אתמול בפעם הראשונה שמחתי שהורי עזבו את רוסיה

Astroo

New member
אתמול בפעם הראשונה שמחתי שהורי עזבו את רוסיה

אם עד עכשיו לא הייתי בטוח שההחלטה היתה נכונה, עכשיו, אחרי 28 שנים - כן.
אם עד היום פינטזתי מדי פעם על החזרת האזרחות הרוסית, לא עוד.

beatman

Member
למה ?

בגלל ההתבטאויות הקשות נגדנו של חלק מהרוסים על הפלת המטוס שלהם ע"י הסורים ?

בגלל הפנינים האנטישמיות בטלוויזיה הפדרלית?

Astroo

New member
אכן, זה משהו נוראי

וההיסטריה האנטישמית בטוקבקים של אתרי החדשות. הרוסים האתניים גילו את פרצופם האמיתי.

Atlantis9

New member
הכללות זה דבר בעייתי

אבל תמיד נוטים יותר לשים לב לתגובות רעות ומעצבנות מאשר לתגובות תומכות.

beatman

Member
ודאי שלא כולם שם שונאינו

אבל הנקודה היא שיש שם הרבה אוייבים ולכן לא נעים ליהודי לגור שם בלשון המעטה.

SupermanZW

Well-known member
בישראל לא נעים לאדם תרבותי לגור, ללא קשר להיותו יהודי או לא

ערסים ואנשים שאגרסיביות היא דרך חיים עבורם הם מזמן הרוב בישראל ואפילו אם היינו מנטרלים את הערבים מהמשוואה גם רוב היהודים בישראל הם כאלה. גם מי שאין לו אויבים לא יחוש בנוח בסביבה שהיא אלימה כל הזמן גם אם האלימות אינה מופנית כלפיו ברגע נתון או אפילו רוב הזמן, עצם העובדה שזה נמצא בסביבתו מפריע לו, עצם העובדה שהחיים בישראל מתנהלים כמו מלחמה גם כשאין מלחמה מפריעה לו. אני מתכוון לדברים הכי בסיסיים כמו לנסוע לעבודה או בחזרה מהעבודה עם פקקים ועם נהגים שחותכים בדרך באופן מסוכן, הקושי העצום למצוא חניה כמעט בכל עיר בישראל, אנשים שדוחפים בתור בכל מקום בו יש תור, פנים זעופות של אנשים שתפקידם לתת שירות כשאתה מבחין בבירור שהדבר לו הם מצפים יותר מכל הוא שתעוף להם מהעיניים ואותו יחס מופנה לא רק כלפיך אלא כלפי כל הלקוחות, כך שזה לא אישי אבל עדיין מעצבן. אני כבר מזמן סבור שישראל היא מדינה למזוכיסטים ולאנשים שאין להם ברירה כי לא יקבלו אותם בשום מקום אחר.

beatman

Member
רוב היהודים בישראל הם ערסים ?

חולק עליך.
רוב האנשים כאן סה"כ טובי לב, גם אם מעט קוצניים.
הערסים הם מיעוט מכוער שרוב האנשים לא אוהבים ומתביישים בהם במתקפות ה"ישראלי המכוער" בחו"ל.
&nbsp
פקקים יש בהרבה מדינות אחרות, ערסים ואנשים שחותכים בכביש או לא מוכנים לתת לך בכלל להשתלב לא חסר בחו"ל ואני מתכוון במיוחד למוסקבה לדוגמא.
הקושי העצום למצוא חניה מוגבל בעיקר לגוש דן ובמיוחד תל אביב, אם תבקר אותי באשדוד תופתע מנוחות הנסיעה והחניה בעיר.
דחיפות בתור לא מתרחשות בכל תור.
פנים זועפות - לא נפוץ, רוב נותני השירות בארץ די סבירים, מלבד משרדי ממשלה בעיקר.
&nbsp
אם להשוות את ישראל מול רוסיה, לטעמי לפחות הרבה יותר נחמד לגור בישראל.

SupermanZW

Well-known member
בקנדה למדתי להבין שדברים שלא נחשבים ערסים בישראל נחשבים כאלה

כמעט בכל מקום אחר, למשל טון דיבור שנחשב סביר בתוך בית נחשב בישראל סביר גם באוטובוס, במסעדה וברחוב אבל בקנדה לא, בקנדה מי שחולפים על פניך, יושבים במושב שאינו סמוך אליך או מצויים במרחק של יותר מ2 מטר ממך בכל סיטואציה שהיא לא אמורים לשמוע אותך. להיכנס לבניין מגורים או קניון או חנות בישראל בלי להסתכל אחורה ולראות אם יש מי שנמצא צעדים ספורים מאחוריך וברור שעומד/ת להיכנס ולהחזיק את הדלת עד שמי מאחוריך יחליף אותך (שניות ספורות, תמיד, אף אחד לא יצפה שתחזיק דלת למי שלא ברור שעומד להיכנס) זה בסדר, כי "יש לו ידיים, אז שיפתח את הדלת", בקנדה זו גסות רוח. בישראל יסתכלו עליך מוזר אם תאמר תודה לנותן שרות שזו עבודתו, כמו למשל נהג אוטובוס, קופאית בסופר ועוד שאנחנו מתייחסים אליהם כמובנים מאליהם, בקנדה אם אתה לא אומר תודה למי שנותן לך שירות אתה גס רוח.

בישראל מתייגים כערס רק מי שנוהג באלימות פיסית או מילולית, מי שגס רוח ב"גבולות הסביר" (כמו הדוגמאות שנתתי, אשר בישראל לא נחשבות להתנהגויות ערסיות אבל בקנדה כן) הוא בסדר, בקנדה נרתעים מאנשים שמתנהגים כך ומתרחקים מהם. ישראל היא מדינה בה להיות גס רוח זה בסדר נורמלי, במדינות מתורבתות (גם רוסיה היא לא מדינה מתורבתת בימינו, היא הייתה בעבר אבל ימים אלה עברו) זה לא בסדר ולא נורמלי.

אני מקווה שעכשיו יותר ברור למה התכוונתי ולמה אני מתייג את רוב הישראלים כערסים.

beatman

Member
אז ההגדרה שלך כערסים לא חופפת את ההגדרה הישראלית

מה שתיארת אלה הבדלי מנטליות, בישראל זה לא נחשב כלל גסות רוח.
וזה לא מפריע לאף אחד, מלבד אולי למישהו שחונך במדינה כמו קנדה.
בכל מדינה מנטליות אחרת ותושביה רגילים אליה.
&nbsp
התרבות הקנדית כל כך מנומסת ?
הם ממש כמו בריטים ?

SupermanZW

Well-known member
הבריטים לא יותר מנומסים מהקנדים אלא יותר רשמיים

כללי הנימוס בקנדה ובבריטניה זהים אבל לבריטים יש גינונים פורמליים שלא קיימים בקנדה, כמו כן, לדעתי קנדים יותר חברותיים מבריטים. כפי שאתה יכול להבין, אני לא מחשיב פורמליזציה לנימוס, אלא רק התנהגות שהופכת את האינטראקציות בין בני אדם לנעימות יותר. למשל, בבריטניה לקרוא למישהו שאינו חבר קרוב שלך בשמו הפרטי זה inappropriate, בקנדה זה בסדר, בבריטניה מקובל להוסיף את המילה sir או madam לפניה לאדם שאינך יודע את שמו, בקנדה לא צריך (למשל, excuse me בקנדה לעומת excuse me sir בבריטניה), הקנדים יותר casual ויותר approachable מהבריטים.

SupermanZW

Well-known member
ישראלים ממש לא יותר approachable מקנדים

נסה לפתוח שיחה עם ישראלי שאתה לא מכיר ללא סיטואציה מקדימה, התגובה שתקבל תהיה ברוב המקרים "מה אתה רוצה ממני, אני מכיר אותך?" נסה את אותו הדבר עם קנדי והתגובה שתקבל ברוב המקרים תהיה שיחת חולין נחמדה. ישראלי בחיים לא יגיד לך שלום אם הוא לא מכיר אותך, קנדי שסבור שראה אותך פעם, גם אם הוא לא מכיר אותך יאמר לך שלום אם תחלוף על פניו. אני לא יודע אם יש בכלל מילה מקבילה בעברית לapproachable, אך מדבריך ניכר שאינך יודע מה הכוונה.

לגבי casual אתה צודק.

beatman

Member
עם ישראלים ממש קל לפתוח שיחה

בקלות אפשר לדבר על המצב הביטחוני/כלכלי/פוליטי עם אנשים מזדמנים ברחוב, באוטובוס, בלימודים וכו'.
&nbsp
לגבי שלום, לא מבין מה הקשר של זה לנגישות ?
אומרים שלום למי שמכירים אותו.
&nbsp

SupermanZW

Well-known member
זה לא נגישות

זה משהו שקרוב לפתיחות. אין מושג מקביל בעברית.
&nbsp
הישראלי הרבה יותר חשדן מהקנדי ולכן לא מסוגל להיות approachable כמו קנדי. גם אמריקאים פחות approachable מקנדים. רק מי ששוהה בקנדה תקופה ארוכה מבין למה הכוונה.

SupermanZW

Well-known member
לגבי אמירת שלום

קנדים אומרים שלום לכל מי שהם מזהים את פניו גם אם אינם מכירים אותו, זה היה לי מוזר בהתחלה אבל זה יותר נחמד, לכן סיגלתי לעצמי את המנהג הזה גם כן. אני לא חושב שהמנהג הזה קיים במדינות אחרות.

Astroo

New member
ישראלים די אנטיפטים באופן כללי

רובם אפילו לא מנסים להיות נחמדים.

למעלה