שנת 1992, ישראל השפויה: מתי גולן תוקף את יהדות ארה"ב

SupermanZW

Well-known member
חוטובלי אמרה שהיא מצפה לזה

אבל אם היא מצפה לזה היא צריכה לומר ליהודי ארה"ב שרק מי שתומך במדיניות ממשלת ישראל מוזמן לתרום ומי שלא שישאיר את כספו אצלו כי ישראל מסרבת לפעול בהתאם לאינטרסים של אנשים שלא חיים בה. לפחות שלא תהיה צבועה.

חוטובלי מייצגת את הקו הרשמי של ממשלת ישראל למרות שהציפיה היא הזויה ולא ריאלית.

SupermanZW

Well-known member
להאשים את יהדות אמריקה כגרועים מאש״ף ויאסר ערפאת

זה לנשוך את היד המאכילה את המאשים.

beatman

Member
זאת כמובן הגזמה

וגם הכללה, כי יש הרבה סוגי יהודים באמריקה, "יהדות ארה"ב" - מושג אמורפי ומכליל מדי.
&nbsp
אבל המסר העיקרי שיש שם אנשים בעלי אינטרסים שונים משלנו והם לא ישאו בתוצאות המעשים, אז אין להם זכות להתערב.

SupermanZW

Well-known member
אז לנצל את יהודי התפוצות זה בסדר?

להקשיב למה שיש להם לומר זה פוסט-מודרניזם? די לצביעות! נו באמת!

beatman

Member
מי מנצל אותם ?

אני דיברתי על העמדות השולטות והנפוצות בחברה הישראלית אז מול היום.

SupermanZW

Well-known member
חשבתי שקראת את הספר, טעיתי

מתי גולן מאשים את יהודי ארה״ב בהאשמות שצוטטו ובהאשמות נוספות ועם זאת מצדיק איסוף כספים מהם אל מדינת ישראל. מכיוון שלא קראת את הספר הגבת כפי שהגבת. אם זה באמת מעניין אותך קרא את הספר.

beatman

Member
במקרה זה, באמת לא מוצדק

אני נגד "איסוף" כספים, מי שחושב שהוא יתרום למדינה בשביל שתהיה לו זכות התערבות פוליטית, חד וחלק אין לקבל ממנו תשלומים.

SupermanZW

Well-known member
טענות בעייתיות מאוד

״היהודי האמריקאי טוען שהוא אינו עולה לישראל בגלל סיבות שהוא, בכך שאינו עולה, גורם להיווצרותן ולקיומן.״ - האשמת הקורבן בפשע?

"ליהדות אמריקה אין את הזכות ללחוץ על ישראל לקבל עמדה מדינית כזאת או אחרת, משתי סיבות: יהדות אמריקה חושבת בעיקר על תדמיתה שלה וטובת עצמה; יהדות אמריקה לא תשלם את מחיר התוצאות שינבעו מן העמדות שהיא לוחצת על ישראל לקבל." - לקחת כסף מיהדות אמריקה זה בסדר ולהשתמש בו כפי שהיא דורשת לא? זה לא עובד ככה! בעל המאה הוא בעל הדעה!

"היהדות הקונסרבטיבית היא הצעד הראשון של היהודי אל מחוץ ליהדות; היהדות הרפורמית היא הצעד הראשון של היהודי אל הנצרות." - מי שלא רואה בהם יהודים שלא יבקש מהם כסף, די לצביעות!

"היהדות בתפוצות יכולה להתמודד עם האנטישמיות. היא אינה יכולה להתמודד עם מצב של היעדר אנטישמיות." - זה מעשה שפל לטעון שיהודים כלשהם זקוקים לאנטישמיות כדי להתקיים, זו כמעט הבעת תמיכה באנטישמיות. גועל נפש!

ivgy1980

New member
בפועל - יהדות רוסיה לא התבוללה כמו יהדות ארה"ב

ליהדות רוסיה לא הייתה גישה לספרות יהודית - בכלל.
ליהדות ארה"ב יש גישה לספרות יהודית מפוארת - ראה Artscroll ו-Feldheim.

ליהדות רוסיה היה את הסעיף החמישי בפספורט ואת זכרונות הפוגרומים.
ליהדות ארה"ב אין את שני אלו.

הרב מאיר דוד כתב את Time to go Home. זה היה לפני כמעט חמישים שנה - ורואים שכל מלה בסלע.

TaL53

New member
אתה יכול להצביע על קהילה יהודית אחת ברוסיה שפעילה כמו

הקהילות בארה"ב/מערב אירופה?

TaL53

New member
אז איך זה מסתדר עם טענתך שיהדות רוסיה לא התבוללה?

ivgy1980

New member
סטטיסטיקה מינימלית

אני יודע כמה ממכריי הוריי נשואים ליהודים וכמה לא.
אני יודע כמה ממכריי שלי נשואים ליהודים וכמה לא.

ההתבוללות האמריקאית היום גבוהה יותר מההתבוללות הסובייטית דאז. שוב, כל זה כולל העובדה שבברה"מ לא הייתה גישה לספרות יהודית ולחינוך יהודי - ואילו בארה"ב לא הייתה ואין בעיה כזו.

TaL53

New member
גם כאן אני לא מבין מה אתה רוצה

אתה לוקח 30 איש לכל היותר ומהם מסיק מסקנות לגבי מיליונים? אתה בוודאי יודע איך עושים סטטיסטיקה והסקת מסקנות.
&nbsp
בוא נעשה תרגיל מחשבתי- אם דבריך נכונים אז איך מתקיימת התופעה הבאה:
&nbsp
> אבל כל גוי שזכאי להגיע ארצה באופן חוקי, זה בזיון גדול לתורה ולעם היהודי המופקד עליה.
&nbsp
הרי ה"גוי הבזוי" הוא בעיקר תוצאה של התבוללות של יהודים בברה"מ, לא כך?

ivgy1980

New member
פירוש

אתה מסלף דבריי וזה לא ראוי. הגוי אינו בזוי חלילה, אלא עצם הגעתו ארצה היא בזיון עבורינו.

נכון שהגעתם של הגוים ארצה היא תוצאה של ההתבוללות - אבל אדם צריך לשאת באחריות למעשיו. אם לאדם לא חשוב להיות יהודי והוא הלך להתבולל - אין לו ולמשפחתו מה לחפש בארץ. אם לאדם חשוב להיות יהודי - עליו לתקן את מעשיו בהתאם (ע"י גירושין ו/או גיור כהלכה).

אבל, מילא האישה או הבעל הלא יהודיים, שזו קרבה ראשונה. אבל כשנכד של יהודי, שכבר אינו יהודי בעצמו, מביא איתו את כל משפחתו הגויה, כולל ההורים הגוים של כל הצדדים - זה פסול לחלוטין.

בכל מקרה, בינתיים הרבנות הראשית לארץ ישראל עומדת על המשמר - אם כי, יש בעיה חמורה עם הגיורים הנעשים בצבא. אגב, האם גיורי צה"ל מתקבלים כקבילים הלכתית ע"י הרבנות הראשית?

בכל מקרה, זה לא באמת רלוונטי עבור מי שזה חשוב לו - שאז מתחתנים עם משפחות שמנהלות אורח חיים יהודי בפועל.

TaL53

New member
שאני לא אזכיר לך את דעותיך הלא ראויות

שלא נגיד- מבישות ובזויות.
&nbsp
בוא נחזור שנייה אחורה. טענת בהתחלה שיהדות ברה"מ לא התבוללה (בניגוד לארה"ב). שאלתי אותך איך זה מסתדר עם הטענה שעולה כי רוב הלא יהודים המגיעים לכאן הם מרוסיה ושות' ולא מארה"ב.
&nbsp
מכאן- איך ההודעה האחרונה עונה על שאלתי?

ivgy1980

New member
ראשית, כהנא (מאוד) צדק

שנית, נענה לך אחד-אחד:

טענת בהתחלה שיהדות ברה"מ לא התבוללה (בניגוד לארה"ב) - עפ"י כמות המשפחות המעורבות שאני מכיר, בגילאי 60-70 ובגילאי 30-40, נראה שבתקופת ברה"מ הייתה התבוללות נמוכה יותר מאשר היום.

איך זה מסתדר עם הטענה שעולה כי רוב הלא יהודים המגיעים לכאן הם מרוסיה ושות' ולא מארה"ב - כי ליוצאי ברה"מ יש אינטרס גבוה יותר לצאת ממדינותיהם מאשר לאמריקאים.

ivgy1980

New member
הרב כהנא כל-כך צדק

הרב כהנא כתב ספרים, רובם באנגלית (שכבר תורגמו - אפילו לרוסית) וחלקם בעברית. תקרא קצת ותגלה שבהתבסס על התורה הוא צדק בהחלט. בנוסף, הרב כנהא היה זה שצעק בקולי קולות על מצב היהודים בברה"מ, ובזכות פועלו התחילו הרוסים לתת ליהודים לצאת ארצה בתחילת שנות השבעים.

beatman

Member
לגבי יהודי בריה"מ, בהחלט פעל רבות לעזרתנו

אבל רעיונותיו לשעבד ערבים בארץ ישראל ולפגוע בהם אינם עולים בקנה מידה אחד עם התורה.

למעלה