בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
שלום וברכה לבאי פורום ביטוח לאומי,

הפורום נועד לסייע בשאלות בתחום ביטוח לאומי בנושאי אבטלה/הבטחת הכנסה/אמהות/נכות/נפגעי עבודה ועוד...

המענה בפורום ניתן בסימוכין לאתר ביטוח לאומי ולחוקי ביטוח לאומי,

אשר כיום נגישים נוחים ומעודכנים, וכאן אוכל לקשור את כל הקצוות ולסייע מנסיוני לאורך השנים להבנת זכויותיכם וחובותיכם.

את נסיוני צברתי במתן מענה בפורומים בתחום ביטוח לאומי,

יחד עם התנדבות והכשרה במסגרת שי"ל(שירות ייעוץ לאזרח)משנת 2004.

חשוב להבין שהחלטות בנושא תביעותיכם,מתקבלות באופן אישי ספציפי,רק בביטוח הלאומי.

בברכה ובהצלחה לכולנו!

מזונות - שאלה
22/06/14 20:56
28צפיות
שלום רב,
אני מקבלת מהביטוח לאומי 1200 שקל מזונות [זה מה שנקבע בפסק דין]
כרגע אני ידועה בציבור. אני לא עובדת ולא זכאית להבטחת הכנסה בגלל רכב.
אם אתחיל לעבוד ואקבל שכר של 3500 ברוטו, יורידו לי את דמי המזונות שאני מקבלת כיום? למרות שאני לא מקבלת הבטחת הכנסה?
מחשבון מזונות
23/06/14 06:49
17צפיות
שלום לך,

ניתן להיעזר בבדיקה מקדימה במחשבון למזונות המצ״ב.

בברכה.
º
המחשבון שלא עבר
23/06/14 06:51
9צפיות
כתובות אינטרנט מצורפות:
אלמן
22/06/14 11:57
38צפיות
פנסיונר  בן 80 התאלמן זה עתה. אשתו הייתה גם פנסיונרית בוגרת נכות כללית. מה שוני התגמולים הצפויים לו עתה ,בגדול?
תודה
מענק פטירה וקצבת שאירים על פי גובה ההכנסות
23/06/14 06:43
25צפיות
שלום לך,

מענק פטירה  משולם אוטומטית כמפורט.
וקצבת שאירים להגיש תביעה לבדיקת זכאות, פרטים וטפסים באופן הגשת התביעה.

בברכה
ביטוח לאומי
22/06/14 10:00
80צפיות
ידוע לגבי החודש הזה תהא הקדמת קצבאות?
הורדת תשלום מקיצבת הנכות לארגון נפגעי עבודה
21/06/14 22:01
38צפיות
בט"ל מנכה מהקצבה דמי חברות ב"ארגון נכי תאונות עבודה בישראל",
וכן תשלום לקרן לעזרה הדדית של הארגון ודמי השתתפות בביטוח חיים שסידר הארגון.
המתנגד צריך להודיע.   איך מודיעים ??
º
כותבים מכתב לביטוח לאומי....
22/06/14 13:09
29צפיות
שלום שאלת קצבת נכות
21/06/14 11:51
116צפיות
אני מוכר על ידי הביטוח לאומי בנכות יציבה 88% ואי כושר עבודה 100%
עבדתי, כמה שנים, ופוטרתי לאחרונה.
שאלה איך מחושב היום הקצבת נכות וכמה מקבלים?
האם אצטרך שוב לעבור את כל הבדיקות?
אם השתכרת מעל 1,909 ש"ח לחודש
21/06/14 13:14
66צפיות
היית אמור לדווח כל ריבעון לביטוח לאומי על משכורתך בצירוף צילום תלושי השכר, כעת אם אינך עובד תדווח שאינך עובד,

אם עברת את הסכום המותר ולא דיווחת כל התקופה ועבדת במקום מסודר סביר להניח שביטוח לאומי  יקבל בשלב כלשהוא ייערך חישוב מחודש של הכנסותיך מול קיצבת הנכות קיצבת תלויים אם קיבלת מול השכר העודף....
כן, השתכרתי מעל הסכום המצוין לעיל
22/06/14 20:29
54צפיות
וכן, מקום העבודה שלי, דיווח לבטל"א וגם הורידו לי הקיצבה בהתאם לנוסחאות בטל"א עם השנים.
האם עליי לעבור את כל תהליך הבדיקות שוב, כדי לקבל שוב את קצבת נכות? כי מצבי הבריאותי לא השתנתה.
תודה.
מוזרה לי תשובתך...
23/06/14 08:35
45צפיות
אתה הוא זה שצריך לדווח כל רבעון ולהתחשב עם ביטוח לאומי לגבי הקיצבה ברבעון הבא ולא המעביד. המעביד לא יכול לדווח בשמך, המעביד מדווח פעם בשנה את הוצאות השכר לכל עובד.
קצבת נכות או עידוד
23/06/14 07:04
53צפיות
שלום לך,

לא ברור משאלתך האם קבלת קצבת נכות או קצבת עידוד,
כמפורט להן מתוך כמה מותר לך להרויח ולהמשיך לקבל קצבה?
(בדוק לפי 100% אבדן כושר עבודה)
וכמה שנים משולמת לך הקצבה( עד 3 שנים חוזרים לקבל הקצבה במלואה).

בכל מקרנ יש לפנות באופן אישי לביטוח לאומי לבדיקת זכויותיך.

הערה חשובה: עם תחילת עבודה יש לדווח ישירות למחלקת תביעות נכות בביטוח הלאומי
ולא להמתין להעברת המידע מהמעסיק שכן זה נעשה בסוף שנת המס ויכול ליצור חוב גדול(מותנה בהכנסה).

בברכה.
שלום,תגידו
20/06/14 13:55
44צפיות
האם מי שהוא מהגולשים פה קיבל פעם מההתייצבומט בלשכת התעסוקה פתק שרשום עליו "זימון ליום ההתייצבות הבא-בלתי מטופל",האם מי שהוא יכול להסביר מה זה אומר,האם זה פגיעה בזכויותיי?
התיצבות בשירות התעסוקה
20/06/14 15:06
18צפיות
שלום לך,

עד שישיב  לך מי שהתנסה במקרה כשאלתך,
תוכל להעלות שאלתך אף בפורום שירות התעסוקה:
http://www.taasuka.gov.il/Taasuka/ForumTopics.htm?...

נודה לך אם תעדכן אותנו בהמשך ע״׳ הוספת תגובה לתשובתי על מנת שכולנו נלמד זה מנסיונו של האחר ונעביר זאת הלאה.

בברכה.
כתובות אינטרנט מצורפות:
התלבטות- שאלה למבינים
19/06/14 21:03
47צפיות
שלום,
אני איש כספים במקצועי לצערי לא הצלחתי להתמיד במקום עבודה יתר מכמה חודשים עקב בעיות בריאות בנוסף עקב כך שאני מבוגר יחסית יצא שבשנים האחרונות בכלל לא מקבלים אותי לעבודה במקצוע שלי ולכן נאלצתי לעבוד בעבודות מזדמנות כגון מחסנאות ושליחויות.
לאחרונה הוכרתי כנכה בביטוח לאומי ואני מקבל קצבת נכות מלאה (2500 ₪).
העניין הוא שהוצעה לי משרה קבועה בתחום פקידותי (לא כספים) בשכר של 8000 ₪ בחברה מסודרת.
הייתי שמח לקבל אותה אולם הבעיה היא שאם אני מקבל שכר של מעל 5300 ₪ ביטוח לאומי שוללים ממני את הקצבה בטענה שאני מסוגל לעבוד.
כלומר, במידה ויפטרו אותי לאחר מספר חודשים אז אשאר בלי קצבת נכות ואז לא אוכל לקבל אותה שוב כי ביטוח לאומי יטען שאני מסוגל לעבוד.
איני יודע מה לעשות..
אני סבור שגילוי כנות בנושא תגרום לכך שהמעסיק יחפש מועמד אחר.
חשבתי לבקש שישלמו לי שכר של 5000 ₪ בטענה שאני בהתלמדות אצלם אולם נראה לי שזה יתקבל בהרמת גבות ופשוט לא יקבלו אותי.
מה עושים??
תודה לעונים.
תילתן.
קצבת נכות/עידוד והכנסות מעבודה(חוק לרון)
20/06/14 00:31
44צפיות
שלום לך,

יש לעשות הבחנה בין מי שנבדק לראשונה לצורך קביעת אחוזי נכות ואבדן כושר עבודה,
בה לא מתקבלות תביעות למי שהכנסתו מ-5453 ש״ח ומעלה(צ״ל פחות מ-5453ש״ח).
שונה הדבר למי שכבר נקבעה לו קצבה לתשלום ויוצא לעבוד.
מעבירה לעיונך על פי הדרגה לאבדן כושר עבודה,
תוכל לבדוק עד לאיזו משכורת ברוטו תוכל להשתכר ולקבל השלמה בקצבת נכות( קצבת עידוד כשמה כן היא, לעודד אנשים לצאת לעבודה ולקבל בסך הכל יותר כסף מאשר בקבלת קצבה בלבד).
לדוגמא במקרה שאלתך ניתן להשתכר 8000 ₪ ברוטו ולקבל קצבת עידוד של 405 ש״ח:
http://www.btl.gov.il/benefits/Disability/laron/Do...

בברכה ובהצלחה.
כתובות אינטרנט מצורפות:
אורנה שלום תודה על תשובתך המושקעת
20/06/14 00:56
35צפיות
בחוק לרון אפשר למצוא עוד כמה דברים מעניינים כמו למשל מתי ניתן לקצוב לך קיצבה או להפסיק אותה..
את הפרטים האלה האדם הסביר מתקשה למצוא/ להבין מלשון החוק וזו הסיבה שלאחר שהוכרתי כנכה פניתי לסניף ביטוח לאומי וקיבלתי את ההסבר הבא:
1. אם הרווחתי בחודש נתון מעל כ-5300 ש"ח אז ביטוח לאומי מתחיל לספור שלוש שנים מאותה מאותה משכורת ,אחרי שלוש שנים נשללת הקיצבה ועליי להגיש מחדש בקשה לקיצבת נכות .
2. אם הרווחתי במשך שלושה חודשים  מעל כ-5300 ש"ח שוללים ממני את הקיצבה לאלתר!
במקרה זה במידה ומפטרים אותי לדוגמא אחרי שלושה חודשים (לצערי איני מצליח להתמיד במקום עבודה למרות שאני רוצה) אז אני נשאר ללא קיצבה (וכמובן שללא משכורת).

אודה להתייחסותך.
החוק המשופר למקבלי קצבת נכות היוצאים לעבוד (ח
21/06/14 13:41
28צפיות
בהמשך לשאלתך,

על פי המידע לציבור(התואם לחוק)החוק המשופר למקבלי קצבת נכות היוצאים לעבוד (חוק לרון)
ובהתאם לתשובה במענה קודם, ניתן לעבוד ולקבל קצבת נכות/עידוד מותנה בגובה ההכנסה ברוטו.

ניתן להיעזר אף במחשבון המצורף בקישור,
וליצור קשר טלפוני כמפורט:
"מחשבון קולי בטלפון שמספרו 02-6463555 לחישוב קצבת נכות/ עידוד לפי חוק לרון."

ולשאלתך ראה להלן מתוך החוק המשופר למקבלי קצבת נכות היוצאים לעבוד (חוק לרון) - רשת ביטחון למקבל קצבת עידוד
בה קיים המידע לגבי 36 חודשים מיום קבלת קצבת העידוד והיציאה לעבודה:
"אם הפסקת להיות זכאי לקצבת נכות, והתחלת לקבל קצבת עידוד, תהיה זכאי לרשת ביטחון למשך 36 חודשים:
אם תפסיק לעבוד וטרם חלפו 36 חודשים מהפסקת זכאותך לקצבת נכות - תקבל בחזרה באופן אוטומטי את קצבת הנכות, כמו שקיבלת לפני שהתחלת לעבוד.
אם בתקופה שקיבלת קצבת עידוד, הכנסתך ירדה וטרם חלפו 36 חודשים מהפסקת זכאותך לקצבת נכות, ואתה זכאי שוב לקצבת נכות - תקבל באופן אוטומטי את קצבת הנכות, שתחושב בהתאם להכנסתך.
אחרי 36 חודשים

אם תפסיק לעבוד לאחר 36 חודשים מיום שהפסקת לקבל קצבת נכות - יהיה עליך להגיש תביעה חוזרת וזכאותך לקצבת נכות תיבדק מחדש.
אם תרוויח פחות, כך שאתה עשוי להיות זכאי לקצבת נכות - יהיה עליך להגיש תביעה חוזרת וזכאותך לקצבת נכות תיבדק מחדש. "

תמיד מומלץ לבדוק מול פקיד התביעות לגבי זכויותיך לקבלת מענה אישי ספציפי.

בברכה.
שלום למנהלי דף הפורום ואורחיו,שאלת קצבה;
19/06/14 16:07
43צפיות
אל מנהל הפורום;

אני בן 66 וחצי..אני נכה עבודה מוכר במ.ל.ל
מה אני אמור לעשות,או איך מתבצע הדבר בכדי להמשיך ולקבל את קצבת הנכות מעבודה[הגבוהה יותר]על פני קצבת הזקנה לכשאגיע לגיל 67?
קצבת זקנה לנכה עבודה
20/06/14 00:40
37צפיות
שלום לך,

לקראת גיל 67 (כ-3 חודשים),
תקבל מלא תביעה לקצבת זקנה.
באופן כללי גם בקצבת נכות כללית וגם בנפגעי עבודה משולמת הקצבה הגבוהה מבין השתיים.

באופן כללי, לדוגמא,   כאשר חלילה יש בעיה רפואית ניתן להוון את הקצבה לנפגע עבודה ולעבור לקבל את קצבת הזקנה:
http://www.btl.gov.il/benefits/Disability/laron/Pa...

בברכת בריאות ובהצלחה.
היי,קודם תודה..
20/06/14 06:25
30צפיות
זאת אומרת שאקבל לביתי מכתב מהמלל בעניין?

שבת שלום
תביעה לקצבת זקנה
20/06/14 14:59
26צפיות
קבל תיקון , נכון להיום נשלחת הודעה לכל הזכאים לקראת גיל הפרישה, חודש לפני הפרישה( צימצמו את הזמן למשלוח).

º
נהדר תודה לך על המידע..שבת שלום
20/06/14 15:27
12צפיות
נפילה באופניים בדרך לעבודה
18/06/14 20:16
23צפיות
שלום לכולם,
היום בבוקר רכבתי באופניים שלי בדרך לעבודה. לקחתי אחד הסיבובים בשביל (בירושלים) לא טוב, ונפלתי. נחבלתי בפנים, בגוף, בשיניים. חבר פינה אותי להדסה עין כרם, ושם טיפלו בי יפה ובמקצועיות -- הלב עם האנשים הטובים האלה שנתונים בחוסר וודאות כזה נורא ובכ"ז עושים את עבודתם הכי טוב.
תפרו לי את השפתיים, הלחיים, והחניכיים ... כמה שיניים זזו מהמקום, וקיבעו אותן מחדש עם קיבוע. תענוג.
רציתי לשאול, האם למישהו מחברי הפורום קרה מקרה דומה של תאונת אופניים בדרך לעבודה או ממנה -- אני מבין שזה אמור להיחשב כתאונת עבודה לפי חוק הביטוח הלאומי. האם למישהו יש נסיון מול הביטוח הלאומי במקרים כאלה?
תודה מראש למשיבים
בהנחה שנסעת בדרך הרגילה לעבודה, אכן מדובר
19/06/14 10:48
24צפיות
בתאונת עבודה כהגדרת החוק.

לא ציינת אם בהדסה ציינת שהיית בדרך לעבודה או לא. ככל שאכן עשית זאת וזה נכתב במסמכים הרפואיים, כך ייטב. ככל שלא עשית זאת, דאג לעשות זאת בכל מפגש עם גורם רפואי מכאן ואילך (ותוודא שהדברים נרשמו).

בתכל'ס, עליך להגיש תביעה להכרה כנפגע מעבודה ודמי פגיעה. בטופס מלא את כל הפרטים לרבות את סיפור המקרה, תחתים את המעביד (שמן הסתם יידעת אותו), וצרף את כל המסמכים הרפואיים.
º
תודה על התשובה!
19/06/14 13:43
10צפיות
שאלה על ועדה רפואית
18/06/14 19:30
78צפיות
כמה ועדות רפואיות יש לנכות כללית לבעיה נפשית?

מישהו אמר לי שאחת אבל מישהו אחר אמר לי שהיו לו כמה. אז מה הנכון?
יש וועדה רפואית דרג א'
19/06/14 08:55
59צפיות
ואחר כך יש וועדת ערר...ואז אפשר לפנות לבית הדין לעבודה ואם הנימוק שלך צודק...התיק מוחזר שוב לוועדת ערר.

ואם אחרי 6 חודשים יש החרפת מצב...אפשר שוב אותו תהליך....
מה זה ועדת ערר?
19/06/14 19:11
40צפיות
ואיך פונים לבית הדין לעבודה? ומה ההפרשים בין ועדה אחת לשניה?

אתה בטוח בעניין כי מישהו שיש לו אספרגר וביקש קצבת נכות סיפר לי שהיתה לו רק ועדה רפואית אחת ואחר כך נתנו לו ישר.
הסבר
19/06/14 19:33
35צפיות
בהמשך לתשובה הנכונה שקיבלת מיואל, יתכן שמי שאמר לך שהיו לו מספר ועדות מתבלבל בין ועדות רפואיות לוועדות אחרות.

לאחר הגשת תביעה לנכות כללית, המבוטח מוזמן לוועדה רפואית מדרג ראשון.
ברמת העקרון יש רק ועדה אחת כזאת (במקרים חריגים יתכן זימון למספר ועדות בהתאם לכמות הפגימות הרפואיות הרלוונטיות, אך זה נדיר ובדרך כלל אם יש צורך בהתייעצות עם מומחה רפואי נוסף מתחום שלא נוכח בוועדה, הוועדה עושה זאת ללא המבוטח).

לאחר קביעת הנכות הרפואית, המבוטח יכול להיקרא לוועדה נוספת, שהיא וועדה לקביעת דרגת אי-כושר.
זו אינה ועדה רפואית (ויתכן שמשם מגיע הבלבול בין התשובות השונות שקיבלת), אך אכן המבוטח מוזמן לוועדה נוספת כך שקל להתבלבל. במאמר מוסגר נציין שלא תמיד המבוטח מוזמן לוועדה זו, והדברים תלויים במספר דברים שלא כאן המקום להיכנס אליהם.

ברמת העקרון לאחר שתי הוועדות הללו, הסתיים ההליך בקביעת אחוזי נכות רפואית (ע"י הוועדה הראשונה) ואחוזי אי-כושר (ע"י הוועדה השניה).

היה והמבוטח אינו שבע רצון מקביעת הוועדה הרפואית מדרג ראשון, הוא רשאי לערער לוועדה רפואית לעררים (זו ועדת הערר שיואל הזכיר).
בוועדת הערר התיק שלו ייבחן בשנית, תוך תשומת לב לטענות המבוטח מדוע החלטת הוועדה הראשונה אינה נכונה.

היה וגם החלטת ועדת הערר לא תשביע את המבוטח, הוא יכול לפנות לביה"ד האזורי לעבודה, אולם זאת בשאלה משפטית בלבד. כלומר הוא לא יכול לפנות לביה"ד ולטעון שהוועדה טעתה טעות רפואית, אלא רק שהיא טעתה טעות משפטית.
היה וביה"ד ימצא את טענתו מוצדקת, הוא יחזיר את התיק לדיון בוועדה הרפואית לעררים עם הנחיות כיצד לתקן את התקלה.

לגבי שאר שאלותיך:
הפניה לביה"ד היא על גבי טופס שניתן להוריד מהאינטרנט, והגשתו באחד מבתי הדין האזוריים הפזורים ברחבי הארץ, אולם זה נעשה כאמור רק לאחר קבלת תשובת ועדת הערר.
ההבדל בין הוועדות יכול לנוע בין מספר שבועות למספר חודשים. אל תשכח שעל-מנת להיות מוזמן לוועדת ערר, על המבוטח לקבל קודם את תשובת הוועדה הראשונה, ואז להגיש את הערר. רק לאחר שזה יקרה, ייקבע לו מועד לוועדת הערר.
אוקי, תודה. אתה נראה לי מבין אז אני אשאל אותך
19/06/14 19:46
29צפיות
עוד אם אפשר...

הייתי בועדה רפואית, על בעיית אישיות גבולית. זה די הולך יד ביד עם עניין האי-כושר עבודה, אז האם אתה חושב שאולי לא יקראו לי לועדה לקביעת אי-כושר? באילו מקרים בכלל לא קוראים לועדת אי-כושר וכמה זמן זה יכול לקחת?

האם השלושה חודשים שמקבלים בהם את הקצבת נכות נחשבים החל מהזמן בו הלכתי לועדה הרפואית, מהחלטת הועדה הרפואית מהזמן שאני אלך לועדת אי-הכושר או אחרי קביעת ועדת האי-כושר? מקווה שהבנת את הכוונה שלי.

ואחרון חביב, תוך כמה זמן מקבלים את התשלום הרטרואקטיבי כי הבנתי שזה לוקח פחות זמן מהשלושה חודשים שמחכים לקצבת נכות זה נכון? והאם יש סיכוי שלא יתנו לי רטרואקטיבית?
קשה לדעת, זה משתנה ממקרה למקרה.
19/06/14 20:09
30צפיות
על פניו כאשר הפגימה הרפואית היחידה היא נפשית, יש מקום להזמין לוועדת אי-כושר. אך זו רק דעתי, היא ממש לא מחייבת ויתכן שיוחלט אחרת.

את ההחלטה לזמן אותך לוועדת אי-כושר או לחילופין את תשובת הוועדה, אתה אמור לקבל תוך שבועות בודדים ממועד קיומה. אם כעבור חודש עדיין לא שמעת כלום, כדאי להתקשר למוקד הבט"ל (אם כי לעתים זה מגיע גם לאחר 6 שבועות).

90 הימים נספרים ממועד תחולת אובדן הכושר. כלומר מהמועד שהוועדה תקבע שהמבוטח איבד את כושרו להשתכר, סופרים 90 יום. המשמעות בפשטות היא שאם הוועדה קובעת שאובדן הכושר התחיל (לדוגמה בלבד) חצי שנה לפני הגשת התביעה, דה-פקטו לא תהיה למבוטח כל תקופת המתנה.

את התשלום הרטרואקטיבי יקבל המבוטח למיטב ידיעתי ביחד עם תחילת התשלום השוטף. זה יהיה בדרך כלל תוך מספר שבועות עד חודש לכל היותר ממועד ההחלטה.

השאלה אם אתה זכאי לתשלום רטרואקטיבי תלויה בשאלה מאיזו מועד ייקבע אובדן הכושר. אם ייקבע שאובדן הכושר התחיל השבוע למשל, לא תהיה זכאי לתשלום רטרואקטיבי (ואף תצטרך להמתין את שלושת החודשים לתחילת התשלום השוטף). אם מועד התחולה יהיה מוקדם יותר, התשלום הרטרואקטיבי ייקבע על-פיו.
שים לב שהתקופה המקסימאלית לתשלום רטרואקטיבי הוא 12 חודשים לפני מועד הגשת התביעה לנכות כללית.
אם זו בעיה נפשית אז היא מן הסתם מאז ומתמיד
19/06/14 20:20
33צפיות
הם לא יכולים נגיד פתאום לקבוע שרק השבוע קיבלתי את זה, נכון? או שהם יכולים איכשהו? כי זה יהיה מוזר.

אז אתה אומר שאם הם יקבעו לי שהבעיה הנפשית היא באמת מאז ומתמיד או מלפני כמה שנים אני בכלל לא אצטרך לחכות שלושה חודשים ויכולים ישר להתחיל לתת לי קצבת נכות? אלו חדשות מצוינות אם זה המצב.

והאם יכולים לתת לי אחוזים על אי-כושר עבודה גם אם לא זומנתי לועדת אי-כושר עבודה רק על סמך הממצאים של הועדה הרפואית? כי חשבתי שתמיד נותנים קצבת נכות לפי גם בעיה רפואית וגם לפי אי-כושר עבודה ואי אפשר לתת רק לפי אחד הגורמים האלה, או שאפשר?

שים לב שהשאלה היא לא ממתי הבעיה הרפואית,
19/06/14 20:29
29צפיות
אלא ממתי היא גורמת לאי-כושר להשתכר. קצבת הנכות הכללית לא משתלמת על עצם קיומה של הבעיה הרפואית בלבד.

בהחלט יתכן, גם בעניינים נפשיים, שבעיה נפשית שהייתה קיימת זמן רב החמירה לאחרונה עד שגרמה לאי-כושר בעוד שבעבר המבוטח עבד כרגיל על אף הבעיה.

אכן, ככל שמועד אובדן הכושר ייקבע מוקדם יותר, כך נמנעת דה-פקטו המתנת השלושה חודשים בשלב הנוכחי.

אתה צודק שקצבת הנכות תלויה בשני הפרמטרים, אולם לעתים די במידע הקיים כדי לקבוע דרגת אי-כושר. זה לא אומר שלא יקבעו דרגה כזאת כלל, אלא רק שלא צריך לזמן את המבוטח לוועדה לשם כך.
ואיך בדיוק הם קובעים את תקופת הזמן שזה משפיע?
19/06/14 20:39
23צפיות
הם לא באמת שאלו אותי ממתי הבעיה משפיעה עליי, אבל אם נגיד אני כן עובד אבל משתכר על שכר נורא נמוך בגלל הבעיה שלי שלא מאפשרת לי לעבוד בצורה מסודרת כמו שצריך, ואמרתי להם את זה הם יקבעו שאי ההאפשרות שלי להשתכר כמו שצריך היא מאז ומתמיד ויתנו לי על ה-12 חודשים? משהו כזה?

תודה לאל כי כולם אמרו לי שלא משנה מה חייבים לחכות שלושה חודשים לקבלת הקצבה אבל לפי מה שאתה אומר אם יקבע שאני זכאי אני לא אצטרך לחכות בכלל, מקסימום אולי חודש עד להחלטת הועדה.

וידוע לך כמה כסף מקבלים בדיוק לפי אחוזי נכות? כי המחשבון באתר של הביטוח לפי מה שהבנתי הוא מאוד לא מדויק.
אסביר לך שוב...
20/06/14 08:19
32צפיות
יש וועדה רפואית דרג' א' אם החלטות הוועדה מספקות אותך ולדעתך קיבלת מה שמגיע לך נגמר הסיפור, אם לא אתה יכול לערער על החלטת הוועדה לוועדת ערר תוך 60 יום מקבלת החלטת הוועדה, אם גם בהחלטת וועדת הערר לדעתך לא קיבלת את שמגיע לך, אתה יכול לפנות לבית הדין לעבודה בנימוקים משפטיים בלבד נגד וועדת ערר ואם תצליח תיקך יועבר חזרה לדיון נוסף בוועדת ערר.
זה לא שלושת הוועדות שציינתי ביחד....
שאלה
21/06/14 02:28
25צפיות
במידה וכן עבדתי במהלך השנה האחרונה אבל הרווחתי מתחת ל-5000 שלפי הבנתי זה הסכום המותר לפני הורדת הקצבה, וכמובן הנכות שלי לפי מה שתיארתי אותה הקשתה עליי לעבוד כמו שצריך מאז ומתמיד ולא התחילה רק עכשיו, האם עדיין יאפשרו לי לקבל סכום רטרואקטיבית שנה אחורנית?
...
21/06/14 02:34
16צפיות
או שמקבלים רטרואקטיבית רק אם לא עבדתי *בכלל* במהלך השנה האחרונה?
בדרך כלל התשלום הוא מיום הגשת הקיצבה...
21/06/14 13:04
15צפיות
לוועדה הרפואית האפשרות לאשר רטרואקטיבית עד שנה אחורה מיום הגשת התביעה.
אני יודע את זה, זה לא מה ששאלתי
21/06/14 14:44
15צפיות
את התשלום הרטרואקטיבי הם נותנים אחורנית 12 חודשים רק אם לא עבדתי? מה קורה אם כן עבדתי בהם אבל הרווחתי שכר נמוך, נגיד 2300 לחודש? עדיין יתנו לי את התשלום רטרואקטיבית שנה אחורה?
ההחלטה היא רפואית
22/06/14 08:10
10צפיות
ממתי הליקוי וממתי האי כושר ולא השכר....כל עוד לא עברת ה 5400 ש"ח לערך לא משנה כמה הרווחת, אתה צריך להוכיח שבגלל נכותך איבדת 50% מכושר השתכרותך.
אז במילים אחרות אני כן אקבל במידה והליקוי הוא
22/06/14 11:46
14צפיות
שנה אחורה.

השאלה היא איך בדיוק הם מחליטים ממתי הליקוי. הבאתי להם טופס מפסיכיאטר ללמה אני לא מסוגל לעבוד כמו שצריך והטופס הוא מלפני שנה בדיוק. האם לפי זה הם יכולים לתת לי רטרואקטיבית עד לפני שנה לדעתך?
תמתין ותראה מה החליטו....
22/06/14 13:08
9צפיות
לוועדה רפואית מצרפים מסמכים עדכניים ולא מסמכים מלפני שנים, מקווה שיש גיבוי בתיק הרפואי שלך בקופת חולים או במוסד הרפואי בו אתה מטופל.

אתה שואל שאלות קיטבג...אנחנו כאן אורנה, אני ואחרים בפורומים מייעצים ומדריכים, הגשת תביעה לדבריך תמתין להחלטת הוועדה.
הם לא ביקשו ממני שום מסמכים עדכניים
22/06/14 17:16
12צפיות
ולא העירו לי על כלום שהבאתי להם את המסמך מהפסיכיאטר מלפני שנה, למה זה?
º
תגיע לוועדה ותקבל את כל התשובות....
23/06/14 08:36
8צפיות
אבל הייתי בועדה
23/06/14 21:18
8צפיות
וכמו שאמרתי הם לא העירו לי כלום שלא הגשתי להם טופס מהזמן האחרון אלא מלפני שנה...
º
אז תמתין לתשובה
24/06/14 09:26
3צפיות
º
כבר עניתי לך..תמתין ותקבל תשובות בוועדה
23/06/14 08:38
6צפיות
בנוגע לדמי אבטלה
18/06/14 18:03
33צפיות
נכון למאי 2014 נשארו לי 4 ימי אבטלה לפי חישוב של 201 ש"ח ליום.
בחודש מאי התחלתי איזשהו עסק קטן אבל ההכנסות היו נמוכות (קצת פחות מ- 2000 ש"ח)

העניין הוא שנתקלתי בדבר הבא מהאתר של בט"ל:

מקבל דמי אבטלה העובד כעצמאי

לא ישולמו לו דמי אבטלה, אם הכנסתו עולה על דמי האבטלה. הכנסתו של עובד עצמאי מחושבת על בסיס שנתי, ולא ניתן לייחס אותה לחודשים ספציפיים.
החישוב הסופי של דמי האבטלה המגיעים לעובד העצמאי ייעשה לאחר קבלת שומה סופית.

את דמי האבטלה התחלתי לקבל בינואר כאשר לא הייתה לי שום עבודה ואת העסק התחלתי רק במאי. האם אני אצטרך להחזיר עכשיו את כל מה קיבלתי על אף שכלל לא עבדתי בין ינואר למאי?
העסק התחיל לפעול רק בסוף החודש ואני התייצבתי עוד ב- 21.5 וב- 28.5.  החודש קיבלתי תשלום עבור יומיים. בנוסף, הייתי רוצה להשתמש ביומיים הנותרים שכן הכנסותיי מהעסק הן נמוכות. בשבוע הראשון של יוני היה חג והלשכות היו סגורות. האם אקבל ימים אלו ביולי?

הכנסות בתקופת אבטלה
20/06/14 18:01
20צפיות
שלום לך,

ראה המענה לשאלה כשאלתך שהתקבלה מהביטוח לאומי/ אבטלה:

"ההכנסות של עצמאי הן הכנסות שנתיות.

מחלקים את ההכנסה כעצמאי במספר חודשי הדיווח כעצמאי באותה שנה, ומייחסים את החלק היחסי לכל חודש מחודשי הדיווח כעצמאי גם אם ישנם חודשים בהם היה מדווח כעצמאי אך ללא הכנסות.

את ההכנסה החודשית כעצמאי מחלקים ב-30, ובגין כל יום אבטלה, בו דווח גם כעצמאי, מנכים את החלק היחסי של ההכנסה כעצמאי מדמי האבטלה״

לשאלתך הנוספת, בימים בהם לא היתה קבלת קהל לרגל חג,
ונרשמה התיצבות בשבוע קודם, ירשם יום זה כיום התיצבות וישולמו דמי אבטלה בגין ימי הזכאות.

בברכה.
תודה ושאלה נוספת
21/06/14 19:52
13צפיות
גיליתי היום שאני נחשבת לעצמאי בעל הכנסה שלא מעבודה
כיוון שאינני עונה להגדרת עצמאי:

אני עובדת 10 שעות בשבוע מרוויחה 2000 ש"ח. במוסף משבוע הבא אתחיל לעבוד עוד כמה שעות בודדות מדי שבוע כשכירה
שאלתי רו"ח והוא אמר לי שלפי הנתונים אני לא אחויב בדמי ביטוח על החלק של ההכנסה שאינה מעבודה (בתנאי שאני עובדת גם כשכירה). האם זה נכון?
ואם כן איך בכל זאת אוכל להיות זכאית לקצבאות מסוימות כדמי לידה בעתיד או אבטלה?

הבנתי ממנו שיש דו"ח שנתי שמגישים לבט"ל ומצאתי אותו באינטרנט, אך שם בחלק של בעל הכנסות שאינן מעבודה, לא מופיע כלום לגבי מספר השעות השבועי. היכן מסמנים זאת?
דין וחשבון רב שנתי (6101)
24/06/14 13:50
2צפיות
ראי להלן הטופס אותו יש למלא בו יש מקום לציון מספר השעות השבועיות:
דין וחשבון רב שנתי (6101)
ההגדרה הינה לבעל הכנסה שאינה מעבודה כמפורט להלן מתוך עובד עצמאי
(ראי הגדרה/תנאים).

לשאלתך, מי שאינו עונה להגדרה/תנאים,
יהיה לו כיסוי רק למקרים המפורטים:
"בעל הכנסה שלא מעבודה עשוי להיות זכאי לקצבאות הבאות:
מענק לידה, ילדים, מזונות, שאירים, בני משפחה של נפטר מתאונת עבודה, בני משפחה של נפטר בפעולות איבה, מילואים, נפגעי גזזת, נפגעי עירוי דם (איידס), נפגעי תאונות, נכות, שירותים מיוחדים לנכים קשים, סיעוד, ניידות, פגיעה בזמן התנדבות, קצבת זקנה, הבטחת הכנסה, נפגעי פעולות איבה"

דמי לידה או פגיעה בעבודה אינם מכוסים במסגרת זו.
דמי אבטלה עדיין לא מכוסים במסגרת עצמאי ומי שאינו עונה להגדרה כעצמאי, הכיסוי הינו לעובדים שכירים בלבד.

תמיד לבדוק באופן אישי בביטוח הלאומי,
ניתן ע"י פניה לסניף שלך לקבלת מענה אישי ספציפי.

בברכה.

תשלום דמי פגיעה
18/06/14 13:27
28צפיות
הי..
הגשנו תביעה לדמי פגיעה בעבודה של בן הזוג שלי לפני כחודש.
בשבוע שעבר צלצלי אלי מישהי ושאלה אותי כמה שאלות לגבי הפגיעה וכששאלתי למה היא שואלת - היא אמרה שזה קשור להעברה הבנקאית של התשלום עבור דמי הפגיעה (שכנראה אושרה) לפי התאריכים של אישור המחלה הראשון (4 שבועות מרופא מומחה)
באתר של ביטוח לאומי (כניסה עם סיסמא) כתוב שטרם התקבלה החלטה לגבי תשלום דמי הפגיעה וגם בחשבון הבנק שלנו אני לא רואה  תשלום (אנחנו די זקוקים לתשלום במהרה)..
האם הם מעבירים בתאריכים מסוימים או שסתם לוקח זמן עד שההוראות עוברות מגוף אחד לשני?
תודה
פניה לסניף שלך
18/06/14 13:32
9צפיות
שלום לך,

הכי נכון ליצור קשר באמצעות פניה לסניף שלך דמי פגיעה,
לקבלת מענה אישי ספציפי.
הפניה נענית בהקדם.

אין כמובן מועד קבוע להעברה שכן כל מקרה נקבע לגופו ועל פי המקרה.

בברכה.
תודה רבה
18/06/14 13:41
10צפיות
שלחתי להם פנייה.
שלום רב. אני מקבלת קיצבת זיקנה 2700 ש'
18/06/14 03:17
88צפיות
אין לי פנסיה וכל הכנסה אחרת !!!!

אני חולת סוכרת. נאמר לי בביטוח לאומי שאני לא רשאית לתבוע נכות בגין הסוכרת אלא רק שנה אחורה מאז שקיבלתי את הקיצבה

יש כאן הטעייה ורמאות חמורה מאוד - אם הייתי יודעת הייתי תובעת כבר בשנת 2007 כאשר אובחנתי בסוכרת

תרמתי למדינה רבות. שרתתי בצבא בתפקיד מבצעי חשוב מאוד. אני משלמת מיסים וכו. אני בת קיבוץ. הורי תרמו רבות בהקמת המדינה

עכשיו תור המדינה לתרום ולעזור לי !!!!

איך ניתן לחיות מ-2700 ש' - האם המדינה עושה צחוק ממני?!

מה ניתן לעשות - האם לקחת עו''ד לתבוע את ביטוח לאומי?!

תודה
שני דברים
18/06/14 09:40
61צפיות
ראשית למיטב ידיעתי לא ניתן להגיש תביעה לנכות כללית לאחר גיל פרישה, כך שממילא קיימת כאן בעיה.

אולם לגבי שאלתך, אכן מי שמגיש תביעה לנכות כללית ונמצא זכאי, יכול לקבל את הקצבה מקסימום עבור שנה אחת רטרואקטיבית למועד הגשת התביעה.

אני מבין את טענותייך לגבי התרומה למדינה וכו', אך הרציונל הפשוט שעומד מאחורי הדברים הוא, שמדובר בקצבה שמיועדת לסיוע שוטף בחיים. כלומר שנכה יוכל להסתדר (מבחינה כספית) באופן יומיומי. מטבע הדברים ולאור המטרה הזאת, הקצבה משתלמת עבור השוטף (בתוספת שנה אחת לאחור) ולא עבור תקופות קודמות.
חוששני שגם תביעה משפטית לא תשנה זאת, ובתי הדין פוסקים דרך קבע בהתאם לחוק בעניין הזה.

תוכלי לבדוק את זכאותך להשלמת הכנסה על גבי קצבת הזקנה. ראי את תנאי הזכאות בקישור הבא: http://www.btl.gov.il/benefits/old_age/hashHachZ/P....
º
לא הבנתי. אני זכאית לתבוע על הסכרת?
19/06/14 19:32
18צפיות
סכרת
18/06/14 12:41
37צפיות
בס"ד
חבל לקחת עו"ד . הם לא משלמים שתי קצבאות, וגם זה לא מספיק רק אחוזי הנכות,
צריכים אחוזים באי כושר שהם בודקים אותך, ורק סכרת לא מספיקה, את צריכה מחלות נוספות (מקווה שאין לך), והם משלמים רק על אי כושר, לא כדאי לקחת לשנה עם תקבלי בכלל עו"ד יקח לך את כל הכסף ועוד תצטרכי להשלים לו עוד כסף.
יש מחלות נוספות. לחץ דם ופעילות יתר בלוטת
19/06/14 19:34
23צפיות
התריס וסעיף נפשי
קצבת זקנה לנכה
18/06/14 13:38
49צפיות
שלום לך,

אני מבינה מגובה הקצבה המשולמת,
שאת מקבלת קצבת זקנה לנכה.

החמרה במצב,
לא ניתן להגיש למי שיש קצבת נכות מלאה,
גם מי שלא הגיע לגיל פרישה.

ניתן להגיש תביעה לפטור ממס אם זה רלוונטי לגבייך עד 6 שנים קודמות+שנה שוטפת:
http://taxes.gov.il/IncomeTax/Pages/IncomeTaxGuide...

בברכת בריאות.
º
אני לא עובדת. על מה הפטור ממס
19/06/14 19:34
12צפיות
אחרי גיל זיקנה אי אפשר לתבוע נכות
20/06/14 11:47
25צפיות
ויותר מזה...קיצבת נכות לא ניתנת בגין נכות רפואית וכדי לתבוע לפני שהגית לגיל גימלה היה עלייך להיות בעלת 60% נכות רפואית, הכנסה של עד כ 5,400 ש"ח בערך וכן צריכה  להוכיח שבגין נכותך  איבדת 50% מכושר הכנסתו. אפשר היה לתבוע גם כעקרת בית ואז להוכיח שבגלל הסכרת איבדת 50% מכושר תיפקודך כעקרת בית.

ושוב!!!! בגלל מחלה או לקות כלשהיא לא ניתנת קיצבה אלא בגין אי כושר תעסוקתי בלבד!!!!
כיצד מחושבת גימלת נכות - ת. עבודה ?
17/06/14 22:28
33צפיות
הנתונים: שכר רבע שנתי, דמי פגיעה ליום (כנראה 75 אחוז מהשכר ליום)
אחוזי הנכות.     תודה.
דמי פגיעה
18/06/14 13:50
19צפיות
שלום לך,

אכן כפי שרשמת.
לדוגמא לנוחות החישוב בסכום עגול:
20000 ש"ח שכר ברוטו ממוצע(רבע שנתי)
75%= 15000 ש"ח

בין 9% ל-19% יחשבו את האחוז מתוך 15,000 ש"ח ויכפילו ב-43 קצבאות לתשלום מענק ח"פ.
מ-20% ומעלה יחשבו את האחוז מתוך 15,000 ש"ח ותשולם קצבה חודשית.

אם מדובר בנכות זמנית,
בשני המקרים תשולם קצבה חודשית על פי אחוזי הנכות שנקבעו.

במידה ומדובר באחוזי נכות זמניים ולא שבים לעבודה ואין הכנסה מכל מקור אחר,
ניתן להגיש תביעה לנכה נזקק.
ראה הטופס בקישור מטה.
את התביעה יש להגיש מידי חודש ולכל היותר עד 4 חודשים.

בברכת בריאות.
כתובות אינטרנט מצורפות:
שאלה לגבי עבודה כפרילנסר ודמי אבטלה
17/06/14 20:29
19צפיות
עד עכשיו הייתי מובטל, חתמתי בלשכה וקיבלתי דמי אבטלה. היום התחלתי לעבוד כפרילנסר בתרגום אנגלית-עברית-אנגלית ובהמשך השבוע אלך למע"מ להוציא עוסק פטור (למיטב הבנתי צריך אז ללכת גם למס הכנסה כדי לסדר את זה). בהמשך אוציא חשבוניות מס (או קבלות?) לחברה שאני עובד מולה. באיזה שלב אפסיק לקבל דמי אבטלה? האם עליי להפסיק לחתום בלשכה? להודיע לביטוח לאומי שהפכתי לפרילאנסר? או שאפשר או כדאי להמשיך לחתום עד שאקבל אישור לעוסק מורשה? ואיך אני משלם ביטוח לאומי אם אני פרילנסר ולא מקבל דמי אבטלה (כשכיר המעביד משלם עבורי ומפריש מהתלוש)?
הכנסות בתקופת אבטלה
18/06/14 13:54
19צפיות
שלום לך,

כאשר יהיו הכנסות,
יש לדווח עליהם לביטוח לאומי ואלה יופחתו מדמי האבטלה.
יש לשים לב שבתום שנת המס תערך בדיקה מחדש.
להלן המידע אותו קבלתי מהביטוח הלאומי לאופן החישוב בתום שנת המס:
"ההכנסות של עצמאי הן הכנסות שנתיות.
מחלקים את ההכנסה כעצמאי במספר חודשי הדיווח כעצמאי באותה שנה, ומייחסים את החלק היחסי לכל חודש מחודשי הדיווח כעצמאי גם אם ישנם חודשים בהם היה מדווח כעצמאי אך ללא הכנסות.
את ההכנסה החודשית כעצמאי מחלקים ב-30, ובגין כל יום אבטלה, בו דווח גם כעצמאי, מנכים את החלק היחסי של ההכנסה כעצמאי מדמי האבטלה."

בברכה.
מהו הליך הדיווח?
18/06/14 13:59
6צפיות
האם עלי להציג העתקים מקבלות\חשבוניות שנתתי ללקוחות? לאיזו מחלקה בביטוח הלאומי עלי לדווח?
º
מחלקת אבטלה. צילום קבלות/חשבוניות.
18/06/14 14:03
6צפיות
º
תודה רבה
18/06/14 14:07
4צפיות
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום