בהנהלת:

אופן הצפייה:
הסתרת שרשור מעל   תגובות
עץ הודעות:
ברוכים הבאים לפורום ציפורים בטבע וצפרות. מאז הקמתו, הפורום מהווה את מקום המפגש המרכזי של צפרים וחובבי ציפורים בישראל, ורוב המידע על תצפיות בציפורים זורם דרך הפורום.

כאן בפורום תוכלו לשתף בתצפיות ובצילומי הציפורים שלכם, בשאלות זיהוי, בשאלות לגבי אתרי תצפית ובכל נושא הקשור לצפרות ולציפורים בטבע.

בפורום חברים צפרים מקצוענים לצד צפרים חובבים ומתחילים, ויש בפורום מקום לכולם.

אבקש מכל הגולשים לנהוג בכבוד ובנימוס כלפי כל הגולשים האחרים, ולנהוג תמיד לפי תקנון תפוז, ובמיוחד סעיף 20 - ממליץ מאד לקרוא אותו לפני גלישתכם בפורום.

לשאלות אישיות ניתן תמיד להשתמש במערכת המסרים האישיים.

שאלות להנהלת הפורום - כנ"ל, אלי במסר אישי.

גלישה מהנה.

שלום!חדשה
16/03/09 21:02
1צפיות
תמונה שצילמתי בקניה
שמי חן בת 22
מאז ומתמיד אמא שלי נורא התענייניה בציפורים ואף פעם לא הבנתי מה היא כל כך מוצאת בהם.
עד לאותו יום שטסתי לקניה לספארי של שבועיים של שינה באוהלים בטבע. מאז שחזרתי מהטיול פשוט התאהבתי בציפורים כמובן גם אחרי שראיתי את העיטם הקולני שפשוט גרם לי רק יותר להעריץ בטירוף ציפורים.
יש לי גם שאלה לגבי ציפור שאני תמיד רואה ליד רכבת ראש העין ,מה שמיוחד בה שהיא נשארת  באוויר באותו מקום אולי איזה 10 דקות ורק מנפנפת בכנפיים,ניראת כאילו היא מחפשת טרף או משהו כזה.
מישהו מכיר  ויכול לספר

תודה
חן
º
נשמע כמו בז מצוי
16/03/09 21:49
º
אופס, לא ראיתי שהגבת
16/03/09 22:22
אלא אם כן
17/03/09 18:39
היא ראתה עוף גדול ובהיר עם ראש חום שקוראים לו חיוויאי שגם הוא מרפרף כמו בז. אמנם הוא לא מרפרף 10 דקות אבל גם הבז לא
חן חשוב מאד לדעת את הגודל, ז"א האם זו היתה ציפור גדולה קטנה, כהה, בהירה וכדומה זה מאד יעזור
וכמובן ברוכה הבאה לפורום .דודו
היא כותבת - ציפור שאני תמיד רואה,
17/03/09 19:10
היא נותנת מיקום - ליד תחנת הרכבת בראש העין,

זה מצמצם אפשרויות למדי, פרפור וחיוויאי פשוט לא עונים להגדרה...
אפשר היה להוסיף גם עקב עיטי אבל גם הוא לא מתאים כאן...

דווקא תיאור הזמן הוא לא החלטי - " אולי איזה 10  דקות", זאת אומרת לא עם היד על הסטופר, אלא בתחושה של הרבה זמן.

בז מצוי עונה על ההגדרה אחד לאחד.

שי
לשי, סליחה על השאלה,
17/03/09 20:13
נכון שהסבירות שזה בז מצוי היא אכן  גבוהה אם היא רואה אותו כל הזמן, אבל בלי קשר לזה - אם  הבנתי  אותך נכון אז עקב עיטי וחיוויאי לא עונים להגדרת המיקום. מדוע לדעתך? האזור של תחנת רכבת ראש העין (צומת קאסם) גובל בשדות, ובכל  השדות באזור (שאני מגדירה אותו אזור עמק הירקון,) ישנם שפע של דורסים, וביניהם נראים  העקב העיטי והחיוויאי.
הכי קל זה לשאול את פי העלמה,
17/03/09 21:55
אבל בגדול - היא אמרה - שאני תמיד רואה,
חיוויאי לא נראה באזורנו במהלך החורף, עקב עיטי לא נצפה תמיד באותה הנקודה,
בזים מצויים רואים תמיד בתחנת הרכבת, בין התחנה למחלף.

חוץ מזה מעט מאד אנשים מגדירים חיויאי ועקב במילה ציפור, לרובנו התיאור האוטומטי הוא קשור גודל והם נכנסים לרב לקטגוריה עוף.

לא אמרתי שבלתי אפשרי לראות כל אחד מהמינים הללו, אמרתי שלפי התיאור שלה - מיקום, תדירות ותיאור, היחיד שעונה על כל הקטגוריות הוא בז מצוי...

לימדתי בראש העין, הגעתי ברכבת באופן קבוע, תמיד היו בזים מצויים  בין התחנה למחלף.

חיוויאים רואים אבל לא מרפרפים קבוע, עקב עיטיים רואים לרוב בצד השני של ראש העין, ופרפורים יותר לכיוון אפק.

הנפוץ ביותר, המתאים ביותר והקבוע במקום הוא לרב התשובה הנכונה. (תער אוקום)

שי
האייקון
17/03/09 23:22
ששתלתי בסוף ההודעה שלי לא היה בטעות הכל צפוי
בכל מקרה אני לא נחרץ כל כך בהבעות דעה, לפעמים טוב להיות קצת יותר מתון ולחשוב שגם אחרים יודעים דבר או שנים וגם אם לא. לא בטוח שמה שאתה אומר-קובע הוא תורת משה מסיני, כמו שאמרת נשאל את פי הנערה. ד"א למה רק פרפור אולי גם לבן חזה?אם תשים לב שאלתי ביקשתי אותה שתתן קצת יותר פרטים ואז נוכל לדייק יותר בניחושינו ולא טעיתי כשאני אומר ניחוש כי כשאין תמונה לבקשת זיהוי לא מפורטת בסימני זיהוי ולא היית במקום וראית, אתה מנחש [כמו שעשינו במקרה הזה]לפעמים מצליח ולפעמים פחות.דודו
לבן חזה מרפרף במקום? בתחנת הרכבת בראש העין?
18/03/09 17:42
דודו, אתה קצת נחרץ בתגובה, לא צריך להגזים...
לא תורה ולא סיני, לא קביעה שהיא אמירה או אמירה שהיא קביעה..
בסך הכל כן לשים לב לפרטים וכן לחשוב על האפשרויות והאופציות, לא דווקא לתצפית זו אלא בכלל,
בפרטים הקטנים והפשוטים לרב מסתתרת תשובה הגיונית.

לבן חזה לא הגיוני כי הוא לא מתאים לתיאור, כנ"ל פרפור וכנ"ל מה לעשות חיויאי (אחד כי הוא לא מרפרף, השני כי השטח לא מתאים, והשלישי כי הוא חזר רק זה מכבר ולכן לא עונה להגדרה - תמיד)

זו לא קביעה מסיני, ולא תורה ואמירה, זה רק הסקת מסקנות בסיסית ביותר.

האייקון של סוף ההודעה שלך והקשרו אינו מובן לי ואשמח להסבר.
אילו הייתי חושב לרגע שאחרים אינם יודעים דבר, שניים או שלושים לא הייתי טורח כלל לכתוב פה בפורום.

אתה כותב שהיא לא נתנה סימני זיהוי, לדעתי היא בהחלט נתנה אותם, תקרא את ההודעה שוב,
ותראה, הכל רשום...

שי

האייקון
18/03/09 20:30
לא היה מיועד חס וחלילה אליך שי אלא שמתי אותו כי תמיד כשיש שאלת זיהוי לא בהירה מתחיל דיון בין החברה ולכן שתלתי אותו בציפיה לחילופי הדעות בין משתתפי הפורום.
בנוסף אם תקרא שוב את ההתיחסות הראשונה שלי לגבי בקשת הזיהוי של חן לא תראה שכתבתי שזה חיוויאי אלא אמרתי אלא אם כן ראית ציפור גדולה בהירה עם ראש כהה והמשכתי ואמרתי שחשוב מאד למסור פרטים רבים ככל האפשר כדי שנוכל לעזור לה
היה ברור לי שזה לא חיוויאי וכן שזה בז כי הוא באמת מקומי ורואים אותו כל הזמן מה שרציתי זה להדגיש את חשיבות הפרטים הקטנים כשרוצים לזהות ציפור כמו גודל צבע וכדומה.
לא אני היצעתי פרפור ולגבי לבן חזה ניסיתי להראות שיש המון אפשרויות גם אם הן לא עונות במישרין לאפשרות הזיהוי ושקשה מאד לזהותאם לא מקבלים כמה שיותר פרטים .אני חושב שבזה מיצינו את הנושא.
ולך חן הכי טוב שאת יכלה לעשות זה לרכוש מגדיר ציפורי ישראל, לגבי איזה מגדיר יש מומחים יותר גדולים ממני ובינתיים השתמשי בקישור לאתר של תמונות ציפורים, בהצלחה ואל תיבהלי מחילופי הדברים זו הדרך כדי ללבן דברים .דודו
ושוב שי,האייקון לא היה מכוון לא אליך ח"ו ולא לאף אחד אחר אלא רק בציפיה לחילופי הדברים שיבואו ערב טוב .דודו
ברוכה הבאה
16/03/09 22:21
1צפיות
שני העופות השכיחים שקופצים לי הן פרפור עקוד (מין של שלדג) ובז מצוי. שתיהן מרפרפות באויר כדי לצוד טרף, אלא שאצל הפרפור זה נמשך כמה שניות ואצל הבז, מאחר והוא דואה, זה יכול להגיע לדקות ארוכות.
לעופות גדולים קשה יותר "לעמוד" באויר ואפילו הצופית מבזבזת המון אנרגיה במעוף השמיניות שהיא עושה.
אז ככה:
18/03/09 00:27
1צפיות
אני חושבת שזה בז כי החבוב היה בצבע חום ולא גדול מידי וכן אני רואה אותו המון ברכבת מכיוון שגם עבדתי תקופה לא קצרה ברכבת אז ראיתי אותו הרבה פעמים והשבוע גם ,תמיד אני מתבאסת שאני לא מצליחה לראות  מקרוב.
מה שגם מוזר שראיתי כמה פעמים ציפור שהולכת ליד המסילה דיי גדולה והיא לא עפה  כשהיא נבהלה, היא הלכה להתחבא בצמחים שליד,נראתה כמו סוג של ציפור מים .לצערי ראיתי אותה רק פעמיים אז אין לי ממש פרטים/:

יש עוד פרטים על ה"הולכת"?
18/03/09 00:36
1צפיות
צבע גוף, צבע רגליים, צבע מקור
"די גדולה": בגודל אווז או ברווז?
צוואר ארוך או קצר?
קרומי שחייה?
גוצית-שמנמנה או רזה יחסית?
לצערי הרב לא
19/03/09 07:35
1צפיות
ראיתי אותה אולי פעמיים ומרחוק אז לא היה מספיק זמן כי רכבות נכנסו ובדרך כלל היא פשוט הסתלקה לה לצמחיה.
אפילו פרטים כמו צבע כללי? שחור? חום? אפור?
19/03/09 08:48
1צפיות
כאן האופציות מרובות, והתיאור חלקי מדי, לא גודל לא צבע, רק הליכה ושיוך כללי,

צבע וגודל בכר יוכלו לצמצם אפשרויות.

שי
האם
18/03/09 06:26
2צפיות
ראית אותה באיזור בריכת הנופרים?מסתובבות שם סופיות וגם פוריפריות כחולות ועוד כל מיני
כשהיית ברכבת האם ראית אותה מדרום למסילה או מצפון?מדרום למסילה יש את איזור סכר הירקון וגם שם יש בריכה גדולה ויש שם 2 משפחות של סופיות, אגמיות ואם מתמזל מזלך אפשר לראות גם פוריפריות[ כמובן שיש עוד אפשרויות נוספות אבל  לכך צריך עוד פרטים]
בפעם הבאה שתראי אותה תסתכלי על צבע הרגליים, המקור, צבעי הגוף [אם יהיה לך מספיק זמן תוך כדי נסיעת הרכבת] ואפילו תרשמי לך את הפרטים. זה מאד יעזור לנו לעזור לך, בוקר טוב .דודו
שחורה לבנה לבושה ב"חליפה"?
18/03/09 17:45
נסי סיקסק, נפוצים מאד בתחנה המסוימת הזו, ומתאים לתיאור.

שי
º
לא זה בטוח לא סיקסק
19/03/09 07:36
1צפיות
º
אולי חוגלה?
20/03/09 08:06
1צפיות
º
כנראה ראית בז מצוי נקבה (תמונה מצורפת)
18/03/09 18:08
כנראה ראית בז מצוי נקבה (תמונה מצורפת)
יש אתר
18/03/09 06:37
חן, יש אתר של ליאור כסלו עם צילומי ציפורים ואם אין לך מגדיר האתר הזה יכול להועיל לך מאד אני מצרף קישור
בהצלחה ויום טוב

http://tatzpit.com/Site/pages/inPage.asp?catID=7&d...
שונות גיאוגרפית בסנוניות מערות
16/03/09 20:17
1צפיות
בשבוע שעבר נלכדו באילת מספר גדול של סנוניות מערות בעלות מידות ארוכות, המידות לא תואמות ברובן את הסוונסון ומקורות אחרים, עד 10 מ"מ ארוכות יותר ממה שנכתב על תת המין rufula. (הקטנה ביותר היתה 95 והגדולה ביותר 117)
לפי המידות של הrufula שמופיעות בסוונסון היו בערך 90% זכרים מתוכם יותר ממחציתם יותר ארוכים מהמקסימום.
אחרי עיון בבית עולה החשד שמדובר התת המין המזרחי daurica (שעל פי הדורם לא מופיע בארץ), לצערי לא צילמתי ולא הסתכלתי עליהן בדקדוק רב(לא היו נראות שונה באופן שידליק נורה אדומה).
מצאתי מעט מאוד חומר בנושא ההבדלים בין תתי המינים daurica ו rufula
ועכשיו לשאלות:
1) מישהו מכיר סימני הבדל בין תתי המינים? תמונות וכיו"ב יכולות לעזור
2) מה לגבי האפשרות שמדובר באוכלוסית rufula ממקום מרוחק והזוי שמידותיה שונות כל כך ולא מוזכרות בשום מקום?
אשמח לשמוע חוות דעת בנושא....
הממ....היום ראיתי באגמון החולה צנונית אחת
16/03/09 20:32
1צפיות
כזאת, קצת ארוכה יותר מהאחרות............מעניין
ירגזים מרגיזים
16/03/09 18:19
3צפיות
ירגזים מרגיזים
בניתי תיבת קינון לירגזים. כמה מטרים ממנה יש עמדת האכלה, ויש זוג ירגזים שמסתובב שם כל היום. אבל מהתיבה התעלמות מוחלטת.

אני חושד שהבעיה היא גודל פתח התיבה. עשיתי אותו בקוטר 31 מ"מ, כמו בכל ההוראות שמצאתי, אבל נראה שהציפור גדולה מדי לפתח כזה. בצילום המצורף רואים צילום של הירגזי ליד צילום התיבה. התמונות צולמו מאותו מרחק, כך שקנה המידה נכון.

מה דעתכם? האם יתכן שמדובר במגה-ירגזים? ירגזיפלצת? או שאולי המידה המקובלת לפתח התיבה היא רדיוס 30ממ?
מוצג מס' 2
16/03/09 18:33
2צפיות
מוצג מס' 2
התמונה המלאה, כולל מתקן ההאכלה, תיבת הקינון והשרץ כפוי הטובה.
קוטר הפתח מתאים לירגזים
16/03/09 18:37
7צפיות
בעבודתו של שמוליק יבין נמצא שירגזים תופסים תיבות קינון עם פתח בקוטר שנע בין 28-40 מ"מ, כשהקוטר המועדף הוא 32 מ"מ. קוטר גדול מדי יאפשר לדרורים להיכנס ולגרש את הירגזים.
לא נראה לי שהבעיה בקוטר פתח התיבה. ראשית, לא כל תיבות הקינון נתפסות. שנית, צריך להציב את התיבות חודשיים לפחות לפני תחילת הקינון, אז הירגזים בודקים מקומות קינון ובוחרים. אם הצבת רק עכשיו זה כנראה מאוחר מדי. הם כבר מקננים במקום אחר ולמיטב ידיעתי הם לא מחליפים חור קינון במהלך אותה עונה.
תלוי במספר הקינונים והנוחות
16/03/09 20:05
3צפיות
נצפו מקרים שתיבת קינון סמוכה נראתה לזוג יותר נוחה, ולאחר מחזור  עבר לקינון במקום אחר יותר נוח (עם פחות הפרעות).

בכל אופן זהו נושא השווה בדיקה ... מחקרית.

דניאל
º
שרשור תצפיות 16.03.09
16/03/09 16:40
2צפיות
היום בתל ערד
16/03/09 18:07
1צפיות
יום נדידה חביב היום בסקר חסידה לבנה 1000.עיט שמש צעיר1.עיט חורש2.עיט ערבות33.עיט גמדי1.חיוויאי3.עקב מזרחי23 עגור אפור300 עוד בשתך עורב שחור 2. סבכי שחור גרון1 ערב נעים שיהיה טוביה
º
טוביה- אז למה אתם לא מפעילים נ"מ נגד המטוסים?
16/03/09 20:54
תצפיות 16/03
16/03/09 16:18
הבוקר בשעה 9:00 בערך מעבר דליל של עיטים/עקבים מעל שרונה(סליחה היו גבוהים ולא היתה משקפת)בירידה ליבניאל 3 חיויאים
ו1עקב עיטי כנראה מקומי נראה באותו אזור כבר כ 3 שבועות. מעל בקעת יבניאל התרוממות של כמה להקות של חסידות סה"כ כמה עשרות .בין 9:30 ל1:30 מעבר של אלפי חסידות בגובה רב מעל האזור לכוון צפון כמובן,פשוט אוטוסטרדה של חסידות בשמים,להקה קטנה של 16 שקנאים מסתובבת באזור וכל הזמן מעבר דליל של דורסים במרומים, בסביבות 1:00 גם כ150 עגורים בגובה רב בתנועה צפונה.חוץ מהנודדים קוקיות נשמעות בחצר כל יום .ירגזים משקימי קום בשירה אדירה בכל פינה .
עדי
התנהגות הצפרים מסכנת את קיום פארק הולנד באילת
16/03/09 15:13
2צפיות
שוב מדובר באיזה חוק לא כתוב אבל זה סיפור המעשה:

פארק הולנד באילת הוקם ע"י הקרן הקיימת, והוא מושקה במי קולחין. ככזה, אין בו מקומות ישיבה ופיקנוק, והוא למעשה חלק מטיילת, כך שמה שמותר לעשות בו זה ללכת בשביליו בלבד.
בביקורת פתע של משרד הבריאות שנערכה השבוע, הזדעזעה הפקחית לראות אנשים שוכבים(!), יושבים, ומסתובבים בין העצים, כנראה צפרים שבאו לכבודה של החימריה השחורה. מבחינתה, נערכים פיקניקים בפארק, והחשש הוא שאדם שיניח יד על האדמה, שחלילה נרטבה במי קולחין, יאכל סנדביץ' בלי לרחוץ ידים לפני כן, וכך יסכן את בריאותו.

משרד הבריאות הוציא הוראה להפסיק מיידית את השקיית הפארק! מה שאומר - התייבשות ואבדון לפינת חמד זו.

בשבוע הבא יערך ברור במשרד הבריאות בבאר שבע ליערן ק.ק.ל. - נקווה שיצליח לחדש את ההשקיה.
אציע לו לשלט גם כאן, בעברית ובאנגלית.

מה אפשר לעשות בנתיים? לא לרדת מהשבילים בפארק הולנד, ולא לעשות שם את הפסקות הצהרים שלכם.

עוז
טוב שהפקחית לא שמעה שאנו מצפרים בבה"ד 1
16/03/09 15:37
3צפיות
ובשלל בריכות ביוב. מיד להוציא שלטים שיכוונו את אופי התצפית בבריכות ביוב מעתה ואילך או שמא יהפכו את בריכות הביוב לאתרי ביוב מתקדמים יותר טכנולוגית ואנו נאבד פינות חמד אלה..

אני כמובן ציני, שכן הנושא גורם להרמות גבה:

פארק הולנד הוא פארק מלאכותי שקם על אדמה מדברית. לא לשכוח זאת. לא נורא אם יפסיקו את ההשקייה בעקבות כמה צפרים שאכלו שם צהריים - אגב - אם  פארק הולנד יקום או יפול על ארוחת צהריים של כמה צפרים - אשרי הצפרים - זוהי הוכחה לכוחנו העולה בציבור.

ולעניין יותר מרים גבה - השרשור בדבר ההליכה על הסוללה המרכזית של K.20

אני חייב לומר שאני לא שותף לא ל"חוק הלא כתוב" ולא ל"קווים שלא חוצים" שזאת פעם ראשונה שאני שומע עליהם ואני צופה שם מאז יום הקמת הבריכות ב 1994. ההליכה על הסוללה המרכזית אינה מפריעה לציפורים יותר מהנסיעה על הסוללות החיצוניות והסוללה המרכזית הרוחבית (זאת שאינה חסומה) כפי שעושים כל הצפרים שמגיעים לשם. ההליכה על הסוללה המרכזית גם אינה גרועה יותר מכל פעילות צפרית אחרת רווחת ביותר המערבת הפרעה לציפורים - למשל לחפש סבכים בשיחים, לטבע וכו'. כך שלכנות זאת "קווים שלא חוצים" נשמע לי כהפרזה מהולה בדמגוגיה.

האבנים שהושמו משני צידי הסוללה המרכזית נועדו למנוע נסיעה על הסוללה מכיוון שהנסיעה הורסת את הגדה הרכה המפרידה בין שתי הבריכות. להשמת האבנים לא היתה שום מטרה של שמירת טבע. האבנים הושמו שם ע"י החברה המפעילה את הבריכות.

נראה לי שאם יש ציפור נדירה/ או אם פשוט רוצים להתקרב לציפורים העומדות על הסוללה המרכזית כדי לראות אותן טוב יותר/ או כדי לצלם אותן זה לגיטימי לגמרי להתקרב.

בעונת הקינון דוגרים גם על הסוללה המרכזית (ולא רק) תמירונים וחופמים אלכסנדרים. עצם הקינון דורש זהירות ורגישות צפרית שחלה בלאו הכי בכל מקום בו אנו נתקלים בקינון ציפורים.
הצפרות התרחקה מתכליתה
16/03/09 16:48
1צפיות
הצפרות, ענף שהיה במקורו חקר התנהגות צפורים, הפך בשנים האחרונות לגחמה המונית למצוא צפורים נדירות או לטבע כמה שיותר צפורים או לצלם כמה שיותר צפורים, תחביב שנהיה דומה לאיסוף בולים או לציד ולא למשהו שיש בו רוח חיים. מישהו עדיין מסוגל לשבת ולהתבונן בקבוצת צפורים במשך כשעה ארוכה? לרשום את שראה בתצפית ולא רק לצלם? להתפעל ולא רק לספור צפורים? כללים חשובים, אבל כשהיסודות דורשים תיקון, ממילא עדיף שנקפיד קודם כל על התנהגותנו במקום להבחין בין הא לבין דא.

איך קבעת את זה?
16/03/09 17:32
2צפיות
מאיפה הקביעה שתחביב הצפרות היה במקורו ענף בחקר התנהגות הציפורים?

דווקא חוקרי הטבע של פעם הם אלו שהובילו את הגחמה המסוכנת שאתה מתאר, לצוד ולאסוף כמה שיותר ציפורים.

לראות כמה שיותר ציפורים איננו דבר חדש, וכך גם לאסוף כמה שיותר תצפיות (בעבר בציד כיום בצילום)

טיבוע ציפורים קיבל יותר פרסום מבשנים עברו, אבל בהלט לא הפך למשהו שלא היה גם קודם,
טיבוע כמה שיותר ציפורים בארץ זו בדיחה, בשנה טובה אנחנו מטבעים בישראל כולה את מה שמטבעת תחנה אחת באירופה...

אני חושב שישנם רבים בינינו שעדיין נהנים פשוט מלצפות בציפורים, ולהתפעל מהן,
ותסלח לי אם אינני רואה ברשימת תצפית משהו חשוב במיוחד, לצלם בלי להפריע הוא תיעוד טוב לא פחות ולרוב אף יותר.
מה בדיוק אני אמור לעשות עם הרישום הזה, שאיננו גורם בדיוק לדברים שיצאת נגדם?

שי
אתה צודק חלקית
16/03/09 19:31
בטוח שרבים מאיתנו עדיין נהנים ומתפעלים מתצפיות בצפורים, אבל לדאבוני, והדבר כנראה נכון לכל העולם, עיקר המאמץ  מופנה לתצפיות בצפורים נדירות או לאיסוף תצפיות יפות בצילום. זה המצב, וכולנו, מי יותר ומי פחות, מכירים אותו.

הצפרות התחילה כתחביב של אנשים מאד מאד עשירים, רובם אנגלים, שלרוב חקרו והתמחו בתחום זואולוגי מסויים וכתבו על כך ספרים. אמנם חלק מחוקרי הטבע של פעם צדו כל דבר שזז, אבל מאז חלה התקדמות בשמירת טבע. ובכל זאת הרצון לפחלץ צפורים לא כל כך רחוק מהרצון לצלם אותם. אמנם הרצון לצלם יכול להיות מעודן ופורה יותר, אבל הוא גם בקלות יכול להיפך לאובססיה של להחזיק בדבר. צילום הוא אמצעי תעוד מצויין, ובלבד שיהיה במקום משני. רשימת תצפית, אם איננה טכנית ומאולצת, יכולה לפתוח צוהר לעולמות חדשים. אינני ממליץ בהכרח על רישום, אלא על קצת סבלנות וקשב בתצפיות,
שלצפורים יש מה לומר, וצריך רק ללמוד לשמוע.

צפרות התחילה כשאנשים הסתכלו על ציפורים
16/03/09 21:44
והן מצאו חן בעיניהם, הרבה לפני שהיו אנגלים עשירים, הרבה לפני שהייתה אנגליה...

יש כמה צפרים טובים כבר בתנ"ך, ירמיהו ושלמה המלך הם דוגמאות טובות,
ישנם צפרים נפלאים בין הפילוסופים היוונים בתקופה שאנגלים עוד פחדו ממלכות חשופות חזה צבועות בכחול...

אין שום קשר בין להינות מציפורים ובין לכתוב עליהם ספרים או דפי תצפית,

שנאה עצמית זה ספורט מודרני ונחמד, אבל מספיק עם ההכללות האלו...

שי
חוייכתי
16/03/09 22:47
הכללת כל מה שקשור בציפורים לצפרות. יש להבדיל בין התבוננות ערכית בטבע לבין התבוננות אסתטית (שגם לה יש מקום).
כבר האדם הראשון קרא לחיות בשמות, והמלך שלמה וירמיה, אליהם אפשר להוסיף את אסף וישעיה, כולם הכירו את הטבע היטב. אלא שהתבוננותם היתה נבואית ושירית, ולא רק אסטתית (לשם הנאה בלבד). על-כן כתבו את רשמיהם בנבואות ושירים. באשר לצפרות, זהו תחביב או התענינות או עיסוק, שצמח ב-300 השנים האחרונות בתרבות האנגלית. מעניין מה הצפורים חושבות עליו :)

אז מה אם זה פארק מלאכותי
16/03/09 19:18
אני לא מסכים עם הגישה שאם זה לא טבעי אפשר לייבש.
לציפורים לא אכפת אם זהו פארק טבעי או מלאכותי, כל זמן שהן מוצאות שם אוכל.
לדעתי שימור בתי גידול קיימים של ציפורים לא צריך להתקיים לבד, והכשרת שטחים פתוחים לטובת ציפורים אינה פחות חשובה. זה נעשה בפארק הצפרות באילת, בגן הכנסת, בריכות דגים ואולי הדוגמא הטובה ביותר, עם נשרים בארץ. כל זמן שהפארק משמש ציפורים, לא צריך לתת לייבשו.
אני חושב שיש להשאיר כל מה שירוק ומדברי באזור
16/03/09 19:32
1צפיות
אין מדובר בפארק של קליסטימונים ושאר צמחים תרבותים אלה בפארק של שיטים סלוודורות ורכפתנים לכן הוא לא ממש בית גידול מהירח ,לדעתי הוא משתלב יחסית הגיונית בשטח.
בנוסף, אני מניח שיצא לך לראות את התמונות מ1918 של הסבחה האדירה שהיתה בדיוק היכן שכיום יש מפעל מלח ומלונות, לכן אם יש לנו 2% ממה שהיה אז לא חייבים לייבש גם אותו.
שניכם צודקים אבל לקחתם את חצי המשפט הזה
16/03/09 20:44
2צפיות
יותר מדי ברצינות. הרעיון הוא - שלא צריך להיכנס לפאניקה ולשנות הרגלי צפרות או לחרוד מלשבת על הקרקע או חלילה לשכב על אימא אדמה בשל פקחית של משרד הבריאות. הפארק הוא לרווחת תושבי אילת, ונראה לי הזוי ליבש פארק צומח ולחבל לתושבי אילת, לנו ולציפורים בשל ארוחת צהריים..

אגב - אני לא חושב שיש מה לדאוג - עוד לא קרה שמדינת ישראל חייבה את קק"ל לעקור נטוע. בד"כ "עוקרים" בתה יפה למטרה הפוכה.
º
16/03/09 20:55
ממש כל כך פשוט
16/03/09 20:16
"נראה לי שאם יש ציפור נדירה/ או אם פשוט רוצים להתקרב לציפורים העומדות על הסוללה המרכזית כדי לראות אותן טוב יותר/ או כדי לצלם אותן זה לגיטימי לגמרי להתקרב."

כן, זה ממש כל כך פשוט אהה ? , אם רוצים להתקרב אז מתקרבים ממש ככה.
אני מבין שמהציפורים לא אכפת לך ? ואם ציפור רק רוצה לנוח אחרי שנדדה אלפי קילומטרים זה גם לא אכפת לך
וגם החוקים הבלתי כתובים - אתה לא שותף להם.
והקווים שלא חוצים ? אליך הם לא נוגעים.
ממש דוגמא ומופת לשמירת טבע בישראל.

אדרבא - אני איתך אבל יש לזה כמה השלכות
16/03/09 20:49
קרא עוד פעם את שכתבתי - ההליכה על הסוללה המרכזית לא גרועה יותר משאר הפעילות הצפרית של כולם הכוללת בין השאר נסיעה על הסוללות הצידיות. היא גם גרועה פחות בהרבה מפעילויות שאני לא מתנגד להם כמו טיבוע שגם בזה עוסקים או לוקחים חלק כלשהו רובנו.

אז אם אכפת לך מציפור שרק רוצה לנוח אחרי שנדדה אלפי ק"מ עליך להתנגד בראש ובראשונה לטיבוע ובנוסף לכל פעילות צפרית כלשהי למעט עמידה על החוף הצפוני/נמל יפו וצפייה בנדידת עופות דורסים. כל שאר פעילות צפרית מבריחה ציפורים ועולה להן באנרגיה אותה לא היו מבזבזות ללא קיומם של צפרים.

אם אתה מוכן לזה - אנא שמש דוגמא ומופת לשמירת טבע בישראל
מנפלאות הבירוקרטיה!
16/03/09 17:13
הפארק מיועד בטח לנופש בתב"ע.
בהוראות התכנית מצורפות הנחיות והתניות של משרד הבריאות, וכאלה (מטבע הדברים) אינן תואמות להיתר שמוצא עבור מט"ש אזרחי (המט"ש בבה"ד1 הוא בכלל של משרד הביטחון, ולהם התנהלות אחרת- לא כפופה לתוכניות המתאר).
קק"ל, ממ"י ועוד הם גופים נהדרים וחזקים. לקק"ל בכלל מנכ"לית חדשה עכשיו, כך שמותר לצפות לפלאות רבות.
יש לשער שהעסק ייגמר בשילוט אזהרה.
ייבוש פארק הולנד בשל ארוחת צהריים הנו בדיחה,
16/03/09 18:06
4צפיות
סרת טעם אומנם, אך עדין בדיחה. לקיחת בדיחה זו יותר מדי ברצינות הינה סרות טעם רצינית מדי המאפיינת לאחרונה את הצפרות החבובה שלנו, כמו גם השלטים העתידיים ב K.20

שמעתי שיש חופמי אסיה יפה ביוטבתה - לזמנים שמחים יותר...  

בדבר החופמי אסיה היפה ביוטבתה
16/03/09 18:14
1צפיות
זכר נאה בלבוש קיץ. נחת לנו מהשמיים ונראה שם עד אור אחרון. החופמי נמצא בשדה המעגלי הדרומי, בחלק הדרומי והמעובד. החופמי חג בגובה רב, קרא, זוהה ונעלם. לאחר כמה רגעים נמצא אוכל בנחת בשדה עם חופמי אלכסנדרי.
אכן זמנים שמחים.
יהונתן
מאחר ועוד אין יצוג נאה לאפריקנר בפורום,אז הנה
16/03/09 18:58
5צפיות
חופמי אפריקאי
עוד רקורד שוט מרחוק ובלי חצובה. משבת.
ויש גם יצוג לאלימון, בכתבה בוואלה!
16/03/09 19:02
3צפיות
ולא חייבים לפתוח דיון נוסף....
תכירו נסיך המדבר
חייבים דיון נוסף - וודאי חייבים...
16/03/09 19:09
2צפיות
חמישה זוגות של אלמונים בארץ??? מאיפה הנתון הזה?

אצטט בהקשר זה עוד אחד של מ.אריאל המשורר הלאומי:

התווכחתי במשרד עם המנהל
אם צריך אחרי הפסיק עוד אפס...
º
הנתון הוא בשביל הכתבה כנראה.
16/03/09 23:37
º
יפה - זאת הרוח
16/03/09 19:11
1צפיות
גם וגם זה שחור ולא שחורה מפרק הולנד
17/03/09 05:26
4צפיות
גם וגם זה שחור ולא שחורה מפרק הולנד
סבכי שחור גרון אחד מכמה שהיו שם
בחרתי את הכי מכוער
וגם זה די בקושי אפשר היה להתקרב
º
חופמי אסיה שגם לא ממש נתן ותודה ליונתן
17/03/09 05:30
5צפיות
חופמי אסיה שגם לא ממש נתן ותודה ליונתן
זה נשר או עייט?
16/03/09 13:22
3צפיות
זה נשר או עייט?

תמונה שקבלתי במייל מארה"ב, בצרוף כתבה על הקשר המדהים שנוצר בין איש הזה  לנשר/ עיט הפצוע.

איך ניתן לשלוח אליכם את כל הכתבה?
נראה כמו עיטם לבן ראש
16/03/09 13:43
2צפיות
º
תודה לך dear deer
17/03/09 18:46
1צפיות
בסימן אוחים!!
15/03/09 20:44
4צפיות
אוח בשוהם
נתחיל עם צילום ראשוני מאזור שוהם / ברקת
האמת שכבר בשנה שעברה יצא לי לצפות בנסיעה באחד הערבים במעוף של אוח בשעות הלילה באזור שוהם ברקת
אתמול סוף כל סוף לאחר תצפיות רבות באזור יצא לי לפגוש אותו "פנים מול פנים"פשוט אוח בממדים ענקיים!! אפשר לשים לב גם לגודל הטפרים!!! אני רק חושב על אותו יצור שנתפס בין טפריו איך הוא מרגיש
הערה:
15/03/09 20:46
4צפיות
לגבי האוח בשוהם/ ברקת
בתחילה חשבתי שאולי אלו הם האוחים מאזור נחשונים ראש העין אבל לאחר שגם אתמול יצא לי לראות את האוחים בנחשונים ראש העין באותו זמן, כבר היה לי ברור שזהו זוג נוסף המקנן באזור!
אחח....איזה יצור משגע....
15/03/09 20:48
1צפיות
ואני יכול להעיד מניסיון, שלהיתפס בטפריו של אוח זה כואב.,,מאוד-מאוד כואב................
אוחים בנחשונים
15/03/09 20:48
2צפיות
אוחים בנחשונים
והאוחים בנחשונים
"עסוקים" כרגע כנראה בקינון, אחד שומר אחד דוגר,,,,
אדמון, זה פשוט מדהים!
15/03/09 21:12
תמונות מרתקות והכל מתרחש כל כך קרוב באזורנו!
והשני, מצטער מאיכות התמונות שצולמו ממרחק רב
15/03/09 20:50
והשני, מצטער מאיכות התמונות שצולמו ממרחק רב
הנה  האוח השני  ..
הנה האוח השני ...
15/03/09 21:09
הנה   האוח השני ...
זה באמת השני...
החיוואים באים...
15/03/09 20:52
החיוואים באים...
באזור הצפוני של ראש העין נתקלתי תוך כדי נסיעה בכביש 5 בזוג החיוואים שהתחילו לעסוק במלאכת הקינון
החיוואי היה עסוק בשבירת זרדים מהעץ ובמעוף לאזור הקינון, הוא חזר על הפעולה הזו פעמיים כשהיתי שם
ועוד חיוואי
15/03/09 20:55
ועוד חיוואי
עם "השמש" בפנים,,,,,,,
והעקבים העיטים
15/03/09 20:58
והעקבים העיטים
ותמונות העקבים שגם הם חזרו (בשבילך גלעד)הם חזרו לחלק צפוני יותר משנה שעברה
ועוד עקב עיטי
15/03/09 20:59
ועוד עקב עיטי
תמונה נוספת
º
מדהים!! יופי של תמונות וציפורים!
18/03/09 13:03
º
והיו גם הברנשים האלה בכמויות
15/03/09 21:02
והיו גם הברנשים האלה  בכמויות
שפנים במחצבות נחשונים
15/03/09 21:20
1צפיות
היום ביקרתי במחצבות נחשונים ואחרי שסיפר לי אדמון על שפני הסלע והוא נרגש מהאוחים שהם רגילים במקום זה אני הופתעתי מכמות שפני הסלע במקום זה,שהם דבר חדש וחלק מתהליך התפשטות המין במערב הרי ושפלת יהודה כמו בנחל השורק, נחל כסלון, נחל הסנסן, נחל חלילים, נחל מודיעין ונחל שילה עד לפני כ-10 שנים הם לא עברו מערבה מקו פרשת המים וזה מעניין מאוד, עכשיו צריך להביא כמה עיטים ניצים שידגרו במצוקי הרי יהודה כי יש מה לאכול.
º
ותודה לאדמון על המידע החשוב
15/03/09 21:21
ועוד אחד שהיה בשטח....
15/03/09 21:04
ועוד  אחד שהיה בשטח....
תראו כמה גדול וחזק...
º
לילה טוב ומהנה לכולם.....
15/03/09 21:05
º
אדמון תיעוד מרשים ביותר - יישר כוח !!!
15/03/09 21:55
º
איזה אוח יפה ! דורס מרשים !!
15/03/09 21:58
לדינוזאור יש תעוד מפורט
16/03/09 04:18
1צפיות
אבל בגדול בשנות ה 90 זכורים לי זוג אוחים בכל מחצבה בקו הזה - ראש העין - שוהם.

מה שמעניין זה שבאמת לא זכורים לי שפני סלע באזור הזה בכלל, מענייין אם זה אכן יחזיר את זוג העיט הניצי לנחל שילה...
שפני סלע היו במעלה נחל שילה (בגדה) גם לפני
16/03/09 07:46
1צפיות
15 שנה, בדיר קלעה. זה יוצא 4 ק"מ מזרחית לנחל שילה שאינו בגדה.
אני לא מדבר על דיר קלעה
16/03/09 16:46
1צפיות
הוא מתיחס למחצבות בקו ראש העין ולחלק הזה של שילה לא?
º
אכן. הגבתי למה שעזרא כתב לגבי קו פרשת המים
16/03/09 17:04
1צפיות
פשושי מה שאתה אומר גם הוא נתון מעניין
16/03/09 23:46
1צפיות
וכנראה שחשבת  שזה דבר רגיל באזור זה. בכל מקרה שפני סלע היו בעבר הרחוק בכל אזור הרי יהודה ונכחדו מסיבות לא ברורות והמעניין הוא שאף חוקר מהמאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים לא כותב על הימצאותם בהרי יהודה. רק נוכחות של שלדים וגולגלות שנמצאו בתחילת שנות השמונים בהרי יהודה מאשרות שאכן היה מצוי מאוד בעבר ומה שקורה היום הם פשוט חוזרים למקומות שהיו בהם בעבר..
עזרא, פשושי, ורוכב ארוך, השפנים נמצאים
17/03/09 00:32
1צפיות
כאן לפחות בארבע שנים האחרונות מתוך תצפיות שלי, ובכמויות גדולות, גם במחצבה הצפונית יותר נצפים כמויות גדולות של שפנים
והשנה עושה רושם שהם מתרבים בכמויות גדולות מאוד, ברור גם שריבוי והמצאות התנים והשועלים הוא כתוצאה ממזון רב שנמצא באיזור,אני מצאתי כאן עוד ארבע משפחות של שועלים, ממש בכל רכס נמצאת משפחה, בקיצור מזון לא חסר,,,,,,,
אחלה. האם מצאת משפחת שועלים עם 7 גורים?
17/03/09 07:59
1צפיות
או יותר?
º
אגב, ריבוי השועלים מגיע עד אזור מגדל צדק.
17/03/09 12:57
1צפיות
בבקשה לא
17/03/09 18:28
1צפיות
להעלות זכרונות שמעוררים נשכחות לחלק מהחברה זה עדיין כואב
בעוד כמה ימים חוזר לארץ
17/03/09 14:13
1צפיות
מבטיח לצפות גם שם...
אוחים עתה בדגירה רצוי לא להטירדם!
17/03/09 19:55
2צפיות
ברוב המקרים הזכר בולט בשטח כמשיכת צומת לב אליו למען המשך דגירה שקט לנקבה.
הקוקוברה מוביל, יאללה תן לו בראש
15/03/09 15:16
3צפיות
הקוקוברה מוביל, יאללה תן לו בראש
ומה כל האחרים מזדנבים מאחוריו
וכל זה בשביל 500 שקלין
תסלחו לי בתמונה הקודמת הפלמינגו יצאו שרופים
15/03/09 15:20
4צפיות
תסלחו לי בתמונה הקודמת הפלמינגו יצאו שרופים
פה לא
בעצם אין פה אף פלמינגו
אלה המגה של שישי באח"צ
חופמי אפריקאי
º
עוד אחת שלו גמכן מחצי מליון קילומטר
15/03/09 15:23
3צפיות
עוד אחת שלו גמכן מחצי מליון קילומטר
בריכות הקמ ה20
15/03/09 15:30
4צפיות
שלום לכולם,
הייתי די בשוק אתמול כשהייתי עם קבוצה גדולה של צפרים בבריכות המלח בשעות הצהריים.
עלינו לסוללה המערבית של הבריכות והתמקמנו. במשך חצי השעה שהיינו שם טיילו על הסוללות של הבריכות לא פחות מ-14 צפרים הלוך וחזור, ואני מדבר על הסוללה המרכזית שבין שתי הבריכות הצפוניות. אז מילא שהחופמי האפריקאי הוא קטנצ'יק ומילא חבורת פינים וסקוטים שלא מכירים אבל צפרים ישראלים ? זה לא לעניין בכלל. בתור מי שנמצא בבריכות הק"מ ה20 לפחות שלוש פעמים בשבוע תמיד הייתי תחת הרושם שיש חוק בלתי כתוב שלא עולים על הסוללות המרכזיות. זה תמיד היה מעין טאבו, ממגבלות הצפרות במקום.
עם כל טירוף הרכבים, צפרים, ג'יפים וטרקטורונים ובמיוחד בסופ"ש,  אלו המקומות היחידים שהציפורים יכולות להיות בשקט .
כשפניתי לצפרים הפינים ושאלתי אותם למה הם מטיילים בין הבריכות ומפלישים כל מה שזז אז הם אמרו לי שכמה צפרים ישראלים אמרו להם שזה בסדר. זו חרא של דוגמא להתנהגות שלנו וחוזר אלינו כמו בומרנג.

אז חבר'ה צריך להרגיע את כל עניין האובססיה הצילומית, נהדר שיש צילומים טובים של חופמי אפריקאי אבל אם מאות ציפורים אחרות מוטרדות על הדרך זה לא לעניין. גם אני מצלם וגם אני הטרדתי מין כזה או אחר בשלביל לשפר, אבל דחילק יש קווים שלא חוצים. וזה שמגיעים ליומיים ועוזבים לא אומר ששמים קצוץ על כל מה שמאמינים בו, תתוודעו מחדש לטלסקופים שלכם.
שבוע טוב.
יהונתן
התנצלות, וטוב שמישהו כתב את החוק הלא כתוב
15/03/09 18:46
2צפיות
כדאי אולי לכתוב את החוק באמצעות שלטים פשוטים, וגם באנגלית, בקצות הסללה זה יהיה יותר יעיל מחוק לא כתוב
הטיילת אגב התחילה הרבה לפני
החוק הלא כתוב
15/03/09 19:33
1צפיות
אנחנו עובדים על עניין השלטים.

כמו שעוז ציין, למצולמים אין קשר לכתבה, אני את החבורה בתמונה כלל לא ראיתי, היינו שם מאוחר יותר. למרות שגם המצולמים הם כולם מניוקים כי הם ראו את האפריקנר ואנחנו לא, אבל בכל מקרה חשוב להיזהר בימים אלו עת כל החולניקים המנומסים כאן וחופמי אפריקני הוא טיק שמן.
ערב טוב
יהונתן
בקשת אינפורמציה על צחראש לבן
15/03/09 11:33
7צפיות
שלום לכולם, בבית הספר התבקשתי לעשות עבודת סיכום במדעים על בע"ח בסכנת הכחדה.בחרתי בצחראש הלבן. לכל מי שיש אינפורמציה מיוחדת או מעניינת על הצחראשים, אבקש למסור לי אותא במסר או במייל.
תודה מראש,
אורן
לא - "אבקש למסור לי אלא: "אודה לסיוע ותמיכה"
15/03/09 19:31
1צפיות
וסיוע ותמיכה תוכל אולי לקבל מעזר חדד שכתב את העבודה החשובה והרצינית עד כה בעולם
עזרא חדד למד מין זה שנים רבות

תוכל לפנות אליו בייל אישי מתוך פורום זה
http://www.tapuz.co.il/olamot/UserProfile.aspx?profileID=1704435

רק תבקש בנימוס ולא בציווי - יעזור לך לקבל עזרה
מכת עורבים..
15/03/09 11:02
שלום לכולם,
לאחרונה ישנה מכה של עורבים באזור הצפון הישן בתל אביב.
יש משהו לעשות כנגדם..? הם פשוט צורחים בלי הבחנה לפני עלות החמה, הורסים לי את השינה.
תודה מראש לעונים.
º
צולם היום בירקון מישהו מזהה?
15/03/09 00:07
2צפיות
מישהו מזהה?
º
תמונה נוספת
15/03/09 00:10
2צפיות
תמונה נוספת
º
אורג
15/03/09 00:15
2צפיות
כתובות אינטרנט מצורפות:
15/03/09 02:26
1צפיות
אורג מצועף דרומי, פליט תרבות המצוי רק בפארק הירקון.
אני מבקש סדר בנחלצים בבקשה (תקנו אותי...)
14/03/09 16:28
3צפיות
feldegg
feldegg
º
feldegg?? הפס הלבן המפריד מטריד אותי
14/03/09 16:33
3צפיות
feldegg??
superciliaris או dombrowskii
14/03/09 16:38
3צפיות
superciliaris או dombrowskii
למרות שהאחרון נדיר בארץ ולכן אני מאמין שזה הסופר..
º
פרט אחר אותה הדילמה
14/03/09 16:44
3צפיות
פרט אחר אותה הדילמה
º
האם flava??
14/03/09 16:47
3צפיות
flava??
קצת תמונות לא קשורות מהיום
14/03/09 16:55
2צפיות
פיפיון מים
פיפיון מים במעבר למופע קיץ
לא זוכר אותם כל כך כהים ואחידים, הפרט הזה היה מוזר גם בשטח...
מופע אביב
14/03/09 19:46
2צפיות
כך הם נראים אחר החילוף החלקי שמתבצע בסוף החורף, פרט זה החליף את השלישוניות, הסוככות הגדולות הפנימיות ונוצות זנב. תמונה יפה!
עגור מוזר
14/03/09 17:07
3צפיות
עגור מוזר
היה לבד, בצבעים עכורים והופעה די מסמורטטת, נראה מתבגר ולא בוגר לגמרי...
º
זמן לנוח
14/03/09 17:20
2צפיות
זמן לנוח
באמת עגור מוזר....הטלאי השחור
14/03/09 20:05
1צפיות
על המצח והצבע המעט ורדרד בצוואר גורמים לי לתהות על קנקנו..........
º
בצוואר=בראש.....
14/03/09 20:06
2צפיות
º
שרשור תצפיות 14.03.09
14/03/09 15:47
1צפיות
רמת סירין ונחל תבור :
14/03/09 16:57
3צפיות
למרות התחזית  למזג אויר הסגרירי יצע בסוף יופי של יום  ויצענו כמה חברים לטייל ברמת סירין ונחל תבור .
האמת שלא היה הרבה מעוד ציפורים אבל היה נחמד בכל אופן .
כוס חורבות 1
זרון שדות [זכר] 1
פרנקולין שחור 1
שליו נודד 3-4
קוקייה מצוייצת 1
סלעית חורף 2
סלעית ערבות 2
סבכי טוחנים 10
סבכי קוצים 8
סבכי שחור ראש 3
שיחנית קטנה 2
חנקן אדום ראש 3
חנקן גדול 3
חיוויאי 4
עקב עיטי 2
חסידה לבנה 360

שבוע טוב טוביה וחברים
שחכתי לאוסיף
14/03/09 17:01
1צפיות
גיתונים אדומי מקור [5] בכוכב הירדן תפוחיות וגבתונים עפרוניים בעשרות
שרשור תצפיות 14.3.09
14/03/09 16:05
3צפיות
נחליאלי לימוני
בריכות דגים כפר מסריק:
סיפן 1
כפן 7
עגור 1 (מוזר)
שקנאי 7
נחל"צים עשרות
נחל"לים עשרות
פיפיוני מים/אדומי גרון/שדות עשרות
סנוניות רפתות/מערות
סיס חומות
ביצנית לבנת כנף 4

מאגר יסעור:
ביצנית מנומרת 3
ביצנית לבנת כנף 2
ביצנית שחורת כנף 2
ביצנית לבנת בטן 3
חופית קטנה 30+
חופית טמינק 4
חרטוביצ 15+
חרטומית גמדית 1
נחליאלי לימוני 1 זכר במופע אביב מרשים
נחל"לים 15+

חוף עכו צפון (אחרי רבע שעה של תצפית, לא היה לי זמן):
שחפית עבת מקור - 1 בוגר

גבעת חמודות:
זרון תכול 1 זכר יפיוף

#FULL FRAME#
14/03/09 16:21
3צפיות
חרטומית גמדית
חרטומית גמדית
º
תפיסה יפה! (תרתי משמע)
14/03/09 18:42
1צפיות
היום באזור נחל שילה תחתון ואזור סגולה בפ"ת
14/03/09 20:49
2צפיות
עם חברי קהילת בית הכנסת המקומי, אמנם לא נראו "מציאות גדולות" אבל באזור נחל שילה ומעל לשדה הסמוך המוני סנוניות רפתות, גופת סיקסק על הגדה, עפרונים מצוייצים, קוצי דורבן, קולות פשושים וירגזים,  מגלנים בתעופה ובזים מצויים ברפרופים. מעל אזור הר הפסולת שהיה די שומם עד השבוע-שבועיים  האחרונים  נראית כעת תנועה מתמדת של חסידות לבנות בנחיתה , דיות שחורות בתעופה קרוב- קרוב  ונמוך מאד  ושחפים..
היום בדרום שפלת יהודה
14/03/09 19:03
2צפיות
עפרוני פסגות 1
עפרונן קצ"א 500
סלעית קיץ 40
סלעית אירופית 50
סלעית ערבות 5
סלעית מדבר 3
בארית 20
סבכי ערבות מספר משפחות בשטחי הבתה.
סבכי שחור גרון 10
גבתון אדום מקור 90
קטה גדולה 12 בתעופה מעל מטווח 81
סנונית מדבר 22
גדרון נשמעו שרים גם בחורש שבאזור אמציה הכי דרומי שאני מכיר.
חיוויאי 100 פרטים יורדים ללינה ביער אמציה ליד נחל אדוריים
עיט ערבות 60 יורדים ללינה ביער אמציה, חלקם נראו שותים מים במאגר אדוריים.
נחל שילה היום
14/03/09 19:10
1צפיות
עם הדינוזאור
חיוויאי מקומי 3 בנדידה 13
קוקיה אירופית זוג |זכר ו מופע חום במעוף חיזור עם קריאות וקירקורים של הכשהיא רודפת ונרדפת אחרי ה-+1|זכר=3 שרים קו קו
פיפיון הרים3 בשירה
חנקן גדול 3 זוגות
חנקן אדום ראש 4 זוגות +3בודדים
תפר 12 בשירה ומדי פעם בזינוקים
סבכי קוצים 10
סבכי טוחנים 10
סבכי שחור כיפה 3
סבכי שחור ראש יש
גבתון אדום מקור 10
גבתון עפרוני 20 שרים
בזבוז אירופי 16
עלוית חורף 8
צוקית בודדת 1
חכלילית סלעים1
רוחות חזקות המון. שבוע טוב דודו
ניצנה
15/03/09 19:55
4צפיות
ניצנה
אתמול- 14.03.09 -עם הנץ החמה ,לאחר צפיה בחיזור החוברות המרשים,
בדרך היציאה מהשטח בין ניצנה לקציעות בכביש הפנימי חכתה לנו הפתעה,
תשעה חרמשונים גדולים ,בשטח שבו נצפות גם חוברות לעתים,לצערי בגלל
השעה המוקדמת והתאורה לא הצלחתי לצלם את כל הקבוצה בכללותה
התמונה המצורפת של פרט בודד במעוף לפני שנעלמו בעומק השטח
לאחר קרופ רצחני.

בנוסף נצפו:
חוברה -2.
רץ מדבר -2.
קטה גדולה -4.
עיט ערבות -2.
בז מדברי -1.
סבכי ערבות -2.
פיפיון צהוב -2.
סלעית ארופאית -3.
סלעית מדבר -1.
סלעית קיץ -1.
סלעית ערבות-6.
ונוספים.

נסים..

º
תמונות מהערבה
14/03/09 13:46
3צפיות
עפרוני פסגות
º
תפוחית מדברית
14/03/09 13:52
4צפיות
ורדית סיני
º
זו ורדית סיני...
15/03/09 13:41
3צפיות
º
תודה רבה, יש שיודעים לזהות ויש שכותבים
15/03/09 14:48
3צפיות
אז תעלה תמונה שלה...
15/03/09 15:00
5צפיות
המון זמן לא ראיתי אותה, יהיה נעים לשטוף את העינים.
º
את מי? למה תמיד אני יודע אחרון...
15/03/09 17:57
3צפיות
רוני גם אני חושב שזה ורדית סיני, אתה חייב להש
15/03/09 17:16
4צפיות
תפר
נפלתם על הראש תפתחו את התמונה ותראו מה כתבתי
15/03/09 19:02
4צפיות
חוצמזה אני צריך להשתפר והרזות לשתות ולעשות מליונים

עוד משהו בשבילי ?
º
אבל רוני...
15/03/09 19:07
3צפיות
רוני, לא יעזור לך הפעם. זו ורדית סיני ולא תפו
15/03/09 19:48
4צפיות
חית מדבר. לתפוחית מדבר יש מקור עדין יותר עם כנפיים קצרות יותר, ודגם פנים שונה לגמרי
להשתפר, ניחא,לעשות מיליונים, נו, אבל להרזות?!
15/03/09 21:55
3צפיות
ובכל זאת תעלה תמונה שלה...
º
בעעע צנונית הנפלאות
15/03/09 22:09
4צפיות
אולי סנונית מדבר בטח סנונית רפתות
º
סלעית שחורת בטן
14/03/09 13:54
3צפיות
סלעית שחורת בטן
º
לצלם במדבר זה קריעת ת..
14/03/09 13:58
3צפיות
קורא
אוי, איזה יופי
14/03/09 15:16
3צפיות
אהבתי במיוחד את הסלעית.
יופי של תמונות
14/03/09 22:15
1צפיות
האבתי במיוחד את הקורא בעייני אחת מציפורי המדבר היותר מגניבות .
לא יופי של תמונות אימרו מעתה - רוני של תמונות
15/03/09 19:10
2צפיות
זה אותו דבר רק יותר יפה
וכבוד למורי ורבי לצילום ציפרים, מי זה שמפקפק ביכולת הזיהוי שלו ?
תמונות נפלאות
14/03/09 22:41
4צפיות
תמונות נפלאות
תרומתי הצנועה
º
לא צנועה בכלל - אחלה תרומה
14/03/09 22:50
2צפיות
מי יודע מתי נראתה לאחרונה הסלעית חלודת שת?
15/03/09 11:31
2צפיות
הכוונה לפרט ממדבר יהודה - אפשר לחזור אלי גם בפרטי.
תודה,
ועז
על לא דבר והאמת שאין לי מה לעשות עם עז...
15/03/09 12:17
3צפיות
הזכר מואדי משמר נצפה על ידי אסף ועל ידי ב 5/3 ועד כמה שאני יודע (אבל לא מצליח לאתר את התצפית)
נצפה גם ב 8/3 ע"י מישהו...

שי
º
צפר דלה היה שם ב3\10 ולא ראה אותה..
16/03/09 22:08
3צפיות
התחנה לחקר ציפורי בודפשט- דיווח חם:
14/03/09 09:25
7צפיות
לפני נסיעתי יצרתי קשר עם המטבעים בהונגריה, והופניתי למנהל התחנה ב- ocsa (אוצ'ה), 20 ק"מ דרומית לבודפשט.
אמש אספתי את אחד החבר'ה שלהם, גאבור, וירדנו לתחנה. התחנה יושבת מצפון מערב לעיירה אוצ'ה בשטח ביצתי-חורשתי.
גאבור הוא סטודנט לתואר שני שעוקב אחרי הנקרים באזור התחנה (יש להם 9 מינים כולל הסבראש), ומכיר את עצי התיפוף שלהם והקריאות השונות- חביב ביותר. בתחנה פתחו אתמול 3 רשתות כדי שיהיה קצת מעניין בזמן שמתקנים רשתות בתוך המבנה... סה"כ מהיום ועד סוף הקיץ פותחים באוצ'ה בערך 120 רשתות ביום, חלקן בחורש וסביב מתקני האכלה קבועים, חלקם בקנים. יש גם מלכודות לרליות וברודיות, ומלכודת לדורסים.
גאבור לקח אותי לשעתיים של סיור ותצפיות במרחב התחנה, ואז ליער קרוב לחפש נקרים. הנקרים היו חמקמקים למדי, אבל ירגזים (מצויים, כחולים וזנבתנים) נראו בשפע, וכן שחרורים, קיכלים אפורים זרזירים וכמה חוחיות.רחוק מעבר לשדה קנים גדול נצפו 2 עקבי מכנסיים. לדבריהם יש עוד סיכוי לצלובי מקור ואדמונים אחרונים, אבל לי לא יצא לראות.
הצלחתי לשכנע את כל החבר'ה- גאבור, דוד המתלמד וצ'ורגו מנהל התחנה- לצאת איתי לחפש חובות גדולות. הבטחתי להם ארוחה טובה אם נמצא משהו. אחרי ישיבה קצרה על המפה סומנו היעדים ויצאנו בשתי מכוניות לחפש. אחרי כעשרים דקות נסיעה זה התחיל- כל דקה עוצרים אם רואים משהו. ראשונה נצפתה להקה של כ- 50 ביצניות לבנות כנף, ולידן 12 חופזים זהובים. ברקע המוני קיוויות מצויצות. אח"כ דוחל שחור גרון- הראשון שלהם לאביב הזה, בזים אדומים, נקבות זרון תכול, גבתון עפרוני, חנקנים גדולים, עקבי חורף ומכנסיים ואז השוס- מאחורי שני איילים בשדה פתוח נצפתה להקה של 37 חובות גדולות. אחרי שתי דקות של בהיה במפלצות הללו האיילים החלו לרדוף אחריהן, והן פרשו כנפיים ונמלטו לאט לאט. אחר כך נצפו גם אווזים אפורים, פסיונים וכמה שחפים.
כמובן שהייתי צריך להאכיל 4 צפרים רעבים (כולל אותי). צ'ורגו אחרי 2 ליטר בירה אמר שהוא כמנהל התחנה טיבע בשנה האחרונה 14,000 עופות. על כל מין חדש הוא מקבל ממנהל מרכז הטיבוע 20 ליטר בירה, מה שמעלה את המוטיבציה למינים חדשים. הוא גר בתחנה, ותמיד שמח לארח צפרים ומטבעים. היום מתחילה פריסת האביב, ולמעלה ממאה רשתות ייפתחו. אני חייב לצאת כדי להספיק!
º
37
14/03/09 10:38
3צפיות
בנובמבר 2007 נלכדה בצרעה עלוית חורף מתחנה זו!
14/03/09 19:52
4צפיות
תגיד להם שישלחו כמה נוספות.. או שלפחות יתפסו איזו אחת או שתיים שלנו.
º
וואאאאווווו......לא משעמם בהונגריה.....
14/03/09 20:21
3צפיות
אם כבר חו"ל אז היום במפרץ מונטריי - קליפורניה
15/03/09 08:10
4צפיות
יצאנו על ספינה לתצפית לוויתנים בים קצת גבוה
וראינו:

אלבטרוס שחור רגל - 4 , הראשונים בחיי -  אחלה ציפור!!!

להקות של TUFTED PUFFIN ו COMMON MURRE

כמה יסעורים כהים

ימבה WESTERN GULL ושתי ריסות.
בנוסף כל המפרץ מפוצץ ב COMMON LOONS.

אה והיו גם כ 15 לוויתנים אפורים בנדידתם צפונה...

בקיצור אם אתם בסביבה בכל עונה - מומלץ

"יויי הישטנם"
15/03/09 19:38
3צפיות
איזה כיף לך..
ואז באה השבת: תחילת העונה
15/03/09 21:33
3צפיות
אחרי שהשארתי באוצ'ה 3 צפרים שבעים וכמה הבטחות עמומות בשישי, התעוררתי על הצד הנכון בשבת, ובתשע התיצבתי בתחנה. שוב.
יצאתי לסייע בפריסת מערך הקיץ של התחנה. הוא נפרס בתחילת האביב, ולא מקופל למעשה עד סוף הסתיו. התמזל מזלי להיות שם בדיוק ביום הנכון. הצטרפתי לכמה הונגרים טובי-לב (אחרי כמה דקות כשהציעו לי קצת "משקה" הבנתי למה...) לפריסת אחד הקווים הארוכים - למעלה מ- 20 רשתות פולניות חדשות הוצאו מהשקיות ונפרסו על עמודים שלמים (לא חצויים כמו שלנו) ברצף ארוך לאורך שביל בוצי.
מערך הרשתות באוצ'ה מגוון- חלקן בין שיחים, חלקן בנתיבים המפולסים בקנים, אחרות סביב מתקני האכלה גדולים הממולאים בגרעיני חמניות פעם-פעמיים בשבוע, ובימים אלו הם בונים מין גשר בעומק הביצה מעליו תיפרשנה רשתות נוספות. אחרי הפריסה הצטרפתי לגברת אחת לסיבובי רשתות. היא דווקא ביקרה בארץ למסע צליינות לפני 3 שנים, אבל סיפרה שלא עזבה את המשקפת לרגע ושהיא חייבת לבוא שוב, הפעם בשביל לצפר.
מה ברשתות- המינים הנפוצים הם ירקונים, ירגזים מצויים וכחולים, ופרושי הרים . פה ושם נלכדים ירגזים זנבתנים, אדומי חזה, דרורי הרים, פצחנים, שחרורים, קיכלים רוננים, ויצא לי לשחרר שני גידרונים (החבר'ה האלה עושים פלונטרים יותר גרועים מצופיות ופשושים ביחד!). רק בכמה השעות שהייתי שם טובעו כ- 150 ציפורים לפחות. אגב- יש להם הרגל מוזר לטבע על רגל שמאל, מה שאולי מסביר את תקרית הסנונית הדו-טבעתית ההיא... הם גם לוקחים כל מיני מידות שאני לא מכיר, אבל זה כבר סיפור אחר.
אחרי הצבת הרשתות הגיע כל כח העבודה לעדור את הקרקע ליד התחנה כדי לשקם את הדשא, ולגמור את בקבוק ה"משקה" המקומי. האווירה הייתה חיובית. הם מצפים לקניות הראשונות ולסבכים בימים הקרובים בקוצר רוח.
בשורה התחתונה- מי שמגיע לבודפשט במהלך החודשים הקרובים עד סוף הסתיו מוזמן להגיע, לסייע קצת בהוצאה ולבקר את פינת החמד הזו.
בחזרה לפורום
האזור שלי בפורום