בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
אין צורך להסביר, כולם יודעים מה זה אורתופדיה. בדיחה ישנה ולא כ"כ מוצלחת אומרת כי האנושות מתחלקת לאלו שהיו אצל אורתופד ואלו שיהיו. למרות שזה לא מצחיק במיוחד, יש בזה מן האמת כמו בהרבה בדיחות, הבעיות האורתופדיות נפוצות מאוד. האורתופדיה היא אחד המקצועות הדינמיים ביותר כיום בעולם ברפואה: שיטות הטיפול והאיבחון משתנות ללא הרף ככל שהידע המדעי והמחקרי מעמיק והניסיון המקצועי הולך וגדל. בעשורים האחרונים אנו עדים לשתי מגמות עיקירות: האחת, מעבר חד משיטות טיפול שמרניות לכיוון הטיפול הכירורגי אשר, נהיה פחות חודרני וטראומטי למטופל/ת. השניה, שימוש נרחב בכירוגיה ארתרוסקופית ושיטות ניתוח זעיר-פולשניות אחרות לטיפול בבעיות אורתופדיות. במקרים רבים, שפע האפשרויות המוצעות מבלבל ומטעה עד כי לא ניתן למצוא את הדרך להחלמה. גם ציבור הרופאים מסתנוור, לא אחת, מהחידושים הטכנולוגיים עד שלעיתים הוא שוכח כי הליך פשוט ובלתי מתוחכם יכול לחולל פלאים ולפתור את הבעיה. במערכת הבריאות הציבורית לא תמיד קל לקבל הסבר ותמיכה לגבי הבעיה ודרכי הטיפול השונות. מטרת הקהילה שלנו היא לשמש במה למפגש בין אנשים, הסובלים מבעיות אורתופדיות לבין רופאים  ומטפלים מתחומים שונים כגון פיזיותרפיה. אנחנו מתנגדים בתוקף לכל נסיון למסחור הקהילה ע"י גורמים שונים (הודעות מסחריות ופרסומת סמויה ימחקו מיידית). הקהילה תעסוק בכל תחומי האורתופדיה החל מפגיעות ספורט, פציעות אורתופדיות, דרך מחלות גב, כתפיים, כף רגל וכף יד וכלה במחלות ילדים. אין לנו התנגדות שמטפלים אלטרנטיביים יתרמו לדיון, אם כי זאת לא ממש כוס התה שלנו, אם אתם מבינים למה אנחנו מתכוונים. נשתדל לתת מענה לשאלות הקוראים בצורה עניינית ומהירה. יש לקחת בחשבון את מגבלות הסביבה בה אנו פועלים - הרשת. ישנן שאלות עליהן לא ניתן לתת מענה מאחר ונדרשת אנמנזה קפדנית, בדיקה גופנית ובדיקות עזר.  אין לנו אפשרות לאבחן מחלות או מצבים רפואיים מרחוק. עוד נבקש כי תקחו בחשבון שאיננו נמצאים מול המסך בתדירות גבוהה ולעיתים תידרש סבלנות. יחד איתכם ובשבילכם, ד"ר רן דורון, החטיבה הכירורגית, המרכז הרפואי ת"א.

ברור לגבי תשובות MRI
21/10/11 09:44
83צפיות
הבדיקה בוצעה בתאריך 17/10/2011
של האגן MRI להלן ממצאי בדיקת
במישורים השונים . T2 , STIR , כולל דיכוי שומן T1 הטכניקה: הבדיקה בוצעה בתהודות
.
שלום רב, אבקש לקבל חוות דעת לאחר ביצוע צינתור

תודה

סיבת הפניה: מעקב אחר המטומה.
ממצאים:
בתוך שריר הגלוטאוס מדיוס מימין מודגם תהליך בקוטר 3.2 ס"מ במישור הצדדי פנימי , 3.8 ס"מ במישור
T2 בעוצמה גבוהה בסדרת ,T1 הקדמי אחורי ובגובה 9.2 ס"מ. התהליך בעל אותות בעוצמה גבוהה בסדרת
התחום ע"י טבעת היפואינטנסית – ייתכן טבעת המוסידרין. התהליך עשוי להתאים במאפייניו להמטומה
מאורגנת.
מודגמים תהליכים דומים קטנים יותר בהיקף השריר בקוטר 8 מ"מ העשויים גם להתאים להמטומות קטנות.
מודגמת בצקת בין סיבי השריר- ייתכן כביטוי לקרע חלקי אינטרסטיציאלי .
מודגמת המטומה קטנה גם בתוך שריר הגלוטאוס מינימוס מימין בקוטר 2.8 ס"מ במישור הצדדי פנימי .
מודגמת בצקת מינימלית בין סיבי שריר הגלוטאוס מקסימוס מימין. ההמטומות דורשות המשך מעקב.
מודגמים אותות תקינים מלשד העצמות.
פרקי הירכיים מודגמים תקינים.
המבנים הנוירו-וסקולריים הנצפים מודגמים שמורים.
לסיכום: המטומות תוך שריריות בשרירים הגלוטיאלים מימין
הדמיה
21/10/11 18:31
6צפיות
הודגמו שטפי דם בשרירי העכוז מימין.

בעקבות טראומה? להדמיה אין ערך בלי אנמנזה ובדיקה פיזית
בעיה בצוואר
20/10/11 20:25
20צפיות
שלום

אני בת 31, אמא לילדה, בדרך כלל בריאה חוץ מתת פעילות בלוטת התריס (השימוטו),
סובלת כ10חודשים בתחושת צריבה/שריפה בצוואר, קצת קשה להסביר את התחושה, מאין צריבה בצידי הצוואר מאחורה (בצורה סימטרית) ותחושה של צוואר תפוס מאד, בלי מוגבלות בתנועות..לפעמים גם מקדימה בצוואר ובגב העליון (היכן שמתחיל הצוואר - בצדדים), זאת תחושה מאד מציקה.
זה בא והולך - תקופות כן ותקופות לא, ולא בתגובה לתנועות.

הבדיקה שעשו לי זה סי טי עמוד שידרה צווארי שבה הכל יצא תקין, רופאים לא ידעו לייעץ לי מה לעשות, חוץ מאשר להגיד שזה פסיכוסומטי וקשור ללחץ ומתח, קצת קשה לי לקבל קביעה זאת, מבלי שעשו לי כנראה את כל הבדיקות האחרות. היה רופא שנתן לי "מוסקול" וולטרן - זה לא עזר.
הייתה תקופה שלא ידעתי למי לפנות אז פניתי לשיאצו/דיקור סיני וזה עזר קצת אבל הכל חזר שוב.

מה לעשות?
האם אלו שרירים? האם אלו עצמות? איזו בדיקות לבקש?
התייאשתי, אנא עיזרו

פיזיותרפיה
20/10/11 21:11
7צפיות
האם ניסית טיפול שבו המטפל תחקר את הכאבים שלך? את התחושות שלך? ניסה להבין ממה הם נובעים? מתי הם קשים יותר\פחות?
עפ"י רוב, התשובות נמצאות אצל המטופל. מטפל טוב ידע לשאול את השאלות הנכונות, להקשיב, ולטפל בבעיה יחד עם המטופל. ואם הכאב הוא פסיכוסומטי (ואני לא אומר שזה כך..) - אז מה? כאב הוא כאב. הוא מציק ומפריע לתפקוד, ומנסה להגיד לנו שמשהו אינו כשורה. יש לנסות לאתר את הגורמים ולטפל בהם באופן ממוקד.
מכיוון שאני מגיע מעולם הפיזיותרפיה, אני ממליץ על טיפול שכזה. אם תרצי, תוכלי לקבל הפניה לפיזיו' דרך רופא המשפחה ולקבל טיפולים בסבסוד הקופה. נסי לקבל המלצות לפיזיותרפיסט\ית ששייכת לקופה שלך. ישנם מטפלים מצוינים, וישנם כאלה שנכנעים ללחץ המערכת ולא מצליחים לטפל במטופלים רבים בו זמנית. לפעמים טיפול פרטי (שוב, בתנאי שהמטפל מיומן וקשוב) יעשה את העבודה טוב יותר.
בהצלחה, ניר.
כאבים בכתף
20/10/11 17:37
3צפיות
אני סובל מכאבים בכתף ימנית כבר כמה שנים. לדעתי זה התחיל לאחר אימונים בחדר כושר. הכאב מופיע רק בכמה תנועות ומאמצים מסוימים. אין לי גם הגבלה בתנועה. עשיתי בדיקת אולטראסאונד ו-CT ולא גילו שם שום דבר. עברתי תהליך של פיזיוטרפיה וגם רופא נתן לי זריקה לכתף ועדיין הכאבים ממשיכים ללא שום שינוי.
מה עוד אפשר לעשות? מה זה יכול להיות?
תודה.
הוצאת ברגים
20/10/11 09:54
41צפיות
שלום רב

בן 38 לפני חודש וחצי בעקבות תאונת ספורט - כדורגל- נגרם לי שבר פתוח בקרסול ימין:
distal fibula with sublaxatuin ankle
מה שביצעו:
פתיחה מעל פיבולה ופטישון לטרלי. חשיפת שבר וניקוי ריקמה, רדוקציה עם מחזיק עצם תחת שיקוף וקיבוע עם פלטה 1/3 טובולרית 12 חורים עם 5 ברגים דיסטאלים שני ברגים סימנדיסמוטים ו-4 ברגים פרוקסימאלים.

נקבע תור לניתוח להוצאת שני ברגים סינדיסמוטים למועד שחל חודשיים ממועד ביצוע הניתוח לאיחוי השבר.

שאלתי: האם במועד זה ניתן להוציא ברגים נוספים/פלטה? אני פשוט חושש שהפלטה/ברגים יפריעו במועד מאוחר יותר (בטח אם אני רוצה לחזור לספורט) ואז אצטרך להיות מנותח בפעם השלישית.

תודה וחג שמח

גיא
שבר בצלעות
19/10/11 12:29
452צפיות
שלום ,
לאחר נפילה אובחנו אצלי שברים בצד ימין צלעות 5,6,7 וחשד לשבר בצלע 4 .
אני מרגיש כאבים בזמן תנועה על צידי הגוף (בישיבה ובשכיבה ) ובנוסף כאבים בצד הגב , כאבים  בזמן הרמת יד ימין , וכאבים חזקים בחזה בצד ימין בזמן התעטשות.
האם אלו סימנים של השבר או ייתכן שיש פגיעות אחרות מעבר לשבר ?
לא קבלתי שום טיפול ,פרט לאופטלגין שלא ממש עוזר.
כמה זמן דרוש להחלמה והאם יש מגבלות בעתיד ?

תודה
20/10/11 01:21
164צפיות
פגיעה שכרוכה בסבל וכאב בפעילות שגורמת לתנועת צלעות (כמו נשימה עמוקה, התעטשות, לפעמים תנועות של הגפה העליונה שחלק משריריה מחוברים לצלעות).

הכאבים חולפים עם הזמן. יש חבישות עם פלסטרים מתאימים שיכולות להקל על הכאבים, פיזיותרפיסטים אמורים  לדעת לחבוש את הצלעות. כמה ירידה בכאב תשיג עם החבישות לעומת הטרחה שבחבישה אני לא יכול להגיד לך.

שבר אמור להתאחות תוך כשישה שבועות. הכאב אמור לפחות משמעותית במהלך התקופה הזו וגם לאחריה.
פיענוח MRI לברך, ומה הלאה...?
19/10/11 10:02
7צפיות
שלום,
לאחרונה ביצעתי בדיקת MRI ךברך ימין אחרי תקופה ארוכה של כאבים שלאחרונה החמירו.
אציין שאני טריאתלט ומתאמן לקראת תחרות איש ברזל ביולי 2012.
אבקש לדעת איזה ניתוח אזדקק.מה זמן ההחלמה, והאם לפחות אוכל בינתיים לרכב ולשחות.
מצורף פיענוח הבדיקה שהעברתי לטופס וורד.
תודה
דן
ציפיות
20/10/11 01:13
2צפיות
בהסתייגות שאינני אורטופד אבל הם עסוקים מדי ולא מגיבים ולכן אני מגיב.

בהדמיה הודגמה פגיעה במניסקוס וכן פגיעה בגיד הפיקה (שמחבר את הארבע ראשי לשוקה, כל הכוח שמופעל על השריר ביישור הברך או בנחיתה מקפיצה עובר דרך הגיד הזה).
כדי לחבר בין הממצאים בהדמיה למצב שלך צריך עוד מידע שמתקבל בבדיקה פיזיקלית ואנמנזה. לא משהו שיכול להתרחש באינטרנט באופן אחראי.

עד שתגיע להחלטה טיפולית בסיוע אורטופד (שגם יבדוק אותך ולא רק יקרא את תוצאות ההדמיה) וכנראה שרצוי אורטופד שמתמחה בטיפול בספורטאים, תמנע מפעילויות שמחמירות את הכאבים שלך. אם לאחר שחיה או רכיבה הכאבים לא מחמירים, אז אין בעיה עקרונית בפעילות הזו. שים לב שהכאבים (כל כאב ולא רק כאב בלתי נסבל) הם אינדיקציה להדרדרות פוטנציאלית או ממשית של הרקמות בברך, מכאן שלהיות גיבור שסוחב כאבים (התנהגות אופיינית לספורטאי סיבולת אקסטרים) עלולה להתגלות כאסטרטגיה הרסנית.
כאבי ידיים
18/10/11 19:15
5צפיות
אני גבר בן 18 ומזה כ- 10 שנים, אני סובל מכאבי ידיים ורגליים.
רק בשנה האחרונה גילו שיש לי דלקת גידים ברגליים (אז עד, לא הייתה לרופאים תשובה לכאביי).
לאחרונה כאבי הידיים התחזקו ותדירותן עלתה.
לפני כחצי שנה כאב לי המפרק ולאט לאט הכאב התפשט לשאר אזור היד, כאב שנמשך כשבוע.
לפני חודשיים כאב לי בחיבור שבין כף היד לזרוע במשך כשבוע ביד ימין.
וממש כעת כואב לי שוב בחיבור אבל ביד שמאל (כאב שנמשך קצת יותר משבוע).
משככי כאבים לא עזרו בכאבים אלו.
אחרי כל כאב עשיתי בדיקת דם ולא גילו שום דבר.
מה זה יכול להיות?
בין הכאבים, גם כאב לי הראש חזק מאוד במשך שבועיים והתברר ב- C.T שיש לי דלקת בסינוס הספנוידאלי, אבל זה לא קשור. או שכן?
ואם כבר, אז עוד כאב שהתחזק לאחרונה
18/10/11 19:24
2צפיות
כאב שמופיע כך סתם אבל יכול לשתק את הרגל. הכאב הוא באזור העקב אבל רק בצד של הבלוטה הזאת (ב- 2 הרגליים).
הכאב מתחזק ונחלש, מתחזק ונחלש, ככה עד שהוא עובר. זה יכול להיות רק כמה דקות וזה יכול להיות גם רבע שעה ויותר שמרגישים כמו נצח.
בעיות בגידים...??
17/10/11 17:54
22צפיות
שלום

עברתי ביד ניתוח לשחרור לחץ בתעלה הקרפלית עקב לחץ שנגרם מהגיד לדברי הרופא
לפני מספר שנים נקרע לי גיד אכילס ברגל ועברתי ניתוח לאיחוי

האם יש קשר ? האם הגידים הם "בעייתיים " ?
כיצד ניתן לחזק גידים - אם בכלל זה ניתן ?

תודה
המלצה לרופא מומחה בתחום ספציפי
17/10/11 09:29
4צפיות
אימי בת 70 ולאחרונה החלה לסבול מסחרחורות רבות. לאחר מס' בדיקות נאמר לה שזה כנראה נובע מחוליות הצואר.
שאלתי - האם יש אורטופדים שמתמחים באזור/ בתחום  הספציפי הזה ? ואם כן אשמח לקבל המלצה על מומחה באזור המרכז, לצורך קבלת חוות דעת נוספת.
תודה
כאבים לאחר שינה
16/10/11 22:47
12צפיות
הי,
אני מתעוררת מדי בוקר עם צוואר, כתפיים ושכמות נוקשים ותפוסים.
לעתים קרובות, הכאב מורגש גם במרכז הגב.
יתכן כי הבעיה נובעת מתנוחת השינה, שכן במהלך היום אינני חווה את אותם הכאבים שישנם בסמוך להתעוררות בבוקר. לאחרונה, אני גם מתקשה להירדם מתהפכת ומתעוררת פעמים רבות במהלך הלילה.

ברשותי כרית ויסקו ומזרן ויסקו איכותי נטול קפיצים, בדרגת קושי בינונית. כשניסיתי לישון עם כריות שטוחות יותר (אחת מספוג והשנייה מפתיתי לטקס), התעוררתי עם כאב בצוואר ובכתפיים אך לא במרכז הגב. לכן לתחושתי, הבעיה נובעת מכך שהכרית גבוהה מדי עבורי, אך אינני יכולה לדעת בודאות, משום שלא הצלחתי למצוא בחנויות כרית ויסקו נמוכה יותר, אליה אוכל להשוות.

כבר החלפנו 3 מזרנים בשנה האחרונה וניסיתי כ-4 סוגי כריות שונים.

האם מישהו מכם נתקבל במצב שכזה, ששום מזרן/כרית לא עוזרים?

אשמח לשמוע מכם
שינה וכאבים
19/10/11 17:59
5צפיות
שלום לך,
נכון שיש קשר בין נוחות השינה ואיכותה לכאבים שונים, אך אין הדבר אומר שזהו הגורם היחידי לכאבים.
במקרים רבים אופי הכאב בא לידי ביטוי בעיקר בשינה ובבוקר, בין השאר משום שזרימת הדם מוגבלת בתנוחה סטאטית- דבר המוביל לכאב.
כדי למצוא מה מקור הכאבים שלך, הייתי פונה לגורם מקצועי, כמו פיזיותרפיה.
בטיפול תעברי תשאול מקיף על הכאבים שלך ואופיים, וכך בדיקות פיזיקליות בהתאם לתשאול. הבדיקות, ברוב המקרים מתבססות על תנועה ומנסות למצוא את הקשר בינה לבין הכאבים שאת חווה. בהתאם לתנועה ספציפית שתימצא לקויה או מכאיבה, יוכלו למצוא את האזור והרקמה הבעייתית, כדי לשחרר ממנה את ההגבלות והכאב הנלווה.
בלי קשר- אני מציע שתבצעי פעילות גופנית של מינימום 30 דקות, שלוש פעמים בשבוע. זוהי תרופת הפלא היחידה שאני מכיר.
בהצלחה,
ניר.
הלוס ולגוס
15/10/11 05:22
6צפיות
שלום,
אני בת 24 וסובלת מהלוס ולגוס כמה שנים טובות.
הלכתי בנעוריי למספר אורטופדים והם המליצו שלא לעשות ניתוח מכיוון שב-80 אחוז מהמקרים התופעה חוזרת. אך עם השנים אני סובלת מכך יותר ויותר...
האם  כדאי לי בכל זאת לשקול את האפשרות לניתוח?
כמו כן, אני עוסקת הרבה בספורט, האם לאחר ניתוח אוכל לחזור לתפקוד מלא?

תודה, אנה
כאבי רגליים מעמידה מרובה (מס` 2)
13/10/11 21:31
4צפיות
הומלץ לי כאן ע"י המומחים על מדרס מותאם אישית, השאלה היא איזה סוג מדרס לעשות, רגיל או סיליקון או ביו ? 2) האם נעליים אורטופדיות (בנוסף למדרסים הנ"ל) יסייעו יותר למניעת כאבי רגליים ?, המון תודות מראש.
כאבי רגליים
13/10/11 21:30
9צפיות
שלום רב

אני בחורה בת 22. לפני זמן מה התחלתי באימון די אינטנסיבי במשך שבועיים וחצי שכלל ריצה יומית של 3 ק"מ.
לאחר זמן מה הופיעו לאחר הריצות כאבים בקרסול ימין (מעין תחושה כזו שיש לאחר שמעקמים את הקרסול). המשכתי באימונים כרגיל ואז הכאבים החלו להתחזק, בעיקר לאחר ריצה או בתחילתה, אך לא במהלכה.
בסופו של דבר הפסקתי את האימון. הופיעו לי אותם הכאבים גם בקרסול שמאל ולאחר מכן הכאבים כבר החלו להתפשט לכף הרגל ולשוקיים עד למצב שכאב לי מאוד ללכת.
ביצעתי מיפוי עצמות לשלילת שברי מאמץ, ורנטגן לקרסול ימין לאחר שהופיע שם כתם כהה במיפוי העצמות. כל הבדיקות יצאו תקינות ונאמר לי שאין לי כלום, ושצריך רק לשלול OCD בקרסול.
גם לאחר כשלושה שבועות מהפסקת האימון עדיין יש לי כאבים במקומות לא קבועים ברגליים, וקושי בהליכות ממושכות.
אם הבדיקות יצאו תקינות ולא התאמנתי כבר הרבה זמן - מדוע עדיין יש לי כאבים וקושי בהליכה? האם צריך מנוחה ממושכת יותר? האם זה יכול להיות תוצר לוואי של OCD?

בברכה,
מיכל
פעילות גופנית וכאבים בקרסול
19/10/11 18:19
3צפיות
היי מיכל
עפ"י סיפור המקרה שאת מתארת, שבו ביצעת פעילות גופנית אינטנסיבית מדי יום (ואני מניח שלא היית רגילה לכך לפני כן)
למשך שבועיים בלבד- מקור הבעיה בשרירים. בייחוד לאור התופעה של כאב לפני ואחרי הריצה. אני קצת מופתע שהספקת לעבור כ"כ הרבה צילומים ולא הגעת לפיזיותרפיה.
מבלי להיכנס לפרטי הפציעה (קשה להעריך מיקום ואופי הפציעה במדויק בפורום) הייתי פשוט ממליץ לבקש מרופא המשפחה הפניה לפיזיותרפיה. ממש כך. אין צורך לעבור בדיקה של אורטופד, והטיפול יעיל ולא יקר. בקשי מהפיזיותרפיסט המלצות לביצוע פעילות גופנית (למרות שבכל מקרה תקבלי) ונסי לעבור את הפציעה באמצעות התרגילים שתקבלי, בשילוב מנוחה.
בהמשך, תוכלי לחזור בהדרגה לריצה. כשמתחילים פעילות גופנית, כדאי להתייעץ עם מאמן כושר או מדריך ריצה, על מנת להבין מה המינון המתאים, ומהם הכללים החשובים בביצוע הפעילות. כדאי גם לקבל תוכנית אימונים מסודרת, כדי שתוכלי להתקדם ביכולותייך אך לא להפצע.
בהצלחה,
ניר.
נעלי סקצ'רס
13/10/11 18:13
59צפיות
האם נעלי סקצ'רס טובות לבעיות של עקמת בגב
נפיחות בעקבות נקע בקרסול
13/10/11 13:20
6צפיות
שלום רב
אמי נפלה ביום רביעי שעבר ועיקמה את הקרסול. בטר"מ עשו 5 צילומים, וגילו שאין שבר אלא נקע. הבאנו לאמי קביים.
נכון להיום, עבר שבוע, ואמי לא מרגישה שיפור, חזרה לאורתופד ונתן לה תחבושת אלסטית.
השאלה שלי, האם נורמלי שיש נפיחות בכל כף הרגל, כף הרגל בצבע צהוב, אין אפשרות להזיז את אצבעות הרגליים, ואמי אומרת שהרגל חמה , בוערת.
האם תסמינים אלו הם חלק מתהליך ההחלמה או שמשהו אינו כשורה?
תודה רבה
לינור
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום