מה הסיכונים?

חנונה8

New member
מה הסיכונים?

רקע: 2 הריונות תקינים ו2 הפלות (2 מהן רצופות)

הרופאה אמרה ש"אין סיכונים" אבל אני יודעת שלכל דבר יש...
HYSTEROSCOPY DIAGNOSTIC
ENDOMETRIAL BIOPSY
וכמו כן הבנתי למה היא רוצה את הראשונה, אבל לא הבנתי מה למה היא רוצה את הבדיקה השניה...
כבר כמה חודשים שיש לי את ההפניה הזאת, ואני לא עושה איתה כלום...
יש לי גם אפשרות לא לעשות את הבדיקות בינתיים
תודה!

שירהד1

Member
מנהל
משתתפת בצערך על שתי ההפלות

לפני התשובות- יש לי המון שאלות.
אם תבחרי לענות עליהן, אוכל להמשיך ולהתייחס-
1. מה הגילאים שלך ושל בן זוגך? (אם את יחידנית, אז רק את הגיל שלך, כמובן).
2. פרטי על כל אחד מההריונות- לפי סידרם-
על התקינים תכתבי בבקשה מתי היו, מהלך ההריון, סוג הלידה, משקל בלידה, שבוע הלידה.
על ההריונות הלא תקינים- פרטי- מתי היו, באיזה שבוע של ההריון היו ההפלות, מה היו הנסיבות? וסוג ההפלה- טבעי, ציטוטק, גרידה.
3. מצב בריאותך הכללי. האם ידועות מחלות כלשהן?
4. האם את סובלת מאנדומטריוזיס וכיצד זה בא לידי ביטוי? האם השפיע על היכולת להיכנס להריון? האם ההריונות הם תוצר של טיפולי פוריות או טבעיים?
5. כתבת שהיו לך שתי הפלות, וש-2 מהן רצופות. אז לא הבנתי. האם היו שתי הפלות או יותר? (הניסוח מבלבל. אודה להבהרות).
6. מה הרופאה שלך הסבירה לגבי הבדיקות? כתבת שהבנת למה היא רוצה את הראשונה. אז תפרטי פה את ההסבר. ולגבי השנייה- לא הבנת למה הרופאה רוצה אותה. מציעה לך בראש ובראשונה לפנות אל הרופאה ולברר מולה את ההסבר.

שירה.

שירה דוד

ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים עם קשיים התפתחותיים ולקויות למידה
הדרכת מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות
מנהלת פורום אובדן הריון ופורום הריון אחרי אובדן, תפוז.
09-7749028

חנונה8

New member
וואו המון שאלות

אני קצת פחות מ30 הוא קצת מעל 30
הריון 1 תקין, לידה שבוע 40, משקל מעל 3.5 ק"ג
הריון 2 ציטוטק עובר מתאים ל9 נפל שבוע 11+
הריון 3 תקין לידה שבוע 39 משקל מעל 3.5
הריון 4 ציטוטק עובר מתאים ל6 נפל בשבוע 10+
הריון 5 נפל לבד שבוע 6 בערך
לידות רגילות ב"ה אין בעברי לא גרידות ולא קיסריים. קיצור לא שום דבר פולשני ולכן אני חוששת מהביופסיה כי אם זה לא הכרחי זה כן פולשני וזה מפחיד אותי
כל ההפלות בגלל עובר שהפסיק להתפתח
מצב בריאותי תקין ב"ה לא ידוע לי על מחלות ואין לי אנדו'
כל ההריונות ספונטאניים אם כי למספרים 2, 3, ו5 חיכינו 11 חודשים
&nbsp
ה"2 הפלות" כנראה התפלץ לשם ה2 במקום 3
הבנתי שהיא רוצה לראות מה קורה שם אם הכל שם תקין/ אם משהו חסום או יש מחיצות
רק אחרי שיצאתי הבנתי שהיא הוסיפה את הבדיקה השנייה
&nbsp
יש לי מלא זמן עד התור ואין לי אפשרות לדבר איתה בטלפון. והיא ביקשה שאחזור או עם החלטה שאני מדלגת על הבדיקה או עם התוצאות שלה ביד.

עכשיו הרבה יותר ברור

חיכיתי שתעני לשירה, כי היה חסר המון מידע בהודעה הראשונה שלך.

מה אני הייתי עושה לו אני הייתי במצבך:
1. בירור קרישיות מלא. לדעתי הקופה תאשר מאחר ועברת 3 הפלות, אבל אם הם מאשרים חלקית, כדאי להשלים את הסט המלא במימון עצמי. מהנסיון שלי גם כשעושים דרך הקופה, חלק מהבדיקות כרוכות בהשתתפות עצמית.
2. היסטרו אבחנתית. אני הייתי הולכת למישהו פרטי שמתמחה בזה ולא לציבורי. כאן ובפורומים אחרים עולה שמו של דר' חן גולדשמיט עם המלצות חיוביות מאוד, ואני ממליצה על הרופא שלי - דר' גיא רופא, שאמנם לא עשה לי אבחנתית, אבל כן עשה לי 2 היסטרו ניתוחיות ו-2 גרידות.
3. ייעוץ גנטי כדי להבין האם מומלץ לבצע קריוטיפ הורי, צ'יפ גנטי או כל בירור גנטי אחר.
4. בדיקת זרע. נשמע קצת מופרך לאור העובדה שאתם נקלטים ספונטני, אבל נראה לי רלוונטי משתי סיבות: א. בחלק מההריונות לקח לכם די הרבה זמן להיקלט. ב. יש טענה שבעיות בזרע עלולות לגרום להפלות בשבועות מוקדמים, ואז מיון זרע יכול לעזור.

לא יודעת לייעץ בנוגע לביופסיה. זו בדיקה שאני לא מכירה ונראה לי לגמרי לגיטימי לשאול את הרופאה בפגישה הבאה מה היא חושבת שניתן יהיה להשיג מהבדיקה הזו.
חייבת לציין שאני לא אוהבת את הגישה של רפואה מעל לראש המטופלת שנראה שהרופאה שלך נוקטת ואני כנראה הייתי בוחרת לעבור לרופא/ה אחר/ת.
לדעתי את ההחלטה אם לבצע את הבדיקה, ניתן לעשות רק לאחר שמבינים מה מטרת הבדיקה בהקשר של האובדנים שלך. אני לא הייתי מסוגלת להחליט מבלי להבין למה הרופאה מציעה את הבדיקה הזו.

משתתפת בצערך על האובדנים המרובים.

חנונה8

New member
אישרו לי בירור קרישיות, הכל יצא תקין.

אבל אין לי מושג אם אישרו לי את הכל. רק יודעת שכשלחצתי על ההמטולוג, הוא אמר שהוא נתן לי "כל מה ששייך לתחום שלו." אישית לא מאמינה (נגיד הוא לא בדקת פקטור V) אבל לא יודעת למי לפנות כדי לקבל את ההפניות הנוספות, אם לא להמטולוג.
&nbsp
הבנתי שהמצלמה זה כמו היסטרו אבחנותית, לא? ייתנו לי לעשות את הבדיקה הראשונה ולהתעקש שלא יעשו לי ביופסיה?
&nbsp
חשבתי על בדיקת זרע, שאלתי את הרופאה (היא מומחית להפלות חוזרות), היא אמרה שאין סיבה.
&nbsp
ייעוץ גנטי אכן לא עשינו, ספציפית החלק הזה מכניס אותי לסרטים אז אני מעדיפה לעשות את כ-ל השאר לפני כן ורק אם גם לא אכנס להריון תקין וגם כל השאר ייצא תקין, אעשה את זה.
&nbsp
קיצר, את אומרת שצריך למצוא רופא אחר.
&nbsp
יש המלצות לרופא טוב במכבי באר שבע?

בתגובה הזו הוספת עוד מידע

1. קרישיות. לא יודעת איך משיגים סט מלא באופן פרטי. אבל זה נראה לי חשוב. יודעת שבצפון אפשר לעשות ברמב"ם, אבל לא יודעת לייעץ על מקומות אחרים. מקווה שאחרות יידעו לענות על כך.
2. לא עברתי מעולם היסטרו אבחנתית אלא רק ניתוחיות, אבל בהיסטרו (אבחנתית וניתוחית) מחדירים לרחם סיב אופטי שמאפשר לרופאים לראות פיזית מה קורה שם. לא יודעת אם לזה את מתכוונת כשאת כותבת "המצלמה", אבל בין הבדיקות הפולשניות, נראה לי שהיסטרו אבחנתית זו בדיקה שכדאי לבצע על מנת לוודא שאין משהו ברחם שמפריע לשרידות ההריונות. הידבקויות ברחם יכולות להופיע גם אחרי הפלה ספונטנית, ציטוטק ואף אחרי לידה תקינה במועד.
את מחליטה אילו בדיקות לעשות והיסטרו אבחנתית לא מחייבת שום ביופסיה. לרופאים אין יכולת להכריח אותך לעבור ביופסיה כחלק מהאבחנתית.
3. כן, נראה לי שזה הזמן למצוא רופא שמבין שאי אפשר לטפל בבני אדם בלי לשתף את המטופלים בתוכנית.
בשנים האחרונות נבדקתי ע"י המון רופאים בנסיבות מגוונות. אני מגיעה לפגישות ולבדיקות עם רשימת שאלות ומוסיפה עוד שאלות בכל פגישה. לקח לי זמן ללמוד איך לעמוד על שלי, אבל כיום אני מתעקשת לקבל תשובות שברורות לי ומסיימת את הפגישה רק כשהכל מובן לי. לשמחתי מצאתי רופא שמבין את מה שנראה שהרופאה שלך לא מבינה, והוא עונה על כל השאלות שלי בסבלנות.
בדרך כלל בזמן הפגישה אני כותבת על דף את התשובות, כי אח"כ אני תמיד שוכחת חלק מהפרטים.
לצערי לא יכולה לייעץ על רופאים באזורך.
4. בדיקת זרע. זו בדיקה לא פולשנית ולמרות שעל פניו נראה שאין בה צורך, אני חושבת שכדאי למצות את כל הבדיקות הלא פולשניות שניתן, לפני שעוברים לבדיקות פולשניות.
5. תוהה למה דווקא הייעוץ הגנטי מכניס אותך לסרטים. משערת שאולי זה קשור לפן אמוני, אבל לא בטוחה בכך. כמובן שאת לא מחוייבת להתייחס לתהיה שלי וזה לגמרי בסדר להשאיר את העניין בכך שכרגע את לא רוצה לבדוק את הנושא.
בדיקות גנטיות הן בדיקות פשוטות מאוד (הרוב המוחלט בדיקות דם, ויש גם משטח תאים מהצד הפנימי של הלחי), חלקן בהשתתפות עצמית מסויימת או במימון עצמי מלא, ובעיניי הן קריטיות.
אם טרם עברתם ייעוץ גנטי כלשהו, נראה לי שזה הזמן. ייעוץ גנטי זו שיחה שבה שואלים על המוצא של ההורים/סבים שלכם, מחלות מוכרות במשפחה, היסטוריה מיילדותית שלך וכך נבנה עץ משפחתי עם הערות בכתב של מי שמעביר את הייעוץ (יועצת גנטית, אחות או רופא/ה).
על סמך המידע, ניתן יהיה לספק המלצות לבדיקות שכדאי שתבצעו. ההמלצות לא מחייבות אתכם בשום צורה שהיא, ובסופו של דבר אתם היחידים שמחליטים אילו בדיקות לבצע, אם בכלל.
הבדיקה הגנטית היחידה שאני מכירה שיש בה תחום אפור היא בדיקת הצ'יפ הגנטי, ואם תקבלו המלצה לבצע צ'יפ הורי, לגמרי לגיטימי לבקש שלא יציגו בפניכם ממצאים שאין מידע לגבי האופן שבו הם משפיעים (יש סעיף כזה בטפסים של הצ'יפ).

חנונה8

New member
נתת לי המון על מה לחשוב...

לגבי התהייה שלך אני עונה לך בפרטי

שירהד1

Member
מנהל
נכון, המון שאלת, כדי שאפשר יהיה להבין את המצב לאשורו-

אנא כתבי גם מתי היו ההריונות- גם לזה יש משמעות.
נגיד- הריון ראשון- גיל כך וכך, או לפחות תכתבי לפני כמה זמן היו. כל דבר הוא רלוונטי.

ועוד שאלה- אני לא מכירה את הבדיקה השנייה שהיא המליצה לך. את יודעת במה מדובר? באיזה סוג של ביופסיה? מה דוגמים? לא הבנתי.

שירה דוד

09-7749028

חנונה8

New member
לוקחים דגימה מהרירית ובוחנים אותה

דגימה, כלומר, צובטים את הרירית
2010
ינואר 2013
2014
ינואר 2016
פברואר 2017
(ההפסקות ה"גדולות" יותר נוצרו בגלל הנקות ארוכות
)

קיצר, למדתי לא להיכנס להריון כשהתל"מ יהיה אמצע-סוף אוקטובר עד תחילת נובמבר. זה לא נגמר טוב.

שירהד1

Member
מנהל
מתייחסת-

תראי, "מרעישה בשקט" מציגה למעשה גישה שלפיה מומלץ לך לבדוק, ולבדוק לעומק (אני מוסיפה לך לרשימה גם בדיקות שקשורות למחלות אוטואימוניות, לתפקודי בלוטת התריס ונוגדנים לבלוטת התריס- אלו בדיקות דם).

יחד עם זאת, מניתוח הדברים שכתבת- תכלס זה נראה לי הפלות קלאסיות של השליש הראשון בגלל עובר לא תקין.
היו לך שני הריונות מלאים, תקינים, עם תינוקות שנולדו בזמן, במשקלים תקינים.
היו לך 3 הפלות, 1 בין שני הילדים, ועוד 2 ברצף. כל ההפלות היו בשבועות מוקדמים 6-9. לא היו התערבויות כירורגיות כלשהן.

אני תמיד כותבת את זה- שתי הפלות בשליש הראשון, עם כל הצער והכאב שהן גורמות, הן עדיין נחשבות משהו נורמאטיבי מבחינה סטטיסטית בעולם הילודה. לכן, ההמלצה היא להתחיל בבדיקות לאחר 3 הפלות ברצף (חלילה אם מתרחשות, וגם אז- במרבית המקרים- לא מגלים כלום).

יש זוגות שמחליטים לבצע את הבדיקות לאחר 2 הפלות ויש כאלו שלא. זו נראית לי די בחירה שלך לאיזה כיוון ללכת.
עדיין לא ברור לי למה הרופאה רוצה ביופסיה. היא חושדת חלילה בתהליך סרטני של רירית הרחם בגלל איזושהי סיבה? פשוט לא שמעתי על בדיקה כזו במקרים של הפלות. אבל בהחלט יכול להיות שיש חידושים והמצאות שאינני יודעת לגביהם.

לגבי בדיקת הזרע- אני לא חושבת שיש צורך. הזרע מפרה. בעיניי אין סיבה לבדיקה, אבל תעשי מה שאת חושבת לנכון.

לגבי בדיקות גנטיות- תמיד מומלץ לבצע בדיקות גנטיות שעושה כל האוכלוסיה. מספר הבדיקות קשורות למוצא שלכם. האם עשיתם את הבדיקות שמומלצות לכלל האוכלוסיה?
לגבי בדיקות מעמיקות יותר של הקריוטיפ ההורי- שוב, בגלל שנולדו שני ילדים בריאים, קשה לי מאוד להאמין ששם הבעיה. לשיקולכם.

תדעי שברפואה זה אף פעם לא שחור לבן. יש כל מיני גישות וכל מיני עמדות.
כל אחת צריכה לבחור במה שהכי מתאים ונכון עבור עצמה.

שירה דוד
09-7749028

למעלה