בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אין צורך להסביר, כולם יודעים מה זה אורתופדיה. בדיחה ישנה ולא כ"כ מוצלחת אומרת כי האנושות מתחלקת לאלו שהיו אצל אורתופד ואלו שיהיו. למרות שזה לא מצחיק במיוחד, יש בזה מן האמת כמו בהרבה בדיחות, הבעיות האורתופדיות נפוצות מאוד. האורתופדיה היא אחד המקצועות הדינמיים ביותר כיום בעולם ברפואה: שיטות הטיפול והאיבחון משתנות ללא הרף ככל שהידע המדעי והמחקרי מעמיק והניסיון המקצועי הולך וגדל. בעשורים האחרונים אנו עדים לשתי מגמות עיקירות: האחת, מעבר חד משיטות טיפול שמרניות לכיוון הטיפול הכירורגי אשר, נהיה פחות חודרני וטראומטי למטופל/ת. השניה, שימוש נרחב בכירוגיה ארתרוסקופית ושיטות ניתוח זעיר-פולשניות אחרות לטיפול בבעיות אורתופדיות. במקרים רבים, שפע האפשרויות המוצעות מבלבל ומטעה עד כי לא ניתן למצוא את הדרך להחלמה. גם ציבור הרופאים מסתנוור, לא אחת, מהחידושים הטכנולוגיים עד שלעיתים הוא שוכח כי הליך פשוט ובלתי מתוחכם יכול לחולל פלאים ולפתור את הבעיה. במערכת הבריאות הציבורית לא תמיד קל לקבל הסבר ותמיכה לגבי הבעיה ודרכי הטיפול השונות. מטרת הקהילה שלנו היא לשמש במה למפגש בין אנשים, הסובלים מבעיות אורתופדיות לבין רופאים  ומטפלים מתחומים שונים כגון פיזיותרפיה. אנחנו מתנגדים בתוקף לכל נסיון למסחור הקהילה ע"י גורמים שונים (הודעות מסחריות ופרסומת סמויה ימחקו מיידית). הקהילה תעסוק בכל תחומי האורתופדיה החל מפגיעות ספורט, פציעות אורתופדיות, דרך מחלות גב, כתפיים, כף רגל וכף יד וכלה במחלות ילדים. אין לנו התנגדות שמטפלים אלטרנטיביים יתרמו לדיון, אם כי זאת לא ממש כוס התה שלנו, אם אתם מבינים למה אנחנו מתכוונים. נשתדל לתת מענה לשאלות הקוראים בצורה עניינית ומהירה. יש לקחת בחשבון את מגבלות הסביבה בה אנו פועלים - הרשת. ישנן שאלות עליהן לא ניתן לתת מענה מאחר ונדרשת אנמנזה קפדנית, בדיקה גופנית ובדיקות עזר.  אין לנו אפשרות לאבחן מחלות או מצבים רפואיים מרחוק. עוד נבקש כי תקחו בחשבון שאיננו נמצאים מול המסך בתדירות גבוהה ולעיתים תידרש סבלנות. יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר רן דורון, החטיבה הכירורגית, המרכז הרפואי ת"א.

ברכיים, ספורט וסחוס.
07/07/13 20:47
16צפיות
שאלה שהצבתי בפורום חדרי כושר ואשמח לקבל את חוות דעתיכם הן בנוגע לשאלה ששאלתי והן בנוגע למאמר הבא.

רב תודות.

שלום. אם סחוס בקושי מתאחה מחדש, האם זה אפשרי בכלל לעסוק בהרבה ספורט, כגון ריצה קלה למשל, מבלי להרוס לאט לאט את הברכיים?

נניח אדם שרץ 3 פעמים בשבוע במשך 20 שנה. הברכיים שלו ישארו בסדר? בהנחה שהוא רץ בטכניקה נכונה וכדומה? האם הסחוס כן מסוגל להשתקם? האם ישנם תרגילי שחרור או משהו כזה שעוזרים לו להשתקם? אותה שאלה גם לגבי תרגילי סקוואט כבדים, אופניים, ובעצם לגבי כל דבר ששם עומס על הברכיים. מה קורה לברכיים של ספורטאי שמתאמן כמעט כל יום אחרי 10 שנים? אחרי 20 שנה?

אני אחרי 3 שנים של אימוני כושר התחלתי להרגיש מוזר בברכיים. לא כאבים אבל הם פשוט הרגישו חורקות יותר מן הרגיל. אורטופד אמר לי שהכל בסדר זו פשוט שחיקה של הסחוס. זה קצת מפחיד, אני לא רוצה שעד גיל 40 יהיו לי ברכיים של דחליל.

וכן אני מבין שכדאי לרוץ על מסלול ריצה או על שביל אפר ולא על אספלט, אבל במציאות העירונית והעסוקה של היום זה לשים גזר דין מוות על הריצה הקלה. מה שכן, אני באמת אעדיף לא לרוץ יותר אם זה אומר שכשאהיה בן 40 לא יישאר לי סחוס בברכיים   אני שוקל לעבור לשחייה כפעילות האירובית היחידה. אולי אפילו להפסיק עם הסקוואטים ולעשות רק תרגילי מכונה בהם משקל הגוף לא נח על הברך.
ספורט וסחוס בברכיים
08/07/13 14:49
20צפיות
ראשית - שאלות בקשר למאמר יש להפנות למי שכתב אותו.
ככלל מחקרים לאחרונה מראים שאצל אנשים העוסקים בספורט לא תחרותי כגון ריצה אין שחיקה ויתכן עיבוי קל. מדוע לא תחרותי? כיוון שאז יש פציעות ופציעות בסחוס מחלימות רע. לכן אין מניעה מריצה ככלל. כמובן שאם יש כאבים עקביים צריך לבדוק האם יש צורך לשנות משהו (מדרסים, אופי מסלול וכו).
º
תודה רבה על התגובה
08/07/13 15:24
7צפיות
כאבים בברך שמאל
04/07/13 18:46
36צפיות
בעקבות תאונה,כאבים חזקים בברך שמאל.
הרופא הפנה אותי למיפוי עצמות וזו התשובה:
קליטה מוגברת בצורת סהר מודגמת במשטח הטיביאלי המדיאלי בברך שמאל.בנוסף קליטה מוגברת מוקדית מודגמת באספקט
לטרלי עליון של ארביטו השמאלית.
קליטה לא אחידה מודגמת בגובה חוליות  T12 עד L3 ניווני קרוב לוודאי.
האם ניתן לומר לי לפי בדיקה זו מה הממצאים?
ראוי לציין שאני סובלת מכאבים כבר  10 חודשים מאז הפציעה ועדיין איני מטופלת מלבד בדיקות רפואיות שהרופא שולח אותי כמו
mri  מיפוי וכו' ההמתנה מבדיקה לבדיקה אורכת כארבעה חודשים בממוצע..התור הבא בעוד שלושה חודשים.
תודה מראש!
כאבי ברך שמאל ומיפוי
08/07/13 14:43
9צפיות
המיפוי יכול להתאים לפגיעה במניסקוס או בסחוס באזור הצד הפנימי של סדק הברך. יתכן וידרש MRI להשלמת הערכה בהתאם לממצאי בדיקה גופנית ותלונות ממוקדות. במקביל בד"כ מתחילים בטיפול פיזיוטראפי.
שאלה בקשר למכה בברך
04/07/13 15:59
15צפיות
לפני כמה זמן קבלתי מכה בברך. הלכתי לצילום, וכתבו שהכל תקין אך "יש לציין הדגמה של OS ווריאנט משמאל". עכשיו יש לי דר לאורטופד עוד שבוע וחצי, ואני מתאמן לצבע ואני ממוין ליחידה קרבית מאוד, השאלה שלי היא האם להפסיק את האימון? והאם יש לי בכלל למה להתאמן, או שיכול להיות שזה הימנע ממני את המסלול המתוכנן בצבא..?
מכה בברך וממצאי רנטגן
08/07/13 14:40
6צפיות
הממצא המתואר הינו בגדר הנורמה ולכן לא ימנע ממך מסלולים בצבא.
לגבי אימונים תלוי במצב הברך לאחר החבלה- נפיחות, כאבים, רגישות, טווח ולכן מצריך בדיקת רופא אם יש ספק.
כאבים בקרסול
04/07/13 13:28
18צפיות
לד"ר דורון שלום,

שלשום ישבתי עם רגל על המחשב וכשקמתי התחיל לי ללא כל סיבה כאב באמצע הקרסול שדורכים/לוחצים עליו יום למחרת התחלתי ללכת על קצות האצבעות וכבר בערב כנראה בגלל שכל היום הלכתי על קצות האצבעות התחיל לכאוב לי גם השוק. מה לעשות?
כאבים בקרסול
04/07/13 13:38
12צפיות
ניתן לשקול מנוחה, חבישה אלסטית, נוגדי כאב, בדיקת רופא
מחפשת המלצה לפיזיוטרפיסט גאון
04/07/13 12:50
15צפיות
שיעזור לי בשיקום הגב והבטןץ סובלת מכאבי גב כרוניים מזה 4 שנים, מזמן ההריון.
תודה רבה!
תסמונת "הצביטה" בכתף.
04/07/13 11:53
31צפיות
אני מתאמן באופן קבוע, וזה כמה שבועות שאני מרגיש כאב נקודתי בכתף, במיוחד בזמן שהיד שלי בתנועה.
מצאתי באינטרנט כמה תרגילי פיזיותרפיה שאמורים להעלים לי את הכאב, ובינתיים אני מתלבט אם לקחת משככי כאבים.

שאלתי היא כזו: האם זה הגיוני לקחת משככי כאבים?
אם אני יוצא מנקודת הנחה שהכאב והנפיחות מרפאים את אזור הפציעה, אז במידה ולקחתי משכך כאב
ש"מכריח" את הכתף להוריד מהנפיחות, אזי לא ארגיש יותר את הכאב, אבל האזור לא יתרפא במלואו,
וכשאחזור להתאמן, אזור זה יהיה יותר רגיש לפציעה חוזרת.

או מכיוון אחר: האם למשכך כאב (נאמר, אספירין) יש אפקט של ריפוי בנוסף לאפקט העלמת הכאב?

תודה מקרב לב,
כאבי כתף
04/07/13 13:36
21צפיות
אין חובה לקחת נוגדי דלקת ואפשר לשנות פעילות ולהמתין קודם. במידה ואין שיפור, סביר להניח שזה יהיה השלב הבא בטיפול.
פלדן לגידים
04/07/13 07:10
32צפיות
האם המשחה פלדן-ג׳ל שמשמשת לדלקות בעצם יכולה להיות טובה גם לדלקת בגיד ביד?
פלדן ג'ל
04/07/13 13:33
17צפיות
כן- מכיל חומר נוגד דלקת שאינו סטרואיד
בלט דיסק
03/07/13 19:24
30צפיות
שלום רב,
אמי סובלת מזה 4 חודשים מכאבים תופת בגב שהחמירו עד שזה הגיע לרגל שמאל, היא מתעוררת עם כאבים בלתי נסבלים במהלך היום כשהיא הולכת אין לה כאבים- רק כאשר היא מתיישבת.

הרופא המטפל שלה ניחש הרבה פעמים מה יש לה- פעם הוא אמר דלקת ונתן לה תרופות אנטי דלקתיות לאחר מכן ניחש דברים אחרים כולל נתן לה טיפול פיזותרפי שהחמיר את הכאב ... אחרי 4 חודשים היא התעקשה על CT שהראה בלט דיסק L5-C1.

כרגע הרופא המליץ על זריקה, לאחר התעקשות של אמא שלי הוא כרגע נתן לה הפנייה למומחה +פיזיותרפייה.

אמא שלי התחילה במשך השנה האחרונה הולכת למכון כושר (פילאטיס,יוגה והליכות)

השאלות שלי הן-

1. האם מותר לה להמשיך בספורט?
2. האם מומלץ לעבור פיזיותרפיה?
3. האם מומלץ לעבור ניתוח?
4. האם מותר לה לעשות מאמץ. פיזי כמו ניקייון?

תודה רבה

בלט דיסק
04/07/13 13:30
21צפיות
לא ניתן להמליץ או לשלול ניתוח בלי בדיקת החולה וראיית ההדמיה. ספורט כגון פילאטיס והליכות איננו אסור אלא אם כן היא חשה שהפעילות מחמירה את כאביה. מותר לבצע פיזיוטראפיה שתותאם לפי מצבה. כדי לשקול גם מרפאת כאב שיכולה לעזור מאוד בכאבים מסוג זה.
בדיקת MRI לאחר ביצוע CT
03/07/13 14:45
34צפיות
שלום רב,

כבר כחודש וחצי יש לי כאבים בגב התחתון כתוצאה מהרמה של משקל כבד. לפני כחודש ביצעתי CT ולא ראו משהו חריג.
האם מומלץ לעשות בדיקת MRI חודש לאחר CT?
האם זה לא מסוכן?
סכנות בMRI
04/07/13 13:26
27צפיות
כעקרון בדיקת MRI איננה משתמשת בקרינה כמו בבדיקת הCT ולכן אין מניעה.
למה MRI כן ו-CT לא
04/07/13 13:43
16צפיות
שאלה נוספת בבקשה, מה ניתן לראות בבדיקת MRI שלא ראו ב-CT?
המשך
04/07/13 13:46
18צפיות
לכל בדיקה יש יתרונות וחסרונות. CT לדוגמא יותר טוב להערכת עצמות בעוד MRI טוב יותר בהדגמת המרכיבים העצביים, מניסקוסים, רצועות , סחוסים, גידולים וכו.
תאונת כתף
03/07/13 14:07
9צפיות
שלום ד"ר,
הבן שלי חטף8922 מכה חזקה מאוד מהגלשן שלו..
יכול להזיז בקושי את הכתף, כאבים מאוד חזקים.
במיון אמרו שלא רואים כלום בצילום רנטגן שינוח כמה ימים.
הכאבים  נראים חזקים מדי לסתם מכה- למי לפנות? מה לעשות?
תודה
חבלת כתף
04/07/13 13:24
6צפיות
פני לבדיקת אורטופד
ניתן לשקול טיפול פיזיוטראפי וצורך בהדמיה נוספת
כאב בברך שמאל
02/07/13 22:22
664צפיות
שלום,
אני בת 24, לא ספורטאית ואין שום מעמסה יומיומית על הרגל..
לפני כחודש התחילו לי כאבים חזקים בברך שמאל בצידה של הברך טיפה למטה, כך שכואב לקפל את הרגל. הכאב התגבר עד מצב שלא יכולתי בכלל ללכת ,הרופא נתן ארקוקסיה שעזרה מעט ואז הכאב שוב חזר. הוא נתן לי שוב ארקוקסיה ל-10 ימים והכאב הרגיל עבר.
עכשיו אני במצב שכואב לי רק בעת קיפול הברך, כלומר באופן כללי כל עוד אני לא מאמצת יותר מידי את הרגל הכל בסדר..

כמובן שזה לא באמת חיים ואני לא יכולה לעשות פעילויות יומיומיות פשוטות יחסית בעקבות כך. אז נשאלת השאלה מה הלאה?

אציין כי עשיתי צילום שיצא תקין ועשיתי אולסטרסאונד "באזור של פס אנסרינוס הודגם תפליט בכמות קטנה".
הרופא ציין שזה יכול פשוט לא לעבור , שלח לפיזיותרפיה (אני קצת סקפטית) ואמר שאם זה לא עובר הוא יעשה זריקה.
האם זריקה זה באמת הפתרון?
מה מומלץ?

תודה רבה מראש.
כאבי ברך שמאל
04/07/13 13:24
180צפיות
אם מדובר על דלקת גידית בפס אנסרין טיפול פיזיוטראפי יכול לעזור ובמידה ולא ניתן לשקול הזרקה. כמובן שזה מותנה בכך זאת האבחנה וזאת בעיקר לפי הבדיקה הפיזיקאלית שמבצע הרופא.
שבר בחוליה L2
02/07/13 09:00
48צפיות
האם הטיפול הוא צמנט או ברגים?
שבר בחוליה
04/07/13 13:20
15צפיות
תלוי בגיל החולה וטיב השבר
שבר דחיסה במבוגרים על רקע אוסטיאופורוזיס ניתן לרוב לטפל במחוך בלבד או ע"י הזרקת צמנט
שברים בצעירים על רקע תאונות עם אי יציבות יש לרוב לקבע בעזרת ברגים
כאבים בירך / מפרק??
02/07/13 08:47
23צפיות
התחלתי לרוץ לא מזמן בערך 4 ק"מ (אחרי 3 חודשים בהם לא רצתי, הייתי רץ 10 ק"מ עד אז). אני שוקל 87 ק"ג ובגובה של 178 ס"מ. עודף משקל של כ15 ק"ג.
לאחרונה, אחרי ריצה, יש לי כאבים ברגל ימין, בצד החיצוני העליון של הירך. בערך בגובה חצי הישבן. זה כואב במיוחד כשאני מרים את הרגל לישיבה של רגל על רגל אבל גם בהליכה (פחות כואב) ואפילו בישיבה אם אני רק מרים את הרגל ומזיז אותה מצד לצד.

מה זה יכול להיות? האם עלי להפסיק לרוץ?
תודה...
כאבי ירך
04/07/13 13:18
8צפיות
קשה לאבחן בלי לבדוק. יכולה להיות דלקת של הבורסה הצמודה לירך, עומס שרירי, בעיה במפרק וכו. אם הכאב הולך ומתחזק/משמעותי רצוי להפסיק ולנוח ואם לא חולף אז להבדק
בחירת נעלים מתאימות לסוכרתית
01/07/13 19:35
14צפיות

אמא שלי סוכרתית, המליצו לה לרכוש נעליים מיוחדות,
איזה נעליים מומלצות לחולי סכרת ? מה הדרישות וההמלצות ?
יש חברה שעושה בדיקות התאמה ?
נעליים לסכרתיים
04/07/13 13:44
10צפיות
אינני ממליץ על שמות מסחריים
העקרונות המנחים צריכים להיות נעליים רחבות, ללא לחץ, עם מדרס שניתן לשלוף ולהחליף, נוחות, רצוי שרוכים.
מפרק הירך
01/07/13 06:39
29צפיות
בוקר טוב. התעוררתי הבוקר משינה על הצד, עם כאב חד וחזק במפרק הירך, בצד עליו ישנתי. אני בקושי מצליחה לדרוך עליו. האם יכול להיות שיצא מהמקום בזמן השינה עליו? תודה
נקודה נוספת
01/07/13 07:00
23צפיות
אציין כי בבקרים האחרונים קמתי עם כאבים בעקבים, וקושי לדרוך עליהם בדקות הראשונות. אין לי מושג אם יש קשר לעניין, אבל דווקא היום הכאב העקבים פחת...
מפרק ירך
01/07/13 15:04
24צפיות
המפרק לא יצא מהמקום. זהו מפרק יציב שכדי לפרוק אותו צריך כח רב (כמו תאונת דרכים).
במידה והכאב ממשיך. פני להבדק.
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום