תוכל להבהיר שוב את ההנחיות בנושא.

חשוב ביותר!
תזכורת לנכים הכלליים
19/08/14 10:30
62צפיות
בוקר טוב, רוצה להזכיר לנכים הכלליים במדינה שנשאר עוד יום אחד עד 20 באוגוסט 2014 כדי לשלוח את עמדתכם בנושא ארגון יציג לנכים הכלליים לוועדת שוהם, שהוקמה על ידי שר הרווחה.
קחו את חייכם בידיכם כיתבו לוועדה מה לדעתכם צריכות להיות סמכויות הארגון, מבנה הארגון, אופן בחירת הנציגים לארגון ועוד....
הכתובת למשלוח חוות דעתכם במייל ל: irgun.yatzig@gmail.com
חברים קיבעו אתם את גורלכם...אל תגידו לא ידעתי!!!!!
קיזוז לפי חוק לרון?
18/08/14 23:33
24צפיות
שלום רב, יש לי 65 אי כושר ולפי חוק לרון אמורים לבצע קיזוז לפי הטבלה הבאה.

עכשיוט החודש הרווחתי 8200 ברוטו שמתוכם 2400 הינם דמי הבראה.
האם דמי הבראה באים בחשבון?
או שרק ברוטו ביטוח לאומי כפי שכתוב בתלוש?
תודה.
º
דמי הבראה נלקחים בחשבון בחישוב ההכנסות. בברכה.
19/08/14 08:29
17צפיות
מהם הזכויות לאשת אסיר בביטוח לאומי ובמוסדות השונים
18/08/14 22:11
14צפיות
שלום
אני אשת אסיר המרצה שנות מאסר במעשיהו ולנו יש 4 ילדים
רציתי לדעת אם ישנם לינקים לאתרים או כל מידע שיסיע לי לדעת מהן הזכויות שלי והאם מגיע לי עזרה בדיור או כלכלית.
אשמח לכל מידע .
בתודה ענבל
יש ליצור קשר במייל inbalshani1975@gmail.com

הבטחת הכנסה
18/08/14 23:01
15צפיות
שלום לך,

בידקי זכויותייך בקבלת הבטחת הכנסה.
אם התביעה תאושר, בהתאם לתנאי הזכאות ולבדיקה מקדימה שניתן לבצע במחשבון המצורף:
אם תמצאי זכאית,
ניתן לבדוק הזכויות על פי המידע המרוכז(לבחור הבטחת הכנסה):
מיצוי זכויות - זכויות מקבלי קצבאות הביטוח הלאומי במוסדות וארגונים אחרים:

בברכה.

מדוע מקבלי קיצבת זיקנה צריכים לדווח
18/08/14 18:56
46צפיות
על נסיעה לחו"ל? האם הדיווח חל גם על מי שנוסע לנופש של 4 ימים? תודה
קצבת זקנה עם השלמת הכנסה?
18/08/14 22:53
32צפיות
שלום לך,

חשוב להכיר את הכללים ליציאה ראשונה ומספר ימי השהות בחו"ל למקבל קצבת זקנה,
או למקבל תוספת השלמת הכנסה לקצבה:

1- שהות בחו"ל - קצבת זקנה

2- שהות בחו"ל - מקבל תוספת השלמת הכנסה:
"מקבל קצבת זקנה עם תוספת השלמת הכנסה (וכן מקבל קצבת הבטחת הכנסה) חייב להודיע לסניף הביטוח הלאומי שבמקום מגוריו על כל יציאה שלו לחו"ל. אם הוא נשוי, עליו להודיע גם על יציאת בת הזוג לחו"ל."  ועוד בהרחבה כמפורט לגבי ההנחיות והמגבלות:

בברכה.

º
תודה אורנה. היציאה לחו"ל היא לשבוע טיול
19/08/14 14:20
13צפיות
קצבת זקנה - שהות בחו"ל
19/08/14 15:07
15צפיות
אין כל מגבלה במקרה זה.
המגבלה היא בשהיה מעבר ל-3 חודשים
ראה מתוך קצבת זקנה - שהות בחו"ל:

נסיעה טובה!
º
תודה.
19/08/14 16:12
3צפיות
º
קצבת זיקנה בלבד. טיול לשבוע.
19/08/14 14:21
9צפיות
לבטל זמן המתנה לקבלת דמי אבטלה?
18/08/14 14:44
37צפיות
הגשתי שה לדמי אבטלה לאח התפטרותי כדין מפוטר בטרם עברו 9 חודשים מהלידה, וגם כ מקום העבודה בת"א אני מתגוררת באשדוד והנסיעות מקדות עליי עם 2 ילדים קטנים
קיבלתי תשובה שאני זכאית אבל רק לאחר המתנה של 90 יום והמרחק הוא 39 ק"מ ולא 40. למה להתקטנן על 1 קמ? האם יש לי סיכוי לערער
תודה
אוסיף שבכל האתרים שבדקתי המרחק היה מעל 40
18/08/14 15:30
16צפיות
º
שלחתי שאילתה לבדיקה ואעלה אותה כאן לכשאקבל תשובה. בברכה.
18/08/14 22:43
10צפיות
לדעתי ההתייחסות למרחק אינה רלוונטית.
19/08/14 08:14
14צפיות
המוסד נוהג לעתים להכניס במכתביו מידע שאינו רלוונטי, באופן שמקשה על הבנת הדברים שהוא באמת מבקש לומר.

להבנתי, שאלת המרחק כלל אינה רלוונטית. 
ראשית ייאמר כבר עכשיו, שאם הסיבה לדחיה היא כל כולה העניין של אותו קילומטר בודד, בהחלט אפשר לערער על כך. אמנם אם המוסד יוכיח שאכן מדובר ב-39 ק"מ ולא ב-40 הוא צודק בדחייתו וביה"ד לא יכפה עליו להגמיש את החוק גם לא אם מדובר בקילומטר בודד, אולם אם כדברייך אפשר להראות שלפחות ע"פ חלק מהמפות מדובר ב-40 ק"מ, מירב הסיכויים שביה"ד ילחץ על המוסד להתפשר בתיק ולא להתעקש עליו. 

אולם לעניות דעתי המרחק כלל לא רלוונטי.
עובדת שמתפטרת לאחר לידה זכאית לפיצויי פיטורין מדין מפוטר. אולם זכאותה זו לא הופכת את התפטרותה למוצדקת ע"פ חוק הביטוח הלאומי. מבחינה זו, רק אם התפטרת בגלל הרעה מוחשית בתנאי העבודה או מסיבות בריאותיות תוכלי לבטל את תקופת ההמתנה (ראי גם קישור א' להלן ואת הסעיף "האם יולדת שהתפטרה זכאית לדמי אבטלה?").

שאלת המרחק נהיית רלוונטית רק אילו היית מתפטרת בשל מעבר מקום מגורים (או מעבר מקום העבודה למקום אחר). זה לא רלוונטי במקרה שלך, שכן את ממשיכה לעבוד באותו מקום המצוי באותו מרחק מביתך כפי שהיה לפני הלידה (ראי גם קישור ב' להלן).

כלומר על פניו, המוסד צודק במקרה הזה. זאת לא בגלל השאלה אם מדובר ב-39 או ב-40 קילומטר, אלא בגלל שלכתחילה שאלת המרחק אינה רלוונטית, אלא סיבת התפטרותך.

עם זאת, יתכן שבכל זאת כדאי לך להגיש ערעור. ע"פ דין כהתפטרות מוצדקת לעניין חוק הבט"ל תיחשב גם התפטרות בנסיבות בהן לא מוצדק לדרוש מהעובדת להמשיך לעבוד באותו מקום. הגדרה זו אמנם שמורה ליחסי העבודה (היא מכוונת לכתחילה למקרים בהם סביבת העבודה והיחסים במקום הם כאלה שבלתי אפשרי להמשיך לעבוד בהם), אך יתכן שתוכלי לטעון שלאור המרחק ממקום העבודה והיותך כעת עם שני ילדים קטנים, לא סביר לדרוש ממך להמשיך לעבוד באותו מקום. 
כאמור פורמלית סעיף זה לא אמור לחול עלייך, אך בפועל, עם קצת יצירתיות, אפשר לנסות ולערער על-פיו על החלטת המוסד.

דמי אבטלה בזמן מחלה ובזמן חופשה
18/08/14 12:48
8צפיות
שלום,
אני חותמת מדי יום ראשון, ראשון לא הלכתי לחתום מכיוון שאני חולה כבר שבוע ימים,
מה עלי לעדות על מנת לא לפספס את דמי האבטלה,
שנית , באם אני יוצאת לחופשה , ולא אחתום דמי האבטלה ישולמו לי?
עלייך להציג את אישור המחלה בפני פקיד ההשמה בלשכת
18/08/14 12:57
4צפיות
התעסוקה בפעם הבאה שתגיעי לחתום. ככל שהאישור יאושר, לא תינזקי מכך שלא חתמת ביום בו היית חולה.

ככל שלא תחתמי בגלל שיצאת לחופשה, את צפויה לאבד את תקופת האבטלה הרלוונטית בהתאם. כמות הימים אמנם תישמר לך, אך עבור התקופה בה לא חתמת לא תוכלי לקבל את הגמלה.

דמי אבטלה בזמן מחלה וחופשה
18/08/14 13:44
12צפיות
מוסיפה לתשובתו של Harrington,

על פי אישור המכסה פַּחות מ-12 ימי מחלה,
משלמים דמי אבטלה בניכוי יומיים ראשונים.
יתרת ימי האבטלה תשמר להמשך הרשמה, כפי שנרשם לפני.
ראי מתוך מספר ימי הזכאות לתשלום בחודש:

בנושא חופשה,
אם לא מתיצבים ביום הקבוע בשירות התעסוקה,
יראו את הימים בין התיצבות קודמת ועד להתיצבות הבאה,
כמי שעבד בהם ולא ישולמו בעבורם דמי אבטלה.
גם כאן, יתרת ימי האבטלה שלא שולמה,
תשמר להמשך הרשמה.
ראי מתוך אתה מובטל:

בברכה.
אי תשלום מענק לימודים ואטימות של פקידי ב"ל
18/08/14 08:21
51צפיות

שלום לכולם
ב15 שילמו מענקי לימודים למשפחות חד הוריות
אני רווקה שלא גרה עם בן זוג, בזמנו שלחו לי גלויה והצהרתי שאני רווקה ללא בן זוג וקיבלתי שנתיים מענק לימודים עבור ביתי , שעולה השנה לג.
בקיץ שנה שעברה נולדה לי עוד ילדה,ללא אב רשום בתז, ,אני עדיין רווקה שלא גרה עם בן זוג ,  מילאתי בזמנו את כל הניירת,  הצהרתי כל מה שצריך , אני מקבלת קיצבת ילדים גם עבור היל שנולדה בשנה שעברה , אחרי הולדת הילדה השניה, כן נכנס מענק הלימודים כחוק.
הסטטוס שלי לא השתנה אני עדיים רווקה שחיה ללא בן זוג.
השנה בלי ששלחו לי בקשה להצהרה חוזרת על חד הורית ובלי להודיע ובלי לברר,  פשוט לא שילמו את מענק הלימודים, כשבררתי במוקד שהתכתב עם הסניף אמרו לי , "איפה האבא של הילדה השניה?", הסברתי להם שאין לה אב, שאני עדיין רווקה ללא בן זוג ,  בהתאם למה שרשום במשרד הפנים וכל הניירת שיש בידי הביטוח הלאומי, בדיוק כמו בהצרה הקודמת,  שלא קיבלתי בקשה להצהרה חוזרת  וכלום, המענק לא נכנס.
ביוזמתי שלחתי להם שוב בפקס בקשה לקבלת מענק לימודים, כדי למנוע סחבת וגם שלחתי תלונה על ההתנהלות שלהם למנהל הסניף 
וכלום, המענק לא התקבל.

מי מרים את הכפפה ופועל מול ביטוח לאומי ובערוצים החוקיים כדי למנוע מהם אפשרות לאי תשלום משהו שמגיע כחוק בעצם בלי שום סיבה,
לא היתה שום בעיה אם היו מבקשים למלא הצהרה חוזרת על חד הורית, אבל הם לא שולחים, אם נולד עוד ילד הם פשוט מעכבים תשלום ומניחים הנחת עבודה שהאשה מנסה לרמות אותם.
יש עוד נשים שפתאום פקידי ביטוח לאומי מעכבים להם תשלומים בלי לעדכן ובלי להודיע ובעצם מונע תשלומים שמגיעים ולא תמיד שמים לב לכך.

מי מוכן לפעול מולם כדי שיעדכנו את הנוהלים ויחוייבו לשלוח לחד הוריות בקשה להצהרה חוזרת במקום לעכב בלי להודיע? ובמקום לתת לכל מיני פקידים את הסמכות לעכב תשלום בניגוד לחוק למעשה.....

צריך לבדוק מה לא שולמה הקצבה.
18/08/14 13:05
24צפיות
הדרך המהירה והיעילה ביותר לעשות זאת, היא ע"י כניסה למשרדי המוסד ובירור העניין לעומק. באופן כזה תוכלי להגיע לפקיד/ה מהמחלקה הרלוונטית ישירות, באופן שיאפשר את הטיפול המיידי בתיק תחת סתם בירור מול פקיד כללי כפי שניתן לעשות בטלפון.

לפני שעוברים ל'הרמת כפפה' וטיפול במוסד באופן רוחבי וציבורי, מומלץ לנסות את האפשרות הזאת. ברוב המוחלט של המקרים היא תביא לפתרון הבעיה, או לכל הפחות להבנת מקור הבעיה באופן שיאפשר לטפל בדברים בצורה עניינית.

הסיבה היחידה היא אטימות של פקידים
19/08/14 02:14
17צפיות
שמעתי שהם עשו את זה בעבר לעוד חד הוריות שנולד להם עוד ילד,
במקום לנקוט בדרך הנכונה והיא לשלוח טופס ברור או בקשה להצהרה חוזרת מספיק זמן מראש, הם לא שולחים שום ברור ומונעים תשלום מענק לימודים בלי הסברים, מה  שהם עשו לי הם עשו לאחרות ,   יש הרבה התנהלויות שלהם שהם לא חוקיות אבל מדובר במוסד גדול ודרקוני שאנשים מפחדים להתעמת איתו פן  ינזקו.
החוצפה של הפקידים שעובדים שם מרקיעה שחקים והיגיע הזמן שמישהו בהחלט ירים את הכפפה ויטפל בכל במקרים שבהם הפקידים פועלים בצורה לא הולמת ושגויה ומונעים כספים שמגיעים לאזרחים כחוק. לא יתכן שישבו שם פקידים שעושים מה שבא להם וגם בניגוד לחוק.

ההחלטה כיצד לפעול היא כל כולה שלך.
19/08/14 07:47
16צפיות
כמו שאני רואה את הדברים, עומדות בפנייך 2 אופציות עיקריות:
1. להיכנס למשרדי המוסד ולברר נקודתית וענייינת איפה הבעיה.
2. לשבת בבית, לנסות לעשות את הדברים בשלט רחוק, ולקרוא לגורם שלישי שייצא למלחמת חורמה נגד המוסד בגלל שאת סבורה שנעשה לך עוול.

שתי האופציות לגיטימיות כמובן, וכאמור ההחלטה באיזו לבחור היא בידייך ובידייך בלבד.
אולם אם המטרה העיקרית שלך כרגע היא קודם כל להסדיר את הבעיה ולקבל את המענק, הדרך הראשונה היא היעילה והמהירה ביותר.

התפטרות, התייצבות בלשכת תעסוקה וביטוח לאומי
17/08/14 20:33
17צפיות
שלום לכולם,
אשמח אם מישהו יעשה לי סדר אחת ולתמיד.
סיימתי את עבודתי ביום חמישי האחרון (התפטרתי). אני יודעת שאיני זכאית לדמי אבטלה בשלושת החודשים האחרונים, אך הבנתי שאני צריכה להתייצב בלשכת התעסוקה.
אז מה אני בעצם עושה? הולכת ללשכת התעסוקה? לביטוח לאומי?... אילו טפסים נדרשים ממני? מה אני צריכה לעשות שם בדיוק?
מתי אני מגישה את התביעה לביטוח לאומי (אחרי שלושה חודשים?), האם אני צריכה להתייצב שם? 

אשמח מאוד שמישהו יעשה לי סדר בבלאגן... 
תודה!!!
את יכולה להתחיל להתייצב בלשכת התעסוקה בסמוך למועד ממנו
17/08/14 20:43
13צפיות
תהיי זכאית לדמי אבטלה, קרי בעוד כחודשיים ושלושה שבועות.
לאחר שתתחילי להתייצב בלשכת התעסוקה, עלייך להגיש את התביעה לדמי אבטלה למוסד לביטוח לאומי.

במוסד את לא צריכה להתייצב מעבר להגשת הטפסים הראשונית (שכמדומני גם אותה אפשר היום לעשות ללא הגעה פיזית למקום). בלשכת התעסוקה תצטרכי להמשיך להתייצב בהתאם לתדירות שתיקבע לך שם.

האם קיימת סיבה מוצדקת להתפטרות?
17/08/14 20:58
16צפיות
שלום לך,

בידקי אם מתקיימת אחת הסיבות ברשימה,
המזכה בדמי אבטלה ללא תקופת המתנה:
"מי שהפסיק את עבודתו מרצונו, מאחת הסיבות שהוגדרו בחוק ובתקנות כמוצדקות – צריך להמציא את המסמכים המתאימים להוכחת טענותיו, ויתחיל לקבל את דמי האבטלה כרגיל.
דוגמאות לסיבות מוצדקות להספקת העבודה: התפטרות של עובד עקב מצב בריאותו שלו או של בן משפחתו. התפטרות בשל הרעה מוחשית בתנאי העבודה או שנוצרו נסיבות במקום העבודה שלא אפשרו לעובד להמשיך בעבודתו. 
שינוי מקום המגורים או שינוי מקום עבודה, ייחשבו להתפטרות מוצדקת, בתנאי שהמרחק בין מקום המגורים החדש למקום העבודה עולה על 60 ק"מ או 40 ק"מ (לאם לילד שלא מלאו לו 7 שנים)."
מתוך אתה מובטל:

קיימות בפנייך מספר אפשרויות לבחירה:
א- אם יש בכוונתך לעבוד בתקופת ההמתנה של 90 ימים,
אזי יש להרשם סמוך להפסקת העבודה, על מנת לקבע את הזכאות לדמי אבטלה על פי תקופת עבודה קודמת, ולחזור להרשמה באופן שוטף בסיום עבודתך הנוספת.
הרשמה ראשונה, שומרת על הזכויות באבטלה לשנה.
ב- במידה וממשיכים לעבוד בעבודה הנוספת, מספר ימים קטן בשבוע,
ניתן להמשיך ולהתיצב בשירות התעסוקה בתום 90 ימי המתנה, הנבדקים מיום כניסת ההתפטרות לתוקף, ולדווח בשירות התעסוקה על הימים בהם עבדת, על מנת שלא ישולמו דמי אבטלה  עבור ימי ההתיצבות, ויתרת ימי האבטלה תשמר להמשך הרשמה.
ג- להגיע בתום 90 ימי המתנה להרשמה ראשונה, אם לא קיים סיכוי סביר להתחלת עבודה בתקופת ההמתנה, כך תשמר הזכאות להפניה לעבודה מתאימה:

את התביעה מגישים לביטוח לאומי במקביל להרשמה בשירות התעסוקה.

את התביעה ניתן לשלוח בפקס' בדואר רשום עם מסירה ביד(חשוב שתהיה חותמת נכנס או אישור קבלה.
כתובת ופקס' ניתן למצוא בקישור הבא מתוך חיפוש סניפים:
לאחריו על פרטי מחלקות(אבטלה)למציאת מס' הפקס'.

תוכלי לעיין בהגשת התביעה,במסמכים הנדרשים להעברה, כולל טופס תביעה לדמי אבטלה אותו ניתן להוריד.

בברכה.

בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום