בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אין צורך להסביר, כולם יודעים מה זה אורתופדיה. בדיחה ישנה ולא כ"כ מוצלחת אומרת כי האנושות מתחלקת לאלו שהיו אצל אורתופד ואלו שיהיו. למרות שזה לא מצחיק במיוחד, יש בזה מן האמת כמו בהרבה בדיחות, הבעיות האורתופדיות נפוצות מאוד. האורתופדיה היא אחד המקצועות הדינמיים ביותר כיום בעולם ברפואה: שיטות הטיפול והאיבחון משתנות ללא הרף ככל שהידע המדעי והמחקרי מעמיק והניסיון המקצועי הולך וגדל. בעשורים האחרונים אנו עדים לשתי מגמות עיקירות: האחת, מעבר חד משיטות טיפול שמרניות לכיוון הטיפול הכירורגי אשר, נהיה פחות חודרני וטראומטי למטופל/ת. השניה, שימוש נרחב בכירוגיה ארתרוסקופית ושיטות ניתוח זעיר-פולשניות אחרות לטיפול בבעיות אורתופדיות. במקרים רבים, שפע האפשרויות המוצעות מבלבל ומטעה עד כי לא ניתן למצוא את הדרך להחלמה. גם ציבור הרופאים מסתנוור, לא אחת, מהחידושים הטכנולוגיים עד שלעיתים הוא שוכח כי הליך פשוט ובלתי מתוחכם יכול לחולל פלאים ולפתור את הבעיה. במערכת הבריאות הציבורית לא תמיד קל לקבל הסבר ותמיכה לגבי הבעיה ודרכי הטיפול השונות. מטרת הקהילה שלנו היא לשמש במה למפגש בין אנשים, הסובלים מבעיות אורתופדיות לבין רופאים  ומטפלים מתחומים שונים כגון פיזיותרפיה. אנחנו מתנגדים בתוקף לכל נסיון למסחור הקהילה ע"י גורמים שונים (הודעות מסחריות ופרסומת סמויה ימחקו מיידית). הקהילה תעסוק בכל תחומי האורתופדיה החל מפגיעות ספורט, פציעות אורתופדיות, דרך מחלות גב, כתפיים, כף רגל וכף יד וכלה במחלות ילדים. אין לנו התנגדות שמטפלים אלטרנטיביים יתרמו לדיון, אם כי זאת לא ממש כוס התה שלנו, אם אתם מבינים למה אנחנו מתכוונים. נשתדל לתת מענה לשאלות הקוראים בצורה עניינית ומהירה. יש לקחת בחשבון את מגבלות הסביבה בה אנו פועלים - הרשת. ישנן שאלות עליהן לא ניתן לתת מענה מאחר ונדרשת אנמנזה קפדנית, בדיקה גופנית ובדיקות עזר.  אין לנו אפשרות לאבחן מחלות או מצבים רפואיים מרחוק. עוד נבקש כי תקחו בחשבון שאיננו נמצאים מול המסך בתדירות גבוהה ולעיתים תידרש סבלנות. יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר רן דורון, החטיבה הכירורגית, המרכז הרפואי ת"א.

מכשיר מיישר כתפיים
23/03/14 18:48
23צפיות
שלום,

במשך תקופה ארוכה כתפיי אינן ישרות ("שוקעות" למטה, אם אפשר לקרוא לזה כך), והדבר גורם לי לכאבים מציקים במהלך היום.
למרות טיפולי פיזיוטרפיה רבים, לא הצלחתי להגיע למצב שבו אני מיישר אותן לאורך זמן רציף.

לכן, חשבתי על לקנות מכשיר ליישור כתפיים.

מה דעתכם בנוגע לכך? איזה מכשירים מומלצים בתחום?

אודה לעזרתכם.
יישור כתפיים
24/03/14 14:29
25צפיות
החיסרון ביישור פאסיבי הוא החמרת חולשת השרירים ולכן החמרת התופעה. רצוי יותר אימון עצמי!! בחדר כושר על פי התרגילים שיתנו הפיזיוטראפיסטים.
ידיים
22/03/14 21:11
21צפיות
ידי הימנית כל השנה שעברה כאבה בכתף עד לאצבעות כף היד, לקחתי משככי כאבים
אבל הכאבים עכשיו חזרו. ידי השמאלית,עוברים בה זרמים מהכתף עד קצות האצבעות
ולאחר מכן אני מרגישה קוצים. מה אפשר לעשות וממה זה נובע? הייתי אצל אורתופד,
אבל עושה רושם שאין מה לעשות. בת 51
כאבים וזרמים לאורך הידיים
24/03/14 14:27
22צפיות
סיבה אפשרית היא בעיה צווארית המקרינה לאורך היד. ניתן להעריך ע"י צילום צווארי, EMG ולשקול הדמיה נוספת לפי הממצאים.
u/s ברכיים לאחר חבלה סיבובית של הברך
22/03/14 20:39
21צפיות
בת 47, כחודש וחצי לאחר חבלה סיבובית של ברך שמאל.
בוצע u/s ברכיים.
ברך שמאל –
patelliar tendon - מרקם ועובי תקינים דו צדדי.
quadriceps tendon - מרקם ועובי תקינים דו צדדי.
medial collateral ligament - מרקם ועובי שמורים.
lateral collateral ligament - מרקם ועובי תקינים.
לא הודגמה ציסטה ע''ש baker בגומה פופליטאלית.
supra latellar recess - ריבוי נוזל קל.
במיניסקוס החיצוני - נוזל ואי סדירות של החלק הנראה ב- u/s של המיניסקוס עצמו.
המרטרוזיס וחשד לפגיעה במיניסקוס החיצוני.

ברך ימין – הודגמה ציסטה ע''ש baker בגומה פופליטאלית.

מהם ממצאי הבדיקה ? האם יש קרע של המיניסקוס ? מה הטיפול המומלץ במצב זה ?

תודה.
US ברך
24/03/14 14:24
16צפיות
אולטראסאונד אינו כלי מדויק לאבחון פגיעה מניסקיאלית.
במידה ועלה חשד יש לשקול ביצוע MRI
כאב בכף הרגל עקב דיקור (כבר מספר ימים)
22/03/14 10:58
27צפיות
כאב בכף הרגל עקב דיקור (כבר מספר ימים)
שבת שלום,
אני פונה אליכם בבקשה לעזרה בנוגע לכאב שאני חווה בכף הרגל בעקבות דיקור.

ביום שני האחרון, עברתי דיקור והוכנסו מספר מחטים לכף הרגל.
אחת המחטים הוחדרה באזור הבליטה בכף הרגל (מופיע בתמונה, שאגב, לא שלי אלא שומשה רק על מנת להמחיש את איזור הכאב).

מאז ועד היום (5 ימים) אני סובל מכאבים באותו איזור שמקרינים על כל כף הרגל,
ברמה, שאפילו קשה לי ללכת שלא לדבר על לנעול נעלי ספורט לריצה.

הייתי ביום חמישי אצל אורטופד שטען שלדעתו אין משהו רציני ואולי נפגע 'עצב' ואמר לי ביום שבת להלך יחף בים לזמן מה (אין לי מושג מדוע).

אשמח לדעת כיצד להתקדם מכאן,
אני אובד עצות - כף הרגל כואבת נורא ויתרה מכך,
אין לי אפשרות להתאמן.

תודה!
כאב לאחר דיקור
24/03/14 14:22
15צפיות
לא מתמצא ממש בדיקור. יתכן ואכן נגעו בעצב. אם אין שיתוק או הפרעת תחושה או סימני זיהום צריך מעקב רפואי ובינתיים לקחת נוגדי כאב.
הרדמות אצבעות כף היד
22/03/14 09:36
29צפיות
מזה למעלה מ-10 שנים אני סובלת מהרדמות אצבעות כף יד ימין. הרדמות האצבעות מדורגת בעוצמתה: החזק ביותר – אצבע מספר 4 והולך ופוחת לכיוון 3 ו-2 והחלש ביותר באגודל. אצבע מספר 5 (זרת) איננה נרדמת כלל. התחושות הללו כרוכות בתחושת כבדות וחולשה בזרוע העליונה, ולעיתים אף דקירות כאב בשיכמה הימנית. תופעות אלו מתגברות בעקבות מאמץ גדול בהפעלת הזרוע כולה או בהפעלה ממוקדת של אצבעות היד. התדירות, נכון להיום, יום יומית ומפריעה לתפקוד בחיי היום-יום ובשינה בלילה.
לפני 8 שנים עשו לי בדיקת EMG  והתוצאה היתה היצרות קלה (mild) בתעלה הקרפלית, אבחנה שלא הצדיקה התערבות כרורגית.
כיוון שהיום הבעיה מטרידה ביותר, מפריעה בהפרעה בחיי היום-יום ולעיתים אף כואבת מאד – חזרתי לבדוק את הנושא.
הפעם נשלחתי לצילום עמוד שדרה צווארי – בגדר הנורמה, ול-US  כתף – סימנים של טנדיניטיס ובורסיטיס.
שאלתי: האם יתכן שיש גורם משותף לשתי התופעות הללו – בכף היד ובכתף, או שהן בהכרח בלתי תלויות זו בזו?
כיצד כדאי להתקדם מכאן?
תודה
הרדמות אצבעות כף יד
24/03/14 14:19
14צפיות
רצוי לחזור על EMG. בבדיקה ניתן להעריךאת דרגת הנזק העכשווי, האם הוא ביד בלבד או האם יש שילוב צווארי ובכף היד הנקרא double crush. צריך כמובן לשאול את השאלות הללו בהפניה לבדיקה.
שאלה לגבי תוצאות EMG
22/03/14 08:46
14צפיות
לפני כשנה שברתי אצבע שתיים ושלוש ברגל שמאל
מאז אני סובלת מהירדמות האצבעות, נימולים, התכווצויות מכאיבות והתנפחות המקום אחרי הליכה מאומצת.
בסיכום ה EMG נכתב:
יש לציין שבעצב פלנטרי לטראלי משמאל קיימת עדות לפגיעה דמיאלינטיבית קלה.
מה זה אומר?
האם זה מסביר את הכאב ותופעות הנימולים והתכווצויות באצבעות?
אודה מראש על תשובות
תוצאות EMG
24/03/14 14:16
9צפיות
נימולים והתכווצויות אינם אופיניים לשבר באצבעות. גם הממצא בEMG פחות מתאים להתכווצויות שיכולות להיות על רקע חוסר מגנזיום ומלחים אחרים. הפגיעה יכולה להסביר נימול בחלק מהאצבעות.
º
תודה רבה על תשובתך
24/03/14 17:23
3צפיות
בעיה ביד עדיין?
21/03/14 15:59
31צפיות
שלום דר
לפני כשנה נפלתי ושברתי את שורש כף היד,
עד היום עדיין כואב,
חזרתי לרופא לאחר כשנה והוא הפנה הוא למיפוי עצמות וזו התוצאה-
ממצאים:
קיימת קליטה מוגברת בשורש כף יד רדיאלי משמאל.
שאר השלד תקין.
סיכום:
קליטות מוגברות כנ"ל ככל הנראה על רקע שינויים ניווניים

האם היד שלי בסדר?
לאחר שבר ביד
24/03/14 14:12
12צפיות
אם הקליטה המוגברת באזור השבר היא יכולה לרמז שיש עדיין תהליך פעיל של תאי העצם באזור. אם הקליטה מעטה זה נורמאלי. אם הקליטה במפרק היא יכולה לכוון לשינויים שחיקתיים/חבלתיים/ניוונים בעצמות כף היד הקטנות.
מדרסים מקצועיים איזה הבדל אדיר
21/03/14 12:49
25צפיות
שנים אני סובלת מכאבי ברכיים ולפני כחודש רכשתי מדרסים של חברת fit step pro הם ביקשו שאפיץ את הבשורה רק אם אהיה מרוצה.
אז אני מאוד מרוצה וממליצה לכל מי שזקוק, זה שינה לי את חיי היום מיום.

פנו ישירות לחברה בטלפון 052-4376289
www.fitstep.co.il
לאחר דיסקטומיה
21/03/14 09:35
12צפיות
תודה רבה על תשובתך
מה מטרת הטיפול ברפואת כאב? שיכוך כאב או ׳ ריפוי׳ ממש? האם יש גישה מועדפת יותר לכוון של ריפוי? מייאש לחשוב שמעתה אהיה חולה כרונית שזקוקה לטיפולים מתמשכים כדי לחיות עם כאב.... ( כאמור, כבר ארבעה חודשים לאחר ניתוח. יש סיכוי שזה פשוט יעבור או שאחרי זמן כל כך ממושך רוב הסיכויים שזה המצב וזהו)
חלילה אין לי שום רצון לכך, אבל  שמעתי על אנשים שעושים ניתוחי קיבוע. מה האינדיקציה לניתוח כזה לאחר דיסקטומיה?

תודה.  
טיפול בכאב
24/03/14 14:08
2צפיות
טיפול בכאב מטרתו לתת מענה לכאב/סבל של החולה. לעיתים הגוף מתמודד עם הבעיה לבד אבל זה לוקח זמן. ניתוח לקיבוע נעשה כאשר יש רושם שאי יציבות גורמת לכאב או עלולה לגרום נזק עצבי.
מדוע נוצרת ציסטה בייקר
20/03/14 11:14
12צפיות
הבן שלי עשה בדיקת MRI לברך
התגלה שיש לו ציסטה בייקר, ציסטה סינובויאלית קטנה, fibrous cortical defect בפמור הדיסטלי.
הייתי רוצה לדעת:
1. מה זה בכלל?
2. ממה זה מגיע?
3. איך מטפלים בזה?
4. איך זה נוצר? האם יש סיבה ברורה שזה קורה?
5. הוא נפל ונחבל בברך ברמה קשה, האם יש סיכוי שזה קשור?

ציסטת בייקר
20/03/14 15:48
12צפיות
זוהי ציסטה באזור הפופליטאלי של הברך (אחורית). לרוב נוצרת כתוצאה מבריחה של נוזל ממפרק הברך לאזור הזה.
הציסטה אינה מסוכנת. לרוב אינה מצריכה טיפול ניתוחי.
MRI לאחר דיסקטומיה
20/03/14 00:54
21צפיות
שלום לך.
עברתי דיסקטומיה ב l5-s1 - הניתוח בוצע עקב חולשה עד כדי כמעט שיתוק של כף הרגל. הכאב היה בעיקר סכיאטי ללא כאב גב משמעותי.
לאחר הניתוח- קיים כאב סכיאטי ולעיתים נימול אך בעוצמה נמוכה. עיקר הבעיה היא כאבי גב.  הכאב מוקל על ידי טיפול תרופתי במורפיום ושיכבה על הגב.  אין כמעט אפשרות לשבת וטווח התנועה בגב מוגבל ביותר, זאת כמובן במקביל לפיזיותרפיה כמומלץ.
לאור כל אלה בצעתי MRI כחודשיים לאחר הניתוח והפענוח -
מצב לאחר ניתוח בגישה אחורית עם המילמינקטומיה משמאל בגובה l5-s1.  מודגם בקע דיסק מרכזי ושמאלי מינימאלי באותו הגובה ומודגמת רקמת גרעון אפידוראלית משמאל שעוטפת את השורש בריצס ונמשכת לאורך מסלול הניתוח.  
השאר - תקין.
להבנתי זה אומר שהבדיקה תקינה. אני כבר ארבעה חודשים לאחר הניתוח ומוגבלת מאוד.  הכאבים עזים עד לכדי התעוררות בלילה.  מה האפשרויות העומדות בפני? מה מקור הכאב?  
ושאלה כן/ לא קשורה. האם ניתן בכלל לשקול הריון לאחר ניתוח כזה?.....
תודה.
לאחר דיסקקטומיה
20/03/14 15:46
8צפיות
אפשרויות- מרפאת כאב לצורך הזרקה אפידוראלית/בלוק/SELECTIVE ROOT BLOCK/ליריקה/אנלגזיה אחרת תרופתית.
לחזור לרופא מנתח להערכה (כולל הסתכלות שלו בMRI שיכולה לאבחן שונה מהפענוח) האם יש מקום לניתוח נוסף.
הניתוח כשלעצמו אינו שולל הריון. רצוי קודם להתאזן עם הכאב.
צמיחה "פראית" של העצם
19/03/14 19:43
13צפיות
שלום, אני בת 28 ועברתי תאונת דרכים לפני 8 שנים ובתאונה נשברו לי שתי עצמות הפמור כתוצאה מזה הכניסו לי פלטינות וברגים שגרמו לצמיחה פראית של העצם במפרק הירך. איך מתמודדים?
לאחר תאונה
20/03/14 15:40
5צפיות
לא ברור לי מה את מתארת.
תוצאות מיפוי עצם כל גופי - כאבים בכף רגל
19/03/14 11:48
21צפיות
שלום אחי הקטן בן 11 , סובל למעלה מחודש בכאבי כף הרגל ימין מאוד חזקים ובצילום רנטגן יצאו הבדיקות תקינות , אך עדיין המשיכו הכאבים והוא נשלח לצילום MRI מיפוי עצם כל גופי קיבלנו את התוצאות אשמח אם תוכלו לעזור לי לפענח אותם כדי שאוכל להבין אותם
ממצאים :
אין לראות קליטות פתולוגיות של החומר בפרקי הקרסול , כפות הרגליים ויתר עצמות השלד .

אקבל האהבה הצעות \ המלצות רפואיות תודה
נתנאל
מיפוי עצם
20/03/14 15:39
6צפיות
התוצאות של המיפוי הינן תקינות.
חזרו לרופא להמשך בירור
שאלה - מדרסים בהדמיה ממוחשבת
19/03/14 03:24
27צפיות
היום כשבאתי לחדר כושר, היו שם נציגים של חברה מסויימת המשווקת מדרסים.
הם עשו  לי בדיקה על מכשיר ממוחשב (מכשיר שעומדים עליו והוא עושה סריקה של כפות הרגליים)
, ועל סמך הבדיקה אמרו לי שאני צריך מדרסים ושיש לי בעיה בכף הרגל.
קניתי מהם מדרסים  - הם פשוט נתנו לי מדרס בקופסא סגורה (קניתי מכיוון שאני לא מבין בתחום ורציתי לדאוג לבריאות שלי)

לאחר כמה שעות התעוררו אצלי ספקות, ורציתי לשאול האם על סמך בדיקה ממוחשבת שכזו אפשר להסתמך עליה ולתת לי מדרס מוכן שהיה שם?
(זה מדרס שהיה שם  ולא משהו שמותאם עבורי אישית).
היו להם מדרסים חדשים סגורים בקופסאות  שיכולים להימכר לכל אחד.
בכלל לא מדדו את מידותיי, רק שאלו איזה מידת נעל אני, השבתי 43, ונתנו לי.
יש לי 30 יום נסיון - ורציתי לשאול אם עשיתי נכון? או שאולי קניתי חתול בשק?
מדרסים
20/03/14 15:36
23צפיות
במידה ויש לך בעיות/תלונות לגבי כפות הרגליים וכו רצוי להבדק על ידי אוטופד.
בהתאם להוראותיו צריך לעשות מדרסים לפי מידתך עם הדגשים המצוינים על ידו.
מה שרציתי לשאול
23/03/14 21:55
12צפיות
אני  מסכים איתכם (אמנם לאחר מעשה), שעדיף בדיקה אישית אצל אורטופד, מאשר בדיקה ממוחשבת ע"י משווק.
השאלה שלי היא אם אני יכול להשתמש במדרסים שקניתי , או שיש כאן סיכון בריאותי לרגל (כי זה לא הותאם עבורי אישית), בינתיים אני לא משתמש בהם, אני רוצה לשאול אם יכול להיגרם לי נזק לרגל
מדרסים
23/03/14 17:22
14צפיות
שלום
בהמשך למענה של הרופא
אני בהחלט חושב שמידה לפי מחשב אינה מספיקה כיוון שבמקרה זה המוצר שקיבלת הוא לפי מספר נעל ולא לפי מידות הרגל.לפי התאור שלך המוצר הוא מוכן ואינו לפי הצרכים האישיים שלך .
הדבר הנכון ביותר הוא להיבדק אצל אורטופד וללכת למכון אורטופדי כדי לבצע את ההזמנה ולקיחת המידות בצורה רצינית
תודה
שבר בפיבולה דיסטלית - כפיפת קרסול ימין
18/03/14 19:26
85צפיות
שלום דוקטור,

אני איתי בן 39, ללא עבר של בעיות ברגליים
(אולי קצת שברי מאמץ מהצבא, אבל זה היה לפני 20 שנה)

לפני שבוע מעדתי במדרגות. נחתתי בעיקר על רגל ימין
תוך כיפוף הקרסול פנימה (לכיוון רגל שמאל)
הרגשתי כאבים בקרסול ימין שלי שגרמו לצליעה.
בערב התנפח הקרסול בצד החיצוני (ליד הבליטה החיצונית ברגל).

הלכתי לאורתופד שהפנה לצילום רנטגן. ממצאי הצילום:
1. הודגם שבר בפיבולה דיסטלית
2. צילום שבר ספירלי ללא תזוזה וובר B פיבולה
3. ללא רגישות בכף רגל, PF. ללא חסר NV פריפרי.
4. XR - שבר ללא תזוזה בפטישון חיצוני. קיבוע בגבס.

אני כעת עם גבס ל-6 שבועות. מתוכם 4 שבועות ללא דריכה.
נאמר לי שאין נזק אחר מלבד מה שאוזכר.

המלצות שנרשמו -
מנוחה עם רגל מורמת
הליכה ללא דריכה באמצעות קביים
ביקורת אורתופד בתוך 10 יום עם צילום עדכני של הקרסול.

שאלותי הן כדלהלן -
1. עד כמה זה חמור?
2. האם שבר ללא תזוזה הופך לשבר עם תזוזה?
3. האם יהיו בעיות עתידיות לאחר הטיפול? (החלשות העצם למאמצי העמסת הגוף)
4. האם אוכל לעסוק בספורט עם העמסות כבדות על רגל ימין לאחר הפסקת הגבס?
5. האם יש סיכוי שאוכל ללכת לעבודה כבר אחרי 3 שבועות (לפי המלצת רופא)?

6. כמה ימים אחרי שמעדתי התחלתי להרגיש  כאבים קטנים גם ברגל השנייה (רגל שמאל - בחלק הנמוך של הפיבולה ליד הקרסול)
   אבל לא הייתה לי שם (רגל שמאל) נפיחות, ולא כאבים מיד אחרי שמעדתי במדרגות וגם לא צלעתי ברגל שמאל.
   שאלתי היא - האם יש סיבה לאיזו דאגה, או שזה כלום?

בתודה מראש

שבר קרסול
20/03/14 15:33
33צפיות
כשיש שבר ללא תזוזה אנו מעונינים שירפא כפי שהוא. לשם כך הושמת בגבס וללא דריכה.
לאחר ריפוי השבר ופיזיוטראפיה לרוב תוכל לחזור לפעילות כולל ספורט.
ללכת לעבודה ניתן במידה ואתה עובד משרדית, מתנייד היטב בעזרת קביים וללא כאבים.
תודה על התשובה עוד שאלה קטנטנה
20/03/14 15:56
23צפיות
כמה ימים אחרי שמעדתי התחלתי להרגיש  כאבים קטנים גם ברגל השנייה (רגל שמאל - בחלק החיצוני של הקרסול וגם לאורך הרגל.
אבל לא הייתה לי שם (רגל שמאל) נפיחות, ולא כאבים מיד אחרי שמעדתי במדרגות וגם לא צלעתי ברגל שמאל.
כמו כן אין שטפי דם.

שאלתי היא - האם יש סיבה לאיזו דאגה, או שזה כלום?
המשך
24/03/14 14:06
12צפיות
במגבלות מה שניתן לענות בלי לבדוק, זה לא נשמע כמו שבר. להפעיל ולעקוב. אם מחמיר/לא משתפר להבדק.
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום