תגמולים מחנות - צריך לפתוח תיק במע"מ?

anonimit28

New member
תגמולים מחנות - צריך לפתוח תיק במע"מ?

מעט מסובך, אז סבלנות

1. יש למשפחה שלי חנות שאותה אנחנו משכירים.
2. לי יש 25% בחנות, אז אני מקבלת 25% מדמי השכירות (1300 ש"ח בחודש שמגיעים אלי).
3. אני שכירה עם משכורת של 5500 ש"ח בחודש.
4. פתחתי תיק במס הכנסה (טופס 5329).
5. האם אני צריכה גם לפתוח תיק במע"מ?

מכיוון שדמי שהתגמולים שלי על החנות נמוכים, אני מעדיפה לעשות הכל לבד ללא רואה חשבון.

תודה מראש לעוזרים!

anonimit28

New member
עוד...

תודה, אך לפי מה שקראתי, זה מתאים למי ששוכר את הנכס, לא משכיר אותו. הבנתי נכון?
אודה להסבר וכיצד זה פוטר אותו מפתיחת תיק במע"מ.

yonak84

New member
לא - הסבר

כמעט תמיד (אלא אם כן זה משהו חריג), למי ששוכר את החנות יש תיק במע"מ; כי אחרי הכל הוא מנהל חנות אז הגיוני שיהיה לו תיק במע"מ.
מי שמשכיר את החנות הוא לפעמים אדם שאין לו תיק במע"מ - כמו במקרה שלך.
בכך שהשוכר מוציא חשבונית עצמית הוא מדווח על העסקה למע"מ במקומך, וכך חוסך לך פתיחת תיק.
&nbsp
&nbsp

anonimit28

New member
תודה על ההסבר! אז מבחינתי, כל מה שאני צריכה לעשות...

אז מבחינתי, כל מה שאני צריכה לעשות זה תיק במס הכנסה ודוח-שנתי, זהו?

anonimit28

New member
מה זה אומר...

מה זה אומר "אם הוא מדווח בשבילך בחשבונית עצמית אז אין לך התעסקות עם מע"מ" - איך אני אמורה לדעת?
ואם הוא ידווח הפעם ולא ידווח פעם הבאה? כיצד אני יכולה לכסות את עצמי מהבחינה הזאת?

SitonSiton

New member
עדיף להתייעץ עם רואה חשבון

זה מורכב (מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון) - אולי עדיף שמישהו אחר מהמשפחה שלך ינהל את זה (במקום הכפילויות והטרחה בניהול של כמה תיקים במס הכנסה בשביל הסכום הזה והגשת כמה דוחו"ת) - ופשוט יעביר לך כל חודש X ש"ח. זה חוקי (הרי מי שמעביר לך ישלם לרשויות המס).

למשל, יש כל מיני הטבות לבני 60 ומעלה בהקשר להכנסה שכזו וכדומה (לכן מומלץ להתייעץ לפני שעושים צעד).

טופס 5328 לא קשור בהכרח (זה לא מייצג פתיחת תיק - אלא "הצהרה על מקורות הכנסה") - זה בלי קשר לחנות, לזה שאת שכירה/עצמאית או כל רעיון אחר.

אם פתחת תיק במס הכנסה (שוב זה לא טופס 5329) - את צריכה גם לפתוח תיק במע"מ.

https://www.lawguide.co.il/articles/4211/22741/

**חשבונית עצמית: לא כל בעל עסק יזרום "תהיה לו סבלנות" לרעיון הזה (זה מסבך מעט את הדו"ח השנתי שלו והרישום). במיוחד שלא מדובר בכל הסכום.

למעלה