לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
שלום וברכה לבאי פורום ביטוח לאומי,

הפורום נועד לסייע בשאלות בתחום ביטוח לאומי בנושאי אבטלה/הבטחת הכנסה/אמהות/נכות/נפגעי עבודה ועוד...

המענה בפורום ניתן בסימוכין לאתר ביטוח לאומי ולחוקי ביטוח לאומי,

אשר כיום נגישים נוחים ומעודכנים, וכאן אוכל לקשור את כל הקצוות ולסייע מנסיוני לאורך השנים להבנת זכויותיכם וחובותיכם.

את נסיוני צברתי במתן מענה בפורומים בתחום ביטוח לאומי,

יחד עם התנדבות והכשרה במסגרת שי"ל(שירות ייעוץ לאזרח)משנת 2004.

חשוב להבין שהחלטות בנושא תביעותיכם,מתקבלות באופן אישי ספציפי,רק בביטוח הלאומי.

בברכה ובהצלחה לכולנו!

שמירת הריון
24/08/14 15:44
38צפיות
שלום רב אני בהריוני הראשון שבוע 22 .
מתחילת ההריון אני סובלת מדימומים ומהיפרמאזיס גרווידה שמוביל למצבים של התייבשויות התעלפויות היפוקלמיה ועוד, בחודש האחרון ביקרתי בחדר מיון ואושפזתי מספר פעמים בשל צירים מוקדמים ודינמיקה של צוואר הרחם, הומלץ לי על ידי רופא הנשים שלי לשכב בשמירת הריון עד שיחלוף הסיכון לפגות.
אני חוששת מאוד לצאת לשמירת הריון שלא תאושר ואז לא רק להפסיד את המשכורת אלא גם שיופחתו לי דמי הלידה.
(אני עובדת כמדריכת נוער)
האם ניתן להגיש את הטפסים בטרם חלפו 30 יום לשמירה אם הייתי בחופשת מחלה בגין ההריון כמעט חודש?
אילו טפסים עליי לצרף להמלצה לשמירת הריון של הרופא? בית החולים לא מוציא הדפסים של מוניטור אלא רק סיכום הדוח לדוגמא״ צירים תכופים לא סדירים ״
צילמתי את המוניטור באמצעות הנייד ליתר בטחון. האם זה מספיק?
ושאלתי האחרונה- איך מגישים את התביעה לגמלה?
תודה מראש על כל תגובה
שמירת הריון
24/08/14 16:53
27צפיות
שלום לך,

ראי להלן מתוך אופן הגשת התביעה:
טופס גמלה לשמירת הריון+אישור רפואי לשמירת היריון :
את התביעה יש להגיש בתום 30 ימי המתנה.

בקישור הנ"ל יש הנחיות מלאות כולל טפסים, להגשת התביעה.

לדאוג שרופא מומחה לנשים ולידה, יציין בטופס את השמירה מהיום בו היית בחופשת מחלה לאור השתלשלות האירועים והאשפוז.
על הרופא לציין את הסיבה לאישור רטרואקטיבי ולהדגיש את המידע, שכן כפי שתוכלי לבדוק בטופס התביעה, בעמוד 2 מתוך 4:
"על פי תקנות הביטוח הלאומי (גמלה לשמירת הריון התשנ"א 1991), רופא נשים מומחה יאשר באמצעות טופס שהגדיר
המוסד לביטוח לאומי, כי ע"פ ממצאי בדיקתו על האישה להפסיק עבודתה, ויציין את תקופת "שמירת ההריון". 
יש להימנע ממתן תעודות רטרואקטיביות. במקרים מיוחדים יש לנמק את הסיבות למתן תעודה לתקופה רטרואקטיבית. "
(לדאוג שהמידע יהיה מעודכן וברור מראש, כדי להמנע מעיכובים בטיפול בתביעה לשמירת הריון)

תרגישי טוב ושיהיה

תודה רבה על המידע!! שאלה קטנה
24/08/14 21:03
23צפיות
הרופא כתב על הטופס מתאריך תחילת השמירה ובסיום הוא כתב ״ועד בכלל״ הבנתי שזו יכולה להוות בעיה וגם אמרתי לו אבל הוא אומר שאין לדעת מתי המצב ישתפר או ישתנה
º
ועד בכלל, יכול להיות לעיתים עד ללידה.
24/08/14 21:52
17צפיות
אז זה בסדר להגיש את הטפסים ככה?
24/08/14 23:01
15צפיות
עם הביטוי ועד בכלל במקום תאריך סיום?
º
קבלת תשובה מלאה מ-Harrington
25/08/14 21:10
6צפיות
מעבר לתשובה של אורנה, את בהחלט יכולה לעמוד על
24/08/14 21:06
27צפיות
קבלת תדפיס המוניטור מביה"ח. 

באפשרותך לציין שרופא הבט"ל דורש את זה (והוא אכן בד"כ ידרוש את זה, תלוי בעילה לשמירת ההריון), אך גם בלי זה, זכותך ע"פ חוק לקבל את התדפיס גם אם בימים כתיקונם הם לא מנפקים אותו לחולה.

ביקשתי ודרשתי מספר פעמים
24/08/14 22:59
20צפיות
וציינתי שאני זקוקה לזה עבור ביטוח לאומי והם אמרו שהם חייבים לתייק את תדפיסי המוניטור בתיק הרפואי שלי.
כאמור עניין פשוט של רצון. הם יכולים במקום להוציא לך תדפיס
25/08/14 05:27
20צפיות
נוסף. זה עניין של שניות הרי. במקביל ע"פ חוק באפשרותך גם לקבל צילום של מה שמוכנס לתיק שלך, אבל נראה שהדבר הפשוט ביותר הוא להתעקש על כך שיוציאו פשוט שני תדפיסים.

כשאחזור לאישפוז בהחלט אבקש
25/08/14 11:53
18צפיות
תודה רבה!!!
האם ידוע לך אם בט״ל תפוי להחזיר לי את הטפסים בגלל שבתאריך סיום השמירה כתוב ״ועד בכלל״? או שזה בסדר להגיש אותם ככה
תלוי במצב הרפואי ובעמדת רופא המוסד.
25/08/14 12:52
18צפיות
המסמכים הרפואיים שלך מועברים לרופא המוסד, אשר בוחן אותם בהיבט המקצועי ומאשר/דוחה למעשה את התביעה (בפועל פקיד התביעות מאשר או דוחה, אך הוא מסתמך בכך על עמדת רופא המוסד כמעט באופן מוחלט).

בדרך כלל כאשר הרופא המטפל קובע שההריונית צריכה להיות בשמירת הריון עד סוף ההריון ורופא המוסד מסכים עם זה, ייקבע תאריך הלידה המיועד כתאריך תום התקופה, כאשר גם אם התאריך הזה יחרוג במספר ימים מהתאריך שהיה צפוי לכתחילה הגמלה כמובן משתלמת כרגיל.

לעתים רופא המוסד קובע שבשלב ראשון הוא מאשר (בהתאם להמלצת הרופא המטפל או בניגוד לעמדתו) תקופה זמנית בלבד. במקרה כזה הוא יאשר למשל שמירת הריון לשלושה חודשים ואת תצטרכי להביא מסמכים רפואיים מעודכנים (לרבות בדיקות) בתום תקופה זו.

החזרת טפסים או אי-טיפול בתביעה רק בגלל שהרופא ניסח כפי שהוא ניסח, אינה סבירה, אלא אם כן מישהו יעבוד שם בראש מאוד מאוד קטן.
º
תודה רבה רבה עזרת לי מאוד!!!
25/08/14 13:27
4צפיות
תשלום מחלה ע"י ביטוח לאומי
24/08/14 14:04
17צפיות
שלום, האם ביטוח לאומי מחזיר למעסיק דמי מחלה ששולמו לעובד? אם כן - באיזה מקרים חוץ מתאונת עבודה? תודה
º
השאלה מתאימה לפורום דיני עבודה ב"תפוז" בברכה.
24/08/14 16:57
6צפיות
נפתח פורום הורים לילדים מיוחדים|*|
24/08/14 13:07
5צפיות
|חיבוק|פתחנו בשבילכם את פורום הורים לילדים מיוחדים בו תוכלו לשתף בחוויה של ההורות לילדים המיוחדים שלכם, ולתמוך בהורים החדשים בתחילת דרכם.
אתם מוזמנים לשתף ברגשותיכם העמוקים, לפרוק ולחלוק בהתמודדות שלכם ההורים, עם גידול ילדים מיוחדים.

http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
מילואים ודמי ביטוח לאומי
24/08/14 11:38
14צפיות
בחודש בו ביצעתי מילואים, אני עדיין צריכה לשלם דמי ביטוח לאומי? אני לא עובדת (סטודנדטית)
מילואים - אין ניכוי דמי ביטוח לאומי מהתגמול, למי שאינו עובד.
24/08/14 16:37
11צפיות
שלום לך,

יש לשלם דמי ביטוח לאומי גם בעבור החודש בו נמצאים במילואים.
מתגמול המילואים לא מנכים דמי ביטוח לאומי.
ראי להלן מתוך מילואים - ניכויים מתשלום התגמול:
..."עצמאי, מי שאינו עובד וכן תלמיד הלומד במוסד להשכלה גבוהה שמגישים תביעה אישית - דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות לא ינוכו מהתגמול המשולם לו במקור, ואולם הם ינוכו בעת ההתחשבות הסופית עם העובד העצמאי עם קבלת השומה השנתית ממס ההכנסה."

בברכה.
º
תודה על המענה
24/08/14 21:18
3צפיות
תשלום דמי ביטוח לאומי בתקופת שהייה ארוכה בחו"ל
24/08/14 07:50
17צפיות
שלום רב,
רציתי בבקשה לדעת האם זה יתכן שאמשיך לשלם ביטוח לאומי גם בתקופה שאני לא גרה בארץ,אלא עובדת בחו"ל. לפי מה שנאמר ע"י נציגת שירות של ביטוח לאומי שכן אין מה לעשות ועליי לשלם...אני מתכננת לעבור לגור לגיאורגיה (כאשר בין גיאורגיה לישראל יש הסכם שאני יכולה לקבל אזרחות גיאורגית מבלי לאבד אזרחות ישראלית). מה קורה במקרה כזה,במידה ואקבל אזרחות גיאורגית האם עדיין עליי יהיה לשלם ביטוח לאומי?
תודה רבה מראש,
לאנה
יש מספר סטטוסים אפשריים במקרים כאלה.
24/08/14 09:22
9צפיות
בעקרון ישראלי שמהגר לחו"ל שלא במסגרת עבודה ישראלית או שליחות מטעם מוסד ישראלי מוכר, ימשיך לשלם דמי ביטוח מספר שנים עד שידווח (או עד שהמוסד לביטוח לאומי ישים לב לבד) שהוא חדל להיות תושב ישראל.
אם בכוונתך להגר לצמיתות, באפשרותך להודיע על כך באופן יזום למוסד. במקרה כזה, קרוב לוודאי לא תחויבי עוד לשלם דמי ביטוח שוטפים. עם זאת חשוב לדעת שאם ביום מן הימים תבקשי לחזור לארץ, תהיה לך תקופת המתנה עד שתוכלי ליהנות משירותים רפואיים (ניתן לפדות את תקופת ההמתנה בכסף).
אין קשר ישיר בין הצורך להודיע למוסד על הגירתך הקבועה (ע"מ שלא להידרש לתשלום דמי ביטוח) לשאלת האזרחות הגיאורגית/ישראלית.
קודם כל תודה על התשובה
24/08/14 09:35
8צפיות
שוב שלום,קודם כל תודה רבה על תשובתך!!!!
זהו שאינני יודעת האם אני מהגרת לצמיתות....וגם לא הייתי רוצה לוותר על הזכויות שלי בארץ.
מה הייית ממליץ לעשות?
כי אני נוסעת לעבוד שם אך לא במסגרת העבודה הישראלית...
תודה רבה רבה
אין תשובת אצבע נכונה, כל מקרה ונסיבותיו.
24/08/14 10:00
8צפיות
את תוכלי לשמור על הזכויות שלך בארץ ע"י תשלום דמי ביטוח מצד אחד, והקפדה על כמות שנים מועטת יחסית בחו"ל מאידך.
הגירה ארוכה יותר, גם אם את משלמת דמי ביטוח, תחריג אותך מתושבותך בישראל ותפגע בזכויותייך.

עם זאת חשוב לזכור שהזכויות שלך בארץ נפגעות באופן מוגבל. ככל שתחזרי ביום מן הימים, זולת תקופת המתנה שתהיי מחויבת בה ושניתן לפדותה בכסף, תוכלי לחדש את ביטוח הבריאות מהמקום שהפסקת.

בהתחשב בכך שהתשלום כשלעצמו לא מבטיח לך את רצף הזכויות, עצתי אלייך היא לדווח למוסד דיווח אמת בכל רגע נתון (ולשמור העתק מהדיווחים אצלך!). כלומר אם כעת נסעת לשנה-שנתיים וזאת התוכנית נכון להיום, דווחי למוסד רשמית שיצאת את הארץ לשנתיים ובקשי את הנחיותיהם כיצד לפעול. לאחר השנתיים האלה חזרת לארץ? מצוין, ההתלבטות נפתרה. החלטת להישאר? דווחי שוב באופן יזום למוסד שהחלטת להאריך את שהותך בגלות לשנה נוספת. החלטת להישאר לצמיתות? דווחי על כך.

באופן כזה את תבטיחי שאם המוסד דורש ממך תשלום, זה גם שומר על זכויותייך. אם לאחר שתדווחי שהחלטת להישאר לצמיתות או לאחר מספר שנים הוא יפסיק לדרוש ממך תשלום, תדעי היכן את עומדת (אובדן זכויות מחד, אך תוך אפשרות לרכוש אותם חזרה עם חזרתך מאידך).

תודה רבה רבה
24/08/14 10:12
6צפיות
תודה רבה על תשובה מפורטת וברורה!
שיהיה שבוע טוב ושקט!
קבלת פנסייה ו\או קיצבת מכות מעבודה והשכרת דירה
23/08/14 14:20
41צפיות
האם מקבל פנסייה ו\או קיצבת נכות מעבודה ומשכיר דירה יופחת משהו מפנסייה או מסכום קיצבת הנכות מעבודה אני מדגיש הנכות מעבודה ולא נכות כללית  בגלל השכירות?.

מקבל קצבת נכות זכאי לקצבתו ללא קשר לשאלה אם יש לו הכנסות
24/08/14 09:31
32צפיות
לרבות הכנסה מהשכרת נכס.

לגבי מקבל קצבת זקנה, בגיל המותנה ייבחנו הכנסותיו לרבות הכנסה מהשכרת נכס. מהגיל המוחלט ומעלה לא תהיה לכך עוד השפעה.
לעניין קצבת זקנה והשכרת נכס ראה מידע באתר הבט"ל: http://www.btl.gov.il/benefits/old_age/Conditions_...

הכנסה שלא מעבודה לנכה, נכס ואו אחר
27/08/14 13:41
7צפיות
שלום רב,
האם מדובר על נכות מעבודה או נכה ללי? לפי מה ששמעתי מדובר על נכה מעבודה, לא נראה לך אבסורד
נכה מעבודה מקבל קצבה מלאה לפי שכר עבודתו,ואילו נכה קשה שלא מסוגל לעבוד ויש לו הכנסה שלא מעבודה
מנכים לו מהקצבה, מה דעתך?
אני לא אחראי לכתיבת החוקים , רק מנסה
27/08/14 14:20
3צפיות
להכיר אותם כדבעי.
בשביל לענות על שאלתך, צריך לבחון מה עומד מאחורי הדברים. מדוע בזמנו הוחלט ללכת על המתווה הזה לפיו נכה מעבודה מקבל קצבה אוטומטית שמותאמת לשכרו בעוד שנכה כללי מקבל פחות בדרך כלל ונדרש להוכיח גם אובדן כושר עבודה.

על פניו בשליפה מהמותן ומבלי להתעמק, אני יכול לחשוב על שתי סיבות עיקריות לכך:
א. מבחינה כמותית יש פחות נכי עבודה מאשר נכים כלליים, כאשר עוגת התקציב מוגבלת על אף הרצון הטוב לעזור לכולם.ב
ב. אדם שהרוויח עצמאית X ולפתע אינו מסוגל עוד לכך, רמת חייו נפגעת לכאורה יותר מאשר של אדם שלכתחילה לא הרוויח את הסכום הנ"ל.

להגיד שזה מוצדק? צריך לחשוב על זה יותר לעומק לפני שאוכל לחוות דעה בעניין.

נכים מעבודה
27/08/14 15:17
3צפיות
תודה על תגובתך המהירה, יתכן ואתה צודק לגבי כמות הנכים מעבודה והכלליים,אבל עדיין אני חושבת שיש הפלייה, כיוון שהיו צריכים לחשוב על הנכים הקשים
שהשתכרו בעבר וגם נפגעה רמת חייהם, ואבדו כושר עבודתם, וצריכים להסתפק בקצבה הזעומה שהם מעניקים, מה עושים הנכים שלא יכולים לצאת לעבודה
ולשפר  את רמת חייהם? - כאן חוסר ההגינות כי אם לנכה יש אמצעי מחייה נוספים למה לגזול ממנו ולקזז מהקצבה הזעומה בלאווי 
הכי?
לדעתי היו צריכים להבדיל בין נכה קשה שלא מסוגל לעבוד, להתחשב בוותק שנות עבודתו לפני שהפך לנכה, ולבין נכה שמסוגל לעבוד ולעודד אותו לצאת לעבודה (לפי חוק לרון) את זה הם עשו,
מה דעתך?

קשה לי לענות בלי לשבת ברצינות ולהתעמק בנתונים המלאים.
27/08/14 15:58
10צפיות
בהחלט מסכים שיש כאן בעיה, רק לא בטוח שיש לה פתרון. כלומר, שיש לה פתרון שלא בהכרח ייצור בעיה חדשה/אחרת.

בכלל, אני בדעה שהגיעה העת לרפורמה מקיפה בכל עניין הביטוח הלאומי. הדברים נתפרו במשך השנים תלאי על תלאי, כל נושא כשלעצמו ובהתאם ללוביסטים שפעלו למענו, אך מבלי שנשמרה קורולציה בין התמונה הכללית, התקציב הכללי, ורמת החשיבות ביחס לכל תחום ותחום.
זו לא אשמת אף אחד, זו פשוט מציאות שנוצרה.

כך למשל יתכן שבהחלט אפשר לחשוב על הקטנה הדרגתית של גמלת נכות מעבודה והעברת הכספים לתחומים אחרים בהם הם יותר נזקקים בעת הזאת (זה חייב להיות הדרגתי מהטעם שאמרנו קודם, הרצון שהכנסתו הקבועה של בן אדם לא תיפגע במכה). ודאי כך אם הוא ממשיך לעבוד ולהתפרנס (כמעט) כרגיל.

זו רק דוגמא אחת (שנכתבה כאמור בשליפה מהמותן ומבלי להתעמק במספרי האמת כרגע), אבל יש עוד רבות. 

הבעיה היא שכאמור, הדרך הנכונה (לעניות דעתי) להתמודד עם הדברים האלה היא ע"י רפורמה מקיפה, כזו שתבחן את כל הגמלאות, כל הקצבאות, כל התשלומים, תערוך השוואת צרכים בדירוג חשיבות מסוים, וכו'. רק כך ניתן יהיה באמת להגיע לפתרון טוב שמחד אחד יהיה בכוחו להקל על אנשים מסוימים, אך מבלי לפגוע מהותית באחרים.
כעת נותר רק לשכנע את שר הרווחה להקים ועדה כזאת .

תודה, אתה חכם, נשאר רק להרים את הכפפה
27/08/14 16:40
2צפיות
הלואי ותעשו משהו למען הצדק לציבור הנכים, בהצלחה
º
מה פרק ט לנכות לאשה שבעוד חודשיים בת 62
23/08/14 13:24
34צפיות
מעבר מקצבת נכות לקצבת זקנה
25/08/14 21:55
26צפיות
שלום לך,

לקראת גיל פרישה(62 לנשים) ישלחו הביתה טפסים לקצבת זקנה.
במעבר מקצבת נכות לקצבת זקנה, תשולם קצבת זקנה שלא תפחת מגובה קצבת הנכות.

ראי להלן מתוך מעבר מקבלת קצבאות אחרות לקצבת זקנה:

בברכה.

פוטרתי והוחזרתי - האם אני זכאי לדמי אבטלה
23/08/14 01:57
33צפיות
שלום רב, ב 1 לחודש סיימתי את תקופת ההודעה המוקדמת ופוטרתי. אתמול התקשר הבוס והציע לי לחזור לעבוד עם שכר נמוך יותר - שכר שמתקבל על הדעת.
כל השלושה שבועות האלה התייצבתי בלשכת העבודה.
במידה ואחזור, האם עדיין אהיה זכאי לדמי האבטלה?
על פניו איני רואה סיבה שלא תהיה זכאי לדמי אבטלה בגין
24/08/14 09:36
28צפיות
אותם 3 שבועות (בהנחה שהתייצבת במועד, הוגשה תביעה מתאימה, וכו').

אגב במקרים מסוימים גם עבודה בשכר נמוך יכולה לזכות בדמי אבטלה בצורת מענק חד-פעמי. ראה פרטים לעניין זה ב: http://www.btl.gov.il/benefits/Unemployment/Pages/...

במאמר מוסגר, עובד שפוטר והוחזר לעבודתו מאוחר יותר, זכאי לפיצויי פיטורין (בהנחה שהיה זכאי לכך לכתחילה כמובן).

לא הבנתי...
24/08/14 18:24
19צפיות
עד כמה שידוע לי, עובד שחזר לא מאבד את הותק שלו במידה והוא חוזר למקום עבודתו... כלומר הרצף נשמר.

אבל במידה והוא גם זכאי לקבל את כל פיצויי הפיטורין בשבלב שבין העבודות, אז מה היתרון בכך שהרצף נשמר? הרי במידה ואפוטר שוב בעוד חצי שנה לא אקבל שוב את הפיצויים מיום עבודתי הראשון, אני מניח...

אולי ניסחתי לא נכון. אסביר.
24/08/14 18:42
22צפיות
קודם כל לגבי הרצף, הוא נשמר למשך חצי שנה בדרך כלל.

עם זאת, אדם שפוטר ובהמשך מעבידו מבקש להחזירו לעבודה, אם העובד יסרב המעביד עדיין יהיה חייב בפיצויים. כלומר המעסיק לא יכול לשחק עם העובד, לפטר אותו היום, להציע לו עבודה בהמשך, ואם יסרב לטעון שהתפטר. 
כך גם במקרה שלך. אתה רשאי לחזור לעבודה ואתה רשאי להחליט שאתה לא מעוניין. עקרונית, אתה רשאי לקבל את פיצויי הפיטורין (אולם אז כפי שאמרת בעצמך, הרצף מבחינה זו יתחיל מחדש עם מועד החזרה לעבודה). 
עכשיו הבנתי למה התכוונת!
24/08/14 18:44
13צפיות
תודה רבה!
מתי לחזור לעבודה
22/08/14 01:03
34צפיות
שלום
שברתי רגל בעבודה לפני חודשיים,רופא אורטופד נתן לי חופשת מחלה עד אמצע ספטמבר,האם אני חייבת אישור לחזור לעבודה לפני כן?אם כן ממי?

תודה ליאורה ששברה את הפיבולה.
דיני עבודה ודיני ביטוח לאומי
22/08/14 10:22
18צפיות
שלום לך,

שאלתך מחולקת למעשה לשתיים:
א- דיני עבודה - יש לבדוק עם מעסיקך האם יש להעביר אישור רפואי המאשר חזרה לעבודה.
ב- ביטוח לאומי- פגיעה בעבודה. לדווח לביטוח לאומי על החזרה לעבודה,
על מנת שאישור המחלה שהועבר בגין הפגיעה בעבודה יכסה את התקופה בה לא עבדת.

בברכת בריאות.
שאלה על קצבת נכות
21/08/14 17:41
103צפיות
במידה ואני משיג קצבת נכות ואני בפשיטת רגל, איחוד תיקים או לא באף אחד מהם אבל בגלל חובות מחפשים אותי נושים... האם בכל אחד מהמצבים האלה יכולים לקחת לי מהקצבת נכות? או שאסור להם לגעת בזה?
סעיף 303 לחוק ביטוח הלאומי - קצבאות
22/08/14 08:24
63צפיות
שלום לך,

על פי חוק,
ניתן לעקל עבור חוב מזונות במיידי.
כל קצבה אחרת, בתום 30 ימים מיום ההפקדה בחשבון.

ראה להלן : " סעיף 303 לחוק הביטוח הלאומי, הקובע: 303. [135] (א) זכות לגמלת כסף אינה ניתנת להעברה, לערבות או לעיקול בכל דרך שהיא אלא לשם תשלום מזונות המגיעים מהזכאי לגמלה לפי פסק דין של בית משפט או של בית דין מוסמך. (ב) הוראת סעיף קטן (א) תחול גם על גמלת כסף ששולמה באמצעות בנק או החברה, כהגדרתה בחוק הדואר, התשמ"ו-1986, בנותנה שירותים לפי סעיף 88א לאותו חוק (בסעיף זה – חברת הדואר), במשך שלושים ימים מיום ששולמה; ואולם רשאי הבנק או חברת הדואר, לפי הענין, לנכות מהגמלה כל סכום שנתנו לזכאי לגמלה על חשבון הגמלה." 

בברכה.
מזונות, כלומר
22/08/14 10:59
39צפיות
מגרוש לגרושתו וילדיו?
º
נכון.
22/08/14 15:13
16צפיות
אם הוכרזת כפושט רגל ונקבע לך סכום לתשלום ואתה עומד בו
22/08/14 14:33
33צפיות
אף אחד לא יעקל לך כלום גם אחרי 30 יום.
זה לא כולל מזונות שמחוץ לתחום

לאחר שהתחלתי לקבל קצבת אובדן כושר מביטוח -החלו להוריד מקצבת
21/08/14 14:23
74צפיות
שלום רב

הנני מקבל קצבת נכות מביטוח לאומי -100% אובדו כושר
לאחר שגם חברת הביטוח החלה לשלם קצבת אובדן כושר עבודה (-ויורד מזה ביטוח לאומי וביטוח בריאות)

גם ביטוח לאומי החל לגבות מקצבת נכות כללית -שמשולמת מביטוח לאומי-ביטוח בריאות ריטרואקטיבי  מתחילת תאריך מתן הקצבה מחברת הביטוח.

זה תקין ואמור להיות כך?

תודה

פטור מדמי ביטוח - מחלקת גבייה מעסיקים
22/08/14 10:27
32צפיות
שלום לך,

לפנות למחלקת גבייה מעסיקים בביטוח הלאומי,
לקבלת אישור על הפטור אותו תעביר לחברת הביטוח.
לגבי שנה שוטפת, חברת הביטוח תשיב את הניכויים,
לגבי שנת מס קודמת (אם היו תשלומים) יש לקבל פירוט הסכומים שנוכו,
אותם להעביר לביטוח לאומי לקבלת ההחזרים.

ראה מתוך פטור מתשלום דמי ביטוח

בברכת בריאות
שאלה בקשר לפתיחת תיק עסק (קטן)
21/08/14 11:48
21צפיות
אני רוצה לעשות שיעורים פרטיים ורוצה לעבוד כחוק
הלכתי לביטוח לאומי כדי לפתוח את התיק ואמרו לי שאני צריך לשלם בתור עסק עצמאי 230 שקל בחודש
בתור סטודנט סביר להניח שלא אעשה יותר מ2-3 שיעורים בשבוע וחלק נכבד מחודשי השנה כנראה שלא תהיה הכנסה משיעורים פרטיים(כמו למשל בתקופת החופש הגדול).
לא נשמע לי הגיוני שבחור שרוצה לעבוד כחוק צריך לשלם סכום כזה משמעותי שיכול להיות בחודשים נכבדים יותר מסכום ההכנסה שלו.
איך דבר זה אמור לעודד אלפי אנשים כמוני שרוצים להרוויח מעט על מנת להצליח לחיות תוך כדי התואר, או מישהו/י רוצה לעשות ביבייסיטר פעם אחת בשבוע אז גם היא תצטרך לשלם סכומים כאלה?
זה לא נשמע הגיוני כלל.
לעזרתכם ולעצותיכם אודה.
º
לברר בפורום מיסוי בתפוז - בהצלחה!
25/08/14 22:26
6צפיות
קצבת נכות מביטוח לאומי
20/08/14 20:03
59צפיות
שלום, אני מקבל קצבה מביטוח לאומי על 60% נכות ו-100% אובדן כושר עבודה,
עכשיו אישרו לי מהביטוח של העבודה לקבל גם קצבה, האם זה נכון שביטוח לאומי ידרוש את כספו חדרה או שיפסיק לשלם לי את הקיצבה בגלל שאני אקבל ממקום נוסף??
אשמח לתשובה בהקדם, תודה!
קצבת נכות ותשלום בגין אבדן כושר עבודה מפוליסת ביטוח.
20/08/14 21:47
45צפיות
שלום לך,

אין מניעה בקבלת שתי הקצבאות.
תשלום בגין אבדן כושר עבודה מפוליסת ביטוח(או קרן הפנסיה),
אינו משפיע על הקצבה ותוספת הקח"ן בפוליסה.

אם משולמת תוספת "תלויים" עבור בת הזוג ועד 2 ילדים בקצבת הנכות,
היא תושפע/תבוטל בעקבות הפיצוי החודשי מחברת הביטוח.

בברכת בריאות.

חישוב דמי לידה כאשר המשכורת משתנה
20/08/14 10:05
18צפיות
אני עובדת בהיקף משרה משתנה - במשך חצי שנה חצי משרה, ובמשך חצי שנה רבע משרה.
לפעמים קודם חצי ואז רבע, ולפעמים להיפך.
אני אמורה לצאת לחופשת לידה בדיוק בתפר בין שתי המחציות. עוד לא ידוע לי איזו מחצית תהיה ראשונה.
איך מחשבים את דמי הלידה? האם לפי 3 החודשים האחרונים לפני הלידה, ממוצע שנתי או מה שהייתי אמורה לקבל אם הייתי עובדת באותו זמן?
ושאלה נוספת
20/08/14 10:17
9צפיות
במקום עבודה אחר יש לי חוזה כל פעם לחצי שנה (סגל זוטר באוניברסיטה, מקבלת מינוי לכל סמסטר בנפרד).
הלידה צפויה בדיוק בתחילת הסמסטר כך שסביר שלא יתנו לי מינוי כלל לאותו סמסטר.
האם זה משנה לעניין דמי הלידה?
כלומר אם אני מפסיקה לעבוד בערך בלידה, אני עדיין מקבלת דמי לידה לפי מה שהיה קודם, נכון?
חישוב דמי לידה בעבודה לא רצופה
27/08/14 10:22
3צפיות
שלום לך,

ראי מענה אותו קבלתי (מהביטוח הלאומי), לאור המקרה אותו העלית:
"באופן עקרוני קיימת הנחיה להשלים ימי היעדרות למי שנעדרת מעבודה מסיבה שאינה תלויה בה.
ההנחיה מתייחסת גם למורות ומרצות שנעדרות בחופשת קיץ, אני מציעה שהיא תגיש את התביעה כדי שניתן יהיה לראות את מכלול הדברים ובעיקר את ההיסטוריה התעסוקתית שלה."

בברכה ו
הבסיס לחישוב דמי לידה
20/08/14 21:51
20צפיות
שלום לך,

הבסיס לחישוב דמי הלידה ליום, יהיה על-פי מלוא השכר בשלושת החודשים, שקדמו לאחד בחודש בו מתקיימת הפסקת העבודה, מחולק ב–90.

אופן כללי, למי שעובדת עד לקראת הלידה,
חודש הלידה אינו נלקח בחשבון.

ראי להלן מתוך שיעורי דמי הלידה:

בברכה ו
ייעוץ לימודי
20/08/14 08:58
22צפיות
היי לכולם ,בשנה שעברה הייתי במס מפגשים אצל עובדת שיקום , בנוגע לייעוץ לימודי 
במהלך המפגשים לא באמת התחלתי את הייעוץ בטענה של העו"ס שאני אמורה לסיים את השירות הלאומי ף ורק אחרי שאני אסיים {הכוונה לאוגוסט 14 }  אפשר יהיה  לקדם את התהליך .
הדבר שהכי מרגיז זה כשניסיתי לתאם פגישה לחודש הנ"ל היא טענה שכרגע אין תורים עד אוקטובר !!!!! "מצוקת כח אדם"
זה נראה לכם הגיוני שאני אמורה לחכות המון זמן , וזה עוד אחרי שהיא אמרה תמיד שבאוגוסט יהיה את הייעוץ...??
האם גם אתם נתקלתם בתופעה כזו ? ואם כן מה הפתרונות 
אשמח לתגובות 
תודה ויום טוב:)

בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום