עלו לישראל מאוקראינה: ''שינינו את שם המשפחה בגלל אנטישמיות''

beatman

Member
עלו לישראל מאוקראינה: ''שינינו את שם המשפחה בגלל אנטישמיות''

199 עולים מאוקראינה נחתו בישראל, בטיסה שארגנה הקרן לידידות. "החיים החדשים בישראל מרגשים אותנו ואנו מלאי ציפייה ותקווה".

199 עולים מאוקראינה נחתו היום (ג׳) בישראל, בטיסה החותמת שבוע עמוס בעולים חדשים.

בסך הכל הגיעו השבוע 241 עולים, בנוסף ל-345 עולים שהגיעו במהלך חודש מאי מ-16 מדינות שונות ביניהן אוזבקיסטן, אורוגוואי, ברזיל וצרפת.
כל העולים הגיעו בטיסות שאורגנו בידי הקרן לידידות.
לפי דו״ח האנטישמיות של אוניברסיטת תל אביב, מרכז קנטור והקונגרס היהודי האירופי שהתפרסם בתחילת החודש, מספר התקריות האנטישמיות מאז תחילת 2019 עלה ב-13%, נתון שמקבל חיזוק משמעותי גם בקרב עולי הקרן לידידות.
״האנטישמיות שקיימת ברחוב אילצה אותי להחליף את שם המשפחה שלי לשם שאינו מזוהה כשם יהודי״ מצהיר אלכסנדר מורוז.
בני הזוג אלכסנדר (40) וקטרינה (36) עולים יחד עם אמה של קטרינה יבגניה (76). ״חלום העלייה פעם בתוכי כבר 40 שנה״, שיתף אלכסנדר, ״ועוד לא אבדה תקוותנו, היום אני זוכה להגשים את החלום. השנים האחרונות באוקראינה היו קשות במיוחד. חוויתי מספר לא מבוטל של מקרי אנטישמיות שהיו מכוונים אלי באופן אישי. הפחד הקיומי הוביל אותי להחליף את שם המשפחה היהודי שלי, בלייקר, לשם משפחה ניטראלי יותר, מורוז והוביל אותי לזרז את חלום העלייה".
הזוג והאם צפויים להתיישב בעיר חיפה ובני הזוג מקווים למצוא עבודה בתחומם. אלכסנדר הוא מהנדס וקטרינה היא מורה למתמטיקה.
״למעשה, אנחנו נשואים כבר כמה שנים ולצערי עוד אין לנו ילדים״, מציינת קטרינה בפתיחות, ״אולם אנו מקווים שהחיים החדשים בישראל יובילו לשינוי מבורך ומקווים שנזכה לחבוק ילד ישראלי בקרוב. אנחנו יודעים שמדינת ישראל משקיעה באזרחים שלה ושנושא הפוריות מפותח בה מאוד ואנו מלאי תקווה להצליח להגשים גם את החלום הזה כאן. כך או אחרת, החיים החדשים בישראל מרגשים אותנו ואנו מלאי ציפייה ותקווה לבאות. משנה מקום משנה מזל״.
יעל אקשטיין, נשיאת הקרן לידידות, ביקשה לחזק את העולים: ״התקופה האחרונה היא תקופה מאתגרת במיוחד, עם התגברות גילויי האנטישמיות אנו רואים קפיצה במספר הפניות וההתעניינות בעלייה דרך הקרן. אנו שוקלים את המשך צעדינו ועושים ככל שביכולתנו בכדי לתת מענה ראוי לצורך העולה מהשטח.
''עם ישראל הוא עם איתן, ורק הבוקר התברכנו ב-241 עולים שמוסיפים אור גדול ותקווה למחר. אני מברכת את כל אותם עולים יקרים שהצטרפו אלינו השבוע ומאחלת להם קליטה טובה והצלחה בדרכם החדשה״, כך אקשטיין.

----------------------------------------------------------------
https://www.inn.co.il/News/News.aspx/403147

במציאות הקיימת צריך לכתוב "עולים" במירכאות

כמה מתוכם באמת יהודים? לא זכורות לי יהודיות בשם קטרינה

תלוי במוצא ובגיל

בתקופתי (אני יליד 1976) בין היהודיות הסובייטיות לא היו קריסטינות.

beatman

Member
אכן

רוב הסיכויים שמדובר במישהי ממשפחה מעורבת.
או לחילופין משפחה יהודית מלאה אך מבוללת לגמרי תרבותית משנות ה-90' צפונה.

TaL53

New member
איזה שמות יהודים-רוסים אתה מכיר? ז"א שמות היו נפוצים בקרב

היהודים המודעים לעצמם?

beatman

Member
פעם דנו בכך כאן

בגדול שמות רוסיים נפוצים ללא קונוטציות סלאביות עממיות או נוצריות.
מדי פעם גם יהודים נקראו בשמות עבריים.

Astroo

New member
זה היה נכון בעיקר למי שנולד לפני שנות ה-80

בשנות ה-80 התחילו לתת ליהודים גם שמות כמו איוון, פיודור, אלכסיי, קריסטינה, יקטרינה שלפני כן היו סוג של טאבו. מה גם שרבים מהם הם ממשפחות מעורבות גם אם האם יהודיה, מה שהופך אותם ליהודים לפי ההלכה. אז יש הרבה יהודים הלכתיים עם שם ושם משפחה סלביים לחלוטין.

TaL53

New member
מה שאתה מתאר קרה כבר בסוף שנות ה-90 תחילת 2000

beatman

Member
נכון

דגש על בעיקר משפחות מעורבות ושנות ה-80' צפונה.

beatman

Member
גם אם מיעוט, עדיין יש

המראה והשם שלה בהחלט מחזקים את ההערכה שאינה יהודיה, אבל מצד שני גם אמה עלתה, יכול להיות שהיא יהודיה.

למעלה