גרידה או ציטוטק

yossid15

New member
גרידה או ציטוטק

אז ככה, התבשרנו ברביעי האחרון שההריון נפסק. לא נראה דופק והעובר החל להתמוסס. השבוע הוא 11 ולפי דברי הרופא נראה שכבר לפני כ-10 ימים ההריון הפסיק. הרופא הסביר על שתי הדרכים (גרידה ותרופות), אך בשל גילנו (40) המליץ יותר על גרידה כי זה תהליך מהיר יותר וגם בגלל שיש סיכוי שלאחר טיפול תרופתי עדיין יהיה צורך בגרידה. הבנתי לפי קריאה בכל מני מקומות שגרידה גם עדיפה ככל שהשבוע יותר מתקדם כי יש יותר "חומר" לשאוב וכו'. יש לציין שביום שנקבע לנו הגרידה היינו אמורים להיות בשבוע 12 ואין בכלל עד כה שום דימום אפילו לא הקל ביותר. הגוף לא היה אמור כבר לעשות סימנים של הפלה?
שאלות נוספות:
1) האם מחייב שבגרידה תהיה גם פעולת הגרידה או שברוב המקרים מספיקה רק השאיבה?
2) ההרדמה, היא דומה לזו של שעושים בשאיבת ביציות או שונה?
3) מניסיון של אלו שעשו גרידה? אפשר לשפוך קצת אור על הטיפול עצמו? כמה זמן הוא עורך? הכאבים אם יש לאחר מכן? ההתאוששות? סיכויי ההצלחה?
4)

אני יודע שזה מאוד אינדבידואלי, אך בכל אשמח לשמוע.
תודה מראש,

מצטערת מאוד יחד איתכם

מנסה לענות ממייטב ניסיוני וידעתי.
1. לא תמיד הגוף מייצר את ההפלה לבד. לפעמים באמת מתפתח דימום אבל לצערי לפעמים לא ונשים מסתובבות בלי לדעת בכלל שמשהו לא בסדר במשך שבועות.
2. ההרדמה אצלי היתה גם עם אינטובציה. אבל אני לא בטוחה שזה תמיד ככה.
3. מה הכוונה סיכויי הצלחה? מה בעצם נקרא הצלחה? אני חושבת שההליך לוקח בסביבות העשרים דקות אם אין שום סיבוך. אצלי למשל היתה גרידה מאוחרת והיו קצת סיבוכים אז לקח 45 דקות. אולי כדאי שאשאיר את המקום לפירוט לנשים שעבור גרידה בשבועות מוקדמים יותר.
4. התעוררתי די מיד אחרי, לקח לי איזה רבע שעה להתאפס על עצמי. לצערי איבדתי הרבה דם אז להתואשש לגמרי לקח לי כשבוע. אבל ממה ששמעתי מסביבי יש נשים שיום למחרת הם כבר כמו חדשות.
5. לא היו לי כאבים אחרי. אולי ממש ממש בקטנה כמו כאבי מחזור קלים וזהו.

מאחלת לכם שיעבור בקלות בהיבט הפיזי ושהיידים יהיו מלאות בקרוב.

בשבוע כזה רק גרידה

ההתוויה לציטוטק היא בדרך כלל לעובר שתואם עד לגודל של שבוע 8.
לדעתי יש סיכוי של יותר מ-90% שציטוטק עם עובר שתואם לשבוע 10, יסתיים בהפלה חלקית ולאחריה גרידה או היסטרוסקופיה ניתוחית.
גם אחרי גרידה עלולות להיות שאריות, אבל באחוזים יותר נמוכים, בייחוד כשמדובר בעובר שתואם לשבוע 10.

בהיעדר דופק עוברי, הגוף לא תמיד מתניע הפלה בעצמו. היו כאן בעבר הודעות של נשים שהגיעו בשבוע 12 לשקיפות עורפית ואז גילו שהעובר הפסיק להתפתח 4 שבועות לפני כן.

1. למרות שעברתי די הרבה גרידות ולמרות שאני מאוד מעורה בפרטי הטיפול בי, מעולם לא שאלתי לגבי אופן ביצוע הגרידה. אני משערת שהרופאים מחליטים בהתאם למצב הרחם ברגע הפעולה.
2. ההרדמה דומה או אפילו זהה לזו של שאיבת ביציות, וכרגיל אני ממליצה לבקש זופרן נגד בחילה.
3. ההתאוששות מאוד אינדיווידואלית וגם אצל אותה אישה יש שוני בכל פעם.
בעקרון הגרידה נמשכת כרבע שעה, אח"כ מעבר לחדר התאוששות (מאוד דומה למה שקורה אחרי שאיבת ביציות). אחרי הגרידה יהיה דימום, וכדאי להכין תחבושות עבות במיוחד (אסור להשתמש בטמפונים). הדימום אמור להיות במגמת הפחתה ולהסתיים אחרי כשבוע עד שבועיים.
ייתכנו כאבים ברחם במהלך הימים הראשונים לאחר הגרידה. מותר להשתמש במשככי כאבים.
רוב הרופאים מנחים לא להיכנס לבריכה/ים/אמבטיה במשך שבוע או שבועיים אחרי הגרידה, כדי למנוע זיהום ברחם.
בכל מקרה של עליית חום אחרי הגרידה, יש לפנות במהירות לבירור רפואי, כדי לשלול זיהום.
וסת ראשונה אמורה להיות 4-6 שבועות אחרי הגרידה, לפעמים קצת יותר.
4. לא שאלת - אבל אני ממליצה לקרוא בעיון את כל הטפסים שתצטרכו לחתום עליהם. בחלקם כתובים דברים די מפחידים שעלולים להתרחש במהלך הגרידה או אחריה, אבל כל האפשרויות הללו כתובות בטפסים כי הן קרו בעבר וככל הנראה יותר מפעם אחת.
5. הרבה פעמים כהכנה לגרידה, נותנים כדורי ציטוטק כשעתיים לפני הגרידה. תופעות לוואי אפשריות (לא מופיעות אצל כולן ולא תמיד באותה עוצמה): צמרמורות, רעידות חזקות של כל הגוף, עליית חום, בחילה, הקאות, שלשולים, דימום, כאבי בטן.
המטרה של ציטוטק לפני גרידה היא ריכוך של צוואר הרחם ומניעת הפגיעה בו במהלך הגרידה.
מותר לבקש משכך כאבים לפני הגרידה, במידה ויש כאבים כתוצאה מהציטוטק.

משתתפת בצערכם

yossid15

New member
המון תודה לכן, ושאלה נוספת ברשותכן.

באיזה בית חולים ועם איזה רופא ביצעתן את הגרידה, אם מותר לשאול?

חלק בציבורי וחלק בפרטי

בציבורי קיבלתי את מי שהצוות שיבץ.

בפרטי עשיתי אצל דר' גיא רופא.
בשנים האחרונות הוא רופא הנשים שלי ואני מאוד מעריכה אותו הן בפן המקצועי והן בפן האנושי.
את הגרידות שהוא ביצע, עברתי באלישע בחיפה.
במרכז הוא עובד במדיקל בתל אביב.

שירהד1

Member
מנהל
משתתפת בצערך על אובדן ההריון

ענו לך פה תשובות מפורטות, אז לא אחזור על הפירוט.
אכתוב לך רק מנסיוני- עברתי 5 גרידות (+פעם נוספת הפלה עם ציטוטק+הריון כימי). 4 גרידות עברתי בבית חולים מאיר, וגרידה אחת מאוחרת בשבוע 16 בבית חולים אסף הרופא.
תמיד נתקלתי בצוותים רפואיים מקצועיים ואמפטיים. הגרידות עברו ללא כל סיבוכים, ללא שאריות, ההתאוששות הפיזית היתה מהירה וקלה.

מאחלת לך שהפרוצדורה הפיזית תעבור בקלות יחסית.

שירה.

שירה דוד
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים עם קשיים התפתחותיים ולקויות למידה
הדרכת מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות
מנהלת פורום אובדן הריון ופורום הריון אחרי אובדן, תפוז.
ליווי ותמיכה בנשים לאחר אובדן הריון.
09-7749028

למעלה