אז יש כזה דבר "גטו רוסי" ?

בהתחלה כן, תוך עשור או שניים זה מתפוגג

או לובש צורה חדשה ו"משולבת". יש גטו רוסי בארץ כשם שהיה גטו ייקי או גטו צפון-אפריקאי (אני זוכר היטב את אופקים של תחילת שנות ה-90 שענתה על ההגדרה הנ"ל במובן הרוסי והמרוקאי כאחד
)

beatman

Member
אני היתי יותר הולך על הגדרה אישית של כל אחד

כי אני גר במקום שמוגדר ע"י אחרים כ"גטו רוסי" ואני לא מרגיש שום גטו כזה ובוודאיע שאני לא מנותק מהמציאות הישראלית.

כי עכשיו זה לא ממש גטו

אבל לפני 25 שנה כן. מגיעה מסה קריטית של אנשים שלא יודעים את שפת המדינה. אותם האנשים מקימים בתי עסק עבור עצמם, גני ילדים, כלי תקשורת ועוד. מעין "סניף של מדינה X בתוך מדינה Y". היו מאות מקרים כאלה, ולא רק בארץ. יוצאי רוסיה הצארית הקימו גטאות לתפארת בסין. במאה ה-19 יהודי מזרח אירופה הקימו גטאות בניו יורק וכן הלאה.

אתה מדבר על השכונה שלך...

כל העיר שלנו עדיין נתפשת בתודעה הישראלית המיינסטימית כגטו רוסי אחד גדול ועיירת פיתוח קטנה וזניחה אי-שם בדרום....

beatman

Member
אכן...

מבחינתי מי שחושב כך, ומי שלא מכיר שיש אוכלוסיות אחרות במדינה, למשל כמו יוצאי בריה"מ שגדלו כאן ויודעים עברית ברמת שפת אם והם לא חסינים לקור, הוא עצמו חי בגטו.

Astroo

New member
יש

זה לא מושג גיאוגרפי אלא חברתי.
אני חי במידה מסויימת בגטו רוסי.
כל החברים שלי "רוסים", כל בנות הזוג שהיו לי היו "רוסיות".

ובכן, חברתי...

עד לא מזמן "רוסים" בארץ נהנו, ואולי עדיין נהנים, מאוטונומיה תרבותית-חברתית על בסיס לא-טריטוריאלי, משהו שאין לאף עדה אחרת, פרט לערבים, אבל הם לא עדה אלא מגזר, ואף אחד לא מצפה מהם להיות יהודים.

Astroo

New member
לערבים יש אוטונומיה תרבותית אמיתית

קיימת מערכת חינוך ממלכתית בערבית. אין כזו ברוסית (ולא צריך)

מוטב היה לו השתמשו במילה אחרת

&nbsp
נכון, השחורים בארה"ב כבר השתמשו במלה הזו לתיאור השכונות שלהם, אבל לא חייבים לחזור על כל טעות שעושים בארה"ב.

אזכיר, שישראל לא הוקמה כדי להצטיין

&nbsp
ישראל הוקמה כדי לתת ליהודים מקום בו לא יצטרכו לספוג אנטישמיות בחיי היום יום.
&nbsp
הציפיה שישראל תהיה טובה יותר מכל מדינה אחרת - איננה מציאותית.
&nbsp

ברור שלצפות מישראל להיות טובה יותר מכל מדינה אחרת

זה לא מציאותי בעליל. אדרבה, אף מדינה בעולם לא טובה יותר מכל מדינה אחרת. אבל ישראל אכן מצטיינת לחזור על כמעט כל טעות אמריקאית.

אני יכול למנות כמה טעויות אמריקאיות שישראל לא אימצה עדיין |@

&nbsp
אבל זה כבר נושא לשרשור נפרד.
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

ברור שישנן כמה וכמה טעויות אמריקאיות שישראל,

סביר להניח במקרה ולא ממחשבה תחילה, הצליחה בה"ש לפסוח עליהן. אבל אני מניח שאתה מתכוון לכמה טעויות ספציפיות וחשובות, אז בוא גלה את הסוד

למעלה