שאלת קופרמינץ

שאלת קופרמינץ

יש לי בבית ילדים ב"ה
לידה שקטה לפני מספר חודשים
בדיקת קרישויות-lac גבולי
ההמטולוג אומר שמבחינתו אין קרישיות
חוות דעת אצל קופרמינץ- יש קרישיות. בהריון הבא ממליץ על קלקסן ואספירין.
למי להקשיב? אני נוטה יותר להקשיב לניסיון של קופרמינץ. ולא מוכנה לקחת סיכון נוסף.
שאלות: 1. מה דעתכן?מי היתה במצב דומה לשלי?
2. יש לי הפניה לבדיקת חוזרת של lac. האם לבצעה?גם אם בכל מקרה אני אלך לפי שיטתו של קופרמינץ?

שירהד1

Member
מנהל
אוף! אני לא יודעת לענות...

תראי- מי שמחליטה ללכת לקופרמינץ- צריכה לדעת שהוא ימליץ על קלקסן- כן קרישיות יתר, לא קרישיות יתר, יש ממצאים, אין ממצאים- זה מה שהוא ממליץ. נקודה. אז עובדה שבחרת ללכת גם לקופרמינץ...אולי זה ישפוך איזשהו אור על נטיות הלב שלך כרגע לגבי סוג הטיפול.

אני לא יודעת לומר לגבי מצבים של לידות שקטות והפסקות הריון בשלבים מתקדמים. אני כן יודעת לומר לגביי באופן ספציפי, שהיו לי הרבה הפלות בשליש הראשון כולל פעם של טריזומיה וגיל לא צעיר- היה לי ברור שהפתרון לא אצל קופרמינץ, אלא בהגרלת ביצית טובה וזרע טוב.
לכן גם לא הלכתי אליו.

אבל כל מקרה לגופו. לא זכור לי- האם את יכולה להזכיר לי על איזה רקע היתה הלידה השקטה, באיזה שבוע, ומה קרה שם? (במידה וזו סיבה ידועה.... אם את מרגישה שיכולה- אבקש שתפרטי על מהלך ההריון עד הלידה השקטה (תקין/לא תקין, אילו בדיקות ביצעתם עד אותו שלב...).

הייתי מבצעת בשלב ראשון שוב את הבדיקה (יש לך כבר הפנייה בכל מקרה), ולאחר מכן שוקלת שוב את צעדיי...

והכי חשוב- ללכת עם נטיית הלב. עם האינטואיציה שלך לגבי מה נכון עבורך.

שירה דוד - מרפאה בעיסוק -
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים בעלי קשיים התפתחותיים ולקויות למידה.
מדריכה קלינית של מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות.
מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

עונה

כתבתי בעבר..לידה שקטה בשבוע 40. מהלך הריון תקין.
כנראה הערכת משקל בשבוע 35 לא היתה מדויקת..או שמשבוע זה כמעט לא צמח. נולד 2.500
פתלוגיה של השיליה מעט נדירה עם ממצא של שליה קטנה שמתאימה לשבוע 22.
וכן, לקחתי בחשבון שזה מה שקופרמינץ יגיד.
שאלה: מה הסיכון בלקחת קלקסן ואספירין? (גם אם לא צריך נגיד...)
ותודה שירה על המסירות וההקשבה..את פשוט נדירה ביכולות שלך להכיל כל כך הרבה אובדן ועצב... ה' ישלם שכרך

שירהד1

Member
מנהל
ריגשת אותי במילות התודה שלך. באמת. ממש התחלתי לדמוע.

סליחה שלא זכרתי את הפרטים, אבל כשקראתי- נזכרתי...נורא עצוב לקרוא.
ביקשתי משתי בנות מהפורום (שכעת בפורום "הריון אחרי אובדן") להיכנס לפה ולנסות לסייע לך. גם הן איבדו את העובר בשבוע זה. אולי הן תוכלנה לשפוך קצת אור והבנה על הנושא.
אם במקרה הן לא תיכנסנה לפה, אז אתן לך את שמות המשתמש שלהן ותוכלי לשאול אותן בפרטי. נעקוב פה בימים הקרובים ונראה מה קורה.

קלקסן ואספירין הם מדללי דם, ואכן לא רצוי לקחת אותם באם אין צורך. מצד שני- שיליה קטנה שמתאימה לשבוע 22...אוף. לא יודעת מה לכתוב לך.
האם מישהו מהרופאים יכול היה להסביר את הממצאים לגבי השליה שלא באמצעות נושא בעיה בקרישיות? כלומר- יש עוד הסברים אפשריים בעיניהם לממצא?
וגם- כיצד הסבירו שיש תוצאה מסויימת של אחד מגורמי הקרישה, וכל אחד מפרש אותה בצורה שונה- ההמטולוג אומר שזה נחשב תקין, וקופרמינץ- אומר שזה נחשב ללא תקין.
האם נתנו הסבר לסתירה שבטענותיהם?

שירה דוד - מרפאה בעיסוק -
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים בעלי קשיים התפתחותיים ולקויות למידה.
מדריכה קלינית של מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות.
מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

עונה

אף אחד מהרופאים לא ידע להסביר מה זה שיליה קטנה. חקר השיליה עדיין לא התפתח מספיק.
רק קופרמינץ הסביר שזה תוצאה של קרישיות.
איש מקצוע אחר (אחות) אמרה שלדעתה זה בעיה בהשרשה...אבל זה לא סמכות בשבילי.
ובקשר לתוצאות..קראתי כאן בפורום פעם שאצל קופרמינץ תוצאות קרישיות גבולויות מחשיב כלא תקין. בכל מקרה.

nightlee

New member
דעתי על קופרמינץ

מנסיון כאוב, אחרי שתי הפלות רצופות... אני מטופלת אצל קופרמינץ ומאוד מרוצה בינתים. עברתי אצלו שתי הזרעות, אחת כשלה ואחת.. מקווה שתצליח ברגעים אלו!!!
אצלי הקרשיות נרכשת ומובהקת, גם אני אצטרך קלקסן+אספירין בכל יום מהרגע שאהיה בהריון. אני אישית מאוד מאמינה בקופרמינץ, הוא סבלני וקשוב, מסביר למרות שיש לי אלף שאלות, ואני סומכת עליו - לי זה חשוב. וגם הוא מספר אחת בארץ בתחומו, מנהל מחלקת הריון בסיכון וקרישיות באיכילוב. עשיתי מחקר לפני שבאתי אליו ויש עליו אינסוף המלצות טובות (בניגוד לכמה רופאים אחרים שאליהם הלכתי, שם הדעות היו חלוקות). אני בעד להקשיב לקופרמינץ, זו דרך אחרת בלי יותר מדי תופעות לוואי, רק קצת התמדה, וכדאי לנסות אותה. אני גם לא מוכנה לקחת סיכון נוסף!
בהצלחה לשתינו!
אם תרצי עוד פירוט ושאלות את מוזמנת בכיף, גם בפרטי

דווקא הגעתי בידיעה

שהוא סבלני וקשוב..אבל התאכזבתי. היה קצר רוח והתעסק בפלאפון. מה שכן עונה על שאלות בווצאפ. אבל אני הלכתי אליו בעיקר בגלל הניסיון שלו והמקצועיות

שאלות מורכבות

ארבעה בנים יקרה, אני זוכרת שהתכתבנו בעבר.
לשאלתך על קלקסן- אני עברתי שני אובדני הריון בשלבים מוקדמים יחסית אבל הבדיקות לא הראו שקרישיות יכולה להיות הסיבה. ידעתי שלפי הרופא שאבחר בעצם אבחר אם לקבל המלצה על קלקסן. במהלך ההריון השלישי שהצליח טופלתי ע"י רופא בכיר מאיכילוב שעובד עם קופרמינץ וידעתי שהוא בוודאות ימליץ על קלקסן ואכן כך היה. הרגשתי שמבחינה פסיכולוגית אני חייבת לדעת שניסיתי הכל ויותר קל לעשות משהו אקטיבי מאשר להתאפק ולהבין שאין מה לעשות מלבד לקוות שהמזל יהיה לצידי.
במקרה שלך לעומת זאת הבעיות שהיו לך בשליה דווקא כן יכולות להעיד על בעיה בקרישה, האם ההמטולוג התייחס לתוצאות ההריון הקודם או רק לבדיקות שלך.
לגבי קלקסן - היום הדעה היא שאין לו שום השפעה שלילית על העובר כי הוא לא עובר שליה, לכן לא הייתה לי בעיה לקחת אותו גם אם לא ממש צריך. אפשר לבדוק לגבי אספירין או לשאול את הרופאים.

עונה

ההמטולוג התייחס גם לתוצאות הבדיקות וגם לפתלוגיה.
לקחת גם אספירין או רק קלקסן?

לקחתי רק קלקסן -60 מ"ג

אני חושבת שאספירין רלוונטי לקרישיות יתר נרכשת - הופעה של נוגדנים.
אצלי מצאו הטרוזיגוטיות לפקטור 5 ליידן - שקשור לקרישיות יתר מולדת. אבל כבר עברתי שני הריונות תקינים ומלאים בגיל צעיר יותר, כך שלא הייתה סיבה לחשוב שיש לי בעית קרישיות מולדת ולכן התוצאות לא יכלו להסביר את שתי ההפלות.

לפי ברור ממש זריז שעשיתי עכשיו באינטרנט, גם עם אספירין אין בעיה בהריון ולא נמצאה השפעה על העובר. מצרפת פה תקציר של מחקר בנושא:
http://www.camoni.co.il/index.php?idr=400&p=210262

כן!! הייתי במצב דומה לשלך והלכתי עם הדעה של קופרמינץ. ילדתי.

אני מתקנת- מצב דומה לשלך מבחינת חוסר היכולת לדעת אם יש קרישות או לא. לא מבחינת הסיפור הרפואי ותאריך האובדן.
היה לי סיפור מורכב של שתי רעלות הריון שחזרו והתגברה עוצמתן. ערכנו בדיקות קרישיות מקיפות- ולא אבחנו לי קרישיות יתר.
אבל הרופא שלי (לא קופרמינץ)- אמר שאני מוגדרת כאילו יש לי קרישיות, למרות שאין ממצאים ברורים... הוא המליץ על קלקסן במינון 60.
קופרמינץ המליץ על קלקסן במינון גבוה יותר (לפי המשקל שלי), ואני הלכתי עם חוות הדעת שלו, למרות שהיו הרבההה רופאים שהתנגדו.

סיומו של הסיפור- נולדה לי תינוקת (אחרי שהיו רופאים שאמרו לי שאסור לי להיות בהריון יותר) ואני בריאה, והיא בריאה.
היינו במעקב צמוד של קופרמינץ וגם של סמואלוב במקביל בירושלים, לקחתי גם קלקסן במינון גבוה וגם אספירין. נבדקתי כל 3 שבועות שהפרמטרים בדם אכן טובים.
הכל היה במעקב ומאוד מאוד שמור.
הרגשתי בידיים טובות.
הוא יודע מה הוא עושה.
ויש לו הצלחות קליניות מדהימות.

אני ממליצה על קופרמינץ.

nn0aa

New member
לא בדיוק באותו מצב אבל בערך

גם אני אבדתי את ילדי בסוף ההריון.
בדיקות הקרישיות שעשיתי לא העלו ממצא של קרישיות
וגם ההתפתחות של התינוק שאבדתי ושל אחיו שנולד לחיים - שניהם באיזור ה3.5 קג, עפ"י שני מנהלי מחלקות להריון בסיכון - לא מצביעים על כשל שלייתי. לכן לא הומלץ לי על קלקסן
שניהם אמרו - שאם אבקש יתנו, כי אף אחד לא ממש יודע מדוע קרה האסון וזאת יותר החלטה שלי
אני משערת שאם הייתי פונה לקופרמינץ, הייתי מקבלת קלקסן
אני כעת בהריון, לא לוקחת קלקסן (ותוך שעונה לך, מתחילה מאוד לפחד.. אבל אני בחרדות מכל דבר בערך)

נראה לי שכן הייתי עושה שוב בדיקת LAC
ואולי פונה לעוד ייעוץ
כי אולי משמעותי גם העבר המיילדותי שלך (באיזה משקלים נולדו שאר הילדים?) ועוד כל מיני נתונים
ולשאלת השאלות - למי להקשיב? הייתי מייעצת - לעצמך
אם קלקסן אפילו רק ירגיע אותך, הוא משמעותי. זאת בחירה מאוד קשה, וכל דרך שתבחרי היא טובה

שולחת את תנחומיי - וחיבוק, אלו החלטות לחלוטין בלתי נסבלות

אכן

נראה לי שזה ירגיע אותי. להרגיש שאני עושה משהו אקטיבי.
לגבי הריונות קודמים- הריונות תקינים. משקלים טובים. ילדים בריאים ב"ה.
הקרישיות נרכשה מתי שהוא...

רונית 294

New member
אצלי לידה שקטה בשבוע 23

בעקבות ירידת מים מוקדמת. אחרי הריון עם דימומים והמטומה כשבזמנו ילדה אחת בבית שנולדה לאחר הריון מלא ותקין. היה חשש לבעיית קרישיות אבל לא ממש כי הדופק לא הפסיק לבד. עשיתי את כל הבדיקות וגם לאק ויצאו תקינות. הריון אחרי האובדן קיבלתי זריקות פרוגסטרון אחת לשבוע משבוע 16 כי מצאו שזה עוזר לנשים שילדו מוקדם. ואספירין קיבלתי בגלל מדד לא הכי תקין בסקר ביוכימי ראשון. ילדתי בהצלחה בשבוע 39 אחרי שזירזתי עם סקס. אני לא רופאה אבל ממליצה לך בהריון הבא לא להגיע שוב לשבוע 40. אלא ללדת קצת לפניי לאחר התייעצות עם הרופא שלך. בהצלחה.

עברתי לידה שקטה בשבוע 40 לפני שלושה וחצי חודשים

זה היה הריון שלישי, בבית יש שתי בנות
כל ההריון היה תקין והתינוקת המלאכית שלי התפתחה יפה
לא הייתה המלצה לעשות בדיקות קרשיות ולדעתי הקופה גם לא הייתה מאשרת לי
החלטתי לעשות בדיקה באופן פרטי כדי להתכונן להריון הבא
הבדיקות יצאו תקינות ולא הומלץ לי על שום תרופה בהריון הבא.
הרופא שלי שמטפל בהריון בסיכון אומר שזו הייתה תאונה כי הכל היה תקין ממש עד הדקה האחרונה.
לא מכירה את קופרמינץ אבל אם את לא בטוחה אולי כדאי להתייעץ עם רופא נוסף.

גם אצלי

ההריון היה נראה תקין..אבל בפתלוגיה של השיליה גילו ממצא לא תקין..וזה אומר שהמעקב הריון לא היה תקין...בכל מקרה תודה לך

לי הומלץ ע"י בי"ח אישפוז החל משבוע 38

במחלקת הריון בסיכון וזירוז לידה בתחילת 39, אמרו לי שלא יקחו איתי סיכון בעתיד להגיע לשבוע 40

maayanula12

New member
הייתי במצב דומה

אחרי 2 הפלות בשבועות מוקדמים ולידה שקטה בשבוע 27 בעקבות IUGR.
כל בדיקות הקרישיות שלי יצאו תקינות לחלוטין, אבל לאור ה-IUGR ופתולוגיית השלייה בלידה השקטה הומלץ לי ע"י הרופאים שטיפלו בי על קלקסן במינון מניעתי ואספירין. בהתייעצות עם קופרמינץ המליץ על קלקסן במינון טיפולי (מ"ג לקילו).
החלטתי בהריון שאחרי לשמוע בעצתו והזרקתי את הקלקסן במינון טיפולי. לאחר הריון קשה ורב ממצאים שהעמידו אותו בסיכון גבוה (הייתי בשמירה משבוע 18), ילדתי בשבוע 33+6 בן מהמם במשקל נמוך (המשקל שהיה בו נחשב להתחלה של IUGR במידה ולא הייתה לידה) ובמצב של ירידת מים לאחר שהיה מיעוט מי שפיר.
מיותר לומר שששמחתי שהקשבתי לו ולא לרופאים האחרים, כי אין לדעת אם המינון המניעתי היה מביא אותי מספיק רחוק.
לאחר הלידה חזרתי לקופרמינץ לייעוץ חוזר בשל ההריון הקשה, הלידה המוקדמת והמשקל הנמוך. הוא המליץ לי שבהריון הבא אזריק קלקסן פעמיים ביום, על אף שכל בדיקות הקרישיות שלי עדיין תקינות. נראה לי שאקשיב לו גם בהריון הבא...

בשורה התחתונה - העדפתי ללכת עם הגישה המחמירה מאשר להסתכן באכזבה מגישה מקלה.

לבי ביצוע בדיקת LAC חוזרת - כך או כך אין מה להפסיד מזה, אז לדעתי כדאי.

למעלה