כבר אין לי הפריבילגיה לומר

כבר אין לי הפריבילגיה לומר

הדופק הפסיק בגלל עובר לא תקין.

קיבלנו תשובות של הצ'יפ הגנטי של העובר מההפלה הרביעית. ותקין. וטוב שכך.
אבל נשארנו עם הלא נודע.
מה פתאום אישה מפילה 4 פעמים רצוף אחרי שילדה 3 ילדים?????? שאלת מיליון הדולר

וזהו. אין יותר מה לבדוק.
מההפלה האחרונה, לפני חצי שנה מנענו הריון- למקרה שנגלה פגם שיצריך PGD,
גם הורדתי 10 קילו,
עכשיו חוזרים לעבוד על הריון בשיא המרץ.

מתפללים ומקווים לטוב!

אמאלוסי

New member
שאלה

המון בהצלחה !
אפשר לשאול שאלה ? בגלל שסיפורים שלנו קצת דומים (לי יש שני ילדים ושלוש הפלות אחריהם). כמובן, אל תעני אם את לא רוצה. עשיתם בדיקת זרע ?

זה בסדר לשאול

תודה על הרגישות.....

לא. לא עשינו בדיקת זרע.
אף רופא בכיר לא העלה קשר בין בעיות בזרע להפלות בשלב שלי ואני שאלתי במפורש, למרות שהרגיש לי מטופש....
אולי תחכימי אותי- כידוע לי בעיית זרע יכולה להשפיע על כניסה להריון / הריון כימי ואולי הפלות מאוד מוקדמות. איך היא קשורה להפסקת דופק של עבור שהתפתח עד שבוע 16??
בנוסף- בבדיקת זרע לא בודקים את המטען הגנטי ואת זה בדקנו בקריוטיפ שלנו, וכן בצ'יפ גנטי בעובר.
ויש גם את הפן הדתי... אבל אם היה עולה הצורך היינו עושים זאת בצורה המותרת ע"פ ההלכה.

אמאלוסי

New member
דעתי

תראי. אף אחד באמת לא יודע למה קורות הפלות. חוץ ממקרים מובהקים של קרישיות יתר/אוטואימוני ובעיות מבניות. כל שאר הדברים שבודקים זה די לירות באפילה.
חלק מרופאים בכלל חושבים שאיכות הזרע לא חשובה, כל עוד אישה נכנסת להריונות. אבל
א. זה בדיקה קלה ובחינם. (וכמו שציינת יש פתרונות הלכתיים).
ב. לדעתי כן כדאי לשים V על זה. לא הגיוני לבדוק אותך "שתי וערב" ולא לבדוק את הגורם של זרע.
ג. במידה ואין בעיה - נהדר. במידה ויש בעיה - ישנו מיון של ברטוב (שגם חלק גדול מרופאים מזלזלים בו). אבל בעיני עדיף לסגור את כל הפינות, ע"מ למקסם סיכוי לפעם הבאה.

שירהד1

Member
מנהל
לא מדויק...

מי כמוני יודעת עד כמה חשוב לנו לנסות ולהגיע לסיבות המדוייקות, כדי לנסות ולמצוא פתרון רפואי הולם.
אבל באמת לא תמיד אפשר לדעת. חשוב לי לציין, שזה שהצ'יפ הגנטי תקין, עוד לא אומר שהעובר היה תקין. זה רק אומר שמה שיודעים לבדוק- יצא תקין. אבל יש עוד כל כך הרבה דברים שלא יודעים לבדוק אצל העובר...
יכול להיות שהיה מדובר בדברים שקשורים לעובר שעוד לא יודעים לגלות, יכול להיות שהיה קשור למשהו לא תקין בחלוקה הראשונית של התאים, יכול להיות שהיה קשור למשהו בהריון (שיליה, השתרשרות...מי יודע).

אני מבינה שעשיתם את כל הבדיקות האפשריות, והכל יצא תקין. אז כעת, מה שנותר הוא להתפלל ולקוות וליחל להריון תקין, ולעובר תקין, שיוולד במועד, ושתזכו באושר הנכסף.
לא יודעת אם זה יעודד אותך, אבל אני מכירה מספר מקרים (מהפורום ומחוצה לו) שבהם היו שלוש-ארבע הפלות ברצף, ולאחר מכן היה הריון תקין לחלוטין. הלוואי גם אצלך כך.

שירה דוד - מרפאה בעיסוק -
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים בעלי קשיים התפתחותיים ולקויות למידה.
מדריכה קלינית של מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות.
מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

צודקת. ושאלות-

הדיוק שלך במקומו.
זה אומר שהמטען הגנטי מבחינת כרומוזומים שלמים תקין וגם ברזולוציה של מקטעים- תוספות או חסרים של המחלות הידועות כיום ושל מקטעים הקשורים בהפלות חוזרות הידועים כיום- תקין.

מה פירוש 'משהו לא תקין בחלוקה הראשונית'? את יכולה להסביר לי?

תודה על התקווה.
את יודעת עך מקרים עם הפלות בלתי מוסברות, אם עשו ומה עשו בהריון שהצליח? אשמח מאוד לדעת....

ועוד משהו

אמנם סטטיסטיקה היא רק סטטיסטיקה.
אבל מה הסטטיסטיקה שיהיו 3 הריונות תקינים ברצף ואחריהם 4 הפלות ברצף והבעיה טמונה במטען הגנטי של העובר?

לכן, ליבי נוטה לכיוון של מה השתנה בי שאני לא מחזיקה הריון. מה השתנה ברחם / במערכת ההורמונלית / במערכת החיסונית.

שירהד1

Member
מנהל
העתקתי את סיכום ההסטוריה שלך, כדי שיהיה יותר נוח להתייחס-

"אני מסכמת את ההפלות לראות אם הבנתי נכון, וגם שואלת עוד שאלות תוך כדי-

הריון 4- דימום קל בשבוע 15. עובר ללא דופק המתאים לשבוע 11. גרידה טראומטית (לא מובן לי- העובר יצא בעודך ערה?! לא היית בהרדמה?).
בפתולוגיה- חוסר בכף רגל של העובר. הרופאים אומרים שיתכן עקב שריטה בקרומי הרחם שהם המקור להפסקת הדופק. גם אני לא מבינה מה זה אומר ומה ההשלכות של זה. מה הרופאים הסבירו?

הריון 5- שבוע 7-8- דימומים חזקים, הפלה טבעית.

הריון 6- טיפול תומך נרות אוטרוגסטן עד שבוע 12 (משערת שזה משהו הורמונאלי...ספרי מה זה בדיוק) וקארטיה (מה זה? ספרי. לא מכירה את זה).
שקיפות עורפית תקינה. לא עשית סקירה מוקדמת (למה?).
שבוע 21 בסקירה המורחבת נמצא עובר ללא דופק התואם גיל 16 שבועות. גרידה.
בפתולוגיה- נראה איזור בשליה עם נזק היסכמי. אני יודעת שהסכמיה זה נזק לרקמה שנוצר כתוצאה מאי הגעת חמצן. אבל לא הבנתי האם זה משהו שהוא הסיבה להפסקת ההריון והדופק, או שזו התוצאה של הפסקת ההריון?

הריון 7- זריקות פרגניל מבטא חיובית וסטרואידים. כתם בשבוע 11. עובר ללא דופק שמתאים לשבוע 10. גרידה. "

עד כאן הציטוט מן העבר, ובינתיים אני מבינה שהשלמתם את כל הבדיקות ויצא תקין.
"משהו בחלוקה הראשונית"- התכוונתי לחלוקת התאים בראשית חיי העוברות. לכי תדעי מה השתבש או לא השתבש...אי אפשר לדעת.

אין לי משהו ממש חכם לומר, פרט להציע לך ללכת לחוות דעת אצל רופא שאני מאוד מאמינה בו- ד"ר עופר גונן. לא שהיה לו מה להציע לי בזמנו, אבל הוא אמין, ומקצועי, ואנושי, ואולי יהיה לו משהו חכם לומר לך.
עוד מישהי שאני חושבת עליה זוהי ד"ר איסכה לנסברג, שגם אני הלכתי אליה בזמנו לחוות דעת (שלישית...).

כאשר מדובר בהפלות בלתי מוסברות, מה שניתן לעשות זה לתת טיפול אמפירי, בדומה למה שנתנו לך- של מדללי דם, סטרואידים, תמיכה של פרוגסטרון ודומיו...
בהריון עם מעיין לא לקחתי כלום. אבל אצלי היה ברור לי שמה שאני צריכה זה עובר תקין, ושהרחם בסדר, ושמערכת החיסון בסדר (אין מחלות אוטואימוניות), ושאני בעיקר צריכה מזל...

לא יודעת לגבי המקרה שלך. שוב- ממליצה להתייעץ עם גורמים רפואיים אמינים.

שירה דוד - מרפאה בעיסוק -
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים בעלי קשיים התפתחותיים ולקויות למידה.
מדריכה קלינית של מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות.
מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

כל הכבוד, שאפו. איזה תמצות ודיוק...

נתחיל בתודה ענקית!!!!
והשאלות שלך כ"כ נכונות. אך לרוב זה שאלות שהרופאים מעלים גם הם כשאלה ללא תשבות חד משמעית.

גירדה טראומטית- כן!! בעודי במחלקה, למרות שלא קיבלתי שום דבר להרחבת צוואר הרחם פשוט התרחשה הפלה טבעית מאוחרת- סוף סוף הרחם פלט עובר שהיה ללא דופק כ- 5 שבועות, הייתי 15+6.....
היו לי כל היום כאבי גב שאח"כ פירשתי כצירים. בבת אחת התחיל דימום מטורף, תוך דקות ספורות נפלט העובר בשלמותו. ראיתי עובר בגודל של שבוע 10, כמו בתמונות הדמיה................... ואחרי עוד דקה או שתיים איבדתי את ההכרה והריצו אותי להרדמה, לגרידת ניקוי.
בפתולוגיה- חוסר בכף הרגל- וכאן בדיוק השאלה. יתכן ושריטה בקרומי הרחם- פשוטו כמשמעו שגרמה לחוסר בכף רגל (יש תינוקות שנולדים כך. זה לא מחייב שייפסק הדופק) אבל אופציה שנייה- בגלל איך שהעובר יצא ייתכן ו'נחתך' כשיצא, ואופציה שלישית- שהתחיל תהליך של היספגות והתכווצות בגלל שהרבה זמן היה בלי דופק.
בכל מקרה- גם לגבי האופציה הראשונה דובר על ממצא אקראי.

נרות אוטרוגסטן זה נרות לנרתיק שמכילות פרוגסטרון (הורמונלי) קארטיה זה אספירין (דילול דם)

לא עשינו סקירה מוקדמת כי לא מקובל במזגר שלנו. חלק אפילו לא עושים סקירה מאוחרת. כשיש הפלות או סיבה מסויימת כן עושים סקירה מוקדמת (למשל- הפלות חוזרות כדי לראות האם העובר תקין או הסבר להפלות)
החשיבה מאחורי זה היא שלא מפסיקים הריון ולכן אין טעם לסקירה מוקדמת, אבל סקירה מאוחרת מאפשרת התכוננות מיוחדת בלידה, באם יהיה צורך בכך.

נזק היסכמי- בדיוק השאלה. האם גרם להפסקת הדופק או כתוצאה מהפסקת הדופק. אין לרופאים תשובה.

אחרי 3 הפלות האמנתי שיתכן צירוף מקרים (חוסר כף רגל בהפלה ראשונה, עובר לא תקין בהפלה שניה ומוקדמת, ואיזה נזק היסכמי שהפלה שלישית) ואז באה הפלה רביעית וטרפה את כל הקלפים. פתולוגיה תקינה, גנטיקה לפי הידוע כיום- תקינה.

ואכן- המחשבה היא על טיפול אמפירי. השאלה מה וכמה.

אגב, האם בדקת גנטית את העוברים שלך שאת כ"כ בטוחה שמדובר בעוברים לא תקינים (מלבד הטריזומיה 18)?

אמאלוסי

New member
בהמשך למה ששירה כתבה.

נכון, צ'יפ היה תקין, אבל אולי היה וירוס/חיידק שמנע התפתחות תקינה ?
עשיתם פאנל מחלות זיהומיות (STD) ?
את לא צריכה לענות, כמובן. זה דברים מאוד אישיים. אני סתם מעלה נקודות למחשבה...

שוב תודה. אני מעוניינת בנקודות למחשבה...

לא שמעתי על פאנל מחלות זיהומיות,
מהו כולל? יש לך רשימה?
מתי אמורים לבדוק- בזמן 'רגיל' או מיד אחרי הפלה?

האמת, בדקנו כל מיני דברים, וירוסים וחיידקים. לא זוכרת מדויק. היה משהו שקשור לחתולים ועוד כל מיני....
בין היתר נבדקתי לחיידק הליקובקטור שהיה חיובי ועברתי טיפול אנטיביוטי מאסיבי.

אמאלוסי

New member
זיהומים ועוד משהו

מדובר על בדיקה של תרבית נרתיקית להמצאות של חיידקים. כעקרון היא נקראת sex transmitted diseases (נכון, זה נשמע רע, אבל יש שם מחלות שיכולות להיות מועברים גם בדרכים אחרות).
בפועל מדובר על בדיקה שלוקחים לך בכל זמן ויש תוצאות של כעבור שבוע.
אני התעקשתי לקבל את הבדיקה אחרי הפלה שלישית. ובאמת מצאו אצלי חיידק אוראופלזמה ואחר כך מצאו אותו אצל בעלי (אצל גברים בודקים בשתן). אוראופלזמה כן יכולה תאורתית לגרום להפלות. שנינו לקחנו אנטיביוטיקה עשרה ימים, נבדקנו ועכשיו אין לנו חיידק.
אז שוב, במקומכם הייתי בודקת את זה (בדיקה לא פולשנית וחינמית ויכולה לסגור עוד פינה).
עכשיו, שוב, בגלל שמקרים שלנו דומים.(חוץ מגיל. אם אני לא טועה את הרבה יותר צעירה) אני אישית גם חושבת שבעיה היא בי. לדעתי יש לי איזשהי בעיה עם רירית. ובמידה ואכנס להריון, רופא אמר שיתן לי "תמיכה מסיבית". אין לי מושג מה זה אומר בשלב הזה.
בקיצור, מאוד מקווה שהפעם יצליח לכם !

תודה תודה תודה

אני באמת צעירה, אבל רוצה להספיק עוד הרבה....

לא עשיתי תרבית נרתיקית, באמת כדאי,
למרות שנתנו לי טיפול אנטיביוטי 'לכסות' משהו, ואח"כ גם קיבלתי טיפול מאסיבי מאוד לחיידק הליקובקטור.

לפי ההיסטוריה הרפואית ששירה צרפה , לא טופלת בהפרין - קלקסן

אני רואה שנתנו לך הורמונים לתמיכה - פעם פרוגסטרון, פעם פרגיניל ושטופלת בסטרואידים (שמרגיעים את מערכת החיסון) ובאספירין = קרטיה, ש״מדלל״ את הדם. בגלל האיסכמיה בשליה אולי שווה לנסות שוב לחשוב בכיוון של נוגדי קרישיות- לקלקסן והאספירין יש השפעה משלימה אבל לא זהה.

אכן. השאלה לקראת הריון הבא

היא האם ללכת על תמיכה הורמונאלית, סטרואידים, פרגניל, קארטיה ואספירין

או

ללכת על כל כל הקופה ולהוסיף לקוקטיל הזה גם IVIG

זאת באמת שאלה טובה

בעבר כתבתי כאן שכרגע אין מחקרים שתומכים ביעילות של IVIG בטיפול בכשל הריוני. והאמת שככל שנעשים יותר מחקרים, גם התרומה של קלקסן מוטלת בספק. אני בכ״ז בחרתי לקחת קלקסן, ליתר ביטחון. היו לי שתי הפלות אחרי שני הריונות תקינים ונמצאתי הטרוזיגוטית לפקטור 5. ההריון הנוכחי ממשיך בנתיים, אני חושבת שבגלל הגיל שלי היה פשוט צריך להגריל ביצית תקינה. ובכ״ז אני ממשיכה עם הקלקסן...

בהצלחות!

למעלה