בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
שלום וברוכים הבאים לפורום צליאק בתפוז!

הפורום פתוח לכל מי שאבחנו אצלו צליאק, למי שרוצה ללמוד על המחלה, למי שרוצה ללמוד על ההתמודדות, ובעצם לכל אחד שיכול למצוא פה עניין.

כולם מוזמנים להעשיר את הפורום בידע שלהם - על מתכונים, על מוצרים, על דרכי אבחון, על דרכי התמודדות בגילאים שונים, על התמודדות עם המשפחה והסביבה - לכל הנושאים האלה הפורום ישמש כבית חם ונטול גלוטן.

השתתפות נעימה!

כמה זמן לוקח לתוצאות בדיקת הדם להגיע?
17/06/14 15:04
45צפיות
עשינו לילד ביום חמישי בדיקת דם לצליאק במכבי והיא טרם חזרה.
זה נראה לי די מוזר. זה יכול להעיד אולי שיש עם הבדיקה בעיה?

הערך Immunoglobulin A יצא תקין בטווח. על מה הוא מעיד?

אשמח לתגובות ממי שמבינ/ה
קיבלתם פתק עם תאריך למתן תשובות, הבדיקות
17/06/14 15:42
38צפיות
האילו בד״כ לוקחות יותר מכמה ימים...
כמו שנטע אמרה:לוקח יותר זמן מאשר בדיקת דם
17/06/14 18:05
40צפיות
רגילה.
לגבי התוצאה: אם יש לו נוגדנים בטווח הנורמה זה בסדר(:
הבדיקה מעידה שהילד נולד עם נוגדנים ממשפחת (IGA(Immunoglobulin A.
אם הבדיקה הזאת הייתה שלילית, בדיקות הצליאק שעושים באופן רגיל -לא היו אמינות מפני שהן ממשפחת נוגדנים זאת. במקרה כזה עושים עוד בדיקות לצליאק אבל של נוגדנים ממשפחה אחרת.
אחוז לא קטן מהאוכלוסיה נולד ללא נוגדניImmunoglobulin A ולכן חייבים לודא את זה.
זו הבדיקה שמגיעה אחרונה
20/06/14 23:04
13צפיות
אצלנו הגיעו כל התוצאות תוך יום יומיים והצליאק אחרי שבוע בערך...
כתובות אינטרנט מצורפות:
שאלה, שוקולד לבן - האם קיים ללא גלוטן?
17/06/14 14:13
80צפיות
אני לא מוצאת
לחברת כרמית יש
17/06/14 14:51
90צפיות
יש לנו בבית מטבעות שוקולד שלהם - של שוקולד לבן.
º
תודה רבה!
17/06/14 16:38
13צפיות
נזכרתי שגם הפצפוצי שוקולד של אופנהיימר
17/06/14 14:52
80צפיות
הם ללא גלוטן. ואם אינני טועה יש להם גם פצפוצי שוקולד לבן - רק לוודא שהוא ללא גלוטן כמו המריר.
אגו של כרמית
18/06/14 06:58
57צפיות
לא רק מטבעות
לחמית של אסם
17/06/14 12:24
221צפיות
האם מישהו יודע על מחסור? כבר כמה ימים שאני מחפשת בסופרים שונים, לרוב זה מוצר שקל למצוא, ופשוט אין
אני כבר כמה ימים עם וירוס בבטן וזה פחות או יותר האוכל היחיד שלי (מזל שעדיין יש בייגלה...)
החלמה מהירהתרגישי טוב
17/06/14 18:09
64צפיות
נדמה לי שראיתי בשופרסל דיל אצלנו. שווה לך לבדוק במרכז.
תודה רבה
17/06/14 19:21
43צפיות
חיפשתי בכמה מקומות במרכז, וגם ההורים שלי חיפשו בירושלים ולא מוצאים...
לחמית
18/06/14 09:58
71צפיות
אני קניתי אתמול בעדן בכפר סבא
יש פה מישהו מקופת חולים כללית?
17/06/14 08:03
170צפיות
אני והילדים במכבי ובעלי בכללית קיבלנו תוצאות בדיקות שלו והם שונות משלנו אז אם אפשר עזרה בפענוח
כתוב CELIAC SCREEN (במקום TTG שזה מה שרואים במכבי)
ויש תוצאה 2.1 כאשר הטווח הוא מ0 עד 40
זה תקין נכון?

למטה כתוב בהערה Includes TTG and DGP
7899
תודה
ברוכה הבאה לפורום שלנו
17/06/14 18:13
90צפיות
זה אומר שהבדיקה תקינה ושלילית לצליאק(:
צליאק סקרין היא בדיקה שכוללת מס' סוגי נוגדנים וזה פירוש המשפט "Includes TTG and DGP".

מי מאובחן אצלכם?
האם מדובר בצליאק טרי?
נשמח לעזור ככל שנוכל

סליחה שלא ציינתי
18/06/14 14:36
109צפיות
אני פה כבר שנה וחצי לערך רק בכינוי אחר, בעקבות הלידה לפני שלושה שבועות, הפך לקצת לא רלוונטי

בכל מקרה רק עכשיו שנה וחצי אחרי האבחון של הבת שלנו הצלחתי לגרור את בעלי לעשות את הבדיקה ...
ברוכה הבאה בכל כינוי שהואאז עכשיו את כמוני
18/06/14 22:59
84צפיות
אם לארבעה(:
(אבל אני גם סבתא לשתיים)
º
מבצעים והמלצות
16/06/14 20:09
133צפיות
יופי של מבצעים בשופרסל
16/06/14 20:11
212צפיות
מהיום יש שלל מבצעים לחברי מועדון שופרסל. בין היתר- קמח תמי עולה פחות מ-20 ש"ח וגם המוצרים של SCHAR, גרין לייט ובראל ב-20% הנחה+ הנחה נוספת לבעלי כרטיס אשראי שופרסל ( נשמע כאילו אני עובדת שם אבל ממש לא ).
אני פשטתי היום על הסניף הסמוך ויצא עם מלא שקיות
º
זה רק בשופרסל שיש בו מתחם של גרין?
16/06/14 22:00
57צפיות
לא בטוחה
17/06/14 16:53
43צפיות
מצאתי את הפרסום הזה, לא כתוב שזה רק בגרין, כנראה בכל סניף שמוכרים בו את המוצרים האלה.
http://hosting.xcircular.com/shufersal_party/
כתובות אינטרנט מצורפות:
גם בפרסום בישראל היום לא צויין שזה רק בגרין
17/06/14 17:57
45צפיות
אבל הנה, בקרתי בסופר שליד העבודה היום, לא היו המוצרים האלה ועל הלחם הרגיל שלנו (קפוא או טרי) לא היה שום מבצע.
קמח תמי לא היה מעולם וגם עכשיו אין
אבל יש מבצע על כמה דברים אחרים:
קמח טפיוקה של דגש היה במבצע של 5 ש"ח.
קמח חומוס של דגש 12.50
קמח שקדים של דגש 21 ש"ח
קורנפלייקס של גרין (פעם ראשונה שהוא נצפה על המדף אצלינו)-14.90.

מחר אהיה בסניף הגדול של שופרסל דיל אצלינו. השמועה אומרת שאמורים היו לפתוח שם לרגל המבצע מתחם נטול גלוטן.
אם זה נכון, אני מניחה שיהיה להם גם קמח תמי במחיר המוזל.
בדקתי ולמרות הפרסומים של השופרסלדיל
18/06/14 20:05
47צפיות
אצלינו אין את המוצרים האלה באף אחד מהסניפים כך שנראה שזה רק בסניפים שיש בהם מתחם גרין ואת זה היה ראוי לפרסם.
אני מאוד מאוכזבת מהאפליה הזאת בעקר לאור הפרסומים.
מישהו הצליח למצוא מיקס בי בשופרסל?
17/06/14 08:12
92צפיות
במודיעין ורעות נגמר ונאמר לי שיש מחסור אצל הספק.
º
לי נאמר שאין להם כרגע במלאי
17/06/14 08:34
41צפיות
º
קניתי בסינמה סיטי בהרצליה בשישי
17/06/14 12:02
43צפיות
גם אצלינו אין.מכיוון שיש 20% הנחה על מוצרי שר
18/06/14 22:08
56צפיות
בשופרסלדיל חיפשתי גם אותו על המדף אבל...כמו מוצרים אחרים במבצע  גם הוא לא  נצפה על המדף.
אז, נכון.
לא הצלחתי לקנות מוצרים שאני משתמשת בהם באופן קבוע במחיר קצת פחות גבוה אבל הגעתי לתובנה חשובה.
שמבצע זה דבר נפלא, בעקר אם המוצרים ממש קיימים על המדף ולא רק בפרסומים או בפתקיות על המדף.
º
מירי, יש בשופרסל דיל סגולה פ"ת.
19/06/14 11:58
9צפיות
º
טרופית - האם יש טרופית נ"ג?
16/06/14 18:32
42צפיות
יש כמה סוגי טרופית שמותרים
17/06/14 01:02
116צפיות
מה שזכור לי זה קולר ענבים ומשקה דרדסים של השופרסל . החברה המייצרת של שניהם היא דודו הדיל ויש להם עוד כמה משקאות בסגנון.
עונת החתונות
16/06/14 16:17
257צפיות
והחינות,
והבריתות,
ושבת חתן,
ומסיבות אירוסין
וימי הולדת (ובר/בת מצווש אם אתם בגיל)  
והשנה אצלי גם - מסיבות הרווקות שהוסיפו חטא על פשע.

מאוד מתוסכלת, ועייפה מאוד, כבר 13 שנים של כל החפירות סביב כל אירוע - מותשת ומיואשת.
לפעמים יש אולמות שמצליח, לרוב זה הרבה התעסקות גם מראש וגם באירוע עצמו, ולפעמים למרות כל המאמצים, מסיימים את האירוע בסימפטומים שלנו.

איך אומר ארקדי דוכין, נאמר כבר הכל, אין לי מה להוסיף לזה.

שלחו חיבוקים וחיזוקים
כ״כ מבינה אותך!
16/06/14 19:51
124צפיות
אני התחלתי ״לסנן״ והולכת רק לאירועים שאני ממש חייבת (משפחה או חברים קרובים).
כל השאר - אני ממש לא מתאמצת להגיע, בעיקר כי אין לי כח לכל הבירורים מראש, לדבר עם הקייטרינג וכו׳. זה גם חוסך לי לא מעט כסף...
º
מסננת כבר שנים (;
16/06/14 20:39
65צפיות
מצד אחד - מוכר ובעייתי
16/06/14 22:57
139צפיות
מהצד השני... במקרה יש לי קוריוז עדכני בנושא: חברה טובה שלי מתחתנת השבוע, ובשבת הקודמת הייתה שבת כלה ו... התבקשתי שלא להביא איתי כלום, צייתי, למעט חבילת פריכיות ליתר ביטחון שחזרה הבייתה שלמה: בין הנוכחות היו עוד נטולת גלוטן ושתי בנות שמאוד מקפידות על אורח חיים בריא, ככה שהכיבוד היה ברובו גלוטן פרי פרנדלי, אז אכלתי טוב מאוד ואפילו לא הרגשתי חריגה.

בכללי בחתונות אני משתדלת להאביס את עצמי בקבלת הפנים, לרוב יש מספיק דברים בטוחים (אם כי לא תמיד), למרות שבימינו גם במנות העיקריות נתקלתי בבעלי מודעות... אבל מודעת לכך שזה עניין של מזל וגם של רצון טוב, שבחלק מהמקרים אין אותו לצערנו...
לפעמים יש רצון
19/06/14 12:01
81צפיות
הייתי "העונה" בשתי חתונות, בשתיהן החתן והכלה הם אלה שביררו מראש עם הקייטרינג, אני תמיד מבקשת מהחתן/כלה לבדוק...בדכ בהתרעה מראש...כי להם מקשיבים כמובן. אני לא מבררת אף פעם בעצמי מראש, כי אין לי כח לזה וזה אף פעם לא השתלם לי.

בכל מקרה, בחתונה אחת הכינו לי במיוחד מנה נ"ג, חיכיתי וחיכיתי, והביאו לי רבע עוף מכובס עם 6 פרוסות עגבניה ו6 פרוסות מלפפון, הנחתי את "המנה" בצד והלכתי לשוטט. מצאתי בדוכנים בשר שהוסיפו לו רק פלפל, ותפוחי אדמה מעולים וזה עוד אחרי שטחנתי סושי (בלי סויה אבל עם ספייסי מיונג נג)  בקבלת פנים, ככה שהייתי מבסוטית.

בחתונה השניה, כל מה שהייתי צריכה זה להודיע למלצר והוא ידע להגיד לי אילו מנות הן נ"ג באופן כללי, ככה שלא צריך להכין לי במיוחד...שם כבר נהנתי ברמה אחרת ממנות ממש מיוחדות ("כמו כולם"), זה היה ב"מעגלים" ביבנה...למקרה שאתם מגיעים לשם לאירוע, היכונו להתפוצץ מאוכל.

במסיבות רווקות אני דואגת להיות זו שמביאה את המנה הפחממתית, ומביאה שתיים בדכ...בסופו של דבר הכל עניין של קרבה, אם אלה אירועים של קרובים, מותר וראוי שהחברים ידעו מה קורה ואיך להתארגן. אם זה של רחוקים - אני אוכלת לפני וממילא נשארת רק שעה :)

ליטל, מקווה שיהיו לך חוויות טובות יותר בהמשך :)
שבעלי האירוע יבררו נשמע כמו פתרון
19/06/14 13:06
84צפיות
אבל נמאס לי שאומרים להם - אין מנה ללא גלוטן (וזו התשובה שהם מעבירים לי ואומרים: ״באסה״).  בעיקר כשמדובר בקייטרינג שלא מכינים כלום במקום ולכן גם המלצרים לא יודעים לומר מה יש במנות. יש כאלה שיאכלו לפי העין... אני מוותרת
במקרה כזה
19/06/14 14:17
62צפיות
זה חצוף בעיני...אם בעל האירוע היה אומר לי שאמרו לו שאין מנה ללא גלוטן, אז הייתי אומרת תודה ושלא אוכל להגיע. קייטרינג וגני אירועים תמיד יכולים למצוא מנה ללא גלוטן...סתם אין רצון.
אני
19/06/14 22:11
71צפיות
באה לכל האירועים בראש ובראשונה כי אכפת לי מהאנשים..
ולכן לא יורדת לרמת הקטנות של "אני מביאה איקס כסף לחתן והכלה עכשיו בגלל שאני לא יכולה לאכול את זה וזה נביא פחות" .. שחברה טובה שלי מתחתנת אם כל הכבוד הקשר שלנו הרבה יותר חזק מארוחה.

מגיע לאירוע בד"כ שותה משהו וזהו. לא מתחילה לברר מה כן מכיל מה לא מכיל.. אוכלת משהו קטן בבית קודם אם אני רעבה אני יאכל שאני אחזור הביתה עוד משהו וזהו.
בעבר גם אני ההיתי נעלבת היום פשוט הגישה שלי זה שאני באה למקומות האלו בשביל הרבה סיבות אוכל זה לא אחת מהן.

אני רואה את זה אחרת
19/06/14 22:22
81צפיות
אם מישהו הוא חבר טוב שלי, אני מצפה שידאג שאני אהנה באירוע שלו, כמו שמתי שאני מארחת אנשים אני דואגת שיהיה מבחר של אוכל לכולם, ואם נוצר מצב שמישהו שאני בקשר איתו ורוצה לשמוח בשמחתו באירוע שלו, לא דואג שיהיה לי מה לאכול - זה מה שצורם ולא העובדה ששילמתי כסף. כמו שכתבת, זה הקשר החזק ולא האוכל עצמו.

בפועל, בגלל שאין שום סיבה שלא יהיו אופציות נטולות גלוטן באירועים, אם כבר מגיעים למצב כזה זה אפילו יותר צורם לדעתי.  
נכון אין סיבה
19/06/14 22:42
57צפיות
אבל בד"כ שדואגים לאכול ללא גלוטן זה מנות בודדות ואתה מרגיש כמו איזה יתום שנותנים לך אוכל בנפרד

ההנאה שלי בארוע לא קשורה לאוכל. אני יכולה להגיד לך שאנחנו נפגשים כל החברים כמה פעמים כבר אמרו לי נעשה אוכל שתאכלי לאכול.. אבל אני פשוט לא אוהבת שהכול סובב סביבי זה גורם לי לאי נוחות.
לא מסכימה איתך
19/06/14 22:50
54צפיות
בתור התחלה, לעיתים לא נדירות יש מנות שמוגשות לכולם שהן ללא גלוטן - הייתי פעם בחתונה עם הגשה בבופה, כשהזוג דאגו שאני אקבל מנה בהגשה על מנת שלא אצטרך לשאול ולחשוש, והמנה כללה מרכיבים זהים לאלו שהיו בבופה. בהרבה אירועים בקבלת הפנים יש מבחר של אופציות ללא גלוטן, וגם על השולחן אפשר למצוא שכאלו (אם כי רצוי למהר לקחת לפני שאחרים יערבבו פירורי לחם).

ואם נותנים לך בנפרד? גם לצמחונים נותנים בנפרד, ולא תמיד זה מורגש, במיוחד אם זה אירוע שכולל הגשה, כשכאמור לפעמים גם המנות הרגילות כאמור הן גם ככה ללא גלוטן (ככה היה בכמה אירועים שהייתי בהם).

אני מבינה את הסיפא שלך כי גם אני מרגישה ככה, אבל דווקא באירועים אני לרוב לא מרגישה ככה מהסיבות שהבאתי.
זה עניין של ההרגשה
20/06/14 06:59
45צפיות
אני לא אוהבת להרגיש כאילו אני מהווה התעסקות מיוחדת.. במיוחד שאף אחד לא מת ברעב אירוע של כמה שעות..
שלא תביני נכון בצבא אני יכולה להפוך חצי צבא אם יוציאו אותי למשהו של יומים ואין מקרר או דרך לאכול .. אבל ניראה לי סתם היסטרי לעמוד באמצע ארוע ולהתחיל לחשוב "מי נגע בסלט עם לחם"
אחרי כמה אירועים ב״צום״ החלטתי שלא
20/06/14 10:40
69צפיות
מעניין אותי איך זה נראה, אני רוצה לאכול משהו כלשהו באירוע וזה גם זכותי. חוצמזה שנראה יותר גרוע שאני לא אוכלת שומדבר, וכולם אוכלים- זה מעורר שאלות. מסביבי כולם יודעים שאני צליאקית ככה שאין לי סיבה להתבייש- כולם מכירים את פרוצדורת האוכל שלי
עניין הכסף לא קשור
20/06/14 11:20
60צפיות
hillator - לא נראה לי שמישהו עושה חישובים של להביא פחות כסף בגלל שהוא אוכל פחות, ואם כן, עצוב. נראה לי שכל היתר דיברו על התעסקות עם בירורי האוכל...

זה מזכיר לי ששתי חברות שלי שהתחתנו לפני שנה נורא רצו לעשות אירוע בערב אבל עם מזנון חלבי...אנשים אשכרה אמרו להם שלא כדאי כי האורחים יתעצבנו שאין סטייקים כי הם "נתנו כסף"....הזוי
כן קראתי תגובה זוהמת
20/06/14 14:19
70צפיות
בתפוז על אחד שבא לחתונה צימחונית וטען שגונבים ממנו את הכסף.. יש אנשים שזה פשוט בושה מה אני אגיד.
אוי נו.... זה רציני?
20/06/14 14:46
54צפיות
גישה כזאת הייתה מסלקת מחיי אנשים מהסוג הזה.
ובכלל ללא היסוס.
החשבונאות הזאת דוחה אותי

º
גם אותי
20/06/14 15:34
12צפיות
קורה ששואלים אותי למה אני לא אוכלת
20/06/14 14:18
61צפיות
עונה בנימוס ו99% מהאנשים מבינים
לדעתי הרבה פחות נעים שאתה מתחיל באמצע אירוע להתעסק "האם זה נגע בגלוטן" או לבקש מהמלצר לראות רשימת רכיבים.. מה גם שאתה עוסק בבלשנות כזאת מתי אתה בכלל נהנה?
מהנסיון שלי בחתונות - זה לא באמת בעיה
20/06/14 13:45
84צפיות
אלא אם כן החתונה היא חלבית.
הייתי בשנים באחרונות בהמון המון חתונות, אני אף פעם לא אוכלת לפני ותמיד אוכלת טוב בחתונה... אלא אם כן היא צמחונית (הייתי בשתיים כאלה ונשארתי פשוט רעבה!)
בתחילת האירוע, אני ניגשת לאחד הלצרים ומבברת איתו מיהן מנהל האירוע. אז אני ניגשת למנהל האירוע ומבקשת תדרוך - מה ממנות הפתיחה ומה מהעיקריות אח"כ, כולל תוספות וסלטים - הוא ללא גלוטן.
בעבר קרה שהייתי צריכה להסביר מה זה גלוטן וכו' אבל בשנים האחרונות זה אף פעם לא קורה.
ב-90% מהמקרים מסבירים לי ואני מזהה דברים שאהנה לאכול, ושלום על ישראל.
כשזה לא המצב, אם למשל אומרים לי שהדג מגיע עם רוטב שיש בן גלוטן, אני שואלת אם אפשר להוציא לי מנה ללא גלוטן. הם תמיד שמחים מאוד מאוד לעזור בחתונות!
באולמות של בריתות וכו' המצב שונה לגמרי לגמרי לגמרי ואני בכלל לא טורחת לברר איתם מה קורה עם האוכל... הכל ענין של סוג המקום.
מעולם לא אהבתי ללכת לאירועים ונמנעתי כשאפשר
20/06/14 14:35
97צפיות
היה להמנע מהם (וזה קרה ב-95% מהמקרים).
היום כולם חושבים שזה בגלל האוכל ואני לא טורחת לתקן אותם, אבל זה לא.
זה פשוט בגלל שאני...סוציומטית ולא מרגישה נוח במקומות עמוסים באנשים אבל אין צורך שכל העולם ידע את זה.
רק כאן...בסוד..כשרק אני ואת ואתה וגם ההוא וההיא...במתכונת בייתית מצומצמת, מותר לספר

כשאין ברירה, וזה קרה לי פעמיים בחודש שעבר ובספטמבר יקרה שוב פעמיים (חתונות בתוך המשפחה הקרובה) דאגתי לעצמי לאוכל.
באחת מהחתונות הוזמנו (בלי שבקשנו או הזכרנו)מנות ללא גלוטן. ויתרה מזאת, דאגו לומר לנו שהן הוכנו במטבח נפרד(!) (אמנם אכלתי בכל זאת את האוכל שלי מפני שאני צמחונית, אבל המנה נראתה יפה ומושקעת והצליאקית הסבתא הגדולה אמרה שהיה טעים מאוד).
טלי כל כך מתחברת אליך
20/06/14 17:41
57צפיות
והאמת שאני מודה לצליאק שנתן לי סיבה טובה כל כך
20/06/14 18:36
30צפיות
º
מעתיקנית! זו התשובה הסטנדרטית שלי
21/06/14 05:47
39צפיות
ואני חשבתי שאני...מיוחדת
21/06/14 07:16
45צפיות
º
האמת, הצליאק זה אחלה תירוץ בשבילי !
21/06/14 08:54
24צפיות
º
אם כבר יש, למה לא לנצל אותו לטובתנו?
21/06/14 15:19
8צפיות
סליחה אבל לא הבנתי
21/06/14 20:57
30צפיות
האם אתן אומרות לקרוביכן או לבעלי האירוע משהו בסגנון תודה על ההזמנה אך בגלל שיש לי צליאק אני לא אגיע? ובמידה ולא, איך זה תירוץ? האם מדובר בתירוץ ״לעצמיכן״?

אשמח להבהרה (:
אני ׳בורכתי׳ גם בקוליטיס, אז מרשה לעצמי להגיד
21/06/14 22:11
36צפיות
שאני מצטערת אבל פשוטמרגישה לא טוב ( מה שבאמת, עשוי לקרות אחרי שאני אוכלת כמה ענבים ודובדבנים... אז תמיד יכוללה לסדר לעצמי כאב בטן ).
ברור שאני לא אומרת שאני לא באה כי איןלי מה לאכול, אבל בשבילי ( ובשביל הבעל למשל, שרוצה שאלווה אותו לאירועים שפחות קשורים אלי ) זה תירוץ טוב.
האמת, זה לא תירוץ, כי זה אמיתי !
הרשי לי לצטט:"היום כולם חושבים שזה בגלל האוכל
21/06/14 22:34
36צפיות
ואני לא טורחת לתקן אותם, אבל זה לא. "
מילת המפתח היא "חושבים" .
אני לא אומרת שאני לא מגיעה בגלל הצליאק(פשוט מפני שזה לא נכון. תמיד אפשר להגיע ולא לאכול/להביא אוכל/לבדוק וכו') ואם היו שואלים לא הייתי משקרת. מאחר וזאת ההנחה שלהם, זה בסדר לי.
כמו שכתבתי קודם לכן, יש לי בעיה עם אירועים רבי משתתפים. לא מהיום ולא מאתמול והרבה מאוד שנים לפני פרוץ הצליאק אבל לאירועים של קרובים ביותר, אני הולכת ולא בודקת לגבי האוכל (או שלא אוכלת או שמביאה איתי משהו).
אני ממש לא זקוקה ל'תירוצים לעצמי'.
moon
16/06/14 15:31
126צפיות
שלום לכולם,

מישהו היה בmoon בבוגרשוב ויכול להמליץ?

האם יש גם קינוחים ללא גלוטן?

תודה,

דנה
היינו לפני כמה חודשים
16/06/14 23:32
70צפיות
עם בעלי הצליאקי והיה מצוין. הוא אמנם לא סימפטומטי אבל הייתה הבנה ונכונות מאוד גבוהה.
לא יודעת לגבי הקינוחים כי לא אכלנו, אבל לדעתי אחת הסושיות הטובות...
הבקסטריט בויז מגיעים ל|תפוז| אנשים!
16/06/14 11:41
8צפיות
|מאוהב|אי אפשר להתעלם מהעבודה שאחת מלהקות הבנים הכי פופולאריות בעולם מגיעה לארץ!
הבקסטריט בויז כבשו את העולם, והיו להקת הבנים הכי גדולה של שנות ה-90, ובכלל. בשנת 1993 התאחדו חמישה בחורים צעירים - איי ג'יי מקלין, האווי דורו, ניק קרטר, קווין ריצ'רדסון ובריאן ליטרל - ויצרו את מעצמת העל שנקראת ה"בקסטריט בויז". אז רגע לפני שהם מגיעים לארץ בואו להיזכר בלהקה הכי שווה שיש ולהתעדכן בכל מה שחדש|!|

|*|היכנסו עכשיו לפורום הבקסטריט בויז|*|
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forumpage.aspx?f...
חשיפת תינוקות לגלוטן
16/06/14 08:03
98צפיות
הי, למי שזוכר, בני יואב בן ה-3 אובחן באחרונה כצליאקי. כרגע נבדק החשד שגם אני כזו.
יש לו אח קטן, בן 4 חודשים, והרופא בשניידר אמר שההנחיה היא לחשוף אותו לגלוטן כבר בין גיל 4 חודשים ל-7 חודשים.
למי יש ניסיון בזה? כיצד חשפתם את התינוק? כרגע הוא בעיקר יונק ומתחיל לקבל טעימות קטנטנות של ירקות מאודים.
אנחנו השתתפנו במחקר שקשור לזה
16/06/14 09:30
100צפיות
מחקר של פרופ רענן שמיר ודוקטור קורינה הרטמן המדהימה....
יש טענה שיש ״חלון הזדמנויות״ בין גיל 4 חודשים לחצי שנה של אלרגנים. אם חושפים את התינוקות בגיל הזה לכל האלרגנים הם לא יהיו אלרגים.

חשפנו את הבן שלנו מגיל 4 חודשים לגלוטן (אני מקווה כי יכול להיות שזו הייתה סתם אבקת פלצבו)
בכל מקרה, הוא בן שש כרגע, וכל שנה עובר בדיקות וטפו טפו טפו הוא לא צליאקי בינתיים.

אני יודעת שזו הנחיה עולמית, לא רק ישראלית
והמחקר הוא גם של הרבה מדינות בעיקר מדינות אירופה לדעתי.
אבל זה עדיין בגדר מחקר. כך שההחלטה הסופית צריכה להיות שלך

ובקשר לשאלה כיצד לשלב גלוטן בתפריט, אפשר לירקות המאודים להוסיף קצת פירורי עוגיות או פירורי לחם גלוטנים כמובן.

בהצלחה
שקד קיבלה מגיל 5 חודשים
16/06/14 14:52
85צפיות
שמתי בפירות עוגיות לפעוטות מפוררים.
יש גם דייסות של מטרנה משיבולת שועל וכל מיני דגנים נוספים שמכילים גלוטן אז נתנו קצת אבל היא לא אהבה את זה.
בהמשך היא גם קיבלה פתי בר לנשנש ולחם קצת כשהיא התחילה להחזיק דברים ביד.
חשיפה ראשונה לגלוטן
16/06/14 17:29
80צפיות
שלום רב,

אני מבינה שהנושא של חשיפת יואב לגלוטן מעסיק אותך יותר מאשר אמהות אחרות בגלל הסיפור המשפחתי של הצליאק.
חשוב שתדעי שלפי המלצות משרד הבריאות, החשיפה לגלוטן באוכלוסיה הכללית ובאוכלוסיה הנמצאת בסיכון לצליאק (כולל אלה עם קרוב משפחה צליאקי) צריכה להיעשות בסביבות גיל 6 חודשים, ולא לפני גיל 4 חודשים. יש "חלון הזדמנויות", כפי שהגדירו זאת, שכאשר החשיפה נעשית במהלכו יורד הסיכון לפתח צליאק בעתיד, בייחוד אם קיימת הנקה במקביל - כך שזה מצוין שאת מניקה.
הכוונה בחשיפה היא טעימות קטנטנות - בדיוק כמו הטעימות הקטנטנות של הירקות. אם התחלת כבר עם טעימות אז את יכולה לשלב גם מוצרים נימוחים המכילים גלוטן, סה"כ עד שתי כפיות מזון ביום.

בכל מקרה, שיהיה בהצלחה :)
ליהי בידרמן - תזונאית צליאקית

הצליאקית שלי חשפה את שתי הקטנות
17/06/14 00:39
90צפיות
מגיל 4 חודשים (יחד עם הנקה) לדייסת דגנים ומאוחר יותר לעוגיות.
פינת הדיאטה
15/06/14 22:50
110צפיות
כן, אני יודעת שנעדרתי זמן מה... היו לי נסיבות מוצדקות: שילוב של עומס אישי עם בעיות בריאות שבאו אחת אחרי השנייה ולשמחתי התגלו כפחות בעייתיות ממה שנראה בהתחלה, אבל הן עדיין השביתו אותי לזמן מה. במצב בו הייתי הזנחתי מעט את הדיאטה, היות שגם נמנע ממני להתאמן השילוב הזה הוביל להיתקעות מסוימת במשקל, אבל אני מקווה להדביק אותה בהקדם.

טיפ שאני יכולה לתת להתמודדות בימים של עומס ו/או כשלא נמצאים במצב לבשל...  זה שילוב יצירתי של ירקות וירקות "מתקדמים", מהסוג שמוסיף נפח לסלט - לצד החסה ועלי הבייבי אפשר להוסיף תחתיות ארטישוק (מגיע בשימורים וטעים מאוד), שעועית ירוקה, אבוקדו - שאמנם הוא לא ירק אבל הוא מוסיף המון לטעם ולא כזה הרבה לקלוריות. אותי משביע סלט בינוני כזה עם 2 פריכיות אורז ליד, וכתוספת חלבונית אני מוסיפה ביצה קשה/סלט ביצים או גבינה מהקשות.  זה מסוג הדברים שכמעט תמיד יש בבית (ואם אין, לא קשה להשיג כמעט בכל שעה) ולא דורשים לטרוח יותר מדי. עוד ירק שהוספתי לפק"ל הפריזר זה ברוקולי - שכחתי עד כמה הירק הזה יכול להיות משביע ו-לי הוא גם טעים. רעיונות לתבשילי ברוקולי יתקבלו בברכה.

עוד המלצה: לפעמים אנחנו משמינים מחבלים - חבל לנו לזרוק... אז אוכלים אפילו שלא רעבים, או מבשלים משהו לא דיאטתי כי יש שמנת או גבינה 40% במקרר שעוד מעט פג תוקפה... וכשהתארחתם אצל חברים מקסימים הם קנו במיוחד בשבילכם בורקסים ולחמניות נ"ג (למרות שחוץ מהלחם הרגיל ואולי מנה אחת גג שתיים הכל היה נטול גלוטן וטעים מאוד),  ואחר כך ארזו בשבילכם את מה שנשאר וחבל לזרוק - במיוחד כשזה עולה לא מעט... אני מצאתי את עצמי עושה סדר במקרר ומעיפה לפח את אותם חבלים, עם לקח לעתיד לתכנן יותר טוב את הקניות, גם אם זה אומר לשלם מעט יותר פר יחידה (במקום לקנות אריזות חיסכון), וליידע את החברים המקסימים בפעם הבאה שאני אביא איתי לחמניות בשבילי, אז שלא יקנו (כמובן שאני לא אביא, אבל גם ככה תמיד יש המון מה לאכול אצלם).

מה לכם יש לספר?
שמחה שהפינה חזרה.
16/06/14 05:16
67צפיות
אני גם די תקועה... אחרי ירידה של 17 קילו, צריכה לתת שוונג ולרדת את ה 5 האחרונים. אז שבוע אחד יורד לו קילו, ושבוע אחרי הוא חוזר. לפחות אני מצליחה לשמור יפה בלי הרבה מאמץ...
המכשול הנוכחי - פירות הקיץ, במיוחד ה׳קטנים׳ כמו ענבים או דובדבנים שלא ׳ סופרים׳...
אני שמחה שהספורט הוא חלק מאד משמעותי מהיום שלי. לא מסוגלת בלי! צעידה כל בוקר ואחרי זה שחיה, 7 ימים בשבוע.  אולי אני צריכה לתת לגוף קצת לנוח, אבל לא מסוגלת לוותר.

אני ממשיכה להיות מופתעת מזה שהסלט זו המנה שאני מחכה לה כל היום. החלטתי לבדוק כמה זמן לוקח לי להכין סלט גדול חתוך קטן קטן ( כי הרי יש אנשים שטוענים שלא אוכלים כי אין להם זמן להתעסק עם החיתוך ..) אז סלט שמורכב מ: חצי מלפפון, עגבניה, רבע פלפל, צנונית, חצ׳י גזר וכמה עלי חסה, מלח פלפל המון לימון, כפית שמן ו 2 כפות טחינה גולמית- 7 דקות כולל נקיון !

שמתי לב שחסר לי מרק הירקות, נראה לי שאכין , למרות שחם ... ( בלי או עם קשר לדיאטה, חייבת לספר על נסיון שערכנו בקיץ שעבר. החלטנו לא להדליק מזגן. אני מחובבי המיזוג, אבל זה ממכר. ברגעשמתחילים קשה בלי. אז גם בגלל החשמל, והסביבה, וגם בגלל שקיץ קודם אחד הילדים הפעיל את המזגן בחדרו 24 שעות בלי הפסקה.... החלטנו שמנסים בלי. רכשנו מאורר קטן לכל בן בית, ועמדנו במשימה יפה.  אני חייבת לציין שהיה חי הרבה יותר קל לצאת מהבית למטלות בימים ובשעות חמות , כי לא הרגשתי את השוק בחוץ... גםהזעתי הרבה פחות. השנה עוד לא הדלקנו מזגנים, והאמת, עוד לא היה לי ממש חם. גם את המאווררים התחלנו להפעיל רק בשבוע האחרון. ההתמודדות עם החום הרבה יותר קלה, והחשבון חשמל ירד במותר מחצי! לא יאומן. )

חזרה לדיאטה... אני גם מהזורקים. אני לא פח זבל ולא אוכל. שאריות של ילדים או של אף אחד.  אם חבל לי לזרוק משהו כמו חצי קופסת עוגיות שהכנתי, אני מעבירה לחברה עם ילדים עם צליאק... הם יכולים להרשות לעצמם. ובאמת משתדלת שלא יהיו ׳חבלים׳ מיותרים באזור.

לגבי ברוקולי- רשמתי פה לפני כמה ימים מתכון של מאפינס תירס, הם נהדרים גם עם ברוקולי.הכנה של שתי דקות. מכילים קוט׳ג וקצת פרמז׳ן, אבל בלי קמח... אני אעלה מתכון מסודר בסופ״ש.
אחת הצורותשאנחנו אוהבים ברוקולי היא מבושל 2 דקות במים רותחים, ואז מוקפץ עם ממש טיפת שמן, גזר חתוך לגפרורים דקיקים, ופלפל אדום ( גפרורים ) שתי דקות במחבת עם מלח, פלפל ( אפשר גם קצת סויה, אני לא שמה כי זה לא טוב לי )
אני עדיין לא חזרתי לספורט לצערי הרב
16/06/14 06:20
65צפיות
אבל מאמינה שאם ההתמדה בדיאטה תמשך גם לזה אחזור.
אפשר גם להתחיל בקטנה.
16/06/14 20:05
44צפיות
אני למשל מתחילה לעבוד כל יום ב-8:00, אבל יוצאת מהבית כשעה לפני כדי להימנע מהפקקים.
יוצא שאני מגיעה לעבודה כחצי שעה לפני הזמן. התמזל מזלי ומקום העבודה שלי נמצא בשכונה מאוד נחמדה שיש בה מעין טיילת קטנה. כבר יותר משנה שאני עושה שם הליכות כמעט כל בוקר. ברור שמבחינת ספורט נטו אין לזה הרבה ערך, אבל ככה יצא לי להכיר הרבה אנשים מהשכונה שעושים הליכות בבוקר, מטיילים עם הכלב וכו׳. כעבור כמה חודשים חברתי לקבוצה של פנסיונרים שעושים שם הליכות כל יום ואנחנו הולכים ביחד ומדברים הרבה שטויות וזה מה שמדרבן אותי להמשיך ולא לוותר לעצמי בימים שאני מתעצלת.
אני חייבת לציין שהחצי שעה הזאת בבוקר עושה לי מאוד טוב, במיוחד כשזה אחרי הנסיעה ולפני העבודה וזה בשעה שמבחינת טמפרטורות מאוד נעים והאויר נקי.
אצלינו הלחות עושה את שלה כבר בשעות האלה
17/06/14 00:55
40צפיות
אני מתחילה לעבוד ב-7.30 ולמרות שאני מגיעה לעבודה 15-20 דקות לפני הזמן, מבחינתי זה לא אפשרי להתחיל יום עבודה של 8.5 שעות בלי להתקלח קודם וכל סוג של ספורט, גם אם לזמן קצר, דורש את זה במזג האוויר הנוכחי.

האמת היא שאני גרה במרחק של 3-4 דקות הליכה מחוף הים כך שאני יכולה לחזור להליכה בשעות הבוקר לפני העבודה או בערב. זה לא עניין של מציאת זמן לזה אלא רק עניין של החלטה וכל השאר...תירוצים.
הסיבה היחידה שאנחנו נשארים באזור ירושלים
17/06/14 10:18
36צפיות
היא שאני לא מסוגלת להתמודד עם הלחות. אם זה היה תלוי בבעלי, כבר מזמן היינו עוברים למרכז.
אבל הליכות על חוף הים זה נפלא! זה כ"כ מרענן ומנקה את הראש!
מקווה שאת בקו הבריאות עכשיו מרצי
16/06/14 06:17
61צפיות
כרגע, אחרי חודש של דיאטה, ירדתי 5 ק"ג.
בינתיים הולך טוב ואני מקווה שימשיך כך.
מחזיקה לעצמי אצבעות מפני שכשמדובר בכמות הקילוגרמים שצברתי על עצמי בשנתיים האחרונות, מדובר יותר בסבלנות מאשר בדיאטה (וסבלנות היא כידוע מצרך יקר ולא תמיד זמין).

כל הכבוד טלי!! מבחינתי, החלק הקשה הוא
16/06/14 06:32
51צפיות
ההתחלה, ככה שחודש ו 5 קילו זה נפלא ! תמשיכי.
ויאללה.. ספורט- ההתחלה קשה אבל אחרי זמן לא רב זה ממכר ואי אפשר להפסיק, וזה עוזר  מאד!
º
תודה
16/06/14 06:44
9צפיות
עשיתי בעקר 2 שינויים בהרגלי האכילה בחודש הזה
16/06/14 06:51
113צפיות
הראשון הוא לדאוג שכשאני מגיעה הביתה אחרי יום עבודה ארוך+מחוייבויות של אחרי עבודה, יהיה אוכל מוכן וזמין עבורי. כדי שזה יקרה, אני מבשלת לעצמי לפני היציאה לעבודה סיר עם אוכל הדיאטה שלי. זה פותר לי את בעיית האלתורים שבשלב ההתחלתי הזה הם ממש לא מומלצים לי.

השינוי השני הוא שהתחלתי לקחת לעבודה לצהריים אוכל משביע במקום פרי. זה פותר את בעיית הרעב כשמגיעים הביתה.
שמחה שחזרה הפינה
16/06/14 08:08
37צפיות
ואני מקווה שהמצב הבריאותי ימשיך להשתפר (כי למרות הקלישאתיות שבעניין, בריאות זה הדבר החשוב ביותר).

הגעתי למשקל המטרה לפני שבועיים, אבל מאז יצאתי לגמרי מהשגרה (עומס בלתי סביר בעבודה + נסיעת עבודה לחו"ל). עליתי קצת יותר משני קילו בשבועיים האלה.
מדהים כמה קשה להוריד וכמה קל להעלות...

מנסה עכשיו לחזור לשגרה.

דבר אחד מאוד מפריע לי: אני לא מצליחה לגרום לעצמי להתחיל להתעמל.
אני גרה מאוד קרוב לפארק הירקון (10 דקות הליכה), אבל פשוט לא מנצלת את זה. הליכה בבוקר זאת ממש לא אופציה. אני יוצאת לעבודה בשש וחצי ולקום בחמש פשוט לא יקרה.
כשאני חוזרת הביתה אני או ממשיכה לעבוד, או מנקה, או סתם מתמוטטת מעייפות.

לא יודעת איפה למצוא את המוטיבציה.
שקלתי להירשם למשהו כמו ריקודי בטן (אוהבת לרקוד ויש לי בעיות בברכיים, ככה שזה נראה לי סגנון שיחסית לא יכאיב לי).

רעיונות?

אני ממליצה בחום לקנות מאסטר- סלייסר
16/06/14 09:49
96צפיות
זה מכשיר ידני שעושה סלט בשניות תוך כמה סיבובים. הוא מגניב ממש וקוצץ יפה את כל הירקות יחד. מאז שקנינו אותו לפני כמה חודשים, אין כמעט יום שאני לא אוכלת בו סלט!
לצערי מאז שהתחיל הקיץ אין גם כמעט יום שאני לא אוכלת בו אבטיח, אז זה מאזן
שמחה שהפינה חזרה
16/06/14 09:57
74צפיות
דבר ראשון מאז הפינה הקודמת גיליתי שלחם הצ'יה של בר אל (לחם קל) ממש טעים לי ומשביע אותי (בניגוד לכפרי הקל שלהם שלא התלהבתי מהטעם), וזה פתרון מעולה אם נמאס לי מהפריכיות.

בנוסף, התוודעתי למעדני הסויה של אלפרו. מה שכיף בהם גם למי שלא רגיש ללקטוז (כמוני) זה שהם לא זקוקים לקירור. מאד נחמד לי לקחת איתי בתיק לארוחת "חמש" (א.ביניים בין צהרים לערב) מעדן, חצי כוס ברנפלקס החדש, ופרי לימים הארוכים. אציין שהטעם של הברנפלקס לא מעלף לדעתי אבל מעדני הסויה מאוד מתוקים ולא הרבה קלוריות (100 לגביע) ולכן זה שילוב נחמד.

ולסיום יש לי המלצה למנה לארוחת צהריים/ערב ממש משביעה ומפנקת ועם זאת דיאטטית. מדובר בשעועית צהובה ברוטב עגבניות שמהווה מעין רוטב לפסטה. כידוע אנחנו אוכלים עם העיניים, והשעועית הצהובה נראית קצת כמו פסטה-תירס ברוטב עגבניות ולכן ממש כיף לאכול אותה (לפחות לי כיף, שאני יודעת שאני אוכלת בריא ועם זאת יפה וטעים). אבל, נוכחתי לגלות שאם אני לא מוסיפה מעט פסטה זה לא משביע לאורך זמן ולכן אני ממליצה כן להוסיף פחמימה כדי ליצור ארוחה מלאה (פחמימה, ירק, חלבון)

רכיבים:
בצל לבן קטן פרוס לרצועות
שעועית צהובה - או הדקה או החתוכה, פעם כך ופעם כך, לגיוון
רסק עגבניות קטן
תבלינים (פלפל מלח מיץ לימון וחצי כפית סוכר/תחליף סוכר)
חצי כוס פסטה מבושלת
100 גר' גבינה בולגרית 5% מגורדת

אופן ההכנה:
מאדים את רצועות הבצל (בהתחלה בכפית שמן ואחרי שהמחבת מתייבשת מוסיפים כל פעם כף מים רותחים עד שהבצל מתרכך ומזהיב)
מוסיפים שעועית צהובה מבושלת (לפי הוראות ההכנה - אפשר גם במיקרו למי שאין זמן), רסק עגבניות, מים בכמות של רסק העגבניות, תבלינים.
מערבבים עם חצי כוס פסטה מבושלת ומוסיפים את הגבינה הבולגרית מלמעלה.

בתאבון ;)
17/06/14 14:38
23צפיות
איזה קטע!
המדריכה שלי בשומרי משקל נתנה לנו מתכון ממש דומה!

אני ניסיתי והיה ממש אחלה. מצטרפת להמלצה.
אני עושה משהו דומה עם קישואים, חותכת אותם
17/06/14 15:44
62צפיות
בעזרת מנדולינה לסרטים ארוכים כו ספגטי, ואז הקפצה מהירה במחבת, עם כל רוטב שהולך עם פסטה: עגבניות, פסטו וכ״ו. רק בלי הקלורײַות של הפסטה.
º
נשמע ממש טעים!
17/06/14 23:26
6צפיות
למישהו יש חוויות משרונה?
15/06/14 13:12
94צפיות
הי.. מישהו מכם היה במתחם שרונה ויצא לו לאכול? אנחנו רוצים לבקר שם אבל לא הצלחתי להבין אם המקום ידידותי לנו או לא..
ונילייה אני יודעת שיש שם אבל אנחנו רוצים אוכלללל )))
לא היתי אבל ממה ששמעתי:
15/06/14 16:09
117צפיות
יש שם מסעדה של אורן בקר שהוא באופן כללי ידידותי לצליאקים. נראה לי שקוראים למסעדה שלו וילהמינה אז שווה להתקשר לשם לשאול
יש שם את המסעדה של השף רן שמואלי שאמורה להיות ממש יקרה ויש שם מנות בלי גלוטן.

אשמח לדיווח מהשטח
עוד אין כלום של רן שמואלי... טרם גמור האזור
15/06/14 16:35
91צפיות
ההוא. הייתי שם במקרה ביום שישי, לא חיפשתי אוכל, אז לא יכולה לדווח.
צליאק באוסטריה (איזור זלצבורג)
15/06/14 12:41
102צפיות
למישהו יש מידע על נ"ג באוסטריה, איזור זלצבורג? אנחנו נוסעים עם המשפחה המורחבת, נגור בבית עם מטבח ונבשל, ואת כל התשתיות/ תחליפים נביא מהארץ. כולל לחמניות ומאפים למקפיא.
נשמח לשמוע על המבחר שיש או אין בסופרמרקטים, ואם יש המלצות על מסעדות, גלידריות ואולי אולי גם פיצריות? תודה!
יכולה לספר על וינה
15/06/14 14:17
108צפיות
אולי זה יעזור. גם אנחנו ישנו בדירה ובישלנו לעצמנו, כך שביליתי הרבה בסופרים.
ברוב הסופרים של הרשתות השונות (ספאר, ועוד שתיים ששמן לא זכור לי) היו מחלקות קטנות נ"ג. יש כמה מוצרים של שר (לחמים, פסטות, בייגלה, עוגיות). בסופרים של ספאר (SPAR) יש מוצרים נ"ג גם של המותג הפרטי שלהם, שהיו טובים למדי.
ברשת הפארמים DM (קצת כמו סופרפארם) גם היו מחלקות קטנות עם מעט מוצרים.
אני הסתדרתי מצוין בלי להביא כלום מהארץ (חבילת פריכיות שזכתה לערוך טיול לוינה וחזרה כלעומת שבאה...)
ובכל מקרה לקחת כרטיס מסעדות
15/06/14 14:18
72צפיות
אני הדפסתי כמה, וזה טוב כי לפחות שניים הלכו למטבח ולא חזרו
תודה!
15/06/14 14:46
51צפיות
וגלידות אכלת?
הייתי בדצמבר
15/06/14 18:55
99צפיות
יותר הייתי בעניין של פונץ' חם וערמונים מהאש
קררר
17/06/14 21:48
40צפיות
תודה! נשמע טעים
בית קפה קינג גורג ברחובות- מסרבים לשרת
15/06/14 12:06
224צפיות
נתקלתי במקרה מעצבן שלשמחתי עבר הרבה זמן מאז שחוויתי מקרה דומה.
יצאנו לחגוג יום הולדת של חברה בפארק המדע ברחובות בקפה קינג גורג.
שאלתי את המלצרית על מספר דברים שלטעמי צריכים להיות נטולים גלוטן. היא קודם כל הצהירה שהמטבח מכיל גלוטן והם לא יכולים להחייב. אמרתי לה שאני מכירה את הנושא ואני לא מבקשת להתחייב, רק לדעת האם במנות הספציפיות שאני שואלת עליהם יש גלוטן או לא. לאחר שהבנתי ממנה שהצ'יפס מטוגן בנפרד, שהתפוחי אדמה אפויים בתנור ולא מטוגנים וכל מיני דברים שבמקום אחר הייתי אוכלת, היא חזרה כל פעם מהמטבח ואמרה לי שזה אסור לי. כשניסיתי לחקור קצת לעומק הבנתי שהיה להם מקרה בו מישהי אכלה גלוטן והתעלפה במקום. הם לא לוקחים אחריות יותר ובעצם לא הסכימו להגיש לי כלום מהתפריט. פשוט לא הסכימו להגיש לי, למרות שאמרתי להם שאני מבינה ושאני לוקחת אחריות על עצמי, הם לא רצו להגיש (אפילו לא סלט פשוט).
ניסיתי להסביר לה שאני לא אלרגית, ורק יש לי צליאק, ואין אפשרות להתעלף במקום מגלוטן, זה פשוט לא אפשרי. היא עדיין סרבה להגיש לי משהו לאכול.
יצאתי רעבה ומאוכזבת.

מישהו נתקל בזה כבר? ידוע שאסור ללכת לשם וסתם פספסתי?
גם אם לא ידוע... עכשיו זה ידוע ואני בטוחה
15/06/14 20:23
136צפיות
שצליאקים אחרים לא יכנסו לשם לאור נסיונך.
נשמע לי  מאוד מאוד לא נעים
איזו אכזבה
16/06/14 08:13
91צפיות
באופן אישי מעולם לא נתקלתי ביחס כזה, ואני פשוט לא יודעת איך להגיב.
מצד אחד, אני מבינה שהמקום חווה איזו טראומה בעבר עם מישהי שנחשפה לגלוטן (למרות השתיאור שלהם נשמע לי מוגזם משהו), מצד שני, המחשבה על לשבת עם חברים במקום כלשהו ולהסתכל על כולם אוכלים ורק לי מסרבים להגיש, נשמע לי חוויה לא נעימה בלשון המעטה.

מקווה שחוויותיך בעתיד יהיו חיוביות יותר.
היי שני
16/06/14 09:25
82צפיות
זה נורא ואיום וגם דיי חוצפה לטעמי,
הדרך היחידה להימנע ממקרים כאלה היא להתקשר לפני! עדיף מספיק זמן מראש כדי שאם מגלים שממש אין אפשרות מבקשים במעל האירוע לחגוג במקום אחר.
גם אם לא נעים לבקש או שבעל האירוע לא מסכים, אני למקום כזה לא אלך ואז חסכתי מעצמי. בנוסף תמיד יש אופציה לדעת את זה מראש ולהחליט ללכת שבעים.
זה קרה לי, לצערי, מספר פעמים במקומות שונים.
16/06/14 20:16
94צפיות
השיא היה לפני כשנתיים כשהוזמנו לחתונה של קרוב משפחה של בעלי שהתחתן אי שם בצפון הרחוק.
דברתי מראש עם הקייטרינג ושם הם ידעו בדיוק מה המשמעות של נטול גלוטן ודווקא בגלל זה סרבו להגיש לי משהו כי לא רצו לקחת אחריות ואמרו לי שאני צריכה להביא איתי את כל האוכל. אז נסענו אחרי יום עבודה, שעתיים + נסיעה לכל כיוון עם אוכל בקופסאות ואח״כ אכלתי אותו קר. בהחלט תענוג מפוקפק.
והייתה גם המסעדה בלונדון שבעלי ישב מולי ובלס סטייק בזמן שכל מה שאני יכולתי לאכול זה סלט חסה (קטן, לא כמו הסלטים שמגישים בארץ), כי הם לא היו מוכנים לקחת אחריות על כלום וכשבקשתי שיכינו לי סתם אורז לבן כדי שבכל זאת יהיה לי משהו לאכול, אמרו לי שהם לא יכולים כי אורז מוגש רק כחלק ממנה שלמה ולכן ״אין להם דרך לתמחר את זה״.
אולי באמת בפעם הבאה כדאי להתקשר לברר מראש. זה מעיק, אבל יותר מעיק לצאת רעב ממסעדה כשכולם מסביבך אוכלים ונהנים.
התלוננתי למנהלי הרשת- בעלי היה מופתע
17/06/14 09:01
107צפיות
אז שלחתי שני מכתבי תלונה. האחד באתר של ביקורת על הסניף, השני מייל למנהלי הרשת.
רועי היה מופתע מאוד. הוא אומר שאני לא נוהגת לעשות את זה. מסתבר שכדאי.
התקשר מנהל סניף רחובות. התנצל ואמר שהמקרה שעליו דיברה המלצרית היה עם בצל. לא עם גלוטן... כמובן.
בקש להזמין אותי לארוחה, ולהוכיח לי שיש לנו מה לאכול שם וזה הכל היה אי הבנה מצערת.
שלח לי שובר על סך 150 ש"ח לארוחה ובקש להתקשר אליו אישית לפני שאני מגיעה.
אמרתי שאני מבקשת דווקא משהו אחר- שיעדכן את הצוות אילו מנות אינן מכילות גלוטן, ושיחשוב על אולי אפילו לכתוב את זה בתפריט.

º
כל הכבוד! אם את הולכת תחזרי לספר חוויות...
17/06/14 14:08
21צפיות
ואני מקווה שהוא יקבל את ההמלצה שלך(:
18/06/14 23:03
17צפיות
הסיפור הזה מראה שכדאי לא לותר בשביל הסיכוי שמשהו ישתנה בכל זאת בהתנהלות.

התארגנות בית הספר בטיולים שנתיים
15/06/14 11:31
317צפיות
היי,

אשמח לשמוע מנסיון של אחרים איך בית הספר נערך לטיולים שנתיים עבור הילדים הצליאקים.

התאכזבתי מאוד בטיול שטח האחרון שבני (בן 13 )יצא אליו מטעם בית הספר ואינני יודעת מה מקובל - האם לפנות למנהלת?
נעלבתי מאוד כשמרכז השיכבה אמר לי שלא יקרה כלום אם אסע כשעה נסיעה להביא לבני אוכל בערב.....)(ובנוסף גם ידע שאנחנו ההורים בדיוק בחו"ל)
ועוד כל מיני הערות.....הבית ספר הזה כן מתהדר בקבלת החריג-אך כנראה החריגים שהם בוחרים

כמובן ששלחתי איתו את כל האוכל - לא היתה נכונות מבית ספר ולכן אני מציידת אותו כמובן
והוא מבחינתו מרגיש לא בנוח שמגיע עם התיק הכי גדול תמיד.....
שלחתי איתו בתיאום עם המורה סיר ונקניקיות שיוכל להכין אך לא היתה עבורו גזייה פנויה
ולא היתה נכונות לעזור לו- הוא לא אכלן גדול ואמר לי שלא היה רעב....אך הבנתי שזה מעבר לכך

אודה מאוד לתגובות לפני שאני פונה למנהלת

תודה

נשמע מאוד עצוב
15/06/14 12:59
155צפיות
אנחנו עדיין לא בגיל של טיולים מחוץ לבית ללילה אז לא כותבת מתוך ניסיון אבל....

מתוך דברים שקראתי פה בפורום וסיפורים של אחרים - ממש ממש עצוב לשמוע על כזו התנהלות.

אני הייתי פונה למנהלת בלי שום קשר מה מקובל - כי אם זה מה שמקובל - זה לא בסדר!
אני יכולה להבין הרבה מגבלויות שיש לבית הספר בארגון הטיול ודאגה לילדים עם מגבלות כאלה ואחרות - אבל כשאת טורחת להביא הכל - וכל מה שצריך זה קצת עזרה ורצון טוב - אם את זה אין זה ממש בלתי נסבל. ואיש כזה לא יכול להיות מרכז שכבה. כי אם אין לו יכולת להראות אמפתיה במקרה אחד - מי יודע אם יהיה לו היכולת להראות אמפתיה במקרה אחר מורכב יותר?
כמרכז שכבה הוא אחראי על כל הילדים ואל רק על הילדים ש"נוח" להתמודד איתם כי הם לא "מייצרים" קשיים.

אני חושבת שנכון יהיה לפנות למנהלת לבקש שיחה כדי שבשנה הבאה זה יהיה שונה עבור בנך ועבור כל ילד אחר עם מיגבלות כלשהן.
אני מזועזעת מחוסר הרגישות
15/06/14 20:19
128צפיות
אל תעברי על זה בשתיקה.
בכלל לא חשוב איך נהוג במקומות אחרים...כך לא נוהגים בילד.
גם אני חושבת שזה מזעזע
15/06/14 21:39
106צפיות
אנחנו עוד לא שם בגיל אבל זה נשמע ממש לא מתחשב. הם כאילו יצאו מגידרם להיות מגעילים. בייחוד מרכז השכבה: לא יקרה כלום אם תיסעי כשעה להביא לבנך אוכל במיוחד? חצוף ודוחה.
º
מחריד
15/06/14 21:58
46צפיות
זה ממש מכעיס
15/06/14 22:13
148צפיות
והתשובה של מרכז השכבה מזעזעת - זו תשובה של מחנך?

בתקופה הפרהיסטורית שאני הייתי בתיכון, הרבה לפני שחשבו שיהיו אופציות לבחירה ומהסוג הטעים שלא לדבר על קמח שמחליף 1 ל-1, הייתה לי חברה צליאקית שיצאה לטיולים השנתיים בלי שום בעיה ותמיד דאגו לה לארוחה חמה אחרי בירור ותיאום איתה, ההורים אפילו לא היו צריכים להתערב, היא הייתה מזכירה את זה למחנכת לפני הטיול ובטיול עצמו היו מפגישים אותה עם צוות המטבח על מנת לוודא שהאוכל יהיה גם נטול גלוטן וגם לטעמה. אם אז זה היה כל כך פשוט, בימינו בכלל לא אמורה להיות בעיה.
איזה יחס נוראי!
15/06/14 23:24
85צפיות
אצלנו ממש ממש לא כך. ביהס שואל כמה שבועות מראש למי יש רגישויות או דרישות תזונתיות אחרות (צמחוניים למשל), ומעביר את הרשימה לאכסניה בה הם שוהים בטיול. אנחנו תמיד שולחים עם הבת שלנו לחם נ״ג, קורנפלקס נ״ג עם חלב עמיד, פחיות שימורים ועוד. היא בד״כ מחזירה הרוב בחזרה. בארוחת ערב היא מקבלת בד״כ עוף מכובס וירקות מבושלים בטעם לא רע בכלל. בארוחת הבוקר נותנים לה לקחת ראשונה מקופסאות חדשות שנפתחות של גבינה או גרגרי תירס וסלט נקי והיא אוכלת עם הלחם שלה. היא מקבלת פירות וירקות ואף פעם לא חזרה רעבה.
גם בטיולי שדאות/מחנאות תמיד מתחשבים בה מאוד ודואגים שתהיינה לפחות כמה מנות שהיא יכולה לאכול. למשל יכינו קודם אורז ותפוחי אדמה ומנה בשרית ורק אח״כ יכינו פסטה רגילה לכולם.

ממש לא מובן לי היחס הזה מצד ביהס שלכם! חייבים להתלונן לגורמים בכירים יותר במשרד החינוך.

מזעזע ביותר
16/06/14 10:35
98צפיות
חבל שלא שיתפת אותנו לפני הטיול.
לפעמים אם יש משפחה קרובה לאזור הטיול היינו יכולים לעזור.
אני למשל הייתי מוכנה לקפוץ לפנק אותו בערב עם משהו.

ובקשר למרכז השכבה, אני הייתי מתלוננת עליו בהנהלת בית הספר ואם צריך גם במשרד החינוך
פשוט התנהגות מכוערת של ביה״ס!
16/06/14 19:55
44צפיות
לא ברור לי איך מוסד חינוכי יכול להתנהג בכזה חוסר רגישות כלפי תלמיד שלו.
ואגב, זאת באמת לא בעיה לדאוג לאוכל נ״ג, זה רק דורש רצון ומחשבה מראש.
מקצת ניסיון
16/06/14 23:41
98צפיות
בן ה - 13 יצא השנה לטיול שנתי של יומיים. בשיחת הטלפון הראשונה המחנכת (המקסימה, אגב...) לא ידעה כל כך מה להגיד לי, אבל ביררה וחזרה אלי עם תשובה שידאגו למנות ללא גלוטן מהקייטרינג במקום שמכין את האוכל (המנות ללא גלוטן מגיעות סגורות). בהמלצת אמא של הבנים () ביקשתי שיבררו לי את הטלפון של המקום ושל החברה שאחראית על האוכל. דיברתי עם שניהם ואמרו לי שבערב יקבל מגשית סגורה ובבוקר יש גבינות, חומוס, ביצה... והילדים מכינים לעצמם כריכים למשך היום ושאני רק צריכה לשלוח לו לחמניות כי את זה הם לא מספקים.
הכל היה כמו שהסבירו והיה בסדר גמור.
ממליצה לך לדבר קודם כל עם המחנך/כת, כדי לא לעקוף ולהגיע ישר להנהלה. יכול להיות שכדאי לדבר גם עם רכז השל"ח של השכבה ואם זה לא עוזר אז עם המנהלת.
זה אכן מתיש, אבל לא נראה לי שכדאי לעקוף...
כל זה לא רלוונטי כמובן אם מרכז השכבה שציינת הוא גם המחנך/כת.
מקווה שתהיה לכם חווייה מתקנת בטיול הבא.
º
תודה רבה על התגובות התומכות!
17/06/14 14:04
31צפיות
כן, לפנות למנהלת ולהבהיר שהדבר לא יחזור על
17/06/14 16:34
65צפיות
עצמו, ושאין לכם כוונה לספוג יחס כזה.
לכל טיול יש מי שאחראי על הטיול, שדואג לתאם הכל כולל את האוכל, והוא צריך לדאוג לאוכל לילדים שלא יכולים לאכול את האוכל הרגיל. צליאק היא אחת מרשימת רגישויות שיש לילדים, וצריך לדאוג לילדים לאכול. האחראי על הטיול צריך להבין מהן המגבלות ומה אפשר לעשות, ובהתאם לתנאי הטיול או לקשר בינכם לבין הקייטרינג, או למנות מישהו שאחראי על האוכל לרגישים, או להיות אחראי בעצמו. אבל זה התפקיד שלו והא צריך למלא אותו. ככה זה היה בכל הטיולים כשהבן שלי היה על תפריט צליאק, במשך שש שנים. ותתפלאי שכאשר אתה פותח שולחן אוכל לרגישים אתה פתאום מגלה שהילד שלך הוא לא היחיד ושיש כאלה שלא יוצאים לטיולים בגלל האוכל וכו'.
נכון שהפתרון יכול להיות שאתם מספקים את האוכל בתנאים אלו או אחרים, אבל אז מגיע לכם הנחה או החזר כספי על ההוצאה. ובכל מקרה גם אז צריך מורה שיהיה אחראי לבדוק שהילד מסתדר ואוכל.

התגובות של הרכז הן לא לעניין והמנהלת צריכה ליישר אותו. צריך ליצור כללים וכל המורים צריכים לדעת איך להתנהג. אין כאן לא נעים. צריך להיות לא נעים למורים ולא לילדים.
אצלנו מפתיעים לטובה כל שנה
19/06/14 21:21
46צפיות
ודואגים לבני.
ועדיין אני בא ומגלה שסתם הייתי מודאג .
יש לי הפתעה בשבילך: זה לא עובר
20/06/14 08:29
35צפיות
יש לי צליאקית בת 30
סוכרתי בן 28
שיריונר לשעבר בן 24 עם... אופנוע
וצעירה בת 22 עם מעקב תמידי בגלל חשש להתפרצות עתידית של מחלה אוטואימונית כלשהי(וזה לא יקרה כי כך החלטתי!)

כולם חיים מחוץ לבית עם בני הזוג שלהם, בתוך החיים הבוגרים שהם יצרו לעצמם אבל הדאגה תמיד קיימת ברקע, על אש קטנה ולפעמים בלתי מורגשת, אבל קיימת.
זה חלק מהמפרט הטכני של ההורות

ו
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום