בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אין צורך להסביר, כולם יודעים מה זה אורתופדיה. בדיחה ישנה ולא כ"כ מוצלחת אומרת כי האנושות מתחלקת לאלו שהיו אצל אורתופד ואלו שיהיו. למרות שזה לא מצחיק במיוחד, יש בזה מן האמת כמו בהרבה בדיחות, הבעיות האורתופדיות נפוצות מאוד. האורתופדיה היא אחד המקצועות הדינמיים ביותר כיום בעולם ברפואה: שיטות הטיפול והאיבחון משתנות ללא הרף ככל שהידע המדעי והמחקרי מעמיק והניסיון המקצועי הולך וגדל. בעשורים האחרונים אנו עדים לשתי מגמות עיקירות: האחת, מעבר חד משיטות טיפול שמרניות לכיוון הטיפול הכירורגי אשר, נהיה פחות חודרני וטראומטי למטופל/ת. השניה, שימוש נרחב בכירוגיה ארתרוסקופית ושיטות ניתוח זעיר-פולשניות אחרות לטיפול בבעיות אורתופדיות. במקרים רבים, שפע האפשרויות המוצעות מבלבל ומטעה עד כי לא ניתן למצוא את הדרך להחלמה. גם ציבור הרופאים מסתנוור, לא אחת, מהחידושים הטכנולוגיים עד שלעיתים הוא שוכח כי הליך פשוט ובלתי מתוחכם יכול לחולל פלאים ולפתור את הבעיה. במערכת הבריאות הציבורית לא תמיד קל לקבל הסבר ותמיכה לגבי הבעיה ודרכי הטיפול השונות. מטרת הקהילה שלנו היא לשמש במה למפגש בין אנשים, הסובלים מבעיות אורתופדיות לבין רופאים  ומטפלים מתחומים שונים כגון פיזיותרפיה. אנחנו מתנגדים בתוקף לכל נסיון למסחור הקהילה ע"י גורמים שונים (הודעות מסחריות ופרסומת סמויה ימחקו מיידית). הקהילה תעסוק בכל תחומי האורתופדיה החל מפגיעות ספורט, פציעות אורתופדיות, דרך מחלות גב, כתפיים, כף רגל וכף יד וכלה במחלות ילדים. אין לנו התנגדות שמטפלים אלטרנטיביים יתרמו לדיון, אם כי זאת לא ממש כוס התה שלנו, אם אתם מבינים למה אנחנו מתכוונים. נשתדל לתת מענה לשאלות הקוראים בצורה עניינית ומהירה. יש לקחת בחשבון את מגבלות הסביבה בה אנו פועלים - הרשת. ישנן שאלות עליהן לא ניתן לתת מענה מאחר ונדרשת אנמנזה קפדנית, בדיקה גופנית ובדיקות עזר.  אין לנו אפשרות לאבחן מחלות או מצבים רפואיים מרחוק. עוד נבקש כי תקחו בחשבון שאיננו נמצאים מול המסך בתדירות גבוהה ולעיתים תידרש סבלנות. יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר רן דורון, החטיבה הכירורגית, המרכז הרפואי ת"א.

פריצת דיסק
08/05/14 13:16
32צפיות
שלום.
אני בן 35. לפני כעשר שנים אובחנה אצלי פריצת דיסק בגב התחתון חוליות 4-5. סבלתי מכאבי גב עם הקרנות לרגליים בעוצמות משתנות ולשמחתי בשנים האחרונות הכאבים פחתו ואף התחלתי לעסוק ברכיבה על אופניים ומעט ריצה באופן מתון ולא הרגשתי החמרה בכאבי הגב אלא דווקא הטבה מסוימת. לפני כשנה התחלתי לסבול מכאב עמום ומטריד באיבר המין שמופיע לאחר עמידה ממושכת בד"כ בשעות הערב ונעלם בישיבה/שכיבה. ייחסתי את הכאב לבעיה אורולוגית וטופלתי בכדורים במשך כמה חודשים אולם ללא הטבה משמעותית. בזמן האחרון נוסף סימפטום נוסף של רגישות נמוכה בתחושה של איבר המין וכתוצאה מכך שפיכה מאוחרת. האורולוג אמר לי שלדעתו מדובר בבעיה נוירולוגית שקשורה לפריצת הדיסק.
האם הגיוני שכאבי הגב והרגליים כמעט נעלמו ועכשו הכאב מופיע באיבר המין ? האם רגישות מופחתת של איבר המין יכולה לנבוע מפריצת הדיסק ? כרגע הפסקתי לרכב על האופניים (בצער רב...) וקבעתי תור לאורטופד. אשמח לתשובות.
כאב באברי המין וירידת תחושה
08/05/14 13:43
27צפיות
אכן בהחלט יכול להיות עקב פריצת דיסק ומצריך בירור דחוף.
כמוכן יכול להיות גם ספציפית על רקע רכיבה מרובה באופניים ולחץ מקומי מהכסא הגורם לנ"ל
תוצאות סיטי דחוף
08/05/14 09:22
34צפיות
שלום רב,
אני סובלת מכאבים קשים מאוד בשכמה השמאלית ולא מצליחה לישון כבר חודש וחצי
מטופלת בכדורים חזקים
עברתי סיטי והסיכום שלו:
הרניאציה של הדיסק משמאל, עם כמעט סגירה של הפורמן ספינלה
מה זה אומר?
אודה לך על התייחסותך והאם זה מצריך ניתוח?
סיטי
08/05/14 13:41
20צפיות
מתוארת "פריצת דיסק" אבל מידע זה אינו מספק לקבוע צורך בטיפול מסוים
תסמונת המדורים
07/05/14 21:23
15צפיות
שלום

יש לי נטיה לכאבי שוקיים במאמץ, כמו כן השרירים בשוקיים מאסיביים, נפוחים, ונוקשים, בעיקר הקדמיים, אני חש כבדות ומלאות בשוקיים.
בעבר הייתי אצל רופא כף רגל שחשד בתסמונת המדורים (מיפוי עצם היה תקין), אך לא טיפלתי בזה.
רציתי בבקשה לשאול כמה שאלות, אני מתנצל מראש על האריכות.

1. האם יש טעם לבצע בדיקת לחצים במדורים בשוקיים אם אני ממילא חושש מאופציה ניתוחית?

2. האם יש אופציה טיפולית שאינה ניתוחית?

3. האם אפשר לחיות עם זה ללא טיפול או שזה גורם לנזק?

4. האם התופעות הללו זה אינדיקציה להימנע מפעילות אירובית דוגמת הליכה מהירה? או שזה רק עניין של תחושה ואם אני מסוגל לבצע, אז אפשר?

5. במידה ויש חסימה של כלי דם כתוצאה מהתסמונת, אני אמור להרגיש בכך? יש דרך לדעת?

6. אלו אופציות ניתוחיות יש? האם יש אופציה לפרסקופית/אנדסקופית? (מן הסתם זה פחות טראומטי, החלמה מהירה, כאבים פחותים), והאם זה יעיל באותה מידה?

7. לאיזה תחום באורטופדיה זה שייך (בעיות שוקיים ותסמונת המדורים בשוקיים)?

סליחה על האריכות, ותודה מראש על התגובה
תסמונת מדור כרונית בשוק
08/05/14 13:39
12צפיות
הינה מספר אתרים לדוגמא בעברית שיתנו לך מידע מפורט. הטיפול לרוב ניתוחי.
הרפואה
תסמונת מדור כרונית
תודה על החומר, וברשותך שאלה
12/05/14 23:13
3צפיות

איזה עוד סיבות יכולות להיות לשרירים מנופחים בשוקיים?
בנתיים למדתי איך לעשות הליכות מבלי להגיע לכאב חריף ומשתק, אך השרירים נפוחים ונוקשים גם לאחר המאמץ, האם אני עלול להזיק לעצמי ? (חשובה לי ההליכה לטובת הבריאות הכללית והמשקל)
פסציוטומיה סגורה, על איזה חתך מדובר? והאם לכל מדור (קדמי/אחורי/צידי) צריך חתך בפני עצמו?
כמה זמן החלמה מלאה מניתוח כזה? בגדול תוך כמה זמן אפשר לחזור להליכות של שעה בתדירות של מספר פעמים בשבוע?
אלו אורטופדים מתמחים בבעיה הזו? כף רגל? ברכיים? כללי?

תודה רבה
לדר רן דורון
07/05/14 14:46
27צפיות
לפני כמה שנים אובחנתי כמי שיש לו ספונדלילוזיס בדרגה 1 בl5.מה המשקל המקסימלי להרמה בבעיה כזו?
ספונדילוליזיס
08/05/14 13:34
17צפיות
האם כוונתך אולי לספונדילוליסטזיס דרגה 1?
בכל מקרה אין הגדרות משקל מותר לנ"ל
אכן התכוונתי לליזסטזיס.אם מבין נכון יכול גם
08/05/14 13:52
16צפיות
להרים 20 קילו בלי חשש או שצריך בדיקה אחרת?
בחרת רופא
07/05/14 11:57
24צפיות
אני מועמד לניתוח גב תחתון. איך אוכל לבחור את המנתח הטוב? האם יש רשימה של מנתחים מומלצים?
קרע חלקי בשריר הבייספ
06/05/14 09:22
23צפיות
שלום,
הנני פעיל בחדר כושר,עקב כאב בכתף שמאל ביצעתי בדיקת אולטרסאונד.
אבחנת הרופא היתה: כי ב-US נוזל סביב הבייספס,יתכן קרע חלקי של הראש הארוך.
האם ניתן להמשיך להתאמן (כל עוד ואני לא חש כאב)ולבצע תרגילים שמערבים את היד הקדמית/הכתפיים/גב/חזה או שנדרש להפסיק להתאמן על חלקים אלה לתקופה?

תודה מראש.

קרע חלקי בשריר הביצפס
08/05/14 13:33
9צפיות
מומלץ לא להתאמן כדי לא להחמיר המצב
פריקת כתף והחזרה
05/05/14 23:11
16צפיות
שלום שמי רועי בן 21 משרת בצנחנים ומשתחרר בעוד חצי שנה. לפני כשבוע תוך כדי ריב (בהומור) עם חבר מהפלוגה פרקתי את הכתף, פינו אותי למיון בסורוקה שם החזירו לי את הכתף למקום והנחו אותי ללכת כשבועיים עם מתלה ולאחר מכן להמשיך טיפולים.
לאחר שחקרתי קצת את הנושא הבנתי שזה יותר מסובך משחשבתי, ושרוב האנשים שפרקו פעם אחת יפרקו שוב, לכן ממליצים על ביצוע ניתוח על מנת למנוע פריקות חוזרות בעתיד. אני חסר ידע לחלוטין בנושא ולכן יש לי מספר שאלות - האם כדאי לבצע את הניתוח למרות שלא הייתה לי עדיין פריקה חוזרת? לפני שבוע פרקתי את הכתף, מתי אני יכול לחזור לפעילות גופנית מלאה? ריצות? משקולות?. האם יש אפשרות לבצע את הניתוח בזמן הצבא (אני משתחרר בעוד חצי שנה ולא רוצה להיות מושבת באזרחות)? האם זה מומלץ?
תודה וחג שמח. רועי.
פריקת כתף
08/05/14 13:32
10צפיות
אכן בפריקת כתף חבלתית בצעירים ישנם אחוזי פריקות חוזרות מאוד גבוהים. הטיפול מתחיל במתלה ומנוחה, לאחר מספר שבועות פיזיוטראפיה שמתקדמת בהדרגה. פעילות גופנית תלויה בהתקדמות טווחי כתף, מצב הכאבים והשרירים. ראשית קבל הפניה לפיזיוטראפיה שם ינחו אותך לתרגול ופעילות. ובהמשך קבע ביקורת אורטופד להערכה חוזרת להמשך.
שאלה בנוגע לדלקת בגיד כף היד
05/05/14 09:01
23צפיות

שלום רב ,
אני בת 27, עושה ספינינג קבוע ולפני כשלושה שבועות החל לי כאב במפרק כף היד.
מישהי במשפחתי שהיא רופאת משפחה נתנה לי כדורי "ארקוקסיה" שעזרו (לקחתי 5 ימים ואז עוד 5 ימים)
לאחר שהכאב במפרק עבר, החל כאב באגודל ימין - זה קרה לדעתי, לאחר ששיחקתי ב"אקס בוקס" במשך שעה (נ.ב אני גם מקלידה הרבה ומסמסת הרבה, לא יודעת אם זה קשור)
את הכאב בהזזת האגודל הרגשתי בעיקר בשעות הבוקר לאחר שינה או אפילו לאחר שנת צהריים של שעה.

הייתי אצל אורטופד לפני כמס' ימים והוא אמר שזאת כנראה דלקת בגיד, נתן לי כדורי "ברקסין" למשך 20 ימים, משחה לכאבים ונתן לי מרשם לסד לקיבוע כף היד +אגודל.
ניסיתי לשים את הסד אך לאחר שאני מורידה אותו (לא משנה כמה זמן), יותר כואב לי! אם במהלך היום אני יכולה להזיז את האצבע דיי בחופשיות ורק בתנועות מאוד חדות כואב לי אז לאחר שאני מורידה את הסד, אני מרגישה כאב כמו אחרי קימה משינה...ולוקח לו כמה שעות לעבור!

מדוע לבישת הסד רק מכאיבה לי?

אשמח לעזרה,
שירי
דלקת גיד בכף היד
05/05/14 21:11
21צפיות
בדלקות לעיתים הכאב מוחמר בפעילות לאחר מנוחה.
אמור להשתפר עם הטיפול. במידה ולא יועיל לחזור לרופא לשקול טיפול נוסף כמו פיזיוטראפיה או זריקה
אני סבלתי הרבה מדלקת בכף היד
13/05/14 21:45
6צפיות
אני סבלתי באופן מתמשך בדלקת בכף היד ולא סד או זריקות עזרו לי.
בסוף לאחר המלצה של חברה הגעתי לאופיר שגב פרימן ועשיתי דיקור יפני.
הוא הציל אותי!
כתובות אינטרנט מצורפות:
ניתוח האלוס ואלגוס או האלוס ריג'ידוס
04/05/14 21:48
18צפיות
האם מישהו יכול להמליץ על דר ריצ'רד יפה, או דר' לוגר ולמה?
אוסטאוכונדרומה
04/05/14 16:27
15צפיות
האם אוסטאוכונדרומה עשויה להיגרם כתוצאה מתאונה/חבלה או בתנאי עבודה של עמידה ממושכת
אוסטיאוכונדרומה
05/05/14 21:06
4צפיות
גידול שפיר של עצם וסחוס. מתפתח בילדות/נעורים. לא ידועה סיבה ברורה אם כי יש קשר לגנים מסוימים ויש צורה משפחתית גנטית בה יש אוסטיאוכונדרומות מרובות.
ישנו סיכון קטן לממאירות ולכן עוקבים/כורתים את הנגע בהתאם לכמה הוא מפריע.
פריקת ACJ (דרגה 3) - המשך כאבים
04/05/14 10:18
25צפיות
שלום לכולם ותודה מראש על העזרה,

אני בן 28, ספורטאי פעיל (כדורסל - חובבני אבל בעצימות גבוהה מס' פעמים בשבוע).

באמצע פברואר נפצעתי במהלך רכיבה על אופניים ואובחנתי עם פריקת ACJ דרגה 3. האבחון נעשה לאחר רנטגן ולאחר בדיקה קלינית.
הטיפול שהוצע לי הוא טיפול שמרני. הומלץ לי לא לעשות ניתוח בהנחה שאני מבין שהבליטה מעל הכתף לא תעלם.

לאחר שישבתי חודשיים בבית מבלי לעשות כלום, התחלתי לחזור לאט לאט לשחק (2 פיזיותרפיסטים אמרו שאני במצב מצוין יחסית).

אבל כאשר אני משחק, בסוף המשחק כואב לי בכתף והכאב ממשיך למס' שעות או ימים. הכאב מגיע ממש מהבליטה עצמה. הוא יוצא מהצד האחורי של העצם (נניח, אם מישהו היה ממשש את הבליטה מכיוון הגב ולוחץ עם האצבע בתווך שבין הבליטה לשאר הגוף).
בהפעלת שרירי הכתף בפעם הראשונה לאחר מנוחה ישנו כאב ראשוני שמקהה ככל שאני ממשיך בתנועה (נניח, אם הנחתי יד על משענת למספר דקות ואז התחלתי להרים ולהוריד את היד - ב2 ההרמות הראשונות ארגיש כאב חזק ולאחר מכן כבר לא)  

יש לציין שלאחר מספר ימים\שעות הכאבים נעלמים כל עוד אני לא עושה שום פעילות מאומצת עם הכתף.

האם זה נורמלי?
האם כדאי לשבות מפעילות? אם כן, לכמה זמן?
האם אלו סימפטומים לפריקת ACJ דרגה 4?
האם ניתוח בהכרח יחזיר לי את היכולת לשחק ללא כאבים?

שוב תודה מראש!
פריקת ACJ
05/05/14 20:58
9צפיות
הכוונה למפרק בין עצם הבריח לאקומיון שבכתף. הדרגה לא נקבעת לפי כאב אלא לפי התזוזה מהמקום הטבעי.
צריך לפנות למרפאת כתף /מומחה כתף להערכה חוזרת. יתכן וניתן לשפר בעזרת פיזיוטראפיה.
ניתוח משחזר את העמדה של העצם אבל גם בניתוח סיכונים כולל כאבים בהמשך.
טיסה עם כאבים בשוק
04/05/14 06:52
28צפיות
כותבת בשביל חברה שנמצאת בתאילנד ורוצה לשאול את השאלה הבאה: ״אני כרגע בתאילנד ויש לי טיסה חזור עוד יומיים לארץ. לפני שבוע נפל עליי בעלי על השוק הפנימית של רגל ימין (בחלק השמאלי של רגל ימין) . לא הרבה זמן אחרי, התחילה לי תחושה של לחץ בחלק החיצוני (צד ימין) של אותו שוק מתחת לברך. מלווה בכאבים. הזמנתי רופא תאילנדי שקבע רק מלהסתכל מבלי לעשות איזשהו צילום- שזה soft tissue injury ונתן לי לקחת אדוויל ואמר לי לנוח. עבר לי למרות שלא נחתי, ופתאום חמישה ימים אחרי, לפני יומיים התחיל לי מחדש גם כאב שמקרין עד כף הרגל גם נפיחות קלה בשוק , גם תחושת לחץ מתוך השוק כאילו היא לוחצת החוצה. אני כן הולכת אבל לא בחופשיות ומרגישה קושי בהליכה (כמו התעייפות וכאב עמום). לפעמים יש לי כאבים עזים יותר ולפעמים תחושה מוזרה בכף הרגל. האם נשמע בהול? אני מפחדת שתהיה הפרעה בזרימת הדם לרגל.. לא מעוניינת לפנות לרופאים פה באיים בתאילנד שוב ומעדיפה לחכות לטיפול בארץ אבל רציתי לדעת, האם זה בטיחותי או מסוכן לעלות על טיסה של 11 שעות לארץ עוד יומיים?
כאבים בשוק
05/05/14 20:55
16צפיות
מתוארת חבלה, נפיחות, הרגשת לחץ. אפשרויות יכללו חבלת רקמה רכה, שטף דם בתוך השריר, חסימת וריד ברגל DVT (דורש טיפול תרופתי).
לא ניתן להעריך יותר מזה מכאן. (דרוש לרוב אולטראסאונד דופלר) .גם בתאילנד יש מרפאות טובות.
מפרקים סאקרואילייםבת
02/05/14 11:07
20צפיות
לפני כחודש ערכתי בדיקת mri במכון מור שבכפר סבא בגלל כאבים חזקים במפסעות
תוצאות הבדיקה היו: שינויים תת קורטיקלים מינימליים הודגמו בסמוך למפרק באיליום משאל.
שינויים אלה וסינוביה במפרק עוברים האדרה לאחר הזרקת גדוליניום לוריד -רושם שמדובר בארטריטיס  דגרטיבית קלה בלבד.
ממצא לוואי- קיימת חוליית מעבר לומבוסקרלית עם מפרק משמאל.

ברצוני לשאול מה יש לי בדיוק? האם זה מסוכן? מה הטיפול? ולאיזה רופא עליי לפנות? מי מטפל בבעיות כאלה?
תשובות MRI
05/05/14 20:49
8צפיות
מתוארת ארטריטיס דגנראטיבית קלה כלומר שינויים שחיקתיים קלים הנצברים עם הזמן. הטיפול עי אורטופד או ריאומטולוג במידה וחושדים באפשרות של מחלת פרקים.
כתם בצילום
01/05/14 17:34
22צפיות
עשיתי צילום רנטגן של הרגל ונראים בבירור שני כתמים בעצמות שבין האגודל לאצבע השניה לכיון גב כף הרגל.
מה זה יכול להיות?
כתמים בצילום
05/05/14 20:46
9צפיות
אולי כוונתך לעצמות הססמואידים. קשה להבין יותר מתיאור זה.
מרפק טניס - שאלה
01/05/14 16:55
20צפיות
אני בת 46, סובלת כמה שבועות מכאבים מאוד חזקים במרפק, אובחן מרפק אלבו, כואס גם בזמן מנוחה.
נתנו לי זריקה שלא עזרה, עשיתי צילום.

יש לי תור לפיזיותרפיה לחודש יולי!, אין לי מושג איך אני אעבור עד אז.
קראתי ושמעתי דברים טובים על טיפול בגלי הלם.
שאלתי האם הפיזיותרפיה מקופת החולים כוללת טיפול בגלי הלם ואם לא האם כדאי לי ישר
ללכת לטיפול בגלי הלם באופן פרטי?

תודה
מרפק טניס
05/05/14 20:44
7צפיות
ככל הידוע לי גלי הלם לא בסל אבל עדיף לברר מול קופת החולים שלך/ביטוח.
מרפק טניס
08/05/14 12:32
7צפיות
גם אני סובל מכאבים במרפק טניס
רכשתי לאחרונה בעקבות המלצה של חבר פורמולה הומאופתית  מבית  מרקחת הומאופתי  ראשונים פארם לטיפול בבעיה
ובאמת אני חש הקלה בכאבים
המליצו לי גם להשתמש במשחת דרקון אדום שגם מאוד עוזרת
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום