הפרשות לקופת גמל וקרן השתלמות

crisRobin

New member
הפרשות לקופת גמל וקרן השתלמות

שלום לכם.

אני גם שכיר במשרה מלאה וגם עצמאי.
בתור שכיר, יש לי הפרשות כחוק לפנסיה וקרן השתלמות.
בתור עצמאי (הכנסה עיקרית) אני רוצה להפריש גם.
מה החוק?
יש לי רואה חשבון, אבל משהו מוזר בתשובה שלו.
אני מעוניין להפריש את המקסימום. אשמח להבין מהוא

תודה מראש לעונים

תשובה

עצמאי שהוא גם שכיר, המפקיד לקרן השתלמות 18,240 ₪ לשנה, ובנוסף המעסיק מפקיד לו גם כן לקרן השתלמות על תקרת השכר בסך 15,712 ₪ לחודש , רק חלק מההוצאה כעצמאי תותר בניכוי. לדוגמא אם הכנסתך המזכה ,הינה 261,000 ₪, יש להפחית ממנה את ה"משכורת קובעת" בגינה הפקיד המעסיק לקרן ההשתלמות כשכיר, סך 188,544 ₪ לשנה, ועל היתרה בסך 72,456 ₪ לשנה, תקבל ניכוי על הפקדה בשיעור 4.5% (כך שהניכוי יחול על 3,261 ₪, ולא 11,745 ₪). שווי הניכוי הוא כשיעור המס השולי שלך, שכן ההפקדות המותרות בניכוי מקטינות את ההכנסה החייבת, לפני חישוב המס.

לעניין הפקדה פנסיה -
הטבת המס כשכיר : ניתן לקבל זיכוי ממס על הפקדה של 7% מהשכר המבוטח .
הטבת מס כעצמאי : זכאי להטבת מס מופחתת מכיוון וניצלת חלק מהתקרה כשכיר ולכן תהיה זכאי להטבה מתקרת הפקדה לעצמאי פחות התקרה שניצלת כעובד שכיר. והכל כפוף לתקרת הפקדה שנתית של הכנסה של 208,800 כפול 16.5%= 34,452 הפקדה מקסימלית שנתית.

ממליצה לך לפנות ליועץ פנסיוני עם הכנסותיך משכר וכן כעצמאי לצורך ניצול מלוא הטבות המס המגיעות לך.

התשובה ניתנה על ידי ג'נט סורי, יועצת מס.
ממונת תחום מקצועי בפורום המיסים של לשכת יועצי המס.

**היעוץ שניתן הוא כללי ואינו מהווה יעוץ משפטי או יעוץ חשבונאי או תחליף ליעוץ מקצועי. לקבלת יעוץ מומלץ להפנות את מלוא הפרטים העובדתיים ליועץ מס חבר לשכת יועצי המס בישראל.

למעלה