אחים של מחוננים

אחים של מחוננים

היי כולם, רציתי להתייעץ בנוגע לנושא שמטריד אותי. יש לי 2 בנות, הגדולה בת 9 בכיתת מחוננים, הקטנה בת 4 בגן עיריה רגיל (ילדה נבונה ומוצלחת, אבל לא מראה סימני מחוננות מובהקים). לאחרונה ראינו שהקטנה "בורחת" מכל סיטאוציה שבה היא נדרשת להציג ידע, על כל שאלה ששואלים אותה (גם כאלה שברור שהיא יודעת את התשובה כמו "מה אכלת בגן?") היא עונה שהיא לא יודעת או לא רוצה לענות, ובכלל היא נמנעת מלנסות דברים רבים מחשש לכישלון. אני מתחילה לחשוש שאולי היא מפחדת לא להיות טובה כמו אחותה
...
למישהו יש נסיון בתחום או עצות מועילות? האם יש מקום לפנות ליעוץ?

למה את מקשרת את זה לאחותה דווקא?

בסך הכל יש הפרש מאוד גדול ביניהן. יש לי בת 3 וחצי ובת 9 (ועוד אחת בת כמעט 12), ולא נראה לי שהקטנה משווה את עצמה לגדולות בכלל.
אגב, לגבי גיל 4 ספציפית, זה גיל שילדים נהיים קצת יותר מודעים לעניין של שאלות. מהניסיון שלי - וגם מהניסיון המקצועי של אנשים שאני מכירה (במעבדה בבניין שבו עשיתי דוקטורט) שעובדים עם ילדים בני 4, ילדים בני 4 לא מוכנים לטעות, וכל אחד עושה את זה בדרכו. חלקם אומרים שהם יודעים את התשובה אבל לא מוכנים להגיד מה היא, חלקם לא עונים אם הם לא בטוחים על אף שהם יודעים, וכו'. כך שמה שאת מתארת הוא כנראה עניין התפתחותי ובכלל לא קשור לאחותה הגדולה המחוננת, וגם לא דורש ייעוץ - בגיל 5 הם כבר כן משתפים פעולה, בדרך כלל, לדברי אותם אנשים.
ההמלצה שלי - אולי כדאי קצת להניח לה כרגע בעניינים של שאלות ידע, ורק לשבח אותה כשהיא מציגה ידע בהתנדבות.
אגב, דווקא לגבי אוכל בגן זו שאלה קצת בעייתית לפעמים בשביל ילדים, כי לא תמיד ברור להם מה הם אכלו היום ומה הם אכלו אתמול.

הפרש למען האמת לא כל כך גדול

הפרש בין אחותי הגדולה לבין אחותי הקטנה הוא לפחות 15 שנה הקטנה בת חמש עשרה פלוס והגדולה בת שלושים אז לא נראה לי שהבדל של חמש שנים זה הרבה, אבל אני מסכים איתך שזה לא קשור וגם לא נראה שהיא לא מקנא בה, לפי דעתי צריך להניח לה אין שום בעיה במה היא עושה בעיני ....

דיברגנט חדש

Well-known member
היא עדיין קטנה בשביל לחשוב שהיא חושבת על "הצלחת" אחותה

אגב, השאלות שהיא לא עונה, הם לא שאלות של ידע, אלא סתם של הורה נודניק ולכן לא בא לה לשתף פעולה.

למעלה