בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
שלום וברכה לבאי פורום ביטוח לאומי,

הפורום נועד לסייע בשאלות בתחום ביטוח לאומי בנושאי אבטלה/הבטחת הכנסה/אמהות/נכות/נפגעי עבודה ועוד...

המענה בפורום ניתן בסימוכין לאתר ביטוח לאומי ולחוקי ביטוח לאומי,

אשר כיום נגישים נוחים ומעודכנים, וכאן אוכל לקשור את כל הקצוות ולסייע מנסיוני לאורך השנים להבנת זכויותיכם וחובותיכם.

את נסיוני צברתי במתן מענה בפורומים בתחום ביטוח לאומי,

יחד עם התנדבות והכשרה במסגרת שי"ל(שירות ייעוץ לאזרח)משנת 2004.

חשוב להבין שהחלטות בנושא תביעותיכם,מתקבלות באופן אישי ספציפי,רק בביטוח הלאומי.

בברכה ובהצלחה לכולנו!

דמי אבטלה
13/02/14 17:52
29צפיות
שלום
אני חותמת אבטלה ומסיימת באמצע החודש האם יהיה עלי להתייצב בשירות התעסוקה עד סוף החודש או שרק עד ה18 לחודש שבו אני מסיימת?
ועוד שאלה באם אתחיל לעבוד ב22 לחודש זה בסדר אקבל רגיל את קצבת האבטלה שלי עד ה18 לחודש?
תודה
אם סיימת את הימים את חותמת ביום הרגיל של
13/02/14 18:03
25צפיות
שלך שאחרי סיום הימים.
אגב לא לשכוח שביטוח לאומי מוריד 5 ימים כל 4 חודשים מאישור האבטלה ואת.זה את.צריכה יכןלה לקבל על ידי המשך חתימה.
דמי אבטלה
13/02/14 22:37
24צפיות
שלום לך,

להודיע לפקיד/ת ההשמה בשירות התעסוקה,
על היום בו את מתחילה לעבוד,
על מנת שישולמו דמי אבטלה עד למועד זה.

אי התיצבות בשירות התעסוקה(מבלי להודיע)
יראו בה כמי שעבד מיום הרשמה קודם,
ובפועל לא ישולמו דמי אבטלה לשבועיים ימים.

בברכה.
הפסקת עבודה עקב מחלה
13/02/14 17:21
52צפיות
שלום

מה הזכויות בבט"ל של מישהו שהפסיק לעבוד כתוצאה ממחלה? האם זכאי להבטחת הכנסה/דמי אבטלה/כל הכנסה אחרת?
במידה וכן, מה התהליך מול בט"ל? איזה טופס צריך למלא? איזה מסמכים/טפסים/אישורים צריך להגיש להם? מדובר בעובד מדינה

קצת פרטים - מדובר בהפסק עבודה עקב מחלה, כל ימי המחלה כבר נוצלו
כרגע אין מכתב פיטורין/התפטרות, צריך לעבור תהליך לקבלת מכתב הפסקת עבודה רישמי

אשמח לכל תגובה או הצעה כיצד לפעול

וסופ"ש נעים

בהנחה שעל אף שסיבת הפסקת העבודה היא המחלה אין
13/02/14 20:35
42צפיות
קשר בין המחלה לתנאי העבודה, הרי שעומדות בפני אדם כזה מספר אופציות:

א. תביעה לנכות כללית. ככל שייקבעו אחוזי נכות רפואית מגובה מסוים וייקבע גם אובדן כושר עבודה, ניתן יהיה לקבל קצבת נכות בתום ימי המחלה (לעתים נכות זמנית בהתחלה).

ב. ללא קשר ישיר למצב הרפואי, ניתן להגיש בקשה להבטחת הכנסה. ניתן להגיש בקשה זו במקביל לבקשה (תביעה) לנכות כללית, על אף שאם שתי התביעות תתקבלנה, הן ישפיעו האחת על השניה.

ג. ניתן להגיש תביעה לדמי אבטלה ואף לבדוק אפשרות לפטור מהתייצבות בלשכת התעסוקה.

ד. שים לב שללא קשר לביטוח הלאומי ולקצבאות הפוטנציאליות, התפטרות כתוצאה ממצב רפואי לקוי שלא מאפשר את המשך העבודה, מזכה ע"פ חוק בפיצויים כאילו פוטרת. מעבר לכך, בהיותך עובד מדינה כדאי לבדוק את האפשרות לשחרר כספים מקרן הפיצויים/פנסיה שהופרשו למענך במהלך השנים, אשר עומדים (במירב המקרים) לזכותך גם אם התפטרותך לא תיחשב כפיטורין לצורך חוק פיצויי פיטורין.

לגבי סעיפים א-ג, אין כל מניעה להגיש תביעות אלו במקביל, על אף שבראיה ראשונה זה עלול להיראות לך מוזר. אמנם כאמור קודם, התביעות שיאושרו ישפיעו האחת על השניה מבחינת זכאותך, אולם בשלב ראשון כאשר אתה עדיין לא יודע מה יאושר ומה לא (אין מספיק פרטים בשאלתך כדי להתייחס לכך), אין סיבה שלא תנסה את כל האפשרויות, כאשר תוכל בהמשך לכלכל את צעדיך בהתאם לתשובות שתקבל מהבט"ל.
על התגובה
13/02/14 21:47
22צפיות
כמה שאלות -
1) לגבי אופציה א' - צריך קודם לקבוע אחוזי נכות, לא? בשביל זה צריך לעבור ועדה רפואית, לא?
2) לגבי אופציה ב' וג' - איזה מסמכים צריך לצרף לכל אחת מהתביעות (אין כרגע מכתב פיטורין/אישור הפסקת עבודה) ?
3) לגבי אופציה ד' - אין כרגע רצון לשחרר כספי פנסיה, מה גם שלמיטב ידיעתי במקרה של משיכת כספי קרן פנסיה לפני גיל הפרישה, מחוייבים בתשלום מס בגובה של 35%...

אני לא שואל בשבילי
וסופ"ש נעים
ראשית תיקון טעות קטן
14/02/14 07:46
47צפיות
אורנה הסבה את תשומת ליבי שמה שציינתי לגבי האפשרות לבקש פטור מהתייצבות אינו חל בדמי אבטלה, אלא בהבטחת הכנסה בלבד. טעות שלי, סורי.

לגבי שאלותיך הנוכחיות:
1. בהחלט. מסלול זה מתחיל בהגשת תביעה לנכות כללית, אשר במסגרתה אתה תוזמן לוועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות.
זו אחת הסיבות שהמלצתי להגיש כמה תביעות במקביל, מאחר וחלקם לוקחים זמן כאשר בינתיים אתה ללא הכנסה.

2. ראשית אתה זקוק למכתב הפסקת עבודה בכל מקרה ורצוי שיהיה בידך.
לגבי המסמכים הנדרשים מעבר לכך וכו', ראה כאן למטה קישורים לאתר הבט"ל עבור כל אחת מהקצבאות הנ"ל. בדוק את תנאי הזכאות ועד כמה הם רלוונטיים עבורך (הבטחת הכנסה למשל לא יהיה רלוונטי אם יש לך רכב חדש ויוקרתי ורעייתך מרוויחה משכורת גבוהה, סתם דוגמא), ועיין בטפסים ובמה שנדרש לצרף להם. אם יהיו לך שאלות נוספות, נשמח לענות.

3. לצערי הידע שלי בתחום המס נמוך, כך שאני מעדיף לא לנסות לענות על שאלה זו. בכל מקרה יש הבדל בין כספים שהופקדו לקרן פיצויים של קרן פנסיה, לכאלה שהופקדו לצורך קצבה, אך תוכל לברר נושא זה עם מחלקת משאבי אנוש במקום העבודה שעזבת, שיידעו לתת לך מענה נקודתי וברור יותר.

קישור לאתר הביטוח הלאומי לעניין הבטחת הכנסה:
http://www.btl.gov.il/benefits/income_support/Page...

קישור לאתר הביטוח הלאומי לעניין נכות כללית:
https://www.btl.gov.il/About/faq/%D7%A0%D7%9B%D7%9...

קישור לאתר הביטוח הלאומי לעניין דמי אבטלה:
http://www.btl.gov.il/benefits/unemployment/Pages/...
שליטה בשתן
13/02/14 16:35
22צפיות
לאחר ת עבודה שאני נגרר בהכרה שלה בביטוח לאומי בעיקר  בגלל הרגל.אבל  לאחרונה אובחנה בעיה של אי שליטה,ותכיפות ודחיפות של שתן בלילה בעיקר. בבדיקהש ל אולטראסאונד, נמצא שיש שארית שתן גדולה .אך עקב בעית הפגיעה בעמוד השדרה כתוצאה מהנפילה .נשלחתי לבדיקה אורודינמית.
שאלותיי:
שארית שתן מראה על בעית שליטה?
מהי הבדיקה?כיצד מאבחנים?אני כבר לא יודע לאן ישלוח אותי מהמלל לעשות עוד בדיקות.
חישוב דמי לידה
13/02/14 12:27
25צפיות
שלום
הגשתי לביטוח לאומי לתשלום דמי לידה שכר משתי עבודות.
אחת שכר כשכירה ברצף בשנה האחרונה, ומקום נוסף בו יש לי שכר לסרוגין. מהמקום השני הבאתי אישור על השכר בכל חודש בשנה האחרונה.
ביטוח לאומי התחשב רק בשכר ב- 3 חודשים אחרונים במקום עבודה אחד.
האם היה עליו להתחשב גם בשכר מהמקום השני במהלך 10 חודשים אחרונים?
ואם כן, האם יש לכך אסמכתא?
כאשר מוגשת תביעה לדמי לידה משני מקומות עבודה,
13/02/14 13:23
26צפיות
נבדקים תנאי הזכאות לכל מקום בנפרד.

תוכלי בקישור המצורף לבדוק את זכאותך עבור מקום העבודה השני: http://www.btl.gov.il/benefits/maternity/Childbirt...

ככל שלפי הנתונים האישיים שאת מכירה נראה לך שיש לך זכאות גם מהמקום השני, מומלץ להיכנס למשרדי המוסד ולהצביע על עובדה זו ועל כך שמגיעים לך דמי לידה גם ביחס למקום העבודה הנוסף.
גם לאשתי היו כמה מקומות עבודה ומכיוון
13/02/14 23:32
17צפיות
שהיית.בעבודה על בסיס קבוע וגם בסיס זמני אז חישבו לנו את כל מקומות העבודה.
אגב בשביל ה10 חודשים מספיק יום עבודה 1 בחודש עם תשלום ביטוח לאומי להחשב כחודש שלם של זכאות.
שיעורי דמי הלידה
15/02/14 23:40
17צפיות
שלום לך,

מוסיפה לתשובתו של Harrington,

על פי שיעורי דמי הלידה מחושבים דמי לידה על פי ממוצע הכנסתך ב-90 הימים שקדמו לחודש בו הפסקת את עבודתך בהיותך בהריון שהסתיים בלידה.

על פי המקרה אותו העלית, בו הכנסתך לא היתה קבועה ממקום העבודה הנוסף ובהנחה שאין זה תלוי בך,
תוכלי לבקש השלמת שכר לצורך חישוב דמי הלידה(בידקי שלא חל שינוי בשכרך העיקרי בעקבות השינוי), על מנת לבדוק אם ניתן לחשב מחדש את גובה דמי הלידה משני מקומות העבודה על פי תקופות עבודה מוקדמות יותר.

בברכה.
º
ממוצע השכר ב-90 ימים כפול 98 ימי חל״ד.
15/02/14 23:44
12צפיות
קצבת ילד נכה (אוטיזם)
13/02/14 12:03
38צפיות

אם יש לבני הזוג חשבונות נפרדים- לאיזה חשבון כדאי להכניס את קצבת הילד הנכה?
האם זה פוגע באיזשהם זכויות (מורידים מזה מס הכנסה וכ"ו?) תודה.
החשבון אליו מופקדת הקצבה לא אמורה להשפיע
13/02/14 13:34
29צפיות
הזכויות.
פורום מכתבים ווידויים מתחדש
13/02/14 11:37
27צפיות
לכל אחד מאיתנו יש דברים שמעיקים על הלב,
דברים שיושבים ואין לאן להוציא,
לפעמים אלו דברים שהיינו שמחים להגיד למישהו ולא מעזים,
לפעמים המישהו הזה איזו זמין
ולפעמים, אין מישהו ספציפי.

עצם הכתיבה, משחררת את הדברים, מאפשרת להם לצאת לעולם,
גם האנונימיות של תפוז עוזרת פעמים רבות פשוט לשפוך את מה שמעיק על הנפש.

אפשר לכתוב דברים מעיקים או משמחים,
לפעמים אנו רוצים לשמוע תגובות ולפעמים רק לכתוב
הכל מותר

מוזמנים לבוא לבקר, ולכתוב...
נעמה
13/02/14 20:39
16צפיות
אתם עושים עבודת קודש בפורום
º
תודה רבה
13/02/14 22:16
6צפיות
דמי לידה לעצמאית שטרם שילמה דמי ביטוח לאומי
13/02/14 10:08
17צפיות
שלום רב

אני פונה בשם אשתי.

אני ישראלי, אשתי אזרחית זרה. אשתי טרם הוכרה כתושבת ישראל לצרכי ביטוח לאומי, וזכאות לכך תהיה לה רק בעוד כ 4 חודשים(תצבור 183 יום במעמד א/5 - תושב ארעי).

אשתי פתחה תיק עצמאי במעמ ומ"ה לפני כחצי שנה, אך טרם פתחה תיק בביטוח הלאומי. בחודשים הראשונים לא הייתה לה כלל הכנסה, והיא התחילה לראות הכנסה רק לקראת תום שנת 2013.

לאחרונה, אשתי גילתה כי היא בהריון, וצפויה ללדת בחודש 09/2014. אני מבקש לבדוק את ההשלכות של מצבה על סוגיית דמי הלידה שתקבל.

כידוע יש לצבור 10 חודשים לפני היום הקובע. בהנחה שהיום הקובע יהיה בסמוך ליום הלידה, האם מספיק יהיה אם נשלם דמי ביטוח לאומי מהכנסה כעצמאית החל מ 10/2013 ועד 09/2014, על מנת שתהיה לאשתי זכאות לקבלת מלוא דמי הלידה? האם הביטוח הלאומי יקבל היום תשלום רטרואקטיבי עבור התקופה שעברה מאוקטובר 2013?

כמו כן, כרגע אשתי גם עובדת כשכירה ומקבלת כ 1,000 ₪ לחודש. עם התקדמות ההיריון, אשתי מתכננת להפסיק או לצמצם עבודה כשכירה, ולהתרכז בעבודה כעצמאית(היא עובדת מהבית לכן זה נוח יותר). במידה וביטוח לאומי יראה שבמשך חצי שנה היו הכנסה מעסק בגובה 4,000 לחודש, ואילו בחודשים לקראת הלידה ההכנסות מעסק גדלו ל 6,000 לחודש, האם תהיה בכך בעיה? כידוע, דמי הלידה מחושבים הרי על בסיס 3 המשכורות האחרונות.

כמו כן, אני מסיים בעוד מספר חודשיים התמחות בראיית חשבון, ואהיה רואה חשבון. האם תהיה בעיה כלשהי שאני כרואה חשבון וגם בעלה אחתום לה על אישור הכנסות? איזה מסמכים הביטוח הלאומי מבקש לראות מעובדת עצמאית, כעדות לגובה ההכנסות שלה? יש לציין שהיא עוסקת פטורה, ולא משלמת מע"מ או מקדמות מס הכנסה.

אני מקווה שהמצב מובן, במידה ולא אשמח לתת פירוט ומידע נוסף.
לדעתי אם היית לה הכנסה בחודשים האלה
13/02/14 18:01
7צפיות
ין סיבה שלא תשלם רטרו וגם לדעתי הביטוח לאומי יחייב אותך לשלם רטרו כמו כל אדם.
אם נתעלם לרגע מסוגיית התושבות, המצב כדלקמן:
13/02/14 19:52
14צפיות
ראשית השאלה אם יש לרעייתך הכנסה או לא מעיסוקה כעצמאית, לא רלוונטית לחובתה לדווח לבט"ל על היותה עצמאית. היא יכולה להגדיר עצמה שם כעצמאית שלא עונה להגדרה או כעצמאית עם הכנסה נמוכה, אבל היא חייבת לעדכן את הסטטוס כעצמאית מרגע שהפכה לכזו (גם אם במקביל לכך היא עדיין שכירה).

לאחר שהיא תדווח על היותה עצמאית, המוסד יערוך חישוב כמה, אם בכלל, דמי ביטוח היא חייבת. הסיבה שאני כותב "אם בכלל" היא שבמקרה בו אדם רשום גם כעצמאי וגם כשכיר, אם הכנסתו מהעסק העצמאי נמוכה, פעמים רבות הוא לא יחויב כלל בדמי ביטוח.

אגב, דיווח דומה רעייתך תידרש למסור אם תפסיק כליל את עבודתה כשכירה, והסטטוס שלה יהיה של עצמאית בלבד. אם לעומת זאת רק תצמצם את היותה שכירה, ומעמדה יישאר כזה של עצמאית ושכירה, לא יהיה צורך בדיווח מיוחד.

לגבי הכנסותיה כעצמאית, לפי התיאור הכרונולוגי, למוסד לא יהיה מידע אמיתי לגבי הכנסותיה כעצמאית במועד הלידה. לפיכך הוא ככל הנראה יסתמך על הצהרתה בעניין (הצהרה שתחייב אותה לעניין דמי ביטוח). אם אשתך תדווח מספר חודשים לפני הלידה על גידול בהכנסותיה אין בכך מניעה. אם המוסד יחשוד שמשהו לא כשר, הוא יפנה את התיק לחקירה, אולם בהנחה שהדיווח יהיה דיווח אמת, לא יהיה במה שהעלית כדי לעכב את זכאותה.

לגבי חוב רטרואקטיבי ותשלומו, לכשאשתך תדווח על הסטטוס הנכון שלה, המוסד יערוך כאמור חישוב רטרואקטיבי בהתאם למועד שעליו היא תדווח, ויקבע אם יש לה חוב או לא. ככל שהתשובה תהיה חיובית, יהיה עליה לשלם חוב זה לפני המועד הקובע, כדי לשמור על זכאותה לדמי לידה.

חשוב לציין, שאם במועד הקבוע יש על שם אשתך חוב בדמי ביטוח שטרם הוסדר, היא תאבד את זכאותה לדמי לידה גם אם היא תשלם אותו במלואו דקה וחצי לאחר מכן. מבחינה זו, מאוד לא מומלץ להמתין לרגע האחרון, מהטעם הפשוט שאם התינוק יחליט לשים פס על התוכניות שלכם ולצאת מעט מוקדם יותר לאוויר העולם משציפיתם, זה יכול לגרום לשיבוש משמעותי מבחינתכם.

מסיבה זו חשוב לעניות דעתי הן לדווח כבר כעת על השינוי במעמדה מ2013, לבדוק אם השינוי יוצר לה חוב, וככל שכן, להסדיר אותו.
כמו כן אם בחודש עתידי כלשהו הכנסותיה ו/או מעמדה ישתנו, שוב יהיה חשוב לדווח על כך מיידית, לבדוק את שאלת היווצרות החוב הפוטנציאלי, ולהסדירו בהתאם.
תביעת נכות בשל ריבוי יציאות עקב ניתוח גאסטרו.
12/02/14 18:01
40צפיות
עברתי ת עבודה שהוכרה עי ביטוח לאומי שבה נפגעו מעיי הגס והדק ובניתוח קוצרו משמעותית. תוצאות הניתוח הן שלשולים ללא הפסקה חרף טיפול בכדורים וכן דיאטה המבוססת רק על מזון כמו בננות תפוא ביצים קשות טוסטים וכדומה . התופעה הינה מוכרת רפואית ונובעת בשל קיצור המעי הגס והדק והגוף לא משלים ומפצה על חלקי המעי שקוצרו ...איני מסוגל לחזור לעבודה ( לא עבודת משרד ...העבודה היא בשטח בכל ישוב ועיר באזור הצפון ...) בשל הצורך בשירותים הצמודים אליי ליציאות מרובות .המדובר בכשש שבע שמונה יציאות ביום ממוצע ... ביום ללא טיפול בכדורים כמות היציאות כפולה .... האם אני זכאי לקצבת נכות בשל אי יכולתי להמשיך לעבוד כרגיל ...?
לא ברור משהו בשאלתך.
12/02/14 19:11
33צפיות
הפגימה הרפואית המדוברת הוכרה כפגיעה בעבודה, או שאין לה קשר לעבודה ומדובר בנכות כללית?
תביעה לקצבת נכות מעבודה
13/02/14 07:01
25צפיות
שלום לך,

אם נוצלו 90 הימים שבעבורם שולמו דמי פגיעה,
להגיש בהקדם(אף קודם לכן)  תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה (200)

אם יקבעו אחוזי נכות זמניים עד להתיצבות מצבך,
להגיש תביעה לנכה נזקק בעל נכות זמנית(טופס 279):
אופציה זו קיימת לתקופה של 4 חודשים ויש להגיש אותה מחדש בכל חודש.

אם יקבעו אחוזי נכות לצמיתות, יש לבדוק הפעלת תקנה 15 המגדילה את אחוזי הנכות ב-50% למי שהכנסתו נפגעה ב-20% לפחות.

קרא בהרחבה בקישור מטה בנושא גמלת נכות מעבודה.

בברכת בריאות.
כתובות אינטרנט מצורפות:
מועדפת שניה?
12/02/14 18:00
26צפיות
מישהו שמע לגבי ההצעה החדשה שיהיה אפשר לעשות שני תקופות עבודות מועדפות ובכך לקבל שני מענקים?
כך שמעתי מישהו יוכל לספר אם הוא מכיר משהו כזה?
º
טרם הוגשה הצעת חוק בנושא.
13/02/14 07:16
6צפיות
טיסה לחול בזמן אבטלה
12/02/14 14:32
50צפיות
האם אפשר לטוס לחול בזמן אבטלה (לא בימים שחותמים בלשכה)
דמי אבטלה - שהות בחו״ל
13/02/14 07:04
29צפיות
שלום לך,

יציאה לחו״ל שאינה פוגעת בשגרת ההתיצבות בשירות התעסוקה,
לא תפגע בתשלום דמי האבטלה.

בברכה.
כתובות אינטרנט מצורפות:
דמי לידה
12/02/14 11:14
20צפיות
שלום!!
ביטוח לאומי דחה את התביעה שהגשתי לקבלת דמי לידה בגלל שלא התקמיו יחסי עובד מעביד לפי חוק מס 1
שאלה ראשונה איפה אפר לראות מה אומר שלא התקמיו יחסי עובד מעביד לפי חוק מס 1 ?
והאם ניתן לתבוע אותם בבתי דין לעבודה בעצמי או שכדאי עורך דין
ואם ניתן בעצמי מי יכול לעזור לי לסגנן את התביעה או לתת לי דוגמא של תביעה דומה שאני יוכל להעתיק ולסגנן
תודה מראש!!!
לא מדובר בחוק מספר 1, אלא בסעיף 1 לחוק הביטוח
12/02/14 11:25
10צפיות
הלאומי, שהוא סעיף ההגדרות.

הסעיף ארוך מכדי להביאו כאן במלואו, אולם אם תכתבי בגוגל 'חוק הביטוח הלאומי נבו', וכאשר ייפתח החוק תעייני בסעיף 1, את תמצאי את מבוקשך.

אפשר בהחלט להגיש תביעה לביה"ד כנגד החלטה כזו. השאלה מה סיכויי התביעה תלויה במגוון נרחב של גורמים אותם לא פירטת, כמו אצל מי עבדת, כמה זמן עבדת, וכדו'. כמובן שגם השאלה מדוע ועל סמך מה קבע הבט"ל שלא התקיימו כאן יחסי עובד-מעביד, היא שאלה בלתי נפרדת מהעניין.

תביעות מהסוג הזה לא מומלץ להגיש לבד. יש בהן הרבה ניואנסים שצריך להכיר ולדעת לעבוד איתם שיכולים לשנות את התוצאה, וחבל ליפול בגלל הדברים האלה.

באפשרותך לפנות ללשכה לסיוע משפטי במחוז הרלוונטי, ולבקש מהם ייצוג חינם. ברוב המקרים בתביעות מול הבט"ל, ניתן לקבל סיוע כזה. לחילופין באפשרותך כמובן להסתייע בעו"ד באופן פרטי.
פירוט
12/02/14 11:39
8צפיות
עבדתי כמלצרית במסעדה ולאחר שהייתי חודשיים בהריון המסעדה פשטה רגל ולאחר מכך התחלתי לעבוד אצל גיסי בתוך מזכירה
הוצאו לי תלושים  ושולמו דמי ביטוח לאומי
ולאחר שהגשתי בקשה לדמי לידה ,  גיסי ואני נחקרנו בביטוח לאומי ולאחר חודש קבלתי מכתב דחיה לבקשת הדמי לידה
המוסד לביטוח לאומי רואה בחשדנות אוטומטית
12/02/14 11:54
32צפיות
מקרים כאלה, כאשר אדם עבד אצל קרוב משפחתו בתקופה בה הוא זקוק לעבודה על-מנת לצבור תקופת אכשרה לגמלה.

זו הסיבה הראשונית שהם הפנו את המקרה למחלקת חקירות.

מעצם הדחיה לאחר ביצוע החקירות, נראה כי בחקירות, או שלך או של גיסך, או חקירות סביבתיות אחרות, עלתה תמונה שלא תואמת את טענתך שעבדת אצל גיסך בעבודה רגילה כעובדת מן המניין.

אפשר לתקוף את ההחלטה הזאת בבית הדין, אולם הדה שהבעתי קודם קודם, שרצוי לעשות זאת עם עו"ד דווקא, מתחזקת בעקבות דברייך. צריך להכיר את הניואנסים בהם המוסד רשאי לשלול (למשל כאשר מדובר בעזרה משפחתית), ולהתמודד איתם. כמו כן צריך להוציא את החקירות מהמל"ל, לראות על מה הם מסתמכים, ולהתמודד עם זה בבית הדין.
º
תודה רבה!
12/02/14 11:57
7צפיות
הבטחת הכנסה
12/02/14 10:36
47צפיות
אני מעוניין לקבל הבטחת הכנסה.
אני מעל גיל 25 ומתחת ל-30. רווק ללא ילדים. לא סטודנט.
אין לי הכנסות ורכוש שרשומים על שמי פרט לכ-45 אלף שקל בעו"ש בבנק. אני לא מעוניין לעבוד.
מצד שני אני חייב לביטוח לאומי משהו כמו 15 אלף ש"ח על חודשים בהם לא עבדתי ולא שלמתי להם.
כרגע אני מתכוון להעביר את הכסף לחשבון על שם מישהו אחר שאני חייב לו את הכסף.

1. האם אני צריך לחכות 3 חודשים לפני הגשת הבקשה לקצבה בגלל ההעברה הזאת בבנק? או שהסכום לא משמעותי? לפי המחשבון שם זה מוריד רק איזה 15 ש"ח מהקצבה.
2. מהו סכום הקצבה שאני אמור לקבל? רק 1730 לפי המחשבון שם או 2000-2500 כפי ששמעתי?
3. כמה זמן נמשך ההליך ולכמה עבודות יוכלו להפנות אותי? אני מבין שאסור יהיה לי לסרב וצריך לעבוד גרוע שהמעסיק ירשום אי-התאמה.
4. אם אני אקבל הבטחת הכנסה, יהיה לי מותר לעבוד באופן חלקי במשכורת של 1000 או 2000 ש"ח או שגם זה אסור?
הבטחת הכנסה- השלמת הכנסה
13/02/14 07:14
31צפיות
חלק מתנאי הזכאות לקבלת הבטחת הכנסה/ השלמת הכנסה הינו הפניה לעבודה,
סירוב יגרום להפסקת תשלום לחודשיים.
מהקצבה ינכו כל חוב שקיים.

בדוק אם קיים עבורך כיסוי לביטוח רפואי לאור החוב הגבוה.

חשוב לדעת שהגמלה להבטחת הכנסה הינה גמלת חסד מכספי האוצר המיועדת למי שאין אמצעי קיום,
והיא משולמת עד להתיצבות מצבו.
אם קיימת בעיה רפואית המונעת ממך לעבוד לאור גילך, ניתן לבדוק זכאות לקצבת נכות.

הסכומים במחשבון הם הסכומים הנכונים פחות או יותר.
את הסכום בעו״ש להעביר לפקדון.
שאלות
13/02/14 13:32
28צפיות
1. איך אני אמור לדעת עם שיש לי כיסוי לביטוח רפואי??? כרגע אין לי בעיות ללכת לקופה ולרופאים שלה. יש לי ביטוח מושלם. לא שלחו לי הודעה בקשר לחוב. יכולים לבטל לי את הקופת חולים או רק להשעות אותה??
2. לא מצאתי תלושים לחודשים מסויימים בהם עבדתי, האם ביטוח לאומי יכול לבדוק בעצמו אם עבדתי? זה היה לפני 3-4 שנים.
3. כיום אין לי כסף בבנק, אז הם יהיו חייבים לפרוס לי את החוב בלי ריבית?
4. כל כמה זמן צריך להתייצב שם אם אכן נותנים לי קצבה כזאת?
5. לא ציינת אם במצב שלי אפשר לעבוד חלקית ולקבל בנוסף קיצבה כזאת? או שאם אני יעבוד אפילו יום אחד בחודש הקצבה תישלל? אם אני יעבוד במשרה חלקית וירוויח 2000 ש"ח אני יוכל לקבל למשל קצבה של 1700 ולהרוויח ביחד 3700?

תשובות
13/02/14 22:22
14צפיות
1- בשלב כלשהו תהיה מגבלה בקבלת טיפול רפואי ויהיה עליך להסדיר את החוב.
ביטוח מושלם אינו בא במקום חוק בריאות חובה:
http://www.btl.gov.il/Insurance/Health_Insurance/P...

במעמד הסדר החוב, גם אם תהיה פריסה של תשלומים יפעלו כמפורט:
"לתשומת הלב,
עם חתימת ההסדר וכל זמן שאתה עומד בו, רואים אותך, לעניין חובות וזכויות בביטוח הלאומי, כמי שאינו חייב דמי ביטוח. בתקופת ההסדר לא תחויב בקנסות ובתוספת הצמדה, ולא יופעלו נגדך אמצעים לגביית החוב. אם בתקופת ההסדר תהיה זכאי לקצבה, לא תיפגע זכותך לקצבה, גם אם החוב עדיין לא סולק במלואו."

מתוך חוב בדמי ביטוח - חובות עובדים עצמאיים ומי שאינם עובדים

2- להזמין אישור תקופות ביטוח ומעסיקים
אם תקופת העבודה אינה מופיעה בדוח ניתן לפנות לפקיד השומה לבדיקה.

3- קיימת האופציה לבקשה לביטול/הפחתת קנסות והצמדה (6134)

4- התיצבות בהתאם להנחיות שירות התעסוקה.

5- במחשבון הבטחת הכנסה ניתן להכניס מידע על הכנסה ברוטו משתנה לבדיקת גובה הקצבה שתוותר.
מחלקת שיקום
12/02/14 10:06
40צפיות
הייתי לא מזמן בועדה רפואית. יומיים אחר כך התקשרו אליי כדי לקבוע פגישה ב"מחלקת שיקום".

מה עושים שם? מה ידרשו ממני \ יבדקו בפגישה?

הבנתי שהם מציעים השתתפות בשכר לימוד. אני כבר סטודנט באוניברסיטה כרגע - איך זה ישפיע?
זימון לעו״ס במחלקת השיקום
13/02/14 06:39
28צפיות
שלום לך,

הזימון למח׳ השיקום מצביע על כך שנקבעו לך בוועדה הרפואית אחוזי נכות המזכים בקצבה,
דהיינו 40% לפחות כאשר אחת הנכויות עומדת על 25% לפחות,
או 60% נכול לפחות.
על מנת לקבוע את גובה הקצבה, יש לבדוק עתה את הדרגה לאבדן כושר העבודה.
הפגישה עם העו״ס בשיקום המקצועי מיועדת לכך, כולל הבדיקה אם נכון להיום את מתאימה לשיקום,
או קביעת אבדן כושר עבודה זמני או לצמיתות.

בברכה.
דמי ביטוח למי שעובד כשכיר ועצמאי במקביל
11/02/14 16:26
2045צפיות
שלום,

בשנים הקודמות הייתי עוסק פטור
החל מ 2013 אני שכירה במשרה מלאה, וכמובן שמשלמת דמי ביטוח דרך המשכורת
אני מעוניינת להשאיר את האפשרות לעבודות מזדמנות דרך עוסק פטור, אם כי רמת ההכנסה הצפויה מהכיוון הזה היא מזערית (סביר להניח שלא יותר מ 500 ש"ח לחודש בממוצע)

מה כדאי לעשות מול ביטוח לאומי ?

בתודה מראש

להצהיר על עצמך כ'עצמאית שאינה עונה להגדרה'
11/02/14 17:27
67צפיות
בנוסף על היותך שכירה.

מירב הסיכויים הן שהבט"ל לא יגבה ממך דמי ביטוח על היותך עצמאית בהגדרה זו, בתקופה בה משולמים עבורך דמי ביטוח כעצמאית.

עם זאת צריך לדעת שרישום כזה משמעו (בין השאר) שאינך מבוטחת בביטוח נפגעי עבודה כעצמאית. כלומר אם תיפגעי בזמן עבודתך כעצמאית, לא תוכלי לדרוש הכרה כנפגעת מעבודה. מנגד זכויותייך כשכירה לא ייפגעו.
קצבת נכות לעצמאית שאינה עונה להגדרה
11/02/14 15:15
30צפיות
לאורנה, אני עצמאית עם 84% נכות 100% אי כושר זמנית.    לאחרונה עקב צמצום בעבודה אני מוגדרת כעצמאית שאינה עונה להגדרה,  השאלה האם הועדה הבאה יתייחסו אלי כעקרת בית לעניין האי כושר  (תפקוד במשק הבית)
או שאחרי הכל אני מוגדרת כעובדת?  תודה מראש
בדיקה מחדש
11/02/14 17:27
22צפיות
שלום לך,

קביעה ראשונה כנכה שעבדה נשארת בעינה,
ולא משתנה בבדיקה מחדש וכל עוד יש רצף בתשלום הקצבה.

בברכה.
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום