סקר

beatman

Member
סקר

מה דעתכם על הצבת עץ אשוח וסימני חג הכריסמס ו/או סילבסטר/נובי גוד(ראש השנה האזרחי-גרגוריאני) במקומות ציבוריים בערים יהודיות בארץ ?

1. בעד
2. נגד
3. נמנע
4. אחר

ניתן לפרט בתגובות.

* קיימת בעיה לשלב את אתר PlayBuzz בתפוז כרגע, לכן הסקר ידני.

השאלה לא נכונה - זה כן חשוב איך אתה "קורא לזה"

כשאתה קורא לזה "סממן נוצרי, כריסמס, חג המולד" זה דבר אחד, וכשאתה קורא לזה "מנהג סובייטי חילוני - נוביגוד" זה לגמרי משהו אחר.

אגב, שמעת שיו"ר הכנסת הכריז על ערב חג המולד (ה"מערבי") כיום עבודה קצר של הכנסת?
אפילו ח"כ אריאל הביע מחאה.

דרך אגב, בנוגע לשאלתך, בעיר שלי לוד ראש העיר הוא אדם דתי, אבל הוא מברך את יוצאי ברה"מ לשעבר לכבוד החג החילוני נוביגוד (כך כותבים אצלנו, בעברית, כמילה אחת), ומארגן חגיגות לילדים עם כיבודים.

ודרך אגב נוסף, כשמתעמקים בכל "הדברים האלה" מבחינה מדעית, מסתבר שלכל המנהגים הדתיים של כל הדתות יש שורשים קדום, "פגאניים". גם החנוכיה היא בעצם ענפי העץ שהאדם הקדמון השתחווה לו.

beatman

Member
כתבתי בכוונה את כלל האופציות שיכולות לשמש סיבה להצבת העץ

וסיבובי מתנות של סנטה קלאוס/סבא כפור.
&nbsp
העץ והאיילים שהוצבו בביג באשדוד הם של חג המולד נטו.
גם חלק מהמבקרים צולמו מתרגשים וקוראים "כריסמס יאא איזה יופי".
השאלה מיועדת גם לאלה שחוגגים רק ראש השנה הגרגוריאני וגם לאלה החוגגים את חג המולד.
&nbsp
החנוכיה היא בעצם מנורת בית המקדש ששודרגה ל-8 ימים.

זה קורה וזה קורה עכשיו

נובי גוד הוא לא יותר מ-back orifice להרגיל את הישראלים למראה האשוח המקושט וקרנבל סבא חורף. כל ההתקתננות של "זה לא חג מולד זה נובי גוד הרוסי של הילדות שלנו וזה לא סנטה קלאוס זה דד מורוז שלנו" הייתה עוד פעם כדי לשכך את ההתנגדות של המיינסטרים הישראלי ובעצם להכניס חגיגות חורף "כמו בכל העולם" לאותו מיינסטרים. עכשיו המהפך די הושלם ואפשר כבר לצאת מהארון, מה זה בעצם משנה איך קוראים לסבא חורף והאם הוא גבוהה ורזה או נמוך קומה ושמנמן עם כרס עגולה, אם הוא חד ראייה או ממושקף, ואם הקריאה האופיינית שלו היא "אֶה-הֶה-הֶה" או "חוֹ-חוֹ-חוֹ"... ובכריסטמס יש אפילו עוד יותר שמחה וחגיגיות מבנובי גוד. בקיצור, מרי כריסטמס, ו-ס נובים גודום, טובארישצ'י!

בשנים הראשונות בארץ עוד קישטתי אשוח מפלסטיק

לקראת היום האחרון של דצמבר, בהמשך זה הלך ודעך. למעשה הפסקתי לציין מאז שהתחלתי לגור בנפרד מההורים, הם עד עכשיו ממשיכים לקשט אשוח פלסטיק קטן ולהרים כוסית שמפניה בליל ה-31 בדצמבר פעמיים (לפי שעון מוסקווה וקייב).

beatman

Member
האישה והילדים(לא זוכר אם יש לך, תקן אם טעיתי)

לא רוצים לציין ?

בהתחלה האישה הזמינה את הוריה

לשבת איתנו בליל שנה חדשה, אבל אחרי שאימה נפתרה והאבא התחיל לבנות את חייו מחדש, זה דעך.

אז אל תגלה לו, חס וחלילה, שיש נובי גוד.

לא סוד הוא, שמנהגי נובי גוד הושאלו מחג המולד הנוצרי, שהם בתורם הגיעו בירושה מהמנהגים ("הפאגאניים") של האדם הקדמון.

האשוח הנוצרי גופא, הוא מנהג חדש יחסית, כמה מאות שנים סה"כ. לכאורה, סותר את מה שכתבתי קודם?
אבל לא בדיוק. מנהגים "עממיים" שונים השתמרו באירופה מאז ומתמיד, בצורות שונות, דומות יותר או דומות פחות.
וממש לא מפתיע, שמנהגים דומים למדיי אפשר למצוא בקצה אחר של כדור הארץ. למשל, העצים הבודהיסטיים בבוריאטיה ובאי אולחון על הבייקל, המקושטים בסרטים צבעוניים, ממש מזכירים את האשוח "הנוצרי".

הוא לא רוצה,

בנתיים הוא מסתפק הסבר שלי שאנחנו לא חוגגים כי זה לא חג שלנו, והוא מופיע בסרטים היא אלה סרטים אמריקאיים. מה יהיה כשהוא יגדל אין לי לדעת.

beatman

Member
אני מקווה שלא יספוג את התעמולה של ה'רוסים הגאים'

ולא יבוא בשאלות "למה מנעתם ממני את הדבר ה'קסום' הזה ?"

אבל ההורים שלי חופרים לי ללא לאות

"אתה רוסי בעצמך אבל מגדל את הילדים כאילו ההורים שלהם ישראלים ולא רוסים. כשהם יגדלו הם ינתרו לך טינה."

beatman

Member
צפוי...

האמת ההורים שלי והמשפחה חוגגים כנוסטלגיה משם ואני לא רוצה לקלקל אז משתתף.
אישית כבר די ירד לי מזה.

חס וחלילה חג חילוני של רוסים!

צריך חג מולד ישו של אמריקאים.

לסרטים האמריקאים שרואה הבן שלו אתה קורא "תעמולה של רוסים גאים"?

beatman

Member
אם לא הבנת, אז אני מקווה גם שלא יספוג את התעמולה

של הישראלים המאגניבים שמעתיקים כל דבר אמריקאי-אירופי ולא יתאהב בכריסמס.

למעלה