לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר

בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אין צורך להסביר, כולם יודעים מה זה אורתופדיה. בדיחה ישנה ולא כ"כ מוצלחת אומרת כי האנושות מתחלקת לאלו שהיו אצל אורתופד ואלו שיהיו. למרות שזה לא מצחיק במיוחד, יש בזה מן האמת כמו בהרבה בדיחות, הבעיות האורתופדיות נפוצות מאוד. האורתופדיה היא אחד המקצועות הדינמיים ביותר כיום בעולם ברפואה: שיטות הטיפול והאיבחון משתנות ללא הרף ככל שהידע המדעי והמחקרי מעמיק והניסיון המקצועי הולך וגדל. בעשורים האחרונים אנו עדים לשתי מגמות עיקירות: האחת, מעבר חד משיטות טיפול שמרניות לכיוון הטיפול הכירורגי אשר, נהיה פחות חודרני וטראומטי למטופל/ת. השניה, שימוש נרחב בכירוגיה ארתרוסקופית ושיטות ניתוח זעיר-פולשניות אחרות לטיפול בבעיות אורתופדיות. במקרים רבים, שפע האפשרויות המוצעות מבלבל ומטעה עד כי לא ניתן למצוא את הדרך להחלמה. גם ציבור הרופאים מסתנוור, לא אחת, מהחידושים הטכנולוגיים עד שלעיתים הוא שוכח כי הליך פשוט ובלתי מתוחכם יכול לחולל פלאים ולפתור את הבעיה. במערכת הבריאות הציבורית לא תמיד קל לקבל הסבר ותמיכה לגבי הבעיה ודרכי הטיפול השונות. מטרת הקהילה שלנו היא לשמש במה למפגש בין אנשים, הסובלים מבעיות אורתופדיות לבין רופאים  ומטפלים מתחומים שונים כגון פיזיותרפיה. אנחנו מתנגדים בתוקף לכל נסיון למסחור הקהילה ע"י גורמים שונים (הודעות מסחריות ופרסומת סמויה ימחקו מיידית). הקהילה תעסוק בכל תחומי האורתופדיה החל מפגיעות ספורט, פציעות אורתופדיות, דרך מחלות גב, כתפיים, כף רגל וכף יד וכלה במחלות ילדים. אין לנו התנגדות שמטפלים אלטרנטיביים יתרמו לדיון, אם כי זאת לא ממש כוס התה שלנו, אם אתם מבינים למה אנחנו מתכוונים. נשתדל לתת מענה לשאלות הקוראים בצורה עניינית ומהירה. יש לקחת בחשבון את מגבלות הסביבה בה אנו פועלים - הרשת. ישנן שאלות עליהן לא ניתן לתת מענה מאחר ונדרשת אנמנזה קפדנית, בדיקה גופנית ובדיקות עזר.  אין לנו אפשרות לאבחן מחלות או מצבים רפואיים מרחוק. עוד נבקש כי תקחו בחשבון שאיננו נמצאים מול המסך בתדירות גבוהה ולעיתים תידרש סבלנות. יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר רן דורון, החטיבה הכירורגית, המרכז הרפואי ת"א.

upper neuron disease
15/09/13 20:18
14צפיות
שלום. אני בן 25 וחצי.

הייתי אצל אורטופד מומחה עמוד שידרה עקב עקמת מתחת ל 20% והוא שלח אותי לעשות mri גבי.

הוא עשה לי בדיקה גופנית והוא ציין שהרפלקסים בברכיים חזקים, ויש מוגבלות בתנועה עד כדי כאב.

במסמך הפנייה כתוב:

suspected: upper neuron disease

כרגע את הבדיקת mri עוד לא עשיתי ממגוון סיבות: חרדה כללית וחרדה מבחילות והקאות. אני חושש מהקאה בגלל החומר ניגוד שככל הנראה נותנים בבדיקה זו. ובגלל שבבדיקה אחרת בילדות הגבתי בהקאה לחומר ניגוד, אם כי אני לא בטוח לגבי החומר, ואני לא בטוח שהייתי בצום שעתיים לפחות לפני, כפי שמבקשים בבדיקה העכשווית.

אני מאוד חרד ודואג באם אאובחן כלוקה בסינדרום זה.

לא הצלחתי להסיק מהמידע באנגלית באינטרנט לגבי האבחנה הזו.

אשמח לדעת מה זה בדיוק, מה הסיכוי שאכן יש לי את זה בגילי, האם הרופא מחפש יותר לשלול אפשרות שיש לי את זה מפאת מקצועיותו הרבה, או שהוא באמת סבור שאכן ייתכן ויש לי את זה. ולגבי הבדיקה, אם ידוע לך- מה הסיכוי, שאם צמים, אז עדיין מקבלים בחילה ואף מקיאים. ואם כן, האם אפשר למנוע את זה.

רוב תודות לך.
UPPER NEURON
16/09/13 13:54
5צפיות
לא מדובר בסינדרום ספציפי אלא במונח המפרט חשד לפגיעה בעצבים בתוך עמוד השדרה: כעקרון העצבוב שמגיע מהמוח מורכב מתא אחד לאורך עמוד השדרה עם מפגש עם תא עצב נוסף לפני היציאה מעמוד השדרה שממשיך עד לאבר המטרה. פגיעה בעצב מחוץ לעמוד השדרה הינה פגיעה בעצב LOWER NEURON ופגיעה בעצב בתוך עמוד השדרה הינה בUPPER NEURON.
ציסטה סובכונדרלית
15/09/13 16:57
250צפיות
ד"ר שלום

בשאלתי הקודמת כתבתי לך מה שכתוב בתשובת הבדיקה (MRI) , אבל הבנתי שהציסטה אצלי היא בעיקרה סובכונדרלית בגודל 09 מ"מ  בין L4-5 עם לחץ על השורש בצד שמאל.

ואני שואלת , האם ממצא זה מסוכן, האם יש סיכוי שייספג, ומה ניתן לעשות.

האם חייבים לנתח ? ואם לא מה הסיכון ?

תודה רבה וגמר חתימה טובה.

ציסטה
16/09/13 13:50
81צפיות
אי אפשר לקבוע ניתוח/לא ניתוח על פי פענוח. יש צורך שמומחה גב (מי שמנתח גב) יראה את הבדיקה עצמה ויעריך על פי מידת הלחץ הנוצרת על העצב.
דלקת בפיקה - זריקת דיפרוספאן
15/09/13 15:03
116צפיות
יש לי Jumper Knees וקיבלתי מרשם לזריקת דיפרוספאן.
את מה שגרם לבעיה כבר הבנתי ואני מטפל בה. (ספורטאי)
הבנתי שהרופא הולך להזריק לי באיזור של הפיקה, היכן שיש דלקת (רואים באולטראסאונד).
למה אני יכול לצפות? האם זה פיתרון זמני (לשכך כאב) או פיתרון בעל אחוזי הצלחה גבוהיים שיפסיקו את הדלקת? יש לציין כי שקלתי ניתוח אך הרופא נגד זה וטוען שהזריקה תעזור לדלקת לעבור.
זריקת דיפרוספאן
16/09/13 13:48
38צפיות
דיפרוספאן הינו סוג של סטירואידים. זהו חומר נוגד דלקת (כמו קורטיזון).הכוונה להשיג ריפוי. יש לו יתרונות באפקט מהיר ומרוכז וחסרונות בהחלשת הגיד באזור ההזרקה.
avn
15/09/13 14:30
33צפיות
שלום
הובחנתי עם בעיה של avn דרגה מוקדמת במפרק ירך ימין
עי" רופא אחד והוא המליץ לי על 90 ימים בתא לחץ וגם ללכת עם קביים
אם למישהו יש עוד מידע שיכול לעזור לי בנושאים שרשמתי אני אודה לו מאד
אני פשוט חסר אונים לגבי מה שקורה לי ברגל ואם אפשר המלצה לעוד רופא מומחה בתחום המפרק הירך
אני אשמח לקבל
תודה מראש!

AVN
16/09/13 13:45
15צפיות
כאן יש מעט מידע בעברית
כתובות אינטרנט מצורפות:
מה...
16/09/13 13:53
13צפיות
דעתך על טיפול בתא לחץ?
המשך
16/09/13 14:18
13צפיות
כעקרון ישנן עדויות תומכות בתועלת בטיפול זה בספרות אם כי מספרי החולים במחקרים אינם גדולים.
מוסקול לבעיות גב
15/09/13 11:42
271צפיות
שלום,
אני סובלת מבעיות גב ולוקחת במקרה כזה מוסקול. הבנתי כבר שלא מוכרים את זה יותר?
איזו תרופה יש במקומה? האם לקחת ניורופן לצורך העניין תהיה לזה אותה השפעה?

תודה
מוסקול
16/09/13 13:40
100צפיות
ישנן תרופות רבות לכאבי גב. נורופן שייכת לנוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID)
מוסקול כעקרון מבוססת בעיקר על אקמול וישנם משכחי כאב רבים מבוססים עליו (קודאקמול, רוקסט וכו') אבל אינם זהים למוסקול.
התאמת מדרס לבעית הכאב
14/09/13 16:21
17צפיות
שלום

אני בת 26 סובלת מזה כ4 שנים מכאב בצעדים הראשונים של הבוקר בשתי כפות הרגליים בנקודת חיבור של גיד אכילס עם העקב

באפוס תרפיה אמרו לי שאני צריכה מדרסים ביו מכניים

הלכתי גם לאורתופד של קופ"ח וסליחה על הביטוי הוא חתיכת טמבל שלא יודע מהחיים שלו

לא עוזר בכלום שואלים אותו שאלות והוא מנפנף אותך

איך אני יודעת איזה מדרסים באמת אני צריכה?  מאיפה לי שאני באמת צריכה ביו מכניים? או סוג אחר?

רצוי לציין שיש לי גם כאבי ברכיים (עליית מדרגות בעיקר)

תודה לכולם
מדרסים
16/09/13 13:38
5צפיות
השאלה מה האבחנה. לפי התיאור תיתכן אכילס טנדיניטיס, במקרה כזה עיקר הטיפול פיזיוטראפי וניתן לתת הגבהה קלה תחת העקבים. אם הרגישות היא תחת העקב ונגרמת עקב פלנטר פצאיטיס, גם אז יש טיפול פיזיוטראפי חשוב אבל יש צורך במדרסים המתאימים לבעיה זו (עם אזור רך בעקבים. )
כאב ברכיים
11/09/13 22:18
31צפיות
שלום, אני בת 25.
כבר שבוע שאני מרגישה מעין תנועות לא רצוניות מעל הברך. כמו קפיצות של השריר. זה מלווה בכאב קל, הכאב עצמו בא והולך לסרוגין בשנים האחרונות בעיקר במצב מנוחה.
חשוב לי לציין שגם אמא שלי סובלת מכאבי ברכיים ונמצאה אצלה דלקת, כרגע היא מטופלת ב-arcoxia. זה יכול להראות על נטייה כלשהי גם לפתח דלקת?
תודה רבה, זוהר
כאבים
12/09/13 14:09
19צפיות
מה שאת מתארת איננו כאבי ברכיים כי אם "טיקים" של השריר. הנ"ל מצריך הערכת נוירולוג ואינו קשור בדרך כלל לברך עצמה או לדלקת.
הקטנה והרמת חזה
11/09/13 21:17
32צפיות
היי-
אני בת 28 לאחר לידת תאומות (שנתיים וחצי) הייתי עם מידה גדולה עוד לפני ההריון אבל מאז הלידה החזה נהיה גדול מידי נופל וכבד.
מעבר לבעיות עור שיש לי בעקבות העובדה שהחזה גדול ונופל אני מאז הלידה סובלת מאוד מכאבים בצוואר ואף עברתי סי.טי וmri על מנת לבדוק את הסיבות לכך.

אכן יצא כי יש לי 2 בלט דיסק בחוליות ע.ש צווארי, + זיז גרמי שלוחץ על חוט השדרה (משהו כזה?).
בנוסף אני הולכת כפופה תמיד קדימה ויושבת כפוף.

אני מעוניינת לבצע הקטנה והרמת חזה בתקווה כי זה יעזור ויקל על העקמת שיש לי, על הכאבים ועל הבעיות העוריות.

איך ניתן בעצם לקבל המלצה של רופא לבצע את הניתוח הזה מסיבה רפואית ולא אסטטית?
אין באפשרותי לשלם מעל 10,000 ש"ח להליך זה.

אשמח לדעת מה צריך לעשות.

תודה.
הקטנת חזה
12/09/13 14:07
19צפיות
ברוב קופות החולים ישנה ועדה הקובעת האם יש סיבה רפואית לניתוח ולפיכך האם יבוצע במסגרתה
הנוהל שונה בין הקופות. התקשרי למוקד הקופה שלך ובררי
ציסטה סובכונדרלית
11/09/13 14:14
20צפיות

ד"ר שלום

בתוצאות בדיקת MRI ע"ש מותני עקב כאבים עזים לאורך רגל שמאל, נמצאה ציסטה בגודל 09 מ"מ אינטראספינלית בין L4-5 עם לחץ על השורש בצד שמאל.

שאלתי היא, האם ממצא זה מסוכן, האם יש סיכוי שייספג, ומה ניתן לעשות.

האם חייבים לנתח ? ואם לא מה הסיכון ?

תודה רבה וגמר חתימה טובה.
ציסטה
12/09/13 14:05
6צפיות
צריך להבדיל- סבכונדראלית משמעה בעצם תחת שכבת הסחוס בעוד שאינטראספינאלית משמעה בתוך חלל עמוד השדרה. המשמעויות שונות.
נפיחות בשוק שמאל מקדימה
10/09/13 06:27
18צפיות
שלום,

אני בן 41, שוקל 75 ק"ג (מבנה גוף רזה).

לפני שבוע הייתי בניו יורק והלכתי במשך 4 ימים מרחקים של 10-20 ק"מ ליום. כל יום התחיל בשעה 7:00 לערך וסיימתי אותו בשעה 16:00-18:00 לערך, כאשר בסוף היום כבר צלעתי והיה לי מאד קשה ללכת. נחתתי ישר במיטה עד למחרת בבוקר.

מאז סיום ההליכה עברו 3 ימים ועדין אני צולע ומרגיש כאבים בעת ההליכה.

היום הרגשתי גם נפיחות קלה מעל קו הגרב (כ 15 ס"מ מעל מפרק הקרסול).

כמו כן, כבר יומיים אני עושה בערב אמבטיה חמה לרגלים,, אבל נראה שזה לא מפחית את הכאב.

אני עושה כושר מעת לעת (שנה שעברה אף טיפסתי את הקילימיג'רו בהצלחה).

א. האם הכאף יחלוף בקרוב?

ב. היות ואני עדין נמצא בארה"ב (לצרכי עבודה ולא לטיול. נמצא בישיבה מרבית הזמן) - אין לי זמינות של רפואה של קופ"ח. האם זה מצריך בדיקה מיידית, או שיכול לחכות עד שבוע הבא, לאחר יום כיפור?

ג. איך מונעים / מפחיתים כרגע את הכאב?

תודה.
כאבי שוקיים
10/09/13 15:02
9צפיות
כעקרון עומס יתר של פעילות עלול לגרום לכאבים ונפיחות מקומית. לרוב מנוחה, הרמת הרגל ונוגדי כאבים זה טיפול מספיק. לעיתים הכאב ירד מעט באיטיות (בהדרגה כשבועיים).
תוצאות אולטרסאונד כתף
09/09/13 22:42
195צפיות
שלום ,
אשמח לדעת מה זה אומר הסתייגות גסה באורך 10.5ממ (רשום ליד SUPRASPINATUS) ?
והאם הגודל נחשב כגדול\קטן ? והאם זה כרוני?
ורשום מתחת לזה שיש עיבוי של גיד בצד שמאל לעומת ימין -מה זה אומר והאם הכל קשור?

בסיכום שיש "סימני טנדיניטיס מסויידת בגידי השרוול המסובב משני הצדדים ISP ו-SSP כמו כן סימני טנדינוזיס באחיזת הפקטוראליס השמאלי בהשוואה לימני"
מה זה אומר ? והאם זה קשור להסתייגות והאם זה כרוני גם ?
מה זה טנדיניטיס?
תודה רבה
US כתף
10/09/13 15:00
68צפיות
כן הכל קשור.  זה כרוני. זהו סוג של דלקת בגידי הכתף (טנדיניטיס).
יכול להיות אחד מבלי השני?
10/09/13 23:31
33צפיות
והאם הגודל של הסתיידות שציינתי קודם נחשב לרציני?
האם יש סוגים / רמות שונות של הסתיידויות?
מצטערת על מבול השאלות אני פשוט לא יודעת כלום בנושא..
התברר לי היום לאמא שלי היה את זה והיא מתעקשת איתי ואומרת שזה עבר לה.. וזה מעלה לי שאלות נוספות..
המשך
12/09/13 14:02
32צפיות
דלקת גידית אינה מחייבת שתהיה הסתיידות.
טיפול תלוי בסימפטומים והאם יש קרע נלווה בגיד. הטיפול ינוע בין פיזיוטראפיה וכדורים, דרך זריקות, ועד גלי הלם או טיפול ניתוחי.
החלפת מפרק המרפק
09/09/13 19:37
85צפיות
שלום וברכה,
אבי, בן 85, אדם בריא וצלול, שבר את המרפק השמאלי כתוצאה מנפילה. בילינו את השבת במיון בבי"ח איכילוב, שם אובחן עם שבר מרוסק של ההומרוס הדיסטלי עם מרכיב תלישה ניכר של הקפיטולום והטרוכליאה, ופריקה של החלק ההומרלי של מפרק המרפק.
כמו כן ישנו שבר עם תזוזה גם של הקורונואיד פרוסס של האולנה הפרוקסימלית.
בקונסוליום רפואי הומלץ לו לעבור ניתוח להחלפת המרפק.
אשמח לקבל קישורים למאמרים בנושא, בעברית או באנגלית, וכן לשמוע מה דעתך על ניתוח זה, שעד כמה שהבנתי, אין הרבה הצלחות איתו...
תודה רבה!
החלפת מפרק מרפק
10/09/13 14:58
37צפיות
השבר המתואר כולל מרכיבים רבים במרפק ואם הינו מרוסק קשה עד בלתי אפשרי לקבל תוצאה טובה בניתוח קיבוע השברים. בחלק ממקרים אילו ההמלצה להמנע מלהגיע למרפק כאוב ו"תקוע" על ידי החלפת מפרק ראשונית. אכן התוצאה פעמים רבות אינה מושלמת אך לפעמים זו הברירה הכי טובה.
הנה קישור שניתן להבין - החלפת מרפק
כתובות אינטרנט מצורפות:
תשובת MRI
09/09/13 14:05
52צפיות
שלום רב,
לפני כמה חודשים פרקתי את הכתף,
נשלחתי לבדיקת MRI, תוצאות הבדיקה מטה:
ממצאים:
גידי השרוול המסובב מראים אות ועובי רגילים
אין זיז סובאקרומילי.
המפרק האקרומיוקלביקולרי בגדר הנורמה. אקרומיון קעור- סוג 2.
מסת השרירים והאות שלהם שמורים.
ה-ROTATOR CUFF INTERVAL בגדר הנורמה.
יש דפקט גרמי קטן על שם היל זקס שמעיד על פריקת כתף בעבר.
יש טנדונוזיס עם קרע חלקי של גיד הבייספס התוך מפרקי באיזור הכניסה לתעלה.
יש קרע של הליגמנט הגלנוהומרלי האמצעי. יש פגם סחוסי קטן בגלנואיד הקדמי תחתון בגודל של 2 מ"מ.
יש קרע בלברום הקדמי מחלקו העליון ועד חלקו התחתון.

אני נורא בלחץ אחרי שקראתי את התוצאות, קבעתי תור באופן פרטי אצל אורטופד מומחה כתף אך אשמח אם עד אז מישהו יוכל לשפוך קצת אור על התשובות
השאלות שלי הן
1. האם צריך ניתוח? כמה זמן החלמה מניתוח כזה במידה וצריך? מתי אוכל לחזור להתאמן ולפעילות תקינה? האם הכתף חוזרת לעצמה ב-100% אחרי ניתוח? מה הסיכונים?
2. האם עלי להימנע מפעילות ספורטיבית (חדר כושר ומשקולות)-אני מתאמן 3-4 פעמים בשבוע בחדר כושר
3. האם שחיקת גיד הבייספס (טנדונוזיס) עוברת לבד? האם זה נזק לכל החיים? איך ניתן לתקן את זה?

תודה.
MRI
10/09/13 14:51
18צפיות
ההחלטה על ניתוח תלויה בבדיקתך ובהסתכלות על היקף הנזק בMRI. לא אוכל להאריך מכאן. בהתאם המהלך סביב הניתוח.
כעקרון אין מניעה מאימונים אם כי רצוי לא להגיע למצבי קצה טווח כמו הרמת היד לצדדים וסיבוב חיצוני העלולים לגרום לפריקה חוזרת. תוכל לקבל הדרכה מפיזיוטראפיסט. ניתן לטפל בגיד הביצפס בניתוח אך לא תמיד חייבים.
האם לעשות סיטי?
09/09/13 07:08
16צפיות
שלום
אני בת 31 וסובלת כבר חודשיים מכאבי כתפיים שכמות וצוואר תפוס.
אינ מנסה להימנע מבדיקת סיטי  אך מבינה כי ייתכן שהיא בלתי נמנעת.
רציתי לדעת מה החשיבות של אבחנה מדויקת לצורך טיפול בכאב?
האם מספיק לשער שיש פריצת דיסק או בעיה בחוליות בשביל לקבל טיפול או שיש צורך לדעת בדיוק באיזו חוליות הבעיה ומהי?
האם באמת סיטי הוא בלתי נמנע במצב שלי?
האם לעשות סיטי
10/09/13 14:46
15צפיות
שאלה טובה
כעקרון בדיקה כגון CT משמעותית במספר מקרים: כאשר למרות טיפול ופרק זמן ניכר אין כל שיפור ולא בטוחים שהאבחנה נכונה. כאשר צריכים הדמיה לצורך התערבות ניתוחית או לצורך ביצוע הזרקה ואז יש צורך בזיהוי מדויק של הגובה בו צריך לטפל. במקרה כמו שלך אם מפנים למרפאת כאב לשקילת הזרקה או למרפאת עמוד שדרה לשקילת ניתוח תדרש גם הדמיה כגון CT.
כאבים אחרי זריקות
08/09/13 21:44
89צפיות
סיימתי לפני שבוע סדרה של 6 זריקות יומיות של וולטרן ו2 זריקות דיפרוספאן- ישבניות.
כאבי הגב חלפו אך "בתמורה" זכיתי בכאבים שונים ומשונים- מעין דקירות- בגפיים , כאבי ראש ,טעם רע בפה, חולשה כללית וצריבה חזקה- דמוי כוויה באזור ירך ימין
האם אלה תופעות הלוואי של הזריקות?מתי הן צפויות לחלוף?
תודה
אחרי זריקות
10/09/13 14:41
34צפיות
יתכן ויש קשר לזריקות. כיוון שחלף שבוע והסימפטומים ממשיכים פני לרופא משפחה לבדיקה
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום