לקט רשמים מביקור בישראל
- מתחילה בנתב"ג

debby12

New member
מנהל
לקט רשמים מביקור בישראל
- מתחילה בנתב"ג

סוף סוף מגיעה לכתוב, אבל האמת שאין לי "סדר בראש" אז מתחילה עם כמה מחשבות ואמשיך אחר כך. זה היה ביקור ראשון אחרי שנתיים - הכי הרבה זמן שהיה לי אי פעם בלי לבקר.

נתב"ג - היה סיוט. כשהגענו, הגענו עם ילדה אחת על קביים עם רגל כואבת. לא הזמנו כסא גלגלים מראש כי היא לא הסכימה... אבל איך שיצאנו היו שם הרבה דיילי קרקע בשער וביקשנו שיזמינו לה מין רכב חשמלי שיחסוך את ההליכה הארוכה. ואז ישבנו שם איזה 20 דקות בהמתנה לרכב. בסוף התייאשנו ונגררנו איתה רגלית לעמדות הדרכונים. דיילי הקרקע - שהיו חביבים, רק לא מועילים - אמרו לנו שבטח ניתקל ברכב בדרך. לא היה לו כל זכר...

בסוף הגענו סוף סוף לדרכונים עם ילדה אחת נרגנת על קביים. ואחרי דין ודברים נתנו לנו לעמוד באיזו עמדה שהיה כתוב עליה "נכים". הגענו אליה ואפילו היינו ראשונים בתור, אלא מאי? הגיע לשם שניה אחר כך איזה בבון עובד נתב"ג שסימן לנו עם היד לעצור, ואז, טיפין טיפין, הוא העביר בערך תריסר אנשים לפנינו דרך התור של הנכים - אלא שלא ניכרה אצלם כל נכות - כנראה חברים שלו או משהו - אין לי מושג. היה מייאש ומשפיל.

משם, המשכנו לקרוסלת המזוודות, שם מצאתי את המזוודה שלי מרוסקת לרסיסים. דבר כזה עוד לא ראיתי. היא נראתה כאילו איזה פעיל דעאש זרק אותה ממגדל בן 5 קומות כמו שהם עושים לכל מיני אומללים שהם מוציאים להורג.
קורה לפעמים שמזוודות ניזוקות - ללא ספק. הידית נקרעת, היא מקבלת איזה מכה בפינה וכו'. אבל כזה דבר לא ראיתי אף פעם. לאור מצבם הירוד של בני לוויתי, ויתרנו על דין ודברים עם חברת התעופה ופשוט עפנו משם. לא היה שווה את העצבים שלנו להילחם איתם. קנינו מזוודה חדשה.

הסיוט עם נתב"ג התחדש עם יציאתנו - אבל זה כבר עניין אחר.

debby12

New member
מנהל
הבריות, ואוכל

אחרי שנגמר הנתב"ג, הכל השתפר בהרבה...

אנשים - היו באופן כללי חביבים, והקפידו לומר לבעלת הקביים "תהיי בריאה חמודה". החריג היחיד היה תורים. לא היינו בהרבה תורים, אבל איפה שהיינו - היה לא נעים.

האוכל היה מדהים כתמיד, בכל מקום. לירקות והפירות יש טעם. והכל פשוט... טעים. נהנינו גם מזה שגם במסעדות הכי פושטיות משתמשים בסכו"ם ממתכת וצלחות רגילות (הכלים החד פעמיים במסעדות בארה"ב הורסים אותנו...). וגם נחמד שיש בכל מקום כיור זמין בטווח ראייה לרחיצת ידיים שאליו אפשר לשלוח את הילדות. בקיצור - צל"ש גדול לאוכל

debby12

New member
מנהל
החינמון (הבנתי שקוראים לו גם ביביתון)

הפתיע אותי עד כמה עצומה תפוצתו. בבניין של חמי וחמותי יש שומר/שוער בכניסה ולצידו ערימת ענק של גליונות "ישראל היום" שהוא מקפיד לחדש.

כל דיירי הבניין, והם רבים, מקפידים לקחת להם עיתון לפחות פעם ביום - לפעמים יותר (לדעתי גם לצרכי ניקוי חלונות וכאלה
). עיתונים לא-בחינם היה לפרקים קשה למצוא. כנראה שכבר אף אחד לא טורח לקנות אותם.

הרגיש מוזר.

ידיעות אחרונות שלמשל מחלקים חינם בסופר פארם

אנשים פשוט לא לוקחים
גם לא את העיתון המושקע יחסית של יום שישי.
(מאז מערכת הבחירות האחרונה לפחות)

debby12

New member
מנהל
הה? מחלקים ידיעות של יום שישי בחינם ואנשים לא לוקחים?

נראה לי מוזר מאוד.

אני יכולה להבין שיש המתמכרים לביביתון כי "זה בחינם אז למה לשלם".

אבל עיתון *אחר* שגם מציעים בחינם אנשים לא לוקחים? למה בעצם?

יכול להיות שמחלקים אם קונים בסכום מסוים -

לא שמתי לב .
כי בתקופת הבחירות ידיעות אחרונות הלכו ממש רחוק עם ההשמצות
כל יום על ביבי (ורק עליו) והעיתון נתפס כלא אמין .
כנראה שזה גם תלוי איזור מגורים
ממה שאני ראיתי - אפילו בחינם אנשים לא לוקחים ידיעות אחרונות.

debby12

New member
מנהל
מעניין - תודה. לא ידעתי שלידיעות יש קו/כיוון פוליטי אחיד

ממה שקראתי חשבתי שנתניהו סגר עיסקה עם נוני מוזס שהפכה אותו לנייטרלי לפני כמה שנים

יכול להיות, אבל בזמן הבחירות זה היה מאוד בולט

וחלק מהאנשים הפסיקו לקרוא ידיעות בגלל זה

עדיקים

Active member
חמי לוקח כל יום שניים ולא בשביל נקיון חלונות

אוהב מאוד סודוקו ואין לו בעיה לעשות את אותו סודוקו פעמיים.
פעם חילקו אצלנו בסופר מעריב חינם ולא ראיתי שהוא נחטף כמו ישראל היום לא יודעת למה.
אצלנו בסופר מוכרים ידיעות, כמה והאם הוא נמכר באמת לא יודעת. חברה שלי למשל קונה רק בסופ"ש קבוע את ידיעות אחרונות בגלל המוספים. אני מזמן כבר לא קוראת עיתון מודפס רק ברשת, הרבה יותר נוח.

debby12

New member
מנהל
הים

היה כיף גדול לנו ההורים. לצערי פחות כיף לילדות שהיו מבועתות לגמרי מהמדוזות, שפגריהן עיטרו את קו החוף.

האמת היא שבתוך המים היו גם רירי-מדוזה-בלתי-נראים שכאלה שגרמו להורים לאי נעימות קלה, ונתקלנו גם בדג שזכה לשם המידי "נגסני" (עם קמץ בנ' ובס' - כמו "רגזני") שנשך אותנו כל הזמן. בקיצור - לא פשוט בים

הילדות נהנו מהחול אבל לא כל כך רצו להיכנס למים

תובנות מהים:

* הרבה הורים שיושבים על כסאות ים וגולשים בטלפונים הניידים שלהם תוך התעלמות אחד-מהשניה כמו גם מהילדים.

* ציבור הרוחצים היה בערך חצי חצי מבחינת היחס בין ערבים ליהודים - היינו בחוף הצוק בין ת"א להרצליה

* סגרו את תחנות ההצלה הרבה לפני החשיכה (נדמה לי בשעה חמש?) מה שהרגיש לא ריאלי

פריZמה

New member
אני התכוונתי לרשמים אחרים....

יותר מבחינה אמוציונלית. געגוע? שמחה שאת לא פה? האמריקאיות שלך הסתדרו עם המנטאליות? את מרגישה כאן זרה או דג ששב למים? את רואה ישראל קשה כמו זו שנשקפת אלייך מהאינטרנט?
אבל אני יכולה להבין אם אילו שאלות אינטימיות מדי ולא מתאים לך לענות

debby12

New member
מנהל
רשמים אחרים - מנסה...

לא מרגישה זרה אבל גם לא דג במים. מרגישה כמו משקיפה. מישהי שמבינה את השפה והרבה מהקודים החברתיים (אם כי לא את כולם, הם כל הזמן משתנים. מרגיש שיותר מחצי החיים של אנשים כיום מתנהלים באופן וירטואלי בווטס-אפ וכאלה. ואני לא מעורה בהם) אבל לא ממש שייכת.

זו הרגשה קצת משונה אבל כבר התרגלתי אליה מביקורים קודמים אז היא לא חדשה לי

בהחלט יש געגוע והוא געגוע הוא לתקופות אחרות בחיים שהיו בישראל - אבל זה לא "רק לישראל". רוב חיי בישראל הייתי נטולת ילדים ויותר צעירה... תקופה שלא תחזור (ואגב, גם מוספי עיתוני סוף השבוע - אני מתכוונת לאלה הפיזיים שמודפסים על נייר ושקונים בכסף - נראה שאו טו טו נעלמים יחד איתה)

ישראל לא נשקפת לי מהאינטרנט קשה במיוחד - אולי לא הבנתי את השאלה. תחדדי?

הילדות נהנו מאוד - מה יש לא להנות? עם סבים שמכרכרים מסביבך, עשרות חתולי רחוב להאכיל שרבים מהם די מבויתים ונותנים ללטף וכו', וחופשה בצימר עם בריכה. הקטנה שיחקה עם ילדים ישראליים קרובי משפחה והסתדרה מצוין. הגדולות בשלב קצת יותר אנטיפטי-נושק-לגיל-התבגרות שכזה... וגם היו חולות חלק לא קטן מהזמן, מה שנגס בחופשה
.
אני לא שואלת אותן שאלות קיומיות כגון האם אתן מרגישות ישראליות או לא. אני חושבת שהן מרגישות איזושהי תערובת.

שמחתי לטוס הלאה בסוף אבל זו לא שאלה לגמרי פיירית כי:

1) גם אוהביה המושבעים של ארץ ישראל מרגישים הקלה להתעופף ממנה בחודש יולי

2) לא הייתי בבית שלי - חייתי "מתוך מזוודה", עם בלגן אטומי של בגדים וחפצים שלנו ושל הילדות - ככה זה כשמתארחים וזה בסדר אבל זו גם הקלה להמשיך הלאה

3) ההרפתקאה באיטליה חיכתה לנו והיא הרגישה יותר כמו חופשה/הרפתקאה מיוחדת

debby12

New member
מנהל
היה כיף אבל מתיש ולוהט...

אז ככה:

הטיסה עם איזיג'ט היתה סיוט אבל בגלל נתב"ג, לא בגלל איזיג'ט. זה התחיל בצ'ק אין שבו דייל הקרקע נזף בנו איזה זה בחרנו להפקיד מזוודות אם הן כאלה קטנות ואיזה טמבלים/פראיירים אנחנו - אבל זה היה ממש "בקטנה". הבעיה היא שהצ'ק אין הוא בטרמינל 1, ואחרי שמסיימים עם המזוודות עולים לעמדות בדיקת הדרכונים. היו שם מאות אנשים, על משטח של אולי 20 על 20 מטר. לא פתחו מספיק עמדות בידוק ביטחוני אז כולם עמדו שם ונלחצו, לחצו, דחפו וכו'

היה זוועה. בני משפחתי נזכרו לנזוף בי על איך זה בחרתי כזו חברת תעופה... והיה ממש מלחיץ ולא נעים. ברמה שהיא מדאיג שאיזו ילדה תירמס לנו שם מרוב שהיה צפוף ולא נעים - בעיקר זו עם הקביים שלא היתה ממש יציבה. בנוסף - חששתי שלא נספיק לעלות על הטיסה.

כשהסיוט נגמר - בצד השני אין שום מזנון/בית קפה או מקום נורמלי להתאושש. יש רק איזה בורגר ראנץ בלי מקום ישיבה שממלא את כל הטרמינל בעשן-טיגון למרות שהוא לא מגיש בכלל המבורגרים. רק נקניקיות מגעילות.

הטיסה עצמה היתה בסדר גמור. הדיילים התעקשו לפנות אלינו באיטלקית - אבל לא'כפת לנו - הרגשתי כמו סופיה לורן
. היו להם נודלס נטולי גלוטן בתפריט - דווקא היה כיף (מין כאלה שמוזגים עליהם מים רותחים)

בצד השני היו רק שני פקידי דרכונים כשהגענו - אחד לאזרחים אירופיים ואחד לכל השאר. למותר לציין שגם שם היה תור ארוך ומייסר. אבל עדיין לא היה כה צפוף ומלחיץ כמו בנת"בג. פשוט לקח זמן אבל אפשר היה לנשום.

debby12

New member
מנהל
איטליה עצמה היתה מהנה

לדעתי יותר להורים מאשר לילדים (שזה גם בסדר
), כי הילדות היו מעדיפות לבלות את החופשה באיזה חדר מלון בעודן רואות סרטים אוויליים בטלויזיה או משחקות עם איזה טלפון נייד. למרות שהגלידה האיטלקית היא שוס גם בעיניהן.

מילנו היתה רגועה יחסית ובעל מזג אוויר נוח. כולם נהנו מאוד במוזיאון האינטראקטיבי של ליאונרדו - http://www.leonardo3.net/en/the-museum/
יש גם גם שחזור אלקטרוני של "הסעודה האחרונה" וה"מונה ליזה" שכיף לראות אותם שם בלי דוחק ולחץ. יש שם גם משקפי מציאות מדומה שמאפשרים להיות בתוך התמונה.

מה שכן - הכל באנגלית כמובן אז זה דורש ילדים דוברים אנגלית

ובכלל היו פה פחות תיירים והיה יותר רגוע.

פירנצה, כתמיד היתה עוצרת נשימה כמו תפאורה של סרט. אבל היה חם מאוד מאוד מאוד. היינו שם בשני סיורים עם מדריכת טיולים אישית, והשתדלנו לא להירמס על ידי קבוצות ענק מאניות הקרוז שעוגנות בליבורנו ונותנות ליושביהן 6-7 שעות לראות את העיר, אז הם בלחץ.

את דויד של מיכלאנג'לו לא ראינו כי המזגן ב"אקדמיה" התקלקל מה שגרם להם להכניס פחות אנשים, מה שהביא לתור אדירים של אלפי אנשים בחוץ בחום. החלטנו שלא שווה את הסיוט. יש רפליקה מדויקת מחוץ לפלאציו ווקיו - המדריכה השתמשה בו להסברים....

רומא היתה חמה עוד יותר (ראינו כלב שהתעלף, ממש לידינו. בעליו הלחוץ רץ איתו בידיים כדי לחפש מקום ממוזג לאושש אותו. היה קשה לצפיה
. שלפנו בקבוק מים אבל לא היה למי לתת כי הוא היה מעולף, ובעצה אחת עם בעל הכלב הוחלט שצריך מזגן, לא מים). ראינו את רוב נכסי צאן הברזל - קולוסיאום, פנתיאון, הפורום הרומאי, שער טיטוס והותיקן

גם ברומא נעזרנו במדריכה מה שהקל על התורים והלחץ וגם עזר להפיק יותר מהטיול בעינינו.

יש בותיקן תערוכה מרתקת על מנורת שבעת הקנים עד סוף יולי (בתשלום נוסף) ובה גם תבליט של המנורה שהתגלה במגדל ליד הכנרת לפני איזה שנה שנתיים.

המוזיאון ממנו הכי נהננו היה גלריה בורגזה. הפסלים של ברניני מדהימים (לא היכרנו אותו קודם). הזמנו מראש סיור מודרך קבוצתי באנגלית שהם מציעים - כל הסיור שעה ורבע בערך - ויש שם מזגן חזק ומעולה...

כאמור היה מתיש. יולי הוא כנראה חודש שבו צריך לשבת מתחת למזגן ולמצמץ קוביות קרח - לא לטייל ברחובות. בפעם הבאה אנסה לזכור את זה...

חזרנו מותשים ואני הפלאתי עשות ופיתחתי כאב גרון ביום אחרי שחזרנו שלא עזב אותי איזה שבוע.

נחמנית

New member
אפשר להוסיף על התחושה שלי בנושא?

גרתי בקנדה הרבה שנים ועכשיו בארה"ב. הילד אומר שהוא קנדי וישראלי ועכשיו מתחיל להיות קצת אמריקאי (הוא נולד וגדל בקנדה ולא גר אף פעם בישראל רק ביקר).
הוא לא מסונכרן עם המנטליות הישראלית. הוא משחק נהדר עם בני דודים בביקורים שמגלים אליו סבלנות לאור הבדלי מנטליות ושרבוב של מילים באנגלית. הבדלי המנטליות ניכרים בכיבוד מרחב פרטי, זרימה, לדעת לעמוד על שלך (זה לא נחוץ לו בבית כי כולם שומרים על אותם קודים תרבותיים, בישראל הוא מרגיש שלוקחים לו, נוגעים בו, לא מכבדים את דעתו, פשוט כי אין את אותה מנטליות של המנעות מקונפליקטים).

אני בעצמי מרגישה זרה בעודי בבית. אני פחות ופחות זוכרת בעל פה לאן לנסוע וצריכה ווייז כדי לנווט. כל המנהרות למינהן שבנו בתל אביב מצליחות לבלבל אותי. אני מרגישה לא מעט שצועקים עלי בלי שעשיתי כלום. אני מרגישה שיש הרבה קודים תרבותיים שקשים לי וזרים לי, פשוט לא מכירה אותם. אפילו ברמת השפה. יש ביטויים שנכנסנו אחרי שעזבנו והם צורמים לי לאוזן כי אני לא רגילה אליהם.

לעומת זאת אני מגיעה לקנדה, שמעולם לא הרגשתי בה בבית, ואני מרגישה יותר נינוחה מאשר בישראל. אני מבינה מה קורה סביבי יותר טוב. הילד בכלל כמו בבית והכל זורם לו בקלות.

לבעלי מאוד מפריע הפער התרבותי בין הילדים שלנו לילדים ישראלים. לי הרבה פחות. פעם מאוד הפריע לי הילדותיות של אמריקאים בגילאי עשרה. היום אני מבינה שכאן אין את אותו לחץ חברתי להתבגר. חשבתי שההתבגרות המהירה נובעת מהמצב הבטחוני, אבל היום אני מבינה שזה ממש לא רק זה. חלק גדול מזה נובע מלאפשר לילדים להיות ילדים, לשחק, להיות אחרים. אין כאן לחץ חברתי להיות אחד מכולם וכמו כולם כמו בארץ. אין הרבה שיפוט של שונות. יש, אבל הרבה פחות. הבן שלי הרבה הרבה הרבה יותר ילדותי מבני דודיו באותו גיל. האם זה באמת כל כך רע?

כמו שאמרה מעלי, אומנם הבן שלי אינו כמו ילדים ישראלים. אבל גם הם לא כמוני. ישראל השתנתה. חלק מהשינויים כואבים לי. אני קוראת בכאב גדול על השלטון ותחושות התסכול של הרבה מחברי. יש לי חברים שחזרו לישראל ואמרו, כמו שאנחנו גדלנו בבועה, גם לילדים שלנו נמצא בועה של תת-תרבות ישראלית (כלומר, מובלעת בתוך החברה). לא שכאן הילדים שלי הם כל-אמריקאיים. אני בכלל לא יודעת מה זה, ארה"ב כל כך מגוונת ואין לי ספק שעוד לא תהיתי לחלוטין על קנקנה. למרבה הצער, אני כבר לא מרגישה שישראל היא "שלי" שבה אני מבינה מה קורה יותר מאשר פה. בגלל זה אין כאב על זה שהילדים שלי אולי לא יהיו ישראלים. יש רק כאב על המרחק מהמשפחה והוא מה שאולי יכריע את הכף.

(כל מה שנאמר הוא דעתי הפרטית והסובייקטיבית. לא משקף שום דבר בנוגע לאף אחת מהמדינות שיש לכולן עוד הרבה יתרונות וחסרונות. עלתה כאן שאלה על תחושה, וזה מה שעניתי, על התחושה שלי בתוך הבלגן הקיומי הזה. לא התכוונו מעולם להיות כל כך הרבה שנים לא בישראל. לכאן החיים לקחו אותנו ומכאן נמשיך הלאה).

למעלה