ביצוע בדיקה גנטית לעובר אחרי גרידה

אמאלוסי

New member
ביצוע בדיקה גנטית לעובר אחרי גרידה

הי, בנות !
כותבת פה שיהיה מידע זמין ובתקווה גדולה שאף אחת לא תצטרך (הלוואי הלוואי).
אז קודם כל, לרופאים יש יחס אמביוולנטי לביצוע בדיקה גנטית לעובר שדופק שלו הפסיק מסיבות לא ברורות. כמו בעוד כמה סוגיות יש כאן מה שאני קוראת "גישת בילינסון" ו"גישת תל-השומר".
גישת בילינסון - עובר נפל, זאת עובדה, לא משנה למה, זה לא משפיע על עתיד, נעשה קריוטיפ להורים.
גישת תל השומר - עובר נפל, בואו נעשה לו בדיקה, אולי נלמד מזה משהו. (אם עובר היה בעייתי, אז כנראה שאין בעיה אימהית ולהיפך, אם אני מבינה נכון).
בקיצור, את הבדיקה ניתן לעשות במכון גנטי בבילינסון. את הגרידה אפשר לעבור גם במקומות אחרים, אך דגימה מעובר צריכה להגיע למכון גנטי בימי א'-ה' בין שעות 11-8 בבוקר. את הדגימה רופא צריך לאסוף, תוך כדי זה שהוא מפריד בין חומר אימהי ועוברי, לתוך מבחנה מיוחדת עם מדיום. את המדיום צריך לקחת מראש ממכון גנטי.
מביופסיה ניתן לעשות קריוטיפ או צ'יפ גנטי. אפשר את שניהם, אבל זה גם כפול כסף (ומדובר באלפים) וגם זה די כפילות. ציפ נותן יותר מידע.
בתקווה גדולה שאף אחת לא תצטרך, יבוא משיח ובעוד חצי שנה הפורום ידעך מחוסר צורך...

שירהד1

Member
מנהל
תודה על המידע החשוב, ועוד שאלה-

איך עושים את התיאומים הללו? האם זה דרך בית החולים שבו האישה עוברת את הגרידה, או שהיא עצמה צריכה לתאם את זה?
בזמנו, במאיר לא ידעו בכלל להפריד בין החומר העוברי לאימהי, ולא היו יכולים לבצע את הבדיקה.
ועוד שאלה- מה זה מדיום?

תודה

שירה.

שירה דוד - מרפאה בעיסוק -
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים בעלי קשיים התפתחותיים ולקויות למידה.
מדריכה קלינית של מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות.
מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

אמאלוסי

New member
עונה

תיאומים צריכה לעשות אישה עצמה. זאת אומרת, כשהיא קובעת (לא על אף אחת) תור לגרידה, היא מציינת שהיא מעוניינת לקחת ביופסיה מ"נפל". בבתי החולים עדיין לא כל כך חשופים לזה, אבל הם בטח ילמדו מהר.
אישה צריכה לגשת למכון גנטי. כמובן, בלי תור. כי זה לא משהו שמישהי מתכוננת עליו... במכון מסבירים על אפשריות (קריוטיפ או ציפ גנטי). בדיקה במימון עצמי. למי שיש ביטוח פרטי, אפשר להתעניין, האם יש השתתפות. כמו כן, במכון מקבלים דף הוראות למנתח ומדיום. מדיום לוקחים בסמוך לפעולה, הוא צריך להישמר במקרר עד הבדיקה ובטמפרטורת חדר מרגע שמכניסים חומר לביופסיה עד שחומר מגיע למכון גנטי. חומר צריך להגיע במהירות אפשרית למכון ובמקרה של בילינסון בין א'-ה' בין שמונה לאחד עשרה בבוקר.
מדיום - זוהי תמיסה פיזיולוגית סטרילית, שבטח מכילה עוד כמה חומרים, שלתוכה מכניסים חומר לביופסיה.
בפועל, כנראה שלא כל פעולת לקיחה תצליח. יכול להיות שלמנתח יהיה קשה להפריד בין חומר אימהי/עוברי. יתכן, שאם דופק נפסק מזמן, זה גם יקשה. אבל בעיני, שווה נסיון, כמובן רק במקרים של חוזרות.
לא מזמן דובונית (אם אני לא טועה) סיפרה שהם הביאו חומר מ"מאיר" לבילינסון ובדיקה הייתה מוצלחת. אז גם ב"מאיר" מתקדמים...

שואלת ומוסיפה

*לא ממש הבנתי- כתבת שגישת בלינסון היא לא לבדוק את העובר ולמרות זאת- ההסבר שלך הוא לשלוח למכון גנטי בבלינסון.
*מידיעה- מי שעוברת גרידה בתל השומר לא צריכה להעביר- אפשר לבדוק גם במכון הגנטי שלהם.
*גם בהדסה ניתן לבצע בדיקות גנטיות לנפל (המכון הגנטי בעין כרם, אבל מעבירים בעצמם חומר מהדסה ה"צ לע"כ)
*בהדסה אפשר לבקש לשמור חומר ואחרי הגרידה להחליט איזו בדיקה לבצע/ לנסות לקבל התחייבות.
*חשוב!! במקרים מסויימים יש החזרים מקופ"ח, תמיד כדאי לנסות לקבל התחייבות.
*מניסיון שלי- קופ"ח מאוחדת, הסכימה לתת התחייבות לקריוטיפ לעובר וסירבה לתת התחייבות לצ'יפ גנטי. (מדובר בהפלה רביעית ברצף) הם אמרו שהיו מאשרים התחייבות לצ'יפ במידה והיה מתגלה מום בעובר הספציפי.
*ההבדל במחיר הוא גדול מאוד. לפי הידוע לי קריוטיפ בסביבות 1,000 ש"ח וצ'יפ 3,000+.

אמאלוסי

New member
לגבי גישות

"גישת בילינסון" - התכוונתי שגינקולוגים של בילינסון לא מתלהבים מבדיקת נפל.
מכון גנטי, כמו כל מכון גנטי, שמח לעשות גנוטיפ לכל מה שזז. בכמה דקות שהייתי שם יועצת הספיקה להציע לי ולבעלי איזשהו פאנל מוטציות נרחב שעושים במקביל לבעל ואישה תמורת שלושת אלפים שקל...

למעלה