ברשותכם מתייעצת ב"קול" לגבי בדיקות קרישיות

ברשותכם מתייעצת ב"קול" לגבי בדיקות קרישיות

היי
אני לאחר 2 הפלות (אחת שבוע 7 ואחת שבוע 10)
רופא הפריון שלי המליץ לי לעשות בדיקות קרישיות וקריוטיפ
הבנתי שהקופה עושה עם זה בעיות כי הם בד"כ מאשרים "רק" אחרי 3 הפלות.
הרופא אמר לי שבכל מקרה, גם אם התוצאות יצאו תקינות אני אצטרך להזריק קלקסן לדילול הדם.
השאלה שלי היא כזאת: האם לעשות בכל מקרה את בדיקות הקרישיות באופן פרטי, דבר שעולה 2400 ש"ח ולא בטוח שיהיו לי החזרים, או שאם גם ככה אצטרך להזריק קלקסן אז זה מיותר?
ושאלה נוספת אם אני כבר כאן: מה זה קריוטיפ? מי מפנה לבדיקה? האם גם זה כרוך באישור הקופה ויש סיכון שלא יאשרו לי עד הפלה 3?
תודה מראש ובהצלחה לכולם

שירהד1

Member
מנהל
משתתפת בצערך על שני אובדני ההריון

כדי לעזור לך בחשיבה, אני זקוקה ליותר אינפורמציה. אודה לך אם תוכלי לענות על השאלות, ואז אמשיך ביחד איתך בחשיבה-
1. בת כמה את ובן כמה בן זוגך? (במידה ואת יחידנית- אז סליחה על השאלה).
2. כתבת "רופא הפריון שלי"....כיצד הושגו ההריונות, ועל איזה רקע טיפולי הפוריות?
3. מה מצבך הבריאותי? האם ידועות מחלות רקע, כמו סכרת, קרישיות יתר, לחץ דם, מחלות אוטואימוניות, מחלות כבד/כליות....וכן הלאה. האם יש מחלות דומות במשפחה?
4. האם היו אלו ההריונות היחידים שלך, או שהיו גם הריונות תקינים? במידה וכן- כתבי עליהם יותר- מהלך ההריון, סוג הלידה, משקל בלידה, שבוע לידה.
5. כתבי על ההריונות עם ההפלות דברים יותר מפורטים- מתי היו ההריונות (לפני כמה זמן), מה היו נסיבות ההפלות- האם ראו דופק, לא ראו דופק, שק הריון ריק...מהלך ההפלה- ציטוטק/טבעי/גרידה. האם היו סיבוכים לאחר מכן.

קריוטיפ היא בדיקה גנטית שבה בודקים את המבנה הכרומוזומאלי של ההורים. ניתן לעשות דרך הקופה, ואז צריך לעבור דרך יעוץ גנטי, או לעשות בבדיקה פרטית, שעלותה משהו כמו 1000 ש"ח לכל בן זוג. אני עשיתי בזמנו באסותא, ובעלי בקופת חולים מאוחדת. תוך חודש הגיעו התוצאות.
אני חושבת שיש משהו אפילו עוד יותר מפורט שבודק עוד יותר לעומק.

מקווה שתבחרי לענות על השאלות, ואז נוכל להמשיך ולחשוב.

שירה.

שירה דוד
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים עם קשיים התפתחותיים ולקויות למידה
הדרכת מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות
מנהלת פורום אובדן הריון ופורום הריון אחרי אובדן, תפוז
09-7749028

אז ככה:

יחידנית בת 39
יש לי בן בן שנתיים יליד ivf רביעי.
הוא נולד בשבוע 39 אבל קצת קטן, 2.510 ובגלל שזה לא מתאים לגודל שלי אז המליצו לי על בדיקת קרישיות. עשיתי בדיקה די בסיסית (לא כזאת שהרופא פוריות עכשיו שלח אותי) והיא יצאה תקינה.
הגעתי לטיפולים בגלל התרומת זרע והגעתי להפריות אחרי שההזרעות לא עבדו.
אחרי הלידה עשיתי עוד הפרייה וההחזרת עוברים הטריים לא הצליחה. אחרי זה החזירו לי עוד מוקפאים שלא נקלטו ואז החזירו בלסטו יום 5 שנקלט אבל בשבוע 6 לא היה דופק ואמרו לחזור עוד שבוע ויומיים לפני שחזרתי אליהם ההריון נפל טבעי. הכל יצא בבת אחת ולא היו סיבוכים.
בטיפול אחרי זה החזירו לי את המוקפאים האחרונים וגם זה נקלט והיה דופק בשבןע 6 אבל כשבאתי שוב לבדיקה בשבוע 9 כבר לא היה דופק. פה כבר קיבלתי ציטוטק שהיה נוראי אבל הרגשתי שלא הכל יצא כי כבר ידעתי למה לצפות. בבדיקה אחרי 4 ימים אמרו שאכן נשאר עוד הרבה תוכן ונתנו שוב ציטוטק. הפעם לא כאב אבל היה במשך כשבועיים דימום. בבדיקה אחרי שבוע אמרו שהרוב יצא, נשאר עוד קצת אבל מקווים שיצא בווסת הבאה. בינתיים מחכה לווסת הבאה...עבר חודש בדיוק מאז הציטוטק הראשון.
ההריון הראשון התקין היה מקסים עם לידה תקינה ובריאה. גם אני בריאה בד''כ, מלבד עודף משקל לא קטן.
תודה על היחס ועל ההשקעה בתשובה שלך

שירהד1

Member
מנהל
ועוד שאלה-

מי הרופא שלך שאמר לך לגבי הנושא של הזרקת הקלקסן בכל מצב? וכיצד הוא מסביר את ההמלצה שלו להזריק תרופה מדללת דם, גם אם אין ממצאים לא תקינים בבדיקות שתבצעי? כלומר- האם הסביר איזשהו רציונל לכך? (השאלה נשאלת ברצינות, ולא בציניות או בזלזול).

שירה דוד
09-7749028

לא הסביר מדוע

ד''ר אליצור
אני מכירה כמה בנות שלא נמצא להן בעיות בקירישיות או שחלקן בכלל לא עשו בדיקת קרישיות והן קיבלו מדללים. חלק קלקסן וחלק סוג של אספירין. מישהי אחת שדיברתי איתה היום והיא אחרי 3 הפלות רצופות ועם בדיקת קרישיות תקינה, קיבלה קלקסן 100

שירהד1

Member
מנהל
סליחה על המענה המאוחר, ואני מקווה שאת עדיין פה-

תראי, אני לא מתחברת לגישה הזו של הקלקסן האמפירי- מה שתיארת שנותנים לנשים כאשר אין בעיית קרישיות יתר. אני בעד טיפול תרופתי בכל תחום שהוא, כאשר יש בעיה רפואית מוכחת.
את מתארת שתי הפלות קלאסיות של השליש הראשון. זה אפילו לא נכנס לקטגוריה של הפלות חוזרות. מה יש למהר ולתת קלקסן, אני לא מבינה. מדובר על חומרים שהם מדללי דם. זה לא מים וזה לא סתם. מדובר על תרופה משמעותית ועל הזרקות יום יומיות. היד מאוד קלה היום על ההדק עם מדללי הדם, ולא בצדק בעיניי.
יש בזה הרבה כסת"ח של הרופאים. כאשר יש סוכרת צריך אינסולין, נכון? אבל אם אין סכרת- אז לא נותנים אינסולין...אז למה כאשר אין בעיית קרישיות יתר, ישר ההמלצה היא לתת קלקסן או מדלל דם אחר? לא מוצדק.
אני הייתי מטופלת אצל רופאה ורופא שדעתם היתה כדעתי.
אם את מטופלת אצל רופא שחושב בצורה מסויימת, אז כנראה שאת לא סתם אצלו. אולי את מסכימה עם הגישה שלו.

לא יודעת מה לומר לך לגבי בדיקות הקרישיות. אני עשיתי לאחר 3 הפלות חוזרות חלק מהן, והשלמתי הכל לאחר 4 הפלות. זה לא עזר לי כמובן. הכל היה תקין, כולל שאר הבירורים.
את צריכה לשבת עם עצמך ולהחליט מה הגישה שאת מתחברת אליה.
אם ירגיע אותך לעשות את הבדיקות- תעשי. אבל אם אין שום בעיה- אז לדעתי זה ממש טפשי לקחת את הקלקסן.

הרבה החלטות חשובות. לא תמיד קל להחליט. תתחברי לעצמך ולמה שהכי מתאים לך ותפעלי לפי זה. קוראים לזה אינטואיציה. תתחברי לאינטואיציה שלך ותעשי מה שנכון עבורך.

את מוזמנת לעדכן אותנו בכל החלטה שקיבלת.
מאחלת לך שההריון הבא יהיה תקין ויסתיים בידיים מלאות,
שירה.

שירה דוד

09-7749028

למעלה